Об утверждении Правил благоустройства города Семей
Решение маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 20 июня 2008 года N 8/71-IV. Зарегистрировано в Управлении юстиции города Семей Департамента юстиции Восточно-Казахстанской области 28 июля 2008 года за N 5-2-92. Утратило силу решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 15 мая 2012 года N 5/38-V
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 15.05.2012 N 5/38-V.
На основании пункта 2 статьи 3 Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года № 155 «Об административных правонарушениях» и подпункта 8 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 «О местном государственном управлении в Республике Казахстан», а также в целях повышения уровня благоустройства и поддержания должного санитарного состояния на административной территории города, обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения, маслихат города Семей РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила благоустройства города Семей.
2. Признать утратившим силу решения городского маслихата, согласно приложению.
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию по вопросам развития производственной и социальной инфраструктуры, охране окружающей среды.
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 31.03.2009 N 16/129-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Председатель сессии
городского маслихата                             Е. Султанов
Секретарь городского
маслихата                                        К. Мирашев
Утвержден
решением от 20 июня 2008 года
№ 8/71-IV
ПРАВИЛА
благоустройства города Семей
1. Общие положения
1. Настоящие Правила благоустройства города Семей (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 30 января 2001 года № 155 «Об административных правонарушениях», Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 № 442, п.5  ст.19 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года № 212, п.п.8) п.1 ст. 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 «О местном государственном управлении в Республике Казахстан», Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2002 года № 361 «О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения», п.1 ст.22 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года № 242 «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан».
Правила регулируют отношения физических и юридических лиц в сфере благоустройства, содержания и защиты объектов инфраструктуры в городе Семей.
Координацию и организацию деятельности по благоустройству города Семей осуществляют должностные лица акимата города, уполномоченные органы управления, руководители учреждений, предприятий благоустройства и санитарного содержания города, балансодержателей, владельцев и арендаторов земельных участков.

Семей қаласын көркейту Қағидасын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2008 жылғы 20 маусымдағы N 8/71-IV шешімі. Шығыс Қазақстан облысы Әділет департаментінің Семей қаласындағы Әділет басқармасында 2008 жылғы 28 шілдеде N 5-2-92 тіркелді. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2012 жылғы 15 мамырдағы N 5/38-V шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2012.05.15 N 5/38-V шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы № 155 «Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы» Кодексінің 3-бабы 2-тармағының және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы» Заңының 6-бабы, 1-тармағы, 8-тармақшасының негізінде, сондай-ақ көркейту деңгейін жоғарылату және қаланың әкімшілік аумағында тиісті санитарлық жай-күйді қолдау, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық игілігін қамтамасыз ету мақсатында, Семей қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Семей қаласын көркейту Қағидасы бекітілсін.
2. Қосымшаға сәйкес, қалалық мәслихат шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешімнің атқарылуын бақылау өндірістік және әлеуметтік инфрақұрылымды дамыту, қоршаған ортаны қорғау мәселелері жөніндегі тұрақты комиссияға жүктелсін.
4. Осы шешім алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2009.03.31 N 16/129-IV шешімімен.
Қалалық мәслихат
сессиясының төрағасы                            Е. Сұлтанов
Қалалық мәслихаттың
хатшысы                                         Қ. Мирашев
2008 жылғы 20 маусымдағы
№ 8/71-IV шешіммен
бекітілді
Семей қаласын көркейту
ҚАҒИДАЛАРЫ
1. Жалпы қағидалар
1. Осы Семей қаласын көркейту қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы № 155 «Әкімшілік құқықбұзушылықтар туралы» Кодексіне, Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы № 442 Жер туралы Кодексінің 19-бабына, Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық Кодексінің 19-бабы 5-тармағына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы» Заңының 6-бабы 1-тармағы 8-тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 4 желтоқсандағы № 361 «Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық игілігі туралы» Заңына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі № 242 «Қазақстан Республикасындағы сәулет-қала құрылысы және құрылыс істері туралы» Заңының 22-бабы 1-тармағына сәйкес әзірленді.
Қағидалар Семей қаласында көркейту, инфрақұрылым нысандарын ұстау және қорғау аясындағы жеке және заңды тұлғалардың қарым- қатынастарын реттейді.

Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 31.03.2009 N 16/129-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Целью настоящих Правил является определение порядка благоустройства, обеспечение санитарной чистоты и производства земляных работ в городе Семей, обеспечивающих удобную, комфортную жизнедеятельность человека на территории города.
3. В целях поддержания постоянной чистоты и порядка считать обязательным участие коллективов предприятий, учреждений, общественных и кооперативных организаций, жильцов в уборке отведенных и закрепленных территорий и уходе за зелеными насаждениями.
4. Предприятия, независимо от форм собственности, частные домовладельцы в границах, отведенных и закрепленных территорий, обязаны содержать за свой счет, согласно архитектурным и санитарным нормам:
1) жилые, культурно-бытовые, административные, промышленные и торговые здания, вокзалы, аэропорты, пристани, стадионы и другие объекты с прилегающими к ним территориями;
2) улицы, площади, проезды, дворовые территории, тротуары, пляжи, зоны отдыха и места массовых гуляний, рынки и рыночные площадки, городские кладбища с прилегающими территориями, стоянки автомототранспорта;
3) ограды, заборы, газонные ограждения, все виды рекламы и рекламные установки, установки по декоративной подсветке зданий и памятников, фонари уличного освещения, вывески, витрины, опорные столбы, уличные часы, мемориальные доски, указатели наименований улиц, домовые номерные знаки, садово-парковые скамейки, урны, тележки, лотки, посадочные площадки и павильоны на остановках пассажирского транспорта;
4) путепроводы, водопроводы, трансформаторные установки, дорожные покрытия улиц и площадей, знаки регулирования уличного движения, телефонные будки, радиотрансляционные устройства, антенные, будки-посты телефонной связи и метеорологических служб, переговорные устройства диспетчерских служб, лодочные, спасательные станции и другие гидротехнические, инженерно-технические и санитарные сооружения;
5) отведенные и закрепленные дворовые территории: их следует регулярно благоустраивать, ремонтировать, убирать, подметать, поливать, мыть, вывозить снег и мусор, посыпать песком, очищать водостоки и дренажи, не допускать сжигания мусора и листвы;
6) бережно сохранять зеленые насаждения независимо от их ведомственной принадлежности, составляющие неприкосновенный фонд и строго охраняемые законом;
7) проводить полный комплекс агротехнических мероприятий: полив, обрезку, побелку стволов, удаление прикорневой поросли, внесение удобрений, рыхление приствольных кругов, дезинфекцию и замазку ран, заделку дупел, косьбу газонов;

Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2009.03.31 N 16/129-IV шешімімен.
2. Қала аумағында адамзаттың қолайлы және ыңғайлы өмір сүруін қамтамасыз ететін, Семей қаласында көркейту, санитарлық тазалықты қамтамасыз ету, жер жұмыстарын жүргізу тәртібін анықтау осы қағидалардың мақсаты болып табылады.
3. Тұрақты тазалық пен тәртіпті қолдау мақсатында, кәсіпорындар, мекемелер, қоғамдық және кооперативтік ұйымдар ұжымдарының, тұрғындардың өздеріне бөлінген және бекітілген аумақтарды жинауға және жасыл екпелерді күтуге қатысуы міндетті болып саналсын.
4. Кәсіпорындар, меншік түріне қарамастан, жекеменшік үй иелері бөлінген және бекітілген аумақтарда сәулет және санитарлық нормаларға сәйкес өз қаражаты есебінен:
1) тұрғын, мәдени-тұрмыстық, әкімшілік, өнеркәсіптік және сауда ғимараттарын, бекеттерді, әуежайларды, кеме тұрақтарын, стадиондар мен басқа нысандарды;
2) көшелерді, алаңдарды, өту жолдарын, аула аумақтарын, жаяужолдарды, жағажайларды, демалыс аймақтары мен көпшілік қыдыру орындарын, базарларды және базар алаңдарын, қалалық зираттарды жанама аумақтарымен, автокөлік тұрақтарын;
3) қоршауларды, қашаларды, көгал қоршауларын, жарнаманың барлық түрлері мен жарнама қондырғыларын, ғимараттар мен ескерткіштерді сәнді жарықтандыру қондырғыларын, көше жарықтарының шамдарын, маңдайшадағы жазуларды, витриналарды, тірек бағандарын, көше сағаттарын, мемориалдық тақталарды, көше атауларының көрсеткіштерін, үйлердің нөмірлік белгілерін, бақ-парк орындықтарын, урналарды, қол арбаларды, науаларды, жолаушылар көлігі аялдамаларындағы отырғызу алаңшалары мен павильондарды;
4) жол өткелдерін, су құбырларын, трансформаторлық қондырғыларды, көшелер мен алаңдардың жол жабынын, көше қозғалысын реттеу белгілерін, телефон будкаларын, радиотрансляциялық қондырғыларды, антенналарды, телефон байланысының және метеорологиялық қызметтердің будка-постарын, диспетчерлік қызметтердің сөйлесу қондырғыларын, қайық, құтқару станциялары және басқа гидротехникалық, инженерлік-техникалық және санитарлық имараттарды күтіп ұстауға;
5) бөлінген және бекітілген аула аумақтарын: оларды үнемі көркейту, жөндеу, жинау, сыпыру, суару, жуу, қар мен қоқысты тасып шығару, құм себу, суаққылар мен дренаждарды тазарту, қоқыс пен жапырақтарды өртеуге жол бермеу керек;
6) жұмсалмайтын қорды құрайтын және заңмен қатаң қорғалатын жасыл екпелерді, олардың ведомстволық қарастылығынан тәуелсіз, аялап қорғауға;
7) агротехникалық іс-шаралардың толық кешенін: суару, бұталарын кесу, діңгектерін әктеу, тамыр маңындағы өскіндерді жою, тыңайтқыштар себу, діңгек маңын қопсыту, жарақаттарын залалсыздау және майлау, тесіктерін бітеу, көгалдарды ору жүргізуге;

8) систематически проводить работу по уничтожению вредителей и карантинных сорняков (повилики, амброзии, конопли и др.) своими силами или по договорам со специализированными службами;
9) ежегодно в апреле-мае проводить месячники по благоустройству городских территорий;
10) владельцам подземных коммуникаций своевременно производить восстановление нарушенного благоустройства после производства ремонтных работ.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 31.03.2009 N 16/129-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основные понятия и определения,
используемые в настоящих Правилах
5. Благоустройство города – комплекс работ и мероприятий, направленных на создание благоприятных, здоровых и культурных условий жизни и досуга населения на территории города, включающих в себя работы по строительству и ремонту объектов благоустройства малых архитектурных форм, надлежащему санитарному содержанию территорий, освещению, озеленению, наружной рекламы, созданию внешнего облика города.
6. Городская инфраструктура – совокупность объектов различного назначения, расположенных на территории города, коммуникаций и сетей инженерного и коммунального обеспечения, создающих нормальные условия для жизни деятельности людей.
7. Инженерные сети и сооружения – важнейшие элементы инженерного благоустройства города, предназначенные для обеспечения городского населения и предприятий теплом, водой, электроэнергией, а также для сбора и отвода поверхностных вод с территории города.
8. Зеленые насаждения – элементы планировочного решения города, обеспечивающие санитарно-гигиенические и экологические условия, повышение уровня благоустройства и архитектурно-ландшафтного оформления (газоны, цветники, деревья, кустарники).
9. Земляные работы – работы, связанные с разрытием территорий, отсыпкой насыпей, обратной засыпкой, разработкой котлованов.
10. Землепользователь – юридическое или физическое лицо, использующее земельные участки в городской черте, независимо от целей и форм собственности (предприятия, организации, коммерческие структуры, частные предприниматели, домовладельцы, арендаторы, кооперативы собственников квартир и другие).
11. Домовладелец – юридическое или физическое лицо, имеющее в частной собственности домостроение.
12. Договор на вывоз ТБО и крупногабаритного мусора – письменное соглашение, имеющее юридическую силу, заключенное между заказчиком и подрядным мусороуборочным предприятием на вывоз твердых бытовых отходов и крупногабаритного мусора.

8) зиянкестер мен карантиндік арамшөптерді (арам шырмауық, ойраншөп, кендір және басқаларды) жою жөніндегі жұмыстарды өз күштерімен немесе осы жұмыстарды орындауға лицензиясы бар мамандандырылған қызметтермен шарттар жасау бойынша жүйелі жүргізуге;
9) қала әкімдігінің қаулысы бойынша жыл сайын сәуір-мамыр айларында қала аумақтарын көркейту жөніндегі айлықтарды өткізуге;
10) жерасты коммуникацияларының иелері жөндеу жұмыстарын жүргізгеннен кейін бүлдірілген көркін қалпына келтіруді уақытында жүргізуге міндетті.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2009.03.31 N 16/129-IV шешімімен.
2. Негізгі ұғымдар мен анықтамалар
5. Қаланы көркейту – қала аумағында халықтың тіршілігін және бос уақытын өткізуге қолайлы, салауатты және мәдени жағдайлар жасауға бағытталған жұмыстар мен іс-шаралар кешені, оған көркейту нысандарының шағын сәулет формаларын салу және жөндеу, аумақтарды тиісті санитарлық жағдайда ұстау, жарықтандыру, көгалдандыру, сыртқы жарнама, қаланың сыртқы келбетін қалыптастыру жөніндегі жұмыстар кіреді.
6. Қалалық инфрақұрылым – қала аумағында орналасқан, адамдардың тіршілік әрекеті үшін қалыпты жағдайлар жасайтын әртүрлі мақсаттағы нысандардың, коммуникациялардың және инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету желілерінің жиынтығы.
7. Инженерлік желілер мен имараттар – қала тұрғындарын және кәсіпорындарды жылумен, сумен, электр энергиясымен қамтамасыз ету үшін, сондай-ақ қала аумағынан беткі суды жинауға және бұруға арналған қаланы инженерлік көркейтудің маңызды элементтері.
8. Жасыл екпелер – санитарлық-гигиеналық және экологиялық ахуалды, көркейту және сәулеттік-ландшафтық әшекейлеу деңгейін жоғарылатуды қамтамасыз ететін қаланың жоспарлық шешімінің элементтері.
9. Жер жұмыстары – аумақты қазумен, үйінділер төгумен, қайта толтырумен, қазаншұңқырларды әзірлеумен байланысты жұмыстар.
10. Жерпайдаланушы – мақсатына және меншік түріне қарамастан, қала шегінде жер телімдерін пайдаланатын заңды немесе жеке тұлға (кәсіпорындар, ұйымдар, коммерциялық құрылымдар, жеке кәсіпкерлер, үй иелері, жалдаушылар, пәтер иелерінің кооперативтері және басқалар).
11. Үй иесі – жеке меншігінде немесе үй құрылысы бар заңды немесе жеке тұлға.
12. ҚТҚ мен ірігабаритті қоқысты тасып шығаруға арналған шарт – тапсырыс беруші мен мердігерлік қоқысжинаушы кәсіпорын арасында жасалған ҚТҚ мен ірігабаритті қоқысты тасып шығаруға арналған, заңды күші бар жазбаша келісім.

13. Уполномоченный орган – государственное учреждение, определенное решением исполнительного органа.
14. Отведенная территория – участок земли, переданный землепользователю в собственность или пользование в соответствии с решением уполномоченных органов для размещения принадлежащих ему объектов (зданий, сооружений, транспортных магистралей и других).
15. Закрепленная территория - участок земли, прилегающий к отведенной юридическому или физическому лицу территории, используемый им и приписанный уполномоченным органом для уборки и благоустройства.
Закрепленными территориями в городской черте являются:
1) территория городских улиц (тротуары, газоны, и другие элементы благоустройства) в длину - на протяжении территории строения, в ширину – 5 метров.
2) внутридворовые территории, не отведенные кооперативам собственников квартир, кондоминиумам и другим (при наличии в одном дворе нескольких землепользователей, закрепленная территория определяется пропорционально границам отведенных территорий или по согласованию сторон);
3) территория на расстоянии 5 метров по периметру отведенной территории.
16. Улица – городская территория, на которой размещены проезжая часть, тротуары, зеленые насаждения, остановки, подземные и наземные инженерные сети.
17. Проезжая часть, проезд – элемент дороги, обеспечивающий подъезд транспорта к жилым и общественным зданиям, учреждениям, предприятиям и прочим объектам городской застройки внутри микрорайонов, кварталов.
18. Тротуар – элемент дороги, предназначенный для движения пешеходов, примыкающий к проезжей части или отделенный от нее газоном.
19. Общественные места – зоны отдыха общего пользования, парки, скверы, площади, бульвары, пляжи и другие объекты.
20. Незастроенная территория – территория, на которой отсутствуют все виды наземной и подземной застройки, ограничивающие применение основных норм проектирования.
21. Красные линии – границы, отделяющие территории кварталов, микрорайонов, иных элементов в планировочной структуре населенных пунктов от улиц (проездов, площадей). Красные линии, как правило, применяются для регулирования границ застройки.
3. Порядок уборки городской территории
22. Предприятия (всех форм собственности), учреждения, общественные организации, кооперативы собственников квартир, кондоминиумы, физические лица, владеющие или арендующие помещения, граждане производят уборку отведенной и закрепленной территории. Мусор складируют в свои типовые контейнеры, установленные на оборудованных контейнерных площадках, в специально отведенных местах, содержат штат дворников, заключают договора на вывоз мусора со специализированными предприятиями или вывозят сами на специально оборудованном транспорте, на городской полигон ТБО.
Кроме уборки отведенных и закрепленных территорий, должны производиться полив и мойка улиц, площадей и других территорий.

13. Уәкілетті орган – атқару органының шешімімен белгіленген мемлекеттік мекеме.
14. Бөлінген аумақ – уәкілетті органдардың шешіміне сәйкес жер пайдаланушының меншігіне немесе жерді өзіне тиесілі нысандарды (ғимараттарды, имараттарды, көлік магистралдарын және басқаларды) жайластыру үшін пайдалануға берілген жер телімі.
15. Бекітілген аумақ – заңды немесе жеке тұлғаға бөлінген аумаққа жалғас жатқан, ол пайдаланатын және тазалау және көркейту үшін уәкілетті орган қосқан жер телімі.
Қала аумағында бекітілген аумақтар болып мыналар табылады:
1) қала көшелерінің аумақтары (жаяужолдар, көгалдар, және көркейтудің басқа элементтері) ұзындығына – құрылыс аумағының бойымен, еніне – 5 метр;
2) пәтер иелері кооперативтеріне, кондоминиумдарға және басқаларға бөлінбеген аулаішіндік аумақтар (бір аулада бірнеше жерпайдаланушы болған кезде, бекітілген аумақ шекаралары пайдаланылатын аумақтардың шекараларына сай немесе жақтардың келісімі бойынша белгіленеді);
3) бөлінген аумақтың периметрі бойынша 5 метр қашықтықтағы аумақ.
16. Көше – жүргін бөлік, жаяужолдар, жасыл екпелер, аялдамалар, жер асты және жер бетіндегі инженерлік желілер жайластырылған қала аумағы.
17. Жүргін бөлік, өту жолы – көлік құралдарының мөлтекаудандар, махаллалар ішіндегі тұрғын және қоғамдық ғимараттарға, мекемелерге, кәсіпорындарға және өзге де қалалық құрылыс нысандарына өтуін қамтамасыз ететін жол элементі.
18. Жаяужолдар – жүргін бөлікке жапсарлас жатқан немесе одан көгалмен бөлінген, жаяу жүргіншілердің қозғалысы үшін арналған жол элементі.
19. Қоғамдық орындар – ортақ пайдаланудағы демалыс аймақтары, парктер, саябақтар, алаңдар, желекжолдар, жағажайлар және басқа нысандар.
20. Құрылыспен толтырылмаған аумақ – жобалаудың негізгі нормаларын қолдануды шектейтін жерүсті және жерасты құрылыстарының барлық түрі жоқ аумақ.
21. Қызыл сызықтар – махаллаларды, мөлтекаудандарды, елді мекендерді жоспарлау құрылымындағы өзге элементтерді (өтпелерді, алаңдарды) бөлетін шекаралар. Қызыл сызықтар, ереже ретінде, құрылыспен толтыру шекараларын реттеу үшін қолданады.
3. Қала аумағын тазалау тәртібі
22. Меншігінде жайлары бар немесе оларды жалдаушы кәсіпорындар (меншіктің кез келген үлгісіндегі), мекемелер, қоғамдық ұйымдар, пәтер иелерінің кооперативтері, кондоминиумдар, жеке тұлғалар, азаматтар бөлінген және бекітілген аумақтарды тазартуды жүргізеді, арнайы бөлінген жерлерде жабдықталған контейнерлік алаңшаларда орнатылған өздерінің үлгілік контейнерлеріне қоқысты жинайды, аула сыпырушылар штатын ұстайды, мамандандырылған кәсіпорындармен қоқысты тасып шығаруға шарттар жасайды немесе қатты тұрмыстық қалдықтардың қалалық полигонына арнайы жабдықталған көлікпен өздері тасып шығарады.
Бөлінген және бекітілген аумақтарды жинаудан басқа, көшелерді, алаңдарды және басқа аумақтарды суару және жуу жүргізілуі қажет.

23. Механизированная уборка проезжей части улиц и площадей, имеющих усовершенствованное покрытие, производится планово с утра и в течение дня повторно по мере необходимости.
При уборке в ночное время (независимо от периода) должны  приниматься меры, предупреждающие шум.
Мойка проезжей части улиц, тротуаров, площадей производится в плановом порядке, но не реже двух раз в неделю механизированными службами.
Полив улиц повышенной запыленности осуществляется ежедневно не реже двух раз, в том числе не менее одного раза днем.
24. Уборка дорожного полотна улиц, прилегающих газонов, тротуаров, откосов, перекрестков с движением общественного транспорта в границах "красной линии", карманов и посадочных площадок автобусных остановок, площадей, автодорожных мостов, путепроводов, подземных переходов, парков, скверов, бульваров, территорий кладбищ (кроме частных) производится за счет средств городского бюджета.
25. Железнодорожные пути и мосты, откосы, насыпи, переезды, проходы через пути, территория шириной 10 метров от крайних рельсов убираются силами и средствами железнодорожных организаций, эксплуатирующих данные сооружения.
26. Уборка и содержание автовокзалов, диспетчерских пунктов транспортного хозяйства, переговорных устройств с диспетчерскими службами и закрепленных за ними территорий осуществляются ведомствами транспортного хозяйства, на балансе которых они находятся.
27. Уборка и содержание прилегающих к инженерно-техническим и гидротехническим сооружениям территорий (газгольдеры, ТП и прочие) производится владельцами этих сооружений.
28. Торгующие организации, частные лица, имеющие торговые точки и другие пункты по оказанию услуг населению, а также арендаторы этих помещений поддерживают чистоту в течение всего дня и производят очистку от мусора и грязи, после окончания работы в радиусе 10 метров собранный мусор складируют в свои контейнеры.
Запрещается у киосков, палаток, павильонов мелкорозничной торговли и магазинов складировать тару и запасы товаров, а также использовать для складирования закрепленные территории.
29. Полигоны ТБО и общественные туалеты содержатся в надлежащем состоянии субъектами собственности на договорной основе за счет средств городского бюджета.
30. Уборка территорий рынков с прилегающей рыночной площадью, очистка отходосборников и надлежащее их содержание производятся собственниками рынков. Территории рынков (в том числе хозяйственные, рыночные площади) должны иметь твердое покрытие (асфальт, плитка, булыжники и др.).
В теплый период года, помимо обязательного подметания, производится мойка территории рынка.

23. Жетілдіріліген жабындары бар көшелердің жүргін бөліктерін және алаңшаларды механикалық тазалау жоспарлы түрде таңғы сағат 4-тен 6-ға дейін және күні бойы қажеттілік бойынша қайталап жүргізіледі.
Түнгі уақытта тазалау кезінде (маусымға қарамастан) шуды төмендететін шаралар қолданылуы керек.
Көшелердің жүргін бөліктерін, жаяужолдарды, алаңшаларды жуу жоспарлы тәртіпте, механикаландырылған қызметтермен сағат 24-тен таңғы сағат 6-ға дейін аптасына екі рет жүргізілуі қажет.
Шаңдылығы жоғары көшелерді жуу күнделікті кемі екі рет, оның ішінде күндіз кемі бір рет жүргізіледі.
24. Көшелердің жол төсемін, маңындағы көгалдарды, жаяужолдарды, құламаларды, «қызыл сызық» шектеріндегі қоғамдық көлік қозғалысы қиылыстарын, жалға алынғандардан басқа автобус аялдамаларының қалташалары мен отырғызу алаңшаларын, алаңдарды, автожол көпірлерін, жол өткелдерін, жер асты өту жолдарын, парктерді, саябақтарды, желекжолдарды, зираттардың (жеке меншіктегіден басқаларының) аумақтарын тазалау қалалық бюджет қаражатының есебінен жүргізіледі.
25. Теміржолдар мен көпірлер, еңістер, үйінділер, өту жолдары, жолдар арқылы өтетін жерлер, шеткі рельстерден кейін ені 10 метр аумақтар осы имараттарды пайдаланатын теміржол ұйымдарының күшімен және қаражаты есебінен тазаланады.
26. Автобекеттерді, көлік шаруашылығының диспетчерлік пункттерін, диспетчерлік қызметтермен сөйлесу құрылғылары мен оларға бөлінген аумақтарды тазалау және ұстау, осы нысандар балансында тұратын көлік шаруашылығының ведомстволарымен жүзеге асырылады.
27. Бөлінген аумақтардағы инженерлік-техникалық және гидротехникалық имараттарды (газгольдерлер, ТШС және басқаларды) тазалау және ұстау осы имараттардың иелерімен жүргізіледі.
28. Өндірістік кәсіпорындар, сауда жасайтын ұйымдар, сауда нүктелері және халыққа қызмет көрсететін басқа пункттері бар жеке тұлғалар, сондай-ақ осы жайларды жалдаушылар және тұрғын үй иелері аумақты күні бойы тазалауды ұйымдастырады және жұмыс аяқталғаннан кейін аумақтың 10 метр радиусын қоқыстан және батпақтан тазалайды.
Дүңгіршектердің, палаткалардың, ұсақбөлшек сауда павильондары мен дүкендердің қасына ыдыстарды және тауар қорын қоймалауға, сондай-ақ бекітілген аумақтарды қойма үшін пайдалануға тыйым салынады.
29. Қатты тұрмыстық қалдықтар полигоны және қоғамдық дәретханалар меншік субьектілерімен шарт негізінде қалалық бюджет есебінен тиісті жағдайда ұсталады.
30. Базар аумағын, базар маңындағы аумақпен бірге жинау, қалдық жинауыштарды тазарту және оларды тиісті ұстау базарлардың меншік иелерімен жүргізіледі. Базарлар аумақтарының (оның ішінде шаруашылық, базар алаңдарының) қатты жамылғылары (асфальт, тақтайша, жұмыртас және басқа) болуы керек.
Жылдың жылы маусымында, міндетті түрде сыпырудан басқа, базар аумағын жуу жүргізіледі.

31. Территории пляжей, зон отдыха, мест массовых гуляний, согласно выполненным проектам благоустройства, должны иметь:
1) общественные туалеты из расчета одно место на 75 посетителей, на пляжах – на расстоянии не менее 200 метров до места купания;
2) урны на расстоянии между ними, не превышающем 40 метров;
3) мусоросборники из расчета один контейнер на 3500-4000 кв. метров площади, раздевалки, гардеробы;
4) на предприятиях общественного питания, открытых площадях, в шашлычных, киосках, торговых павильонах и т.д., где отсутствуют стационарные туалеты, обязательным условием является установка переносного туалета для персонала и посетителей;
5) на рынках без канализации общественные туалеты с непроницаемыми выгребами следует располагать на расстоянии не менее 50 м от места торговли. Число расчетных мест в них должно быть не менее одного на каждые 50 торговых мест.
32. Уборка территорий пляжей, зон отдыха и мест массовых гуляний, а также ежегодная подсыпка чистого песка или гальки, проведение механизированного рыхления поверхностного слоя песка с удалением собранных отходов производится организациями, за которыми закреплены эти территории в установленном законом порядке.
Технический персонал пляжа после его закрытия должен производить основную уборку берега, раздевалок, туалетов, зеленой зоны, мойку тары и дезинфекцию туалетов. Днем следует производить патрульную уборку.
Вывозить собранные отходы разрешается до 8.00 часов утра.
33. Запрещается стоянка автомобилей на территории пляжей, кроме спецтранспорта.
34. Уборка торговых точек на пляжах, в парках, скверах, зонах отдыха и местах массовых гуляний производится торгующими организациями в течение всего дня с обязательным вывозом мусора.
35. Содержание и уборка стадионов, спортивных площадок осуществляется техническим персоналом балансодержателей.
36. Содержание и уборка отведенных и закрепленных территорий кооперативных гаражей, дачных, огородно-садоводческих обществ с зелеными насаждениями производится собственниками, кооперативами, обществами в радиусе 10 метров с наличием мусоросборников.
37. Запрещается установка внутри дворов жилых и общественных зданий металлических гаражей и погребов. Установленные самовольно гаражи и погреба подлежат сносу.
38. Территории кладбищ должны быть огорожены, в местах проезда иметь твердое покрытие, мусоросборники.

31. Орындалған көркейту жобаларына сәйкес, жағажайлар аумақтарында, демалыс аймақтарында, көпшілік қыдыру орындарында мыналар болуы керек:
1) 75 келушіге бір орын есебінен қоғамдық дәретханалар жағажайда суға шомылу орнынан кемінде 200 метр қашықтықта жабдықталады;
2) урналардың ара қашықтықтары 40 метрден аспау керек;
3) 3500-4000 шаршы метр алаңға бір контейнер есебінен қоқыс жинағыштар, шешінетін орындар, киім ілгіштер;
4) стационарлық дәретханалары жоқ қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында, ашық алаңдарда, кәуәп сататын орындарда, дүңгіршектерде, сауда павильондарында және тағы басқаларда персоналдары мен келушілер үшін жылжымалы дәретханалар орнату міндетті болып табылады;
5) канализациясы жоқ базарларда өткізгіш емес тазаланатын шұңқырлары бар қоғамдық дәретханаларды сауда орындарынан кемінде 50 метр қашықтықта орнату қажет. Олардың ішінде есептік орындардың саны әр 50 сауда орнына кем дегенде біреуден болуы керек.
32. Жағажайлар аумақтарын, демалыс аймақтары мен көпшілік қыдыратын орындарды тазалауды, сондай-ақ, жыл сайын таза құм немесе ұсақ тас себуді, құмның беткі қабатын механикаландырылған қопсытуды жиналған қалдықтарды жоя отырып жүргізуді осы аумақтар бөлінген жеке және заңды тұлғалармен жүргізіледі.
Жағажайдың техникалық жұмысшылары жағажай жабылғаннан кейін жағалауды, шешініп-киінетін орындарды, дәретханалардың, жасыл аймақтарды негізгі тазалауды, ыдыстарды жууды және дәретханаларды залалсыздандыруды жүргізеді. Күндіз патрулдік тазарту жұмыстарын жүргізу қажет. Жиналған қалдықтарды шығару таңғы сағат сегізге дейін рұқсат етіледі.
33. Жағажай аумақтарында арнайы көліктен басқа көліктердің тұрағына тыйым салынады.
34. Жағажайлардағы, парктердегі, саябақтардағы, демалыс аймақтарындағы және көпшілік қыдыратын орындардағы сауда нүктелерін жинауды сауда ұйымдары күні бойы, міндетті түрде қоқысты тасып шығару арқылы жүргізеді.
35. Стадиондарды, спорт алаңшаларын ұстау және тазалау жұмыстарын баланста ұстаушының техникалық персоналдары жүзеге асырады.
36. Кооперативтік гараждарға, саяжайларға, бау-бақша қоғамдарына бөлінген және бекітілген жасыл екпелері бар аумақтарды ұстауды және тазалауды меншік иелері, кооперативтер, қоғамдар 10 метр радиус аумағында жүргізеді, қоқысжинауыштар болуы керек.
37. Тұрғын және қоғамдық ғимараттар аулаларының ішінде металдан жасалған гараждар мен жертөлелер орнатуға тыйым салынады. Өз бетімен орнатылған гараждар мен жер қоймалары бұзуға жатады.
38. Зираттардың аумағы қоршалуы керек, өту жолдарының қатты жабыны, қоқыс жинауыштары болуы керек.

4. Порядок сбора и вывоза ТБО
39. Вывоз ТБО на полигоны ТБО от жилых домов, предприятий торговли и общественного питания, детских учебных, лечебных учреждений, предприятий культуры, общественных организаций производится по договорам со специализированными предприятиями или своими силами на специально оборудованном транспорте.
При заключении договора со специализированным предприятием необходимо указывать места складирования ТБО до их вывоза на полигон ТБО. При вывозе ТБО собственным транспортом необходимо иметь квитанции о приеме ТБО на полигон ТБО.
Количество вывезенного мусора должно соответствовать существующим нормам накопления и санитарному паспорту хозяйствующего субъекта.
40. Каждое предприятие, общественная организация, КСК, кондоминиум и другие образования обязаны иметь на своем балансе контейнеры.
Установка контейнеров для сбора ТБО осуществляется домовладельцами, предприятиями, организациями, учреждениями, частными лицами в местах, по согласованию с СЭС и архитектурой города.
Также контейнеры могут устанавливаться специализированными предприятиями по договорам с абонентами.
41. Площадки для размещения контейнеров должны иметь водонепроницаемое твердое покрытие и подъездные пути, должны быть удалены от строений на расстояние не менее 20 метров, но не более 100 метров по согласованию с отделом архитектуры и градостроительства, органами госсанэпиднадзора и содержаться домовладельцами и другими землепользователями.
42. Контейнеры, мусоросборники, контейнерные площадки должны своевременно очищаться балансодержателями, содержаться в исправном состоянии и дезинфицироваться.
43. В городе используется планово-регулярная система сбора и удаления ТБО, предусматривающая регулярный их вывоз с территорий объектов-накопителей отходов без заявок с установленной периодичностью:
1) для жилых массивов – согласно графику, устанавливаемому домовладельцем, КСК по согласованию с обслуживающим специализированным предприятием, исключающему накопления ТБО в контейнерах;
2) для объектов общественного и культурного назначения – по мере необходимости, но не менее 2-х раз в неделю;
3) для домовладений малоэтажных застроек – по мере необходимости, но не менее 1-го раза в неделю;
4) вывоз крупногабаритных твердых бытовых отходов, металлолома, веток, смета осуществляются по заявкам;
5) содержание камеры, мусоропровода, мусоросборников и территории, прилегающей к месту выгрузки отходов из камеры, осуществляются домовладельцами;

4. ҚТҚ жинау және тасып шығару
39. Тұрғын үйлерден, сауда және қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарынан, мектепке дейінгі балалар бақшасы, оқу, емделу мекемелерінен, мәдениет кәсіпорындарынан, қоғамдық ұйымдардан ҚТҚ полигонына қоқыс пен қатты тұрмыстық қалдықтарды шығару өз күштерімен немесе мамандандырылған кәсіпорындармен жасалған шарттар бойынша жүргізіледі.
Мамандандырылған кәсіпорындармен шарт жасасу кезінде қатты тұрмыстық қалдықтар полигонына әкеткенге дейін қатты тұрмыстық қалдықтарды үю орнын көрсету қажет. Өз меншігіндегі мамандандырылған көлікпен қатты тұрмыстық қалдықтарды шығару кезінде тұрғын үй секторындағы тұрғындардың санына тең, қолданыстағы қатты тұрмыстық қалдықтарды жинақтау нормасына сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтар полигонына қатты тұрмыстық қалдықтарды қабылдау туралы түбіртегі болуы қажет.
40. Қоқысты және қалдықтарды жинау үшін контейнерлерді орнатуды үй иелері, кәсіпорындар, ұйымдар, мекемелер жеке тұлғалар өз балансында контейнерлері бар мамандандырылған кәсіпорындармен шарт бойынша жүзеге асырады.
Әрбір кәсіпорын, қоғамдық ұйым, пәтер иелерінің кооперативі, кондоминиум және басқалар өз балансында арнайы бөлінген жерлерде контейнерлер ұстауға міндетті.
41. Контейнерлер орнатылатын алаңдардың су өткізбейтін қатты жамылғылары және кірме жолдары болуы керек, сәулет және қала құрылысы органдарының, мемлекеттік санитарлық эпидемиологиялық қадағалау органдарының келісімі бойынша құрылыстардан кемінде 20 метр қашықтықта, бірақ 100 метрден аспауы керек, үй иелерімен және басқа жерпайдаланушылармен ұсталуы керек.
42. Контейнерлер, қоқыс жинауыштар, контейнерлік алаңшалар уақытында мамандандырылған кәсіпорындармен тазаланып, жөнделген күйде ұсталынуы және залалсыздандырылуы керек.
43. Қалада ҚТҚ жинау мен төгудің, оларды белгіленген кезеңде өтінімсіз қалдықтар жинайтын нысандар аумақтарынан тұрақты шығарылуын қарастыратын жоспарлы-тұрақты жүйесі пайдаланы-лады:
1) тұрғын сілемдер үшін - контейнерлерде ҚТҚ жиналуын болдырмайтын, қызмет көрсетуші мамандандырылған кәсіпорынмен жасалған келісім бойынша үй иесімен, пәтер иелері кооперативтерімен белгіленген кестеге сәйкес;
2) қоғамдық және мәдениет мақсатындағы нысандар үшін – қажеттігіне байланысты, бірақ аптасына 2 реттен кем емес;
3) аз қабатты құрылыс үй иелері үшін – қажеттілік мөлшері бойынша, бірақ аптасына 2 реттен кем емес;
4) ірі габариттік ҚТҚ, металлоломдарды, бұтақтарды, сыпырындыларды шығару тапсырыстар бойынша жүзеге асырылады;
5) камераларды, қоқыс құбырларын, қоқыс жинауыштарды және камералардан қалдықтарды төгу орнына бөлінген аумақты ұстау үй иелерімен жүзеге асырылады;

6) в отдельных случаях сбор и вывоз ТБО может производиться автотранспортом, переоборудованным под перевозку мусора с ручной погрузкой по жесткому часовому графику;
7) не канализованные объекты всех форм собственности должны иметь бетонированный выгреб и договор со специализированными предприятиями на вывоз жидких стоков;
8) обеспечение подъездов к туалетам, выгребным ямам и местам сбора ТБО осуществляется гражданами, имеющими домовладения и придомовые земельные участки на правах личной собственности.
44. Оплата за вывоз ТБО специализированными предприятиями производится юридическими и физическими лицами, согласно заключенного договора. Споры, возникающие в случае неисполнения договорных обязательств, разрешаются в установленном законодательством порядке
5. Уборка и содержание территории в зимних условиях
45. В зимний период уборка территории города, вывоз мусора, снега, льда, грязи и песка должна производиться с 6 часов до 21 часа и по мере необходимости в течение всего дня.
В зависимости от погодных условий этот порядок уборки может быть изменен.
46. Уборка снега должна начинаться с начала снегопада и, во избежание наката, продолжаться непрерывно до окончания снегопада всеми субъектами собственности, на закрепленных и отведенных землях. Разрешается укладка свежевыпавшего снега в валы и кучи на всех улицах и площадях с последующим немедленным вывозом его после окончания  снегопада.
Запрещается загромождение проездов и проходов, укладка снега и льда в газоны с посадками.
47. Очистка крыш от снега и удаление наростов на карнизах, крышах и водосточных трубах должны производиться систематически силами и средствами владельцев и арендаторов зданий и сооружений с обязательным соблюдением мер предосторожности во избежание несчастных случаев с пешеходами и повреждений воздушных сетей, светильников, зеленых насаждений.
Сброшенный с крыш снег должен быть немедленно вывезен. Вывоз снега, льда производится в специально отведенные места, определенные местными органами управления, исключающие последующее загрязнение водных объектов и территорий, которые будут опубликованы в средствах массовой информации.
48. Механизированная очистка и посыпка песком проезжей части улиц, площадей, мостов и путепроводов, перекрестков, подъемов и спусков, тротуаров, пешеходных переходов, лестничных сходов, производится в плановом порядке специализированными предприятиями за счет средств городского бюджета.
49. Физические и юридические лица, независимо от форм собственности, могут заключать со специализированными предприятиями договоры на механизированную уборку от снега и посыпку песком тротуаров, переходов, площадок и других мест прохода и скопления людей, расположенных на отведенных и закрепленных территориях, или выполнять эти работы своими силами.

6) жекелеген жағдайларда, қоқысты, ҚТҚ жинау және шығару қатаң түрде сағат кестесі бойынша қолмен тиеп, қоқысты тасымалдауға жабдықталған автокөлікпен орындалуы мүмкін;
7) барлық меншік түріндегі кәрізделмеген нысандардың бетондалған шұңқырлары және мамандандырылған кәсіпорындармен сұйық ағындыларды тасып шығаруға арналған шарты болуы керек;
8) дәретханаларға, қазылған шұңқырларға және қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау орындарына баратын жолдарды қамтамасыз етуді жеке меншік құқығында үйі және үйге жапсарлас жер телімдері бар азаматтар жүзеге асырады.
44. Мамандандырылған кәсіпорындармен тасып шығарылған қатты тұрмыстық қалдықтар үшін төлемді заңды және жеке тұлғалар жасалған шартқа сәйкес жүргізеді. Шарттық міндеттемелер орындалмаған жағдайда туындайтын таластар заңнамамен белгіленген тәртіпте шешіледі.
5. Аумақты қыс жағдайларында тазалау және ұстау
45. Қыс кезінде қала аумағын тазалау, қоқысты, қарды, мұзды, балшықты және құмды тасып шығару сағат 7-ден бастап 21-ге дейін және қажеттілікке байланысты күн ағымында жүргізілуі қажет.
Ауа райына байланысты, тазалаудың бұл тәртібі өзгеруі мүмкін.
46. Қарды тазалау алғаш қар жауған кезден басталуы керек және қардың басылып тапталып қалмауы үшін қар жауу аяқталғанға дейін барлық меншік нысандарымен бекітілген және бөлінген аумақтарда үздіксіз жалғасуы керек. Жаңа жауған қарды дуал және үйме етіп барлық көшелер мен алаңдарға, соңынан қар тоқтағаннан кейін тезарада тасып шығару арқылы жинауға рұқсат етіледі.
Өткелдерді және жолдарды жабуға, екпелері бар көгалдарға қар мен мұзды үюге тыйым салынады.
47. Шатырлардағы қарды тазалау және ернеулердегі, шатырлар мен ағынды су құбырларындағы бұлтықтарды жою ғимараттар мен имараттар иелері мен жалдаушыларының күшімен және қаражаты есебінен, жүргіншілердің бақытсыз жағдайға душар болуына жол бермейтін және әуе желілеріне, шырақтарға, жасыл желектерге нұқсан келтірмеу шаралары міндетті түрде сақтала отырып, жүргізілуі керек.
Шатырдан күрелген қар шапшаң тасып әкетілуі керек. Қар мен мұз жергілікті басқару органдарымен белгіленген, су нысандары мен аумақтарының әрі қарай ластануына жол бермейтін, көншілік ақпарат құралдарында жарияланатын арнайы бөлінген орындарға шығарылады.
48. Көшелердің жүру бөліктерін, алаңдарды, көпірлер мен жол өткелдерін, қиылыстарды, өрлерді және еңістерді, жаяужолдарды, жаяу жүргіншілер өткелдерін, баспалдақ сатыларын механикаландырылған тазарту және құм себу жоспарлы түрде мамандандырылған кәсіпорындармен қалалық бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
49. Меншік түріне қарамастан, жеке және заңды тұлғалар жаяужолдарды, өткелдерді, алаңдарды және бөлінген және бекітілген аумақтарда орналасқан басқа да адамдар көп өтетін және жиналатын жерлерді қардан механикаландырылған тазалауға және құм себуге мамандандырылған кәсіпорындармен шарт жасауға немесе осы жұмыстарды өз күшімен жүргізеді.

50. Землепользователи обязаны на отведенных и закрепленных территориях предусматривать противогололедные мероприятия (скалывание льда, снега, посыпку скользких мест инертными материалами).
51. Запрещаются стихийные стоянки автотранспорта на улицах города, мешающих расчистке улиц от снега.
6. Порядок пользования улицами, дорогами,
дорожными сооружениями, содержание и порядок
их охраны
52. Обязанностью всех пользователей улиц, дорог с инженерными сооружениями является обеспечение бесперебойного движения транспортных средств, в связи, с чем не допускается:
Сноска. Пункт 52 с изменениями, внесенными решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 31.03.2009 N 16/129-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1) повреждение улиц, дорог и дорожных сооружений, знаков, средств регулирования дорожного движения, зеленых насаждений и другого дорожного обустройства;
2) заграждение или загромождение улиц и дорог какими-либо предметами, строительными материалами, машинами;
3) проведение работ сверх установленных границ, указанных в разрешительных документах, которые выданы уполномоченным органом;
4) покрытие землей и строительными материалами деревьев, кустарников, газонов, люков колодцев, водосточных решеток, лотков и кюветов, перепускных труб и дренажей;
5) спуск канализационных, промышленных и сточных вод на проезжую часть улиц и дорог, мытье машин;
6) производство работ, связанных с разрушением дорожного полотна, без согласования;
7) выпуск загрязненных транспортных средств, выносящих грязь на проезжую часть дорог;
8) проезд по улицам и дорогам транспортных средств, общие габариты, вес и нагрузка на ось которых превышают нормы, установленные государственными стандартами или больше указанных на запрещающих знаках;
9) съезд и въезд транспортных средств и другой техники, проезд через улицы и дороги в неустановленных местах и через бордюрные камни;
10) стоянка транспортных средств на тротуарах, пешеходных дорожках, разделительных полосах, на газонах, в местах общего пользования у жилых домов, магазинов, аптек, рынков, служебных зданий;
11) провоз сыпучих и других грузов без соответствующей упаковки, загрязняющих улицы и дороги;
12) проезд техники на гусеничном ходу, кроме исключительных случаев для очистки проезжей части улиц от снега и снежного наката.
53. Надзор за содержанием дорожного покрытия городских улиц и дорог осуществляется балансодержателем и отделом дорожной полиции городского управления внутренних дел путем постоянных наблюдений и регулярных обследований с целью:

50. Жер пайдаланушылар бөлінген және бекітілген аумақтарда көктайғаққа қарсы іс-шаралар (мұзды, қарды жарып бұзу, тайғақ жерлерге инерттік материалдар себу) қарастыруға міндетті.
51. Қала көшелерінде, көшелерді қардан аршуға кедергі жасайтын автокөліктің стихиялық тұрақтарына тыйым салынады.
6. Көшелерді, жолдарды, жол имараттарын пайдалану
тәртібі, оларды ұстау және қорғау тәртібі
52. Көлік құралдарының үздіксіз қозғалысын қамтамасыз ету көшелерді, жолдарды инженерлік имараттарымен бірге пайдаланушылардың барлығының міндеті болып табылады, осыған байланысты:
Ескерту. 52-тармаққа өзгерту енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2009.03.31 N 16/129-IV шешімімен.
1) көшелерді, жолдарды және жол имараттарын, белгілерді, жол қозғалысын реттеу құралдарын, жасыл екпелерді және басқа жол қондырғыларын бүлдіруге;
2) көшелерді және жолдарды бөгеуге немесе қандай да болмасын заттармен, құрылыс материалдарымен, машиналармен бөгеуге;
3) жұмыстарды, уәкіл орган берген рұқсат беру құжаттамаларында көрсетілген, белгіленген шекаралардан асырып орындауға;
4) ағаштарды, бұталарды, көгалдарды, құдық ауыздарын, суаққылардың торларын, науалар мен жол шетін, өткізу құбырлары мен дренаждарды топырақпен және құрылыс материалдарымен жабуға;
5) кәріздік, өндірістік және ағынды суларды көшелердің және жолдардың жүргін бөлігіне ағызуға, машиналарды жууға;
6) жол төсемін бұзуға байланысты жұмыстарды келісімсіз жүргізуге;
7) батпақты жолдардың жүргін бөлігіне алып шығатын, кірлеп шаң басқан көлік құралдарын шығаруға;
8) мемлекеттік стандартпен белгіленген нормалардан жалпы көлемі, салмағы және білікке түсетін жүктеме салмағы жоғары немесе тыйым салған белгілерде көрсетілгендерден үлкен көлік құралдарының көшелермен және жолдармен өтуіне;
9) көшелер мен жолдармен белгіленбеген жерлер арқылы және жиектастар арқылы көлік құралдарының және басқа техниканың түсуіне және кіруіне;
10) жаяужолдарда, жаяу жүргіншілер жолдарында, бөлу жолақтарында, көгалдарда, тұрғын үйлердің, дүкендердің, дәріханалардың, базарлардың, қызмет бабындағы ғимараттардың қасындағы ортақ пайдалану орындарында көлік құралдарының тұрағына;
11) көшелер мен жолдарды ластайтын төкпелі және басқа жүктерді сәйкес орауышсыз тасуға;
12) көшелердің жүргін бөлігін қардан және тапталған қардан тазарту үшін айрықша жағдайлардан басқа уақытта шынжыр табанды техниканың жүріп өтуіне жол берілмейді.
53. Қала көшелері және жолдары жабындарының ұсталуын бақылауды баланста ұстаушы және қалалық ішкі істер бөлімінің жол полициясы бөлімі, тұрақты байқау және үнемі қарап тексеру жолымен мына мақсаттарда жүзеге асырады:

1) обеспечения круглосуточного, бесперебойного, безопасного движения городского транспорта и пешеходов;
2) предохранения дорожного покрытия от преждевременного износа и разрушения;
3) систематического улучшения состояния городских дорог, в соответствии с требованиями развивающегося городского транспорта;
4) своевременного выявления отклонений от нормального состояния дорожного покрытия, обнаружение дефектов и повреждений для последующего их устранения, в отдельных случаях (провалы проезжей части, гололед, повреждение улиц и дорог при аварийной ситуации) ограничивать или запрещать движение транспорта на отдельных участках улиц для принятия оперативных мер по восстановлению нормальных условий движения.
7. Порядок установки и содержания
малых архитектурных форм на территории города
54. Все элементы благоустройства, в том числе отделка фасадов зданий, оформление входных групп, устройство тротуаров и ограждений  должны быть выполнены в соответствии с утвержденной проектно-сметной документацией.
Предприятия, организации, учреждения, юридические и физические лица, имеющие на балансе строения, арендующие помещения, независимо от форм собственности, вправе выполнять работы по праздничному оформлению фасадов зданий, выходящих на улицы, площади, набережные и другие общественные места.
55. Строительство и установка киосков, ларьков, палаток, павильонов, садово-парковых скамеек, рекламных стендов, оформление вывесок, всякого рода наглядных и других устройств допускается только после согласования с городским отделом архитектуры и градостроительства.
56. Все элементы внешнего благоустройства должны содержаться в исправном состоянии, обновляться не реже одного раза в год.
57. На всех площадях и улицах, в садах, парках, на вокзалах, аэропортах, рынках, остановках городского транспорта и других местах должны быть выставлены в достаточном количестве урны на расстоянии друг от друга не более 40 метров в оживленных местах, в малолюдных – 100 метров.
Устанавливаются урны в местах остановки городского транспорта, подземных переходах, у магазинов, ларьков, киосков, подъездов. На отведенных и закрепленных территориях урны устанавливаются землепользователями, на землях общего пользования за счет городского бюджета.
Сноска. Пункт 57 с изменениями, внесенными решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 31.03.2009 N 16/129-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. Допускается предельное заполнение урн на 3/4 объема. За установку, содержание урн в чистоте и исправном состоянии, их сохранность на отведенных и закрепленных территориях несут ответственность землепользователи, на землях общего пользования - предприятия, осуществляют уборку этих территорий на договорных условиях за счет средств городского бюджета.

1) қалалық көлік пен жаяу жүргіншілердің тәулік бойы бөгетсіз, қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ету;
2) жол жабынын уақытынан бұрын тозудан және бұзылудан сақтау;
3) қала жолдарының жай-күйін, дамып келе жатқан қалалық көліктің талаптарына сәйкес жүйелі жақсарту;
4) жол жабынының қалыпты жай-күйден ауытқуын уақытында анықтау, соңынан оларды жою үшін кемістіктерді және бүлінген жерлерді анықтау, жекелеген жағдайларда, қозғалыстың қалыпты жай-күйін қалпына келтіру жөніндегі шұғыл шараларды қабылдау үшін (жүргін бөліктегі ойылып түскен жерлер, көктайғақ, апатты жағдайларда көшелер мен жолдардың бүлінуі) көшелердің жекелеген телімдерінде көлік қозғалысын шектеуге және тыйым салуға.
7. Қала аумағында шағын сәулеттік нысандарды
орнату және ұстау тәртібі
54. Сыртқы көріктендірудің барлық элементтері, оның ішінде ғимараттардың қасбеттерін жөндеу, кіреберіс топтарын ресімдеу, жаяужолдар мен қоршауларды жайластыру бекітілген жобалау-сметалық құжаттарға сәйкес орындалуы керек.
Меншік түріне қарамастан, балансында жалдайтын үй-жайы, құрылысы бар заңды және жеке тұлғалар, мекемелер, ұйымдар, кәсіпорындар ғимараттардың көше, алаң, жағалау және басқа қоғамдық орындар жаққа қарайтын қас беттерін мерекелік безендендіру бойынша жұмыстарды орындауға құқылы.
55. Дүңгіршектерді, дүкеншелерді, палаткаларды, павильондарды, баубақша-парк орындықтарын, жарнама стендтерін, маңдайшаларды ресімдеу, әртүрлі көрнекі және басқа қондырғыларды салуға және орнатуға тек қаланың сәулет бөлімімен келісілгеннен кейін ғана жол беріледі.
56. Сыртқы көріктендірудің барлық элементтері жөнделген күйде ұсталып, жылына кемінде бір рет жаңартылуы керек.
57. Барлық алаңдар мен көшелерде, бақтарда, парктерде, бекеттерде, әуежайларда, базарларда, қалалық көлік аялдамалары мен басқа орындарда жеткілікті көлемде кісі көп жүретін жерлерде бір-бірінің ара қашықтығы 40 метрден, кісі аз жүретін жерлерде 100 метрден аспайтын, урналар қойылуы керек.
Қалалық көлік аялдамаларына, жер асты өту жолдарына, дүкендердің, дүкеншелердің, дүңгіршектердің қасына және үй кіребестеріне урналар орнатылады. Бөлінген және бекітілген аумақтарға урналарды жерпайдаланушылар орнатады, ортақ пайдалану жерлерде қалалық бюджет есебінен орнатылады.
Ескерту. 57-тармаққа өзгерту енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2009.03.31 N 16/129-IV шешімімен.
58. Урналардың ң көлемінің толуына жол беріледі. Бөлінген және бекітілген аумақтарда урналарды орнатуға, таза және жөнделген күйде ұсталуына, олардың сақталуына жерпайдаланушылар, ортақ пайдалану орындарында қалалық бюджет қаражатының есебінен шарттық жағдайларда осы аумақты жинайтын кәсіпорындар жауап береді.

59. Владельцы служебных, производственных и прочих зданий, сооружений обязаны иметь вывески с названием предприятия.
60. Рекламные установки, вывески и другие наглядные устройства  оформляются владельцами красочно, в общем стиле, с необходимыми минимумом информации.
Сноска. Пункт 60 с изменениями, внесенными решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 31.03.2009 N 16/129-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Порядок производства работ, связанных с разрушением
дорожных покрытий, тротуаров, газонов и других
объектов, элементов городского хозяйства
61. Юридические и физические лица могут производить земляные работы, либо другие работы, связанные с разрушением дорожных покрытий, тротуаров, газонов и других объектов, элементов городского хозяйства на территории города только при наличии письменного разрешения (ордера), выданного уполномоченным органом.
62. При авариях инженерных сетей, требующих безотлагательного производства восстановительных работ, вскрытие дорожных покрытий, разрытие улиц, площадей и других мест общего пользования, необходимо вызывать на место представителей уполномоченного органа. К производству работ допускается приступить только после получения разрешения на производство работ. Юридические и физические лица, независимо от форм собственности, имеющие какой-либо складированный материал или какое-либо имущество, в месте производства аварийных работ, должны содействовать освобождению занятых участков, для обеспечения беспрепятственного устранения аварий.
Для обеспечения жизнедеятельности особо важных объектов города, требующих немедленной ликвидации аварий, допускается приступить к их устранению без оформления разрешения в присутствии представителей уполномоченного органа, с последующим оформлением разрешения на производство работ в течение 24 часов;
Сноска. Пункт 62 в редакции решения маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 31.03.2009 N 16/129-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63. Юридические и физические лица, планирующие работы по строительству или реконструкции инженерных сетей, дорог, тротуаров и других элементов городского хозяйства, письменно уведомляют уполномоченный орган об этом до 15 ноября в предшествующем к планируемому году и повторно до 1 марта в планируемом году подают заявку в уполномоченный орган с указанием сроков производства работ с приложением необходимых чертежей;

59. Қызметтік, өндірістік және өзге ғимараттардың, имараттардың иелерінде кәсіпорын атауы жазылған маңдайшалардың болуы міндетті.
60. Жарнама қондырғыларды, маңдайшалар және басқа да көрнекілік құрылғыларды иелері ортақ жүйеге сәйкес әсемдеп, қажетті шағын ақпаратпен рәсімделеді.
Ескерту.60-тармаққа өзгерту енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2009.03.31 N 16/129-IV шешімімен.
8. Жол жамылғыларын, жаяужолдарды, көгалдарды және
басқа нысандарды, қалалық шаруашылық элементтерін
бұзуға байланысты жұмыстарды жүргізу тәртібі
61. Заңды және жеке тұлғалар қала аумағында жер жұмыстарын, немесе жол жамылғыларын, жаяу жолдарды, көгалдарды және басқа нысандарды, қалалық шаруашылық элементтерін бұзуға байланысты басқа жұмыстарды уәкілетті орган берген жазбаша рұқсат (ордер) болған кезде ғана жүргізе алады.
62. Кідіртуге болмайтын, жол жабындарын ашу, көшелерді, алаңдарды және жалпы қолданыстағы басқа орындарды қазуды қалпына келтіруді қажет ететін инженерлік желілердің апаты кезінде осы орынға уәкілетті органның өкілдерін шақыру керек. Жұмыс өндірісін бастауға тек жұмыс өндірісіне рұқсат алғаннан кейін ғана жіберіледі. Заңды және жеке тұлғалар меншік нысанына қарамастан, апаттың бөгетсіз жоюын қамтамасыз ету үшін апатты жұмыстар өндірісі орнындағы қандай да бір жиналған мүлік немесе материалдары бар учаскілерді босатуға көмектесулері қажет.
Қаланың негізгі маңызды нысандарының тіршілігін қамтамасыз ету үшін, шұғыл түрде апатты жоюды қажет ететін уәкілетті орган өкілінің қатысуымен, рұқсатты рәсімдемеусіз апатты жоюға кірісуге жіберіледі, артынан 24 сағат ішінде жұмыс өндірісіне рұқсатты рәсімдеуі керек.;
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2009.03.31 N 16/129-IV шешімімен.
63. Құрылыс немесе инженерлік желілерді, жолдарды, жаяужолдарды және қала шаруашылығындағы басқа да элементтерді қайта құру бойынша жұмыс жоспарлаған заңды және жеке тұлғалар, осы жөнінде уәкілетті органға жоспарланған жылдың алдыңғы жылында 15 қарашаға дейін және қайталанба түрде жоспарланған жылдың 1 наурызына дейін қажетті сызбалардың қосымшаларымен жұмыс өндірісінің мерзімін көрсете отырып, уәкілетті органға тапсырыс береді.;

Сноска. Пункт 63 в редакции решения маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 31.03.2009 N 16/129-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
64. Для увязывания времени производства работ, по укладке и  реконструкции подземных инженерных сетей, с работами по строительству, реконструкции улиц, площадей и других мест общего пользования, а так же, во избежание вскрытия асфальтобетонных покрытий, в год постройки и в последующие 5 лет. Организации города, намечающие эти работы, обязаны не позднее 1 марта предшествующего к планируемому году представить в отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог, заявки с указанием намеченных сроков производства работ с приложением трасс и адресных списков к ним.
65. При производстве работ на улицах в случаях, связанных с ограничением или закрытием движения транспорта, заказчик оформляет соответствующее распоряжение акима города на закрытие движения автотранспорта, а при необходимости изменения маршрута движения общественного транспорта - оповещает горожан через средства массовой информации.
66. Объект, элемент городского хозяйства, приводится в надлежащее состояние к окончанию срока работ, указанному в разрешении. Работы по просроченному разрешению считаются самовольным разрытием.
Сноска. Пункт 66 в редакции решения маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 31.03.2009 N 16/129-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
67. Для принятия необходимых мер предосторожности и предупреждения повреждений инженерных сетей и сооружений производитель работ обязан не позднее, чем за сутки до начала работ вызвать на место представителей заинтересованных организаций, установить совместно с ними точное расположение существующих сетей и сооружений и принять меры к их полной сохранности.
68. Производитель работ обязан до начала работ выполнить следующее:
1) строительные площадки должны быть огорожены по всему периметру плотным забором установленного образца с предупреждающими знаками, благоустроены так, чтобы исключить засорение улиц выезжающим транспортом;
2) проезды, как правило, должны выходить на второстепенные улицы и оборудоваться шлагбаумами. В ограждениях должно быть минимальное количество проездов;
3) на период строительства или капитального ремонта за строительной организацией закрепляется участок дороги основной магистрали по длине 600 метров в ту и другую стороны от строящегося объекта для ежедневной очистки от грязи;

Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2009.03.31 N 16/129-IV шешімімен.
64. Жер асты инженерлік желілерін төсеу, қайта жаңарту жөніндегі жұмыстарды жүргізу уақытын көшелерді, алаңдарды және басқа да ортақ пайдаланудағы орындарды салу, қайта жаңарту жөніндегі жұмыстармен сабақтастыру үшін, салынған жылы және одан кейінгі 5 жыл ішінде асфальтбетон жамылғылардың ашылуының алдын алу үшін, осы жұмыстарды жоспарлап отырған қала ұйымдары жоспарланған жылдың алдындағы жылы наурыздан кешіктірмей уәкілетті органға жұмыстарды орындау көзделген мерзімдерді көрсете отырып, оларға трассалар және мекенжай тізімдерінің қосымшасын тіркей отырып өтінім беруге міндетті.
65. Көшелерде жұмыс жүргізу кезінде, көлік қозғалысын шектеумен немесе жабуға байланысты жағдайларда, тапсырыс беруші қала әкімінің автокөлік қозғалысын жабуға арналған тиісті келісімін ресімдейді, ал қоғамдық көлік қозғалыстарының бағытын өзгерту қажет болған жағдайда бұқаралық ақпарат құралдары арқылы қала тұрғындарын хабардар етеді.
66. Қала шаруашылығының элементі, объекті рұқсатта көрсетілген жұмыс мерзімінің аяқталуына дейін қажетті жағдайға келтіруі керек. Мерзімі өткен рұқсат бойынша атқарылған жұмыстар өз еркімен қазған деп есептеледі.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2009.03.31 N 16/129-IV шешімімен.
67. Инженерлік желілер мен құрылғылардың зақымдануының алдын алуға және сақтауға қажетті шараларды қолдану үшін, жұмыс жүргізуші жұмысты бастағанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей сол жерге мүдделі ұйымдардың өкілдерін шақыруға, солармен бірлесе отырып, бар желілер мен имараттардың нақты орналасқан жерін анықтауға және олардың толық сақталуы үшін шаралар қолдануға міндетті.
68. Жұмыс жүргізуші жұмысты бастағанға дейін мыналарды орындауы қажет:
1) құрылыс алаңдарын барлық периметрі бойынша, ескерту белгілері бар, белгіленген үлгідегі тұтас қашамен қоршауы және шығатын көлік көшені ластамайтындай етіп көркейтілуі қажет;
2) өтетін жолдар қосымша көшелерге шығып, шлагбаумдармен жабдықталуы керек. Қоршауларда өтетін жолдар аз мөлшерде болуы керек;
3) құрылыс немесе күрделі жөндеу кезінде құрылыс ұйымына негізгі магистралды жолдың бойымен, салынып жатқан нысаннан екі жаққа, күнделікті ластан тазартып отыру үшін, 600 метр телім бекітіледі;

4) в местах движения пешеходов установить пешеходные мостики на расстоянии не более 200 метров друг от друга и обеспечить освещение участка строительства или капитального ремонта в ночное время;
5) принять меры к обеспечению бесперебойной работы ливневой  канализации;
6) при наличии зеленых насаждений в зоне работы механизмов оградить их глухими щитами, гарантирующими их сохранность;
7) при необходимости закрытия проездов или путей движения пешеходов подготовить объездные пути и ясно обозначить объезд соответствующими знаками.
69. Производство работ ведется согласно действующим нормам и правилам, а также указанным в ордере условиям.
70. Асфальт, снятый с покрытия, и грунт, непригодный для обратной засыпки, вывозятся в процессе работ в специально отведенные места. Бордюрный и тротуарный камень разбирается, складируется и сдается по акту для хранения и повторного использования. Запрещается заваливать землей и стройматериалами зеленые насаждения, водосточные решетки, лотки и т.п. Для защиты названных элементов сооружений должны применяться деревянные щиты и короба, обеспечивающие доступ к люкам и колодцам.
71. Ответственность за нарушения подземных сетей и сооружений, внешних элементов благоустройства несет организация – получатель ордера.
В каждом случае повреждения составляется акт при участии представителей заинтересованных организаций, где указывается причина повреждения, виновные, меры по ликвидации повреждения, стоимость и сроки восстановительных работ. При несоблюдении сроков и технических условий по ликвидации повреждений виновные лица возмещают всю стоимость восстановительных работ.
Восстановление нарушенных покрытий и элементов благоустройства должно быть начато не позднее чем через двое суток после окончания работ по обратной засыпке грунтом. Ответственность за качество восстановительных работ несет организация – получатель ордера.
72. Сроки производства работ устанавливаются согласно календарному графику в соответствии с действующими нормами продолжительности строительства. При строительстве или ремонте подземных коммуникаций с продолжительностью работ более двух месяцев ордер выдается на участки по мере окончания всего комплекса работ на них.
73. Производство работ, связанное с разрушением дорожных покрытий дорог, тротуаров и площадей в течение пяти лет после устройства или капитального ремонта запрещается, кроме исключительных случаев по решению акима города.
74. Восстановление покрытий в местах разрытий разрешается только после приемки работ уполномоченным органом. Ответственность за качество восстановительных работ, за просадку и деформацию покрытий несет организация, которая производила разрытие.

4) жаяу жүргіншілер жүретін орындарда бір-бірінен 200 метр қашықтықта жаяу жүргіншілер көпірін орнату және түнгі уақытта құрылыс немесе күрделі жөндеу телімін жарықтандыруды қамтамасыз ету;
5) нөсер кәріздерінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету шараларын қабылдау;
6) жасыл екпелер бар болған жағдайларда механизмдер жұмыс істейтін аймақтарда, олардың сақталуын қамтамасыз етуге кепілдік беретін тұтас қалқандармен қоршау;
7) өтетін жолдарды немесе жаяу жүргіншілер жүретін жолдарды жабу қажет болған кезде айналма жолдар дайындау және айналма жолды тиісті белгілермен айқын белгілеу.
69. Жұмысты жүргізу қолданыстағы нормалар мен қағидаларға, сондай-ақ, ордерде көрсетілген шарттарға сәйкес жүргізіледі.
70. Жабыннан алынған асфальт пен қайта жабуға жарамсыз топырақ жұмыс барысында арнайы бөлінген жерлерге тасып шығарылады. Жиектастар мен жаяужолдар тасы бұзып алынады, үйіледі және сақтап, қайтадан пайдалану үшін акт бойынша өткізіледі. Жасыл екпелерді, су ағатын торларды, науаларды және т.б. топырақпен және құрылыс материалдарымен жабуға тыйым салынады. Аталған имараттардың элементтерін қорғау үшін, люктер мен құдықтарға баруды қамтамасыз ететін ағаш қалқандар мен қораптар қолданылуы керек.
71. Жер асты желілері мен имараттар құрылымдарының, сыртқы көркейту элементтерінің бұзылуына ордер алған тұлға жауапкершілік жүктейді.
Зақымданған жағдайда мүдделі ұйымдар өкілдерінің қатысуымен акт жасалады, онда зақымдану себебі, кінәлі адамдар, зақымдануды жою жөніндегі шаралар, қалпына келтіру жұмыстарының құны және мерзімдері көрсетіледі. Зақымдануларды жою бойынша мерзімдер мен техникалық шарттар сақталмаған жағдайда кінәлі адамдар қалпына келтіру жұмыстарының барлық құнын өтейді.
Бұзылған жабындар мен көркейту элементтерін қалпына келтіру топырақпен қайта жабу жұмыстары аяқталғаннан кейін екі тәуліктен кешіктірілмей басталуы керек. Қалпына келтіру жұмыстарының сапасына ордер алған ұйым жауап береді.
72. Жұмыс жүргізу мерзімі қолданыстағы құрылыс ұзақтылығының нормаларына сәйкес күнтізбелік кестеге сай белгіленеді. Жұмыс ұзақтылығы екі айдан артық жер асты коммуникацияларын салу немесе жөндеу кезінде ордерлер олардың барлық жұмыс кешенінің аяқталу мөлшеріне байланысты телімдерге беріледі.
73. Жолдардың, жаяу жолдардың және алаңдардың жабындарын жайластырғаннан кейінгі немесе күрделі жөндегеннен кейінгі бес жыл ішінде, оларды бұзуға байланысты жұмыстарды, қала әкімінің шешімі бойынша ерекше жағдайлардан басқасында, өндіруге тыйым салынады.
74. Қазылған жерлердегі бұзылған жабынды қалпына келтіру уәкілетті орган жұмысты қабылдағаннан кейін ғана рұқсат етіледі. Қалпына келтіру жұмыстарының сапасына, жабындардың отыруына және сыны бұзылуына ордер алушы тұлға жауап береді.

75. В случае нарушения условий производства работ, некачественного восстановления или нарушения сроков восстановительных работ уполномоченный орган имеет право приостановить начатые работы, требовать устранения допущенных нарушений.
76. Качество выполнения восстановительных работ принимается уполномоченным органом.
77. Организации и предприятия, выполняющие работы по вскрытию дорожных покрытий и разрытию улиц, площадей и других мест общего пользования, на местах производства работ должны устанавливать информационные щиты.
9. Порядок содержания инженерных сетей,
сооружений и коммуникаций
78. Инженерные сооружения и коммуникации ведомств, предприятий, частных лиц обслуживаются их владельцами.
79. Юридические и физические лица, в ведении которых находятся инженерные коммуникации и сооружения, обязаны регулярно следить за их техническим состоянием, которые могут вызвать нарушения благоустройства города, а именно:
1) не допускать затопления территорий;
2) следить за санитарным состоянием отведенных и охранных зон;
3) следить, чтобы крышки люков, перекрытия колодцев и камер, решетки ливневых колодцев находились на уровне дорожного покрытия и постоянно содержались в исправном состоянии;
4) производить маркировку колодцев для быстрого определения их месторасположения в зимнее время;
5) следить за состоянием твердого или грунтового покрытия над подземными сетями, которые могут нарушиться вследствие несоблюдения правил монтажа, обратной засыпки и эксплуатации.
80. Прокладка инженерных подземных сетей и переустройство существующих должны производиться строго в соответствии с техническими условиями на производство работ.
81. Строительство, капитальный ремонт, реконструкция подземных коммуникаций должны производиться до начала реконструкции автодорог, площадей и других мест общего пользования.
82. В случаях производства капитального ремонта или реконструкции территорий с твердым покрытием, доведение отметок люков колодцев инженерных сетей до требуемых, восстановление газонов, тротуаров, автодорог на ширину охранных зон коммуникаций производится за счет заказчика ремонта.
83. Уборка и очистка каналов, труб, дренажей, предназначенных для отвода поверхностных и грунтовых вод с улиц и дорог, очистка коллекторов и колодцев ливневой канализации, извлечение твердых осадков производится по мере необходимости с немедленным вывозом их на городскую свалку за счет средств городского бюджета. Во дворах и на других отведенных землепользователям территориях очистка водопропускных сооружений производится землепользователями.
Очистка коллекторов, колодцев ливневой канализации, проходящих по общегородской территории в пределах границ микрорайона, производится за счет средств городского бюджета.
Предприятия, имеющие смотровые колодцы при проведении ремонтных работ, очистки смотровых колодцев от ила и других загрязнений, по окончании работ должны очистить прилегающую территорию от мусора, земли, ила и т.д. своими силами.

75. Жұмысты өндіру шарттары бұзылған жағдайда, қалпына келтіру сапасыз орындалса немесе жұмыстарды орындау мерзімдері бұзылса, уәкілетті орган басталған жұмыстарды тоқтатуға, жіберілген бұзушылықтарды жоюды талап етуге құқылы.
76. Қалпына келтіру жұмыстарының орындалу сапасын уәкілетті орган қабылдайды.
77. Жол жамылғыларын ашу және көшелерді, алаңдар мен ортақ пайдаланудағы басқа орындарды қазу жөніндегі жұмыстарды орындайтын жеке және заңды тұлғалар жұмысты жүргізу орындарында ақпараттық қалқандар орнатулары қажет.
9. Инженерлік желілерді, имараттар мен
коммуникацияларды ұстау тәртібі
78. Ведомстволардың, кәсіпорындардың, жеке тұлғалардың инженерлік имараттары мен коммуникацияларына олардың иелері қызмет көрсетеді.
79. Иелігінде инженерлік коммуникациялары мен имараттары бар жеке және заңды тұлғалар олардың қаланы көркейтілуін бұзылуына әкеп соғатын техникалық жай-күйін үнемі байқап отыруы, атап айтқанда:
1) аумақтарды су басуына жол бермеу;
2) бөлінген және қорғалатын аймақтардың санитарлық жағдайын байқау;
3) люктердің қақпақтары, құдықтар мен камералардың жабындары, нөсер құдықтардың торлары жол жамылғыларының деңгейінде және үнемі жөнделген күйде ұсталуын байқау;
4) қыс уақытында құдықтардың орналасқан жерін тез анықтау үшін, оларға белгі қоюды жүргізу;
5) жер асты желілерінің үстіндегі қатты немесе топырақ жабындардың, құру, қайта жабу және пайдалану ережелерін сақтамау барысында бұзылып құлауы мүмкін болғандықтан, жай-күйін байқау;
80. Жер асты инженерлік желілерді төсеу және барларын қайта орнату жұмыс өндірісіне арналған техникалық шарттарға сәйкес қатаң түрде жүргізілуі қажет.
81. Жер асты коммуникацияларын салу, күрделі жөндеу, қайта жаңарту автожолдарды, алаңдарды және басқа ортақ пайдалану орындарын қайта жаңарту басталғанға дейін жүргізілуі қажет.
82. Қатты жабыны бар аумақтарды күрделі жөндеу немесе қайта жаңарту, инженерлік желілердің құдық люктерінің белгілерін талап етілген жерге, жаяужолдарды, көгалдарды, автожолдарды коммуникациялардың қорғау аймағының еніне дейін жеткізу жөндеуге тапсырыс берушінің есебінен жүргізіледі.
83. Көшелер мен жолдардан жоғарғы және жер асты суларын бұру үшін арналған каналдарды, құбырларды, дренаждарды тазалау және тазарту, коллекторлар мен нөсерлі кәріздердің жаңбыр суын қабылдайтын құдықтарын тазарту, қатты тұнбаларды алу қажеттілігіне байланысты оларды тез арада қалалық қоқыс орнына тасып әкету қалалық бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі. Жер пайдаланушыларға бөлінген аулалар мен басқа аумақтарда суөткізгіш құрылғыларды тазартуды жерпайдаланушылар жүргізеді.
Жалпы қалалық аумақ пен мөлекаудандар шекарасының шегінде өтетін коллекторларды, нөсер кәріздерінің құдықтарын тазарту қала бюджеті қаражатының есебінен жүргізіледі.
Байқау құдықтары бар кәсіпорындар жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде, байқау құдықтарын тұнбадан және басқа ластан тазартуды жүргізеді, жұмыстарды аяқтағаннан кейін жанама аумақты қоқыстан, топырақтан, тұнбадан және т.б. өз күшімен тазартуы қажет.

84. Очистка территорий в радиусе 5 метров около водозаборных колонок города ото льда (в зимнее время) и мусора с их вывозом, содержание подходов к колонкам производится владельцами водозаборных колонок.
85. Атмосферные воды с площадок промышленных предприятий должны спускаться в канализацию. Спуск этих вод в городскую ливневую сеть не допускается.
10. Содержание установок наружного освещения
86. Содержание, обслуживание, текущий и капитальный ремонт установок наружного освещения на улицах, площадях, парках, скверах города осуществляется специализированными предприятиями за счет средств городского бюджета.
87. В жилых районах и других местах общего пользования эти работы  возлагаются на службы, в чьем ведомстве они находятся.
88. Содержание и обслуживание установок наружного освещения включают следующие мероприятия:
1) поддержание технически исправного состояния установок, при котором количественные и качественные показатели соответствуют заданным параметрам;
2) обеспечение регламентируемого режима работы установок, контроля своевременного включения и выключения по графику, утвержденному акимом города, частичного или полного отключения, выявление не горящих светильников, повреждений и прочее, неотложного устранения их.
89. Для выявления процента горения и состояния установок наружного освещения эксплуатирующими предприятиями проводятся контрольные проверки и составляются акты. Процент горения светильников должен быть не менее 95%.
90. Металлические опоры, кронштейны и другие элементы установок наружного освещения окрашиваются в зависимости от состояния покрытия,  но не реже одного раза в 3 года.
11. Порядок благоустройства территорий и оформления
фасадов предприятий торговли и пунктов
по оказанию услуг населению при размещении
их в жилых зданиях
91. Для сохранения и улучшения архитектурного облика жилых, административных и других зданий и прилегающих к ним территорий, при размещении в них предприятий торговли, пунктов по оказанию услуг населению, офисов и прочих объектов, владельцы - юридические лица, независимо от форм собственности, и частные предприниматели выполняют комплекс мероприятий по оформлению фасада здания и благоустройства прилегающей территории, согласно разработанному и согласованному ими проекту.
Сноска. Пункт 91 с изменениями, внесенными решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 31.03.2009 N 16/129-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
92. В комплекс мероприятий включается выполнение следующих работ в объемах, предусмотренных проектом:

84. Қаланың сутартқы құдықтарының жанындағы радиусы 5 метрлік аумақтарды мұздан (қыс кезінде) және қоқыстан тазалау, оларды шығару, құдықтарға баратын жолдарды ұстау сутартқы құдықтарының иелерімен жүргізіледі.
85. Өндірістік кәсіпорындар алаңынан атмосфералық сулар кәріздерге құйылуы керек. Осы суларды қалалық нөсер желісіне жіберуге жол берілмейді.
10. Сыртқы жарықтандыру қондырғыларын ұстау
86. Қала көшелерінде, алаңдарында, парктерінде, саябақтарында сыртқы жарықтандыру қондырғыларын ұстау, қызмет көрсету, ағымды және күрделі жөндеу мамандандырылған кәсіпорындармен қала бюджетінің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
87. Тұрғын аудандар мен басқа да ортақ пайдалану орындарында бұл жұмыстар, олар кімнің ведомствосында болса, сол қызметтерге жүктеледі.
88. Сыртқы жарықтандыру қондырғыларын ұстауға және қызмет көрсетуге мынадай іс-шаралар кіреді:
1) қондырғыларды техникалық жөнделген күйде ұстау, сонымен бірге сандық және сапалық көрсеткіштері тапсырылған өлшемдерге сәйкес келеді;
2) қондырғылардың регламенттік жұмыс тәртібін қамтамасыз ету, қала әкімімен бекітілген кесте бойынша уақытында қосу және өшіру, ішінара немесе толық өшіруді бақылау, жанбай тұрған шамдарды, зақымдануын және басқаларды анықтау, оларды шұғыл жою.
89. Сыртқы жарықтандыру қондырғыларының жану пайызын және жағдайын анықтау үшін пайдаланатын кәсіпорындар бақылау тексерулерін жүргізіп, актілер жасайды. Шамдардың жану пайызы кемінде 95 % болуы қажет.
90. Сыртқы жарықтандыру қондырғыларының металдан жасалған тіректері, кронштейндер мен басқа да элементтері жамылғыларының жағдайына байланысты, бірақ жылына кемі 3 рет боялады.
11. Тұрғын ғимараттарда орналастырылған сауда
кәсіпорындарының және халыққа қызмет көрсету пункттерінің
аумақтарын көркейту және қас беттерін әсемдеу тәртібі
91. Тұрғын үй, әкімшілік пен басқа ғимараттардың және оларға бөлінген аумақтардың сәулеттік келбетін сақтау және жақсарту үшін, оларда сауда кәсіпорындарын, халыққа қызмет көрсету пункттерін, офистер мен басқа да нысандарды орналастыру кезінде иелері – меншік түріне қарамастан, заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлер өздері әзірлеген және келісілген жобаға сай бөлінген аумақты көркейту және ғимарат қас беттерін әсемдеу бойынша іс-шаралар кешенін орындайды.
Ескерту. 91-тармаққа өзгерту енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2009.03.31 N 16/129-IV шешімімен.
92. Іс-шаралар кешеніне, жобамен қарастырылған көлемде, мына жұмыстарды орындау кіреді:

1) отделка фасада (в соответствии с архитектурным обликом здания);
2) отделка фасада зданий и сооружений, являющихся памятниками архитектуры или имеющих историческую ценность (окраска, облицовка различными материалами и прочее) производится с обязательной разработкой проекта и согласования его с отделом архитектуры и градостроительства и инспекцией по охране памятников;
3) устройство крылец, козырьков, соответствующих общему стилю здания;
4) выполнение работ по благоустройству территории, включающие устройство тротуаров, площадок для подъездов и стоянок автомашин, отмасток, газонов, зеленых насаждений;
5) устройство тротуаров и зеленой зоны, установка скамеек, урн, ограждений;
6) устройство наружного освещения (световой рекламы), достаточного для освещения прилегающей к зданию территории, устройство подсветки фасадов зданий, выходящих на улицы, площади и другие общественные места;
7) установка вывесок, выполненных красочно, в общем, стиле, с необходимым минимумом информации.
Сноска. Пункт 92 с изменениями, внесенными решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 31.03.2009 N 16/129-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
93. В случае расположения в здании одного предприятия, оформлению подлежит весь фасад или его часть (по согласованию с главным архитектором города). А также, благоустройство и санитарная уборка всей территории, от здания до "красной линии" улицы на всю ширину здания или ее части (по согласованию с главным архитектором города), с последующим возмещением затрат при появлении других владельцев или арендаторов. При наличии нескольких предприятий оформление фасада, благоустройство и санитарная уборка прилегающей территории производится ими в соответствующих долях с соблюдением единого архитектурно–художественного облика и одновременности выполнения работ.
12. Содержание платных автомобильных стоянок
94. Платные стоянки организуются только на основе разработанной и утвержденной проектно–сметной документации.
95. Платные стоянки транспортных средств должны иметь отдельную благоустроенную площадку с асфальто-бетонным покрытием, карманы, предусмотренные для парковки автомобилей, обозначенные дорожными знаками, с ограждением, разметкой, с системой водоотвода и очистными сооружениями, озеленением, благоустройством, освещением, с установкой диспетчерского павильона, средств пожаротушения, контейнерной площадки для сбора и хранения отходов.
У въезда на платную стоянку необходимо предусмотреть название стоянки, режим работы.

1) қас бетті әрлеу (ғимараттың сәулеттік келбетіне сәйкес);
2) сәулет ескерткіші болып табылатын немесе тарихи құндылығы бар ғимараттар мен имараттардың қасбеттерін әрлеу (бояу, әртүрлі материалдармен қаптау және басқалар) міндетті түрде жоба әзірлеу арқылы және оны сәулет және қала құрылысы бөлімімен және ескерткіштерді қорғау жөніндегі инспекциямен келісу арқылы жүргізіледі;
3) ғимараттың жалпы стиліне сай келетін қанатнаршалар, маңдайша күнқағарларын жайластыру;
4) жаяужолдар, кіреберістер, автомашиналар кіретін жолдар мен тұрақтар алаңшаларын, төсеніштер, көгалдар, жасыл екпелер жайластыру кіретін аумақты көркейту жөніндегі жұмыстарды орындау;
5) орындықтарды, урналарды, қоршауларды орнату жаяжолдарды және жасыл желектерді құру.;
6) ғимаратқа жанама аумақты жарықтандыру үшін жеткілікті сыртқы жарықты (сәулелік жарнаманы) орнату, ғимараттардың көшелерге, алаңдарға және басқа қоғамдық орындарға шығатын қас беттерінің жарықтарын орнату;
7) әсем орындалған, жалпы үлгідегі қажетті мөлшерде ақпараты бар маңдайшаларды орнату.
Ескерту. 92-тармаққа өзгерту енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2009.03.31 N 16/129-IV шешімімен.
93. Ғимаратта бір кәсіпорын орналасқан жағдайда барлық қас беттерді немесе оның бөлігін әсемдейді (қаланың бас сәулетшісінің келісімі бойынша), сондай-ақ, бөлінген аумақты көріктендіреді және санитарлық тазарту жүргізеді. Бірнеше кәсіпорындар болса, қас бетті әсемдеу, бөлінген аумақты көріктендіру және санитарлық тазарту олармен тиісті үлесте біркелкі сәулеттік-көркемдік келбеті сақталына отырып, жұмыстар бір уақытта орындалады.
12. Ақылы автомобиль тұрақтарын ұстау
94. Ақылы тұрақтар әзірленген және бекітілген жобалау-сметалық құжаттамалар негізінде ұйымдастырылады.
95. Көлік құралдарының ақылы тұрақтарының асфальтты бетонды жабындары бар жеке көркейтілген алаңшасы, жол белгілерімен белгіленген, қоршауы бар, таңбаланған, суқайтару желісі және тазарту құрылғылары бар, көгалдандырылған, көркейтілген, жарығы бар, диспетчерлік павильон орнатылған, өрт сөндіргіш құралдары, қалдықтарды жинайтын және сақтайтын контейнерлік алаңшасы бар автомобильдер тұрақтау үшін қарастырылған қалтасы болуы керек.
Ақылы тұрақтың кіреберісінде тұрақтың атауы, жұмыс тәртібі қарастырылуы қажет.

Сноска. Пункт 95 с изменениями, внесенными решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 31.03.2009 N 16/129-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
96. Содержание, уборка платных стоянок автомототранспорта, автосервисных служб и прилегающих к ним территорий, складирование мусора только в контейнера осуществляются их собственниками.
13. Обязанности землепользователей и лиц,
производящих ремонтные и строительные работы
на территории города
97. Землепользователь обязан:
1) поддерживать в надлежащем состоянии, определяемые действующими санитарными нормами, отведенные и закрепленные территории, инженерные сети и их элементы (колодцы, люки, решетки, опоры, насосные станции, тепловые пункты, трансформаторные подстанции и т.п.);
2) обеспечить вывоз и захоронение строительного мусора, твердых бытовых отходов на полигонах (городских свалках);
3) для сбора жидких отходов иметь выгребную яму, соответствующую санитарным нормам;
4) производить при необходимости дезинфекцию и дератизацию на своей территории (для уничтожения мух, тараканов, мышей, крыс).
98. Ремонтные и строительные организации, производящие на территории города работы, обязаны:
1) огораживать строительную площадку сплошным забором высотой не менее 2-х метров с устройством защитного козырька шириной не менее 1 метра для безопасного движения пешеходов;
2) устраивать подъездные пути с твердым покрытием к строительным площадкам для исключения вывоза грязи на дороги;
3) в период строительства производить уборку автодороги на участке ее загрязнения колесами автотранспорта, выходящего со строительной площадки, и прилегающей к забору территории в пределах закрепленной территории;
4) хранение стройматериалов производить с соблюдением мер, исключающих их распыление и разнос пыли ветром.
14. Обязанности уполномоченных органов,
специализированных предприятий, собственников
(пользователей) домовладений, индивидуальных
жилых домов и органов управления кондоминиумов
по санитарной очистке территории населенных пунктов
99. Собственники (пользователи) домовладений, органы управления  объектом кондоминиума обязаны:
1) своевременно заключать договоры на удаление ТБО;
2) проводить разъяснительную работу и организовывать население для выполнения мероприятий по соблюдению санитарных правил содержания территорий населенных пунктов;
3) оборудовать площадки с водонепроницаемым покрытием под мусоросборники и крупногабаритный мусор;
4) обеспечивать сборниками и инвентарем, применяемыми для сбора пищевых отходов, уличного и дворового смета;

Ескерту. 95-тармаққа өзгерту енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2009.03.31 N 16/129-IV шешімімен.
96. Ақылы автомотокөлік тұрақтарын, автосервис қызметтерінің және оларға жанама аумақтарды ұстауды, тазалауды, қоқысты тек контейнерлерге жинауды олардың меншік иелері жүзеге асырады.
13. Қала аумағында жөндеу және құрылыс жұмыстарын
жүргізетін жерпайдаланушылар мен тұлғалардың
міндеттері
97. Жерпайдаланушы:
1) бөлінген және бекітілген аумақтарды, инженерлік желілерді және олардың элементтерін (құдықтар, люктер, торлар, тіреулер, насос станциялары, жылу пункттері, трансформаторлық шағын станциялар және т.б.) қолданыстағы санитарлық нормалармен белгіленген тиісті жағдайларын қолдауға;
2) құрылыстық қоқыстың, қатты тұрмыстық қалдықтардың полигондарға (қалалық қоқыс жинау орындарына) тасып шығарылуын және көмілуін қамтамасыз етуге;
3) сұйық қалдықтарды жинау үшін санитарлық талаптарға сай тазаланатын шұңқыры болуы;
4) қажетті болған кезде өз аумағында залалсыздау және (шыбындарды, тарақандарды, тышқандарды, егеуқұйрықтарды құрту үшін) зиянды кеміргіштерді жою жұмыстарын жүргізуге міндетті.
98. Қала аумағында жөндеу және құрылыс жүргізетін ұйымдар:
1) құрылыс алаңын, жаяу жүргіншілердің қауіпсіз қозғалысы үшін, ені 1 метрден кем емес қорғау қалқаншасын орнату арқылы биіктігі 2 метрден кем емес тұтас қашамен қоршауға;
2) батпақтың жолға тасылуын болдырмау үшін, құрылыс алаңшаларына қатты жабыны бар кіреберіс жолдар жайластыруға;
3) құрылыс кезеңінде, автожолдың құрылыс алаңынан шығатын автокөлік доңғалағы былғайтын телімін және қоршау маңындағы аумақты бекітілген аумақ шегінде тазалауға;
4) құрылыс заттарын олардың желмен шашылуын және шаңданып ұшуын болдырмайтын шараларды сақтай отырып сақтауға міндетті.
14. Елді мекендердің аумақтарын санитарлық ұстау
жөніндегі уәкілетті органдар мен қызметтердің
міндеттері
99. Үй иеліктерінің меншік иелері (пайдаланушылар), кондоминиум нысандарын басқару органдары:
1) ҚТҚ шығарылуына шарттарды өз уақытында жасауға;
2) елді-мекендердің аумақтарын ұстаудың санитарлық қағидаларын сақтау жөніндегі іс-шараларды орындау үшін түсіндіру жұмыстарын жүргізуге және халықты ұйымдастыруға;
3) қоқысжауыштар мен ірігабаритті қоқыстарға арналған су өтпейтін жабыны бар алаңшалар жабдықтауға;
4) техникалық персоналдарды тамақ қалдықтарын, көше және аула сыпырындыларын жинау үшін қолданылатын жинауыштармен және құрал- жабдықтармен қамтамасыз етуге;

5) принимать меры по обеспечению регулярной мойки, дезинфекции и дезинсекции мусороприемных камер, площадок и ниш под сборники, а также сборников отходов.
100. Предприятия по уборке обязаны:
1) своевременно осуществлять (в соответствии с договорами) мусороудаление с территории домов, организаций, учреждений и предприятий;
2) составлять на каждую специализированную машину маршрутные графики со схемой движения;
3) корректировать маршрутные графики в соответствии с изменившимися эксплуатационными условиями;
4) обеспечивать обязательное выполнение утвержденных маршрутных графиков;
5) в районах застройки домов, принадлежащих гражданам на правах личной собственности, осуществлять планово-регулярную систему очистки от ТБО отходов не реже двух раз в неделю.
15. Действия, запрещенные настоящими Правилами
101. Запрещается:
1) нарушать генеральную схему застройки города;
2) сбрасывать мусор, грязь, нечистоты, скол льда, загрязненный снег в смотровые колодцы, реки и другие водоемы, на газоны, под деревья и кустарники, на проезжую часть улиц и тротуары;
3) сваливать всякого рода строительные, бытовые и пищевые отходы на улицах, пустырях, лесной зоне, вдоль дорог, рек и других водоемов и во всех других местах, не отведенных для этих целей;
4) мыть машины, тракторы на улицах, реках и других водоемах, у водопроводных кранов и колонок, во дворах жилых зданий;
5) оставлять не вывезенным на улицах, дворах и в других местах общего пользования торговые лотки, тару и другое передвижное торговое оборудование, доступное уборке после окончания торговли, собранный мусор, нечистоты, грязь, скол льда и снега, строительные и другие отходы;
6) складывать на улицах строительные материалы, дрова, уголь;
7) загрязнять реки и другие водоемы промышленными отходами;
8) установка киосков, ларьков, павильонов производится в строгом соответствии с градостроительными требованиями к зонированию территории, нормами экологического и санитарно-гигиенического и т.д., согласно Закону;
9) вывешивать различного рода объявления на стенах домов, опорах уличного освещения, деревьях, остановочных павильонах, бетонных и металлических ограждениях;
10) выливать помои, нечистоты на территорию дворов и улиц, сжигать ТБО, опавшие листья, спиленные ветки;
11) сброс воды в зимний период в ливневую канализацию при ликвидации аварий водопроводов, теплосетей, канализации;
12) выезд на любом виде транспорта с неисправным кузовом, неправильно уложенным грузом, приводящий к загрязнению территории города;

5) қоқыс қабылдайтын камераларды, жинауыштарға арналған алаңшалар мен қуыстарды, сондай-ақ қалдықтар жинауыштардың үнемі жуылуын, залалсыздануын және улануын қамтамасыз ету жөніндегі шараларды қабылдауға міндетті.
100. Жинау жөніндегі кәсіпорындар:
1) үйлердің, ұйымдардың, мекемелердің және кәсіпорындардың аумақтарынан қоқысты тасып шығаруды өз уақытында жүзеге асыруға (шарттарға сәйкес);
2) әрбір арнайы машинаға қозғалыс сұлбасымен бағыттық кестелер құрастыруға;
3) пайдалану жағдайының өзгертілуіне сәйкес бағыттық кестелерді түзетуге;
4) бекітілген бағыттық кестелердің міндетті түрде орындалуын қамтамасыз етуге;
5) азаматтардың жекеменшік құқығына жататын үйлер құрылысы аудандарында ҚТҚ тазартудың жоспарлы-реттік жүйесін аптасына кемі екі рет жүзеге асыруға міндетті.
15. Осы Қағидамен тыйым салынған іс-әрекеттер
101. Тыйым салынады:
1) санитарлық тазарту мен жинаудың бас сұлбасын, қоқысты шығару кестесін бұзуға;
2) қарау құдықтарына, өзендерге, және басқа су айдындарына, көгалдарға, ағаштардың және бұталардың түбіне, жаяужолдарға қоқыс, батпақ, жарылған мұз, кірленген қар тастауға;
3) әртүрлі құрылыс, тұрмыс және тамақ қалдықтарын көшелерге, бос алаңдарға, орман аймағына, жол бойына, өзендер мен басқа су айдындарына және осы мақсаттар үшін бөлінбеген барлық басқа орындарға төгуге;
4) машиналарды, тракторларды көшелерде, өзендер мен басқа су айдындарында, суқұбыры крандары мен құдықтарының жанында, тұрғын үйлердің аулаларында жууға;
5) көшелерде, аулаларда және басқа ортақ пайдалану орындарында сауда науашаларын, ыдысын және сауда аяқталғаннан кейін жинауға болатын басқа жылжымалы сауда жабдықтарын, жиналған қоқысты, жуынды-шайындыны, балшықты, жарылған мұз бен қарды, құрылыс және басқа қалдықтарды тасып шығармай қалдыруға;
6) көшелерде құрылыс материалдарын, отын ағаштарын, көмірді үюге;
7) өндірістік қалдықтармен өзендерді және басқа су айдындарын ластауға;
8) дүңгіршектерді орнату Заңға сәйкес аумақтарды аймақтандырудың қала құрылысы талаптарына, экологиялық және санитарлық-гигиеналық және т.б. нормаларға сәйкес жүргізіледі;
9) үйлердің қабырғаларына, көше жарықтандыру тіреулеріне, ағаштарға, аялдама павильондарында, бетонды және темір қоршауларда әр түрлі хабарландыруларды ілуге;
10) жуындыларды, тазаланбаған кір суларды аулалар мен көше аумағына төгуге, ҚТҚ, түскен жапырақтар, кесілген бұтақтар өртеуге;
11) қысқы кезеңде су құбырлары, жылу жүйелері, канализация апаттарын жою кезінде нөсерлі канализацияға суды жіберуге;
12) шанағы жөнделмеген кез келген көлік түрінің, қала аумағының ластануына әкеліп соқтыратын дұрыс қойылмаған жүкпен жүруіне;

13) перевозить сыпучие грузы, вторсырье и макулатуру в открытых кузовах, без чехлов;
14) устанавливать ограждения строительных площадок с выносом забора за "красную линию" улицы;
15) производить самовольные разрытия городских территорий;
16) производить засыпку мест разрытий после ликвидации аварий на инженерных сетях перенасыщенным сырым грунтом;
17) нарушать сроки проведения работ по санитарной очистке городской территорий;
18) загружать контейнеры крупногабаритными предметами бытового назначения и строительными материалами, слив жидких нечистот в контейнеры, сжигание в них мусора;
19) производить отвод участков под застройку постоянного или временного характера в парках, скверах, на объектах, подлежащих государственной охране, без разрешения уполномоченных органов;
20) оставлять на проезжей части дорог и тротуарах не огражденные открытые газовые люки, канализационные, дождеприемные и другие колодцы;
21) прогонять и пасти скот, птицу на улицах, в скверах, садах, лесопарках, на стадионах, пришкольных участках и других местах общего пользования;
22) выгуливать собак на не отведенных для этих целей территориях, оставлять неубранными испражнения собак;
23) повреждать существующие сооружения (дорожное покрытие, бордюры, люки колодцев, водосточные решетки, лотки и кюветы, перепускные трубы и дренажи, геодезические знаки и т.п.), зеленые насаждения при производстве дорожных и земляных работ, а также покрывать их землей, производить аварийные работы по устранению повреждений систем тепло-, водоснабжения и канализации с выбросом воды непосредственно на тротуары, газоны и проезжую часть;
24) сжигать мусор, листву на территориях предприятий, организаций, на улицах и газонах, в жилых кварталах, на частных участках;
25) самовольно расклеивать объявления, рекламы, афиши и т.п.;
26) в местах, имеющих зеленые насаждения (газоны, деревья, цветники):
ходить по газонам, ломать, срывать или надрезать зеленые насаждения;
применять поваренную соль и другие вредные для зеленых насаждений вещества с целью очистки дорожек;
ездить на автомашинах, мотоциклах, велосипедах и других транспортных средствах (за исключением специализированного транспорта);
устраивать остановки пассажирского транспорта на газонах, у живых изгородей;
раскладывать костры, нарушать другие противопожарные правила;
использовать деревья для крепления электропроводов, проволоки, качелей рекламных щитов и указателей, ограждений;
обрезать кроны деревьев в неустановленные агрономические сроки и без соблюдения правил обрезки;
осуществлять самовольные вырубки деревьев и кустарников без согласования со специализированными службами;
на землях общего пользования (тротуары, проезжая часть, зеленая зона) самовольно устраивать изгороди.

13) сусымалы жүкті, қосалқы шикізатты және макулатураны қапшықсыз ашық шанақтарда тасуға;
14) қашаны көшенің «қызыл сызығынан» шығара отырып, құрылыс алаңшаларын қоршауға;
15) қала аумақтарын өз бетімен қазуға;
16) инженерлік желілердегі апатты жойғаннан кейін қазылған жерлерді қанықты ылғалды топырақпен толтырып жабуға;
17) қала аумағын санитарлық тазарту жөніндегі жұмыстарды жүргізу мерзімдерін бұзуға;
18) контейнерлерді тұрмыстық мақсаттағы ірі габариттік заттармен және құрылыс материалдарымен толтыра тиеуге, жуынды-шайындыларды контейнерге төгуге, онда қоқысты өртеуге;
19) өкілетті органның келісімінсіз, мемлекеттік қорғауға жататын нысандардан, саябақтардан, парктерден тұрақты немесе уақытша сипаттағы құрылысқа телімдер беруге;
20) жолдың жүру бөлігінде және жаяу жолдарда қоршалмаған газ люктерін, канализация, жаңбыр суын қабылдайтын және басқа да құдықтарды ашық қалдыруға;
21) көшелерде, саябақтарда, бақтарда, орман парктерінде, стадиондарда, мектептің жанындағы телімдерде және басқа жалпы пайдаланудағы орындарда құсты, малды жаюға;
22) иттерді қыдырту үшін бөлінбеген аумақтарда оларды қыдыртуға, иттердің нәжістерін тазалаусыз қалдыруға;
23) жол және жер жұмыстарын жүргізу кезінде бар имараттарды (жол жамылғыларын, жиектемелерді, құдықтардың люктерін, су ағатын торларды, лотоктар мен кюветтерді, қайта өткізгіш құбырларды және дренаждарды, геодезиялық белгілер мен тағы басқаларды), жасыл желектерді бұзуға, сонымен бірге оларды топырақпен жабуға, жылумен жабдықтау, сумен қамту және канализация жүйелеріндегі бүлінушілікті жою бойынша апаттық жұмыстарды суларды тікелей жаяу жолдарға, көгалдарға және жүру бөлігіне ағыза отырып, жүргізуге;
24) кәсіпорындар, ұйымдар аумақтарында, көшелер мен көгалдарда, тұрғын үй кварталдарында, жеке меншік телімдерде қоқысты, жапырақтарды өртеуге;
25) хабарландыруларды, жарнамаларды, жарқағаздарды және тағы басқаларды өз бетімен жапсыруға;
26) жасыл желегі бар орындарда (көгалдар, ағаштар, гүлзарлар):
көгалдармен жүруге, жасыл желектерді сындыруға, жұлуға және кесуге;
жолдарды тазарту мақсатында жасыл желектер үшін зиянды ас тұзын және басқа заттарды қолдануға;
автомашиналармен, мотоциклдермен, велосипедтермен және басқа көлік құралдарымен жүруге (мамандандырылған көлікті есептемегенде);
көгалдарда, өсімдіктерден жасалған қоршаулардың жанында жолаушылар көлігінің аялдамасын ұйымдастыруға;
алау оттарын ұйымдастыруға, басқа өртке қарсы қажаларды бұзуға;
ағаштарды электр желілерін, сымдарын, алтыбақандарды, жарнамалық тақталарды және көрсеткіштерді, қоршауларды бекіту үшін пайдалануға;
бекітілген агрономдық мерзімдерден тыс уақыттарда және кесу ережесін сақтамай ағаштардың бөрікбасын кесуге;
мамандандырылған қызметтердің келісімінсіз ағаштар мен бұталарды өз бетімен шабуға;
Жалпы қолданыстағы жерлердегі (жаяжолдар, жүргін бөлігі, жасыл аумақ) өз бетімен қоршаулар орнатуға;
экологияға зиян келтіретін басқа да іс-әрекеттерге тыйым салынады.

Сноска. Пункт 101 с изменениями, внесенными решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 31.03.2009 N 16/129-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Уполномоченные органы по контролю за
состоянием благоустройства, санитарным содержанием,
организацией уборки территории города Семей
102. В соответствии с законодательством Республики Казахстан контроль за соблюдением и принятие мер за нарушение Правил благоустройства территории города, а также за разрушение объектов городской инфраструктуры в пределах своей компетенции осуществляют:
1) органы внутренних дел;
2) органы государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
3) Органы, осуществляющие государственный архитектурно-строительный контроль за качеством строительства объектов.
Сноска. Пункт 102 дополнен подпунктом 3 в соответствии с решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 31.03.2009 N 16/129-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Ответственность физических и юридических
лиц за нарушение Правил
103. Физические и юридические лица, виновные в нарушении настоящих Правил, привлекаются к ответственности в соответствии с Кодексом об административных правонарушениях в Республики Казахстан и действующим законодательством. Применение мер административной ответственности не освобождает нарушителей от обязанности возмещения причиненного ими материального ущерба в соответствии с другими действующими законодательствами Республики Казахстан и устранения допущенных нарушений.
Приложение
к решению от 20 июня 2008 года
№ 8/71-IV
Перечень
утративших силу решений городского маслихата
1. Решение Семипалатинского городского маслихата «Об утверждении Правил благоустройства, озеленения и санитарной очистки города» от 14 мая 2004 года № 6-7 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1829 от 10 июня 2004 года, опубликовано в газетах «Семей таңы» от 22 июля 2004 год № 28, «Семипалатинские вести» от 2 июля 2004 года № 25);
2. Решение Семипалатинского городского маслихата «О внесении изменений и дополнений в решение от 14 мая 2004 года № 6-7  «Об утверждении Правил благоустройства, озеленения и санитарной очистки города» от 30 сентября 2005 года № 19-7 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5-2-13 от 31 октября 2005 года, опубликовано в газетах «Семей таңы» от 11 ноября 2005 год № 45, «Семипалатинские вести» от 18 ноября 2005 года № 46);

Ескерту. 101-тармаққа өзгерту енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2009.03.31 N 16/129-IV шешімімен.
16. Семей қаласын көркейтудің, санитарлық ұстаудың,
аумағын тазартуды ұйымдастырудың жай-күйін бақылау
жөніндегі уәкіл органдар
102. Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес, осы қағидалардың сақталуын бақылауды және қала аумағын көркейту қағидаларының бұзылғаны үшін, сондай-ақ қалалық инфрақұрылым нысандарының бүлдірілгені үшін шаралар қолдануды өз құзырының шегінде:
1) ішкі істер органдары;
2) мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық бақылау органдары жүзеге асырады.
3) Объектілерді салу сапасына мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын органдар.
17. Жеке және заңды тұлғалардың
Қағидаларды бұзғаны үшін жауапкершілігі
103. Осы Қағидалардың бұзылуына кінәлі жеке және заңды тұлғалар қолданыстағы Қазақстан Республикасының заңнамаларына және Қазақстан Республикасындағы әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы Кодекске сәйкес жауапкершілікке тартылады. Әкімшілік жауапкершілік шараларын қолдану бұзушыларды, олар келтірген материалдық зиянды қолданыстағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өтеу және жіберілген бұзушылықтарды жою міндетінен босатпайды.
Қалалық мәслихаттың
хатшысы                                          Қ. Мирашев
2008 жылғы 20 маусымдағы
№ 8/71-IV шешімге
қосымша
Қалалық мәслихаттың күші жойылған шешімдерінің
тізбесі
1. Семей қалалық мәслихатының 2004 жылғы 14 мамырдағы № 6-7 «Қаланы көркейту, көгалдандыру және санитарлық тазарту Ережелерін бекіту туралы» шешімі (2004 жылдың 10 маусымда нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізіліміне 1829 нөмірімен тіркелген, 2004 жылғы 22 шілдедегі № 28 «Семей таңы» және 2004 жылғы 2 шілдедегі № 25 «Семипалатинские вести» газеттерінде жарияланған);
2. Семей қалалық мәслихатының 2005 жылғы 30 қыркүйектегі № 19-7 «2004 жылғы 14 мамырдағы № 6-7 «Қаланы көркейту, көгалдандыру және санитарлық тазарту Ережелерін бекіту туралы» шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» шешімі(2005 жылдың 31 қазанда нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізіліміне 5-2-13 нөмірімен тіркелген, 2005 жылғы 11 қарашадағы № 45 «Семей таңы» және 2005 жылғы 18 қарашадағы № 46 «Семипалатинские вести» газеттерінде жарияланған)

3. Решение Семипалатинского городского маслихата «О внесении изменений в решение от 14 мая 2004 года № 6-7  «Об утверждении Правил благоустройства, озеленения и санитарной очистки города» от 23 июня 2006 года № 29-8 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5-2-43 от 20 июля 2006 года, опубликовано в газетах «Семей таңы» от 27 августа 2006 год № 30, «Семипалатинские вести» от 27 июля 2006 года № 30);
4. Решение Семипалатинского городского маслихата «О внесении изменений в решение от 14 мая 2004 года № 6-7 «Об утверждении Правил благоустройства, озеленения и санитарной очистки города» от 15 декабря 2006 года № 33-15 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5-2-56 от 20 июля 2006 года, опубликовано в газетах «Семей таңы» от 25 января 2007 № 4 (17835),«Семипалатинские вести» от 25 января 2007 года № 4 (257);
5. Решение маслихата города Семей «О внесении изменений в решение от 14 мая 2004 года № 6-7 «Об утверждении Правил благоустройства, озеленения и санитарной очистки города» от 29 ноября 2007 года № 3/25-IV (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5-2-74 от 14 декабря 2008 года, опубликовано в газетах «Семей таңы» от 27 декабря 2007 года № 52 (17883) - 3 января 2008 года № 1 (17884), «Вести Семей» от 27 декабря 2008 года № 52 (305) – 3 января 2008 года № 1 (306);
6. Решение маслихата города Семей «О внесении изменений в решение от 14 мая 2004 года № 6-7 «Об утверждении Правил благоустройства, озеленения и санитарной очистки города» от 26 декабря 2007 года № 4/40-IV (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5-2-77 от 10 января 2008 года, опубликовано в газетах «Семей таңы» от 17 января 2008 год № 3, «Вести Семей» от 17 января 2008 года № 3 (308).
Секретарь городского
маслихата                                     К. Мирашев

3. Семей қалалық мәслихатының 2006 жылғы 23 маусымдағы № 29-8 «2004 жылғы 14 мамырдағы № 6-7 «Қаланы көркейту, көгалдандыру және санитарлық тазарту Ережелерін бекіту туралы» шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» шешімі (2006 жылдың 20 шілдеде нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізіліміне 5-2-43 нөмірімен тіркелген, 2006 жылғы 27 шілдеде № 30 «Семипалатинские вести», 2006 жылғы 27 тамызда № 30 «Семей таңы» газеттерінде жарияланған);
4. Семей қалалық мәслихатының 2006 жылғы 15 желтоқсандағы № 33-15 «2004 жылғы 14 мамырдағы № 6-7 «Қаланы көркейту, көгалдандыру және санитарлық тазарту Ережелерін бекіту туралы» шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» шешімі (2006 жылдың 20 шілдеде нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізіліміне 5-2-56 нөмірімен тіркелген, 2007 жылғы 25 қаңтарда № 4 (17835) «Семей таңы», 2007 жылғы 25 қаңтарда № 4 (257) «Семипалатинские вести» газеттерінде жарияланған);
5. Семей қалалық мәслихатының 2007 жылғы 29 қарашадағы № 3/25-IV «2004 жылғы 14 мамырдағы № 6-7 «Қаланы көркейту, көгалдандыру және санитарлық тазарту Ережелерін бекіту туралы» шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» шешімі (2008 жылдың 14 желтоқсанда нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізіліміне 5-2-74 нөмірімен тіркелген, 2007 жылғы 27 желтоқсанда № 52 (17883), 2008 жылғы 3 қаңтарда № 1 (17884) «Семей таңы», 2008 жылғы 27 желтоқсандағы № 52 (305), 2008 жылғы 3 қаңтардағы № 1 (306) «Вести Семей» газеттерінде жарияланған);
6. Семей қаласы мәслихатының 2007 жылғы 26 желтоқсандағы № 4/40-ІV «2004 жылғы 14 мамырдағы № 6-7 «Қаланы көркейту, көгалдандыру және санитарлық тазарту Ережелерін бекіту туралы» шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» шешімі (2008 жылдың 10 қаңтарда нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 5-2-77 нөмірімен тіркелген, 2008 жылғы 17 қаңтардағы № 3 (308) «Вести Семей», 2008 жылғы 17 қаңтардағы № 3 «Семей таңы» газеттерінде жарияланған).
Қалалық мәслихаттың
хатшысы                          Қ. Мирашев