Об утверждении норм шумовых и иных акустических воздействий искусственного происхождения на территории государственных природных заповедников
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 10 января 2008 года № 05. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 06 февраля 2008 года № 5130. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 10-1/18
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.01.2012 № 10-1/18.
В соответствии с подпунктом 12) пункта 1  статьи 40 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях"  ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые нормы шумовых и иных акустических воздействий искусственного происхождения на территории государственных природных заповедников.
2. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его официального опубликования.
Министр
СОГЛАСОВАНО:
Министр охраны
окружающей среды
Республики Казахстан
28 декабря 2007 года
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 10 января 2008 года N 5
Нормы шумовых и иных акустических воздействий
искусственного происхождения на территории
государственных природных заповедников 1. Общие положения
1. Настоящие нормы разработаны в целях реализации статьи 40 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" и устанавливают нормы шума и инфразвука на территории государственных природных заповедников и распространяются на юридические лица, на территории Республики Казахстан, независимо от форм собственности, подчинения и принадлежности и физические лица независимо от их гражданства.
2. Измерение и оценка шума и инфразвука на территории государственных природных заповедников проводится в соответствии с государственным стандартом "ГОСТ 23337-78 (СТ СЭВ 2600-80) Шум. Методы измерения шума на селитебной территории и в помещениях жилых и общественных зданий" (далее - ГОСТ).
3. В настоящих нормах используются следующие основные термины и определения:
единицей измерения шума является децибел (далее - дБ) и децибел А (далее - дБА) - десятикратный десятичный логарифм отношения среднеквадратичного значения фактического давления к среднеквадратичному давлению порога слуха человека;
инфразвук - шум, частотные характеристики которого находятся в области частот 1-20 герц (далее - Гц);
звуковое давление - переменная составляющая давления воздуха или газа, возникающая в результате звуковых колебаний, Паскаль (далее - Па);
уровни звукового давления - логарифмические показатели переменной составляющей давления воздуха или газа, возникающей в результате колебаний в отдельно взятом участке диапазона 9 спектра, обозначение - L, дБ;
эквивалентный (по энергии) уровень звука непостоянного шума - уровень звука постоянного широкополосного шума, который имеет такое же среднеквадратичное звуковое давление, что и данный непостоянный шум в течение определенного интервала времени, обозначение - L А. ЭКB. , дБА;
допустимый уровень шума - уровень, который не вызывает значительного беспокойства и существенных изменений показателей функционального состояния систем и анализаторов, чувствительных к шуму;
максимальный уровень звука - уровень звука, соответствующий максимальному показателю измерительного, прямопоказывающего прибора (шумомера) при визуальном отсчете, или значение уровня звука, превышаемое в течение 1 % времени измерения при регистрации автоматическим устройством, обозначение - L А. макс ., дБА;
низкочастотный шум - шум, частотные характеристики на границе между инфразвуковыми и слышимыми частотами;
шум механического происхождения - шум, возникающий вследствие вибрации поверхностей машин и оборудования, а также одиночных или периодических ударов в сочленениях деталей, сборочных единиц или конструкций в целом;
воздушный шум - шум, распространяющийся в воздушной среде от источника возникновения до места наблюдения.
2. Классификация шумов, воздействующих на животный мир
государственных природных заповедников

Мемлекеттік табиғи қорықтар аумағындағы шудың және өзге де жасанды акустикалық әсерлердің нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2008 жылғы 10 қаңтардағы N 05 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 6 ақпандағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5130 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 10-1/18 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.01.17 № 10-1/18 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз.
2006 жылғы 7 шілдедегі "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  40-бабының 1-тармағының 12) тармақшасына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік табиғи қорықтар аумағындағы шудың және өзге де жасанды акустикалық әсерлердің нормалары бекітілсін.
2. Осы бұйрық ол ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр
КЕЛІСІЛДІ:
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау
министрі
2007 жылғы 28 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2008 жылғы 10 қаңтардағы
N 5 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік табиғи қорықтар аумағындағы шудың және өзге
де жасанды акустикалық әсерлердің нормалары 1. Жалпы ережелер
1. Осы нормалар 2006 жылғы 7 шілдедегі "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  40-бабын іске асыру мақсатында әзірленді және мемлекеттік табиғи қорықтар аумағындағы шудың және инфрадыбыстың нормаларын белгілейді, меншік нысандарына, бағыныстылығы мен тиесілігіне қарамастан Қазақстан Республикасының аумағында заңды тұлғалар және жеке тұлғалардың азаматтығына қарамастан олар қатысты болады.
2. Мемлекеттік табиғи қорықтардың аумағындағы шу мен инфрадыбысты өлшеу және бағалау "МемСТ 23337-78 (СТ СЭВ 2600-80) Шу. Селитебтік аумақ пен тұрғын және қоғамдық үйлердің бөлмелеріндегі шуды өлшеу әдістері" мемлекеттік стандартына сәйкес жүргізіледі (бұдан әрі - МемСТ).
3. Осы нормаларда мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
шуды өлшеу бірлігі дБ (децибел) және адамның есту шегінің орташа квадраттық қысымына түсетін қысымның нақты мәнінің орташа квадраттық мәнінің он еселік ондық логарифмі - децибел А (бұдан әрі - дБА) болып табылады;
инфрадыбыс - жиілік сипаттамалары 1-20 герц (бұдан әрі - Гц) жиілігі саласындағы шу;
дыбыстық қысым - дыбыстың құбылуы нәтижесінде пайда болатын ауа немесе газ қысымының ауыспалы құраушысы, Паскаль (бұдан әрі - Па);
дыбыстық қысымның деңгейлері - 9 спектр диапазонының жекелей алынған учаскесінде құбылулар нәтижесінде пайда болатын ауа немесе газ қысымының ауыспалы құраушысының логарифмдік көрсеткіштері, белгіленуі - L, дБ;
тұрақсыз шудың барабар дыбыс (қуаты бойынша) деңгейі - белгілі бір уақыт аралығы ішінде осы тұрақсыз шу сияқты орташа квадраттық дыбыстық қысымға ие тұрақты кең өрісті шудың дыбыс деңгейі, белгіленуі - L А.   экв., дБА;
жол берілетін шу деңгейі - шуға сезімтал жүйелер мен дыбыс талдаушылардың қатты мазалануын және олардың функционалдық жай-күйі көрсеткіштерінің елеулі өзгерістерін туғызбайтын деңгей;
ең жоғары шекті дыбыс деңгейі - көзбен қарап есептегенде өлшеу, тура көрсететін прибордың (шу өлшегіштің) ең жоғары шекті көрсеткішіне сәйкес келетін дыбыс деңгейі немесе автоматты құрылғымен тіркеу кезінде өлшеу уақытының 1% ішінде асып түсетін дыбыс деңгейінің мәні, белгіленуі - L А.   макс., дБА;
төмен жиіліктегі шу - жиілік сипаттамалары инфрадыбыстық және естілетін жиіліктер аралығындағы шекарада болатын шу;
механикалық жолмен шыққан шу - машиналар мен жабдықтардың үстіңгі бетінің дірілдеуі, сондай-ақ бөлшектердің, құрастыру өлшемдерінің немесе жалпы конструкцияның құрылыстарында байқалатын жеке дара немесе ауық-ауық соққылардың салдарынан пайда болатын шу;
әуе шуы - пайда болу көзінен бақылау орнына дейін әуе ортасында таралған шу.
Мемлекеттік табиғи қорықтардың жануарлар дүниесіне әсер
ететін шуларды жіктеу

4. По характеру спектра шумы подразделяют на:
широполосные шумы с непрерывным спектром шириной более 1 октавы;
тональные шумы, в спектре которых имеются выраженные дискретные тона. Тональный характер шума для практических целей устанавливается измерением в третьоктавных полосах частот по превышению уровня в одной полосе над соседними не менее чем на 10 дБ.
5. По временным характеристикам шумы подразделяют на:
постоянные шумы, уровень звука которых за временной отрезок (день) изменяется во времени не более чем на 5 дБ (А) при измерениях на временной характеристике "медленно" шумомера по ГОСТ;
непостоянные шумы, уровень звука которых за временной отрезок (день) изменяются во времени более чем на 5 дБ (А) при измерениях на временной характеристике "медленно" шумомера по ГОСТ.
6. Непостоянные шумы подразделяются на:
колеблющиеся во времени, уровень звука которых непрерывно изменяется во времени;
прерывистые, уровень звука которых ступенчато изменяется (на 5 дБ (А) и более), причем длительность интервалов, в течение которых уровень остается постоянным, составляет 1 сек. и более;
импульсные, состоящие из одного или нескольких звуковых сигналов, каждый длительностью менее 1 сек., при этом уровни звука в дБ (А1) и дБ (А), измеренные соответственно на временных характеристиках "импульс" и "медленно" шумомера по ГОСТ, отличаются не менее чем на 7 дБ.
3. Нормируемые параметры и допустимые уровни шума
на территориях государственных природных заповедников
7. Нормируемыми параметрами постоянного шума являются уровни звукового давления L, дБ, в октавных полосах со среднегеометрическими частотами: 31,5; 63; 125; 250; 500; 1000; 2000; 4000; 8000 Гц. Для ориентировочной оценки допускается использовать уровни звука L А , дБА.
8. Нормируемыми параметрами непостоянного шума являются эквивалентные (по энергии) уровни звука L Aэкв , дБА, и максимальные уровни звука L Aмакс , дБА.
Оценка непостоянного шума на соответствие допустимым уровням должна проводиться одновременно по эквивалентному и максимальному уровням звука. Превышение одного из показателей должно рассматриваться как несоответствие настоящим нормам.
9. Допустимые значения уровней звукового давления в октавных полосах частот, эквивалентных и максимальных уровней звука проникающего шума на территории государственных природных заповедников принимаются в соответствии с  приложением 1 к настоящим нормам.
10. Допустимые значения уровней звукового давления проникающего инфразвука и низкочастотного шума на территории государственных природных заповедников принимаются в соответствии с  приложением 2 к настоящим нормам.

4. Спектр сипаты бойынша шулар:
ені 1 октавадан астам толассыз спектрлі кең жолақты шуларға;
спектрінде айқын байқалатын дискретті үндер бар үнді шуларға бөлінеді. Шудың үндестілік сипаты практикалық мақсаттар үшін бір жолақтағы деңгейдің көрші жолақтардағы деңгейден әрі кеткенде 10 дБ асып түсуі бойынша жиіліктің үштен бір октавалық жолақтарындағы өлшем болып белгіленеді.
5. Уақыт сипаттамалары бойынша шулар:
дыбыс деңгейі МемСТ бойынша шу өлшегіштің "баяу" уақыт сипаттамасында өлшеу кезінде уақыт аралығында (күн) 5 дБ (А) көп өзгермейтін тұрақты шуларға;
дыбыс деңгейі МемСТ бойынша шу өлшегіштің "баяу" уақыт сипаттамасында өлшеу кезінде уақыт аралығында (күн) 5 дБ (А) астам өзгеретін тұрақсыз шуларға бөлінеді.
6. Тұрақсыз шулар:
дыбыс деңгейі уақыт бойынша үздіксіз өзгеріп отыратын уақыт аралығындағы құбылмалы шуларға;
дыбыс деңгейі сатылы түрде өзгеретін (5 дБ (А) және одан көп), сонымен бірге деңгейі тұрақты күйінде қалатын аралық ұзақтығы 1 секунд және одан көп уақытты құрайтын үзік шуларға;
әрқайсысының ұзақтығы 1 секунд аз бір немесе бірнеше дыбыс белгісінен тұратын, бұл ретте МемСТ бойынша шу өлшегіштің тиісінше "импульс" және "баяу" уақыт сипаттамаларында өлшенген дыбыс деңгейлері дБ (А1) және дБ (А) алғанда кемінде 7 дБ-ға өзгешеленетін импульстік шуларға бөлінеді.
3. Мемлекеттік табиғи қорықтардың аумағында шудың нормаланатын өлшемдері мен жол берілетін деңгейлері
7. Октавалық жолақтардағы: 31,5; 63; 125; 250; 500; 1000; 2000; 4000; 8000 Гц орташа геометриялық жиіліктермен L, дБ, дыбыс қысымының деңгейлері тұрақты шудың нормаланатын өлшемдері болып табылады. Болжамды бағалау үшін L А , дБА дыбыс деңгейлерін пайдалануға жол беріледі.
8. L Aэкв, дБА барабар (энергиясы бойынша) дыбыс деңгейлері және L Aмакс, дБА ең жоғары шекті дыбыс деңгейлері тұрақсыз шудың нормаланатын өлшемдері болып табылады.
Тұрақсыз шудың жол берілетін деңгейлерге сәйкестігін бағалау дыбыстың барабар және ең жоғары шекті деңгейлері бойынша бір мезгілде жүргізілуге тиіс. Көрсеткіштер бірінің мөлшерден асып кетуі осы нормаларға сәйкес келмеушілік ретінде қарастырылуы керек.
9. Октавалық жиіліктер жолақтарындағы дыбыс қысымы деңгейлерінің, мемлекеттік табиғи қорықтар аумағында естілетін шудың барабар және ең жоғары шекті деңгейлерінің жол берілетін мәні осы нормаларға 1-қосымшаға сәйкес қабылданады.
10. Мемлекеттік табиғи қорықтар аумағында естілетін инфрадыбыстың және жиілігі төмен шудың дыбыс қысымы деңгейлерінің жол берілетін мәндері осы нормаларға 2-қосымшаға сәйкес қабылданады.

11. Результаты измерений оформляются протоколом в соответствии с  приложением 3 к настоящим нормам.
4. Основные мероприятия по профилактике неблагоприятного влияния
шума на территории государственных природных заповедников
12. Мероприятия по ограничению неблагоприятного влияния шума на государственные природные заповедники проводятся в соответствии с ГОСТ 12.1.003-83 (СТ СЭВ 1930-79) "ССБТ. Шум. Общие требования безопасности".
13. Средства защиты от шума по отношению к источнику возбуждения шума подразделяются на:
средства, снижающие шум в источнике его возникновения;
средства, снижающие шум на пути его распространения от источника до защищаемого объекта.
Приложение 1
к нормам шумовых и иных акустических
воздействий искусственного происхождения
на территории государственных
природных заповедников
Время
суток
Уровни звукового давления, дБ, в
октавных полосах со
среднегеометрическими частотами, Гц
Уровни
звука и
эквива-
лентные
уровни
звука
(в дБА)
Макси-
мальные
уровни
звука
L Mакс ,
дБА

11. Өлшеулер нәтижелері осы нормаларға 3-қосымшаға сәйкес хаттамамен ресімделеді.
4. Мемлекеттік табиғи қорықтар аумағында шудың жайсыз әсер етуінің алдын алу жөніндегі негізгі іс-шаралар
12. Мемлекеттік табиғи қорықтарға шудың жайсыз әсерін шектеу жөніндегі іс-шаралар МемСТ 12.1.003 83 (СТ СЭВ 1930-79) "ССБТ. Шу. Қауіпсіздікке қойылатын жалпы талаптарға" сәйкес жүргізіледі.
13. Шу шығу көзіне қатысты шудан қорғану құралдары:
шуды оның шығу көзінде басатын құралдарға;
шудың шығу көзінен қорғалатын объектіге дейін оның таралу жолында оны басатын құралдарға бөлінеді.
Мемлекеттік табиғи қорықтар
аумағындағы шудың және
өзге де жасанды акустикалық
әсерлердің нормаларына
1-қосымша
Тәулік
мезгілі
Орташа геометриялық жиіліктермен, Гц, октавалық жолақтардағы дыбыс қысымының деңгейлері, дБ

1. Место проведения измерений ___________________________________________
_________________________________________________________________________
(наименование объекта и его адрес, лесничество, технический участок,
_________________________________________________________________________
квартал)
2. Измерения проводились в присутствии представителя объекта обследуемого
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество)
3. Средства измерений ___________________________________________________
_________________________________________________________________________
(наименование, тип, инвентарный номер)
4. Сведения о государственной поверке ___________________________________
_________________________________________________________________________
(дата и номер свидетельства / справки)
5. Нормативно-техническая документация, в соответствии с которой
проводились измерения и давалось заключение
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
6. Основные источники шума и характер создаваемого ими шума
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
7. Время, в течение которого проводилось измерение
_________________________________________________________________________
8. Эскиз территории с нанесением источников шума и указанием стрелками
мест установки и ориентации микрофонов (датчиков).
Порядковые номера точек замеров.
9. Организация, проводившая измерения
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
10. Ф.И.О. ответственного за проведение измерений или проводившего
измерения _______________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
11.Результаты измерения и расчета по форме 1.
Форма 1
Результаты измерения шума
N
п/п
Мес-
то
из-
ме-
ре-
ния
Характер
шума
Уровни звукового давления в дБ и
октавных полосах со
среднегеометрическими частотами, Гц
Уровень
звука
(экви-
валент-
ный
уровень
звука),
дБ
Мак-
си-
маль-
ный
уро-
вень
зву-
ка,
дБА/
дБА 1
До-
пус-
ти-
мые
зна-
че-
ния
(ПС
или
дБА
по
п
о
с
т
о
я
н
н
ы
й
к
о
л
е
б
л
ю
щ
и
й
с
я
п
р
е
р
ы
в
и
с
т
ы
й
и
м
п
у
л
ь
с
н
ы
й

1. Өлшеу жүргізілген орын___________________________________________
____________________________________________________________________
(объектінің атауы және оның мекен-жайы, орманшылық,
____________________________________________________________________
техникалық учаске, орам)
2. Өлшеу тексеріліп отырған объекті өкілінің қатысуымен жүргізілді
____________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________________________________________
3.   Өлшеу құралдары________________________________________________
____________________________________________________________________
(атауы, түрі, түгендеу нөмірі)
4.   Мемлекеттік тексеру туралы мәліметтер__________________________
____________________________________________________________________
(куәліктің/анықтаманың күні және нөмірі)
5. Өлшеу жүргізіліп, қорытынды беруге негіз болған нормативтік-
техникалық құжаттама________________________________________________
____________________________________________________________________
6. Шудың негізгі көздері және олар шығаратын шудың сипаты___________
____________________________________________________________________
7. Өлшеу жүргізілген уақыт__________________________________________
____________________________________________________________________
8. Шу көздері белгіленген, микрофондар (датчиктер) орнатылған және бағдарланған орындар нұсқап көрсетілген аумақтың сұлбасы.
Өлшеу нүктелерінің реттік нөмірлері.
9. Өлшеу жүргізілген ұйым___________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
10. Өлшеулер жүргізуге жауапты немесе өлшеу жүргізген адамның Т.А.Ә.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
11. Өлшеу және есептеу нәтижелері 1-нысан бойынша
1-нысан
Шу өлшеудің нәтижелері
N
р/с
Өлшеу орыны
Шудың сипаты
тұрақты
құбылмалы
үзік
импульстік
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Орташа геометриялық жиіліктермен, Гц, октавалық жолақтардағы дыбыс қысымының деңгейлері, дБ