Об утверждении Правил хранения, транспортировки и использования профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 ноября 2009 года № 702. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 ноября 2009 года № 5902. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 2 октября 2014 года № 112
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения и социального развития РК от 02.10.2014 года № 112.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В целях реализации пункта 3 статьи 156 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила хранения, транспортировки и использования профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов.
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Оспанов К.С.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) направить настоящий приказ на официальное опубликование после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 июня 2004 года № 484 "О работе с вакцинами и другими медицинскими иммунобиологическими препаратами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2950, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2005 год, № 1, ст. 5);
2) приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 июня 2007 года № 358 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 июня 2004 года № 484 "О работе с вакцинами и другими медицинскими иммунобиологическими препаратами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4789, опубликован в газете "Юридическая газета", 2007 год, № 114 (1317)).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня официального опубликования.
Министр                                    Ж. Доскалиев
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан

Профилактикалық (иммундық-биологиялық, диагностикалау, дезинфекциялаушы) препараттарды сақтау, тасымалдау және пайдалану ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 12 қарашадағы N 702 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылғы 26 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5902 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 2014 жылғы 2 қазандағы № 112 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 02.10.2014 № 112 бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 156-бабының 3-тармағын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Профилактикалық (иммундық-биологиялық, диагностикалау, дезинфекциялаушы) препараттарды сақтау, тасымалдау және пайдалану ережелері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (К.С. Оспанов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Әкімшілік-құқықтық жұмыстар департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелгеннен кейін ресми жариялануға жіберсін.
4. Мыналардың:
1) "Вакцинамен және басқа да медициналық иммунобиологиялық препараттармен жұмыс істеу туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 17 маусымдағы N 484 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2950 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Орталық атқару және өзге де мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған, 2005 жыл, N 1, 5-құжат);
2) ""Вакциналармен және басқа да медициналық иммунобиологиялық препараттармен жұмыс істеу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 17 маусымдағы N 484 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2007 жылғы 11 маусымдағы N 358 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4789 болып тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2007 жылғы N 114 (1143) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                        Ж. Досқалиев
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің

от 12 ноября 2009 года № 702
Правила
хранения, транспортировки и использования профилактических
(иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих)
препаратов
1. Общие положения
1. Настоящие правила устанавливают требования к хранению, транспортировке и использованию профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов.
2. Основные термины и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) бактериофаги - вирусы бактерий, способные поражать бактериальную клетку и вызывать ее растворение;
2) безопасная вакцинация - отсутствие при проведении профилактических прививок вредного воздействия на здоровье пациента, медицинского работника, осуществляющего иммунизацию, а также населения и окружающей среды;
3) вакцинатор – медицинский работник, проводящий профилактические прививки;
4) дезактивация – удаление или снижение радиоактивного загрязнения с какой-либо поверхности или из какой-либо среды;
5) дезинфицирующие препараты (далее – дезпрепараты) – средства дезинфекции, дезинсекции и дератизации;
6) диагностические препараты (далее - ДП) – препараты, способные распознавать микроорганизмы, антигены, антитела, нуклеиновые кислоты в исследуемом материале;
7) иммунобиологические препараты (далее - ИБП) - группа искусственно созданных веществ с использованием живых или убитых микроорганизмов, компонентов их клеток, продуктов жизнедеятельности, предназначенных для лечения, профилактики и диагностики инфекционных болезней человека и животных, включающих вакцины, иммуноглобулины, бактериофаги, диагностические препараты;
8) иммуноглобулины - препараты, изготовленные из сыворотки крови человека и животных, применяемые с целью экстренной профилактики и лечения инфекционных заболеваний;
9) коробки (контейнеры) для безопасного сбора и уничтожения (далее - КБСУ) - водостойкие и непрокалываемые емкости для сбора и безопасного хранения использованных шприцев и игл до их утилизации;
10) поствакцинальные осложнения - клинические проявления тяжелых, стойких нарушений состояния здоровья, возникшие вследствие профилактических прививок, требующие реанимационных мер (повышение температуры тела свыше 40оС, анафилактический шок, афебрильные судороги, менингит);
11) самоблокирующийся шприц - шприц, который после одной инъекции автоматически блокируется и становится непригодным для повторного использования;
12) саморазрушающийся шприц - шприц, который после одной инъекции приходит в негодность в связи с отламыванием поршня;

2009 жылғы 12 қарашада N 702
бұйрығымен бекітілді
Профилактикалық (иммундық-биологиялық, диагностикалау, дезинфекциялаушы) препараттарды сақтау, тасымалдау және пайдалану ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер профилактикалық (иммундық-биологиялық, диагностикалау, дезинфекциялау) препараттарды сақтауға, тасымалдауға және пайдалануға қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы Ережелерде пайдаланылатын негізгі терминдер және анықтамалар:
1) бактериофагтар - бактериялық жасушаны зақымдай алатын және оны ерітетін бактериялардың вирустары;
2) қауіпсіз вакцинациялау - профилактикалық екпелерді жүргізу кезіндегі пациенттің, иммунитеттеуді жүзеге асыратын медициналық қызметкердің, сондай-ақ тұрғындардың денсаулығына және қоршаған ортаға жағымсыз әсердің болмауы;
3) вакцинатор - профилактикалық екпелерді жүргізетін медициналық қызметкер;
4) дезактивация – қандайда бір заттың үстінен немесе қандайда бір ортадан ластануды жою немесе радиобелсенділігін төмендету;
5) дезинфекциялау препараттары (бұдан әрі – дезпрепараттар) - дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау заттары;
6) диагностикалау препараттары (бұдан әрі – ДП) – зерттелетін материалдарда микроорганизмдерді, антигендерді, антиденелерді, нуклеинді қышқылдарды танып білуге қабілетті препараттар;
7) иммундық-биологиялық препараттар (бұдан әрі - ИБП) - тірі немесе өлі микроорганизмдерді, олардың жасушаларының компоненттерін, адамның және жануарлардың инфекциялық ауруларын емдеу, профилактика мен диагностикалауға арналған тіршілік әрекеттері өнімдерін қолданумен жасалған иммуноглобулиндер, бактериофагтар, диагностикалық препараттары бар жасанды заттар тобы;
8) иммуноглобулиндер - инфекциялық аурулардың шұғыл профилактикасы және емдеу мақсатында қолданылатын адамның және жануарлардың қан сарысуынан дайындалған препараттар;
9) қауіпсіз жинауға және жоюға арналған қораптар (контейнерлер) (бұдан әрі - ҚЖЖҚ) - қолданылған шприцтерді және инелерді оларды жойғанға дейінгі жинауға және қауіпсіз сақтауға арналған суға төзімді және тесілмейтін сыйымдылық;
10) вакцинадан кейінгі асқынулар – профилактикалық екпелердің салдарынан пайда болған денсаулық жағдайының ауыр, тұрақты бұзылуларының, реанимациялық шараларды талап ететін клиникалық көріністері (дене температурасының 400С жоғары көтерілуі, анафилаксиялық шок, афебрильді құрысу, менингит);
11) өздігінен блокталатын шприц - бір рет дәрі жіберуден кейін автоматты түрде блокталатын және қайталап қолдануға жарамсыз болып қалатын шприц;
12) өздігінен жойылатын шприц - бір рет дәрі жіберуден кейін поршенінің сынуына байланысты жарамсыз болып қалатын шприц;

13) термоконтейнер - ящик (или сумка) для переноса вакцин с теплоизолирующими свойствами и плотно прилегающей крышкой, где оптимальный температурный режим (от плюс 20С до плюс 80С) обеспечивается с помощью помещенных в его полость замороженных холодильных элементов;
14) термоиндикатор - контрольная карточка, которая следует вместе с вакциной до получателя и фиксирует воздействие температуры на вакцину путем изменения цвета индикатора;
15) холодовая цепь - бесперебойно функционирующая система, обеспечивающая оптимальный температурный режим хранения и транспортировки ИБП на всех этапах пути их следования от организации-изготовителя до вакцинируемого;
16) холодильный элемент (далее - хладоэлемент) - пластиковая или металлическая емкость прямоугольной формы, с герметически закрывающейся пробкой для заполнения водой, которая замораживается перед использованием и служит для поддержания температуры в контейнере в пределах от плюс 2оС до плюс 8оС.
2. Общие требования к хранению, транспортировке и использованию
иммунобиологических и диагностических препаратов
3. Склад для хранения ИБП и ДП размещается в отдельно стоящем здании или на первом этаже здания объекта, имеет самостоятельный выход наружу, изолированный от других помещений либо в сухом проветриваемом подвальном помещении. Склад для хранения ДП может размещаться непосредственно в лабораториях. Складские помещения должны быть хорошо освещены, легко проветриваться. Отопление, вентиляция, искусственное и естественное освещение должны соответствовать санитарно-эпидемиологическим требованиям.
4. На складе для хранения устанавливаются холодильники, морозильники, холодильные камеры или оборудуются холодильные комнаты (далее - холодильное оборудование).
5. Холодильные комнаты, холодильные и морозильные камеры оборудуются стеллажами, высотой от пола не менее 10 сантиметров. ИБП и ДП защищаются от воздействия света. Запрещается совместное хранение ИБП и ДП с посторонними предметами и непосредственно на полу.
6. При хранении ИБП и ДП размещаются на стеллажах или полках холодильного оборудования раздельно по их видам, с учетом сроков годности и серии. Ежедневно, 2 раза в сутки (утром и вечером) отмечается температура холодильного оборудования в журнале учета температурного режима холодильного оборудования по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
7. Оптимальной для хранения и транспортировки ИБП и ДП является температура в пределах от плюс 2оС до плюс 8оС. Хранение осуществляется при температурных условиях хранения ИБП согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Транспортировка ДП может осуществляться согласно инструкции, прилагаемой к ним.

13) термоконтейнер - қуысына орналасқан мұздатылған тоңазыту элементтерінің көмегімен қолайлы температуралық режим (плюс 20С–тан плюс 80С-қа дейін) қамтамасыз етілетін, жылу оқшаулағыш қасиеті бар және қақпақпен тығыз жабылатын, вакциналарды алып жүруге арналған жәшік (немесе сөмке);
14) термоиндикатор - қабылдаушыға дейін вакцинамен қоса жүретін бақылау карточкасы және ол вакцинаға температураның әсерін индикатор түсінің өзгеру жолымен белгілейді;
15) салқындату тізбегі – ұйым-дайындаушыдан вакцинацияланатын адамға дейін қоса жүретін, олардың жолдағы барлық кезеңдерінде вакциналарды және басқа да ИБП сақтаудың және тасымалдаудың қолайлы температуралық режимін қамтамасыз ететін үздіксіз қызмет жүйесі;
16) тоңазыту элементі (бұдан әрі – тоңазыту элементі) – қолданар алдында мұздатылатын су толтыруға арналған саңылаусыз тығынмен жабылатын және контейнерде плюс 20С-тан плюс 80С-қа дейін шамада температураны ұстап тұратын, тік бұрыш формадағы пластикалық немесе металл сыйымдылық.
2. Иммундық-биологиялық және диагностикалау препараттарды сақтау, тасымалдау мен пайдалануға қойылатын жалпы талаптар
3. ИБП және ДП сақтауға арналған қойма бөлек тұрған ғимараттарға немесе ғимараттың бірінші қабатында, сыртқа шығатын жеке есігі бар, басқа үй-жайлардан оқшауланған объектіде немесе құрғақ, желдетілетін жертөледе орналасады. ДП сақтауға арналған қойма тікелей зертханаларда да орналасуы мүмкін. Қойма үй-жайлары жақсы жарықтандырылған, жеңіл желдетілуі тиіс. Жылыту, желдету, жасанды және табиғи жарықтандыру санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес болуы тиіс.
4. Сақтауға арналған қоймада тоңазытқыштар, мұздатқыштар, тоңазытқыш камералар орналасады немесе тоңазытқыш бөлмелер (бұдан әрі - тоңазытқыш жабдық) жабдықталады.
5. Тоңазытқыш бөлмелер, тоңазытқыш және мұздатқыш камералар еденнен кемінде 10 сантиметр биіктіктегі стеллаждармен жабдықталады. ИБП мен ДП жарықтың әсерінен қорғалады. ИБП мен ДП бөгде заттармен бірге және тікелей еденде сақтауға рұқсат етілмейді.
6. ИБП мен ДП-ны сақтау кезінде оларды түрлері бойынша, жарамдылық мерзімін және сериясын ескере отырып, тоңазытқыш жабдығының стеллаждарында немесе сөрелерінде орналастырылады. Күнделікті тәулігіне екі рет (таңертең және кешке) тоңазытқыш жабдығының температурасы осы Ережелерге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тоңазытқыш жабдықтың температуралық режимін есепке алу журналына белгіленеді.
7. ИБП мен ДП-ны сақтау және тасымалдау үшін плюс 20С-тан плюс 80С-қа дейінгі шектегі температура қолайлы болып табылады. Сақтау осы Ережелерге 2-қосымшаға сәйкес ИБП сақтаудың температуралық жағдайы кезінде жүзеге асырылады. ДП тасымалдау оған қоса берілген нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылуы мүмкін.

8. Транспортировка до потребителя осуществляется в максимально сжатые сроки - не более 48 часов.
9. Поставщик ИБП и ДП предварительно оповещает получателя о сроке поставки груза.
10. При получении ИБП и ДП груз немедленно помещается в холодильную камеру и производится разгрузка термоконтейнеров. Заполняется акт приема партии ИБП и ДП по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Проверяются показатели соответствующих термоиндикаторов, на которых указывается дата поступления. Все данные заносятся в журнал учета иммунобиологических препаратов по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам и учета диагностических препаратов по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
11. В случае задержки отправления ИБП и ДП, их помещают в холодильные камеры складов вокзалов, аэропортов или возвращают на склад отправителя, поместив в холодильники.
12. Каждый контейнер имеет маркировку с указанием типа ИБП и ДП, температуры хранения, требуемой для сохранности их качества.
13. Физические и юридические лица, занимающиеся хранением и транспортировкой ИБП и ДП, должны иметь резервное холодильное оборудование, запасные части к нему, термоконтейнеры, хладоэлементы.
14. Физическим лицом или руководителем юридического лица, занимающимся хранением ИБП и ДП независимо от их количества утверждается план экстренных мероприятий на случай возникновения неисправности холодильного оборудования или отключения электроэнергии.
15. Для поддержания температуры на случай временного отключения источника энергии необходимо иметь запас замороженных хладоэлементов, помещенных на нижнюю полку холодильника.
16. Для быстрой заморозки хладоэлементов используются морозильники. Хладоэлементы в морозильнике укладываются ребром.
17. Холодильное оборудование и термоконтейнеры содержатся в чистоте, регулярно размораживаются и моются (не реже одного раза в месяц). Слой инея на стенках холодильных камер не должен превышать 5 миллиметров.
18. Каждый холодильник снабжается двумя термометрами, которые устанавливаются в верхней и нижней части холодильника. Термометры подвергаются ежегодной метрологической поверке.
19. Не реже одного раза в год холодильное оборудование подвергается техническому осмотру квалифицированным специалистом с обязательным составлением акта выполненных работ.
20. При складе ИБП и ДП предусматриваются погрузочно-разгрузочная площадка и подъездные пути для автотранспорта.
21. Склад должен иметь помещения для хранения, распаковки и упаковки ИБП и ДП, для хранения хладоэлементов, термоконтейнеров и другого упаковочного материала.

8. Тұтынушыларға дейін тасымалдау ең қысқа мерзімде - 48 сағаттан артық емес жүзеге асырылады.
9. ИБП мен ДП жеткізіп беруші қабылдап алушыға алдын ала жүк жеткізу мерзімі туралы хабарлайды.
10. ИБП мен ДП-ны қабылдау кезінде жүк дереу тоңазытқыш камераға орналастырылады және термоконтейнерлерді түсіру жүргізіледі. ИБП мен ДП партиясын қабылдау актісі осы Ережелерге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылады. Тиісті термоиндикаторлардың көрсеткіштері тексеріледі, оларға түсу мерзімі енгізіледі. Барлық мәліметтер осы Ережелерге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша иммундық-биологиялық препараттарды есепке алу журналына және осы Ережеге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша диагностикалау препараттарды есепке алу журналына енгізіледі.
11. ИБП мен ДП-ның жөнелтілуі кешіктірілген кезде, оларды вокзалдың, әуежайлардың қоймаларының тоңазытқыш камераларына орналастырады немесе тоңазытқышқа салып жөнелтушінің қоймасына қайтарады.
12. Әрбір контейнерде олардың сапасын сақтауға қажетті ИБП мен ДП-ның түрі, сақтау температурасы көрсетілген таңбасы болады.
13. ИБП мен ДП-ны сақтаумен және тасымалдаумен айналысатын жеке және заңды тұлғаларда резервті тоңазытқыш жабдық, олардың запас бөліктері, термоконтейнерлер, тоңазыту элементтері болу тиіс.
14. ИБП мен ДП сақтаумен айналысатын жеке тұлға немесе заңды тұлғаның басшысы олардың санына тәуелсіз тоңазытқыш жабдығында ақаудың пайда болу немесе электр энергиясының сөну жағдайына арналған шұғыл іс-шаралар жоспарын бекітеді.
15. Энергия көзінің уақытша сөну жағдайында температураны ұстап тұру үшін тоңазытқыштың төменгі сөресінде орналасқан мұздатылған тоңазытқыш элементтердің қоры болуы қажет.
16. Тоңазыту элементтерді тез мұздату үшін арнайы мұздатқыштар пайдаланылады. Тоңазыту элементтері мұздатқышта қырынан жатқызылады.
17. Тоңазытқыш жабдықтар және термоконтейнерлер таза ұсталады, үнемі (айына кемінде бір рет) мұзы ерітіледі және жуылады. Тоңазытқыш камераларының қабырғаларындағы қырау қабаты 5 миллиметрден аспауы тиіс.
18. Әрбір тоңазытқыш тоңазытқыштың жоғарғы және төменгі бөлігінде орналастырылған екі термометрмен жабдықталады. Термометрлер жыл сайын метрологиялық тексеруден өтеді.
19. Жылына кемінде бір рет тоңазытқыш жабдықтарын білікті мамандар міндетті түрде орындалған жұмыстардың актісін жасай отырып техникалық тексеруден өткізеді.
20. ИБП мен ДП қоймасында жүк тиеу - түсіру алаңы және автокөлікке арналған кіреберіс жолдар көзделеді.
21. Қоймада ИБП мен ДП-ны сақтауға, ораманы шешуге және қаптауға арналған, тоңазыту элементтерін, термоконтейнерлерді және басқа да қаптау материалдарын сақтауға арналған үй-жайлар болуға тиіс.

22. В случае истечения срока годности, наличия признаков непригодности (изменение цвета, наличие посторонних элементов, осадка, трещин на емкости, отсутствие или недостаточный объем) ИБП и ДП списываются и уничтожаются с оформлением актов списания и уничтожения. Уничтожение проводится в соответствии с санитарно-эпидемиологическими требованиями.
23. Соблюдаются меры по обеспечению личной безопасности при работе в холодильных или морозильных камерах:
1) перед входом в холодильную или морозильную камеру необходимо предварительно оповестить об этом сотрудника по отделу;
2) прежде чем войти в холодильную или морозильную камеру необходимо проверить, что дверь можно открыть изнутри, ключ должен находиться у работника, работающего в камере;
3) запрещается входить в морозильную камеру без утепленной одежды.
24. ИБП и ДП отпускаются со склада при предъявлении доверенности на получение ИБП и ДП, а также требования либо заявки.
25. В объектах, где хранятся, используются ИБП и ДП должны быть:
учетная и отчетная документация (накладные на полученные, выданные ИБП и ДП, требования, доверенности, ежемесячные отчеты о полученных и израсходованных ИБП и ДП, акты списания и уничтожения);
акты проверок, проведенных государственными органами санитарно-эпидемиологической службы Республики Казахстан;
инструкции по применению.
26. В складах, холодильных комнатах и камерах, где хранятся ИБП и ДП проводится влажная уборка не реже одного раза в неделю.
27. Склад для хранения ИБП и ДП запирается и в конце рабочего дня опечатывается.
3. Некоторые особенности хранения, транспортировки и
использования иммунобиологических препаратов
28. На всех этапах хранения, транспортировки и использования соблюдается холодовая цепь согласно требованиям, предъявляемым к каждому ИБП.
29. Сроки хранения ИБП на складе республиканского и областного уровня не должны превышать шести месяцев, на складах городского и районного - трех месяцев, в медицинских организациях, непосредственно проводящих прививки - одного месяца, на прививочных пунктах (школы, детские сады и другие организации для детей) - одной недели. При не использовании ИБП в прививочных пунктах в установленные сроки хранения, остатки сдаются в организации здравоохранения вышестоящего уровня.
30. В организациях здравоохранения для хранения ИБП используются холодильники, установленные в прививочных кабинетах.
31. При хранении ИБП в организациях здравоохранения, проводящих профилактические прививки:
1) должен быть доступ охлажденного воздуха к каждой упаковке;
2) ИБП, имеющие меньший срок годности должны располагаться так, чтобы они использовались в первую очередь;

22. Жарамдылық мерзімі өткен, жарамсыз болу белгілері (түсінің өзгеруі, бөгде элементердің, тұнбаның, сыйымдылықта сызаттың болуы, көлемінің болмауы немесе жеткіліксіздігі) бар ИБП мен ДП есептен шығару және жою актісін ресімдеумен есептен шығарылады және жойылады. Жойылуы санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жүргізіледі.
23. Тоңазытқыш және мұздатқыш камераларда жұмыс істеу кезінде жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша мынадай шаралар сақталады:
1) тоңазытқыш немесе мұздатқыш камераға кірер алдында бөлімше қызметкерін ол туралы алдын ала ескерту қажет;
2) тоңазытқыш және мұздатқыш камераға кірмес бұрын есігін іштен ашуға болатындығын тексеріп алу қажет, кілт камерада жұмыс істейтін жұмыскерде болуы керек;
3) мұздатқыш камераға жылы киімсіз кіруге рұқсат етілмейді.
24. ИБП мен ДП қоймадан ИБП мен ДП алуға сенімхат, сондай-ақ талап немесе өтінім ұсынылған кезде босатылады.
25. ИБП мен ДП сақталатын, пайдаланылатын объектілерде:
есепке алу және есеп беру құжаттамалары (қабылданған және берілген ИБП мен ДП құжаттары, талаптар, сенімхаттар, қабылданған және жұмсалған ИБП мен ДП туралы айлық есептер, шығынға жазу және жою актілері);
Қазақстан Республикасының мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық органдары өткізген тексеру актілері;
қолдану бойынша нұсқаулар болуы тиіс.
26. ИБП мен ДП сақталатын қоймаларға, тоңазытқыш бөлмелерге және камераларға аптасына кемінде бір рет ылғалды жинау жүргізіледі.
27. ИБП мен ДП-ны сақтауға арналған қойма жұмыс күнінің соңында бекітіледі және сүргі салынады.
3. Иммундық-биологиялық препараттарды сақтау, тасымалдау мен пайдаланудың кейбір ерекшеліктері
28. Сақтау, тасымалдау мен пайдаланудың барлық кезеңінде әрбір ИБП-ға ұсынылатын талаптарға сәйкес салқындату тізбегі сақталады.
29. ИБП-ны республикалық және облыстық деңгейдегі қоймада сақтау мерзімі 6 айдан, қалалық және аудандық қоймаларда - 3 айдан, тікелей егу жүргізетін медициналық ұйымдарда – 1 айдан, егу пункттерінде (мектептер, балабақшалар және басқа да балаларға арналған мекемелерде) - 1 аптадан аспауы тиіс. ИБП-ны егу пункттерінде белгіленген сақтау мерзімдерінде қолданбаған кезде қалдықтары жоғары деңгейдегі денсаулық сақтау ұйымдарына өткізіледі.
30. Денсаулық сақтау ұйымдарында ИБП-ны сақтау үшін егу кабинеттерінде орнатылған тоңазытқыштар пайдаланылады.
31. Профилактикалық егулерді жүргізетін денсаулық сақтау ұйымдарында ИБП-ны сақтау кезінде:
1) әрбір қаптамасына салқындатылған ауа кіретіндей болу тиіс;
2) жарамдылық мерзімі аз ИБП бірінші кезекте қолданылатындай етіп, орналастырылуы тиіс;

3) ИБП хранятся в холодильниках при температуре от плюс 2оС до плюс 8оС, за исключением полиомиелитной вакцины, которая до вскрытия флакона хранится в морозильнике и может подвергаться замораживанию.
32. При хранении ИБП в холодильнике объем холодильника, заполненный ИБП и хладоэлементами, не должен превышать половины общего объема.
33. Растворители для всех ИБП не требуют особых температурных условий хранения, если это не предусмотрено инструкцией к ним. При разведении, у растворителя и ИБП должна быть одинаковая температура. Поэтому за сутки до применения ИБП растворители помещаются в холодильник. Растворитель нельзя замораживать. К каждому ИБП прилагается растворитель того же производителя, который изготовил данный ИБП.
34. Отдельные серии ИБП, использование которых приостановлено государственным органом, осуществляющим руководство в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, хранятся на складе до решения вопроса о возможности их дальнейшего использования или уничтожения.
35. При выдаче или отправлении ИБП оформляется накладная в трех экземплярах, один из которых выдается получателю, второй передается в бухгалтерию организации, а третий остается в организации здравоохранения, выдающей ИБП.
36. Транспортировка ИБП проводится с сопроводительными документами в термоконтейнере с хладоэлементами или в специальном транспорте, оборудованном холодильником.
37. В каждую единицу термоконтейнера с ИБП вкладывается термоиндикатор. Для ИБП термоиндикаторы закладываются из расчета по одному на каждые 3000 доз.
38. На всех уровнях холодовой цепи проводится регистрация поступления и дальнейшего отправления ИБП в организации здравоохранения с фиксацией показаний на термоиндикаторах.
39. В организациях здравоохранения, проводящих прививки, должно быть достаточное количество термоконтейнеров с комплектом холодильных элементов для транспортировки ИБП, а также для резервного их хранения на случай поломки стационарного холодильника или отключения электроэнергии.
40. К работам с ИБП, в части их применения, допускаются лица с высшим и средним медицинским образованием, обученные правилам техники проведения прививок, приемам неотложной помощи в случае развития поствакцинальных реакций и осложнений, имеющие разрешение к проведению прививок. Разрешение в виде письма выдается ежегодно, специально созданной при организации здравоохранения комиссией по выдаче допуска к проведению профилактических прививок.
41. При выявлении нарушений температурных режимов хранения и транспортировки ИБП оповещается руководитель организации здравоохранения для принятия решения о возможности дальнейшего использования препаратов.

3) ИБП шишасын ашқанға дейін, мұздатқышта сақталатын және мұздатуға жатқызылуы мүмкін полиомиелит вакцинасын қоспағанда, тоңазытқыштарда плюс 20С-ден плюс 80С-ге дейінгі температурада сақталады.
32. Тоңазытқышта ИБП-ны сақтау кезінде ИБП-мен және тоңазыту элементтерімен толтырылған тоңазытқыштың көлемі жалпы көлемінің жартысынан аспауы тиіс.
33. Егер бұл вакцинаға берілген нұсқауда ескертілмесе, барлық ИБП-ға арналған еріткіштер ерекше температуралық жағдайда сақтауды қажет етпейді. Езіп қосу кезінде еріткіштің және ИБП-ның температурасы бірдей болуы керек. Сондықтан қолданғанға дейін тәулік бұрын еріткішті тоңазытқышқа орналастырады. Еріткішті мұздатуға болмайды. Әрбір ИБП-ға сол ИБП-ны дайындаған өндірушінің еріткіші қоса ұсынылады.
34. Қолданылуы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган тоқтатқан ИБП-ның жекелеген серияларын, оларды одан әрі қолдану немесе жою мүмкіндігі туралы мәселе шешілгенге дейін қоймада сақталады.
35. ИБП-ны жіберу немесе жөнелту кезінде құжаттама үш данада ресімделеді, оның біреуі қабылдап алушыға, екіншісі ұйымның бухгалтериясына беріледі, ал үшіншісі ИБП-ны беретін ұйымда қалады.
36. ИБП-ны тасымалдау тоңазыту элементтері бар термоконтейнерде немесе арнайы тоңазытқышпен жабдықталған көлікте ілеспе құжаттарымен жүргізіледі.
37. Термоконтейнердің әрбір бірлігіне термоиндикатор салынады. ИБП үшін әрбір 3000 дозаға бір термоиндикатор есебінен салынады.
38. Салқындату тізбегінің барлық деңгейлерінде медициналық ұйымдарға түсуін тіркеу және препараттардың термоиндикатордың көрсеткіштерін белгілей отырып, одан әрі жөнелту жүргізіледі.
39. Егуді жүргізетін денсаулық сақтау ұйымдары ИБП-ны тасымалдауға арналған тоңазыту элементтерінің жинағы бар, сондай-ақ стационарлық тоңазытқыш сынған немесе электр энергиясы сөнген жағдайда оларды резервті сақтауға арналған термоконтейнерлердің жеткілікті мөлшерімен қамтамасыз етіледі.
40. ИБП-мен жұмысқа, оларды қолдану жағына егулерді жүргізуге рұқсаты бар, жоғары және орта медициналық білімді, егуді жүргізу техникасына, асқынулар мен вакцинадан кейінгі реакциялар дамыған жағдайда кезек күттірмейтін көмек тәсілдеріне оқытылған адамдар жіберіледі. Рұқсатты хат түрінде жыл сайын медициналық ұйым жанында арнайы құрылған профилактикалық егулер өткізуге рұқсат беру жөніндегі комиссия береді.
41. ИБП-ны сақтаудың және тасымалдаудың температуралық режимінің бұзылуы анықталған кезде препараттарды одан әрі пайдалану мүмкіндігі туралы шешім қабылдау үшін ұйымның басшысына хабар беріледі.

42. Жидкие инъекционные ИБП, выпускаемые во флаконах используются в течение трех дней после вскрытия, если иное не предусмотрено инструкциями к ним, за исключением ИБП, выпускаемых в ампулах.
43. Разведенные вакцины против кори, краснухи, эпидемического паротита, туберкулеза, желтой лихорадки используются немедленно после разведения или в течение 3 или 6 часов, если это допускается инструкцией, приложенной к вакцине.
44. КБСУ с использованными шприцами уничтожаются следующими методами:
1) сжигание в мусоросжигательных печах (инсинераторах) при средних (800-1000oC) и высоких (выше 1000oC) температурах;
2) сжигание при относительно невысоких температурах (ниже 400oC) в печах, открытых ямах или металлических бочках.
45. Сбор, транспортировка и сжигание КБСУ с использованными шприцами должно происходить под присмотром ответственного работника.
46. В целях безопасности иммунизации соблюдаются следующие условия:
1) использование стерильного самоблокирующегося или саморазрушающегося шприца;
2) уничтожение шприца и иглы с нарушенной целостностью упаковки, с истекшим сроком хранения, с видимыми признаками загрязнения;
3) вскрытием упаковки непосредственно перед использованием шприца;
4) выделение отдельного помещения для хранения шприцев и КБСУ;
5) применение качественных и безопасных ИБП;
6) использование одноразового стерильного шприца и иглы для разведения каждого флакона ИБП;
7) удаление иглы из пробки флакона сразу после разведения ИБП;
8) использование полного объема растворителя к ИБП при разведении, если другое не оговорено в инструкции;
9) соблюдение техники введения и правильный выбор области тела при введении ИБП;
10) использование для обработки пробок флакона с ИБП и обработки области тела отдельными ватными или марлевыми шариками;
11) хранение ватных или марлевых шариков для обработки области тела в сухом виде, а не в спирте;
12) использование одноразовых перчаток при наличии повреждений кожи на руках вакцинатора;
13) ежегодная подготовка вакцинаторов по вопросам иммунизации;
14) осмотр врачом, при его отсутствии - фельдшером, с оформлением разрешения к проведению профилактической прививки в медицинской документации прививаемого;
15) проведение прививок несовершеннолетним, недееспособным, после предварительного оповещения родителей или их законных представителей;
16) сокращение времени после вскрытия упаковки шприца до введения ИБП;
17) рекомендуемая Всемирной организацией здравоохранения правильная поза ребенка во время введения ИБП;
18) соблюдение принципа комплексного снабжения прививочных кабинетов ИБП, самоблокирующимися и саморазрушающимися шприцами и КБСУ;

42. Шишаларда шығарылатын сұйық инъекциялық ИБП, ампулаларда шығарылатын ИБП-ны қоспағанда, егер басқалар оларға арналған нұсқаулықта көзделмесе, ашылғаннан кейін үш күннің ішінде қолдануға рұқсат етіледі.
43. Қызылшаға, қызамыққа, эпидемиялық паротитке, туберкулезге, сары қызбаға қарсы ерітілген вакциналар ерітілгеннен кейін жедел немесе егер бұл вакцинаға берілген нұсқауда рұқсат етілсе, 3 не 6 сағат ішінде қолданылады.
44. Пайдаланылған шприцтері бар ҚЖЖҚ мынадай әдістермен жойылады:
1) қоқыс өртейтін пештерде (инсинераторларда) орташа (800-1000oС) және жоғары (1000oC-тан жоғары) температураларда өртеу;
2) пештерде, ашық шұқырларда немесе металл бөшкелерде салыстырмалы жоғары емес температураларда (400oC төмен) өртеу.
45. Пайдаланылған шприцтері бар ҚЖЖҚ-ны жинау, тасымалдау және өртеу жауапты қызметкердің қадағалауымен жүргізілуге тиіс.
46. Иммунитеттеудің қауіпсіздігі мақсатында мынадай шарттар сақталуы тиіс:
1) стерильді өздігінен блоктанатын және өздігінен жойылатын шприцтерді пайдалану;
2) қаптаманың бүтіндігі бұзылған, сақтау мерзімі өткен, көрінетін ластану белгілері бар шприцтер мен инелерді жою;
3) қаптамаларын тікелей шприцті қолданар алдында ашу;
4) шприцтерді және ҚЖЖҚ сақтауға арналған жеке үй-жай бөлу;
5) сапалы және қауіпсіз ИБП-ны қолдану;
6) ИБП-ның әрбір шишасын ерітуге жеке бір рет қолданылатын стерильді шприцтерді және инелерді пайдалану;
7) ИБП-ны ерітіп қосқаннан кейін дереу шиша тығынынан инені алу;
8) егер нұсқауда басқалары ескертілмесе, ерітіп қосу кезінде ИБП-ға еріткіштің толық мөлшерін пайдалану;
9) енгізу техникасын сақтау және ИБП-ны енгізген кезде дене аймағын дұрыс таңдау;
10) ИБП-сы бар шиша тығынын өңдеу және дене аймағын өңдеу үшін бөлек мақта немесе дәкелі шариктерді пайдалану;
11) дене аймағын өңдеуге арналған мақта немесе дәкелі шариктерді спиртте емес, құрғақ күйінде сақтау;
12) вакцинатордың қолында терінің зақымдалуы болған жағдайда бір рет қолданылатын қолғаптарды пайдалану;
13) вакцинаторларды иммунитеттеу мәселелері бойынша жыл сайын даярлау;
14) егілушінің медициналық құжаттамасында профилактикалық егу жүргізуге рұқсатты ресімдеу арқылы дәрігер, ол болмаған жағдайда фельдшер қарап-тексеруі;
15) кәмелеттік жасқа толмағандарға, әрекетке қабілетсіздерге ата-аналарына немесе олардың заңды өкілдеріне алдын ала хабарлағаннан кейін егу жүргізу;
16) шприц қаптамасын ашқаннан кейін ИБП-ны енгізуге дейінгі уақытты қысқарту;
17) Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы ұсынған, ИБП-ны енгізу кезінде баланың дұрыс қалпы;
18) егу бөлмелерінде ИБП-мен, өздігінен блоктанатын және өздігінен жойылатын шприцтермен және ҚЖЖҚ-мен кешенді жабдықтау принципін сақтау;

19) расположение КБСУ на устойчивой поверхности близ места непосредственного проведения инъекции;
20) сбор использованных шприцев с иглой в КБСУ немедленно после инъекции, без предварительного промывания, дезинфекции, разбора и деформирования;
21) закрытие клапана КБСУ при ее заполнении на три четверти (или до отметки);
22) выделение специально отведенного места для временного хранения КБСУ, заполненных использованными шприцами;
23) скорейшее уничтожение заполненных КБСУ.
4. Требования к хранению, транспортировке и
использованию дезинфицирующих препаратов
47. Дезпрепараты хранятся в неповрежденной таре в специальных сухих запирающихся складах, оборудованных приточно-вытяжной вентиляцией. Препараты дезинфекции, дезинсекции и дератизации хранятся раздельно в разных помещениях.
48. Препараты дезинсекции и дератизации должны храниться в плотно закрытой неповрежденной таре, с этикеткой, включающей предупреждающую надпись "ЯД" или "ТОКСИЧНО".
49. Для хранения мелкотарных дезпрепаратов устанавливают металлические стеллажи, а для хранения бутылей - деревянные полки.
50. Ответственное лицо за хранение, транспортировку и использование дезпрепаратов (далее - ответственное лицо) должен соблюдать требования инструкции к дезпрепаратам.
51. В помещениях для хранения и использования дезпрепаратов запрещается хранение посторонних предметов, курение, прием пищи.
52. Запрещается передавать дезпрепараты постороннему лицу и оставление их без присмотра.
53. Рабочее место ответственного лица изолируется от помещения, где хранятся дезпрепараты, оборудуется мойкой, шкафом для личной, рабочей одежды. В рабочем месте должны находиться аптечка первой помощи, средства индивидуальной защиты органов дыхания и глаз (далее - СИЗ) и средства личной гигиены.
54. Уборка и дезактивация склада производится по мере необходимости, но не реже одного раза в неделю с применением пылесоса и моечной аппаратуры.
55. Учет прихода и расхода дезпрепаратов проводится в журнале учета дезинфицирующих препаратов по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, учет использования - в журнале учета использования дезинфицирующих препаратов по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
56. Дезпрепараты, оставшиеся после обработок в конце рабочего дня передаются ответственному лицу.
57. Администрация обеспечивает регулярное обеззараживание, стирку и починку специальной одежды для ответственного лица. Запрещается стирка специальной одежды в домашних условиях и в рабочих помещениях.
58. Дезпрепараты должны транспортироваться специальными транспортными средствами, имеющими санитарный паспорт.

19) ҚЖЖҚ-ны орнықты бетке егу өткізетін орынға жақын орналастыру;
20) егуден кейін қолданылған инесімен шприцті алдын ала жумай, дезинфекцияламай, бөлшектемей және қолданылған шприцті пішінін өзгертпей дереу ҚЖЖҚ-ға жинау;
21) төрттен үш бөлігі толған кезінде (не белгіге дейін) ҚЖЖҚ қақпағын жабу;
22) пайдаланылған шприцтермен толтырылған ҚЖЖҚ-ны уақытша сақтау үшін арнайы бөлінген орын бөлу;
23) толған ҚЖЖҚ-ны жедел жою.
4. Дезинфекциялаушы препараттарды сақтауға, тасымалдауға және пайдалануға қойылатын талаптар
47. Дезпрепараттар сорып-шығару желдеткішімен жабдықталған арнайы құрғақ жабылатын қоймаларда бүлінбеген ыдыста сақталады. Дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау препараттары әртүрлі үй-жайда бөлек сақталады.
48. Дезинсекциялау және дератизациялау препараттары "У" немесе "УЫТТЫ" деген ескертпе жазуымен затбелгісі бар тығыз жабылған бұзылмаған ыдыста сақталуы тиіс.
49. Ұсақ ыдысты дезпрепараттарды сақтау үшін металл стеллаждарды, ал бөтелкелерді сақтау үшін – ағаш сөрелерді орнатады.
50. Дезпрепараттарды сақтауға, тасымалдауға және пайдалануға жауапты адам (бұдан әрі – жауапты адам) дезпрепараттарға қойылатын нұсқаулық талаптарын сақтауы тиіс.
51. Дезпрепараттарды сақтау және пайдалану үй-жайларында бөгде заттарды сақтауға, шылым шегуге, тамақтануға тыйым салынады.
52. Дезпрепараттарды бөгде адамдарға беруге және оларды қараусыз қалдыруға тыйым салынады.
53. Жауапты адамның жұмыс орны дезпрепараттар сақталатын үй-жайдан оқшауланады, жуғышпен, жеке, жұмыс киімдеріне арналған шкафпен жабдықталады. Жұмыс орнында алғашқы көмек қобдишасы, тыныс алу және көз органдарының жеке қорғаныш құралдары (бұдан әрі - ЖҚҚ) және жеке гигиеналық құралдары болуы тиіс.
54. Қойманы жинау және дезактивациялау қажеттілігіне қарай, бірақ аптасына кемінде бір рет шаңсорғыш және жуғыш аппаратурасын пайдалана отырып жүргізіледі.
55. Дезпрепараттардың кірісін және шығысын есепке алу осы Ережелерге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дезинфекциялау препараттарын есепке алу журналында, пайдаланылуды есепке алу – осы Ережелерге 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дезинфекциялау препараттарды пайдалануды есепке алу журналында жүргізіледі.
56. Жұмыс күнінің соңында өңдеуден кейін қалған дезпрепараттар жауапты адамға беріледі.
57. Әкімшілік жауапты адамға арналған арнайы киімді үнемі зарарсыздандыруды, жууды және жөндеуді қамтамасыз етеді. Арнайы киімді үй жағдайларында және жұмыс орнында жууға тыйым салынады.
58. Дезпрепараттар санитариялық паспорты бар арнайы көлік құралдарымен тасымалдануға тиіс.

59. При выгрузке дезпрепаратов из вагона (контейнера), перед открытием проверяют целостность пломб. При наличии просыпанных (пролитых) дезпрепаратов проводится уборка и дезактивация транспортного средства.
60. Фасовка Дезпрепаратов осуществляется в вытяжном шкафу или под вытяжным зонтом в специально отведенном помещении.
61. При работе с дезпрепаратами через каждые 45-50 минут необходимо сделать перерыв на 10-15 минут, во время которого необходимо выйти на свежий воздух, сняв халат, респиратор или противогаз.
62. При работе с дезпрепаратами соблюдаются правила личной гигиены.
63. После работы необходимо прополоскать рот водой с добавлением пищевой соды, обработать руки, лицо и другие открытые участки тела моющими средствами, по окончании смены принять гигиенический душ.
64. Обработка, стирка специальной одежды при попадании дезпрепаратов и обезвреживание транспортных средств, тары и посуды, применяющейся в процессе работы, проводятся с использованием СИЗ вне помещений, на специально оборудованных площадках или в специальных помещениях, имеющих вытяжные устройства.
65. Тару из-под дезпрепаратов обезвреживают после тщательной очистки от остатков препаратов. Затем ее промывают 3-5 % раствором кальцинированной соды (300 - 500 граммов на 10 литров воды). После промывки тару заливают одним из этих растворов и оставляют на 6-12 часов, затем многократно промывают водой.
66. На местах работы с дезпрепаратами должны быть наглядные пособия, брошюры, вывешены инструкции, плакаты и памятки о мерах безопасности при использовании дезпрепаратов и правилах оказания первой помощи при отравлениях.
Приложение 1
к Правилам хранения, транспортировки
и использования профилактических
(иммунобиологических, диагностических
дезинфицирующих) препаратов
Форма
Журнал учета
температурного режима холодильного оборудования
(холодильники, морозильники, холодильные
комнаты и холодильные камеры)
Дата
Показания термометра
Подпись
ответственного
работника
Примечание (отметка
об отключении
электроэнергии,
размораживании,
неисправности
холодильного
оборудования)
Утром
Вечером
Приложение 2
к Правилам хранения, транспортировки
и использования профилактических
(иммунобиологических, диагностических
дезинфицирующих) препаратов
Температурные условия
хранения иммунобиологических препаратов
Наименование
препаратов
Хранение при
температуре от
плюс 20С до плюс
80С, место в
холодильнике
Хранение при
температуре от
минус 150С до
минус 250С
Хранение при
свете
Вакцина против
полиомиелита
допускается
допускается
допускается
БЦЖ-вакцина, коревая
вакцина, паротитная
вакцина, вакцина
против кори, краснухи
и паротита (ККП),
вакцина против кори,
краснухи (КК) вакцина
против краснухи
допускается
не допускается
не
допускается
АКДС, АДС, АДС-М,
АД-М, АС, туберкулин,
вакцина и
иммуноглобулин против
клещевого энцефалита,
вакцина против
бешенства, вакцина
против гепатита "А",
вакцина против
гепатита "В", вакцина
против брюшного тифа,
вакцина против чумы,
ПДС, бактериофаги
допускается
не допускается
допускается
Приложение 3
к Правилам хранения, транспортировки
и использования профилактических
(иммунобиологических, диагностических
дезинфицирующих) препаратов
Форма
Акт
приема партии иммунобиологических и диагностических препаратов
Адресат отправления ________________________________________________
Запланированные остановки в ходе транспортирования _________________
____________________________________________________________________
Дата отправки (согласно данных авиа/железнодорожных накладных) _____
____________________________________________________________________
Дата и время прибытия груза в пункт назначения _____________________
____________________________________________________________________
Наименование препаратов ____________________________________________
Организация, изготовитель __________________________________________
Количество упаковок или флаконов (ампул) ___________________________
Количество доз (литров, таблеток) __________________________________
Номер серии, контрольный номер _____________________________________
Срок годности ИБП, ДП ______________________________________________
Количество флаконов (ампул) растворителя ___________________________
Номер серии, контрольный номер _____________________________________
Срок годности растворителя _________________________________________
Показания индикаторов: изменение цвета, состояние груза ____________
Общее число контейнеров ____________________________________________
Наличие маркировки _________________________________________________
Состояние упаковок на момент доставки ______________________________
(нарушение целостности, наличие повреждения, деформации, следов влаги,
стертость записей)
Подписи:
Отправитель груза ____________________________________________
Получатель груза _____________________________________________
Дата получения груза "____"____________ 20___ года
Приложение 4
к Правилам хранения, транспортировки
и использования профилактических
(иммунобиологических, диагностических
дезинфицирующих) препаратов
Форма
Журнал учета
иммунобиологических препаратов
Наиме-
нование
препа-
рата
Дата
посту-
пления
Откуда
посту-
пило
Страна
произ-
води-
тель
серти-
фиката
каче-
ства
Полу-
ченное
коли-
чество
Коли-
чество
доз в
ампуле
(флако-
не)
Срок
год-
ности
(продолжение таблицы)
Номер
серии
Источник
финанси-
рования
Кому
выдано
Дата
выдачи,
накла-
дной
дове-
рен-
ности,
дата
Выдан-
ное
коли-
чество
Баланс
При-
ход
Рас-
ход
Оста-
ток
Приложение 5
к Правилам хранения, транспортировки
и использования профилактических
(иммунобиологических, диагностических
дезинфицирующих) препаратов
Форма
Журнал учета
диагностических препаратов
Наиме-
нова-
ние
препа-
рата
Дата
посту-
пления
Наиме-
нова-
ние
постав-
щика
Страна
произ-
води-
тель
серти-
фиката
каче-
ства
Полу-
ченное
коли-
чество
Коли-
че-
ство
упа-
ковок
Срок
год-
нос-
ти
Номер
серии,
конт-
роль-
ный
номер
Приложение 6
к Правилам хранения, транспортировки
и использования профилактических
(иммунобиологических, диагностических
дезинфицирующих) препаратов
Форма
Журнал учета дезинфицирующих препаратов
Наиме-
нова-
ние
препа-
рата
Дата
посту-
пления
Откуда
посту-
пило
Полу-
ченное
коли-
чество
Срок
год-
ности
Выдан-
ное
коли-
чество
Кому
выдано
нак-
лад-
ной и
дата
Ос-
та-
ток
Приложение 7
к Правилам хранения, транспортировки
и использования профилактических
(иммунобиологических, диагностических
дезинфицирующих) препаратов
Форма
Журнал учета использования дезинфицирующих препаратов
Наиме-
нова-
ние
препа-
рата
Норма
рас-
хода
Объем
пре-
па-
рата
Дата
приго-
товле-
ния
раство-
ра
Место
обра-
ботки
Пло-
щадь
обра-
ботки
Кем
прове-
дена
обра-
ботка
Подпись
прово-
дившего
обра-
ботку
Под-
пись
руко-
води-
теля

59. Дезпрепараттарды вагоннан (контейнерден) түсірген кезде, оны ашудан бұрын пломбаның бүтіндігін тексереді. Шашылып (төгіліп) қалған дезпрепараттар бар болған жағдайда көлік құралын жинау және дезактивациялау жүргізіледі.
60. Дезпрепараттарды орау сору шкафында немесе арнайы бөлінген үй-жайда сорғыш шатыр астында жүзеге асырылады.
61. Дезпрепараттармен жұмыс кезінде әрбір 45-50 минут сайын таза ауаға шығып, халатты, респираторды немесе газтұтқышты шешіп, 10-15 минутқа үзіліс жасау қажет.
62. Дезпрепараттармен жұмыс кезінде жеке бас гигиенасы сақталады.
63. Жұмыстан кейін ауызды ас содасы қосылған сумен шаю, қолды, бетті және дененің басқа да ашық жерлерін жуғыш заттармен жуу қажет, ауысым аяқталған соң гигиеналық душ қабылдау қажет.
64. Дезпрепараттар түскен арнайы киімді өңдеу, жуу және көлік құралдарын, жұмыс процессінде қолданылатын ыдыстарды және ыдыс-аяқтарды залалсыздандыру арнайы жабдықталған ауданда немесе сору құрылғылары бар арнайы үй-жайларда ЖҚҚ-ны қолдана отырып жүргізіледі.
65. Дезпрепараттардың ыдысын препараттардың қалдықтарынан мұқият тазалағаннан кейін залалсыздандырады. Содан соң оны кальцийленген соданың 3-5% ерітіндісімен (10 литр суға 300-500 грамм) жуады. Жуғаннан кейін ыдысқа осы ерітінділердің біреуін құйып, 6-12 сағатқа қалдырады, сосын бірнеше рет сумен шаяды.
66. Дезпрепараттармен жұмыс істеу орындарында дезпрепараттарды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шаралары туралы көрнекі құралдар, кітапшалар болуы, нұсқаулар, улану кезіндегі алғашқы көмек көрсету ережелері туралы плакаттар мен жаднамалар ілінуі болуы тиіс.
Профилактикалық
(иммундық-биологиялық,
диагностикалау,
дезинфекциялаушы)
препараттарды сақтау,
тасымалдау және пайдалану
Ережелеріне
1-қосымша
Нысан
Тоңазытқыш жабдықтың (тоңазытқыштар, мұздатқыштар, тоңазытқыш бөлмелер және тоңазытқыш камералар) температуралық режимін есепке алу журналы
Күні
Термометр көрсеткіші
Жауапты қызметкердің қолы
Ескертпе (электр энергиясының ажыратылғандығы, ерігендігі, тоңазытқыш жабдықтың жарамсыздығы туралы белгілер)
Таңертең
Кешке
Профилактикалық
(иммундық-биологиялық,
диагностикалау,
дезинфекциялаушы)
препараттарды сақтау,
тасымалдау және
пайдалану Ережелеріне
2-қосымша
Иммундық-биологиялық препараттарды сақтаудың температуралық шарттары
Препараттардың
атауы
Плюс 20С-тан плюс 80С-қа дейінгі температурада сақтау, тоңазытқыштағы орны
Минус 150С-тан минус 250С-қа дейінгі температурада сақтау
Жарықта сақтау
Полиомиелитке қарсы вакцина
рұқсат етіледі
рұқсат етіледі
рұқсат етіледі
БЦЖ-вакцинасы, қызылша вакцинасы, паротит вакцинасы, қызылша, қызамық және паротитке қарсы вакцина (ҚҚП), қызылша мен қызамыққа қарсы вакцина (ҚҚ), қызылшаға қарсы вакцина
рұқсат етіледі
рұқсат етілмейді
рұқсат етілмейді
АКДС, АДС, АДС-М, АД-М, АС, туберкулин, кене энцефалитіне қарсы вакцина мен иммуноглобулин, құтырмаға қарсы вакцина, "А" гепатитіне қарсы вакцина, "В" гепатитіне қарсы вакцина, іш сүзегіне қарсы вакцина, обаға қарсы вакцина, ДҚС, бактериофагтар
рұқсат етіледі
рұқсат етілмейді
рұқсат етіледі
Профилактикалық
(иммундық-биологиялық,
диагностикалау,
дезинфекциялаушы)
препараттарды сақтау,
тасымалдау және
пайдалану Ережелеріне
3-қосымша
Нысан
Иммундық-биологиялық және диагностикалау препараттар партиясын қабылдау актісі
Жөнелтушінің мекен-жайы ____________________________________________
Тасымалдау барысындағы жоспарланған аялдамалар _____________________ ____________________________________________________________________
Жөнелту мерзімі (әуе/теміржолдарының жүк құжаттарының мәліметтеріне сәйкес) ____________________________________________________________ Жүктің белгіленген пунктке келу күні және уақыты ___________________ ____________________________________________________________________
Препараттардың атауы _______________________________________________
Ұйым, дайындаушы ___________________________________________________
Орамалар немесе шишалар (ампулалар) саны ____________________________________________________________________
Дозалар (литрлердің, таблеткалардың) саны __________________________
____________________________________________________________________
Серия нөмірі, бақылау нөмірі _______________________________________
ИБП-ның, ДП-ның жарамдылық мерзімі _________________________________
Ерітінді шишаларының (ампулалардың) саны ___________________________
Серия нөмірі, бақылау нөмірі _______________________________________
Еріткіштің жарамдылық мерзімі ______________________________________
Индикаторлар көрсеткіші: түстің өзгеруі, жүктің жағдайы ____________
Контейнерлердің жалпы саны _________________________________________
Таңбасының болуы ___________________________________________________
Орамаларды жеткізу кезіндегі жағдайы _______________________________
(бүтіндігінің бұзылуы, зақымдалудың, пішінінің өзгеруінің, ылғал іздерінің болуы, жазуларының өшіп қалуы)
Қолдары:
Жүкті жіберуші ________________________________________________
Жүкті қабылдаушы ______________________________________________
Жүкті қабылдау күні 20___ жылғы "____"______________
Профилактикалық
(иммундық-биологиялық,
диагностикалау,
дезинфекциялаушы)
препараттарды сақтау,
тасымалдау және
пайдалану Ережелеріне
4-қосымша
Нысан
Иммундық-биологиялық препараттарды есепке алу журналы
N
Препараттың атауы
Түскен мерзімі
Қайдан келді
Шығарушы елі
Сапа сертификаты N
Алынған саны
Ампуладағы (шишалардағы ) дозалар саны
Жарамдылық мерзімі
(кестенің жалғасы)
Серия нөмірі
Қаржыландыру көзі
Кімге берілді
Берілген мерзімі, жүк құжатының N
Сенімхат N, күні
Берілген саны
Баланс
Кіріс
Шығыс
Қалдық
Профилактикалық
(иммундық-биологиялық,
диагностикалау,
дезинфекциялаушы)
препараттарды сақтау,
тасымалдау және
пайдалану Ережелеріне
5-қосымша
Нысан
Диагностикалау препараттарды есепке алу журналы
N
Препараттың атауы
Түскен мерзімі
Жеткізіп берушінің атауы
Шығарушы елі
Сапа сертификатының N
Алынған саны
Орамалар саны
Жарамдылық мерзімі
Серия нөмірі, бақылау нөмірі
Профилактикалық
(иммундық-биологиялық,
диагностикалау,
дезинфекциялаушы)
препараттарды сақтау,
тасымалдау және
пайдалану Ережелеріне
6-қосымша
Нысан
Дезинфекциялау препараттарын есепке алу журналы
N
Препараттың атауы
Түскенкүні
Қайдан түсті
Алынған саны
Жарамдылық мерзімі
Берілген саны
Кімге берілді
Жүк құжатының N және күні
Қалдық
Профилактикалық
(иммундық-биологиялық,
диагностикалау,
дезинфекциялаушы)
препараттарды сақтау,
тасымалдау және
пайдалану Ережелеріне
7-қосымша
Нысан
Дезинфекциялау препараттарды пайдалануды есепке алу журналы
N
Препараттың атауы
Шығын нормасы
Препараттың көлемі
Ерітіндінің дайындалған күні
Өңдеу орны
Өңдеу ауданы
Өңдеуді кім жүргізді
Өңдеу жүргізген адамның қолы
Басшының қолы