Об утверждении Правил присвоения статуса оралмана
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 сентября 2007 года N 224-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 октября 2007 года N 4964. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 ноября 2010 года № 476.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 15.11.2010 № 476 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 6  статьи 34 Закона Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года "О миграции населения"  ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения статуса оралмана.
2. Председателю Комитета по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Абдиеву Ж.Н. принять меры по государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальному опубликованию в установленном законодательством порядке.
3. Признать утратившим силу приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по миграции и демографии от 17 августа 2004 года  N 70-П "Об утверждении Инструкции определения статуса оралмана и включения их в квоту иммиграции оралманов (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за
N 3078).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Ж.Н. Абдиева.
5. Настоящий приказ вводится в действие с момента его первого официального опубликования.
И.о. Министра
Утверждены
Приказом Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 27 сентября 2007 года N 224-п
Правила
присвоения статуса оралмана 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с пунктом 6  статьи 34 Закона Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года "О миграции населения" и предусматривает порядок присвоения статуса оралмана (далее - Правила).
2. Действие настоящих Правил распространяется на иностранцев и лиц без гражданства казахской национальности, постоянно проживавших на момент приобретения суверенитета Республикой Казахстан за ее пределами и прибывшие в Казахстан с целью постоянного проживания.
2. Порядок подачи заявления о присвоении статуса оралмана
и ее регистрация
3. Заявление о присвоении статуса оралмана подается одним из совершеннолетних членов семьи лично в территориальный орган уполномоченного органа. В случае невозможности личного обращения заявитель выдает уполномоченному представителю нотариально удостоверенную доверенность на обращение с заявлением о присвоении статуса оралмана.

Оралман мәртебесін беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2007 жылғы 27 қыркүйектегі N 224-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігінде 2007 жылы 10 қазанда N 4964 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер мнистрінің 2010 жылғы 15 қарашадағы № 476 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Ішкі істер мнистрінің 2010.11.15 № 476 (ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
"Халықтың көші-қоны туралы" 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңының 34-бабы 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Оралман мәртебесін беру ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Көші-қон комитетінің төрағасы Ж.Н. Әбдиев осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және белгіленген тәртіппен ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. "Оралман мәртебесін айқындау және оларды оралмандардың көшіп келу квотасына енгізу нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Көші-қон және демография жөніндегі агенттігі төрағасының 2004 жылғы 17 тамыздағы N 70-б бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3078 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы Бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Көші-қон комитетінің төрағасы Ж.Н. Әбдиевке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
Бекітілген
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік қорғау
министрінің 2007 жылғы 27 қыркүйектегі
N 224-ө Бұйрығымен
Оралман мәртебесін беру ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Халықтың көші-қоны туралы" 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңының 34-бабы 6-тармағына сәйкес әзірленді және оралман мәртебесін беру тәртібін көздейді (бұдан әрі - Ереже).
2. Осы Ереженің күші Қазақстан Республикасы егемендік алған кезде оның шегінен тыс жерде тұрақты тұрған және Қазақстанға тұрақты тұру мақсатымен келген ұлты қазақ шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдарға қолданылады.
2. Оралман мәртебесін беру және оның тіркелуі
туралы өтінішті беру тәртібі
3. Оралман мәртебесін беру туралы өтінішті отбасының кәмелеттік жасқа толған мүшелерінің бірі өз қолымен уәкілетті органның аумақтық органына тапсырады. Жеке өтініш жасау мүмкіндігі болмаған жағдайда өтініш беруші уәкілетті өкілге оралман мәртебесін беру туралы арызбен бірге өтінішке нотариалды куәландырылған сенімхат береді.

4. Заявитель представляет следующие документы:
1) заявление о присвоении статуса оралмана ( Приложение 1 );
2) автобиографию;
3) копии документов, удостоверяющие личность ходатайствующего и членов семьи, переселившихся с ним (паспорта, свидетельства о рождении несовершеннолетних детей);
4) копии одного из следующих документов: свидетельства о браке или разводе; аттестата; диплома; военного билета или трудовой книжки (представляются в случае невозможности установления соответствия ходатайствующего лица требованиям пункта 2 настоящих Правил).
5. Регистрация заявления о присвоения статуса оралмана осуществляется после внесения данных о ходатайствующем и членах его семьи в электронную базу данных "Оралман".
До оформления регистрации заявления, территориальный орган уполномоченного органа проводит проверку данных заявителя через электронную базу данных "Оралман" на предмет его регистрации в другом территориальном органе. В случае обнаружения регистрации заявителя в другом территориальном органе, регистрация заявления ходатайствующего по новому месту не производится, о чем тут же уведомляется заявитель. В таком случае ходатайствующее лицо обращается с заявлением в территориальный орган, куда он ранее сдавал документы, о переводе документов.
Ответственность за достоверность данных каждого члена семьи ходатайствующего в электронной базе данных "Оралман" несет руководитель территориального органа.
6. Регистрация заявления осуществляется в журнале регистрации лиц, ходатайствующих о присвоении статуса оралмана ( Приложение 2 ) в день подачи заявления и заявителю выдается уведомление о его регистрации.
7. Заявление не принимается только в случае непредоставления заявителем полного пакета документов, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил.
3. Порядок присвоения статуса оралмана
8. Решение о присвоении либо отказе в статусе оралмана, принимается территориальным органом уполномоченного органа не позднее десяти рабочих дней со дня регистрации в территориальном органе ( Приложение 3 ).
9. Лицам, признанным оралманами выдается удостоверение оралмана установленного образца ( Приложение 4 ), зарегистрированный в журнале учета выдачи удостоверения оралмана ( Приложение 5 ).
10. Удостоверение оралмана выдается на каждого совершеннолетнего члена семьи оралмана. Несовершеннолетние члены семьи оралмана вписываются в удостоверение оралмана заявителя.
11. Удостоверение оралмана является документом строгой отчетности и служит основанием для подтверждения его статуса.
12. Отказ в присвоении статуса оралмана возможен только в случае несоответствия лица ходатайствующего о присвоении статуса оралмана требованиям пункта 2 настоящих Правил. При отказе в признании лица оралманом ходатайствующему письменно направляется соответствующее решение.

4. Өтініш беруші мынадай құжаттарды табыс етеді:
1) оралман мәртебесін беру туралы өтініш ( 1-қосымша );
2) өмірбаян;
3) өтініш берушінің және онымен бірге қоныс аударған отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттарының көшірмелері (паспорт, кәмелеттік жасқа толмаған балаларының туу туралы куәлігі);
4) келесі құжаттардың бірін: неке немесе ажырасу туралы куәліктерінің; аттестатының; дипломының; әскери билет немесе еңбек кітапшасының көшірмелерін (өтініш беруші осы Ережедегі 2-тармағының талаптарына сәйкес келетіндігін анықтау мүмкіндігі болмаған жағдайда ұсынылады).
5. Оралман мәртебесін беру туралы өтінішті тіркеу өтініш беруші мен оның отбасы мүшелерінің деректері "Оралман" электрондық дерекқор базасына енгізілгеннен кейін ғана жүзеге асырылады.
Уәкілетті органның аумақтық органы өтініштерді тіркеуді ресімдегенге дейін "Оралман" электрондық дерекқор базасы арқылы өтініш берушінің мәліметтерін басқа аумақтық органда тіркелгендігі туралы тексеріс жүргізеді. Оралман мәртебесін беру туралы өтініш берушінің бұрын уәкілетті органның басқа аумақтық органдарына өтініш берілгені анықталған жағдайда өтініш берушіден жаңа өтініш қабылданбайды. Бұл жөнінде өтініш беруші сол сәтте хабардар етіледі. Мұндай жағдайда өтініш беруші құжатын алғашқы тапсырған аумақтық органға құжаттарын ауыстыру туралы өтініш береді.
"Оралман" электрондық дерекқор базасындағы өтініш берушінің әрбір отбасы мүшелері жөніндегі деректердің дұрыстығына аумақтық органның басшысы жауапты болады.
6. Өтініштерді тіркеу оралман мәртебесін беру туралы өтініш беруші адамдарды тіркеу журналында ( 2-қосымша ) өтініш берген күні жүзеге асырылады және тіркелгендігі туралы хабарлама беріледі.
7. Осы Ереженің 4-тармағында қарастырылған толық құжаттар өтініш берушімен ұсынылмаған жағдайда ғана өтініш қабылданудан бас тартылады.
3. Оралман мәртебесін беру тәртібі
8. Оралман мәртебесін беру туралы өтінішті қарау, сондай-ақ осы мәселе бойынша шешімді аумақтық органда тіркелген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның аумақтық органы қабылдайды ( 3-қосымша ).
9. Оралман деп танылған тұлғаларға белгіленген үлгідегі куәлік ( 4-қосымша ) куәліктің берілуін есепке алу журналында тіркеп беріледі ( 5-қосымша ).
10. Куәлік оралман отбасының кәмелетке толған әрбір мүшесіне беріледі. Оралман отбасының кәмелетке толмаған мүшелері ата-анасының біреуінің куәлігіне жазылады.
11. Оралман куәлігі қатаң есептіліктегі құжат болып табылады және олардың мәртебесін растау үшін негіз болады.
12. Өтініш беруші тұлға осы Ереженің 2-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда ғана оралман мәртебесін беруден бас тартылады. Адамды оралман деп танудан бас тартылғанда өтініш берушіге жазбаша түрдегі шешім жолданады.

13. Решение территориального органа уполномоченного органа может быть обжаловано в вышестоящем уполномоченном органе или в суде в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
14. В случае утери, удостоверения оралмана его владелец обращается в территориальный орган уполномоченного органа с заявлением об утере и предоставлении его дубликата. Территориальным органом уполномоченного органа не позднее пяти рабочих дней со дня подачи заявления выдается дубликат удостоверения оралмана, в котором ставится штамп - "дубликат".
Приложение 1
к Правилам присвоения
статуса оралмана
кому _______________________________________
/должность, фамилия и инициалы руководителя
территориального органа/
____________________________________________
от _________________________________________
/Ф.И.О. заявителя/
____________________________________________
/проживающего по адресу/
Заявление
о присвоении статуса оралмана
Прошу присвоить мне статус оралмана в связи с прибытием на
постоянное место жительство в ____________________________ область (город
республиканского значения, столицу).
Имею следующий состав семьи:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
"___"_________ 20___года                 ______________________
/подпись заявителя/
Документы принял:
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность лица принявшего документы)
"___" _____ 20__года     ___________________________________
/подпись лица принявшего документы/
Приложение 2
к Правилам присвоения
статуса оралмана
Журнал
регистрации лиц, ходатайствующих о присвоении
статуса оралмана
______________________________________________________________
(наименование территориального органа уполномоченного органа)
N
Дата
регис-
трации
заяв-
ления
Ф.И.О. ходатай-
ствующего
Члены семьи
ходатай-
ствующего
Дата
рождения
Адрес
прожи-
вания
заяви-
теля
Дата выдачи
уведомления
о регистрации
Приложение 3
к Правилам присвоения
статуса оралмана
Решение
территориального органа уполномоченного органа
__________________________________________
г. ________               N _____              от "__" _______ 200__г.
Управление по миграции ____________________________________________,
рассмотрев в соответствии с  Законом Республики Казахстан "О
миграции населения", ходатайство о признании оралманом
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О. заявителя)
__________________________________________________________________________
приняло решение:__________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Начальник территориального
органа уполномоченного органа  ________________
(лицо исполняющий обязанность)
Приложение 4
к Правилам присвоения
статуса оралмана
1
Қазақстан Республикасы Еңбек және
халықты әлеуметтік қорғау Министрлігі
Көші-қон Комитетінің Басқармасы
ОРАЛМАН КУӘЛІГІ
2
КУӘЛІК N ________
УДОСТОВЕРЕНИЕ
Аты-жөні _________________________
Фамилия, имя, отчество
__________________________________
__________________________________
Туған күні ___ айы ____ жылы _____
Дата рождения  месяц     год
Туған жері(елі) __________________________________________________________
Место рождения
Азаматтығы _______________________________________________________________
Гражданство
Жынысы ___________________________________________________________________
Пол
3
Оралманның кәмелет жасқа толмаған отбасы мүшелері
Несовершеннолетние члены семьи
Аты-жөні        Туған жылы, айы, күні              Туыстық жағдайы
Ф.И.О.             Дата рождения                Родственное отношение
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
уәкілетті органының аумақтық органы
бастығының қолы
(міндетін атқарушы тұлға)
___________________________
Подпись начальника
территориального
органа уполномоченного органа
(лицо исполняющий обязанность)
4
Оралман мәртебесі берілген күн ______ айы _____ жылы ______
Дата присвоения статуса оралмана     месяц       год
Куәлік Қазақстан Республикасының азаматтығын алған күнге дейін жарамды.
Удостоверение действительно до приобретения гражданства Республики Казахстан.
Жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде күші бар.
Действительно при предъявлении документа удостоверяющего личность.
______________________________________ облысы (қаласы)
бойынша уәкілетті органы аумақтық органының
бастығы (міндетін атқарушы тұлға)__________________ М.О.
Начальник территориального
органа уполномоченного органа
по (лицо исполняющий обязанность)___________области (городу)
бланк нөмірі ____________
номер бланка
Приложение 5
к Правилам присвоения
статуса оралмана
Журнал
учета выдачи удостоверения оралмана
_____________________________________________________________
(наименование территориального органа уполномоченного органа)
N
Номер
удосто-
верения
оралмана
Дата
выдачи
Осно-
вания
выдачи
Ф.И.О.
владель-
ца удос-
тове-
рения
оралмана
Члены
семьи,
вписан-
ные в
удосто-
верение
орал-
мана
Дата
рож-
де-
ния
Адрес
прожи-
вания
заяви-
теля
Дата
выдачи
дубли-
ката

13. Уәкілетті органның аумақтық органының шешіміне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жоғары тұрған уәкілетті органға немесе сотқа шағымдануға болады.
14. Оралман куәлігін жоғалтқан жағдайда уәкілетті органның аумақтық органына оралман оның жоғалғандығы және құжаттың телнұсқасын беру туралы өтініш береді.
Уәкілетті органның аумақтық органы оралманның қалпына келтірілген куәлігінде оның телнұсқа екенін білдіретін мөртаңба қойылған құжаттың телнұсқасын өтініш берген күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей береді.
Оралман мәртебесін беру ережесіне
1-қосымша
кімге ____________________________
/уәкілетті орган басшысының
лауазымы, аты-жөні, тегі/
__________________________________
___________________/мекен-жайында тұратын/
__________________________________
/өтініш берушінің аты-жөні/
Оралман мәртебесін беру туралы өтініш
________________________облысқа (республикалық деңгейіндегі
қалаға, астанаға) тұрақты тұруға көшіп келуіме байланысты маған
оралман мәртебесін беруіңізді сұраймын.
Мынадай құрамда отбасым бар:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
20___жылғы "___"_________            _________________________
/өтініш берушінің қолы/
Құжаттарды қабылдап алған:
__________________________________________________________________
(құжаттарды қабылдаған лауазымды адамның қолы)
20___жылғы "___"____________   __________________________________
/құжатты қабылдаған адамның қолы/
Оралман мәртебесін беру ережесіне
2-қосымша
Оралман мәртебесін беру туралы өтініш беруші адамдарды
тіркеу журналы
_______________________________________________
(көші-қон қызметі органының атауы)
N
Өтінішті
тіркеу күні
Өтініш
берушініңаты-жөні
Өтініш
берушініңотбасы
мүшелері
Туған
күні
Өтініш
берушінің
мекен-жайы
Тіркеу
туралы
хабарлама
берген күн
Оралман мәртебесін беру ережесіне
3-қосымша
Уәкілетті органы аумақтық органының шешімі
__________________________________________
____________қ.          N ____               200__ж. "__"________
_____________________________ Көші-қон басқармасы "Халықтың
көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес оралман
деп тану туралы_____________________________________________________
(Өтініш берушінің аты-жөні)
_____________________________________________________өтінішін қарап,
шешім қабылдады:____________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Уәкілетті органы аумақтық органының бастығы
(міндетін атқарушы тұлға) ________________
Оралман мәртебесін беру ережесіне
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Көші-қон комитетінің Басқармасы
ОРАЛМАН КУӘЛІГІ
2
КУӘЛІК N ________
УДОСТОВЕРЕНИЕ
Аты-жөні ______________________________
Фамилия, имя, отчество
____________________________________
____________________________________
Туған күні ______айы ______ жылы _______
Дата рождения   месяц       год
Туған жері (елі) ___________________________________________________
Место рождения
Азаматтығы _________________________________________________________
Гражданство
Жынысы _____________________________________________________________
Пол
3
Кәмелеттік жасқа толмаған отбасы мүшелері
Несовершенолетние члены семьи
Аты-жөні           Туған жылы, айы, күні      Туыстық жағдайы
Ф.И.О.                 Дата рождения       Родственное отношение
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
уәкілетті органының аумақтық
органы бастығының қолы
(міндетін атқарушы тұлға)
____________
Подпись начальника
территориального органа
уполномоченного органа
(лицо исполняющий обязанность)
4
Оралман мәртебесі берілген күн ________ айы ________ жылы _______
Дата присвоения статуса оралмана       месяц          год
Куәлік Қазақстан Республикасының азаматтығын алған күнге
дейін жарамды.
Удостоверение действительно до приобретения гражданства
Республики Казахстан.
Жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде күші бар.
Действительно при предъявлении документа удостоверяющего личность.
_______________________ облысы (қаласы)
бойынша уәкілетті органы аумақтық органының
бастығы (міндетін атқарушы тұлға)_______________________ М.О.
Начальник территориального
органа уполномоченного органа по (лицо исполняющий
обязанность)________________________________________области (городу)
бланк нөмірі _____________
бланка номер
Оралман мәртебесін беру ережесіне
5-қосымша
Куәліктің берілуін есепке алу журналы
______________________________________________
(уәкілетті органы аумақтық органының атауы)
N
Куә-
ліктің нөмірі
Берген
күні
Беру
негізі
Куәлік
иесінің
аты-жө-ні
Куәлікте
жазылған отбасы мүшелері
Туғанкүні
Өтініш беруші-
нің ме-
кен-жайы
Телнұс- қаның беріл-
ген күні