Об утверждении Правил пребывания лиц и членов их семей, ходатайствующих о признании их оралманами, в Центре временного размещения
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 сентября 2007 года № 223-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 октября 2007 года № 4963. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 марта 2011 года № 134
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 30.03.2011 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 7 статьи 34 Закона Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года "О миграции населения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила пребывания лиц и членов их семей, ходатайствующих о признании их оралманами, в Центре временного размещения.
2. Председателю Комитета по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан принять меры по государственной регистрации приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальному опубликованию в установленном законодательством порядке.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с момента его первого официального опубликования.
И.о. Министра
Утверждены
приказом Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 27 сентября 2007 года N 223-п
Правила
пребывания лиц и членов их семей, ходатайствующих о признании
их оралманами, в центре временного размещения 1. Общие положения
1. Настоящие Правила пребывания лиц и членов их семей, ходатайствующих о признании их оралманами, в Центре временного размещения (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 7  статьи 34 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" и определяют порядок пребывания лиц и членов их семей, ходатайствующих о признании их оралманами, в Центре временного размещения.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) лица и члены их семей, ходатайствующие о признании их оралманами (далее - ходатайствующие) - иностранцы или лица без гражданства казахской национальности, постоянно проживавшие на момент приобретения суверенитета Республикой Казахстан за ее пределами и прибывшие в Казахстан в целях постоянного проживания;
2) уполномоченный орган - территориальный орган уполномоченного органа по вопросам миграции населения;

Өздерін оралман деп тануға ұсынған адамдар мен олардың отбасы мүшелерінің уақытша орналастыру орталығында болу Ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2007 жылғы 27 қыркүйектегі N 223-ө бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігінде 2007 жылғы 10 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4963 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылы 30 наурыздағы № 134 бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2011.03.30 № 134 (ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2007 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының "Халықтың көші-қоны туралы" Заңының 34-бабының 7-тармақшасына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өздерін оралман деп тануға ұсынған адамдар мен олардың отбасы мүшелерінің уақытша орналастыру орталығында болу Ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Көші-қон комитетінің төрағасы осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және белгіленген заңнама тәртібімен ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Көші-қон комитетінің төрағасы Ж.Н.Әбдиевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік қорғау
министрінің м.а.
2007 жылғы 27 қыркүйектегі
N 223-ө бұйрығымен
бекітілген
Өздерін оралман деп тануға ұсынған адамдар мен олардың
отбасы мүшелерінің уақытша орналастыру орталығында болу
Ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Өздерін оралман деп тануға ұсынған адамдар мен олардың отбасы мүшелерінің уақытша орналастыру орталығында болу Ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Халықтың көші-қон туралы" Қазақстан Республикасының Заңының  34-бабының 7-тармақшасына сәйкес әзірленді және оралмандар мен өздерін оралман деп тануға ұсынған адамдар мен олардың отбасы мүшелерінің уақытша орналастыру орталығына келу тәртібін айқындайды.
2. Осы Ережелерде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Өздерін оралман деп тануға ұсынған адамдар мен олардың отбасы мүшелері - Қазақстан Республикасы егемендік алған кезде оның шегінен тыс жерлерде тұрақты тұрған және Қазақстанға тұрақты тұру мақсатымен келген ұлты қазақ шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдар.
2) уәкілетті орган - халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органның аумақтық органы;

3) Центр временного размещения (далее - Центр) - место временного пребывания лиц и членов их семей, ходатайствующих о признании их оралманами, на территории Республики Казахстан;
4) Направление - документ установленной формы, выдаваемый уполномоченным органом, дающий право оралману и членам его семьи заселиться в Центре.
2. Порядок заселения ходатайствующих в Центр
3. Основанием для заселения в Центр ходатайствующих является направление выдаваемое уполномоченным органом ( приложение 1 ).
4. Направления выдаются на основании заявления ходатайствующего ( приложение 2 ).
5. Заявление регистрируется в журнале регистрации лиц и членов их семей, ходатайствующих о признании их оралманами (далее - журнал) ( приложение 3 ).
6. Отказ в принятии заявления и его регистрации, по мотивам отсутствия мест в Центре, не допускается.
7. Заявление подлежит рассмотрению уполномоченным органом в день подачи заявления.
8. В случае отсутствия мест в Центре, ходатайствующий зачисляется в резерв, формируемый уполномоченным органом, в порядке очередности подачи заявления, регистрируемого в журнале.
9. При освобождении в Центре мест, уполномоченный орган предоставляет направление ходатайствующему для заселения в Центр в порядке очередности.
10. При получении направления, ходатайствующий заселяется в Центр в течение трех рабочих дней.
При несоблюдении указанного срока ходатайствующий теряет право на заселение.
При этом за ходатайствующим сохраняется право повторной подачи заявления на заселение в Центр.
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.08.2010 № 275-ө (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Порядок пребывания ходатайствующих в Центре
11. Пребывание ходатайствующих в Центре осуществляется на безвозмездной основе.
12. Ходатайствующие:
1) пользуются жилыми и подсобными помещениями Центра, постельными и иными принадлежностями для удовлетворения своих нужд;
2) по вопросам размещения и пребывания подают заявления, ходатайства и иные обращения к руководителю Центра.
3) соблюдают Правила внутреннего распорядка в Центре;
4) несут ответственность за материальный вред, причиненный имуществу Центра по их вине, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

3) уақытша орналастыру орталығы (бұдан әрі - Орталық) - Қазақстан Республикасының аумағына өздерін оралман деп тану туралы өтініш берген адамдар мен олардың отбасы мүшелері уақытша келетін орын;
4) жолдама - уәкілетті орган берген және Оралмандарды бейімдеу және кіріктіру әрі оларға бейімдеу қызметтерін көрсету орталығына орналасу үшін бекітілген үлгіге сәйкес құқық беретін құжат.
2. Өздерін оралман деп тану туралы өтініш берген адамдар
мен олардың отбасы мүшелерінің Орталыққа орналасу тәртібі
3. Уәкілетті органның жолдамасы өтініш берушінің Орталыққа орналасуы үшін негіз болып табылады (1-қосымша).
4. Жолдама өтініш берушінің өтініші негізінде беріледі (2-қосымша).
5. Өтініш оралмандар мен олардың отбасы мүшелерін тіркеу журналында тіркеледі (бұдан әрі - журнал) (3-қосымша).
6. Орталықта орын жоқ деген сылтаумен өтініштерді қабылдау және оларды тіркеуден бас тартуға жол берілмейді.
7. Орталыққа орналасу үшін өтініш оралман мәртебесін беру туралы өтінішпен бір мезгілде беріледі.
8. Өтінішті қабылданған кезде орын жоқ болған жағдайда өтініш беруші уәкілетті орган қалыптастырған резервке алынады. Резерв журналда тіркелген өтініш беру кезектілігінің тәртібімен қалыптасады.
9. Орталықта орын босаған кезде уәкілетті орган резервке сәйкес кезектілік тәртібімен келесі өтініш берушіге жолдама береді.
10. Жолдама алған кезде өтініш беруші Орталыққа үш жұмыс күні ішінде орналасады.
Көрсетілген мерзім сақталмаған жағдайда өтініш беруші орналасу құқығын жоғалтады.
Бұл ретте оның орталыққа орналасуға қайтадан өтініш беру құқығы сақталады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрдің м.а. 2010.08.12 № 275-ө (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін 10 күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
3. Өздерін оралман деп тану туралы өтініш берген адамдар
мен олардың отбасы мүшелерінің Орталыққа келу тәртібі
11. Өздерін оралман деп тану туралы өтініш берген адамдар мен олардың отбасы мүшелері Орталықта өтеусіз негізінде жүзеге асырылады.
12. Орталықта өздерін оралман деп тану туралы өтініш берген адамдар мен олардың отбасы мүшелері:
1) Орталықтың тұрғын үй мен қосалқы үй-жайларын және өз мұқтаждықтарын қанағаттандыру үшін төсек пен өзге де керек-жарақтарды пайдаланады;
2) Орталық басшысына, құрылымдық бөлімшелеріне Орталыққа орналасу және келу мәселелері бойынша арыз, қолдаухат және өзге де өтініш береді;
3) уәкілетті орган бекіткен Ішкі тәртіп ережелерін сақтайды;
4) өз кінәсі бойынша Орталыққа келтірілген материалдық нұқсанға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауаптылықта болады.

13. Центр:
1) содержит предоставляемые для проживания помещения в соответствии с санитарно-эпидемиологическими правилами и нормами;
2) обеспечивает ходатайствующих, размещенных в Центре необходимыми постельными принадлежностями, своевременную их смену;
3) ознакомливает ходатайствующих с Правилами внутреннего распорядка Центра.
14. Заселение в Центр других лиц, кроме ходатайствующих, запрещается.
15. В случае нарушения ходатайствующим порядка пребывания в Центре, Центр обращается в уполномоченный орган с предложением о досрочном прекращении их пребывания в Центре.
16. Уполномоченный орган проводит проверку обоснованности предложения Центра о досрочном прекращении пребывания ходатайствующим в Центре, и выносит решение об оставлении в Центре или выселении из Центра.
4. Порядок выбытия ходатайствующих из Центра
17. Ходатайствующие освобождают предоставленное им помещение Центра в срок не позднее трех календарных дней со дня получения либо отказа в присвоении статуса оралмана.
Приложение 1
к Правилам пребывания лиц
и членов их семей, ходатайствующих
о признании их оралманами,
в Центре временного размещения
НАПРАВЛЕНИЕ N___
Направляется для заселения в Центр временного размещения
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения заявителя)
Члены семьи:
1. _______________________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения, степень родства)
2. _______________________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения, степень родства)
3. _______________________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения, степень родства)
4. _______________________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения, степень родства)
5. _______________________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения, степень родства)
6. _______________________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения, степень родства)
Начальник Управления
Комитета по миграции
по __________ области (города)        /__________/
(Ф.И.О.)
Приложение 2
к Правилам пребывания лиц
и членов их семей, ходатайствующих
о признании их оралманами,
в Центре временного размещения
Начальнику Управления
Комитета по миграции
по __________ области
(города республиканского
значения, столица)
от ____________________________
(Ф.И.О. ходатайствующего)
Заявление
Прошу Вас заселить меня и членов моей семьи в количестве ____ человек,
в Центр временного размещения.
_____________                            ______________
(Дата)                                   (подпись)
Приложение 3
к Правилам пребывания лиц
и членов их семей, ходатайствующих
о признании их оралманами,
в Центре временного размещения
ЖУРНАЛ
регистрации лиц и членов их семей ходатайствующих
о признании их оралманами, в Центре временного размещения
___________________________________________________________
N
п/п
Ф.И.О.
заявителя
Место и дата
рождения
Страна
выхода
Номер и дата
выдачи
направления
Начато _________________
Окончено _______________

13. Орталық:
1) оралмандар мен олардың отбасы мүшелеріне тұру үшін берілген үй-жайды санитарлық-эпидемиологиалық нормалар мен тәртіпке сәйкес ұстайды;
2) Орталыққа орналасқан оралмандар мен олардың отбасы мүшелеріне қажетті төсектік керек-жарақтармен, олардың уақытылы ауысымын қамтамасыз етеді;
3) өздерін оралман деп тану туралы өтініш берген адамдар мен олардың отбасы мүшелерін Орталыққа келу тәртібіне қатысты ішкі актілермен таныстырады;
14. Орталыққа өздерін оралман деп тану туралы өтініш берген адамдар мен олардың отбасы мүшелерінен басқа адамдарды орналастыруға тыйым салынады.
15. Өздерін оралман деп тану туралы өтініш берген адамдар мен олардың отбасы мүшелері Орталыққа келу тәртібін бұзған жағдайда Орталық жолдама берген уәкілетті органға олардың (немесе нақты адамға қатысты) Орталыққа келуін мерзімінен бұрын тоқтату туралы ұсыныспен жүгінеді.
16. Уәкілетті орган Орталықтың өздерін оралман деп тану туралы өтініш берген адамдар мен олардың отбасы мүшелерінің Орталыққа келуін мерзімінен бұрын тоқтату туралы ұсынысының негіздемесіне тексеру жүргізеді және Орталықта қалдыру және Орталықтан шығару туралы шешім шығарады.
4. Өздерін оралман деп тану туралы өтініш берген адамдар
мен олардың отбасы мүшелерінің Орталықтан шығу тәртібі
17. Өздерін оралман деп тану туралы өтініш берген адамдар мен олардың отбасы мүшелері Орталықты оралман мәртебесін алған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде берілген бөлмені босатады.
Өздерін оралман деп тануға
ұсынған адамдар мен олардың
отбасы мүшелерінің уақытша
орналастыру орталығында болу
ережесіне 1-қосымша
N_______ЖОЛДАМА
Өздерін оралман деп тануға ұсынған адамдар мен олардың отбасы
мүшелерінің уақытша орналастыру орталығына орналасу үшін:
____________________________________________________________________
(Өтініш берушінің аты-жөні, туған күні)
Отбасы мүшелері:
1. _________________________________________________________________
(Аты-жөні, туған күні, туыстық дәрежесі)
2. _________________________________________________________________
(Аты-жөні, туған күні, туыстық дәрежесі)
3. _________________________________________________________________
(Аты-жөні, туған күні, туыстық дәрежесі)
4. _________________________________________________________________
(Аты-жөні, туған күні, туыстық дәрежесі)
5. _________________________________________________________________
(Аты-жөні, туған күні, туыстық дәрежесі)
6. _________________________________________________________________
(Аты-жөні, туған күні, туыстық дәрежесі)
__________облысы (қаласы)
бойынша Көші-қон комитеті
басқармасының бастығы                        /__________/
Өздерін оралман деп тануға
ұсынған адамдар мен олардың
отбасы мүшелерінің уақытша
орналастыру орталығында болу
ережесіне 2-қосымша
__________облысы (қаласы)
бойынша Көші-қон комитеті
басқармасының бастығына
_______________________
(үміткердің аты-жөні)
Өтініш
Сізден мені және менің саны "____" адамнан тұратын отбасы мүшелерімді Өздерін оралман деп тануға ұсынған адамдармен олардың отбасы мүшелерінің уақытша орналастыру орталығына орналастыруыңызды сұраймын.
Бұл ретте ішкі тәртіп ережесін сақтаймыз және уәкілетті орган оралман мәртебесін беру туралы және оралман мәртебесін беруден бас тарту туралы шешім қабылдаған жағдайда Орталықты үш күндік мерзім ішінде босатуға міндеттенемін.
_____________                  ______________
(Күні)                             (қолы)
Өздерін оралман деп тану туралы
өтініш берген адамдар мен олардың
отбасы мүшелерінің келу ережесіне
3-қосымша
Оралмандар мен олардың отбасы мүшелерін уақытша
орналастыру орталығындағы тіркеу
ЖУРНАЛЫ
N р/с
Өтініш берушінің
аты-жөні
Туған жері және күні
Шығу елі
Жолдаманың нөмірі және берілген күні
________басталды
________бітті