Об утверждении Правил дифференциации энергоснабжающими организациями тарифов на электрическую энергию в зависимости от объемов ее потребления физическими лицами
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 20 февраля 2009 года № 57-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 марта 2009 года № 5602.
Сноска. Заголовок в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 29.12.2017 № 445 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила дифференциации энергоснабжающими организациями тарифов на электрическую энергию в зависимости от объемов ее потребления физическими лицами.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 29.12.2017 № 445 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту по регулированию в сфере электро- и теплоэнергетики Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Шкарупа А.В.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Есиркепов Е.О.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном порядке его опубликование в официальных средствах массовой информации;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
4. Территориальным органам Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий в двухнедельный срок определить величины потребления электрической энергии, за превышение которых взимается плата по максимальному тарифу.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Смагулова К.М.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Н. Алдабергенов
Утверждены
приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан
по регулированию естественных
монополий
от 20 февраля 2009 года № 57-ОД
Правила дифференциации энергоснабжающими организациями тарифов на электрическую энергию в зависимости от объемов ее потребления физическими лицами

Энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың электр энергиясына тарифтерді жеке тұлғалардың оны тұтыну көлеміне қарай саралау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009 жылғы 20 ақпандағы N 57-НҚ Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 20 наурызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5602 болып енгізілді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 29.12.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың электр энергиясына тарифтерді жеке тұлғалардың оны тұтыну көлеміне қарай саралау қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 29.12.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Электр және жылу энергетикасы саласындағы реттеу департаменті (А.В. Шкарупа) осы бұйрықты заңда белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы департаменті (Е.О. Есіркепов) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
4. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің аумақтық органдары екі апта мерзім ішінде асыра пайдаланғаны үшін ең жоғары тариф бойынша ақы алынатын электр энергиясын тұтынудың шамасын анықтасын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары Қ.М. Смағұловқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн аяқталған соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға Н. Алдабергенов
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды реттеу
агенттігі төрағасының
2009 жылғы 20 ақпандағы
№ 57-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың электр энергиясына
тарифтерді жеке тұлғалардың оны тұтыну көлеміне қарай саралау қағидалары

Сноска. Правила в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 29.12.2017 № 445 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила дифференциации энергоснабжающими организациями тарифов на электрическую энергию в зависимости от объемов ее потребления физическими лицами (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 124-5 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон) и определяют порядок дифференциации энергоснабжающими организациями тарифов на электрическую энергию в зависимости от объемов ее потребления физическими лицами.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.08.2022 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основные понятия, применяемые в настоящих Правилах:
1) отпускной тариф – цена товара (работы, услуги), применяемая энергоснабжающей организацией для реализации электрической энергии;
2) максимальный тариф – тариф на электрическую энергию, потребляемую сверх величины потребления электрической энергии для физических лиц;
3) минимальный тариф – тариф на электрическую энергию, потребляемую в пределах величины потребления электрической энергии для физических лиц;
4) расчетное значение показаний прибора учета – объем электрической энергии, принятый за показание прибора учета при его временном отсутствии, либо невозможности снятия фактического показания, определяемый как произведение среднесуточного расхода (потребления) электрической энергии за предыдущий период к количеству календарных дней данного периода;
5) дифференцированные тарифы на электрическую энергию в зависимости от объемов ее потребления (далее – дифференцированные тарифы) – различные в зависимости от объема потребления тарифы на электрическую энергию, применяемые для физических лиц в соответствии с настоящими Правилами;
6) потребитель – физическое лицо, потребляющее на основе договора электрическую энергию;
7) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий;
8) ведомство уполномоченного органа – Комитет по регулированию естественных монополий Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
9) среднесуточный расход (потребление) электрической энергии – объем электрической энергии, определяемый как соотношение фактического объема электрической энергии за определенный период времени к количеству календарных дней данного периода, в течение которого прибор учета был исправен и опломбирован. Период выбирается из расчета тридцати календарных дней при наличии снятых показаний прибора учета;

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 29.12.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың электр энергиясына тарифтерді жеке тұлғалардың оны тұтыну көлеміне қарай саралау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 124-5-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларына және "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленген және энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың электр энергиясына тарифтерді жеке тұлғалардың оны тұтыну көлеміне қарай саралау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.08.2022 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) босату тарифі – энергиямен жабдықтаушы ұйым электр энергиясын өткізу үшін қолданылатын тауардың (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) бағасы;
2) ең жоғары тариф – жеке тұлғалар үшін электр энергиясын тұтыну шамасынан тыс тұтынылатын электр энергиясына тариф;
3) ең төмен тариф – жеке тұлғалар үшін электр энергиясын тұтыну шамасы шегінде тұтынылатын электр энергиясына тариф;
4) есептеу аспабы көрсеткіштерінің есептік мәні – есептеу аспабы уақытша болмаған не нақты көрсеткішті алу мүмкін емес болған жағдайда алдыңғы кезеңдегі электр энергиясының орташа тәуліктік шығысын (тұтынылуын) осы кезеңдегі күнтізбелік күндер санына көбейту жолымен анықталатын оның көрсеткіштері ретінде қабылданған электр энергиясының көлемі;
5) тұтыну көлемдеріне қарай электр энергиясына сараланған тарифтер (бұдан әрі – сараланған тарифтер) – осы Қағидаларға сәйкес жеке тұлғалар үшін қолданылатын, тұтыну көлемдеріне қарай әртүрлі электр энергиясына арналған тарифтер;
6) тұтынушы – электр энергиясын шарт негізінде тұтынатын жеке тұлға;
7) уәкілетті орган – табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
8) уәкілетті органның ведомствосы – Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу комитеті;
9) электр энергиясының орташа тәуліктік шығысы (тұтынылуы) – есептеу аспабы жөнделген және пломбаланған белгілі бір уақыт кезеңіндегі электр энергиясының нақты көлемінің осы кезеңдегі күнтізбелік күндердің санына қатынасы ретінде айқындалатын электр энергиясының көлемі. Кезең есептеу аспабының алынған көрсеткіштері болған кезде күнтізбелік отыз күн есебінен таңдалады;

10) энергоснабжающая организация – организация, осуществляющая продажу потребителям купленной электрической энергии.
Иные понятия, используемые в Правилах, применяются в соответствии с Законом.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 14.06.2021 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Энергоснабжающие организации, используемые в настоящих Правилах, являются организации, подлежащие государственному регулированию в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 124-5 Кодекса.
Дифференцированные тарифы вводятся энергоснабжающей организацией после согласования с ведомством уполномоченного органа.
4. В случае недополучения дохода или получения необоснованного дохода энергоснабжающей организацией в связи с применением дифференцированных тарифов сумма недополученного дохода или сумма необоснованно полученного дохода учитывается при очередном пересмотре тарифов за счет соответствующего изменения отпускного тарифа.
5. При изменении уровня отпускного тарифа энергоснабжающая организация производит перерасчет дифференцированного тарифа.
6. Энергоснабжающие организации, в случае внесения изменений в расчет дифференцированных тарифов, согласно настоящим Правилам, согласовывают с ведомством уполномоченного органа измененные дифференцированные тарифы.
7. В случае подачи потребителями, заявления на применение дифференцированных тарифов в зависимости от объемов потребления электроэнергии электроснабжающие организации выставляют данным потребителям счета за потребленную на бытовые нужды электрическую энергию с учетом дифференцированных тарифов на электрическую энергию в зависимости от объемов потребляемой энергии.
Если фактический период между снятиями показаний приборов учета электрической энергии не равен тридцати календарным дням, размер величин потребления электрической энергии корректируется энергоснабжающей организацией или потребителем с учетом продолжительности фактического периода.
Недоиспользованное количество электрической энергии в пределах величины потребления электрической энергии не используется в следующем месяце.
8. Плата за потребляемую электрическую энергию по дифференцированным тарифам по объемам потребления определяется с учетом количества постоянно проживающих потребителей, для определения которых работник коммунальных служб получает соответствующие сведения из сервиса веб-портала "электронного правительства", позволяющего выдавать справки третьим лицам, или информационных систем, интегрированных с базами данных органов внутренних дел.

10) энергиямен жабдықтаушы ұйым – сатып алынған электр энергиясын тұтынушыларға сатуды жүзеге асыратын ұйым.
Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар Заңға сәйкес қолданылады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 14.06.2021 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Қағидаларда пайдаланылған энергиямен жабдықтаушы ұйымдар Кодекстің 124-5-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес мемлекеттік реттелуге жататын ұйымдар болып табылады.
Энергиямен жабдықтаушы ұйым сараланған тарифтерді уәкілетті органның ведомствосымен келіскеннен кейін енгізеді.
4. Энергиямен жабдықтаушы ұйым сараланған тарифтердің қолданылуына байланысты кірісті толық алмаған немесе кірісті негізсіз алған жағдайда толық алмаған кірістің сомасы немесе негізсіз алынған кірістің сомасы босату тарифінің тиісті өзгерісінің есебінен тарифтерді кезекті қайта қарау кезінде ескеріледі.
5. Энергиямен жабдықтаушы ұйым босату тарифінің деңгейі өзгерген кезде сараланған тарифке қайта есептеуді жүргізеді.
6. Энергиямен жабдықтаушы ұйымдар сараланған тарифтердің есептеулеріне өзгерістер енгізілген жағдайда, осы Қағидаларға сәйкес өзгертілген сараланған тарифтерді уәкілетті органның ведомствосымен келіседі.
7. Тұтынушылар электр энергиясын тұтыну көлемдеріне қарай сараланған тарифтерді қолдануға өтініш берген жағдайда, энергиямен жабдықтаушы ұйымдар осы тұтынушыларға тұтынылатын энергия көлемдеріне қарай электр энергиясына сараланған тарифтерді ескере отырып тұрмыстық мұқтаждарға тұтынылған электр энергиясы үшін шоттар береді.
Егер электр энергиясын есептеу аспаптарының көрсеткіштерін жазып алу арасындағы нақты кезең күнтізбелік отыз күнге тең болмаса, электр энергиясын тұтыну шамаларының мөлшерін энергиямен жабдықтаушы ұйымы немесе тұтынушы нақты кезеңнің ұзақтығын ескере отырып түзетеді.
Электр энергиясын тұтыну шамасының шегінде толық пайдаланылмаған электр энергиясы келесі айда пайдаланылмайды.
8. Тұтыну көлеміне қарай сараланған тарифтер бойынша тұтынылған электр энергиясы үшін төлемақы тұрақты тұратын тұтынушылардың саны ескеріле отырып айқындалады, оны айқындау үшін коммуналдық қызмет жұмыскерлері тиісті мәліметтерді үшінші тұлғаларға анықтамалар беруге мүмкіндік беретін "электрондық үкімет" веб-порталының сервисінен немесе ішкі істер органдарының деректер базасымен интеграцияланған ақпараттық жүйелерден алады.

Сноска. Пункт 8 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 14.06.2021 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. При невозможности снятия показания приборов учета в течение двух расчетных периодов, если при этом потребитель, сам не передаст в энергоснабжающую организацию сведения о количестве израсходованной им электрической энергии, энергоснабжающая организация производит расчет по среднесуточному расходу (потреблению) электрической энергии с определением расчетного значения показаний прибора учета для начисления за потребленную электрическую энергию потребителя в текущем месяце по дифференцированным тарифам на электрическую энергию в зависимости от объемов ее потребления.
Если фактические показания приборов учета оказались меньше расчетных значений показаний прибора учета, не позднее 10 числа последующего месяца, энергоснабжающей организацией производится перерасчет объема потребления электрической энергии, который отражается в платежном документе.
10. Плата за потребляемую на бытовые нужды электрическую энергию, определенная по среднесуточному расходу (потреблению) электрической энергии за период отсутствия прибора учета сроком не более одного месяца, выставляется энергоснабжающей организацией по отпускному тарифу без дифференциации.
При этом период расчета по среднесуточному расходу (потреблению) электрической энергии при отсутствии прибора учета не превышает одного расчетного периода. Последующие перерасчеты производятся по установленной мощности.
11. Плата за потребляемую на общедомовые нужды (дежурное освещение, лифты, паркинги и другие общедомовые нужды) электрическую энергию производится по отпускному тарифу без дифференциации.
При установке приборов коммерческого учета не на границе балансовой принадлежности потери электроэнергии (в трансформаторах и линиях) на участке сети от границы раздела до места установки приборов коммерческого учета оплачиваются стороной, на балансе которой находится указанный участок сети, по отпускному тарифу без дифференциации.
Глава 2. Порядок дифференциации энергоснабжающими организациями тарифов на электрическую энергию в зависимости от объемов ее потребления физическими лицами
12. Величина потребления электрической энергии, за превышение которой взимается плата по максимальному тарифу, определяется с учетом стимулов побуждающих потребителей к энергосбережению и обеспечивающих социальную защиту населения отдельно для потребителей, использующих и не использующих электрические плиты. При этом, к потребителям, использующим электрические плиты, относятся жители домов, не подлежащих газификации, либо если проектом строительства дома или техническим паспортом на объект кондоминиума не предусмотрена его газификация.
Величина потребления электрической энергии, за превышение которой взимается плата по максимальному тарифу, определяется с учетом стимулов побуждающих потребителей к энергосбережению и обеспечивающих социальную защиту населения отдельно для одиноко проживающих пенсионеров по возрасту, инвалидов, участников Великой Отечественной войны и приравненных к ним лицам, использующих и не использующих электрические плиты, за исключением указанных лиц, имеющих в собственности более одного жилого помещения (квартиры).
При применении двухуровневых тарифов к потребителям, использующим электрические плиты, приравниваются жители домов без централизованного горячего водоснабжения и жители ранее газифицированных домов, в которых система централизованного газоснабжения не функционирует, на основании информации теплоснабжающих, газоснабжающих организаций или местных исполнительных органов соответствующего региона.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 14.06.2021 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Есептеу аспаптарының көрсеткiштерiн екі есептік айырысу кезең ішінде алу мүмкін болмаған кезде, егер бұл ретте тұтынушының өзi энергиямен жабдықтау ұйымына өзiнiң жұмсаған энергиясының саны туралы мәлімет ұсынбаса, энергиямен жабдықтаушы ұйым оны тұтыну көлеміне қарай электр энергиясына сараланған тарифтер бойынша ағымдағы айда тұтынушы тұтынған электр энергиясын есепке жатқызу үшін есептеу аспабы көрсеткіштерінің есептік мәнін айқындай отырып, электр энергиясының орташа тәуліктік шығысы (тұтынылуы) бойынша есептеу жүргізеді.
Есептеу аспаптарының нақты көрсеткіштері есептеу аспабы көрсеткіштерінің есептік мәндерінен кем болса, энергиямен жабдықтаушы ұйым келесі айдың 10-күнінен кешіктірмей электр энергиясының тұтыну көлеміне қайта есептеу жүргізеді де, ол төлем құжатында көрсетіледі.
10. Бір айдан аспайтын мерзімде есептеу аспаптары болмаған кезеңде электр энергиясының орташа тәуліктік шығысы (тұтынылуы) бойынша айқындалған тұрмыстық мұқтаждарға тұтынылатын электр энергиясына төлемақыны энергиямен жабдықтаушы ұйым сараланбаған босату тарифі бойынша белгілейді.
Бұл ретте есептеу аспаптары болмаған кезде электр энергиясының орташа тәуліктік шығысы (тұтынылуы) бойынша есеп айырысу кезеңі бір есептік кезеңнен аспайды. Кейінгі қайта есептеулер белгіленген қуат бойынша жүргізіледі.
11. Үйге ортақ мұқтаждарға тұтынылатын электр энергиясына (кезекті жарықтандыру, лифттер, паркингтер және басқа да үйге ортақ мұқтаждықтар) төлемақы сараланбаған босату тарифі бойынша жүргізіледі.
Коммерциялық есепке алу аспаптары баланстық тиесілілік шекарасында орнатылмаған кезде бөлу шекарасынан коммерциялық есепке алу аспаптары орнатылған жерге дейінгі желі учаскесіндегі электр энергиясының шығындарын (трансформаторларда және желілерде) көрсетілген желі учаскесі балансында тұрған тарап сараланбаған босату тарифі бойынша төлейді.
2-тарау. Энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың электр энергиясына тарифтерді
жеке тұлғалардың оны тұтыну көлеміне қарай саралау тәртібі
12. Асыра тұтынғаны үшін ең жоғары тариф бойынша төлемақы алынатын электр энергиясын тұтыну шамасы электр энергиясын тұтыну шамасы тұтынушыларды энергия үнемдеуге түрткі болатын және халықты әлеуметтік қорғауды қамтамасыз ететін ынталандыру ескеріле отырып электр плиталарын пайдаланатын және пайдаланбайтын тұтынушылар үшін бөлек айқындалады. Бұл ретте электр плиталарын пайдаланатын тұтынушыларға газдандыруға жатпайтын не үй құрылысының жобасында немесе кондоминиум объектісіне арналған техникалық паспортта газдандыру көзделмеген үйлердің тұрғындары жатады.
Асыра тұтынғаны үшін ең жоғары тариф бойынша төлемақы алынатын электр энергиясын тұтыну шамасы электр энергиясын тұтыну шамасы тұтынушыларды энергия үнемдеуге түрткі болатын және халықты әлеуметтік қорғауды қамтамасыз ететін ынталандыру ескеріле отырып жеке меншігінде біреуден артық тұрғын үй-жайы (пәтері) бар жалғыз тұратын жасына байланысты зейнеткерлерді, мүгедектерді, Ұлы Отан соғысына қатысушыларды және оларға теңестірілген адамдарды қоспағанда, электр плиталарын пайдаланатын және пайдаланбайтын аталған адамдар үшін бөлек айқындалады.
Екі деңгейлі тарифтерді қолдану кезінде тиісті өңірдің жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау ұйымдарының немесе жергілікті атқарушы органдарының ақпараты негізінде орталықтандырылған ыстық сумен жабдықталмаған үйлердің тұрғындары және орталықтандырылған газбен жабдықтау жүйесі жұмыс істемейтін, бұрын газдандырылған үйлердің тұрғындары электр плиталарын пайдаланатын тұтынушыларға теңестіріледі.

Величина потребления электрической энергии, за превышение которой взимается плата по тарифу третьего уровня (далее – V3), определяется с учетом стимулов, побуждающих потребителей к энергосбережению, имеющих наиболее высокое потребление, количество которых не превышает 10-15 % от общего количества потребителей.
Величина потребления электрической энергии, за превышение которой взимается плата по тарифу третьего уровня, определяется с учетом стимулов побуждающих потребителей к энергосбережению и обеспечивающих социальную защиту населения отдельно для одиноко проживающих пенсионеров по возрасту, инвалидов, участников Великой Отечественной войны и приравненных к ним лицам, использующих и не использующих электрические плиты, за исключением указанных лиц, имеющих в собственности более одного жилого помещения (квартиры).
19. Тариф первого уровня для потребителей, использующих электрические плиты (Т1 с э/п), определяется по формуле:
Т2 – тариф второго уровня, определенный по формуле 14;
Т3 – тариф третьего уровня, определенный по формуле 15;
Wос э/п – фактический объем электрической энергии, потребленной потребителями, использующими электрические плиты, за предшествующий календарный год, кВт.ч;
W1 с э/п – фактический объем электрической энергии, потребленной потребителями, использующими электрические плиты, за предшествующий календарный год без превышения V2, кВт.ч.;
W2 с э/п – фактический объем электрической энергии, потребленной потребителями, использующими электрические плиты, за предшествующий календарный год с превышением V2, но в пределах V3, кВт.ч.;
W3 с э/п – фактический объем электрической энергии, потребленной потребителями, использующими электрические плиты, за предшествующий календарный год с превышением V3, кВт.ч.
20. Тариф первого уровня для потребителей, не использующих электрические плиты (Т1 без э/п), определяется по формуле:
Wобез э/п – фактический объем электрической энергии, потребленной потребителями, не использующими электрические плиты, за предшествующий календарный год, кВт.ч;
W1 без э/п – фактический объем электрической энергии, потребленной потребителями, не использующими электрические плиты, за предшествующий календарный год без превышения V2, кВт.ч.;
W2 без э/п – фактический объем электрической энергии, потребленной потребителями, не использующими электрические плиты, за предшествующий календарный год с превышением V2, но в пределах V3, кВт.ч.;
W3 без э/п – фактический объем электрической энергии, потребленной потребителями, не использующими электрические плиты, за предшествующий календарный год с превышением V3, кВт.ч.

Асыра тұтынғаны үшін үшінші деңгейлі тариф (бұдан әрі – V3) бойынша төлемақы алынатын электр энергиясын тұтыну шамасы олардың саны жалпы тұтынатын тұтынушылар санының 10-15%-нан аспайтын, ең көп энергия үнемдеуге түрткі болатын тұтынушыларды ынталандыру ескеріле отырып белгіленеді.
Асыра тұтынғаны үшін үшінші деңгейлі тариф бойынша төлемақы алынатын электр энергиясын тұтыну шамасын электр энергиясын тұтыну шамасы тұтынушыларды энергия үнемдеуге түрткі болатын және халықты әлеуметтік қорғауды қамтамасыз ететін ынталандыру ескеріле отырып жеке меншігінде біреуден артық тұрғын үй-жайы (пәтері) бар жалғыз тұратын жасына байланысты зейнеткерлерді, мүгедектерді, Ұлы Отан соғысына қатысушылар және оларға теңестірілген адамдарды қоспағанда, электр плиталарын пайдаланатын және пайдаланбайтын аталған адамдар үшін бөлек белгілейді.
19. Электр плиталарын пайдаланатын (Т1 с э/п) тұтынушылар үшін бірінші деңгейлі тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Т1 э/п-мен = (Tб*Wо э/п – Т2*W2 с э/п – Т3*W3 с э/п) / W1 с э/п, мұндағы: (12)
Т2 – 14 - формула бойынша белгіленген екінші деңгейлі тариф;
Т3 – 15 - формула бойынша белгіленген үшінші деңгейлі тариф;
Wо э/п мен – алдыңғы күнтізбелік жыл ішінде электр плиталарын пайдаланатын тұтынушылар тұтынған электр энергиясының нақты көлемі, кВт.сағ.;
W1 э/п-мен – алдыңғы күнтізбелік жыл ішінде электр плиталарын пайдаланатын тұтынушылар V2 асырмай тұтынған электр энергиясының нақты көлемі, кВт.сағ;
W2 э/п-мен – алдыңғы күнтізбелік жыл ішінде электр плиталарын пайдаланатын тұтынушылар V2 асырып, бірақ V3 шегінде тұтынған электр энергиясының нақты көлемі, кВт.сағ.;
W3 э/п-мен – алдыңғы күнтізбелік жыл ішінде электр плиталарын пайдаланатын тұтынушылар V3 асырып тұтынған электр энергиясының нақты көлемі, кВт.сағ.
20. Электр плиталарын пайдаланбайтын (Т1 без э/п) тұтынушылар үшін бірінші деңгейлі тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Т1 э/п-сыз = (Tо*Wо э/п-сыз – Т2*W2 э/п-сыз – Т3*W3 э/п-сыз)/W1 э/п-сыз, мұндағы, (13)
Wо э/п-сыз – алдыңғы күнтізбелік жыл ішінде электр плиталарын пайдаланбайтын тұтынушылар тұтынған электр энергиясының нақты көлемі, кВт.сағ.;
W1 э/п-сыз – алдыңғы күнтізбелік жыл ішінде электр плиталарын пайдаланбайтын тұтынушылар V2 асырмай тұтынған электр энергиясының нақты көлемі, кВт.сағ;
W2 э/п-сыз – алдыңғы күнтізбелік жыл ішінде электр плиталарын пайдаланбайтын тұтынушылар V2 асырып, бірақ V3 шегінде тұтынған электр энергиясының нақты көлемі, кВт.сағ;
W3 э/п-сыз – алдыңғы күнтізбелік жыл ішінде электр плиталарын пайдаланбайтын тұтынушылар V3 асырып тұтынған электр энергиясының нақты көлемі, кВт.сағ.

21. При расчете дифференцированных тарифов с применением трехуровневых тарифов тариф второго уровня (Т2), определяется по формуле:
То – отпускной тариф на электрическую энергию.
22. При расчете дифференцированных тарифов на электрическую энергию в зависимости от объемов ее потребления потребителями с применением трехуровневых тарифов тариф третьего уровня (Т3), определяется по формуле:
То – отпускной тариф на электрическую энергию.
23. Плата за потребленную электрическую энергию за расчетный месяц определяется по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
24. Для согласования уровней дифференцированных тарифов энергоснабжающая организация, не позднее, чем за тридцать календарных дней до введения в действие дифференцированных тарифов представляет в ведомство уполномоченного органа следующие документы и материалы:
1) пояснительную записку;
2) расчет дифференцированных тарифов;
3) проект приказа об утверждении дифференцированных тарифов;
4) информацию о дифференциации тарифов на электрическую энергию в зависимости от объемов ее потребления (для потребителей) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам с приложением обосновывающих материалов.
25. Ведомство уполномоченного органа рассматривает представленные для согласования уровни дифференцированных тарифов документы и материалы в течение тридцати календарных дней. Срок рассмотрения исчисляется с момента подачи документов и материалов.
26. Энергоснабжающая организация через средства массовой информации доводит до сведения потребителей информацию о дифференцированных тарифах не позднее, чем за пять календарных дней до введения их в действие.
Приложение 1
к Правилам дифференциации
энергоснабжающими
организациями тарифов на
электрическую энергию
в зависимости от объемов ее
потребления физическими лицами
Форма
Плата за потребленную электрическую энергию за расчетный месяц
Объем фактически потребленной электрической энергии за расчетный месяц по показаниям прибора учета в расчете на одного потребителя:
Формула расчета платы за потребленную электрическую энергию за расчетный месяц
не превышает V2 для соответствующих потребителей
Wфакт – фактический объем потребленной электрической энергии за расчетный месяц по показаниям прибора учета, кВт.ч.*
превышает V2, но меньше V3 для соответствующих потребителей
n – количество проживающих потребителей.
Wуст1 – величина потребления электрической энергии одним потребителем, соответствующая величине первого уровня, кВт.ч.
превышает V3 для соответствующих потребителей
Wуст2 – величина потребления электрической энергии одним потребителем, соответствующая величине второго уровня, кВт.ч.
Примечание: *кВт.ч. – киловатт-час
П – плата за потребленную электрическую энергию за расчетный месяц.
Приложение 2
к Правилам
дифференциации
энергоснабжающими
организациями тарифов на
электрическую энергию
в зависимости от объемов
ее потребления
физическими лицами
Форма
Информация о дифференциации тарифов на электрическую энергию в зависимости от объемов ее потребления (для потребителей)
Лицевой счет абонента
Количество проживающих потребителей
Объем потребления за отчетный год, помесячно
Объем потребления за отчетный год, всего
Средне месячное потребление
Январь
Февраль
Март
Апрель
Май
Июнь
Июль
Август
Сентябрь
Октябрь
Ноябрь
Декабрь
Примечание: информация представляется в разрезе административных районов (городов), обслуживаемых энергоснабжающей организацией.

21. Үш деңгейлі тарифтерді қолдана отырып электр энергиясына сараланған тарифтерді есептеу кезінде екінші деңгейлі тариф (Т2) мынадай формула бойынша айқындалады:
Т2 = 1,2*Tб, мұндағы: (14)
Tб – электр энергиясын босату тарифі.
22. Үш деңгейлі тарифтерді қолдана отырып электр энергиясына сараланған тарифтерді тұтынушылар оны тұтыну көлеміне қарай есептеу кезінде үш деңгейлі тариф (Т3) мынадай формула бойынша айқындалады:
Т3 = 1,5*Tб, мұндағы: (15)
Tб – электр энергиясын босату тарифі.
23. Есептік айда тұтынылған электр энергиясының төлемақысы (П) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша айқындалады.
24. Сараланған тарифтердің деңгейлерін келісу үшін энергиямен жабдықтаушы ұйым сараланған тарифтер қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей, мынадай құжаттар мен материалдарды:
1) түсіндірме жазбаны;
2) сараланған тарифтердің есебін;
3) сараланған тарифтерді бекіту туралы бұйрықтың жобасын;
4) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электр энергиясына арналған тарифтерді оны тұтыну көлеміне қарай саралау туралы ақпаратты (тұтынушылар үшін) негіздеуші материалдарды қоса отырып уәкілетті органның ведомствосына ұсынады.
25. Уәкілетті органның ведомствосы сараланған тарифтердің деңгейлерін келісу үшін ұсынылған құжаттар мен материалдарды күнтізбелік отыз күн ішінде қарайды. Қарау мерзімі құжаттар мен материалдар берілген сәттен бастап есептеледі.
26. Энергиямен жабдықтаушы ұйым бұқаралық ақпарат құралдары арқылы сараланған тарифтер туралы ақпаратты олар қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік бес күннен кешіктірмей тұтынушылардың назарына жеткізеді.
Энергиямен жабдықтаушы
ұйымдардың электр
энергиясына тарифтерді
жеке тұлғалардың оны тұтыну
көлеміне қарай саралау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Есептік айда тұтынылған электр энергиясының төлемақысы
Есептік айда есептеу аспабының көрсеткіштері бойынша бір тұтынушыға шаққанда нақты тұтынылған электр энергиясының көлемі
Есептік айда тұтынылған электр энергиясы үшін төлемақыны есептеу формуласы
тиісті тұтынушылар үшін V2 аспайды
П=Т1*Wнақты, мұндағы:
Wнақты – есептеу аспабының көрсеткіштері бойынша есептік ай үшін тұтынылған электр энергиясының нақты көлемі, кВт.сағ.*
тиісті тұтынушылар үшін V2 асады, бірақ V3 кем емес
П = Т1*n *Wбелг1 + Т2*( Wнақты - n * Wбелг1), мұндағы:
n – тұратын тұтынушылардың саны.
Wбелг1 бір жеке тұлғаның бірінші деңгейдің шамасына сәйкес келетін электр энергияны тұтыну шамасы, кВт.сағ.
тиісті тұтынушылар үшін V3 асады
П=Т1*n*Wбелг12*n*(Wбелг2 -Wбелг1)+Т3*(Wнақты -n*Wбелг2), мұндағы:
Wбелг2 – бір тұтынушының екінші деңгейдің шамасына сәйкес келетін электр энергияны тұтыну шамасы, кВт.сағ.
Ескертпе: *кВт.сағ.– киловатт-сағат
П- есепті айда тұтынылған электр энергиясына ақы төлеу.
Энергиямен жабдықтаушы
ұйымдардың электр
энергиясына тарифтерді
жеке тұлғалардың оны тұтыну
көлеміне қарай саралау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Электр энергиясына арналған тарифтерді оны тұтыну көлеміне қарай саралау
туралы ақпарат (жеке тұлғалар үшін)
Абонент
тің
жеке шоты
Тұратын тұтынушылардың
саны
Есепті жылдағы тұтыну көлемі,
айлар бойынша
Есепті жылдағы тұтыну көлемі, барлығы
Орташа айлық тұтыну
Қ
а
ң
т
а
р
А
қ
п
а
н
Н
а
у
р
ы
з
С
ә
у
і
р
М
а
м
ы
р
М
а
у
с
ы
м
Ш
і
л
д
е
Т
а
м
ы
з
Қ
ы
р
к
ү
й
е
к
Қ
а
з
а
н
Қ
а
р
а
ш
а
Ж
е
л
т
о
қ
с
а
н
Ескертпе: ақпарат энергиямен жабдықтау ұйымдары қызмет көрсететін әкімшілік аудандар (қалалар) бөлінісінде беріледі.