Об утверждении Правил оборота биологически активных добавок к пище
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 ноября 2007 года N 683. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 03 декабря 2007 года N 5026. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 апреля 2014 года № 206
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 22.04.2014 № 206.
В соответствии с пунктом 1  статьи 6 Закона Республики Казахстан "О безопасности пищевой продукции" от 21 июля 2007 года,  ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые Правила оборота биологически активных добавок к пище.
2. Департаменту организационно-правового обеспечения Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Мухамеджанов Ж.М.):
1) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан направить настоящий приказ на официальное опубликование.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Омарова К.Т.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2008 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 19 ноября 2007 года N 683
Правила оборота биологически активных добавок к пище 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оборота биологически активных добавок к пище разработаны в соответствии с  Законом Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О безопасности пищевой продукции" и устанавливают порядок оборота биологически активных добавок к пище на территории Республики Казахстан.
2. Биологически активные добавки к пище находящиеся в обороте на территории Республики Казахстан должны отвечать санитарно-эпидемиологическим требованиям.
3. Физические и юридические лица, деятельность которых связана с оборотом биологически активных добавок к пище, по требованию предоставляют покупателям (потребителям) и государственным органам санитарно-эпидемиологического надзора полную и достоверную информацию о биологически активных добавок к пище.
2. Порядок оборота биологически активных добавок к пище
4. Биологически активные добавки к пище допускаются к обороту на территории Республики Казахстан после их государственной регистрации в порядке, определенном приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 февраля 2007 года  N 142 "Об утверждении Правил государственной регистрации, перерегистрации и отзыва решения о государственной регистрации продуктов детского питания, пищевых и биологически активных добавок к пище (нутрицевтиков), генетически модифицированных источников, красителей, материалов и изделий, контактирующих с водой и продуктами питания, химических веществ, отдельных видов продукции и веществ, оказывающих вредное воздействие на здоровье человека" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 5 апреля 2007 года под N 4603, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, июнь 2007 г., N 6, ст. 264).

Тамаққа биологиялық активті қоспалардың айналымының ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2007 жылғы 19 қарашадағы N 683 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 3 желтоқсандағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5026 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2014 жылғы 22 сәуірдегі № 206 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 22.04.2014 № 206 бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз.
"Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңының  6-бабының 1-тармағына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тамаққа биологиялық активті қоспалардың айналымының ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ұйымдастыру-құқықтық қамтамасыз ету департаменті (Ж.М. Мұхамеджанов):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны ресми жариялауға жіберсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау вице-министрі Қ.Т. Омаровқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Министр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2007 жылғы 19 қарашадағы N 683
бұйрығымен бекітілген
Тамаққа биологиялық активті қоспалардың айналымының ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Тамаққа биологиялық активті қоспалар айналымының ережесі "Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі  Заңына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының аумағында тамаққа биологиялық активті қоспалар айналымының тәртібін реттейді.
2. Қазақстан Республикасының аумағында айналымдағы тамаққа биологиялық активті қоспалар санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға жауап беруге тиіс.
3. Қызметі тамаққа биологиялық активті қоспалардың айналымына байланысты жеке және заңды тұлғалар сатып алушыларға (тұтынушыларға) және мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдарына тамаққа биологиялық активті қоспалар туралы толық әрі нақты ақпарат беруге тиіс.
2. Тамаққа биологиялық активті қоспалар айналымының тәртібі
4. Тамаққа биологиялық активті қоспалар "Балалар тағамы өнімдерін, тағамдық және тамаққа биологиялық активті қоспаларды (нутрицевтиктерді), генетикалық модификацияланған көздерді, бояғыштарды, сумен және тамақ өнiмдерiмен араласатын материалдар мен бұйымдарды және тамақ өнімдерін, химиялық заттарды, адам денсаулығына зиянды әсер ететін өнімдер мен заттардың жекелеген түрлерін мемлекеттiк тiркеу, қайта тіркеу және мемлекеттік тіркеу туралы шешімді кері қайтару ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2007 жылғы 27 ақпандағы  N 142 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2007 жылғы 5 сәуірде N 4603 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінде жарияланған, 2007 жылғы маусым, N 6, 264-құжат) белгіленген тәртіппен оларды мемлекеттік тіркегеннен кейін Қазақстан Республикасының аумағында айналымға жіберіледі. Қараныз V095858

5. Биологически активные добавки к пище реализуются через специализированные магазины по продаже диетических продуктов, продовольственные магазины и аптеки.
6. Продажа биологически активных добавок к пище осуществляется только в потребительской упаковке.
7. Оборот биологически активных добавок к пище осуществляется при наличии на потребительской таре, этикетках, в инструкциях или рекомендациях по применению, прилагаемых к каждой единице потребительской тары биологически активных добавок к пище, необходимой информации для потребителя на государственном и русском языках, включающей:
1) наименование продукции, форму выпуска;
2) товарный знак изготовителя (при наличии);
3) сведения об ингредиентном составе с указанием точного количества (граммы, миллиграммы, миллилитры, процентное соотношение) входящих в них компонентов, пищевой ценности (энергетическая ценность, содержание белков, жиров, углеводов, витаминов и микроэлементов с указанием процента от физиологической суточной потребности, аминокислотный состав, содержание биологически активных веществ);
4) сведения о свойствах биологически активных добавок к пище, их назначение, рекомендации по применению;
5) название нормативного документа, требованиям которого должны соответствовать биологически активные добавки к пище;
6) наименование (фирменное наименование), местонахождение (юридический адрес) изготовителя, фасовщика и упаковщика (если изготовитель одновременно не является упаковщиком, фасовщиком);
7) номинальное количество упаковочной единицы (масса или объем), количество доз и их номинальное количество (масса или объем);
8) номер партии, дата изготовления, срок годности, условия хранения;
9) указание, что биологически активная добавка к пище не является лекарством;
10) информация о государственной регистрации биологически активной добавки к пище с указанием номера и даты;
11) сведения о противопоказаниях для применения при отдельных видах заболеваний.
8. Не допускается реализация биологически активных добавок к пище:
1) не прошедших государственной регистрации;
2) без удостоверения о безопасности;
3) с истекшим сроком годности;
4) при отсутствии надлежащих условий реализации;
5) без этикетки, а также в случае, когда информация на этикетке не соответствует информации согласованной при государственной регистрации;
6) при отсутствии на этикетке информации, наносимой в соответствии с требованиями действующего законодательства.
9. Организации, занимающиеся хранением биологически активных добавок к пище, должны быть оснащены в зависимости от ассортимента:

5. Тамаққа биологиялық активті қоспалар диеталық өнімдерді сататын арнайы дүкендер, азық-түлік дүкендер мен дәріханалар арқылы өткізіледі.
6. Тамаққа биологиялық активті қоспаларды саудада сату тек тұтыну орамында ғана жүзеге асырылады.
7. Тамаққа биологиялық активті қоспалардың айналымы тұтыну тарасында, тамаққа биологиялық активті қоспалардың тұтыну тарасының әрбір бірлігіне қоса берілетін заттаңбасында, қолдану жөніндегі нұсқаулықтарда немесе ұсынымдарда мемлекеттік және орыс тілдеріндегі тұтынушыға арналған қажетті ақпарат болғанда жүзеге асырылады, оларда мыналар қамтылады:
1) өнімнің атауы, шығару нысаны;
2) шығарушының тауарлық белгісі (болғанда);
3) олардың құрамына кіретін компоненттердің, тағамдық құндылықтардың (энергетикалық құндылығы, физиологиялық тәуліктік қажеттілікке шаққандағы процентті көрсете отырып, белоктардың, майлардың, көміртегілердің, витаминдер мен микроэлементтердің болуы, амин қышқылдарының құрамы, биологиялық активті заттардың болуы) нақты мөлшерін (грамм, миллиграмм, миллилитр, проценттік арасалмағы) көрсете отырып, ингредиенттік құрамы туралы мәліметтер;
4) тамаққа биологиялық активті қоспалардың қасиеттері туралы мәліметтер;
5) талаптарына тамаққа биологиялық активті қоспалар сәйкес келуге тиіс нормативтік құжаттың атауы;
6) шығарушының, бөлшектеп салушының және ораушының (егер шығарушы ораушы да, бөлшектеп салушы да болса) атауы (фирмалық атауы), орналасқан жері (заңды мекенжайы);
7) оралған бірліктердің (салмағы немесе көлемі) номиналдық саны, дозаларының мөлшері мен олардың номиналдық саны (салмағының немесе көлемінің);
8) партиясының нөмірі, шығарылған күні, жарамдылық мерзімі, сақтау шарттары;
9) тамаққа биологиялық активті қоспаның дәрі еместігін көрсету;
10) нөмірі мен күнін көрсете отырып, тамаққа қойылатын биологиялық активті қоспаны мемлекеттік тіркеу туралы ақпарат;
11) аурулардың жекелеген түрлерінде қолдану үшін қарсы айғақтары туралы мәліметтер.
8. Тамаққа биологиялық активті қоспаларды мынадай жағдайларда өткізуге болмайды:
1) мемлекеттік тіркеуден өтпегенде;
2) сапасы мен қауіпсіздігі туралы куәландырмағанда;
3) жарамдылық мерзімі өтіп кеткенде;
4) тиесілі өткізу жағдайлары болмағанда;
5) заттаңбасыз, сондай-ақ заттаңбасындағы ақпарат мемлекеттік тіркеу кезінде келісілгенге сәйкес келмегенде;
6) заттаңбасында қолданыстағы заңнаманың талаптарына сәйкес жазылған ақпарат болмағанда.
9. Тамаққа биологиялық активті заттарды сақтаумен айналысатын ұйымдар ассортиментке байланысты мыналармен жарақтандырылуы тиіс:

1) стеллажами, шкафами;
2) холодильными камерами (шкафами) для хранения термолабильных биологически активных добавок к пище;
3) приборами для регистрации параметров воздуха (термометры, психрометры, гигрометры).
10. Биологически активные добавки к пище должны храниться с учетом их физико-химических свойств, при условиях, указанных предприятием-производителем биологически активных добавок к пище с соблюдением режимов температуры, влажности и освещенности.
11. Транспортные средства, используемые для перевозки биологически активных добавок к пище, должны иметь санитарный паспорт, выданный в порядке, определенном приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 апреля 2004 года N 349 "Об утверждении Правил выдачи, учета и ведения санитарного паспорта на транспортное средство" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 11 мая 2004 года N 2840, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2004 г., N 21-24, ст. 937).
12. Условия транспортировки (температура, влажность) должны соответствовать требованиям нормативно-технической документации на каждый вид биологически активных добавок к пище. Транспортировка термолабильных биологически активных добавок к пище осуществляется специализированным охлаждаемым или изотермическим транспортом.
13. Упаковочные материалы, используемые для расфасовки биологически активных добавок к пище должны быть изготовлены из материалов, разрешенных к применению в Республике Казахстан.
14. Упакованные биологически активные добавки к пище должны транспортироваться и храниться в таре, которая должна защищать их от воздействия атмосферных осадков, пыли, солнечного света и механических повреждений.
3. Переходное положение
15. Биологически активные добавки к пище, находящиеся в обороте до введения в действие настоящих Правил, подлежат реализации до истечения сроков их годности.

1) сөрелермен, шкафтармен;
2) қызу әсер ететін тамаққа биологиялық активті қоспаларды сақтауға арналған тоңазытқыш камералармен (шкафтармен);
3) ауа параметрлерін тіркеу аспаптарымен (термометрлер, психрометрлер, гигрометрлер).
10. Тамаққа биологиялық активті қоспалар температура, ылғалдылық және жарықтандыру режимдері сақтала отырып, тамаққа биологиялық активті қоспаларды өндіруші кәсіпорын көрсеткен жағдайда олардың физикалық-химиялық қасиеттері есепке алынып сақталуға тиіс.
11. Тамаққа биологиялық активті қоспаларды тасымалдау үшін пайдаланылатын көлік құралдарының "Көлік құралының санитарлық паспортын беру, есепке алу және толтыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2004 жылғы 20 сәуірдегі  N 349 бұйрығымен белгіленген тәртіппен берілген санитарлық паспорты болуға тиіс (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2004 жылғы 11 мамырда N 2840 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінде жарияланған, 2004 ж., N 21-24, 937-құжат).
12. Тасымалдау жағдайлары (температурасы, ылғалдылығы) тамаққа биологиялық активті қоспалардың әрбір түріне нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптарына сәйкес келуі тиіс. Қызу әсер ететін тамаққа биологиялық активті қоспаларды тасымалдау арнайы салқындатылған немесе изотермиялық көлікпен жүзеге асырылады.
13. Тамаққа биологиялық активті қоспаларды буып-түю үшін пайдаланылатын орау материалдары Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген материалдардан дайындалуы тиіс.
14. Оралған тамаққа биологиялық активті қоспалар оларды атмосфералық жауын-шашыннан, шаңнан, күн сәулесінен және механикалық зақымдалудан қорғауға тиіс тарада тасымалдануға және сақталуға тиіс.
3. Өтпелі ереже
15. Айналымдағы тамаққа биологиялық активті қоспалар осы Ереже күшіне енгенге дейін олардың жарамдылық мерзімдері өтпей тұрып белгіленген тәртіппен өткізуге жатады.