Об утверждении Правил ведения республиканского реестра племенных животных
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года N 792. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 января 2009 года N 5482.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 20.03.2023 № 105 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 13) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О племенном животноводстве" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 20.03.2023 № 105 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения государственного регистра племенных животных.
2. Департаменту развития животноводства и ветеринарной безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Токсеитовой Р.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 октября 2004 года № 614 "Об утверждении Положения о Государственном регистре племенных животных" (зарегистрированное в государственном реестре за № 3206 от 16 ноября 2004 года, опубликованное в газете "Юридическая газета" № 224-225 от 2 декабря 2005 года).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра сельского хозяйства А.К. Евниева.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 03.10.2014 № 3-3/503 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра
А. Евниев
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2008 года № 792
Правила ведения республиканского реестра племенных животных
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 20.03.2023 № 105 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения республиканского реестра племенных животных (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 13) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О племенном животноводстве" (далее – Закон) и определяют порядок ведения республиканского реестра племенных животных.

Асыл тұқымды жануарлардың республикалық тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2008 жылғы 29 желтоқсандағы N 792 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 8 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5482 болып енгізілді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.03.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 13) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.03.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Асыл тұқымды малдардың мемлекеттік тіркелімін жүргізу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің М ал шаруашылығын дамыту және ветеринариялық қауіпсіздік департаменті (Тоқсеитова Р.Ә.) заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. "Асыл тұқымды малдың мемлекеттік тіркелімінің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2004 жылғы 29 қазандағы N 614 бұйрығының (Мемлекеттік тізілімде 2004 жылғы 16 қарашада 3206 нөмірімен тіркелген, 2005 жылғы 9 қарашада N 143 "Заң газеті" газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 3.10.2014 № 3-3/503 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а.
А. Евниев
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін
атқарушының
2008 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 792 бұйрығымен
бекітілген
Асыл тұқымды жануарлардың республикалық тізілімін жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.03.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Асыл тұқымды жануарлардың республикалық тізілімін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабы 13) тармақшасына сәйкес әзірленді және асыл тұқымды жануарлардың республикалық тізілімін жүргізу тәртібін айқындайды.

2. Ведение республиканского реестра племенных животных производится в целях:
1) учета племенных животных в Республике Казахстан;
2) создания базы данных для планирования селекционной работы с породами животных.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) республиканский реестр племенных животных (далее – республиканский реестр) – свод данных по численности, породам, направлениям продуктивности племенных животных;
2) племенное животное – чистопородное животное, отвечающее направлению и уровню продуктивности породы, зарегистрированное в республиканской палате в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о племенном животноводстве.
Глава 2. Порядок ведения республиканского реестра племенных животных
4. Присвоение статуса племенного животного крупному рогатому скоту, овцам, лошадям, птицам, козам, свиньям, верблюдам, маралам, оленям, пчелам осуществляется республиканскими палатами в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 декабря 2015 года № 3-3/1084 "Об утверждении Правил присвоения (приостановления, отмены) статуса племенной продукции (материала)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12897).
5. Республиканские палаты на основании данных журнала учета присвоения статуса племенного животного заполняют формы, предназначенные для сбора административных данных в области племенного животноводства, утверждаемые уполномоченным органом в области племенного животноводства согласно подпункту 18) статьи 13 Закона (далее – формы, предназначенные для сбора административных данных).
6. Республиканские палаты ежегодно до 10 января календарного года, следующего за отчетным годом, предоставляют формы, предназначенные для сбора административных данных, в разрезе областей, городов республиканского значения и столицы в уполномоченный орган в области племенного животноводства для включения в республиканский реестр.
7. Уполномоченный орган в области племенного животноводства, на основании представленных республиканскими палатами форм, предназначенных для сбора административных данных, ежегодно до 1 февраля календарного года, следующего за отчетным годом, составляет республиканский реестр племенных животных по формам 1, 2, 3 и 4 согласно приложению к настоящим Правилам.
8. Уполномоченный орган в области племенного животноводства ежегодно до 5 февраля календарного года, следующего за отчетным годом, осуществляет публикацию республиканского реестра на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа в области племенного животноводства.
Приложение
к Правилам ведения
республиканского реестра
племенных животных
Форма 1
Республиканский реестр племенных животных
____________________________________________________________________________
(указывается вид племенного животного: крупный рогатый скот/овца/коза/лошадь/птица)
во всех категориях хозяйств Республики Казахстан по состоянию на 1 января 20___ года
№, п/п
Наименование области (города республиканского значения, столицы)
Количество хозяйств, единиц
Численность ______________ (указывается вид племенного животного) всех направлений
всего, голов
в том числе, маток
из них, по направлениям продуктивности, голов
___________
(указывается
направления
продуктивности)
___________
(указывается
направления
продуктивности)
___________
(указывается
направления
продуктивности)
всего, голов
в том числе, маток
всего, голов
в том числе, маток
всего, голов
в том числе, маток
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Всего по республике:
продолжение таблицы
№, п/п
Наименование области (города республиканского значения, столицы)
Количество хозяйств, единиц
Численность по ____________________ (указывается направления продуктивности) направлению
всего, голов
в том числе маток
из них, по породам (кроссам)
__________________
(указывается порода)
__________________
(указывается порода)
__________________
(указывается порода)
_______________
(указывается порода)
всего, голов
в том числе, маток
всего, голов
в том числе, маток
всего, голов
в том числе, маток
всего, голов
в том числе, маток
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
Всего по республике:
Форма 2
Республиканский реестр племенных животных
________________________________________________________________
(указывается вид племенного животного: верблюд/свинья) во всех категориях
хозяйств Республики Казахстан по состоянию на 1 января 20___ года
№, п/п
Наименование области (города республиканского значения, столицы)
Количество хозяйств, единиц
из них, по породам (кроссам)
всего, голов
в том числе, маток
__________________
(указывается порода)
__________________
(указывается порода)
__________________
(указывается порода)
__________________
(указывается порода)
всего, голов
в том числе, маток
всего, голов
в том числе, маток
всего, голов
в том числе, маток
всего, голов
в том числе, маток
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Всего по республике:
Форма 3
Республиканский реестр племенных животных
_______________________________________________________________________
(указывается вид племенного животного: маралы и пятнистые олени) во всех
категориях хозяйств Республики Казахстан по состоянию на 1 января 20___ года
№ п/п
Наименование области (города республиканского значения, столицы)
Количество хозяйств, единиц
Численность племенных маралов и пятнистых оленей
из них:
Количество хозяйств, единиц
маралов
Количество хозяйств, единиц
пятнистых оленей
всего, голов
в том числе, важенок и оленух
всего
в том числе, важенок
всего
в том числе, оленух
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Всего по республике:
Форма 4
Республиканский реестр племенных животных
______________________________________________________
(указывается вид племенного животного: племенные пчелы)
во всех категориях хозяйств Республики Казахстан по состоянию на 1 января 20___ года
№ п/п
Наименование области (города республиканского значения, столицы)
Количество хозяйств, единиц
Численность пчелосемей, единиц
в том числе, по породам
карпатская
среднерусская
карника
1
2
3
4
5
6
7
Всего по республике:

2. Асыл тұқымды жануарлардың республикалық тізілім жүргізу мынадай мақсаттарда жүргізіледі:
1) Қазақстан Республикасындағы асыл тұқымды жануарларды есепке алу;
2) жануарлардың тұқымдарымен селекциялық жұмыс жүргізуді жоспарлау үшін дерекқор құру.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) асыл тұқымды жануарлардың республикалық тізілімі (бұдан әрі – республикалық тізілім) – асыл тұқымды жануарлардың саны, тұқымдары, өнімділік бағыттары бойынша деректер жиынтығы;
2) асыл тұқымды жануар – Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен республикалық палатада тіркелген, тұқымның өнімділік бағыты мен деңгейіне сай келетін таза тұқымды жануар.
2-тарау. Асыл тұқымды жануарлардың республикалық тізілімін жүргізу тәртібі
4. Ірі қара малға, қойларға, жылқыларға, құстарға, ешкілерге, шошқаларға, түйелерге, маралдарға, бұғыларға, балараларға асыл тұқымды мәртебесін беруді "Асыл тұқымдық өнім (материал) мәртебесін беру (тоқтата тұру, күшін жою) қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 3-3/1084 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12897 болып тіркелген) сәйкес республикалық палаталар жүргізеді.
5. Республикалық палаталар асыл тұқымды жануар мәртебесін беруді есепке алу журналының деректері негізінде Заңның 13-бабының 18) тармақшасына сәйкес асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган бекітетін асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды (бұдан әрі – әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан) толтырады.
6. Республикалық палаталар жыл сайын есепті жылдан кейінгі күнтізбелік жылдың 10 қаңтарына дейін облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бөлінісінде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды республикалық тізілімге енгізу үшін асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi органға ұсынады.
7. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi орган республикалық палаталар ұсынған әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандардың негізінде жыл сайын есепті жылдан кейінгі күнтізбелік жылдың 1 ақпанына дейін осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес 1, 2, 3 және 4-нысандар бойынша асыл тұқымды жануарлардың республикалық тізілімін жасайды.
8. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi орган жыл сайын есепті жылдан кейінгі күнтізбелік жылдың 5 ақпанына дейін республикалық тізілімді асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi органның ресми интернет-ресурсында жариялауды жүзеге асырады.
Асыл тұқымды жануарлардың
республикалық тізілімін
жүргізу қағидаларына
қосымша
1-нысан
Асыл тұқымды жануарлардың республикалық тізілімі ________________________________________________________________________________ (асыл тұқымды жануардың түрі көрсетіледі: ірі қара мал/қой/ешкі/жылқы/құс) Қазақстан Республикасының барлық санаттарындағы шаруашылықтарда 20___ жылғы 1 қаңтардағы жай-күй бойынша
Р/с №
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) атауы
Шаруашылықтардың саны, бірлік
Барлық бағыттағы ______________ (асыл тұқымды жануардың түрі көрсетіледі) саны
барлығы, бас
оның ішінде аналығы
оның ішінде өнімділік бағыттары бойынша, бас
_____________
(өнімділік бағыты көрсетіледі)
_________
(өнімділік бағыты көрсетіледі)
____________________
(өнімділік бағыты көрсетіледі)
барлығы, бас
оның ішінде аналығы
барлығы, бас
оның ішінде аналығы
барлығы, бас
оның ішінде аналығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Республика бойынша барлығы:
кестенің жалғасы
Р/с №
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) атауы
Шаруашылықтардың саны, бірлік
____________________ (өнімділік бағыты көрсетіледі) бағытындағы жануарлардың саны
барлығы, бас
оның ішінде аналығы
оның ішінде, тұқымдар (кросстар) бойынша
_________________ (тұқым көрсетіледі)
_________________ (тұқым көрсетіледі)
_________________ (тұқым көрсетіледі)
_________________ (тұқым көрсетіледі)
барлығы, бас
оның ішінде аналығы
барлығы, бас
оның ішінде аналығы
барлығы, бас
оның ішінде аналығы
барлығы, бас
оның ішінде аналығы
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
Республика бойынша барлығы:
2-нысан
Асыл тұқымды жануарлардың республикалық тізілімі ________________________________________________________________________________ (асыл тұқымды жануардың түрі көрсетіледі: түйе/шошқа) Қазақстан Республикасының барлық санаттағы шаруашылықтарында 20___ жылғы 1 қаңтардағы жай-күй бойынша
Р/с №
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) атауы
Шаруашылықтардың саны, бірлік
оның ішінде, тұқымдар (кросстар) бойынша
барлығы, бас
оның ішінде аналығы
_________________
(тұқым көрсетіледі)
_________________ (тұқым көрсетіледі)
_________________ (тұқым көрсетіледі)
_________________ (тұқым көрсетіледі)
барлығы, бас
оның ішінде аналығы
барлығы, бас
оның ішінде аналығы
барлығы, бас
оның ішінде аналығы
барлығы, бас
оның ішінде аналығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Республика бойынша барлығы:
3-нысан
Асыл тұқымды жануарлардың республикалық тізілімі ________________________________________________________________________________ (асыл тұқымды жануардың түрі көрсетіледі: асыл тұқымды маралдар/теңбіл бұғылар) Қазақстан Республикасының барлық санаттағы шаруашылықтарында 20___ жылғы 1 қаңтардағы жай-күй бойынша
Р/с №
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) атауы
Шаруашылықтардың саны, бірлік
Асыл тұқымды маралдар мен теңбіл бұғылардың саны
олардың ішінде:
Шаруашылықтардың саны, бірлік
маралдар
Шаруашылықтардың саны, бірлік
теңбіл бұғылар
барлығы, бас
оның ішінде аналық маралдар мен теңбіл бұғылар
барлығы, бас
оның ішінде аналық маралдар
барлығы, бас
оның ішінде аналық теңбіл бұғылар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Республика бойынша барлығы:
4-нысан
Асыл тұқымды жануарлардың республикалық тізілімі ________________________________________________________________________________ (асыл тұқымды жануардың түрі көрсетіледі: асыл тұқымды баларалар) Қазақстан Республикасының барлық санаттағы шаруашылықтарында 20___ жылғы 1 қаңтардағы жай-күй бойынша
Р/с№
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) атауы
Шаруашылықтардың саны, бірлік
Бал ара ұялардың саны, бірлік
оның ішінде тұқым бойынша
карпат
орта орыс
карника
1
2
3
4
5
6
7
Республика бойынша барлығы: