Об утверждении Правил покупки электрической энергии у квалифицированных энергопроизводящих организаций
Приказ Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 29 сентября 2009 года № 264. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 ноября 2009 года № 5841. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 6 марта 2013 года № 63
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра индустрии и новых технологий РК от 06.03.2013 № 63.
В соответствии с подпунктом 10) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2009 года "О поддержке использования возобновляемых источников энергии", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила покупки электрической энергии у квалифицированных энергопроизводящих организаций.
2. Департаменту развития электроэнергетики и угольной промышленности Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан (Бертисбаев Н.Б.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и последующее его опубликование в официальных средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан Турганова Д.Н.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    C. Мынбаев
СОГЛАСОВАН:
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию естественных
монополий
______________ Н. Алдабергенов
1 октября 2009 года
Утверждены
приказом Министра энергетики и
минеральных ресурсов
Республики Казахстан
от 29 сентября 2009 года № 264
Правила покупки электрической энергии у квалифицированных
энергопроизводящих организаций
1. Общие положения
1. Настоящие Правила покупки электрической энергии у квалифицированных энергопроизводящих организаций (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О поддержке использования возобновляемых источников энергии" (далее - Закон) и устанавливают порядок покупки электрической энергии у квалифицированных энергопроизводящих организаций для покрытия нормативных потерь при передаче и распределении электрической энергии региональными электросетевыми компаниями и системным оператором.
2. Понятия и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определенных Законом и Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике".

Білікті энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын сатып алу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрінің 2009 жылғы 29 қыркүйектегі N 264 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 3 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5841 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2013 жылғы 6 наурыздағы № 63 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 06.03.2013 № 63 Бұйрығымен.
"Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 4 шілдедегі Заңының 6-бабы 10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Білікті энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын сатып алу ережеcі бекітілсін.
2. Электр энергетикасын және көмір өнеркәсібін дамыту департаментінің директоры (Н.Б. Бертісбаев) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет мининистрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін және кейіннен оның ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар вице-министрі Д.Н. Тұрғановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр                                             C. Мыңбаев
Келісілді:
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды
реттеу агентігінің төрағасы
___________ Н. Алдабергенов
2009 жылғы 01 қазан
Қазақстан Республикасы
Энергетика және минералдық
ресурстар министрінің
2009 жылғы 29 қыркүйектегі
N 264 бұйрығымен
бекітілген
Энергия өндіруші білікті ұйымдардан электр энергиясын
сатып алу ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Энергия өндіруші білікті ұйымдардан электр энергиясын сатып алу ережесі (бұдан әрі – Ереже) "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабы 10) тармақшасына сәйкес әзірленді және өңірлік электр желілері компаниялары мен жүйелік оператордың электр энергиясын беру және тарату кезіндегі нормативтік шығасыларын жабу үшін энергия өндіруші білікті ұйымдардан электр энергиясын сатып алу тәртібін.
2. Осы Ережеде пайдаланылған басқа ұғымдар мен анықтамалар Заңда және "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі заңдарына сәйкес қолданылады.

3. Общий порядок покупки электрической энергии у квалифицированных энергопроизводящих организаций, а также заключения договора купли - продажи электрической энергии определен статьей 9 Закона.
2. Порядок покупки электрической энергии у квалифицированных
энергопроизводящих организаций региональными электросетевыми
компаниями, системным оператором на компенсацию нормативных
потерь электрической энергии
4. Квалифицированная энергопроизводящая организация подает заявку для заключения договора купли-продажи электрической энергии не позднее чем за один месяц до начала поставки электрической энергии соответствующей региональной электросетевой компании и (или) системному оператору.
5. К заявке для заключения договора купли-продажи электрической энергии квалифицированная энергопроизводящая организация представляет следующие материалы и документы:
1) проект договора купли-продажи электрической энергии, подписанный руководителем квалифицированной энергопроизводящей организации;
2) копию технико-экономического обоснования проекта строительства объекта по использованию возобновляемых источников энергии;
3) информацию об объемах поставляемой электрической энергии, сроках реализации и ценах поставки, а также сроках окупаемости проекта строительства возобновляемых источников энергии, установленных в технико-экономическом обосновании;
4) копию лицензии на производство электрической энергии.
6. Заявка для заключения договора купли-продажи электрической энергии рассматривается Системным оператором, региональными электросетевыми компаниями в течение тридцати календарных дней. По результатам рассмотрения Системный оператор, региональные электросетевые компании заключают договор купли-продажи электрической энергии с квалифицированной энергопроизводящей организацией либо уведомляют квалифицированную энергопроизводящую организацию об отказе в заключении договора купли-продажи электрической энергии.
7. Причинами отказа в заключении договора купли-продажи электрической энергии являются:
1) неполное представление документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил;
2) предоставление документов, содержащих недостоверную информацию.

3. Білікті энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын сатып алудың, сондай-ақ электр энергиясын сатып алу-сату шартын жасасудың жалпы тәртібі Заңның 9-бабында белгіленген.
2. Өңірлік электр желілері компанияларының, жүйелік оператордың нормативтік электр энергиясының өтемақысына энергия өндіруші білікті ұйымдардан электр энергиясын сатып алу тәртібі
4. Энергия өндіруші білікті ұйым электр энергиясын жеткізудің басталуына дейін 1 айдан кешіктірмей электр энергиясын сатып алу-сату шартын жасасу үшін тиісті өңірлік электр желілік компанияға және (немесе) жүйелік операторға өтініш береді.
5. Энергия өндіруші білікті ұйым электр энергиясын сатып алу-сату шартын жасасуға арналған өтінімге мынадай материалдар мен құжаттарды береді:
1) Энергия өндіруші білікті ұйымның басшысы қол қойған электр энергиясын сатып алу-сату шартының жобасы;
2) белгіленген тәртіппен бекітілген жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектісін салу жобасының техникалық-экономикалық негіздемесінің көшірмесі;
3) жеткізілетін электр энергиясының көлемі, сату мерзімдері, және жеткізілім бағасы, сондай-ақ техникалық-экономикалық негіздемесінде белгіленген жаңартылатын энергия көздерін салу жобасының өтелімділік мерзімдері туралы ақпарат;
4) электр энергиясын өндіруге арналған лицензияның көшірмесі.
6. Электр энергиясын сатып алу-сату шартын жасауға арналған өтінімді Жүйелік оператор, өңірлік электр желілік компаниялар күнтізбелік отыз күн ішінде қарайды. Өтінімді қараудың нәтижесі бойынша Жүйелік оператор, өңірлік электр желілік компаниялар энергия өндіруші білікті ұйыммен электр энергиясын сатып алу-сату шартын жасасады, не энергия өндіруші білікті ұйымға электр энергиясын сатып алу-сату шартын жасасудан бас тартатыны туралы хабарлайды.
7. Электр энергиясын сатып алу-сату шартын жасасудан бас тарту себептері:
1) осы Ереженің 5-тармағында көрсетілген құжаттарды толық ұсынбау;
2) жалған ақпаратты қамтитын құжаттарды ұсынуы болып табылады.