О бюджете города Петропавловска на 2008 год
Решение маслихата города Петропавловска Северо-Казахстанской области от 15 декабря 2007 года N 2. Зарегистрировано Управлением юстиции города Петропавловска Северо-Казахстанской области 15 января 2008 года N 13-1-109
В соответствии со статьей 85 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", параметрами среднесрочного плана социально-экономического развития и среднесрочной фискальной политики на 2008-2010 годы Петропавловский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет города Петропавловска на 2008 год согласно приложению 1 в следующих объемах:
1) доходы - 8735789 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления - 4159073 тысячи тенге;
неналоговые поступления - 13886 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала - 2367965 тысяч тенге;
поступления трансфертов - 2194865 тысяч тенге;
2) затраты - 8951636 тысяч тенге;
3) операционное сальдо - -215847 тысяч тенге;
4) чистое бюджетное кредитование - 0;
5) сальдо по операциям с финансовыми активами - 56500 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов - 56500 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0;
6) дефицит (профицит) бюджета - -272347 тысяч тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 272347 тысяч тенге.
Движение остатков бюджетных средств - 27347 тыс. тенге
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решением маслихата города Петропавловска Северо-Казахстанской области от 18.01.2008 N 1
1.1. Выделить за счет свободных остатков средств городского бюджета, сложившихся на начало года, на расходы городского бюджета по бюджетным программам согласно приложению 7
Сноска. Пункт 1 дополнен пунктом 1.1 решением маслихата города Петропавловска Северо-Казахстанской области от 18.01.2008 N 1
1.2. Учесть в расходах городского бюджета на 2008 год увеличение плановых ассигнований на завершение финансирования бюджетных инвестиционных проектов в сумме 10795,6 тыс. тенге, в том числе по бюджетным программам:
467-002-015 "Развитие объектов образования. За счет средств местного бюджета" в сумме 7701,7 тыс. тенге;
467-006-015 "Развитие системы водоснабжения. За счет средств местного бюджета" в сумме 1141,4 тыс. тенге;
467-008-000 "Развитие объектов физической культуры и спорта"»в сумме 1952,5 тыс. тенге
Сноска. Пункт 1 дополнен пунктом 1.2 решением маслихата города Петропавловска Северо-Казахстанской области от 18.01.2008 N 1
2. Установить, что доходы городского бюджета на 2008 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан за счет следующих налоговых поступлений:
индивидуального подоходного налога;
социального налога;
налога на имущество физических лиц, индивидуальных предпринимателей и юридических лиц;
земельного налога;
налога на транспортные средства с физических и юридических лиц;
акцизов, кроме акцизов, зачисляемых в республиканский бюджет;
платы за пользование земельными участками;
сборов за ведение предпринимательской и профессиональной деятельности, кроме сборов, зачисляемых в республиканский бюджет;
государственной пошлины, кроме консульского сбора и государственных пошлин, зачисляемых в республиканский бюджет.

2008 жылға арналған Петропавл қаласының бюджеті туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Петропавл қалалық мәслихаттың 2007 жылғы 15 желтоқсандағы N 2 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Петропавл қаласының Әділет басқармасында 2008 жылғы 15 қаңтарда N 13-1-109 тіркелді.
Қазақстан Республикасы Бюджеттік кодексінің 85 бабына,Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 6 бабына, 2008-2010 жылдарға арналған Петропавл қаласының орта мерзімдік фискалдық және әлеуметтік - экономикалық дамуының орта мерзімдік жоспары өлшемдеріне сәйкес, Петропавл қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2008 жылға арналған Петропавл қаласының бюджеті 1 қосымшаға сәйкес мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) түсімдер - 8800851 мың теңге, оның ішінде:
салық түсімдері - 4509548 мың теңге;
салықтан тыс түсімдер - 28615 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсімдер - 2020126 мың теңге;
трансферттер түсімдері - 2242562 мың теңге;
2) шығындар - 8880864 мың теңге;
3) операциялық сальдо - -80013 мың теңге;
4) таза бюджеттік несие беру - 0;
5) қаржылық активтермен операциялар бойынша сальдо - 194105 мың теңге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу - 194105 мың теңге;
мемлекеттік қаржылық активтерді сатудан түсімдер - 31665;
6) бюджеттік тапшылық (профицит) - -274118 мың теңге;
7) бюджет тапшылығын (профицитті қолдану) қаржыландыру - 274118 мың теңге.
Бюджеттік қаражат қалдықтарының қозғалысы - 27347 мың теңге
1.1. 7 қосымшаға сай бюджеттік бағдарламалар бойынша қалалық бюджет шығыстарына, жыл басына қалыптасқан қалалық бюджеттік қаржының бос қалдықтары есебінен бөлінсін;
1.2. 2008 жылға арналған қалалық бюджеттік шығындарда бюджеттік бағдарламасы бойынша 10795,6 мың теңге сомадағы инвестициялық жобаларды бюджеттік қаржыландыруды аяқтауға жоспарлы қаржы бөлуді көбейту ескерілсін, оның ішінде:
"Білім беру объектілерін дамыту. Жергілікті бюджет қаражаты есебінен" 467-002-015 7701,7 мың теңге сомада;
"Су қамтамасыз ету жүйесін дамыту. Жергілікті бюджет қаражаты есебінен" 467-006-015 1141,4 мың теңге сомада;
"Дене шынықтыру мәдениеті және спорт объектілерін дамыту" 467-008-000 1952,5 мың теңге сомада;
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы Петропавл қалалық мәслихаттың 2008.01.18 N 1 ; 2008.04.01 N 1 ; 2008.07.21 N 1 ; 2008.11.14 N 1 ; 2008.12.20 N 3 (он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізілді) Шешімдерімен.
2. 2008 жылға арналған қалалық бюджеттің кірістері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес мынадай салықтық түсімдер есебінен қалыптастырылады деп белгіленсін:
әлеуметтік салық;
жеке тұлғалар, жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың мүлкіне салынатын салықтар;
жер салығы;
жеке және заңды тұлғалардың көлiк құралдарына салынатын салық;
республикалық бюджетке енгізілетін акциздерден басқа акциздер;
жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемдер;
республикалық бюджетке енгізілетін алымдардан басқа кәсіпкерлік және кәсіптік қызметті жүргізгені үшін алымдар;
республикалық бюджетке  енгізілетін мемлекеттік баждан және консулдық алымнан басқа, мемлекеттік баж.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы Петропавл қалалық мәслихаттың 2008.04.01 N 1 Шешімімен.

3. Установить, что доходы городского бюджета формируются за счет следующих неналоговых поступлений:
поступлений части чистого дохода коммунальных государственных предприятий (акимата г. Петропавловска);
доходов от аренды имущества, находящегося в государственной собственности (акимата г. Петропавловска);
прочих неналоговых поступлений.
4. Установить, что доходы городского бюджета формируются за счет следующих поступлений от продажи основного капитала:
продажа земли;
продажа нематериальных активов.
5. Установить, что в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан, используются поступления от реализации товаров и услуг, представляемых следующими организациями:
государственными учреждениями образования;
государственными библиотеками.
6. Утвердить резерв местного исполнительного органа города на 2008 год в сумме 21704 тысяч тенге, в том числе:
резерв на неотложные затраты - 10868 тысяч тенге;
резерв на исполнение обязательств по решениям судов - 10836 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными решением маслихата города Петропавловска Северо-Казахстанской области от 18.01.2008 N 1
7. Установить, что в расходах бюджета города Петропавловска на 2008 год предусмотрены в полном объеме ассигнования на выплату заработной платы работникам государственных учреждений в соответствии с системой оплаты труда, установленной законодательством Республики Казахстан.
8. Учесть в бюджете города на 2008 год расходы на реализацию:
Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года касательно предоставления гражданским служащим оплачиваемого ежегодного трудового отпуска продолжительностью не менее тридцати календарных дней с выплатой пособия на оздоровление в размере должностного оклада;
Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" в части снижения нормативной учебной нагрузки в неделю для педагогических работников начального образования государственных организаций образования с 20 до 18 часов;
Постановления Правительства Республики Казахстан от 4 ноября 2002 года "Об утверждении типовых штатов работников организаций образования" на завершение поэтапного введения дополнительных единиц административно-хозяйственного персонала в государственных организациях образования.
9. Утвердить перечень бюджетных программ развития городского бюджета на 2008 год с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ) и формирование или увеличение уставного капитала юридических лиц, согласно приложению 2.

3. Қалалық бюджеттің кірістері мынадай салықтық емес түсімдер есебінен қалыптастырылады деп белгіленсін:
коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза табысының бір бөлігінен түсімдер (Петропавл қаласы әкімдігі);
мемлекеттік меншіктегі мүлікті жалға беруден түсетін түсімдер (Петропавл қаласы әкімдігі);
басқа да салықтық емес түсімдер.
4. Қалалық бюджеттің кірістері мынадай негізгі капиталды сатудан түскен түсімдер есебінен қалыптастырылады деп белгіленсін:
жерді сатудан;
материалдық емес активтерді сатудан.
5. Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен мынадай ұйымдар ұсынатын тауарлар мен қызметтерді сатудан түскен түсімдер пайдаланылады деп белгіленсін:
мемлекеттік білім беру мекемелері;
мемлекеттік кітапханалар.
6. 2008 жылға арналған қаланың жергілікті атқарушы органының резервтері 78981 мың теңге сомада бекітілсін, оның ішінде:
шұғыл шығындарға резерв - 69025 мың теңге;
соттардың шешiмдерi бойынша мiндеттемелердi орындауға резерв -  9956 мың теңге.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы Петропавл қалалық мәслихаттың 2008.01.18 N 1 ; 2008.04.01 N 1 ; 2008.11.14 N 1 ; 2008.12.20 N 3 (он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізілді) Шешімдерімен.
7. 2008 жылға арналған Петропавл қаласы бюджетінің шығыстарында Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген, еңбек ақы жүйесіне сәйкес мемлекеттік мекемелер қызметкерлеріне жалақы төлеуге толық көлемде қаржы бөлу көзделген деп белгіленсін.
8. 2008 жылға арналған қала бюджетінде мыналарды жүзеге асыруға шығыстар ескерілсін:
азаматтық қызметшілерге лауазымдық жалақы мөлшерінде сауығуға жәрдемақы төлеп отыз күнтізбелік күннен кем емес ақылы жыл сайынғы еңбек демалысын беруге қатысты 2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін;
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі "Білім беру туралы" Заңын мемлекеттік білім беру ұйымдарының бастауыш білім беретін педагог қызметкерлер үшін нормативтік оқу жүктемесін аптасына 20 сағаттан 18 сағатқа дейін азайту бөлігінде,
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 4 қарашадағы "Білім беру ұйымдары қызметкерлерінің тұрпатты штаттарын бекіту туралы" қаулысын, мемлекеттік білім беру ұйымдарында әкімшілік-шаруашылық қызметкердің қосымша бірліктерін кезең-кезеңмен енгізуді аяқтауға.
9. 2008 жылға арналған қалалық бюджеттің дамуының бюджеттік  бағдарламалар тізбесі бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға және заңды тұлғалардың жарғылық капиталын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға бағытталған бюджеттік бағдарламаларға бөле отырып, 2 қосымшаға сәйкес бекітілсін.

10. Утвердить перечень бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения бюджета города на 2008 год согласно приложению 3.
11. Установить, что в расходах городского бюджета на 2008 год по программе 451-007-000 "Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов", предусмотрены ассигнования на социальные выплаты в сумме 171191 тысяч тенге согласно приложению 4.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными решением маслихата города Петропавловска Северо-Казахстанской области от 18.01.2008 N 1
12. Учесть в бюджете города на 2008 год расходы по программам:
451-016 "Государственные пособия на детей до 18 лет" в сумме 17043 тысячи тенге;
451-017 "Обеспечение нуждающихся инвалидов обязательными гигиеническими средствами и предоставление услуг специалистами жестового языка, индивидуальными помощниками в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида" в сумме 21330 тысяч тенге.
13. Учесть в бюджете города на 2008 год целевые текущие трансферты из вышестоящего бюджета в следующих объемах согласно приложению 5:
1) на реализацию Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2005-2010 годы - 91263 тыс. тенге, в том числе на:
содержание вновь вводимых объектов образования - 36956 тысяч тенге на детский сад на 320 мест;
создание лингафонных и мультимедийных кабинетов в государственных учреждениях начального, основного среднего и общего среднего образования - 33247 тысяч тенге;
оснащение учебным оборудованием кабинетов физики, химии, биологии в государственных учреждениях начального, основного среднего и общего среднего образования - 21060 тысяч тенге;
2) на развитие человеческого капитала в рамках электронного правительства - 47094 тысячи тенге;
3) на внедрение системы интерактивного обучения в государственной системе начального, основного среднего и общего среднего образования - 116639 тысяч тенге;
4) на выплату государственной адресной социальной помощи - 15981 тысяча тенге;
5) на выплату государственных пособий на детей до 18 лет из малообеспеченных семей - 2357 тыс. тенге;
6) на обучение государственных служащих компьютерной грамотности - 10502 тысячи тенге;
7) на строительство жилья государственного коммунального жилищного фонда в соответствии с Государственной программой жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы - 447000 тысяч тенге;

10. 2008 жылға арналған қала бюджетін орындау процесінде секвестрлеуге жатпайтын бюджеттік бағдарламалар тізбесі 3 қосымшаға сәйкес бекітілсін.
11. 2007 жылға арналған қалалық бюджет шығыстарында, "Жергілікті уәкілетті органдар шешімдері бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек" 451-007-000 бағдарламасы бойынша 4 қосымшаға сай 179295 мың теңге сомада әлеуметтік төлемге қаржы бөлу көзделген деп белгіленген.
Ескерту. 11-тармаққа өзгертулер енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы Петропавл қалалық мәслихаттың 2008.01.18 N 1 ; 2008.04.01 N 1 ; 2008.11.14 N 1 (он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізілді) Шешімдерімен.
12. 2008 жылға арналған қала бюджетінде мына бағдарламалар бойынша шығындар ескерілсін:
"18 жасқа дейінгі балаларға мемлекеттік жәрдемақы" 451-016 19993 мың теңге сомада.
"Мүгедектерді сауықтырудың жеке бағдарламасына сәйкес, мұқтаж мүгедектерді міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз етуге және ымдау тілі мамандарының, жеке көмекшілердің қызмет көрсетуімен қамтамасыз ету" 451-017 26583 мың теңге сомада.
Ескерту. 12-тармаққа өзгертулер енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы Петропавл қалалық мәслихаттың 2008.11.14 N 1 (он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізілді) Шешімдерімен.
13. 2008 жылға арналған қала бюджетінде жоғарғы тұрған бюджеттен ағымдағы мақсатты трансферттер келесі көлемде 5 қосымшаға сай ескерілсін:
1) 2005-2010 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының білім беруді дамыту Мемлекеттік бағдарламасын іске асыруға 90903 мың теңге, оның ішінде:
жаңадан енгізілген білім объектілерін ұстауға - 36956 мың теңге;
бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беретін мемлекеттік мекемелерінде лингафондық және мультимедиялық кабинеттер жасауға - 33247 мың теңге;
бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беретін мемлекеттік мекемелерінде физика, химия, биология кабинеттерін құрал - жабдықтармен жарақтандыруға - 20700 мың теңге;
2) электрондық үкімет шеңберінде адами капиталды дамытуға - 47094 мың теңге;
3) бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру мемлекеттік жүйесінде интерактивтік оқыту жүйесін енгізуге - 116639 мың теңге;
4) мемлекеттік адрестік әлеуметтік көмекті төлеуге - 15981 мың теңге;
5) аз қамтамасыз етілген отбасындағы балаларының  жасы 18-ге дейін балаларға мемлекеттік жәрдемақы төлеуге - 2357 мың теңге;
6) мемлекеттік қызметшілерді компьютерлік сауаттылыққа оқытуға - 10502 мың теңге;
7) 2008-2010 жылдарға арналған Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы Мемлекеттік бағдарламасына сәйкес мемлекеттік коммуналдық  қорынан тұрғын үй құрылысын салуға - 221339 мың теңге

8) на развитие и обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры в соответствии с Государственной программой жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы - 1325000 тысяч тенге, в том числе:
на развитие и обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры - 1025000 тысяч тенге;
на ремонт и реконструкцию инженерных сетей - 300000 тыс. тенге.
14. Учесть в бюджете города на 2008 год кредиты на строительство жилья по нулевой ставке вознаграждения (интереса) в соответствии с Государственной программой жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008 - 2010 годы в сумме 289000 тысяч тенге согласно приложению 6.

8) 2008-2010 жылдарға арналған Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының Мемлекеттік Бағдарламасына сәйкес инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды көріктендіру мен дамытуға -  1269000 мың теңге, соның ішінде:
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды көріктендіру мен дамытуға - 969000 мың теңге;
инженерлік желілерді реконструкциялау мен жөндеуге - 300000 мың теңге.
Ескерту. 13-тармаққа өзгертулер енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы Петропавл қалалық мәслихаттың 2008.11.14 N 1 (он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізілді) Шешімдерімен.
14. 2008 жылға арналған қала бюджетінде 2008-2010 жылдарға арналған Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы Мемлекеттік бағдарламасына сәйкес нөлдік ставкіде сыйақы (мүдде) бойынша тұрғын үй құрылысына бюджеттік кредиттер 6 қосымшаға сай сомасы 289000 мың теңге.