Об утверждении Инструкции о нормативных значениях пруденциальных нормативов, методике их расчетов для накопительных пенсионных фондов
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года N 117. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2008 года N 5321. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 5 августа 2009 года № 180
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 05.08.2009 № 180 (порядок введения в действие см. п. 3).
В соответствии с пунктом 4 статьи 41 Закона Республики Казахстан от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", статьей 5 и подпунктом 5) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о нормативных значениях пруденциальных нормативов, методике их расчетов для накопительных пенсионных фондов.
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан, согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 октября 2008 года.
4. Департаменту стратегии и анализа (Абдрахманов Н.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
5. Департаменту информационных технологий (Тусупов К.А.) в срок до 30 ноября 2008 года обеспечить доработку Автоматизированной информационной подсистемы "Автоматизация формирования отчетности накопительных пенсионных фондов и профессиональных участников рынка ценных бумаг".
6. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.

Жинақтаушы зейнетақы қорларына арналған пруденциалдық нормативтердiң нормативтiк маңызы, олардың есебiнiң әдiстемесi туралы нұсқаулықты бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын ретту мен қадағалау Агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 22 тамыздағы N 117 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 30 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5321 болып енгізілді. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 5 тамыздағы N 180 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.05. N 180 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңының 41-бабының 4-тармағына, " Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңының 5-бабына және 9-бабының 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Ұсынылып отырған Жинақтаушы зейнетақы қорларына арналған пруденциалдық нормативтердiң нормативтiк маңызы, олардың есебiнiң әдiстемесi туралы нұсқаулық бекiтілсін.
2. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы 2008 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
4. Стратегия және талдау департаменті (Әбдірахманов Н.А.):
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлер қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жіберсін.
5. Ақпараттық технологиялар департаменті (Түсіпов Қ.А.) 2008 жылғы 30 қарашаға дейін "Жинақтаушы зейнетақы қорлары мен бағалы қағаздар рыногы кәсіби қатысушыларының есеп берулерін қалыптастыруды автоматтандыру" автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйесін пысықтауды қамтамасыз етсін.
6. Агенттіктің Төраға қызметі (Кенже А.А.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық баспасөз құралдарында жариялау шараларын қабылдасын.

7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                                 Е. Бахмутова
Утверждена
постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 22 августа 2008 года № 117
Инструкция
о нормативных значениях пруденциальных нормативов,
методике их расчетов для накопительных пенсионных фондов
Настоящая Инструкция разработана в соответствии с пунктом 4 статьи 41 Закона Республики Казахстан от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", статьей 5 и подпунктом 5) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и устанавливает нормативные значения и методику расчетов пруденциальных нормативов, обязательных к соблюдению накопительными пенсионными фондами (далее - Фонд).
Глава 1. Общие положения
1. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
Примечание РЦПИ!
В подпункт 1) предусмотрены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (вводятся в действие с 01.01.2010).
1) валютный риск - риск возникновения расходов (убытков), связанный с изменением курсов иностранных валют при осуществлении организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, своей деятельности. Опасность расходов (убытков) возникает из-за переоценки позиций по валютам в стоимостном выражении;
2) денежные эквиваленты - это краткосрочные, высоколиквидные вложения, легко обратимые в заранее известную сумму денег, и подвергающиеся незначительному риску изменения их стоимости. К денежным эквивалентам также относятся инвестиции во вклады в банки второго уровня и другие инвестиции, которые имеют краткосрочный срок погашения (не более трех месяцев с даты приобретения). Квалификация инвестиций в качестве денежных эквивалентов производится в соответствии с международным стандартом финансовой отчетности 7 "Отчеты о движении денежных средств";
Примечание РЦПИ!
В подпункт 3) предусмотрены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (вводятся в действие с 01.01.2010).
3) кредитный риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие неуплаты заемщиком (эмитентом) основного долга и (или) вознаграждения, причитающихся кредитору (инвестору), в установленный условиями выпуска ценной бумаги срок (облигации, государственные обязательства и другие). Кредитный риск также включает риск потерь, возникающих в связи с невыполнением партнером обязательств по свопам, опционам и в период урегулирования расчетов по ценным бумагам;
Примечание РЦПИ!
В подпункт 4) предусмотрены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (вводятся в действие с 01.01.2010).

7. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым
Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының
2008 жылғы 22 тамыздағы
N 117 қаулысымен бекітілді
Жина қ таушы зейнета қ ы қ орларына арнал ғ ан пруденциалды қ
нормативтердi ң нормативтiк ма ң ызы, оларды ң есебiнi ң ә дiстемесi
туралы н ұ с қ аулы қ
Осы Н ұ с қ аулы қ " Қ аза қ стан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңының 41-бабының 4-тармағына, " Қ аржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттiк реттеу және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңының 5-бабына жә не 9-бабының 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және жинақтаушы зейнетақы қорларының (бұдан әрi - Қор) сақтауы мiндеттi пруденциалдық нормативтердiң нормативтiк мәндерi мен есеп айырысу әдiстемесiн белгiлейдi.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулықта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) а қ шалай эквиваленттер – алдын ала белгілі ақша сомасына
жеңіл айналатын және олардың құнының елеусіз ғана өзгеріс тәуекеліне душар болатын қысқа мерзімді жоғары өтімді салымдар. Ақшалай эквиваленттер қатарына екінші деңгейдегі банктердегі салымдарға инвестициялар және қысқа мерзімді өтеу мерзімі бар бас қ а инвестициялар (сатып ал ғ аннан бастап ү ш айдан арты қ емес) жатады.
Ақшалай эквиваленттер түріндегі инвестицияларды жіктеу "Ақша қаражаты қозғ алысы туралы есептер" халықаралық қаржылық есеп берудің 7-ші стандартына сәйкес жасалады;
РҚАО-ның ескертуі!
1-тармақтың 2) тармақшасына 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен өзгерту енгізіледі.
2) валюталық тәуекел - зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым өз қызметін жүргізген кезде шетел валюталарының бағамдарының өзгеруіне байланысты шығыстардың (зияндардың ) пайда болу тәуекелі. Шығыстардың (зияндардың ) пайда болу қаупі валютаның құнын көрсету бойынша позицияларды қайта бағалаудан туындайды;
3) кредиттік тәуекел - заемшының (эмитенттің) бағалы қағаз шығарылымының (облигациялар, мемлекеттік міндеттемелер және басқалар) талаптарында белгіленген мерзімде кредиторға (инвесторға) тиесілі негізгі борышты және (немесе) сыйақыны төлемеу салдарынан шығыстардың (зияндардың) пайда болу тәуекелі. Сондай-ақ, кредиттік тәуекелге әріптестің своптар, опциондар және бағалы қағаздар бойынша есеп айырысуларды реттеу кезеңіндегі міндеттемелерді орындамауына байланысты туындаған жоғалтулар тәуекелі кіреді;

4) процентный риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие неблагоприятного изменения ставок вознаграждения, включающий:
общий процентный риск, связанный с несоблюдением сроков погашения размещенных активов (при фиксированных ставках вознаграждения);
специфичный процентный риск, связанный с применением различных методов начисления и корректировки получаемого и уплачиваемого вознаграждения по ряду инструментов, которые при прочих равных условиях имеют сходные ценовые характеристики;
5) рыночный риск - риск возникновения расходов (убытков), связанных с неблагоприятными движениями финансовых рынков. Рыночный риск имеет макроэкономическую природу, то есть источниками рыночных рисков являются макроэкономические показатели финансовой системы. Рыночный риск представляет сумму процентного, валютного и фондового риска;
6) суммарный коэффициент достаточности собственного капитала - сумма коэффициентов достаточности собственного капитала Фонда, рассчитанного в соответствии с настоящей Инструкцией, и коэффициента достаточности собственного капитала Организации, рассчитанного в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года № 118 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях пруденциальных нормативов, методике их расчетов для организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами";
7) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций;
8) фондовая биржа - фондовая биржа, осуществляющая деятельность на территории Республики Казахстан;
Примечание РЦПИ!
В подпункт 9) предусмотрены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (вводятся в действие с 01.01.2010).
9) фондовый риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие изменения стоимости акций, возникающий в случае изменения условий финансовых рынков, влияющих на рыночную стоимость акций.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).

4) қордың тәуекелі - акциялардың нарықтық құнына ықпал ететін қаржы рыноктарының талаптары өзгерген жағдайда пайда болатын акциялар құнындағы өзгерістер салдарынан шығыстардың (зияндардың ) пайда болу тәуекелі;
5) қор биржасы – Қазақстан Республикасының аумағында қызметті жүзеге асыратын қор биржасы;
6) меншікті капиталдың жеткіліктілігінің жиынтық коэффициенті - осы Нұсқаулыққа сәйкес есептелген Қордың меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициенттерінің және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндері, оларды есептеу әдістемесі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2008 жылғы 22 тамыздағы N 118 қаулысына сәйкес есептелген Ұйымның меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициентінің сомасы;
РҚАО-ның ескертуі!
1-тармақтың 7) тармақшасына 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен өзгерту енгізіледі.
7) пайыздық тәуекел - мыналарды қосқандағы сыйақы ставкасының тиімсіз өзгеруі салдарынан шығыстардың (зияндардың) пайда болу тәуекелі:
орналастырылған активтердің (белгіленген сыйақы ставкалары кезінде) өтеу мерзімдерін сақтамауға байланысты жалпы пайыздық тәуекел;
басқа тең талап жағдайларында ұқсас бағалау сипаттамасы бар бірқатар құралдар арқылы сыйақы алынатын және төленетін есептеу мен түзетудің түрлі әдістерін қолдануға байланысты ерекше пайыздық тәуекел;
РҚАО-ның ескертуі!
1-тармақтың 8) тармақшасы 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен жаңа редакцияда беріледі.
8) рыноктық тәуекел - қаржы рыноктарының тиімсіз қозғалысына байланысты шығыстардың (зияндардың) пайда болу тәуекелі. Рыноктық тәуекелдің макроэкономикалық табиғаты бар, яғни рыноктық тәуекелдердің негізгі көзі қаржы жүйесінің макроэкономикалық көрсеткіштері болып табылады. Рыноктық тәуекел пайыздық , валюталық және қор тәуекелдерінің сомасын білдіреді;
9) уәкілетті орган – қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.

2. Помимо рейтинговых оценок агентства "Standard & Poor's", уполномоченным органом также признаются рейтинговые оценки агентств "Moody's Investors Service" и "Fitch", и их дочерних рейтинговых организаций (далее - другие рейтинговые агентства).
2-1. Для целей настоящей Инструкции под международными финансовыми организациями понимаются международные финансовые организации, перечень которых определен в Приложении 1 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 октября 2006 года № 225 «Об утверждении Правил осуществления деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4486) (далее - постановление № 225) .
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 2-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2008 N 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ); с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
2-2. Сделки за счет собственных активов Фонда совершаются в порядке, аналогичном установленному постановлением № 225.
Сделки Фонда с негосударственными ценными бумагами на первичном неорганизованном рынке (при их размещении) совершаются Фондом самостоятельно.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 2-2 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
2-3. Сделки Фонда с государственными ценными бумагами и негосударственными ценными бумагами на вторичном рынке за счет собственных активов совершаются Фондом исключительно на организованных рынках ценных бумаг, за исключением случаев:
1) конвертации эмитентом имеющихся в инвестиционном портфеле Фонда облигаций в акции;
2) реализации Фондом права преимущественной покупки;
3) заключения Фондом сделок с инструментами хеджирования. В качестве инструментов хеджирования признаются ликвидные активы, в том числе производные финансовые инструменты, базовым активом которых являются ликвидные активы, указанные в пункте 6 настоящей Инструкции. Все решения, принятые по операциям хеджирования, хранятся в Фонде путем отражения в журнале учета инвестиционных решений;
4) требования Фондом выкупа имеющихся в инвестиционном портфеле акций у эмитента, в порядке и сроки, предусмотренные статьей 27 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах";

2. Осы Нұсқаулықтың мақсаттары үшiн уәкiлеттi орган "Standard & Poor's" агенттiгiнiң рейтингтерінен басқа, сондай-ақ "Moody's Investors Service" және "Fitch" агенттiктерінің және олардың еншiлес рейтингтік ұйымдарының (бұдан әрі - басқа рейтингтік агенттіктер) рейтингтерін таниды.
2-1. Осы нұсқаулық мақсаты үшін халықаралық қаржы ұйымдары болып, тізбесі Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы N 225 қаулысы (бұдан әрі - N 225 қаулы) 1-қосымшада (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4486 тіркелген) айқындалған халықаралық қаржы ұйымдары түсіндіріледі.
Ескерту. 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.12.29 N 247 , өзгерту енгізілді - 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулыларымен.
2-2. Қордың меншікті активтері есебінен жасалған мәмілелер N 225 қаулымен белгіленген ұқсас тәртіп бойынша жасалады.
Қордың ұйымдастырылмаған бастапқы рыноктағы мемлекеттік емес бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерін (оларды орналастырған кезде) Қор дербес жүзеге асырады.
Ескерту. 2-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының - 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
2-3. Қордың қайталама рыноктағы меншікті активтер есебінен мемлекеттік бағалы қағаздармен және мемлекеттік емес бағалы қағаздармен мәмілелерін Қор тек бағалы қағаздардың ұйымдасқан рыногында ғана мына жағдайларды қоспай жасайды:
1) эмитенттің Қордың инвестициялық портфеліндегі бар облигацияларды акцияларға айырбастауы;
2) басымдығы бар сатып алу құқығын іске асыру;
3) Қордың хеджирлеу құралдарымен мәмілелер жасауы. Хеджирлеу құралдары ретінде өтімді активтер, оның ішінде базалық активі осы Нұсқаулықтың 6-тармағында көрсетілген өтімді активтер болып табылатын туынды қаржы құралдары танылады. Хеджирлеу операциялары бойынша қабылданған барлық шешімдер инвестициялық шешімдерді есепке алу журналында тіркеу жолымен Қорда сақталады;
4) Қор "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы Заңының 27-бабында көзделген тәртіп пен мерзімде эмитенттің инвестициялық портфеліндегі бар акцияларын сатып алу жөнінде талап етуіне болады;

5) реализации Фондом ценных бумаг, подвергнутых организатором торгов делистингу.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 2-3 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
2-4. Сделки купли-продажи государственных и негосударственных ценных бумаг, совершенные на организованных рынках ценных бумаг с участием собственных активов Фонда, заключаются методом открытых торгов. Сделки "обратное репо", совершаемые с участием собственных активов Фонда, могут заключаться на срок не более тридцати дней.
Предметом операций "обратное репо", совершаемых Фондом с участием собственных активов, выступают государственные ценные бумаги Республики Казахстан.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 2-4 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
2-5. Фонду запрещается совершать за счет собственных активов сделки по приобретению и (или) отчуждению финансовых инструментов с аффилиированными лицами, доверительными управляющими акциями, принадлежащими крупным акционерам Фонда, и аффилиированными лицами доверительных управляющих акциями, принадлежащими крупным акционерам Фонда, за исключением сделок на организованных рынках ценных бумаг и случаев, предусмотренных подпунктами 1), 2), 4) и 5) пункта 2-3 настоящей Инструкции.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 2-5 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
2-6. Размер инвестиций Фонда в негосударственные эмиссионные ценные бумаги одного эмитента, во вклады в одном банке второго уровня должен соответствовать ограничениям, установленным для Фонда пруденциальными нормативами.
Фонд приобретает негосударственные ценные бумаги, включенные в официальный список организатора торгов, на первичном рынке в случае, если организатор торгов приостановил торги с данными ценными бумагами.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 2-6 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
2-7. В случае невыполнения эмитентом обязательств по долговым ценным бумагам в сроки, предусмотренные условиями выпуска, Фонд с даты истечения срока выполнения таких обязательств не вправе принимать инвестиционные решения за счет собственных активов по покупке данных ценных бумаг, в том числе путем совершения операций "обратное репо".

5) сауда-саттық ұйымдастырушысы листинг болмаған кездегі тартқан бағалы қағаздарды сату.
Ескерту. 2-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының - 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
2-4. Қордың меншікті активтерінің қатысуымен ұйымдасқан бағалы қағаздар рыногында жасалған мемлекеттік және мемлекеттік емес бағалы қағаздарды сатып алу-сату мәмілелері ашық сауда-саттық әдісімен жасалады. Қордың меншікті активтерінің қатысуымен жасалатын "кері репо" мәмілелері отыз күннен аспайтын мерзімге жасалуы мүмкін.
Меншікті активтердің қатысуымен Қордың жасаған "кері репо" операцияларының мәні болып Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары жүреді.
Ескерту. 2-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының - 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
2-5. Қордың аффилиирленген тұлғалармен, Қордың ірі акционеріне тиесілі акцияларды сенімгерлік басқарушылармен, және осы Нұсқаулықтың 2-3-тармағының 1), 2), 4) және 5) тармақшаларымен көзделген жағдайларды және ұйымдасқан бағалы қағаздар нарығындағы мәмілелерді қоспағанда, Қордың ірі акционеріне тиесілі акцияларды сенімгерлік басқарушы аффилиирленген тұлғалармен Қордың ірі акционерлеріне тиесілі акцияларды сенімгерлік басқарушы аффилиирленген тұлғалармен қаржы құралдарын сатып алу және(немесе) иеліктен шығару жөніндегі меншікті активтер есебінен мәміле жасауына тыйым салынады.
Ескерту. 2-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының - 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
2-6. Бір эмитенттің екінші деңгейдегі бір банктегі мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздарға салған салымындағы қор инвестициясының мөлшері Қор үшін белгіленген пруденциалдық нормативтермен белгіленген шектеулерге сәйкес келуі тиіс.
Қор егер сауда-саттықты ұйымдастырушы осы бағалы қағаздармен сауда-саттықты тоқтата тұрған жағдайда бастапқы нарықтағы сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне енгізілген мемлекеттік емес бағалы қағаздарды сатып ала алмайды.
Ескерту. 2-6-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының - 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
2-7. Эмитент шығарылым талаптарында көзделген мерзімде борыштық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелерін орындамаған жағдайда, Қор осындай міндеттемелерді орындау мерзімі өткен күннен бастап, осы бағалы қағаздарды сатып алу жөніндегі меншікті активтер есебінен, оның ішінде "кері репо" операцияларын жасау жолы арқылы инвестициялық шешімдер қабылдауға құқылы емес .

Сноска. Инструкция дополнена пунктом 2-7 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Глава 2. Суммарный коэффициент достаточности
собственного капитала
3. Значение суммарного коэффициента достаточности собственного капитала, указанного в подпункте 6) пункта 1 настоящей Инструкции, должно составлять:
1) исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 );
2) с 1 января 2009 года - не менее 0,06.
3-1. Значение суммарного коэффициента достаточности собственного капитала, указанного в подпункте 6) пункта 1 настоящей Инструкции, составляет не менее 0,01 для Фонда, принявшего пенсионные активы и обязательства накопительного пенсионного фонда, лишенного лицензии на осуществление деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат, ежедневно в течение шести месяцев с даты их передачи. По окончании шести месяцев после даты передачи пенсионных активов и обязательств значение суммарного коэффициента достаточности собственного капитала Фонда составляет значение, указанное в пункте 3 настоящей Инструкции.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 3-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
4. В целях выполнения требований пункта 3 настоящей Инструкции, между Организацией и Фондом, активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной организации, заключается договор о соблюдении суммарного коэффициента достаточности собственного капитала. Договор заключается в письменной форме и содержит следующие сведения:
соотношение значений коэффициента К 1 организации к суммарному коэффициенту достаточности собственного капитала;
соотношение значений коэффициента К 1 фонда, активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной организации, к суммарному коэффициенту достаточности собственного капитала;
периодичность внесения изменений в договор в части определения соотношения значений коэффициентов К 1 Организации и фонда, активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной организации, к суммарному коэффициенту достаточности собственного капитала, с указанием даты введения в действие таких изменений.
Значение коэффициента K 1 Фонда, активы которого находятся в инвестиционном управлении у Организации, должно составлять не менее шестидесяти процентов от суммарного коэффициента достаточности собственного капитала. (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.07.2009)
Значение коэффициента K 1 Организации должно составлять не менее двадцати процентов от суммарного коэффициента достаточности собственного капитала. (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.07.2009)
Суммарный коэффициент достаточности собственного капитала Фонда и Организации составляет сто процентов. (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.07.2009)
Фонд направляет в уполномоченный орган копию данного договора в течение одного дня со дня его заключения.
В случае отсутствия договора о соблюдении суммарного коэффициента достаточности собственного капитала, заключенного между организацией и Фондом, значение коэффициента К 1 Фонда составляет не менее семидесяти процентов от суммарного коэффициента достаточности собственного капитала.
Значение коэффициента K 1 определяется фондом ежедневно на конец рабочего дня.

Ескерту. 2-7-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының - 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
2-тарау. Меншiктi капиталдың жеткiлiктiлiк
жиынтық коэффициентi
3. Осы Нұсқаулықтың 1-тармағының 6) тармақшасында көрсетiлген меншiктi капиталдың жеткiлiктiлiк жиынтық коэффициентiнiң мәнi күн сайын мынадай болу тиiс:
1) (алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының - 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
2) 2009 жылдың 1 қ а ң тарынан бастап - 0,06 кем емес;
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.10.29 N 164; 2009.04.10 N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) қаулыларымен.
3-1. Осы Нұсқаулықтың 1-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициентінің жиынтық мәні күн сайын зейнетақы жарналары мен зейнетақы төлемдерін жүзеге асыруды қамту жөніндегі қызметті жүзеге асыруға берілген лицензиядан айырылған жинақтаушы зейнетақы қорының қабылдаған зейнетақы активтері мен міндеттемелері оларды берген күннен бастап алты ай ішінде Қор үшін 0,01 кем болмайды. З ейнетақы активтері мен міндеттемелерді берген күннен кейін алты ай аяқталған соң Қор үшін меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициентінің жиынтық мәні о сы Нұсқаулықтың 3-тармағында көрсетілген мән болып табылады.
Ескерту. 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының - 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
4. Осы Нұсқаулықтың 3-тармағының талаптарын орындау мақсатында активтерi осы ұйымдағы инвестициялық басқаруда болған Ұйым мен Қордың арасында меншiктi капиталдың жеткiлiктiлiгiнiң жиынтық коэффициентiн сақтау туралы шарт жасалуы мүмкiн. Шарт жазбаша нысанда жасалады және оның құрамында мынадай мәлiметтер болуы тиiс:
ұ йымның К1 коэффициентiнiң мәнiнiң меншiктi капиталдың жеткiлiктiлiк жиынтық коэффициентiне ара-қатынасы;
активтерi осы ұйымның инвестициялық басқаруында тұрған қордың К1 коэффициентiнiң мәнiнiң меншiктi капиталдың жеткiлiктiлiк жиынтық коэффициентiне ара-қатынасы;
активтерi осы ұйымның инвестициялық басқаруында тұрған Ұйымның және Қордың К1 коэффициенттерiнiң мәнiнiң меншiктi капиталдың жеткiлiктiлiк жиынтық коэффициентiне ара-қатынасын анықтау бөлiгiнде шартқа өзгерiстер енгiзу кезе ң дiлiгi, осындай ө згерiстердi қ олданысқа енгiзу күнiн көрсету арқылы.
Активтерi Ұйымның инвестициялық басқаруында тұрған Қордың К 1 коэффициентiнiң мәнi меншiктi капиталдың жеткiлiктiлiк жиынтық коэффициентiнің алпыс пайызынан кем болмауы тиіс.
Қордың К1 коэффициентiнiң мәнi меншiктi капиталдың жеткiлiктiлiк жиынтық коэффициентiнің жиырма пайызынан кем болмауы тиіс.
Ұйымдағы Қордың меншiктi капиталының жеткiлiктiлiк жиынтық коэффициентi жүз пайыз болады.
Қор уәкiлеттi органға осы шарт жасалған күннен бастап бiр күн iшiнде осы шарттың көшiрмесiн жiбередi.
Ұйым мен Қордың арасында меншiктi капиталдың жеткiлiктiлiгiнiң жиынтық коэффициентiн сақтау туралы шарт жасалмаған жағдайда, Қордың К 1 коэффициентiнiң мәнi меншiктi капиталдың жеткiлiктiлiгiнiң жиынтық коэффициентiнiң жетпiс пайызынан кем болмауы тиiс.
К 1 коэффициентiнi ң м ә нiн қ ор к ү н сайын ж ұ мыс к ү нiнi ң со ң ында аны қ тап отырады.

Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
4-1. При несоблюдении Фондом и Организацией суммарного коэффициента достаточности собственного капитала, устанавливается невыполнение коэффициента достаточности собственного капитала Фонда и Организации.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 4-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Глава 3. Пруденциальный норматив 1
"Достаточность собственного капитала"
5. Достаточность собственного капитала Фонда характеризуется коэффициентом К 1 .
Коэффициент K 1 рассчитывается по формуле:
К 1 = (ЛА-О)/ВПА, где
ЛА - ликвидные и прочие активы, установленные пунктами 6 и 7 настоящей Инструкции;
О - обязательства (при совершении операции "репо" методом открытых торгов в обязательства включается только сумма дисконтирования рыночной стоимости объекта "репо" на момент открытия "репо", определенная согласно внутренним правилам фондовой биржи);
ВПА - стоимость финансовых инструментов, находящихся в инвестиционном портфеле Фонда, взвешенных по степени риска, которая рассчитывается по формуле:
ВПА = Ккр + Рр + Ор, где
Ккр - кредитный риск, рассчитываемый по долговым ценным бумагам, отнесенным в категорию удерживаемых до погашения в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, долговым ценным бумагам, выпущенным иностранными эмитентами и организациями Республики Казахстан, находящимся в категории "предназначенные для торговли" и "имеющиеся в наличии для продажи" более 1 года, депозитам, аффинированным драгоценным металлам, металлическим депозитам, операциям "обратное репо", взвешиваемым по степени риска, согласно приложению 1 к настоящей Инструкции;
Рр - рыночный риск, рассчитываемый по долговым ценным бумагам, отнесенным в категории "предназначенные для торговли" и "имеющиеся в наличии для продажи", акциям, паям, производным финансовым инструментам. (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
Рыночный риск рассчитывается как произведение коэффициента приведения, равного 10, на сумму: (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
риска по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением ставки вознаграждения (процентным риском); (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
риска по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением рыночной стоимости финансового инструмента (фондовым риском); (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
риска по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением обменных курсов валют и курсов драгоценных металлов (валютным риском). (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
Расчет риска по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением ставки вознаграждения (процентным риском), представляет собой сумму специфичного процентного риска и общего процентного риска. (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
Специфичный процентный риск представляет собой сумму по однородным финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением ставки вознаграждения (процентным риском), взвешенным по коэффициенту специфичного процентного риска в зависимости от рейтинга финансового инструмента, в соответствии с приложением 3 к настоящей Инструкции. (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
Однородными финансовыми инструментами с рыночным риском, связанными с изменением ставки вознаграждения (процентным риском), признаются финансовые инструменты, соответствующие следующим условиям: (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
выпущены одним эмитентом; (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
имеют равный размер доходности; (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
рыночная стоимость выражена в одной и той же валюте; (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
имеют равный срок до погашения. (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
Производные финансовые инструменты в расчет специфичного процентного риска не включаются. (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
Общий процентный риск представляет собой сумму: (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
10 процентов от суммы взвешенных финансовых инструментов всех зон риска по временным интервалам в соответствии с приложением 4 к настоящей Инструкции; (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
40 процентов от суммы взвешенных финансовых инструментов по временным интервалам зоны 1 в соответствии с приложением 4 к настоящей Инструкции; (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
30 процентов размера от суммы взвешенных финансовых инструментов по временным интервалам зоны 2 в соответствии с приложением 4 к настоящей Инструкции; (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
30 процентов размера от суммы взвешенных финансовых инструментов по временным интервалам зоны 3 в соответствии с приложением 4 к настоящей Инструкции. (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
Рыночный риск, связанный с изменением рыночной стоимости финансового инструмента (фондовый риск), представляет собой произведение стоимости финансового инструмента на коэффициент рыночного риска и рассчитывается по акциям (за исключением неконвертируемых привилегированных акций, связанных с изменением ставки вознаграждения), конвертируемым долговым ценным бумагам и акциям, производным финансовым инструментам, депозитарным распискам, базисным активом которых являются указанные ценные бумаги, в соответствии с приложением 5 к настоящей Инструкции. (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
Рыночный риск, связанный с изменением обменных курсов валют и курсов драгоценных металлов (валютный риск), представляет собой произведение суммы финансовых инструментов, номинированных в иностранной валюте, а также номинал и (или) купонное вознаграждение по которым индексировано к изменению курсов иностранных валют, драгоценных металлов, наличной иностранной валюты, за исключением финансовых инструментов, условия выпуска которых предусматривают фиксацию денежных потоков по данному инструменту по установленному курсу в национальной валюте на весь период обращения данных ценных бумаг, на коэффициент валютного риска, равный 0,04. (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
В расчет рыночного риска включаются следующие производные финансовые инструменты, приобретенные с целью хеджирования рисков: (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
производные финансовые инструменты, связанные с изменением ставки вознаграждения - контракт, базисным активом которого является финансовый инструмент, приносящий процентный доход, или контракт, по условиям которого финансовые потоки, рассчитываются на основе процентных ставок или иного процентного контракта; (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
производные финансовые инструменты, связанные с изменением рыночной стоимости базисного актива - контракт, базисным активом которого являются фондовые ценности (акции) или фондовый индекс; (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)

Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының - 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
4-1. Қор мен Ұйым меншiктi капиталдың жеткiлiктiлiк жиынтық коэффициентiн сақтамаған жағдайында, Қор мен Ұйымның меншiктi капиталының жеткiлiктiлiк жиынтық коэффициентi орындалмаған болып белгіленеді.
Ескерту. 4-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының - 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
3-тарау. "Меншiктi капиталдың жеткiлiктiлiгі"
1 пруденциалдық нормативi
5. Қордың меншiктi капиталының жеткiлiктiлiк коэффициентi К 1 коэффициентiмен сипатталады.
K 1 коэффициенті мына формула бойынша есептеледі:
К 1 = (ӨА-М)/ MЗA, мұнда
ӨА – осы Нұсқаулықтың 6 және 7-тармақтарымен белгіленген өтімді және басқа активтер;
M - міндеттемелер ("репо" операциясын ашық сауда әдісімен өткізгенде, міндеттемелерге тек "репо" ашу сәтіне қор биржасының ішкі ережелеріне сәйкес анықталған "репо" объектісінің нарықтық құнының дисконт сомасы ғана кіреді);
МЗА - мына формула бойынша есептелетiн тәуекел дәрежесi бойынша мөлшерленген қордың инвестициялық портфелiндегi қаржы құралдарының құны:
МЗА = Ктк + Нтк + Отк, мұнда
Ктк – осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес қаржылық есеп берудің халықаралық стандарттары бойынша өтелгенге дейін ұсталатын санатқа жатқызылған борыштық бағалы қағаздар , шетелдік эмитенттер және "саудаға арналған " және "сату үшін қолда бар" санатында 1 жылдан астам тұрған Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар , тәуекел дәрежесі бойынша сараланған депозиттер, тазартылған қымбат металдар, металл депозиттер, "кері репо" операциялары бойынша есептелетін кредиттік тәуекел ;
Нтк - "саудаға арналған " және "сату үшін қолда бар" санатына қойылған борыштық бағалы қағаздар, акциялар, пайлар, туынды қаржы құралдары бойынша есептелетін нарықтық тәуекел. (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
Рыноктық тәуекел 10-ға тең келтіру коэффициенті сияқты мына сома бойынша есептеледі: (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
сыйақы ставкасының (пайыздық тәуекелдің) өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралы бойынша тәуекел; (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
нарықтық құнның (қор тәуекелінің) өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралы бойынша тәуекел; (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
валюталардың айырбас бағамдары мен қымбат металдардың бағамдарының (валюталық тәуекел) өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралы бойынша тәуекел. (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
Сыйақы ставкасының (пайыздық тәуекелдің) өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралы бойынша тәуекел есебі айырықша пайыздық тәуекелдің және жалпы пайыздық тәуекелдің сомасын білдіреді. (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
Айырықша пайыздық тәуекел осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес қаржы құралы рейтингіне қатысты айырықша пайыздық тәуекел коэффициенті бойынша сараланған сыйақы ставкасының (пайыздық тәуекелдің) өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар бірыңғай қаржы құралдарының сомасын білдіреді. (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
Сыйақы ставкасының (пайыздық тәуекелдің) өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар бірыңғай қаржы құралдары болып, мынадай талаптарға сәйкес келетін қаржы құралдары танылады: (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
бір эмитент шығарған; (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
тең кірістілік мөлшері бар; (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
нарықтық құны сол сияқты бір валютада көрсетілген; (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
өтелгенге дейінгі бірдей мерзімі бар. (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
Туынды қаржы құралдары айырықша пайыздық тәуекел есебіне енгізілмейді. (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
Жалпы пайыздық тәуекел мына соманы білдіреді: (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес уақытша аралықтар бойынша тәуекелдің барлық аймақтары бойынша сараланған қаржы құралдары сомасының 10 пайызын; (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес 1 аймақтың уақытша аралықтары бойынша сараланған қаржы құралдары сомасының 40 пайызын; (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес 2 аймақтың уақытша аралықтары бойынша сараланған қаржы құралдары сомасының 30 пайызын; (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес 3 аймақтың уақытша аралықтары бойынша сараланған қаржы құралдары сомасының 30 пайызын. (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
Қаржы құралының (қор тәуекелінің) нарықтық құнының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел қаржы құралының құнын рыноктық тәуекел коэффициентімен жасауды білдіреді және борыштық бағалы қағаздар бойынша айырбасталатын акциялар (сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты айырбасталмайтын артықшылықты акцияларды қоспағанда), және осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасына сәйкес базистік активі аталған бағалы қағаздар болып табылатын акциялар, туынды қаржы құралдары, депозитарлық қолхаттар болып есептеледі. (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
Валюталық айырбас бағамдарының және қымбат металл бағамдарының (валюталық тәуекел) өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел шетел валютасында номинирленген қаржы құралдарының сомасын жасауды, сондай-ақ 0,04 валюталық тәуекел коэффициентіне тең осы бағалы қағаздардың барлық айналыс кезеңінде ұлттық валюталық бағаммен белгіленген осы құрал бойынша ақша ағынын белгілейтін шығарылым талабын көздейтін қаржы құралдарын қоспағандағы шетел валюталарының, қымбат металдардың, шетелдік қолма-қол валютаның бағамдарының өзгеруін индекстеген номиналды және/немесе купонды сыйақыны білдіреді. (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
Рыноктық тәуекел есебіне тәуекелдерді хеджирлеу мақсаты үшін сатып алынған мынадай туынды қаржы құралдары енгізіледі: (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты туынды қаржы құралдары – базистік активі пайыздық кіріс алып келетін қаржы құралы болып табылатын келісім-шарт, немесе талаптары бойынша қаржы ағыны пайыздық ставка немесе өзге пайыздық келісім-шарт негізінде есептесетін келісім-шарт; (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
базистік активі нарықтық құнның өзгеруіне байланысты туынды қаржы құралдары – базистік активі қор құндылықтары (акциялар) немесе қор индексі болып табылатын келісім-шарт; (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)

Ор - операционный риск, представляющий собой произведение коэффициента приведения, равного 10, на произведение средней величины годового валового дохода, полученного за последние истекшие три года, на коэффициент операционного риска, равный 0,04.
Средняя величина годового валового дохода за последние истекшие три года рассчитывается как отношение суммы годовых валовых доходов за последние истекшие три года, в каждом из которых Фондом был получен чистый доход, на количество лет, в которых Фондом был получен чистый доход.
Для вновь созданных Фондов операционный риск рассчитывается по истечении финансового года, и средняя величина годового валового дохода рассчитывается исходя из количества истекших лет.
С 1 января 2011 года коэффициент приведения, указанный при расчете рыночного и операционного рисков, составляет 25.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
6. В качестве ликвидных активов признаются следующие активы Фонда, в объемах, предусмотренных приложением 6 к настоящей Инструкции:
1) деньги и денежные эквиваленты, в том числе:
деньги в кассе, не более десяти процентов от суммы активов по балансу Фонда;
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в подпункте 3) настоящего пункта;
деньги на текущих счетах в центральном депозитарии ценных бумаг;
деньги на текущих счетах в банках-нерезидентах, которые имеют долгосрочный и/или краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
деньги на текущих счетах в организациях-нерезидентах, предоставляющих банковские услуги фонду для осуществления операций на организованном рынке ценных бумаг;
2) вклады в Национальном Банке Республики Казахстан;
3) вклады в банках второго уровня Республики Казахстан (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери, при соответствии одному из следующих условий:
банки имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "BB-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-" по национальной шкале агентства "Standard & Poor's";
банки являются дочерними банками-резидентами, родительский банк-нерезидент которых имеет долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "А-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
банки являются банками-эмитентами, простые акции которых включены в первую категорию сектора "акции" официального списка фондовой биржи;

Отк – операциялық тәуекел, 0,04 операциялық тәуекел коэффициентіне тең соңғы өткен үш жыл ішінде алынған жылдық жалпы өнімнің орташа шегін келтіретін 10-ға теңдестіру коэффициентін білдіреді.
Соңғы өткен үш жыл ішіндегі жылдық жалпы өнімнің орташа шегі өткен үш жыл ішіндегі жылдық жалпы өнімнің сомасына қатысты ретінде есептеледі, оның әр қайсысы бойынша Қордың таза кіріс алған жылдарының санына сай кіріс алынған.
Жаңадан құрылған қорлар үшін операциялық тәуекел қаржы жылының аяқталуы бойынша есептеледі, және жылдық жалпы өнімнің орташа шегі өткен жылдардың санын негізге ала отырып, есептеледі.
2011 жылдың 1 қаңтарынан бастап нарықтық тәуекел есебі кезінде көрсетілген келтіру коэффициенті 25 болады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының - 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
6. Осы Нұсқаулықтың 6- қосымшасында көзделген көлемде Қордың мынадай активтерi өтiмдi активтер ретiнде танылады:
1) ақша және ақша баламалары, оны ң iшiнде:
кассадағы ақша, Қордың балансы бойынша активтер сомасыны ң он процентінен астам емес;
осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiнiң ағымдағы шоттарындағы ақша;
бағалы қағаздардың орталық депозитарийінің ағымдағы шоттарындағы ақша;
"Standard & Poor’s" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді, дербес рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар резидент емес банктердің ағымдағы шоттарындағы ақша;
бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногындағы операцияларды жүзеге асыру үшін қорға банктік қызмет көрсетулерді ұсынатын резидент емес ұйымдардың шоттарындағы ақша;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi салымдар;
3) ықтимал шығындарға резервтерді шегергендегі, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар (негiзгi борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескерiп), мынадай талаптардың біріне сәйкес келгенде:
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқ сас де ң гейдегі рейтингтік ба ғ асы бар немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzBB-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар банктер;
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар резидент емес-бас банктің еншілес резидент-банктері болып табылатын банктер;
қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші санатына жай акциялар енгізілген эмитент-банктері болып табылатын банктер;

4) вклады в банках-нерезидентах, которые имеют долгосрочный и/или краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
5) государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
5-1) долговые ценные бумаги, выпущенные Акционерным обществом «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
6) акции юридических лиц Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzВВ-" по национальной шкале агентства "Standard & Poor's", за вычетом резервов на возможные потери;
7) акции юридических лиц, включенные в первую и/или вторую категории сектора "акции" официального списка фондовой биржи, за вычетом резервов на возможные потери;
8) негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzВ-" по национальной шкале агентства "Standard & Poor's" (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
9) негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в подкатегорию "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки первой подкатегории" официального списка фондовой биржи (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
10) ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;

4) ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді, жеке рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар резидент емес-банктердегі салымдар (негізгі борыштың сомаларын және есептелген сыйақыны ескеріп);
5) ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айналымға шығарылғандарды қоса алғанда Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақының сомаларын есепке ала отырып);
5-1) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып);
6) ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары;
7) ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші және/немесе екінші санатына енгізілген заңды тұлғалардың акциялары;
8) ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақының сомаларын есепке ала отырып);
9) ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "бірінші шағын санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" шағын санатына енгізілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақының сомаларын есепке ала отырып);
10) ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып);

11) негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
12) акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери;
13) долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже «ВВВ-» агентства «Standard & Poor's» или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
14) аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты;
15) депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери;
16) депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции юридических лиц Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzВВ-" по национальной шкале агентства "Standard & Poor's", за вычетом резервов на возможные потери;
17) депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции юридических лиц, включенные в первую и/или вторую категории сектора "акции" официального списка фондовой биржи, за вычетом резервов на возможные потери;
18) акции организаторов торгов с ценными бумагами и иных юридических лиц, являющихся частью инфраструктуры рынка ценных бумаг, акционерами которых являются профессиональные участники рынка ценных бумаг, за вычетом резервов на возможные потери;
19) дебиторская задолженность, за исключением требований к Организации по возмещению коэффициента номинального дохода К 2 при формировании резервов (провизий) по условному обязательству Фонда (за вычетом резервов на возможные потери) юридических лиц, не являющихся по отношению к Фонду аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, в том числе: (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.07.2009)
дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) юридических лиц, не являющихся по отношению к Фонду аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более трех дней;
дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) юридических лиц, не являющихся по отношению к Фонду аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более девяноста дней.
Ценные бумаги, указанные в настоящем пункте, не включаются в расчет ликвидных активов в случаях:
продажи ценных бумаг Фондом на условиях их обратного выкупа или передачи в залог, или обременения иным образом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
покупки ценных бумаг Фондом на рынке автоматического "репо" на условиях их обратной продажи;
покупки Фондом ценных бумаг, выпущенных юридическими лицами, являющимися аффилиированными лицами по отношению к Фонду;
покупки ценных бумаг, выпущенных доверительными управляющими акциями, принадлежащими крупным акционерам Фонда, и аффилиированными лицами доверительных управляющих акциями, принадлежащими крупным акционерам Фонда.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2008 N 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ); от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).

11) ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетел эмитенттерінің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып);
12) ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетел эмитенттерінің акциялары;
13) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-" кем емес халықаралық рейтинг бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып) халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы
қағаздар;
14) тазартылған қымбат металдар және металл депозиттері;
15) ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетел эмитенттерінің акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
16) ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, "Standard & Poor’s" агенттігіні ң халы қ аралы қ ш ә кілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар немесе "Standard & Poor’s" агенттігіні ң ұ лтты қ ш ә кілі бойынша "kzВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар базалық активі Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
17) ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші және/немесе екінші санатына енгізілген заңды тұлғалардың акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлы қ қ олхаттар;
18) ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың және бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары акционерлері болып табылатын, бағалы қағаздар рыногы инфрақұрылымының бөлігі болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың акциялары;
19) қызметкерлердің және басқа тұлғалардың дебиторлық берешектерін шегергенде, Қорға қатысты аффилирленген тұлғалар болып табылмайтын заңды тұлғалардың қордың шартты міндеттемелері бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру кезінде (ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп), К 2 номиналды кіріс коэффициентін өтеу жөніндегі Ұйым талаптарын қоспағандағы дебиторлық берешек, оның ішінде : (2009 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі)
қызметкерлердiң және басқа тұлғалардың шарт талаптары бойынша үш күннен аспайтын мерзiмге мерзімі өткен дебиторлық берешегiн шегергендегi Қорға қатысты аффиллирленген тұлғалар болып табылмайтын заңды тұлғалардың дебиторлық берешегi (ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп);
қызметкерлердiң және басқа тұлғалардың шарт талаптары бойынша тоқсан күннен аспайтын мерзiмге мерзімі өткен дебиторлық берешегiн шегергендегi Қорға қатысты аффиллирленген тұлғалар болып табылмайтын заңды тұлғалардың дебиторлық берешегi (ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп).
Осы тармақта көрсетілген бағалы қағаздар мынадай жағдайларда өтімді активтер есебіне қосылмайды:
Қордың бағалы қағаздарды кері сатып алу жағдайларында оларды сатса немесе кепілге берсе немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге тәсілмен ауыртпалық салса;
Қордың бағалы қағаздарды кері сату жағдайларында оларды автоматты "репо" рыногында сатып алса;
Қорға қатынасы бойынша аффиллирленген тұлғалар болып табылатын заңды тұлғалармен шығарылған бағалы қағаздарды Қор сатып алса енгізілмейді;
Қордың ірі акционерлеріне тиесілі акцияларды сенімгерлік басқарушылар және Қордың ірі акционерлеріне тиесілі акцияларды сенімгерлік басқарушы аффилиирленген тұлғалар шығарған бағалы қағаздарды сатып алу .
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.12.29 N 247 , 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулыларымен.

7. В качестве прочих активов признаются следующие активы Фонда:
основные средства Фонда по балансовой стоимости, в том числе:
земля, находящаяся в собственности или на праве постоянного землепользования;
здания и сооружения, находящиеся в собственности;
машины и оборудование, находящиеся в собственности, за исключением транспортных средств.
8. По итогам календарного года Фондом самостоятельно производится расчет разницы между показателем номинальной доходности Фонда и минимальным значением доходности для целей обеспечения получения доходности по пенсионным активам не ниже минимального уровня.
9. Показатель номинальной доходности Фонда характеризуется коэффициентом номинального дохода К 2 , рассчитанного в соответствии с  постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года № 118 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях пруденциальных нормативов, методике их расчетов для организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами" (далее - постановление № 118).
10. Минимальное значение доходности для соответствующего периода представляет собой общую для всех накопительных пенсионных фондов величину, равную нижнему пределу отклонения доходности, установленного пунктом 18 постановления № 118, от скорректированного коэффициента среднего номинального дохода за данный период.
11. В случае, когда на конец календарного года у Фонда существует отрицательная разница между показателем номинальной доходности Фонда и минимальным значением доходности, Фонд возмещает данную разницу за счет собственного капитала путем зачисления соответствующей суммы денег на инвестиционный счет Фонда в банке-кастодиане.
Требование, установленное абзацем первым настоящего пункта, не распространяется на Фонд, принимающий пенсионные активы и обязательства накопительного пенсионного фонда, лишенного лицензии на осуществление деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат, который имеет отрицательную разницу между показателем номинальной доходности Фонда и минимальным значением доходности на конец календарного года, в котором им были приняты пенсионные активы и обязательства.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
12. Сумма, которую Фонд зачисляет на инвестиционный счет в банке-кастодиане для целей исключения отрицательной разницы между минимальным значением доходности и коэффициентом К 2 , рассчитывается в соответствии с пунктом 19 постановления № 118.

7. Қорды ң мынадай активтерi басқа активтер ретiнде танылады:
Қордың баланстық құн бойынша негiзгi құ рал-жабдықтары, оның iшiнде:
меншiктегі немесе тұрақты жер пайдалану құқығындағы жер;
меншiктегі ү йлер мен ғ имараттар;
көлік құралын қ оспа ғ анда, меншiктегі машиналар және жабдықтар;
8. Қор күнтiзбелiк жыл қорытындысы бойынша Қордың номиналды қ кiрiстiлік к ө рсеткiшi мен кiрiстiлiктiң барынша төмен мәнi арасындағы айырма есебiн зейнетақы активтерi бойынша барынша төмен деңгейден кем емес кiрiстілікті алуды қамтамасыз ету ма қ сатында дербес жасайды.
9. Қ орды ң номиналды кiрiстiлiк к ө рсеткiшi Қ аза қ стан Республикасы Қ аржы нары ғ ын ж ә не қ аржы ұ йымдарын реттеу мен қ ада ғ алау агенттiгi Бас қ армасыны ң "Зейнета қ ы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалды қ нормативтерді ң нормативтік м ә ндері, оларды есептеу ә дістемесі туралы н ұ с қ аулы қ ты бекіту туралы" 2008 жыл ғ ы 22 тамызда ғ ы N 118 қ аулысына (б ұ дан ә рi - N 118 қ аулы) с ә йкес есептелген К 2 номиналды кіріс коэффициентiмен сипатталады.
10. Тиістi кезе ң дегi кiрiстiлiктi ң барынша т ө мен м ә нi барлы қ жина қ таушы зейнета қ ы қ орлары ү шiн осы кезе ң дегi орташа номиналды кiрiстi ң т ү зетiлген коэффициентiнен N 118 қ аулыны ң 18-тарма ғ ымен белгiленген кiрiстiлiктi ң ауыт қ уыны ң т ө менгi шегiне те ң шаманы
к ө рсетедi.
11. Қорда күнтізбелік жыл соңында Қордың номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің барынша төмен мәні арасындағы теріс айырма болған жағдайда Қор осы айырманы Қордың кастодиан банктегі инвестициялық шотына тиісті меншікті капитал есебінен ақша сомасын аударым жасау жолымен өтейді.
Осы тармақтың бірінші абзацымен белгіленген талап зейнетақы активтері мен міндеттемелер қабылданған күнтізбелік жыл соңындағы кірістіліктің барынша төмен мәні мен Қордың номиналды кірістілігі көрсеткіші арасындағы теріс айырмасы бар зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі қызметті атқаруға берілетін лицензиядан айырылған жинақтаушы зейнетақы қорының міндеттемелері мен зейнетақы активтерін қабылдайтын Қорға қолданылмайды.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
12. Қ орды ң кiрiстiлiктi ң барынша т ө мен м ә нi мен К 2 коэффициентi арасында ғ ы терiс айырманы алып тастау ма қ сатында кастодиан банктегi инвестициялы қ шот қ а енгізген сомасы N 118 қ аулыны ң 19-тарма ғ ына
с ә йкес есептеледi.

Сумма, которую Фонд возмещает для исключения отрицательной разницы между минимальным значением доходности и коэффициентом К 2 , должна быть зачислена на инвестиционный счет в банке-кастодиане в срок до 1 февраля года, следующего за годом произведения расчета.
13. Фонд в течение дня, следующего за днем произведения зачисления суммы возмещения отрицательной разницы между минимальным значением доходности и коэффициентом К 2 , направляет в уполномоченный орган информацию о зачислении данной суммы с подтверждением банка-кастодиана.
13-1. Фонд ежемесячно проводит тесты на обесценение ценных бумаг и формирует резервы (провизии) против возможных потерь, связанных с их обесценением, в соответствии с постановлением № 118.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 13-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
13-2. При отклонении коэффициента номинального дохода К 2 от значения скорректированного коэффициента среднего номинального дохода и возникновении у Фонда условных обязательств, Фонд формирует оценочный резерв по условным обязательствам, рассчитанный в соответствии с постановлением № 118.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 13-2 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (вводится в действие с 01.07.2009).
Глава 4. Пруденциальный норматив 2
"Инвестиции в негосударственные ценные бумаги одного эмитента,
во вклады в одном банке второго уровня, в доли участия в
уставном капитале одного юридического лица и остаток денег
в кассе"
14. Суммарный размер инвестиций Фонда в ценные бумаги одного эмитента, во вклады в одном банке второго уровня, а также в доли участия в уставном капитале одного юридического лица, которые могут быть осуществлены в соответствии с настоящей Инструкцией при инвестировании собственных активов, не должен превышать следующих значений:
1) в ценные бумаги, эмитированные одним банком второго уровня, а также во вклады в данном банке - десяти процентов от объема собственных активов Фонда при соблюдении следующих условий:
размер данных инвестиций не должен превышать тридцати пяти процентов от размера собственного капитала банка (за исключением финансовых агентств и ипотечных облигаций) либо не более пятидесяти процентов от размера собственного капитала данного банка в случае, если данный банк имеет долгосрочную инвестиционную рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" (по классификации рейтингового агентства "Standard & Poor's") или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
размер инвестиций в ценные бумаги, эмитированные одним банком второго уровня, не превышает двадцати пяти процентов от размера собственного капитала банка (за исключением финансовых агентств и ипотечных облигаций);
размер инвестиций во вклады в одном банке второго уровня не превышает двадцати процентов от размера собственного капитала банка;
инвестиции Фонда за счет пенсионных и собственных активов в голосующие акции банка должны составлять менее десяти процентов от общего количества голосующих акций данного банка;

Қ ор кiрiстiлiктi ң барынша т ө мен м ә нi мен К 2 коэффициентi арасында ғ ы терiс айырманы алып тастау ү шiн ө тейтiн сомасын кастодиан банктегi инвестициялы қ шотына есеп айырысу жасалатын жылдан кейiнгi жылды ң 1 а қ панына дейiнгi мерзiмде енгізуі тиiс.
13. Қ ор кiрiстiлiктi ң барынша т ө мен м ә нi мен К 2 коэффициентi арасында ғ ы терiс айырманы ө теу сомасын енгізуді ж ү зеге асыр ғ ан к ү ннен кейiнгi к ү н iшiнде у ә кiлеттi орган ғ а осы соманы ң енгізілгендігі
ж ө нiндегi кастодиан банктi ң растамасымен бiрге жiбередi.
13-1. Қор ай сайын бағалы қағаздардың құнсыздануы жөнінде тесттер жүргізеді және N 118 қаулыға сәйкес олардың құнсыздануына байланысты болуы мүмкін жоғалтуларға қарсы резервтер (провизиялар) қалыптастырады.
Ескерту. 13-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
13-2. К 2 номиналдық кіріс коэффициенті орташа номинирленген кіріс коэффициентінің түзетілген мәнінен ауытқыған кезде және Қорда шартты міндеттемелер талаптары пайда болған кезде Қор N 118 қаулыға сәйкес есептелген шартты міндеттемелер бойынша бағалау резервін қалыптастырады.
Ескерту. 13-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
4-тарау. "Бiр эмитенттiң мемлекеттiк емес бағалы
қағаздарға, екiншi деңгейдегi бiр банктегi салымдарға,
бiр заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы қатысу үлесiне
инвестициялары және кассадағы ақша қалдығы" 2 пруденциалдық
нормативi
14. Бiр эмитенттiң бағалы қағаздарға, екiншi деңгейдегi бiр банктегi салымдарға, сондай-ақ бір заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы қатысу үлесіне меншiктi активтердi инвестициялау кезiнде осы Нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылуы мүмкiн Қор инвестициясының жиынтық мөлшерi мынадай мәндерден аспауы тиiс:
1) екiншi де ң гейдегi бiр банк эмиссияла ғ ан ба ғ алы қ а ғ аздар ғ а, сондай-а қ осы банктегi салымдар ғ а - мынадай талаптарды са қ та ғ ан кезде Қ орды ң меншiктi активтерiнi ң к ө лемiні ң он пайызынан:
осы инвестициялардың мөлшерi банктiң меншiктi капиталының мөлшерiнiң отыз бес пайызынан аспауы тиiс (қаржылық агенттiктер мен ипотекалық облигацияларды қоспағанда) не осы банктiң меншiктi капиталының мөлшерiнiң елу пайызынан аспауы тиiс, егер осы банк "ВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзiмдi инвестициялық рейтингтік бағасы бар немесе ("Standard & Poor's" рейтингтік агенттiгiн жiктеу бойынша) немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингтiк бағасы бар болса;
екiншi деңгейдегi бiр банк бағалы қағаздарға эмиссиялаған инвестициялар мөлшерi банктiң меншiктi капиталы мөлшерiнiң жиырма бес пайызынан аспауы тиіс ( қ аржылы қ агенттiктер мен ипотекалы қ облигацияларды қ оспа ғ анда);
екiншi де ң гейдегi бiр банктегi салымдар ғ а салын ғ ан инвестициялар м ө лшерi банктi ң меншiктi капиталыны ң м ө лшерiнi ң жиырма процентiнен аспайды;
Қ орды ң банктi ң дауыс берушi акцияларыны ң зейнета қ ылы қ ж ә не меншiктi активтер есебiнен жасал ғ ан инвестициялары осы банктi ң дауыс берушi акцияларыны ң жалпы саныны ң он пайызынан кем болмауы тиiс;

2) в ценные бумаги банка второго уровня и аффилиированных лиц банка, не являющихся банками второго уровня, а также во вклады в данном банке, - десяти процентов от объема собственных активов Фонда, при условии соблюдения ограничений, установленных абзацем вторым подпункта 1), абзацем вторым подпункта 3) настоящего пункта;
3) в ценные бумаги эмитента, не являющегося банком второго уровня - десяти процентов от объема собственных активов Фонда при соблюдении следующих условий:
размер данных инвестиций в негосударственные долговые ценные бумаги эмитента не превышает двадцати процентов от размера собственного капитала данного эмитента (за исключением финансовых агентств, ипотечных облигаций и облигаций, выпущенных под гарантии государства или финансового агентства) или двадцати пяти процентов от общего объема негосударственных долговых ценных бумаг одного выпуска данного эмитента (в зависимости от того, какая из указанных величин является наименьшей);
размер инвестиций в голосующие акции эмитента составляет менее десяти процентов от общего количества голосующих акций данного эмитента;
4) исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 );
5) в доли участия в уставном капитале одного юридического лица  - десяти процентов от объема собственных активов Фонда;
5-1) в доли участия в уставном капитале одного юридического лица и ценные бумаги, выпущенные данным юридическим лицом - десяти процентов от объема собственных активов Фонда;
6) в паи интервального паевого инвестиционного фонда, управляющая компания которого является юридическим лицом, созданным в соответствии с законодательством Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи - десяти процентов от объема собственных активов Фонда, но менее десяти процентов от активов данного интервального паевого инвестиционного фонда;
6-1) в паи интервальных паевых инвестиционных фондов, находящихся в управлении у одной управляющей компании, являющейся юридическим лицом, созданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, и ценные бумаги, выпущенные данной управляющей компанией - десяти процентов от объема собственных активов Фонда;
7) в паи инвестиционного фонда, имеющего по международной шкале рейтинговую оценку "Standard & Poor's principal stability fund ratings" не ниже "BBBm-" либо "Standard & Poor's Fund credit quality ratings" не ниже "BBBf-" - десяти процентов от объема собственных активов Фонда, но менее десяти процентов от активов данного инвестиционного фонда;

2) екiншi деңгейдегi банктiң бағалы қағаздарына және екiншi деңгейдегi банктер болып табылмайтын банктiң аффиллирленген тұлғаларына, сондай-ақ осы банктегi салымдарға - осы тармақтың 1) тармақшасының екiншi абзацымен, 3) тармақшасының екiншi абзацымен белгiленген шектеулердi сақтау шарты бойынша Қордың меншiктi активтерiнiң көлемiнiң он пайызынан;
3) екінші деңгейдегі банк болып табылмайтын эмитенттің бағалы қағаздарына – мынадай талаптарды сақтаған кезде Қордың меншікті активтері көлемінің он пайызынан:
бiрақ мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздарға салынған осы инвестициялардың мөлшері осы эмитенттiң меншiктi капиталы мөлшерiнiң жиырма пайызынан артық болмауы (қаржылық агенттiктерiнен, ипотекалық облигациялардан және мемлекеттiң немесе қаржы агенттiгiнiң кепiлдiгiмен шығарылған облигациялардан басқа) немесе осы эмитенттiң мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздарының бір шығарылымының жалпы көлемiнiң (аталған шамалардың қайсысы мейлiнше кем болатындығына қатысты) жиырма бес пайызынан аспауы керек;
эмитенттің дауыс беруші акцияларындағы инвестициялардың мөлшері осы эмитенттің дауыс беруші акцияларының жалпы санының он пайызынан кем болады ;
4) алынып тасталды
5) бiр заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы қатысу үлесi
Қордың меншiктi активтерiнiң - көлемінің он пайызы;
5-1) Қордың меншікті активтерінің көлемінің он пайызы – бір заңды тұлғаның жарғы капиталындағы және осы заңды тұлға шығарған бағалы қағаздардағы қатысу үлесі;
6) басқарушы компаниясы қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған
заңды тұлға болып табылатын аралық инвестициялық пай қорының пайларына, Қордың меншiктi активтерiнiң көлемiнiң он пайызынан кем емес осы аралық инвестициялық пай қорының активтерінің он пайызынан кем емес мөлшерде;
6-1) Қордың меншiктi активтерiнiң көлемiнiң он пайызын – басқарушы компаниясы қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға болып табылатын бір басқарушы компанияда басқаруда болып отырған аралық инвестициялық пай қорларының пайларымен, және осы басқарушы компания шығарған бағалы қағаздармен;
7) халықаралық шәкіл бойынша "BBBm-"-тен кем емес "Standard & Poor's principal stability fund ratings" не "BBBf-"-тен кем емес "Standard & Poor's Fund credit quality ratings" рейтингтік бағасы бар инвестициялық қордың пайларына, Қ орды ң меншiктi активтерiнi ң
к ө лемiнi ң он пайызынан, бiрақ осы инвестициялы қ қ орды ң активтеріні ң он пайызынан кем емес м ө лшерде;

7-1) в паи инвестиционных фондов, имеющих по международной шкале рейтинговую оценку "Standard & Poor's principal stability fund ratings" не ниже "BBBm-" либо "Standard & Poor's Fund credit quality ratings" не ниже "BBBf-", находящиеся в управлении у одной управляющей компании, и ценные бумаги, выпущенные данной управляющей компанией - десяти процентов от объема собственных активов Фонда;
8) в ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами иностранных государств - десяти процентов от объема собственных активов Фонда, но не более двадцати пяти процентов от общего объема облигаций одной эмиссии;
9) в аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты - десяти процентов от объема собственных активов Фонда;
10) в долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями - десяти процентов от объема собственных активов Фонда.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2008 N 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ); от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
15. При расчете суммарного размера инвестиций Фонда в ценные бумаги одного эмитента, во вклады в одном банке второго уровня:
1) собственный капитал банка (эмитента) - резидента Республики Казахстан определяется на основании его последнего квартального баланса, опубликованного в печатном издании в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим банковскую деятельность, или законодательством Республики Казахстан об акционерных обществах, либо предоставленного организатором торгов ценными бумагами в соответствии с листинговыми процедурами;
2) собственный капитал иностранного эмитента определяется на основании его последнего квартального баланса, размещенного в информационных аналитических системах Reuters или Bloomberg V.L.Р. или в сети интернет на сайте организатора торгов ценными бумагами, в торговой системе которого котируются данные ценные бумаги, или на сайте эмитента данных ценных бумаг;
3) аффилиированные по отношению друг к другу банки признаются в качестве одного банка, при этом ограничение, установленное абзацем вторым подпункта 1) пункта 14 настоящей Инструкции, применяется по отношению к каждому из таких банков;
4) аффилиированные по отношению другу к другу эмитенты, не являющиеся банками второго уровня, признаются в качестве одного эмитента, при этом ограничения, установленные подпунктом 3) пункта 14 настоящей Инструкции, применяются к каждому из таких эмитентов по отдельности. Действие настоящего подпункта не распространяется на юридические лица, являющиеся участниками (акционерами) кредитных бюро а также на юридические лица, государственные пакеты акций (доли участия) которых переданы Акционерному обществу «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына».
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2008 N 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ); от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).

7-1) Қордың меншiктi активтерiнiң көлемiнiң он пайызын – халықаралық шәкіл бойынша "BBBm-"-тен кем емес "Standard & Poor's principal stability fund ratings" не "BBBf-"-тен кем емес "Standard & Poor's Fund credit quality ratings" рейтингтік бағасы бар бір басқарушы компанияның басқаруында тұрған және осы компания шығарған инвестициялық қорлар пайларына;
8) шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздарға – Қордың меншікті активтері көлемінің он пайызынан, бірақ бір эмиссия облигацияларының жалпы көлемінің жиырма бес пайызынан кем емес мөлшерде;
9) Қордың меншiктi активтерiнiң көлемiнiң он пайызын – тазартылған қымбат металдармен және металл депозиттермен ;
10) Қордың меншiктi активтерiнiң көлемiнiң он пайызын – халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздармен .
Ескерту. 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.12.29 N 247 , 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулыларымен.
15. Қ орды ң инвестицияларыны ң жиынты қ м ө лшерiн бiр эмитенттi ң бағ алы қ а ғ аздарына, екiншi де ң гейдегi бiр банктегi салымдарына салып, есеп айырысу кезiнде:
1) Қ аза қ стан Республикасыны ң резидент банкiнi ң (эмитенттi ң ) меншiктi капиталы - листингтiк рәсiмдерге сәйкес бағалы қағаздардың сауда-сатты ғ ын ұ йымдастырушы берген Қазақстан Республикасының банк қызметiн реттейтiн за ң намасына немесе Қазақстан Республикасының акционерлiк қоғамдар туралы заң намасына сәйкес баспасөз басылымында жариялан ғ ан со ңғ ы то қ санды қ балансы негiзiнде аны қ талады.
2) шетелдiк эмитенттiң меншiктi капиталы Reuters немесе Bloomberg V.L.Р ақпаратты талдама жүйесiнде немесе осы бағалы қағаздар бағасы белгiленетiн сауда жүйесiнде, бағалы қағаздардың сауда-саттығын ұйымдастырушыны ң интернет желiсiндегi сайтында немесе осы бағалы қағаздар эмитентiнiң сайтында орналасқан оның соңғы тоқсандық балансы негiзiнде аны қ талады;
3) бiр-бiрiне қатысты аффиллирленген банктер бiр банк болып танылады, сонымен қатар осы Нұсқаулықтың 14-тармағының 1) тармақшасының екiншi абзацымен белгiленген шектеу осындай банктердiң әрқайсысына қатысты қолданылады;
4) бiр-бiрiне қатысты аффиллирленген, екiншi деңгейдегi банктер болып табылмайтын эмитенттер бiр эмитент ретiнде танылады, сонымен
қатар осы Нұсқаулықтың 14-тармағының 3) тармақшасымен белгiленген шектеулер осы эмитенттердiң әр қайсысына жеке қолданылады. Осы тармақшаның күші кредиттік бюроның қатысушылары (акционерлері) болып табылатын заңды тұлғаларға, сондай-ақ мемлекеттік акциялар пакеті (қатысу үлесі) "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамына берілген заңды тұлғаларға таратылмайды.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.12.29 N 247 , 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулыларымен.

16. Размер остатка денег в кассе Фонда на конец дня не должен превышать десяти процентов от собственных активов Фонда.
Максимальный остаток денег на текущих счетах Фонда в одном банке второго уровня (в двух и более банках второго уровня, являющихся между собой аффилиированными лицами) не должен превышать десяти процентов от размера собственных активов Фонда.
17. Нормы, установленные пунктами 14 и 15 настоящей Инструкции, не распространяются на государственные ценные бумаги Республики Казахстан и долговые ценные бумаги, выпущенные Акционерным обществом «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» , которые могут быть приобретены Фондом в соответствии с порядком инвестирования пенсионных активов, установленным уполномоченным органом.
При расчете суммарного размера инвестиций Фонда в облигации эмитента, не являющегося банком второго уровня, используется номинальная стоимость облигаций.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2008 N 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Глава 5. Контроль за соблюдением пруденциальных нормативов
18. Фонд производит расчеты каждый рабочий день по состоянию на конец предшествующего рабочего дня, а также на конец каждого из выходных дней, непосредственно предшествовавших текущему рабочему дню:
1) значения коэффициента К 1 ;
2) на соответствие осуществленных инвестиций пруденциальному нормативу 2.
19. Расчеты значения коэффициента К 1 и дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов по формам приложений 1, 3, 4, 5, 6, 7 к настоящей Инструкции ежемесячно на электронном и бумажном носителях предоставляются Фондом уполномоченному органу по состоянию на первое число месяца, следующего за отчетным, не позднее 18-00 часов времени города Астаны пятого рабочего дня данного месяца.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Данные в расчетах указываются в национальной валюте Республики Казахстан - тенге. Единица измерения, используемая при их составлении, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
20. Расчеты и дополнительные сведения на бумажном носителе подписываются первым руководителем Фонда или лицом, уполномоченным на подписание отчета, главным бухгалтером, заверяются печатью и хранятся у Фонда.

16. Күннiң соңындағы Қ орды ң кассасындағы қалдық ақша мөлшерi Қордың меншiктi активтерiнi ң он пайызынан аспауы тиiс.
Екінші деңгейдегі бір банктегі (өз араларында аффиллирленген тұлғалар болып табылатын екі және одан көп екінші деңгейдегі банктердегі) Қордың ағымдағы шоттарындағы ақшаның барынша жоғары қалдығы Қордың меншікті активтері мөлшерінің он пайызынан аспауы тиіс.
17. Осы Нұсқаулықтың 14 ж ә не 15-тармақтарымен белгiленген нормалар уәкiлеттi орган белгiлеген зейнетақы активтерiн инвестициялау тәртiбiне сәйкес Қордың сатып алуы мүмкiн Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарына және "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздарына қолданылмайды.
Қордың инвестицияларының жиынтық мөлшерiн екiншi деңгейдегi банк болып табылмайтын эмитент облигацияларымен есеп айырысу кезiнде облигациялардың номиналды құны пайдаланылады.
Ескерту. 17-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.12.29 N 247 Қаулысымен.
5-тарау. Пруденциалдық нормативтердiң сақталуын бақылау
18. Қор осының алдындағы жұмыс күнiнiң соңындағы, сондай-ақ ағымдағы тiкелей жұмыс күнiнiң алдындағы әр демалыс күнiнiң соңындағы жағдай бойынша әр жұмыс күнi үшiн есеп жасайды:
1) К 1 коэффициентiнi ң м ә нiне;
2) жасалған инвестициялардың 2-пруденциалды қ нормативiне сәйкестiгiне.
19. К 1 коэффициентi мәнiнiң есептерi және осы Нұсқаулықтың 1, 3, 4, 5, 6, 7 -қосымшаларының нысандары бойынша пруденциалдық нормативтерді есептеу үшiн қосымша мәлiметтердi Қор ай сайын электронды және қағаз тасымалдағыштармен уәкiлеттi органға есептiден кейiнгi айдың бiрiншi күнгi жағдай бойынша осы айдың бесiншi жұмыс күнi Астана қаласының уақытымен 18-00-ден кешiктiрмей бередi.
Есептердегi деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - теңгемен көрсетiледi. Оларды жасау кезiнде қолданылған өлшем бiрлiктерi мың теңгемен белгiленедi. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейiн дөңгелектенедi, ал бес жүз теңгеге тең және одан артық сома мың теңгемен дөңгелектенедi.
Ескерту. 19-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
20. Қағаз тасымалдағыштағы есептер мен қосымша мәлiметтерге
Қордың бiрiншi басшысы немесе есепке қол қоюға уәкілетті, бас бухгалтер қол қояды, мөрмен расталады және Қорда сақталады.

21. Расчеты и дополнительные сведения на электронном носителе представляются с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
22. Идентичность данных, представляемых на электронном носителе, данным на бумажном носителе, обеспечивается первым руководителем Фонда или лицом, его замещающим.
23. В случае несоответствия значений, указанных в пункте 18 настоящей Инструкции, пруденциальным нормативам, установленным настоящей Инструкцией, Фонд сообщает уполномоченному органу в течение одного дня о факте и причинах данного несоответствия с приложением плана мероприятий по его устранению.
В случае нарушения требований, установленных абзацем вторым подпункта 1) пункта 14 настоящей Инструкции, Фонд устраняет данное нарушение за счет собственных активов.
24. В случае осуществления Фондом отдельных видов профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, расчет пруденциальных нормативов осуществляется с учетом особенностей, установленных постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года № 119 "Об утверждении Правил расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных".
Приложение 1
к Инструкции о нормативных
значениях пруденциальных
нормативов, методике их
расчетов для накопительных
пенсионных фондов
Примечание РЦПИ!
В приложение 1 предусмотрены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (вводятся в действие с 01.01.2010).
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.10.2008 N 164 (порядок введения в действие см. п. 4 ); от 29.12.2008 N 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ); от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
___________________________________________________
наименование Фонда
Кредитный риск
на "____" __________ 200__ года
(в тысячах тенге)
п/п
Наименование статей
Сумма
Степень
риска в
процентах
Расчетная
сумма
I группа
1
Наличные тенге
0
2
Наличная иностранная валюта стран,
имеющих суверенный рейтинг не ниже
"АА-" агентства "Standard & Poor's"
или рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
0
3
Государственные ценные бумаги
Республики Казахстан, за исключением
облигаций, выпущенных местными
исполнительными органами
0
3-1
Долговые ценные бумаги, выпущенные
Акционерным обществом «Фонд
национального благосостояния
«Самрук-Казына»
0
3-2
Операции "обратное репо"
0
4
Вклады в Национальном Банке
Республики Казахстан
0
5
Государственные ценные бумаги
иностранных государств, имеющих
суверенный рейтинг не ниже "АА-"
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
0
6
Долговые ценные бумаги, выпущенные
международными финансовыми
организациями, имеющие международную
рейтинговую оценку не ниже «АА-»
агентства Standard&Poor's или
рейтинг аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
0
7
Аффинированные драгоценные металлы и
металлические депозиты, в том числе,
в банках-нерезидентах Республики
Казахстан, имеющих рейтинговую
оценку не ниже "АА-" по
международной  шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
0
8
Фьючерсы, опционы, свопы, форварды,
базовым активом которых являются
активы, включенные в І группу риска
0
9
Начисленное вознаграждение по
активам, включенным в I группу риска
0
II группа
10
Наличная иностранная валюта стран,
имеющих суверенный рейтинг от "А-"
до "ВВВ-" агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, и стран, не
имеющих соответствующей рейтинговой
оценки
20
11
Государственные ценные бумаги,
иностранных государств, имеющих
суверенный рейтинг от "А+" до "А-"
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
20

21. Электронды тасымалдағыштағы есептер мен қосымша мәлiметтер берiлетiн деректердiң құпиялылығын және түзетiлмейтiндiгiн қамтамасыз ететiн криптографиялық құралдармен қорғалатын ақпаратты жеткiзуге кепiлдiк берiлген көлiк жүйесiн пайдалану арқылы жасалады.
22. Электронды тасымалда ғ ышта ұсынылып отыр ғ ан деректер мен қағаз тасымалдағыштағы деректердiң дәлме-дәлдiгiн Қордың бiрiншi басшысы немесе оның орнындағы тұлға қамтамасыз етедi.
23. Осы Нұсқаулықтың 18-тармағында көрсетiлген мәндер осы Нұсқаулық белгiлеген пруденциалдық нормативтермен сәйкес келмеген жағдайда, Қор уәкiлеттi органға бiр күн iшiнде осы сәйкессiздiк фактiсi мен себептерi туралы оны жою жөнiндегi iс-шаралар жоспарын қоса бере отырып, хабарлайды.
Осы Нұсқаулықтың 14-тармағының 1) тармақшасыны ң екiншi абзацымен белгiленген талаптар бұзылған жағдайда, Қор осы тәртiп бұзуды өз жеке активтерi есебiнен жояды.
24. Қор бағалы қағаздар рыногында кәсiби қ ызметтi ң жекелеген түрлерiн жүзеге асырған жағдайда, пруденциалды қ нормативтердi ң есебi Қ аза қ стан Республикасы Қаржы нарығын және қ аржы ұ йымдарын реттеу мен қ ада ғ алау агенттiгi Бас қ армасыны ң "Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесін бекіту туралы" 2008 жылғы 22 тамыздағы N 119 қаулысымен белгiленген ерекшелiктердi ескере отырып жасалады.
Жинақтаушы зейнетақы қорларына
арналған пруденциалдық
нормативтердiң нормативтiк
маңызы, олардың есебiнiң
әдiстемесi туралы нұсқаулыққа
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.10.29 N 164 , 2008.12.29 N 247 , 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулыларымен.
РҚАО-ның ескертуі!
1-қосымшаға 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен өзгерту енгізіледі.
___________________________________________________________
Қордың атауы
200__ жыл ғ ы "____" __________
кредиттік т ә уекел
(мы ң те ң ге)
N
р/c
Баптарды ң атауы
Сомасы
Пайыздардағы тәуекел деңгейі
Есеп айырысу сомасы
I топ
1
Қолма- қол теңге
0
2
"Standard & Рооr's" агенттігінің "АА-"-тен кем емес тәуелсіз рейтингі бар немесе бас қа рейтингтік агенттіктерді ң бірі-
ні ң осы ғ ан ұқ сас де ң гейіндегі
рейтингтік ба ғ асы бар елді ң
шетелдік қ олма- қ ол валютасы
0
3
Жергілікті ат қ арушы органдар шы-
ғ ар ғ ан облигацияларды қ оспа-
ғ анда, Қ аза қ стан Республикасыны ң
мемлекеттік ба ғ алы қ а ғ аздары
0
3-1
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар
0
3-2
"Кері репо" операциялары
0
4
Қ аза қ стан Республикасыны ң Ұ лтты қ
Банкіндегі салымдар
0
5
"Standard & Рооr's" агенттігінің
"АА-"-тен кем емес тәуелсіз
рейтингі бар немесе басқа
рейтингтік агенттіктердің
бірінің осыған ұқсас деңгейінде-
гі рейтингтік бағасы бар шет
мемлекеттердің мемлекеттік
бағалы қағаздары
0
6
"Standard & Рооr's" агенттігінің "АА-"-тен кем емес халықаралық рейтинг бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
0
7
"Standard & Рооr's" агенттігінің
халықаралық шәкілі бойынша
"АА-"-тен төмен емес рейтингтік
бағасы немесе басқа рейтингтік
агенттіктердің бірінің осыған
ұқсас деңгейіндегі рейтингтік
бағасы бар, соның ішінде,
Қазақстан Республикасының
резидент емес банктерінде
тазартылған қымбат металдар мен
металл депозиттер
0
8
Базалық активі тәуекелдің
І-тобына енгізілген активтер
болып табылатын фьючерстер,
опциондар, своптар, форвардтар
0
9
Тәуекел І-тобына енгізілген
активтер бойынша есептелген
сыйақы
0
II топ
10
"Standard & Рооr's" агенттігінің
" А-"-тен " ВВВ- " дейінгі тәуелсіз
рейтингі бар немесе басқа
рейтингтік агенттіктердің
бірінің осыған ұқсас деңгейінде-
гі рейтингтік бағасы бар
елдердің және тиісінше рейтинг-
тік бағасы жоқ елдердің шетелдік
қолма-қол валютасы
20
11
"Standard & Рооr's" агенттігінің
"А+"-тен "А-" дейінгі тәуелсіз
рейтингі бар немесе басқа
рейтингтік агенттіктердің
бірінің осыған ұқсас деңгейінде-
гі рейтингтік бағасы бар шет
мемлекеттердің мемлекеттік
бағалы қағаздары
20

11-1
Долговые ценные бумаги, выпущенные
международными финансовыми
организациями, имеющие международную
рейтинговую оценку от «А+» до «А-»
агентства Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
20
12
Облигации, выпущенные местными
исполнительными органами Республики
Казахстан, включенные в официальный
список фондовой биржи
20
13
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, имеющих
долгосрочный кредитный рейтинг не
ниже "А-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку не
ниже "kzA-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's", в
дочерних банках-резидентах,
родительский банк-нерезидент которых
имеет долгосрочный кредитный рейтинг
не ниже "АА-" по международной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
20
14
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные иностранными
организациями, имеющие рейтинговую
оценку не ниже "АА-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
20
15
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные организациями
Республики Казахстан в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
имеющие рейтинговую оценку не ниже
"А-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку не
ниже "kzA-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's"
20
16
Principal protected notes,
выпущенные организациями, имеющими
рейтинговую оценку не ниже "АА-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
20
17
Инфраструктурные облигации
организаций Республики Казахстан,
включенные в официальный список
фондовой биржи, по которым имеется
поручительство государства, размер
которого соответствует полному
объему выпуска инфраструктурных
облигаций
20
18
Деньги в пути
20
19
Начисленное вознаграждение по
активам, включенным во II группу
риска
20
III группа
20
Государственные ценные бумаги
иностранных государств, имеющих
суверенный рейтинг от "ВВВ+" до
"ВВВ-" агентства "Standard & Poor's"
или рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
50

11-1
"Standard & Рооr's" агенттігінің "А+"-тен "А-" дейінгі халықаралық рейтинг бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
20
12
Қ ор биржасыны ң ресми тізіміне
енгізілген Қ аза қ стан Республика-
сыны ң жергілікті ат қ арушы
органдары шы ғ ар ғ ан облигациялар
20
13
"Standard & Рооr's" агенттігінің
халықаралық шәкілі бойынша
"А-"-тен төмен емес ұзақ
мерзімді кредиттік рейтингісі
бар немесе басқа рейтингтік
агенттіктердің бірінің осыған
ұқсас деңгейіндегі рейтингтік
бағасы бар немесе "Standard &
Рооr's" агенттігінің ұлттық
шәкілі бойынша "kzА-"-тен төмен
емес рейтингтік бағасы бар
Қазақстан Республикасының екінші
деңгейдегі банктеріндегі,
"Standard & Poor's" агенттігінің
халықаралық шәкілі бойынша
"АА-"-тен төмен емес ұзақ
мерзімді кредиттік рейтингі бар
немесе басқа рейтингтік
агенттіктерінің бірінің осыған
ұқсас деңгейдегі рейтингтік
бағасы бар резидент емес-бас
банктің еншілес резидент-банкте-
ріндегі салымдар
20
14
"Standard & Poor's" агенттігінің
халықаралық шәкілі бойынша
"АА-"-тен төмен емес рейтингтік
бағасы бар немесе басқа
рейтингтік агенттіктерінің
бірінің осыған ұқсас деңгейдегі
рейтингтік бағасы бар шетелдік
ұйымдармен шығарылған мемлекет-
тік емес борыштық бағалы
қағаздары
20
15
Қазақстан Республикасының және
басқа мемлекеттердің заңнамасына
сәйкес Қазақстан Республикасының
ұйымдары шығарған, "Standard &
Рооr's" агенттігінің халықаралық
шәкілі бойынша "А-"-тен төмен
емес рейтингтік бағасы бар
немесе басқа рейтингтік
агенттіктердің бірінің осыған
ұқсас деңгейіндегі рейтингтік
бағасы бар немесе "Standard &
Рооr's" агенттігінің ұлттық
шәкілі бойынша "kzА-"-тен төмен
емес рейтингтік бағасы бар
мемлекеттік емес борыштық бағалы
қағаздар
20
16
"Standard & Рооr's" агенттігінің
халықаралық шәкілі бойынша
"АА-"-тен төмен емес рейтингтік
бағасы бар немесе басқа
рейтингтік агенттіктердің
бірінің осыған ұқсас деңгейін-
дегі рейтингтік бағасы бар
ұйымдармен шығарылған Principal
protected notes
20
17
Қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, ол бойынша мемлекеттің тапсырмасы бар, мөлшері инфрақұрылымдық облигациялар шығарылымының толық көлеміне сәйкес келетін Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған инфрақұрылымдық облигациялар
20
18
Жолда ғ ы а қ ша
20
19
Т ә уекелді ң II-тобына енгізілген
активтер бойынша есептелген
сыйа қ ы
20
III-топ
20
"Standard & Рооr's" агенттігінің
"ВВВ+"-тен бастап "ВВВ-" дейінгі
тәуелсіз рейтингі бар немесе
басқа рейтингтік агенттіктердің
бірінің осыған ұқсас деңгейінде-
гі рейтингтік бағасы бар шет
мемлекеттердің мемлекеттік
бағалы қағаздары
50

20-1
Долговые ценные бумаги, выпущенные
международными финансовыми
организациями, имеющие международную
рейтинговую оценку от «ВВВ+» до
«ВВВ-» агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств
50
21
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, имеющих
долгосрочный кредитный рейтинг от
"ВВВ+" до "ВВВ-" по международной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку от
"kzВВВ+" до "kzВВВ-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's",
в дочерних банках-резидентах,
родительский банк-нерезидент которых
имеет долгосрочный кредитный рейтинг
от "А+" до "А-" по международной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
50
22
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные иностранными
организациями, имеющие рейтинговую
оценку от "А+" до "А-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
50
23
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные организациями
Республики Казахстан в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
имеющие рейтинговую оценку от "ВВВ+"
до "ВВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку от
"kzBBB+" до "kzBBB-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's"
50
24
Principal protected notes,
выпущенные организациями, имеющими
рейтинговую оценку от "А+" до "А-"
по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
50
25
Фьючерсы, опционы, свопы, форварды,
базовым активом которых являются
активы, включенные в III группу
риска
50
26
Фьючерсы, опционы, свопы, форварды,
базовым активом которых является
индекс
50
27
Начисленное вознаграждение по
активам, включенным в III группу
риска
50
IV группа
28
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, имеющих
долгосрочный кредитный рейтинг от
"ВВ+" до "ВВ-" по международной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку от
"kzВВ+" до "kzBB-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's",
в дочерних банках-резидентах,
родительский банк-нерезидент которых
имеет долгосрочный кредитный рейтинг
не ниже "А-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
100
29
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные иностранными
организациями, имеющие рейтинговую
оценку от "ВВВ+" до "ВВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
100
30
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные организациями
Республики Казахстан в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
имеющие рейтинговую оценку от "ВВ+"
до "ВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку не
ниже "kzBB-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's"
100
31
Инфраструктурные облигации
организаций Республики Казахстан,
включенные в официальный список
фондовой биржи, по которым имеется
поручительство государства по
неполному объему выпуска
инфраструктурных обязательств
100
32
Инфраструктурные облигации
организаций Республики Казахстан
100
33
Исключена постановлением Правления Агентства РК по
регулированию и надзору финансового рынка и финансовых
организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие
см. п. 4 )
34
Операции "обратное репо"
100
35
Начисленное вознаграждение по
активам, простые акции которых
включены в IV группу риска
100
V группа
36
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, при условии,
что данные банки являются
банками-эмитентами, включенными в
первую категорию сектора "акции"
официального списка фондовой биржи
130
37
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные организациями
Республики Казахстан в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
имеющие рейтинговую оценку от "В+"
до "В-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку от
"kzB+" до "kzВ-"  по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's"
130
38
Фьючерсы, опционы, свопы, форварды,
базовым активом которых являются
активы, включенные в V группу риска
130
39
Начисленное вознаграждение по
активам, включенным в V группу риска
130

20-1
"Standard & Рооr's" агенттігінің "ВВВ+"-тен бастап "ВВВ-" дейінгі халықаралық рейтинг бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтинг бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
50
21
"Standard & Рооr's" агенттігінің
халықаралық шәкілі бойынша
"ВВВ+"-тен бастап "ВВВ-" дейінгі
ұзақ мерзімді кредиттік
рейтингісі бар немесе басқа
рейтингтік агенттіктердің
бірінің осыған ұқсас деңгейінде-
гі рейтингтік бағасы бар немесе
"Standard & Рооr's" агенттігінің
ұлттық шәкілі бойынша " kzВВВ+" бастап " kzВВВ-" дейінгі
рейтингтік бағасы бар Қазақстан
Республикасының екінші деңгейде-
гі банктеріндегі, "Standard &
Рооr's" агенттігінің халықаралық
шәкілі бойынша "А+"-тен бастап
"А-" дейінгі ұзақ мерзімді
кредиттік рейтингі бар немесе
басқа рейтингтік агенттіктердің
бірінің осыған ұқсас деңгейінде-
гі рейтингтік бағасы бар
резидент емес бас банкінің
еншілес резидент-банктеріндегі
салымдар
50
22
"Standard & Рооr's" агенттігінің
халықаралық шәкілі бойынша
"А+"-тен "А-" дейін рейтингтік
бағасы бар немесе басқа
рейтингтік агенттіктердің
бірінің осыған ұқсас деңгейінде-
гі рейтингтік бағасы бар шетел
ұйымдары шығарған мемлекеттік
емес борыштық бағалы қағаздары
50
23
Қазақстан Республикасының және
басқа мемлекеттердің заңнамасына
сәйкес Қазақстан Республикасының
ұйымдары шығарған, "Standard &
Рооr's" агенттігінің халықаралық
шәкілі бойынша "ВВВ+"-тен бастап
"ВВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы
бар немесе басқа рейтингтік
агенттіктердің бірінің осыған
ұқсас деңгейіндегі рейтингтік
бағасы бар немесе "Standard &
Рооr's" агенттігінің ұлттық
шәкілі бойынша "kzВВВ+"- тен бастап "kzВВВ-" дейінгі рейтинг-
тік бағасы бар мемлекеттік емес
борыштық бағалы қағаздар
50
24
"Standard & Рооr's" агенттігінің
халықаралық шәкілі бойынша
"А+"-тен бастап "А-" дейін
рейтингтік бағасы бар немесе
басқа рейтингтік агенттіктердің
бірінің осыған ұқсас деңгейінде-
гі рейтингтік бағасы бар
ұйымдармен шығарылған Principal
protected notes
50
25
Базалық активі тәуекелдің
ІІІ-тобына енгізілген активтер
болып табылатын фьючерстер,
опциондар, своптар, форвардтар
50
26
Базалы қ активі индекс болып
табылатын фьючерстер, опциондар,
своптар, форвардтар
50
27
Т ә уекелді ң ІII-тобына енгізілген
активтер бойынша есептелген
сыйа қ ы
50
IV топ
28
"Standard & Рооr's" агенттігінің
халықаралық шәкілі бойынша
"ВВ+"-тен бастап "ВВ-" дейінгі
ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі
бар немесе басқа рейтингтік
агенттіктерінің бірінің осыған
ұқсас деңгейіндегі рейтингтік
бағасы бар немесе "Standard &
Рооr's" агенттігінің ұлттық
шәкілі бойынша "kzВВ+"-тен
бастап "kzВВ-" дейінгі рейтинг-
тік бағасы бар Қазақстан
Республикасының екінші деңгейде-
гі банктеріндегі салымдар
100
29
"Standard & Рооr's" агенттігінің
халықаралық шәкілі бойынша
"ВВВ+"-тен бастап "ВВВ-" дейінгі
рейтингтік бағасы бар немесе
басқа рейтингтік агенттіктердің
бірінің осыған ұқсас деңгейінде-
гі рейтингтік бағасы бар шетел
ұйымдары шығарған мемлекеттік
емес борыштық бағалы қағаздары
100
30
Қазақстан Республикасының және
басқа мемлекеттердің заңнамасына
сәйкес Қазақстан Республикасының
ұйымдары шығарған, "Standard &
Рооr's" агенттігінің халықаралық
шәкілі бойынша "ВВ+"-тен бастап
"ВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы
бар немесе басқа рейтингтік
агенттіктердің бірінің осыған
ұқсас деңгейіндегі рейтингтік
бағасы бар немесе "Standard &
Рооr's" агенттігінің ұлттық
шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен төмен
емес рейтингтік бағасы бар
мемлекеттік емес борыштық бағалы
қағаздар
100
31
Инфрақұрылымдық міндеттемелер шығарылымының толық емес көлемі бойынша мемлекеттің кепілдігі бар, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигациялары
100
32
Қ аза қ стан Республикасы
ұ йымдарыны ң инфра құ рылымды қ
облигациялары
100
33
алынып тасталды
34
"Кері репо" операциялары
100
35
Т ә уекелді ң ІV-тобына жай акциялар енгізілген активтер бойынша есептелген сыйа қ ы
100
V топ
36
Қ аза қ стан Республикасыны ң екінші
де ң гейдегі банктеріндегі
салымдар, осы банктер қ ор
биржасыны ң ресми тізіміні ң
"акциялар" секторыны ң бірінші
санатына енгізілген эмитент-
банктері болып табылған жағдайда
130
37
Қазақстан Республикасының және
басқа мемлекеттердің заңнамасына
сәйкес Қазақстан Республикасының
ұйымдары шығарған, "Standard &
Рооr's" агенттігінің халықаралық
шәкілі бойынша "В+"-тен бастап
"В-" дейінгі рейтингтік бағасы
бар немесе басқа рейтингтік
агенттіктердің бірінің осыған
ұқсас деңгейіндегі рейтингтік
бағасы бар немесе "Standard &
Рооr's" агенттігінің ұлттық
шәкілі бойынша "kzВ+"-тен бастап
"kzВ-"  дейінгі рейтингтік
бағасы бар мемлекеттік емес
борыштық бағалы қағаздар
130
38
Базалық активі тәуекелдің V- тобына енгізілген активтер
болып табылатын фьючерстер,
опциондар, своптар, форвардтар
130
39
Т ә уекелді ң V-тобына енгізілген
активтер бойынша есептелген
сыйа қ ы
130

39-1
Финансовые инструменты, не
соответствующие требованиям
приложения 1 Правил осуществления
деятельности по инвестиционному
управлению пенсионными активами,
утвержденных постановлением
Правления Агентства Республики
Казахстан по регулированию и
надзору финансового рынка и
финансовых организаций от 27 октября
2006 года № 225 "Об утверждении
Правил осуществления деятельности по
инвестиционному управлению
пенсионными активами"
(зарегистрированным в Реестре
государственной регистрации
нормативных правовых актов под №
4486)
300
VI группа
40
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные организациями
Республики Казахстан в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
включенные в подкатегорию "долговые
ценные бумаги без рейтинговой оценки
первой подкатегории" официального
списка фондовой биржи

39-1
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы N 225 қаулысымен бекітілген Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесінің 1-қосымшасының талаптарына сәйкес келмейтін қаржы құралдары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4486 тіркелген )
300
VI топ
40
Қазақстан Республикасының және
басқа мемлекеттердің заңнамасына
сәйкес Қазақстан Республикасының
ұйымдары шығарған, қор биржасы-
ның ресми тізімінің "бірінші
шағын санаттың рейтингтік бағасы
жоқ борыштық бағалы қағаздар"
шағын санатына кіргізілген
мемлекеттік емес борыштық бағалы
қағаздар

200
41
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные организациями
Республики Казахстан в соответствии
с законодательством Республики
Казахстан и других государств,
включенные в подкатегорию "долговые
ценные бумаги без рейтинговой оценки
второй подкатегории" официального
списка фондовой биржи
300
42
Долговые ценные бумаги, подвергнутые
организатором торгов делистингу
300
43
Фьючерсы, опционы, свопы, форварды,
базовым активом которых являются
активы, включенные в VI группу риска
250
44
Вклады в банках второго уровня,
акции которых были подвергнуты
организатором торгов делистингу
300
45
Начисленное вознаграждение по
активам, включенным в VI группу
риска
250
46
Итого сумма активов, взвешенных по
степени кредитного риска
х
Первый руководитель или лицо,
уполномоченное на подписание отчета    ________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)        (подпись)
Главный бухгалтер                      ________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)        (подпись)
Место для печати
Примечание РЦПИ!
В Пояснения по заполнению таблицы предусмотрены изменения  постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (вводятся в действие с 01.01.2010).
Пояснения по заполнению таблицы:
При взвешивании пенсионных активов по степени кредитного риска в случае если долговая ценная бумага имеет специальный долговой рейтинг, то данная ценная бумага учитывается по данному рейтингу.
В случае если начисленное суммарное вознаграждение по финансовому инструменту включено в расчет активов по степени кредитного риска в составе суммарной текущей стоимости финансового инструмента, то далее оно не учитывается отдельно.
Свопы, фьючерсы, опционы, форварды включаются в расчет кредитного риска, путем умножения суммы рыночной стоимости указанных финансовых инструментов и кредитного риска по ним на степень риска, соответствующей категории контрагента, указанной в настоящем приложении.
Кредитный риск по операциям своп, фьючерс, опцион и форвард рассчитывается как произведение номинальной стоимости указанных финансовых инструментов на коэффициент кредитного риска, указанный в приложении 2 к настоящей Инструкции, и определяемый сроком погашения указанных финансовых инструментов.
Рыночная стоимость (стоимость замещения) финансовых инструментов, указанная в настоящем пункте, представляет собой:
по сделкам на покупку - величину превышения текущей рыночной стоимости финансового инструмента над номинальной контрактной стоимостью данного финансового инструмента. В случае если текущая рыночная стоимость финансового инструмента меньше или равна ее номинальной контрактной стоимости, стоимость замещения равна нулю;
по сделкам на продажу - величину превышения номинальной контрактной стоимости финансового инструмента над текущей рыночной стоимостью данного финансового инструмента. В случае если номинальная контрактная стоимость финансового инструмента меньше или равна ее текущей рыночной стоимости, стоимость замещения равна нулю.
По бивалютным финансовым инструментам (финансовым инструментам, по которым требование и обязательство выражены в разных иностранных валютах) стоимость замещения определяется как величина превышения тенгового эквивалента требований над тенговым эквивалентом обязательств, определенных по курсу на дату составления отчетности. В случае если величина тенгового эквивалента требований меньше или равна тенговому эквиваленту обязательств, стоимость замещения равна нулю.
Номинальная контрактная стоимость финансовых инструментов, указанная в настоящем пункте, представляет собой стоимость финансовых инструментов, по которой они отражены на дату заключения сделок на соответствующих счетах бухгалтерского учета. За номинальную контрактную стоимость бивалютных финансовых инструментов принимается та валюта, по которой у Фонда формируются требования.
По проданным опционам стоимость замещения не рассчитывается.
Финансовые инструменты, подвергнутые организатором торгов делистингу, включаются в расчет кредитного риска путем умножения суммы текущей стоимости данных финансовых инструментов на степень риска, указанную в VI группе активов настоящего приложения.
При взвешивании пенсионных активов по степени кредитного риска при наличии рейтинговой оценки по международной и национальной шкале в расчет принимается наивысшая рейтинговая оценка по международной шкале одного из рейтинговых агентств, признаваемых уполномоченным органом в соответствии с пунктом 2 настоящей Инструкции.
Приложение 2
к Инструкции о нормативных
значениях пруденциальных
нормативов, методике их
расчетов для накопительных
пенсионных фондов
Примечание РЦПИ!
Приложение 2 предусмотрено исключить постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (вводится в действие с 01.01.2010).
___________________________________________
(наименование фонда)
Кредитный риск
по сделкам с производными финансовыми инструментами
по состоянию на
_________________________ 200___года
(в тысячах тенге)
п/п
Наименование
статей/срок
даты валю-
тирования
Сделки с
государ-
ственными
ценными
бумагами
Валютные сделки
Процентные сделки
с
у
м
м
а
сте-
пень
риска
рас-
чет-
ная
сумма
сумма
сте-
пень
риска
рас-
чет-
ная
сумма
с
у
м
м
а
степень
риска
расчетная
сумма
1
Менее
1 года

200
41
Қазақстан Республикасының және
басқа мемлекеттердің заңнамасына
сәйкес Қазақстан Республикасының
ұйымдары шығарған, қор биржасы-
ның ресми тізімінің "екінші
шағын санаттың рейтингтік бағасы
жоқ борыштық бағалы қағаздар"
шағын санатына кіргізілген
мемлекеттік емес борыштық бағалы
қағаздар
300
42
Сауда-сатты қ ты ұ йымдастырушыны ң
делистинг жаса ғ ан борышты қ
ба ғ алы қ а ғ аздар
300
43
Базалық активі тәуекелдің
ІV-тобына енгізілген активтер
болып табылатын фьючерстер,
опциондар, своптар, форвардтар
250
44
Акциялары сауда-сатты қ ты
ұ йымдастырушыны ң делистинг
жаса ғ ан екінші де ң гейдегі
банктеріндегі салымдар
300
45
Т ә уекелді ң VІ-тобына енгізілген
активтер бойынша есептелген
сыйа қ ы
250
46
Кредиттік т ә уекел д ә режесі
бойынша м ө лшерленген активтер
сомасыны ң жиынты ғ ы
х
Бірінші басшы немесе
есепке қол қоюға уәкілетті тұлға ________________
(тегі, аты, әкесінің аты бар болса) (қолы)
Бас бухгалтер ________________
(тегі, аты, әкесінің аты бар болса) (қолы)
Мөр орны
Кестені толтыру бойынша т ү сіндірмелер:
Зейнетақы активтерін кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерлеу кезінде егер, борыштық бағалы қағаздың арнайы борыштық рейтингі бар болса, онда осы бағалы қағаз осы рейтинг бойынша есепке алынады.
Қ аржы құ ралы бойынша есептелген жиынты қ сыйа қ ы қ аржы құ ралыны ң жиынты қ а ғ ымда ғ ы құ ныны ң құ рамында ғ ы кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша активтердің есебіне кіргізілген болса, онда ол бұдан әрі жеке есепке алынбайды .
Своптар, фьючерстер, опциондар, форвардтар көрсетілген қаржы құралдарының нарықтық құны мен олар бойынша кредиттік тәуекел сомасын осы қосымшада көрсетілген контрагент санатына сәйкес келетін тәуекел дәрежесіне көбейту арқылы кредиттік тәуекелді есептеуге енгізіледі.
Своп, фьючерс, опцион ж ә не форвард операциялары бойынша кредиттік тәуекел көрсетілген қаржы құралдарының номиналды құнының осы Нұсқаулыққа 2-қосымшада көрсетілген және көрсетілген қаржы құралдарын өтеу мерзімімен белгіленетін кредиттік тәуекел коэффициентіне туынды ретінде есептеледі .
Қаржы құралдарының осы тармақта көрсетілген нарықтық құны (алмастыру құны) мыналарды білдіреді:
сатып алу мәмілелері бойынша - қаржы құралының ағымдағы
нарықтық құнының осы қаржы құралының келісім-шарттық номиналды
құнынан асу шамасын білдіреді. Қаржы құралының ағымдағы нарықтық
құныоның келісім-шарттық номиналды құнынан кем немесе тең болған
жағдайда, алмастыру құны нольге тең;
сату мәмілелері бойынша - қаржы құралының келісім-шарттық номиналды құнының осы қаржы құралының ағымдағы нарықтық құнынан асу шамасын білдіреді. Қаржы құралының келісім-шарттық номиналды құны оны ағымдағы нарықтық құнынан кем немесе тең болған жағдайда, алмастыру құны нольге тең.
Бивалюталық қаржы құралдары (талабы мен міндеттемесі түрлі шетел валютасында болатын қаржы құралдары) бойынша алмастыру құны талаптардың теңгелік баламасының есептілік жасау күніндегі бағам бойынша белгіленген міндеттемелердің теңгелік баламасынан асу шамасы ретінде анықталады. Талаптардың теңгелік баламасының шамасы міндеттемелердің теңгелік баламасынан кем немесе тең болған жағдайда, алмастыру құны нольге тең.
Қаржы құралдарының осы тармақта көрсетілген келісім-шарттық номиналды құны бухгалтерлік есептің тиісті шоттарында мәміле жасау
к ү нінде к ө рсетілген қ аржы құ ралдарыны ң құ нын білдіреді. Бивалюталы қ
қ аржы құ ралдарыны ң келісім-шартты қ номиналды құ ны ретінде Қ орды ң талаптары қ алыптастырылатын валюта қ абылданады.
Сатыл ғ ан опциондар бойынша алмастыру құ ны есептелмейді.
Сауда-саттықты ұйымдастырушы делистинг жасаған қ аржы құ ралдары осы қ аржы құ ралдарыны ң а ғ ымда ғ ы құ ныны ң сомасын осы қ осымшаны ң VI тобында ғ ы аквивтерінде к ө рсетілген т ә уекел д ә режесіне к ө бейту жолымен кредиттік т ә уекел есебіне кіргізіледі.
Зейнетақы активтерін халықаралық және ұлттық шәкіл бойынша рейтинг бағасы болған кезде кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша саралау кезінде есепке осы Нұсқаулықтың 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган таныған рейтингтік агенттіктерінің бірінің халықаралық шәкілі бойынша ең жоғары рейтинг бағасы алынады .
Жинақтаушы зейнетақы қорларына
арналған пруденциалдық
нормативтердiң нормативтiк
маңызы, олардың есебiнiң
әдiстемесi туралы нұсқаулыққа
2-қосымша
РҚАО-ның ескертуі!
2-қосымша 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен алынып тасталады.
____________________________________________________________
(қордың атауы)
200___жыл ғ ы _________________________________ жа ғ дай бойынша
туынды қ аржы құ ралдарымен жасал ғ ан м ә мілелер бойынша
кредиттік т ә уекел
(мың теңге)
N
р/с
Баптар
атауы/
валюта-
лау
күнінің
мерзімі
Мемлекеттік
бағалы қағаз-
дармен жасалған
мәмілелер
Валюталық
мәмілелер
Пайыздық мәмілелер
со-
ма-
сы
тәу-
екел
дәре-
жесі
есеп-теу
сома-
сы
со-
ма-
сы
тәу-
екел
дәре-
жесі
есеп-теу
со-
масы
со-
ма-
сы
тәу-
екел
дәре-
жесі
есеп-
теу
сомасы
1
1 жылдан
кем

Сноска. Приложение 3 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
________________________________________________
наименование Фонда
Специфичный процентный риск
на "____" _____________ 20__ года
(в тысячах тенге)
п/п
Наименование
Сумма
Коэффициент
специфичного
риска (%)
Сумма к
расчету
1
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с изменением
ставки вознаграждения в виде
государственных ценных бумаг Республики
Казахстан, ценных бумаг, имеющих статус
государственных, выпущенных центральными
Правительствами и центральными банками
иностранных государств, суверенный
рейтинг которых не ниже «АА-» агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, долговые ценные
бумаги, выпущенные АО «Фонд
национального благосостояния
«Самрук-Казына»
0
2
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с изменением
ставки вознаграждения, в виде
государственных ценных бумаг Республики
Казахстан, выпущенных местными
исполнительными органами Республики
Казахстан, государственных ценных бумаг,
выпущенных центральными Правительствами
и центральными банками иностранных
государств, суверенный рейтинг которых
не ниже «А-» агентства «Standard &
Poor's» или рейтинговая оценка
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, ценных бумаг,
выпущенных международными финансовыми
организациями, имеющих рейтинговую
оценку не ниже «А-» по международной
шкале агентства «Standard & Poor's» или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
инфраструктурных облигаций организаций
Республики Казахстан, включенных в
официальный список фондовой биржи, по
которым имеется поручительство
государства, размер которого
соответствует полному объему выпуска
инфраструктурных облигаций
0,01
3
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с изменением
ставки вознаграждения, в виде
государственных ценных бумаг Республики
Казахстан, выпущенных местными
исполнительными органами Республики
Казахстан, государственных ценных бумаг,
выпущенных центральными Правительствами
и центральными банками иностранных
государств, суверенный рейтинг которых
не ниже «ВВВ-» агентства «Standard &
Poor's» или рейтинговая оценка
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, ценных бумаг,
выпущенных международными финансовыми
организациями, имеющих рейтинговую
оценку не ниже «ВВВ-» по международной
шкале агентства «Standard & Poor's» или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств
1,2
4
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с изменением
ставки вознаграждения, в виде
государственных ценных бумаг Республики
Казахстан, выпущенных местными
исполнительными органами Республики
Казахстан, государственных ценных бумаг,
выпущенных центральными Правительствами
и центральными банками иностранных
государств, суверенный рейтинг которых
не ниже «ВВ-» агентства «Standard &
Poor's» или рейтинговая оценка
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, ценных бумаг,
выпущенных международными финансовыми
организациями, имеющих рейтинговую
оценку не ниже «ВВ-» по международной
шкале агентства «Standard & Poor's» или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
инфраструктурных облигаций организаций
Республики Казахстан, включенных в
официальный список фондовой биржи, по
которым имеется поручительство
государства по неполному объему выпуска
инфраструктурных облигаций
3,2
5
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с изменением
ставки вознаграждения, в виде
государственных ценных бумаг Республики
Казахстан, выпущенных местными
исполнительными органами Республики
Казахстан, государственных ценных бумаг,
выпущенных центральными Правительствами
и центральными банками иностранных
государств, суверенный рейтинг которых
не ниже «В-» агентства «Standard &
Poor's» или рейтинговая оценка
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, ценных бумаг,
выпущенных международными финансовыми
организациями, имеющих рейтинговую
оценку не ниже «В-» по международной
шкале агентства «Standard & Poor's» или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств
4,4
6
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с изменением
ставки вознаграждения, в виде
негосударственных долговых ценных бумаг,
выпущенных организациями Республики
Казахстан в соответствии с
законодательством Республики Казахстан и
других государств, включенных в
подкатегорию «долговые ценные бумаги без
рейтинговой оценки первой подкатегории»
официального списка фондовой биржи
5,2
7
Стоимость прочих финансовых инструментов
с рыночным риском, связанным с
изменением ставки вознаграждения
7,2
Итого специфичный риск
X
Первый руководитель или лицо,
уполномоченное на подписание отчета _________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)  (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)  (подпись)
Место для печати
Приложение 4
к Инструкции о нормативных
значениях пруденциальных
нормативов, методике их
расчетов для накопительных
пенсионных фондов

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
___________________________________________________
Қордың атауы
20 __ жылғы "____" _____________
айырықша пайыздық тәуекелі
(мың теңгемен)
р/с N
Атауы
Сомасы
Айырықша тәуекел коэффициенті (%)
Есеп айырысу сомасы
1
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары, тәуелсіз рейтингі "Standard & Рооr's" агенттігінің "АА-"-дан төмен емес немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің орталық Үкіметтері және орталық банктері шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ шығарған борыштық бағалы қағаздар түріндегі сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының құны
0
2
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары түріндегі сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының, тәуелсіз рейтингі "Standard & Poor's" агенттігінің "А-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің орталық Үкіметтері мен орталық банктері шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарының, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздардың, мөлшері инфрақұрылымдық облигациялар шығарылымының толық көлеміне сәйкес келетін, мемлекеттің кепілдігі бар, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигацияларының құны
0,01
3
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары түріндегі сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының, тәуелсіз рейтингі "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің орталық Үкіметтері мен орталық банктері шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарының, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздардың құны
1,2
4
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары түріндегі сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының, тәуелсіз рейтингі "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВ-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің орталық Үкіметтері мен орталық банктері шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарының, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздардың, мөлшері инфрақұрылымдық облигациялар шығарылымының толық емес көлемі бойынша, мемлекеттің кепілдігі бар, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигацияларының құны
3,2
5
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары түріндегі сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының, "Standard & Poor's" агенттігінің "В-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің орталық Үкіметтері мен орталық банктері шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарының, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздардың құны
4,4
6
Қазақстан Республикасының және қор биржасының ресми тізіміндегі "бірінші шағын санаттың рейтинг бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" шағын санатына енгізілген басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар түріндегі сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының құны
5,2
7
Сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының құны
7,2
Айрықша тәуекел жиынтығы
X
Бірінші басшы немесе
есепке қол қоюға
уәкілетті тұлға ____________________________________ __________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер _____________________________________ __________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Мөрдің орны
Жинақтаушы зейнетақы қорларына
арналған пруденциалдық
нормативтердiң нормативтiк
маңызы, олардың есебiнiң
әдiстемесi туралы нұсқаулыққа
4-қосымша

сумма строк 4-7
Первый руководитель или лицо,
уполномоченное на подписание отчета _________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)   (подпись)
Место для печати
Приложение 5
к Инструкции о нормативных
значениях пруденциальных
нормативов, методике их
расчетов для накопительных
пенсионных фондов
Сноска. Приложение 5 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
________________________________________________________
наименование Фонда
Расчет рыночного риска,
связанного с изменением рыночной стоимости
финансового инструмента (фондового риска)
на "____" _____________ 20__ года
(в тысячах тенге)
Наименование
Сумма
Коэффициент
риска
Сумма к
расчету
1
2
3
4
5
1
Акции юридических лиц, имеющих
рейтинговую оценку не ниже «А-»
по международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств, за вычетом
резервов на возможные потери
0,02
2
Депозитарные расписки, базовым
активом которых являются акции
юридических лиц, указанных в
строке 1 настоящей таблицы, за
вычетом резервов на возможные
потери
0,02
3
Паи инвестиционных фондов,
имеющих рейтинговую оценку по
международной шкале «Standard &
Poor's principal stability fund
ratings» не ниже «BBBm-» или
«Standard & Poor's Fund credit
quality ratings» не ниже «BBBf-»,
за вычетом резервов на возможные
потери
0,04
4
Акции юридических лиц, имеющих
рейтинговую оценку от «ВВВ+» до
«ВВ-» по международной шкале
агентства «Standard & Poor's» или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств, за вычетом
резервов на возможные потери
0,06
5
Депозитарные расписки, базовым
активом которых являются акции
юридических лиц, указанных в
строке 4 настоящей таблицы, за
вычетом резервов на возможные
потери
0,06
6
Акции юридических лиц, включенных
в первую категорию сектора
«акции» официального списка
фондовой биржи, за вычетом
резервов на возможные потери
0,08
7
Депозитарные расписки, базовым
активом которых являются акции
юридических лиц, указанные в
строке 6 настоящей таблицы, за
вычетом резервов на возможные
потери
0,08
8
Акции юридических лиц, включенных
во вторую категорию сектора
«акции» официального списка
фондовой биржи, за вычетом
резервов на возможные потери
0,10
9
Депозитарные расписки, базовым
активом которых являются акции
юридических лиц, указанные в
строке 8 настоящей таблицы, за
вычетом резервов на возможные
потери
0,10
10
Паи интервальных паевых
инвестиционных фондов,
управляющая компания которых
является юридическим лицом,
созданным в соответствии с
законодательством Республики
Казахстан, включенные в
официальный список фондовой биржи
0,10
11
Балансовая стоимость финансовых
инструментов, не соответствующих
требованиям приложения 1 к
постановлению № 225
0,12
12
Производные финансовые
инструменты, связанные с
изменением рыночной стоимости
базисного актива
0,12
13
Итого фондовый риск
х
Первый руководитель или лицо,
уполномоченное на подписание отчета _________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)  (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)  (подпись)
Место для печати
Пояснения по заполнению таблицы:
При взвешивании пенсионных активов по фондовому риску при наличии рейтинговой оценки по международной и национальной шкале в расчет принимается наивысшая рейтинговая оценка по международной шкале одного из рейтинговых агентств, признаваемых настоящей Инструкцией.
Приложение 6
к Инструкции о нормативных
значениях пруденциальных
нормативов, методике их
расчетов для накопительных
пенсионных фондов
Примечание РЦПИ!
В приложение 6 предусмотрены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (вводятся в действие с 01.01.2010).
Сноска. Приложение 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2008 N 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ); от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
_____________________________________
(наименование Фонда)
Расчеты значения коэффициента К 1
по состоянию на "___" ______ 200 __ года
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Стоимость
по балансу
Учитываемый
объем (%)
Сумма к
расчету
1
Деньги и денежные эквиваленты -

4-7-жол жиынтығы
Бірінші басшы немесе
есепке қол қоюға
уәкілетті тұлға ___________________________________ __________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ____________________________________ __________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Мөрдің орны
Жинақтаушы зейнетақы қорларына
арналған пруденциалдық
нормативтердiң нормативтiк
маңызы, олардың есебiнiң
әдiстемесi туралы нұсқаулыққа
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
___________________________________________________________
Қордың атауы
20 __ жылғы "____" _________ Қаржы құралының (қор тәуекелінің) нарықтық құнының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел есебі
(мың теңгемен)
N
Атауы
Сомасы
Тәуекел коэффициенті
Есеп айырысу сомасы
1
2
3
4
5
1
Болуы мүмкін жоғалтуларды шегере отырып, " Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар заңды тұлғалардың акциялары
0,02
2
Болуы мүмкін жоғалтуларды шегере отырып, осы кестенің 1-жолында көрсетілген заңды тұлғалардың акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
0,02
3
Болуы мүмкін жоғалтуларды шегере отырып, халықаралық шәкіл бойынша "BBBm-"-тен кем емес "Standard & Poor's principal stability fund ratings" не "BBBf-"-тен кем емес "Standard & Poor's Fund credit quality ratings" рейтингтік бағасы бар инвестициялық қорлар пайлары
0,04
4
Болуы мүмкін жоғалтуларды шегере отырып, " Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "BBB+"-тен бастап "ВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар заңды тұлғалардың акциялары
0,06
5
Болуы мүмкін жоғалтуларды шегере отырып, базалық активі осы кестенің 4-жолында көрсетілген заңды тұлғалардың акциялары болып табылатын депозитарлық қолхаттар
0,06
6
Болуы мүмкін жоғалтуларды шегере отырып, қор биржасының ресми тізіміндегі "акциялар" секторының бірінші санатына енгізілген заңды тұлғалардың акциялары
0,08
7
Болуы мүмкін жоғалтуларды шегере отырып, базалық активі осы кестенің 6-жолында көрсетілген заңды тұлғалардың акциялары болып табылатын депозитарлық қолхаттар
0,08
8
Болуы мүмкін жоғалтуларды шегере отырып, қор биржасының ресми тізіміндегі "акциялар" секторының екінші санатына енгізілген заңды тұлғалардың акциялары
0,10
9
Болуы мүмкін жоғалтуларды шегере отырып, базалық активі осы кестенің 8-жолында көрсетілген заңды тұлғалардың акциялары болып табылатын депозитарлық қолхаттар
0,10
10
Қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған, басқарушы компания заңды тұлға болып табылатын пай инвестициялық қорларының аралық пайлары
0,10
11
N 225 қаулының 1-қосымшасының талаптарына сәйкес келмейтін қаржы құралдарының баланстық құны
0,12
12
Базистік активтің нарықтық құнының өзгеруіне байланысты туынды қаржы құралдары
0,12
13
Қор тәуекелінің жиынтығы
х
Бірінші басшы немесе
есепке қол қоюға
уәкілетті тұлға ___________________________________ __________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ____________________________________ __________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Мөрдің орны
Кестені толтыру жөніндегі түсіндірулерде:
Қор тәуекелі бойынша зейнетақы активтерін саралау кезінде халықаралық және ұлттық шәкіл бойынша рейтингтік баға беру болған жағдайда осы Нұсқаулық бойынша танылған рейтинг агенттіктерінің бірінің халықаралық шәкілі бойынша ең жоғарғы рейтингтік бағасы есепке алынады.
Жинақтаушы зейнетақы қорларына
арналған пруденциалдық
нормативтердiң нормативтiк
маңызы, олардың есебiнiң
әдiстемесi туралы нұсқаулыққа
6-қосымша
Ескерту. 6-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.12.29 N 247 , 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулыларымен.
РҚАО-ның ескертуі!
6-қосымшаға 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен өзгерту енгізіледі.
_____________________________________
( Қ орды ң атауы)
200 __ жыл ғ ы "___" ______
К 1 коэффициентi мәнiнiң есептерi
(мың теңгемен)
N
К ө рсеткішті ң атауы
Баланс
бойынша
құ ны
Ескерілетін
м ө лшер (%)
Есеп-
ке
сома
1
Ақша және ақша эквивалентi - бар-

всего (сумма строк 1.1 - 1.5):
100
1.1
деньги в кассе
100
1.2
деньги на текущих счетах в банках
второго уровня Республики Казахстан
100
1.3
деньги на текущих счетах в
центральном депозитарии ценных
бумаг
100
1.4
деньги на текущих счетах в
банках-нерезидентах, которые имеют
долгосрочный и/или краткосрочный,
индивидуальный рейтинг не ниже
"ВВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
100
1.5
деньги на текущих счетах в
организациях-нерезидентах,
предоставляющих банковские услуги
Фондам для осуществления операций
на организованном рынке ценных
бумаг
100
2
Вклады в Национальном Банке
Республики Казахстан
100
3
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери при
соответствии одному из следующих
условий:
банки имеют долгосрочный кредитный
рейтинг не ниже "BB-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже "kzBB-"
по национальной шкале агентства
"Standard & Poor's";
банки являются дочерними
банками-резидентами, родительский
банк-нерезидент которых имеет
долгосрочный кредитный рейтинг не
ниже "А-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
100
4
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, при условии,
что данные банки являются банками-
эмитентами, простые акции которых
включены в первую категорию сектора
"акции" официального списка
фондовой биржи, (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
80
5
Вклады в банках-нерезидентах,
которые имеют долгосрочный и/или
краткосрочный, индивидуальный
рейтинг не ниже "ВВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств (с
учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные
потери
100
6
Государственные ценные бумаги
Республики Казахстан, включая
эмитированные в соответствии с
законодательством других
государств, (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
100
6-1
Долговые ценные бумаги, выпущенные
Акционерным обществом «Фонд
национального благосостояния
«Самрук-Казына» (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
100
7
Акции юридических лиц Республики
Казахстан, не являющихся
аффилиированными лицами по
отношению к Фонду, имеющих
рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже "kzВВ-"
по национальной шкале агентства
"Standard & Poor's", за вычетом
резервов на возможные потери
100
8
Акции юридических лиц, не
являющихся аффилиированными лицами
по отношению к Фонду, включенные в
первую  категорию сектора "акции"
официального списка фондовой биржи,
за вычетом резервов на возможные
потери
70
9
Акции юридических лиц, не
являющихся аффилиированными лицами
по отношению к Фонду, включенные во
вторую  категорию сектора "акции"
официального списка фондовой биржи,
за вычетом резервов на возможные
потери
50
10
Депозитарные расписки, базовым
активом которых являются акции
иностранных эмитентов, имеющих
рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-"
по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств, за
вычетом резервов на возможные
потери
70
11
Депозитарные расписки, базовым
активом которых являются акции
юридических лиц Республики
Казахстан, имеющих рейтинговую
оценку не ниже "ВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже "kzВВ-"
по национальной шкале агентства
"Standard & Poor's" , за вычетом
резервов на возможные потери
100
12
Депозитарные расписки, базовым
активом которых являются акции
юридических лиц , включенные в
первую  категорию сектора "акции"
официального списка фондовой биржи,
за вычетом резервов на возможные
потери
70
13
Депозитарные расписки, базовым
активом которых являются акции
юридических лиц , включенные во
вторую  категорию сектора "акции"
официального списка фондовой биржи ,
за вычетом резервов на возможные
потери
50
14
Негосударственные долговые ценные
бумаги юридических лиц Республики
Казахстан, выпущенные в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других
государств, не являющихся
аффилиированными лицами по
отношению к Фонду, имеющие
рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже "kzВВ-"
по национальной шкале агентства
"Standard & Poor's" (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
100
15
Негосударственные долговые ценные
бумаги юридических лиц Республики
Казахстан, выпущенные в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других
государств, не являющихся
аффилиированными лицами по
отношению к Фонду, имеющие
рейтинговую оценку от "В+" до "В-"
по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже
"kzВ-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's", или
включенные в подкатегорию "долговые
ценные бумаги без рейтинговой
оценки первой подкатегории"
официального списка фондовой биржи,
(с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные
потери
80
16
Ценные бумаги иностранных
государств, имеющих суверенный
рейтинг не ниже "ВВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств (с
учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные
потери
100
17
Негосударственные долговые ценные
бумаги иностранных эмитентов,
имеющие рейтинговую оценку не ниже
"ВВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств (с учетом сумм основного
долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
100
18
Акции иностранных эмитентов,
имеющих рейтинговую оценку не ниже
"ВВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, за вычетом резервов на
возможные потери
100
19
Долговые ценные бумаги, выпущенные
международными финансовыми
организациями, имеющие
международную рейтинговую оценку не
ниже «ВВВ-» агентства Standard&
Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств (с учетом сумм основного
долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
100
20
Аффинированные драгоценные металлы
и металлические депозиты
100
21
Акции организаторов торгов с
ценными бумагами и иных юридических
лиц, являющихся частью
инфраструктуры рынка ценных бумаг,
акционерами которых являются
профессиональные участники рынка
ценных бумаг, за вычетом резервов
на возможные потери
50
22
Дебиторская задолженность (за
вычетом резервов на возможные
потери) юридических лиц, не
являющихся по отношению к Фонду
аффилиированными лицами, за вычетом
дебиторской задолженности
работников и других лиц (сумма

лығы (жол сомасы 1.1 - 1.5):
100
1.1
кассадағы ақша
100
1.2
Қазақстан Республикасының екiншi
деңгейдегi банктерiнiң ағымдағы
шоттарындағы ақша
100
1.3
ба ғ алы қ а ғ аздарды ң орталы қ
депозитарийіні ң а ғ ымда ғ ы
шоттарында ғ ы а қ ша
100
1.4
ұзақ мерзiмдi және/немесе қысқа
мерзiмдi "Standard & Poor's"
агенттiгi немесе басқа рейтинг
агенттiктерiнiң бiрiнiң осыған
ұқсас деңгейдегi "ВВВ-" төмен емес
дербес рейтингi бар резидент емес-
банктердiң ағымдық шоттарындағы
ақша
100
1.5
ба ғ алы қ а ғ аздарды ң ұ йымдастырыл ғ ан
рыногында Қ орлар ғ а операцияларды
ж ү зеге асыру ғ а банктік қ ызметті
к ө рсетуді ұ сынатын резидент емес-
ұ йымдарды ң а ғ ымда ғ ы шоттарында ғ ы
а қ ша
100
2
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкіндегi салымдар
100
3
Ықтимал шығындарға резервтерді
шегергенде, Қазақстан Республика-
сының екінші деңгейдегі банкте-
ріндегі салымдар (негізгі борыштың
сомасын және есептелген сыйақыны
ескеріп), мына талаптардың
біреуіне сәйкес келгенде:
"Standard & Poor's" агенттігінің
халықаралық шәкілі бойынша
"ВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді
кредиттік рейтингі бар немесе
басқа рейтингтік агенттіктерінің
бірінің ұқсас деңгейдегі рейтинг-
тік бағасы бар немесе "Standard &
Poor's" ұлттық шәкілі бойынша
"kzВВ-"-тен төмен емес рейтингтік
бағасы бар банктер;
"Standard & Poor's" агенттігінің
халықаралық шәкілі бойынша
"А-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді
кредиттік рейтингі бар немесе
басқа рейтингтік агенттіктерінің
бірінің ұқсас деңгейдегі рейтинг-
тік бағасы бар резидент емес-бас
банктердің еншілес резидент-банк-
тері болып табылатын банктер
100
4
Осы банктер қор биржасының ресми
тізімінің "акциялар" секторының
бірінші санатына жай акциялар енгізілген эмитент-банктер болып табылады деген талаппен (негізгі борыштың сомасын және есептелген сыйақыны ескеріп) ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
80
5
Ықтимал шығындарға резервтерді
шегеріп, "Standard & Poor's"
агенттігінің халықаралық шәкілі
бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ
мерзімді және/немесе қысқа
мерзімді, жеке рейтингі бар немесе
басқа рейтингтік агенттіктерінің
бірінің ұқсас деңгейдегі рейтинг-
тік бағасы бар резидент емес-банк-
тердегі салымдар (негізгі борыштың
сомаларын және есептелген сыйақыны
ескеріп)
100
6
Ықтимал шығындарға резервтерді
шегеріп, басқа мемлекеттердің
заңнамасына сәйкес айналымға
шығарылғандарды қоса алғанда
Қазақстан Республикасының мемле-
кеттік бағалы қағаздары (негізгі
борыш пен есептелген сыйақының
сомаларын есепке ала отырып)
100
6-1
Ықтимал шығындар бойынша резервтерді шегеріп, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып)
100
7
Ықтимал шығындарға резервтерді
шегеріп, "Standard & Poor's"
агенттігінің халықаралық шәкілі
бойынша "ВВ-"-тен төмен емес
рейтингтік бағасы бар немесе басқа
рейтингтік агенттіктерінің бірінің
ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы
бар немесе "Standard & Poor's"
ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен
төмен емес рейтингтік бағасы бар,
Қорға қатысты аффиллирленген тұлға
болып табылмайтын, Қазақстан
Республикасының заңды тұлғаларының
акциялары
100
8
Қорға қатысты аффиллирленген тұлға
болып табылмайтын заңды тұлғалар-
дың ықтимал шығындарға резервтерді
шегеріп, қор биржасының ресми
тізімінің "акциялар" секторының
бірінші санатына енгізілген
акциялары
70
9
Қорға қатысты аффиллирленген тұлға
болып табылмайтын заңды тұлғалар-
дың ықтимал шығындарға резервтерді
шегеріп, қор биржасының ресми
тізімінің "акциялар" секторының
екінші санатына енгізілген
акциялары
50
10
Ықтимал шығындарға резервтерді
шегеріп, базалық активі болып
"Standard & Poor's" агенттігінің
халықаралық шәкілі бойынша
"ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік
бағасы бар немесе басқа рейтинг
агенттіктерінің бірінің осыған
ұқсас деңгейдегі рейтингі бар
Қазақстан Республикасының заңды
тұлғаларының акциялары табылатын
депозитарлық қолхаттар
70
11
Ықтимал шығындарға резервтерді
шегеріп, базалық активі болып
"Standard & Poor's" агенттігінің
халықаралық шәкілі бойынша
"ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік
бағасы бар немесе басқа рейтинг
агенттіктерінің бірінің осыған
ұқсас деңгейдегі рейтингі бар
немесе "Standard & Poor's"
агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша
"kzВВ-"-тен төмен емес рейтингтік
бағасы бар Қазақстан Республикасы-
ның заңды тұлғаларының акциялары
табылатын депозитарлық қолхаттар
100
12
Ықтимал шығындарға резервтерді
шегеріп, базалық активі болып қор
биржасының ресми тізімінің
"акциялар" секторының бірінші
және/немесе бірінші санатына
енгізілген заңды тұлғалардың
акциялары табылатын депозитарлы қ
қ олхаттар
70
13
Ықтимал шығындарға резервтерді
шегеріп, базалық активі болып қор
биржасының ресми тізімінің
"акциялар" секторының бірінші
және/немесе екінші санатына
енгізілген заңды тұлғалардың
акциялары табылатын депозитарлы қ
қ олхаттар
50
14
Ықтимал шығындарға резервтерді
шегеріп, Қазақстан Республикасының
және басқа мемлекеттердің
заңнамасына сәйкес шығарылған,
"Standard & Poor's" агенттігінің
халықаралық шәкілі бойынша
"ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік
бағасы бар немесе басқа рейтингтік
агенттіктерінің бірінің ұқсас
деңгейдегі рейтингтік бағасы бар
немесе "Standard & Poor's" ұлттық
шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен төмен
емес рейтингтік бағасы бар Қорға
қатысты аффиллирленген тұлға болып
табылмайтын Қазақстан Республика-
сының заңды тұлғаларының
мемлекеттік емес борыштық бағалы
қағаздары (негізгі борыш пен
есептелген сыйақының сомаларын
есепке ала отырып)
100
15
Ықтимал шығындарға резервтерді
шегеріп, "Standard & Poor's"
агенттігінің халықаралық шәкілі
бойынша "В+"-тен " В- " дейінгі
рейтингтік бағасы бар немесе басқа
рейтингтік агенттіктерінің бірінің
ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы
бар немесе "Standard & Poor's"
ұлттық шәкілі бойынша "kzВ-"-тен
төмен емес рейтингтік бағасы бар
немесе қор биржасының "бірінші
шағын санаттың рейтингтік бағасы
жоқ борыштық бағалы қағаздар"
санатына енгізілген, Қазақстан
Республикасының және басқа
мемлекеттердің заңнамасына сәйкес
шығарылған, Қорға қатысты
аффиллирленген тұлға болып табыл-
майтын Қазақстан Республикасының
заңды тұлғаларының мемлекеттік
емес борыштық бағалы қағаздары
(негізгі борыш пен есептелген
сыйақының сомаларын есепке ала
отырып)
80
16
Ықтимал шығындарға резервтерді
шегеріп, "Standard & Poor's"
агенттігінің халықаралық шәкілі
бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес
тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа
рейтинг агенттіктерінің осыған
ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы
бар шетел мемлекеттерінің бағалы
қағаздары (негізгі борыш пен
есептелген сыйақы сомаларын ескере
отырып)
100
17
Ықтимал шығындарға резервтерді
шегеріп, "Standard & Poor's"
агенттігінің халықаралық шәкілі
бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес
рейтингтік бағасы бар немесе басқа
рейтинг агенттіктерінің бірінің
осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі
бар шетел эмитенттерінің мемле-
кеттік емес борыштық бағалы
қағаздары (негізгі борыш пен
есептелген сыйақы сомаларын ескере
отырып)
100
18
Ықтимал шығындарға резервтерді
шегеріп, "Standard & Poor's"
агенттігінің халықаралық шәкілі
бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес
рейтингтік бағасы бар немесе басқа
рейтинг агенттіктерінің бірінің
осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі
бар шетел эмитенттерінің акциялары
100
19
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-" кем емес халықаралық рейтинг бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып) халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
100
20
Тазартылған қымбат металдар және
металл депозиттері
100
21
Ықтимал шығындарға резервтерді
шегеріп, бағалы қағаздармен
сауда-саттық ұйымдастырушылардың
және бағалы қағаздар рыногының
кәсіби қатысушылары акционерлері
болып табылатын, бағалы қағаздар
рыногы инфрақұрылымының бөлігі
болып табылатын өзге де заңды
тұлғалардың акциялары
50
22
Қызметкерлердің және басқа
тұлғалардың дебиторлық берешекте-
рін шегергенде, Қорға қатысты
аффиллирленген тұлға болып
табылмайтын ұйымдардың дебиторлық
берешегі (ықтимал шығындарға
резервтерді шегеріп) - барлығы

8001
Земля, находящаяся в собственности или на
праве постоянного землепользования
8002
Здания и сооружения, находящиеся в
собственности
8003
Машины и оборудование, находящиеся в
собственности, за исключением транспортных
средств
8004
Прочие основные средства
8005
Дебиторская задолженность (за вычетом
резервов на возможные потери) юридических
лиц, не являющихся по отношению к Фонду
аффилиированными лицами, за вычетом
дебиторской задолженности работников и
других лиц, просроченная по условиям
договора на срок не более трех дней
8006
Дебиторская задолженность (за вычетом
резервов на возможные потери) юридических
лиц, не являющихся по отношению к Фонду
аффилиированными лицами, за вычетом
дебиторской задолженности работников и
других лиц, просроченная по условиям
договора на срок не более девяноста дней
8007
Прочая дебиторская задолженность (за
вычетом резервов на возможные потери)
8008
Аффинированные драгоценные металлы и
металлические депозиты
8009
Прочие нематериальные активы
8010
Акции юридических лиц Республики Казахстан,
не являющихся по отношению к Фонду
аффилиированными лицами, имеющих
рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по
международной шкале агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку не ниже
"kzВВ-" по национальной шкале агентства
"Standard & Poor's", за вычетом резервов на
возможные потери
8011
Акции юридических лиц, не являющихся по
отношению к Фонду аффилиированными лицами,
включенные в первую  категорию сектора
"акции" официального списка фондовой биржи,
за вычетом резервов на возможные потери
8012
Акции юридических лиц, не являющихся по
отношению к Фонду аффилиированными лицами,
включенные во вторую  категорию сектора
"акции" официального списка фондовой биржи,
за вычетом резервов на возможные потери
8013
Депозитарные расписки, базовым активом
которых являются акции иностранных
эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не
ниже "ВВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств, за
вычетом резервов на возможные потери
8014
Депозитарные расписки, базовым активом
которых являются акции юридических лиц
Республики Казахстан, имеющих рейтинговую
оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's", или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже "kzВВ-" по
национальной шкале агентства "Standard &
Poor's" , за вычетом резервов на возможные
потери

8001
Меншіктегі немесе тұрақты пайдалану
құқығындағы жер
8002
Меншіктегі үйлер мен ғимараттар
8003
Көлік құралдарын коспағанда, меншікті
машиналар мен жабдықтар
8004
Басқа негізгі қаражаттар
8005
Шарттың талаптары бойынша үш күннен аспайтын
мерзімге кешіктірілген жұмыскерлер мен басқа
да тұлғалардың дебиторлық қарыздарын шегеріп
тастағандағы Қорға қатысты аффиллирленген
тұлғалар болып табылмайтын ұйымдардың
дебиторлық қарыздары (ықтимал шығындардың
резервтерін шегеріп тастағанда)
8006
Шарттың талаптары бойынша тоқсан күннен
аспайтын мерзімге кешіктірілген жұмыскерлер
мен басқа да тұлғалардың дебиторлық қарызда-
рын шегеріп тастағандағы Қорға қатысты
аффиллирленген тұлғалар болып табылмайтын
ұйымдардың дебиторлық қарыздары (ықтимал
шығындардың резервтерін шегеріп тастағанда)
8007
Басқа дебиторлық қарыз (ықтимал шығындардың
резервтерін шегеріп тастағанда)
8008
Тазартылған қымбат металдар және металл
депозиттері
8009
Ө зге материалды қ емес активтер
8010
Ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп,
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық
шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтинг-
тік бағасы бар немесе басқа рейтингтік
агенттіктерінің бірінің ұқсас деңгейдегі
рейтингтік бағасы бар немесе "Standard &
Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен
төмен емес рейтингтік бағасы бар, Қазақстан
Республикасының және басқа мемлекеттердің
заңнамасына сәйкес шығарылған, Қорға қатысты
аффиллирленген тұлға болып табылмайтын,
Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының
акциялары
8011
Қорға қатысты аффиллирленген тұлға болып
табылмайтын заңды тұлғалардың ықтимал
шығындарға резервтерді шегеріп, қор биржасы-
ның ресми тізімінің "акциялар" секторының
бірінші санатына енгізілген акциялары
8012
Қорға қатысты аффиллирленген тұлға болып
табылмайтын заңды тұлғалардың ықтимал
шығындарға резервтерді шегеріп, қор биржасы-
ның ресми тізімінің "акциялар" секторының
екінші санатына енгізілген акциялары
8013
Ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп,
базалық активі "Standard & Poor's" агентті-
гінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен
төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа
рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас
деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің
акциялары болып табылатын депозитарлық
қолхаттар
8014
Ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп,
базалық активі "Standard & Poor's"
агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша
"ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар
немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің
осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе
"Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық
шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен төмен емес
рейтингтік бағасы бар Қазақстан
Республикасының заңды тұлғаларының акциялары
болып табылатын депозитарлық қолхаттар

8015
Депозитарные расписки, базовым активом
которых являются акции юридических лиц ,
включенные в первую  категорию сектора
" акции" официального списка фондовой биржи,
за вычетом резервов на возможные потери
8016
Депозитарные расписки, базовым активом
которых являются акции юридических лиц ,
включенные во вторую  категорию сектора
"акции" официального списка фондовой биржи ,
за вычетом резервов на возможные потери
8017
Негосударственные долговые ценные бумаги
юридических лиц Республики Казахстан,
выпущенные в соответствии с
законодательством Республики Казахстан и
других государств, не являющихся
аффилиированными лицами по отношению к
Фонду, имеющие рейтинговую оценку не ниже
" ВВ-" по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или рейтинговую
оценку не ниже "kzВВ-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's" (с
учетом сумм основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резервов на
возможные потери
8018
Негосударственные долговые ценные бумаги
юридических лиц Республики Казахстан,
выпущенные в соответствии с
законодательством Республики Казахстан и
других государств, не являющихся
аффилиированными лицами по отношению к
Фонду, имеющие рейтинговую оценку от "В+"
до "В-" по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или рейтинговую
оценку не ниже "kzВ-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" (с учетом
сумм основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резервов на
возможные потери
8019
Негосударственные долговые ценные бумаги,
выпущенные организациями Республики
Казахстан в соответствии с
законодательством Республики Казахстан и
других государств, не являющихся
аффилиированными лицами по отношению к
Фонду, включенные в подкатегорию "долговые
ценные бумаги без рейтинговой оценки первой
подкатегории" официального списка фондовой
биржи (с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
8020
Прочие ценные бумаги
8021
Деньги на текущих счетах в банках второго
уровня Республики Казахстан
8022
Деньги на текущих счетах в центральном
депозитарии ценных бумаг
8023
Деньги на текущих счетах в
банках-нерезидентах, которые имеют
долгосрочный и/или краткосрочный,
индивидуальный рейтинг не ниже "ВВВ-" по
международной шкале агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств

8015
Ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп,
базалық активі болып қор биржасының ресми
тізімінің "акциялар" секторының бірінші
және/немесе екінші санатына енгізілген заңды
тұлғалардың акциялары табылатын депозитарлы қ
қ олхаттар
8016
Ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, қор
биржасының ресми тізімінің "акциялар"
секторының екінші санатына енгізілген заңды
тұлғалардың акциялары базалық активі болып
табылатын депозитарлы қ қ олхаттар
8017
Ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп,
Қазақстан Республикасының және басқа
мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған,
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық
шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтинг-
тік бағасы бар немесе басқа рейтингтік
агенттіктерінің бірінің ұқсас деңгейдегі
рейтингтік бағасы бар немесе "Standard &
Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен
төмен емес рейтингтік бағасы бар Қорға
қатысты аффиллирленген тұлға болып
табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды
тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы
қағаздары (негізгі борыш пен есептелген
сыйақының сомаларын есепке ала отырып)
8018
Ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп,
Қазақстан Республикасының және басқа
мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған,
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық
шәкілі бойынша "В+"-тен " В- " дейінгі
рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік
агенттіктерінің бірінің ұқсас деңгейдегі
рейтингтік бағасы бар немесе "Standard &
Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzВ-"-тен
төмен емес рейтингтік бағасы бар, Қорға
қатысты аффиллирленген тұлға болып
табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды
тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы
қағаздары (негізгі борыш пен есептелген
сыйақының сомаларын есепке ала отырып)
8019
Ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп,
Қазақстан Республикасының және басқа
мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған,
қор биржасының ресми тізімінің "бірінші шағын
санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық
бағалы қағаздар" санатына енгізілген, Қорға
қатысты аффиллирленген тұлға болып
табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды
тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы
қағаздары (негізгі борыш пен есептелген
сыйақының сомаларын есепке ала отырып)
8020
Өзге бағалы қағаздар
8021
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі
банктерінің ағымдағы шоттарындағы ақша
8022
Бағалы қағаздардың орталық депозитарийінің
шоттарындағы ақша
8023
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық
шәкілі бойынша "ВВВ-" санатынан төмен емес
ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді,
жеке рейтингі бар немесе басқа рейтингтік
агенттіктерінің бірінің ұқсас деңгейдегі
рейтингтік бағасы бар резидент емес-банктер-
дің ағымдағы шоттарындағы ақша

8024
Деньги на текущих счетах в организациях-
нерезидентах, предоставляющих банковские
услуги Фондам для осуществления операции на
организованном рынке ценных бумаг
8025
Вклады в Национальном Банке Республики
Казахстан
8026
Вклады в банках второго уровня Республики
Казахстан (с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери, при
соответствии одному из следующих условий:
банки имеют долгосрочный кредитный рейтинг
не ниже "BB-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже "kzBB-" по
национальной шкале агентства "Standard &
Poor's";
банки являются дочерними
банками-резидентами, родительский
банк-нерезидент которых имеет долгосрочный
кредитный рейтинг не ниже "А-" по
международной шкале агентства "Standard &
Poor's"  или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
8027
Вклады в банках второго уровня Республики
Казахстан, при условии, что данные банки
являются банками-эмитентами, простые акции
которых включены в первую категорию сектора
"акции" официального списка фондовой
биржи, учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
8028
Вклады в банках-нерезидентах, которые имеют
долгосрочный и/или краткосрочный,
индивидуальный рейтинг не ниже "ВВВ-" по
международной шкале агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств (с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
8029
Государственные ценные бумаги Республики
Казахстан, включая эмитированные в
соответствии с законодательством других
государств (с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
8029-1
Долговые ценные бумаги, выпущенные
Акционерным обществом «Фонд национального
благосостояния «Самрук-Казына» (с учетом
сумм основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резервов
на возможные потери
8030
Ценные бумаги иностранных государств,
имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-"
по международной шкале агентства "Standard
& Poor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резервов на
возможные потери
8031
Негосударственные долговые ценные бумаги
иностранных эмитентов, имеющие рейтинговую
оценку не ниже "ВВВ-" по международной
шкале агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств (с
учетом сумм основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резервов на
возможные потери

8024
Бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногында
Қорларға операцияларды жүзеге асыруға банктік
қызметті көрсетуді ұсынатын резидент емес-
ұйымдардың ағымдағы шоттарындағы ақша
8025
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіндегi
салымдар
8026
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде,
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі
банктеріндегі салымдар (негізгі борыштың
сомасын және есептелген сыйақыны ескеріп),
мына талаптардың біреуіне сәйкес келгенде:
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық
шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес ұзақ
мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа
рейтингтік агенттіктерінің бірінің ұқсас
деңгейдегі рейтингтік бағасы бар немесе
"Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша
"kzВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар
банктер;
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық
шәкілі бойынша "А-"-тен төмен емес ұзақ
мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа
рейтингтік агенттіктерінің бірінің ұқсас
деңгейдегі рейтингтік бағасы бар резидент
емес-бас банктердің еншілес резидент-банктері
болып табылатын банктер
8027
Осы банктер қор биржасының ресми тізімінің
"акциялар" секторының екінші санатына жай акциялар енгізілген деген талаппен, негізгі борыштың сомасын және есептелген сыйақыны ескеріп, ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
8028
Негізгі борыштың сомаларын және есептелген
сыйақыны ескеріп, ықтимал шығындарға
резервтерді шегеріп, "Standard & Poor's"
агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша
"ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді және/
немесе қысқа мерзімді, жеке рейтингі бар
немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің
бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы
бар резидент емес-банктердегі салымдар
8029
Ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, басқа
мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айналымға
шығарылғандарды қоса алғанда Қазақстан
Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
(негізгі борыш пен есептелген сыйақының
сомаларын есепке ала отырып)
8029-1
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып)
8030
Ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп,
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық
шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес тәуелсіз
рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттік-
терінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік
бағасы бар шетел мемлекеттерінің бағалы
қағаздары (негізгі борыш пен есептелген
сыйақы сомаларын ескере отырып)
8031
Ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп,
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық
шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес
рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг
агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас
деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің
мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
(негізгі борыш пен есептелген сыйақы
сомаларын ескере отырып)

8032
Акции иностранных эмитентов, имеющих
рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по
международной шкале агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, за вычетом резервов на возможные
потери
8033
Долговые ценные бумаги, выпущенные
международными финансовыми организациями,
имеющие международную рейтинговую оценку не
ниже «ВВВ-» агентства Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств (с учетом
сумм основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резервов на
возможные потери
8034
Акции организаторов торгов с ценными
бумагами и иных юридических лиц, являющихся
частью инфраструктуры рынка ценных бумаг,
акционерами которых являются
профессиональные участники рынка ценных
бумаг, за вычетом резервов на возможные
потери
8035
Прочие вклады
8036
Дебиторская задолженность, за исключением
требований к Организации по возмещению
коэффициента номинального дохода К 2 при
формировании резервов (провизий) по
условному обязательству фонда (за вычетом
резервов на возможные потери) юридических
лиц, не являющихся по отношению к Фонду
аффилиированными лицами, за вычетом
дебиторской задолженности работников и
других лиц
(Прим. РЦПИ. Строка 8036 вводится в действие с 01.07.2009)
Первый руководитель или лицо,
уполномоченное на подписание отчета __________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)   (подпись)
Главный бухгалтер  ___________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)   (подпись)
Место для печати
Приложение 8
к Инструкции о нормативных
значениях пруденциальных
нормативов, методике их
расчетов для накопительных
пенсионных фондов

8032
Ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп,
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық
шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес
рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг
агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас
деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің
акциялары
8033
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-" кем емес халықаралық рейтинг бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып) халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
8034
Ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп,
бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастыру-
шылардың және бағалы қағаздар рыногының
кәсіби қатысушылары акционерлері болып
табылатын, бағалы қағаздар рыногы
инфрақұрылымының бөлігі болып табылатын өзге
де заңды тұлғалардың акциялары
8035
Басқа салымдар
8036
Қызметкерлер мен басқа тұлғалардың дебиторлық берешектерін шегергендегі Қорға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын заңды тұлғалардың қордың шартты міндеттемелері бойынша (болуы мүмкін жоғалтуларға арналған резервтерді шегеріп) резервтерді (провизияларды) қалыптастыру кезіндегі К 2 номиналды кіріс коэффициентін өтеу бойынша ұйымның талаптарын қоспағандағы дебиторлық берешек
Бірінші басшы немесе
есепке қол қоюға уәкілетті тұлға: ________________
(тегі, аты, әкесінің аты бар болса) (қолы)
Бас бухгалтер ________________
(тегі, аты, әкесінің аты бар болса) (қолы)
Мөр орны
Жинақтаушы зейнетақы қорларына
арналған пруденциалдық нормативтердiң
нормативтiк маңызы, олардың есебiнiң
әдiстемесi туралы нұсқаулыққа
8-қосымша

5.10
Приостановление размещения ценных бумаг
( решение уполномоченного органа о
приостановлении размещения)
+2
При получении суммы баллов до 1 (включительно) - ценная бумага классифицируется как стандартная.
При сумме баллов равной от 2 до 4 (включительно) - ценная бумага классифицируется как сомнительная 1 категории, формируется 10 % провизий.
При сумме баллов равной от 5 до 7 (включительно) - ценная бумага классифицируется как сомнительная 2 категории, формируется 15 % провизий.
При сумме баллов равной от 8 до 10 (включительно) - ценная бумага классифицируется как сомнительная 3 категории, формируется 25 % провизий.

5.10
Бағалы қағаздарды орналастыруды тоқтата тұру (орналастыруды тоқтата тұру туралы уәкілетті органның шешімі)
+2
1 (қоса алғанда) дейінгі балл сомасын алған кезде – бағалы қағаз стандартты ретінде жіктеледі.
2 бастап 4 (қоса алғанда) тең балл сомасы кезінде – бағалы қағаз 1-санатты күмәнді ретінде жіктеледі, 15 % провизия қалыптасады.
5 бастап 7 (қоса алғанда) тең балл сомасы кезінде – бағалы қағаз 2-санатты күмәнді ретінде жіктеледі, 15 % провизия қалыптасады.
8 бастап 10 (қоса алғанда) тең балл сомасы кезінде – бағалы қағаз 3-санатты күмәнді ретінде жіктеледі, 25 % провизия қалыптасады.

При сумме баллов свыше 10 - ценная бумага классифицируется как неудовлетворительная, формируется 50 % провизий.
Приложение 9
к Инструкции о нормативных
значениях пруденциальных
нормативов, методике их
расчетов для накопительных
пенсионных фондов
Сноска. Инструкция дополнена приложением 9 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Размер резервов (провизий) на покрытие возможных потерь
от обесценения ценных бумаг
Сумма баллов
Классификационная категория
ценных бумаг
Необходимый размер резервов
(провизий)
1
Стандартная
0 %
2-4
Сомнительная 1 категории
10 %
5-7
Сомнительная 2 категории
15 %
8-10
Сомнительная 3 категории
25 %
Свыше 10
Неудовлетворительная
50 %
Приложение
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 22 августа 2008 года № 117
Перечень нормативных правовых актов,
признаваемых утратившими силу
1. Постановление Правления Агентства от 27 октября 2006 года № 222 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях пруденциальных нормативов, методике их расчетов для накопительных пенсионных фондов и внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 августа 2005 года № 310 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4479).
2. Постановление Правления Агентства от 23 февраля 2007 года № 40 "О внесении дополнений и изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам пруденциального регулирования деятельности накопительных пенсионных фондов и профессиональных участников рынка ценных бумаг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4608, опубликованного в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов в Республике Казахстан, 2007 года, № 5, ст. 255).
3. Постановление Правления Агентства от 24 декабря 2007 года № 271 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 октября 2006 года № 222 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях пруденциальных нормативов, методике их расчетов для накопительных пенсионных фондов и внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 августа 2005 года № 310 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5120).

10 артық балл сомасы кезінде – бағалы қағаз қанағаттанғысыз ретінде жіктеледі, 50 % провизия қалыптасады.
Жинақтаушы зейнетақы қорларына
арналған пруденциалдық нормативтердiң
нормативтiк маңызы, олардың есебiнiң
әдiстемесi туралы нұсқаулыққа
9-қосымша
Ескерту. 9-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
Бағалы қағаздардың құнсыздануынан болуы мүмкін жоғалтуларды жабатын резервтердің (провизиялардың) мөлшері
Балл сомасы
БҚ жіктелу санаты
Резервтердің (провизиялардың) қажетті мөлшері
1
Стандартты
0%
2-4
1-санатты күмәнді
10%
5-7
2-санатты күмәнді
15%
8-10
3-санатты күмәнді
25%
10-нан артық
Қанағаттанғысыз
50%
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттiгi
Басқармасының
2008 жылғы 22 тамыздағы
N 117 қаулысына қосымша
Күші жойылды деп танылатын нормативтік құқықтық
актілердің тізбесі
1. Агенттік Басқармасының " Жинақтаушы зейнетақы қорларына арналған пруденциалдық нормативтердiң нормативтiк маңызы, олардың есебiнiң әдiстемесi туралы нұсқаулықты бекiту және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының " Қазақстан Республикасының кейбiр нормативтiк құқықтық актiлерiне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы " 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310 қаулысына өзгерiс енгiзу туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы N 222 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4479 тіркелген).
2. Агенттік Басқармасының "Жинақтаушы зейнетақы қорларының және бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушыларының қызметтерін пруденциалдық реттеу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық кесімдеріне толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2007 жылғы 23 ақпандағы N 40 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4608 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық, атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған, 2007 жыл, N 5, 255-құжат).
3. Агенттік Басқармасының "Жинақтаушы зейнетақы қорларына арналған пруденциалдық нормативтердiң нормативтiк маңызы, олардың есебiнiң әдiстемесi туралы нұсқаулықты бекiту және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбiр нормативтiк құқықтық актiлерiне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы N 222 қаулысына толықтырулар мен өзгерiстер енгізу туралы" 2007 жылғы 24 желтоқсандағы N 271 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5120 тіркелген) .