О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года N 324 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 июля 2007 года N 85. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 августа 2007 года N 4896. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 22.09.2008 № 79 (вводится в действие с 01.01.2009).
В целях совершенствования ведения бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года N 324 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2509; с изменениями и дополнениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 января 2006 года N 3 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года N 324 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан", зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4109, от 27 октября 2006 года N 109 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года N 324 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан", зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4461) внести следующие изменения и дополнения:
в Типовом плане счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в абзаце втором пункта 4 главы 1 слова "о доходах и расходах" заменить словами "о прибылях и убытках";
в главе 2:
класс 1 после счета 145 дополнить группами счетов и счетами следующего содержания:
"15 Долгосрочные активы, предназначенные для продажи
151 01 Долгосрочные активы, предназначенные для продажи
16 Инвестиционная недвижимость
161 01 Инвестиционная недвижимость
161 02 Износ инвестиционной недвижимости";
в классе 3:
счет 301 44 "Суммы к получению от перестраховщиков по страховой выплате" исключить;
после счета 301 47 дополнить счетами следующего содержания:
"301  48   Активы перестрахования по незаработанным премиям
301   49   Активы перестрахования по произошедшим, но незаявленным
301   50   Активы перестрахования по непроизошедшим убыткам по
убыткам договорам страхования (перестрахования) жизни
301   51   Активы перестрахования по непроизошедшим убыткам по
договорам аннуитета
301   52   Активы перестрахования по заявленным, но неурегулированным
убыткам
301   53   Активы перестрахования по дополнительным резервам";
после счета 311 25 дополнить счетом следующего содержания:

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы қаржы рыногының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 324 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2007 жылғы 20 шілдедегі N 85 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 27 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4896 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық банкі төрағасының 2008 жылғы 22 қыркүйектегі N 79 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Ұлттық банкі төрағасының 2008.09.22  N 79 Қаулысымен.
----------------Бұйрықтан үзінді-------------------
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңының 20-бабы   6-тармағының 1) тармақшасын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
3. Осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
4. ...
5. ...
6. ...
Ұлттық Банк
Төрағасы                                    Ә.Сәйденов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2008 жылғы 22 қыркүйектегі
N 79 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының күші жойылды деп танылатын қаулыларының
ТІЗБЕСІ
1. ...
2. ...
3. ...
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы қаржы рыногының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 324 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 20 шілдедегі N 85 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2007 жылғы 27 тамызда N 4896 тіркелген).
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізуін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының» "Қазақстан Республикасы қаржы рыногының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 324 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2509 тіркелген; Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4109 тіркелген "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы қаржы рыногының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 324 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2006 жылғы 27 қаңтардағы N 3, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4461 тіркелген "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Қазақстан Республикасы қаржы рыногының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 324 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы N 109 қаулыларымен енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен қоса) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы қаржы рыногының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
1-тараудың 4-тармағының 2-абзацында "кірістер және шығыстар туралы" деген сөздер "пайда және зиян туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тарауда:
1-класс 145 шотынан кейін мынадай мазмұндағы шоттар тобымен және шоттармен толықтырылсын:
"15 Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер
151 01     Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер
16         Инвестициялық жылжымайтын мүлік
161 01     Инвестициялық жылжымайтын мүлік
161 02     Инвестициялық жылжымайтын мүліктің тозуы";
3-класта:
301 44     "Сақтандыру төлемі бойынша қайта сақтандырушылардан
алуға сомалар" деген шот алынып тасталсын;
301 47     "Қайта сақтандырушыларға талаптар" деген шоттан
кейін мынадай мазмұндағы шоттармен толықтырылсын:
"301 48    Еңбек сіңірілмеген сыйлық ақылар бойынша қайта
сақтандыру активтері
301 49     Болған, бірақ жарияланбаған зияндар бойынша қайта
сақтандыру активтері
301 50     Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары
бойынша болмаған зияндар бойынша қайта сақтандыру
активтері
301 51     Аннуитет шарттары бойынша болмаған зияндар бойынша
қайта сақтандыру активтері
301 52     Жарияланған, бірақ реттелмеген зияндар бойынша
қайта сақтандыру активтері
301 53     Қосымша резервтер бойынша қайта сақтандыру
активтері";
"311 25    Банк қызметі бойынша басқа да дебиторлық берешек
бойынша шығындарды жабуға резервтер (провизиялар)"
деген шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен
толықтырылсын:

"311  40   Резервы (провизии) на покрытие убытков от обесценения
активов перестрахования";
после счета 334 90 дополнить счетами следующего содержания:
"335       Требования по операциям с производными финансовыми
инструментами
335   01   Требования по фьючерсным операциям
335   02   Требования по форвардным операциям
335   03   Требования по опционным операциям
335   04   Требования по операциям спот
335   05   Требования по операциям своп
365   06   Требования по операциям с прочими производными
финансовыми инструментами";
в классе 4:
после счета 403 24 дополнить счетами следующего содержания:
"404       Инвестиции в аффинированные драгоценные металлы
404   01   Аффинированные драгоценные металлы
404   02   Аффинированные драгоценные металлы в пути
404   03   Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на
металлических счетах в банках";
после счета 441 90 дополнить счетом следующего содержания:
"441  91   Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в иностранной
валюте";
в классе 5:
группу счетов 54 и счета с 541 по 543 изложить в следующей редакции:
"54        Резервы переоценки
541        Резервы переоценки основных средств
542        Резервы переоценки стоимости ценных бумаг, имеющихся
в наличии для продажи
543        Резервы переоценки прочих активов";
в названии группы счетов 56 и счетов 561 и 562 слова "Нераспределенный доход" заменить словами "Нераспределенная прибыль";
в названии группы счетов 57 и счета 571 слова "Итоговый доход" заменить словами "Итоговая прибыль";
в классе 6:
после счета 603 14 дополнить счетом следующего содержания:
"603 15 "Выкупленные ценные бумаги";
в названии группы счетов 65 слово "условные" заменить словом "оценочные";
в названии счета 652 слово "Условные" заменить словом "Оценочные";
счета 687 47 "Доля перестраховщика в резерве незаработанных премий", 687 48 "Доля перестраховщика в резерве произошедших, но незаявленных убытков", 687 49 "Доля перестраховщика в резерве непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни", 687 50 "Доля перестраховщика в резерве непроизошедших убытков по договорам аннуитета", 687 51 "Доля перестраховщика в резерве заявленных, но неурегулированных убытков", 687 52 "Доля перестраховщика в дополнительных резервах" исключить;
после счета 687 90 дополнить счетами следующего содержания:
"690       Обязательства по операциям с производным
финансовыми инструментами

"311 40    Қайта сақтандыру активтерінің құнсыздануынан
болған зиянды жабуға арналған резервтер
(провизиялар)";
334 90     шоттан кейін мынадай мазмұндағы шоттармен
толықтырылсын:
"335       Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша
талаптар
335 01     Фьючерс операциялары бойынша талаптар
335 02     Форвард операциялары бойынша талаптар
335 03     Опцион операциялары бойынша талаптар
335 04     Спот операциялары бойынша талаптар
335 05     Своп операциялары бойынша талаптар
365 06     Басқада туынды қаржы құралдарымен операциялар
бойынша талаптар";
4-класта:
403 24     шотынан кейін мынадай мазмұндағы шоттармен
толықтырылсын:
"404       Тазартылған қымбат металдарға инвестициялар
404 01     Тазартылған қымбат металдар
404 02     Жолдағы тазартылған қымбат металдар
404 03     Банктердің металл шоттарында орналастырылған
тазартылған қымбат металдар";
441 90     шотынан кейін мынадай мазмұндағы шотпен
толықтырылсын:
"441 91    Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі
ағымдағы шоттардағы шетел валютасымен бөлінген
активтері";
5-класта:
54 шоттар тобы және 541 шоттан бастап 543 шот аралығы мынадай редакцияда жазылсын:
"54        Қайта бағалау резервтері
541        Негізгі құрал-жабдықтарды қайта бағалау резервтері
542        Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздардың құнын
қайта бағалау резервтері
543        Басқада активтерді қайта бағалау резервтері";
56 шоттар тобының және 561 мен 562 шоттардың атындағы "Бөлінбеген кіріс" деген сөздер "Бөлінбеген пайда" деген сөздермен ауыстырылсын;
57 шоттар тобының және 571 шоттың атындағы "Жиынтық " деген сөздер "Жиынтық пайда" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-класта:
603 14     мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"603 15    "Сатып алынған бағалы қағаздар";
65 шоттар тобының мемлекеттік тілдегі атындағы "шартты міндеттемелер" деген сөз "бағалау міндеттемелері" деген сөздермен ауыстырылсын;
652 шоттың атындағы "Шартты міндеттемелер" деген сөз "Бағалау міндеттемелері" деген сөздермен ауыстырылсын;
687 47 "Еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар резервіндегі қайта сақтандырушының үлесі", 687 48 "Болған, бірақ жарияланбаған шығындар резервіндегі қайта сақтандырушының үлесі", 687 49 "Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша шығындар резервіндегі қайта сақтандырушының үлесі", 687 50 "Аннуитет шарттары бойынша шығындар резервіндегі қайта сақтандырушының үлесі", 687 51 "Жарияланған, бірақ реттелмеген шығындар резервіндегі қайта сақтандырушының үлесі", 687 52 "Қосымша резервтердегі қайта сақтандырушының үлесі" деген шоттар алынып тасталсын;
687 90     шоттан кейін мынадай мазмұндағы шоттармен
толықтырылсын:
"690       Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша
міндеттемелер

690   01   Обязательства по фьючерсным операциям
690   02   Обязательства по форвардным операциям
690   03   Обязательства по опционным операциям
690   04   Обязательства по операциям спот
690   05   Обязательства по операциям своп
690   06   Обязательства по операциям с прочими производными
финансовыми инструментами";
класс 7 после счета 727 10 дополнить счетами следующего содержания:
"727  11   Доходы от покупки - продажи ценных бумаг
728        Нереализованные доходы по операциям с производными
финансовыми инструментами
728   01   Нереализованный доход от переоценки фьючерсов
728   02   Нереализованный доход от переоценки форвардных
операций по ценным бумагам
728   03   Нереализованный доход от переоценки форвардных
операций по иностранной валюте
728   04   Нереализованный доход от переоценки форвардных
операций по аффинированным драгоценным металлам
728   05   Нереализованный доход от переоценки опционных операций
728   06   Нереализованный доход от переоценки операций спот
728   07   Нереализованный доход от переоценки операций своп
728   08   Нереализованный доход от переоценки операций с прочими
производными финансовыми инструментами
729        Доходы по операциям с производными финансовыми инструментами
729   01   Доходы по операциям фьючерс
729   02   Доходы по операциям форвард
729   03   Доходы по опционным операциям
729   04   Доходы по операциям спот
729   05   Доходы по операциям своп
729   06   Доходы по операциям с прочими производными финансовыми
инструментами
73         Доходы от аннулирования резервов (провизий), созданных
в прошлых периодах
731   01   Доходы от аннулирования резервов (провизий), созданных
в прошлых периодах на покрытие убытков по ценным бумагам
731   02   Доходы от аннулирования резервов (провизий), созданных в
прошлых периодах на покрытие убытков по вкладам размещенным
731   03   Доходы от аннулирования резервов (провизий), созданных в
прошлых периодах на покрытие убытков по прочей дебиторской
задолженности
731   20   Доходы от аннулирования резервов (провизий), созданных в
прошлых периодах на покрытие убытков по займам,
предоставленным клиентам
731   21   Доходы от аннулирования резервов (провизий), созданных в
прошлых периодах на покрытие убытков по финансовой аренде,
предоставленной клиентам
731   22   Доходы от аннулирования резервов (провизий), созданных в
прошлых периодах на покрытие убытков по условным
обязательствам

690 01     Фьючерс операциялары бойынша міндеттемелер
690 02     Форвард операциялары бойынша міндеттемелер
690 03     Опцион операциялары бойынша міндеттемелер
690 04     Спот операциялары бойынша міндеттемелер
690 05     Своп операциялары бойынша міндеттемелер
690 06     Басқада туынды қаржы құралдарымен операциялар
бойынша міндеттемелер";
7-класс 727 10 шотынан кейін мынадай мазмұндағы шоттармен толықтырылсын:
"727 11    Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістер
728        Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша іске
асырылмаған кірістер
728 01     Фьючерстерді қайта бағалаудан түскен іске
асырылмаған кіріс
728 02     Бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын
қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кіріс
728 03     Шетел валютасы бойынша форвард операцияларын қайта
бағалаудан түскен іске асырылмаған кіріс
728 04     Тазартылған қымбат металдар бойынша форвард
операцияларын қайта бағалаудан түскен іске
асырылмаған кіріс
728 05     Опцион операцияларын қайта бағалаудан түскен іске
асырылмаған кіріс
728 06     Спот операцияларын қайта бағалаудан түскен іске
асырылмаған кіріс
728 07     Своп операцияларын қайта бағалаудан түскен іске
асырылмаған кіріс
728 08     Басқада туынды қаржы құралдарымен операцияларды
қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кіріс
729        Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша
кірістер
729 01     Фьючерс операциялары бойынша кірістер
729 02     Форвард операциялары бойынша кірістер
729 03     Опцион операциялары бойынша кірістер
729 04     Спот операциялары бойынша кірістер
729 05     Своп операциялары бойынша кірістер
729 06     Басқада туынды қаржы құралдарымен операциялар
бойынша кірістер
73      Өткен кезеңдерде құрылған резервтерді (провизияларды)
жоюдан түскен кірістер
731 01     Өткен кезеңдерде бағалы қағаздар бойынша зиянды
жабуға құрылған резервтерді (провизияларды) жоюдан
түскен кірістер
731 02     Өткен кезеңдерде орналастырылған салымдар бойынша
зиянды жабуға құрылған резервтерді (провизияларды)
жоюдан түскен кірістер
731 03     Өткен кезеңдерде басқада дебиторлық берешек бойынша
зиянды жабуға құрылған резервтерді (провизияларды)
жоюдан түскен кірістер
731 20     Өткен кезеңдерде клиенттерге берілген заемдар
бойынша зиянды жабуға құрылған резервтерді
(провизияларды) жоюдан түскен кірістер
731 21     Өткен кезеңдерде клиенттерге берілген қаржыны
жалдау бойынша зиянды жабуға құрылған резервтерді
(провизияларды) жоюдан түскен кірістер
731 22     Өткен кезеңдерде шартты міндеттемелер бойынша
зиянды жабуға құрылған резервтерді (провизияларды)
жоюдан түскен кірістер

731   23   Доходы от аннулирования резервов (провизий), созданных в
прошлых периодах на покрытие убытков по прочей дебиторской
задолженности по банковской деятельности";
в классе 8:
после счета 821 46 дополнить счетом следующего содержания:
821   47   "Расходы по формированию резервов (провизий) по
активам перестрахования";
после счета 845 09 дополнить счетами следующего содержания:
"845  10   Расходы от покупки - продажи ценных бумаг
846        Нереализованные расходы по операциям с производными
финансовыми инструментами
846   01   Нереализованный расход от переоценки фьючерсов
846   02   Нереализованный расход от переоценки форвардных
операций по ценным бумагам
846   03   Нереализованный расход от переоценки форвардных
операций по иностранной валюте
846   04   Нереализованный расход от переоценки форвардных
операций по аффинированным драгоценным металлам
846   05   Нереализованный расход от переоценки опционных операций
846   06   Нереализованный расход от переоценки операций спот
846   07   Нереализованный расход от переоценки операций своп
846   08   Нереализованный расход от переоценки операций с
прочими производными финансовыми инструментами
847        Расходы по операциям с производными финансовыми
инструментами
847   01   Расходы по операциям фьючерс
847   02   Расходы по операциям форвард
847   03   Расходы по опционным операциям
847   04   Расходы по операциям спот
847   05   Расходы по операциям своп
847   06   Расходы по операциям с прочими производными
финансовыми инструментами";
группу счетов 86 и счета с 861 по 864 изложить в следующей редакции:
"86        Доходы (расходы) от прекращенных и прочих операций
861        Некомпенсируемые расходы от стихийных бедствий
862        Доходы (расходы) от стихийных бедствий
863        Доходы (расходы) от прекращенных операций
864        Прочие доходы (расходы)";
в классе 10:
в названии счетов 1022 и 1024 слова "(по активным счетам)" исключить;
в названии счетов 1023 и 1025 слова "(по пассивным счетам)" исключить;
в названии счетов 1072 и 1074 слова "(по активным операциям)" исключить;
в названии счетов 1073 и 1075 слова "(по пассивным операциям)" исключить;
в главе 3:
после описания счета 145 дополнить названиями и описаниями счетов 151 01, 161 01 и 161 02 следующего содержания:

731 23     Өткен кезеңдерде банк қызметі бойынша басқада
дебиторлық берешек бойынша зиянды жабуға құрылған
резервтерді (провизияларды) жоюдан түскен
кірістер";
8-класта:
821 46      шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен
толықтырылсын:
"821 47      "Қайта сақтандыру активтері бойынша резервтер
(провизиялар) қалыптастыру бойынша шығыстар";
845 09 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шоттармен толықтырылсын:
"845 10    Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар
846        Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша іске
асырылмаған шығыстар
846 01     Фьючерстерді қайта бағалаудан болған іске
асырылмаған шығыс
846 02     Бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын
қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс
846 03     Шетел валютасы бойынша форвард операцияларын қайта
бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс
846 04     Тазартылған қымбат металдар бойынша форвард
операцияларын қайта бағалаудан болған іске
асырылмаған шығыс
846 05     Опцион операцияларын қайта бағалаудан болған іске
асырылмаған шығыс
846 06     Спот операцияларын қайта бағалаудан болған іске
асырылмаған шығыс
846 07     Своп операцияларын қайта бағалаудан болған іске
асырылмаған шығыс
846 08     Басқада туынды қаржы құралдары мен операцияларды
қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс
847        Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша
шығыстар
847 01     Фьючерс операциялары бойынша шығыстар
847 02     Форвард операциялары бойынша шығыстар
847 03     Опцион операциялары бойынша шығыстар
847 04     Спот операциялары бойынша шығыстар
847 05     Своп операциялары бойынша шығыстар
847 06     Басқада туынды қаржы құралдарымен операциялар
бойынша шығыстар";
86 шоттар тобы және 861 шоттан бастап 864 шот аралығы мынадай редакцияда жазылсын:
"86 Тоқтатылған және басқа да операциялардан болған кірістер (шығыстар)
861        Табиғат апаттарынан болған өтелмейтін шығыстар
862        Табиғат апаттарынан болған кірістер (шығыстар)
863        Тоқтатылған операциялардан болған кірістер
(шығыстар)
864        Басқада кірістер (шығыстар)";
10-класта:
1022 және 1024 шоттарының атындағы "(актив шоттары бойынша)" деген сөздер алынып тасталсын;
1023 және 1025 шоттарының атындағы "(пассив шоттары бойынша)" деген сөздер алынып тасталсын;
1072 және 1074 шоттарының атындағы "(актив операциялары бойынша)" деген сөздер алынып тасталсын;
1073 және 1075 шоттарының атындағы "(пассив операциялары бойынша)" деген сөздер алынып тасталсын;
3-тарауда:
145 шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 151 01, 161 01 және 161 02 шоттардың атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:

"151 01 "Долгосрочные активы, предназначенные для продажи" (активный).
Назначение: учет стоимости долгосрочных активов, предназначенных для продажи.
По дебету счета проводится стоимость долгосрочных активов, предназначенных для продажи и сумма положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание стоимости долгосрочных активов, предназначенных для продажи, при их реализации или ином выбытии и сумма отрицательной переоценки.
161 01 "Инвестиционная недвижимость" (активный).
Назначение: учет стоимости инвестиционной недвижимости.
По дебету счета проводится стоимость инвестиционной недвижимости при приобретении, переклассификации и при положительной переоценке в случае использования модели учета по справедливой стоимости.
По кредиту счета проводится списание стоимости инвестиционной недвижимости при ее реализации или ином выбытии, связанном с изменением классификации актива в качестве инвестиционной недвижимости, и при отрицательной переоценке в случае использования модели учета по справедливой стоимости.
161 02 "Износ инвестиционной недвижимости" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по инвестиционной недвижимости.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по инвестиционной недвижимости.
По дебету счета проводится списание сумм начисленной амортизации по инвестиционной недвижимости при ее реализации или ином выбытии, связанном с изменением классификации актива в качестве инвестиционной недвижимости.";
название и описание счета 301 44 исключить;
после описания счета 301 47 дополнить названиями и описаниями счетов с 301 48 по 301 53 следующего содержания:
"301 48 "Активы перестрахования по незаработанным премиям" (активный).
Назначение: учет сумм активов перестрахования по незаработанным премиям.
По дебету счета проводится сумма активов перестрахования по незаработанным премиям при передаче рисков перестраховщику в соответствии с договором перестрахования.
По кредиту счета проводится списание суммы активов по перестрахованию при их оплате перестраховщиком или уменьшении активов перестрахования.
301 49 "Активы перестрахования по произошедшим, но незаявленным убыткам" (активный).
Назначение: учет сумм активов перестрахования по произошедшим, но не заявленным убыткам.
По дебету счета проводится сумма активов перестрахования по произошедшим, но не заявленным убыткам при передаче рисков перестраховщику в соответствии с договором перестрахования.
По кредиту счета проводится списание суммы активов по перестрахованию при их оплате перестраховщиком или уменьшении активов перестрахования.

"151 01 "Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер" (актив).
Мақсаты: сатуға арналған ұзақ мерзімді активтердің құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатуға арналған ұзақ мерзімді активтердің құны және оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер іске асырылған немесе басқаша шығарылған жағдайда олардың құнын есептен шығару және теріс қайта бағалау сомасы жазылады.
161 01 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" (актив).
Мақсаты: инвестициялық жылжымайтын мүліктің құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша есепке алу моделін пайдаланған жағдайда, инвестициялық жылжымайтын мүліктің сатып алған, қайта жіктеген және оң қайта бағалаған кездегі құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық жылжымайтын мүлік іске асырылған немесе активті инвестициялық жылжымайтын мүлік ретінде жіктеудің өзгеруіне байланысты басқаша шығарылған кездегі және әділ құны бойынша есепке алу моделін пайдаланған жағдайда теріс қайта бағаланған кездегі оның құнын есептен шығару жазылады.
161 02 "Инвестициялық жылжымайтын мүліктің тозуы" (контрактив).
Мақсаты: инвестициялық жылжымайтын мүлік бойынша есептелген амортизация сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық жылжымайтын мүлік бойынша есептелген амортизация сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық жылжымайтын мүлік іске асырылған немесе активті инвестициялық жылжымайтын мүлік ретінде жіктеудің өзгеруіне байланысты басқаша шығарылған кезде инвестициялық жылжымайтын мүлік бойынша есептелген амортизация сомаларын есептен шығару жазылады.";
301 44 шоттың аты мен сипаттамасы алынып тасталсын;
301 47 шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 301 48 бастап 301 53 аралығындағы шоттардың аттарымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"301 48 "Еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар бойынша қайта сақтандыру активтері" (актив).
Мақсаты: еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар бойынша қайта сақтандыру активтерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттарына сәйкес қайта сақтандырушыға берген кездегі еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар бойынша қайта сақтандыру активтерінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қайта сақтандырушы оларды төлеген немесе қайта сақтандыру активтері азайған кезде қайта сақтандыру бойынша активтердің сомасын есептен шығару жазылады.
301 49 "Болған, бірақ жарияланбаған зиян бойынша қайта сақтандыру активтері" (актив).
Мақсаты: болған, бірақ жарияланбаған зиян бойынша қайта сақтандыру активтерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша болған, бірақ жарияланбаған зиян бойынша қайта сақтандыру активтерінің тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттарына сәйкес қайта сақтандырушыға берген кездегі сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қайта сақтандырушы оларды төлеген немесе қайта сақтандыру активтері азайған кезде қайта сақтандыру бойынша активтердің сомасын есептен шығару жазылады.

301 50 "Активы перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам страхования (перестрахования) жизни" (активный).
Назначение: учет сумм активов перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам страхования (перестрахования) жизни.
По дебету счета проводится сумма активов перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам страхования (перестрахования) жизни при передаче рисков перестраховщику в соответствии с договором перестрахования.
По кредиту счета проводится списание суммы активов по перестрахованию при их оплате перестраховщиком или уменьшении активов перестрахования.
301 51 "Активы перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам аннуитета" (активный).
Назначение: учет сумм активов перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам аннуитета.
По дебету счета проводится сумма активов по непроизошедшим убыткам по договорам аннуитета при передаче рисков перестраховщику в соответствии с договором перестрахования.
По кредиту счета проводится списание суммы активов по перестрахованию при их оплате перестраховщиком или уменьшении активов перестрахования.
301 52 "Активы перестрахования по заявленным, но неурегулированным убыткам" (активный).
Назначение: учет сумм активов перестрахования по заявленным, но неурегулированным убыткам.
По дебету счета проводится сумма активов по заявленным, но неурегулированным убыткам при передаче рисков перестраховщику в соответствии с договором перестрахования.
По кредиту счета проводится списание суммы активов по перестрахованию по заявленным, но неурегулированным убыткам при их оплате перестраховщиком или уменьшении активов перестрахования.
301 53 "Активы перестрахования по дополнительным резервам" (активный).
Назначение: учет сумм активов перестрахования по дополнительным резервам.
По дебету счета проводится сумма активов по дополнительным резервам при передаче рисков перестраховщику в соответствии с договором перестрахования.
По кредиту счета проводится списание суммы активов по перестрахованию по дополнительным резервам при их оплате перестраховщиком или уменьшении активов перестрахования.";
после описания счета 311 25 дополнить названием и описанием счета 311 40 следующего содержания:
"311 40 "Резервы (провизии) на покрытие убытков от обесценения активов перестрахования" (контрактивный).
Назначение: учет сумм резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения активов перестрахования.
По кредиту счета проводится сумма создаваемых резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения активов перестрахования.
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов (провизий) при их аннулировании или списании сумм убытков от обесценения активов перестрахования.";

301 50 "Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болмаған зиян бойынша қайта сақтандыру активтері" (актив).
Мақсаты: өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болмаған зиян бойынша қайта сақтандыру активтерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болмаған зиян бойынша қайта сақтандыру активтерінің тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттарына сәйкес қайта сақтандырушыға берген кездегі сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қайта сақтандырушы оларды төлеген немесе қайта сақтандыру активтері азайған кезде қайта сақтандыру бойынша активтердің сомасын есептен шығару жазылады.
301 51 "Аннуитет шарттары бойынша болмаған зиян бойынша қайта сақтандыру активтері" (актив).
Мақсаты: аннуитет шарттары бойынша болмаған зиян бойынша қайта сақтандыру активтерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша аннуитет шарттары бойынша болмаған зиян бойынша активтердің тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттарына сәйкес қайта сақтандырушыға берген кездегі сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қайта сақтандырушы оларды төлеген немесе қайта сақтандыру активтері азайған кезде қайта сақтандыру бойынша активтердің сомасын есептен шығару жазылады.
301 52 "Жарияланған, бірақ реттелмеген зиян бойынша қайта сақтандыру активтері" (активтік).
Мақсаты: жарияланған, бірақ реттелмеген зиян бойынша қайта сақтандыру активтерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жарияланған, бірақ реттелмеген зиян бойынша активтердің тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттарына сәйкес қайта сақтандырушыға берген кездегі сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қайта сақтандырушы оларды төлеген немесе қайта сақтандыру активтері азайған кезде жарияланған, бірақ реттелмеген зияндар бойынша қайта сақтандыру активтерінің сомасын есептен шығару жазылады.
301 53 "Қосымша резервтер бойынша қайта сақтандыру активтері" (актив).
Мақсаты: қосымша резервтер бойынша қайта сақтандыру активтерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қосымша резервтер бойынша активтердің тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттарына сәйкес қайта сақтандырушыға берген кездегі сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қайта сақтандырушы оларды төлеген немесе қайта сақтандыру активтері азайған кезде қосымша резервтер бойынша қайта сақтандыру активтерінің сомасын есептен шығару жазылады.";
311 25 шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 311 40 шоттың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"311 40 "Қайта сақтандыру активтерінің құнсыздануынан болған зияндарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)" (контрактив).
Мақсаты: қайта сақтандыру активтерінің құнсыздануынан болған зияндарды жабуға құрылатын резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қайта сақтандыру активтерінің құнсыздануынан болған зияндарды жабуға құрылатын резервтердің (провизиялардың) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған резервтердің (провизиялардың) олар жойылған немесе қайта сақтандыру активтерінің құнсыздануынан болған зияндардың сомалары есептен шығарылған кездегі сомаларын есептен шығару жазылады.";

после описания счета 334 90 дополнить названиями и описаниями счетов с 335 01 по 335 06 следующего содержания:
"335 01 "Требования по фьючерсным операциям" (активный).
Назначение: учет сумм требований, возникших в результате совершения фьючерсных операций.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения фьючерсных операций, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате клиентом или списании с баланса, а также суммы отрицательной переоценки.
335 02 "Требования по форвардным операциям" (активный).
Назначение: учет сумм требований, возникших в результате совершения форвардных операций.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения форвардных операций, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате клиентом или списании с баланса, а также суммы отрицательной переоценки.
335 03 "Требования по опционным операциям" (активный).
Назначение: учет сумм требований, возникших в результате совершения опционных операций.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения опционных операций, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате клиентом или списании с баланса, а также суммы отрицательной переоценки.
335 04 "Требования по операциям спот" (активный).
Назначение: учет сумм требований, возникших в результате совершения операций спот.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения операций спот, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате контрпартнером или аннулировании операций спот, а также суммы отрицательной переоценки.
335 05 "Требования по операциям своп" (активный).
Назначение: учет сумм требований, возникших в результате совершения операций своп.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения операций своп, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате контрпартнером или аннулировании операций своп, а также суммы отрицательной переоценки.
335 06 "Требования по операциям с прочими производными финансовыми инструментами" (активный).
Назначение: учет сумм требований, возникших в результате совершения операций с прочими производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения операций с прочими производными финансовыми инструментами, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате контрпартнером или аннулировании операций с прочими производными финансовыми инструментами, а также суммы отрицательной переоценки.";

334 90 шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 335 01 бастап 335 06 аралығындағы шоттар аттарымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"335 01 "Фьючерс операциялары бойынша талаптар" (актив).
Мақсаты: фьючерс операцияларын жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша фьючерс операцияларын жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомалары, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың клиент оларды төлеген немесе баланстан есептен шығарылған кездегі сомаларын, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомасын есептен шығару жазылады.
335 02 "Форвард операциялары бойынша талаптар" (актив).
Мақсаты: форвард операцияларын жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша форвард операцияларын жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомалары, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың клиент оларды төлеген немесе олар баланстан есептен шығарылған кездегі сомаларын, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомасын есептен шығару жазылады.
335 03 "Опцион операциялары бойынша талаптар" (активтік).
Мақсаты: опцион операцияларын жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша опцион операцияларын жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомалары, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың клиент оларды төлеген немесе баланстан есептен шығарылған кездегі сомаларын, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомасын есептен шығару жазылады.
335 04 "Спот операциялары бойынша талаптар" (актив).
Мақсаты: спот операцияларын жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша спот операцияларын жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомалары, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың қарсы әріптес оларды төлеген немесе спот операциялары жойылған кездегі сомаларын, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомасын есептен шығару жазылады.
335 05 "Своп операциялары бойынша талаптар" (актив).
Мақсаты: своп операцияларын жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша своп операцияларын жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомалары, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың қарсы әріптес оларды төлеген кездегі немесе спот операциялары жойылған кездегі сомаларын, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомасын есептен шығару жазылады.
335 06 "Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша талаптар" (актив).
Мақсаты: басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомалары, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың қарсы әріптес оларды төлеген кездегі немесе басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар жойылған кездегі сомаларын, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомасын есептен шығару жазылады.";

после описания счета 403 24 дополнить названиями и описаниями счетов с 404 01 по 404 03 следующего содержания:
"404 01 "Аффинированные драгоценные металлы" (активный).
Назначение: учет стоимости аффинированных драгоценных металлов.
По дебету счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов, а также положительная переоценка.
По кредиту счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов при их выбытии с баланса, а также отрицательная переоценка.
404 02 "Аффинированные драгоценные металлы в пути" (активный).
Назначение: учет стоимости аффинированных драгоценных металлов в пути.
По дебету счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов в пути.
По кредиту счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов после поступления от получателя подтверждения о получении аффинированных драгоценных металлов или авансового отчета.
404 03 "Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах в банках" (активный).
Назначение: учет стоимости аффинированных драгоценных металлов, размещенных на металлических счетах в банках.
По дебету счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов, размещенных на металлических счетах в банках.
По кредиту счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов, размещенных на металлических счетах в банках, при их возврате.";
в назначении счета 441 90 слова ", прав и финансовых активов, возникающих" заменить словами "и финансовым активам, возникающим";
после описания счета 441 90 дополнить названием и описанием счета 441 91 следующего содержания:
"441 91 "Выделенные активы специальной финансовой компании на текущих счетах в банке-кастодиане в иностранной валюте" (активный).
Назначение: учет поступлений в иностранной валюте по правам требований и финансовым активам, возникающим в результате инвестирования поступлений по выделенным активам.
По дебету счета проводится увеличение выделенных активов специальной финансовой компании на текущих счетах в банке-кастодиане в иностранной валюте.
По кредиту счета проводится списание сумм выделенных активов специальной финансовой компании на текущих счетах в банке-кастодиане в иностранной валюте при их инвестировании и погашении облигаций, выпущенных специальной финансовой компанией.";
название и описание счетов 541, 542 01, 542 и 543 изложить в следующей редакции:
"541 "Резервы переоценки основных средств" (пассивный).
Назначение: учет сумм переоценки основных средств, образовавшихся в результате переоценки их справедливой стоимости.
По кредиту счета проводится сумма положительной разницы от переоценки основных средств при увеличении их балансовой стоимости.
По дебету счета проводится сумма отрицательной разницы от переоценки основных средств при уменьшении их балансовой стоимости, а также списание положительной переоценки основных средств на балансовый счет N 562 "Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) предыдущих лет" по мере эксплуатации или в момент выбытия основных средств.
542 "Резервы переоценки стоимости ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи" (пассивный).
Назначение: учет сумм переоценки стоимости ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, а также суммы накопленной переоценки по ним, выбывших или переведенных в другую категорию ценных бумаг в корреспонденции с соответствующими балансовыми счетами.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки стоимости ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, а также суммы накопленной переоценки по ним, выбывших или переведенных в другую категорию ценных бумаг в корреспонденции с соответствующими балансовыми счетами.
По дебету счета проводится сумма отрицательной переоценки стоимости ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, а также суммы накопленной переоценки по ним, выбывших или переведенных в другую категорию ценных бумаг в корреспонденции с соответствующими балансовыми счетами.
543 "Резервы переоценки прочих активов" (пассивный).
Назначение: учет сумм переоценки стоимости прочих активов организации, подлежащих отражению непосредственно в капитале в соответствии с требованиями международных стандартов финансовой отчетности.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки стоимости прочих активов организации.
По дебету счета проводится сумма отрицательной переоценки стоимости прочих активов, а также списание сумм положительной переоценки стоимости прочих активов в связи с их выбытием.";

403 24 шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 404 01 бастап 404 03 аралығындағы шоттар атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"404 01 "Тазартылған қымбат металдар" (актив).
Мақсаты: тазартылған қымбат металдардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тазартылған қымбат металдардың құны, сондай-ақ оң қайта бағалау жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған қымбат металдардың оларды баланстан шығарған кездегі құнын есептен шығару, сондай-ақ теріс қайта бағалау жазылады.
404 02 "Жолдағы тазартылған қымбат металдар" (актив).
Мақсаты: жолдағы тазартылған қымбат металдардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жолдағы тазартылған қымбат металдардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша алушыдан тазартылған қымбат металдарды алғаны туралы растау немесе аванстық есеп келіп түскеннен кейін тазартылған қымбат металдардың құнын есептен шығару жазылады.
404 03 "Банктердің металл шоттарында орналастырылған тазартылған қымбат металдар" (актив).
Мақсаты: Банктердің металл шоттарында орналастырылған тазартылған қымбат металдардың құны есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банктердің металл шоттарында орналастырылған тазартылған қымбат металдардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша банктердің металл шоттарында орналастырылған тазартылған қымбат металдар қайтарылған кезде олардың құнын есептен шығару жазылады.";
441 90 шоттың мемлекеттік тілдегі мақсатындағы "туындаған, басқаға берілген талап ету құқықтары, құқықтар және қаржы активтері бойынша" деген сөздер "туындаған талап ету құқықтары және қаржы активтері бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
441 90 шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 441 91 шоттың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"441 91 "Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ағымдағы шоттардағы шетел валютасымен бөлінген активтері" (актив).
Мақсаты: бөлінген активтер бойынша түсімдерді инвестициялау нәтижесінде туындаған талап ету құқықтары және қаржы активтері бойынша шетел валютасындағы түсімдерді есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ағымдағы шоттардағы шетел валютасымен бөлінген активтерінің ұлғаюы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ағымдағы шоттардағы ұлттық валютада бөлінген активтерінің олар инвестицияланған және арнайы қаржы компаниясы шығарған облигацияларды өтеген кездегі сомаларын есептен шығару жазылады.";
541, 542 01, 542 және 543 шоттардың аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"541 "Негізгі құрал-жабдықтарды қайта бағалау резервтері" (пассив).
Мақсаты: әділ құны бойынша қайта бағалау нәтижесінде пайда болған негізгі құрал-жабдықтарды қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша негізгі құрал-жабдықтардың баланстық құны ұлғайған кезде оларды қайта бағалаудан болған оң айырма сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша негізгі құрал-жабдықтардың баланстық құны азайған кезде оларды қайта бағалаудан болған теріс айырма сомасы, сондай-ақ пайдаланылуына қарай немесе негізгі құрал-жабдықтардың шығарылған сәтте негізгі құрал-жабдықтарды оң қайта бағалауды N 562 "Алдыңғы жылдардың бөлінбеген пайдасы (жабылмаған зияны)" деген баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
542 "Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздардың құнын қайта бағалау резервтері" (пассив).
Мақсаты: сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздардың құнын қайта бағалау сомаларын, сондай-ақ олар бойынша жинақталған қайта бағалау, шығарылған немесе тиісті баланстық шоттары бар корреспонденциядағы бағалы қағаздардың басқа санатына көшірілген сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сатуға арналған бағалы қағаздардың құнын оң қайта бағалау сомасы, сондай-ақ олар бойынша жинақталған қайта бағалау, шығарылған немесе тиісті баланстық шоттары бар корреспонденциядағы бағалы қағаздардың басқа санатына көшірілген сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сатуға арналған бағалы қағаздардың құнын теріс қайта бағалау сомасы, сондай-ақ олар бойынша жинақталған қайта бағалау, шығарылған немесе тиісті баланстық шоттары бар корреспонденциядағы бағалы қағаздардың басқа санатына көшірілген сомалары жазылады.
543 "Басқа да активтерді қайта бағалау резервтері" (пассив).
Мақсаты: халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарына сәйкес ұйымның тікелей капиталда көрсетуге жататын басқа да активтерінің құнын қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның басқа да активтерінің құнын оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да активтердің құнын теріс қайта бағалау сомасы, сондай-ақ олардың шығарылуына байланысты басқа да активтердің құнын оң қайта бағалау сомаларын есептен шығару жазылады.";

в названии и описании счетов 561 и 562 слова "Нераспределенный доход", "нераспределенного чистого дохода" и "полученного" заменить соответственно словами "Нераспределенная прибыль", "нераспределенной чистой прибыли" и "полученной";
в названии и описании счета 571 слова "Итоговый доход", "итогового дохода" и "Нераспределенный доход" заменить словами "Итоговая прибыль", "итоговой прибыли" и "Нераспределенная прибыль";
после описания счета 603 14 дополнить названием и описанием счета 603 15 следующего содержания:
"603 15 "Выкупленные ценные бумаги" (контрпассивный).
Назначение: учет номинальной стоимости выпущенных в обращение ценных бумаг, выкупленных у их держателей.
По дебету счета проводится номинальная стоимость выпущенных в обращение ценных бумаг, выкупленных у их держателей.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости выкупленных ценных бумаг при их продаже другим держателям либо их аннулировании.";
название и описание счета 652 изложить в следующей редакции:
"652 "Оценочные обязательства" (пассивный).
Назначение: учет сумм оценочных обязательств, отражаемых в бухгалтерском учете в соответствии с требованиями международных стандартов финансовой отчетности.
По кредиту счета проводятся суммы оценочных обязательств.
По дебету счета проводится списание суммы оценочных обязательств.";
описания и названия счетов с 687 47 по 687 52 исключить;
после описания счета 687 90 дополнить названиями и описаниями счетов с 690 01 по 690 06 следующего содержания:
"690 01 "Обязательства по фьючерсным операциям" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по фьючерсным операциям.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения фьючерсных операций, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате клиентом, а также суммы положительной переоценки.
690 02 "Обязательства по форвардным операциям" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по форвардным операциям.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения форвардных операций, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате клиентом, а также суммы положительной переоценки.

561 және 562 шоттардың атында және сипаттамасында "бөлінбеген кіріс", "бөлінбеген таза кірісі" деген сөздер тиісінше "бөлінбеген пайда", "бөлінбеген таза пайдасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
571 шоттың атында және сипаттамасында "Жиынтық кіріс", "жиынтық кірісі" және "бөлінбеген кіріс" деген сөздер тиісінше "Жиынтық пайда", "жиынтық пайдасы" және "бөлінбеген пайда" деген сөздермен ауыстырылсын;
603 14 шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 603 15 шоттың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"603 15 "Сатып алынған бағалы қағаздар" (контрпассив).
Мақсаты: айналысқа шығарылған, оларды ұстаушылардан сатып алынған бағалы қағаздардың номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған, оларды ұстаушылардан сатып алынған бағалы қағаздардың номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған бағалы қағаздарды басқа ұстаушыларға сатқан не оларды жойған кезде олардың номиналдық құнын есептен шығару жазылады.";
652 шоттың аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"652 "Бағалау міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарына сәйкес бухгалтерлік есепте көрсетілетін бағалау міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалау міндеттемелерінің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бағалау міндеттемелерінің сомаларын есептен шығару жазылады.";
687 46 шотының сипаттамасынан кейін 687 47 шотынан бастап 687 52 шотының аралығындағы шоттардың сипаттамалары мен атаулары алынып тасталсын;
687 90 шоттың сипаттамасынан кейін 690 01 бастап 690 06 аралығындағы мынадай мазмұндағы шоттардың аттарымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"690 01 "Фьючерс операциялары бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: фьючерс операциялары бойынша міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша фьючерс операцияларын жасау нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиент оларды төлеген кезде туындаған міндеттемелердің сомаларын, сондай-ақ оң қайта бағалау сомасын есептен шығару жазылады.
690 02 "Форвард операциялары бойынша міндеттемелер" (пассивтік).
Мақсаты: форвард операциялары бойынша міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша форвард операцияларын жасау нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиент оларды төлеген кезде туындаған міндеттемелердің сомаларын, сондай-ақ оң қайта бағалау сомасын есептен шығару жазылады.

690 03 "Обязательства по опционным операциям" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по опционным операциям.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения опционных операций, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате клиентом, а также суммы положительной переоценки.
690 04 "Обязательства по операциям спот" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по операциям спот.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения операции спот, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате или аннулировании операции спот, а также суммы положительной переоценки.
690 05 "Обязательства по операциям своп" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по операциям своп.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения операции своп, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате или аннулировании операции своп, а также суммы положительной переоценки.
690 06 "Обязательства по операциям с прочими производными финансовыми инструментами" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по операциям с прочими производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения операций с прочими производными финансовыми инструментами, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате банком или аннулировании операций с прочими производными финансовыми инструментами, а также суммы положительной переоценки.";
после описания счета 727 10 дополнить названиями и описаниями счетов 727 11, с 728 01 по 728 08, с 729 01 по 729 06, с 731 01 по 731 03, с 731 20 по 731 23 следующего содержания:
"727 11 "Доходы от покупки-продажи ценных бумаг".
Назначение: учет сумм доходов от покупки - продажи ценных бумаг.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от покупки-продажи ценных бумаг.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".

690 03 "Опцион операциялары бойынша міндеттемелер" (пассивтік).
Мақсаты: опцион операциялары бойынша міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша опцион операцияларын жасау нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиент оларды төлеген кезде туындаған міндеттемелердің сомаларын, сондай-ақ оң қайта бағалау сомасын есептен шығару жазылады.
690 04 "Спот операциялары бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: спот операциялары бойынша міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша спот операцияларын жасау нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды төлеген немесе спот операцияларын жойған кезде туындаған міндеттемелердің сомаларын, сондай-ақ оң қайта бағалау сомасын есептен шығару жазылады.
690 05 "Своп операциялары бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: своп операциялары бойынша міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша своп операцияларын жасау нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды төлеген немесе своп операцияларын жойған кезде туындаған міндеттемелердің сомаларын, сондай-ақ оң қайта бағалау сомасын есептен шығару жазылады.
690 06 "Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар жасау нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша банколарды төлеген немесе басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды жойған кезде туындаған міндеттемелердің сомаларын, сондай-ақ оң қайта бағалау сомасын есептен шығару жазылады.";
727 10 шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 727 11, 728 01 бастап 728 08 аралығындағы, 729 01 бастап 729 06 аралығындағы, 731 01 бастап 731 03 аралығындағы, 731 20 бастап 731 23 шотының аралығындағы шоттар аттарымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"727 11 "Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістер".
Мақсаты: бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.

728 01 "Нереализованный доход от переоценки фьючерсов".
Назначение: учет сумм нереализованного дохода от переоценки фьючерсов.
По кредиту счета проводятся суммы нереализованного дохода от переоценки фьючерсов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
728 02 "Нереализованный доход от переоценки форвардных операций по ценным бумагам".
Назначение: учет сумм нереализованного дохода от переоценки форвардных операций по ценным бумагам.
По кредиту счета проводятся суммы нереализованного дохода от переоценки форвардной операции по ценным бумагам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
728 03 "Нереализованный доход от переоценки форвардных операций по иностранной валюте".
Назначение: учет сумм нереализованного дохода от переоценки форвардных операций по иностранной валюте.
По кредиту счета проводятся суммы нереализованного дохода от переоценки форвардной операции по иностранной валюте.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
728 04 "Нереализованный доход от переоценки форвардных операций по аффинированным драгоценным металлам".
Назначение: учет сумм нереализованного дохода от переоценки форвардных операций по аффинированным драгоценным металлам.
По кредиту счета проводятся суммы нереализованного дохода от переоценки форвардной операции по аффинированным драгоценным металлам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
728 05 "Нереализованный доход от переоценки опционных операций".
Назначение: учет сумм нереализованного дохода от переоценки опционных операций.
По кредиту счета проводятся суммы нереализованного дохода от переоценки опционной операции.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
728 06 "Нереализованный доход от переоценки операций спот".
Назначение: учет сумм нереализованного дохода от переоценки операций спот.
По кредиту счета проводятся суммы нереализованного дохода от переоценки операции спот.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".

728 01 "Фьючерстерді қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кіріс".
Мақсаты: фьючерстерді қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша фьючерстерді қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
728 02 "Бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған кіріс".
Мақсаты: бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
728 03 "Шетел валютасы бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған кіріс".
Мақсаты: шетел валютасы бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шетел валютасы бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
728 04 "Тазартылған қымбат металдар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған кіріс".
Мақсаты: тазартылған қымбат металдар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған қымбат металдар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
728 05 "Опцион операцияларын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кіріс".
Мақсаты: опцион операцияларын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша опцион операцияларын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
728 06 "Спот операцияларын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кіріс".
Мақсаты: спот операцияларын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша спот операцияларын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.

728 07 "Нереализованный доход от переоценки операций своп".
Назначение: учет сумм нереализованного дохода от переоценки операций своп.
По кредиту счета проводятся суммы нереализованного дохода от переоценки операции своп.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
728 08 "Нереализованный доход от переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами".
Назначение счета: учет сумм нереализованного дохода от переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводятся суммы нереализованного дохода от переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
729 01 "Доходы по операциям фьючерс".
Назначение: учет сумм реализованных доходов, полученных по операциям фьючерс.
По кредиту счета проводятся суммы реализованных доходов, полученных по операции фьючерс.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль".
729 02 "Доходы по операциям форвард".
Назначение: учет сумм реализованных доходов, полученных по операциям форвард.
По кредиту счета проводятся суммы реализованных доходов, полученных по операции форвард.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
729 03 "Доходы по опционным операциям".
Назначение: учет сумм реализованных доходов, полученных по опционным операциям.
По кредиту счета проводятся суммы реализованных доходов, полученных по опционной операции.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
729 04 "Доходы по операциям спот".
Назначение: учет сумм реализованных доходов, полученных по операциям спот.
По кредиту счета проводятся суммы реализованных доходов, полученных по операции спот.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
729 05 "Доходы по операциям своп".
Назначение: учет сумм реализованных доходов, полученных по операциям своп.
По кредиту счета проводятся суммы реализованных доходов, полученных по операции своп.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".

728 07 "Своп операцияларын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кіріс".
Мақсаты: своп операцияларын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша своп операцияларын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
728 08 "Басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кіріс".
Мақсаты: басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
729 01 "Фьючерс операциялары бойынша кірістер".
Мақсаты: фьючерс операциялары бойынша алынған іске асырылған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша фьючерс операциялары бойынша алынған іске асырылған кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
729 02 "Форвард операциялары бойынша кірістер".
Мақсаты: форвард операциялары бойынша алынған іске асырылған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша форвард операциялары бойынша алынған іске асырылған кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (шығын)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
729 03 "Опцион операциялары бойынша кірістер".
Мақсаты: опцион операциялары бойынша алынған іске асырылған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша опцион операциялары бойынша алынған іске асырылған кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
729 04 "Спот операциялары бойынша кірістер".
Мақсаты: спот операциялары бойынша алынған іске асырылған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша спот операциялары бойынша алынған іске асырылған кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
729 05 "Своп операциялары бойынша кірістер".
Мақсаты: своп операциялары бойынша алынған іске асырылған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша своп операциялары бойынша алынған іске асырылған кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.

729 06 "Доходы по операциям с прочими производными финансовыми инструментами".
Назначение: учет сумм реализованных доходов, полученных по операциям с прочими производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводятся суммы реализованных доходов, полученных по операциям с прочими производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
731 01 "Доходы от аннулирования резервов (провизий), созданных в прошлых периодах на покрытие убытков по ценным бумагам".
Назначение: учет сумм аннулированных резервов (провизий), созданных в прошлых периодах на покрытие убытков по ценным бумагам.
По кредиту счета проводится сумма доходов от аннулирования резервов (провизий), созданных в прошлых периодах по ценным бумагам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
731 02 "Доходы от аннулирования резервов (провизий), созданных в прошлых периодах на покрытие убытков по вкладам размещенным".
Назначение: учет сумм аннулированных резервов (провизий), созданных в прошлых периодах на покрытие убытков по вкладам размещенным.
По кредиту счета проводится сумма доходов от аннулирования резервов (провизий), созданных в прошлых периодах по вкладам размещенным.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
731 03 "Доходы от аннулирования резервов (провизий), созданных в прошлых периодах на покрытие убытков по прочей дебиторской задолженности".
Назначение: учет сумм аннулированных резервов (провизий), созданных в прошлых периодах на покрытие убытков по прочей дебиторской задолженности.
По кредиту счета проводится сумма доходов от аннулирования резервов (провизий), созданных в прошлых периодах по прочей дебиторской задолженности.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
731 20 "Доходы от аннулирования резервов (провизий), созданных в прошлых периодах на покрытие убытков по займам, предоставленным клиентам".
Назначение: учет сумм аннулированных резервов (провизий), созданных в прошлых периодах на покрытие убытков по займам, предоставленным клиентам.
По кредиту счета проводится сумма доходов от аннулирования резервов (провизий), созданных в прошлых периодах по займам, предоставленным клиентам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".

729 06 "Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша кірістер".
Мақсаты: басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша алынған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша алынған кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
731 01 "Өткен кезеңдерде бағалы қағаздар бойынша шығындарды жабу үшін құрылған резервтерді (провизияларды) жоюдан түскен кірістер".
Мақсаты: өткен кезеңдерде бағалы қағаздар бойынша шығындарды жабу үшін құрылған, жойылған резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өткен кезеңдерде бағалы қағаздар бойынша шығындарды жабу үшін құрылған резервтерді (провизияларды) жоюдан түскен кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
731 02 "Өткен кезеңдерде орналастырылған салымдар бойынша шығындарды жабу үшін құрылған резервтерді (провизияларды) жоюдан түскен кірістер".
Мақсаты: өткен кезеңдерде орналастырылған салымдар бойынша шығындарды жабу үшін құрылған, жойылған резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өткен кезеңдерде орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) жоюдан түскен кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
731 03 "Өткен кезеңдерде басқа да дебиторлық берешек бойынша шығындарды жабу үшін құрылған резервтерді (провизияларды) жоюдан түскен кірістер".
Мақсаты: өткен кезеңдерде басқа да дебиторлық берешек бойынша шығындарды жабу үшін құрылған, жойылған резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өткен кезеңдерде басқа да дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) жоюдан түскен кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
731 20 "Өткен кезеңдерде клиенттерге берілген заемдар бойынша шығындарды жабуға құрылған резервтерді (провизияларды) жоюдан түскен кірістер".
Мақсаты: өткен кезеңдерде клиенттерге берілген заемдар бойынша шығындарды жабу үшін құрылған, жойылған резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өткен кезеңдерде клиенттерге берілген заемдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) жоюдан түскен кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.

731 21 "Доходы от аннулирования резервов (провизий), созданных в прошлых периодах на покрытие убытков по финансовой аренде, предоставленной клиентам".
Назначение: учет сумм аннулированных резервов (провизий), созданных в прошлых периодах на покрытие убытков по финансовой аренде, предоставленной клиентам.
По кредиту счета проводится сумма доходов от аннулирования резервов (провизий), созданных в прошлых периодах по финансовой аренде, предоставленной клиентам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
731 22 "Доходы от аннулирования резервов (провизий), созданных в прошлых периодах на покрытие убытков по условным обязательствам.
Назначение: учет сумм аннулированных резервов (провизий), созданных в прошлых периодах на покрытие убытков по условным обязательствам.
По кредиту счета проводится сумма доходов от аннулирования резервов (провизий), созданных в прошлых периодах по условным обязательствам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
731 23 "Доходы от аннулирования резервов (провизий), созданных в прошлых периодах на покрытие убытков по прочей дебиторской задолженности по банковской деятельности".
Назначение: учет сумм аннулированных резервов (провизий), созданных в прошлых периодах на покрытие убытков по прочей дебиторской задолженности по банковской деятельности.
По кредиту счета проводится сумма доходов от аннулирования резервов (провизий), созданных в прошлых периодах по прочей дебиторской задолженности по банковской деятельности.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".";
после описания счета 821 46 дополнить названием и описанием счета 821 47 следующего содержания:
"821 47 "Расходы по формированию резервов (провизий) по активам перестрахования".
Назначение: учет сумм расходов по формированию резервов (провизий) по активам перестрахования.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию резервов (провизий) по активам перестрахования.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".";
после описания счета 845 09 дополнить названиями и описаниями счетов 845 10, с 846 01 по 846 08, с 847 01 по 847 06 следующего содержания:

731 21 "Өткен кезеңдерде клиенттерге берілген қаржыны жалдау бойынша шығындарды жабуға құрылған резервтерді (провизияларды) жоюдан түскен кірістер".
Мақсаты: өткен кезеңдерде клиенттерге берілген қаржыны жалдау бойынша шығындарды жабу үшін құрылған, жойылған резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өткен кезеңдерде клиенттерге берілген қаржыны жалдау бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) жоюдан түскен кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
731 22 "Өткен кезеңдерде шартты міндеттемелер бойынша шығындарды жабуға құрылған резервтерді (провизияларды) жоюдан түскен кірістер".
Мақсаты: өткен кезеңдерде шартты міндеттемелер бойынша шығындарды жабу үшін құрылған, жойылған резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өткен кезеңдерде шартты міндеттемелер бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) жоюдан түскен кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
731 23 "Өткен кезеңдерде банк қызметі бойынша басқа да дебиторлық берешек бойынша шығындарды жабу үшін құрылған резервтерді (провизияларды) жоюдан түскен кірістер".
Мақсаты: өткен кезеңдерде банк қызметі бойынша басқа да дебиторлық берешек бойынша шығындарды жабу үшін құрылған, жойылған резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өткен кезеңдерде банк қызметі бойынша басқа да дебиторлық берешек бойынша шығындарды жабу үшін құрылған резервтерді (провизияларды) жоюдан түскен кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.";
821 46 шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 821 47 шоттың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"821 47 "Қайта сақтандыру активтері бойынша резервтер (провизиялар) қалыптастыру бойынша шығыстар".
Мақсаты: қайта сақтандыру активтері бойынша резервтер (провизиялар) қалыптастыру бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қайта сақтандыру активтері бойынша резервтер (провизиялар) қалыптастыру бойынша шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.";
845 09 шотының сипаттамасынан кейін 845 10, 846 01 шотынан бастап 846 08 шоты аралығындағы, 847 01 шотынан бастап 847 06 шоты аралығындағы шоттардың мынадай мазмұндағы аттарымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:

"845 10 "Расходы от покупки - продажи ценных бумаг".
Назначение: учет сумм расходов от покупки-продажи ценных бумаг.
По дебету счета проводятся суммы расходов от покупки-продажи ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
846 01 "Нереализованный расход от переоценки фьючерсов".
Назначение: учет сумм нереализованного расхода от переоценки фьючерсов.
По дебету счета проводятся суммы нереализованного расхода от переоценки фьючерса.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
846 02 "Нереализованный расход от переоценки форвардных операций по ценным бумагам".
Назначение: учет сумм нереализованного расхода от переоценки форвардных операций по ценным бумагам.
По дебету счета проводятся суммы нереализованного расхода от переоценки форвардной операции по ценным бумагам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
846 03 "Нереализованный расход от переоценки форвардных операций по иностранной валюте".
Назначение: учет сумм нереализованного расхода от переоценки форвардных операций по иностранной валюте.
По дебету счета проводятся суммы нереализованного расхода от переоценки форвардной операции по иностранной валюте.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
846 04 "Нереализованный расход от переоценки форвардных операций по аффинированным драгоценным металлам".
Назначение: учет сумм нереализованного расхода от переоценки форвардных операций по аффинированным драгоценным металлам.
По дебету счета проводятся суммы нереализованного расхода от переоценки форвардной операции по аффинированным драгоценным металлам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
846 05 "Нереализованный расход от переоценки опционных операций".
Назначение: учет сумм нереализованного расхода от переоценки опционных операций.
По дебету счета проводятся суммы нереализованного расхода от переоценки опционной операции.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".

"845 10 "Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар".
Мақсаты: Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
846 01 "Фьючерстерді қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс".
Мақсаты: фьючерсті қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша фьючерстерді қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
846 02 "Бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс".
Мақсаты: бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
846 03 "Шетел валютасы бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс".
Мақсаты: шетел валютасы бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасы бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
846 04 "Тазартылған қымбат металдар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс".
Мақсаты: тазартылған қымбат металдар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тазартылған қымбат металдар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
846 05 "Опцион операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс".
Мақсаты: опцион операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша опцион операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.

846 06 "Нереализованный расход от переоценки операций спот".
Назначение: учет сумм нереализованного расхода от переоценки операций спот.
По дебету счета проводятся суммы нереализованного расхода от переоценки операции спот.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
846 07 "Нереализованный расход от переоценки операций своп".
Назначение: учет сумм нереализованного расхода от переоценки операций своп.
По дебету счета проводятся суммы нереализованного расхода от переоценки операции своп.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
846 08 "Нереализованный расход от переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами".
Назначение: учет сумм нереализованного расхода от переоценки операции с прочими производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводятся суммы нереализованного расхода от переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
847 01 "Расходы по операциям фьючерс".
Назначение: учет сумм реализованных расходов, понесенных по операциям фьючерс.
По дебету счета проводятся суммы реализованных расходов, понесенных по операции фьючерс.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
847 02 "Расходы по операциям форвард".
Назначение: учет сумм реализованных расходов, понесенных по операциям форвард.
По дебету счета проводятся суммы реализованных расходов, понесенных по операции форвард.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
847 03 "Расходы по опционным операциям".
Назначение: учет сумм реализованных расходов, понесенных по опционным операциям.
По дебету счета проводятся суммы реализованных расходов, понесенных по опционной операции.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
847 04 "Расходы по операциям спот".
Назначение: учет сумм реализованных расходов, понесенных по операциям спот.
По дебету счета проводятся суммы реализованных расходов, понесенных по операции спот.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".

846 06 "Спот операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс".
Мақсаты: спот операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша спот операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
846 07 "Своп операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс".
Мақсаты: своп операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша своп операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (шығын)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
846 08 "Басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс".
Мақсаты: басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияны қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
847 01 "Фьючерс операциялары бойынша шығыстар".
Мақсаты: фьючерс операциялары бойынша келтірілген іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша фьючерс операциялары бойынша келтірілген іске асырылған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
847 02 "Форвард операциялары бойынша шығыстар".
Мақсаты: форвард операциялары бойынша келтірілген іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша форвард операциялары бойынша келтірілген іске асырылған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
847 03 "Опцион операциялары бойынша шығыстар".
Мақсаты: опцион операциялары бойынша келтірілген іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша опцион операциялары бойынша келтірілген іске асырылған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
847 04 "Спот операциялары бойынша шығыстар".
Мақсаты: спот операциялары бойынша келтірілген іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша спот операциялары бойынша келтірілген іске асырылған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.

847 05 "Расходы по операциям своп".
Назначение: учет сумм реализованных расходов, понесенных по операциям своп.
По дебету счета проводятся суммы реализованных расходов, понесенных по операции своп.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
847 06 "Расходы по операциям с прочими производными финансовыми инструментами".
Назначение: учет сумм реализованных расходов, понесенных по операциям с прочими производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводятся суммы реализованных расходов, понесенных по операции с прочими производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".";
в названии и описании счетов 861, 862 и 863 слова "убытки", "(убытки)" и "убытков" заменить соответственно словами "расходы", "(расходы)" и "расходов";
название и описание счета 864 изложить в следующей редакции:
"864 "Прочие доходы (расходы)".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с осуществлением прочих операций.
По дебету счета проводится сумма прочих расходов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)";
в названии и описании счетов 1022, 1072 и 1074 слова "(по активным операциям)", "по активным операциям организации" и "по активным счетам организации" исключить;
в названии и описании счетов 1023, 1025, 1073 и 1075 слова "(по пассивным операциям)", "по пассивным операциям" и "по пассивным операциям организации" исключить;
в названии и описании счета 1024 слова "(по активным операциям)", "по активным операциям организации" и слова "в будущем организации" исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата Национального Банка Республики Казахстан, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, накопительных пенсионных фондов, профессиональных участников рынка ценных бумаг, страховых (перестраховочных) организаций, специальных финансовых компаний и Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансовых рынка и финансовых организаций.

847 05 "Своп операциялары бойынша шығыстар".
Мақсаты: своп операциялары бойынша келтірілген іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша своп операциялары бойынша келтірілген іске асырылған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" бойынша баланстық шотына есептен шығару жазылады.
847 06 "Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша шығыстар".
Мақсаты: басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша келтірілген іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен операция бойынша келтірілген іске асырылған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.";
861, 862 және 863 шоттардың мемлекеттік тілдегі атында және сипаттамасында "шығындар", "(шығындар)" және "шығындарының" деген сөздер тиісінше "шығыстар", "(шығыстар)" және "шығыстарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
864 шотының аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"864 "Басқа да кірістер (шығыстар)".
Мақсаты: басқа да операцияларды жүзеге асырумен байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (шығын)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.";
1022 және 1074 шоттардың атында және сипаттамасында "(актив операциялары бойынша)", "(актив операциялар бойынша)" және "ұйымның актив операциялары бойынша" деген сөздер алынып тасталсын;
1072 шоттың атында "(актив операциялар бойынша)" деген сөздер алынып тасталсын және мемлекеттік тілдегі сипаттамасында "ұйымның болашақта актив операциялары бойынша" деген сөздер "болашақта" деген сөзбен ауыстырылсын;
1023 және 1025 шоттарының атында және сипаттамасында "(пассив операциялары бойынша)" және "ұйымның пассив операциялары бойынша" деген сөздер алынып тасталсын; 1073 және 1075 шоттардың атында "(пассив операциялар бойынша)", "ұйымның пассивті операциялары бойынша" және мемлекеттік тілдегі сипаттамасында "ұйым пассив операциялары бойынша" деген сөздер алынып тасталсын.
1024 шоттың мемлекеттік тілдегі атында және сипаттамасында "(актив операциялары бойынша)", "ұйымның болашақта" деген сөздер алынып тасталсын және мемлекеттік тілдегі сипаттамасында "ұйымның болашақта қаржы фьючерстерін актив операциялары бойынша" деген сөздер "болашақта қаржы фьючерстерін" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, жинақтаушы зейнетақы қорларына, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларына, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, арнайы қаржы компанияларына және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігіне жіберсін.

4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Айманбетову Г.З.
Председатель
Национального Банка

4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Г.З. Айманбетоваға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы