Об утверждении квалификационных требований к социальным работникам в сфере здравоохранения и правил их аттестации
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 марта 2009 года № 134. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 апреля 2009 года N 5628. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 23.08.2024 № 66.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 23.08.2024 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О специальных социальных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 26.09.2022 № ҚР ДСМ-103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Квалификационные требования к социальным работникам в сфере здравоохранения;
2) Правила аттестации социальных работников в сфере здравоохранения.
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов (Хамзина Н.К.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы (Молдагасимова А.Б.) направить настоящий приказ после его государственной регистрации на официальное опубликование в средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Биртанова Е.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении 21 календарного дня со дня его первого официального опубликования.
Министр
Ж. Доскалиев
"СОГЛАСОВАНО"
Министр труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан
_______________ Г. Абдыкаликова
16 марта 2009 года
Министр образования и науки
Республики Казахстан
____________ Ж. Туймебаев
16 марта 2009 года
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 марта 2009 года № 134
Квалификационные требования к социальным работникам
в сфере здравоохранения
1. Настоящие квалификационные требования предъявляются к следующим социальным работникам в сфере здравоохранения:
1) социальный работник по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах в сфере здравоохранения;
2) социальный работник по оказанию социальной помощи на дому в сфере здравоохранения.
2. Социальный работник должен знать:
Кодексы Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", "О браке (супружестве) и семье", Законы Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан", "О специальных социальных услугах".

Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкерлерге қойылатын біліктілік талаптарын және оларды аттестаттау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 16 наурызағы N 134 Бұйрық. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 10 сәуірдегі Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5628 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2024 жылғы 23 тамыздағы № 66 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 23.08.2024 № 66 (лғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.09.2022 № ҚР ДСМ-103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкерлерге қойылатын біліктілік талаптары;
2) Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкерлерді аттестаттау ережесі бекітілсін.
2. Ғылым және адами ресурстар департаменті (Хамзина Н.Қ.) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Молдағасымова А.Б.) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелуден өткен соң бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауға жіберсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.А. Біртановқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап 21 күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Ж. Досқалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
__________ Г. Абдыхалықова
2009 жылғы "____"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
____________ Ж. Түймебаев
2009 жылғы "____"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2009 жылғы 16 наурыздағы
N 134 бұйрығымен бекітілген
Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкерлерге қойылатын біліктілік талаптары
1. Осы біліктілік талаптар денсаулық сақтау саласындағы мынадай әлеуметтік қызметкерлерге қойылады:
1) денсаулық сақтау саласындағы арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау және айқындау жөніндегі әлеуметтік қызметкер;
2) денсаулық сақтау саласында үйде әлеуметтік қызмет көрсету жөніндегі әлеуметтік қызметкер.
2. Әлеуметтік қызметкер:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы", "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Кодекстерін, "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау туралы", "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын білуі тиіс.

Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 26.09.2022 № ҚР ДСМ-103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Требования к квалификации социального работника по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах в сфере здравоохранения:
высшее профессиональное образование (по социальной работе, по медицинскому, психологическому, педагогическому профилям) или специализация/магистратура по предоставлению специальных социальных услуг.
4. Требования к квалификации социального работника по оказанию социальной помощи на дому в сфере здравоохранения:
техническое и/или профессиональное или послесреднее образование (по социальной работе, по медицинскому, психологическому, педагогическому профилям).
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 марта 2009 года № 134
Правила аттестации социальных работников
в сфере здравоохранения
1. Общие положения
1. Настоящие Правила аттестации социальных работников в сфере здравоохранения (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О специальных социальных услугах" и определяют порядок аттестации социальных работников, оказывающих специальные социальные услуги в сфере здравоохранения Республики Казахстан.
2. Аттестации социальных работников в сфере здравоохранения подлежат социальный работник по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах в сфере здравоохранения, социальные работники по оказанию социальной помощи на дому в сфере здравоохранения (далее - аттестуемые лица).
3. Аттестация проводится в целях обеспечения системы здравоохранения высококвалифицированными кадрами, владеющими современными теоретическими и практическими навыками в сфере предоставления специальных социальных услуг.
4. Аттестация проводится один раз в пять лет, при этом аттестуемые лица, находящиеся в отпуске по уходу за детьми, аттестуются не ранее, чем через шесть месяцев после выхода на службу.
5. Аттестация социального работника по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах в сфере здравоохранения включает в себя:
1) тестирование;
2) собеседование.
6. Аттестация социального работника по оказанию социальной помощи на дому в сфере здравоохранения проводится в форме собеседования.
2. Документы, предоставляемые для сдачи аттестации
7. Для сдачи аттестации аттестуемые лица подают в местный орган государственного управления здравоохранением областей, (города республиканского значения, столицы) (далее - местный орган) следующие документы:

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.09.2022 № ҚР ДСМ-103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Денсаулық сақтау саласындағы арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау және айқындау жөніндегі әлеуметтік қызметкер біліктілігіне қойылатын талап жоғары кәсіби білім (әлеуметтік жұмыс бойынша, медициналық, психологиялық, педагогикалық бейіндер бойынша) немесе арнаулы әлеуметтік қызмет ұсыну бойынша магистратура/мамандандыру.
4. Денсаулық сақтау саласында үйде әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі әлеуметтік қызметкердің біліктілігіне қойылатын талап (әлеуметтік жұмыс бойынша, медициналық, психологиялық, педагогикалық бейіндер бойынша) техникалық және/немесе кәсіптік немесе орта білімнен кейінгі білім.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2009 жылғы 16 наурыздағы
N 134 бұйрығымен бекітілген
Денсаулық сақтау саласындағы
әлеуметтік қызметкерлерді аттестаттау ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкерлерді аттестаттау ережесі (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсететін әлеуметтік қызметкерлерді аттестаттаудың тәртібін анықтайды.
2. Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкерлерді аттестаттауға денсаулық сақтау саласындағы арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау және айқындау жөніндегі әлеуметтік қызметкер, денсаулық сақтау саласында үйде әлеуметтік қызмет көрсету жөніндегі әлеуметтік қызметкер (бұдан әрі – аттестатталушы адам) жатады.
3. Аттестаттау денсаулық сақтау жүйесін арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсыну саласындағы қазіргі заманға теориялық және практикалық әдістерді білетін жоғары білікті кадрлармен қамтамасыз ету мақсатында жүргізіледі.
4. Аттестаттау бес жылдың ішінде бір рет өткізіледі, бұл ретте бала күтімі демалысында жүрген әлеуметтік қызметкерлер қызметке шыққаннан кейін, кемінде алты айдан кейін аттестатталады.
5. Денсаулық сақтау саласындағы арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау және айқындау жөніндегі әлеуметтік қызметкерлерді аттестаттау мыналарды:
1) тестілеуді;
2) әңгімелесуді қамтиды.
6. Денсаулық сақтау саласында үйде әлеуметтік қызмет көрсету жөніндегі әлеуметтік қызметкерлерді аттестаттау әңгімелесу түрінде жүргізіледі.
2. Аттестаттаудан өту жөніндегі құжаттар
7. Аттестациядан өту үшін аттестаттау мемлекеттік басқармасындағы жергілікті денсаулық сақтау органға облыстық республикалық маңызы бар қаланың, елорданың (бұдан әрі – жергілікті орган) келесі құжаттарды тапсырады:

1) заявление;
2) личный листок по учету кадров;
3) копию диплома об образовании, заверенную нотариально;
4) копию трудовой книжки, заверенную кадровой службой организации.
3. Организация работы по проведению аттестации
8. Для проведения аттестации местный орган создает постоянно действующую аттестационную комиссию (далее - Комиссия).
9. Комиссия состоит из членов в количестве не менее пяти человек и секретаря комиссии. Комиссию возглавляет Председатель. Председатель Комиссии руководит ее деятельностью, председательствует на ее заседаниях, планирует ее работу, осуществляет общий контроль и несет ответственность за деятельность Комиссии и принимаемые ею решения.
10. В состав Комиссии включаются работники местного органа, курирующие вопросы предоставления специальных социальных услуг и преподаватели высших учебных заведений по специальным и смежным дисциплинам (по согласованию).
11. Секретарь Комиссии осуществляет техническое обслуживание деятельности Комиссии.
12. В случае неявки аттестуемого лица на заседание Комиссии по уважительной причине, рассмотрение вопроса его аттестации переносится на более поздний срок, указанный комиссией.
В случае неявки аттестуемого лица на заседание Комиссии без уважительных причин, он признается неаттестованным.
13. Заседание аттестационной комиссии считается правомочным, если на нем присутствовали не менее двух третей ее состава.
14. Результаты голосования определяются большинством голосов членов Комиссии. При равенстве голосов голос председателя Комиссии является решающим. Секретарь Комиссии не имеет право голоса.
15. Решение аттестационной комиссии принимается открытым голосованием.
16. Решение аттестационной комиссии оформляется протоколом заседания, который подписывается председателем, членами аттестационной комиссии и секретарем, присутствовавшими на ее заседании.
17. Комиссия осуществляет свою деятельность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами.
4. Проведение тестирования
18. Тестирование проводится на государственном или русском языках по выбору аттестуемого лица. Правильный ответ на каждое тестовое задание оценивается 1 баллом. Результаты тестирования действительны в течение одного года.
19. Тестирование состоит из 80 вопросов, утверждаемых местным органом.
20. Аттестуемые лица, набравшие по результатам тестирования менее 50 баллов, к собеседованию не допускаются и подлежат повторной аттестации.
5. Проведение собеседования
21. Вопросы, задаваемые аттестуемому лицу, должны быть направлены на выявление уровня его компетентности в вопросах профессиональной и квалификационной подготовки, деловых качеств.

1) өтініш;
2) кадрларды санау іс парағы;
3) нотариуспен расталған білім туралы диплом көшірмесі;
4) ұйымның кадр бөлімімен жұмыс кітапшасының көшірмесі.
3. Аттестацияны өткізу бойынша ұйымдастыру жұмыстары
8. Аттестацияны өткізу үшін жергілікті орган тұрақты жұмыс істейтін аттестаттау комиссиясын құрады (бұдан әрі - Комиссия).
9. Комиссия саны кемінде бес адамнан тұратын мүшелерден және комиссия хатшысынан тұрады. Комиссияны денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның Төрағасы болып табылатын бірінші басшысы, немесе оның орынбасары басқарады. Комиссияның төрағасы оның қызметін басқарады, оның отырыстарында төрағалық етеді, оның жұмысын жоспарлайды, жалпы бақылауды жүзеге асырады және комиссияның қызметі мен оның қабылдаған шешімдеріне жауапты болады.
10. Комиссияның құрамына арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсыну мәселелеріне жетекшілік ететін жергілікті органның қызметкерлері, жоғары оқу орындарының арнайы және аралас пәндер бойынша оқытушылары (келісім бойынша) енгізіледі.
11. Комиссияның хатшысы комиссия қызметіне техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асырады.
12. Аттестатталушы дәлелді себеп бойынша комиссия отырысына келе алмаған жағдайда, оны аттестаттау жөніндегі мәселені қарау комиссия көрсеткен анағұрлым кейін мерзімге ауыстырылады.
Аттестатталушы дәлелсіз себеп бойынша комиссия отырысына келе алмаған жағдайда аттестатталған жоқ деп табылады.
13. Аттестацилық комиссияның отырысы егер онда үштен бірі қатысқан жағдайда заңды деп есептеледі.
14. Дауыс беру нәтижесі Комиссия мүшелерінің көпшілігінің дауыс бергені. Дауыс беру теңдей болғанда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады. Комиссияның хатшысы дауыс беруге құқысы жоқ.
15. Комиссия нәтижесі ашық дауыс беру бойынша есептеледі.
16. Аттестатталушы адамның өту қорытындылары отырыста болған комиссияның төрағасы, хатшысы басқа да мүшелері қол қоятын хаттамалық шешімде тіркеледі.
17. Комиссия өз қызметін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына және осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Тестілеуді өткізу
18. Аттестатталушы адамның таңдауы бойынша мемлекеттік немесе орыс тілінде тестілеу өткізіледі. Тестілеу нәтижелері баллмен бағаланады әрбір тест тапсырмасының дұрыс жауабы 1 баллмен бағаланады. Тестілеу нәтижесі бір жылға дейін жарамды.
19. Тестілеу жергілікті орган бекітетін 80 сұрақтан тұрады.
20. Тестілеу бойынша 50-ден кем балл жинаған аттестатталушы адам әңгімелесуге жіберілмейді және қайта аттестаттауға жатады.
5. Әңгімелесуді өткізу
21. Аттестатталушы адамға қойылатын сұрақтар кәсіби және біліктілік даярлық, іскерлік қасиеттер мәселелеріндегі оның құзіреттілігі деңгейін анықтауға бағытталған болуға тиіс.

22. По результатам собеседования Комиссия принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности;
2) подлежит повторной аттестации.
6. Повторная аттестация
23. Повторная аттестация для аттестуемых лиц, не прошедших аттестацию проводится через три месяца со дня проведения первоначальной аттестации в порядке, определенном настоящими Правилами.
24. Комиссия, по результатам повторной аттестации принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности;
2) не соответствует занимаемой должности.
7. Заключительные положения
25. На основании протокольного решения Комиссии социальному работнику по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах в сфере здравоохранения выдается сертификат, по форме согласно приложению к настоящим Правилам, подтверждающий уровень профессиональной подготовленности.
26. Социальным работникам по оказанию социальной помощи на дому в сфере здравоохранения выдается копия протокольного решения.
27. Сертификат социального работника по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах в сфере здравоохранения действует на территории Республики Казахстан в течение 5 лет со дня его выдачи. По истечении этого срока действие сертификата социального работника по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах сфере здравоохранения прекращается.
Приложение
к Правилам аттестации социального
работника по оценке и определению
потребности в специальных социальных
услугах в сфере здравоохранения
____________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Сертификат № _____________
Решением аттестационной комиссии от "__" _________ 20__ года,
протокол № _________,
Социальный работник ___________________________________________
(Ф.И.О.)
Аттестован социальным работникам по оценке и определению
потребности в специальных социальных услугах в сфере
здравоохранения
Председатель
Аттестационной комиссии _______________________________________
Члены комиссии: ____________________________________
(Ф.И.О. подпись)
____________________________________
(Ф.И.О. подпись)
____________________________________
(Ф.И.О. подпись)
____________________________________
(Ф.И.О. подпись)
М.П.
Населенный пункт ____________ Дата "__" _________ 20__ г.
Регистрационный № ____________

22. Аттестаттау нәтижесі бойынша комиссия мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) атқаратын қызметіне лайықты;
2) қайта аттестаттауға жатады.
6. Қайта аттестаттау
23. Қайта аттестаттау бастапқы аттестаттау өткен күннен бастап үш айдан кейін, осы Ережеде айқындалған тәртіппен өткізіледі.
24. Комиссия қайта аттестаттау нәтижесі бойынша мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) атқаратын қызметіне лайықты;
2) атқаратын қызметіне лайықсыз.
7. Қорытынды ресімдер
25. Комиссияның хаттамалық шешімінің негізінде денсаулық сақтау саласындағы арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау және айқындау жөніндегі әлеуметтік қызметкерге осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша, кәсіптік даярлығының деңгейін растайтын сертификат беріледі.
26. Денсаулық сақтау саласында үйде әлеуметтік қызмет көрсету жөніндегі әлеуметтік қызметкерлерге хаттамалық шешімінің көшірмесі беріледі.
27. Денсаулық сақтау саласындағы арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау және айқындау жөніндегі әлеуметтік қызметкерге сертификаты берілген күнінен бастап бес жылға дейін Қазақстан Республикасы мекенінде жарамды. Осы уақыт біткен соң денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман сертификаты күшін жояды.
Денсаулық сақтау саласындағы
арнаулы әлеуметтік қызметтерге
қажеттілікті бағалау және
айқындау жөніндегі әлеуметтік
қызметкердің аттестаттау
ережесіне қосымша
__________________________________________________
(уәкілетті органның атауы)
Сертификат N _________
20 __ жылғы "___" ____________ аттестаттау комиссиясының шешімімен
N ________ хаттама,
Әлеуметтік қызметкер ________________________________________________
Денсаулық сақтау саласындағы арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау және айқындау жөніндегі әлеуметтік қызметкер лауазымы бойынша аттестатталды
Аттестаттау
комиссиясының төрағасы: _____________________________________________
(Т. А. Ә., қолы)
Комиссия мүшелері: __________________________________________________
(Т. А. Ә., қолы)
__________________________________________________
(Т. А. Ә., қолы)
__________________________________________________
(Т. А. Ә., қолы)
__________________________________________________
(Т. А. Ә., қолы)
М.О.
Елді мекен ________________________ Күні 20 __ жылғы "__" ___________
(қала, облысты көрсету керек)
Тіркеу N ______