О внесении дополнений и изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 142 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов организациями, осуществляющими брокерскую и дилерскую деятельность с правом ведения счетов клиента в качестве номинального держателя и отдельные виды банковских операций"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 7 июля 2009 года № 139. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 августа 2009 года № 5733. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 марта 2012 года № 121
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Внести в постановление Правления Агентства от 17 июня 2006 года № 142 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов организациями, осуществляющими брокерскую и дилерскую деятельность с правом ведения счетов клиента в качестве номинального держателя и отдельные виды банковских операций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4300), с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Агентства от 28 апреля 2008 года № 60 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 142 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов организациями, осуществляющими брокерскую и дилерскую деятельность с правом ведения счетов клиента в качестве номинального держателя и отдельные виды банковских операций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5234, опубликованным 4 июля 2008 года в газете "Юридическая газета" № 101 (1501)), следующие дополнения и изменение:
в Правилах представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов организациями, осуществляющими брокерскую и дилерскую деятельность с правом ведения счетов клиента в качестве номинального держателя и отдельные виды банковских операций, утвержденных указанным постановлением:
в приложении 1 :

Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Номиналды ұстаушы ретінде клиенттің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және дилерлік қызмет пен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы N 142 қаулысына толықтырулар мен өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 7 шілдедегі N 139 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 4 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5733 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 26 наурыздағы № 121 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 121 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің Басқармасы (бұдан әрі - Агенттік) Қ АУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Номиналды ұстаушы ретінде клиенттің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және дилерлік қызмет пен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы N 142 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4300 тіркелген) Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Номиналды ұстаушы ретінде клиенттің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және дилерлік қызмет пен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы N 142 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2008 жылғы 28 сәуірдегі N 60 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5234 тіркелген, 2008 жылғы 4 шілдеде "Заң газеті" газетінде N 101 (1501) санында жарияланған) енгізілген өзгерістерімен және толықтыруларымен бірге мынадай толықтырулар мен өзгеріс енгізілсін:
Номиналды ұстаушы ретінде клиенттің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және дилерлік қызметті және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесінде:
1-қосымша:

после строки, порядковый номер 1, дополнить строками, порядковые номера 1-1, 1-2, следующего содержания:
"
1-1
Оплаченный уставный капитал, в части простых акций, за
минусом собственных выкупленных простых акций
1-2
Оплаченный уставный капитал, в части привилегированных
акций, за минусом собственных выкупленных
привилегированных акций
";
строку, порядковый номер 10, изложить в следующей редакции:
"
10
Совокупная сумма инвестиций брокера и (или) дилера, за
исключением инвестиций в ценные бумаги, допущенные к
обращению в торговых системах организатора торгов и
имеющие долговой рейтинг не ниже "ВВ+" агентства Standard
& Poors или рейтинг аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, не должна превышать размер
собственного капитала брокера и (или) дилера
";

реттік нөмірі 1-жолдан кейін мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 1-1, 1-2-жолдармен толықтырылсын:
"
1-1
Сатып алынған меншікті жай акцияларды шегеріп, жай акциялар бөлігіндегі төленген жарғылық капитал
1-2
Сатып алынған меншікті артықшылық берілген акцияларды шегеріп, артықшылық берілген акциялар бөлігіндегі төленген жарғылық капитал
";
реттік нө мірі 10-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
10
Сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесінде айналымға жіберілген және Standard & Poor's агенттігінің "ВВ+" төмен емес борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар бағалы қағаздарға инвестицияларды қоспағанда, брокер және (немесе) дилердің инвестицияларының жиынтық сомасы брокер және (немесе) дилердің меншікті капиталының мөлшерінен аспауы тиіс
";

после строки, порядковый номер 11, дополнить строками, порядковые номера 11-1, 11-2, 11-3, следующего содержания:
"
11-1
Капитал первого уровня
11-2
Капитал второго уровня
11-3
Привилегированные акции, не включенные в расчет
капитала первого уровня
";
после строки, порядковый номер 18, дополнить строками, порядковые номера 18-1, 18-2, следующего содержания:
"
18-1
Коэффициент достаточности собственного капитала k1-2
18-2
Коэффициент достаточности собственного капитала k2
";
после строки, порядковый номер 20, дополнить строками,
порядковые номера 21, 22, 23, 24, 25, 26, следующего содержания:
"
21
Краткосрочные обязательства перед нерезидентами
22
Коэффициент максимального лимита краткосрочных
обязательств перед нерезидентами (k4)
23
Обязательства перед нерезидентами, включаемые в расчет
коэффициента k5
24
Коэффициент капитализации организации к обязательствам
перед нерезидентами Республики Казахстан (k5)
25
Обязательства перед нерезидентами и долговые ценные
бумаги, включаемые в расчет коэффициента k6
26
Коэффициент капитализации организации к обязательствам
перед нерезидентами Республики Казахстан (k6)
";
приложение 7 после строки, порядковый номер 8094 дополнить строками, порядковые номера 8095, 8096, 8097, 8098, 8099, 8100, 8101, 8102, 8103, следующего содержания:
"
8095
Обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан
до востребования, в том числе обязательства, по которым
не установлен срок осуществления расчетов
8096
Срочные обязательства перед нерезидентами Республики
Казахстан с первоначальным сроком погашения до одного
года включительно
8097
Срочные обязательства перед нерезидентами Республики
Казахстан с безусловным правом кредитора требовать
досрочного погашения обязательств
8098
Краткосрочные обязательства перед филиалами и
представительствами иностранных компаний,
осуществляющих свою деятельность на территории
Республики Казахстан, которые входят в секторы
экономики "другие финансовые организации - код 5",
"государственные нефинансовые организации - код 6",
"негосударственные нефинансовые организации - код 7" и
"некоммерческие организации, обслуживающие домашние
хозяйства - код 8" в соответствии с постановлением
Правления Национального Банка Республики Казахстан
от 15 ноября 1999 года № 388 "Об утверждении Правил
применения Государственного классификатора Республики
Казахстан - единого классификатора назначения платежей"
(зарегистрированным в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов под № 1011)
(далее - постановление № 388)

реттік нөмірі 11-жолдан кейін мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 11-1, 11-2, 11-3-жолдармен толықтырылсын:
"
11-1
Бірінші деңгейдегі капитал
11-2
Екінші деңгейдегі капитал
11-3
Бірінші деңгейдегі капиталдың есебіне кіргізілмеген артықшылық берілген акциялар
";
реттік нөмірі 18-жолдан кейін мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 18-1, 18-2-жолдармен толықтырылсын:
"
18-1
Меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициенті k1-2
18-2
Меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициенті k2
";
реттік нөмірі 20-жолдан кейін мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 21, 22, 23, 24, 25, 26-жолдармен толықтырылсын:
"
21
Резиденттер емес алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелер
22
Резиденттер емес алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелердің барынша жоғарғы лимитінің коэффициенті (k4)
23
k5 коэффициентін есептеуге қосылатын резиденттер емес алдындағы міндеттемелер
24
Қазақстан Республикасының резиденттері емесі алдындағы міндеттемелерге ұйымды капиталдандыру коэффициенті (k5)
25
Резиденттер емес алдындағы міндеттемелер және k6 коэффициентін есептеуге қосылатын борыштық бағалы қағаздар
26
Қазақстан Республикасының резиденттері емесі алдындағы міндеттемелерге ұйымды капиталдандыру коэффициенті (k6)
7-қосымша реттік нөмірі 8094-жолдан кейін мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 8095, 8096, 8097, 8098, 8099, 8100, 8101, 8102, 8103-жолдармен толықтырылсын:
"
8095
Талап етілгенге дейін Қазақстан Республикасының резиденттері емесі алдындағы міндеттемелер, оның ішінде есеп айырысудың жүзеге асыру мерзімі белгіленбеген міндеттемелер
8096
Қазақстан Республикасының резиденттері емесі алдындағы бір жылға дейінгі бастапқы өтеу мерзімін қосқанда мерзімді міндеттемелер
8097
Кредитордың міндеттемелерді мерзімінен бұрын өтеуді талап етуге сөзсіз құқығымен Қазақстан Республикасының резиденттері емесі алдындағы мерзімді міндеттемелер
8098
Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісін - төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісін қолдану ережесін бекіту туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы N 388 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1011 тіркелген) (бұдан әрі - N 388 қаулы) сәйкес экономиканың "басқа қаржы ұйымдары – коды 5", "мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар – коды 6", "мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар – коды 7" және "үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар – коды 8" секторларына кіретін шетел компанияларының филиалдары мен өкілдіктері алдындағы қысқа мерзімдік міндеттемелер

8099
Обязательства перед филиалами и представительствами
иностранных компаний, осуществляющих свою деятельность
на территории Республики Казахстан, которые входят в
секторы экономики "другие финансовые организации - код
5", "государственные нефинансовые организации - код 6",
"негосударственные нефинансовые организации - код 7" и
"некоммерческие организации, обслуживающие домашние
хозяйства - код 8" в соответствии с постановлением № 388
8100
Краткосрочные обязательства перед нерезидентами
Республики Казахстан, являющимися международными
организациями, членом которых является Республика
Казахстан в соответствии с Законом Республики Казахстан
от 6 декабря 2001 года "О членстве Республики Казахстан
в Международном валютном фонде, Международном банке
реконструкции и развития, Международной финансовой
корпорации, Международной ассоциации развития,
Многостороннем агентстве гарантии инвестиций,
Международном центре по урегулированию инвестиционных
споров, Европейском банке реконструкции и развития,
Азиатском банке развития, Исламском банке развития"
(далее - Закон), а также Евразийским банком развития,
созданным в соответствии с Законом Республики Казахстан
от 12 апреля 2006 года "О ратификации Соглашения об
учреждении Евразийского банка развития" (далее – Закон
о ратификации Соглашения)
8101
Обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан,
являющимися международными организациями, членом
которых является Республика Казахстан в соответствии с
Законом, а также Законом о ратификации Соглашения
8102
Выпущенные брокером и (или) дилером в обращение
долговые ценные бумаги, находящиеся у нерезидентов
Республики Казахстан
8103
Ценные бумаги, выпущенные брокером и (или) дилером
посредством дочерних организаций специального
назначения в части гарантируемых брокером и (или)
дилером сумм и учитываемых на бухгалтерском балансе
брокера и (или) дилера
".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту стратегии и анализа (Абдрахманов Н.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Департаменту информационных технологий (Тусупов К.А.) в срок до 31 декабря 2009 года обеспечить доработку модуля "Небанковские организации".

8099
N 388 қаулыға сәйкес "басқа қаржы ұйымдары – коды 5", "мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар – коды 6", "мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар – коды 7" және "үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар – коды 8" экономика секторларына кіретін, Қазақстан Республикасының аумағында өзінің қызметін жүзеге асыратын шетел компанияларының өкілдіктері мен филиалдары алдындағы міндеттемелер
8100
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының Халықаралық Валюта Қорына, Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкіне, Халықаралық Қаржы Корпорациясына, Халықаралық Даму Қауымдастығына, Инвестициялар Кепілдігінiң Көпжақты Агенттігіне, Инвестициялық Дауларды Реттеу жөніндегі Халықаралық Орталыққа, Еуропа Қайта Құру және Даму Банкіне, Азия Даму Банкіне, Ислам Даму Банкіне мүшелігі туралы" 2001 жылғы 6 желтоқсандағы Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес Қазақстан Республикасы мүшесі болып табылатын, халықаралық ұйымдар ретінде танылған Қазақстан Республикасының резиденттері емесі, сондай-ақ "Еуразия даму банкін құру туралы келісімді ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 12 сәуірдегі Заңына (бұдан әрі – Келісімді ратификациялау туралы Заң) сәйкес Еуразиялық даму банкі алдындағы қысқа мерзімдік міндеттемелер
8101
Заңға, сондай-ақ Келісімді ратификациялау туралы Заңға сәйкес Қазақстан Республикасы мүшесі болып табылатын халықаралық ұйымдар ретінде танылған Қазақстан Республикасының резиденттері емесі алдындағы міндеттемелер
8102
Брокер және (немесе) дилер айналысқа шығарған Қазақстан Республикасының резиденттері емесіндегі борыштық бағалы қағаздар
8103
Брокер және (немесе) дилер кепілдік берген және брокер және (немесе) дилердің бухгалтерлік балансында ескерілетін сома бөлігінде брокер және (немесе) дилер арнаулы мақсаттағы еншілес ұйымдары арқылы шығарған бағалы қағаздар
";
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбел і к күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Стратегия және талдау департаменті (Н.А. Әбдірахманов):
1) Заң департаментiмен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастан он күндiк мерзiмде оны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне және "Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне мәлімет үшін жеткізсін.
4. Ақпараттық технологиялар департаменті (Қ.А. Түсіпов) 2009 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі мерзімде "Банктік емес ұйымдар" модулін жетілдіруді қамтамасыз етсін.

5. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Кожахметова К.Б.
Исполняющий обязанности
Председателя                               К. Кожахметов

5. Агенттік Төрайымының Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары Қ.Б. Қожахметовке жүктелсін.
Төраға ның м індетін
ат қ арушы                                    Қ . Қ ожахметов