Об областном бюджете на 2008 год
Решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 12 декабря 2007 года N 4-4. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 19 декабря 2007 года за N 2996. Утратило силу - решением Западно-Казахстанского областного маслихата от 15 октября 2009 года N 14-12
Сноска. Утратило силу - решением Западно-Казахстанского областного маслихата от 15.10.2009 N 14-12.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить областной бюджет на 2008 год согласно приложению 1 в следующих объемах:
1) доходы - 58 544 249 тыс. тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям - 23 434 495 тыс. тенге;
неналоговым поступлениям - 1 333 088 тыс. тенге;
поступлениям от продажи основного капитала - 29 тыс. тенге;
поступлениям трансфертов - 33 776 637 тыс. тенге;
2) затраты - 61 458 197 тыс. тенге;
3) операционное сальдо - -2 913 948 тыс. тенге;
4) чистое бюджетное кредитование - -618 496 тыс. тенге, в том числе:
бюджетные кредиты - 1 241 171 тыс. тенге;
погашение бюджетных кредитов - 1 859 667 тыс. тенге;
5) сальдо по операциям с финансовыми активами - 234 000 тыс. тенге;
6) дефицит (профицит) бюджета - -2 529 452 тыс. тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 2 529 452 тыс. тенге.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными Решениями Западно-Казахстанского областного маслихата от 26.02.2008 N 6-1; от 16.05.2008 N 7-1; от 01.08.2008 N 8-12; от 14.10.2008 N 9-1; от 11.12.2008 N 10-1.
2. Поступления в областной бюджет на 2008 год формируются в соответствии с Бюджетным Кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2008 год" и согласно пункту 4 настоящего решения.
3. Принять к сведению и руководству статьи 4-5, 8-12, 14-16, 18-20, 25-26, 37 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2008 год".
3-1. Учесть в областном бюджете на 2008 год поступление целевых трансфертов и кредитов из республиканского бюджета в общей сумме 13 797 169 тыс. тенге, в том числе:
на реализацию Государственной программы развития образования в Республике Казахстан на 2005-2010 годы - 483 538 тыс. тенге;
на реализацию Государственной программы реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы - 1 449 180 тыс. тенге;

2008 жылға арналған облыстық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2007 жылғы 12 желтоқсандағы N 4-4 шешімі. Батыс Қазақстан облысының Әділет басқармасында 2007 жылғы 19 желтоқсанда N 2996 тіркелді. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облыстық мәслихаттың 2009 жылғы 15 қазандағы N 14-12 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облыстық мәслихаттың 2009.10.15 N 14-12 Шешімімен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңына сәйкес облыстық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. 2008 жылға арналған облыстық бюджет 1 қосымшаға сәйкес келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер - 58 544 249 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер - 23 434 495 мың теңге;
салықтық емес түсімдер - 1 333 088 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер - 29 мың теңге;
трансферттерден түсетін түсімдер - 33 776 637 мың теңге;
2) шығындар - 61 458 197 мың теңге,
3) операциялық сальдо - -2 913 948 мың теңге;
4) таза бюджеттік несиелендіру - -618 496 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік несиелер - 1 241 171 мың теңге;
бюджеттік несиелерді өтеу - 1 859 667 мың теңге;
5) қаржылық активтермен болатын операциялар бойынша сальдо - 234 000 мың теңге;
6) бюджет тапшылығы (профициті) - -2 529 452 мың теңге;
7) бюджет тапшылығын (профицитін пайдалану) қаржыландыру - 2 529 452 мың теңге.
Ескерту. 1 тармаққа өзгерту енгізілді - Батыс Қазақстан облыстық мәслихаттың 2008.02.26 N 6-1 (2008 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшіне енеді); 2008.05.16 N 7-1 (2008 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшіне енеді); 2008.08.01 N 8-12 (2008 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшіне енеді); 2008.10.14 N 9-1 (2008 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшіне енеді); 2008.12.11 N 10-1 (2008 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшіне енеді) Шешімдерімен.
2. 2008 жылға арналған облыстық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "2008 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына сәйкес және осы шешімнің 4 пунктіне сәйкес қарастырылады.
3. Қазақстан Республикасының "2008 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Заңын 4-5, 8-12, 14-16, 18-20, 25-26, 37 баптары қатерге және басшылыққа алынсын.
3-1. 2008 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттердің және кредиттердің жалпы сомасы 13 797 169 мың теңге көлемінде қарастырылсын, соның ішінде:
Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыруға - 483 538 мың теңге;
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыруға - 1 449 180 мың теңге;

на строительство жилья государственного коммунального жилищного фонда в соответствии с Государственной программой жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы - 539 000 тыс. тенге;
на развитие и обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры в соответствии с Государственной программой жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы - 1 468 000 тыс. тенге;
бюджетные кредиты по нулевой ставке вознаграждения (интереса) на строительство и приобретение жилья в соответствии с Государственной программой жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы - 421 000 тыс. тенге;
на строительство и реконструкцию объектов образования - 2 241 735 тыс. тенге;
на строительство и реконструкцию объектов здравоохранения - 1 310 467 тыс. тенге;
на развитие теплоэнергетической системы - 500 000 тыс. тенге;
на развитие системы водоснабжения - 516 965 тыс. тенге;
на строительство и реконструкцию объектов охраны окружающей среды - 1 615 742 тыс. тенге;
на развитие транспортной инфраструктуры - 480 000 тыс. тенге;
на содержание вновь вводимых объектов образования - 220 845 тыс. тенге;
на закуп лекарственных средств, вакцин и других иммунобиологических препаратов - 309 383 тыс. тенге;
на субсидирование стоимости услуг по подаче питьевой воды из особо важных групповых систем водоснабжения, являющихся безальтернативными источниками питьевого водоснабжения - 158 015 тыс. тенге;
на капитальный ремонт автомобильных дорог областного и районного значения - 1 122 166 тыс. тенге;
на выплату государственной адресной социальной помощи и ежемесячного государственного пособия на детей до 18 лет в связи с ростом размера прожиточного минимума - 121 000 тыс. тенге;
на развитие сельского хозяйства - 608 577 тыс. тенге;
на обучение государственных служащих компьютерной грамотности - 12 644 тыс. тенге;
на развитие человеческого капитала в рамках электронного правительства - 85 875 тыс. тенге;
на компенсацию потерь местных бюджетов в связи с увеличением минимального размера заработной платы - 122 672 тыс. тенге;
на выплату стипендий обучающимся в организациях технического и профессионального, послесреднего образования на основании государственного образовательного заказа местных исполнительных органов - 10 365 тыс. тенге.
Распределение указанных сумм районным (городскому) бюджетам осуществляется на основании постановления акимата области.
Сноска. Решение дополнено пунктом 3-1 в соответствии с Решением Западно-Казахстанского областного маслихата от 26.02.2008 N 6-1; с изменениями и дополнениями, внесенными Решением Западно-Казахстанского областного маслихата от 01.08.2008 N 8-12; от 11.12.2008 N 10-1.

Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2008-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына сәйкес мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үй құрылысына - 539 000 мың теңге;
Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2008-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына сәйкес инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және жайластыруға - 1 468 000 мың теңге;
Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2008-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына сәйкес тұрғын үй құрылысы үшін нөлдік сыйақы (мүдде) ставкасы бойынша тұрғын үй салуға және сатып алуға бюджеттік кредиттер - 421 000 мың теңге;
білім беру объектілерін салуға және қайта жаңартуға - 2 241  735 мың теңге;
денсаулық сақтау объектілерін салуға және қайта жаңартуға - 1 310 467 мың теңге;
жылу-энергетика жүйесін дамытуға - 500 000 мың теңге;
сумен жабдықтау жүйесін дамытуға - 516 965 мың теңге;
қоршаған ортаны қорғау объектілерін салуға және қайта жаңартуға - 1 615 742 мың теңге;
көлік инфрақұрылымын дамытуға - 480 000 мың теңге;
жаңадан іске қосылатын білім беру объектілерін ұстауға - 220 845 мың теңге;
дәрілік заттарды, вакциналарды және басқа да иммунобиологиялық препараттарды сатып алуға - 309 383 мың теңге;
ауыз сумен жабдықтаудың баламасыз көзі болып табылатын сумен жабдықтаудың аса маңызды топтық жүйелерінен ауыз су беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялауға - 158 015 мың теңге;
облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын күрделі және орташа жөндеуге - 1 122 166 мың теңге;
ең төменгі күнкөрістің мөлшерінің өсуіне байланысты мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмегін және 18 жасқа дейінгі балаларға ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы төлеуге - 121 000 мың теңге;
ауыл шаруашылығын дамытуға - 608 577 мың теңге;
мемлекеттік қызметшілерді компьютерлік сауаттылыққа оқытуға - 12 644 мың теңге;
электрондық үкімет шеңберінде адами капиталды дамытуға - 85 875 мың теңге;
жалақының ең төменгі мөлшерінің ұлғаюына байланысты жергілікті бюджеттердің шығындарын өтеуге - 122 672 мың теңге;
жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушыларға стипендияларын төлеуге - 10 365 мың теңге.
Аудандық (қалалық) бюджеттерге көрсетілетін сомаларды бөлу облыс әкімдігінің қаулысы негізінде жүргізіледі.
Ескерту. Шешім 3-1 тармақпен толықтырылды - Батыс Қазақстан облыстық мәслихаттың 2008.02.26 N 6-1 (2008 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшіне енеді); өзгерту енгізілді - 2008.08.01 N 8-12 (2008 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшіне енеді); 2008.12.11 N 10-1 (2008 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшіне енеді) Шешімдерімен.

4. Установить на 2008 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, по следующим подклассам доходов:
1) индивидуальный подоходный налог, зачисляется в районные (городские) бюджеты, в следующих процентах:
Бурлинский - 14; г. Уральск - 53; Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Зеленовский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский - 100,0;
2) социальный налог, зачисляется в районные (городские) бюджеты, в следующих процентах:
Бурлинский - 14; г. Уральск - 53; Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Зеленовский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский - 100,0.
5. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются ими в порядке, определяемом Бюджетным Кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
6. Установить на 2008 год размеры субвенций, передаваемых из областного бюджета в нижестоящие бюджеты, в общей сумме 10 953 129 тыс. тенге, в том числе:
Акжаикскому - 1 364 457 тыс. тенге;
Бокейординскому - 790 208 тыс. тенге;
Жангалинскому - 783 190 тыс. тенге;
Жанибекскому - 742 601 тыс. тенге;
Зеленовскому - 1 251 679 тыс. тенге;
Казталовскому - 1 354 930 тыс. тенге;
Каратобинскому - 824 080 тыс. тенге;
Сырымскому - 1 079 069 тыс. тенге;
Таскалинскому - 644 740 тыс. тенге;
Теректинскому - 1 342 547 тыс. тенге;
Чингирлаускому - 775 628 тыс. тенге.
7. Установить, что бюджетные изъятия из нижестоящих бюджетов в областной бюджет на 2008 год не предусматриваются.
8. Учесть, что в областном бюджете на 2008 год предусмотрены целевые трансферты на развитие и целевые текущие трансферты районным (городскому) бюджетам, выделяемые за счет средств областного бюджета в общей сумме 6 300 032 тыс. тенге, в том числе:
5 440 780 тыс. тенге - трансферты из местных бюджетов;
625 623 тыс. тенге - на развитие системы водоснабжения;
233 629 тыс. тенге - на развитие благоустройства городов и населенных пунктов.
Сноска. Пункт 8 в редакции Решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 11.12.2008 N 10-1.
9. Утвердить резерв местного исполнительного органа области на 2008 год в размере 529 011 тыс. тенге.
Распределение указанных сумм районным (городскому) бюджетам осуществляется на основании постановления акимата области.
Сноска. Пункт 9 в редакции Решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 11.12.2008 N 10-1.
10. На 31 декабря 2008 года лимит долга местного исполнительного органа области составляет 2 621 000 тыс. тенге.

4. Жергілікті бюджеттердің теңгерімдігін қамтамасыз ету үшін 2008 жылдың кірістер бөлу нормативі төмендегі кіші сыныптар кірістері бойынша белгіленсін:
1) Жеке табыс салығы аудандық (қалалық) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бөрлі - 14; Орал қ. - 53; Ақжайық, Бөкейордасы, Жаңақала, Жәнібек, Зеленов, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау - 100,0;
2) Әлеуметтік салық аудандық (қалалық) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бөрлі - 14; Орал қ. - 53; Ақжайық, Бөкейордасы, Жаңақала, Жәнібек, Зеленов, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау - 100,0.
5. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын қызметтер мен тауарларды өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.
6. Облыстық бюджеттен 2008 жылы төменгі бюджеттерге берілетін субвенциялар көлемдерінің жалпы сомасы 10 953 129 мың теңге болып белгіленсін, оның ішінде:
Ақжайық ауданы - 1 364 457 мың теңге;
Бөкейорда ауданы - 790 208 мың теңге;
Жаңақала ауданы - 783 190 мың теңге;
Жәнібек ауданы - 742 601 мың теңге;
Зеленов ауданы - 1 251 679 мың теңге;
Казталов ауданы - 1 354 930 мың теңге;
Қаратөбе ауданы - 824 080 мың теңге;
Сырым ауданы - 1 079 069 мың теңге;
Тасқала ауданы - 644 740 мың теңге;
Теректі ауданы - 1 342 547 мың теңге;
Шыңғырлау ауданы - 775 628 мың теңге.
7. Төмен тұрған бюджеттерінен бюджеттік алымдар 2008 жылға арналған облыстық бюджетке қарастырылмайды деп белгіленсін.
8. Аудандық (қалалық) бюджеттерге 2008 жылға арналған облыстық бюджетте облыстық бюджет қаражат есебінен бөлінетін нысаналы даму трансферттері және ағымдағы нысаналы трансферттердің жалпы сомасы 6 300 032 мың теңге көлемінде қарастырылғаны ескерілсін, оның ішінде:
5 440 780 мың теңге – жергілікті бюджеттерден алынатын трансферттер;
625 623 мың теңге – сумен жабдықтау жүйесін дамытуға;
233 629 мың теңге – қалалар мен елді мекендерді абаттандыруды дамытуға.
Ескерту. 8 тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихаттың 2008.12.11 N 10-1 (2008 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшіне енеді) Шешімімен.
9. 2008 жылға арналған облыстың жергілікті атқарушы органдарының резерві 529 011 мың теңге көлемінде бекітілсін.
Аудандық (қалалық) бюджеттерге көрсетілетін сомаларды бөлу облыс әкімдігінің қаулысы негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 9 тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихаттың 2008.12.11 N 10-1 (2008 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшіне енеді) Шешімімен.
10. Облыстық жергілікті атқарушы органының борыш лимиті 2008 жылдың 31 желтоқсанына 2 621 000 мың теңге мөлшерінде белгіленсін.

11. Установить специалистам здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры и спорта, работающим в сельской местности, повышение на 25 % должностных окладов по сравнению со ставками специалистов, занимающимися этими видами деятельности в городских условиях, с 1 января 2008 года.
12. Утвердить перечень бюджетных программ развития областного бюджета на 2008 год согласно приложению 2.
13. Утвердить перечень местных бюджетных программ, не подлежащих секвестрированию в процессе исполнения местных бюджетов на 2008 год, согласно приложениям 3, 4.

11. 2008 жылдың 1 қаңтарынан бастап ауылдық жерлерде қызмет ететін денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет және спорт мамандарына осы қызмет түрлерімен қалада айналысатын мамандар мөлшерлемелерімен салыстырғанда лауазымдық жалақыларын 25 %-ға көтеру белгіленсін.
12. 2008 жылға арналған облыстық бюджеттің даму бюджеттік бағдарламаларының тізбесі 2 қосымшаға сай бекітілсін.
13. 2008 жылға арналған жергілікті бюджеттердің атқару үдерісінде секвестрлендіруге жатпайтын жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тізбесі 3, 4 қосымшаларға сай бекітілсін.

14. Департаменту казначейства по Западно-Казахстанской области обеспечить зачисление средств на счета соответствующих бюджетов согласно норматива распределения доходов, установленным пунктом 4 настоящего решения.
15. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2008 года.
Председатель сессии
Секретарь oбластного маслихата
Приложение N 1
к решению маслихата
N 4-4 от 12 декабря 2007 года
Сноска. Приложение 1 в редакции Решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 11.12.2008 N 10-1.
Областной бюджет на 2008 год
тыс. тенге
Категория
Сумма
Класс
Подкласс
Специфика
Наименование
I. ДОХОДЫ

14. Батыс Қазақстан облысы бойынша қазынашылық департаменті осы шешімнің 4 тармағында белгіленген кірістер бөлу нормативіне сәйкес тиісті бюджеттердің шотына қаржылар есептелуін қамтамасыз етсін.
15. Осы шешім 2008 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшіне енеді.
Сессия төрағасы
Облыстық мәслихаттың хатшысы
Мәслихаттың
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 4-4 шешіміне N 1 қосымша
2008 жылға арналған облыстық бюджет
Ескерту. 1 қосымша жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихаттың 2008.12.11 N 10-1 (2008 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшіне енеді) Шешімімен.
мың теңге
Санаты
Сомасы
Сыныбы
Iшкi сыныбы
Ерекшелiгi
Атауы
І. Кірістер