Об утверждении Правил выдачи гражданам листа и справки временной нетрудоспособности
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 октября 2009 года № 556. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 ноября 2009 года № 5860. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 июня 2012 года № 394
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 06.06.2012 № 394.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 7.
В целях реализации Трудового Кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года и Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи гражданам листа и справки временной нетрудоспособности.
2. Начальникам управлений здравоохранения областей, городов Астана и Алматы (по согласованию), субъектам здравоохранения, независимо от форм собственности обеспечить осуществление выдачи листа и справки временной нетрудоспособности в соответствии с настоящим приказом.
3. Департаменту стратегии и развития здравоохранения Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Айдарханов А.Т.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Признать утратившими силу:
1) приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам здравоохранения от 29 декабря 2000 года № 859 "Об утверждении Правил выдачи гражданам листков нетрудоспособности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1372/1);
2) приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июня 2004 года № 513 "О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам здравоохранения от 29 декабря 2000 года № 859 "Об утверждении Правил выдачи гражданам листков нетрудоспособности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2979, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 23 августа 2005 года № 154 (888).

Азаматтарға уақытша еңбекке жарамсыздық парағын және анықтамасын беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 23 қазандағы N 556 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 20 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5860 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 6 маусымдағы № 394 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2012.06.06 № 394 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексін, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексін іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Азаматтарға уақытша еңбекке жарамсыздық парағын және анықтамасын беру ережесі бекітілсін.
2. Облыстардың, Астана және Алматы қалалары денсаулық сақтау басқармаларының басшылары (келісім бойынша), меншік нысандарына тиістілігіне қарамастан денсаулық сақтау субъектілері осы бұйрыққа сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын беруді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Стратегия және денсаулық сақтау саласын дамыту департаменті (Айдарханов А.Т.) белгіленген заңнамалық тәртіпте осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Бисмильдин Ф.Б.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
5. Мынадай:
1) Азаматтарға уақытша еңбекке жарамсыздық парағын беру ережесін бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1372/1 тіркелген) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау ісі агенттігі төрағасының 2000 жылғы 29 желтоқсандағы N 859 бұйрығының;
2) Азаматтарға уақытша еңбекке жарамсыздық парағын беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау ісі агенттігі төрағасының 2000 жылғы 29 желтоқсандағы N 859 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2979 тіркелген, 2005 жылғы 23 тамыздағы N 154 (888) Юридическая газета" газетінде жарияланған) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2004 жылғы 28 маусымдағы N 513 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.

6. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Вощенкову Т.А.
7. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Ж. Доскалиев
"СОГЛАСОВАНО"
Министр труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан
_______________ Г. Абдыкаликова
23 октября 2009 года
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 23 октября 2009 года № 556
Правила
выдачи гражданам листа и справки временной
нетрудоспособности 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан и Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок выдачи медицинскими организациями документов, удостоверяющих временную нетрудоспособность граждан.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) временная нетрудоспособность – состояние организма человека, обусловленное заболеванием или травмой, при котором нарушение функций сопровождается невозможностью выполнения профессионального труда в течение времени, необходимого для восстановления трудоспособности или установления инвалидности;
2) экспертиза временной нетрудоспособности – вид экспертизы в области здравоохранения, целью которой является официальное признание нетрудоспособности физического лица и его временного освобождения от выполнения трудовых обязанностей на период заболевания;
3) медико-социальная экспертиза (далее – МСЭ) – определение потребностей освидетельствуемого гражданина в мерах социальной защиты, включая реабилитацию, на основе оценки ограничений жизнедеятельности, вызванных стойким нарушением функций организма;
4) отдел медико-социальной экспертизы (далее – отдел МСЭ) территориальный орган Комитета по контролю и социальной защите Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
5) врачебно-консультативная комиссия (далее – ВКК) – комиссия, организуемая медицинской организацией;
6) лист временной нетрудоспособности – документ, удостоверяющий временную нетрудоспособность граждан по форме согласно приложению к настоящим Правилам, и подтверждающий их право на временное освобождение от работы и получение пособия по временной нетрудоспособности;
7) справка временной нетрудоспособности – документ, удостоверяющий факт нетрудоспособности, являющийся основанием для освобождения от работы (учебы) без получения пособия.
3. Лист временной нетрудоспособности, выдается в следующих случаях:

6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Денсаулық сақтау вице-министрі Т.А. Вощенковаға жүктелсін.
7. Осы бұйрық оны ресми бірінші жариялаған күнінен бастап он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                          Ж. Досқалиев
КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
_____________ Г. Әбдіқалықова
2009 жылғы 23 қазан
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2009 жылғы 23 қазандағы
N 556 бұйрығымен
бекітілген
Азаматтарға уақытша еңбекке жарамсыздық
парағын және анықтамасын беру
ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы ереже Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне, Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының кодексін сәйкес әзірленді және медициналық ұйымдардың азаматтардың уақытша еңбекке жарамсыздығын куәландыратын      құжаттарды беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) уақытша еңбекке жарамсыздық – уақыт бойы қарапайым өндірістік жағдайларда кәсіби жұмысты орындау мүмкін болмайтын функцияның бұзылуы бар аурулармен немесе жарақаттармен түсіндірілетін адам организмінің жағдайы және емдеудің әсерінен қайтымды, өтпелі сипатта болады;
2) уақытша еңбекке жарамсыздық сараптамасы – негізгі мақсаты жеке тұлғаны еңбекке жарамсыз деп ресми тану және оны сырқаттану кезеңінде еңбек міндеттерін орындаудан уақытша босату болып табылатын медициналық сараптаманың түрі;
3) медициналық-әлеуметтік сараптама (бұдан әрі – МӘС) – организм функцияларының тұрақты бұзылуынан туындайтын тіршілік әрекетінің шектелуін бағалау негізінде оңалтуды қоса алғанда, әлеуметтік қорғау шараларында куәландыратын азаматтардың қажеттілігін анықтау;
4) медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімі (бұдан әрі – МӘС бөлімі) – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Бақылау және әлеуметтік қорғау комитетінің аумақтық органы;
5) дәрігерлік-консультациялық комиссия (бұдан әрі – ДКК) – медициналық ұйымдар ұйымдастыратын комиссия;
6) уақытша еңбекке жарамсыздық парағы – осы ереже қосымшасындағы нысанға сәйкес азаматтардың уақытша еңбекке жарамсыздығын куәландыратын және оларды жұмыстан уақытша босатуды және уақытша еңбекке жарамсыздығы бойынша жәрдемақы алуды растайтын құжат;
7) уақытша еңбекке жарамсыздық анықтамасы – еңбекке жарамсыздықты куәландыратын, жұмыстан (оқудан) босату үшін негіз болып табылатын және азаматтардың жәрдем ақы алмай жұмыстан босату құқығын беретін құжат.
3. Уақытша еңбекке жарамсыздық парағы:

1) заболеваниях;
2) травмах и отравлениях, связанных с временной потерей трудоспособности;
3) искусственном прерывании беременности;
4) уходе за больным ребенком или ребенком-инвалидом;
5) период отпуска по беременности и родам;
6) усыновлении/удочерении новорожденного ребенка;
7) период долечивания в санаторно-курортных организациях;
8) период карантина.
4. Справка временной нетрудоспособности выдается при:
1) острых или обострении хронических заболеваний, травмах и отравлениях обучающимся в организациях образования;
2) травмах, полученных в состоянии алкогольного или наркотического опьянения, а также при острой алкогольной или наркотической интоксикации;
3) лечении хронического алкоголизма, наркомании, не осложненных иными расстройствами и заболеваниями;
4) уходе за больным ребенком или ребенком-инвалидом;
5) прохождении обследования в консультативно-диагностических организациях на период проведения инвазивных методов обследовании;
6) пребывающим иностранным лицам и лицам без гражданства в Республике Казахстан временно (отпуск, командировка).
5. Лист временной нетрудоспособности выдается гражданам Республики Казахстан, иностранным гражданам и лицам без гражданства (далее – граждане), осуществляющим трудовую деятельность на территории Республики Казахстан:
1) государственным служащим;
2) работающим по трудовым договорам;
3) обучающимся в организациях образования на период их зачисления на оплачиваемые рабочие места в период производственной практики.
6. Справка временной нетрудоспособности выдается гражданам Республики Казахстан, иностранным гражданам и лицам без гражданства находящимся на территории Республики Казахстан:
1) государственным служащим;
2) работающим по трудовым договорам;
3) воспитанникам и обучающимся в организациях образования.
7. Лист и/или справку временной нетрудоспособности выдают:
1) врачи медицинских организаций государственной и частной формы собственности, а также занимающиеся частной медицинской практикой (далее – субъекты здравоохранения) при наличии у них лицензии на осуществление медицинской деятельности, включающей проведение экспертизы временной нетрудоспособности;
2) в сельской местности при отсутствии врача допускается выдача листа (справки) временной нетрудоспособности фельдшером.
8. Лист временной нетрудоспособности не выдается гражданам:
1) обратившимся за медицинской помощью в медицинскую организацию, если у них не выявлено признаков временной нетрудоспособности;

1) аурулар кезінде;
2) еңбекке жарамдылығын уақытша жоғалтуға байланысты жарақаттар мен уланулар;
3) жүктілікті жасанды үзу кезінде;
4) сырқат балаға, мүгедек баланы бағу кезінде;
5) жүктілік пен босану бойынша демалыс кезеңінде;
6) жаңа туған нәрестені асырап алу кезінде;
7) санаторийлік-курорттық ұйымдарда толық емделу кезеңінде;
8) карантин кезеңінде беріледі.
4. Уақытша еңбекке жарамсыздық анықтамасы:
1) жіті немесе созылмалы аурулары асқынғанда, жарақаттар алу кезінде немесе өзге де жағдайларда білім беру ұйымдарында оқитындарға;
2) алкогольдік немесе есірткіге мас болу жағдайда, сондай-ақ жіті алкогольдік немесе есірткілік уыттану кезіндегі жарақаттар;
3) өзге бұзылулармен және аурулармен асқынбаған созылмалы алкоголизмді, нашақорлықты емдеу кезінде;
4) сырқат балаға, мүгедек баланы бағу кезінде;
5) азаматтарға консультациялық-диагностикалық ұйымдарда тексеру жүргізу кезінде инвазивтік тексеру әдістерін жүргізу және тек осы күндері ғана жұмыстан босату кезінде;
6) Қазақстан Республикасына уақытша (демалыс, іссапар) келген шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдарға беріледі.
5. Уақытша еңбекке жарамсыздық парағы Қазақстан Республикасының азаматтарына, Қазақстан Республикасының аумағында еңбек етіп жүрген шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ мынадай адамдарға (бұдан әрі – азаматтар):
1) мемлекеттік қызметкерлерге;
2) еңбек шарты бойынша жұмыс істейтіндерге;
3) өндірістік практика өткенде ақы төленетін орынға оларды тіркелген кезінде білім беру ұйымдарында оқитындарға беріледі.
6. Уақытша еңбекке жарамсыздық анықтамасы Қазақстан Республикасының азаматтарына, Қазақстан Республикасының аумағында демалыста, іссапарда және т.б. жүрген шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ мынадай адамдарға:
1) мемлекеттік қызметкерлерге;
2) еңбек шарты бойынша жұмыс істейтіндерге;
3) білім беру ұйымдарында тәрбиеленушілер мен оқитындарға беріледі.
7. Уақытша еңбекке жарамсыздық парағы және/немесе анықтамасын:
1) мемлекеттік және жеке меншік нысанындағы медициналық ұйымдардың дәрігерлері, сондай-ақ жекеше медициналық практикамен айналысатындар (бұдан әрі – денсаулық сақтау субъектілері) уақытша еңбекке жарамсыздықты сараптау жүргізуді қамтитын медициналық қызметтің түрін жүзеге асыруға лицензиясы болған жағдайда;
2) ауылдық жерде дәрігер болмаған жағдайда уақытша еңбекке жарамсыздық парағын (анықтаманы) фельдшердің беруіне рұқсат беріледі.
8. Уақытша еңбекке жарамсыздық парағы:
1) уақытша еңбекке жарамсыздық белгілері анықталмаған жағдайда медициналық ұйымға медициналық көмек сұрап, өтініш берген;

2) проходящим медицинское освидетельствование, медицинское обследование или лечение по направлению военных комиссариатов;
3) находящимся под стражей или административным арестом;
4) с хроническими заболеваниями вне обострения (ухудшения), проходящим обследование, принимающим различные процедуры и манипуляции в амбулаторно-поликлинических условиях.
В указанных случаях выдается выписка из медицинской карты амбулаторного (стационарного) больного.
9. Листы временной нетрудоспособности не выдают следующие медицинские организации:
1) организации, осуществляющие деятельность в сфере службы крови;
2) организации, осуществляющие деятельность в сфере судебной медицины;
3) травматологические пункты и приемные отделения медицинских организаций, оказывающих стационарную помощь;
4) санаторно-курортные организации;
5) организации медицины катастроф;
6) организации, осуществляющие деятельность в сфере организации, осуществляющие деятельность в сфере формирования здорового образа жизни и здорового питания;
7) врачебно-физкультурные диспансеры;
8) организации, осуществляющие деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Порядок выдачи листа и (или) справки
временной нетрудоспособности
10. Лист и (или) справка временной нетрудоспособности выдается при предъявлении документа удостоверяющего личность.
11. Выдача и продление листа и (или) справки временной нетрудоспособности осуществляется медицинским работником после осмотра гражданина и записи данных о его состоянии здоровья в медицинской карте амбулаторного (стационарного, стационара на дому) больного, обосновывающей необходимость временного освобождения его от работы.
12. Лист и (или) справка временной нетрудоспособности выдается со дня установления временной нетрудоспособности, включая праздничные и выходные дни, на весь период до восстановления трудоспособности.
13. Выдача листа и (или) справки временной нетрудоспособности не допускается за прошедшие дни, когда гражданин не был осмотрен медицинским работником, за исключением случаев указанных в пункте 23 настоящих Правил.
14. При заболеваниях и травмах медицинский работник выдает лист и (или) справку временной нетрудоспособности единолично и единовременно на три календарных дня (в период повышенной заболеваемости населения гриппом - до шести дней согласно приказа уполномоченного органа в области здравоохранения) и с общей продолжительностью не более шести календарных дней.
Продление листа временной нетрудоспособности свыше шести дней производится совместно с заведующим отделением медицинской организацией общей продолжительностью не более двадцати календарных дней. Свыше указанного срока продление листа временной нетрудоспособности проводится по заключению ВКК.
Физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой выдают лист временной нетрудоспособности на срок не более шести календарных дней.

2) медициналық куәландырудан, медициналық тексеруден өтетіндерге немесе әскери комиссариаттың жолдамасы бойынша емделетін;
3) тұтқындағы немесе әкімшілік қамаудағы;
4) асқынудан (нашарлау) тыс созылмалы аурулары бар, амбулаториялық-емханалық жағдайларда әртүрлі ем-шаралар мен манипуляциялар қабылдайтын, тексеруден өтетін азаматтарға берілмейді.
Көрсетілген жағдайларда азаматтың өтініші бойынша амбулаториялық (стационарлық) сырқаттың медициналық картасынан көшірме беріледі.
9. Мынадай медициналық ұйымдарда уақытша еңбекке жарамсыздық парағы берілмейді:
1) қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдарда;
2) сот медицинасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдарда;
3) травматологиялық пункттер және стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қабылдау бөлімшелерінде;
4) санаторийлік-курорттық ұйымдарда;
5) апаттар медицинасы ұйымдарында;
6) салауатты өмір салтын қалыптастыру және құнарлы тамақтану саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдарда;
7) дәрігерлік-дене шынықтыру диспансерінде;
8) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдарда.
2. Уақытша еңбекке жарамсыздық парағын және (немесе)
анықтамасын беру тәртібі
10. Жеке басын куәландыратын құжатты ұсынған кезде уақытша еңбекке жарамсыздық парағын және (немесе) анықтамасын береді.
11. Уақытша еңбекке жарамсыздық парағын және (немесе) анықтамасын беру мен ұзартуды медициналық қызметкер азаматты тексергеннен және оны жұмыстан уақытша босату қажеттігін негіздейтін сырқаттың амбулаториялық (стационарлық, үйдегі стационар) медициналық картасына денсаулық жағдайы туралы мәліметтерін жазғаннан кейін жүзеге асырады.
12. Уақытша еңбекке жарамсыздық парағы (анықтамасы) мереке және демалыс күндерін қоса алғанда еңбекке жарамдылығын қалпына келтіру кезеңі бойы уақытша еңбекке жарамсыздықты белгілеген күнінен бастап беріледі.
13. 23-тармақта көрсетілген жағдайларды қоспағанда азаматты медицина қызметкері тексермеген, өтіп кеткен күндер үшін уақытша еңбекке жарамсыздық парағын беруге жол берілмейді.
14. Аурулар мен жарақаттану кезінде медицина қызметкері үш күнтізбелік күнге (денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның бұйрығы бойынша халықтың тұмаумен қатты сырқаттанушылығы кезеңінде алты күнге дейін) және жалпы ұзақтығы кемінде алты күнтізбелік күнге жеке өзі және бір уақытта уақытша еңбекке жарамсыздық парағын береді.
Алты күннен артық уақытша еңбекке жарамсыздық парағын жалпы ұзақтығы кемінде жиырма күнтізбелік күн болған жағдайда медициналық ұйымның бөлімше меңгерушісімен бірлесіп жүргізеді. Көрсетілген мерзімнен артық болған жағдайда уақытша еңбекке жарамсыздық мерзімдерін ұзарту ДКК-ның қорытындысы бойынша жүргізіледі.
Жекеше медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғалар кемінде алты күнтізбелік күнге уақытша еңбекке жарамсыздық парағын береді.

15. Лист временной нетрудоспособности выдается на срок не более двух месяцев, за исключением случаев беременности и родов, а также определенных постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2007 года № 1171 "Об утверждении перечня видов заболеваний, при которых может устанавливаться срок временной нетрудоспособности более двух месяцев". По окончании указанных сроков нетрудоспособности граждане направляются на МСЭ для определения трудоспособности.
По заключению МСЭ при благоприятном клиническом и трудовом прогнозе, лист временной нетрудоспособности продлевается до дня восстановления трудоспособности, но на срок не более двух месяцев, а в отдельных случаях (травмы, состояния после реконструктивных операций) на срок не более восьми месяцев, при лечении туберкулеза на срок не более двенадцати месяцев.
По окончании указанных сроков нетрудоспособности, граждане повторно направляются на МСЭ для определения трудоспособности. Если по заключению МСЭ нет оснований считать инвалидом, и условия труда граждан ухудшают клиническое течение и прогноз заболевания, выдается заключение ВКК о временном переводе на более легкую работу сроком от двух до шести месяцев. Срок устанавливается ВКК в зависимости от профессии (специальности), тяжести течения и осложнений заболевания.
16. Гражданам, обратившимся за медицинской помощью после окончания рабочего времени (смены), дата освобождения от работы указывается в листе временной нетрудоспособности со следующего дня.
17. Гражданам, обслуженным бригадой скорой медицинской помощи и признанными временно нетрудоспособными, лист временной нетрудоспособности выдается сроком не более чем на восемь дней с записью данных о его состоянии здоровья в медицинской карте.
Гражданам, обслуженным в травматологическом пункте и признанными временно нетрудоспособными, лист временной нетрудоспособности выдается в течение суток с зачетом дня обращения гражданина в травматологический пункт на основании справки, подтверждающей их обращение в указанные медицинские организации.
18. Медицинские работники медицинских пунктов предприятий и организации могут освободить гражданина в случае его нетрудоспособности от работы до конца смены с выдачей справки временной нетрудоспособности.
Выдачу листа временной нетрудоспособности производит медицинский работник медицинской организации, к которой прикреплен гражданин. В случаях, если медицинский работник признает гражданина трудоспособным, лист временной нетрудоспособности не выдается.

15. Уақытша еңбекке жарамсыздық парағы жүктілікті және босануды, сондай-ақ "Уақытша еңбекке жарамсыздық мерзімін екі айдан артық белгілеуге болатын аурулар түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 4 желтоқсандағы N 1171 қаулысымен белгіленген жағдайларды қоспағанда кемінде екі ай мерзімге беріледі. Көрсетілген еңбекке жарамсыздық мерзімдері аяқталғаннан кейін азаматтар еңбекке жарамдылықты анықтау үшін ДКК-ға жіберіледі.
ДКК-ның қорытындысы бойынша жағымды клиникалық және еңбек болжамы кезінде уақытша еңбекке жарамсыздық парағы еңбекке жарамдылығын қалпына келтіргенге дейін кемінде екі ай мерзімге, жекелеген жағдайларда (жарақаттар, қайтадан ауыстыру операцияларынан кейінгі жағдай) кемінде сегіз ай мерзімге, (туберкулезді емдеу кезінде) кемінде он екі ай мерзімге ұзартылады.
Көрсетілген еңбекке жарамсыздық мерзімдері аяқталғаннан кейін азаматтар еңбекке жарамдылықты анықтау үшін ДКК-ға қайта жіберіледі. Егер ДКК-ның қорытындысы бойынша оны мүгедек деп тануға негіз болмаса және азаматтардың еңбек жағдайы аурудың клиникалық ағымы мен болжамын нашарлатса, онда ДКК-ның екі айдан алты айға дейін мерзімге барынша жеңіл жұмысқа уақытша ауыстыру туралы қорытынды беріледі. Мерзім мамандығына, аурулардың ағымы мен асқынуларға қарай ДКК-мен белгіленеді.
16. Жұмыс (ауысым) уақыты аяқталғаннан кейін медициналық көмекке өтініш білдірген азаматтарға уақытша еңбекке жарамсыздық парағында келесі күннен бастап жұмыстан босату күні көрсетіледі.
17. Жедел медициналық жәрдем бригадасы қызмет көрсеткен және уақытша еңбекке жарамсыз деп танылған азаматтарға уақытша еңбекке жарамсыздық парағы оның денсаулық жағдайы туралы медициналық картасына жазыла отырып, кемінде сегіз күнге беріледі.
Травматологиялық пунктте жедел медициналық жәрдем бригадасы қызмет көрсеткен және уақытша еңбекке жарамсыз деп танылған азаматтарға уақытша еңбекке жарамсыздық парағы көрсетілген медициналық ұйымдарға өтініш білдіргенін растайтын құжаттардың негізінде азаматтардың травматологиялық пунктке білдірген өтінішін есепке ала отырып, тәуліктің ішінде беріледі.
18. Кәсіпорындар мен ұйымдардың медициналық пункттерінің медицина қызметкерлері азамат сырқаттанған жағдайда ауысымның аяғына дейін уақытша еңбекке жарамсыздық анықтамасын бере отырып, оны жұмыстан босата алады.
Уақытша еңбекке жарамсыздық парағын беруді азамат тіркелген медициналық ұйымның медицина қызметкері жүргізеді. Егер медицина қызметкері азаматты еңбекке жарамды деп таныса онда уақытша еңбекке жарамсыздық парағы берілмейді.

19. При туберкулезных, психических, кожно-венерических, онкологических заболеваниях и инфицированных вирусом иммунодефицита человека/синдромом приобретенного иммунодефицита (далее - ВИЧ/СПИД) лист временной нетрудоспособности выдается медицинскими работниками соответствующих специализированных медицинских организации (отделений, кабинетов). При обращении граждан с этими заболеваниями в медицинские организации общего профиля медицинский работник выдает лист временной нетрудоспособности на срок не более трех дней с обязательным последующим направлением гражданина в специализированную медицинскую организацию (отделение), а при отсутствии таковых к профильному специалисту.
20. В случаях перевода гражданина в санаторно-курортную организацию, когда его медицинская реабилитация является неотъемлемым компонентом лечения, продление листа временной нетрудоспособности производится медицинской организацией, открывшей лист временной нетрудоспособности на основании заключения ВКК.
21. При стационарном лечении (включая дневные стационары) лист временной нетрудоспособности выдается на весь период стационарного лечения медицинским работником в день выписки гражданина.
Если к моменту выписки из стационара трудоспособность гражданина полностью восстановлена, лист временной нетрудоспособности закрывается датой выписки.
Гражданам, продолжающим быть временно нетрудоспособными, лист временной нетрудоспособности продлевается на срок, с учетом времени необходимого для его явки к медицинскому работнику поликлиники или вызова медицинского работника на дом (но не более чем на один день).
Гражданам, получавшим лечение за пределами региона проживания, учитывается время необходимое для прибытия к месту его постоянного проживания (но не более чем на четыре дня).
Дальнейшее продление и закрытие листа временной нетрудоспособности производится медицинским работником после заключения ВКК по месту жительства гражданина, осуществляющим дальнейшее наблюдение за ним, или медицинской организацией, куда гражданин направлен для дальнейшего лечения.
22. При лечении хронического алкоголизма, наркомании, токсикомании временная нетрудоспособность удостоверяется справкой временной нетрудоспособности. Если в этот период возникает заболевание или травма, выдается лист временной нетрудоспособности.
23. Гражданам, больным психическими заболеваниями, при несвоевременном обращении в медицинскую организацию, лист временной нетрудоспособности выдается за прошедшие дни по заключению ВКК психоневрологического диспансера или медицинского работника (врача-психиатра) совместно с руководителем медицинской организации.
Гражданам, направленным по решению суда на судебно-медицинскую или судебно-психиатрическую экспертизу, признанными нетрудоспособными, лист временной нетрудоспособности выдается со дня поступления на экспертизу.

19. Туберкулездік, психикалық, тері-венериялық, онкологиялық және адамның қорғаныш тапшылығының қоздырғышын жұқтырғандық/ жұқтырылған қорғаныш тапшылығының синдромы (бұдан әрі - АҚТҚ/ЖҚТБ) аурулары кезінде уақытша еңбекке жарамсыздық парағын мамандандырылған медициналық ұйымдардың (бөлімшелердің, кабинеттердің) тиісті медицина қызметкерлері береді. Мұндай ауруларымен ауыратын азаматтар жалпы бейінді медициналық ұйымдарға өтініш білдірген жағдайда медицина қызметкері кейіннен міндетті түрде азаматты мамандандырылған медициналық ұйымға (бөлімшесіне), ондай болмаған жағдайда бейінді маманға жібере отырып, кемінде үш күнге уақытша еңбекке жарамсыздық парағын береді.
20. Азаматты санаторийлік-курорттық ұйымға ауыстырған жағдайда, оны медициналық оңалту емдеудің ажырамас компоненті болып табылғанда уақытша еңбекке жарамсыздық парағын ұзартуды ДКК қорытындысының негізінде уақытша еңбекке жарамсыздық парағын ашқан медициналық ұйым жүргізеді.
21. Стационарлық емдеу кезінде (күндізгі стационарларды қоса алғанда) медицина қызметкері азаматты шығарған күні стационарлық емдеудің барлық кезеңіне уақытша еңбекке жарамсыздық парағын береді.
Егер стационардан шығару кезеңіне азаматтың еңбекке жарамдылығы толық қалпына келтірілген болса, онда уақытша еңбекке жарамсыздық парағы шығарылған күнмен жабылады.
Уақытша еңбекке жарамсыздығы жалғасқан азаматтарға уақытша еңбекке жарамсыздық парағы оның емхананың медицина қызметкеріне келу немесе медицина қызметкерін үйге шақыру (кемінде бір күнге) уақыты ескеріле отырып, ұзартылады.
Тұрған өңірінен тыс ем қабылдаған азаматтарға оның тұрақты мекен-жайына келуі үшін қажетті уақыт (бірақ кемінде төрт күнге) есептеледі.
Уақытша еңбекке жарамсыздық парағын ДКК қорытындысынан кейін одан әрі ұзарту мен жабуды азаматтың мекен-жайы бойынша оны одан әрі бақылауды жүзеге асыратын медицина қызметкері немесе одан әрі емделу үшін азамат жіберілген медициналық ұйым жүргізеді.
22. Созылмалы алкоголизмді, нашақорлықты, уыттанушылықты емдеу кезінде уақытша еңбекке жарамсыздық уақытша еңбекке жарамсыздық анықтамасымен куәландырылады. Егер бұл кезеңде аурулар туындаса немесе жарақат алса уақытша еңбекке жарамсыздық парағы беріледі.
23. Психикалық аурулары бар азаматтар медициналық ұйымға уақытында қаралмаған жағдайда уақытша еңбекке жарамсыздық парағы психоневрологиялық диспансердің ДКК-ның немесе медициналық ұйым басшысымен бірлесе отырып, медицина қызметкерінің (психиатр дәрігер) қорытындысы бойынша өткен күндері үшін беріледі.
Соттың шешімі бойынша еңбекке жарамсыз деп танылған сот-медициналық немесе сот-психиатриялық сараптамаға жіберілген азаматтарға сараптамаға түскен күнінен бастап уақытша еңбекке жарамсыздық парағы беріледі.

24. Работающим студентам лист временной нетрудоспособности выдается медицинскими организациями по месту прикрепления.
25. В случае, если гражданин работает у нескольких работодателей, ему выдается несколько листов временной нетрудоспособности по каждому месту работы с указанием наименования работодателя.
26. Женщинам в связи с беременностью и родами выдается лист временной нетрудоспособности для осуществления социальной выплаты из Государственного фонда социального страхования.
27. Гражданам, у которых временная нетрудоспособность наступила вне постоянного места жительства и работы (во время командировки), лист временной нетрудоспособности выдается в месте их временного пребывания с разрешения руководителя данной медицинской организации.
Продление указанного листа временной нетрудоспособности производится в медицинской организации по месту постоянного проживания при наличии заключения ВКК медицинской организации, открывшей лист временной нетрудоспособности.
28. Гражданам, направленным в медицинские организации вне места их постоянного жительства, в том числе за пределы Республики Казахстан, лист временной нетрудоспособности выдается направляющей медицинской организацией по заключению ВКК на требуемое число дней, необходимых на проезд, но не более пяти дней.
Продление данного листа временной нетрудоспособности производится в медицинской организации, в которую гражданин был направлен. Если гражданин был направлен за пределы Республики Казахстан, окончательное оформление листа временной нетрудоспособности производится ВКК при его возвращении на основании документов о консультации (лечении) в другой стране.
29. Гражданам, получившим лист временной нетрудоспособности в месте постоянного жительства или работы, его продление в другом месте производится лишь при наличии заключения ВКК медицинской организации, выдавшей его.
30. Документы, удостоверяющие факт болезни, травмы граждан Республики Казахстан в период их пребывания за границей, являются основанием для выдачи листа временной нетрудоспособности по заключению ВКК медицинской организации по месту его прикрепления.
31. Направлению на МСЭ подлежат граждане, со стойкими нарушениями функций организма, приводящими к ограничению жизнедеятельности, в том числе трудоспособности, вследствие заболеваний, последствий травм.
32. Направляются на МСЭ длительно болеющие граждане:
1) не ранее четырех месяцев со дня наступления временной нетрудоспособности или не позднее пяти месяцев временной нетрудоспособности в течение последних двенадцати месяцев при повторных заболеваниях (при одном и том же заболевании);

24. Жұмыс істейтін студенттерге уақытша еңбекке жарамсыздық парағы бекітіліп берілген орны бойынша медициналық ұйымдар береді.
25. Егер азамат бірнеше жұмыс берушіде жұмыс істейтін болса, оған әрбір жұмыс орны бойынша бірнеше уақытша еңбекке жарамсыздық парағы беріледі.
26. Әйелдерге жүктілігі мен босануына байланысты Әлеуметтік сақтандыру мемлекеттік қорынан әлеуметтік жәрдемақы төлеуді жүзеге асыру үшін уақытша еңбекке жарамсыздық парағы және жүктілігі мен босануы бойынша демалыс беру үшін уақытша еңбекке жарамсыздық анықтамасы беріледі.
27. Тұрақты мекен-жайынан және жұмыс істейтін жерінен тыс (іссапар уақытында) уақытша еңбекке жарамсыздығы басталған азаматтарға уақытша келген жеріндегі медициналық ұйым басшысының рұқсатымен уақытша еңбекке жарамсыздық парағы беріледі.
Көрсетілген уақытша еңбекке жарамсыздық парағын ұзарту уақытша еңбекке жарамсыздық парағын ашқан медициналық ұйымның ДКК қорытындысы болған жағдайда тұрақты мекен-жайы бойынша жүргізіледі.
28. Медициналық ұйымдарға жіберілген азаматтарға олардың тұрақты мекен-жайынан тыс, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс уақытша еңбекке жарамсыздық парағы талап етілетін жол жүруге қажетті күндердің санына, бірақ кемінде бес күнге ДКК қорытындысы бойынша жіберетін медициналық ұйым береді.
Бұл уақытша еңбекке жарамсыздық парағын ұзартуды азамат жіберілген медициналық ұйым жүргізеді. Егер азамат Қазақстан Республикасынан тыс жіберілген болса онда басқа елдегі консультация (емдеу) туралы құжаттардың негізінде уақытша еңбекке жарамсыздық парағын ресімдеуді ДКК жүргізеді.
29. Тұрақты мекен-жайынан және жұмыс істейтін жерінен уақытша еңбекке жарамсыздық парағын алған азаматтарға оны басқа жерде ұзарту тек оны берген медициналық ұйымның ДКК-ның қорытындысы болған жағдайда ғана жүргізіледі.
30. Қазақстан Республикасы азаматтары шетелде болған кезеңде олардың ауырып қалу, жарақаттану фактілерін куәландыратын құжаттар оны тіркеген мекен-жайы бойынша медициналық ұйымның ДКК қорытындысы бойынша уақытша еңбекке жарамсыздық парағымен ауыстырылады.
31. МӘС-ға жолдама өмір сүруді шектейтін оның ішінде еңбекке жарамдылықты соңынан ауруға, салдарынан жарақатқа әкелетін ағза қызметі тұрақты бұзылған азаматтарға беріледі.
32. МӘС-ға:
1) соңғы он екі ай ішінде уақытша еңбекке жарамсыздығы басталған күннен бастап төрт айдан аз емес немесе бес айдан көп емес уақытта (бір аурумен) қайта ауырған;

2) не позднее двенадцати месяцев со дня наступления временной нетрудоспособности вследствие заболевания туберкулезом.
33. Если по заключению МСЭ нет оснований считать гражданина инвалидом и он продолжает быть временно нетрудоспособным, то лист временной нетрудоспособности подлежит продлению через ВКК, но не более чем на два месяца, а в отдельных случаях (травмы, состояния после реконструктивных операций) на срок не более восьми месяцев, при лечении туберкулеза на срок не более двенадцати месяцев.
34. Работающие инвалиды направляются на МСЭ при ухудшении здоровья по инвалидизирующему заболеванию не позднее двух месяцев со дня временной нетрудоспособности.
При впервые выявленном заболевании у инвалида, сроки временной нетрудоспособности должны определяться согласно настоящей главы.
35. При отказе гражданина от направления на МСЭ лист временной нетрудоспособности не продлевается со дня отказа от направления на МСЭ или дня регистрации документов в отделе МСЭ, сведения об этом указываются в листе временной нетрудоспособности и в медицинской карте амбулаторного (стационарного) больного.
3. Выдача листа временной нетрудоспособности
по беременности и родам
36. Лист временной нетрудоспособности по беременности и родам выдается медицинским работником (врачом акушером-гинекологом), а при его отсутствии – врачом, совместно с заведующим отделением после заключения ВКК с тридцати недель беременности на срок продолжительностью сто двадцать шесть календарных дней (семьдесят календарных дней до родов и пятьдесят шесть календарных дней после родов).
Женщинам, проживающим на территориях, подвергшихся воздействию ядерных испытаний, лист нетрудоспособности по беременности и родам выдается с двадцати семи недель продолжительностью сто семьдесят календарных дней при нормальных родах и сто восемьдесят четыре дня – в случае осложненных родов или при рождении двух и более детей.
37. Женщинам, временно выехавшим с постоянного места жительства в период отпуска по беременности и родам, лист временной нетрудоспособности выдается (продлевается) в медицинской организации, где произошли роды или в женской консультации (кабинете) по месту наблюдения согласно выписке (обменной карты) родовспомогательной организации.
38. В случае осложненных родов, рождении двух и более детей, лист временной нетрудоспособности продлевается дополнительно на четырнадцать календарных дней в женской консультации (кабинете) по месту наблюдения согласно выписке родовспомогательной организации здравоохранения. В этих случаях общая продолжительность дородового и послеродового отпусков составляет сто сорок календарных дней.

2) уақытша еңбекке жарамсыздық басталған күннен бастап он екі айдан кем емес, соңынан туберкулезбен ауырған ұзақ ауырушы азаматтар жолданады.
33. Егер МӘС қорытындысы бойынша азаматты мүгедек деп санауға негіз болмаса, ал ол уақытша еңбекке жарамсыз болса, онда уақытша еңбекке жарамсыздық парағы ДКК арқылы екі айдан ұзақ емес мерзімде, жекелеген жағдайларда (жарақат, қайта ауыстыру операциясынан кейінгі жағдайда) сегіз айдан артық емес уақытқа, (туберкулезді емдеу кезінде) он екі айдан артық емес уақытқа ұзартылады.
34. Жұмыс істеуші мүгедектер мүгедектікке әкелген аурулары бойынша денсаулығы төмендегендер уақытша жұмысқа жарамсыз күнінен бастап кемінде екі айда МӘС-ға жолданады.
Мүгедектер, ауру алғаш рет айқындалған жағдайда уақытша жұмысқа жарамсыздықтың мерзімі осы тарауға сәйкес анықталуы тиіс.
35. Азамат МӘС-ға жолдамадан бас тартқан жағдайда уақытша жұмысқа жарамсыздық парағы немесе МӘС бөліміндегі құжаттарды рәсімдеу күні бас тартқан күнінен бастап ұзартылмайды, бұл туралы мәліметтер уақытша еңбекке жарамсыздық парағында және сырқаттың амбулаториялық (стационарлық) медициналық картасында көрсетіледі.
3. Жүктілік пен босану бойынша уақытша
еңбекке жарамсыздық парағын беру
36. Жүктілік пен босану бойынша уақытша еңбекке жарамсыздық парағын медицина қызметкері (акушер-гинеколог дәрігер), ал ол болмаған жағдайда – жүз жиырма алты күнтізбелік күн (босанғанға дейін жетпіс күнтізбелік күн және босанғаннан кейін елу күнтізбелік күн) ұзақтығымен жүктіліктің отызыншы аптасында ДКК қорытындысынан кейін бөлімше меңгерушісімен бірлесіп, жалпы қабылдау жүргізетін дәрігер береді.
Ядролық сынаулар әсеріне ұшыраған аумақтарда тұратын әйелдерге жүктілік пен босану бойынша уақытша еңбекке жарамсыздық парағы жүктіліктің жиырма жеті аптасынан бастап қалыпты жағдайда босанғанға дейінгі және босанғаннан кейінгі демалыстың жалпы ұзақтығы жүз жетпіс күнге және жүз сексен төрт күн – асқынулары бар босанулар немесе екі және одан да көп бала туған жағдайда беріледі.
37. Жүктілігі мен босану демалысы кезеңінде тұрақты мекен-жайынан уақытша кеткен әйелдерге уақытша еңбекке жарамсыздық парағы босанған жеріндегі медициналық ұйымда немесе әйелдер консультациясында (кабинетінде) босандыру ұйымының жазбасына (ауыстыру картасына) сәйкес бақылау орны бойынша беріледі.
38. Асқынып босанған, екі және одан да көп бала тірі туған жағдайда жүктілігі бойынша уақытша еңбекке жарамсыздық парағы әйел босанған денсаулық сақтау ұйымы немесе босандыру денсаулық сақтау ұйымының шығару қағазына сәйкес бақылау орны бойынша әйелдер консультациясында (кабинетте) демалыстық барлық кезеңіне он төрт күнтізбелік күнге созылады. Босанғанға дейінгі және босанғаннан кейінгі демалыстың жалпы ұзақтығы жүз қырық күнтізбелік күнге беріледі.

39. В случае рождения в сроке от двадцати двух и двадцати девяти недель живого ребенка и прожившего более семи суток с массой тела пятьсот грамм и более, женщине выдается лист или справка нетрудоспособности по факту родов на семьдесят дней.
В случае рождения в сроке от двадцати двух и двадцати девяти недель мертвого ребенка или умершего до семи суток жизни с массой тела пятьсот грамм и более, женщине выдается лист нетрудоспособности по факту родов на пятьдесят шесть дней.
40. Женщинам, проживающим на территориях, подвергшихся воздействию ядерных испытаний, в случае родов в сроке от двадцати двух и двадцати девяти недель живым ребенком и прожившем более семи суток с массой тела пятьсот грамм и более, лист временной нетрудоспособности выдается на девяносто один день. В случае рождения мертвого ребенка или умершего до семи суток жизни лист временной нетрудоспособности выдается на семьдесят семь дней.
41. При наступлении беременности в период нахождения женщины в оплачиваемом отпуске или отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им трех лет, лист временной нетрудоспособности выдается на все дни отпуска по беременности и родам.
42. В случае смерти матери при родах или в послеродовом периоде, лист временной нетрудоспособности выдается лицу, осуществляющему уход за новорожденным.
43. При операции искусственного прерывания беременности, лист временной нетрудоспособности выдается врачом совместно с заведующим отделением на время пребывания в стационаре и амбулаторно-поликлиническом уровне, где производилась операция, а в случае осложнения - на весь период временной нетрудоспособности.
При самопроизвольном аборте (выкидыше) выдается лист временной нетрудоспособности на весь период временной нетрудоспособности.
44. При проведении операции пересадки эмбриона лист временной нетрудоспособности выдается медицинской организацией, проводившей операцию, со дня подсадки эмбриона до факта установления беременности.
Гражданам, усыновившим или удочерившим детей, а также биологической матери при суррогатном материнстве непосредственно из родильного дома лист временной нетрудоспособности выдается, со дня усыновления или удочерения и до истечения пятидесяти шести дней со дня рождения ребенка.
45. Одновременно с листом временной нетрудоспособности медицинской организацией выдается справка ВКК, подтверждающая временную нетрудоспособность в связи с беременностью и родами, усыновлением или удочерением новорожденного ребенка (детей) для оформления работодателем отпуска по беременности и родам, а также в связи с усыновлением или удочерением новорожденного ребенка (детей).

39. Жиырма екі мен жиырма тоғыз апталық арасында тірі бала туғанда немесе дене салмағы бес жүз және одан артық грамм болатын, туғаннан кейін жеті тәуліктен астам өмір сүрген жағдайда әйелге босану фактісі бойынша жетпіс күнге уақытша еңбекке жарамсыздық парағы немесе анықтама беріледі.
Ядролық сынаулардың әсеріне ұшыраған аумақтарда тұратын әйелдер үшін жүктіліктің жиырма екі мен жиырма тоғыз аптасында тірі бала туғанда немесе дене салмағы бес жүз және одан артық грамм болатын, туғаннан кейін жеті тәулікке дейін өмір сүрген жағдайда әйелге босану фактісі бойынша елу алты күнге уақытша еңбекке жарамсыздық парағы немесе анықтама беріледі.
40. Ядролық сынаулардың әсеріне ұшыраған аумақтарда тұратын әйелдер үшін жүктіліктің жиырма екі мен жиырма тоғыз аптасында  тірі бала туғанда немесе дене салмағы бес жүз және одан артық грамм болған жағдайда әйелге тоқсан бір күнге уақытша еңбекке жарамсыздық парағы беріледі. Өлі бала туғаннан кейін жеті тәулікке дейін өмір сүрген жағдайда әйелге босану фактісі бойынша жетпіс жеті күнге уақытша еңбекке жарамсыздық парағы беріледі.
41. Жүктілік кезінде әйел төленетін демалыста немесе үш жасқа толғанша баланы бағу бойынша жалақысы сақталмайтын қосымша демалыста болса уақытша еңбекке жарамсыздық парағы жүктілігі мен босануы бойынша демалыстың барлық күндеріне беріледі.
42. Босану кезінде немесе босанғаннан кейінгі кезеңде анасы  қайтыс болған жағдайда уақытша еңбекке жарамсыздық парағы нәрестеге бағуды жүзеге асыратын адамға беріледі.
43. Жүктіліктің ерте мерзімінде операцияны қоспағанда жүктілікті жасанды түрде үзу операциясы кезінде уақытша еңбекке  жарамсыздық парағын операция жүргізілген стационардың және амбулаториялық-емханалық деңгейдегі дәрігер бөлімше меңгерушісімен бірлесіп береді, ал асқынулар болған жағдайда – уақытша еңбекке жарамсыздығының барлық кезеңіне береді.
Өздігінен түсік тастағанда жағдайда уақытша еңбекке жарамсыздық парағы еңбекке жарамсыздық кезеңіне беріледі.
44. Эмбрионды ауыстырып қондыру операциясын жүргізу кезінде операция жасаған медициналық ұйым жүктілікті белгілеу фактісіне дейін эмбрионды ауыстырып қондырған күнінен бастап береді.
Қыз немесе ұл асырып алған азаматтарға, сондай-ақ биологиялық аналарға құрық аналық кезінде бала асырап алған күнінен бастап және  бала туғаннан бастап елу алты күннің ішінде тікелей перзентханадан уақытша еңбекке жарамсыздық парағы беріледі.
45. Медициналық ұйымның уақытша еңбекке жарамсыздық парағымен бір уақытта жүктілігі мен босануына, жаңа туған нәрестені (баланы) асырап алуына байланысты жұмыс берушінің жүктілігі мен босануы, сондай-ақ жаңа туған баланы (бала) асырап алуы бойынша демалысты рәсімдеуі үшін уақытша еңбекке жарамсыздығын растайтын ДКК анықтамасы беріледі.

4. Выдача листа временной нетрудоспособности по уходу
за больным ребенком или ребенком-инвалидом
46. Лист временной нетрудоспособности по уходу за больным ребенком или ребенком-инвалидом выдается медицинским работником одному из членов семьи (опекуну), непосредственно осуществляющему уход.
47. По уходу за больным ребенком или ребенком-инвалидом, лист временной нетрудоспособности выдается и продлевается на период, в течение которого он нуждается в уходе, но не более десяти календарных дней. При заболевании ребенка или ребенка-инвалида, находящегося с матерью или другим членом семьи вне места постоянного жительства, лист временной нетрудоспособности по уходу за больным ребенком выдается как иногородним (за подписью руководителя медицинской организации).
48. При стационарном лечении ребенка или ребенка-инвалида, нуждающегося по заключению медицинского работника в уходе, лист временной нетрудоспособности по уходу выдается одному из родителей или лицу, ухаживающему за ним при лечении ребенка или ребенка-инвалида:
1) в возрасте до трех лет – на весь период пребывания ребенка в стационаре;
2) тяжело больных детей старшего возраста;
3) первой группы инвалидности – на весь период пребывания в стационаре;
4) по направлению медицинской организацией вне места их постоянного жительства, в том числе за пределы Республики Казахстан, на весь период пребывания в стационаре, включая проезд в оба конца.
49. Если ребенок или ребенок-инвалид после выписки из стационара нуждается в уходе, а до госпитализации освобождение от работы для ухода за ним не проводилось, лист временной нетрудоспособности выдается медицинской организацией по месту жительства на период до десяти дней. Если до госпитализации в стационар по данному заболеванию уже выдавался лист временной нетрудоспособности, то он выдается на оставшиеся дни (до десяти дней).
50. При возникновении у ребенка другого заболевания, не связанного с предыдущим заболеванием в период освобождения по уходу, выдается другой лист временной нетрудоспособности матери (отцу или другому члену семьи).
51. Если ребенок или ребенок-инвалид был направлен за пределы Республики Казахстан, окончательное оформление листа временной нетрудоспособности проводится ВКК при его возвращении на основании документов о консультации (лечении) в другой стране.
52. При одновременном заболевании двух и более детей по уходу за ними выдается один лист временной нетрудоспособности.
53. При заболевании ребенка в период, не требующий освобождения матери (отца) от работы (очередной или дополнительный отпуск, отпуск по беременности и родам, отпуск без сохранения заработной платы, выходные или праздничные дни, а также при возникновении у ребенка другого заболевания, не связанного с предыдущим), лист временной нетрудоспособности по уходу выдается со дня, когда она (он) должна (должен) приступить к работе, без учета дней от начала заболевания ребенка.

4. Сырқат балаға немесе мүгедек баланы бағу бойынша уақытша
еңбекке жарамсыздық парағын беру
46. Он төрт жасқа толмаған сырқат баланы немесе мүгедек баланы бағу бойынша уақытша еңбекке жарамсыздық парағын медицина қызметкері тікелей бағуды жүзеге асырған отбасы мүшесінің біреуіне (қамқоршысына) береді.
47. Сырқат баланы немесе мүгедек баланы бағу бойынша уақытша еңбекке жарамсыздық парағы ол бағуды қажет еткен кезеңнің ішінде, бірақ кем дегенде он күнге беріледі және ұзартылады.. Анасының немесе отбасының басқа бір мүшесінің қарауындағы бала немесе мүгедек бала тұрғылықты мекен-жайынан тыс жерде ауырса, мүгедек баланы бағу бойынша уақытша еңбекке жарамсыздық парағы басқа қалалыққа берілген тәрізді (медициналық ұйым басшысының қолы қойылып) беріледі.
48. Медициналық қызметкердің қорытындысы бойынша күтімді қажет ететін баланы немесе мүгедек баланы стационарлық емдеу кезінде бағу бойынша уақытша еңбекке жарамсыздық парағы ата-ананың біреуіне немесе баланы немесе мүгедек баланы бағушы адамға:
1) үш жасқа дейін баланың стационарда болған бүкіл кезіне;
2) ауыр деңгейлі сырқатты ересек жастағы балаларға;
3) мүгедектіктің бірінші тобы - стационарда болған бүкіл уақытына;
4) медициналық ұйымның жолдамасымен тұрақты мекен-жайынан тыс, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерге екі жаққа жолақысын қоса алғанда стационарда болған бүкіл кезеңіне беріледі.
49. Егер бала немесе мүгедек бала стационардан шығарылғаннан кейін бағуды қажетсінсе, ал оны ауруханаға жатқызғанша бағу үшін жұмыстан босату жүргізілмесе, уақытша еңбекке жарамсыздық парағын медициналық ұйым тұрғылықты мекен-жайы бойынша он күнге дейін береді. Егер стационарға жатқызғанға дейін бұл ауру бойынша еңбекке жарамсыздық парағы берілген болса, ол қалған күндерге де беріледі (он күнге дейін).
50. Бағу бойынша босатылған кезеңде балада бұрынғы ауруға қатысы жоқ басқа ауру пайда болған жағдайда анасына (әкесіне немесе отбасының басқа бір мүшесіне) басқа уақытша еңбекке жарамсыздық парағы беріледі.
51. Егер бала немесе мүгедек бала Қазақстан Республикасынан тыс жерге жіберілсе, ол қайтып келгеннен кейінгі басқа елдегі кеңес (емдеу) туралы құжаттар негізінде ДКК уақытша еңбекке жарамсыздық парағын түбегейлі рәсімдеуді жүргізеді.
52. Екі және одан да көп бала бір мезгілде ауырған жағдайда оларды бағу бойынша бір уақытша еңбекке жарамсыздық парағы беріледі.
53. Бала анасының (әкесінің) жұмыстан босауын (кезекті немесе қосымша демалыс, жүктілік және босануы бойынша демалыс, еңбекақысы сақталмайтын демалыс, демалыс немесе мереке күндері, сондай-ақ балада бұрынғысына қатысы жоқ басқа аурудың пайда болу жағдайында) қажет етпейтін бала ауырған кезеңде бағу бойынша уақытша жұмысқа жарамсыздық парағы баланың ауруы басталған күн есепке алынбай, ата-анасы жұмысқа кіруге тиіс күннен бастап беріледі.

54. В случае болезни матери (отца), по которым она (он) не может осуществлять уход за ребенком или ребенком-инвалидом, лист временной нетрудоспособности выдается медицинской организацией по месту их лечения одному из членов семьи, фактически осуществляющему уход за ребенком или ребенком-инвалидом, на срок болезни матери (отца).
55. При временной нетрудоспособности граждан, находящихся в отпуске по уходу за больным ребенком или ребенком-инвалидом, работающих в условиях неполного рабочего дня или на дому, выдается лист временной нетрудоспособности.
56. Лист временной нетрудоспособности не выдаются по уходу за хронически больными детьми в период ремиссии.
5. Выдача листа временной нетрудоспособности
при карантине
57. При временном отстранении от работы граждан, контактировавших с инфекционными больными, или вследствие бактерионосительства лист временной нетрудоспособности выдается медицинским работником (врачом-инфекционистом) медицинской организации по представлению врача-эпидемиолога территориального органа санитарно-эпидемиологического надзора.
Продолжительность отстранения от работы в этих случаях определяется утвержденными сроками изоляции лиц, перенесших инфекционные заболевания и контактировавших с ними.
58. При карантине лист временной нетрудоспособности по уходу за ребенком до семи лет, посещающим дошкольное образовательное учреждение, выдается одному из работающих членов семьи на весь период карантина на основании заключения врача-эпидемиолога территориального органа санитарно-эпидемиологического надзора.
59. Гражданам, работающим в организациях общественного питания, водоснабжения, медицинских организаций, детских учреждениях, при наличии у них гельминтоза, лист временной нетрудоспособности выдается на весь период дегельминтизации.
6. Выдача листа временной нетрудоспособности
при протезировании
60. Лист временной нетрудоспособности для протезирования выдается только при госпитализации гражданина в стационар протезно-ортопедического центра медицинским работником стационара, совместно с руководителем медицинской организации при выписке больного из стационара, на весь период пребывания в стационаре и время проезда к месту лечения и обратно, но не более чем на тридцать дней.
Гражданам, протезирующимся в амбулаторно-поликлинических условиях, лист временной нетрудоспособности не выдается.
7. Выдача листа временной нетрудоспособности
больным туберкулезом
61. При обращении больных туберкулезом в медицинскую организацию общего профиля выдача листа временной нетрудоспособности проводится в порядке, указанном в пункте 19 настоящих Правил.

54. Баланы немесе мүгедек баланы бағып отырған ана (әке) ауырып бағуды жүзеге асыра алмайтын жағдайда, анасының (әкесінің) ауырған уақытында оларды емдеу мекен-жайы бойынша медициналық ұйым уақытша еңбекке жарамсыздық парағын баланы немесе мүгедек баланы бағуды шын мәнінде жүзеге асырып отырған отбасының басқа бір мүшесіне беріледі.
55. Ауру баланы немесе мүгедек баланы бағу бойынша демалыста жүрген, толық емес жұмыс күні шартында немесе үйде жұмыс істеуші азамат уақытша еңбекке жарамсыз болған жағдайда уақытша еңбекке жарамсыздық парағы беріледі.
56. Уақытша еңбекке жарамсыздық парағы созылмалы ауру балалардың ремиссиясы кезеңінде бағу бойынша берілмейді.
5. Карантин кезінде уақытша еңбекке жарамсыздық
парағын беру
57. Жұқпалы аурумен ауырған сырқаттармен қарым-қатынаста болған немесе бактерия тасушылық салдарынан уақытша жұмыстан шеттетілген азаматтарға уақытша еңбекке жарамсыздық парағы аумақтық санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органының эпидемиолог дәрігерінің ұсынысы бойынша медициналық ұйымның медицина қызметкері береді.
Жұқпалы ауру және олармен қарым-қатынаста болған адамдарды жұмыстан шеттетудің ұзақтығы адамдарды оқшаулаудың бекітілген мерзімімен анықталады.
58. Карантин кезінде мектеп алды білім мекемесіне баратын жеті  жасқа дейінгі бала күтімі бойынша уақытша еңбекке жарамсыздық парағы санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау территориялық органы эпидемиолог дәрігердің қорытындысының негізінде карантиннің барлық мерзімі кезінде отбасының жұмыс істейтін мүшесінің біреуіне беріледі.
59. Қоғамдық тамақтану, сумен жабдықтау, медициналық ұйымдар, балалар мекемесінде жұмыс істейтін азаматтарда гельминтоз болған жағдайда уақытша еңбекке жарамсыздық парағы барлық дегельминтизация кезіне беріледі.
6. Протездеу кезінде еңбекке жарамсыздық
парағын беру
60. Протездеуге арналған еңбекке жарамсыздық парағы азамат ортопедикалық-протездеу орталығының стационарына жатқызылған жағдайда, науқастың стационардан емделіп шығуы кезінде стационарда болған барлық уақыты мен емделу орнына келу мен қайтуына, бірақ отыз күннен артық емес уақытқа стационардың медициналық қызметкерімен медициналық ұйымның басшысымен бірлесе отырып беріледі.
Амбулаторлық-емханалық жағдайларда протез алып жүрген азаматтарға уақытша еңбекке жарамсыздық парағы берілмейді.
7. Туберкулезбен ауыратын сырқаттарға уақытша еңбекке
жарамсыздық парағын беру
61. Туберкулезбен ауыратын науқастар жалпы мақсаттағы (профил) медициналық ұйымға қаралған жағдайында уақытша еңбекке жарамсыздық парағын беру осы ережелердің 19-тармағында көрсетілген тәртіппен жүзеге асырылады.

62. Гражданину, признанному инвалидом, лист временной нетрудоспособности закрывается датой установления группы инвалидности.
63. Гражданину, являющемуся временно нетрудоспособным по своей основной работе и не представляющим опасность заражения для окружающих его лиц, централизованная врачебно-консультативная комиссия (далее – ЦВКК) выдает заключение о его переводе на другую (приемлемую) работу.
64. При временной нетрудоспособности за гражданином сохраняется его место работы после окончания курса лечения без потери квалификации и заработной платы.
65. При ограниченных процессах без бактериовыделения на начало лечения, при эффективном курсе лечения, положительной клинико-рентгенологической динамике и восстановлении трудоспособности по окончании интенсивной фазы лечения лист временной нетрудоспособности закрывается, а гражданин приступает к труду.
66. Гражданин с впервые выявленным туберкулезным процессом, а также с рецидивом:
1) при формах туберкулезного процесса без деструкции, а также с ограниченными деструктивными процессами в легких считается временно нетрудоспособным на период стационарного, амбулаторного (санаторного) лечения (десять месяцев).
В случае торпидного течения или тенденции к прогрессированию процесса, возникновении осложнений, при наличии отягощающих факторов, больной направляется на МСЭ. Если по заключению МСЭ нет оснований считать больного инвалидом, и он продолжает быть временно нетрудоспособным, то лист временной нетрудоспособности подлежит продлению через ВКК до двенадцати месяцев;
2) с распространенными формами туберкулеза считается временно нетрудоспособным в течение десяти – двенадцати месяцев, при условии доброкачественного течения процесса с благоприятной обратной динамикой, то есть до полного эффективного завершения всех этапов лечения с восстановлением трудоспособности. При отсутствии эффекта от лечения в течение от шести до восьми месяцев, больной направляется на МСЭ;
3) с хроническим бациллярным деструктивным процессом считается временно нетрудоспособным. Тяжесть туберкулезного процесса с необратимыми резко выраженными патоморфологическими и функциональными изменениями обуславливает проведение МСЭ;
4) с множественной лекарственной устойчивостью считается нетрудоспособным до двенадцати месяцев, по истечении срока медицинские документы направить в МСЭ;
5) при решении ЦВКК о лечении препаратами резервного ряда направляется на МСЭ для установления группы инвалидности.
8. Правила заполнения и выдачи листа временной
нетрудоспособности
67. Бланки листов временной нетрудоспособности являются документами строгой отчетности.

62. Мүгедек деп танылған азаматқа уақытша еңбекке жарамсыздық парағы мүгедектік тобы бекітілген күннен бастап бекітіледі.
63. Өзінің негізгі жұмыс орын бойынша және өзін қоршаған тұлғаларға жұқтыру қауіпі жоқ уақытша еңбекке жарамсыз болған азаматқа орталықтандырылған дәрігерлік-консультациялық комиссия (бұдан әрі - ОДКК) оны басқа (ыңғайлы) жұмысқа ауыстыру туралы қорытынды береді.
64. Азаматтың уақытша еңбекке жарамсыздық кезінде оның емделу курсын аяқтағанға дейін біліктілігі мен еңбекақысын жоғалмай, жұмыс орны сақталады.
65. Оң клиникалық-рентгенологиялық динамика тиімді емдеуінде, эпидемиологиялық қауіптілікті жою және еңбекке жарамдылықты қалпына келтірудегі емдеудің кез келген сатысында уақытша еңбекке жарамсыздық парағы жабылып, азамат жұмысына кіріседі.
66. Рецидивті немесе тыныс алу органдарының алғашқы туберкулезі анықталған азаматқа:
1) ыдыраусыз – стационарлық, амбулаторлық (санаторлық) он ай емделу кезі уақытша еңбекке жарамсыз деп саналады.
Асқынулар пайда болу, даму үрдісі немесе, аурудың торпидті ағымында, ауырлық түсіретін факторлар болған жағдайда ауру МӘС-ға жіберіледі. Егер МӘС-ның қортындысы бойынша ауру мүгедек деп саналмаса, ол уақытша еңбекке жарамсыз болып, уақытша жарамсыздық парағының уақыты ДКК арқылы он екі айға дейін созылады;
2) туберкулездің кең таралған түрімен жағымды кері динамикамен процестің қатерсіз ағымында он айдан он екі ай бойы уақытша еңбекке жарамсыз, яғни еңбекке жарамдылықты қалпына келтіретін барлық емдеу толық нәтижелі аяқталғанға дейін саналады. Алты ай мен сегіз ай бойы емдеу кезінде нәтиже болмаған жағдайда сырқат МӘС-ға жіберіледі;
3) туберкулездің созылмалы бациллалық құрылымсыздық үрдісімен еңбекке жарамсыз саналады. Функционалдық және патоморфологиялық өзгерулер шұғыл байқалған ауыр қайтымсыз туберкулездік процесс МӘС жүргізуге себепші болады;
4) көптеген дәріге көнбейтін туберкулезде (КДК ТА) он екі айға дейін еңбекке жарамсыз саналады, он екі ай өткеннен кейін медициналық құжаттары МӘС-ға жолданады.
5) ОДКК резервтік қатардағы препараттармен емдеу туралы шешімі кезінде науқасты мүгедектік тобын белгілеу үшін МӘС-ға жіберуі қажет.
8. Уақытша еңбекке жарамсыздық парағын беру және рәсімдеу
ережелері
67. Уақытша еңбекке жарамсыздық парағы бланкілері қатаң есептілік құжаттары болып табылады.

68. Лист временной нетрудоспособности заполняется на государственном или русском языках.
69. Субъектами здравоохранения, выдающими лист временной нетрудоспособности, заполняется его лицевая сторона. На лицевой стороне листа временной нетрудоспособности под названием "Лист временной нетрудоспособности" подчеркивается соответственно либо слово "Первичный", либо слово "Продолжение". Затем указывается название и адрес медицинской организации, дата выдачи листа, фамилия, имя, отчество, должность и место работы пациента и ставится печать медицинской организации.
70. В графе "Вид временной нетрудоспособности" указывается основание выдачи листа.
Если лист временной нетрудоспособности выдан в связи с родами – указывается дата родов, усыновлением или удочерением – дата усыновления или удочерения, по уходу за больным ребенком - дата и год рождения ребенка.
71. В строке "Режим" указывается вид предписанного лечебно-охранительного режима (стационарный, амбулаторный, санаторный). Обязательно отмечаются случаи нарушения режима гражданином, назначенного медицинским работником (злоупотребление алкоголем, невыполнение назначенного обследования или лечения, неявки на прием к медицинскому работнику в указанный срок, выезд в другую местность и другое) и ставится подпись медицинского работника.
72. В соответствующих графах делаются отметки о сроках стационарного лечения, о дате направления в МСЭ и их заключении.
73. В разделе "Освобождение от работы" графа, "С какого числа" заполняется арабскими цифрами, а графа "По какое число включительно" - прописью. В каждой строке этого раздела четко указываются должность, фамилия и инициалы медицинского работника, затем подпись.
74. Строка "Приступить к работе" заполняется прописью (число и месяц) следующим днем после осмотра и признания гражданина трудоспособным. В случае сохраняющейся временной нетрудоспособности делается запись: "Продолжает болеть" и указывается номер и дата выдачи другого листа нетрудоспособности. В других случаях завершения временной нетрудоспособности делаются записи: "Установлена инвалидность (дата)", "Умер" (с указанием даты смерти).
В случае, когда гражданин после выдачи или продления листа временной нетрудоспособности на прием не являлся, а при очередном посещении признан трудоспособным, в строке "Приступить к работе" листа нетрудоспособности делается запись: "Явился трудоспособным" (с указанием даты явки), свободные строки граф "С какого числа" и "По какое число включительно" таблицы "Освобождение от работы" прочерчиваются знаком "Z".

68. Уақытша еңбекке жарамсыздық парағы мемлекеттік немесе орыс тілдерінде рәсімделеді.
69. Уақытша еңбекке жарамсыздық парағын беретін денсаулық сақтау субъектілерінде оның беткі жағы толтырылады. "Уақытша еңбекке жарамсыздық парағының беткі жағында" cәйкесінше "алғашқы" немесе "жалғастыру" сөздерінің асты сызылады. Бұдан кейін медициналық ұйымның атауы мен мекен-жайы, еңбекке жарамсыздық парағын беру күні, емделушінің тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы мен жұмыс орны көрсетіліп, медициналық ұйымның мөрі қойылады.
70. "Уақытша жұмысқа жарамсыздық түрі" бағанында уақытша еңбекке жарамсыздық парағы жарамсыздықтың негізіне байланысты берілгендігі көрсетіледі.
Егер уақытша еңбекке жарамсыздық парағы босанумен байланысты берілсе - босану күні, бала асырап алумен, байланысты берілсе - асырап алу күні, сырқат баланы бағу бойынша берілсе - баланың туған жылы мен күні көрсетіледі.
71. "Режим" деген жолда емдеу-сақтау режимінің (стационарлық, амбулаториялық, санаториялық) түрі көрсетіледі. Медициналық қызметкері тағайындаған режимді азаматтың бұзу жағдайлары (алкогольді шамадан тыс тұтыну, тағайындаған зерттеу немесе емдеуді орындамау, медицина қызметкерінің қабылдауына көрсетілген мерзімде келмеу, басқа елді-мекенге шығу және басқалар) міндетті түрде белгіленіп, медициналық қызметкерінің қолы қойылады.
72. Стационарлық емдеу мерзімі туралы, МӘС-ға жолдау күні және қорытындысы туралы бағандарда да сәйкесінше белгілер жасалады.
73. "Жұмыстан босату" бөліміндегі "Қай күннен бастап" бағанында араб цифрларымен, ал "Қай мерзімге дейін" бағанында мерзімі жазбаша жазылады. Бұл бөлімнің әрбір жолында нақты түрде медициналық қызметкердің тегі мен аты, лауазымы жазылып, қолы қойылады.
74. "Жұмысқа шығу" жолында азамат еңбекке жарамды деп танылғаннан және қаралған кейін келесі күнмен (айы мен күні) жазбаша түрде толтырылады. Уақытша еңбекке жарамсыз болған жағдайда: "сырқаттану" жөнінде жазылады және басқа еңбекке жарамсыздық парағының нөмірі мен күні белгіленеді. Еңбекке жарамсыздық басқаша аяқталған жағдайда: "Мүгедектік белгіленді (күні)", "қайтыс болды" (қайтыс болу күні көрсетіледі) тиісті мәліметтер жазылады.
Уақытша еңбекке жарамсыздық парағын берген соң немесе мерзімін создырғаннан кейін азамат қаралуға келмесе, ал кезекті қабылдауда еңбекке жарамдылығы анықталған болса, еңбекке жарамсыздық парағының "Жұмысқа шығу" жолында: "Жұмысқа жарамды келу" (келген күні көрсетіледі), "Жұмыстан босату" кестесінің "Қашаннан" және "Қашанға дейін" бағанындағы бос жолдар "Z" белгісімен сызылады.

75. Лист временной нетрудоспособности не может быть закрыт по просьбе гражданина или по требованию администрации с места его работы.
76. Номера бланков листов временной нетрудоспособности, дата их выдачи, дата продления или выписки на работу записываются в медицинской карте амбулаторного больного (медицинской карте стационарного больного).
77. Оборотная сторона листа временной нетрудоспособности заполняется работодателем по месту работы гражданина с учетом выделения рабочих дней в период временной нетрудоспособности, которые подлежат оплате.
78. Исправления можно вносить, зачеркнув написанное неправильно и подписав сверху правильно. Исправление оговаривается на полях за подписью медицинского работника, заверенной печатью субъекта здравоохранения.
79. Печать субъекта здравоохранения ставится при открытии, с правой стороны сверху в первом разделе листа временной нетрудоспособности и внизу - при выписке на работу или при выдаче продолжения.
80. Все листы временной нетрудоспособности выдаются временно нетрудоспособным под расписку на корешках, которые служат документом для отчетности по бланкам листов временной нетрудоспособности.
81. Учет выданных листов временной нетрудоспособности производится в книге регистрации листов временной нетрудоспособности.
82. Испорченные и невостребованные бланки листов временной нетрудоспособности погашаются медицинскими работниками, выдавшими их, в следующем порядке: бланк перечеркивается накрест и крупными буквами пишется "испорчен" или "погашен".
Корешки бланков, испорченные и невостребованные бланки хранятся в медицинской организации в течение двух лет, а затем на основании приказа руководителя уничтожаются. Акт об уничтожении испорченных и невостребованных бланков хранится в течение пяти лет.
83. При утере листа временной нетрудоспособности выдается дубликат тем субъектом здравоохранения, который выдал лист временной нетрудоспособности, по предъявлению справки с места работы о том, что пособие по утерянному листу временной нетрудоспособности выплачено не было. На лицевой стороне дубликата сверху делается отметка: "Дубликат".
84. Гражданину, не явившемуся на прием к врачу в назначенный день, лист временной нетрудоспособности продлевается только со дня обращения, зачет пропущенных дней не производится.
85. Когда нетрудоспособность продолжается, медицинский работник выдает гражданину "продолжение" листа временной нетрудоспособности, сделав отметку о нарушении режима в первичном листе временной нетрудоспособности в графе "Отметки о нарушении режима".

75. Уақытша еңбекке жарамсыздық парағы азаматтың сұрауы бойынша немесе оның жұмысындағы әкімшіліктің талабы бойынша жабылмайды.
76. Уақытша еңбекке жарамсыздық парағы бланкісінің нөмірі, берілген күні, создыру немесе жұмысқа шығу күні науқастың амбулаториялық картасында (стационарлық сырқаттың медициналық картасында) жазылады.
77. Уақытша еңбекке жарамсыздық парағының сыртқы бетін азаматтың жұмыс орны бойынша жұмыс беруші уақытша еңбекке жарамсыздық аралығында төленетін еңбек күнін шығару есебімен толтырады.
78. Дұрыс емес жазылған мәліметтерді сызып, үстіңгі жағына дұрысын жазып, түзетулер енгізуге болады. Түзетулер медициналық қызметкердің қолы қойылып, денсаулық сақтау субъектісінің мөрімен куәландырылады.
79. Уақытша еңбекке жарамсыздық парағын ашу кезінде денсаулық сақтау субъектісінің мөрі парақтың бірінші бөлімінің үстінде оң жағынан және жұмысқа шығуда немесе жалғастыру берілген жағдайда төменгі жағында қойылады.
80. Барлық уақытша еңбекке жарамсыздық парақтары уақытша еңбекке жарамсыздарға уақытша еңбекке жарамсыздық парақтарының бланкісіне арналған құжат болып табылатын түбіртектерде қолхатпен беріледі.
81. Берілген уақытша еңбекке жарамсыздық парақтарының есебі уақытша еңбекке жарамсыздық парақтарын тіркеу кітабында жүргізіледі.
82. Жарамсыз және талап етілмеген уақытша еңбекке жарамсыздық парақтарының бланкілері оларды берген медициналық қызметкермен келесідей тәртіпте: бланк айқасқан сызық түрінде сызылады және "бұзылған" немесе "жойылған" деп үлкен әріптермен жазылады.
Бүлдірілген немесе талап етілмеген бланк түбіртектері медициналық ұйымда екі жыл бойы сақталады, бұдан соң басшы бұйрығының негізінде жойылады. Бүлінген немесе талап етілмеген бланкілерді жою туралы акт бес жыл бойы сақталады.
83. Уақытша еңбекке жарамсыздық парағын жоғалтқан жағдайда, жұмыс орнынан уақытша еңбекке жарамсыздық парағын жоғалту салдарынан төлем жүргізілмегендігі туралы анықтаманы бергеннен кейін уақытша еңбекке жарамсыздық парағын берген денсаулық сақтау субъектісі көшірмесін береді. Көшірмесінің алдыңғы бетінің жоғарғы жағында "Телнұсқа" екендігі жөнінде белгі қойылады.
84. Уақытша еңбекке жарамсыздық парағы дәрігердің қабылдауына тағайындалған күні келмеген азаматқа, уақытша еңбекке жарамсыздық парағы қаралған күніне ғана созылады, ал келмеген күндеріне жазылмайды.
85. Еңбекке жарамсыздық жалғасқан жағдайда, медициналық қызметкер алғашқы еңбекке жарамсыздық парағының "Режимді бұзу туралы белгі" бағанында бұзушылықты белгілеп, уақытша еңбекке жарамсыздық парағының "жалғастыруы" беріледі.