О внесении изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 43 "Об утверждении Правил предоставления отчетности ипотечными организациями"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 апреля 2009 года № 95. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 июня 2009 года № 5700. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 178
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.09.2014 № 178 (вводится в действие с 01.07.2015).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность ипотечных организаций, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Внести в постановление Правления Агентства от 25 февраля 2006 года № 43 "Об утверждении Правил предоставления отчетности ипотечными организациями" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4157), с дополнениями и изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства от 27 октября 2006 года № 231 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 43 "Об утверждении Правил предоставления отчетности ипотечными организациями" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4465), от 25 июня 2007 года № 189 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования деятельности ипотечных организаций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4872), от 24 сентября 2007 года № 239 "О внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 43 "Об утверждении Правил предоставления отчетности ипотечными организациями" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4982), от 24 декабря 2007 года № 274 "О внесении дополнений и изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования деятельности организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5126, опубликованным 22 февраля 2008 года в газете "Юридическая газета" № 28 (1428)), от 28 ноября 2008 года № 205 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 43 "Об утверждении Правил предоставления отчетности ипотечными организациями" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5465), следующие изменения:
в Правилах представления отчетности ипотечными организациями, утвержденных указанным постановлением:
в приложении 1 :
в таблице "1. Отчет об остатках на балансовых счетах активов, обязательств и собственного капитала":

Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Ипотекалық ұйымдардың есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 43 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 29 сәуірдегі N 95 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 10 маусымда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5700 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 178 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.09.2014 № 178 (01.07.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ипотекалық ұйымдардың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Агенттік Басқармасының "Ипотекалық ұйымдардың есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 43 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4157 тіркелген), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Ипотекалық ұйымдардың есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 43 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы N 231 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4465 тіркелген), "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне ипотекалық ұйымдардың қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 25 маусымдағы N 189 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4872 тіркелген), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Ипотекалық ұйымдардың есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылы 25 ақпандағы
N 43 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2007 жылғы 24 қыркүйектегі N 239 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4982 тіркелген), "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін реттеу мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2007 жылғы 24 желтоқсандағы N 274 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5126 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2008 жылғы 22 ақпанда N 28 (1428) санында жарияланған), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Ипотекалық ұйымдардың есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 43 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 28 қарашадағы N 205 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5465 тіркелген) қаулыларымен енгізілген толықтыруларымен және өзгерістерімен бірге мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Ипотекалық ұйымдардың есеп беру ережесінде:
1-қосымшада:
"1. Активтердің, міндеттемелердің және меншікті капиталдың баланстық шоттарындағы қалдықтар туралы есеп" деген кестеде:

названия группы счетов 1200 и счета 1201 изложить в следующей редакции:
"
1200
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой
стоимости через прибыль или убыток
1201
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой
стоимости через прибыль или убыток
";
названия счетов 1205, 1206, 1207, 1208 и 1209 изложить в следующей редакции:
"
1205
Дисконт по приобретенным ценным бумагам,
учитываемым по справедливой стоимости через
прибыль или убыток
1206
Премия по приобретенным ценным бумагам,
учитываемым по справедливой стоимости через
прибыль или убыток
1207
Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам, учитываемым по
справедливой стоимости через прибыль или
убыток
1208
Счет положительной корректировки справедливой
стоимости ценных бумаг, учитываемых по
справедливой стоимости через прибыль или
убыток
1209
Счет отрицательной корректировки справедливой
стоимости ценных бумаг, учитываемых по
справедливой стоимости через прибыль или
убыток
";
название счета 1744 изложить в следующей редакции:
"
1744
Начисленные доходы по ценным бумагам, учиты-
ваемым по справедливой стоимости через прибыль
или убыток
";
в таблице "2. Отчет об остатках на балансовых счетах доходов и расходов":
название счета 5305 изложить в следующей редакции:
"
5305
Расходы по амортизации премии по приобретенным
ценным бумагам, учитываемым по справедливой
стоимости через прибыль или убыток
";
название счета 5709 изложить в следующей редакции:
5709
Нереализованный расход от изменения стоимости
ценных бумаг, учитываемых по справедливой
стоимости через прибыль или убыток
";
название счета 5733 изложить в следующей редакции:
"
5733
Реализованные расходы от изменения стоимости
ценных бумаг, учитываемых по справедливой
стоимости через прибыль или убыток и имеющихся
в наличии для продажи
";
названия счетов 4201 и 4202 изложить в следующей редакции:
"
4201
Доходы, связанные с получением вознаграждения
по ценным бумагам, учитываемым по справедливой
стоимости через прибыль или убыток
4202
Доходы по амортизации дисконта по приобретен-
ным ценным бумагам, учитываемым по справедли-
вой стоимости через прибыль или убыток
";
название счета 4709 изложить в следующей редакции:
"
4709
Нереализованный доход от изменения стоимости
ценных бумаг, учитываемых по справедливой
стоимости через прибыль или убыток
";
название счета 4733 изложить в следующей редакции:
"
4733
Реализованные доходы от изменения стоимости
ценных бумаг, учитываемых по справедливой
стоимости через прибыль или убыток и имеющих-
ся в наличии для продажи
".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

1200-шоттар тобының және 1201-шотының атаулары мынадай редакцияда жазылсын:
"
1200
Кіріс немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін бағалы қағаздар
1201
Кіріс немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін бағалы қағаздар
";
1205, 1206, 1207, 1208 және 1209-шоттардың атаулары мынадай редакцияда жазылсын:
"
1205
Кіріс немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт
1206
Кіріс немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы
1207
Кіріс немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін, бағалы қағаздар бойынша алдынғы ұстаушылар есепке алған сыйақы
1208
Кіріс немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін, бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету шоты
1209
Кіріс немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін, бағалы қағаздардың әділ құнын теріс түзету шоты
";
1744-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
1744
Кіріс немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін, бағалы қағаздар бойынша есептелген кірістер
";
"2. Баланс шоттарындағы кірістер мен шығыстардың қалдықтары туралы есеп" деген кестеде:
5305-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
5305
Кіріс немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақының амортизациясы бойынша шығыстар
";
5709-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
5709
Кіріс немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін, бағалы қағаздардың құны өзгеруінен іске асырылмаған шығыс
";
5733-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
5733
Кіріс немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін және сату үшін бар болған бағалы қағаздардың құны өзгеруінен іске асырылған шығыстар
";
4201 және 4202-шоттардың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
4201
Кіріс немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін, бағалы қағаздар бойынша сыйақы алумен байланысты кірістер
4202
Кіріс немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін, сатып алынған бағалы қағаздар дисконтының амортизациясы бойынша кірістер
";
4709-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
4709
Кіріс немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін, бағалы қағаздардың құны өзгеруінен іске асырылмаған кіріс
";
4733-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
4733
Кіріс немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін және сату үшін бар болған бағалы қағаздардың құны өзгеруінен іске асырылған кірістер
".
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.

3. Департаменту стратегии и анализа (Абдрахманов Н.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, ипотечных организаций и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Департаменту информационных технологий (Тусупов К.А.) в срок до 1 июня 2009 года обеспечить доработку модуля "Небанковские организации".
5. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Кожахметова К.Б.
Председатель                               Е.Бахмутова

3. Стратегия және талдау департаменті (Н.А.Әбдірахманов):
1) Заң департаментiмен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастан он күндiк мерзiмде оны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне, ипотекалық ұйымдарға және "Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне мәлімет үшін жеткізсін.
4. Ақпараттық технологиялар департаменті (Қ.А.Түсіпов) 2009 жылғы 1 маусымына дейін мерзімде "Банктік емес ұйымдар" модулін жетілдіруді қамтамасыз етсін.
5. Агенттік Төрайымының Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары Қ.Б. Қожахметовке жүктелсін.
Төрайым                                           Е. Бахмутова