Об утверждении квалификационных требований к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку регионального финансового центра города Алматы
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 3 апреля 2008 года N 04.2-09/78. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 мая 2008 года N 5217. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 20 октября 2009 года № 04.2-44/172.
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 20.10.2009 № 04.2-44/172 (порядок введения в действие см. п.7).
В соответствии с подпунктом 9) статьи 6  Закона Республики Казахстан "О региональном финансовом центре города Алматы",  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку регионального финансового центра города Алматы (далее - Квалификационные требования).
2. Установить, что:
1) срок рассмотрения Агентством Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы (далее - Агентство) документов, представленных аудиторской организацией составляет пять рабочих дней со дня представления полного пакета документов согласно Квалификационным требованиям, по результатам которого Агентством выдается заключение о соответствии аудиторской организации Квалификационным требованиям;
2) срок действия заключения о соответствии аудиторской организации Квалификационным требованиям составляет один календарный год с даты его выдачи;
3)  по истечении трех месяцев со дня введения в действие настоящего приказа аудиторские организации представляют в Агентство документы на соответствие квалификационным требованиям, утвержденным настоящим Приказом.
3. Признать утратившим силу  приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 8 сентября 2006 года N 9 "Об утверждении квалификационных требований к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку регионального финансового центра города Алматы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан от 7 октября 2006 года под N 4413, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 24 октября 2006 г. N 235 (25206)).

Қаржы құралдарының Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңына ену үшін аудиторлық ұйымдарға біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі төрағасының 2008 жылғы 3 сәуірдегі N 04.2-09/78 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 14 мамырда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5217 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі Төрағасының 2009 жылғы 20 қазандағы N 042-44/172 Бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі Төрағасының 2009.10.20 N 042-44/172 бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрық 2008 жылдың 1 маусымынан бастап қолданысқа енгізіледі.
"Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының 6-бабының 9) тармақшасына сәйкес,  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған қаржы құралдарының Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңына ену үшін аудиторлық ұйымдарға біліктілік талаптары (бұдан әрі - Біліктілік талаптары) бекітілсін.
2. Белгіленсін:
1) Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу Агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) аудиторлық ұйымдар ұсынған құжаттарды қарау мерзімі Біліктілік талаптарына сәйкес құжаттардың толық пакетін ұсынған күннен бастап бес жұмыс күн нәтижесінде Агенттік аудиторлық ұйымның Біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы қорытынды береді;
2) Агенттіктің аудиторлық ұйымның Біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы шешімінің мерзімі оны берген күннен бастап бір күнтізбелік жылды құрайды;
3) Осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен бастап үш ай өткеннен кейін аудиторлық ұйымдар осы бұйрықпен бекітілген біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы құжатты Агенттікке ұсынады.
3. "Қаржы құралдарының Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңына ену үшін аудиторлық ұйымдарға біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі Төрағасының 2006 жылғы 8 қыркүйектегі N 9  бұйрығының (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Реестрінде 2006 жылдың 7 қазанында N 4413 нөмірімен тіркелген, 2006 жылдың 24 қазандағы N 235 (25206) "Казахстанская правда" газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

4. Юридическому управлению Агентства принять меры по государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Департаменту регистрации Агентства:
1) в трехдневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящий приказ до сведения Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, Министерства финансов Республики Казахстан, общественного объединения "Палата аудиторов Казахстана", профессиональной аудиторской организации "Коллегия аудиторов", акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа" и объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана";
2) принять меры по официальному опубликованию настоящего приказа в средствах массовой информации.
6. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства.
7. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 июня 2008 года.
Председатель                               А. Арыстанов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору финансового рынка
и финансовых организаций
_______________________________ Е. Бахмутова
14 апреля 2008 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов Республики Казахстан
______________________ Б. Жамишев
17 марта 2008 года
Утверждены
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан по регулированию
деятельности регионального финансового
центра города Алматы
от 3 апреля 2008 года N 04.2-09/78
Квалификационные требования
к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку регионального
финансового центра города Алматы
1. Для проведения ежегодного аудита эмитента, чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в официальный список специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы по первой категории сектора "акций", долговые ценные бумаги с рейтинговой оценкой и долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки первой подкатегории сектора "долговые ценные бумаги", аудиторская организация должна соответствовать следующим требованиям:
1) наличие документа, подтверждающего членство аудиторской организации в профессиональной аудиторской организации, являющейся членом Международной федерации бухгалтеров или аккредитованной компетентным органом государства, резидентом которого является;
2) наличие договора страхования гражданско-правовой ответственности аудиторской организации;
3) наличие положительного заключения профессиональной аудиторской организации, являющейся членом Международной федерации бухгалтеров или аккредитованной компетентным органом государства, резидентом которого является, подтверждающего:
соответствие деятельности аудиторской организации международным стандартам аудита и заданиям по подтверждению достоверности информации;
соблюдение аудиторской организацией Кодекса этики по результатам проведенного внешнего контроля качества;

4. Заң басқармасы осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуі бойынша шаралар қабылдасын.
5. Агенттіктің Тіркеу департаментіне:
1) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап, үш күндік мерзім ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау Агенттіктің, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің, "Қазақстан аудиторлар палатасы" қоғамдық бірлестігінің, "Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамының және "Қазақстан қаржыгерлер Қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігінің назарына жеткізсін;
2) осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануы бойынша шаралар қабылдансын.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының бағыттаушы орынбасарына жүктелсін.
7. Осы бұйрық ресми жариялануға және 2008 жылдың 1 маусымынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                          А. Арыстанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігінің Төрағасы
_________________Е. Бахмутова
2008 жылғы 14 сәуір
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_________________Б. Жәмішев
2008 жылғы 17 наурыз
Қазақстан Республикасы
Алматы қаласының өңірлік қаржы
орталығының қызметін реттеу
агенттігі Төрағасының
2008 жылғы 3 сәуірдегі
N 04.2-09/78 бұйрығымен
бекітілген
Алматы қаласы өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңына қаржы құралдарының енуі үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптары
1. Алматы қаласы өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңы ресми тізіміне "акция" секторының бірінші санаты бойынша акциялары, ал "борыштық бағалы қағаздар" секторының бірінші санаты бойынша рейтингтік бағасы бар және рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздары енгізілген немесе енгізілуі жобаланған эмитенттердің жыл сайынғы аудитін өткізу үшін, аудиторлық ұйым келесі талаптарға сай болуы қажет:
1) аудиторлық ұйымның халықаралық есепшілер федерациясының мүшесі немесе білікті аккредиттелген мемлекеттік органның резиденті болып табылатын кәсіби аудиторлық ұйым мүшесі екендігін растайтын құжаттың болуы;
2) аудиторлық ұйымның азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру келісімінің болуы;
3) халықаралық есепшілер федерациясының мүшесі немесе білікті аккредиттелген мемлекеттік органның резиденті болып табылатын кәсіби аудиторлық ұйымның оң шешімін растайтын:
аудиторлық ұйым қызметінің халықаралық стандарттарына және ақпарат сенімділігін растайтын тапсырмаларға сәйкестігін;
сыртқы сапа бақылауын өткізу нәтижесінде аудиторлық ұйымның этика Кодексін сақтауы.

4) срок занятия аудиторской деятельностью не менее трех лет;
5) наличие не менее трех специалистов, сертифицированных по международным стандартам финансовой отчетности, подтверждаемых соответствующими документами о прохождении обучения (повышения квалификации) и успешной сдаче экзаменов;
6) наличие не менее пятнадцати проаудированных организаций в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и аудита (с представлением копий аудиторских отчетов).
2. Для проведения ежегодного аудита эмитента, чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в официальный список специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы по второй категории сектора "акций", долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки второй подкатегории сектора "долговые ценные бумаги", ценные бумаги сектора "ценные бумаги инвестиционных фондов", аудиторская организация должна соответствовать следующим требованиям:
1) наличие документа, подтверждающего членство аудиторской организации в профессиональной аудиторской организации, являющейся членом Международной федерации бухгалтеров или аккредитованной компетентным органом государства, резидентом которого является;
2) наличие договора страхования гражданско-правовой ответственности аудиторской организации;
3) наличие положительного заключения профессиональной аудиторской организации, являющейся членом Международной федерации бухгалтеров или аккредитованной компетентным органом государства, резидентом которого является, подтверждающего:
соответствие деятельности аудиторской организации международным стандартам аудита и заданиям по подтверждению достоверности информации;
соблюдение аудиторской организацией Кодекса этики по результатам проведенного внешнего контроля качества;
4) срок занятия аудиторской деятельностью не менее трех лет;
5) наличие не менее трех специалистов, сертифицированных по международным стандартам финансовой отчетности, подтверждаемых соответствующими документами о прохождении обучения (повышения квалификации) и успешной сдаче экзаменов;
6) наличие не менее десяти проаудированных организаций в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и аудита (с представлением копий аудиторских отчетов).
3. Для проведения ежегодного аудита эмитента, чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в официальный список специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы по третьей категории сектора "акций" и другие виды ценных бумаг, аудиторская организация должна соответствовать следующим требованиям:

4) аудиторлық қызметпен айналысу мерзімінің үш жылдан кем болмауы;
5) емтиханды сәтті тапсырғандығы мен оқудан (біліктілігін көтеруді) өткендігін растайтын құжаттарға сәйкес, қаржы есептілігінің халықаралық стандарттары бойынша сертификатталған кемінде үш маманның болуы;
6) қаржы есептілігінің және аудиттің халықаралық стандартына сәйкес аудиттік тексеруден өткен кемінде он бес ұйымның болуы (аудиторлық есептердің көшірмелерімен ұсынылуы);
2. Алматы қаласы өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңы ресми тізіміне "борыштық бағалы қағаздар" секторының екінші санаты бойынша рейтингтік бағасы бар және рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздары мен "акция" секторының екінші санаты бойынша акциялары және "инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары" секторының бағалы қағаздары енгізілген немесе енгізілуі жобаланған эмитенттердің жыл сайынғы аудитін өткізу үшін аудиторлық ұйым келесі талаптарға сай болуы қажет:
1) аудиторлық ұйымның халықаралық есепшілер федерациясының мүшесі немесе білікті аккредиттелген мемлекеттік органның резиденті болып табылатын кәсіби аудиторлық ұйым мүшесі екендігін растайтын құжаттың болуы;
2) аудиторлық ұйымның азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру келісімінің болуы;
3) халықаралық есепшілер федерациясының немесе білікті аккредиттелген мемлекеттік органның резиденті болып табылатын кәсіби аудиторлық ұйымның оң шешімін растайтын:
аудиторлық ұйымның аудиттің халықаралық стандарттарына және ақпарат сенімділігін растайтын тапсырмаларға сәйкестігін;
сыртқы сапа бақылауын өткізу нәтижесінде аудиторлық ұйымның этика Кодексін сақтауы.
4) аудиторлық қызметпен айналысу мерзімінің үш жылдан кем болмауы;
5) емтиханды сәтті тапсырғандығы мен оқудан (біліктілігін көтеруді) өткендігін растайтын құжаттарға сәйкес, қаржы есептілігінің халықаралық стандарттары бойынша сертификатталған кемінде үш маманның болуы;
6) қаржы есептілігінің және аудиттің халықаралық стандартына сәйкес аудиттік тексеруден өткен кемінде он ұйымның болуы (аудиторлық есептердің көшірмелерімен ұсынылуы).
3. Алматы қаласы өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңы ресми тізіміне акциялары "акция" секторының үшінші санаты бойынша және басқа да бағалы қағаздары енгізілген немесе енгізілуі жобаланған эмитенттердің жыл сайынғы аудитін өткізу үшін, аудиторлық ұйым келесі талаптарға сай болуы қажет:

1) наличие документа, подтверждающего членство аудиторской организации в профессиональной аудиторской организации, являющейся членом Международной федерации бухгалтеров или аккредитованной компетентным органом государства, резидентом которого является;
2) наличие договора страхования гражданско-правовой ответственности аудиторской организации;
3) наличие положительного заключения профессиональной аудиторской организации, являющейся членом Международной федерации бухгалтеров или аккредитованной компетентным органом государства, резидентом которого является, подтверждающего соответствие деятельности аудиторской организации международным стандартам аудита;
4) наличие не менее двух специалистов, сертифицированных по международным стандартам финансовой отчетности, подтверждаемых соответствующими документами о прохождении обучения (повышения квалификации) и успешной сдаче экзаменов;
5) наличие не менее пяти проаудированных организаций в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и аудита (с представлением копий аудиторских отчетов).

1) аудиторлық ұйымның халықаралық есепшілер федерациясының мүшесі немесе білікті аккредиттелген мемлекеттік органның резиденті болып табылатын кәсіби аудиторлық ұйым мүшесі екендігін растайтын құжаттың болуы;
2) аудиторлық ұйымның азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру келісімінің болуы;
3) аудиторлық ұйым қызметінің аудиттің халықаралық стандарттарына сәйкестігін куәландыратын және халықаралық есепшілер федерациясы немесе білікті аккредиттелген мемлекеттік органның резиденті болып табылатын кәсіби аудиторлық ұйымның оң шешімінің болуы;
4) емтиханды сәтті тапсырғандығы мен оқудан (біліктілігін көтеруді) өткендігін растайтын құжаттарға сәйкес, қаржы есептілігінің халықаралық стандарттары бойынша сертификатталған кемінде екі маманның болуы;
5) қаржы есептілігінің және аудиттің халықаралық стандартына сәйкес кредиттік тексеруден өткен кемінде бес ұйымның болуы (аудиторлық есептер көшірмелерімен ұсынылуы).