Об утверждении требований к применению упаковок для перевозки химической продукции на различных видах транспорта
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 мая 2009 года № 171, Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 марта 2009 года № 144, Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 15 декабря 2008 года № 474, Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 27 марта 2009 года № 38-п, Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 марта 2009 года № 121, Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 18 марта 2009 года № 132, Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 марта 2009 года № 93-п, Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 3 марта 2009 года № 42, Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 21 апреля 2009 года № 108. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июня 2009 года № 5697. Утратил силу Совместным приказом и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 5 ноября 2021 года № 586-НҚ, и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 8 ноября 2021 года № 539, Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 ноября 2021 года № 579, Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 11 ноября 2021 года № 461, Министра энергетики Республики Казахстан от 17 ноября 2021 года № 355, Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 ноября 2021 года № 428, Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 ноября 2021 года № ҚР ДСМ-121, Министра внутренних дел Республики Казахстан от 6 декабря 2021 года № 751 и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 8 декабря 2021 года № 368.
Сноска. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 05.11.2021 № 586-НҚ, и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 08.11.2021 № 539, Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 09.11.2021 № 579, Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 11.11.2021 № 461, Министра энергетики РК от 17.11.2021 № 355, Министра труда и социальной защиты населения РК от 19.11.2021 № 428, Министра здравоохранения РК от 22.11.2021 № ҚР ДСМ-121, Министра внутренних дел РК от 06.12.2021 № 751 и Министра сельского хозяйства РК от 08.12.2021 № 368 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие совместного приказа см. п. 3

Химиялық өнімдерді түрлі көлік түрлерінде тасымалдау үшін орауларды қолдануға қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2009 жылғы 5 мамырдағы N 171, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 20 наурыздағы N 144, Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің 2008 жылғы 15 желтоқсандағы N 474, Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2009 жылғы 27 наурыздағы N 38-ө, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009 жылғы 2 наурыздағы N 121, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2009 жылғы 18 наурыздағы N 132, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 19 наурыздағы N 93-ө, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2009 жылғы 3 наурыздағы N 42, Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрінің 2009 жылғы 21 сәуірдегі N 108 Бірлескен Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 9 маусымда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5697 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің м.а. 2021 жылғы 5 қарашадағы № 586-НҚ, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 2021 жылғы 8 қарашадағы № 539, Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 9 қарашадағы № 579, Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 11 қарашадағы № 461, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2021 жылғы 17 қарашадағы № 355, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 19 қарашадағы № 428, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 22 қарашадағы № ҚР ДСМ-121, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2021 жылғы 6 желтоқсандағы № 751 және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2021 жылғы 8 желтоқсандағы № 368 бірлескен бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 05.11.2021 № 586-НҚ, ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 08.11.2021№ 539, ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 09.11.2021 № 579, ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 11.11.2021 № 461, ҚР Энергетика министрінің 17.11.2021 № 355, ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 19.11.2021 № 428, ҚР Денсаулық сақтау министрінің 22.11.2021 № ҚР ДСМ-121, ҚР Ішкі істер министрінің 06.12.2021 № 751 және ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 08.12.2021 № 368 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.

В соответствии с пунктом 7 статьи 17 Закона Республики Казахстан "О безопасности химической продукции" ПРИКАЗЫВАЕМ :
1. Утвердить прилагаемые Требования к применению упаковок для перевозки химической продукции на различных видах транспорта.
2. Комитету по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан и обеспечить его официальное опубликование после государственной регистрации.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
С. Баймаганбетов
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Ж. Доскалиев
Министр индустрии и торговли
Республики Казахстан
В. Школьник
Министр охраны
окружающей среды
Республики Казахстан
Н. Ашимов
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Куришбаев
Министр транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан
А. Кусаинов
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
Г. Абдыкаликова
Министр по чрезвычайным
ситуациям
Республики Казахстан
В. Божко
Министр энергетики
и минеральных ресурсов
Республики Казахстан
С. Мынбаев
Утверждены
совместным приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 мая 2009 года № 171,
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 20 марта 2009 года № 144,
Министра индустрии и
торговли Республики Казахстан
от 15 декабря 2008 года № 474,
Министра охраны
окружающей среды
Республики Казахстан
от 27 марта 2009 года № 38-п,
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 марта 2009 года № 121,
Министра транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан
от 18 марта 2009 года № 132,
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 19 марта 2009 года № 93-п,
Министра по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
от 3 марта 2009 года № 42,
Министра энергетики
и минеральных ресурсов
Республики Казахстан
от 21 апреля 2009 года № 108
Требования к применению упаковок для перевозки химической
продукции на различных видах транспорта
1. Настоящие требования к применению упаковок для перевозки химической продукции на различных видах транспорта разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 17 Закона Республики Казахстан "О безопасности химической продукции".
2. Химическая продукция пакуется в упаковку (тару) для перевозки, способную выдерживать вибрацию, удары и нагрузки, возникающие во время перевозки, в том числе во время перемещения между транспортными единицами и/или складами, а также при перемещении с поддона или изъятии из пакета.
Упаковка (тара) должна быть сконструирована и закрыта таким образом, чтобы не допускала какой-либо потери содержимого в результате вибрации, изменения температуры, влажности или давления.
Упаковка (тара) должна наполняться согласно нормам, установленным в нормативных документах по стандартизации и (или) других нормативных документах на данную продукцию.

"Химиялық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабының 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Химиялық өнімдерді түрлі көлік түрлерінде тасымалдау үшін орауларды қолдануға қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне жіберсін және мемлекеттік тіркеуден кейін оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі
С . Баймағанбетов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
Ж. Досқалиев
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрі
В. Школьник
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау министрі
Н. Әшімов
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Күрішбаев
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрі
Ә. Құсайынов
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
Г . Әбдіқалықова
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
В. Божко
Қазақстан Республикасы
Энергетика және минералдық
ресурстар министрі
С. Мыңбаев
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2009 жылғы 5 мамырдағы N 171,
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2009 жылғы 20 наурыздағы N 144,
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрінің
2008 жылғы 15 желтоқсандағы N 474,
Қоршаған ортаны қорғау министрінің
2009 жылғы 27 наурыздағы N 38-ө,
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2009 жылғы 2 наурыздағы N 121,
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2009 жылғы 18 наурыз N 132,
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2009 жылғы 19 наурыздағы N 93-ө,
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2009 жылғы 3 наурыздағы N 42,
Қазақстан Республикасы
Энергетика және минералдық
ресурстар министрі нің
2009 жылғы 21 сәуірдегі N 108
бірлескен бұйрығымен бекітілген
Химиялық өнімдерді түрлі көлік түрлерінде тасымалдау үшін орауларды қолдануға қойылатын талаптар
1. Осы Химиялық өнімдерді түрлі көлік құралдарында тасымалдау үшін орауларды қолдануға қойылатын талаптар "Химиялық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабының 7-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Химиялық өнім, тасымалдау кезінде пайда болатын діріл, соққылар және жүктемелерге төзімді, оның ішінде көлік бірліктері және/немесе қоймалар арасына жылжыту кезінде, сондай-ақ түбінен жылжыту немесе қаптамадан алу кезінде тасымалдауға арналған орамаларға салынады.
Орау (ыдыс) діріл, температураның, ылғалдың немесе қысымның өзгеруі кезінде зат төгілмейтіндей етіп құрастырылып жабылуға тиіс.
Орауды (ыдысты) осы өнімге арналған стандарттау және (немесе) басқа да нормативтік құжаттар жөніндегі нормативтік құжаттаманың белгіленген нормаларына сәйкес толтыруға тиіс.

3. Материалы, из которых изготовлены упаковка (тара) и закрывающие устройства, не должны быть восприимчивы к воздействию содержащейся в упаковке (таре) продукции, а также трансформироваться под воздействием внешних факторов или самопроизвольно с образованием новых опасных свойств.
4. В зависимости от свойства и состава, химическая продукция пакуется во внутренний и внешний упаковочные комплекты.
Внутренние упаковочные комплекты должны упаковываться, укладываться во внешний упаковочный комплект или снабжаться в нем прокладками таким образом, чтобы при перевозке не происходило их разрыва, прокола или утечки их содержимого во внешний упаковочный комплект.
5. Недопустимо размещение в одной и той же наружной упаковке (таре) химической продукции двух и более видов, если они могут вступать друг с другом в опасную реакцию и вызывать возгорание и/или выделение значительного количества тепла, выделение легковоспламеняющихся, токсичных или удушающих газов, образование других химически активных и опасных, в том числе и коррозирующих, веществ.
6. Упаковка (тара) химической продукции должна обеспечивать сохранность потребительских свойств химической продукции и защиту от воздействия ее опасных свойств на человека, окружающую среду и имущество.
7. При перевозке в виде жидкостей химическая продукция помещается только во внутреннюю упаковку (тару), способную выдержать внутреннее давление, которое может возникнуть в условиях перевозки.
Упаковка (тара) химической продукции, способной повысить давление внутри упаковки (тары), за счет выделения ее содержимых газов и паров (в результате повышения температуры, разложения веществ или по иной причине), должна быть снабжена вентиляционным отверстием согласно нормам, установленным в нормативных документах по стандартизации и (или) других нормативных документах на данную продукцию.
8. В случае воздушной перевозки химической продукции упаковка (тара) должна соответствовать требованиям, указанным в Технической инструкции по безопасности перевозки опасных грузов по воздуху (документ DOC 9284 AN/905, Международная организация гражданской авиации (ИКАО).
9. Технические характеристики упаковки (тары) для конкретной химической продукции и условия ее использования устанавливаются в нормативных документах по стандартизации и (или) других нормативных документах.

3. Орауды (ыдысты) жасаған материалдар және жабушы құрылғы ораудағы (ыдыстағы) өнімнің құрамына әсер етпеуге, сондай-ақ сыртқы факторлар әсерінен өзгермеуге немесе жаңа қауіпті қасиеттер пайда болуынан өздігінен өзгермеуге тиіс.
4. Қасиеті мен құрамына қарай химиялық өнім ішкі және сыртқы орау жинақтарына оралады.
Ішкі орау жинақтары сыртқы орау жинағына оралуы, салынуы немесе онда тасымалдау кезінде ораудың жыртылуы, тесілуі немесе оның ішіндегісінің сыртқы орау жинағына ағуын болдырмайтын үлгіде төсемдермен жабдықталуы керек.
5. Химиялық өнімдер бір-бірімен қауіпті реакция туғызу және жануды туғызу және/немесе жылудың болымсыз мөлшерін бөлуі, жеңіл тұтанатын, уытты немесе тұншықтыру газдарын бөлуі, басқа да химиялық белсенді және қауіпті, оның ішінде жемірілу заттарының пайда болуы мүмкін жағдайда, олардың екі және одан көп түрлерін бір және сол сыртқы орауға (ыдысқа) салуға рұқсат етілмейді.
6. Химиялық өнімді орау (ыдыс) химиялық өнімнің тұтыну қасиеттерін сақтауды және оның адамға, қоршаған ортаға және мүлікке қауіпті қасиеттері әсерінен қорғауды қамтамасыз ету қажет.
7. Сұйық химиялық өнімдерді тасымалдау кезінде пайда болатын ішкі қысымға төзімді ішкі орауда (ыдыста) құйылады.
Химиялық өнімдерді орау (ыдыс) орау ішінде қысымды көтеруге қабілетті оның құрамындағы газдар мен булардың (температураның артуы, заттардың бөлінуі нәтижесінде немесе басқа себептер бойынша) бөлінуі есебінен қысымын арттыруға қабілетті химиялық өнімнің орауы (ыдысы) желдету осы өнімге арналған стандарттау және (немесе) басқа да нормативтік құжаттар жөніндегі нормативтік құжаттарда белгіленген нормаларға сәйке с саңылауымен жабдықталуға тиіс.
8. Химиялық өнімдерді әуеде тасымалдау жағдайында орау (ыдыс) Қауіпті жүктерді ауада тасымалдау қауіпсіздігі жөніндегі техникалық нұсқаулықта көрсетілген талаптарға сәйкес болуға тиіс (құжат DOC 9284 AN/905, Халықаралық Азаматтық әуе қатынасы ұйымы (ИКАО).
9. Нақты химиялық өнімдерге арналған ораудың (ыдыстың) техникалық сипаттамасы және оның пайдаланылуы стандарттау және (немесе) басқа да нормативтік құжаттар жөніндегі нормативтік құжаттарда белгіленеді.