О некоторых мерах по реализации международной стипендии "Болашак"
Приказ И.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 июля 2008 года N 424. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 августа 2008 года N 5288. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 мая 2009 года № 224
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 19.05.2009 № 224 (порядок введения в действие см. п. 6 ).
В целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2008 года № 573 "Об утверждении Правил отбора претендентов для присуждения международной стипендии Президента Республики Казахстан "Болашак" ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить:
1) Инструкцию по проведению конкурсного отбора претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак";
2) лист персонального собеседования независимой экспертной комиссии с претендентом на присуждение международной стипендии "Болашак" для обучения по академической программе и прохождение научной стажировки.
2. Департаменту стратегии развития (С. Ирсалиев) направить настоящий приказ в установленном порядке на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
И.о. Министра                                К. Шамшидинова
Утверждена
приказом Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 18 июля 2008 г. № 424
ИНСТРУКЦИЯ
по проведению конкурсного отбора претендентов
на присуждение международной стипендии "Болашак"
Сноска. В тексте слова «организация по проведению психологического тестирования», «организации по проведению психологического тестирования», «организацией по проведению психологического тестирования» заменены словами «лицо, проводящее психологическое тестирование», «лицу, проводящему психологическое тестирование», «лицом, проводящим психологическое тестирование» приказом Министра образования и науки РК от 23.01.2009 N 21 (порядок введения в действие см. п. 5 ).
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция детализирует проведение конкурсного отбора претендентов на международную стипендию "Болашак" (далее - претенденты).
2. Конкурс на международную стипендию Президента Республики Казахстан "Болашак" (далее - Конкурс) состоит из трех туров.
Первый тур включает в себя следующие этапы: тестирование на определение уровня знания иностранного языка (далее - языковое тестирование), проведение тестирования на определение уровня знания государственного языка (далее - тестирование по государственному языку), предметные экзамены по требованию зарубежных учебных заведений (далее - предметные экзамены), психологическую диагностику способностей претендентов к обучению и проживанию за рубежом (далее - психологическое тестирование).
Второй тур включает в себя персональное собеседование претендентов с членами независимой экспертной комиссии (далее - НЭК).
Третий тур включает в себя рассмотрение материалов претендентов Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом (далее - Республиканская комиссия).

"Болашақ" халықаралық стипендиясын іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2008 жылғы 18 шілдедегі N 424 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 25 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5288 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 19 мамырдағы N 224 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2009.05.19 N 224 бұйрығымен .
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз .
"Қазақстан Республикасы Президентінің "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 маусымдағы N 573 қаулысын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындауға үміткерлерді конкурстық іріктеуді өткізу жөніндегі нұсқаулық;
2) Академиялық бағдарлама бойынша оқу және ғылыми тағылымдамадан өту үшін тәуелсіз сараптама комиссиясының "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлермен жеке әңгімелесу парағы бекітілсін.
2. Дамыту стратегиясы департаменті (С. Ырсалиев) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
Министрдің
міндетін атқарушы                       К. Шәмшидинова
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің м.а.
2008 жылғы 18 шілдедегі
N 424 бұйрығымен
бекітілген
"Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындауға
үміткерлерді конкурстық іріктеуді өткізу жөніндегі
НҰСҚАУЛЫҚ
Ескерту. Мәтіндегі "психологиялық тестілеу өткізу ұйымы", "психологиялық тестілеу өткізу ұйымына", "психологиялық тестілеу өткізу ұйымымен" деген сөздер "психологиялық тестілеу өткізетін адам", "психологиялық тестілеу өткізетін адамға", "психологиялық тестілеу өткізетін адаммен" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2009.01.23 N 21 Бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық "Болашақ" халықаралық стипендиясына үміткерлерді (бұдан әрі – үміткерлер) конкурстық іріктеуді өткізуді нақтылайды.
2. Қазақстан Республикасы Президентінің "Болашақ" халықаралық стипендиясына конкурс (бұдан әрі – Конкурс) үш турдан тұрады.
Бірінші тур мына кезеңдерді: шет тілін білу деңгейін анықтауға арналған тестілеуді (бұдан әрі – тілдік тестілеу), мемлекеттік тілді білу деңгейін анықтауға арналған тестілеуді (бұдан әрі – мемлекеттік тіл бойынша тестілеу) өткізуді, шетелдік оқу орындарының талабы бойынша пәндік емтихандарды (бұдан әрі – пәндік емтихандар), үміткерлердің шетелде оқуға және тұруға қабілеттерін психологиялық диагностикалауды (бұдан әрі – психологиялық тестілеу) қамтиды.
Екінші тур үміткердің тәуелсіз сараптама комиссиясының (бұдан әрі – ТСК) мүшелерімен жеке әңгімелесуін қамтиды.
Үшінші тур Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның үміткерлердің материалдарын қарастыруын қамтиды.

3. Туры и этапы Конкурса для претендентов проводятся в соответствии с графиком, утвержденным АО "Центр международных программ" (далее - Общество) по согласованию с зарубежными и отечественными организациями, рабочим органом Республиканской комиссии (далее - Рабочий орган).
4. Документы претендентов, исключенных по итогам одного из туров (этапов) Конкурса, передаются в архив Общества или возвращаются претенденту по его просьбе.
5. Претенденты исключенные по итогам туров (этапов) Конкурса, не допускаются к дальнейшему участию в Конкурсе.
6. В течение 30 (тридцати) календарных дней со дня получения Обществом персонального заключения по каждому этапу первого тура Конкурса претенденту направляется письменное уведомление с результатами и указанием причин допущения или недопущения к дальнейшему участию в Конкурсе. Указанные результаты также публикуются на официальном веб-сайте Общества.
2. Проведение тестирования на определение уровня
знания иностранного языка
7. Проведение языкового тестирования осуществляется организациями, определяющими уровень знания иностранного языка (далее - Организация по проведению языкового тестирования).
8. Необходимый минимальный уровень знания иностранного языка для претендентов определяется Рабочим органом с учетом требований зарубежных высших учебных заведений, научных центров, лабораторий.
9. Общество формирует списки претендентов и направляет в Организацию по проведению языкового тестирования в соответствии с видом проводимого языкового тестирования.
10. Общество определяет место и время проведения языкового тестирования и оповещает претендентов о дате и месте проведения языкового тестирования не позднее чем за 5 (пять) календарных дней до его проведения.
11. От тестирования по определению уровня знания иностранного языка освобождаются лица, указанные в Правилах отбора претендентов для присуждения международной стипендии Президента Республики Казахстан "Болашак", утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2008 года № 573.
12. Языковое тестирование проводится в соответствии с необходимым минимальным уровнем знания иностранного языка, утвержденным согласно пункту 8 настоящей Инструкции.
13. По итогам языкового тестирования Организация по проведению языкового тестирования представляет Обществу результаты.
14. Претенденты, результаты языкового тестирования которых соответствуют минимальным пороговым баллам, направляются на тестирование по государственному языку.
3. Проведение тестирования на определение уровня
знания государственного языка

3. Үміткерлерге арналған Конкурстың турлары мен кезеңдері шетелдік және отандық ұйымдардың, Республикалық комиссияның жұмыс органының (бұдан әрі – Жұмыс органы) келісімі бойынша "Халықаралық бағдарламалар орталығы" АҚ (бұдан әрі – Қоғам) бекіткен кестеге сәйкес жүргізіледі.
4. Конкурстың бір турының (кезеңінің) қорытындылары бойынша жіберілмеген үміткерлердің құжаттары Қоғам мұрағатына тапсырылады және үміткердің өтініші бойынша қайтарылады.
5. Құжаттары Конкурс турларының (кезеңдерінің) қорытындылары бойынша жіберілмеген үміткерлер Конкурсқа одан әрі қатысуға жіберілмейді.
6. Бірінші турдың әрбір кезеңі бойынша дербес қорытындыны Қоғам алған күннен бастап 30 (отыз) күнтізбе күні ішінде үміткерге нәтижелері және Конкурсқа одан әрі қатысуға жіберілу немесе жіберілмеу себептері көрсетілген жазбаша хабарлама жіберіледі. Көрсетілген нәтижелер Қоғамның ресми веб-сайтында жарияланады.
2. Шет тілін білу деңгейін анықтауға арналған
тестілеуді өткізуді
7. Тілдік тестілеуді өткізуді шет тілі деңгейін анықтайтын шетелдік ұйымдар (бұдан әрі – Тілдік тестілеуді өткізу ұйымы) жүзеге асырады.
8. Үміткерлер үшін шет тілін білудің қажетті ең төменгі деңгейін шетелдік жоғары оқу орындарының, ғылыми орталықтардың, зертханалардың талаптарын ескере отырып, Жұмыс органы анықтайды.
9. Өткізілетін тілдік сынақтың түріне сәйкес Қоғам үміткерлердің тізімін жасайды, тізімді Тілдік тестілеуді өткізу ұйымына арнайы жолдайды.
10. Қоғам тілдік тестілеудің өткізілетін уақыты мен орнын белгілейді және үміткерлерге тілдік тестілеуді өткізудің күні мен уақыты туралы өткізілуіне дейін 5 (бес) күнтізбелік күннен кешіктірмей хабарлайды.
11. Шет тілін білу деңгейін анықтау бойынша тестілеуден Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 маусымдағы N 573 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу ережесінде көрсетілген адамдар босатылады.
12. Тілдік тестілеу осы Нұсқаулықтың 8-тармағына сәйкес бекітілген шет тілін білудің қажетті ең төменгі деңгейіне сәйкес ресми және ресми емес тілдік тестілеу бойынша жүргізілуі мүмкін.
13. Тілдік тестілеу қорытындылары бойынша Тілдік тестілеуді өткізу ұйымы Қоғамға ресми түрде нәтижелерді ұсынады.
14. Тілдік тестілеудің нәтижелері ең төменгі өту балдарына сәйкес келетін үміткерлер мемлекеттік тіл бойынша тестілеуге жіберіледі.
3. Мемлекеттік тілді білу деңгейін анықтауға
арналған тестілеуді өткізу

15. Проведение тестирования по государственному языку осуществляется организацией, одним из основных направлений деятельности которой является проведение тестирований, в том числе на определение уровня знания государственного языка (далее - Организация по проведению тестирования по государственному языку).
16. Необходимый минимальный уровень знания государственного языка для претендентов утверждается Рабочим органом.
17. Общество формирует список и представляет его Организации по проведению тестирования по государственному языку.
18. Общество определяет место и время проведения тестирования по государственному языку, оповещает претендентов о предстоящем тестировании не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней до его проведения.
19. Претенденты, результаты тестирования по государственному языку которых соответствуют минимальным пороговым баллам, направляются на психологическое тестирование.
4. Проведение предметных экзаменов по требованию
зарубежных учебных заведений
20. Для претендентов на обучение в вузах Российской Федерации вместо языкового тестирования проводятся предметные экзамены в соответствии с выбранной специальностью обучения.
21. Проведение предметных экзаменов осуществляется Выездной единой коллегиальной комиссией (далее - ВЕКК), в состав которой входят представители уполномоченных органов в сфере образования Российской Федерации и/или преподаватели вузов Российской Федерации, который формируется за 30 (тридцать) календарных дней до проведения предметных экзаменов.
22. Необходимый минимальный уровень по итогам предметных экзаменов для претендентов определяется Рабочим органом в соответствии с рекомендациями уполномоченных органов в сфере образования Российской Федерации.
23. Общество формирует списки претендентов на обучение в вузах Российской Федерации с указанием специальности и программы обучения и направляет его членам ВЕКК за 20 (двадцать) календарных дней до даты проведения предметных экзаменов.
24. Общество оповещает претендентов о дате и месте проведения предметных экзаменов не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней до его проведения.
25. Претенденты, результаты предметных экзаменов которых соответствуют минимальным пороговым баллам, направляются на тестирование по государственному языку.
5. Проведение психологической диагностики способностей
претендентов к обучению и проживанию за рубежом
26. Психологическое тестирование претендентов осуществляется физическим и/или юридическим лицом, одним из основных направлений деятельности которого является проведение тестирований, в том числе психологического тестирования (далее - лицо, проводящее психологическое тестирование).
Сноска. Пункт 26 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 23.01.2009 N 21 (порядок введения в действие см. п. 5 ).

15. Мемлекеттік тіл бойынша тестілеуді өткізуді қызметінің негізгі бағыттарының бірі тестілеулер өткізу, оның ішінде мемлекеттік тілді білу деңгейін анықтау болып табылатын ұйым (бұдан әрі – Мемлекеттік тіл бойынша тестілеуді өткізу ұйымы) жүзеге асырады.
16. Үміткерлерге арналған мемлекеттік тілді білудің қажетті ең төменгі деңгейін Жұмыс органы бекітеді.
17. Қоғам Мемлекеттік тіл бойынша тестілеуді өткізудің орны мен уақытын белгілейді және үміткерлерге өткізілетін тестілеу жөнінде кем дегенде 5 (бес) күнтізбелік күн бұрын хабарлайды.
18. Тестілеудің қорытындылары бойынша Мемлекеттік тіл бойынша тестілеуді өткізу ұйымы Қоғамға пәндік емтихандардың нәтижелерін ұсынады.
19. Мемлекеттік тіл бойынша тестілеу нәтижелері ең төменгі өту балдарына сәйкес келген үміткерлер психологиялық тестілеуге жіберіледі.
4. Шетелдің жоғары оқу орындарының талаптары бойынша
пәндік емтихандарды өткізу
20. Ресей Федерациясының жоғары оқу орындарында білім алуға үміткерлерге тілдік тестілеудің орнына таңдап алынған мамандығына сәйкес пәндік емтихандар өткізіледі.
21. Пәндік емтихандарды өткізуді құрамына Ресей Федерациясының білім беру саласындағы уәкілетті органдарының өкілдері немесе Ресей Жоғары оқу орындарының оқытушылары кіретін Бірыңғай көшпелі алқалық комиссия (БКАК) жүзеге асырады, ол пәндік емтихандардың өткізілуіне 30 күн қалғанда құрылады.
22. Үміткерлерге пәндік емтихандар қорытындылары бойынша қажетті ең төменгі деңгейді Ресей Федерациясының білім беру саласындағы уәкілетті органдарының ұсыныстарына сәйкес жұмыс тобы анықтайды.
23. Қоғам мамандығы және оқу бағдарламасын көрсетете отырып, Ресей Федерациясының жоғары оқу орындарында оқуға үміткерлердің тізімін жасайды және бұл тізімді пәндік емтихандардың өткізілуінен 20 күн бұрын БКАК мүшелеріне жолдайды.
24. Қоғам пәндік емтихандардың өткізілуінен кем дегенде 5 күнтізбелік күн бұрын үміткерлерге емтихандардың өткізілетін орны мен уақытын хабарлайды.
25. Пәндік емтихан нәтижелері ең төменгі өту балдарына сәйкес келген үміткерлер мемлекеттік тіл бойынша емтиханға жіберіледі.
5. Үміткерлердің шетелде оқуға және тұруға
қабілеттерінің психологиялық диагностикасын жүргізу
26. Үміткерлерді психологиялық тестілеуді қызметінің негізгі бағыттарының бірі тестілеу өткізу, оның ішінде психологиялық тестілеу өткізу болып табылатын жеке және/немесе заңды тұлғалар (бұдан әрі - психологиялық тестілеу өткізетін адам) жүзеге асырады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 2009.01.23 N 21 Бұйрығымен.

27. Лицо, проводящее психологическое тестирование, проводит психологическое тестирование в целях определения уровня психологической подготовки претендентов к обучению и проживанию за рубежом.
28. Общество формирует список, присваивает коды претендентам и представляет его лицу, проводящему психологическое тестирование, за 1 (один) день до проведения психологического тестирования.
29. Общество определяет место и время проведения психологического тестирования, оповещает претендентов о предстоящем тестировании не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней до его проведения.
30. После проведения психологического тестирования лицо, проводящее психологическое тестирование, готовит персональные заключения с рекомендацией по каждому претенденту и представляет их Обществу.
31. Персональное заключение содержит результаты психологической диагностики претендента, определения уровня развития интеллекта, коммуникативные, эмоционально-волевые качества претендента.
32. Претенденты, рекомендованные лицом, проводящим психологическое тестирование, к обучению и проживанию за рубежом, направляются на персональное собеседование с членами НЭК.
6. Проведение персонального собеседования претендентов
с членами независимой экспертной комиссии
33. Персональные собеседования с претендентами проводятся членами НЭК для определения уровня профессиональной подготовки претендента, знания Конституции Республики Казахстан, истории Казахстана, государственных символов, а также подготовки претендента по выбранному направлению обучения и научных стажировок.
34. Общество формирует список претендентов, направляемых на прохождение персонального собеседования, оповещает претендентов о предстоящем персональном собеседовании не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней до его проведения и готовит материалы к заседаниям НЭК.
35. Общество представляет Рабочему органу предварительный список претендентов (с разбивкой по предполагаемым направлениям обучения и странам) для прохождения персонального собеседования с членами НЭК не позднее, чем за 3 (три) календарных дня до проведения заседания НЭК.
36. Состав НЭК утверждается Рабочим органом с разделением на группы по направлениям обучения или научной стажировки.
37. Состав НЭК включает:
одного или нескольких членов Республиканской комиссии (по согласованию);
представителей Рабочего органа;
экспертов по отдельным областям из числа руководящего состава профильных государственных органов (по согласованию);
экспертов из национальных компаний, высших учебных заведений Республики Казахстан, научно-исследовательских институтов и других специализированных учреждений (по согласованию);
представителей зарубежных организаций, определяющих уровень знания иностранных языков (по согласованию);
представителя Общества.

27. Психологиялық тестілеуді өткізу ұйымы үміткерлердің шетелде оқуға және тұруға психологиялық дайындық деңгейін анықтау мақсатында психологиялық тестілеуді өткізеді.
28. Қоғам үміткерлердің тізімін жасайды, оларға кодтар белгілейді және оны Психологиялық тестілеуді өткізу ұйымына психологиялық тестілеу өткізуге дейінгі 1 (бір) күн бұрын ұсынады.
29. Қоғам психологиялық тестілеу жүргізетін орын мен уақытты белгілейді және үміткерлерге өткізілетін тестілеу туралы кем дегенде 5 (бес) күнтізбелік күн бұрын хабарлайды.
30. Психологиялық тестілеуді өткізгеннен кейін Психологиялық тестілеуді өткізу ұйымы әр үміткер үшін жеке (дербес) қорытындылар мен ұсынымдар дайындайды және оны Қоғамға ұсынады.
31. Жеке (дербес) қорытындылар үміткердің психологиялық диагностикасының нәтижелерін, ақыл-ойының даму деңгейін, коммуникативтік, эмоциялық-еріктік жеке сипаттамаларын анықтауды қамтиды.
32. Психологиялық тестілеуді өткізу ұйымының шетелде оқуға және тұруға ұсынған үміткерлері тәуелсіз сараптама комиссия мүшелерімен жеке сұхбаттасуға жіберіледі.
6. Үміткерлердің тәуелсіз сараптама комиссиясының
мүшелерімен жеке әңгімелесуін жүргізу
33. Үміткерлермен жеке әңгімелесуді ТСК мүшелері үміткердің кәсіби дайындық деңгейін, Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан тарихын, мемлекеттік рәміздерді білуін, сондай-ақ үміткердің оқудың/ғылыми тағылымдаманың таңдалған бағыты бойынша дайындығын анықтау мақсатында жүргізеді.
34. Қоғам жеке әңгімелесуге жіберілетін үміткерлердің тізімін жасайды, үміткерлерге өткізілетін әңгімелесу жөнінде кем дегенде 5 (бес) күнтізбелік күн бұрын хабарлайды және ТСК отырысына материалдар дайындайды.
35. Қоғам Жұмыс органына ТСК мүшелерімен жеке әңгімелесуге жіберу үшін үміткерлердің (оқудың/ғылыми тағылымдаманың таңдалған бағыты және оқитын елі бойынша бөле отырып) бастапқы тізімін ТСК отырысы өткізілетін күннен кем дегенде 3 (үш) күн бұрын ұсынады.
36. ТСК құрамын оқудың немесе ғылыми тағылымдаманың бағыты бойынша топтарға бөле отырып, Жұмыс органы бекітеді.
37. ТСК құрамына мыналар кіреді :
Республикалы қ комиссияны ң бір немесе бірнеше м ү шесі (келісім бойынша);
Жұмыс органының өкілдері ;
бейінді мемлекеттік органдарды ң басшы құ рамынан жеке салалар бойынша сарапшылар (келісім бойынша);
Қ аза қ стан Республикасыны ң жо ғ ары о қ у орындарынан,
ғ ылыми-зерттеу институттарынан ж ә не бас қ а да арнайы мекемелерден сарапшылар (келісім бойынша);
шет тілін білу де ң гейін аны қ тайтын шетелдік ұ йымдарды ң ө кілдері (келісім бойынша);
Қ о ғ амны ң ө кілі.

38. Секретарь НЭК назначается из числа сотрудников Общества.
39. Во время заседания НЭК каждому члену НЭК выдаются листы персонального собеседования по форме, утвержденной Рабочим органом.
40. Членам НЭК во время заседания НЭК предоставляются личное дело претендента и результаты первого тура Конкурса для ознакомления.
41. Вопросы могут быть заданы претенденту на государственном и русском языках или на языке предполагаемой страны обучения.
42. Каждый член НЭК, с учетом ответов претендента на вопросы, фиксирует в листе персонального собеседования оценки по каждому блоку заданных вопросов.
43. Оценка персонального собеседования претендентов с членами НЭК проводится по пятибалльной системе.
44. Решение членами НЭК по каждому претенденту принимаются открытым голосованием простым большинством голосов присутствующих членов экспертной комиссии. При равенстве голосов решающим является голос председателя НЭК или, в его отсутствие, заместителя председателя.
45. Решения членов НЭК оформляются протоколом, который содержит:
1) дату, время и место проведения заседания;
2) сведения о лицах, участвовавших в заседании;
3) принятые решения (итоги оценки и голосования персонального собеседования).
46. В течение 3 (трех) рабочих дней со дня проведения заседания протокол заседания НЭК подписывается Председателем и секретарем НЭК.
47. Протоколы заседаний НЭК хранятся у секретаря НЭК.
48. Листы оценки персонального собеседования хранятся в личном деле претендента.
49. По результатам собеседования с членами НЭК Общество проводит обработку результатов посредством вычисления итоговой средней оценки собеседования по каждому претенденту, с учетом персональной оценки всех членов НЭК, и подсчета рекомендаций членов НЭК по каждому претенденту.
7. Рассмотрение материалов претендентов на заседание
Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом
50. Общество формирует и представляет Рабочему органу материалы претендентов по итогам первого и второго туров Конкурса.
51. Рабочий орган вносит материалы претендентов на заседание Республиканской комиссии.
52. Список победителей Конкурса публикуется Обществом в средствах массовой информации не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня получения Обществом протокола заседания Республиканской комиссии.
Утвержден
приказом Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 18 июля 2008 г. № 424
ЛИСТ ПЕРСОНАЛЬНОГО СОБЕСЕДОВАНИЯ
НЕЗАВИСИМОЙ ЭКСПЕРТНОЙ КОМИССИИ С ПРЕТЕНДЕНТОМ
НА ПРИСУЖДЕНИЕ МЕЖДУНАРОДНОЙ СТИПЕНДИИ "БОЛАШАК"
I. ОБЩАЯ ИНФОРМАЦИЯ О ПРЕТЕНДЕНТЕ
Фамилия/Имя/Отчество:
Средний балл документа об образовании:
Специальность по диплому (для магистратуры):
Организация образования:
Программа, специальность, курс обучения:
Текущая успеваемость:
Место работы, должность, научная степень:
II. ИНФОРМАЦИЯ ПО КОНКУРСУ
Категория претендента:
Участие по квоте:
Предполагаемая страна обучения/прохождения научной стажировки:
Программа обучения:
Предполагаемая специальность:
Результат тестирования иностранного языка: ___ из возможных ___
Результат тестирования государственного языка: __ из возможных ___
III. РЕЗУЛЬТАТЫ ПЕРСОНАЛЬНОГО СОБЕСЕДОВАНИЯ

38. ТСК хатшысы Қ о ғ ам қ ызметкерлері арасынан та ғ айындалады.
39. ТСК отырысы кезінде әрбір ТСК мүшесіне Жұмыс органы бекіткен нысан бойынша жеке әңгімелесу парағы беріледі.
40. ТСК отырысы кезінде ТСК мүшелеріне танысу үшін үміткердің жеке іс парағы және конкурстың бірінші турыны ң н ә тижелері беріледі.
41. Үміткерге сұрақтар мемлекеттік және орыс тілдерінде немесе оқитын елінің тілінде қойылуы мүмкін.
42. Әрбір ТСК мүшесі үміткердің сұрақтарға берілген жауаптарын ескере отырып, қойылған сұрақтардың әрбір блогы бойынша жеке әңгімелесу парағына бағалар қояды.
43. Үміткерлердің ТСК мүшелерімен жеке әңгімелесуін бағалау 5 балдық жүйе бойынша жүргізіледі.
44. Әрбір үміткер бойынша ТСК мүшелерінің шешімі сараптама комиссиясының қатысып отырған мүшелерінің қарапайым көпшілік дауысымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады. Дауыстар тең түскен кезде ТСК төрағасының немесе, ол болмағанда, төраға орынбасарының дауысы шешуші болып табылады.
45. ТСК мүшелерінің шешімі:
1) отырыс өткізілген күнді, уақытты және орынды;
2) отырысқа қатысушы тұлғалар туралы мәліметті;
3) қабылданған шешімдерді (жеке әңгімелесу бағасының және дауыс берудің нәтижелерін) қамтитын хаттамамен ресімделеді.
46. Отырыс өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ТСК отырысының хаттамасына ТСК төрағасы және ТСК хатшысы қол қояды.
47. ТСК отырысының хаттамалары ТСК хатшысында сақталады.
48. Жеке әңгімелесуді бағалау парағы үміткердің жеке іс парағында сақталады.
49. ТСК мүшелерімен әңгімелесу нәтижелері бойынша Қоғам ТСК-ның барлық мүшелерінің жеке бағаларын және әрбір үміткер бойынша ТСК мүшелері ұсынымдамаларының есебін есепке ала отырып, әрбір үміткер бойынша әңгімелесудің қорытынды орта бағаларын шығару арқылы нәтижелерге өңдеу жүргізеді.
7. Үміткерлердің материалдарын Шетелде кадрлар
даярлау жөніндегі республикалық комиссия
отырысында қарау
50. Қоғам Конкурстың 1 (бірінші) және 2 (екінші) турының нәтижелері бойынша үміткерлердің материалдарын жинақтап, Жұмыс органына ұсынады.
51. Жұмыс органы үміткерлердің материалдарын Республикалық комиссия отырысына енгізеді.
52. Конкурс жеңімпаздарының тізімін Қоғам Республикалық комиссия отырысының хаттамасын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
м.а. 2008 жылғы 18 шілдедегі
N 424 бұйрығымен
бекітілген
ТӘУЕЛСІЗ САРАПТАМА КОМИССИЯСЫНЫҢ "БОЛАШАҚ" ХАЛЫҚАРАЛЫҚ
СТИПЕНДИЯСЫН ТАҒАЙЫНДАУ ҮШІН ҮМІТКЕРЛЕРМЕН ЖЕКЕ ӘҢГІМЕЛЕСУ
ПАРАҒЫ
I. ҮМІТКЕР ТУРАЛЫ ЖАЛПЫ АҚПАРАТ
Тегі/Аты/Әкесінің аты:
Білімі туралы құжаттың орташа балы:
Диплом бойынша мамандығы (магистратура үшін):
Білім беру ұйымы:
Бағдарлама, мамандық, оқу курсы:
Ағымдық үлгерімі:
Жұмыс орны, лауазымы, ғылыми дәрежесі:
II. КОНКУРС БОЙЫНША АҚПАРАТ
Үміткердің санаты:
Квота бойынша қатысу:
Болжанған оқу/ғылыми тағылымдамадан өту елі:
Оқу бағдарламасы:
Болжанған мамандығы:
Шет тілден тестілеу нәтижесі: ___мүмкін болған ___
Мемлекеттік тілден тестілеу нәтижесі: __ мүмкін болған __
III. ЖЕКЕ ӘҢ ГІМЕЛЕСУ Н Ә ТИЖЕСІ

1. Знание Конституции и
государственных символов
Республики Казахстан
<> 5 - отлично
<> 4 - хорошо
<> 3 - удовлетворительно
<> 2 - неудовлетворительно
2. Знание истории Казахстана:
<> 5 - отлично
<> 4 - хорошо
<> 3 - удовлетворительно
<> 2 - неудовлетворительно
3. Уровень общеобразовательной
подготовки:
<> 5 - отлично
<> 4 - хорошо
<> 3 - удовлетворительно
<> 2 - неудовлетворительно
4. Осознанность выбора и
подготовка претендента по
выбранному направлению обучения:
<> 5 - отлично
<> 4 - хорошо
<> 3 - удовлетворительно
<> 2 - неудовлетворительно
5. Уровень профессиональной
подготовки:
<> 5 - отлично
<> 4 - хорошо
<> 3 - удовлетворительно
<> 2 - неудовлетворительно
Рекомендации ЧЛЕНА НЕЗАВИСИМОЙ ЭКСПЕРТНОЙ КОМИССИИ
по результатам собеседования
<> РЕКОМЕНДУЮ ДЛЯ ДАЛЬНЕЙШЕГО УЧАСТИЯ В КОНКУРСЕ
<> НЕ РЕКОМЕНДУЮ ДЛЯ ДАЛЬНЕЙШЕГО УЧАСТИЯ В КОНКУРСЕ
________________________________________   _________
Ф.И.О. члена независимой экспертной комиссии     подпись
"______" ____________ 2008 г.
С ЛИЧНЫМ ДЕЛОМ ПРЕТЕНДЕНТА ОЗНАКОМЛЕН(А) ________________
подпись
IV. ИТОГОВАЯ ОЦЕНКА
Данный раздел заполняется сотрудником
АО "Центр международных программ" по итогам персонального
собеседования
_______________  _________________________________  _________
Итоговая оценка   Ф.И.О. ответственного сотрудника   подпись
АО "Центр международных программ"
"______" ____________ 2008 г.
Политика оценивания
Отлично
"5"
- Глубокие теоретические знания (полнота
и правильность ответа);
- Осознание личной и профессиональной
значимости выбранной специальности;
- Зрелая гражданская позиция;
- Грамотное и осознанное изложение
материала;
- Высокая степень развития логического
мышления
Хорошо
"4"
- Хорошее знание теории;
- Осознание профессиональной значимости
выбранной специальности;
- Зрелая гражданская позиция;
- Достаточно грамотное и осознанное
изложение материала;
- Достаточная степень развития
логического мышления
Удовлетворительно
"3"
- Фрагментарность знаний по теории;
- Недостаточное осознание
профессиональной значимости выбранной
специальности;
- Недостаточно грамотное и осознанное
изложение материала
- Нечеткая гражданская позиция;
- Достаточная степень развития
логического мышления
Неудовлетворительно
"2"
- Незнание теории;
- Недостаточное осознание
профессиональной значимости выбранной
специальности;
- Недостаточная степень развития
логического мышления

1. Қ аза қ стан Республикасыны ң
Конституциясын ж ә не р ә міздерін
білуі:
2. Қ аза қ стан тарихын білуі:
3. Жалпы білім алу дайынды ғ ыны ң
де ң гейі:
4. Таңдауды саналы түрде жасауы
және таңдалған оқу бағыты бойынша
үміткердің дайындығы:
5. Кәсіби дайындық деңгейі:
5 - өте жақсы
4 - жақсы
3 - қанағаттанарлық
2 – қанағаттанарлықсыз
5 - өте жақсы
4 - жақсы
3 - қанағаттанарлық
2 – қанағаттанарлықсыз
5 - өте жақсы
4 - жақсы
3 - қанағаттанарлық
2 – қанағаттанарлықсыз
5 - өте жақсы
4 - жақсы
3 - қанағаттанарлық
2 – қанағаттанарлықсыз
5 - өте жақсы
4 - жақсы
3 - қанағаттанарлық
2 – қанағаттанарлықсыз
Әңгімелесу нәтижесі бойынша ТӘУЕЛСІЗ САРАПТАМА КОМИССИЯСЫ
МҮШЕСІНІҢ ұсынымы
КОНКУРСҚА ӘРІ ҚАРАЙ ҚАТЫСУЫН ҰСЫНАМЫН
КОНКУРСҚА ӘРІ ҚАРАЙ ҚАТЫСУЫН ҰСЫНБАЙМЫН
______________________________________   _______________ Тәуелсіз сараптама комиссиясы мүшесінің Т.А.Ә.  қолы
"______" ____________ 2008 ж.
ҮМІТКЕРДІҢ ЖЕКЕ ІСІ ПАРАҒЫМЕН ТАНЫСТЫМ ___________________
қолы
IV. ҚОРЫТЫНДЫ БАҒА
Осы бөлімді жеке әңгімелесу нәтижесі бойынша "Халықаралық
бағдарламалар орталығы" АҚ-тың қызметкерлері толтырады
___________ _____________________________________ _________
Қорытынды   "Халықаралық бағдарламалар орталығы"   қолы
баға       АҚ жауапты қызметкерінің Т.А.Ә.
"______" ____________ 2008 ж.
Ба ғ алау саясаты
Ө те жа қ сы
"5"
- Тере ң теориялы қ білім (жауаптарды ң толы қ-
ты ғ ы мен д ұ рысты ғ ы);
- Та ң да ғ ан маманды ғ ыны ң жеке басы ү шін ж ә не
к ә сіби ма ң ыздылы ғ ын саналы т ү рде сезінуі;
- Азаматты қ к ө з қ арасыны ң толы қ ты ғ ы;
- Материалды сауатты ж ә не саналы т ү рде
жеткізуі;
- Логикалы қ ойыны ң жо ғ ары д ә режеде дамуы
Жа қ сы
"4"
- Теорияны жа қ сы білуі;
- Та ң да ғ ан маманды ғ ыны ң к ә сіби ма ң ыздылы ғ ын
саналы т ү рде сезінуі;
- Азаматты қ к ө з қ арасыны ң толы қ ты ғ ы;
- Материалды жеткілікті де ң гейде сауатты
саналы т ү рде жеткізуі;
- Логикалы қ ойыны ң жеткілікті де ң гейде дамуы
Қ ана ға т-
танарлы қ
"3"
- Теория бойынша біліміні ң ү зіктілігі;
- Та ң да ғ ан маманды ғ ыны ң к ә сіби ма ң ыздылы ғ ын
жеткіліксіз де ң гейде сезінуі;
- Материалды баяндауыны ң сауаттылы ғ ы мен
саналылы ғ ыны ң жеткіліксіз де ң гейі;
- Азаматты қ ұ станымыны ң на қ ты еместігі;
- Логикалы қ ойыны ң жеткілікті де ң гейде дамуы
Қ ана ғ ат-
танар-
лы қ сыз
"2"
- Теорияны білмеуі;
- Та ң да ғ ан маманды ғ ыны ң к ә сіби ма ң ыздылы ғ ын
жеткіліксіз де ң гейде сезінуі;
- Логикалы қ ойыны ң жеткіліксіз де ң гейі