О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 марта 2008 года № 41. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 мая 2008 года № 5213
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность страховых организаций по осуществлению обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 01.03.2010 № 24 (порядок введения в действие см. п. 3).
2. Внести в  постановление Правления Агентства от 25 июня 2007 года N 179 "Об утверждении Правил осуществления прямого урегулирования" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4857, опубликованное в газете "Юридическая газета" от 5 сентября 2007 года N 135 (1338)), следующие изменения и дополнения:
в  Правилах осуществления прямого урегулирования, утвержденных указанным постановлением:
в  пункте 1 :
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) ответственный страховщик - страховщик, с которым у лица, чья гражданско-правовая ответственность наступила вследствие причинения вреда, причиненного жизни, здоровью и (или) имуществу лиц, признанных потерпевшими, заключен договор обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств;";
в подпункте 2) слово "связаннымм" заменить словом "связанным";
в подпункте 3) знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций.";
в  пункте 2 :
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) наличие страхового полиса (действующего договора обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств) у потерпевшего и лица, чья гражданско-правовая ответственность наступила вследствие причинения вреда, причиненного жизни, здоровью и (или) имуществу лиц, признанных потерпевшими;";
подпункт 4) после слова "двух" дополнить словами "и более";
абзац шестой исключить;
главу 1 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:

Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және Қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 28 наурыздағы N 41 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 5 мамырда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5213 болып енгізілді.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз.
Сақтандыру ұйымдарының көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершілігін мiндеттi сақтандыруды жүзеге асыру жөніндегі қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. <*>
1-тармақтың күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.03.01 N 24 Қаулысымен.
2. Агенттік Басқармасының "Тікелей реттеуді жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2007 жылғы 25 маусымдағы  N 179 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4857 тіркелген, "Юридическая газета" газетінде 2007 жылғы 5 қыркүйектегі N 135 (1338) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Тікелей реттеуді жүзеге асыру ережесінде:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жауапты сақтандырушы - зардап шегушi деп танылған тұлғалардың өмiрiне, денсаулығына және (немесе) мүлкiне зиян келтiру салдарынан азаматтық-құқықтық жауапкершілігі басталған тұлғамен көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасқан сақтандырушы;";
2) тармақшада орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, ал мемлекеттік тіліндегі мәтін өзгермейді;
3) тармақшада "." деген тыныс белгісі ";" деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) уәкілетті орган - қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган.";
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) зардап шегушіде және зардап шегушi деп танылған тұлғалардың өмiрiне, денсаулығына және (немесе) мүлкiне зиян келтiру салдарынан азаматтық-құқықтық жауапкершілігі басталған тұлғада сақтандыру полисінің (қолданыстағы көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартының) болуы;";
4) тармақша "екі" деген сөзден кейін "және одан көп" деген сөздермен толықтырылсын;
алтыншы абзац алынып тасталсын;
1-тарау мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:

"2-1. Страховые организации, имеющие лицензию на право осуществления обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, могут размещать на веб-сайте страхового омбудсмана реквизиты страховой организации для обмена информацией по прямому урегулированию.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Прямой страховщик не позднее двух рабочих дней со дня получения им от выгодоприобретателя документа, подтверждающего факт наступления страхового случая, и оригинала или копии страхового полиса лица, чья гражданско-правовая ответственность наступила вследствие причинения вреда жизни, здоровью и (или) имуществу лиц, признанных потерпевшими, либо сведений по указанному страховому полису (наименование ответственного страховщика, номер, дата выдачи страхового полиса, фамилия, имя, при наличии - отчество страхователя):
1) запрашивает соответствующий страховой отчет о лице, чья гражданско-правовая ответственность наступила вследствие причинения вреда, причиненного жизни, здоровью и (или) имуществу лиц, признанных потерпевшими, из базы данных по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств в соответствии с  постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2007 года N 177 "Об утверждении Инструкции по формированию и ведению базы данных по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4860), и осуществляет сверку сведений, указанных в оригинале либо копии страхового полиса, а также имеющихся сведений (наименование ответственного страховщика, номер, дата выдачи страхового полиса, фамилия, имя, при наличии - отчество страхователя) о лице, чья гражданско-правовая ответственность наступила вследствие причинения вреда, причиненного жизни, здоровью и (или) имуществу лиц, признанных потерпевшими со страховым отчетом;
2) информирует ответственного страховщика о наступлении страхового случая.
Уведомление о наступлении страхового случая (далее - уведомление) направляется прямым страховщиком ответственному страховщику на электронном и бумажных носителях в двух экземплярах по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Уведомление на бумажном носителе должно соответствовать уведомлению на электронном носителе.
Результаты сверки сведений, указанных в оригинале либо копии страхового полиса, а также имеющихся сведений (наименование ответственного страховщика, номер, дата выдачи страхового полиса, фамилия, имя, при наличии - отчество страхователя) о лице, чья гражданско-правовая ответственность наступила вследствие причинения вреда, причиненного жизни, здоровью и (или) имуществу лиц, признанных потерпевшими со страховым отчетом, указываются в уведомлении в графе "Иные сведения".
В случае предоставления потерпевшим (выгодоприобретателем) прямому страховщику оригинала страхового полиса обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств лица, чья гражданско-правовая ответственность наступила вследствие причинения вреда, причиненного жизни, здоровью и (или) имуществу лиц, признанных потерпевшими, прямой страховщик направляет его вместе с уведомлением ответственному страховщику.";
в  пункте 8 :
слова "оригиналы документов, предусмотренных подпунктами 1) - 6) пункта 2 статьи 25 Закона и" заменить словами "документы, предусмотренные подпунктами 1) - 6) пункта 2 статьи 25 Закона, копии";
слова "а также" заменить предлогом "и";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"2-1. Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар сақтандыру ұйымдары сақтандыру омбудсманның веб-сайтында тікелей реттеу бойынша ақпаратпен алмасу үшін сақтандыру ұйымының деректемелерін орналастыруы мүмкін.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Тікелей сақтандырушы оның пайда алушыдан сақтандыру жағдайының басталу фактісін растайтын құжатты және зардап шегушi деп танылған тұлғалардың өмiрiне, денсаулығына және (немесе) мүлкiне зиян келтiру салдарынан азаматтық-құқықтық жауапкершілігі басталған тұлғаның сақтандыру полисінің түпнұсқасын немесе көшірмесін, не көрсетілген сақтандыру полисі бойынша мәліметтерді (жауапты сақтандырушының атауы, сақтандыру полисінің нөмірі, берілген күні, сақтанушының тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) алған күннен бастап екі жұмыс күннен кешіктірмей:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы" 2007 жылғы 25 маусымдағы  N 177 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4860 тіркелген) көзделген тәртіппен көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқық жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі деректер базасынан (бұдан әрі - деректер базасы) зардап шегушi деп танылған тұлғалардың өмiрiне, денсаулығына және (немесе) мүлкiне зиян келтiру салдарынан азаматтық-құқықтық жауапкершілігі басталған тұлға туралы тиісті сақтандыру есебін сұратады және сақтандыру полисінің түпнұсқасында не көшірмесінде көрсетілген мәліметтердің, сондай-ақ, зардап шегушi деп танылған тұлғалардың өмiрiне, денсаулығына және (немесе) мүлкiне зиян келтiру салдарынан азаматтық-құқықтық жауапкершілігі басталған тұлға туралы бар мәліметтердің (жауапты сақтандырушының атауы, сақтандыру полисінің нөмірі, берілген күні, сақтанушының фамилиясы, аты, бар болса - әкесінің аты) сақтандыру есебімен салыстыруын жүзеге асырады;
2) жауапты сақтандырушыны сақтандыру жағдайы басталғаны туралы хабардар етеді.
Сақтандыру жағдайы басталғаны туралы хабарлама (бұдан әрі - хабарлама) тікелей сақтандырушымен жауапты сақтандырушыға осы Ереженің  1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша екі данада қағаз және электронды тасымалдауышта жіберіледі.
Қағаз тасымалдауыштағы хабарлама электронды тасымалдауыштағы хабарламаға сәйкес келуге тиіс.
Сақтандыру полисінің түпнұсқасында не көшірмесінде көрсетілген мәліметтердің, сондай-ақ, зардап шегушi деп танылған тұлғалардың өмiрiне, денсаулығына және (немесе) мүлкiне зиян келтiру салдарынан азаматтық-құқықтық жауапкершілігі басталған тұлға туралы бар мәліметтердің (жауапты сақтандырушының атауы, сақтандыру полисінің нөмірі, берілген күні, сақтанушының фамилиясы, аты, бар болса - әкесінің аты) сақтандыру есебімен салыстыру нәтижесі хабарламада "Өзге мәліметтер" деген бағанында көрсетіледі.
Зардап шегуші (пайда алушы) тікелей сақтандырушыға зардап шегушi деп танылған тұлғалардың өмiрiне, денсаулығына және (немесе) мүлкiне зиян келтiру салдарынан азаматтық-құқықтық жауапкершілігі басталған тұлғаның көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру полисінің түпнұсқасын берген жағдайда тікелей сақтандырушы оны хабарламамен бірге жауапты сақтандырушыға жібереді.";
8-тармақта:
"және" деген сөз "құжаттар," деген сөзбен ауыстырылсын;
"түпнұсқалары, сондай-ақ" деген сөздер "көшірмелері және" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"9. Дополнительные экспертизы в отношении факта и обстоятельств наступления страхового случая осуществляются прямым страховщиком по своему усмотрению.
Расходы, связанные с проведением прямым страховщиком дополнительных экспертиз в отношении факта и обстоятельств наступления страхового случая, возмещаются ответственным страховщиком в случае, если прямым страховщиком отказано выгодоприобретателю в осуществлении страховой выплаты по основаниям, предусмотренным пунктом 1 статьи 29 Закона.
Прямой страховщик в течение двух рабочих дней со дня отказа в осуществлении страховой выплаты выгодоприобретателю направляет ответственному страховщику извещение об отказе в осуществлении страховой выплаты в двух экземплярах по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам с приложением документов, подтверждающих расходы, связанные с проведением прямым страховщиком дополнительных экспертиз, а также документов, подтверждающих основания отказа прямого страховщика в осуществлении страховой выплаты выгодоприобретателю.
Ответственный страховщик не позднее двух рабочих дней со дня получения им извещения об отказе в осуществлении страховой выплаты направляет его второй экземпляр прямому страховщику с отметкой о согласии ответственного страховщика с решением прямого страховщика об отказе осуществления страховой выплаты выгодоприобретателю.
В случае, если ответственный страховщик в установленный настоящим пунктом срок не направил второй экземпляр извещения об отказе в осуществлении страховой выплаты прямому страховщику, то согласие ответственного страховщика считается подтвержденным.";
дополнить главой 2-1 следующего содержания:
" Глава 2-1. Особенности осуществления прямого урегулирования
при наступлении страхового случая с участием четырех и более
потерпевших
13-1. Страховая выплата по возмещению вреда, причиненного имуществу потерпевшего, по страховому случаю с участием четырех и более потерпевших производится прямым страховщиком выгодоприобретателю в порядке, предусмотренном Законом, после согласования ее размера с ответственным страховщиком.
Прямой страховщик не позднее двух рабочих дней с момента получения от выгодоприобретателя документа по оценке размера причиненного вреда имуществу, произведенной независимым экспертом, направляет ответственному страховщику на электронном и бумажном носителях заявление о расчете размера страховой выплаты (далее - заявление) с приложением копии указанного документа.
Заявление на бумажном носителе должно соответствовать заявлению на электронном носителе.
Заявление на бумажном носителе направляется прямым страховщиком в двух экземплярах по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

"9. Сақтандыру жағдайы басталуының фактісі мен мән-жайына қатысты қосымша сараптама жүргізуді тікелей сақтандырушы өзінің ұйғарымы бойынша жүзеге асырады.
Тікелей сақтандырушының сақтандыру жағдайы басталу фактісі мен мән-жайына қатысты қосымша сараптама жүргізуіне байланысты шығыстары тікелей сақтандырушы Заңның 29-бабының 1-тармағында көзделген негіздемелер бойынша пайда алушыға сақтандыру төлемін жүргізуден бас тартқан жағдайда жауапты сақтандырушымен өтеледі.
Тікелей сақтандырушы пайда алушыға сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тартқан күннен бастап екі жұмыс күн ішінде жауапты сақтандырушыға тікелей сақтандырушының қосымша сараптама жүргізуімен байланысты шығыстарды растайтын құжаттарды, сондай-ақ пайда алушыға сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тартудың негіздемелерін растайтын құжаттарды қоса тіркей отырып, осы Ереженің  3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша екі данада сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту туралы хабарлама жібереді.
Жауапты сақтандырушы оның сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту туралы хабарлама алған күннен бастап екі жұмыс күннен кешіктірмей оның екінші данасын тікелей сақтандырушыға жауапты сақтандырушының тікелей сақтандырушының пайда алушыға сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту туралы шешімімен келісетіні туралы белгісімен жібереді.
Жауапты сақтандырушы осы тармақпен белгіленген мерзімде тікелей сақтандырушыға сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту туралы хабарламаның екінші данасын жібермеген жағдайда жауапты сақтандырушының келісуі расталған болып саналады.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тараумен толықтырылсын:
"2-1-тарау. Төрт және одан көп зардап шегушінің
қатысуымен сақтандыру жағдайы басталған кезде тікелей
реттеуді жүзеге асырудың ерекшеліктері
13-1. Төрт және одан көп зардап шегушінің қатысуымен болған сақтандыру жағдайы бойынша зардап шегушінің мүлкіне келтірілген зиянды өтеу бойынша сақтандыру төлемі пайда алушыға Заңда көзделген тәртіппен оның мөлшерін жауапты сақтандырушымен келіскеннен кейін тікелей сақтандырушымен жүргізіледі.
Тікелей сақтандырушы пайда алушыдан тәуелсіз сарапшы жүргізген мүлікке келтірілген зиянның мөлшерін бағалау жөніндегі құжатты алған сәттен бастап екі жұмыс күннен кешіктірмей жауапты сақтандырушыға көрсетілген құжаттың көшірмесін қоса тіркей отырып, сақтандыру төлемін есептеу туралы өтінішін (бұдан әрі - өтініш) электронды және қағаз тасымалдауышта жібереді.
Қағаз тасымалдауыштағы өтініш электронды тасымалдауыштағы өтінішке сәйкес келуге тиіс.
Қағаз тасымалдауыштағы өтініш тікелей сақтандырушымен осы Ереженің  4-қосымшасына сәйкес нысанда екі данада жіберіледі.

13-2. Ответственный страховщик не позднее пяти рабочих дней со дня получения от прямого страховщика заявления на бумажном носителе, независимо от представления заявления другими прямыми страховщиками либо от выгодоприобретателей документа по оценке размера причиненного вреда имуществу, произведенной независимым экспертом, осуществляет расчет размера страховой выплаты по возмещению вреда, причиненного имуществу потерпевшего, в порядке, предусмотренном Законом, и направляет второй экземпляр заявления прямому страховщику на электронном и бумажных носителях с указанием сведений, предназначенных для заполнения ответственным страховщиком.
В случае, если ответственный страховщик в установленный настоящим пунктом срок не направил второй экземпляр заявления, прямой страховщик по истечении установленного срока, но не позднее двух рабочих дней уведомляет об этом уполномоченный орган.
При этом прямой страховщик повторно направляет ответственному страховщику документы, предусмотренные пунктом 13-1 настоящих Правил.";
в  приложении 1 :
в строке, порядковый номер 2, слова "по вине которого произошел страховой случай" заменить словами "чья гражданско-правовая ответственность наступила вследствие причинения вреда жизни, здоровью и (или) имуществу лиц, признанных потерпевшими";
строку, порядковый номер 3, изложить в следующей редакции:
"
3.
Номер и дата выдачи страхового
полиса лица, чья гражданско-
правовая ответственность
наступила вследствие причинения
вреда жизни, здоровью и (или)
имуществу лиц, признанных
потерпевшими
";
строку, порядковый номер 4, изложить в следующей редакции:
"
4.
Сведения о страховом случае
";
дополнить строками, порядковые номера 4.1., 4.2., следующего содержания:
"
4.1.
Дата постановления по
административному делу,
наименование органа,
уполномоченного рассматривать
дела об административных
правонарушениях
4.2.
Дата принятия процессуального
решения суда по уголовному
делу, статья Уголовного кодекса
Республики Казахстан от 16 июля
1997 года, дата вступления в
законную силу решения суда
";
в абзаце втором пункта 2 слова "по вине которого произошел страховой случай" заменить словами "чья гражданско-правовая ответственность наступила вследствие причинения вреда жизни, здоровью и (или) имуществу лиц, признанных потерпевшими";
в  приложении 2 :
в строке, порядковый номер 2, слова "по вине которого произошел страховой случай" заменить словами "чья гражданско-правовая ответственность наступила вследствие причинения вреда жизни, здоровью и (или) имуществу лиц, признанных потерпевшими";
строку, порядковый номер 3, изложить в следующей редакции:
"
3.
Номер и дата выдачи страхового
полиса лица, чья гражданско-
правовая ответственность наступила
вследствие причинения вреда жизни,
здоровью и (или) имуществу лиц,
признанных потерпевшими
";
строку, порядковый номер 4, изложить в следующей редакции:
"
4.
Сведения о страховом случае
";
дополнить строками, порядковые номера 4.1., 4.2., следующего содержания:
"
4.1.
Дата постановления по
административному делу,
наименование органа,
уполномоченного рассматривать
дела об административных
правонарушениях
4.2.
Дата принятия процессуального
решения суда по уголовному делу,
статья Уголовного кодекса
Республики Казахстан от 16 июля
1997 года, дата вступления в
законную силу решения суда
";

13-2. Жауапты сақтандырушы, басқа тікелей сақтандырушылардың өтініштерін ұсынғанына қарамастан, тікелей сақтандырушыдан қағаз тасымалдауыштағы өтінішті не пайда алушыдан тәуелсіз сарапшымен жүргізілген мүлікке келтірілген зиянды бағалау жөніндегі құжатты алған күннен бастап бес жұмыс күннен кешіктірмей Заңда көзделген тәртіппен зардап шегушінің мүлкіне келтірілген зиянды өтеу бойынша сақтандыру төлемінің мөлшерін есептейді және өтініштің екінші данасын жауапты сақтандырушы толтыруға тиісті мәліметтерді көрсете отырып, электронды және қағаз тасымалдауышта тікелей сақтандырушыға жібереді.
Жауапты сақтандырушы осы тармақта белгіленген мерзімде өтініштің екінші данасын жібермеген жағдайда тікелей сақтандырушы белгіленген мерзім аяқталған соң, бірақ екі жұмыс күннен кешіктірмей ол туралы уәкілетті органды хабардар етеді.
Бұл ретте тікелей сақтандырушы жауапты сақтандырушыға осы Ереженің 13-1-тармақта көзделген құжаттарды қайта жібереді.";
1-қосымшада:
реттік саны 2-жолында "Оның кінәсінен сақтандыру жағдайы болған" деген сөздер "Зардап шегушi деп танылған тұлғалардың өмiрiне, денсаулығына және (немесе) мүлкiне зиян келтiру салдарынан азаматтық-құқықтық жауапкершілігі басталған" деген сөздермен ауыстырылсын;
реттік саны 3-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
3.
Зардап шегушi деп танылған тұлғалардың өмiрiне, денсаулығына және (немесе) мүлкiне зиян келтiру салдарынан азаматтық-құқықтық жауапкершілігі басталған тұлғаның сақтандыру полисінің нөмірі мен берілген күні
";
реттік саны 4-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
4.
Сақтандыру жағдайы туралы мәліметтер
";
Мынадай мазмұндағы реттік сандары 4.1., 4.2. жолдарымен толықтырылсын:
"
4.1.
Әкімшілік іс жөніндегі қаулының күні, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті органның атауы
4.2.
Соттың қылмыстық іс жөнінде іс жүргізу шешімін қабылдаған күні, 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің бабы, сот шешімінің заңды күшіне енетін күні
";
2-тармақтың екінші абзацында "оның кінәсінен сақтандыру жағдайы болған" деген сөздер "зардап шегушi деп танылған тұлғалардың өмiрiне, денсаулығына және (немесе) мүлкiне зиян келтiру салдарынан азаматтық-құқықтық жауапкершілігі басталған" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-қосымшада:
реттік саны 2-жолында "Оның кінәсінен сақтандыру жағдайы болған" деген сөздер "Зардап шегушi деп танылған тұлғалардың өмiрiне, денсаулығына және (немесе) мүлкiне зиян келтiру салдарынан азаматтық-құқықтық жауапкершілігі басталған" деген сөздермен ауыстырылсын;
реттік саны 3-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
3.
Зардап шегушi деп танылған тұлғалардың өмiрiне, денсаулығына және (немесе) мүлкiне зиян келтiру салдарынан азаматтық-құқықтық жауапкершілігі басталған тұлғаның сақтандыру полисінің нөмірі мен берілген күні
";
реттік саны 4-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
4.
Сақтандыру жағдайы туралы мәліметтер
";
Мынадай мазмұндағы реттік сандары 4.1., 4.2. жолдарымен толықтырылсын:
"
4.1.
Әкімшілік іс жөніндегі қаулының күні, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті органның атауы
4.2.
Соттың қылмыстық іс жөнінде іс жүргізу шешімін қабылдаған күні, 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің бабы, сот шешімінің заңды күшіне енетін күні
";

дополнить приложениями 3 и 4 в редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каракулова Д.Ш.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, страховых (перестраховочных) организаций и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
5. Службе Председателя Агентства принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.О.
Председатель                               Е. Бахмутова
Приложение к
постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по регулированию
и надзору финансового рынка и финансовых
организаций от 28 марта 2008 года N 41
"Приложение 3
к Правилам осуществления
прямого урегулирования
Извещение об отказе в осуществлении страховой выплаты
от "____" _____________ 200 __ года N _______
1.
Наименование, место нахождения,
телефон и банковские реквизиты
прямого страховщика
2.
Сведения о лице, чья гражданско-
правовая ответственность наступила
вследствие причинения вреда,
причиненного жизни, здоровью и
(или) имуществу лиц, признанных
потерпевшими: фамилия, имя, при
наличии - отчество и адрес
страхователя (для физических лиц);
наименование, адрес и банковские
реквизиты (для юридических лиц)
3.
Номер и дата выдачи страхового
полиса лица, чья гражданско-
правовая ответственность наступила
вследствие причинения вреда,
причиненного жизни, здоровью и
(или) имуществу лиц, признанных
потерпевшими
4.
Сведения о страховом случае
4.1.
Дата постановления по
административному делу,
наименование органа,
уполномоченного рассматривать
дела об административных
правонарушениях
4.2.
Дата принятия процессуального
решения суда по уголовному делу,
статья Уголовного кодекса
Республики Казахстан от 16 июля
1997 года, дата вступления в
законную силу решения суда
5.
Расходы, связанные с
урегулированием страхового случая
(в тенге) и подлежащие уплате
выгодоприобретателю
5.1.
Страховая выплата по возмещению
вреда, причиненного имуществу
потерпевшего (потерпевшим)
5.2.
Страховая выплата по возмещению
вреда, причиненного жизни и/или
здоровью потерпевшего (потерпевшим)
5.3.
Расходы, связанные с проведением
оценки
5.4.
Иные расходы
6.
Основания для отказа в
осуществлении страховой выплаты
7.
Иные сведения
Фамилия, имя, при наличии - отчество первого руководителя прямого
страховщика:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Подпись: ______________
телефон: ______________
Место печати

Осы қаулының қосымшасына сәйкес редакциядағы  3   және  4-қосымшалармен толықтырылсын.
3. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
4. Сақтандыру нарығының субъектілерін және басқа қаржы ұйымдарын қадағалау департаменті (Д.Ш. Қарақұлова):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
5. Агенттіктің Төраға қызметі осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым                                       Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігінің
2008 жылғы 28 наурыздағы N 41
қаулысына қосымша
"Тікелей реттеуді
жүзеге асыру ережесіне
3-қосымша
Сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту
туралы хабарлама
200___жылғы "____"______________ N___
1.
Тікелей сақтандырушының атауы,
орналасқан жері, телефоны және банк
деректемелері
2.
Зардап шегушi деп танылған тұлғалардың
өмiрiне, денсаулығына және (немесе)
мүлкiне зиян келтiру салдарынан
азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
басталған тұлға туралы мәліметтер:
сақтанушының тегі, аты, бар болса -
әкесінің аты және мекен-жайы (жеке
тұлғалар үшін); атауы, мекен-жайы және
банк деректемелері (заңды тұлғалар үшін)
3.
Зардап шегушi деп танылған тұлғалардың
өмiрiне, денсаулығына және (немесе)
мүлкiне зиян келтiру салдарынан
азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
басталған тұлғаның сақтандыру полисінің
нөмірі мен берілген күні
4.
Сақтандыру жағдайы туралы мәліметтер
4.1.
Әкімшілік іс жөніндегі қаулының күні,
әкімшілік құқық бұзушылық туралы
істерді қарауға уәкілетті органның атауы
4.2.
Соттың қылмыстық іс жөнінде іс жүргізу
шешімін қабылдаған күні, 1997 жылғы 16
шілдедегі Қазақстан Республикасының
Қылмыстық кодексінің бабы, сот
шешімінің заңды күшіне енетін күні
5.
Сақтандыру жағдайын реттеу мен
байланысты және пайда алушыға төлеуге
жататын шығыстар (теңгемен)
5.1.
Зардап шегушінің (зардап шегушілердің)
мүлкіне келтірілген зиянды өтеу бойынша
сақтандыру төлемі
5.2.
Зардап шегушінің (зардап шегушілердің)
өміріне және/немесе денсаулығына
келтірілген зиянды өтеу бойынша
сақтандыру төлемі
5.3.
Бағалауды жүргізу мен байланысты
шығыстар
5.4.
Өзге шығыстар
6.
Сақтандыру төлемін жүзеге асырудан
бастартуға негіздемелер
7.
Өзге мәліметтер
Тікелей сақтандырушының бірінші басшысының тегі, аты, бар болса - әкесінің аты:
________________________________________________________________________________________________________________________________________
Қолы: _________________
телефон: ______________
Мөрдің орны:

2. Сведения, заполняемые ответственным страховщиком (согласен/
не согласен):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Наименование, место нахождения, телефон и банковские реквизиты
ответственного страховщика _________________________________________
Фамилия, имя, при наличии - отчество первого руководителя
ответственного страховщика:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Подпись ______________
телефон: _____________
Место печати
Приложение 4
к Правилам осуществления
прямого урегулирования
Заявление о расчете размера страховой выплаты
от "____" _____________ 200 __ года N _______
1. __________________________________ направляет для осуществления
(наименование прямого страховщика)
____________________________________ расчета размера страховой выплаты по
(наименование ответственного страховщика)
возмещению вреда, причиненного имуществу потерпевшего
_____________________________________________, документ по оценке размера
(фамилия, имя, при наличии - отчество потерпевшего)
вреда имуществу, произведенной _________________________________________.
(наименование независимого эксперта)
Согласно данному документу размер страховой выплаты по возмещению
вреда, причиненного имуществу потерпевшего, составляет
__________________________________________________________ тенге.
(сумма цифрами и прописью)
Уведомление о страховом случае N _____ было направлено
_________________________________________ "___" _____________200_ год
(наименование ответственного страховщика)
Фамилия, имя, при наличии - отчество первого руководителя прямого
страховщика:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Подпись: ______________
телефон: ______________
Место печати
2. Сведения, заполняемые ответственным страховщиком:
___________________________________, рассмотрев заявление о расчете
(наименование ответственного страховщика)
размера страховой выплаты от "____" _________200__ года N ______,
сообщает, что размер страховой выплаты по возмещению вреда, причиненного
имуществу потерпевшего _________________________________________________,
(фамилия, имя, при наличии - отчество потерпевшего)
составляет _______________________________________________________ тенге.
(сумма цифрами и прописью)
Страховая сумма на дату получения
____________________________________________ заявления о расчете размера
(наименование ответственного страховщика)
страховой выплаты составляет
________________________________________________________ тенге.
(сумма цифрами и прописью)
Страховая сумма указывается ответственным страховщиком за минусом
суммы страховых выплат по возмещению вреда, причиненного имуществу других
потерпевших, произведенных ответственным страховщиком соответствующим
прямым страховщикам или выгодоприобретателям.
Фамилия, имя, при наличии - отчество первого руководителя
ответственного страховщика:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Подпись ______________
телефон: _____________
Место печати".

2. Жауапты сақтандырушы толтыратын мәліметтер (келіседі/келіспейді):
________________________________________________________________________________________________________________________________________
Жауапты сақтандырушының атауы, орналасқан жері, телефоны және банк деректемелері ______________________________________________________
Жауапты сақтандырушының бірінші басшысының тегі, аты, бар болса -
әкесінің аты:
________________________________________________________________________________________________________________________________________
Қолы ______________
телефон: _______________
Мөрдің орны
Тікелей реттеуді
жүзеге асыру ережесіне
4-қосымша
Сақтандыру төлемінің мөлшерін есептеу туралы өтініш
200___жылғы "____"______________ N___
1._________________________________________________________________
(тікелей сақтандырушының атауы)
__________________________________________________________________
(жауапты сақтандырушының атауы)
зардап шегуші __________________________________ мүлкіне келтірілген
(зардап шегушінің тегі, аты, бар болса -
әкесінің аты)
зиянды өтеу бойынша сақтандыру төлемінің мөлшерін есептеу үшін
______________________________________ жүргізген мүлікке келтірілген
(тәуелсіз сарапшының атауы)
зиянның мөлшерін бағалау жөніндегі құжатты жібереді.
Осы құжатқа сәйкес зардап шегушінің мүлкіне келтірілген зиянды өтеу бойынша сақтандыру төлемінің мөлшері
___________________________________________________ теңгені құрайды.
(сомасы цифрмен және жазбаша)
N _____ сақтандыру жағдайы туралы хабарлама
____________________________________ 200_жылғы "___" _____________
(жауапты сақтандырушының атауы)
жіберілген
Тікелей сақтандырушының бірінші басшысының тегі, аты, бар болса - әкесінің аты:
________________________________________________________________________________________________________________________________________
Қолы: ______________
телефон: ______________
Мөрдің орны
2. Жауапты сақтандырушы толтыратын мәліметтер:
___________________________________, сақтандыру төлемінің мөлшерін
(жауапты сақтандырушының атауы)
есептеу туралы 200__жылғы "____" _________N_____ өтінішті қарап,
зардап шегуші _____________________________________________
(зардап шегушінің тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)
келтірілген зиянды өтеу бойынша сақтандыру төлемі
_________________________________________________ теңгені құрайтыны
(сомасы цифрмен және жазбаша)
туралы хабарлайды.
_______________________________________________ сақтандыру төлемнің
(жауапты сақтандырушының атауы)
мөлшерін есептеу туралы өтінішті алған күнге сақтандыру төлемі
___________________________________________________ теңгені құрайды.
(сомасы цифрмен және жазбаша)
Сақтандыру сомасы тиісті сақтандырушыларға немесе пайда алушыларға жауапты сақтандырушымен іске асырылған басқа зардап шегушілеріне келтірілген зиянды өтеу бойынша сақтандыру төлемдері шегеріле отырып, жауапты сақтандырушымен көрсетіледі.
Жауапты сақтандырушының бірінші басшысының тегі, аты, бар болса - әкесінің аты:
________________________________________________________________________________________________________________________________________
Қолы ______________
телефон: _______________
Мөрдің орны".