Об утверждении правил оказания жилищной помощи на 2008 год
Решение маслихата Денисовского района Костанайской области от 19 декабря 2007 года № 23. Зарегистрировано Управлением юстиции Денисовского района Костанайской области 25 января 2008 года № 9-8-86. Утратило силу - Решением маслихата Денисовского района Костанайской области от 9 февраля 2010 года № 197
Сноска.  Утратило силу - Решением маслихата Денисовского района Костанайской области от 09.02.2010 № 197.
В соответствии с подпунктом 15) пунктом 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 97 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", рассмотрев постановление акимата Денисовского района № 424 от 10 декабря 2007 года "О внесении на утверждение сессии Денисовского районного маслихата проекта правил оказания жилищной помощи на 2008 год" маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить "Правила оказания жилищной помощи на 2008 год".
2. Контроль за исполнением настоящего решения возлагается на постоянную комиссию районного маслихата по социальной защите, развитию социальной сферы, вопросам правопорядка и законности.
3. Данное решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель очередной
третьей сессии районного
маслихата                                  Т. Чижевская
Секретарь Денисовского
районного маслихата                        Б. Тойбагоров
Утверждены
решением маслихата
от 19 декабря 2007 года
№ 23
Правила
оказания жилищной помощи на 2008 год
1. Общие положения
1. Жилищная помощь оказывается семьям ( гражданам) на оплату содержания жилища (кроме индивидуального жилого дома) и потребления коммунальных услуг и услуг связи, где доля предельно допустимых расходов на оплату содержания жилья и потребление коммунальных услуг превышает 15 процентов совокупного дохода семьи (граждан).
2. Жилищная помощь выплачивается через государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Денисовского района".(далее уполномоченный орган)
2. Получатели жилищной помощи
3. Получателями жилищной помощи являются семьи (граждане) из категории малообеспеченных, постоянно проживающие на административной территории Денисовского района и являющиеся собственниками или пользователями (нанимателями) жилища.
4. Семьям (гражданам), имеющим в частной собственности более единицы жилья или сдающие жилые помещения в наем (аренду) жилищная помощь не назначается.
5. Не имеют право на получение жилищной помощи семьи, в которых трудоспособные лица не работают, не учатся по дневной форме обучения, не служат в армии и не зарегистрированы в органах социальной защиты в качестве безработных.
Исключение составляют:

2008 жылға арналған тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы
Қостанай облысы Денисов ауданы мәслихатының 2007 жылғы 19 желтоқсандағы № 23 шешімі. Қостанай облысы Денисов ауданының Әділет басқармасында 2008 жылғы 25 қаңтарда № 9-8-86 тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы Денисов ауданы мәслихатының 2010 жылғы 9 ақпандағы № 197 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қостанай облысы Денисов ауданы мәслихатының 2010.02.09 № 197 шешімімен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 97 бабының 2 тармағына сәйкес, 2007 жылғы 10 желтоқсандағы Денисов ауданы әкімдігінің № 424 "2008 жылға арналған тұрғын үй көмегін көрсету ережесін жобасын Денисов аудандық мәслихаты сессиясының бекітуіне енгізу туралы" қаулысын қарап Денисов аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. "2008 жылға арналған тұрғын үй көмегін көрсету ережесі" бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихатының әлеуметтік қорғау, әлеуметтік саласының дамуы, құқық және заңдылық сақтау жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктеледі.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихатының
кезекті үшінші сессиясының
төрағасы                                   Т. Чижевская
Денисов аудандық
мәслихатының хатшысы                       Б. Тойбағоров
Мәслихаттың
2007 жылдың 19 желтоқсандағы
№ 23 шешімімен бекітілген
2008 жылға арналған тұрғын
үй көмегін көрсету ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Отбасының (азаматтың) жиынтық табысы 15 процент нормативтер шегінде коммуналдық қызметтер мен тұрғын үйді ұстау төлемі аспайтын отбасыларға баспана ұстау және коммуналдық қызметтері, байланыс қызмет көрсетулері үшін (жеке тұрғын үйді ұстаудан тыс) көмек көрсетіледі.
2. Тұрғын үй көмегі "Денисов ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан былай - уәкілетті орган) арқылы төленеді.
2. Тұрғын үй көмегін алушылар
3. Тұрғын үй көмегі табысы аз санатына кіретін, Денисов ауданының әкімшілік аумағында тұрақты тұратын және тұрғын үйдің иелері немесе пайдаланушылар болып табылатын (жалға алушылар) азаматтарға беріледі.
4. Иелігінде баспанасы бір бірлігінен көп отбасылар (азаматтар) немесе тұрғын жайларды жалға (арендаға) берушілер тұрғын-үй көмегін алуға құқығы жоқ.
5. Егер де отбасында еңбекке жарамды, бірақ жұмыс істемейтін, оқымайтын, әскерде емес және әлеуметтік қорғау органдарында жұмыссыз ретінде тіркелмеген адамдар болса, ол отбасылардың тұрғын үй көмегін алуға құқығы жоқ.
Айрықшалық ретінде:

1) лица, осуществляющие уход за инвалидами (основание – медицинское заключение), лица, получающие государственное социальное пособие по инвалидности 3 группы;
2) матери, имеющие детей в возрасте до трех лет, и женщины (мужчины), усыновившие или удочерившие новорожденных детей, оформившие в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан отпуск без сохранения заработной платы по уходу за ребенком, или лица их заменяющие, по уходу за детьми до трех лет;
3) лица, длительное время находящиеся на стационарном или амбулаторном лечении в туберкулезном диспансере;
4) лица, имеющие статус беженца, иностранцы, лица без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан.
3. Условия назначения жилищной помощи
6. При получении жилищной помощи в расчет принимается норма площади:
1) на одного члена семьи – 18 квадратных метров плюс 9 квадратных метров на семью, но не менее однокомнатной квартиры;
2) одиноко проживающих пенсионеров и инвалидов в расчет принимается норма площади в пределах 30 квадратных метров независимо от занимаемой площади, но не более фактической.
Объектом назначения жилищной помощи является находящиеся в пользовании семьи жилое помещение в пределах нормативной площади, фактические коммунальные расходы, представляемые коммунальными предприятиями за:
квартплата;
отопление;
холодная вода, по нормам на одного человека;
канализация, по нормам на одного человека;
электроэнергия не более 50 киловатт на одного человека;
абонентской платы за телефон;
газ по нормам на одного человека при использовании природного газа и не более 6,7 килограмма на одного человека при использовании баллонного газа.
Оплата содержания жилья и потребления коммунальных услуг и услуг связи сверх установленной данными правилами нормы производится на общих основаниях.
4. Порядок обращения граждан
за назначением жилищной помощи
и формирования для этого банка данных
7. Претендент на получение жилищной помощи обязан предоставить в уполномоченный орган:
заявление о назначении жилищной помощи;
копия удостоверения личности;
копия РНН;
документально подтвержденные сведения о доходах за квартал предшествующий кварталу обращения;
справку о наличии недвижимого имущества, один раз в год;
копию книги регистрации граждан;
копию пенсионного удостоверения;
копия справки об инвалидности;
копии документов по оплате коммунальных услуг;
8. С заявлением о назначении жилищной помощи граждане обращаются в уполномоченный орган ежеквартально. Лица, не прошедшие в течение квартала перерегистрацию без уважительных причин, утрачивают право на получение жилищной помощи. Лицам, не сообщившим в 10 - дневный срок об изменении в составе семьи в период назначения жилищной помощи, ее выплата приостанавливается.

1) мүгедектерге қарап жүрген тұлғалар (негізі – медициналық қорытынды), асыраушысы жоқ болуына байланысты мемлекеттік әлеуметтік көмегін алатын тұлғалар, 3 топтағы мүгедектер;
2) үш жасына дейін балалары бар аналар және жаңа туған нәрестені асырап алған әйелдер (еркектер) Қазақстан Республикасының Енбек Кодіксіне сәйкес үш жасқа дейін балаға қарау үшін жұмыс орындарында еңбекақы төленбейтін демалысқа шыққан, немесе олардың орындарын басқандар;
3) көп уақыттан бері туберкулез диспансерінде стационарлық немесе амбулаторлық емдеуде тұрған тұлғалар;
4) Қазақстан Республикасында тұрақты мекендеген босқындар статусы бар тұлғалар, шетелдіктер, азаматтығы жоқ тұлғалар.
3. Тұрғын үй көмегін тағайындау тәртібі
6. Тұрғын үй көмегін тағайындау мерзімде мынадай нормалар есепке алынады:
1) отбасының бір мүшесіне-18 шаршы метр, оған қоса бір отбасына 9 шаршы метр, бір бөлмелік пәтерден кем емес;
2) жалғыз тұратын зейнеткерлерге және мүгедектерге, тұрып жатқан алаңына қарамастан, бірақ нақтыдан көп емес, 30 шаршы метрден тұрғын алаңы нормасы есепке алынады.
Көмегінді тағайындау объектісі болып, ауданның коммуналдық кәсіпорындарымен берілетін, нормативтік көлемі шегінде, отбасынының пайдаланудағы тұрғын жай табылады:
пәтер ақы;
жылыту;
суық су, бір адамға норма бойынша;
канализация, бір адамға норма бойынша;
электронэнергия, бір адамға 50 киловаттан аспау тиіс;
телефон үшін абоненттік төлем;
бір адамға нормалар бойынша табиғи газ пайдаланғанда, ал баллондық газ пайдаланғанда бір адамға 6,7 килограмм аспау тиіс.
Баспана ұстау мен коммуналдық қызметтері үшін төлемақы осы ережелерде белгіленген нормадан жоғары болса, төлеу жалпы негіздер бойынша жүргізіледі.
4. Тұрғын үй көмегін тағайындауға
азаматтардың өтініш жасау мен ол үшін
деректер базасын қалыптастыру тәртібі
7. Үүміткер тұрғын үй көмегін алуға уәкілетті органға мыналарды тапсыру тиіс:
тұрғын үй жәрдемақысын тағайындау жөніндегі өтініш;
жеке куәлігінің көшірмесі;
СТН көшірмесі;
өткен тоқсандағы табысы туралы құжаттар арқылы расталған деректер;
қозғалмайтын мүлігі бар болуы туралы анықтама, жылына бір рет;
азаматтарды тіркеу кітабының көшірмесі;
зейнеткерлік куәлігінің көшірмесі;
мүгедектігі туралы анықтамасының көшірмесі;
коммуналдық қызметтерге төлеу туралы құжаттардың көшірмелері.
8. Азаматтар тоқсан сайын уәкілетті органға тұрғын үй көмегін тағайындау туралы өтініш жасайды. Азаматтар тоқсан ішінде тіркеуден себепсіз өтпеген жағдайда тұрғын үй көмегін алу құқығынан айырылады. Отбасының құрамындағы өзгеріс туралы, 10 күн мерізімнде хабарламаған болса азаматтарға, тұрғын үй көмегін беру тоқтатылады.

9. Назначение жилищной помощи осуществляется уполномоченным органом в пределах сумм, предусмотренных районным бюджетом на эти цели.
5. Порядок начисления жилищной помощи
10. При начислении жилищной помощи в расчет принимаются доходы и расходы на оплату коммунальных услуг за квартал предшествующий кварталу обращения.
11. Жилищная помощь назначается с месяца обращения на текущий квартал. Заявления от граждан принимаются в течение квартала.
12. Размер жилищной помощи определяется как разница между фактическим платежом и потребление коммунальных услуг в пределах норм, установленных в пункте 6 настоящих Правил, и предельно допустимым уровнем расходов данной семьи на эти цели.
13. При начислении жилищной помощи в совокупный доход семьи (граждан) не включаются доходы от подсобного хозяйства.
14. Решение о назначении или отказ принимается в течении 10 дней со дня поступления заявления о начислении жилищной помощи.
15. Заявитель имеет право обжаловать действия и решения уполномоченного органа в вышестоящих организациях, а также в судебном порядке.
16. В случае умышленного представления недостоверной информации о доходах, при начислении жилищной помощи, заявитель теряет право на получение помощи в течение календарного года.
17. Излишне выплаченные суммы жилищной помощи подлежат возврату в добровольном порядке, а в случае отказа – в судебном порядке.
6. Механизм выплаты жилищной помощи.
18. Уполномоченный орган перечисляет суммы начисленной жилищной помощи на лицевые счета получателей на основании письменного заявления через организации, имеющие лицензию Национального Банка Республики Казахстан на соответствующие виды банковских операций.

9. Тұрғын үй көмегіні тағайындау аудандық бюджете осы мақсатқа көзделген сомасы шегінде уәкілетті орган арқылы жүргізіледі.
5. Тұрғын үй көмегін есептеу тәртібі
10. Тұрғын үй көмегін есептегенде өтініш жасаған төқсанынан алдағы өткен тоқсандағы табыстар мен коммуналдық қызметтері үшін шығыстар есепке алынады.
11. Көмегі өтініш жасау төқсанынан ағымдағы тоқсанға беріледі. Азаматтардан өтініштер тоқсан ішінде алынады.
12. Тұрғын үй көмегінің мөлшері баспана ұстау мен коммуналдық қызметтерін тұтынғаны үшін төлемдер мен осы Ережелердің 6 тармағында көрсетілген нормалары айырмашылығы бойынша және осы мақсаттарға отбасының шығыстар деңгейінің шегінде есептеледі.
13. Тұрғын үй көмегін есептегенде отбасының (азаматтардың) жиынтық табысына қосалқы жеке шаруашылығынан тапқан табыс кірмейді.
14. Тұрғын үй көмегін тағайындау немесе одан бас тарту туралы шешім тұрғын үй көмегін тағайындау туралы өтініш түскеннен 10 күн ішінде қабылданады.
15. Өтініш берушінің уәкілетті органның іс-әрекеттері мен шешімдерін жоғары тұрған ұйымдарда, сондай-ақ сот тәртібінде шағымдануға құқығы бар.
16. Тұрғын үй көмегін тағайындауын үміттенген азаматтар жалған ақпаратты берген болса, күнтізбелік жыл бойы көмегіні алуға құқығын жоғалтады.
17. Заңсыз алынған тұрғын үй көмегінің сомасы өз еркімен қайтарылады, егер одан бас тартқан жағдайда сот тәртібімен қайтып алынады.
6. Тұрғын үй көмегінің төлеу механизмі
18. Уәкілетті орган есептеген тұрғын үй көмегінің сомасын алушылардың жеке шоттарына, жазбаша арыздар негізінде, банктік операциялардың тиісті түрлеріне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің лицензиясы бар ұйымдар арқылы аударады.