Об утверждении Перечня стандартных символов опасности, которые указываются при предупредительной маркировке химической продукции
Приказ Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 2 апреля 2008 года N 115. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 мая 2008 года N 5207. Утратил силу приказом и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 19 апреля 2021 года № 285-НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 19.04.2021 № 285-НҚ (вводится в действие с 01.07.2021).
В соответствии с пунктом 1 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О безопасности химической продукции" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень стандартных символов опасности, которые указываются при предупредительной маркировке химической продукции.
2. Комитету по техническому регулированию и метрологии обеспечить представление настоящего приказа для государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Момышева Т.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Министр
В. Школьник
Утвержден
приказом Министра
индустрии и торговли
Республики Казахстан
от 2 апреля 2008 года N 115
Перечень стандартных символов опасности, которые указываются
при предупредительной маркировке химической продукции
1. Настоящий Перечень стандартных символов опасности, которые указываются при предупредительной маркировке химической продукции, разработан в соответствии с пунктом 1 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О безопасности химической продукции".
К стандартным символам опасности, которые указываются при предупредительной маркировке химической продукции, относятся:
взрывчатые вещества (подклассы 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5 и 1.6);
воспламеняющиеся газы (категории 1 и 2);
воспламеняющиеся аэрозоли (категории 1 и 2);
окисляющие газы (категория 1);
газы под давлением;
воспламеняющиеся жидкости (категории 1-4);
воспламеняющиеся твердые вещества (категории 1 и 2);
самореактивные химические вещества (тип А, тип В, типы С и D, типы E и F, тип G);
пирофорные жидкости (категория 1);
пирофорные твердые вещества (категория 1);
самонагревающиеся вещества (категории 1 и 2);
химические вещества, выделяющие воспламеняющиеся газы при соприкосновении с водой (категории 1-3);
окисляющие жидкости (категории 1-3);
окисляющие твердые вещества (категории 1-3);
органические пероксиды (тип А, тип В, типы С и D, типы E и F, тип G);
химические вещества, способные вызывать коррозию металла (категория 1);
химические вещества, обладающие острой токсичностью: пероральная токсичность (категории 1-5);
химические вещества, обладающие острой токсичностью: дермальная токсичность (категории 1-5);
химические вещества, обладающие острой токсичностью: ингаляционная токсичность (категории 1-5);

Химиялық өнімдерді алдын ала таңбалау кезінде жазылатын қауіптіліктің стандартты белгілерінің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің 2008 жылғы 2 сәуірдегі N 115 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 4 мамырда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5207 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің м.а. 2021 жылғы 19 сәуірдегі № 285-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 19.04.2021 № 285-НҚ (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
"Химиялық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабы 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Химиялық өнімдерді алдын ала таңбалау кезінде жазылатын қауіптіліктің стандартты белгілерінің тізбесі бекітілсін.
2. Техникалық реттеу және метрология Комитеті осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Техникалық реттеу және метрология комитеті Төрағасының орынбасары Т.А. Момышевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Министр
В. Школьник
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрінің
2008 жылғы"2 сәуірдегі
N 115 бұйрығымен бекітілді
Химиялық өнімдерді алдын ала таңбалау кезінде жазылатын
қауіптіліктің стандартты белгілерінің тізбесі
1. Осы тізбе""Химиялық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабына 1 тармақшасына сәйкес әзірленген және қауіптіліктің стандартты белгілерінің тізбесін анықтайды.
Қауіптіліктің стандартты белгілеріне:
жарылғыш заттар (1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5 және 1.6 класс тармақтары);
тұтанғыш газдар (1 және 2-санаттар);
тұтанғыш аэрозольдер (1 және 2-санаттар);
тотыққыш газдар (1-санат);
қысым астындағы газдар;
тұтанғыш сұйықтықтар (1 - 4-санаттар);
тұтанғыш қатты заттар (1 және 2-санаттар);
өздігінен реактивті химиялық заттар (А-түрі, В-түрі, С және D-түрлері, E және F-түрлері, G-түрі);
өзі тұтанғыш сұйықтықтар (1-санаты);
өзі тұтанғыш қатты заттар (1-санаты);
өздігінен қызатын заттар (1 және 2-санаттар);
сумен жанасқан жағдайда тұтанғыш газдар бөлетін химиялық заттар (1 - 3-санаттар);
тотыққыш сұйықтықтар (1 - 3-санаттар);
тотыққыш қатты заттар (1 - 3-санаттар);
органикалық пероксидтер (А-түрі, В-түрі, С және D-түрлері, E және F-түрлері, G-түрі);
металл жегідесін тудыра алатын химиялық заттар (1-санат);
қатты уыттылыққа ие химиялық заттар: жұтылатын уыттылық (1 - 5-санаттар);
қатты уыттылыққа ие химиялық заттар: теріге әсер ететін уыттылық (1 - 5-санаттар);
қатты уыттылыққа ие химиялық заттар: тыныс алу жолымен жұтылатын уыттылық (1 - 5-санаттар);

химические вещества, вызывающие поражения/раздражения кожи (категории 1А, 1В, 1С, категории 2 и 3);
химические вещества, вызывающие серьезные повреждения/раздражения глаз (категория 1, категории 2А и 2В);
респираторные аллергены (категория 1);
кожные аллергены (категория 1);
химические вещества, способные вызывать мутации зародышевых клеток (категории 1А, 1В и категория 2);
канцерогенные химические вещества (категории 1А, 1В и категория 2);
химические вещества, обладающие токсичностью для репродуктивных органов (категории 1А, 1В, категория 2 и дополнительная категория для веществ, оказывающих воздействие на лактацию или через лактацию);
токсичные вещества, оказывающие поражающие соматическое воздействие на органы (при разовом воздействии) (категории 1 и 2);
токсичные вещества, оказывающие поражающие соматическое воздействие на органы (при неоднократном воздействии) (категории 1 и 2);
химические вещества, обладающие токсичностью (острой) для водной среды (категории 1-3);
химические вещества, обладающие токсичностью (хронической) для водной среды (категории 1-4);

терінің зақымдануын/тітіркенуін тудыратын химиялық заттар (1А, 1В, 1С санаттар, 2 және 3-санаттар);
көздің тым зақымдануын/тітіркенуін тудыратын химиялық заттар (1-санат, 2А және 2В - санаттар);
респираторлық аллергендер (1-санат);
тері аллергендері (1-санат);
тері түйнектерінің өзгеруін тудыра алатын химиялық заттар (1А, 1В санаттар және 2-санат);
канцерогенді химиялық заттар (1А, 1В -санаттар мен 2-санат);
өсімпаздық органдар үшін уыттылыққа ие химиялық заттар (1А, 1В санаттар, 2-санат және сүт шығуға және сүт арқылы әсер ететін заттар үшін қосымша санат);
органдарға зақымдаушы тәндік әсер ететін уытты заттар (бір реттік әсер еткен жағдайда) (1 және 2-санаттар);
органдарға зақымдаушы тәндік әсер ететін уытты заттар (бірнеше рет әсер еткен жағдайда) (1 және 2-санаттар);
су ортасы үшін (қатты) уыттылыққа ие химиялық заттар (1 - 3-санаттар);
су ортасы үшін (созылмалы) уыттылыққа ие химиялық заттар (1 - 4-санаттар) жатады.