Об утверждении Правил проведения временного управления хлопкоперерабатывающей организацией
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 октября 2007 года № 624. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 ноября 2007 года № 4981. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 10-1/18
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.01.2012 № 10-1/18.
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О развитии хлопковой отрасли"  ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения временного управления хлопкоперерабатывающей организацией.
2. Департаменту земледелия и фитосанитарной безопасности в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан года
от 17 октября 2007 года N 624
Правила проведения временного управления
хлопкоперерабатывающей организацией 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения временного управления хлопкоперерабатывающей организацией (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3)  статьи 7 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О развитии хлопковой отрасли" и определяют порядок проведения временного управления хлопкоперерабатывающей организацией.
2. В настоящих Правилах применяются следующие основные понятия:
1) временное управление хлопкоперерабатывающей организацией (далее - временное управление) - принудительное проведение комплекса административных, юридических, финансовых, организационно-технических и других мероприятий и процедур, направленных на восстановление способности хлопкоперерабатывающей организации исполнять свои обязательства по хлопковым распискам;
2) комиссия по временному управлению - коллегиальный орган, включающий представителей уполномоченного органа, его территориального подразделения и местного исполнительного органа области, осуществляющий временное управление хлопкоперерабатывающей организацией;
3) временная администрация - коллегиальный орган, включающий представителей держателей хлопковых расписок, уполномоченного органа, хлопкоперерабатывающей организации, фонда гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам, участником которого является хлопкоперерабатывающая организация, осуществляющий управление хлопкоперерабатывающей организацией в период действия временного управления;

Мақта өңдеу ұйымын уақытша басқаруды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2007 жылғы 17 қазандағы N 624 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 5 қарашадағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4981 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 10-1/18 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.01.17 № 10-1/18 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз.
"Мақта саласын дамыту туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі  Заңын іске асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мақта өңдеу ұйымын уақытша басқаруды жүзеге асыру ережесі бекітілсін.
2. Егіншілік және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігінің
2007 жылғы 17 қазандағы N 624
бұйрығымен бекітілген
Мақта өңдеу ұйымын уақытша басқаруды
жүзеге асыру ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Мақта өңдеу ұйымын уақытша басқаруды жүзеге асыру ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Мақта саласын дамыту туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі заңының  7-бабының 3) тармақшасына сәйкес әзірленген және мақта өңдеу ұйымын уақытша басқаруды жүзеге асыру тәртібін анықтайды.
2. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) мақта өңдеу ұйымын уақытша басқаруды жүзеге асыру (бұдан әрі - уақытша басқару) - мақта өңдеу ұйымының мақта қолхаттары бойынша өз міндеттемелерін атқару қабілетін қалпына келтіруге бағытталған әкімшілік, заңдылық, қаржылық, ұйымдастыру-техникалық және басқа іс-шаралар мен рәсімдер кешенін еріксіз жүргізу;
2) уақытша басқару жөніндегі комиссия - құрамына уәкілетті органның, оның аумақтық бөлімшесінің және облыстық жергілікті атқарушы органның өкілдері енетін, мақта өңдеу ұйымын уақытша басқаруды жүзеге асыратын алқалық орган;
3) уақытша әкімшілік - құрамына мақта қолхаттарын ұстаушылардың, уәкілетті органның, мақта өңдеу ұйымының, мақта өңдеу ұйымы қатысушы болып табылатын мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қорының өкілдері енетін, уақытша басқарудың күші бар кезеңде мақта өңдеу ұйымын басқаруды жүзеге асыратын алқалық орган;

4) держатель хлопковой расписки - владелец хлопка, передавший хлопкоперерабатывающей организации хлопок-сырец на хранение и (или) первичную переработку; хлопок-волокно и семена хлопчатника - на хранение; в случае совершения на хлопковой расписке индоссамента - индоссат;
5) уполномоченный орган - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
6) хлопкоперерабатывающая организация - юридическое лицо, имеющее на праве собственности хлопкоочистительный завод, оказывающее услуги по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно;
7) фонд гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам - юридическое лицо, осуществляющее свою деятельность в целях обеспечения защиты прав и законных интересов держателей хлопковых расписок от неисполнения хлопкоперерабатывающими организациями обязательств по выданным ими хлопковым распискам.
3. Временное управление осуществляется комиссией по временному управлению и временной администрацией за счет средств хлопкоперерабатывающей организации.
4. Временное управление вводится на срок не более шести месяцев.
2. Основания и условия проведения временного управления
5. Временное управление вводится при наличии хотя бы одного из следующих оснований:
1) систематического (двух и более раза в течение шести последовательных календарных месяцев) ненадлежащего исполнения договорных обязательств по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно, выраженных в отказе выдать хлопок по первому требованию держателя хлопковой расписки;
2) выявления факта превышения количества хлопка, обеспеченного хлопковыми расписками, над фактическим количеством хранящегося хлопка.
6. Временное управление вводится при условии проведения уполномоченным органом инспектирования (проверки) деятельности хлопкоперерабатывающей организации на основании представления местного исполнительного органа области или графика проведения проверок или официальных обращений (жалоб) держателей хлопковых расписок по двум и более фактам отказа в выдаче хлопка, с последующим составлением акта о выявленных нарушениях.
3. Порядок проведения временного управления
7. Местный исполнительный орган области направляет в уполномоченный орган представление о введении временного управления, содержащее заключение о наличии оснований для введения временного управления и кандидатуры для включения в состав комиссии по временному управлению, с приложением акта проверки хлопкоперерабатывающей организации.
8. Уполномоченный орган в течение трех рабочих дней со дня поступления представления принимает решение о введении временного управления, которое содержит:

4) мақта қолхатын ұстаушы - мақта өңдеу ұйымына шитті мақтаны сақтауға және (немесе) бастапқы өңдеуге; мақта талшығын және мақта тұқымын сақтауға өткізген мақта иесі; мақта қолхатында индоссамент жасалған жағдайда - индоссат;
5) уәкілетті орган - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі;
6) мақта өңдеу ұйымы - меншік құқығында мақта тазалау зауыты бар, шитті мақтаны мақта талшығы етіп бастапқы өңдеу жөнінде қызметтер көрсететін заңды тұлға;
7) мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қоры - мақта өңдеу ұйымдарының өздері берген мақта қолхаттары бойынша міндеттемелерін орындамауынан мақта қолхаттарын ұстаушылардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету мақсатында өз қызметін жүзеге асыратын заңды тұлға.
3. Уақытша басқаруды уақытша басқару жөніндегі комиссия мен уақытша әкімшілік мақта өңдеу ұйымының қаражаты есебінен жүзеге асырады.
4. Уақытша басқару алты айдан аспайтын мерзімге енгізіледі.
2. Уақытша басқаруды жүзеге асырудың негіздері
мен шарттары
5. Мақта өңдеу ұйымы:
1) мақта қолхатын ұстаушының алғашқы талабы бойынша мақта беруден бас тарту арқылы шитті мақтаны мақта талшығы етіп бастапқы өңдеу жөніндегі шарттық міндеттемелерді жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік алты ай ішінде екі және одан да көп рет) тиісінше орындамаған;
2) мақта қолхаттарымен қамтамасыз етілген мақта мөлшерінің сақтаудағы мақтаның нақты мөлшерінен артық болуы факті анықталған жағдайда уақытша басқару енгізілуі мүмкін.
6. Уақытша басқару облыстық жергілікті атқарушы органның ұсынысы немесе тексеріс жүргізу кестесі немесе мақта беруден бас тартудың екі және одан да көп фактілері бойынша мақта қолхаттарын ұстаушылардың ресми өтініштері (шағымдары) негізінде уәкілетті орган мақта өңдеу ұйымының қызметіне инспекциялау (тексеру) жүргізген жағдайда енгізіледі, соңынан анықталған бұзушылықтар туралы акт құралады.
3. Уақытша басқаруды жүзеге асыру тәртібі
7. Облыстық жергілікті атқарушы орган уәкілетті органға мақта өңдеу ұйымын тексеру актісімен қоса, құрамында уақытша басқаруды енгізуге негіздер туралы қорытынды мен уақытша басқару жөніндегі комиссия құрамына енгізуге арналған кандидатуралар бар уақытша басқаруды енгізу туралы ұсыныс жолдайды.
8. Уәкілетті орган ұсыныс түскеннен кейін үш жұмыс күні ішінде уақытша басқаруды енгізу туралы шешім қабылдайды, онда:

1) наименование и место нахождения хлопкоперерабатывающей организации;
2) основание для введения временного управления;
3) начало и срок действия временного управления;
4) перечень ограничений деятельности хлопкоперерабатывающей организации включая приостановление отпуска хлопка;
5) персональный состав комиссии по временному управлению;
6) предписание руководящим работникам хлопкоперерабатывающей организации:
о подготовке отчета о работе и представлении его временной администрации;
об обязательном уведомлении известных держателей хлопковых расписок, выданных хлопкоперерабатывающей организацией, о введении временного управления.
9. Комиссия по временному управлению в срок не позднее двух рабочих дней со дня принятия решения о введении временного управления:
1) определяет кандидатуру председателя комиссии по временному управлению и направляют ее на утверждение в уполномоченный орган;
2) направляет письменное уведомление в адрес обслуживающего хлопкоперерабатывающую организацию банка о приостановлении расходных операций по счету хлопкоперерабатывающей организации.
10. Уполномоченный орган в течение трех рабочих дней со дня принятия решения о введении временного управления публикует в республиканских периодических печатных изданиях на государственном и русском языках за счет средств хлопкоперерабатывающей организации:
1) решение о введении временного управления;
2) сообщение о праве держателей хлопковых расписок участвовать в собрании держателей хлопковых расписок.
11. Комиссия по временному управлению в течение трех рабочих дней с момента опубликования решения о введении временного управления организует проведение собрания держателей хлопковых расписок для избрания представителей в состав временной администрации и утверждает состав временной администрации.
12. Руководящие работники хлопкоперерабатывающей организации передают временной администрации по акту приема-передачи печати, штампы, бланки, ценности, ключи от помещений, сейфов и все необходимые документы хлопкоперерабатывающей организации.
13. Временная администрация в первоочередном порядке:
1) проводит анализ финансового состояния хлопкоперерабатывающей организации;
2) проводит инвентаризацию имущества хлопкоперерабатывающей организации и ее обязательств, а также инвентаризацию хранящегося хлопка;
3) определяет кредиторскую задолженность хлопкоперерабатывающей организации, включая задолженность перед держателями хлопковых расписок;
4) принимает меры по взысканию просроченной дебиторской задолженности, включая подготовку и предъявление исков в суд;

1) мақта өңдеу ұйымының атауы және орналасқан жері;
2) уақытша басқаруды енгізу негізі;
3) уақытша басқару күшінің басталуы мен мерзімі;
4) мақтаны беруді тоқтата тұрумен қоса, мақта өңдеу ұйымы қызметін шектеулер тізбесі;
5) уақытша басқару жөніндегі комиссияның дербес құрамы;
6) мақта өңдеу ұйымының басшы қызметкерлеріне:
жұмыс туралы есеп дайындау және оны уақытша әкімшілікке ұсыну;
мақта өңдеу ұйымы берген мақта қолхаттарын белгілі ұстаушыларды уақытша басқаруды енгізу туралы міндетті түрде хабардар ету жөніндегі нұсқама болады.
9. Уақытша басқару жөніндегі комиссия уақытша басқаруды енгізу туралы шешім қабылданған күннен бастап екі жұмыс күнінен кеш емес мерзімде:
1) уақытша басқару жөніндегі комиссия төрағасының кандидатурасын анықтайды және оны уәкілетті органға бекітуге жолдайды;
2) мақта өңдеу ұйымына қызмет көрсететін банктің атына мақта өңдеу ұйымының шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы жазбаша хабарлама жібереді.
10. Уәкілетті орган уақытша басқаруды енгізу туралы шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мақта өңдеу ұйымының қаражаты есебінен республикалық мерзімді баспа басылымдарында мемлекеттік және орыс тілдерінде:
1) уақытша басқаруды енгізу туралы шешімді;
2) мақта қолхаттарын ұстаушылардың мақта қолхаттарын ұстаушылардың жиналысына қатысуы құқығы туралы хабарлама жариялайды.
11. Уақытша басқару жөніндегі комиссия уақытша басқаруды енгізу туралы шешім жарияланған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде уақытша әкімшілік құрамына өкілдер сайлау үшін мақта қолхаттарын ұстаушылардың жиналысын өткізуді ұйымдастырады және уақытша әкімшілік құрамын бекітеді.
12. Мақта өңдеу ұйымының басқарушы қызметкерлері уақытша әкімшілікке алу-беру актісі бойынша мақта өңдеу ұйымының мөрлерін, мөртабандарын, бланктерін, құндылықтарын, жайларының, сейфтерінің кілттерін және барлық қажетті құжаттарын тапсырады.
13. Уақытша әкімшілік бірінші кезектегі тәртіппен:
1) мақта өңдеу ұйымының қаржылық жай-күйіне талдау жүргізеді;
2) мақта өңдеу ұйымының мүлкіне және оның міндеттемелеріне түгендеу, сондай-ақ сақталудағы мақтаға түгендеу жүргізеді;
3) мақта өңдеу ұйымының мақта қолхаттарын ұстаушылар алдындағы берешегін қоса алғанда, кредиторлық берешегін айқындайды;
4) сотқа талап-арыздар әзірлеу мен ұсынуды қоса алғанда, мерзімі өткен дебиторлық берешекті өндіріп алу жөнінде шаралар қолданады;

5) определяет структуру управления и штатную численность хлопкоперерабатывающей организации;
6) представляет в уполномоченный орган карточку с фамилиями, именами и отчествами (при их наличии) лиц, уполномоченных подписывать хлопковые расписки, образцы их подписей;
7) представляет в обслуживающий банк новую карточку с образцами подписей должностных лиц, имеющих право подписи документов, для совершения операций по банковским операциям в банке (при этом представленная до назначения временной администрации карточка подлежит аннулированию);
8) предоставляет комиссии по временному управлению информацию о фактическом состоянии хлопкоперерабатывающей организации и вносит предложения по улучшению хозяйственной деятельности хлопкоперерабатывающей организации.
14. Временная администрация не правомочна, принимать решения по отчуждению имущества хлопкоперерабатывающей организации, включая передачу имущества в залог, имущественный найм.
15. Комиссия по временному управлению утверждает отчет временной администрации о результатах деятельности и осуществляет контроль за деятельностью временной администрации.
4. Порядок работы комиссии по временному управлению
и временной администрации
16. Общее количество членов комиссии по временному управлению должно составлять нечетное число и быть не менее трех человек.
17. Комиссия по временному управлению правомочна принимать решения при наличии не менее двух третей от общего числа ее членов.
18. Заседания комиссии по временному управлению проводятся по мере необходимости.
19. Решения комиссии по временному управлению принимаются большинством голосов, оформляются протоколом, подписываются председателем, членами и секретарем комиссии по временному управлению и являются обязательными для исполнения временной администрацией.
20. При принятии решений голоса членов временной администрации распределяются следующим образом:
1) держатели хлопковых расписок - двадцать пять процентов;
2) хлопкоперерабатывающая организация - двадцать пять процентов;
3) уполномоченный орган - двадцать пять процентов;
4) фонд гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам - двадцать пять процентов.
5. Порядок прекращения временного управления
21. Временное управление прекращается:
1) по истечении установленного решением уполномоченного органа срока временного управления;
2) в случае принятия уполномоченным органом решения о досрочном завершении временного управления;
3) по решению суда, вступившему в законную силу.
22. Временное управление прекращается досрочно в случаях:

5) мақта өңдеу ұйымының басқару құрылымын және штат санын айқындайды;
6) мақта қолхаттарына қол қоюға уәкілетті адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (олар бар болған жағдайда) бар карточканы, олардың қолтаңбаларының үлгілерін уәкілетті органға табыс етеді;
7) банкте банктік операциялар бойынша операциялар жасау үшін құжаттарға қол қою құқығы бар лауазымды адамдардың қойылған қолдарының үлгілері бар жаңа карточканы қызмет көрсететін банкке табыс етеді (бұл ретте уақытша әкімшілік тағайындалғанға дейін табыс етілген карточка жойылуға тиіс);
8) уақытша басқару жөніндегі комиссияға мақта өңдеу ұйымының нақты жай-күйі туралы ақпарат береді және осы мақта өңдеу ұйымының шаруашылық қызметін жақсарту жөнінде ұсыныстар енгізеді.
14. Уақытша әкімшілік мақта өңдеу ұйымының мүлкін мүлікті кепілге беруді, мүліктік жалдауды қоса алғанда, иеліктен шығару жөнінде шешімдер қабылдауға құқысыз.
15. Уақытша басқару жөніндегі комиссия уақытша әкімшіліктің қызмет нәтижелері туралы есебін бекітеді және уақытша әкімшіліктің қызметін бақылауды жүзеге асырады.
4. Уақытша басқару жөніндегі комиссия мен уақытша
әкімшіліктің жұмыс тәртібі
16. Уақытша басқару жөніндегі комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ болуға және үш адамнан кем болмауға тиіс.
17. Уақытша басқару жөніндегі комиссия өз мүшелерінің жалпы санының үштен екісінен кем емесі болған жағдайда шешім қабылдауға құқылы.
Дауыстар тең болған жағдайда уақытша басқару жөніндегі комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
18. Уақытша басқару жөніндегі комиссияның мәжілісі қажеттілігіне қарай өткізіледі.
19. Уақытша басқару жөніндегі комиссияның шешімдері көпшілік дауыспен қабылданады, хаттамамен ресімделеді, оған уақытша басқару жөніндегі комиссияның төрағасы, мүшелері, хатшысы қол қояды және уақытша әкімшіліктің орындауы үшін міндетті болып табылады.
20. Шешімдер қабылдау кезінде уақытша әкімшілік мүшелерінің дауыстары:
1) мақта қолхаттарын ұстаушылар - жиырма бес процент;
2) мақта өңдеу ұйымы - жиырма бес процент;
3) уәкілетті орган - жиырма бес процент;
4) мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қоры - жиырма бес процент болып бөлінеді.
5. Уақытша басқаруды тоқтату тәртібі
21. Уақытша басқару:
1) уәкілетті органның шешімімен белгіленген уақытша басқару мерзімінің аяқталуы бойынша;
2) уәкілетті орган уақытша басқаруды мерзімінен бұрын аяқтау туралы шешім қабылдаған жағдайда;
3) соттың заңды күшіне енген шешімі бойынша тоқтатылады.
22. Уақытша басқару:

1) восстановления способности хлопкоперерабатывающей организации исполнить свои обязательства по выданным хлопковым распискам;
2) удовлетворения всех заявленных в период временного управления требований держателей хлопковых расписок в полном объеме при условии отсутствия обстоятельств, влияющих на надлежащее исполнение требований других держателей хлопковых расписок.
23. При наличии оснований для досрочного завершения временного управления временная администрация составляет соответствующий акт, на основании которого комиссия по временному управлению вносит уполномоченному органу предложение о досрочном завершении временного управления. Уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней принимает решение о досрочном завершении временного управления.
24. Прекращение временного управления (в том числе и досрочное) в связи с устранением причин, повлекших его введение, влечет за собой отмену всех ограничений в отношении хлопкоперерабатывающей организации.
25. В случае, если временное управление не привело к исполнению обязательств по хлопковым распискам, уполномоченный орган:
1) вносит соответствующему местному исполнительному органу области предложение о лишении лицензии на право осуществления деятельности по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно;
2) инициирует подачу искового заявления в суд о принудительной ликвидации хлопкоперерабатывающей организации.

1) мақта өңдеу ұйымы берілген мақта қолхаттары бойынша өз міндеттемелерін орындау қабілеттілігін қалпына келтірген;
2) басқа да мақта қолхаттарын ұстаушылардың талаптарын тиісінше орындауға ықпал ететін жағдайлар болмаған кезде уақытша басқару кезеңінде мақта қолхаттарын ұстаушылардың барлық мәлім етілген талаптарын толық көлемде қанағаттандырған жағдайларда мерзімінен бұрын тоқтатылады.
23. Уақытша басқаруды мерзімінен бұрын аяқтау үшін негіздер болған жағдайда уақытша әкімшілік тиісті акт жасайды, соның негізінде уақытша басқару жөніндегі комиссия уәкілетті органға уақытша басқаруды мерзімінен бұрын аяқтау туралы ұсыныс енгізеді. Уәкілетті орган бес жұмыс күні ішінде уақытша басқаруды мерзімінен бұрын аяқтау туралы шешім қабылдайды.
24. Енгізуге әкеп соқтырған себептердің жойылуына байланысты мақта өңдеу ұйымын уақытша басқаруды (оның ішінде мерзімнен бұрын) тоқтату мақта өңдеу ұйымына қатысты барлық шектеулерді жоюға әкеп соғады.
25. Уақытша басқару мақта қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға әкеп соқтырмаған жағдайда уәкілетті орган:
1) тиісті облыстық жергілікті атқарушы органға шитті мақтаны мақта талшығы етіп бастапқы өңдеу жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына арналған лицензиядан айыру туралы ұсыныс енгізеді;
2) мақта өңдеу ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сотқа талап-арыз беруге бастама жасайды.