О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2007 года № 152 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета банками второго уровня и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2009 года № 80. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 сентября 2009 года № 5802. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 сентября 2020 года № 109.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 21.09.2020 № 109 (вводится в действие с 16.12.2020).
В целях совершенствования бухгалтерского учета операций, совершаемых банками второго уровня и Акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2007 года № 152 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета банками второго уровня и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5109) внести следующие изменения и дополнения:
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета банками второго уровня и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", утвержденной указанным постановлением:
по всему тексту:
перед нумерацией заголовков параграфов дополнить знаком "§";
строку "2209 "Карт-счета физических лиц" исключить;
строку "2221 "Карт-счета юридических лиц" исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящей Инструкции используются понятия, предусмотренные Гражданским кодексом Республики Казахстан (Общая часть) от 27 декабря 1994 года, Гражданским кодексом Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года, Законом Республики Казахстан от 28 апреля 1997 года "О вексельном обращении в Республике Казахстан" и постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года № 396 "Об утверждении Правил учета векселей банками второго уровня Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1015, и от 15 ноября 1999 года № 397 "Об утверждении Правил проведения банками второго уровня операций с переводными и простыми векселями", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1016, а также следующие понятия:

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2007 жылғы 24 желтоқсандағы N 152 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2009 жылғы 24 тамыздағы N 80 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 25 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5802 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 109 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.09.2020 № 109 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Екінші деңгейдегі банктер және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамы жүргізетін операциялардың бухгалтерлік есебін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2007 жылғы 24 желтоқсандағы N 152 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5109 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықта:
бүкіл мәтін бойынша:
тараулар параграфтардың тақырыптарының нөмірлері алдында "§" деген белгімен толықтырылсын;
"2209 "Жеке тұлғалардың карт-шоттары" деген жолдар алынып тасталсын;
"2221 "Заңды тұлғалардың карт-шоттары" деген жолдар алынып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Нұсқаулықта 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнде (Жалпы бөлім), 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде (Ерекше бөлім), "Қазақстан Республикасындағы вексель айналысы туралы" 1997 жылғы 28 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңында және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1015 тіркелген "Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерінiң вексельдер есебiн жүргiзу ережесiн бекіту жөнінде" 1999 жылғы 15 қарашадағы N 396 және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1016 тіркелген "Екiншi деңгейдегi банктердiң аударым және жай вексельдермен операциялар жүргiзу ережесiн бекіту жөнінде" 1999 жылғы 15 қарашадағы N 397 қаулыларында көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:

1) дисконт (скидка) - сумма отрицательной разницы, возникающей между первоначальной стоимостью финансового актива/обязательства (без учета начисленного вознаграждения) и суммой погашения, образующая доходы/расходы будущих периодов для инвестора (покупателя);
2) кредитный дериватив - финансовый инструмент, позволяющий одной стороне (бенефициару) перенести кредитный риск по активу на другую сторону (гаранта), не прибегая к физической продаже актива;
3) кредитно-дефолтный своп - двусторонний финансовый инструмент, по которому одна сторона (покупатель по кредитно-дефолтной своп сделке) производит периодические выплаты другой стороне (продавцу по кредитно-дефолтной своп сделке) в обмен на платеж, обусловленный наступлением кредитного случая;
4) премия - сумма положительной разницы, возникающей между первоначальной стоимостью финансового актива/обязательства (без учета начисленного вознаграждения) и суммой погашения, образующая расходы/доходы будущих периодов для инвестора (покупателя);
5) амортизация премии или дисконта (скидки) - постепенное отнесение суммы, числящейся премии или дисконта (скидки), на доходы или расходы банка.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. При переоценке активов в иностранной валюте осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительной курсовой разницы:
Дт 1051 "Корреспондентский счет в Национальном Банке
Республики Казахстан"
1052 "Корреспондентские счета в других банках"
1201 "Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости
через прибыль или убыток"
1452 "Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи"
1481 "Ценные бумаги, удерживаемые до погашения"
2010 "Корреспондентские счета"
Кт 2858 "Длинная валютная позиция по иностранной валюте",
одновременно:
Дт 1859 "Контрстоимость иностранной валюты в тенге (длинной
валютной позиции)"
Кт 4703 "Нереализованный доход от переоценки иностранной
валюты",
а также по долговым ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи, на сумму положительной курсовой разницы по корректировке справедливой стоимости:
Дт 1456 "Счет положительной корректировки справедливой
стоимости ценных бумаг, имеющихся в наличии для
продажи"
1457 "Счет отрицательной корректировки справедливой
стоимости ценных бумаг, имеющихся в наличии для
продажи"
Кт 3561 "Резервы переоценки стоимости финансовых активов,
имеющихся в наличии для продажи";";
2) на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт 1858 "Короткая валютная позиция по иностранной валюте"
Кт 1051 "Корреспондентский счет в Национальном Банке
Республики Казахстан"
1052 "Корреспондентские счета в других банках"
1201 "Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости
через прибыль или убыток"
1452 "Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи"
1481 "Ценные бумаги, удерживаемые до погашения"
2010 "Корреспондентские счета",
одновременно:
Дт 5703 "Нереализованный расход от переоценки иностранной
валюты"
Кт 2859 "Контрстоимость иностранной валюты в тенге (короткой
валютной позиции)",
а также по долговым ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи, на сумму отрицательной курсовой разницы по корректировке справедливой стоимости:
Дт 3561 "Резервы переоценки стоимости финансовых активов,
имеющихся в наличии для продажи"
Кт 1456 "Счет положительной корректировки справедливой
стоимости ценных бумаг, имеющихся в наличии для
продажи"
1457 "Счет отрицательной корректировки справедливой
стоимости ценных бумаг, имеющихся в наличии для
продажи".
При переоценке обязательств в иностранной валюте осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1) дисконт (жеңілдік) – қаржы активінің/міндеттемесінің бастапқы құны (есептелген сыйақыны қоспағанда) және инвестор (сатып алушы) үшін болашақ кезеңдердің кірістерін/шығыстарын құрайтын өтеу сомасы арасында туындайтын теріс айырма сомасы;
2) кредиттік дериватив – активті жеке сатуды қолдамай, актив бойынша кредиттік тәуекелді бір тараптан (бенефициардан) басқа тарапқа (гарантқа) ауыстыруға мүмкіндік беретін қаржы құралы;
3) кредиттік-дефолт свопы – екіжақты қаржы құралы, мұнда бірінші тарап (кредиттік-дефолт свопы мәмілесі бойынша сатып алушы) кезеңдік төлемдерді басқа тарапқа (кредиттік-дефолт свопы мәмілесі бойынша сатушыға) кредиттік жағдайдың басталуына негізделген төлемге айырбас ретінде жүргізеді;
4) сыйлықақы – қаржы активінің/міндеттемесінің бастапқы құны (есептелген сыйақыны қоспағанда) және инвестор (сатып алушы) үшін болашақ кезеңдердің шығыстарын/кірістерін құрайтын өтеу сомасы арасында туындайтын оң айырма сомасы;
5) сыйлықақы немесе дисконт (жеңілдік) амортизациясы – бұл есепте тұрған сыйлықақының немесе дисконттың (жеңілдіктің) сомасын банктің кірісіне немесе шығысына біртіндеп жатқызу.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Шетел валютасындағы активтерді қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) оң бағамдық айырма сомасына:
Дт 1051 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі
корреспонденттік шот"
1052 "Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар"
1201 "Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы
есептелетін бағалы қағаздар"
1452 "Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар"
1481 "Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар"
2010 "Корреспонденттік шоттар"
Кт 2858 "Шетел валютасы бойынша ұзақ валюталық позиция",
сонымен бір мезгілде:
Дт 1859 "Шетел валютасының теңгемен көрсетілген қарсы құны
(валюталық ұзақ позицияның)"
Кт 4703 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
кіріс",
сондай-ақ сату үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздар бойынша, әділ құнды түзету бойынша оң бағамдық айырма сомасына:
Дт 1456 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздардың әділ құнын оң
түзету шоты"
1457 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздардың әділ құнын
теріс түзету шоты"
Кт 3561 "Сату үшін қолда бар қаржы активтерінің құнын қайта
бағалау резервтері";
2) теріс бағамдық айырма сомасына:
Дт 1858 "Шетел валютасы бойынша валюталық қысқа позиция"
Кт 1051 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі
корреспонденттік шот"
1052 "Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар"
1201 "Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы
есептелетін бағалы қағаздар"
1452 "Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар"
1481 "Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар"
2010 "Корреспонденттік шоттар",
сонымен бір мезгілде:
Дт 5703 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
шығыс"
Кт 2859 "Шетел валютасының теңгемен қарсы құны (қысқа
валюталық позиция)",
сондай-ақ сату үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздар бойынша, әділ құнды түзету бойынша теріс бағамдық айырма сомасына:
Дт 3561 "Сату үшін қолда бар қаржы активтерінің құнын қайта
бағалау резервтері"
Кт 1456 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздардың әділ құнын оң
түзету шоты"
1457 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздардың әділ құнын
теріс түзету шоты".
Шетел валютасындағы міндеттемелерді қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1) на сумму положительной курсовой разницы:
Дт 1859 "Контрстоимость иностранной валюты в тенге (длинной
валютной позиции)"
Кт 4703 "Нереализованный доход от переоценки иностранной
валюты";
2) на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт 5703 "Нереализованный расход от переоценки иностранной
валюты"
Кт 2859 "Контрстоимость иностранной валюты в тенге (короткой
валютной позиции)".";
подпункт 2) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"2) на сумму обязательств в тенге, а также сумму разницы, возникающей в случае отличия курса покупки от учетного курса:
Дт 1859 "Контрстоимость иностранной валюты в тенге (длинной
валютной позиции)"
5894 "Расходы по операциям спот"
Кт 2894 "Обязательства по операциям спот"
4894 "Доходы по операциям спот".";
пункт 11 исключить;
подпункт 1) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"1) на сумму требования в тенге, а также сумму разницы, возникающей в случае отличия курса продажи от учетного курса:
Дт 1894 "Требования по операциям спот"
5894 "Расходы по операциям спот"
Кт 2859 "Контрстоимость иностранной валюты в тенге (короткой
валютной позиции)"
4894 "Доходы по операциям спот";";
пункт 14 исключить;
в пункте 17:
после строки "Дт 1859 "Контрстоимость иностранной валюты в тенге (длинной валютной позиции)" дополнить строкой следующего содержания:
" 2859 "Контрстоимость иностранной валюты в тенге (короткой
валютной позиции)";
строку "Кт 2859 "Контрстоимость иностранной валюты в тенге (короткой валютной позиции)"." заменить строками следующего содержания:
"Кт 1859 "Контрстоимость иностранной валюты в тенге (длинной
валютной позиции)"
2859 "Контрстоимость иностранной валюты в тенге (короткой
валютной позиции)".";
в подпунктах 1) и 2) пункта 19:
строку "Кт 2020 "Вклады до востребования других банков" заменить строками следующего содержания:
"Кт 2021 "Вклады до востребования Национального Банка
Республики Казахстан"
2022 "Вклады до востребования иностранных центральных
банков"
2023 "Вклады до востребования других банков";
строку "2120 "Срочные вклады" заменить строками следующего содержания:
" 2121 "Срочные вклады Национального Банка Республики
Казахстан"
2122 "Срочные вклады иностранных центральных банков"
2123 "Краткосрочные вклады других банков (до одного
месяца)"
2124 "Краткосрочные вклады других банков (до одного
года)"
2125 "Вклады, привлеченные от других банков на одну ночь"
2127 "Долгосрочные вклады других банков"
2130 "Вклад, являющийся обеспечением обязательств других
банков";

1) оң бағамдық айырма сомасына:
Дт 1859 "Шетел валютасының теңгемен көрсетілген қарсы құны
(валюталық ұзақ позицияның)"
Кт 4703 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
кіріс";
2) теріс бағамдық айырма сомасына:
Дт 5703 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
шығыс"
Кт 2859 "Шетел валютасының теңгемен қарсы құны (қысқа
валюталық позиция)".";
10-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) теңгедегі міндеттемелер сомасына, сондай-ақ сатып алу бағамының есепке алу бағамынан айырмашылығы болған жағдайда туындайтын айырма сомасына:
Дт 1859 "Шетел валютасының теңгедегі қарсы құны (ұзақ валюта
позициясының)"
5894 "Спот операциялары бойынша шығыстар"
Кт 2894 "Спот операциялары бойынша міндеттемелер"
4894 "Спот операциялары бойынша кірістер".";
11-тармақ алынып тасталсын;
13-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) теңгедегі талаптар сомасына, сондай-ақ сату бағамының есепке алу бағамынан айырмашылығы болған жағдайда туындайтын айырма сомасына:
Дт 1894 "Спот операциялары бойынша талаптар"
5894 "Спот операциялары бойынша шығыстар"
Кт 2859 "Шетел валютасының теңгедегі қарсы құны (қысқа валюта
позициясының)"
4894 "Спот операциялары бойынша кірістер";";
14-тармақ алынып тасталсын;
17-тармақта:
"Дт 1859 "Шетел валютасының теңгемен көрсетілген қарсы құны (валюталық ұзақ позиция)" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"2859 "Шетел валютасының теңгедегі қарсы құны (қысқа валюта позициясының)";
"Кт 2859 "Шетел валютасының теңгемен қарсы құны (қысқа валюталық позиция)"." деген жол мынадай мазмұндағы жолмен ауыстырылсын:
"Кт 1859 "Шетел валютасының теңгедегі қарсы құны (ұзақ валюта
позициясының)"
2859 "Шетел валютасының теңгедегі қарсы құны (қысқа валюта
позициясының)".";
19-тармақтың 1) және 2) тармақшаларында:
"Кт 2020 "Басқа банктердің талап ету бойынша салымдары" деген жол мынадай мазмұндағы жолдармен ауыстырылсын:
Дт 2021 "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талап ету
бойынша салымдары"
2022 "Шетелдік орталық банктердің талап ету бойынша
салымдары"
Кт 2023 "Басқа банктердің талап ету бойынша салымдары";
"2120 "Мерзімді салымдар" деген жол мынадай мазмұндағы жолдармен ауыстырылсын:
"2121 "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің мерзімді
салымдары"
2122 "Шетелдік орталық банктердің мерзімді салымдары"
2123 "Басқа банктердің мерзімді салымдары (бір айға
дейінгі)"
2124 "Басқа банктердің қысқа мерзімді салымдары (бір жылға
дейінгі)"
2125 "Басқа банктерден бір түнге тартылған салымдар"
2127 "Басқа банктердің ұзақ мерзімді салымдары"
2130 "Басқа банктердің міндеттемелерін қамтамасыз ету
болып табылатын салым";

в подпунктах 1) и 2) пункта 20 строку "Дт 5120 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладам других банков" заменить строками следующего содержания:
"Дт 5121 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
вкладам до востребования Национального Банка
Республики Казахстан"
5122 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
срочным вкладам Национального Банка Республики
Казахстан"
5123 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
вкладам до востребования иностранных центральных
банков"
5124 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
срочным вкладам иностранных центральных банков"
5125 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
вкладам до востребования других банков"
5126 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
краткосрочным вкладам других банков (до одного
месяца)"
5127 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
краткосрочным вкладам других банков (до одного
года)"
5128 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
долгосрочным вкладам других банков"
5130 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
вкладу, являющемуся обеспечением обязательств других
банков"
5133 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
условным вкладам других банков";
в пункте 21:
строку "Кт 2020 "Вклады до востребования других банков" заменить строками следующего содержания:
"Кт 2021 "Вклады до востребования Национального Банка
Республики Казахстан"
2022 "Вклады до востребования иностранных центральных
банков"
2023 "Вклады до востребования других банков";
строку "2120 "Срочные вклады" заменить строками следующего содержания:
" 2121 "Срочные вклады Национального Банка Республики
Казахстан"
2122 "Срочные вклады иностранных центральных банков"
2123 "Краткосрочные вклады других банков (до одного
месяца)"
2124 "Краткосрочные вклады других банков (до одного
года)"
2125 "Вклады, привлеченные от других банков на одну ночь"
2127 "Долгосрочные вклады других банков"
2130 "Вклад, являющийся обеспечением обязательств других
банков";
в пункте 23:
строку "2204 "Текущие счета физических лиц" дополнить знаком ".";
строку "2221 "Карт-счета юридических лиц"." исключить;
в пункте 25:
строку "Дт 2020 "Вклады до востребования других банков" заменить строками следующего содержания:
"Дт 2021 "Вклады до востребования Национального Банка
Республики Казахстан"
2022 "Вклады до востребования иностранных центральных
банков"
2023 "Вклады до востребования других банков";
строку "2120 "Срочные вклады" заменить строками следующего содержания:
" 2121 "Срочные вклады Национального Банка Республики
Казахстан"
2122 "Срочные вклады иностранных центральных банков"
2123 "Краткосрочные вклады других банков (до одного
месяца)"
2124 "Краткосрочные вклады других банков (до одного
года)"
2125 "Вклады, привлеченные от других банков на одну ночь"
2127 "Долгосрочные вклады других банков"
2130 "Вклад, являющийся обеспечением обязательств других
банков";
пункт 26 изложить в следующей редакции:

20-тармақтың 1) және 2) тармақшаларында "5120 "Басқа банктердің салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар" деген жол мынадай мазмұндағы жолдармен ауыстырылсын:
"Дт 5121 "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талап ету
бойынша салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты
шығыстар"
5122 "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің мерзімді
салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар"
5123 "Шетелдік орталық банктердің талап ету бойынша
салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар"
5124 "Шетелдік орталық банктердің мерзімді салымдар
бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар"
5125 "Басқа банктердің талап ету бойынша салымдар бойынша
сыйақы төлеуге байланысты шығыстар"
5126 "Басқа банктердің қысқа мерзімді салымдары (бір айға
дейінгі) бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар"
5127 "Басқа банктердің қысқа мерзімді салымдары (бір жылға
дейінгі) бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар"
5128 "Басқа банктердің ұзақ мерзімді салымдары бойынша
сыйақы төлеуге байланысты шығыстар"
5130 "Басқа банктердің міндеттемелерін қамтамасыз ету
болып табылатын салым бойынша сыйақы төлеуге
байланысты шығыстар"
5133 "Басқа банктердің шартты салымдары бойынша сыйақы
төлеуге байланысты шығыстар";
21-тармақта:
"Кт 2020 "Басқа банктердің талап ету бойынша салымдары" деген жол мынадай мазмұндағы жолдармен ауыстырылсын:
"Кт 2021 "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талап ету
бойынша салымдары"
2022 "Шетелдік орталық банктердің талап ету бойынша
салымдары"
2023 "Басқа банктердің талап ету бойынша салымдары";
"2120 "Мерзімді салымдар" деген жол мынадай мазмұндағы жолдармен ауыстырылсын:
" 2121 "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің мерзімді
салымдары"
2122 "Шетелдік орталық банктердің мерзімді салымдары"
2123 "Басқа банктердің қысқа мерзімді салымдары (бір айға
дейінгі)"
2124 "Басқа банктердің қысқа мерзімді салымдары (бір жылға
дейінгі)"
2125 "Басқа банктерден бір түнге тартылған салымдар"
2127 "Басқа банктердің ұзақ мерзімді салымдары"
2130 "Басқа банктердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып
табылатын салым";
23-тармақта:
"2204 "Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары" деген жол "." деген белгімен толықтырылсын;
"2221 "Заңды тұлғалардың карт-шоттары"." деген жол алынып тасталсын;
25-тармақта:
"Дт 2020 "Басқа банктердің талап ету бойынша салымдары" деген жол мынадай мазмұндағы жолдармен ауыстырылсын:
"Дт 2021 "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талап ету
бойынша салымдары"
2022 "Шетелдік орталық банктердің талап ету бойынша
салымдары"
2023 "Басқа банктердің талап ету бойынша салымдары";
"2120 "Мерзімді салымдар" деген жол мынадай мазмұндағы жолдармен ауыстырылсын:
"2121 "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің мерзімді
салымдары"
2122 "Шетелдік орталық банктердің мерзімді салымдары"
2123 "Басқа банктердің қысқа мерзімді салымдары (бір айға
дейінгі"
2124 "Басқа банктердің қысқа мерзімді салымдары (бір жылға
дейінгі)"
2125 "Басқа банктерден бір түнге тартылған салымдар"
2127 "Басқа банктердің ұзақ мерзімді салымдары"
2130 "Басқа банктердің міндеттемелерін қамтамасыз ету
болып табылатын салым";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"26. При выдаче банковского займа в тенге и иностранной валюте осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) в случае, если сумма предоставленного банковского займа равна сумме банковского займа, подлежащей погашению:
на сумму фактически предоставленных денег:
Дт 1301 "Займы овердрафт по корреспондентским счетам других
банков"
1302 "Краткосрочные займы, предоставленные другим банкам"
1303 "Займы овернайт, предоставленные другим банкам"
1304 "Долгосрочные займы, предоставленные другим банкам";
1321 "Займы овердрафт, предоставленные организациям,
осуществляющим отдельные виды банковских операций"
1322 "Краткосрочные займы, предоставленные организациям,
осуществляющим отдельные виды банковских операций"
1323 "Долгосрочные займы, предоставленные организациям,
осуществляющим отдельные виды банковских операций";
1407 "Факторинг клиентам"
1411 "Краткосрочные займы, предоставленные клиентам"
1417 "Долгосрочные займы, предоставленные клиентам"
1429 "Прочие займы, предоставленные клиентам"
1001 "Наличность в кассе"
1051 "Корреспондентский счет в Национальном Банке
Республики Казахстан"
1052 "Корреспондентские счета в других банках"
2203 "Текущие счета юридических лиц"
2204 "Текущие счета физических лиц",
на сумму понесенных клиентом расходов в виде комиссионных расходов, связанных с получением банковского займа до момента получения банковского займа (на сумму скидки):
Дт 1001 "Наличность в кассе"
1051 "Корреспондентский счет в Национальном Банке
Республики Казахстан"
1052 "Корреспондентские счета в других банках"
2203 "Текущие счета юридических лиц"
2204 "Текущие счета физических лиц"
Кт 1312 "Дисконт по займам, предоставленным другим банкам"
1330 "Дисконт по займам, предоставленным организациям,
осуществляющим отдельные виды банковских операций"
1434 "Дисконт по займам, предоставленным клиентам";
2) в случае если сумма предоставленного банковского займа меньше суммы банковского займа, подлежащей погашению:
на сумму фактически предоставленных денег:
Дт 1301 "Займы овердрафт по корреспондентским счетам других
банков"
1302 "Краткосрочные займы, предоставленные другим банкам"
1303 "Займы овернайт, предоставленные другим банкам"
1304 "Долгосрочные займы, предоставленные другим банкам";
1321 "Займы овердрафт, предоставленные организациям,
осуществляющим отдельные виды банковских операций"
1322 "Краткосрочные займы, предоставленные организациям,
осуществляющим отдельные виды банковских операций"
1323 "Долгосрочные займы, предоставленные организациям,
осуществляющим отдельные виды банковских операций";
1407 "Факторинг клиентам"
1411 "Краткосрочные займы, предоставленные клиентам"
1417 "Долгосрочные займы, предоставленные клиентам"
1429 "Прочие займы, предоставленные клиентам"
Кт 1001 "Наличность в кассе"
1051 "Корреспондентский счет в Национальном Банке
Республики Казахстан"
1052 "Корреспондентские счета в других банках"
2203 "Текущие счета юридических лиц"
2204 "Текущие счета физических лиц",
на сумму скидки:
Дт 1301 "Займы овердрафт по корреспондентским счетам других
банков"
1302 "Краткосрочные займы, предоставленные другим банкам"
1303 "Займы овернайт, предоставленные другим банкам"
1304 "Долгосрочные займы, предоставленные другим банкам"
1407 "Факторинг клиентам"
1411 "Краткосрочные займы, предоставленные клиентам"
1417 "Долгосрочные займы, предоставленные клиентам"
1429 "Прочие займы, предоставленные клиентам"
Кт 1312 "Дисконт по займам, предоставленным другим банкам"
1330 "Дисконт по займам, предоставленным организациям,
осуществляющим отдельные виды банковских операций"
1434 "Дисконт по займам, предоставленным клиентам".

"26. Теңгемен және шетелдік валютамен банк заемдарын берген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) егер берілген банк заемының сомасы өтелетін банк заемының сомасына тең болған жағдайда:
нақты берілген ақша сомасына:
Дт 1301 "Басқа банктердің корреспонденттік шоттары бойынша
овердрафт заемдар"
1302 "Басқа банктерге берілген қысқа мерзімді заемдар"
1303 "Басқа банктерге берілген заемдар"
1304 "Басқа банктерге берілген ұзақ мерзімді заемдар"
1321 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарға берілген овердрафт заемдар"
1322 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарға берілген қысқа мерзімді заемдар"
1323 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарға берілген ұзақ мерзімді заемдар"
1407 "Клиенттерге факторинг"
1411 "Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар"
1417 "Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар"
1429 "Клиенттерге берілген басқа да заемдар"
1001 "Кассадағы қолма-қол ақша"
1051 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі
корреспонденттік шот"
1052 "Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар"
2203 "Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары"
2204 "Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары",
клиентке банк заемын алған сәтке дейін банк заемын алуға байланысты комиссиялық шығыстар түрінде келтірілген шығыстар сомасына (жеңілдік сомасына):
Дт 1001 "Кассадағы қолма-қол ақша"
1051 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі
корреспонденттік шот"
1052 "Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар"
2203 "Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары"
2204 "Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары"
Кт 1312 "Басқа банктерге берілген заемдар бойынша дисконт"
1330 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарға берілген заемдар бойынша дисконт"
1434 "Клиенттерге берілген заемдар бойынша дисконт";
2) егер берілген банк заемының сомасы өтелуге тиіс банк заемының сомасынан аз болған жағдайда:
нақты берілген ақша сомасына:
Дт 1301 "Басқа банктердің корреспонденттік шоттары бойынша
овердрафт заемдар"
1302 "Басқа банктерге берілген қысқа мерзімді заемдар"
1303 "Басқа банктерге берілген овернайт заемдар"
1304 "Басқа банктерге берілген ұзақ мерзімді заемдар";
1321 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарға берілген овердрафт заемдар"
1322 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарға берілген қысқа мерзімді заемдар"
1323 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарға берілген ұзақ мерзімді заемдар"
1407 "Клиенттерге факторинг"
1411 "Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар"
1417 "Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар"
1429 "Клиенттерге берілген басқа да заемдар"
Кт 1001 "Кассадағы қолма-қол ақша"
1051 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі
корреспонденттік шот"
1052 "Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар"
2203 "Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары"
2204 "Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары",
жеңілдік сомасына:
Дт 1301 "Басқа банктердің корреспонденттік шоттары бойынша
овердрафт заемдар"
1302 "Басқа банктерге берілген қысқа мерзімді заемдар"
1303 "Басқа банктерге берілген овернайт заемдар"
1304 "Басқа банктерге берілген ұзақ мерзімді заемдар";
1407 "Клиенттерге факторинг"
1411 "Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар"
1417 "Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар"
1429 "Клиенттерге берілген басқа да заемдар"
Кт 1312 "Басқа банктерге берілген заемдар бойынша дисконт"
1330 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарға берілген заемдар бойынша дисконт"
1434 "Клиенттерге берілген заемдар бойынша дисконт".

Договоры банковского займа отражаются на внебалансовом счете № 7339 "Разные ценности и документы" по условной стоимости 1 (один) тенге.";
в подпунктах 1) и 2) пункта 31:
строку "Кт 4300 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам, предоставленным другим банкам" заменить строками следующего содержания:
"Кт 4301 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по
займам овердрафт, предоставленным другим банкам"
4302 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по
краткосрочным займам, предоставленным другим банкам"
4303 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по
займам овернайт, предоставленным другим банкам"
4304 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по
долгосрочным займам, предоставленным другим банкам";
строку "4320 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам и финансовому лизингу, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, или полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" заменить строками следующего содержания:
" 4321 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по
займам овердрафт, предоставленным организациям,
осуществляющим отдельные виды банковских операций"
4322 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по
краткосрочным займам, предоставленным организациям,
осуществляющим отдельные виды банковских операций"
4323 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по
долгосрочным займам, предоставленным организациям,
осуществляющим отдельные виды банковских операций";
в пункте 32 строки "Кт 2203 "Текущие счета юридических лиц"
2204 "Текущие счета физических лиц"
2209 "Карт-счета физических лиц"
2221 "Карт-счета юридических лиц","
заменить строками следующего содержания:
"Кт 2203 "Текущие счета юридических лиц"
2204 "Текущие счета физических лиц",";
в пункте 36:
строки "Кт 2203 "Текущие счета юридических лиц"
2204 "Текущие счета физических лиц"
2209 "Карт-счета физических лиц"
2221 "Карт-счета юридических лиц","
заменить строками следующего содержания:
"Кт 2203 "Текущие счета юридических лиц"
2204 "Текущие счета физических лиц",";
строку "1300 "Займы, предоставленные другим банкам" заменить строками следующего содержания:
" 1301 "Займы овердрафт по корреспондентским счетам других
банков"
1302 "Краткосрочные займы, предоставленные другим банкам"
1303 "Займы овернайт, предоставленные другим банкам"
1304 "Долгосрочные займы, предоставленные другим банкам";
строку "1320 "Займы и финансовый лизинг, предоставленные организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций" заменить строками следующего содержания:
" 1321 "Займы овердрафт, предоставленные организациям,
осуществляющим отдельные виды банковских операций"
1322 "Краткосрочные займы, предоставленные организациям,
осуществляющим отдельные виды банковских операций"
1323 "Долгосрочные займы, предоставленные организациям,
осуществляющим отдельные виды банковских операций";
пункт 40 изложить в следующей редакции:

Банк заемы шарты N 7339 "Әр түрлі құндылықтар және құжаттар" баланстан тыс шотта 1 (бір) теңге шартты құны бойынша көрсетіледі.";
31-тармақтың 1) және 2) тармақшаларында:
"Кт 4300 "Басқа банктерге берілген заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер" деген жол мынадай мазмұндағы жолдармен ауыстырылсын:
"Кт 4301 "Басқа банктерге берілген овердрафт заемдар бойынша
сыйақы алуға байланысты кірістер"
4302 "Басқа банктерге берілген қысқа мерзімді заемдар
бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер"
4303 "Басқа банктерге берілген овернайт заемдар бойынша
сыйақы алуға байланысты кірістер"
4304 "Басқа банктерге берілген ұзақ мерзімді заемдар
бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер";
"4320 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемдар және қаржы лизингі бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер" деген жол мынадай мазмұндағы жолдармен ауыстырылсын:
"4321 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарға берілген овердрафт заемдар
бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер"
4322 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарға берілген қысқа мерзімді заемдар
бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер"
4323 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарға берілген ұзақ мерзімді заемдар
бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер";
32-тармақта:
"Кт 2203 "Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары"
2204 "Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары"
2209 "Жеке тұлғалардың карт-шоттары"
2221 "Заңды тұлғалардың карт-шоттары"," деген жолдар мынадай мазмұндағы жолдармен ауыстырылсын:
"Кт 2203 "Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары"
2204 "Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары",";
36-тармақта:
"Кт 2203 "Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары"
2204 "Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары"
2209 "Жеке тұлғалардың карт-шоттары"
2221 "Заңды тұлғалардың карт-шоттары"," деген жолдар мынадай мазмұндағы жолдармен ауыстырылсын:
"Кт 2203 "Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары"
2204 "Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары",";
"1300 "Басқа банктерге берілген заемдар" деген жол мынадай мазмұндағы жолдармен ауыстырылсын:
"1301 "Басқа банктердің корреспонденттік шоттары бойынша
овердрафт заемдар"
1302 "Басқа банктерге берілген қысқа мерзімді заемдар"
1303 "Басқа банктерге берілген овернайт заемдар"
1304 "Басқа банктерге берілген ұзақ мерзімді заемдар";
"1320 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген заемдар және қаржы лизингтері" деген жол мынадай мазмұндағы жолдармен ауыстырылсын:
"1321 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарға берілген овердрафт заемдар"
1322 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарға берілген қысқа мерзімді заемдар"
1323 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарға берілген ұзақ мерзімді заемдар";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"40. Если при наступлении срока заемщик не погасил основной долг по банковскому займу, сумма непогашенного основного долга относится на счета просроченных активов и осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1306 "Просроченная задолженность других банков по займам"
1327 "Просроченная задолженность по займам,
предоставленным организациям, осуществляющим
отдельные виды банковских операций"
1328 "Просроченная задолженность по финансовому лизингу,
предоставленному организациям, осуществляющим
отдельные виды банковских операций"
1424 "Просроченная задолженность клиентов по займам"
Кт 1301 "Займы овердрафт по корреспондентским счетам других
банков"
1302 "Краткосрочные займы, предоставленные другим банкам"
1303 "Займы овернайт, предоставленные другим банкам"
1304 "Долгосрочные займы, предоставленные другим банкам";
1321 "Займы овердрафт, предоставленные организациям,
осуществляющим отдельные виды банковских операций"
1322 "Краткосрочные займы, предоставленные организациям,
осуществляющим отдельные виды банковских операций"
1323 "Долгосрочные займы, предоставленные организациям,
осуществляющим отдельные виды банковских операций";
1407 "Факторинг клиентам"
1411 "Краткосрочные займы, предоставленные клиентам"
1417 "Долгосрочные займы, предоставленные клиентам"
1429 "Прочие займы, предоставленные клиентам".";
в подпункте 2) части первой пункта 49:
строку "2204 "Текущие счета физических лиц" дополнить знаком ",";
строку "2221 "Карт-счета юридических лиц"," исключить;
в подпункте 2) пункта 52:
в строке "Кт 3561 "Резервы переоценки стоимости ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи"," слова "ценных бумаг" заменить словами "финансовых активов";
в строке "Дт 3561 "Резервы переоценки стоимости ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи" слова "ценных бумаг" заменить словами "финансовых активов";
в подпункте 2) пункта 54 и пункте 55:
в строке "Дт 3561 "Резервы переоценки стоимости ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи" слова "ценных бумаг" заменить словами "финансовых активов";
в строке "Кт 3561 "Резервы переоценки стоимости ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи"." слова "ценных бумаг" заменить словами "финансовых активов";
пункт 60 дополнить частью второй следующего содержания:
"При наличии сумм отрицательной переоценки на счете капитала по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи, одновременно осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1457 "Счет отрицательной корректировки справедливой
стоимости ценных бумаг, имеющихся в наличии для
продажи"
Кт 3561 "Резервы переоценки стоимости финансовых активов,
имеющихся в наличии для продажи".";
параграф 2 главы 6 изложить в следующей редакции:
"§ 2. Учет при переклассификации долговых и долевых ценных
бумаг по категориям

"40. Егер заемшы мерзімі болған кезде банк заемы бойынша негізгі борышты өтемесе, өтелмеген негізгі борыштың сомасы мерзімі өткен активтердің шотына жатқызылады және мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1306 "Басқа банктердің заемдар бойынша мерзімі өткен
берешегі"
1327 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарға берілген заемдар бойынша мерзімі
өткен берешек"
1328 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарға берілген қаржы лизингі бойынша
мерзімі өткен берешек"
1424 "Клиенттердің заем бойынша мерзімі өткен берешегі"
Кт 1301 "Басқа банктердің корреспонденттік шоттары бойынша
овердрафт заемдар"
1302 "Басқа банктерге берілген қысқа мерзімді заемдар"
1303 "Басқа банктерге берілген овернайт заемдар"
1304 "Басқа банктерге берілген ұзақ мерзімді заемдар"
1321 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарға берілген овердрафт заемдар"
1322 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарға берілген қысқа мерзімді заемдар"
1323 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарға берілген ұзақ мерзімді заемдар"
1407 "Клиенттерге факторинг"
1411 "Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар"
1417 "Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар"
1429 "Клиенттерге берілген басқа да заемдар".";
49-тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында:
"2204 "Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары" деген жол "," деген белгімен толықтырылсын;
"2221 "Заңды тұлғалардың карт-шоттары"," деген жол алынып тасталсын;
52-тармақтың 2) тармақшасында:
"Кт 3561 "Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздардың құнын қайта бағалау резервтері"," деген жолда "бағалы қағаздардың" деген сөздер "қаржы активтерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Дт 3561 "Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздардың құнын қайта бағалау резервтері" деген жолда "бағалы қағаздардың" деген сөздер "қаржы активтерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
54-тармақтың 2) тармақшасында және 55-тармақта:
"Дт 3561 "Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздардың құнын қайта бағалау резервтері" деген жолда "бағалы қағаздардың" деген сөздер "қаржы активтерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Кт 3561 "Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздардың құнын қайта бағалау резервтері"." деген жолда "бағалы қағаздардың" деген сөздер "қаржы активтерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
60-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Капитал шотында сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша теріс қайта бағалау сомалары болған кезде, бір мезгілде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1457 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздардың әділ құнын
теріс түзету шоты"
Кт 3561 "Сату үшін қолда бар қаржы активтерінің құнын қайта
бағалау резервтері".";
6-тараудың 2-параграфы мынадай редакцияда жазылсын:
"§ 2. Борыштық және үлестік бағалы қағаздарды санаттары бойынша
қайта жіктеу кезінде есепке алу

64. При переклассификации долговых ценных бумаг из одной категории в другую порядок и принципы бухгалтерского учета определяются в соответствии с категорией, в которую переведены долговые ценные бумаги.
65. При переводе долговых ценных бумаг из категорий "ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи" и "ценные бумаги, предназначенные для торговли" в категорию "ценные бумаги, удерживаемые до погашения" после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки), переоценки по справедливой стоимости переклассифицируемых долговых ценных бумаг согласно пунктам 51 и 52 настоящей Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на номинальную стоимость долговых ценных бумаг:
Дт 1481 "Ценные бумаги, удерживаемые до погашения"
Кт 1201 "Ценные бумаги, учитываемые по справедливой
стоимости через прибыль или убыток"
1452 "Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи";
2) на сумму начисленного вознаграждения по долговым ценным бумагам:
Дт 1484 "Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями
по ценным бумагам, удерживаемым до погашения"
1745 "Начисленные доходы по ценным бумагам, удерживаемым
до погашения"
Кт 1207 "Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями
по ценным бумагам, учитываемым по справедливой
стоимости через прибыль или убыток"
1455 "Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями
по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи"
1744 "Начисленные доходы по ценным бумагам,
предназначенным для торговли"
1746 "Начисленные доходы по ценным бумагам, имеющимся в
наличии для продажи";
3) на сумму несамортизированной премии:
Дт 1483 "Премия по приобретенным ценным бумагам,
удерживаемым до погашения"
Кт 1206 "Премия по приобретенным ценным бумагам, учитываемым
по справедливой стоимости через прибыль или убыток"
1454 "Премия по приобретенным ценным бумагам, имеющимся в
наличии для продажи";
4) на сумму несамортизированного дисконта (скидки):
Дт 1205 "Дисконт по приобретенным ценным бумагам,
предназначенным для торговли"
1453 "Дисконт по приобретенным ценным бумагам, имеющимся
в наличии для продажи"
Кт 1482 "Дисконт по приобретенным ценным бумагам,
удерживаемым до погашения";
5) на сумму положительной переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости:
Дт 1482 "Дисконт по приобретенным ценным бумагам,
удерживаемым до погашения"
1483 "Премия по приобретенным ценным бумагам,
удерживаемым до погашения"
Кт 1208 "Счет положительной корректировки справедливой
стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой
стоимости через прибыль или убыток"
1456 "Счет положительной корректировки справедливой
стоимости ценных бумаг, имеющихся в наличии для
продажи";

64. Борыштық бағалы қағаздарды бір санаттан басқасына қайта жіктеген кезде бухгалтерлік есептің тәртібі және қағидаттары борыштық бағалы қағаздар аударылған санатқа сәйкес айқындалады.
65. Борыштық бағалы қағаздар "сату үшін қолда бар бағалы қағаздар" және саудаға арналған бағалы қағаздар" санаттарынан "өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар" санатына аударылған кезде осы Нұсқаулықтың 51 және 52-тармақтарына сәйкес қайта жіктелген борыштық бағалы қағаздардың әділ құны бойынша сыйақы, сыйлықақының немесе дисконттың (жеңілдіктің) амортизациясы есептелгеннен, қайта бағаланғаннан кейін мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) борыштық бағалы қағаздардың номиналдық құнына:
Дт 1481 "Өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар"
Кт 1201 "Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есептелетін бағалы қағаздар"
1452 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар";
2) борыштық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақы сомасына:
Дт 1484 "Өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша
алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы"
1745 "Өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша
есептелген кірістер"
Кт 1207 "Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы
есептелген, бағалы қағаздар бойынша алдыңғы
ұстаушылар есептеген сыйақы"
1455 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша алдыңғы
ұстаушылар есептеген сыйақы"
1744 "Саудаға арналған бағалы қағаздар бойынша есептелген
кірістер"
1746 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша
есептелген кірістер";
3) амортизацияланбаған сыйлықақы сомасына:
Дт 1483 "Сатып алынған, өтеуге дейін ұсталатын бағалы
қағаздар бойынша сыйлықақы"
Кт 1206 "Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы
есептелген, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша
сыйлықақы"
1454 "Сатып алынған, сату үшін қолда бар бағалы қағаздар
бойынша сыйлықақы";
4) амортизацияланбаған дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт 1205 "Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы
есептелген, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша
дисконт"
1453 "Сатып алынған, сату үшін қолда бар бағалы қағаздар
бойынша дисконт"
Кт 1482 "Сатып алынған, өтеуге дейін ұсталатын бағалы
қағаздар бойынша дисконт";
5) борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша оң қайта бағалау сомасына:
Дт 1482 "Сатып алынған, өтеуге дейін ұсталатын бағалы
қағаздар бойынша дисконт"
1483 "Сатып алынған, өтеуге дейін ұсталатын бағалы
қағаздар бойынша сыйлықақы"
Кт 1208 "Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы
есептелген, бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету
шоты"
1456 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздардың әділ құнын оң
түзету шоты";

6) на сумму отрицательной переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости:
Дт 1209 "Счет отрицательной корректировки справедливой
стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой
стоимости через прибыль или убыток"
1457 "Счет отрицательной корректировки справедливой
стоимости ценных бумаг, имеющихся в наличии для
продажи"
Кт 1482 "Дисконт по приобретенным ценным бумагам,
удерживаемым до погашения"
1483 "Премия по приобретенным ценным бумагам,
удерживаемым до погашения".
66. При переводе долговых и долевых ценных бумаг из категории "ценные бумаги, предназначенные для торговли" и долговых ценных бумаг из категории "ценные бумаги, удерживаемые до погашения" в категорию "ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи" после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки), переоценки по справедливой стоимости переклассифицируемых ценных бумаг, предназначенных для торговли, согласно пунктам 51 и 52 настоящей Инструкции и/или начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) по ценным бумагам, удерживаемым до погашения, согласно пункту 57 настоящей Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на номинальную стоимость долговых ценных бумаг и учетную стоимость долевых ценных бумаг:
Дт 1452 "Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи"
Кт 1201 "Ценные бумаги, учитываемые по справедливой
стоимости через прибыль или убыток"
1481 "Ценные бумаги, удерживаемые до погашения";
2) на сумму начисленного вознаграждения по долговым ценным бумагам:
Дт 1455 "Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями
по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи"
1746 "Начисленные доходы по ценным бумагам, имеющимся в
наличии для продажи"
Кт 1207 "Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями
по ценным бумагам, предназначенным для торговли"
1484 "Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями
по ценным бумагам, удерживаемым до погашения"
1744 "Начисленные доходы по ценным бумагам,
предназначенным для торговли"
1745 "Начисленные доходы по ценным бумагам, удерживаемым
до погашения";
3) на сумму несамортизированной премии:
Дт 1454 "Премия по приобретенным ценным бумагам, имеющимся в
наличии для продажи"
Кт 1206 "Премия по приобретенным ценным бумагам, учитываемым
по справедливой стоимости через прибыль или убыток"
1483 "Премия по приобретенным ценным бумагам,
удерживаемым до погашения";
4) на сумму несамортизированного дисконта (скидки):
Дт 1205 "Дисконт по приобретенным ценным бумагам,
учитываемым по справедливой стоимости через прибыль
или убыток"
1482 "Дисконт по приобретенным ценным бумагам,
удерживаемым до погашения"
Кт 1453 "Дисконт по приобретенным ценным бумагам, имеющимся
в наличии для продажи";

6) борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша теріс қайта бағалау сомасына:
Дт 1209 "Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы
есептелген, бағалы қағаздардың әділ құнын теріс
түзету шоты"
1457 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздардың әділ құнын
теріс түзету шоты"
Кт 1482 "Сатып алынған, өтеуге дейін ұсталатын бағалы
қағаздар бойынша дисконт"
1483 "Сатып алынған, өтеуге дейін ұсталатын бағалы
қағаздар бойынша сыйлықақы".
66. Борыштық және үлестік бағалы қағаздарды "саудаға арналған бағалы қағаздар" санатынан және борыштық бағалы қағаздарды "өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар" санатынан "сату үшін қолда бар бағалы қағаздар" санатына аудару кезінде осы Нұсқаулықтың 51 және 52-тармақтарына сәйкес қайта жіктелген, саудаға арналған бағалы қағаздардың әділ құны бойынша сыйақы, сыйлықақының немесе дисконттың (жеңілдіктің) амортизациясы есептелгеннен, қайта бағаланғаннан және/немесе Нұсқаулықтың 57-тармағына сәйкес өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы, сыйлықақының немесе дисконттың (жеңілдіктің) амортизациясы есептелгеннен кейін мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) борыштық бағалы қағаздардың номиналдық құнына және үлестік бағалы қағаздардың есепке алу құнына:
Дт 1452 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар"
Кт 1201 "Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы
есептелетін бағалы қағаздар"
1481 "Өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар";
2) борыштық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақы сомасына:
Дт 1455 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша алдыңғы
ұстаушылар есептеген сыйақы"
1746 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша
есептелген кірістер"
Кт 1207 "Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы
есептелген, бағалы қағаздар бойынша алдыңғы
ұстаушылар есептеген сыйақы"
1484 "Өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша
алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы"
1744 "Саудаға арналған бағалы қағаздар бойынша есептелген
кірістер"
1745 "Өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша
есептелген кірістер";
3) амортизацияланбаған сыйақы сомасына:
Дт 1454 "Сатып алынған, сату үшін қолда бар бағалы қағаздар
бойынша сыйлықақы"
Кт 1206 "Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы
есептелген, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша
сыйлықақы"
1483 "Сатып алынған, өтеуге дейін ұсталатын бағалы
қағаздар бойынша сыйлықақы";
4) амортизацияланбаған дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт 1205 "Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы
есептелген, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша
дисконт"
1482 "Сатып алынған, өтеуге дейін ұсталатын бағалы
қағаздар бойынша дисконт"
Кт 1453 "Сатып алынған, сату үшін қолда бар бағалы қағаздар
бойынша дисконт";

5) на сумму положительной переоценки долговых и долевых ценных бумаг по справедливой стоимости:
Дт 1456 "Счет положительной корректировки справедливой
стоимости ценных бумаг, имеющихся в наличии для
продажи"
Кт 1208 "Счет положительной корректировки справедливой
стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой
стоимости через прибыль или убыток";
6) на сумму отрицательной переоценки долговых и долевых ценных бумаг по справедливой стоимости:
Дт 1209 "Счет отрицательной корректировки справедливой
стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой
стоимости через прибыль или убыток"
Кт 1457 "Счет отрицательной корректировки справедливой
стоимости ценных бумаг, имеющихся в наличии для
продажи".";
в подпункте 2) пункта 69:
в строке "Кт 3561 "Резервы переоценки стоимости ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи"," слова "ценных бумаг" заменить словами "финансовых активов";
в строке "Дт 3561 "Резервы переоценки стоимости ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи" слова "ценных бумаг" заменить словами "финансовых активов";
в пункте 71:
в строке "Дт 3561 "Резервы переоценки стоимости ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи" слова "ценных бумаг" заменить словами "финансовых активов";
в строке "Кт 3561 "Резервы переоценки стоимости ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи"." слова "ценных бумаг" заменить словами "финансовых активов";
в пункте 84:
после строки "Дт 2894 "Обязательства по операциям спот" дополнить строкой следующего содержания:
" 5540 "Расходы по купле-продаже драгоценных металлов";
в строке "1052 "Корреспондентские счета в других банках"." знак "." исключить;
после строки "1052 "Корреспондентские счета в других банках"." дополнить строкой следующего содержания:
" 4540 "Доходы по купле-продаже драгоценных металлов".";
в пункте 86:
после строки "1052 "Корреспондентские счета в других банках" дополнить строкой следующего содержания:
" 5540 "Расходы по купле-продаже драгоценных металлов";
в строке "Кт 1894 "Требования по операциям спот"," знак "," исключить;
после строки "Кт 1894 "Требования по операциям спот"," дополнить строкой следующего содержания:
" 4540 "Доходы по купле-продаже драгоценных металлов",";
в пункте 87:
строку "6350 "Условные требования по прочим производным инструментам" после слова "производным" дополнить словом "финансовым";
строку "6850 "Условные обязательства по прочим производным инструментам" после слова "производным" дополнить словом "финансовым";
в пункте 88:
строку "4594 "Нереализованный доход от переоценки прочих операций с производными инструментами";" подпункта 1) изложить в следующей редакции:
" 4594 "Нереализованный доход от переоценки операций с
прочими производными финансовыми инструментами";";
строку "5594 "Нереализованный расход от переоценки прочих операций с производными инструментами" подпункта 2) изложить в следующей редакции:
" 5594 "Нереализованный расход от переоценки операций с
прочими производными финансовыми инструментами";
в пункте 89:
в подпункте 1):
строку "6350 "Условные требования по прочим производным инструментам" после слова "производным" дополнить словом "финансовым";
строку "6850 "Условные обязательства по прочим производным инструментам" после слова "производным" дополнить словом "финансовым";
в подпункте 5):
строку "4594 "Нереализованный доход от переоценки прочих операций с производными инструментами" изложить в следующей редакции:
" 4594 "Нереализованный доход от переоценки операций с
прочими производными финансовыми инструментами";
строку "5594 "Нереализованный расход от переоценки прочих операций с производными инструментами";" изложить в следующей редакции:
" 5594 "Нереализованный расход от переоценки операций с
прочими производными финансовыми инструментами";";
в подпункте 6):
строку "4594 "Нереализованный доход от переоценки прочих операций с производными инструментами" изложить в следующей редакции:
" 4594 "Нереализованный доход от переоценки операций с
прочими производными финансовыми инструментами";
строку "5594 "Нереализованный расход от переоценки прочих операций с производными инструментами"." изложить в следующей редакции:
" 5594 "Нереализованный расход от переоценки операций с
прочими производными финансовыми инструментами".";
в пункте 91:
в подпункте 1):
строку "Дт 6210 "Условные требования по покупке финансовых фьючерсов" изложить в следующей редакции:
"Дт 6210 "Условные требования по операциям фьючерс";
строку "6310 "Условные требования по продаже финансовых фьючерсов" исключить;
в подпункте 2):
строку "Кт 6710 "Условные обязательства по покупке финансовых фьючерсов" изложить в следующей редакции:
"Кт 6710 "Условные обязательства по операциям фьючерс";
строку "6810 "Условные обязательства по продаже финансовых фьючерсов" исключить;
в пункте 93:
строку "Кт 4891 "Доходы по операциям фьючерс";" подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"Кт 4590 "Нереализованный доход от переоценки финансовых
фьючерсов";";
строку "Дт 5891 "Расходы по операциям фьючерс" подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"Дт 5590 "Нереализованный расход от переоценки финансовых
фьючерсов";
в пункте 95:
в подпункте 1):
строку "Кт 6210 "Условные требования по покупке финансовых фьючерсов" изложить в следующей редакции:
"Кт 6210 "Условные требования по операциям фьючерс";";
строку "6310 "Условные требования по продаже финансовых фьючерсов";" исключить;
в подпункте 2):
строку "Дт 6710 "Условные обязательства по покупке финансовых фьючерсов" изложить в следующей редакции:
"Дт 6710 "Условные обязательства по операциям фьючерс";
строку "6810 "Условные обязательства по продаже финансовых фьючерсов" исключить;
в строке "1891 "Требования по операциям фьючерс"." подпункта 3) знак "." заменить знаком ";";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:

5) борыштық және үлестік бағалы қағаздарды әділ құны бойынша оң қайта бағалау сомасына:
Дт 1456 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздардың әділ құнын оң
түзету шоты"
Кт 1208 "Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы
есептелген, бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету
шоты";
6) борыштық және үлестік бағалы қағаздарды әділ құны бойынша теріс қайта бағалау сомасына:
Дт 1209 "Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы
есептелген, бағалы қағаздардың әділ құнын теріс
түзету шоты"
Кт 1457 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздардың әділ құнын
теріс түзету шоты".";
69-тармақтың 2) тармақшасында:
"Кт 3561 "Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздардың құнын қайта бағалау резервтері"," деген жолда "бағалы қағаздардың" деген сөздер "қаржы активтерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Дт 3561 "Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздардың құнын қайта бағалау резервтері" деген жолда "бағалы қағаздардың" деген сөздер "қаржы активтерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
71-тармақта:
"Дт 3561 "Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздардың құнын қайта бағалау резервтері" деген жолда "бағалы қағаздардың" деген сөздер "қаржы активтерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Кт 3561 "Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздардың құнын қайта бағалау резервтері"." деген жолда "бағалы қағаздардың" деген сөздер "қаржы активтерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
84-тармақта:
"Дт 2894 "Спот операциялары бойынша міндеттемелер" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"5540 "Қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша шығыстар";
"1052 "Басқа банктердегі корреспонденттік есеп шоттар"." деген жолда "." деген белгі алынып тасталсын;
"1052 "Басқа банктердегі корреспонденттік есеп шоттар"." деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"4540 "Қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша
кірістер".";
86-тармақта:
"1052 "Басқа банктердегі корреспонденттік есеп шоттар" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"5540 "Қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша шығыстар";
"Кт 1894 "Спот операциялары бойынша талаптар"," деген жолда "." деген белгі алынып тасталсын;
"Кт 1894 "Спот операциялары бойынша талаптар"," деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"4540 "Қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша
кірістер",";
87-тармақта:
"6350 "Басқа да туынды құралдар бойынша шартты талаптар" деген жолда "туынды құралдар" деген сөздер "туынды қаржы құралдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
"6850 "Басқа да туынды құралдар бойынша шартты міндеттемелер" деген жолда "туынды құралдар" деген сөздер "туынды қаржы құралдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
88-тармақта:
1) тармақшаның "4594 "Туынды құралдармен өзге операцияларды қайта бағалауға іске асырылмаған кіріс";" деген жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"4594 "Басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды
қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кіріс";";
2) тармақшаның "5594 "Туынды құралдармен өзге операцияларды қайта бағалауға іске асырылмаған шығыс" деген жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"5594 "Басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды
қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс";
89-тармақта:
1) тармақшада:
"6350 "Басқа да туынды құралдар бойынша шартты талаптар" деген жолда "туынды құралдар" деген сөздер "туынды қаржы құралдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
"6850 "Басқа да туынды құралдар бойынша шартты міндеттемелер" деген жолда "туынды құралдар" деген сөздер "туынды қаржы құралдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшада:
"4594 "Туынды құралдармен өзге операцияларды қайта бағалауға іске асырылмаған кіріс" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"4594 "Басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды
қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кіріс";
"5594 "Туынды құралдармен өзге операцияларды қайта бағалауға іске асырылмаған шығыс";" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"5594 "Басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды
қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс";";
6) тармақшада:
"4594 "Туынды құралдармен өзге операцияларды қайта бағалауға іске асырылмаған кіріс" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"4594 "Басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды
қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кіріс";
"5594 "Туынды құралдармен өзге операцияларды қайта бағалауға іске асырылмаған шығыс"." деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"5594 "Басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды
қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс".";
91-тармақта:
1) тармақшада:
"Дт 6210 "Қаржы фьючерстерін сатып алу жөніндегі шартты талаптар" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Дт 6210 "Фьючерс операциялары бойынша шартты талаптар";
"6310 "Қаржы фьючерстерін сату жөніндегі шартты талаптар" деген жол алынып тасталсын;
2) тармақшада:
"Кт 6710 "Қаржы фьючерстерін сатып алу жөніндегі шартты міндеттемелер" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Кт 6710 "Фьючерс операциялары бойынша шартты міндеттемелер";
"6810 "Қаржы фьючерстерін сату жөніндегі шартты міндеттемелер" деген жол алынып тасталсын;
93-тармақта:
1) тармақшаның "Кт 4891 "Фьючерс операциялары бойынша кірістер";" деген жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кт 4590 "Қаржы фьючерстерін қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кіріс";";
2) тармақшаның "Дт 5891 "Фьючерс операциялары бойынша шығыстар" деген жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"Дт 5590 "Қаржы фьючерстерін қайта бағалаудан болған іске
асырылмаған шығыс";
95-тармақта:
1) тармақшада:
"Кт 6210 "Қаржы фьючерстерін сатып алу жөніндегі шартты талаптар" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Кт 6210 "Фьючерс операциялары бойынша шартты талаптар";";
"6310 "Қаржы фьючерстерін сату жөніндегі шартты талаптар";" деген жол алынып тасталсын;
2) тармақшада:
"Дт 6710 "Қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша шартты міндеттемелер" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Дт 6710 "Фьючерс операциялары бойынша шартты міндеттемелер";
"6810 "Қаржы фьючерстерін сату бойынша шартты міндеттемелер" деген жол алынып тасталсын;
3) тармақшаның "1891 "Фьючерс операциялары бойынша талаптар"." деген жолында "." деген белгі ";" деген белгімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:

"4) на сумму реализованных доходов и расходов от переоценки фьючерсной сделки:
Дт 5891 "Расходы по операциям фьючерс"
4590 "Нереализованный доход от переоценки финансовых
фьючерсов"
Кт 4891 "Доходы по операциям фьючерс"
5590 "Нереализованный расход от переоценки финансовых
фьючерсов".";
в подпункте 1) пункта 97:
строку "Дт 6225 "Приобретенные опционные контракты - "колл" изложить в следующей редакции:
"Дт 6225 "Условные требования по приобретенным опционным
операциям - "колл/пут";
строку "6226 "Приобретенные опционные контракты - "пут" исключить;
строку "Кт 6725 "Приобретенные опционные контракты - "колл" - контрсчет" изложить в следующей редакции:
"Кт 6725 "Условные обязательства по приобретенным опционным
операциям - "колл/пут" - контрсчет";";
строку "6726 "Приобретенные опционные контракты - "пут" - контрсчет";" исключить;
в подпункте 1) пункта 99:
строку "Кт 6225 "Приобретенные опционные контракты - "колл" изложить в следующей редакции:
"Кт 6225 "Условные требования по приобретенным опционным
операциям - "колл/пут",";
строку "6226 "Приобретенные опционные контракты - "пут"," исключить;
строку "Дт 6725 "Приобретенные опционные контракты - "колл" - контрсчет" изложить в следующей редакции:
"Дт 6725 "Условные обязательства по приобретенным опционным
операциям - "колл/пут" - контрсчет";
строку "6726 "Приобретенные опционные контракты - "пут" - контрсчет" исключить;
в подпункте 1) пункта 100:
строку "Дт 6325 "Проданные опционные контракты - "пут" - контрсчет" изложить в следующей редакции:
"Дт 6325 "Условные требования по проданным опционным
операциям - "колл/пут" - контрсчет";
строку "6326 "Проданные опционные контракты - "колл" - контрсчет" исключить;
строку "Кт 6825 "Проданные опционные контракты - "пут" изложить в следующей редакции:
"Кт 6825 "Условные обязательства по проданным опционным
операциям - "колл/пут";";
строку "6826 "Проданные опционные контракты - "колл";" исключить;
в подпункте 1) пункта 102:
строку "Кт 6325 "Проданные опционные контракты - "пут" - контрсчет" изложить в следующей редакции:
"Кт 6325 "Условные требования по проданным опционным
операциям - "колл/пут" - контрсчет",";
строку "6326 "Проданные опционные контракты - "колл" - контрсчет"," исключить;
строку "Дт 6825 "Проданные опционные контракты - "пут" изложить в следующей редакции:
"Дт 6825 "Условные обязательства по проданным опционным
операциям - "колл/пут";
строку "6826 "Проданные опционные контракты - "колл" исключить;
в пункте 104:
в строке "Кт 2895 "Обязательства по операциям своп"." подпункта 3) знак "." заменить знаком ";";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:

"4) фьючерс мәмілелерін қайта бағалаудан болған іске асырылған кірістер мен шығыстар сомасына:
Дт 5891 "Фьючерс операциялары бойынша шығыс"
4590 "Қаржы фьючерстерін қайта бағалаудан түскен іске
асырылмаған кіріс"
Кт 4891 "Фьючерс операциялары бойынша кірістер"
5590 "Фьючерс операцияларын қайта бағалаудан болған іске
асырылмаған шығыс".";
97-тармақтың 1) тармақшасында:
"Дт 6225 "Сатып алынған опциондық келісім-шарттар – "колл" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Дт 6225 "Сатып алынған опцион операциялары – "колл/пут"
бойынша шартты талаптар";
"6226 "Сатып алынған опцион келісім-шарттары – "пут" деген жол алынып тасталсын;
"Кт 6725 "Сатып алынған опциондық келісім-шарттар – "колл" – қарсы шот" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Кт 6725 "Сатып алынған опцион операциялары – "колл/пут"
бойынша шартты міндеттемелер";";
"6726 "Сатып алынған опциондық келісім-шарттар – "пут" - қарсы шот";" деген жол алынып тасталсын;
99-тармақтың 1) тармақшасында:
"Кт 6225 "Сатып алынған опциондық келісім-шарттар – "колл" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Кт 6225 "Сатып алынған опцион операциялары – "колл/пут"
бойынша шартты талаптар",";
"6226 "Сатып алынған опцион келісім-шарттары – "пут"," деген жол алынып тасталсын;
"Дт 6725 "Сатып алынған опциондық келісім-шарттар – "колл" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Дт 6725 "Сатып алынған опцион операциялары – "колл/пут"
бойынша шартты міндеттемелер";
"6726 "Сатып алынған "пут"- контрсчет опцион келісім-шарттары" деген жол алынып тасталсын;
100-тармақтың 1) тармақшасында:
"Дт 6325 "Сатылған опциондық келісім-шарттар - "пут" - қарсы шот" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Дт 6325 "Сатылған опцион операциялары – "колл/пут" – қарсы
шот бойынша шартты талаптар";
"6326 "Сатып алынған опцион келісім-шарттары - "колл" - қарсы шот" деген жол алынып тасталсын;
"Кт 6825 "Сатылған опциондық келісім-шарттар - "пут" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Кт 6825 "Сатылған опцион операциялары – "колл/пут" – қарсы
шот бойынша шартты міндеттемелер";";
"6826 "Сатылған опцион келісім-шарттары - "колл";" деген жол алынып тасталсын;
102-тармақтың 1) тармақшасында:
Кт 6325 "Сатылған опциондық келісім-шарттар - "пут" – контршот" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Кт 6325 "Сатылған опцион операциялары - "колл/пут" -
контрсчет" бойынша шартты талаптар,";
"6326 "Сатылған опцион келісім-шарттары - "колл" – контршот"," деген жол алынып тасталсын;
"Дт 6825 "Сатылған опциондық келісім-шарттар - "пут" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Дт 6825 "Сатылған опцион операциялары - "колл/пут" бойынша
шартты міндеттемелер";
"6826 "Сатылған опцион келісім-шарттары - "колл" деген жол алынып тасталсын;
104-тармақта:
3) тармақшада "Кт 2895 "Своп операциялары бойынша міндеттемелер"." деген жолда "." деген белгі ";" деген белгімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:

"4) на сумму условных требований и обязательств по обратной продаже иностранной валюты:
Дт 6405 "Условные требования по купле-продаже иностранной
валюты" (отдельный лицевой счет для сделки валютный
своп)
Кт 6999 "Позиция по сделкам с иностранной валютой";
на сумму обязательств в иностранной валюте:
Дт 6999 "Позиция по сделкам с иностранной валютой"
Кт 6905 "Условные обязательства по купле-продаже иностранной
валюты" (отдельный лицевой счет для сделки валютный
своп).";
подпункт 2) пункта 105 исключить;
пункт 107 дополнить частью третьей следующего содержания:
"На сумму условных требований и обязательств по обратной продаже иностранной валюты осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований в иностранной валюте:
Дт 6999 "Позиция по сделкам с иностранной валютой"
Кт 6405 "Условные требования по купле-продаже иностранной
валюты" (отдельный лицевой счет для сделки валютный
своп)";";
2) на сумму условных обязательств в иностранной валюте:
Дт 6905 "Условные обязательства по купле-продаже иностранной
валюты" (отдельный лицевой счет для сделки валютный
своп)
Кт 6999 "Позиция по сделкам с иностранной валютой".";
в пункте 108:
строку "Дт 5530 "Расходы по купле-продаже иностранной валюты" подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"Дт 5895 "Расходы по операциям своп";
строку "Кт 4530 "Доходы по купле-продаже иностранной валюты"." подпункта 3) изложить в следующей редакции:
"Кт 4895 "Доходы по операциям своп";";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) на сумму условных требований и обязательств по обратной покупке иностранной валюты:
на сумму условных требований:
Дт 6405 "Условные требования по купле-продаже иностранной
валюты" (отдельный лицевой счет для сделки валютный
своп)
Кт 6999 "Позиция по сделкам с иностранной валютой";
на сумму обязательств в тенге по курсу сделки:
Дт 6999 "Позиция по сделкам с иностранной валютой"
Кт 6905 "Условные обязательства по купле-продаже иностранной
валюты" (отдельный лицевой счет для сделки валютный
своп).";
подпункт 2) пункта 109 исключить;
пункт 111 дополнить частью третьей следующего содержания:
"На сумму условных требований и обязательств по обратной покупке иностранной валюты осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований в иностранной валюте:
Дт 6999 "Позиция по сделкам с иностранной валютой"
Кт 6405 "Условные требования по купле-продаже иностранной
валюты" (отдельный лицевой счет для сделки валютный
своп)";";
2) на сумму условных обязательств:
Дт 6905 "Условные обязательства по купле-продаже иностранной
валюты" (отдельный лицевой счет для сделки валютный
своп)
Кт 6999 "Позиция по сделкам с иностранной валютой".";
в пункте 112:
в подпункте 1):
строку "Дт 6250 "Плавающий процентный своп" изложить в следующей редакции:
"Дт 6240 "Процентный своп";
строку "Кт 6750 "Фиксированный процентный своп";" изложить в следующей редакции:
"Кт 6740 "Процентный своп";";
в подпункте 2):
строку "Дт 6240 "Фиксированный процентный своп" изложить в следующей редакции:
"Кт 6240 "Процентный своп";
строку Кт 6740 "Плавающий процентный своп"." изложить в следующей редакции:
"Кт 6740 "Процентный своп".";
в пункте 114:
строку "Кт 2731 "Начисленные расходы по прочим операциям"," подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"Кт 2727 "Начисленные расходы по операциям с производными
финансовыми инструментами",";
строку "Дт 1756 "Начисленные доходы по прочим операциям" подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"Дт 1753 "Начисленные доходы по операциям с производными
финансовыми инструментами";
в пункте 115:
строку "Кт 1756 "Начисленные доходы по прочим операциям"," изложить в следующей редакции:
"Кт 1753 "Начисленные доходы по операциям с производными
финансовыми инструментами",";
строку "Дт 2731 "Начисленные расходы по прочим операциям" изложить в следующей редакции:
"Дт 2727 "Начисленные расходы по операциям с производными
финансовыми инструментами";
в пункте 116:
в подпункте 1):
строку "Кт 6250 "Плавающий процентный своп"," изложить в следующей редакции:
"Кт 6240 "Процентный своп",";
строку "Дт 6750 "Фиксированный процентный своп" изложить в следующей редакции:
"Дт 6740 "Процентный своп";
в подпункте 2):
строку "Кт 6240 "Фиксированный процентный своп"," изложить в следующей редакции:
"Кт 6240 "Процентный своп",";
строку "Дт 6740 "Плавающий процентный своп" изложить в следующей редакции:
"Дт 6740 "Процентный своп";

"4) шетел валютасын кері сату бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт 6405 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты
талаптар" (валюталық своп мәмілесі үшін бөлек жеке
шот)
Кт 6999 "Шетел валютасымен мәмілелер бойынша позиция";
шетел валютасындағы міндеттемелер сомасына:
Дт 6999 "Шетел валютасымен мәмілелер бойынша позиция"
Кт 6905 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты
міндеттемелер" (валюталық своп мәмілесі үшін бөлек
жеке шот).";
105-тармақтың 2) тармақшасы алынып тасталсын;
107-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Шетел валютасын кері сату бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) шетел валютасында шартты талаптар сомасына:
Дт 6999 "Шетел валютасымен мәмілелер бойынша позиция"
Кт 6405 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты
талаптар" (валюталық своп мәмілесі үшін бөлек жеке
шот);
2) шетел валютасындағы шартты міндеттемелер сомасына:
Дт 6905 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты
міндеттемелер" (валюталық своп мәмілесі үшін бөлек
жеке шот)
Кт 6999 "Шетел валютасымен мәмілелер бойынша позиция".";
108-тармақта:
2) тармақшаның "Дт 5530 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шығыстар" деген жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"Дт 5895 "Своп операциялары бойынша шығыстар";
3) тармақшаның "Кт 4530 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша кірістер"." деген жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кт 4895 "Своп операциялары бойынша кірістер";";
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) шетел валютасын кері сатып алу бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
шартты талаптар сомасына:
Дт 6405 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты
талаптар" (валюталық своп мәмілесі үшін бөлек жеке
шот)
Кт 6999 "Шетел валютасымен мәмілелер бойынша позиция";
мәміле бағамы бойынша теңгедегі міндеттемелер сомасына:
Дт 6999 "Шетел валютасымен мәмілелер бойынша позиция"
Кт 6905 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты
міндеттемелер" (валюталық своп мәмілесі үшін бөлек
жеке шот).";
109-тармақтың 2) тармақшасы алынып тасталсын;
111-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Шетел валютасын кері сатып алу бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) шетел валютасындағы шартты талаптар сомасына:
Дт 6999 "Шетел валютасымен мәмілелер бойынша позиция"
Кт 6405 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты
талаптар" (валюталық своп мәмілесі үшін бөлек жеке
шот);
2) шартты міндеттемелер сомасына:
Дт 6905 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты
міндеттемелер" (валюталық своп мәмілесі үшін бөлек
жеке шот)
Кт 6999 "Шетел валютасымен мәмілелер бойынша позиция".";
112-тармақта:
1) тармақшада:
"Дт 6250 "Өзгермелі проценттік своп" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Дт 6240 "Пайыздық своп";
"Кт 6750 "Белгіленген проценттік своп";" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Кт 6740 "Пайыздық своп";";
2) тармақшада:
"Дт 6240 "Белгіленген проценттік своп" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Кт 6240 "Пайыздық своп";
"Кт 6740 "Өзгермелі проценттік своп"." деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Кт 6740 "Пайыздық своп".";
114-тармақта:
1) тармақшаның "Кт 2731 "Басқа да операциялар бойынша есептелген шығыстар"," деген жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кт 2727 "Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша
есептелген шығыстар",";
2) тармақшаның "Дт 1756 "Басқа да операциялар бойынша есептелген кірістер" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Кт 1753 Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша
есептелген кірістер";
115-тармақта:
"Кт 1756 "Басқа да операциялар бойынша есептелген кірістер"," деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Кт 1753 Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша
есептелген кірістер,";
"Дт 2731 "Басқа да операциялар бойынша есептелген шығыстар" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Дт 2727 "Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша
есептелген шығыстар";
116-тармақта:
1) тармақшада:
"Кт 6250 "Өзгермелі проценттік своп"," деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Кт 6240 "Пайыздық своп",";
"Дт 6750 "Белгіленген проценттік своп" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Дт 6740 "Пайыздық своп";
2) тармақшада:
"Кт 6240 "Белгіленген проценттік своп"," деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Кт 6240 "Пайыздық своп",";
"Дт 6740 "Өзгермелі проценттік своп" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Дт 6740 "Пайыздық своп";

в абзаце первом подпункта 2) пункта 120 слова "(справедливой стоимости ценных бумаг)" исключить;
строку "Дт 1756 "Начисленные доходы по прочим операциям" подпункта 2) пункта 121 изложить в следующей редакции:
"Дт 1753 "Начисленные доходы по операциям с производными
финансовыми инструментами";
строку "Кт 1756 "Начисленные доходы по прочим операциям"." подпункта 2) пункта 122 изложить в следующей редакции:
"Кт 1753 "Начисленные доходы по операциям с производными
финансовыми инструментами".";
подпункт 1) пункта 123 изложить в следующей редакции:
1) покупателем по кредитно-дефолтной своп сделке:
на сумму положительного изменения справедливой стоимости:
Дт 1895 "Требования по операциям своп"
Кт 2858 "Длинная валютная позиция по иностранной валюте",
одновременно:
Дт 1859 "Контрстоимость иностранной валюты в тенге (длинной
валютной позиции)"
Кт 4593 "Нереализованный доход от переоценки операций своп", на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости:
Дт 1858 "Короткая валютная позиция по иностранной валюте"
Кт 2895 "Обязательства по операциям своп",
одновременно:
Дт 5593 "Нереализованный расход от переоценки операций своп"
Кт 2859 "Контрстоимость иностранной валюты в тенге (короткой
валютной позиции)",
на сумму числящейся положительной/отрицательной переоценки:
Дт 2895 "Обязательства по операциям своп"
Кт 1895 "Требования по операциям своп";";
в пункте 134:
слово "карт-счет" заменить словами "текущий счет";
строку "Кт 2209 "Карт-счета физических лиц" изложить в следующей редакции:
"Кт 2203 "Текущие счета юридических лиц";
строку "2221 "Карт-счета юридических лиц"." изложить в следующей редакции:
2204 "Текущие счета физических лиц".";
в пунктах 136, 137:
строку "Дт 2209 "Карт-счета физических лиц" изложить в следующей редакции:
"Дт 2203 "Текущие счета юридических лиц";
строку "2221 "Карт-счета юридических лиц" изложить в следующей редакции:
2204 "Текущие счета физических лиц";
в пункте 138 слово "карт-счета" заменить словами "текущего счета";
в пункте 139:
строку "Кт 2209 "Карт-счета физических лиц" изложить в следующей редакции:
"Кт 2203 "Текущие счета юридических лиц";
строку "2221 "Карт-счета юридических лиц"." изложить в следующей редакции:
2204 "Текущие счета физических лиц".";
в пунктах 140, 143:
строку "Дт 2209 "Карт-счета физических лиц" изложить в следующей редакции:
"Дт 2203 "Текущие счета юридических лиц";
строку "2221 "Карт-счета юридических лиц" изложить в следующей редакции:
2204 "Текущие счета физических лиц";

120-тармақтың 2) тармақшасының бірінші абзацында "(бағалы қағаздардың әділ құны)" деген сөздер алынып тасталсын;
121-тармақтың 2) тармақшасындағы "Дт 1756 "Басқа да операциялар бойынша есептелген кірістер" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Дт 1753 "Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген кірістер";
122-тармақтың 2) тармақшасындағы "Кт 1756 "Басқа да операциялар бойынша есептелген кірістер"." деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Кт 1753 "Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген кірістер".";
123-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сатып алушы кредиттік-дефольт своп мәмілесі бойынша:
әділ құнның оң өзгеру сомасына:
Дт 1895 "Своп операциялары бойынша талаптар"
Кт 2858 "Шетел валютасы бойынша валюталық ұзақ позиция",
сонымен бір мезгілде:
Дт 1859 "Шетел валютасының теңгемен көрсетілген қарсы құны
(валюталық ұзақ позиция)"
Кт 4593 "Своп операцияларын қайта бағалаудан жұмсалмаған
кіріс",
әділ құнның теріс өзгеру сомасына:
Дт 1858 "Шетел валютасы бойынша валюталық қысқа позиция"
Кт 2895 "Своп операциялары бойынша міндеттемелер"
сонымен бір мезгілде баланстан тыс шот бойынша:
Дт 6997 "Бағалы қағаздармен мәмілелер бойынша позиция"
Кт 6805 "Бағалы қағаздар сату жөніндегі шартты
міндеттемелер",
есептелген оң/теріс қайта бағалау сомасына:
Дт 2895 "Своп операциялары бойынша міндеттемелер"
Кт 1895 "Своп операциялары бойынша талаптар";";
134-тармақта:
"карт-шот" деген сөз "ағымдағы шот" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Кт 2209 "Жеке тұлғалардың карт-шоттары" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Кт 2203 "Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары";
"2221 "Заңды тұлғалардың карт-шоттары"." деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"2204 "Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары".";
136, 137-тармақтарда:
"Дт 2209 "Жеке тұлғалардың карт-шоттары" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Дт 2203 "Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары";
"2221 "Заңды тұлғалардың карт-шоттары" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"2204 "Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары";
138-тармақта "карт-шот" деген сөз "ағымдағы шот" деген сөздермен ауыстырылсын;
139-тармақта:
"Кт 2209 "Жеке тұлғалардың карт-шоттары" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Дт 2203 "Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары";
"2221 "Заңды тұлғалардың карт-шоттары"." деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"2204 "Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары".";
140 және 143-тармақтарда:
"Дт 2209 "Жеке тұлғалардың карт-шоттары" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Дт 2203 "Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары";
"2221 "Заңды тұлғалардың карт-шоттары" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"2204 "Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары";

дополнить пунктом 146-1 следующего содержания:
"146-1. При приеме банком дорожных чеков на инкассо осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при оприходовании на внебалансовый учет условной стоимости бланков оплаченных дорожных чеков:
Приход 7339 "Разные ценности и документы";
2) на сумму комиссионного дохода по операциям с дорожными чеками:
Дт 1001 "Наличность в кассе"
Кт 4608 "Прочие комиссионные доходы";
3) на сумму покрытия, поступившего по принятому на инкассо дорожному чеку и зачисленному на текущий счет клиента:
Дт 1051 "Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан"
1052 "Корреспондентские счета в других банках"
Кт 2203 "Текущие счета юридических лиц"
2204 "Текущие счета физических лиц";
4) при списании с внебалансового учета условной стоимости бланков дорожных чеков:
Расход 7339 "Разные ценности и документы".";
в подпункте 1) пункта 156:
строку "2217 "Долгосрочные вклады юридических лиц" дополнить знаком ";";
строку "2221 "Карт-счета юридических лиц";" исключить;
дополнить главой 12-1 следующего содержания:
"Глава 12-1. Бухгалтерский учет операций с векселями
§ 1. Учет операций по принятым к учету векселям
166-1. При приеме векселя к учету осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму учтенного векселя:
Дт 1405 "Учтенные векселя клиентов"
Кт 1051 "Корреспондентский счет в Национальном Банке
Республики Казахстан"
1052 "Корреспондентские счета в других банках";
2) на сумму дисконта по учтенному векселю:
Дт 1405 "Учтенные векселя клиентов" (отдельный лицевой счет)
Кт 1432 "Дисконт по учтенным векселям";
3) на сумму премии по учтенному векселю:
Дт 1433 "Премия по учтенным векселям"
Кт 1405 "Учтенные векселя клиентов";
4) на сумму вознаграждения, начисленного предыдущими векселедержателями, по учтенному векселю:
Дт 1406 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
векселедержателями по учтенным векселям клиентов"
Кт 1051 "Корреспондентский счет в Национальном Банке
Республики Казахстан"
1052 "Корреспондентские счета в других банках".
Одновременно, на условную стоимость правоустанавливающих документов на предмет залога, оригинала договора о залоге и других документов, подлежащих обязательному возврату клиенту, 1 (один) тенге осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Приход 7339 "Разные ценности и документы".
166-2. При амортизации дисконта или премии по учтенному векселю осуществляются следующие бухгалтерские записи:

мынадай мазмұндағы 146-1 тармақпен толықтырылсын:
"146-1. Банк жол чектерін инкассоға қабылдаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) ақысы төленген жол чектері бланкілерінің шартты құндарын баланстан тыс есепке кіріске алу кезінде:
Кіріс 7339 "Әр түрлі құндылықтар мен құжаттар";
2) жол чектерімен операциялар бойынша комиссиялық кіріс сомасына:
Дт 1001 "Кассадағы қолма-қол ақша"
Кт 4608 "Басқа да комиссиялық кірістер";
3) инкассоға қабылданған жол чектері бойынша келіп түскен және клиенттің ағымдағы шотына есептелген өтеу сомасына:
Дт 1051 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі
корреспонденттік шот"
1052 "Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар"
Кт 2203 "Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары"
2204 "Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары";
4) жол чектері бланкілерінің шартты құны баланстан тыс есептен шығарылған кезде:
Шығыс 7339 "Әр түрлі құндылықтар мен құжаттар".";
156-тармақтың 1) тармақшасында:
"2217 "Заңды тұлғалардың ұзақ мерзімді салымдары" деген жол ";" деген белгімен толықтырылсын;
"2221 "Заңды тұлғалардың карт-шоттары";" деген жол алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 12-1-тараумен толықтырылсын:
"12-1-тарау. Вексельдермен операциялардың бухгалтерлік есебі
§ 1. Есепке қабылданған вексельдер бойынша операцияларды есепке алу
166-1. Вексельдерді есепке қабылдау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) есепке алынған вексель сомасына:
Дт 1405 "Клиенттердің есепке алынған вексельдері"
Кт 1051 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі
корреспонденттік шот"
1052 "Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар";
2) есепке алынған вексель бойынша дисконт сомасына:
Дт 1405 "Клиенттердің есепке алынған вексельдері" (бөлек жеке
шот)
Кт 1432 "Есепке алынған вексельдер бойынша дисконт";
3) есепке алынған вексель бойынша сыйлықақы сомасына:
Дт 1433 "Есепке алынған вексельдер бойынша сыйлықақы"
Кт 1405 "Клиенттердің есепке алынған вексельдері";
4) алдыңғы вексель ұстаушылар есептеген сыйақы сомасына, есептелген вексель бойынша:
Дт 1406 "Клиенттердің есепке алынған вексельдері бойынша
алдыңғы вексель ұстаушылар есептеген сыйақы"
Кт 1051 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі
корреспонденттік шот"
1052 "Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар".
Сонымен бір мезгілде, кепіл затына құқық белгілейтін құжаттардың, клиентке міндетті қайтаруға жататын кепіл туралы шарттың және басқа құжаттардың түпнұсқасының 1 (бір) теңге шартты құнына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Кіріс 7339 "Әр түрлі құндылықтар мен құжаттар".
166-2. Есепке алынған вексель бойынша дисконтты немесе сыйлықақыны амортизациялау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1) на сумму дисконта по учтенному векселю:
Дт 1432 "Дисконт по учтенным векселям"
Кт 4405 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по
учтенным векселям клиентов";
2) на сумму премии по учтенному векселю:
Дт 5235 "Расходы по амортизации премии по учтенным векселям"
Кт 1433 "Премия по учтенным векселям".
166-3. При начислении вознаграждения по учтенному векселю осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1752 "Начисленные доходы по учтенным векселям"
Кт 4405 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по
учтенным векселям клиентов".
При фактическом получении начисленного вознаграждения по учтенному векселю осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1051 "Корреспондентский счет в Национальном Банке
Республики Казахстан"
1052 "Корреспондентские счета в других банках"
Кт 1406 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
векселедержателями по учтенным векселям клиентов".
1752 "Начисленные доходы по учтенным векселям".
166-4. При наступлении срока платежа по учтенному векселю осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт 1051 "Корреспондентский счет в Национальном Банке
Республики Казахстан"
1052 "Корреспондентские счета в других банках"
Кт 1405 "Учтенные векселя клиентов"
1406 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
векселедержателями по учтенным векселям клиентов"
1752 "Начисленные доходы по учтенным векселям",
и, одновременно:
Расход 7339 "Разные ценности и документы".
166-5. При досрочном погашении учтенного векселя осуществляются бухгалтерские записи, предусмотренные пунктом 166-4 настоящей Инструкции, а также следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму недоначисленного дисконта по учтенному векселю:
Дт 1432 "Дисконт по учтенным векселям"
Кт 1405 "Учтенные векселя клиентов" (отдельный лицевой
счет);
2) на сумму недоначисленной премии по учтенному векселю:
Дт 1405 "Учтенные векселя клиентов"
Кт 1433 "Премия по учтенным векселям".
166-6. При индоссировании векселя или передаче его для переучета в Национальный Банк Республики Казахстан осуществляются бухгалтерские записи, предусмотренные пунктом 166-5 настоящей Инструкции, а также следующие бухгалтерские записи:
на учетную стоимость векселя и сумму превышения над учетной стоимостью векселя:
Дт 1051 "Корреспондентский счет в Национальном Банке
Республики Казахстан"
1052 "Корреспондентские счета в других банках"
Кт 1405 "Учтенные векселя клиентов"
4734 "Реализованные доходы от прочей переоценки",
и, одновременно:
Расход 7339 "Разные ценности и документы".
§ 2. Учет операций после совершения протеста по векселю

1) Есепке алынған вексель бойынша дисконт сомасына:
Дт 1432 "Есепке алынған вексельдер бойынша дисконт"
Кт 4405 "Клиенттердің есепке алынған вексельдері бойынша
сыйақы алуға байланысты кірістер";
2) есепке алынған вексельдер бойынша сыйлықақы сомасына:
Дт 5235 "Есепке алынған вексельдер бойынша сыйлықақы
амортизациясы бойынша шығыстар"
Кт 1433 "Есепке алынған вексельдер бойынша сыйлықақы".
166-3. Есепке алынған вексельдер бойынша сыйақы есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1752 "Есепке алынған вексельдер бойынша есептелген
кірістер"
Кт 4405 "Клиенттердің есепке алынған вексельдері бойынша
сыйақы алуға байланысты кірістер".
Есепке алынған вексельдер бойынша есептелген сыйақыны нақты алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1051 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі
корреспонденттік шот"
1052 "Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар"
Кт 1406 "Клиенттердің есепке алынған вексельдері бойынша
алдыңғы вексель ұстаушылар есептеген сыйақы"
1752 "Есепке алынған вексель бойынша есептелген кірістер".
166-4. Есепке алынған вексель бойынша төлем мерзімі басталған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт 1051 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі
корреспонденттік шот"
1052 "Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар"
Кт 1405 "Клиенттердің есепке алынған вексельдері"
1406 "Клиенттердің есепке алынған вексельдері бойынша
алдыңғы вексель ұстаушылар есептеген сыйақы"
1752 "Есепке алынған вексельдер бойынша есептелген
кірістер",
және сонымен бір мезгілде:
Шығыс 7339 "Әр түрлі құндылықтар мен құжаттар".
166-5. Есепке алынған вексельді мерзімінен бұрын өтеу кезінде осы Нұсқаулықтың 166-4-тармағында көзделген бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады, сондай-ақ мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) есепке алынған вексель бойынша толық есептелмеген дисконт сомасына:
Дт 1432 "Есепке алынған вексель бойынша дисконт"
Кт 1405 "Клиенттердің есепке алынған векселі" (бөлек жеке
шот);
2) есепке алынған вексель бойынша толық есептелмеген сыйлықақы сомасына:
Дт 1405 "Клиенттердің есепке алынған вексельдері"
Кт 1433 "Есепке алынған вексельдер бойынша сыйлықақы".
166-6. Вексельді индоссалау кезінде немесе оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қайта есепке алу үшін берген кезде осы Нұсқаулықтың 166-5-тармағында көзделген бухгалтерлік жазбалар, сондай-ақ мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
вексельдің есепке алу құнына және вексельді есепке алу құнынан артық сомаға:
Дт 1051 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі
корреспонденттік шот"
1052 "Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар"
Кт 1405 "Клиенттердің есепке алынған вексельдері"
4734 "Басқа да қайта бағалаудан іске асырылған кірістер",
және сонымен бір мезгілде:
Шығыс 7339 "Әр түрлі құндылықтар мен құжаттар".
§ 2. Вексель бойынша наразылық білдірілгеннен кейін операцияларды есепке алу

166-7. В случае неоплаты учтенного векселя плательщиком при наступлении срока платежа по векселю, после совершения протеста по векселю осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму опротестованного векселя:
Дт 1425 "Опротестованные векселя клиентов"
Кт 1405 "Учтенные векселя клиентов";
2) на сумму начисленного вознаграждения по опротестованному векселю:
Дт 1425 "Опротестованные векселя клиентов"
Кт 1752 "Начисленные доходы по учтенным векселям";
3) на сумму неустойки (штрафа, пени) и комиссионного дохода, взысканную без согласия плательщика по опротестованному векселю:
Дт 1749 "Прочее просроченное вознаграждение"
1818 "Начисленные прочие комиссионные доходы"
1879 "Начисленная неустойка (штраф, пеня)"
Кт 4424 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по
просроченной задолженности клиентов по займам"
4608 "Прочие комиссионные доходы".
166-8. При наличии объективных признаков в отношении невозврата задолженности по векселю, после совершения протеста по векселю на сумму создаваемых резервов (провизий) по опротестованному векселю осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 5455 "Ассигнования на резервы (провизии) по займам и
финансовому лизингу, предоставленным клиентам"
Кт 1428 "Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу,
предоставленным клиентам".
166-9. При невозможности взыскания задолженности по опротестованному векселю осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму списания задолженности за счет созданных резервов (провизий):
Дт 1428 "Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу,
предоставленным клиентам"
Кт 1425 "Опротестованные векселя клиентов"
1749 "Прочее просроченное вознаграждение"
1818 "Начисленные прочие комиссионные доходы"
1879 "Начисленная неустойка (штраф, пеня)",
и, одновременно:
Расход 7339 "Разные ценности и документы"
Приход 7130 "Долги, списанные в убыток".
166-10. При погашении опротестованного векселя за счет созданных резервов (провизий) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму списания за счет созданных резервов (провизий):
Дт 1051 "Корреспондентский счет в Национальном Банке
Республики Казахстан"
Кт 1052 "Корреспондентские счета в других банках"
4955 "Доходы от восстановления резервов (провизий),
созданных по займам и финансовому лизингу,
предоставленным клиентам",
и, одновременно:
Расход 7130 "Долги, списанные в убыток".
§ 3. Учет операций по оплате домицилированных векселей

166-7. Төлеуші есепке алынған вексельге ақы төлемеген жағдайда вексель бойынша төлем мерзімі басталған кезде вексель бойынша наразылық жасалғаннан кейін мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) наразылық білдірілген вексель сомасына:
Дт 1425 "Клиенттердің наразылығы білдірілген вексельдері"
Кт 1405 "Клиенттердің есепке алынған вексельдері";
2) наразылық білдірілген вексельдер бойынша есептелген сыйақы сомасына:
Дт 1425 "Клиенттердің наразылығы білдірілген вексельдері"
Кт 1752 "Есепке алынған вексельдер бойынша есептелген
кірістер";
3) наразылық білдірілген вексель бойынша төлеушінің келісімінсіз өндіріп алынған тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) және комиссиялық кіріс сомасына:
Дт 1749 "Басқа да мерзімі өткен сыйақы"
1818 "Есептелген басқа да комиссиялық кірістер"
1879 "Есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)"
Кт 4424 "Клиенттердің заемдар бойынша мерзімі өткен
берешектері бойынша сыйақы алумен байланысты
кірістер"
4608 "Басқа да комиссиялық кірістер".
166-8. Вексель бойынша берешекті қайтармауға қатысты объективті белгілер болған кезде, вексель бойынша наразылық білдірілгеннен кейін наразылық білдірілген вексель бойынша жасалған резервтер (провизиялар) сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 5455 "Клиенттерге берілген заемдар және қаржы лизингі
бойынша резервтерге (провизияға) ақша бөлу"
Кт 1428 "Клиенттерге берілген заемдар және қаржы лизингі
бойынша резервтер (провизиялар)".
166-9. Наразылық білдірілген вексель бойынша берешекті өндіріп алу мүмкін болмаған жағдайда мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
жасалған резервтердің (провизиялардың) есебінен берешекті есептен шығару сомасына:
Дт 1428 "Клиенттерге берілген заемдар және қаржы лизингі
бойынша резервтер (провизиялар)"
Кт 1425 "Клиенттердің наразылығы білдірілген вексельдері"
1749 "Басқа да мерзімі өткен сыйақы"
1818 "Есептелген басқа да комиссиялық кірістер"
1879 "Есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)",
және сонымен бір мезгілде:
Шығыс 7339 "Әр түрлі құндылықтар мен құжаттар"
Кіріс 7130 "Шығынға жазылған борыштар".
166-10. Наразылық білдірілген вексельдерді резервтер (провизиялар) есебінен өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
жасалған резервтер (провизиялар) есебінен есептен шығару сомасына:
Дт 1051 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі
корреспонденттік шот"
1052 "Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар"
Кт 4955 "Клиенттерге берілген заемдар және қаржы лизингі
бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына
келтіруден кірістер",
және сонымен бір мезгілде:
Шығыс 7130 "Шығынға жазылған борыштар".
§ 3. Домицильдендірілген вексельдерге ақы төлеу бойынша операцияларды есепке алу

166-11. При домицилиации векселя осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и обязательств по домицилированному векселю:
Дт 6180 "Возможные требования по векселям"
Кт 6680 "Возможные обязательства по векселям",
и, одновременно, на условную стоимость правоустанавливающих документов на предмет залога, оригинала договора о залоге и других документов, подлежащих обязательному возврату клиенту, 1 (один) тенге:
Приход 7339 "Разные ценности и документы";
2) на сумму денег, принимаемых в качестве обеспечения обязательств домицилианта:
Дт 1001 "Наличность в кассе"
1051 "Корреспондентский счет в Национальном Банке
Республики Казахстан"
1052 "Корреспондентские счета в других банках"
2203 "Текущие счета юридических лиц"
2204 "Текущие счета физических лиц"
Кт 2213 "Вклад, являющийся обеспечением обязательств
физических лиц"
2223 "Вклад, являющийся обеспечением обязательств
юридических лиц"
2240 "Счет хранения денег, принятых в качестве
обеспечения (заклад, задаток) обязательств
клиентов";
3) на сумму комиссионного дохода:
Дт 1001 "Наличность в кассе"
Кт 4608 "Прочие комиссионные доходы".
166-12. При совершении домицилиатом платежа по векселю осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму платежа по векселю:
Дт 2213 "Вклад, являющийся обеспечением обязательств
физических лиц"
2223 "Вклад, являющийся обеспечением обязательств
юридических лиц"
2240 "Счет хранения денег, принятых в качестве
обеспечения (заклад, задаток) обязательств клиентов"
Кт 1001 "Наличность в кассе"
1051 "Корреспондентский счет в Национальном Банке
Республики Казахстан"
1052 "Корреспондентские счета в других банках"
2203 "Текущие счета юридических лиц"
2204 "Текущие счета физических лиц";
2) на сумму условных требований и обязательств по домицилированному векселю:
Дт 6680 "Возможные обязательства по векселям"
Кт 6180 "Возможные требования по векселям",
и, одновременно:
Расход 7339 "Разные ценности и документы".
§ 4. Учет операций по принятию векселей на инкассо
166-13. При принятии векселя на инкассо на условную стоимость правоустанавливающих документов на предмет залога, оригинала договора о залоге и других документов, подлежащих обязательному возврату клиенту, 1 (один) тенге осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Приход 7339 "Разные ценности и документы".
166-14. При получении платежа по векселю, принятому на инкассо, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму полученного платежа:
Дт 1051 "Корреспондентский счет в Национальном Банке
Республики Казахстан",
1052 "Корреспондентские счета в других банках";
Кт 2203 "Текущие счета юридических лиц",
4608 "Прочие комиссионные доходы";
и, одновременно:
Расход 7339 "Разные ценности и документы".
§ 5. Учет операций по авалированию векселей

166-11. Вексельдерді домицильдендіру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) домицильдендірілген вексельдер бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт 6180 "Вексельдер бойынша ықтимал талаптар"
Кт 6680 "Вексельдер бойынша ықтимал міндеттемелер",
және сонымен бір мезгілде, кепіл затына құқық белгілейтін құжаттардың, клиентке міндетті қайтаруға жататын кепіл туралы шарттың және басқа құжаттардың түпнұсқасының 1 (бір) теңге шартты құнына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Кіріс 7339 "Әр түрлі құндылықтар мен құжаттар";
2) домицилианттың міндеттемелерін қамтамасыз ретінде қабылданатын ақша сомасына:
Дт 1001 "Кассадағы қолма-қол ақша"
1051 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі
корреспонденттік шот"
1052 "Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар"
2203 "Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары"
2204 "Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары"
Кт 2213 "Жеке тұлғалардың міндеттемелерін қамтамасыз ету
болып табылатын салым"
2223 "Заңды тұлғалардың міндеттемелерін қамтамасыз ету
болып табылатын салым"
2240 "Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілсалым, кепілзат) ретінде қабылданған ақшаны
сақтау шоты";
3) комиссиялық кіріс сомасына:
Дт 1001 "Кассадағы қолма-қол ақша"
Кт 4608 "Басқа да комиссиялық кірістер".
166-12. Домицилиат вексель бойынша төлем жасаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) вексель бойынша төлем сомасына:
Дт 2213 "Жеке тұлғалардың міндеттемелерін қамтамасыз ету
болып табылатын салым"
2223 "Заңды тұлғалардың міндеттемелерін қамтамасыз ету
болып табылатын салым"
2240 "Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету
(кепілсалым, кепілзат) ретінде қабылданған ақшаны
сақтау шоты"
Кт 1001 "Кассадағы қолма-қол ақша"
1051 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі
корреспонденттік шот"
1052 "Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар"
2203 "Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары"
2204 "Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары";
2) домицилдендірілген вексель бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт 6680 "Вексельдер бойынша ықтимал міндеттемелер"
Кт 6180 "Вексельдер бойынша ықтимал талаптар",
және сонымен бір мезгілде:
Шығыс 7339 "Әр түрлі құндылықтар мен құжаттар".
§ 4. Вексельдерді инкассоға қабылдау бойынша операцияларды есепке алу
166-13. Вексельдерді инкассоға қабылдау кезінде кепіл затына құқық белгілейтін құжаттардың, клиентке міндетті қайтаруға жататын кепіл туралы шарттың және басқа құжаттардың түпнұсқасының 1 (бір) теңге шартты құнына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Кіріс 7339 "Әр түрлі құндылықтар мен құжаттар".
166-14. Инкассоға қабылданған вексель бойынша төлемді алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
алынған төлем сомасына:
Дт 1051 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі
корреспонденттік шот"
1052 "Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар"
Кт 2203 "Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары"
4608 "Басқа да комиссиялық кірістер";
және сонымен бір мезгілде:
Шығыс 7339 "Әр түрлі құндылықтар мен құжаттар".
§ 5. Вексельдерді авалирлеу бойынша операцияларды есепке алу

166-15. При проставлении аваля на векселе осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и обязательств:
Дт 6180 "Возможные требования по векселям"
Кт 6680 "Возможные обязательства по векселям";
2) на сумму денег, принимаемых в качестве обеспечения обязательств по авалю:
Дт 1001 "Наличность в кассе"
1051 "Корреспондентский счет в Национальном Банке
Республики Казахстан"
1052 "Корреспондентские счета в других банках"
2203 "Текущие счета юридических лиц"
2204 "Текущие счета физических лиц"
Кт 2213 "Вклад, являющийся обеспечением обязательств
физических лиц"
2223 "Вклад, являющийся обеспечением обязательств
юридических лиц"
2240 "Счет хранения денег, принятых в качестве
обеспечения (заклад, задаток) обязательств
клиентов";
3) на стоимость залогового имущества:
Приход 7250 "Имущество, принятое в обеспечение (залог)".
Одновременно, на условную стоимость правоустанавливающих документов на предмет залога, оригинала договора о залоге и других документов, подлежащих обязательному возврату клиенту, 1 (один) тенге осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Приход 7339 "Разные ценности и документы".
166-16. При осуществлении платежа по авалированному векселю осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и обязательств:
Дт 6680 "Возможные обязательства по векселям"
Кт 6180 "Возможные требования по векселям";
2) на сумму денег, ранее принятых в качестве обеспечения обязательств по авалю:
Дт 2213 "Вклад, являющийся обеспечением обязательств
физических лиц"
2223 "Вклад, являющийся обеспечением обязательств
юридических лиц"
2240 "Счет хранения денег, принятых в качестве
обеспечения (заклад, задаток) обязательств клиентов"
Кт 1001 "Наличность в кассе"
1051 "Корреспондентский счет в Национальном Банке
Республики Казахстан"
1052 "Корреспондентские счета в других банках"
2203 "Текущие счета юридических лиц"
2204 "Текущие счета физических лиц";
3) на стоимость залогового имущества:
Расход 7250 "Имущество, принятое в обеспечение (залог)".
Одновременно, на условную стоимость правоустанавливающих документов на предмет залога, оригинала договора о залоге и других документов, подлежащих обязательному возврату клиенту, 1 (один) тенге осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Расход 7339 "Разные ценности и документы".
166-17. При оплате авалированного векселя, обеспеченного имуществом (за исключением денег), осуществляются следующие бухгалтерские записи:

166-15. Вексельге аваль қою кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт 6180 "Вексельдер бойынша ықтимал талаптар"
Кт 6680 "Вексельдер бойынша ықтимал міндеттемелер";
2) аваль бойынша міндеттемелерді қамтамасыз ету ретінде қабылданатын ақша сомасына:
Дт 1001 "Кассадағы қолма-қол ақша"
1051 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі
корреспонденттік шот"
1052 "Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар"
2203 "Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары"
2204 "Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары"
Кт 2213 "Жеке тұлғалардың міндеттемелерін қамтамасыз ету
болып табылатын салым"
2223 "Заңды тұлғалардың міндеттемелерін қамтамасыз ету
болып табылатын салым"
2240 "Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету
(кепілсалым, кепілзат) ретінде қабылданған ақшаны
сақтау шоты";
3) кепіл мүлкінің құнына:
Кіріс 7250 "Қамтамасыз етуге қабылданған мүлік (кепіл)".
Сонымен бір мезгілде, кепіл затына құқық белгілейтін құжаттардың, клиентке міндетті қайтаруға жататын кепіл туралы шарттың және басқа құжаттардың түпнұсқасының 1 (бір) теңге шартты құнына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Кіріс 7339 "Әр түрлі құндылықтар мен құжаттар".
166-16. Авалирленген вексель бойынша төлемдерді жүзеге асыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт 6680 "Вексельдер бойынша ықтимал міндеттемелер"
Кт 6180 "Вексельдер бойынша ықтимал талаптар";
2) аваль бойынша міндеттемелерді қамтамасыз ету ретінде бұрын қабылданған ақша сомасына:
Дт 2213 "Жеке тұлғалардың міндеттемелерін қамтамасыз ету
болып табылатын салым"
2223 "Заңды тұлғалардың міндеттемелерін қамтамасыз ету
болып табылатын салым"
2240 "Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету
(кепілсалым, кепілзат) ретінде қабылданған ақшаны
сақтау шоты"
Кт 1001 "Кассадағы қолма-қол ақша"
1051 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі
корреспонденттік шот"
1052 "Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар"
2203 "Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары"
2204 "Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары";
3) кепіл мүлкінің құнына:
Шығыс 7250 "Қамтамасыз етуге қабылданған мүлік (кепіл)".
Сонымен бір мезгілде, кепіл затына құқық белгілейтін құжаттардың, клиентке міндетті қайтаруға жататын кепіл туралы шарттың және басқа құжаттардың түпнұсқасының 1 (бір) теңге шартты құнына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Шығыс 7339 "Әр түрлі құндылықтар мен құжаттар".
166-17. Мүлікпен қамтамасыз етілген авалирленген вексельге ақы төлеу кезінде (ақшаны қоспағанда), мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1) на сумму оплаты по авалированному векселю:
Дт 1861 "Дебиторы по гарантиям"
Кт 1001 "Наличность в кассе"
1051 "Корреспондентский счет в Национальном Банке
Республики Казахстан"
1052 "Корреспондентские счета в других банках";
2) при возмещении суммы исполненного банком обязательства по авалированному векселю:
Дт 1001 "Наличность в кассе"
1051 "Корреспондентский счет в Национальном Банке
Республики Казахстан"
1052 "Корреспондентские счета в других банках"
2203 "Текущие счета юридических лиц"
2204 "Текущие счета физических лиц"
Кт 1861 "Дебиторы по гарантиям",
и, одновременно:
Расход 7339 "Разные ценности и документы",
на стоимость залогового имущества:
Расход 7250 "Имущество, принятое в обеспечение (залог)";
3) на сумму условных требований и обязательств по авалированному векселю:
Дт 6680 "Возможные обязательства по векселям"
Кт 6180 "Возможные требования по векселям".
166-18. Учет авалированного векселя, обязательство по которому необеспечено, осуществляется в порядке, предусмотренном в параграфе 1 Главы 12 настоящей Инструкции.
166-19. Учет авалированного векселя, обеспеченного залогом имущества (за исключением денег), осуществляется в порядке, предусмотренном пунктами с 159 по 162 настоящей Инструкции.
§ 6. Учет операций по акцепту векселей в порядке посредничества
166-20. При акцепте векселя в порядке посредничества осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и обязательств:
Дт 6180 "Возможные требования по векселям"
Кт 6680 "Возможные обязательства по векселям";
2) на сумму комиссии:
Дт 1051 "Корреспондентский счет в Национальном Банке
Республики Казахстан"
1052 "Корреспондентские счета в других банках"
Кт 2869 "Кредиторы по гарантиям".
166-21. При амортизации первоначально признанного обязательства по оплате акцептованного векселя осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 2869 "Кредиторы по гарантиям"
Кт 4608 "Прочие комиссионные доходы".
166-22. При осуществлении платежа по акцептованному векселю осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и обязательств:
Дт 6680 "Возможные обязательства по векселям"
Кт 6180 "Возможные требования по векселям";
2) на сумму несамортизированного комиссионного вознаграждения:
Дт 2869 "Кредиторы по гарантиям"
Кт 4606 "Комиссионные доходы за услуги по операциям с
гарантиями".
166-23. При создании резервов (провизий) для урегулирования обязательства по оплате акцептованного векселя осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт 5465 "Ассигнования на резервы (провизии) по условным
обязательствам"
Кт 2869 "Кредиторы по гарантиям",
и, одновременно, на сумму, не превышающую сумму созданных резервов (провизий), при его создании в случаях, когда условием сделки между банком и векселедержателем о приеме векселя к оплате предусмотрено возмещение клиентом суммы, выплаченной банком в пользу его кредитора:
Дт 1861 "Дебиторы по гарантиям"
Кт 4958 "Доходы от восстановления резервов (провизий),
созданных по условным обязательствам".

1) авалирленген вексель бойынша ақы төлеу сомасына:
Дт 1861 "Кепілдіктер бойынша дебиторлар"
Кт 1001 "Кассадағы қолма-қол ақша"
1051 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі
корреспонденттік шот"
1052 "Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар";
2) авалирленген вексель бойынша банк орындаған міндеттеме сомасын өтеу кезінде:
Дт 1001 "Кассадағы қолма-қол ақша"
1051 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі
корреспонденттік шот"
1052 "Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар"
2203 "Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары"
2204 "Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары"
Кт 1861 "Кепілдіктер бойынша дебиторлар",
және сонымен бір мезгілде:
Шығыс 7339 "Әр түрлі құндылықтар мен құжаттар",
кепіл мүлкінің құнына:
Шығыс 7250 "Қамтамасыз етуге қабылданған мүлік (кепіл)";
3) авалирленген вексель бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт 6680 "Вексельдер бойынша ықтимал міндеттемелер"
Кт 6180 "Вексельдер бойынша ықтимал талаптар".
166-18. Міндеттеме қамтамасыз етілмеген авалирленген вексельді есепке алу осы Нұсқаулықтың 12-тарауының 1-параграфында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
166-19. Мүлік кепілімен (ақшаны қоспағанда) қамтамасыз етілген авалирленген вексельді есепке алу осы Нұсқаулықтың 159 - 162-тармақтарында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
§6. Вексельдерді делдалдық тәртіппен акцептеу бойынша операцияларды есепке алу
166-20. Вексельдерді делдалдық тәртіппен акцептеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт 6180 "Вексельдер бойынша ықтимал талаптар"
Кт 6680 "Вексельдер бойынша ықтимал міндеттемелер";
2) комиссия сомасына:
Дт 1051 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі
корреспонденттік шот"
1052 "Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар"
Кт 2869 "Кепілдіктер бойынша кредиторлар".
166-21. Акцептелген вексельге ақы төлеу бойынша бастапқы танылған міндеттемені амортизациялау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт 2869 "Кепілдіктер бойынша кредиторлар"
Кт 4608 "Басқа да комиссиялық кірістер".
166-22. Акцептелген вексель бойынша төлемді жүзеге асыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт 6680 "Вексельдер бойынша ықтимал міндеттемелер"
Кт 6180 "Вексельдер бойынша ықтимал талаптар";
2) амортизацияланбаған комиссиялық сыйақы сомасына:
Дт 2869 "Кепілдіктер бойынша кредиторлар"
Кт 4606 "Кепілдіктермен операциялар бойынша қызмет көрсету
үшін комиссиялық кірістер".
166-23. Акцепттелген вексельге ақы төлеу бойынша міндеттемелерді реттеу үшін резервтер (провизиялар) жасау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт 5465 "Шартты міндеттемелер бойынша резервке (провизияға)
ақша бөлу"
Кт 2869 "Кепілдіктер бойынша кредиторлар",
сонымен бір мезгілде, банк пен вексель ұстаушы арасында вексельді ақы төлеуге қабылдау туралы мәміленің шартында банк өзінің кредиторының пайдасына төлеген соманы кредитордың қайтаруы көзделген жағдайларда оны құру кезінде жасалған резервтер (провизиялар) сомасынан аспайтын сомаға:
Дт 1861 "Кепілдіктер бойынша дебиторлар"
Кт 4958 "Шартты міндеттемелер бойынша жасалған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер".

166-24. При осуществлении платежа по векселю, акцептованному в порядке посредничества, на сумму оплаты по акцептованному векселю осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 2869 "Кредиторы по гарантиям"
1001 "Наличность в кассе"
1051 "Корреспондентский счет в Национальном Банке
Республики Казахстан"
Кт 1052 "Корреспондентские счета в других банках".
166-25. При возмещении суммы исполненного банком обязательства по оплате акцептованного векселя осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1001 "Наличность в кассе"
1051 "Корреспондентский счет в Национальном Банке
Республики Казахстан"
1052 "Корреспондентские счета в других банках"
Кт 1861 "Дебиторы по гарантиям".
На сумму условных требований и обязательств осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 6680 "Возможные обязательства по векселям"
Кт 6180 "Возможные требования по векселям".".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сизова С.И.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", Акционерного общества "Банк Развития Казахстана", Акционерного общества "Казахстанский фонд гарантирования депозитов".
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Галиеву Д.Т.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко

166-24. Делдалдық тәртібімен акцептелген вексель бойынша төлемді жүзеге асыру кезінде акцептелген вексель бойынша ақы төлеу сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 2869 "Кепілдіктер бойынша кредиторлар"
1001 "Кассадағы қолма-қол ақша"
1051 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі
корреспонденттік шот"
Кт 1052 "Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар".
166-25. Акцептелген вексельге ақы төлеу бойынша банк орындаған міндеттеме сомасын өтеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт 1001 "Кассадағы қолма-қол ақша"
1051 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі
корреспонденттік шот"
1052 "Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар"
Кт 1861 "Кепілдіктер бойынша дебиторлар".
Шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 6680 "Вексельдер бойынша ықтимал міндеттемелер"
Кт 6180 "Вексельдер бойынша ықтимал талаптар".".
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Сизова С.И.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігіне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне, "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамына, "Қазақстанның депозиттерге кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамына жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ғалиеваға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Г. Марченко