О внесении изменений и дополнения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 июля 2006 года № 273 "Об утверждении Правил проведения аттестации кандидатов в аудиторы"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 марта 2009 года N 117. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2009 года N 5622
В соответствии с подпунктом 7) статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 июля 2006 года № 273 "Об утверждении Правил проведения аттестации кандидатов в аудиторы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4354, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 15 сентября 2006 года № 166 (1146), следующие изменения и дополнение:
в Правилах проведения аттестации кандидатов в аудиторы, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2 :
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) аттестация - процедура определения Квалификационной комиссией по аттестации кандидатов в аудиторы (далее - Комиссия) знаний и навыков кандидатов в аудиторы посредством принятия квалификационных экзаменов по дисциплинам, указанным в пункте 6 Правил;";
в подпункте 2) слова "проверка знаний" заменить словами "форма проверки знаний и навыков";
в подпункте 3) слова "с учетом проверки знаний, навыков и умений кандидата в аудиторы, необходимых для практической деятельности в области аудита" заменить словами "для проверки знаний и навыков кандидата в аудиторы, необходимых в аудиторской деятельности";
в пункте 3 слова "из последних 5 (пяти)" исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Аттестация кандидатов в аудиторы проводится 4 (четыре) раза в год каждые 3 (три) месяца, в соответствии с ежегодно утверждаемыми планами работ Комиссий.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Кандидаты в аудиторы сдают экзамены по следующим дисциплинам:
бухгалтерский учет;
финансы и финансовый менеджмент;
налоги и налогообложение;
гражданское право;
банковское дело;
страховое и пенсионное законодательство;
аудит.
Кандидаты в аудиторы, имеющие международные сертификаты в области бухгалтерского учета и аудита Associate Chartered Accountant (ACA), Certified Accountants (CA), Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), Certified International Professional Accountant (CIPA), Certified Public Accountant (CPA), Institute of Financial Accountants (IFA), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), сдают экзамены по следующим дисциплинам:
налоги и налогообложение;
гражданское право;
банковское дело;
страховое и пенсионное законодательство.
Кандидаты в аудиторы, имеющие международные сертификаты Chartered Finance Analyst (CFA), Certified Management Accountant (CMA), Diploma in the International Financial Reporting (DipIFR ACCA), International Association of Book-keepers (IAB), сдают экзамены по следующим дисциплинам:
финансы и финансовый менеджмент;
налоги и налогообложение;
гражданское право;
банковское дело;
страховое и пенсионное законодательство;
аудит.
Кандидаты в аудиторы, сдавшие квалификационный экзамен на адвоката, нотариуса, судью освобождаются от сдачи экзамена по дисциплине "гражданское право".;
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"Аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттаудан өткiзу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2006 жылғы 26 шілдедегі N 273 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 20 наурыздағы N 117 Бұйрық. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 3 сәуірдегі Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5622 болып енгізілді.
"Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 7-бабының 7) тармақшасын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. "Аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттаудан өткiзу ережесiн бекiту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде N 4354 болып тіркелген, 2006 жылғы 15 қыркүйектегі N 166 (1146) "Заң газеті" газетінде жарияланған)" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2006 жылғы 26 шілдедегі N 273 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттаудан өткiзу ережесінде:
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) аттестаттау - Аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттау жөніндегі біліктілік комиссиясының (бұдан әрі - Комиссия) аудиторлыққа кандидаттардың бiлiмiн және дағдыларын Ереженің 6-тармағында көрсетiлген пәндер бойынша бiлiктiлiк емтихандар қабылдау арқылы анықтау рәсімі;";
2) тармақшада "білімін тексеру" деген сөздер "білімін мен дағдыларын тексеру нысаны" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшада "аудит саласында тәжiрибелiк қызмет үшiн қажеттi аудиторлыққа кандидаттың бiлiмiн, дағдысы мен iскерлiгiн тексерудi ескере отырып" деген сөздер "аудиторлыққа кандидаттың аудиторлық қызмет саласында қажетті бiлiмін және дағдыларын тексеру үшін" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта "соңғы 5 (бес) жылдың" деген сөздер алынып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттау Комиссия жыл сайынғы бекiтiлетiн жұмыс жоспарларына сәйкес әр 3 (үш) айда, жылына 4 (төрт) рет жүргiзiледi.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Аудиторлыққа кандидаттар мынадай пәндер бойынша емтихан тапсырады:
бухгалтерлік есеп;
қаржы және қаржы менеджменті;
салық және салық салу;
азаматтық құқық;
банктік іс;
сақтандыру және зейнетақы заңнамасы;
аудит.
Бухгалтерлік есеп және аудит саласында Associate Chartered Accountant (ASA), Certified Accountants (CA), Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), Certified International Professional Accountant (CIPA), Certified Public Accountant (CPA), Institute of Financial Accountants (IFA), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) Халықаралық сертификаттары бар аудиторлыққа кандидаттар, келесі пәндер бойынша емтихан тапсырады:
салық және салық салу;
азаматтық құқық;
банктік іс;
сақтандыру және зейнетақы заңнамасы.
Chartered Finance Analyst (CFA), Certified Management Accountant (CMA), Diploma in the International Financial Reporting (DipIFR ACCA), International Association of Book-keepers (IAB) Халықаралық сертификаттары бар аудиторлыққа кандидаттар, келесі пәндер бойынша емтихан тапсырады:
қаржы және қаржы менеджменті;
салық және салық салу;
азаматтық құқық;
банктік іс;
сақтандыру және зейнетақы заңнамасы;
аудит.
Адвокатқа, нотариусқа, судьяға, біліктілік емтиханын тапсырған аудиторлыққа кандидаттар, "азаматтық құқық" пәнінің емтиханынан босатылады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"8. Для регистрации на аттестацию кандидат в аудиторы представляет в Комиссию следующие документы:
1) заявление (на каждый экзамен) с указанием названия дисциплины (дисциплин);
2) копия документа, удостоверяющего личность;
3) нотариально заверенная копия документа, подтверждающая высшее образование;
4) нотариально заверенная копия документа, подтверждающая получение международной квалификации в области бухгалтерского учета и аудита (в случае его наличия);
5) медицинские справки, выданные наркологическим и психиатрическим диспансерами по местожительству заявителя не ранее чем за месяц до их представления в Комиссию;
6) справка об отсутствии судимости, выданная по местожительству заявителя не ранее, чем за месяц до ее представления в Комиссию, с указанием сведений по всей республике;
7) нотариально засвидетельствованная копия трудовой книжки или иного документа, подтверждающего стаж работы не менее 3 (трех) лет в экономической, финансовой, контрольно-ревизионной или в правовой сферах или в области научно-преподавательской деятельности по бухгалтерскому учету и аудиту в высших учебных заведениях;
8) нотариально засвидетельствованная копия документа, подтверждающая сдачу квалификационного экзамена на адвоката, нотариуса, судью (в случае его наличия).
Все документы скрепляются в скоросшивателе, на лицевой стороне которого указывается: Личное дело № ____, фамилия, имя и отчество кандидата в аудиторы, дата оформления.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Для проведения экзаменов Комиссии:
формируют модульные задания на государственном и русском языках;
организуют проведение экзаменов;
проводят проверку и оценку экзаменационных работ кандидатов в аудиторы.";
в пункте 14 слова "графику, утвержденному Комиссией" заменить словами "графикам, утвержденным Комиссиями";
в пункте 16 слова "может выполняться" заменить словами "представляется и выполняется";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Результаты квалификационных экзаменов, проведенных Комиссиями имеют одинаковую юридическую силу на территории Республики Казахстан.
Выданные Комиссиями квалификационные свидетельства "аудитор" имеют одинаковую юридическую силу на территории Республики Казахстан.";
в пункте 26 после слова "Комиссии." дополнить словами ", принимавшими участие в аттестации.";
в пункт 27 после слова "апелляцию." дополнить словами ", осуществляемую путем подачи заявления о повторной проверке результатов экзамена.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. При поступлении заявления кандидата в аудиторы Председатель Комиссии (в его отсутствие - заместитель Председателя) по каждому экзамену утверждает состав апелляционного совета. В состав апелляционного совета входит нечетное количество членов Комиссии, которые не принимали участие в оценке экзаменационных работ.";
в пункте 29 после слова "(трех)" дополнить словом "рабочих".

"8. Аудиторлыққа кандидат аттестаттауға тiркелу үшiн Комиссияға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) пәннің (пәндердің) атауын көрсетілген өтініш (әр емтиханға);
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) жоғары білімін куәландыратын құжаттың нотариалдық расталған көшірмесі;
4) бухгалтерлік есеп және аудит саласында халықаралық біліктілік алғанын растайтын құжаттың (ол болған жағдайда) нотариалдық куәландырылған көшірмесі;
5) өтініш берушінің тұратын мекен-жайы бойынша наркологиялық және психиатриялық диспансерлерден оларды Комиссияға ұсынғанға дейінгі бір айдан аспайтын мерзімде берілген медициналық анықтамалар;
6) өтініш берушінің тұратын мекен-жайы бойынша оны Комиссияға ұсынғанға дейінгі бір айдан аспайтын мерзімде бүкіл республика бойынша мәліметтерді көрсете отырып берілген сотталмағандығы туралы анықтама;
7) экономикалық, қаржы, бақылау-тексеру немесе құқық салаларында немесе жоғары оқу орындарында бухгалтерлік есеп және аудит бойынша ғылыми-оқытушылық қызмет саласында кемінде 3 (үш) жыл еңбек өтілін растайтын еңбек кітапшасының немесе өзге құжаттың нотариалдық куәландырылған көшірмесі;
8) Адвокатқа, нотариусқа, судьяға біліктілік емтиханын тапсырғаны туралы (бар болған жағдайда) құжаттың нотариалдық куәландырылған көшірмесі.
Барлық құжаттар құжат тiгiлетiн папкаға қыстырылады, оның сыртқы бетiнде: N___ Жеке iс, аудиторлыққа кандидаттың тегі, аты және әкесінің аты, ресiмдеу күнi көрсетiледi.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Комиссияның емтихандарын өткізу үшін:
мемлекеттік және орыс тілдерінде модульдік тапсырмалар қалыптастырады;
емтихандардың өткізілуін ұйымдастырады;
аудиторға кандидаттардың емтихандық жұмыстарын тексерулердi және бағалауларды жүргiзедi.";
14-тармақтың бірінші сөйлемінде "Комиссия бекiткен кесте" деген сөздер "Комиссиялар бекiткен кестелер" деген сөздермен ауыстырылсын;
16-тармақта "тілдерінде" деген сөзден кейін "ұсынылады және" деген сөздермен толықтырылсын;
21-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Комиссиялар өткізген біліктілік емтихандарының нәтижелері Қазақстан Республикасының аумағында бірдей заң күшіне ие және бес жыл мерзімге жарамды.
Комиссиялар берген "аудитор" біліктілік куәліктері Қазақстан Республикасының аумағында бірдей заң күшіне ие.";
26-тармақта "барлық" деген сөзден кейін ", аттестацияға қатысқан" деген сөздермен толықтырылсын;
27-тармақта "кандидаттардың" сөзінен кейін "емтихан нәтижелерін қайта тексеру туралы арыз беру арқылы" деген сөздермен толықтырылсын;
28-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"28. Аудиторлыққа кандидаттың арызы түскен жағдайда Комиссияның төрағасы (ол болмаса Төрағаның орынбасары) әр емтихан бойынша шағымдану кеңесінің құрамын бекiтедi. Шағымдану кеңесiнiң құрамына емтихан жұмыстарын бағалауға қатыспаған Комиссияның тақ санындағы мүшелерi кiредi.";
29-тармақта "(үш)" деген сөзінен кейін "жұмыс" деген сөзімен толықтырылсын.

2. Департаменту развития бухгалтерского учета, аудиторской деятельности и финансового контроля Министерства финансов Республики Казахстан (Айтжанова Ж.Н.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее официальное опубликование в периодических печатных изданиях.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Б. Жамишев

2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есепті, аудиторлық қызмет пен қаржылық бақылауды дамыту департаменті (Ж. Айтжанова) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның кейіннен мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық оның бірінші ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                      Б. Жәмішев