Об установлении водоохранной зоны озера Шыбындыколь и водоохранной полосы в створе земельных участков базы отдыха "Таинты" и режима их хозяйственного использования
Постановление Восточно-Казахстанского областного акимата от 3 июля 2007 года N 162. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 20 июля 2007 года за N 2449
В соответствии со статьями 39, 116 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года, пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", проектом "Границы водоохранной зоны озера Шыбындыколь и водоохранной полосы в створе земельных участков базы отдыха "Таинты" и в целях охраны от загрязнения и истощения водных объектов, Восточно-Казахстанский областной акимат ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Восточно-Казахстанского областного акимата от 22.12.2016 № 392 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Установить водоохранную зону озера Шыбындыколь и водоохранную полосу в створе земельных участков базы отдыха "Таинты" согласно приложению 1 .
2. Установить специальный режим хозяйственного использования на территории водоохраной зоны озера Шыбындыколь в створе земельных участков базы отдыха "Таинты" согласно приложению 2 .
3. Департаменту природных ресурсов и регулирования природопользования Восточно-Казахстанской области (Колесников В.Р.) передать проект "Границы водоохранной зоны озера Шыбындыколь и водоохранной полосы в створе земельных участков базы отдыха "Таинты" специально уполномоченным государственным органам для учета в государственном земельном кадастре и для осуществления государственного контроля за использованием и охраной водного фонда и земельных ресурсов.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Белихина И.В.
5. Вводится в действие со дня официального опубликования. <*>
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления ВКО акимата от 4 февраля 2008 года N 440 .
Аким области
Согласовано
Начальник Иртышского бассейнового
водохозяйственного управления
Приложение 1
к постановлению
Восточно-Казахстанского
областного акимата
от 20 июля 2007 года N 162
Водоохранная зона озера Шыбындыколь и водоохранная полоса
в створе земельных участков базы отдыха "Таинты"
N п/п
Водный
объект,
его
участок
Водоохранная зона
Водоохранная полоса
протя-
женность
границы,
(км)
площадь,
(га)
ширина,
(м)
протя-
женность
границы,
(км)
площадь,
(га)
ширина,
(м)
1.
Озеро
Шыбын-
дыколь

Шыбындыкөл көлінің су қорғау аймағы мен "Тайынты" демалыс базасының жер учаскелерінің тұстамасындағы су қорғау белдеуін және оларды шаруашылыққа пайдалану режимін белгілеу туралы
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2007 жылғы 3 шілдедегі N 162 қаулысы. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2007 жылғы 20 шілдеде N 2449 тіркелді
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 39, 116-баптарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 27-бабының 2-тармағына,"Шыбындыкөл көлінің су қорғау аймағы мен "Тайынты" демалыс базасының жер учаскелерінің тұстамасындағы су қорғау белдеуінің шекаралары" жобасына сәйкес және су объектілерін ластанудан және сарқылудан қорғау мақсатында, Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 22.12.2016 № 392 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. 1 қосымшаға сәйкес Шыбындыкөл көлінің су қорғау аймағы мен "Тайынты" демалыс базасының жер учаскелерінің тұстамасындағы су қорғау белдеуі белгіленсін.
2. 2 қосымшаға сәйкес Шыбындыкөл көлінің "Тайынты" демалыс базасының жер учаскелерінің тұстамасындағы су қорғау аймағының аумағын шаруашылыққа пайдаланудың арнайы режимі белгіленсін.
3. Шығыс Қазақстан облысы табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу департаменті (В.Р.Колесников) "Шыбындыкөл көлінің су қорғау аймағы мен "Тайынты" демалыс базасының жер учаскелерінің тұстамасындағы су қорғау белдеуінің шекаралары" жобасын, мемлекеттік жер кадастрында есепке алу үшін және су қоры мен жер ресурстарының пайдаланылуына және қорғалуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру үшін арнайы уәкілеттік берілген мемлекеттік органдарға тапсырсын.
4. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау облыс әкімінің орынбасары И.В. Белихинге жүктелсін.
5. Ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі. <*>
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ШҚО әкімдігінің 2008 жылғы 4 ақпандағы N 440 қаулысымен.
Облыс әкімі
Келісілді
Ертіс бассейнді су шаруашылық
басқармасының бастығы
Шығыс Қазақстан облысы
әкімдігінің 2007 жылғы
2007 жылғы 3 шілдедегі
N 162 қаулысына
N 1 қосымша
Шыбындыкөл көлінің су қорғау аймағы мен "Тайынты" демалыс
базасының жер учаскелерінің тұстамасындағы су қорғау белдеуі
Рет саны
Су объекті-
сі, оның
учаскесі
Су қорғау аймағы
Су қорғау белдеуі
шекара-
сының
ұзынды-
ғы,
(шақы-
рым)
алаңы,
(гек-
тар)
ені
(метр)
шекара-
сының
ұзынды-
ғы,
(шақы-
рым)
алаңы,
(гек-
тар)
ені
(метр)
1.
Шыбындыкөлкөлі

7,15
344,13
250-750
1,41
5,37
18-35
Примечание: границы и ширина водоохранной зоны и водоохранной полосы отражены в картографическом материале утвержденного проекта "Границы водоохранной зоны озера Шыбындыколь и водоохранной полосы в створе земельных участков базы отдыха "Таинты".
Директор Департамента
природных ресурсов и
регулирования природопользования
Восточно-Казахстанской области
Приложение 2
к постановлению
Восточно-Казахстанского
областного акимата
от 20 июля 2007 года N 162
Специальный режим хозяйственного использования на территории водоохранной зоны озера Шыбындыколь в створе земельных участков базы отдыха "Таинты"

7,15
344,13
250-750
1,41
5,37
18-35
Ескертпе: су қорғау аймағы мен су қорғау белдеуінің шекаралары мен ені "Шыбындыкөл көлінің су қорғау аймағы мен "Тайынты" демалыс базасының жер учаскелерінің тұстамасындағы су қорғау белдеуінің шекаралары" бекітілген жобасының картографиялық материалдарында көрсетілген.
Шығыс Қазақстан облысы
табиғи ресурстар және
табиғат пайдалануды реттеу
департаментінің директоры
Шығыс Қазақстан облысы
әкімдігінің 2007 жылғы
2007 жылғы 3 шілдедегі
N 162 қаулысына
N 2 қосымша
Шыбындыкөл көлінің "Тайынты" демалыс базасының жер
учаскелерінің тұстамасындағы су қорғау аймағының аумағын
шаруашылыққа пайдаланудың арнайы режимі

1. В пределах водоохранной зоны запрещается:
1) применение ядохимикатов, удобрений на водосборной площади водных объектов. Дезинфекционные, дезинсекционные и дератизационные мероприятия на водосборной площади и зоне санитарной охраны водных объектов проводятся по согласованию с уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
2) сброс и захоронение радиоактивных и токсичных веществ в озеро;
3) сброс в озеро сточных вод промышленных, пищевых объектов, не имеющих сооружений очистки и не обеспечивающих, в соответствии с нормативами, эффективной очистки;
4) проведение на озере взрывных работ, сопровождающихся выделением токсичных веществ;
5) засорение водосборной площади озера, его ледяного покрова твердыми, производственными, бытовыми и другими отходами, смыв которых повлечет ухудшение качества воды в озере;
6) сверхлимитное безвозвратное изъятие воды из озера;
7) распашка земель, ненормированный выпас скота, его купка и санитарная обработка, другие виды хозяйственной деятельности, ухудшающие режим водоема;
8) ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение озера и его водоохранной зоны и полосы;
9) производство строительных, дноуглубительных и взрывных работ, добыча полезных ископаемых, прокладка кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, буровых, сельскохозяйственных и иных работ без проектов, согласованных в установленном порядке;
10) размещение и строительство складов для хранения минеральных и органических удобрений, пестицидов, ядохимикатов, нефтепродуктов, пунктов технического обслуживания и мойки автомашин и сельхозтехники, механических мастерских, устройство свалок мусора и промышленных отходов, скотомогильников, площадок для заправки аппаратуры пестицидами и ядохимикатами, взлетно-посадочных полос для проведения авиационно-химических работ, а также размещение других объектов, отрицательно влияющих на качество воды;
11) применение авиаобработки ядохимикатами и минеральными удобрениями сельхозкультур и лесонасаждений на расстоянии менее 2000 метров от уреза воды в водном источнике;
12) осуществление рубок главного пользования.
2. В пределах водоохранной полосы, помимо ограничений, определенных для водоохранной зоны, запрещаются:
1) строительство зданий и сооружений, кроме водозаборных, водорегулирующих, защитных и других сооружений специального назначения;

1. Су қорғау аймағының шегінде мыналарға тыйым салынады:
1) су объектілерінің су жинау алаңында улы химикаттарды, тыңайтқыштарды қолдануға тыйым салынады. Су объектілерінің су жинау алаңы мен санитарлық қорғау аймағында дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық іс-шаралар халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша жүргізіледі;
2) көлге радиоактивті және уытты заттарды төгуге және көмуге;
3) тазарту имаратты жоқ және тиімді тазартудың нормативтеріне сәйкес қамтамасыз етілмеген өнеркәсіптік, тамақ объектілерінің сарқынды суларының көлге құйылуына;
4) көлде уытты заттарды бөлетін жарылыс жұмыстарын жүргізуге;
5) көлдің су жинау алаңының, оның мұз жамылғысының, шайылуы көлдің суының сапасын нашарлатуға әкеліп соғатын қатты, өндірістік, тұрмыстық және басқа да қалдықтармен ластануына;
6) көлден суды лимиттен тыс қайтарымсыз алуға;
7) жерді жыртуға, малды мөлшерсіз жаюға, оларды тоғытуға және санитарлық өңдеуге, су тоғанының режимін нашарлататын шаруашылық қызметтердің басқа да түрлеріне;
8) көлдің және оның су қорғау аймағы мен белдеуінің ластануы мен қоқысталуына жол бермейтін имараттармен және қондырғылармен қамтамасыз етілмеген жаңа және жаңғыртылған объектілерді пайдалануға беруге;
9) құрылыс, судың түбін тереңдету және жарылыс жұмыстарын жүргізу, пайдалы қазбаларды өндіру, кабель, құбыр желісі мен басқа да коммуникацияларды төсеу, бұрғылау, ауыл шаруашылық және басқа да жұмыстарды белгіленген тәртіппен арнайы уәкілетті органдармен келісілген жобаларсыз жүргізуге;
10) судың сапасына кері әсерін тигізетін минералдық және органикалық тыңайтқыштарды, пестицидтерді, улы химикаттарды, мұнай өнімдерін сақтауға арналған қоймаларды, техникалық қызмет көрсету және автомашиналар мен ауыл шаруашылығы техникаларын жуу пункттерін, механикалық шеберханаларды орналастыруға және құрылысын салуға, қоқыс пен өндірістік қалдықтар күресінін орнатуға, мал өлігін көметін орындарды, аппаратураларға пестицидтер мен улы химикаттарды құю алаңқайларын, авиациялық-химиялық жұмыстарды жүргізу үшін ұшу-қону алаңқайларын және басқа да объектілерді орналастыруға;
11) су көздеріндегі судың кемерінен 2000 метрден кем қашықтықта улы химикаттар мен минералды тыңайтқыштарды қолданумен ауыл шаруашылығының дақылдары мен екпе ағаштарға авиациялық өңдеуді қолдануға;
12) бас пайдаланудағы ағаш кесуді жүзеге асыруға.
2. Су қорғау белдеуінің шегінде, су қорғау аймағы үшін белгіленген шектеулерден басқа, мыналарға тыйым салынады:
1) арнайы маңызы бар бас тоған, суды реттеуші, қорғау және басқа имараттардан өзге имараттар мен ғимараттардың құрылысын салуға;

2) распашка земель, выпас скота, рубка древесно-кустарниковой растительности;
3) устройство палаточных городков, стоянок автомобилей, летних лагерей для скота.
Директор Департамента
природных ресурсов и
регулирования природопользования
Восточно-Казахстанской области

2) жерді жыртуға, мал жаюға, ағаш және бұта өсімдіктерін шабуға;
3) палаткалы қалашықтарды, автомобильдердің тұрағын, малға арналған жазғы лагерьлерді салуға.
Шығыс Қазақстан облысы табиғи ресурстар
және табиғат пайдалануды
реттеу департаментінің директоры