Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи для возмещения расходов за потребление коммунальных услуг и компенсации повышения тарифов абонентской платы за телефон населению города Актобе
Решение очередной пятой сессии маслихата города Актобе от 28 марта 2008 года N 56. Зарегистрировано в Управлении юстиции города Актобе Актюбинской области 21 апреля 2008 года за N 3-1-85. Утратило силу решением маслихата города Актобе Актюбинской области от 27 октября 2009 года № 198
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Актобе Актюбинской области от 27.10.2009 № 198.
В соответствии со статьями 6 и 7 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 148 "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года N 94 "О жилищных отношениях", пунктом 4 статьи 34 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года N 567 "О связи" и на основании пункта 2 Правил "Компенсации повышения тарифов абонентской оплаты за телефон социально защищаемым категориям граждан, являющимся абонентами городских сетей телекоммуникаций", утвержденных Постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 сентября 2004 года N 949 маслихат города Актобе РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления жилищной помощи для возмещения расходов за потребление коммунальных услуг и компенсации повышения тарифов абонентской платы за телефон населению города Актобе.
2. Признать утратившими силу решения внеочередной девятнадцатой сессии маслихата города Актобе от 29 ноября 2002 года N 162 "О порядке предоставления жилищной помощи для возмещения расходов за потребление коммунальных услуг населению города Актобе" (зарегистрированного в управлении юстиции Актюбинской области от 25 декабря 2002 года за N 1907), второй сессии маслихата города Актобе от 17 октября 2003 года N 14 "О внесении изменений и дополнений в решение внеочередной девятнадцатой сессии маслихата города Актобе" от 29 ноября 2002 года N 162 "О порядке предоставления жилищной помощи для возмещения расходов за потребление коммунальных услуг населению города Актобе" (зарегистрированного в управлении юстиции Актюбинской области от 27 ноября 2003 года за N 2463), внеочередной девятой сессии маслихата города Актобе от 9 июля 2004 года 63 "О внесении изменений и дополнений в решение внеочередной девятнадцатой сессии маслихата города Актобе от 29 ноября 2002 года N 162 "О порядке предоставления жилищной помощи для возмещения расходов за потребление коммунальных услуг населению города Актобе" (зарегистрированного в департаменте юстиции Актюбинской области от 26 июля 2004 года за N 2868), очередной двенадцатой сессии маслихата города Актобе от 30 сентября 2004 года N 83 "О внесении изменения в решение внеочередной девятнадцатой сессии маслихата города Актобе" от 29 ноября 2002 года N 162 "О порядке предоставления жилищной помощи для возмещения расходов за потребление коммунальных услуг населению города Актобе" (зарегистрированного в департаменте юстиции Актюбинской области от 14 октября 2004 года за N 2935), внеочередной тринадцатой сессии маслихата города Актобе от 12 ноября 2004 года N 87 "О внесении изменений и дополнений в решение внеочередной девятнадцатой сессии маслихата города Актобе от 29 ноября 2002 года N 162 "О порядке предоставления жилищной помощи для возмещения расходов за потребление коммунальных услуг населению города Актобе" (зарегистрированного в департаменте юстиции Актюбинской области от 15 декабря 2004 года за N 3000), очередной восемнадцатой сессии маслихата города Актобе от 6 июня 2005 года N 144 "О внесении изменений и дополнений в решение внеочередной девятнадцатой сессии маслихата города Актобе от 29 ноября 2002 года N 162 "О порядке предоставления жилищной помощи для возмещения расходов за потребление коммунальных услуг населению города Актобе" (зарегистрированного в департаменте юстиции Актюбинской области от 27 июня 2005 года за N 3-1-11), очередной двадцатой сессии маслихата города Актобе от 31 августа 2005 года N 163 "О внесении изменения в решение внеочередной девятнадцатой сессии маслихата города Актобе" от 29 ноября 2002 года N 162 "О порядке предоставления жилищной помощи для возмещения расходов за потребление коммунальных услуг населению города Актобе" (зарегистрированного в департаменте юстиции Актюбинской области от 16 сентября 2005 года за N 3-1-20).

Ақтөбе қаласының тұрғындарына коммуналдық қызметтерді тұтынғаны үшін және телефонға абоненттік ақы тарифтерінің өсуіне байланысты шығындарды өтеуге арналған тұрғын үй көмегін беру қағидасын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Ақтөбе қалалық мәслихатының 2008 жылғы 28 наурыздағы N 56 шешімі. Ақтөбе облысы Ақтөбе қаласының әділет басқармасында 2008 жылғы 21 сәуірде N 3-1-85 тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Ақтөбе қалалық мәслихатының 2009 жылғы 27 қазандағы № 198 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Ақтөбе қалалық мәслихатының 2009.10.27 № 198 шешімімен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148 Заңының 6 және 7 баптарына, "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі N 94 Заңының 97 бабының 2 тармағына, "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 5 шілдедегі N 567 Заңының 34 бабының 4 тармағына сәйкес және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 9 қыркүйектегі N 949 қаулысымен бекітілген "Қалалық телекоммуникация желілерінің абоненттері болып табылатын, әлеуметтік қорғалатын азаматтарға телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы төлеу" Ережесінің 2 тармағының негізінде Ақтөбе қалалық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Ақтөбе қаласының тұрғындарына коммуналдық қызметтерді тұтынғаны үшін және телефонға абоненттік ақы тарифтерінің өсуіне байланысты шығындарды өтеуге арналған тұрғын - үй көмегін берудің ұсынылған Қағидасы бекітілсін.
2. Ақтөбе қалалық мәслихатының кезектен тыс он тоғызыншы сессиясының 2002 жылғы 29 қарашадағы N 162 "Ақтөбе қаласының тұрғындарына коммуналдық қызметтерді тұтынғаны үшін шығындарды өтеуге арналған тұрғын үй жәрдемін беру тәртібі туралы" (Ақтөбе облыстық әділет басқармасында 2002 жылғы 25 желтоқсандағы N 1907 санымен тіркелген), Ақтөбе қалалық мәслихатының екінші сессиясының 2003 жылғы 17 қазандағы N 14 "Ақтөбе қалалық мәслихатының кезектен тыс он тоғызыншы сессиясының 2002 жылғы 29 қарашадағы N 162 шешімімен бекітілген "Ақтөбе қаласының тұрғындарына коммуналдық қызметтерді тұтынғаны үшін шығындарды өтеуге арналған тұрғын үй жәрдемін беру тәртібі туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" (Ақтөбе облыстық әділет басқармасында 2003 жылғы 27 қарашадағы N 2463 санымен тіркелген), Ақтөбе қалалық мәслихатының кезектен тыс тоғызыншы сессиясының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 63 "Ақтөбе қалалық мәслихатының кезектен тыс он тоғызыншы сессиясының 2002 жылғы 29 қарашадағы N 162 "Ақтөбе қаласының тұрғындарына коммуналдық қызметтерді тұтынғаны үшін шығындарды өтеуге арналған тұрғын үй жәрдемін беру тәртібі туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" (Ақтөбе облысының әділет департаментінде 2004 жылғы 26 шілдедегі N 2868 санымен тіркелген), Ақтөбе қалалық мәслихатының кезекті он екінші сессиясының 2004 жылғы 30 қыркүйектегі N 83 "Ақтөбе қалалық мәслихатының 2002 жылғы 29 қарашадағы N 162 "Ақтөбе қаласының тұрғындарына коммуналдық қызметтерді тұтынғаны үшін шығындарды өтеуге арналған тұрғын үй жәрдемін беру тәртібі туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" (Ақтөбе облысының әділет департаментінде 2004 жылғы 14 қазандағы N 2935 санымен тіркелген), Ақтөбе қалалық мәслихатының кезектен тыс он үшінші сессиясының 2004 жылғы 12 қарашадағы N 87 "Ақтөбе қалалық мәслихатының кезектен тыс он тоғызыншы сессиясының 2002 жылғы 29 қарашадағы N 162 "Ақтөбе қаласының тұрғындарына коммуналдық қызметтерді тұтынғаны үшін шығындарды өтеуге арналған тұрғын үй жәрдемін беру тәртібі туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" (Ақтөбе облысының әділет департаментінде 2004 жылғы 15 желтоқсандағы N 3000 санымен тіркелген), Ақтөбе қалалық мәслихатының кезекті он сегізінші сессиясының 2005 жылғы 6 маусымдағы N 144 "Ақтөбе қалалық мәслихатының кезектен тыс он тоғызыншы сессиясының 2002 жылғы 29 қарашадағы N 162 "Ақтөбе қаласының тұрғындарына коммуналдық қызметтерді тұтынғаны үшін шығындарды өтеуге арналған тұрғын үй жәрдемін беру тәртібі туралы" өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" (Ақтөбе қаласының әділет басқармасында 2005 жылғы 27 маусымдағы N 3-1-11 санымен тіркелген), Ақтөбе қалалық мәслихатының кезекті жиырмасыншы сессиясының 2005 жылғы 31 тамыздағы N 163 "Ақтөбе қалалық мәслихатының кезектен тыс он тоғызыншы сессиясының 2002 жылғы 29 қарашадағы N 162 "Ақтөбе қаласының тұрғындарына коммуналдық қызметтерді тұтынғаны үшін шығындарды өтеуге арналған тұрғын үй жәрдемін беру тәртібі туралы" шешіміне өзгерту енгізу туралы" (Ақтөбе қаласының әділет басқармасында 2005 жылғы 16 қыркүйектегі N 3-1-20 санымен тіркелген) шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.

3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Председатель сессии                         Т. Хамитов
Секретарь маслихата                        С. Шинтасова
Приложение
к решению очередной пятой
сессии маслихата города Актобе
от 28 марта 2008 года N 56
ПРАВИЛА
предоставления жилищной помощи для возмещения
расходов за потребление коммунальных услуг и компенсации
повышения тарифов абонентской платы за телефон населению города Актобе
1. Общие положения
Настоящие Правила разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года N 94 "О жилищных отношениях", пункта 4 статьи 34 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года N 567 "О связи", пункта 2 Правил "компенсации повышения тарифов абонентской оплаты за телефон социально защищаемым категориям граждан, являющимся абонентами городских сетей телекоммуникаций", утвержденных Постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 сентября 2004 года N 949 и определяют порядок предоставления жилищной помощи, оказываемой за счет средств городского бюджета.
1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) жилищная помощь - помощь, предоставляемая населению города Актобе для возмещения затрат по оплате за потребление коммунальных услуг и услуги связи (абонентская плата) и является одной из форм социальной защиты населения;
2) компенсация повышения тарифов абонентской платы за телефон - денежная компенсация, входящая в состав жилищной помощи, предназначенная для возмещения затрат повышения тарифов, абонентской платы за телефон и определяемая как разница между действующим тарифом и тарифом, сложившимся по состоянию на сентябрь 2004 года;
3) заявитель (физическое лицо) - лицо, обратившееся от себя лично или от имени семьи за назначением жилищной помощи;
4) совокупный доход - сумма видов доходов, учитываемых при определении права на назначение жилищной помощи (без налоговых и пенсионных вычетов);
5) уполномоченный орган - городской отдел занятости и социальных программ, осуществляющий назначение жилищной помощи.
2. Жилищная помощь предоставляется физическим лицам, постоянно проживающим и зарегистрированным в городе Актобе и являющимися собственниками или нанимателями (арендаторами) жилья, независимо от формы собственности, в том случае, если расходы в бюджете семьи за потребление коммунальных услуг (центральное тепловое и индивидуальное газовое отопление, горячее, холодное водоснабжение, канализацию, за газ на приготовление пищи, электроснабжение, мусороудаление и техническое обслуживание) в пределах установленной нормы площади жилья, обеспечиваемой компенсационными мерами, но не более фактически занимаемой и нормативов на потребление коммунальных услуг и за услуги связи в части увеличения абонентской платы за телефон, превышают долю предельно допустимых расходов на эти цели. Доля предельно допустимых расходов на оплату потребления коммунальных услуг и услуги связи устанавливается в размере 15 процентов к совокупному доходу семьи.

3. Осы шешім алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ақтөбе қалалық мәслихатының
кезекті бесінші сессиясының
2008 жылғы 28 наурыздағы
N 56 шешіміне қосымша
Ақтөбе қаласының тұрғындарына коммуналдық
қызметтерді тұтынғаны үшін және телефонға абоненттік төлемақы
тарифтерінің өсуіне байланысты шығындарды өтеуге арналған тұрғын үй көмегін беру
Қағидасы
1. Жалпы ережелер
Осы Қағида "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі N 94 Заңының 97 бабының 2 тармағына, "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 5 шілдедегі N 567 Заңының 34 бабының 4 тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 9 қыркүйектегі N 949 қаулысымен бекітілген "Қалалық телекоммуникация желілерінің абоненттері болып табылатын, әлеуметтік қорғалатын азаматтарға телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы төлеу" Ережесінің 2 тармағына сәйкес әзірленіп және қалалық бюджет қаржысы есебінен көрсетілетін тұрғын үй көмегін беру тәртібін белгілейді.
1. Осы Қағидада мынадай түсініктер пайдаланылады:
1) тұрғын үй көмегі - тұтынған коммуналдық қызметтерге ақы төлеу және байланыс қызметі (абоненттік ақы) жөніндегі шығындарды өтеу үшін Ақтөбе қаласының тұрғындарына берілетін көмек және ол тұрғындарды әлеуметтік қорғау түрлерінің бірі болып табылады;
2) телефонға абоненттік тарифтерінің арту өтемақысы - 2004 жылдың қыркүйек айының жағдайы бойынша құрылған тарифтерінің және қолданыстағы тарифтер аралығындағы айырмашылықты белгілейтін және телефонға абоненттік ақы тарифтерінің өсуіне байланысты шығындарды өтеуге арналған тұрғын үй көмегінің құрамына кіретін ақшалай өтемақы;
3) өтініш иесі (жеке тұлға) - жеке өзінің немесе отбасының атынан тұрғын үй көмегін тағайындау үшін жолыққан адам;
4) жиынтық кіріс - тұрғын үй көмегін тағайындау құқығын анықтау кезінде ескерілетін кіріс (салықтық және зейнетақылық шегерілімдерді алып тастағанда) түрлерінің сомасы;
5) өкілетті орган - тұрғын үй көмегін тағайындауды жүзеге асыратын қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі.
2. Тұрғын үй көмегі егер өтемақылық шаралармен қамтамасыз етілетін тұрғын үй ауданының белгіленген нормасы шегінде, бірақ іс жүзінде алып отырған ауданнан және коммуналдық қызметтерді тұтыну нормативтерінен көп емес коммуналдық қызметтерді (орталық жылыту және жеке газбен жылыту, ыстық-суық сумен жабдықтау, канализация, тамақ дайындағаны үшін газды, электрмен жабдықтау, қоқыс жинау және техникалық қызмет көрсету) және байланыс қызметін тұтынғаны үшін шығындар осы мақсаттарға арналған шекті мүмкін шығындар үлесінен артық жағдайда Ақтөбе қаласында тұрақты тұратын және тіркелінген және меншік түріне қарамастан тұрғын үйдің меншік иелері немесе жалдаушы (жалға беруші) болып табылатын жеке тұлғаларға беріледі. Коммуналдық қызметтерді және байланыс қызметін тұтынғанына ақы төлеуге арналған шекті мүмкін шығындар үлесі отбасының жиынтық кірісінің 15 пайызы мөлшерінде белгіленеді.

3. Жилищная помощь предоставляется в безналичной форме, как уменьшение платежей за потребление коммунальных услуг (центральное тепловое и индивидуальное газовое отопление, горячее, холодное водоснабжение, канализацию, за газ на приготовление пищи) и абонентской платы за телефон по сравнению с суммой, начисленной собственнику, нанимателю (арендатору) жилья. Оплата потребления коммунальных услуг и услуг связи сверх установленной нормы производится на общих основаниях.
4. При расчете социальной нормы по отоплению и техническим услугам применяется социальная норма площади жилья в жилищах всех форм собственности на одного человека - 18 кв. метров (для одиноко проживающих граждан в пределах - 30 кв.м.) полезной площади, но не более фактически занимаемой полезной площади жилья.
5. При расчете социальной нормы потребителям, имеющим приборы учета коммунальных услуг, применяются фактические затраты по показаниям счетчиков, но не выше установленных тарифов и нормативов.
6. Жилищная помощь не назначается:
1) трудоспособным членам семьи, которые не работают и не зарегистрированы в отделе занятости в качестве безработных. Исключение составляют граждане, находящиеся на стационарном лечении более одного месяца, больные туберкулезом, граждане, имеющие онкологические и психические заболевания, состоящие на постоянном учете в лечебных учреждениях и имеющие заключение врачебно-консультационной комиссии о временной нетрудоспособности, занятые уходом за ребенком в возрасте до трех лет и за инвалидами первой группы, детьми-инвалидами с детства до 16 лет, занятые воспитанием двух и более детей до достижения младшим ребенком 7 лет, учащиеся и студенты, слушатели и курсанты дневной формы обучения, включая магистратуру и аспирантуру;
2) лицам, имеющим в частной собственности более одной единицы жилья (квартиры, дома), за исключением, если, полезная площадь, имеющихся единиц жилья в расчете на 1 члена семьи не превышает 15 кв.м;
3) лицам, сдающим жилые помещения в наем (аренду) или поднаем.
7. В случае возникновения разногласий в вопросах назначения жилищной помощи решение вопроса рассматривается городской участковой комиссией по обследованию и учету малообеспеченных граждан г. Актобе, утверждаемой постановлением акимата города.
8. Получатели жилищной помощи в течение 10 дней информируют уполномоченный орган о любых изменениях формы собственности своего жилья, в составе семьи и ее совокупного дохода, а также в случаях неверного начисления помощи.
9. Незаконно полученные в виде жилищной помощи суммы подлежат возврату в бюджет в установленном законодательством порядке.

3. Тұрғын үй көмегі тұрғын үй иесіне, жалдаушыға (жалға берушіге) есептелген сомамен салыстыру бойынша коммуналдық қызметтерді (орталық жылыту және жеке газбен жылыту, ыстық-суық сумен жабдықтау, канализация, тамақ дайындағаны үшін газды) тұтынғаны үшін төлемақыны азайту ретінде қолма-қол емес түрде беріледі. Коммуналдық қызмет және байланыс қызметін белгіленген нормадан артық тұтыну төлемі жалпы негізде жүзеге асырылады.
4. Жылыту және техникалық қызметтер бойынша әлеуметтік норманы есептеу кезінде барлық меншік түріндегі тұрғын жайларда әлеуметтік норма бір адамға 18 шаршы метр (жалғыз тұратын азаматтар үшін 30 шар.м.) пайдалы ауданы қолданылады, бірақ тұрғын жайдың іс жүзінде алып отырған пайдалы алаңынан артық болмауы тиіс.
5. Коммуналдық қызметтерді есептейтін құралдары бар тұтынушылардың әлеуметтік нормасын есептеу кезінде есептегіштер көрсеткіштеріндегі нақты шығындар, бірақ белгіленген тарифтер мен нормативтерден артық емес қолданылады.
6. Тұрғын үй көмегі тағайындалмайды:
1) Еңбек етуге қабілетті жұмыс жасамайтын және жұмыспен қамту бөлімінде жұмыссыз ретінде тіркеуге тұрмаған отбасы мүшелеріне.
Бір айдан артық стационарлық емделуде болған, туберкулезбен науқас, онкологиялық және психологиялық науқасы бар азаматтар, емдеу мекемелерінде тұрақты есепте тұрғандар уақытша еңбек етуге қабілетсіздігі туралы дәрігерлік-консультациялық комиссия қорытындысы барлар, үш жасқа дейінгі бала және бірінші топ мүгедегі мен 16 жасқа дейінгі бала жасынан мүгедектер балалар күтімімен отырғандар, кіші баласы 7 жасқа толмаған екі бала және одан көп баланы тәрбиелеушілер, оқушылар мен студенттер, күндізгі оқу бөлімінің курсанттарына қоса магистратура, аспирантурада оқитындар бұған кірмейді.
2) жеке меншігінде, егер пайдалы ауданы тұрғын үй бірлігіндегі отбасының 1 мүшесіне есептегенде 15 шар.м. аспайтынын есептемегенде бір бірліктен артық тұрғын жайы (пәтерлері, үйлері) бар тұлғаларға;
3) тұрғын жайларды жалға (жалдауға) немесе қайта жалға беретін тұлғаларға.
7. Тұрғын үй көмегін тағайындау мәселелерінде келіспеушілік туындаған жағдайда мәселені шешуді қала әкімдігінің қаулысымен бекітілетін Ақтөбе қаласының аз қамтылған азаматтарын тексеру және есепке алу жөніндегі қалалық учаскелік комиссия қарайды.
8. Тұрғын үй көмегін алушылар өзінің тұрғын жайының меншік түрінің, отбасы құрамындағы және оның жиынтық кірісіндегі кез-келген өзгерістер, көмекті дұрыс есептемеген жағдайлар туралы өкілетті органға 10 күн ішінде ақпарат береді.
9. Тұрғын үй көмегі түрінде алынған заңсыз сома заңда белгіленген тәртіппен бюджетке қайтарылады.

2. Назначение жилищной помощи
10. Назначение жилищной помощи осуществляется с месяца обращения за ее получением на срок до конца текущего квартала. Месяцем обращения считается месяц подачи заявления с прилагаемыми документами. Прием документов на текущий месяц заканчивается 25 числа.
11. Жилищная помощь назначается на основе анкеты - заявления собственника, нанимателя (арендатора) жилья, в котором указываются состав семьи, размер полезной площади фактически занимаемого жилья, совокупный доход семьи, расходы по оплате коммунальных услуг (центральное тепловое и индивидуальное газовое отопление, горячее, холодное водоснабжение, канализацию, за газ на приготовление пищи, электроснабжение, мусороудаление и техническое обслуживание) и разница увеличения абонентской платы за телефон.
12. Сведения, включенные в анкету - заявление являются основанием для расчета жилищной помощи.
13. Сведения по доходам граждан подтверждаются один раз в начале квартала городскими службами, отделами, организациями, ведущими учет и начисление соответствующих выплат в виде списков или информаций на электронных носителях.
14. Доход от трудовой деятельности учитывается в совокупном доходе семьи в соответствии с предоставленными сведениями о заработной плате с места работы в размере суммы, предназначенной к выплате (за минусом налоговых и пенсионных вычетов).
15. При определении совокупного дохода семьи учитываются все виды доходов, полученных в денежной или натуральной форме за квартал, предшествовавший кварталу обращения за жилищной помощью, кроме адресной социальной и жилищной помощи, единовременного государственного пособия в связи с рождением ребенка и единовременного пособия на погребение.
16. Величина дохода от личного подсобного хозяйства (в том числе домашнего скота, приусадебного участка, огорода, дачного участка), учитываемого в совокупном доходе семьи за предыдущий квартал, принимается в размере 5-ти месячных расчетных показателей.
17. При изменении тарифов на коммунальные услуги и услуги связи производится перерасчет ранее назначенной жилищной помощи в текущем квартале.
18. Размер жилищной помощи рассчитывается, как разница между фактическим платежом собственника, нанимателя (арендатора) за потребление коммунальных услуг в пределах норм, обеспечиваемых компенсационными мерами и предельно допустимым уровнем расходов данной семьи на эти цели и не может превышать сумму фактических затрат.
19. По результатам рассмотрения предоставленной анкеты-заявления составляется договор установленной формы в двух экземплярах, один из которых хранится у собственника, нанимателя (арендатора) жилья, а второй - в уполномоченном органе.

2. Тұрғын үй көмегін тағайындау
10. Тұрғын үй көмегін тағайындау оны алу үшін жолыққан күннен бастап ағымдағы тоқсанның аяғына дейінгі мерзімде жүргізіледі. Жолығу айы деп қоса берілетін құжаттармен бірге өтініш тапсырған ай есептелінеді. Ағымдағы айға құжаттар қабылдау 25-і күні аяқталады.
11. Тұрғын үй көмегі отбасы құрамы, іс жүзінде тұрғын жайдың алып отырған пайдалы ауданының көлемі, отбасының жиынтық кірісі, коммуналдық қызметтерді (орталық жылыту және жеке газбен жылыту, ыстық-суық сумен жабдықтау, канализация, тамақ дайындағаны үшін газды, электрмен жабдықтау, қоқыс жинау және техникалық қызмет көрсету) және телефонға абоненттік ақысының өсу айырмашылығы көрсетілетін меншік иесінің, жалдаушының (жалға алушының) сауалнама - өтініші негізінде тағайындалады.
12. Сауалнама-өтінішке енгізілген мәліметтер тұрғын үй көмегін есептеу үшін негіздеме болып табылады.
13. Азаматтардың кірісі жөніндегі мәліметтерді қалалық қызметтер, бөлімдер, ұйымдар, тізімдер немесе электронды тасығыштардағы ақпараттар түріндегі тиісті төлемдерді аударатын және есептейтін жетекшілер тоқсан басында бір рет растайды.
14. Еңбек қызметінен түскен табыс отбасының жиынтық кірісі есебінде жұмыс орнынан еңбекақы туралы берілген мәліметтерге сәйкес (салықтық және зейнетақылық шегерілімдерді алып тастағанда) төлеуге арналған сома мөлшерінде есептеледі.
15. Отбасының жиынтық кірісін анықтау кезінде атаулы әлеуметтік және тұрғын үй көмегінен, бала тууына байланысты біржолғы мемлекеттік жәрдемақыдан және жерлеуге арналған біржолғы жәрдемақыдан басқа арыз берген алдыңғы тоқсан ішінде алынған ақшалай немесе заттай түріндегі барлық кіріс түрлері есептеледі.
16. Өткен тоқсан ішіндегі отбасының жиынтық кірісіне есептелінетін жеке қосалқы шаруашылықтан (оның ішінде үй малынан, үй маңындағы учаскеден, бақшадан, саяжай учаскесінен) түскен кіріс мөлшері 5 айлық есептік көрсеткіш көлемінде қабылданады.
17. Коммуналдық қызметтерге және байланыс қызметіне тарифтер өзгерген жағдайда бұрын тағайындалған тұрғын үй көмегіне ағымдағы тоқсанда қайта есептеу жүргізіледі.
18. Тұрғын үй көмегінің мөлшері өтемақы шараларымен қамтамасыз етілетін нормалар шегіндегі коммуналдық қызметтерді тұтынғаны үшін меншік иесінің, жалға алушының (жалдаушының) шын мәніндегі төлемі мен сол отбасының осы мақсаттарға шығындарының шекті мүмкін деңгейі арасындағы айырмашылық ретінде есептеледі және шын мәніндегі сомадан артуы мүмкін емес.
19. Берілген сауалнама - өтінішті қарау нәтижелері бойынша екі данада белгіленген үлгідегі келісім - шарт жасалынады, оның біреуі меншік иесінде, жалға алушыда (жалдаушыда), ал екіншісі - өкілетті органда сақталынады.

20. Указанный договор является основанием для предоставления жилищной помощи . При получении договора его копию в десятидневный срок следует представить поставщикам коммунальных услуг для занесения в базу данных.
В случае не предоставления договора в установленный срок, сумма, указанная в договоре к зачету приниматься не будет.
21. В случае возникновения сомнения в достоверности информации уполномоченный орган:
1) проводит обследование жилищных условий заявителя;
2) запрашивает информацию о доходах в соответствующих организациях;
3) обращается в налоговую службу о проверке факта сокрытия доходов.
22. Юридические и физические лица предоставляют информацию о доходах лица, претендующего на получение жилищной помощи.
3. Порядок обращения граждан за назначением жилищной помощи
23. Претендующий на получение жилищной помощи ежеквартально предоставляет в уполномоченный орган заявление о назначении жилищной помощи, с предъявлением:
1) документов о принадлежности жилья (для первично обратившихся);
2) документов, подтверждающих совокупный доход семьи за предыдущий квартал (справки о заработной плате, пенсиях, госсоцпособиях, спецгоспособиях, алиментах, стипендиях, доходах от занятий индивидуальной трудовой деятельностью и иных доходах);
3) сведений о составе семьи (копию книги регистрации граждан, при ее отсутствии справку с адресного бюро);
4) регистрационный номер налогоплательщика (для первично обратившихся);
5) расчетных книжек и квитанций с указанием действующих тарифов на месяц обращения, подтверждающих фактические расходы на оплату коммунальных услуг;
6) справок с места учебы на детей старше 16 лет;
7) удостоверений личности, свидетельств о рождении детей, свидетельств о браке (для первично обратившихся);
8) справки, подтверждающей статус (для одиноких матерей);
9) копий трудовых книжек (для безработных).
4. Источники финансирования
24. Финансирование выплат жилищной помощи осуществляется за счет средств городского бюджета.
25. Уполномоченный орган формирует списки получателей жилищной помощи с указанием сумм предоставленной помощи и ежеквартально не позднее 15 числа первого месяца следующего квартала представляет сводные ведомости в городской отдел финансов.
Городской отдел финансов направляет указанные средства на счет уполномоченного органа, который в свою очередь перечисляет их на счета поставщиков коммунальных услуг.
Выплата компенсации повышения тарифов абонентской платы за телефон осуществляется через банки второго уровня по выбору получателя, на основании его заявления с указанием реквизитов лицевого счета выбранного им банка второго уровня или в организации, имеющей лицензию Национального банка РК на соответствующие виды банковских операций.

20. Аталған келісім - шарт тұрғын үй көмегін ұсыну үшін негіз болады. Келісім - шартты оның көшірмесін алғаннан кейін деректер базасына енгізу үшін коммуналдық қызметтерді жеткізушілерге он күндік мерзімде ұсыну қажет. Белгіленген мерзімде келісім - шарт ұсынылмаса, шартта көрсетілген сома есепке алынбайды.
21. Ақпаратқа сенімсіздік туындаған жағдайда өкілетті орган:
1) өтініш иесінің тұрғын үй жағдайына тексеріс жүргізеді;
2) тиісті ұйымдардан кірістер туралы ақпарат сұратады;
3) кірістерді жасыру фактілерін тексеру туралы салық қызметіне жолығады.
22. Заңды және жеке тұлғалар тұрғын үй көмегін алуға үміткер адамның кірістері туралы ақпарат ұсынады.
3. Тұрғын үй көмегін тағайындау үшін
азаматтардың арыздану тәртібі
23. Тұрғын үй көмегін алуға үміткер тоқсан сайын өкілетті органға тұрғын үй көмегін тағайындау туралы арызын келесі құжаттармен бірге ұсынады:
1) тұрғын үй туралы құжаттар (алғаш рет жолыққандар үшін);
2) өткен тоқсан ішіндегі отбасының жиынтық кірістерін куәландыратын құжаттар (еңбекақы, зейнетақы, мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, арнайы мемлекеттік жәрдемақы, алимент, стипендия, жеке еңбек қызметімен айналысудан түскен кірістер және басқа да кірістер туралы);
3) отбасы құрамы туралы мәлімет (үй кітабының көшірмесі), ол болмаған жағдайда мекен-жай бюросынан анықтама;
4) салық төлеушінің тіркеу нөмірі (алғаш жолыққандар үшін);
5) коммуналдық қызметтерді төлеудегі шын мәніндегі шығындарды куәландыратын, жолыққан айдағы қолданыстағы тарифтерді көрсете отырып, есеп айырысу кітапшасы мен түбіртектер;
6) 16 жастан жоғары балаларға оқу орнынан анықтама;
7) жеке куәлігі, балалардың туу туралы куәлігі, неке туралы куәлік (алғаш жолыққандар үшін);
8) мәртебесін куәландыратын анықтама (жалғызбасты аналар үшін);
9) еңбек кітапшасының көшірмесі (жұмыссыздар үшін).
4. Қаржыландыру көздері
24. Тұрғын үй көмегін төлеуді қаржыландыру қалалық бюджет қаржысы есебінен жүзеге асырылады.
25. Өкілетті орган көрсетілген көмек сомаларын көрсете отырып, тұрғын үй көмегін алушылар тізімін жасайды және тоқсан сайын келесі тоқсанның алғашқы айының 15-і күнінен кешіктірмей жиынтық мәліметті қаланың қаржы бөліміне тапсырады. Қаржы бөлімі көрсетілген қаражатты өкілетті органның есебіне аударады, олар өз кезегінде коммуналдық қызметті жеткізушілер шотына аударады.
Телефонның абоненттік ақысы тарифтерінің арту өтемақысын төлеу алушының таңдауы бойынша оның жазған арызы негізінде жеке есеп шот реквизиттерін көрсету арқылы осы түрдегі банкілік операцияға лицензиясы бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі елттық банкілерде жүзеге асырылады.

26. Проверка правильности начисления и расходования бюджетных средств на выплату жилищной помощи проводится в установленном законодательством порядке.

26. Тұрғын үй көмегін төлеуге арналған бюджеттік қаражаттың есептелуі мен шығыстарының дұрыстығын тексеру заңнамамен белгіленген тәртіпте жүргізіледі.