Об утверждении Правил проведения медицинского обследования с целью признания гражданина больным заразной формой туберкулеза
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 сентября 2009 года № 481. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2009 года № 5836. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-107/2020.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 6.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 23.09.2020 № ҚР ДСМ-107/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 106 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения медицинского обследования с целью признания гражданина больным заразной формой туберкулеза.
2. Руководителям управлений здравоохранения областей, городов Астана и Алматы принять настоящий приказ к исполнению.
3. Департаменту стратегии и развития здравоохранения Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Айдарханов А.Т.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) направить настоящий приказ на официальное опубликование после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Вощенкову Т.А.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Ж. Доскалиев
Утверждено приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2009 года № 481
Правила
проведения медицинского обследования с целью признания
гражданина больным заразной формой туберкулеза
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок проведения медицинского обследования с целью признания гражданина больным заразной формой туберкулеза (далее - Правила).
2. Заразная форма туберкулеза - заболевание, представляющее опасность для окружающих в связи с выделением больным во внешнюю среду бактерий туберкулеза.
3. Пациент - физическое лицо, являющееся (являвшееся) потребителем медицинских услуг.
4. Бактериовыделитель (БК+) - гражданин, выделяющий микобактерии туберкулеза во внешнюю среду.

Азаматты туберкулездің жұқпалы түрімен ауырады деп тану мақсатында медициналық тексеруді өткізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 30 қыркүйектегі N 481 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 30 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5836 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-107/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 23.09.2020 № ҚР ДСМ-107/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 106-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Азаматты туберкулездің жұқпалы түрімен ауырады деп тану мақсатында медициналық тексеруді өткізу ережесі бекітілсін.
2. Облыстардың, Астана және Алматы қалалары денсаулық сақтау басқармаларының басшылары осы бұйрықты орындасын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Стратегия және денсаулық сақтау саласын дамыту департаменті (Айдарханов А.Т.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Бисмильдин Ф.Б.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде оны мемлекеттік тіркегеннен кейін ресми жариялауға жіберсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Денсаулық сақтау вице-министрі Т.А. Вощенковаға жүктелсін.
6. Осы бұйрық оны алғаш ресми жариялаған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Ж. Досқалиев
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2009 жылғы 30 қыркүйектегі
N 481 бұйрығымен
бекітілген
Азаматты туберкулездің жұқпалы түрімен ауырады деп тану мақсатында медициналық куәландыру жүргізу ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы ереже Азаматты туберкулездің жұқпалы түрімен ауырады деп тану мақсатында медициналық куәландыру жүргізу тәртібін (бұдан әрі – Ереже) айқындайды.
2. Туберкулездің жұқпалы түрі – науқастардың туберкулез бактерияларын бөлуіне байланысты айналасындағыларға қауіп төндіретін ауру.
3. Пациент – медициналық қызметтердің тұтынушылары болып табылатын (болған) жеке тұлға.
4. Бактерия шығарушы (БК+) – сыртқы ортаға микробактерия шығаратын азамат.

2. Правила проведения медицинского обследования с целью
признания гражданина больным заразной формой туберкулеза
5. Выявление заразной формы туберкулеза осуществляется при:
1) обращении гражданина в медицинскую организацию, в том числе - оказывающую амбулаторно-поликлиническую помощь;
2) профилактическом медицинском осмотре (при поступлении на учебу в школу, высшие и средние учебные заведения, устройстве на работу, целевых, скрининговых медицинских осмотрах, диспансеризации);
3) диагностике и лечении других заболеваний;
4) вакцинации;
5) иных обстоятельствах.
6. Гражданин подлежит обязательному обследованию на туберкулез, если предъявляет жалобы на:
1) кашель (более 2 недель);
2) выделение мокроты;
3) потливость;
4) утомляемость, слабость;
5) повышение температуры тела;
6) кровохарканье;
7) потерю аппетита, веса.
Гражданин, обратившийся с жалобами, подозрительными на туберкулез, и (или) изменениями на флюоро- или рентгенограмме должен быть направлен на микроскопическое исследование мокроты в срок не позднее трех дней после обращения.
7. Обследование на туберкулез включает в себя следующие исследования:
1) обязательные:
микроскопическое исследование мокроты (3-х кратное исследование утренней порции мокроты);
2) дополнительные:
рентгенологическое (флюорография, рентгенография);
микробиологическое (бакпосев);
бронхологические;
анализы крови, мочи и др. биоматериала;
УЗИ (внелегочные формы туберкулеза).
8. Признание гражданина больным заразной формой туберкулеза осуществляется на основании заключения организации здравоохранения с учетом результатов лабораторных и инструментальных исследований.
9. Гражданин, выделяющий микобактерии туберкулеза, признается больным заразной формой туберкулеза или бактериовыделителем (БК+) в следующих случаях:
1) у которого в результате исследований под микроскопом по меньшей мере в двух анализах мокроты обнаружены кислотоустойчивые бактерий (БК);
2) с одной положительной пробой мокроты на БК и патологическими изменениями, выявленными рентгенологическим методом;
3) с однократным обнаружением в мазке кислотоустойчивых бактерий (БК) и с выделением культуры микобактерий туберкулеза.
10. Больной туберкулезом подлежит обязательному медицинскому наблюдению и лечению, обеспечивается необходимыми лекарственными средствами в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи.
11. Медицинским работником по месту выявления на каждого больного заразной формой туберкулеза подается экстренное извещение по форме 058-у в территориальный орган государственного санитарно-эпидемиологического надзора.

2. Азаматты туберкулездің жұқпалы түрімен ауырады деп тану мақсатында медициналық куәландыру жүргізу ережесі
5. Туберкулездің жұқпалы түрін анықтау:
1) азаматтың денсаулық сақтау ұйымына, оның ішінде бастапқы медициналық-санитарлық көмек көрсететін ұйымдарға қаралған;
2) алдын алу медициналық тексеру (мектепке, жоғары және орта оқу орнына түскенде, жұмысқа орналасқанда, нысаналық, скринингтік медициналық тексерулерде, диспансерлеуде);
3) басқа ауруларды диагностикалау мен емдеу;
4) вакцинациялау;
5) өзге де жағдайлар кезінде жүзеге асырылады.
6. Азамат міндетті түрде туберкулезге тексеріледі, егер ол мыналарға шағымданған болса:
1) жөтел (кемінде 2 апта);
2) қақырық бөлінген жағдайда;
3) тершеңдік;
4) шаршау, әлсіреу;
5) дененің қызуы көтерілгенде;
6) қан түкіргенде;
7) тәбеті жоғалғанда, салмағы азайғанда.
Флюоро- және (немесе) рентгенограммасында өзгерістері бар туберкулезге күдікті азамат шағымданып қаралған жағдайда қаралғаннан кейін үш күннен кешіктірмей қақырығы микроскопиялық зерттеуге жіберілуі тиіс.
7. Туберкулезге тексерілу мынадай зерттеулерді қамтиды:
1) міндетті:
қақырықты микроскопиялық зерттеу (таңертеңгілік қақырықты 3 рет зерттеу);
2) қосымша:
рентгенологиялық (флюорография, рентгенография);
микробиологиялық (бакөсінділер);
бронхография;
қанның, несеп пен басқа да биоматериалдардың талдаулары;
УДЗ (туберкулездің өкпеден тыс түрі).
8. Азаматты туберкулездің жұқпалы түрімен ауырады деп тану зертханалық және аспаптық зерттеулердің нәтижелері ескеріле отырып, денсаулық сақтау ұйымының қорытындысының негізінде жүзеге асырылады.
9. Туберкулездің микробактериясын бөлетін азамат мынадай жағдайларда:
1) микроскоппен зерттеу нәтижесінде кемінде қақырықтың екі талдауында қышқылға төзімді бактериялар (БШ) табылса;
2) БШ-ға қақырықтың бір оң сынамасы мен рентгенологиялық әдіспен анықталған патологиялық өзгерістері болса;
3) жағындыда бірнеше рет қышқылға төзімді бактериялар мен туберкулездің микробактериялары өсінділерінің бөлінуі бар болса туберкулездің жұқпалы түрімен ауыратын немесе бактерия бөлетін (БК+) науқас деп танылады.
10. Туберкулезбен ауыратын науқас міндетті медициналық бақылау мен емдеуге жатады, тегін медициналық көмектің кепілді көлемінің шеңберінде қажетті дәрілік заттармен қамтамасыз етіледі.
11. Медицина қызметкерлері анықталған орны бойынша туберкулездің жұқпалы түрімен ауыратын әрбір науқасқа аумақтық мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органына 058-е нысаны бойынша шұғыл хабарлама беріледі. V095908

12. Больной заразной формой туберкулеза подлежит обязательной госпитализации в противотуберкулезную организацию для получения интенсивной фазы лечения и реабилитации.
В приемном покое медицинский работник обязан обеспечить больного туберкулезом информацией о его правах и обязанностях, характере имеющегося у него заболевания, применяемых методах лечения и правилах поведения.
После прекращения бактериовыделения больной (БК-) переводится на амбулаторный уровень лечения.
Лечение больного туберкулезом должно контролироваться медицинским работником на протяжении всего периода.
13. Лица, находящиеся или находившиеся в контакте с больным заразной формой туберкулеза, обязаны пройти обследование в целях исключения у них туберкулеза в срок не позже двух недель после установления контакта.
14. Гражданин, признанный больным заразной формой туберкулеза, находящийся на лечении, пользуется всеми правами граждан Республики Казахстан с ограничениями, связанными с необходимостью соблюдения режима пребывания в противотуберкулезной организации.
15. Больной заразной формой туберкулеза, отказывающийся от лечения, назначенного врачом, что зафиксированно в медицинской документации, подлежит принудительному лечению.

12. Туберкулездің жұқпалы түрімен ауыратын науқас емдеудің және оңалтудың жіті фазасын алу үшін туберкулезге қарсы ұйымдарға жатқызылады.
Қабылдау бөлмесінде медицина қызметкері туберкулезбен ауыратын науқасты оның құқықтары мен міндеттері, оның ауруының сипаты, қабылданатын емдеу әдістері мен мінез-құлық ережелері туралы ақпаратпен қамтамасыз етуге міндетті.
(БК–) бактерия бөлу тоқтағанға дейін науқас амбулаториялық деңгейде емдеуге ауыстырылады.
Туберкулезбен ауыратын науқасты бүкіл кезең бойы медицина қызметкері бақылауы тиіс.
13. Туберкулездің жұқпалы түрімен ауыратын науқаспен байланыстағы немесе байланыста болған адамдар байланыстары анықталғаннан кейін екі аптадан кешіктірмей оларда туберкулездің бар-жоқтығын анықтау мақсатында тексеруден өтуге міндетті.
14. Емдеудегі туберкулездің жұқпалы түрімен ауырды деп танылған азамат туберкулезге қарсы ұйымдарда болу режимін сақтау қажеттілігіне байланысты шектеулері бар Қазақстан Республикасы азаматтарының барлық құқықтарын пайдаланады.
15. Дәрігер тағайындаған емдеуден бас тартқан және медициналық құжатында белгіленген туберкулездің жұқпалы түрімен ауыратын науқас мәжбүрлеп емдеуге жатады.