О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 64 "Об утверждении Правил выдачи накопительному пенсионному фонду разрешения на создание или приобретение дочерней организации, а также разрешения на значительное участие в уставном капитале юридических лиц"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 ноября 2008 года № 194. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2008 года № 5449. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 93
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2012 № 93.
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 23 октября 2008 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам устойчивости финансовой системы", Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций далее – Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 25 февраля 2006 года № 64 "Об утверждении Правил выдачи накопительному пенсионному фонду разрешения на создание или приобретение дочерней организации, а также разрешения на значительное участие в уставном капитале юридических лиц" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4145), с дополнениями и изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства от 30 марта 2007 года № 76 "О внесении дополнений и изменений в некоторые нормативные правовые акты по вопросам представления документов в Агентство Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4670), постановлением Правления Агентства от 30 апреля 2007 года № 113 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 64 "Об утверждении Правил выдачи накопительному пенсионному фонду разрешения на создание или приобретение дочерней организации, а также разрешения на значительное участие в уставном капитале юридических лиц" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4739, опубликованным в июле 2007 года в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 7, ст. 267), постановлением Правления Агентства от 25 января 2008 года № 05 "О внесении дополнений в некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5141), следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил выдачи накопительному пенсионному фонду разрешения на создание или приобретение дочерней организации, значительное участие в уставном капитале юридических лиц, а также отзыва разрешения на создание или приобретение дочерней организации, значительное участие в уставном капитале юридических лиц";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Жинақтаушы зейнетақы қорына еншілес ұйым құруға немесе сатып алуға, сондай-ақ заңды тұлғалардың жарғы капиталына қомақты түрде қатысуға рұқсат беру туралы Ережені бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 64 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау Агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 28 қарашадағы N 194 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 30 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5449 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 93 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.02.24 № 93 (қабылданған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қаржы жүйесінің тұрақтылығы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 23 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы Қ АУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Бас қ армасыны ң "Жина қ таушы зейнета қ ы қ орына еншілес ұ йым құ ру ғ а немесе сатып алу ғ а, сондай-а қ за ң ды т ұ л ғ аларды ң жар ғ ы капиталына қ ома қ ты т ү рде қ атысу ғ а р ұқ сат беру туралы Ережені бекіту туралы" 2006 жыл ғ ы 25 а қ пандағы N 64 қ аулысына (Нормативтік құқ ы қ ты қ актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4145 тіркелген) Агенттік Бас қ армасыны ң " Қ аза қ стан Республикасы Қ аржы нары ғ ын ж ә не қ аржы
ұ йымдарын реттеу мен қ ада ғ алау агенттігінде құ жаттарды ұ сыну
м ә селелері бойынша кейбір нормативтік құқ ы қ ты қ кесімдерге толықтырулар мен ө згерістер енгізу туралы" 2007 жыл ғ ы 30 наурыздағы N 76 қ аулысымен (Нормативтік құқ ы қ ты қ актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4670 тіркелген), Агенттік Бас қ армасыны ң " Қ аза қ стан Республикасы Қ аржы нары ғ ын ж ә не қ аржы ұ йымдарын реттеу мен қ ада ғ алау агенттігі Бас қ армасыны ң "Жина қ таушы зейнета қ ы қ орына еншілес ұ йым
құ ру ғ а немесе сатып алу ғ а, сондай-а қ за ң ды т ұ л ғ аларды ң жар ғ ы капиталына қ ома қ ты т ү рде қ атысу ғ а р ұқ сат беру туралы Ережені бекіту туралы" 2006 жыл ғ ы 25 а қ панда ғ ы N 64 қ аулысына ө згерістер мен толықтыру енгізу туралы" 2007 жыл ғ ы 30 сәуірдегі N 113 қ аулысымен (Нормативтік құқ ы қ ты қ актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4739 тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде 2007 жылы шілдеде жарияланған, N 7, 267-құжат ), Агенттік Басқармасының " Қ аза қ стан Республикасы Қ аржы нары ғ ын ж ә не қ аржы ұйымдарын реттеу мен қада ғ алау агенттігіні ң кейбір нормативтік құқ ы қ ты қ актілеріне толы қ тырулар енгізу туралы" 2008 жыл ғ ы 25 қ а ң тардағы N 5 қ аулысымен (Нормативтік құқ ы қ ты қ актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5141 тіркелген) енгізілген толы қ тыруларымен ж ә не өзгерістермен бірге мынадай ө згерістер мен толы қ тырулар енгізілсін:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жинақтаушы зейнетақы қорына еншілес ұйым құруға немесе сатып алуға, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қомақты
қатысуға рұқсат беру, сондай-ақ еншілес ұйымды құруға немесе сатып алуға, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қомақты
қатысуға берілген рұқсатты кері қайтарып алу туралы ережені бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи накопительному пенсионному фонду разрешения на создание или приобретение дочерней организации, значительное участие в уставном капитале юридических лиц, а также отзыва разрешения на создание или приобретение дочерней организации, значительное участие в уставном капитале юридических лиц.;
в Правилах выдачи накопительному пенсионному фонду разрешения на создание или приобретение дочерней организации, а также разрешения на значительное участие в уставном капитале юридических лиц:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила выдачи накопительному пенсионному фонду разрешения на создание или приобретение дочерней организации, значительное участие в уставном капитале юридических лиц, а также отзыва разрешения на создание или приобретение дочерней организации, значительное участие в уставном капитале юридических лиц";
преамбулу дополнить словами ", отзыва разрешения на создание  или приобретение дочерней организации, значительное участие в уставном капитале юридических лиц";
в пункте 2 слово "Фонду" заменить словами "и отозванных";
дополнить пунктами 10-2 10-3 следующего содержания:
"10-2. В случае неполучения разрешения уполномоченного органа на создание или приобретение дочерней организации Фонд осуществляет мероприятия, предусмотренные пунктом 8 статьи 41-1 Закона.
В случае приобретения Фондом права контроля над дочерней организацией по независящим от него причинам Фонд в месячный срок с момента обнаружения данного факта представляет документы, предусмотренные пунктом 4 статьи 41-1 Закона, для получения разрешения уполномоченного органа на приобретение дочерней организации.
10-3. В случае неполучения разрешения уполномоченного органа на значительное участие в уставном капитале юридических лиц Фонд осуществляет мероприятия, предусмотренные пунктом 9 статьи 41-1 Закона.";
дополнить главой 2-1 следующего содержания:
"Глава 2-1. Порядок отзыва разрешения на создание или
приобретение Фондом дочерней организации, а также значительное
участие в уставном капитале юридических лиц
10-4. Уполномоченный орган производит отзыв разрешения на создание или приобретение дочерней организации, а также на значительное участие в уставном капитале юридических лиц в случаях, предусмотренных пунктом 10 статьи 41-1 Закона.
10-5. В случае отзыва разрешения на создание или приобретение дочерней организации, значительное участие в уставном капитале юридических лиц Фонд осуществляет мероприятия, предусмотренные пунктом 10 статьи 41-1 Закона, и представляет уведомление в уполномоченный орган в трехдневный срок с даты отчуждения  принадлежащих ей акций (доли участия), с приложением подтверждающих документов. ";
в приложении 1 :
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Правилам выдачи
накопительному пенсионному фонду
разрешения на создание или
приобретение дочерней организации,
значительное участие в уставном капитале
юридических лиц , а также отзыва разрешения
на создание или приобретение дочерней
организации, значительное участие в уставном
капитале юридических лиц" ;
заголовок после слова "выданных" дополнить словами "и отозванных";
таблицу после графы
"
Дата и номер
разрешения
накопительного
пенсионного фонда на
создание и
приобретение Фондом
дочерней организации
"
дополнить графой следующего содержания:
"
Дата и номер отзыва
выданного Фонду
разрешения на
создание или
приобретение дочерней
организации
";
в приложении 2 :
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к Правилам выдачи накопительному
пенсионному фонду разрешения на создание
или приобретение дочерней организации,
значительное участие в уставном капитале
юридических лиц , а также отзыва разрешения
на создание или приобретение дочерней
организации, значительное участие в уставном
капитале юридических лиц" ;
таблицу после графы
"
Дата и номер разрешения на значительное участие в уставном капитале юридических лиц
"
дополнить графой следующего содержания:
"
Дата и номер отзыва  выданного разрешения на значительное участие в уставном капитале юридических лиц
";
правый верхний угол приложения 3 изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Правилам выдачи накопительному
пенсионному фонду разрешения на создание
или приобретение дочерней организации,
значительное участие в уставном капитале
юридических лиц , а также отзыва разрешения
на создание или приобретение дочерней
организации, значительное участие в уставном
капитале юридических лиц" ;
правый верхний угол приложения 4 изложить в следующей редакции:
"Приложение 4
к Правилам выдачи накопительному
пенсионному фонду разрешения на создание
или приобретение дочерней организации,
значительное участие в уставном капитале
юридических лиц, а также отзыва разрешения
на создание или приобретение дочерней
организации, значительное участие в уставном
капитале юридических лиц".

"1. Қ оса берілген Жина қ таушы зейнета қ ы қ орына еншілес ұ йым құруғ а немесе сатып алуғ а, за ң ды т ұ л ғ аларды ң жар ғ ылы қ капиталына қомақ ты қ атысу ғ а р ұқ сат беру, сондай-а қ еншілес ұ йымды құ ру ғ а немесе сатып алу ғ а, за ң ды т ұ л ғ аларды ң жар ғ ылы қ капиталына қ ома қ ты қ атысу ғ а берілген р ұқ сатты кері қ айтарып алу туралы ереже бекітілсін";
Жина қ таушы зейнета қ ы қ орына еншілес ұ йым құ ру ғ а немесе сатып алу ғ а, сондай-а қ за ң ды т ұ л ғ аларды ң жар ғ ы капиталына қ ома қ ты т ү рде
қ атысу ғ а р ұқ сат беру туралы Ережесінде:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жинақтаушы зейнетақы қорына еншілес ұйым құруға немесе сатып алуға, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қомақты
қатысуға рұқсат беру, сондай-ақ еншілес ұйымды құруға немесе сатып алуға, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қомақты
қатысуға берілген рұқсатты кері қайтарып алу туралы ереже";
кіріспеде "р ұқ сат беру" деген с ө здерден кейін ", еншілес ұ йымды құ ру ғ а немесе сатып алу ғ а, за ң ды т ұ л ғ аларды ң жар ғ ылы қ капиталына қомақ ты қ атысу ғ а берілген р ұқ сатты қ айтарып алу" деген с ө здермен толық тырылсын;
2-тармақта "Қорға" деген сөз алынып тасталсын, "рұқсат беретін тізілімді" деген сөздер "берілген және кері қайтарып алынған рұқсаттардың тізілімін" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 10-2, 10-3-тармақтармен толықтырылсын:
"10-2. Қор уәкілетті органның еншілес ұйымды құруға немесе сатып алуға рұқсатын алмаған жағдайда, Заңның 41-1-бабының 8-тармағымен көзделген іс-шараларды жүзеге асырады.
Қор өзіне қатысты емес себептер бойынша еншілес ұйымға бақылау құқығын иеленген жағдайда, Қор осы факті анықталған сәттен бастап бір ай мерзімінде еншілес ұйымды сатып алу ғ а уәкілетті органның рұқсатын алу үшін Заңның 41-1-бабының 4-тармағымен көзделген құжаттарды табыс етеді.
10-3. Қор заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға уәкілетті органның рұқсатын алмаған жағдайда, Заңның 41-1-бабының  9-тармағымен көзделген іс-шараларды жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тараумен толықтырылсын:
"2-1-тарау. Қордың еншілес ұйымды құруға немесе сатып
алуға, сондай-ақ заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға берілген рұқсатты кері қайтарып алу тәртібі
10-4. У ә кілетті орган За ң ны ң 41-1-бабыны ң 10-тарма ғ ымен көзделген жа ғ дайларда еншілес ұ йымды құ ру ғ а немесе сатып алу ғ а, сондай-а қ за ң ды т ұ л ғ аларды ң жар ғ ылы қ капиталына қ ома қ ты қ атысу ғ а берілген р ұқ сатты кері қ айтарып алады.
10-5. Еншілес ұйымды құруға немесе сатып алуға, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға берілген рұқсатты кері қайтарып алған жағдайда, Қор Заңның 41-1-бабының 10-тармағымен көзделген іс-шараларды жүзеге асырады және уәкілетті органға өзіне тиесілі акцияларды (қатысу үлесін) иелігінен шығарған күннен бастап, үш күндік мерзімде растайтын құжаттарды қоса бере отырып, хабарламаны табыс етеді . ";
1-қосымшада:
оң жақ жоғарғы бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Жина қ таушы зейнета қ ы қ орына еншілес
ұ йым құ ру ғ а немесе сатып алу ғ а, за ң ды
т ұ л ғ аларды ң жар ғ ылы қ капиталына қ ома қ ты
қ атысу ғ а р ұқ сат беру, сондай-а қ еншілес
ұ йымды құ ру ғ а немесе сатып алу ғ а, за ң ды
тұлғаларды ң жар ғ ылы қ капиталына қ ома қ ты
қ атысу ғ а берілген р ұқ сатты кері қ айтарып
алу туралы ережеге 1-қ осымша";
атауы "берілген" деген с ө зден кейін " және кері қайтарып алынған" деген сө здермен толы қ тырылсын;
"
Қордың еншілес ұйым құруына немесе сатып алуына жинақтаушы зейнетақы қорына берілген рұқсаттардың күні және нөмірі
"
деген ба ғ аннан кейін кесте мынадай мазм ұ нда ғ ы ба ғ анмен
толы қ тырылсын:
"
Қ орды ң еншілес ұ йымды құ ру ғ а немесе сатып алу ғ а берілген р ұқ сатты кері қ айтарып алу к ү ні ж ә не н ө мірі
";
2-қосымшада:
оң жақ жоғарғы бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Жина қ таушы зейнета қ ы қ орына еншілес
ұ йым құ ру ғ а немесе сатып алу ғ а, за ң ды
т ұ л ғ аларды ң жар ғ ылы қ капиталына қ ома қ ты
қ атысу ғ а р ұқ сат беру, сондай-а қ еншілес
ұ йымды құ ру ғ а немесе сатып алу ғ а, за ң ды
т ұ л ғ аларды ң жар ғ ылы қ капиталына қ ома қ ты
қ атысу ғ а берілген р ұқ сатты кері қ айтарып
алу туралы ережеге 2- қ осымша";
"
Заңды тұлғаның жарғы капиталына қомақты түрде қатысуға рұқсат беру күні және нөмірі
"
деген ба ғ аннан кейін кесте мынадай мазм ұ нда ғ ы ба ғ анмен
толы қ тырылсын:
"
За ң ды т ұ л ғ аларды ң жарғылы қ капиталына
қ ома қ ты қ атысу ғ а берілген р ұқ сатты
қ айтарып алу к ү ні
ж ә не н ө мірі
";
3-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жина қ таушы зейнета қ ы қ орына еншілес
ұ йым құ ру ғ а немесе сатып алу ғ а, за ң ды
т ұ л ғ аларды ң жар ғ ылы қ капиталына қ ома қ ты
қ атысу ғ а р ұқ сат беру, сондай-а қ еншілес
ұ йымды құ ру ғ а немесе сатып алу ғ а, за ң ды
т ұ л ғ аларды ң жар ғ ылы қ капиталына қ ома қ ты
қ атысу ғ а берілген р ұқ сатты кері қ айтарып
алу туралы ережеге 3- қ осымша";
4-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жина қ таушы зейнета қ ы қ орына еншілес
ұ йым құ ру ғ а немесе сатып алу ғ а, за ң ды
т ұ л ғ аларды ң жар ғ ылы қ капиталына қ ома қ ты
қ атысу ғ а р ұқ сат беру, сондай-а қ еншілес
ұ йымды құ ру ғ а немесе сатып алу ғ а, за ң ды
т ұ л ғ аларды ң жар ғ ылы қ капиталына қ ома қ ты
қ атысу ғ а берілген р ұқ сатты кері қ айтарып
алу туралы ережеге 4- қ осымша" .

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Хаджиева М.Ж.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                                 Е. Бахмутова

2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді.
3. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (М.Ж. Хаджиева):
1) Заң департаментiмен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап он күндiк мерзiмде оны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне, "Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне жіберсін.
4. Агенттік Төрайымының қызметі (А.Ә. Кенже) Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында осы қаулыны жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым                                       Е. Бахмутова