Об утверждении Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования и Методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 801. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 ноября 2009 года № 5946. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-309/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 21.12.2020 № ҚР ДСМ-309/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.02.2018 № 52 (порядок введения в действие см. п. 5).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Методику формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.02.2018 № 52 (порядок введения в действие см. п. 5).
2. Директору Департамента организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Айдарханов А.Т.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением данного приказа возложить на вице-министра Биртанова Е.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Ж. Доскалиев
Правила
формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования

Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру қағидаларын және Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 26 қарашадағы N 801 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылғы 30 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5946 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.12.2020 № ҚР ДСМ-309/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.02.2018 № 52 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру әдістемесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.02.2018 № 52 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық көмекті ұйымдастыру департаментінің директоры (А.Т. Айдарханов) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр Е.А. Біртановқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Ж. Досқалиев
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2018 жылғы 7 ақпандағы
№ 52 бұйрығына
1-қосымша
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидалары

Сноска. Правила в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.02.2018 № 52 (порядок введения в действие см. п. 5).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 23 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
2) административные данные – индивидуальные количественные и (или) качественные данные по физическому или юридическому лицу и данные похозяйственного учета, формируемые административными источниками, за исключением первичных статистических данных;
3) фонд социального медицинского страхования (далее – фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, предусмотренных договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
4) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее - уполномоченный орган) - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, контроля за качеством медицинских услуг;
5) субъекты здравоохранения – организации здравоохранения, а также физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой и фармацевтической деятельностью;
6) пролеченный случай – комплекс медицинских услуг, оказанных пациенту в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях с момента поступления до выписки;

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.02.2018 № 52 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 23-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттық жүйе - ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
2) әкімшілік деректер - алғашқы статистикалық деректерді қоспағанда, әкімшілік дереккөздер қалыптастыратын жеке немесе заңды тұлға жөніндегі жеке-дара сандық және (немесе) сапалық деректер және шаруашылық бойынша есепке алу деректері;
3) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі - қор) - аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен сатып алу мен оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
4) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер көрсету сапасын бақылау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
5) денсаулық сақтау субъектілері - денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ жекеше медициналық практикамен және фармацевтикалық қызметпен айналысатын жеке тұлғалар;
6) емделіп шығу - пациентке стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын шарттарда емдеуге жатқызылған сәттен бастап жазылып шыққанға дейін көрсетілген медициналық қызметтер кешені;

7) частный партнер - индивидуальный предприниматель, простое товарищество, консорциум или юридическое лицо, за исключением лиц, выступающих государственными партнерами в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве", заключившие договор государственно-частного партнерства;
8) рабочий орган – юридическое лицо, ответственное за сбор, обработку, хранение, анализ и предоставление информации по вопросам тарифообразования для обеспечения деятельности уполномоченного органа;
9) клинико-затратные группы (далее – КЗГ) – клинически однородные группы заболеваний, сходные по затратам на их лечение;
10) медико-экономический тариф (далее – МЭТ) – средняя стоимость за один пролеченный случай, формируемая на основе клинических протоколов, для оплаты субъектам здравоохранения, оказывающим стационарную и (или) стационарозамещающую медицинскую помощь детям до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
11) государственно-частное партнерство – форма сотрудничества между государственным партнером и частным партнером, соответствующая признакам, определенным Законом Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве";
12) обязательное социальное медицинское страхование (далее – ОСМС) – комплекс правовых, экономических и организационных мер по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских услуг за счет активов фонда;
13) система обязательного социального медицинского страхования – это совокупность норм и правил, устанавливаемых государством, регулирующих отношения между участниками системы обязательного социального медицинского страхования;
14) поправочный коэффициент для субъектов ГЧП – это коэффициент, который используется для корректировки итоговой суммы тарифа, подлежащей выплате частному партнеру и организации здравоохранения;
15) эксплуатационные расходы - издержки, связанные с поддержанием в работоспособном состоянии используемых систем, машин, оборудования, здания и прочие расходы;
16) пилотное тестирование – практическое применение разработанных и ранее не применявшихся тарифов, включающее оплату определенных видов медицинских услуг в определенный период, с целью исследования, анализа перспектив и минимизации рисков внедрения новых тарифов;
17) референтный субъект – субъект здравоохранения по предоставлению информации для разработки и пересмотра тарифов в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе ОСМС;
18) медицинская карта стационарного больного – документ, утвержденный приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6697) и предназначенный для записи данных о состоянии здоровья пациентов, отражающих характер, объем и качество оказанной медицинской помощи в стационаре;

7) жеке әріптес - "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік әріптестер ретінде әрекет ететін тұлғаларды қоспағанда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасқан дара кәсіпкер, жай серіктестік, консорциум немесе заңды тұлға;
8) жұмыс органы - уәкілетті орган қызметін қамтамасыз ету үшін тарифтерді қалыптастыру мәселелері бойынша ақпаратты жинауға, өңдеуге, сақтауға, сараптауға және ұсынуға жауапты заңды тұлға;
9) клиникалық-шығынды топтар (бұдан әрі - КШТ) - емдеу шығындары бойынша ұқсас клиникалық біртекті аурулардың топтары;
10) медициналық-экономикалық тариф (бұдан әрі - МЭТ) - тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде онкологиялық аурулары бар он сегіз жасқа дейінгі балаларға стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілеріне төлеу үшін клиникалық хаттамалардың негізінде қалыптастырылатын бір емделіп шығу жағдайы үшін орташа құн;
11) мемлекеттік-жекешелік әріптестік - "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған белгілерге сәйкес келетін мемлекеттік әріптес пен жеке әріптес арасындағы ынтымақтастық нысаны;
12) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі - МӘМС) -қордың активтері есебінен медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсету жөніндегі құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені;
13) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі - міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне қатысушылар арасындағы қатынастарды реттейтін, мемлекет белгілейтін нормалар мен қағидалардың жиынтығы;
14) МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициенті - бұл жеке әріптес пен денсаулық сақтау ұйымына төленуі тиіс тарифтің қорытынды сомасын түзету үшін қолданылатын коэффициент;
15) пайдалану шығыстары - пайдаланылатын жүйелерді, машиналарды, жабдықтарды, ғимараттар мен басқа да шығыстарды жұмысқа қабілетті жағдайда ұстаумен байланысты шығыстар;
16) пилоттық тестілеу - зерттеу, перспективаларды талдау және жаңа тарифтерді енгізу қауіптерін барынша төмендету мақсатында белгілі бір кезеңде медициналық қызметтердің белгілі бір түрлеріне ақы төлеуді қамтитын, әзірленген және бұрын қолданылмаған тарифтерді практикалық қолдану;
17) референтті субъект - тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және МӘМС жүйесінде тарифтерді әзірлеу және қайта қарау үшін ақпарат ұсынатын денсаулық сақтау субъектісі;
18) стационарлы науқастың медициналық картасы - "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) бекітілген және стационарда медициналық көмек көрсетудің сапасы мен көлемі, науқастың денсаулық жағдайы, сипатын көрсететін жазбалар жасауға арналған құжат;

19) тариф – расчетная стоимость единицы услуги или комплекса медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования;
20) тарификатор – утвержденный уполномоченным органом перечень тарифов на медицинские услуги согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса;
21) формирование тарифов – процесс разработки и утверждения новых, пересмотра и утверждения действующих тарифов на медицинские услуги (комплекс медицинских услуг), оказываемых в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе ОСМС;
22) пересмотр тарифа – повышение или снижение размера тарифа, осуществляемое уполномоченным органом в процессе разработки и утверждения новых, пересмотра и утверждения действующих тарифов для обеспечения сбалансированности бюджета гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и доходов системы ОСМС с обязательствами по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе ОСМС;
23) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств по перечню, определяемому Правительством Республики Казахстан, гражданам Республики Казахстан, оралманам, а также иностранцам и лицам без гражданства, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан, согласно пункту 1 статьи 34 Кодекса;
24) тариф за койко-день – тариф для оплаты за день, проведенный пациентом в условиях стационара;
25) уполномоченный субъект в области электронного здравоохранения – определяемая в соответствии с действующим законодательством организация, осуществляющая деятельность и вступающая в правоотношения в части совершенствования информационной инфраструктуры системы здравоохранения (электронного здравоохранения) и медицинской статистики (далее – субъект информатизации).
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (порядок введения в действие см. п.4).
3. Процесс формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, основывается на принципах:
1) доступности медицинской помощи – формирование тарифов, а также их совершенствование не приводить к ухудшению доступности населения к медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;

19) тариф - тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде қызмет бірлігінің немесе медициналық қызметтер кешенінің есеп айырысу құны;
20) тарификатор - Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен медициналық қызметтерге арналған тарифтердің тізбесі;
21) тарифтерді қалыптастыру - тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге (медициналық қызмет көрсету кешені) жаңа тарифтерді әзірлеу және бекіту, қолданыстағы тарифтерді қайта қарау және бекіту процесі;
22) тарифті қайта қарау - тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және МӘМС жүйесінде медициналық қызметтерді көрсету бойынша міндеттемелерімен МӘМС табыс жүйесі мен тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі бюджетінің тепе-теңдігін қамтамасыз ету үшін жаңа тарифтерді әзірлеу және бекіту, қолданыстағы тарифтерді қайта қарау мен бекіту процесіндегі уәкілетті органмен жүзеге асырылатын тариф өлшемінің жоғарылауы немесе төмендеуі;
23) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі - ТМККК) - Кодекстің 34-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тізбе бойынша бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі;
24) төсек-күн тарифі - науқастың стационар жағдайында өткізген бір күні үшін ақы төлеуге арналған тариф;
25) электрондық денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті субъект -денсаулық сақтау жүйесінің ақпараттық инфрақұрылымын (электрондық денсаулық сақтау) және медициналық статистиканы жетілдіру бөлігінде құқықтық қатынастарға түсетін және қызметті жүзеге асыратын қолданыстағы заңнамаға сәйкес анықталатын ұйым (бұдан әрі - ақпараттандыру субъектісі).
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тариф қалыптастыру процесі келесі қағидаттарға негізделеді:
1) медициналық көмектің қолжетімділік қағидаты – тарифтерді қалыптастыру, сондай-ақ оларды жетілдіру ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық көмекке халықтың қолжетімділігін төмендетуге алып келмеуі қажет;

2) прозрачности – обязательное опубликование результатов основных этапов процесса формирования тарифов, за исключением служебной информации ограниченного распространения, а также открытость процесса формирования тарифов для общественности;
3) результативности – формирование тарифов по формам, видам и профилям медицинской помощи, ориентированных на достижение стратегических целей, направлений и задач развития системы здравоохранения Республики Казахстан;
4) реалистичности – соответствие размеров тарифов с утвержденными (уточненными, скорректированными) показателями бюджета и размерами активов фонда;
5) последовательности – соблюдение всеми лицами, принимающими участие в процессе формирования тарифов, ранее принятых решений;
6) обоснованности – формирование тарифов на основе нормативных правовых актов и других документов, определяющих необходимость разработки новых и (или) совершенствования существующих тарифов, а также использование бюджетных средств и активов фонда в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) регулярности – плановый пересмотр тарифов осуществляется на постоянной основе, но не чаще одного раза в год.
Глава 2. Порядок формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и в системе ОСМС
4. Формирование тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, определяется в следующем порядке:
1) утверждение плана работ по формированию тарифов на медицинские услуги (комплекс медицинских услуг), оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС (далее – план);
2) отбор референтных субъектов рабочим органом и утверждение перечня референтных субъектов уполномоченным органом (за исключением случаев расчета и моделирования тарифов по инициативе субъекта здравоохранения);
3) сбор финансово-экономической, статистической и клинической информации для расчета тарифов;
4) расчет и моделирование тарифов на основе плана или по инициативе субъекта здравоохранения;
5) пилотное тестирование тарифов на основании решения уполномоченного органа;
6) рассмотрение, согласование и утверждение размера тарифов;
7) мониторинг применения тарифов на медицинские услуги (комплекс медицинских услуг), оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС (далее – мониторинг).
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (порядок введения в действие см. п.4).

2) ашықтық қағидаты – заңмен қорғалатын мемлекеттік немесе басқа да құпияларды қоспағанда тарифтерді қалыптастыру процесінің басты кезеңдері нәтижелерін міндетті түрде жариялау, сонымен қатар тариф қалыптастыру процесінің қоғам үшін ашықтығын қамтамасыз ету;
3) нәтижелілік қағидаты – Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау жүйесін дамытудың стратегиялық мақсаттарын, бағыттарын және міндеттеріне қол жеткізуге бағытталған медициналық көмек нысандары, түрі және бейіндері бойынша тарифтерді қалыптастыру;
4) шынайылық қағидаты – тарифтер өлшемдерінің бюджетпен бекітілген (нақтыланған, түзетілген) көрсеткіштерімен және қор активтерінің өлшемдерімен сай болуы;
5) бірізділік қағидаты – тарифтерді қалыптастыру процесіне қатысатын барлық тұлғалардың бұдан бұрын қабылданған шешімдерді ұстануы;
6) дәлелділік қағидаты – жаңа тарифтерді қалыптастыру және (немесе) қолданыстағы тарифтерді жетілдіру қажеттігін анықтайтын нормативтік құқықтық актілер және басқа да құжаттар негізінде тарифтерді қалыптастыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес қор активтері мен бюджет қаражатын пайдалану;
7) жүйелілік қағидаты – тарифтерді жоспарлы түрде қайта қарау тұрақты жүргізіліп отырады, бірақ жылына бір реттен көп емес.
2-тарау. ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді қалыптастыру тәртібі
4. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру мынадай тәртіпте анықталады:
1) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге (медициналық қызметтер кешеніне) арналған тарифтерді қалыптастыру бойынша жұмыс жоспарын (бұдан әрі - жоспар) бекіту;
2) референтті субъектілерді жұмыс органымен іріктеу және референтті субъектілердің тізімін уәкілетті органмен бекіту (денсаулық сақтау субъектісінің бастамасы бойынша тарифтерді есептеу және модельдеу жағдайларын қоспағанда);
3) тарифті есептеу үшін қаржы-экономикалық, статистикалық және клиникалық ақпараттарды жинақтау;
4) жоспар негізінде немесе денсаулық сақтау субъектісінің бастамасы бойынша тарифтерді есептеу және модельдеу;
5) уәкілетті органның шешімі негізінде тарифтерді пилоттық тестілеу;
6) тариф өлшемдерін қарау, келісу және бекіту;
7) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге (медициналық қызметтер кешеніне) тарифтерді қолдану мониторингі (бұдан әрі - мониторинг).
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5. Проект плана ежегодно разрабатывается рабочим органом и утверждается уполномоченным органом до конца года, предшествующего планируемому году, с учетом:
1) приоритетов в области здравоохранения согласно документам системы государственного планирования Республики Казахстан;
2) внедрения в Республике Казахстан новых методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации;
3) обоснованных предложений медицинских организаций;
4) сбалансированности бюджета ГОБМП и доходов системы ОСМС с обязательствами по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС.
Разработка проекта плана осуществляется в разрезе форм медицинской помощи с определением мероприятий по введению новых и пересмотру действующих тарифов.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. План размещается на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа и корпоративном сайте фонда.
7. Внесение изменений и дополнений в утвержденный план допускается не чаще одного раза в полугодие в случаях:
1) принятия новых документов системы государственного планирования Республики Казахстан и законодательных актов Республики Казахстан по вопросам здравоохранения;
2) совершенствования стандартов оказания медицинской помощи в области здравоохранения;
3) внедрения в Республике Казахстан новых методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации.
8. Отбор референтных субъектов осуществляется рабочим органом с учетом форм и профилей медицинской помощи на основании следующих критериев:
1) оказание субъектом здравоохранения медицинских услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, по которым запланированы разработка и (или) пересмотр тарифов, в течение не менее трехлетнего периода, предшествующего дате отбора;
2) наличие действующего свидетельства об аккредитации по форме, согласно приложению, утвержденной приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 10 марта 2015 года № 127 "Об утверждении Правил аккредитации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10735);
3) территориальная репрезентативность путем отбора не менее трех субъектов здравоохранения по одному из трех различных областей (города республиканского значения);
4) наличие медицинских информационных систем, позволяющей осуществлять персонифицированный учет фактических затрат субъекта, связанных с оказанием медицинской помощи;

5. Жоспар жобасын жыл сайын жоспарланған жылдың алдындағы жылдың соңына дейін мыналарды ескере отырып жұмыс органы әзірлейді және уәкілетті орган бекітеді:
1) Қазақстан Республикасы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы басымдықтар;
2) Қазақстан Республикасында диагностика, емдеу және медициналық оңалтудың жаңа әдістерін енгізу;
3) медициналық ұйымдардың негізделген ұсыныстары;
4) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық қызметтерді көрсету бойынша міндеттемелермен ТМККК бюджеті мен МӘМС жүйесі табыстарының теңгерімділігі.
Жоспар жобасын әзірлеу жаңа тарифтерді енгізу және қолданыстағы тарифтерді қайта қарау бойынша шараларды анықтау медициналық көмек нысандары бөлінісінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Жоспар уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында және қордың корпоративті сайтында орналастырылады.
7. Бекітілген жоспарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу жарты жылда бір рет келесі жағдайларда жүргізіледі:
1) денсаулық сақтау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері мен Қазақстан Республикасының мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жаңа құжаттарын қабылдауы;
2) денсаулық сақтау саласындағы медициналық қызмет көрсету стандарттарының жетілдірілуі;
3) Қазақстан Республикасында диагностика, емдеу және медициналық оңалтудың жаңа әдістерін енгізу.
8. Референтті субъектілерді іріктеуді жұмыс органы медициналық көмектің нысандары мен бейіндерін ескере отырып мына өлшемшарттар негізінде жүзеге асырады:
1) денсаулық сақтау субъектілерінің іріктеу мерзімінің алдындағы үш жылдан кем емес кезең ішінде тарифтерді әзірлеу және (немесе) қайта қарау жоспарланған ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық қызметтерді көрсету;
2) "Денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 10 наурыздағы № 127 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10735 болып тіркелген) бекітілген қосымшаға сәйкес нысан бойынша аккредиттеу туралы қолданыстағы куәліктің болуы;
3) әртүрлі үш облыстан (республикалық маңызы бар қала) бір бірден денсаулық сақтау субъектілерінің кемінде үшеуін таңдау арқылы аумақтық репрезентативтілік;
4) медициналық көмек көрсетумен байланысты субъект шығынының дараланған тіркеуін жүргізуге мүмкіндік беретін медициналық ақпараттық жүйелердің болуы;

5) удельный вес медицинских услуг, по которым запланирована разработка или пересмотр тарифов, не ниже десяти процентов для многопрофильных организаций здравоохранения и не ниже пятидесяти процентов для специализированных организаций здравоохранения.
9. Рабочий орган формирует перечень референтных субъектов и отправляет на согласование в уполномоченный орган в течение пятнадцати рабочих дней.
10. Перечень референтных субъектов рассматривается и утверждается уполномоченным органом в течение пяти рабочих дней со дня поступления.
11. Рабочий орган в течение трех рабочих дней со дня утверждения перечня референтных субъектов в произвольной форме уведомляет об этом референтные субъекты.
12. Референтные субъекты в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления, предусмотренного пунктом 11 настоящих Правил, предоставляют рабочему органу следующую финансово-экономическую, статистическую и клиническую информацию, подтверждаемую по запросу рабочего органа обосновывающими документами (договорами, счетами-фактурами, финансовыми документами, внутренними документами):
для разработки и (или) пересмотра КЗГ:
1) форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация по прямым фактическим затратам на 1 пролеченный случай" согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) форма, предназначенная для сбора административных данных "Площадь субъекта здравоохранения" согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) копия технического паспорта объекта;
4) копия штатного расписания;
5) информация о коечном фонде, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
6) информация о потреблении лекарственных средств и медицинских изделий (в том числе реагентов), по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
7) информация о количестве выполненных медицинских услуг, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
8) информация о выполненных хирургических операциях, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
9) информация о количестве пациентов, поступивших в отделения анестезиологии, реаниматологии и интенсивной терапии, по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
10) форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация о фактически занимаемых ставках" согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
11) информация о расходах на персонал, по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
12) форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация о расходах, не связанных с персоналом" согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Отбор медицинских карт стационарного больного выписанных пациентов осуществляется рабочим органом по согласованию с уполномоченным органом, по формуле отбора копий медицинских карт стационарного больного выписанных пациентов согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
для разработки и (или) пересмотра тарификатора:

5) тарифтерді әзірлеу және қайта қарау жоспарланған медициналық қызметтердің меншікті салмағы көпбейінді денсаулық сақтау ұйымдары үшін он пайыздан, ал мамандандырылған денсаулық сақтау ұйымдары үшін елу пайыздан кем болмауы.
9. Жұмыс органы референтті субъектілер тізімін қалыптастырады және уәкілетті органға он бес жұмыс күні ішінде келісуге жібереді.
10. Референтті субъектілер тізімін уәкілетті орган келген күннен бастап, бес жұмыс күні ішінде қарап, бекітеді.
11. Жұмыс органы референтті субъектілер бекітілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде бұл туралы референтті субъектілерге ерікті нысанда хабарлайды.
12. Референтті субъектілер осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген хабарламаны алғаннан кейінгі он жұмыс күні ішінде жұмыс органының сұрауы бойынша жұмыс органына құжаттармен (шарттар, шот фактура, қаржы құжаттары, ішкі құжаттар) мынадай негізденген қаржы-экономикалық және клиникалық ақпараттары ұсынады:
КШТ әзірлеу және (немесе) қайта қарау үшін:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "1 емделіп шығу жағдайына арналған тікелей нақты шығындар бойынша ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Денсаулық сақтау субъектісінің ауданы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
3) объектінің техникалық паспортының көшірмесі;
4) штаттық кестенің көшірмесі;
5) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төсек қоры туралы ақпарат;
6) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды (оның ішінде реагенттерді) тұтыну туралы ақпарат;
7) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орындалған консультативтік-диагностикалық қызметтердің саны туралы ақпарат;
8) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орындалған хирургиялық операциялар туралы ақпарат;
9) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анестезиология, реанимотология және қарқынды терапия бөлімшесіне түскен пациенттердің саны туралы ақпарат;
10) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес "Нақты бос емес ставкалар туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
11) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша персоналға жұмсалатын шығыстар туралы ақпарат;
12) осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес "Персоналға қатысы жоқ шығыстар туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан.
Ауруханадан шығарылған стационарлық пациенттің медициналық картасын іріктеуді осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес ауруханадан шығарылған стационарлық науқастың медициналық картасының көшірмесін іріктеу формуласы бойынша уәкілетті органның келісімі бойынша жұмыс органы жүзеге асырады;
тарификаторды әзірлеу және (немесе) қайта қарау үшін:

1) калькуляция стоимости медицинских услуг, по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
2) форма, предназначенная для сбора административных данных "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов" согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
для разработки и (или) совершенствования МЭТ:
1) форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет МЭТ на один пролеченный случай" согласно приложению 14 к настоящим Правилам;
2) форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет затрат по заработной плате медицинского персонала" согласно приложению 15 к настоящим Правилам;
3) форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет затрат на лекарственные средства и медицинских изделий" согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
4) форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет затрат на питание пациентов" согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
5) форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет затрат на медицинские услуги" согласно приложению 18 к настоящим Правилам;
6) форма, предназначенная для сбора административных данных "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов" согласно приложению 19 к настоящим Правилам;
для разработки и пересмотра тарифа за один койко-день:
информация по объему финансирования и количеству койко-дней на очередной плановый период, по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам;
для разработки и пересмотра тарифа на транспортные услуги санитарной авиации:
ценовые предложения поставщиков, оказывающих авиационные транспортные услуги (не менее 3 ценовых предложений).
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. В случае разработки, пересмотра других видов тарифов рабочий орган запрашивает у референтных субъектов финансово-экономическую, статистическую и клиническую информацию по формам, предварительно согласованным с уполномоченным органом.
14. Разработка, пересмотр тарифов, включающих затраты на обновление основных средств, осуществляется рабочим органом исключительно в соответствии с Планом, в соответствии с требованиями Методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемых в рамках ГОБМП и в системе ОСМС (далее – Методика) согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса.
15. Субъект информатизации предоставляет рабочему органу доступ к электронным информационным ресурсам и информационным системам здравоохранения после предоставления официального запроса с указанием данных ответственного лица и требуемого срока действия. Рабочий орган использует предоставленный доступ в соответствии с требованиями статьи 28 Кодекса, обеспечивающей защиту персональных данных физических лиц (пациентов).

1) осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық қызметтер құнының калькуляциясы;
2) осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес "Үстеме шығындарды есептеу үшін денсаулық сақтау субъектісі шығыстарының құрылымы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
МЭТ әзірлеу және (немесе) жетілдіру үшін:
1) осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес "Бір емделіп шыққан жағдайға арналған МЭТ есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
2) осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес "Медициналық персоналдың жалақысы бойынша шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
3) осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес "Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
4) осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес "Пациенттерді тамақтандыруға жұмсалатын шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
5) осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес "Медициналық қызметтерге жұмсалатын шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
6) осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес "Үстеме шығындарды есептеу үшін денсаулық сақтау субъектісі шығыстарының құрылымы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
бір төсек-күн үшін тарифті әзірлеу және қайта қарау үшін:
осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі және төсек-күн бойынша ақпарат;
санитариялық авиацияның көліктік қызметтеріне арналған тарифті әзірлеу және қайта қарау үшін:
авиациялық көлік қызметін көрсететін қызмет көрсетушілердің баға ұсыныстары (3 баға ұсынысынан кем емес).
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Басқа тариф түрлерін әзірлеу, қайта қарау жағдайында жұмыс органы референтті субъектілерден уәкілетті органдармен алдын ала келісілген нысандар бойынша қаржы-экономикалық, статистикалық және клиникалық ақпаратты сұратады.
14. Негізгі құралдарды жаңартуға арналған шығындарды қосатын тарифтерді әзірлеу, қайта қарау тек қана Жоспарға сәйкес жұмыс органы Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру әдістемесінің (бұдан әрі – Әдістеме) талаптарына сәйкес жүзеге асырады.
15. Ақпараттандыру субъектісі жұмыс органына жауапты тұлғаның деректері мен қолданылудың қажет мерзімі көрсетілген ресми сұрау ұсынғаннан кейін электрондық ақпараттық ресурстар мен денсаулық сақтау саласының ақпараттық жүйелеріне қол жеткізу мүмкіндігін береді. Жұмыс органы ұсынылған қол жеткізуді жеке тұлғалардың (пациенттердің) дербес деректерін қорғауды қамтамасыз ететін Кодекстің 28-бабының талаптарына сәйкес пайдаланады.

16. При формировании референтными субъектами финансово-экономической, статистической и клинической информации, указанной в пунктах 12 и 13 настоящих Правил, не учитываются расходы, не относящиеся непосредственно к оказанию услуг, в том числе:
1) платежи за сверхнормативные выбросы (сбросы) загрязняющих веществ;
2) безнадежные долги;
3) штрафы, пени, неустойка и другие виды санкций за нарушение условий хозяйственных договоров, судебные издержки, в том числе в порядке регресса;
4) штрафы и пени за сокрытие (занижение) дохода;
5) убытки от хищений;
6) на содержание не задействованных в оказании медицинской помощи активов, в том числе простаивающего медицинского оборудования;
7) на содержание объектов, функционально не связанных с процессом оказания медицинской помощи по соответствующему профилю;
8) на проведение культурно-просветительных, спортивных мероприятий;
9) на оказание спонсорской помощи;
10) на приобретение, аренду и содержание квартир, жилых зданий и сооружений, мест в общежитиях и гостиницах для персонала субъектов;
11) на приобретение подарков к юбилейным датам или выдаваемые в виде поощрения работникам;
12) на сверхнормативные технические и коммерческие потери, порчу и недостачу товарно-материальных ценностей, запасы на складах и непроизводительные расходы;
13) на проведение и организацию обучающих курсов, семинаров, тренингов, лекций, выставок, дискуссий, встреч с деятелями науки и искусства, научно-технических конференций, за исключением мероприятий, связанных с производственной необходимостью;
14) страховые платежи (взносы, уплачиваемые субъектом по договорам личного и имущественного страхования, заключенных субъектом в пользу своих работников), за исключением установленных законодательством Республики Казахстан обязательных страховых платежей;
15) на оплату учебных отпусков работников, обучающихся в организациях образования;
16) на оплату дополнительно предоставленных (сверх предусмотренного законодательством Республики Казахстан) отпусков работникам;
17) льготы работникам субъекта, кроме предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
18) отчисления профессиональным союзам на цели, определенные коллективным договором;
19) на погашение займов, ссуд, включая беспроцентные, финансовой помощи, полученных работниками организации;
20) на членские взносы в общественные организации и ассоциации;
21) амортизационные отчисления основных средств.
17. Референтные субъекты здравоохранения предоставляют рабочему органу информацию, указанную в пунктах 12 и 13 настоящих Правил в соответствии со следующими требованиями:

16. Осы Қағидалардың 12 және 13-тармақтарында көрсетілгендей референтті субъектісі қаржы-экономикалық, статистикалық және клиникалық ақпаратты қалыптастырған кезде қызметтер көрсетуге қатысы жоқ шығыстар ескерілмейді, оның ішінде:
1) ластаушы заттардың әдеттен тыс тасталуы үшін төлемдер;
2) үмітсіз қарыздар;
3) айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық және шаруашылық келісім шарттарын бұзғаны үшін басқа да санкциялар түрі, сонымен қатар регресс тәртібіндегі соттық шешімдер;
4) кірісті жасыруға (төмендетуге) байланысты айыппұлдар мен өсімдер;
5) ұрлыққа байланысты шығындар;
6) медициналық көмек көрсетуге қатыспаған активтерді, оның ішінде тұрып қалған медициналық жабдықтарды ұстауға;
7) тиісті бейін бойынша медициналық көмек көрсету процесімен байланысы жоқ объектілерді ұстау;
8) мәдени танымдық, спорттық іс шараларды өткізуге;
9) демеушілік көмек көрсетуге;
10) субъект қызметкерлеріне арналған жатақхана мен қонақ үй, тұрғын ғимараттар мен құрылымдар, пәтерлер, жалдау мен ұстауға;
11) қызметшілерге сыйақы түрінде берілетін мерейтойлық сыйлықтар алуға;
12) нормадан тыс техникалық және коммерциялық шығындар, тауарлық материалдық құндылықтардың жетіспеушілігі мен бұзылуы, қоймадағы артық заттар мен өндірістік емес шығындарға;
13) ғылым және өнер қызметкерлерімен өткізетін курстар, семинарлар, тренингтер, дәрістер, көрмелер, талқылаулар, кездесулер ұйымдастыруға және өткізуге және өндіріс қажеттілігімен байланысты шараларды есептемегенде өнер, ғылыми-техникалық конференциялар өткізуге;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген міндетті сақтандыру төлемдерін қоспағанда сақтандыру төлемдері (өз қызметкерлерінің пайдасы үшін субъектпен бекітілген мүліктік сақтандыру және жеке келісімдер бойынша субъектпен жасалған салымдар);
15) білім беру ұйымдарында білім алатын жұмысшылардың оқу демалысын төлеуге;
16) қызметкерлерге қосымша берілген (Қазақстан Республикасы заңнамасымен қарастырылған жағдайдан артық) демалыстарды төлеуге;
17) Қазақстан Республикасының заңнамасында қарастырылғаннан басқа субъект қызметкерлеріне арналған жеңілдіктер;
18) ұжымдық келісімдермен анықталған кәсіби одақтар мақсаты үшін жұмыстан шығарылу;
19) ұйым қызметкерлері алған қарыз, көмектерді пайызсыз қаржы көмектерді қоса алғанда төлеу;
20) қоғамдық ұйымдар мен қауымдастықтарға жасалған мүшелік салымдар;
21) негізгі құралдардың амортизациялық аударымдары.
17. Денсаулық сақтаудың референтті субъектілері осы Қағидалардың 12 және 13-тармақтарында көрсетілген ақпаратты жұмыс органына мынадай талаптарға сәйкес ұсынады:

1) материалы заявки прошиваются, пронумеровываются и заверяются печатью и подписью руководителя референтного субъекта, либо лицом, замещающим его, либо заместителем руководителя, в компетенцию которого входят вопросы бухгалтерского учета и финансов;
2) финансовые документы подписываются руководителем и главным бухгалтером референтного субъекта либо лицами, замещающими их, и заверяются печатью референтного субъекта.
18. Рабочий орган не позднее пяти рабочих дней со дня получения информации, указанной в пунктах 12 и 13 настоящих Правил, проверяет полноту представленных материалов и в письменном виде в произвольной форме уведомляет референтные субъекты о принятии материалов к рассмотрению или о необходимости предоставления дополнительных документов, подтверждающих расходы.
19. Расчет и моделирование тарифов, выполняется рабочим органом на основе плана и включает следующие мероприятия:
1) проведение расчетов и анализ полученных результатов;
2) моделирование результатов расчета тарифов;
3) разработка предложений по выбору вида тарифа;
4) формирование проекта перечня тарифов;
5) предоставление результатов расчета и моделирования тарифов уполномоченному органу.
19-1. Перед расчетом и моделированием тарифов рабочим органом выполняется анализ полученной информации на предмет соответствия стандартам организации оказания медицинской помощи и клиническим протоколам и соответствия предельным ценам на торговое наименование лекарственного средства или медицинского изделия, или международное непатентованное наименование лекарственного средства или техническую характеристику медицинского изделия в рамках ГОБМП и в системе ОСМС.
Сноска. Правила дополнены пунктом 19-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Расчет тарифов осуществляется рабочим органов в течение 6 месяцев со дня получения от референтных субъектов информации, с учетом требований, установленных пунктами 17, 18 настоящих Правил в соответствии с Методикой.
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
21. Моделирование результатов расчета тарифов осуществляется с целью оценки влияния разработанных и пересмотренных тарифов на:
1) объемы потребления медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
2) расходы, связанные с оказанием медицинских услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС.

1) материалдық өтінімдерді құзыретіне бухгалтерлік есеп пен қаржы мәселелері кіретін референтті субъектісінің басшысы, не оның орнын алмастырушы тұлға, не басшы орынбасары тігеді, нөмірлейді, қолтаңба және мөр қояды;
2) қаржы құжаттарына референтті субъектінің басшысы және бас бухгалтері, немесе оларды алмастырушы тұлғалар қол қояды, референтті субъектінің мөрімен куәландырады.
18. Жұмыс органы осы Қағидалардың 12 және 13-тармақтарында көрсетілген ақпаратты алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылған материалдардың толықтығын тексереді және жазбаша түрде референтті субъектіні материалды қарауға қабылдау немесе шығындарды растайтын қосымша құжаттар ұсыну қажеттілігі туралы ерікті нысанда хабарлайды.
19. Тарифтерді есептеу және модельдеу жоспар негізінде жұмыс органымен орындалады және мынадай іс-шараларды қамтиды:
1) алынған нәтижелерден есептеулер мен сараптамалар жүргізу;
2) тариф есептеулері нәтижелерін модельдеу;
3) тариф түрін таңдау бойынша ұсыныстарды өңдеу;
4) тарифтер тізімінің жобасын қалыптастыру;
5) уәкілетті органдарға тарифтерді модельдеу және есептеу нәтижелерін ұсыну.
19-1. Жұмыс органы тарифтерді есептеу және модельдеу алдында алынған ақпаратқа олардың медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарына және клиникалық хаттамаларға сәйкестігі және ТМКК берілген көлемі шеңберінде және МӘМС жүйесінде дәрілік заттың немесе медициналық бұйымның саудалық атауына немесе дәрілік заттың халықаралық патенттелмеген атауына немесе медициналық бұйымның техникалық сипаттамасына арналған шекті бағаларына сәйкестігі мәніне талдау жасайды.
Ескерту. 2-тарау 19-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Тарифтерді есептеу Әдістемеге сәйкес осы Қағидалардың 17, 18-тармақтарында белгіленген талаптарды ескере отырып, референттік субъектілерден ақпарат алған күннен бастап 6 ай ішінде жұмыс органдарының жұмыс органдарымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Тарифтерді есептеу нәтижелерін модельдеу әзірленген және қайта қаралған тарифтердің төмендегілерге әсер етуін бағалау мақсатында жүзеге асырылады:
1) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмекті тұтыну көлемі;
2) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызмет көрсетумен байланысты шығыстар.

22. Моделирование результатов расчета тарифов осуществляется рабочим органом в сроки проведения расчета тарифов с учетом следующей информации:
1) год, предшествующий текущему финансовому году;
2) текущий финансовый год с учетом освоения до конца года.
Сноска. Пункт 22 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
23. По итогам расчета и моделирования тарифов рабочий орган формирует отчет о разработке и (или) пересмотре тарифов (далее – Отчет), включающий:
1) результаты расчетов и анализ полученных данных;
2) результаты моделирования рассчитанных тарифов;
3) предложения по выбору вида тарифа, в том числе по введению нового вида тарифов с учетом международного опыта;
4) проект перечня тарифов;
5) обоснованные предложения по пересмотру тарифов на другие медицинские услуги.
24. Отчет направляется рабочим органом в уполномоченный орган.
25. Уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней со дня получения Отчета рассылает запросы по компетенции в соответствующие подразделения и подведомственные организации, проводит экспертизу полученных материалов и формирует заключение уполномоченного органа на предмет:
1) соответствия результатов расчета и моделирования тарифов требованиям настоящих Правил и (или) Методики;
2) соответствие стратегическим, программным документам Республики Казахстан в области здравоохранения;
3) целесообразности выбора вида тарифа, в том числе по введению нового вида тарифов;
4) целесообразности осуществления дополнительных бюджетных расходов и расходов средств системы ОСМС в связи с введением предлагаемых рассчитанных, пересмотренных тарифов;
5) целесообразности и необходимости пересмотра тарифов на другие медицинские услуги.
26. Уполномоченный орган запрашивает у рабочего органа первичные документы, на основании которых осуществлялись расчет и моделирование тарифов.
27. В случае формирования уполномоченным органом отрицательного заключения по основаниям, предусмотренным подпунктами 1) и 2) пункта 25 настоящих Правил отчет возвращается рабочему органу на доработку в течение десяти рабочих дней со дня получения заключения.
28. Уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней со дня получения доработанного отчета формируют повторное заключение в порядке, предусмотренном пунктами 25 и 26 настоящих Правил.
29. Положительное заключение уполномоченного органа о введении новых и (или) пересмотренных тарифов принимается с учетом соблюдения принципов формирования тарифов, установленных пунктом 3 настоящих Правил с указанием:

22. Тарифтерді есептеу нәтижелерін модельдеуді жұмыс органы ұсынған ақпараты ескере отырып тарифтерді есептеу мерзімінде мыналарды қоса жүзеге асырады:
1) ағымдағы қаржы жылының алдындағы жыл;
2) жыл соңына дейін игеруді ескере отырып, ағымдағы қаржы жылы.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Тарифтерді есептеу мен модельдеу нәтижелері бойынша жұмыс органы тарифтерді әзірлеу және (немесе) қайта қарау туралы есепті (бұдан әрі – Есеп) төмендегіні қоса жасайды:
1) алынған мәліметтер сараптамасы мен есептерінің нәтижелері;
2) есептелген тарифтерді модельдеу нәтижелері;
3) халықаралық тәжірибені ескере отырып тариф түрін таңдау, оның ішінде жаңа тариф түрін енгізу ұсынысы;
4) тарифтер тізімінің жобасы;
5) басқа медициналық қызметтерге тарифтерді қайта қараудың негізделген ұсыныстары.
24. Есепті жұмыс органы уәкілетті органға жібереді.
25. Уәкілетті орган Есепті алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде құзыреттілігі бойынша тиісті бөлімшелер мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдарға сұраныстар жібереді, алынған материалдар бойынша сараптама жасап, уәкілетті органның:
1) тарифтерді есептеу мен модельдеу нәтижелерінің осы Қағидалар және (немесе) Әдістеме талаптарына сай болуы;
2) денсаулық сақтау саласындағы Қазақстан Республикасының стратегиялық, бағдарламалық құжаттарына сай болуы;
3) тариф түрін таңдау, оның ішінде жаңа тариф түрлерін енгізудің орындылығы;
4) ұсынылып отырған есептелген, қайта қаралған тарифтерді енгізумен байланысты қосымша бюджет шығындарын және МӘМС жүйесінің қаражатын шығындауды жүзеге асырудың орындылығы;
5) басқа да медициналық қызметтерге тарифтерді қайта қарау орындылығы мен қажеттілігіне шешімін құрайды.
26. Уәкілетті орган жұмыс органынан олардың негізінде тарифтерді модельдеу мен есептеу жүзеге асырылған бастапқы құжаттарды сұрайды.
27. Осы Қағидалардың 25-тармағының 1) және 2) тармақшаларында қарастырылған негіздемелер бойынша уәкілетті орган теріс қорытынды қабылдаған жағдайда есеп жұмыс органына қорытындыны алған күннен бастап оң жұмыс күні ішінде пысықтау үшін қайтарылады.
28. Уәкілетті орган пысықталған есепті алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 25 және 26-тармақтарында қарастырылған тәртіпте қайталама қорытынды қалыптастырады.
29. Уәкілетті органның жаңа және (немесе) қайта қаралған тарифтерді енгізу туралы оң шешімі осы Қағидалардың 3-тармағында бекітілген тарифтерді қалыптастыру қағидаларына сай төмендегілерді көрсетумен мақұлданады:

1) сроков их введения;
2) необходимости проведения предварительной апробации тарифов в масштабах субъекта (субъектов) здравоохранения и (или) региона и (или) страны;
3) продолжительности проведения предварительной апробации тарифов;
4) рекомендаций по пересмотру других тарифов.
30. Решение о доработке новых и (или) пересмотренных тарифов включает конкретные финансово-экономические, статистические и клинические параметры, требующие доработки.
При пересмотре тарифов в течение финансового года, в расчете применяются данные с учетом фактического исполнения за прошедшие отчетные периоды текущего финансового года.
Сноска. Пункт 30 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. В случае принятия уполномоченным органом решения о доработке новых и (или) пересмотренных тарифов:
1) рабочий орган в течение тридцати рабочих дней со дня принятия такого решения осуществляет доработку новых и (или) пересмотренных тарифов;
2) уполномоченный орган предоставляет повторное заключение, в порядке, предусмотренном пунктами 25 и 26 настоящих Правил.
32. Новые и (или) пересмотренные тарифы подлежат утверждению уполномоченным органом в соответствии с пунктом 2 статьи 23 Кодекса.
Сноска. Пункт 32 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.11.2019 № ҚР ДСМ-141 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Копии актов уполномоченного органа, принятие которых предусмотрено пунктами 29 и 31 настоящих Правил, направляются субъекту информатизации в течение одного рабочего дня для ввода соответствующей информации в электронные информационные ресурсы и информационные системы здравоохранения, рабочему органу и фонду.
34. Решение уполномоченного органа отклонить введение новых и (или) пересмотренных тарифов принимается с учетом соблюдения принципов формирования тарифов, установленных пунктом 3 настоящих Правил, с указанием оснований для принятия такого решения.
35. Субъект здравоохранения, оказывающий медицинскую помощь в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС (далее – субъект здравоохранения) обращается в уполномоченный орган с заявлением на разработку и (или) пересмотр тарифов, по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам, на разработку, пересмотр тарифов.
36. Уполномоченный орган рассматривает заявление субъекта здравоохранения и уведомляет о принятом решении в сроки, установленные Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц".

1) оларды енгізу мерзімдері;
2) өңір және (немесе) ел және (немесе) денсаулық сақтау субъектілері масштабында тарифтерге алдын ала апробациялау жүргізу қажеттілігі;
3) тарифтерді алдын ала апробациялау жүргізу ұзақтығы;
4) басқа тарифтерді қарастыру бойынша ұсыныстар.
30. Жаңа және (немесе) қайта қаралған тарифтерді пысықтау туралы шешім пысықтауды қажет ететін нақты қаржылық-экономикалық, статистикалық және клиникалық өлшемдерді қамтиды.
Қаржы жылы ішінде тарифтерді қайта қарау кезінде есепте ағымдағы қаржы жылының өткен есепті кезеңдеріндегі нақты орындалуы ескеріле отырып, деректер қолданылады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Уәкілетті орган жаңа және (немесе) қайта қаралған тарифтерді пысықтау туралы шешім қабылдаған жағдайда:
1) жұмыс органы осындай шешім қабылданған күннен бастап, отыз жұмыс күні ішінде жаңа және (немесе) қайта қаралған тарифтерді пысықтауды жүзеге асырады;
2) уәкілетті орган осы Қағидалардың 25 және 26-тармақтарында қарастырылған тәртіпте қайта қорытындыны ұсынады.
32. Жаңа және (немесе) қайта қаралған тарифтер Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті органмен бекітілуге тиіс.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.11.2019 № ҚР ДСМ-141 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Қабылдануы осы Қағидалардың 29 және 31-тармақтарында қарастырылған уәкілетті орган актілерінің көшірмелері бір жұмыс күні ішінде жұмыс органы мен қорға денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйесі мен электронды ақпараттың ресурстарда тиісті ақпаратты енгізу үшін ақпараттандыру субъектіне жіберіледі.
34. Уәкілетті органның жаңа және (немесе) қайта қаралған тарифтерді енгізуден бас тарту шешімі мұндай шешім қабылдауға негіздемелері көрсете отырып, осы Қағидалардың 3-тармағында бекітілген тарифтерді қалыптастыру қағидаларының сақталуын ескере отырып қабылданады.
35. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық қызмет көрсететін денсаулық сақтау субъектісі (бұдан әрі – денсаулық сақтау субъектісі) тарифтерді әзірлеу, қайта қарау үшін осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органға тарифті әзірлеуге және (немесе) қайта қарауға өтініш жібереді.
36. Уәкілетті орган денсаулық сақтау субъектісінің өтінішін қарайды және "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңында бекітілген уақытта қабылданған шешім туралы хабарлайды.

37. Заявление субъекта здравоохранения передается уполномоченным органом в рабочий орган для расчета и моделирования тарифов в случае, если разработка и (или) пересмотр тарифов по соответствующему профилю медицинской помощи предусмотрены планом.
38. В случае, если разработка, пересмотр тарифов не предусмотрены планом, уполномоченный орган учитывает заявление субъекта здравоохранения при:
1) формировании плана на следующий плановый год;
2) внесении изменений и дополнений в утвержденный План по основаниям, предусмотренным пунктом 7 настоящих Правил.
39. В случае, если метод диагностики, лечения и медицинской реабилитации, для оплаты которого планируется разработка, пересмотр тарифов, не допущен к применению на территории Республики Казахстан в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, уполномоченный орган оставляет заявление субъекта здравоохранения без рассмотрения.
Субъект здравоохранения повторно направляет уполномоченному органу заявление, предусмотренное пунктом 35 настоящих Правил, после получения соответствующего разрешения на применение нового метода диагностики, лечения и медицинской реабилитации на территории Республики Казахстан в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС.
40. Для расчета тарифов субъект здравоохранения течение 20 рабочих дней со дня получения уведомления от уполномоченного органа, указанного в пункте 36 настоящих Правил, предоставляют рабочему органу финансово-экономическую, статистическую и клиническую информацию, подтверждаемую по запросу рабочего органа обосновывающими документами (договорами, счетами-фактурами, финансовыми документами, внутренними документами) предусмотренную пунктами 12 и 13 и с учетом требований установленных пунктом 18 настоящих Правил.
41. Расчет тарифов осуществляется рабочим органом в течение 6 месяцев со дня получения от субъекта здравоохранения информации, указанной в пунктах 12 и 13, с учетом требований, установленных пунктом 17 настоящих Правил в соответствии с Методикой.
Сноска. Пункт 41 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.11.2019 № ҚР ДСМ-141 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Моделирование результатов расчета тарифов осуществляется рабочим органом в порядке и сроки установленными пунктами 21 и 22 настоящих Правил.
43. Рассмотрение, согласование и утверждение тарифов осуществляется в порядке, предусмотренном пунктами 25-32 настоящих Правил.
44. В ходе мониторинга осуществляется сбор актуальной и объективной информации о влиянии тарифов на:

37. Медициналық көмектің тиісті бейіні бойынша тарифтерді әзірлеу және (немесе) қайта қарау Жоспарда қарастырылса, денсаулық сақтау субъектісінің өтінішін уәкілетті орган жұмыс органына жібереді.
38. Егер тарифтерді әзірлеу, қайта қарау жоспарда қарастырылмаса, уәкілетті орган денсаулық сақтау субъектінің өтінішін келесі жағдайларда ескереді:
1) келесі жоспарлы жылдың Жоспарын қалыптастыру;
2) осы Қағидалардың 7-тармағында қарастырылған негіздемелер бойынша бекітілген Жоспарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу.
39. Егер Қазақстан Республикасының аумағындағы ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде қолданылуға рұқсат етілмеген диагностика, емдеу және медициналық оңалту әдісін төлеу үшін жоспарланған тарифтерді әзірлеу және қайта қарауды жоспарлау керек болса, уәкілетті орган денсаулық сақтау субъектісінің өтінішін қараусыз қалдырады.
Денсаулық сақтау субъектісі осы Қағидалардың 35-тармағында қарастырылған Қазақстан Республикасының аумағындағы ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде диагностика, емдеу және медициналық оңалтудың жаңа әдісін қолдануға сай рұқсат алғаннан кейін уәкілетті органға өтінімді қайта жібереді.
40. Тарифтерді есептеу үшін денсаулық сақтау субъектісі осы Қағидалардың 36-тармағында көрсетілген уәкілетті органнан хабарлама алған күннен бастап 20 жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 18-тармағында бекітілген талаптарды ескерумен және 12 және 13-тармақтарында қарастырылған, жұмыс органының сұранысы бойынша растайтын құжаттармен (келісімдер, есеп фактуралар, қаржы құжаттары, ішкі құжаттармен) негізделген қаржы-экономикалық, статистикалық және клиникалық ақпаратты жұмыс органына ұсынады.
41. Тарифтерді есептеу Әдістемеге сәйкес осы Қағидалардың 17-тармағында бекітілген талаптарды ескере отырып, 12 және 13-тармақтарда көрсетілген ақпаратты денсаулық сақтау субъектілерінен алған күннен бастап жұмыс органы 6 ай ішінде жүзеге асырады.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.11.2019 № ҚР ДСМ-141 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Тарифтерді есептеу нәтижелерін модельдеуді осы Қағидаларға 21 және 22-тармақтарында бекітілген тәртіп пен мерзімде жұмыс органы жүзеге асырады.
43. Тарифтерді қарау, келісу және бекіту осы Қағидалардың 25-32-тармақтарында көрсетілген тәртіпте жүзеге асырылады.
44. Мониторинг барысында тарифтердің төмендегілерге әсері туралы актуалды және объективті ақпарат жинау жүзеге асырылады:

1) объемы потребления медицинских услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
2) доступность оказываемых медицинских услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
3) развитие конкуренции в сфере оказания медицинских услуг.
45. Мониторинг осуществляется фондом в разрезе:
1) форм оказания медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
2) видов тарифов.
46. Субъект информатизации, на основании запроса фонда:
1) предоставляет работникам фонда доступ к электронным информационным ресурсам и информационным системам здравоохранения согласно статьи 35 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" с учетом требований статьи 28 Кодекса;
2) проводит в информационных системах здравоохранения мероприятия по модификации необходимых отчетных и аналитических форм.
46-1. Фонд ежеквартально проводит анализ и мониторинг тарифов в информационных системах на предмет их соответствия тарифам, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 сентября 2018 года №ҚР ДСМ-10 "Об утверждении тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №17353).
Сноска. Правила дополнены пунктом 46-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. Отчет о мониторинге, включающем предложения по совершенствованию тарифов формируется фондом ежеквартально и по итогам года в ноябре текущего года и предоставляется уполномоченному органу не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным.
Сноска. Пункт 47 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация по прямым фактическим затратам на 1 пролеченный случай"*

1) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерді тұтыну көлемі;
2) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтердің қолжетімділігі;
3) медициналық қызмет көрсету саласындағы бәсекелестіктің дамуы.
45. Мониторингті қор:
1) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесіндегі медициналық қызмет көрсету түрі;
2) тариф түрлері бөлінісінде жүзеге асырады.
46. Қор сұранысының негізінде, ақпараттандыру субъектісі:
1) Кодекстің 28-бабындағы талаптарды ескере отырып, "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 35-бабына сәйкес қор қызметкерлеріне электронды ақпараттық ресурстар мен денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйелеріне қол жетімділікті қамтамасыз етеді;
2) денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйелерінде қажетті есептік және аналитикалық нысандарды түрлендіру бойынша іс-шараларды жүргізеді.
46-1. Қор тоқсан сайын "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 5 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-10 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17353 болып тіркелген) тарифтерге сәйкестігі мәніне ақпараттық жүйелердегі тарифтерге талдау және мониторинг жүргізеді.
Ескерту. 2-тарау 46-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Тарифтерді жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды қамтитын мониторинг туралы есепті қор тоқсан сайын және ағымдағы жылдың қараша айында жыл қорытындылары бойынша әзірлейді және уәкілетті органға есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей тапсырады.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
1-қосымша
"1 емделіп шығу жағдайына арналған тікелей нақты шығындар бойынша ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан*

МКБ-9 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем 9 пересмотра;
МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 пересмотра;
ЛС – лекарственные средства;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
МИ – медицинские изделия
ОАРИТ – отделение анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии;
МНН – международное непатентованное название.
Руководитель субъекта здравоохранения: _______________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись) Руководитель структурного подразделения субъекта здравоохранения:
__________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: ____________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись):
Телефон исполнителя:____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Приложение 2
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Площадь субъекта здравоохранения"
Индекс: 2-ПСЗ
Периодичность: по мере необходимости
Круг лиц представляющих информацию: Референтные субъекты
Куда представляется форма: Рабочий орган
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Наименование отделения (пример)*
Данные по площади, м2**
1
Финансовый блок
2
Отдел кадров
3
Администрация
4
Прачечная
5
Пищеблок/Кухня/Питание
6
Транспортировка (гаражи)
7
Кабинет медицинской статистики
8
Центральное стерилизационное отделение
9
Аптека
10
Рентген отделение (лучевой диагностики)
11
Отделение ультразвукового исследования организма и функциональной диагностики
12
Лаборатория
13
Физиотерапия
14
Кабинет эндоскопии
15
Амбулаторное отделение
16
Морг
17
Приемное отделение
18
Операционный блок 1
19
Операционный блок 2
20
ОАРИТ взрослый
21
ОАРИТ детский
22
Отделение 1
23
Отделение 2
24
Отделение 3
25
Отделение 4
Итого
Примечание:
* – согласно последнему утвержденному штатному расписанию субъекта здравоохранения за исследуемый период;
** – согласно техническому паспорту субъекта здравоохранения.
Расшифровка аббревиатур:
ОАРИТ – отделение анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии.
Руководитель субъекта
здравоохранения: ____________________________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: __________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: __________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Пояснение по заполнению формы "Площадь субъекта здравоохранения" приведены в пункте 17 настоящих Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
Приложение 3
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Информация о коечном фонде
Наименование структурного подразделения
Число коек*
1
Отделение 1 (согласно штатному расписанию)
2
Отделение 2 (согласно штатному расписанию)
3
Отделение 3 (согласно штатному расписанию)
4
Отделение 4 (согласно штатному расписанию)
Итого
Примечание:
* – согласно внутреннему приказу субъекта здравоохранения о коечном фонде за исследуемый период.
Руководитель субъекта здравоохранения: _________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: __________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: ________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ______________________________________________________
Электронный адрес исполнителя: ________________________
Приложение 4
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Информация о потреблении лекарственных средств и медицинских изделий (в том числе реагентов)
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование структурного подразделения
Количество отпущенных лекарственных средств в отделения*
1
Отделение 1 (согласно штатному расписанию)
2
Отделение 2 (согласно штатному расписанию)
3
Отделение 3 (согласно штатному расписанию)
4
Отделение 4 (согласно штатному расписанию)
Итого
Примечание:
* – согласно данным бухгалтерского учета и финансовой отчетности субъекта здравоохранения за исследуемый период.
Руководитель субъекта
здравоохранения: _____________________________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: _________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: _______________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Приложение 5
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Информация о количестве выполненных консультативно-диагностических услуг
Наименование структурного подразделения
Общее количество исследований/услуг*
1
Отделение 1 (согласно штатному расписанию)
2
Отделение 2 (согласно штатному расписанию)
3
Отделение 3 (согласно штатному расписанию)
4
Отделение 4 (согласно штатному расписанию)
Итого
Примечание:
* – согласно внутренним журналам учета консультативно-диагностических услуг субъекта здравоохранения за исследуемый период.
Руководитель субъекта
здравоохранения: _____________________________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: _________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: _______________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Приложение 6
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Информация о выполненных хирургических операциях
Наименование структурного подразделения
Количество операций*
1
Отделение 1 (согласно штатному расписанию)
2
Отделение 2 (согласно штатному расписанию)
3
Отделение 3 (согласно штатному расписанию)
4
Отделение 4 (согласно штатному расписанию)
Итого
Примечание:
* – согласно журналу операций субъекта здравоохранения за исследуемый период.
Руководитель субъекта
здравоохранения: _____________________________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: __________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: ________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Приложение 7
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Информация о количестве пациентов, поступивших в отделения анестезиологии, реаниматологии и интенсивной терапии*
Наименование структурного подразделения
ОАРИТ №1
ОАРИТ №2
ОАРИТ №3
1
Отделение 1 (согласно штатному расписанию)
2
Отделение 2 (согласно штатному расписанию)
3
Отделение 3 (согласно штатному расписанию)
4
Отделение 4 (согласно штатному расписанию)
Итого
Примечание:
* – согласно журналу учета больных ОАРИТ субъекта здравоохранения за исследуемый период.
Расшифровка аббревиатур:
ОАРИТ – отделение анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии.
Руководитель субъекта
здравоохранения: _____________________________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: __________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: ________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Приложение 8
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация о фактически занимаемых ставках"*
Индекс: 3-ФЗС
Периодичность: по мере необходимости
Круг лиц представляющих информацию: Референтные субъекты
Куда представляется форма: Рабочий орган
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Наименование структурного подразделения
Количество ставок
1
Финансовый блок
2
Отдел кадров
3
Администрация
4
Прачечная
5
Пищеблок/Кухня/Питание
6
Транспортировка (гаражи)
7
Кабинет медицинской статистики
8
Центральное стерилизационное отделение
9
Аптека
10
Рентген отделение (лучевой диагностики)
11
Отделение УЗИ и функциональной диагностики
12
Лаборатория
13
Физиотерапия
14
Кабинет эндоскопии
15
Амбулаторное отделение
16
Морг
17
Приемное отделение
18
Операционный блок 1
19
Операционный блок 2
20
ОАРИТ взрослый
21
ОАРИТ детский
22
Отделение 1
23
Отделение 2
24
Отделение 3
25
Отделение 4
Итого
Примечание:
* – согласно данным бухгалтерского учета и финансовой отчетности субъекта здравоохранения за исследуемый период.
Расшифровка аббревиатур:
ОАРИТ – отделение анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии;
УЗИ – ультразвуковое исследование.
Руководитель субъекта
здравоохранения: _____________________________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: __________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: ________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Пояснение по заполнению формы "Информация о фактически занимаемых ставках" приведены в пункте 17 настоящих Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
Приложение 9
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Информация о расходах на персонал*
Наименование структурного подразделения

АХЖ-9 - Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктелуі, 9 қайта қарау;
АХЖ-10 - Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктелуі, 10 қайта қарау;
ДЗ - дәрілік заттар;
ЖСН - жеке сәйкестендiру нөмiрі;
МБ - медициналық бұйымдар;
АРҚТБ - анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі;
ХПА - халықаралық патенттелмеген атауы.
Денсаулық сақтау субъектісінің басшысы:
________________________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы:
________________________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: ____________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ________________________________________________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ___________________________________________
"1 емделіп шығу жағдайына арналған тікелей нақты шығындар бойынша ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларының 17-тармағында көрсетілген.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
2-қосымша
"Денсаулық сақтау субъектісінің ауданы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Индекс: 2-ДСА
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Референтті субъектілер
Нысан қайда ұсынылады: Жұмыс органы
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарламаны алғаннан кейінгі 10 жұмыс күні ішінде
Бөлімше атауы (мысал)*
Аудан бойынша мәлімет, м2**
1
Қаржылық блок
2
Кадр бөлімі
3
Әкімшілік
4
Кір жуатын орын
5
Тағам блогы/Асхана/Тамақтану
6
Тасымалдау (көлікжай)
7
Медициналық статистика кабинеті
8
Орталық залалсыздандыру бөлімшесі
9
Дәріхана
10
Рентген бөлімшесі (сәулелі диагностика)
11
Ағзаны ультрадыбыстық зерттеу мен функционалды диагностика бөлімшесі
12
Зертхана
13
Физиотерапия
14
Эндоскопия бөлмесі
15
Амбулаториялық бөлімше
16
Мәйітхана
17
Қабылдау бөлімі
18
1 операция блогы
19
2 операция блогы
20
АРҚТБ ересектер
21
АРҚТБ балалар
22
1 бөлімше
23
2 бөлімше
24
3 бөлімше
25
4 бөлімше
Қорытынды
Ескертпе:
* – денсаулық сақтау субъектісінің зерттелетін кезеңге соңғы бекітілген штаттық кестеге сәйкес;
** – денсаулық сақтау субъектісінің техникалық паспортына сәйкес.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АРҚТБ – анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі.
Денсаулық сақтау
субъектісінің басшысы: _______________________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы: ________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
"Денсаулық сақтау субъектісінің ауданы" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларының 17-тармағында көрсетілген.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
3-қосымша
Төсек қоры туралы ақпарат
Құрылымдық бөлімше атауы
Төсек саны*
1
1 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
2
2 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
3
3 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
4
4 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
Қорытынды
Ескертпе:
* – денсаулық сақтау субъектісінің зерттелетін кезеңге төсек қоры туралы ішкі бұйрығына сәйкес.
Денсаулық сақтау
субъектісінің басшысы: _______________________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы: ________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
4-қосымша
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды (оның ішінде реагенттерді) тұтыну туралы ақпарат
Ескерту. 4-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Құрылымдық бөлімше атауы
Бөлімшеге берілген дәрілік заттардың саны*
1
1 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
2
2 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
3
3 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
4
4 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
Қорытынды
Ескертпе:
* – денсаулық сақтау субъектісінің зерттелетін кезеңге бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік мәліметтеріне сәйкес.
Денсаулық сақтау
субъектісінің басшысы: ________________________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы: ________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
5-қосымша
Өткізілген консультативтік-диагностикалық қызметтердің саны туралы ақпарат
Құрылымдық бөлімше атауы
Зерттеулердің/қызметтердің
жалпы саны*
1
1 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
2
2 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
3
3 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
4
4 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
Қорытынды
Ескертпе:
* – денсаулық сақтау субъектісінің зерттелетін кезеңге консультациялық-диагностикалық қызметтердің есебі ішкі журналына сәйкес.
Денсаулық сақтау
субъектісінің басшысы: _______________________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы: ________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
6-қосымша
Жасалған хирургиялық операциялар туралы ақпарат
Құрылымдық бөлімше атауы
Оталар саны*
1
1 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
2
2 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
3
3 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
4
4 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
Қорытынды
Ескертпе:
* – денсаулық сақтау субъектісінің зерттелетін кезеңге оталар журналына сәйкес.
Денсаулық сақтау
субъектісінің басшысы: ________________________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы: ________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген
көлемінің шеңберінде және
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде көрсетілетін
медициналық қызметтерге
тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
7-қосымша
Анестезиология, реаниматология және қарқынды терапия бөлімшесіне түскен
пациенттердің саны туралы ақпарат*
Құрылымдық бөлімше атауы
АРҚТБ №1
АРҚТБ №2
АРҚТБ №3
1
1 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
2
2 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
3
3 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
4
4 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
Қорытынды
Ескертпе:
* – денсаулық сақтау субъектісінің зерттелетін кезеңге АРҚТБ науқастардың есебі журналына сәйкес.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АРҚТБ – анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі.
Денсаулық сақтау
субъектісінің басшысы: _______________________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы: ________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
8-қосымша
"Нақты бос емес ставкалар туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан*
Индекс: 3-НБЕС
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Референтті субъектілер
Нысан қайда ұсынылады: Жұмыс органы
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарламаны алғаннан кейінгі 10 жұмыс күні ішінде
Құрылымдық бөлімше атауы
Ставкалар саны
1
Қаржылық блок
2
Кадр бөлімі
3
Әкімшілік
4
Кір жуатын орын
5
Тағам блогы/Асхана/Тамақтану
6
Тасымалдау (көлікжай)
7
Медициналық статистика кабинет
8
Орталық залалсыздандыру бөлімшесі
9
Дәріхана
10
Рентген бөлімшесі (сәулелі диагностика)
11
Ағзаны УДЗ мен функционалды диагностика бөлімшесі
12
Зертхана
13
Физиотерапия
14
Эндоскопия бөлмесі
15
Амбулаториялық бөлімше
16
Мәйітхана
17
Қабылдау бөлімі
18
1 операция блогы
19
2 операция блогы
20
АРҚТБ ересектер
21
АРҚТБ балалар
22
1 бөлімше
23
2 бөлімше
24
3 бөлімше
25
4 бөлімше
Қорытынды
Ескертпе:
* – денсаулық сақтау субъектісінің зерттелетін кезеңге бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік мәліметтеріне сәйкес.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АРҚТБ – анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі
УДЗ – ультра дыбыстық зерттеу.
Денсаулық сақтау
субъектісінің басшысы: ________________________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы: ________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
"Нақты бос емес ставкалар туралы ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларының 17-тармағында көрсетілген.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
9-қосымша
Персоналға жұмсалатын шығыстар туралы ақпарат*
Құрылымдық бөлімше атауы

164
Оплата обучения стипендиатов за рубежом
165
Исполнение исполнительных документов, судебных актов
166
Целевой вклад
167
Особые затраты
169
Прочие текущие затраты: (расшифровать)
Итого
Примечание:
* – согласно данным бухгалтерского учета и финансовой отчетности субъекта здравоохранения за исследуемый период;
** – Капитальные затраты и износ основных средств (амортизация) не учитываются.
Руководитель субъекта
здравоохранения: ____________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения:_________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: _______________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: _____________________
Пояснение по заполнению формы "Информация о расходах, не связанных с персоналом" приведены в пункте 17 настоящих Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
Приложение 11
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Формула отбора копий медицинских карт стационарного больного выписанных пациентов
1. Отбор копий медицинских карт стационарного больного выписанных пациентов осуществляется по формуле:
, где
s – стандартное отклонение;
– длительность пребывания каждого случая из генеральной совокупности;
– средняя длительность пребывания генеральной совокупности;
n – количество случаев.
2. Формирование списка историй болезней осуществляется по пересматриваемому профилю заболевания.
3. Предварительная выборка формируется из генеральной совокупности в каждой медицинской организации по следующим основным критериям:
1) круглосуточный тип стационара;
2) исключаются случаи с неуказанным или неопределенным полом;
3) койко-день любого случая лежит в пределах доверительного интервала ± 2 s, т.е. ± 95.5 % случаев.
4. Итоговая стратифицированная выборка для каждого кода МКБ-9 и МКБ-10 формируется из предварительной выборки и составляет 30-50% этой выборки в каждой медицинской организации (не менее 30 и не более 120 случаев в год).

164
Шетелдегі стипендиаттардың оқуына ақы төлеу
165
Атқарушылық құжаттарының, сот актiлерiнiң орындалуы
166
Нысаналы салым
167
Ерекше шығындар
169
Өзге де ағымдағы шығындар: (атап көрсету)
Қорытынды
Ескертпе:
* - денсаулық сақтау субъектісінің зерттелетін кезеңге бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік мәліметтеріне сәйкес;
** - Капиталды шығындар мен негізгі құралдардың ескіруі (амортизация) ескерілмейді.
Денсаулық сақтау субъектісінің басшысы:
________________________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы:
________________________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: ____________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ________________________________________________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ___________________________________________
"Персоналға қатысы жоқ шығыстар жөніндегі ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларының 17-тармағында көрсетілген.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
11-қосымша
Шығарылған пациенттердің стационарлық науқастың медициналық картасының
көшірмесін іріктеу формуласы
1. Шығарылған пациенттердің стационарлық науқастың медициналық картасының көшірмесін іріктеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
– стандартты ауытқу;
– жалпы жиынтықтан әрбір жағдайдың болу ұзақтылығы;
– жалпы жиынтықтың болуының орташа ұзақтығы;
n – жағдайлар саны.
2. Ауру тарихы тізімдерін қалыптастыру, қарастырылған ауру көрінісі бойынша жүзеге асырылады.
3. Алдын ала таңдау, жалпы жиынтықтан әрбір медициналық мекемеде мынадай негізгі критерийлер бойынша анықталады:
1) стационардың тәулік бойындағы типі;
2) көрсетілмеген немесе анықталмаған жынысты жағдайлар есепке алынбайды;
3) Төсек-күн кез келген жағдайда сенімді интервал
2
аралығындағы,
95.5 % жағдайда жатады;
4. Әрбір АХЖ-9 және АХЖ-10 коды үшін қорытынды бөліктелген іріктеме, алдын ала іріктемеден қалыптасып, әрбір медициналық мекемеде 30-50% құрайды (жылына 30-дан төмен және 120-дан жоғары жағдайда).

2 – Пример по графам 5-8:
гр.5 – форма выпуска: таблетка, ампула, флакон, порошок;
гр.6 – единица измерения: для лекарственных средств миллиграмм, миллилитр, грамм, для медицинских изделий пара, штук, сантиметр, метр;
гр.7 – дозировка: в цифрах;
гр.8 – количество в упаковке: штук.
3 – Сумма по расходным материалам (графа 11) образуется путем деления графы 10 на графу 8 и умножением на графу 9;
4 – Заработная плата на единицу услуги графа 16 формируется путем умножения графы 15 на графу 13, в свою очередь графа 15 формируется путем деления графы 14 на баланс рабочего времени в месяц в часах и на 60 минут. Месячный фонд заработной платы устанавливается в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий";
5 – Прямые расходы формируются путем сложения граф: 11, 16, 17 и 18;
6 – Накладные расходы графа 21 в тенге определяется путем сложения граф 16, 17 и 18 и умножения на графу 20;
7 – Сумма граф 19 и 21 образует стоимость медицинской услуги графа 22.
При предоставлении новой медицинской услуги для включения в тарификатор в графу 1 вместо кода медицинской услуги ставится отметка "Новая медицинская услуга".
Лекарственные средства и медицинские изделия по предельным ценам согласно подпункту 20) пункта 1 статьи 7 Кодекса за исследуемый период.
Руководитель субъекта здравоохранения: _________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: __________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: ________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Приложение 13
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов"* ________________________________________
наименование организации, регион

2 - 5-8 бағандар бойынша мысал:
5 бағана - шығарылым нысаны: таблетка, ампула, құты, ұнтақ;
6 бағана - өлшем бірліктері: дәрілік заттар үшін миллиграмм, миллилитр, грамм, медициналық бұйымдар үшін жұп, дана., сантиметр, метр;
7 бағана - дозалау: сан бойынша;
8 бағана - қаптамадағы саны: дана;
3 - Заттарға жұмсалатын шығындар сомасы (11 баған) 10 бағанды 8-ші бағанға бөліп, 9 бағанға көбейткендегі мәнге тең;
4 - Қызмет бірлігіне тиесілі жалақы 16 баған 15 бағанды 13 бағанға көбейту арқылы қалыптасады, өз кезегінде 15 баған 14 бағанды айлық жұмыс уақытының теңгеріміне сағат пен 60 минутқа бөлу арқылы қалыптасады. Жалақының айлық қоры "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысына сәйкес белгіленеді;
5 - Тікелей шығындар 11, 16, 17 және 18 бағандарды қосу арқылы шығарылады;
6 - 21 бағандағы қосымша шығындар 16, 17 және 18 бағандарды қосып, 20 бағанға көбейту арқылы анықталады;
7 - 19 және 21 бағандар қосындысы 22 бағандағы медициналық қызметтер бағасын құрайды.
Жаңа медициналық қызмет ұсынысын 1 бағандағы тарификаторға енгізу үшін медициналық қызмет кодының орнына "Жаңа медициналық қызмет" белгісі қойылады.
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар зерттеленетін кезеңге уәкілетті органның бұйрықтарына сәйкес шекті бағалары бойынша.
Денсаулық сақтау субъектісінің басшысы:
________________________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы:
________________________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: ____________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ________________________________________________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ___________________________________________
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
13-қосымша
"Үстеме шығындарды есептеу үшін денсаулық сақтау субъекті шығыстарының
құрылымы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан*

Сноска. Приложение 13 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс: 5-РНР
Периодичность: по мере необходимости
Круг лиц представляющих информацию: Референтные субъекты
Куда представляется форма: Рабочий орган
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Статьи расходов
Сумма по договорам субподряда и с управлением здравоохранения, возмещаемые по тарификатору медицинских услуг (план на предыдущий год), тыс. тенге
Сумма по договорам субподряда и с управлением здравоохранения, возмещаемые по тарификатору медицинских услуг (факт за предыдущий год), тыс. тенге
Отклонение, тыс. тенге
1
2
3
4

Ескерту. 13-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Индекс: 5-ҮШЕ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Референтті субъектілер
Нысан қайда ұсынылады: Жұмыс органы
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарламаны алғаннан кейінгі 10 жұмыс күні ішінде
Шығыстар бабы
Медициналық қызметтер тарификаторына сәйкес төленетін субреттеу және денсаулық сақтау басқармасымен келісімшарттар бойынша сомасы (алдыңғы жылдың жоспары), мың теңге
Медициналық қызметтер тарификаторына сәйкес төленетін субреттеу және денсаулық сақтау басқармасымен келісімшарттар бойынша сомасы (алдыңғы жылдың нақты шығыстары), мың теңге
Ауытқу, мың теңге
1
2
3
4

160
Другие текущие затраты
0
0
0
161
Командировки и служебные разъезды внутри страны
162
Командировки и служебные разъезды за пределы страны
165
Исполнение исполнительных документов, судебных актов
169
Прочие текущие затраты (штрафы, неустойка, комиссионные платежи, вступительные взносы; государственная пошлина, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, пеня и штрафы по ним (кроме социального налога)
Амортизационные расходы (расшифровать)
Капитальные расходы (расшифровать)
Примечание:
* – согласно данным бухгалтерского учета и отчетности субъекта здравоохранения за исследуемый период.
Руководитель субъекта здравоохранения: _________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: _____________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: __________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Пояснение по заполнению формы "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов" приведены в пункте 17 настоящих Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
Приложение 14
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Расчет МЭТ на один пролеченный случай"*

160
Басқа да ағымдағы шығындар
0
0
0
161
Ел iшiндегi іссапарлар мен қызметтік сапарлар
162
Елден тыс жерлерге іссапарлар мен қызметтік сапарлар
165
Атқарушылық құжаттарды, сот актiлерiн орындау
169
Өзге де ағымдағы шығындар (айыппұл, тұрақсыздық төлемі, комиссиялық төлемдер, кіріс жарналары; мемлекеттік баж салығы, бюджетке міндетті төлемдер мен салықтар, олар бойынша өсімпұлдар мен айыппұлдар (әлеуметтік салықтан өзге)
Амортизациялық шығындар (атын атап көрсету)
Күрделі шығыстар (атын атап көрсету)
Ескертпе:
* - денсаулық сақтау субъектісінің зерттелетін кезеңге бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік мәліметтеріне сәйкес.
Денсаулық сақтау субъектісінің басшысы:
________________________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы:
________________________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: ____________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ________________________________________________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ___________________________________________
"Үстеме шығындарды есептеу үшін денсаулық сақтау субъекті шығыстарының құрылымы" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларының 17-тармағында көрсетілген.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
14-қосымша
"Бір емделіп шыққан жағдайға арналған МЭТ есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан*

1 – согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий";
2 – графа 7 формируется путем умножения графы 5 на графу 6;
3 – графа 18 формируется путем сложения граф 7, 9, 11, 13, 15 и 17;
4 – графа 20 формируется путем деления графы 18 на графу 19;
5 – графа 21 формируется путем деления графы 20 на 60 минут;
6 – графа 25 формируется в случае лечения пациента умножением граф 21, 22 и 23, в случае проведения операций умножением граф 21 и 24;
7 – графа 26 согласно Кодексу Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
Руководитель субъекта здравоохранения: _________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: __________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: ________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Пояснение по заполнению формы "Расчет затрат по заработной плате медицинского персонала" приведены в пункте 17 настоящих Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
Приложение 16
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет затрат на лекарственные средства и медицинские изделия"

1 – "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысына сәйкес;
2 – 7 баған 5 бағанды 6 бағанға көбейту арқылы қалыптасады;
3 – 18 баған 7, 9, 11, 13, 15 және 17 бағандарды қосу қосу арқылы қалыптасады;
4 – 20 баған 18 бағанды 19 бағанға бөлу арқылы қалыптасады;
5 – 21 баған 20 бағанды 60 минутқа бөлу арқылы қалыптасады;
6 – 25 баған пациентті емдегенде 21, 22 және 23 бағандарды көбейту, ота жасағанда 21 және 24 бағандарды көбейту арқылы қалыптасады;
7 – 26 баған "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес.
Денсаулық сақтау субъектісінің басшысы: _______________________________________________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы: ____________________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: ____________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
"Медициналық персоналдың жалақысы бойынша шығындар есебі" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларының 17-тармағында көрсетілген.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
16-қосымша
"Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан

** – графа 12 формируется путем умножения граф 7, 8, 9, 10 и 11.
Расшифровка аббревиатур:
ЛС – лекарственные средства;
МИ – медицинские изделия;
МНН – международное непатентованное название.
Руководитель субъекта здравоохранения: __________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: _________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: ________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Пояснение по заполнению формы "Расчет затрат на лекарственные средства и медицинские изделия" приведены в пункте 17 настоящих Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
Приложение 17
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской помощи
и системы обязательного социального
медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет затрат на питание пациентов"1
Индекс: 9-РП
Периодичность: по мере необходимости
Круг лиц представляющих информацию: Референтные субъекты
Куда представляется форма: Рабочий орган
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Наименование структурного подразделения (отделение, реанимация)
Наименование продуктов питания

** - 12 баған 7, 8, 9, 10 және 11 бағандарды көбейту арқылы қалыптасады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ДЗ - дәрілік заттар;
МБ - медициналық бұйымдар;
ХПА - халықаралық патенттелмеген атауы.
Денсаулық сақтау субъектісінің басшысы: ______________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің
құрылымдық бөлімшесінің басшысы:
________________________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _______________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: __________________________________________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: _____________________________________
"Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға шығындар есебі" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларының 17-тармағында көрсетілген.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
17-қосымша
"Пациенттерді тамақтандыруға жұмсалатын шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан1
Индекс: 9-ТЕ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Референтті субъектілер
Нысан қайда ұсынылады: Жұмыс органы
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарламаны алғаннан кейінгі 10 жұмыс күні ішінде
Құрылымдық бөлімше атауы (бөлімше, реанимация)
Азық өнімдерінің атауы

1 – Согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 26 января 2002 года № 128 "Об утверждении натуральных норм на питание и минимальных норм оснащения мягким инвентарем государственных организаций здравоохранения республики";
2 – графы 6, 9, 12 и 15 формируется путем умножения нормы на цену;
3 – графа 18 формируется путем сложения граф 6, 9, 12 и 15;
4– графа 1 во второй таблице формируется путем умножения графы 2 на графу 3;
5– графа 3 во второй таблице равна графе 18.
Руководитель субъекта здравоохранения: _________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: _________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: _______________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Пояснение по заполнению формы "Расчет затрат на питание пациентов" приведены в пункте 17 настоящих Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
Приложение 18
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской помощи
и системы обязательного социального
медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет затрат на медицинские услуги"
Индекс: 10-РКДУ
Периодичность: по мере необходимости
Круг лиц представляющих информацию: Референтные субъекты
Куда представляется форма: Рабочий орган
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Наименование структурного подразделения (отделение, операционный блок, реанимация)
Код услуги по тарификатору*
Наименование медицинской услуги по тарификатору*
Вероятность в %
Количество
Цена за единицу, тенге*
Сумма затрат по медицинским услугам, тенге**
1
2
3
4
5
6
7
Основные медицинские услуги
Итого
0,00
Дополнительные медицинские услуги
Итого
0,00
Общая сумма
0,00
Примечание:
* – Код графа 2, наименование услуги графа 3, цена за единицу графа 6 соответствуют утвержденному тарификатору медицинских услуг;
** – графа 7 формируется путем умножением граф 4, 5 и 6.
Руководитель субъекта здравоохранения: _________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: _________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: __________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Пояснение по заполнению формы "Расчет затрат на медицинские услуги" приведены в пункте 17 настоящих Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
Приложение 19
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов"*
________________________________________
наименование организации, регион

1 – "Республиканың мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында тамақтанудың заттай нормаларын және жұмсақ мүкәммалмен жабдықтаудың ең төменгі нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 26 қаңтардағы № 128 қаулысына сәйкес;
2 – 6, 9, 12 және 15 бағандар норманы бағаға көбейту арқылы қалыптасады;
3 – 18 бағандар 6, 9, 12 және 15 бағандарды қосу арқылы қалыптасады;
4 – екінші кестеде 1 баған 2 бағанды 3 бағанға көбейту арқылы қалыптасады;
5 – екінші кестеде 3 баған 18 бағанға тең.
Денсаулық сақтау субъектісінің басшысы: ________________________________________________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің
құрылымдық бөлімшесінің басшысы: ____________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
"Пациенттерді тамақтандыруға жұмсалатын шығындар есебі" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларының 17-тармағында көрсетілген.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
18-қосымша
"Медициналық қызметтерге жұмсалатын шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан1
Индекс: 10-КДҚЕ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Референтті субъектілер
Нысан қайда ұсынылады: Жұмыс органы
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарламаны алғаннан кейінгі 10 жұмыс күні ішінде
Құрылымдық бөлімше атауы (бөлімше, операциялық блок реанимация)
Тарификатор бойынша қызмет коды*
Тарификатор бойынша медициналық қызметтің атауы*
% бойынша ықтималдық
Саны
Бірлік бағасы, теңге*
Медициналық қызмет бойынша шығындар сомасы, теңге**
1
2
3
4
5
6
7
Негізгі медициналық қызметтер
Қорытынды
0,00
Қосымша медициналық қызметтер
Қорытынды
0,00
Жалпы сомасы
0,00
Ескертпе:
* – Код 2 баған, қызмет атауы 3 баған, бірлік бағасы 6 баған бекітілген медициналық қызметтердің тарификаторына сәйкес келеді;
** – 7 баған 4, 5 және 6 бағандарды көбейту арқылы қалыптасады.
Денсаулық сақтау субъектісінің басшысы: ________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің
құрылымдық бөлімшесінің басшысы: _________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: ______________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
"Консультациялық-диагностикалық қызметтерге жұмсалатын шығындар есебі" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларының 17-тармағында көрсетілген.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
19-қосымша
"Үстеме шығындарды есептеу үшін денсаулық сақтау субъекті шығыстарының құрылымы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан* ________________________________________ мекеме атауы, өңір

154
Оплата за аренду помещения
159
Оплата прочих услуг и работ
160
Другие текущие затраты
0
161
Командировки и служебные разъезды внутри страны
162
Командировки и служебные разъезды за пределы страны
165
Исполнение исполнительных документов, судебных актов
169
Прочие текущие затраты (штрафы, неустойка, комиссионные платежи, вступительные взносы; гос. пошлина, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, пеня и штрафы по ним (кроме социального налога)
Количество койко-дней
Примечание:
* – согласно плану развития и согласованный с уполномоченным органом/местными
исполнительными органами.
Руководитель субъекта
здравоохранения: _____________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: _________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: ________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Приложение 21
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Заявление на разработку и (или) пересмотр тарифа
Сноска. Приложение 21 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Данные заявителя:
1.1 Юридическое лицо:
1.1.1 Название субъекта здравоохранения __________________________________
1.1.2 Юридический адрес ________________________________________________
1.1.3 Руководитель (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) ________________
1.1.4 Контакты: (телефон, факс, адрес электронной почты) ____________________
______________________________________________________________________
1.2 Физическое лицо:
1.2.1 Фамилия, имя, отчество (при его наличии)_____________________________
1.2.2 Адрес____________________________________________________________
1.2.3 Контакты: (телефон, факс, адрес электронной почты) ___________________
_____________________________________________________________________
2. Цель обращения (нужное подчеркнуть):
- ввести в перечень КЗГ код диагноза, операции/манипуляции;
- исключить из перечня КЗГ код диагноза, операции/манипуляции;
- пересмотр стоимости кода диагноза, операции/манипуляции;
- пересмотр стоимости КЗГ;
- перенести в другую КЗГ код диагноза, операции/манипуляции;
- включить в тарификатор новую услугу;
- исключить из существующего тарификатора;
- пересмотр стоимости существующей услуги;
- прочее (краткое описание).

154
Үй-жайды жалға алу төлемдері
159
Өзге де қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеу
160
Басқа да ағымдағы шығындар
0
161
Ел iшiндегi іссапарлар мен қызметтік сапарлар
162
Елден тыс жерлерге іссапарлар мен қызметтік сапарлар
165
Атқарушылық құжаттарының, сот актiлерiнiң орындалуы
169
Өзге де ағымдағы шығындар (айыппұл, тұрақсыздық төлемі, комиссиялық төлемдер, кіріс жарналары; мемлекеттік баж салығы, бюджетке міндетті төлемдер мен салықтар, олар бойынша өсімпұлдар мен айыппұлдар (әлеуметтік салықтан өзге)
Төсек күн саны
Ескертпе:
* - даму жоспарына сәйкес және уәкілетті органмен/жергілікті атқарушы органдармен келісілген.
Денсаулық сақтау
субъектісінің басшысы: _____________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы: _____________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _______________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: __________________________________________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: _____________________________________
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
21-қосымша
Тарифті әзірлеуге және (немесе) қайта қарауға өтініш
Ескерту. 21-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Өтініш берушінің мәліметтері:
1.1 Заңды тұлға:
1.1.1 Денсаулық сақтау субъектісінің атауы_____________________________________
1.1.2 Заңды мекенжайы ______________________________________________________
1.1.3 Басшысы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)) ______________________
1.1.4 Байланыстар: (телефон, факс, электронды пошта мекенжайы) _________________
__________________________________________________________________________
1.2 Жеке тұлға:
1.2.1 Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) _______________________________
1.2.2 Мекенжайы___________________________________________________________
1.2.3 Байланыстар: (телефон, факс, электронды пошта мекенжайы) _________________
__________________________________________________________________________
2. Өтініш мақсаты (қажеттіні сызу қажет):
- КШТ тізіміне диагноз, ота/манипуляция кодын енгізу;
- КШТ тізімінен диагноз, ота/манипуляция кодын алып тастау;
- диагноз, ота/манипуляция кодының бағасын қайта қарау;
- КШТ бағасын қайта қарау;
- диагноз, ота/манипуляция кодын өзге КШТ тізіміне ауыстыру;
- тарификаторға жаңа қызмет түрін қосу;
- ағымдағы тарификатордан алып тастау;
- қызметтердің бағасын қайта қарау;
- басқа (қысқаша сипаттама).

3. Наименование диагноза, операции/манипуляции (код)__________________
Примечание:
-код диагноза, операции/манипуляции – наименование и код привести в соответствие с МКБ-10/9.
3. Наименование услуги (код)___________________________
Примечание:
- код и наименование указывать согласно действующему тарификатору в случае пересмотра стоимости или исключения услуги;
- для включения новой услуги в раздел А, В и С тарификатора наименование должно соответствовать общепринятой международной номенклатуре или в интерпретации заявителя с согласования главного внештатного специалиста профиля.
- для включения новой услуги в раздел D тарификатора наименование и код привести в соответствие с МКБ-9.
4. Наименование медицинской техники и/или медицинских изделий, применяемых при проведении услуги, привести в соответствие с Государственным реестром лекарственных средств, медицинских изделий и медицинской техники (согласно таблице*).
Рег. номер
Тип МТ/МИ
Торговое название
Дата регистрации
Срок регистрации
Дата истечения
Фирма производитель
Страна производитель
1
2
3
4
5
6
7
8
Примечание:

3. Диагноз, ота/манипуляция атауы (код) _______________________________________
Ескерту :
- диагноз, ота/манипуляция коды - атауы мен кодын АХЖ-10/9 сәйкес келтіру
3. Қызмет атауы (код)_______________________________________________________
Ескерту:
- Қызметті шектеу мен қайта қарау жағдайында код пен атауды ағымдағы тарификаторға сәйкес көрсету;
- тарификатордың А, В және С бөліміне жаңа қызметті енгізу үшін атауы жалпы қабылданған халықаралық номенклатура мен кәсіптің бас штаттан тыс маманының келісімімен, өтініш берушінің түсіндіруіне сәйкес болуы қажет.
- тарификатордың D бөліміне жаңа қызметті қосу үшін атауы мен кодын АХЖ-9 сәйкес келтіру қажет.
4 Қызмет көрсету кезінде қолданылатын медициналық техниканың және/немесе медициналық бұйымдардың атауын Дәрілік заттардың, медициналық бұйымдар мен медициналық техниканың мемлекеттік тізілімінде сәйкестендіру (кестеге сәйкес*).
Тіркеу нөмірі
Түрі МТ/МБ
Тауарлық атауы
Тіркеу күні
Тіркеу мерзімі
Аяқталу күні
Өндіруші фирма
Өндіруші мемлекет
1
2
3
4
5
6
7
8
Ескерту:

* – для услуг, проводимых на аппаратах или с применением медицинских изделий незарегистрированных в Государственном реестре лекарственных средств, медицинских изделий и медицинской техники заполняются графы 2, 3, 7 и 8.
Расшифровка аббревиатур:
МКБ-9 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем 9 пересмотра;
МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 пересмотра;
КЗГ – клинико-затратные группы;
МИ – медицинские изделия;
МТ – медицинская техника.
Приложение 2
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 7 февраля 2018 года №52
Методика
формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования
Сноска. Методика в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.02.2018 № 52 (порядок введения в действие см. п. 5).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – Методика) разработана в соответствии с пунктом 2 статьи 23 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяет алгоритм формирования тарифов на медицинские услуги, в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС), за исключением услуг, оказываемых федеральными медицинскими организациями Российской Федерации гражданам Республики Казахстан, проживающим в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай, не являющимся работниками российских организаций комплекса "Байконур" и временно находящимся на территории комплекса "Байконур", оплата услуг которым осуществляется в соответствии с Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке медицинского обслуживания персонала космодрома "Байконур", жителей города Байконыр, поселков Торетам и Акай в условиях аренды Российской Федерацией комплекса "Байконур", ратифицированным Законом Республики Казахстан от 31 мая 2010 года.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 06.12.2018 № ҚР ДСМ-35 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

* - дәрілік заттардың, медициналық бұйымдар мен медициналық техниканың мемлекеттік тізілімінде тіркелмеген аппараттарда немесе медициналық бұйымдарда жүргізілетін қызметтер үшін 2, 3, 7 және 8 бағандар толтырылады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АХЖ-9 - Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктелуі, 9 қайта қарау;
АХЖ-10 - Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктелуі, 10 қайта қарау;
КШТ - клиникалық-шығынды топтар;
МБ - медициналық бұйымдар;
МТ - медициналық техника.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2018 жылғы 7 ақпандағы
№ 52 бұйрығына
2-қосымша
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық
қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру әдістемесі
Ескерту. Әдістеме жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.02.2018 № 52 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Негізгі ережелер
1. Осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру әдістемесі (бұдан әрі - Әдістеме) 2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 23-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде тұратын, "Байқоңыр" кешені ресейлік ұйымдарының жұмыскерлері болып табылмайтын және "Байқоңыр" кешенінің аумағында уақытша жүрген Қазақстан Республикасының азаматтарына Ресей Федерациясының федералдық медициналық ұйымдары көрсететін, олардың қызметтеріне ақы төлеу Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 31 мамырдағы Заңымен ратификацияланған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Ресей Федерациясының "Байқоңыр" кешенін жалға алу жағдайында Байқоңыр ғарыш айлағының персоналына, Байқоңыр қаласының, Төретам және Ақай кенттерінің тұрғындарына медициналық қызмет көрсету тәртібі туралы келісімге сәйкес жүзеге асырылатын қызметтерді қоспағанда, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде (бұдан әрі - ТМККК) және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі - МӘМС) жүйесіндегі медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру алгоритмін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 06.12.2018 № ҚР ДСМ-35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. В настоящей Методике используются следующие понятия:
1) базовый комплексный подушевой норматив первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) – расчетная стоимость комплекса услуг первичной медико-санитарной помощи в рамках ГОБМП без учета поправочных коэффициентов;
2) гарантированный компонент комплексного подушевого норматива ПМСП – расчетная стоимость комплекса услуг ПМСП в рамках ГОБМП с учетом поправочных коэффициентов;
3) комплексный подушевой норматив на оказание первичной медико-санитарной помощи (далее – КПН ПМСП) – стоимость комплекса услуг ПМСП в рамках ГОБМП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в информационной системе "Регистр прикрепленного населения" (далее – ИС "РПН") к субъекту ПМСП, состоящая из гарантированного компонента КПН ПМСП и стимулирующего компонента КПН ПМСП;
4) гарантированный компонент комплексного подушевого норматива на сельское население – расчетная стоимость комплекса услуг ПМСП в рамках ГОБМП, оказываемых прикрепленному сельскому населению, с учетом поправочных коэффициентов;
5) комплексный подушевой норматив на оказание услуг в рамках ГОБМП сельскому населению (далее – комплексный подушевой норматив на сельское население) – стоимость комплекса услуг в рамках ГОБМП в расчете на одного сельского жителя, зарегистрированного в ИС "РПН", состоящая из гарантированного компонента комплексного подушевого норматива на сельское население и стимулирующего компонента комплексного подушевого норматива;
6) фонд социального медицинского страхования (далее – фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, предусмотренных договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
7) базовая ставка – средний объем финансовых средств на оказание медицинской помощи в расчете на один пролеченный случай на уровне стационарной и стационарозамещающей помощи;
8) комплексный тариф на одного инфицированного вирусом иммунодефицита человека и (или) больного синдромом приобретенного иммунодефицита – стоимость комплекса медико-социальных услуг инфицированным вирусом иммунодефицита человека (далее – ВИЧ) и (или) больным синдромом приобретенного иммунодефицита (далее – СПИД) в рамках ГОБМП в расчете на одного ВИЧ-инфицированного и (или) больного СПИД, формируемая на основе клинических протоколов;

2. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бастапқы медициналық-санитариялық көмектің (бұдан әрі - МСАК) базалық кешенді жан басына шаққандағы нормативі - түзету коэффициенттерін ескермегенде ТМККК шеңберінде бастапқы медициналық-санитариялық көмек қызметтері кешенінің есептік құны;
2) МСАК кешенді жан басына шаққандағы нормативінің кепілдік берілген компоненті - түзету коэффициенттерін ескере отырып, ТМККК шеңберінде МСАК қызметтері кешенінің есептік құны;
3) амбулаториялық-емханалық көмек көрсетуге арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив (бұдан әрі - АЕК КЖН) - МСАК субъектісіне "Бекітілген халық тіркелімі" ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі - "БХТ" АЖ) тіркелген, АЕК КЖН МСАК кепілді құрауышынан және АЕК КЖН МСАК ынталандырушы құрауышынан тұратын, бекітілген бір адамға ТМККК шеңберінде МСАК қызметтері кешенінің құны;
4) ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компоненті - түзету коэффициенттерін ескере отырып, бекітілген ауыл халқына көрсетілетін ТМККК шеңберінде МСАК қызметтері кешенінің есептік құны;
5) ауыл халқына ТМККК шеңберінде қызметтер көрсетуге арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив (бұдан әрі - ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив) - ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компонентінен және ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің ынталандырушы компонентінен тұратын "БХТ" АЖ-да тіркелген бір ауыл тұрғынына шаққанда ТМККК шеңберінде қызметтер кешенінің құны;
6) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі - қор) - аударымдар мен жарналарды шоғырландыратын, сондай-ақ медициналық қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемде және талаптар бойынша медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтерін сатып алуды, төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
7) базалық ставка - стационарлық және стационарды алмастыратын көмек деңгейінде бір емделіп шығу жағдайына есептегендегі медициналық көмек көрсетуге арналған қаржы қаражатының орташа көлемі;
8) бір адамның иммун тапшылығы вирусын жұқтырғанға және (немесе) жұқтырылған иммун тапшылығы синдромымен ауыратын науқасқа кешенді тариф - клиникалық хаттамалар негізінде қалыптастырылатын бір иммун тапшылығы вирусын (бұдан әрі - АИТВ) жұқтырғанға және (немесе) жұқтырылған иммун тапшылығы синдромымен (бұдан әрі - ЖИТС) ауыратын науқасқа есептегендегі ТМККК шеңберіндегі АИТВ-ны жұқтырғандарға және (немесе) ЖИТС-пен ауыратындарға медициналық-әлеуметтік қызметтер кешенінің құны;

8-1) тариф на обследование населения по поводу ВИЧ/СПИД – стоимость услуг в рамках ГОБМП в расчете на одного обратившегося по поводу обследования на ВИЧ/СПИД;
8-2) комплексный тариф на одного обратившегося в Дружественный кабинет - стоимость комплекса медицинских услуг в рамках ГОБМП в расчете на одного обратившегося в Дружественный кабинет;
9) комплексный тариф на одного онкологического больного – стоимость комплекса медицинских услуг в рамках ГОБМП в расчете на одного онкологического больного, зарегистрированного в информационной системе "Электронный регистр онкологических больных", за исключением больных со злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной тканей и болезней крови, кроветворных органов по кодам МКБ-10 и детей до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями, утвержденная уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса;
10) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее - уполномоченный орган) - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, контроля за качеством медицинских услуг;
11) пролеченный случай – комплекс медицинских услуг, оказанных пациенту в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях с момента поступления до выписки;
12) частный партнер - индивидуальный предприниматель, простое товарищество, консорциум или юридическое лицо, за исключением лиц, выступающих государственными партнерами в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве", заключившие договор государственно-частного партнерства;
13) половозрастной поправочный коэффициент – коэффициент, учитывающий различия в уровне потребления медицинской помощи разными половозрастными категориями населения;
14) стимулирующий компонент комплексного подушевого норматива (далее – СКПН) – стимулирующая составляющая комплексного подушевого норматива, направленная на стимулирование работников субъекта здравоохранения, оказывающего ПМСП, на основе достигнутых индикаторов конечного результата в порядке, определенном Правилами поощрения работников субъектов здравоохранения, оказывающих медицинские услуги в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 429 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11526) (далее – приказ № 429);

8-1) АИТВ/ЖИТС бойынша халықты зерттеуге арналған тариф - АҚТҚ/ЖҚТБ-ға тексеруге байланысты өтініш берген бір адамға шаққанда ТМККК шеңберінде көрсетілетін қызметтердің құны;
8-2) Достық кабинетіне жүгінген бір адамға арналған кешенді тариф - Достық кабинетіне жүгінген бір адамға шаққанда ТМККК шеңберінде медициналық қызметтер кешенінің құны;
9) бір онкологиялық науқасқа кешенді тариф - Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен АХЖ-10 кодтары бойынша лимфа және қан жасау тіндерінің қатерлі ісіктерімен ауыратын және қан, қан жасау органдарының аурулары бар науқастарды және онкологиялық аурулары бар он сегіз жасқа дейінгі балаларды қоспағанда, "Онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінде тіркелген, бір онкологиялық науқасқа есептегендегі ТМККК шеңберіндегі медициналық қызметтер кешенінің құны;
10) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер көрсету сапасын бақылау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
11) емделіп шығу жағдайы - пациентке стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын шарттарда емдеуге жатқызылған сәттен бастап жазылып шыққанға дейін көрсетілген медициналық қызметтер кешені;
12) жеке әріптес - "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік әріптестер ретінде әрекет ететін тұлғаларды қоспағанда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасқан дара кәсіпкер, жай серіктестік, консорциум немесе заңды тұлға;
13) жыныстық-жастық түзету коэффициенті - халықтың әр түрлі жыныстық-жастық санаттарының медициналық көмекті тұтыну деңгейіндегі айырмашылықтарды есепке алатын коэффициент;
14) кешенді жан басына шаққандағы нормативтің ынталандырушы компоненті (бұдан әрі - КЖНЫК) - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 мамырдағы № 429 бұйрығымен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық қызметтер көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің жұмыскерлерін көтермелеу қағидаларымен (бұдан әрі - № 429 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11526 болып тіркелген) айқындалған тәртіпте түпкілікті нәтижеге қол жеткізілген индикаторлар негізінде МСАК көрсететін денсаулық сақтау субъектісінің қызметкерлерін ынталандыруға бағытталған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің ынталандырушы құрамдаушысы;

15) клинико-затратные группы (далее – КЗГ) – клинически однородные группы заболеваний, сходные по затратам на их лечение;
16) коммунальные и прочие расходы (далее – КПР) – расходы на отопление, электроэнергию, горячую и холодную воду, банковские услуги, услуги связи, приобретение канцелярских товаров, командировочные расходы, текущий ремонт, аренду помещения, приобретение хозяйственных товаров, мягкого инвентаря, прочих товаров и услуг;
17) медико-экономический тариф (далее – МЭТ) – средняя стоимость за один пролеченный случай, формируемая на основе клинических протоколов, для оплаты субъектам здравоохранения, оказывающим стационарную и (или) стационарозамещающую медицинскую помощь детям до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями в рамках ГОБМП;
18) государственно-частное партнерство (далее – ГЧП) – форма сотрудничества между государственным партнером и частным партнером, соответствующая признакам, определенным Законом Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве";
18-1) стоимость – стоимость оплаты медицинских услуг или комплекса медицинских услуг, рассчитанная на основании утвержденных тарифов с учетом поправочных коэффициентов, фактически оплачиваемых услуг, лекарственных средств, медицинских изделий, в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования;
19) подушевой норматив на оказание ПМСП – норма затрат в расчете на одного человека в форме ПМСП;
20) поправочный коэффициент для субъектов ГЧП – это коэффициент, который используется для корректировки итоговой суммы тарифа, подлежащей выплате частному партнеру и организации здравоохранения;
21) эксплуатационные расходы - издержки, связанные с поддержанием в работоспособном состоянии используемых систем, машин, оборудования, здания и прочие расходы;
22) комплексный тариф на одного больного центра психического здоровья – стоимость комплекса медико-социальных услуг больным центров психического здоровья, в рамках ГОБМП в расчете на одного больного, зарегистрированного в подсистемах "Регистр психических больных" и "Регистр наркологических больных" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных", утвержденная уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса;
23) исключить;
24) тариф – расчетная стоимость единицы услуги или комплекса медицинских услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
25) тарификатор – утвержденный уполномоченным органом перечень тарифов на медицинские услуги согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса;

15) клиникалық-шығынды топтар (бұдан әрі - КШТ) - емдеу шығындары бойынша ұқсас клиникалық біртекті аурулардың топтары;
16) коммуналдық және басқа шығыстар (бұдан әрі - КБШ) - жылуға, электр қуатына, ыстық және суық суға, банк қызметтеріне, байланыс қызметтеріне, кеңсе тауарларын сатып алуға, іссапар шығыстарына, ағымдағы жөндеуге, үй-жайды жалға алуға, шаруашылық тауарларды, жұмсақ мүккәмал және басқа тауарлар мен қызметтерді сатып алуға арналған шығыстар;
17) медициналық-экономикалық тариф (бұдан әрі - МЭТ) - ТМККК шеңберінде онкологиялық аурулары бар он сегіз жасқа дейінгі балаларға стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілеріне ақы төлеу үшін клиникалық хаттамалар негізінде қалыптасатын бір емделіп шығу жағдайы үшін орташа құн;
18) мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі - МЖӘ) - мемлекеттік әріптес пен жеке әріптес арасындағы "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен айқындалған белгілерге сәйкес келетін ынтымақтастық нысаны;
18-1) құны - Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде түзету коэффициенттерін, нақты ақы төленетін қызметтерді, дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды ескере отырып, бекітілген тарифтер негізінде есептелген медициналық қызметтерге немесе медициналық қызметтер кешеніне ақы төлеу құны;
19) МСАК көрсетуге арналған жан басына шаққандағы норматив - МСАК нысанындағы бір адамға есептегендегі шығындардың нормасы;
20) МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициенті - жеке әріптес пен денсаулық сақтау ұйымы төлеуі тиіс тарифтің қорытынды сомасын түзету үшін қолданылатын коэффициент;
21) пайдалану шығыстары - пайдаланылатын жүйелерді, машиналарды, жабдықтарды, ғимараттар мен басқа да шығыстарды жұмысқа қабілетті жағдайда ұстаумен байланысты шығыстар;
22) психикалық денсаулық орталығының бір науқасына арналған кешенді тариф-Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Психикалық науқастардың тіркелімі" және "Наркологиялық науқастардың тіркелімі" кіші жүйелерінде тіркелген бір науқасқа шаққандағы ТМККК шеңберінде психикалық денсаулық орталықтары ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік қызметтер кешенінің құны;
23) алып тасталсын;
24) тариф - ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде қызмет бірлігінің немесе медициналық қызметтер кешенінің есеп айырысу құны;
25) тарификатор - Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен медициналық қызметтердің тарифтері;

26) койко-день – день, проведенный больным в условиях стационара;
27) комплексный тариф на одного больного туберкулезом – стоимость комплекса медико-социальных услуг больным туберкулезом в рамках ГОБМП в расчете на одного больного туберкулезом, зарегистрированного в подсистеме "Национальный регистр больных туберкулезом" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных", утвержденная уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса;
28) поправочные коэффициенты – коэффициенты, применяемые уполномоченным органом с целью корректировки тарифа в соответствии с настоящей Методикой;
29) исключен приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 05.11.2019 № ҚР ДСМ-140 (вводится в действие с 01.06.2019 года);
30) коэффициент затратоемкости – коэффициент, определяющий степень затратности КЗГ к стоимости базовой ставки;
31) уполномоченный субъект в области электронного здравоохранения – определяемая в соответствии с действующим законодательством организация, осуществляющая деятельность и вступающая в правоотношения в части совершенствования информационной инфраструктуры системы здравоохранения (электронного здравоохранения) и медицинской статистики (далее – субъект информатизации);
32) информационная система "Электронный регистр диспансерных больных" – единая информационная система своевременного выявления, постоянного наблюдения и оздоровления диспансерных больных;
33) подсистема "Регистр наркологических больных" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – РНБ) – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением психоактивных веществ;
34) подсистема "Регистр психических больных" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – РПБ) – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных с психическими и поведенческими расстройствами;
35) подсистема "Национальный регистр больных туберкулезом" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – НРБТ) – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных туберкулезом;
36) информационная система "Электронный регистр онкологических больных" (далее – ЭРОБ) – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных с онкологической патологией.

26) төсек-күн - науқастың стационар шарттарында өткізген күні;
27) туберкулезбен ауыратын бір науқасқа кешенді тариф - Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркелімі" кіші жүйесінде (бұдан әрі - ТАНҰТ) тіркелген туберкулезбен ауыратын бір науқасқа есептегендегі ТМККК шеңберіндегі туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік қызметтер кешенінің құны;
28) түзету коэффициенттері - осы Әдістемеге сәйкес тарифті түзету мақсатында уәкілетті орган қолданатын коэффициенттер;
29) алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.11.2019 жылы № ҚР ДСМ-140 (01.06.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30) шығын сыйымдылығы коэффициенті - КШТ-ның базалық мөлшерлеме құнына шығын дәрежесін айқындайтын коэффициент;
31) электрондық денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті субъект - қолданыстағы заңнамаға сәйкес анықталатын және осы ақпараттық денсаулық сақтау жүйесінің инфрақұрылымын (электрондық денсаулық сақтау) және медициналық статистиканы (бұдан әрі - ақпараттандыру субъектісі) жетілдіру бөлігінде қызметін жүзеге асыратын және құқықтық қатынастарға түсетін ұйым;
32) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесі - диспансерлік науқастарды уақтылы анықтау, тұрақты байқау және сауықтыру бірыңғай ақпараттық жүйесі;
33) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Наркологиялық науқастардың тіркелімі" кіші жүйесі (бұдан әрі - ННТ) - психикалық белсенді затты тұтынудан туындаған психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастардың деректерін электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;
34) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Психикалық науқастардың тіркелімі" кіші жүйесі (бұдан әрі - ПНТ) - психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастардың деректерін электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;
35) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркелімі" кіші жүйесі (бұдан әрі - ТАНҰТ) - туберкулезбен ауыратын науқастардың деректерін электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;
36) "Онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі - ОНЭТ) - онкологиялық патологиясы бар науқастардың деректерін электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі.

Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
Глава 2. Алгоритм формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и в системе ОСМС
3. Тарифы на медицинские услуги в рамках ГОБМП и в системе ОСМС включают затраты, связанные с деятельностью по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и в системе ОСМС на:
1) оплату труда работников организации здравоохранения в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Трудовой кодекс), Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе" от 1 марта 2011 года, по нормативам, установленным постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий" (далее – постановление № 1193), включая дополнительные денежные выплаты работникам;
2) налоги и другие обязательные платежи в бюджет, включая социальный налог, в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), а также обязательные профессиональные пенсионные взносы в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", социальные отчисления в соответствии с Законом Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об обязательном социальном страховании", отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон);
3) приобретение (обеспечение) лекарственных средств и медицинских изделий и расходных материалов в соответствии с клиническими протоколами и Казахстанским национальным лекарственным формуляром в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2017 года № 931 "Об утверждении Казахстанского национального лекарственного формуляра" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16141), а также аптечек новорожденного, специализированных лечебных продуктов в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 августа 2017 года № 666 "Об утверждении Перечня лекарственных средств и изделий медицинского назначения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, в том числе отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями (состояниями) бесплатными и (или) льготными лекарственными средствами и специализированными лечебными продуктами на амбулаторном уровне" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15724) (далее – приказ № 666);

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық
қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру алгоритмі
3. ТМККК шеңберіндегі және МӘМС жүйесіндегі медициналық қызметтерге арналған тарифтер ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету жөніндегі қызметпен байланысты мынадай:
1) қызметкерлерге қосымша ақшалай төлемдерді қоса алғанда, "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысымен (бұдан әрі - № 1193 қаулы) белгіленген нормативтер бойынша 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі - Еңбек кодексі), "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңына сәйкес денсаулық сақтау ұйымдарының қызметкерлеріне еңбекақы төлеу;
2) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес әлеуметтік салықты қоса алғанда, бюджетке төленетін салықтар және басқа да міндетті төлемдер, сондай-ақ "Қазақстан Республикасындағы зейнетақымен қамтамасыз ету туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әлеуметтік аударымдар, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған аударымдар және (немесе) жарналар;
3) клиникалық хаттамаларға және "Қазақстандық ұлттық дәрілік формулярын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 8 желтоқсандағы № 931 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16141 болып тіркелген) сәйкес Қазақстандық ұлттық дәрілік формулярға сәйкес дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды және шығыс материалдарын, сондай-ақ "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде, оның ішінде белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтардың жекелеген санаттарын амбулаториялық деңгейде тегін және (немесе) жеңілдікпен берілетін дәрілік заттармен және мамандандырылған емдік өнімдермен қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 29 тамыздағы № 666 бұйрығына (бұдан әрі - № 666 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15724 болып тіркелген) сәйкес жаңа туған нәрестенің дәрі қобдишасын, мамандандырылған емдік өнімдерін сатып алу (қамтамасыз ету);

4) питание и оснащение мягким инвентарем пациентов в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 января 2002 года № 128 "Об утверждении натуральных норм на питание и минимальных норм оснащения мягким инвентарем государственных организаций здравоохранения республики";
5) повышение квалификации и переподготовку кадров;
6) оплату коммунальных услуг: отопление, электроэнергия, горячая и холодная вода;
7) прочие расходы, в том числе услуги связи, включая интернет, командировочные расходы, проведение текущего ремонта, аренда помещения, приобретение (обеспечение) канцелярских и хозяйственных товаров, горюче-смазочных материалов, прочих товаров и услуг, сервисное обслуживание, оплата банковских услуг;
8) на обновление основных средств, в случаях, предусмотренных планом работ по формированию тарифов на медицинские услуги (комплекс медицинских услуг), оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, утверждаемому уполномоченным органом в порядке, предусмотренном Правилами формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и в системе ОСМС, утвержденными настоящим приказом.
При формировании тарифов на медицинские услуги в рамках ГОБМП и в системе ОСМС не включаются рентабельность и прибыль.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказами Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 05.11.2019 № ҚР ДСМ-141 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020); от 15.04.2020 № ҚР ДСМ-38/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3-1. В тарифы на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и в системе ОСМС, не входят платные услуги.
Сноска. Методика дополнена пунктом 3-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Формирование тарифов на амбулаторно-поликлиническую помощь
4. Расчет тарифов на АПП осуществляется:
за оказание ПМСП, круглосуточной неотложной медицинской помощи прикрепленному населению для обслуживания 4 категории срочности вызовов, в соответствии с пунктами 5-12 настоящей Методики;

4) "Республиканың мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарын натуралды нормада азық-түлікпен және ең төменгі нормада жұмсақ мүлікпен қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 26 қаңтардағы № 128 бұйрығына сәйкес пациенттерді тамақтандыру және жұмсақ мүккәмалмен жарақтандыру;
5) кадрлардың біліктілігін арттыруға және оларды қайта даярлау;
6) коммуналдық қызметтерге: жылуға, электр қуатына, ыстық және суық суға ақы төлеу;
7) өзге шығыстарды, оның ішінде интернетті қоса алғандағы байланыс қызметтері, іссапар шығыстары, ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу, үй-жайды жалға алу, кеңсе және шаруашылық тауарларын, жанар-жағармай материалдарын, басқа тауарлар мен қызметтерді сатып алу (қамтамасыз ету), сервистік қызмет көрсету, банк қызметтері;
8) осы бұйрықпен бекітілген ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру қағидасында көзделген тәртіпте уәкілетті орган бекітетін ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге (медициналық қызметтер кешеніне) арналған тарифтерді әзірлеу, қалыптастыру бойынша жұмыс жоспарында көзделген жағдайларда негізгі құралдарды жаңартуға арналған шығындарын қамтиды.
ТМККК шеңберіндегі және МӘМС жүйесіндегі медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру кезінде рентабельділік пен пайда қосылмайды.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.11.2019 № ҚР ДСМ-141 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 15.04.2020 № ҚР ДСМ-38/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3-1. ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтердің тарифтеріне ақылы қызметтер кірмейді.
Ескерту. 2-тарау 3-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Амбулаториялық-емханалық көмекке тарифтер қалыптастыру
4. АЕК арналған тарифтерді есептеу:
осы Әдістеменің 5-12-тармақтарына сәйкес МСАК және АЕК, интернаттық ұйымдарға жатпайтын орта білім беру ұйымдарының білім алушыларына медициналық көмек, шақыру шұғылдығының 4-санатына қызмет көрсету үшін бекітілген халыққа тәулік бойы шұғыл медициналық көмек көрсеткені үшін;

за оказание медицинских услуг в соответствии с пунктами 13-16 настоящей Методики;
за оказание услуг передвижным медицинским комплексом (далее – ПМК) в соответствии с пунктами 17-19 настоящей Методики.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказами Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (вводится в действие с 01.01.2019); от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
5. КПН ПМСП определяется на одного прикрепленного жителя, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту ПМСП, в месяц и представляет собой сумму гарантированного компонента КПН ПМСП и СКПН в тенге.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
6. Гарантированный компонент комплексного подушевого норматива ПМСП включает затраты, связанные с деятельностью субъекта ПМСП по оказанию комплекса медицинских услуг по перечням услуг, определенным в Правилах оказания первичной медико-санитарной помощи, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 281 "Об утверждении Правил оказания первичной медико-санитарной помощи и Правил прикрепления к организациям первичной медико-санитарной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11268) и Правилах оказания консультативно-диагностической помощи, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 626 "Об утверждении Правил оказания консультативно-диагностической помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11958).
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
7. Расчет гарантированного компонента КПН ПМСП осуществляется по комплексной формуле, с учетом поправочных коэффициентов, согласно приложению 1 к настоящей Методике.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
7-1. Расчет подушевого норматива на оказание неотложной помощи (далее – НП) на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту ПМСП, в месяц, осуществляется по комплексной формуле:
ПНгар.НП = ПНбаз.НПРК х ПВКНП + ПНбаз.НПРК х (Кплотн.регион - 1) + ПНбаз.НПРК х (Котопит.обл. - 1) + ПНбаз.НПРК х (Ксельск.обл. - 1) + ПНбаз.НПРК х (Кэколог - 1), где:

осы Әдістеменің 13-16-тармақтарына сәйкес медициналық қызметтер көрсеткені үшін;
осы Әдістеменің 17-19-тармақтарына сәйкес жылжымалы медициналық кешеннің (бұдан әрі – ЖМК) қызмет көрсеткені үшін жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі); 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
5. КЖН МСАК айына "БХТ" АЖ-да МСАК субъектісіне тіркелген бір бекітілген тұрғынға айқындалады және КЖН МСАК кепілдік берілген компонентінің, КЖНЫК-нің теңгедегі қосындысы болып табылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. МСАК кешенді жан басына шаққандағы нормативінің кепілдік берілген компоненті Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 281 "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидаларын және Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарына бекіту қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11268 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 28 шілдедегі № 626 "Консультациялық-диагностикалық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11958 болып тіркелген) бұйрықтарында айқындалған қызметтер тізбесі бойынша Медициналық қызметтер кешенін көрсету бойынша МСАК субъектісінің қызметіне байланысты шығындарды қамтиды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. МСАК КЖН кепілдік берілген компонентін есептеу осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес түзету коэффициенттері ескеріле отырып, кешенді формула бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-1. МСАК субъектісіне "БХТ" АЖ - да тіркелген бір бекітілген адамға айына шұғыл көмек көрсетуге арналған жан басына шаққандағы нормативтің (бұдан әрі-ШКН) есебі кешенді формула бойынша жүзеге асырылады:
ЖБШНгар.ШКН = ЖБШНбаз.ҚРШКН х ЖТҚШКН + ПНбаз ҚРШКН х (К қаланың тығыздығы - 1) + ЖБШНбаз. ҚРШКН х (Кауыл.тығыздығы - 1) + ЖБШНбаз.ҚРШКН х (К.жылы.обл - 1) + ЖБШНбаз.ҚРШКН х (К ауыл.тығыздығы - 1) + ЖБШНбаз.ҚРШКН х (Кэколог - 1), онда:

ПНбаз.НПРК – базовый подушевой норматив НП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, являющийся единым на территории Республики Казахстан, который определяется уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса, и рассчитывается по формуле:
ПНбаз.НП(рк)= ПНсред.НП(РК) / (ПВКРК+ (Кплотн.регион  - 1) + (Котопит.РК–1) + (Ксельск.РК–1) + (КэкологРК–1)), где:
ПНсред.НП(рк) – средний компонент подушевого норматива на оказание НП на одного жителя в месяц по стране на предстоящий финансовый год, который определяется по формуле:
ПНсред НП(рк)= VНП_рк/Чрк / m, где:
VНП(рк)– плановый годовой объем финансирования по стране на оказание НП населению;
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам по оказанию НП страны, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование НП.
ПВКРК – средний половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением на уровне страны, рассчитанный на основе данных ИС "РПН" по половозрастной структуре населения страны;
ПВКРК = (ПВКобл 1 + ПВКобл 2 + .. + ПВКобл i)/ЧРК
ПВКобл – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением по региону, который определяется по формуле:
ПВКобл = (Чобл k/n х ПВКПМСП(n))/ Чобл, где:
Чобл – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чобл k/n – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВКПМСП(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно таблице к комплексной формуле расчета гарантированного компонента комплексного подушевого норматива ПМСП;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, определяется на основе данных по населению из базы ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание НП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
Кплотн.регион – коэффициент плотности населения по данной области, который определяется по формуле:
Кплотн.регион = 1 + В х Пнас РК.сред/Пнас обл., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения областей, городов республиканского значения от численности населения областей, городов республиканского значения (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Пнас.РК.сред – плотность населения в среднем по Республике Казахстан согласно данным Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет по статистике) по состоянию на период, который используются для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
Пнас.обл. – плотность населения в области согласно данным Комитета по статистике по состоянию на период, который используются для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год.
Для городов республиканского значения и областных центров коэффициент плотности населения равен 1.
Котопит.РК– средний коэффициент учета продолжительности отопительного сезона по стране, который определяется по формуле:
Котопит.РК = (Котопит.обл. 1 + Котопит.обл. 2 + … + Котопит.обл. i)/ЧРК
Котопит.обл. = 1 + Дотопит. х (Побл. - ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.обл.– коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для области;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат по области (городе республиканского значения и столице) на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в области (городе республиканского значения и столице) за прошедший год;
Побл. – период отопительного сезона по области (городе республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан согласно данным областей (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год.
Ксельск.РК – средний коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности по стране, который определяется по формуле:
Ксельск.РК = (Ксельск.обл. 1 + Ксельск.обл. 2 + … + Ксельск.обл. i)/ЧРК
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:

ЖБШНбаз.ҚРШКН - Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган айқындайтын, Қазақстан Республикасының аумағында бірыңғай болып табылатын түзету коэффициенттерін ескерместен айқындалған айына "БХТ" АЖ-да тіркелген, тіркелген бір тіркелген адамға арналған ШКН базалық жан басына шаққандағы нормативі және мына формула бойынша есептеледі:
ЖБШНбаз.ҚРШКН) = ЖБШорт.ШКН(ҚР) / (ЖТҚҚР+ (Кқаланың тығыз.ҚР-1) + (КҚР ауыл.тығыздығы -1) + (КҚР жылы-1) + (КҚР ауыл-1) + (КҚР эколог-1)), онда:
ЖБШНорт.ШКН(ҚР) - алдағы қаржы жылына арналған ел бойынша айына бір тұрғынға ШК көрсетуге арналған жан басына шаққандағы нормативтің орташа компоненті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖБШНорт.ШКН(ҚР)= VШК_ҚР/СҚР / m, онда:
VШКН(қр)- халыққа ШК көрсетуге арналған ел бойынша қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемі;
Сқр - халықты еркін тіркеу науқанының нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын ай күнгі жағдай бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген елдің ШК көрсету жөніндегі барлық субъектілерге бекітілген халықтың саны;
m - ШК қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны.
ЖТҚҚР - ел халқының жыныстық-жастық түзету құрылымы бойынша "БХТ" АЖ деректері негізінде есептелген ел деңгейінде халықтың медициналық қызметтерді тұтынуының орташа жыныстық-жастық түзету;
ЖТҚҚР = (ЖТҚобл 1 + ЖТҚобл 2 + .. + ЖТҚобл i)/СҚР
ЖТҚобл - өңір бойынша халықтың медициналық қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖТҚобл = (Собл k/n х ЖТҚМСАК(n))/ Собл, мұнда:
Собл - "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің тіркелген халқының саны;
Собл k/n - "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің бекітілген халқының саны жыныстық-жас тобына жататын халықтың k нөмірі n;
ЖТҚМСАК (n) - МСАК кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компонентін есептеудің кешенді формуласының кестесіне сәйкес n нөмірі;
МСАК субъектісіне бекітілген халықтың саны және халықтың жыныстық-жас құрамы халықты еркін тіркеу науқанының нәтижелері бойынша немесе айдың соңғы күнгі жағдай бойынша "БХТ" АЖ базасынан Халық бойынша деректер негізінде анықталады, олар алдағы қаржы жылына шұғыл көмек көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылады.
Кплотн.өңір-осы сала бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
К аймақ тығыз. = 1 + С х Т ҚР.орта халық / Т обл. халық, мұнда:
С - облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың халқы тығыздығының облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың халық санынан ауытқуы есепке алынатын салмақ (Пирсон сызықтық корреляция коэффициентінің есебі);
Т ҚР.орта халық - алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын кезеңдегі жағдай бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің (бұдан әрі - Статистика комитеті) деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы бойынша орта есеппен халықтың тығыздығы;
Т обл. халық - алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын кезеңдегі жағдай бойынша статистика комитетінің деректеріне сәйкес облыстағы (республикалық маңызы бар қаладағы және Астанадағы) халықтың тығыздығы. Республикалық маңызы бар қалалар мен облыс орталықтары үшін халық тығыздығының коэффициенті 1-ге тең.
К.ҚР жылы - ел бойынша жылыту маусымының ұзақтығын есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
К.ҚР жылы = (Кжылы.обл. 1 + Кжылы.обл. 2 + … + Кжылы.обл. i)ҚР
Кжылы.обл. = 1 + ШҮжылы. х (Тобл. - ТҚР/орт.)/ТҚР/орт., мұнда:
Кжылы.обл .- облыс үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
ШҮжылы - өткен жылы облыста (республикалық маңызы бар қалада және Астанада) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде облыс (республикалық маңызы бар қала және Астана) бойынша ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлемінде жылудың жылдық көлеміне арналған шығындардың үлесі;
Тобл. - алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімі негізінде айқындалған облыс (республикалық маңызы бар қала және Астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
ТҚР/орт. - алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы бойынша орта есеппен жылыту маусымының кезеңі.
КҚР ауыл. - ел бойынша ауылдық жердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алудың орташа коэффициенті:
КҚР ауыл = (Кауыл.обл. 1 + Кауыл.обл.. 2 + … + Кауыл.обл.. i)ҚР
Кауыл.обл. - облыстар үшін ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

Ксельск.обл. = 1+0,25 х (Чсело/ Чобл. х ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чсело – численность прикрепленного населения к субъекту села, оказывающему ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъекту села).
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
7-2. Подушевой норматив на оказание медицинской помощи обучающимся организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям, включает:
1) доврачебную медицинскую помощь;
2) обеспечение лекарственных средств и медицинских изделий и расходных материалов в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 22 мая 2015 года № 380 "Об утверждении состава аптечки для оказания первой помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11421);
3) расходы на оказание медицинских услуг согласно Приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 октября 2019 года № ҚР ДСМ-133 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 ноября 2009 года № 685 "Об установлении целевых групп лиц, подлежащих профилактическим медицинским осмотрам, а также правил и периодичности проведения данных осмотров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19441).
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-2 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
7-3. Расчет подушевого норматива на оказание медицинской помощи обучающимся организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям, на одного прикрепленного школьника (далее – ШМ), зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту ПМСП, в месяц, осуществляется по формуле:
ПНШМ(рк)= VШМ_рк/Чшк / m, где:
ПНШМ – подушевой норматив на оказание ШМ на одного школьника в месяц по стране на предстоящий финансовый год;
VШМ(рк)– плановый годовой объем финансирования по стране на оказание ШМ;
Чшк – численность прикрепленных школьников ко всем субъектам по оказанию ШМ в РК, зарегистрированная в ИС "РПН", которая используется для расчета финансирования;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование ШМ.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-3 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).

Кауыл.обл. = 1+0,25 х (Сауыл/ Собл. х ШҮауыл), онда:
ШҮауыл - ауыл субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге арналған шығындар үлесі;
Сауыл - осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ - да тіркелген МСАК көрсететін ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны (бұдан әрі - ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны).
Ескерту. 7-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-2. Интернаттық ұйымдарға жатпайтын орта білім беру ұйымдарының білім алушыларына медициналық көмек көрсетуге арналған жан басына шаққандағы нормативке:
1) дәрігерге дейінгі медициналық көмек;
2) алғашқы көмек көрсетуге арналған дәрі қобдишасының құрамын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 22 мамырдағы № 380 бұйрығына сәйкес дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар мен шығыс материалдарын қамтамасыз ету";
3) медициналық қызметтер көрсетуге арналған шығыстар "Профилактикалық медициналық тексеруге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ осы тексерулерді жүргізудің тәртібі мен кезеңділігін белгілеу туралы "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 10 қарашадағы № 685 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 3 қазандағы № ҚР ДСМ-133 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19441 болып тіркелген) сәйкес;
Ескерту. 7-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-3. МСАК субъектісіне "БХТ" АЖ - да тіркелген, бір бекітілген оқушыға интернат ұйымдарына жатпайтын орта білім беру ұйымдарының білім алушыларына медициналық көмек көрсетуге арналған жан басына шаққандағы нормативтің (бұдан әрі - ММ) есебі айына мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
ЖБШНММ(ҚР)= VММ_ркоқушы / m, мұнда:
ЖБШНММ - алдағы қаржы жылына ел бойынша айына бір оқушыға ШМ көрсетуге арналған жан басына шаққандағы норматив;
VММ (ҚР) - ММ көрсетуге арналған ел бойынша қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемі;
Соқушы - қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын "БХТ" АЖ-да тіркелген ҚР ММ көрсету бойынша барлық субъектілерге тіркелген оқушылардың саны;
m - ММ қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны.
Ескерту. 7-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8. СКПН включает затраты на:
1) материальное поощрение работников субъекта ПМСП за достигнутые индикаторы конечного результата;
2) повышение квалификации и переподготовку работников субъекта ПМСП, включая командировочные расходы, которые составляют не менее 5% от полученной суммы СКПН по субъекту ПМСП за отчетный период.
9. Расчет суммы стимулирующего компонента КПН на одного жителя осуществляется по комплексной формуле, согласно приложению 2 к настоящей Методике.
10. Перечень работников субъекта ПМСП, на которых распространяется стимулирование за счет средств СКПН, определяется в соответствии с приказом № 429.
11. Размер суммы СКПН для субъекта ПМСП зависит от уровня достижения целевого значения по индикаторам конечного результата деятельности субъекта ПМСП (далее – индикатор конечного результата) и рассчитывается согласно приложению 2 к настоящей Методике.
12. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (вводится в действие с 01.01.2019).
13. Оплата за оказание медицинских услуг в рамках ГОБМП и (или) системе ОСМС осуществляется по тарифу на оказание одной медицинской услуги на основе метода определения прямых и косвенных (накладных) расходов.
14. Расчет тарифа на оказание одной медицинской услуги на основе метода определения прямых и накладных расходов осуществляется по следующей формуле:
Сму_i-Р= Рпрямые_i+Рнакладные_i, где:
Сму_i-Р – расчетная стоимость одной медицинской услуги, рассчитанная без учета поправочных коэффициентов на основе метода определения прямых и накладных расходов;
i – вид медицинской услуги по перечню согласно тарификатору медицинских услуг;
Рпрямые_i – расчетная сумма прямых расходов на оказание одной медицинской услуги, которая включает расходы, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 3 настоящей Методики на оплату труда основных медицинских работников субъектов здравоохранения, оказывающих i-ю медицинскую услугу, и подпунктом 3) пункта 3 настоящей Методики, и расходы на сервисное обслуживание компьютерных томографов (включая замену рентгеновской трубки компьютерного томографа), магниторезонансного томографа согласно подпункта 7) пункта 3 настоящей Методики, для расчета заработной платы используется среднемесячная заработная плата отрасли здравоохранения текущего финансового года по данным официальной статистической информации.

8. КЖНЫК:
1) түпкілікті нәтиженің қол жеткізілген индикаторлары үшін МСАК субъектісінің қызметкерлерін материалдық көтермелеуге;
2) іссапар шығыстарын қоса алғанда, есепті кезеңдегі МСАК субъектісі бойынша КЖНЫК алынған сомасынан кемінде 5 %-ды құрайтын МСАК субъектісі қызметкерлерінің біліктілігін арттыруға және оларды қайта даярлауға арналған шығындарды қамтиды.
9. Бір тұрғынға шаққандағы КЖН ынталандырушы компонентінің сомасын есептеу осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес кешенді формула бойынша жүзеге асырылады.
10. КЖНЫК қаражатының есебінен ынталандыру қолданылатын МСАК субъектісі қызметкерлерінің тізбесі № 429 бұйрыққа сәйкес айқындалады.
11. КЖНЫК сомасының мөлшері МСАК субъектісі үшін МСАК субъектісі қызметінің түпкілікті нәтиже индикаторлары (бұдан әрі – түпкілікті нәтиже индикаторы) бойынша нысаналы мәнге қол жеткізу деңгейіне байланысты және осы Әдістеменің 2-қосымшасына сәйкес айқындалатын тәртіппен есептеледі.
12. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық қызметтер көрсеткені үшін ақы төлеу тарификаторға сәйкес тікелей және жанама (үстеме) шығыстарды айқындау әдісінің негізінде бір медициналық қызмет көрсетуге арналған тариф бойынша жүзеге асырылады.
14. Тікелей және жанама (үстеме) шығыстарды айқындау әдісінің негізінде бір медициналық қызмет көрсетуге арналған тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Қмқ_i-Р = Штікелей_i + Шүстеме_i, мұнда:
Қмқ i-Р - тікелей және үстеме шығыстарды айқындау әдісінің негізінде түзету коэффициенттерін есепке алмай есептелген бір медициналық қызметтің орташа есеп айырысу құны;
i - медициналық қызметтер тарификаторына сәйкес тізбе бойынша медициналық қызметтің түрі;
Штікелей-i - i-ші медициналық қызмет көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің негізгі медицина қызметкерлеріне еңбекақы төлеуге осы Әдістеменің 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларымен және осы Әдістеменің 3-тармағының 3) тармақшасымен көзделген шығыстарды және Әдістеменің 3-тармағының 7) тармақшасына сәйкес компьютерлік томографтарға және магниттік-резонанстық томографтарға (компьютерлік томографтың рентген түтікшесін ауыстыруды қоса алғанда) сервистік қызмет көрсетуге арналған шығыстарды қамтитын бір медициналық қызмет көрсетуге арналған тікелей шығыстардың орташа есеп айырысу сомасы, жалақыны есептеу үшін ресми статистикалық ақпарат деректері бойынша ағымдағы қаржы жылының денсаулық сақтау саласының орташа айлық жалақысы пайдаланылады;

Рнакладные_i – сумма накладных расходов в расчете на одну медицинскую услугу, которая включает расходы, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 3 настоящей Методики на оплату вспомогательного (косвенного) труда работников субъектов здравоохранения, непосредственно не участвующих в оказании i-й медицинской услуги, и подпунктами 5)-8) настоящей Методики, которые определяются по следующей формуле:
Рнакладные_i=ЗПi х kнакладные, где:
ЗПi – средняя расчетная сумма расходов на оплату труда основных медицинских работников субъектов здравоохранения, оказывающих i-ю медицинскую услугу, которая рассчитана в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 3 настоящей Методики, для расчета заработной платы используется среднемесячная заработная плата отрасли здравоохранения текущего финансового года по данным официальной статистической информации.
kнакладные – коэффициент накладных расходов, который определяется по следующей формуле:
kнакладные = Рнакладные_мо / ЗПмп, где:
Рнакладные_МО – средняя расчетная сумма накладных расходов субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь, которая включает расходы, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 3 настоящей Методики на оплату вспомогательного (косвенного) труда работников субъектов здравоохранения, непосредственно не участвующих в оказании медицинских услуг и подпунктами 5)-8) пункта 3 настоящей Методики;
ЗПмп – средняя расчетная сумма расходов на оплату труда медицинских работников субъектов здравоохранения, которая рассчитана в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 3 настоящей Методики, для расчета заработной платы используется среднемесячная заработная плата отрасли здравоохранения текущего финансового года по данным официальной статистической информации.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
15. Расчет тарифа одной медицинской услуги с учетом поправочных коэффициентов осуществляется по следующей формуле:
Сму_i-РР = Сму_i-Р_n+ Сму_i-Р_nх(K1-1)+…+ Сму_i-Р_n х (Kn-1), где:
Сму_i-РР n – средняя расчетная стоимость одной медицинской услуги n вида, рассчитанная с учетом поправочных коэффициентов на основе метода определения прямых и косвенных (накладных) расходов;
K1, Kn – поправочные коэффициенты, применяемые уполномоченным органом с целью корректировки стоимости медицинской услуги с учетом расходов на оплату надбавки за работу в сельской местности, за работу в зонах экологического бедствия в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Пpиаpалье" (далее – ЗРК о соцзащите граждан Приаралья) и от 18 декабря 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (далее – ЗРК о соцзащите граждан СИЯП), за продолжительность отопительного сезона и коэффициенты, утвержденные уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса.

Шүстемеi - i-ші медициналық қызмет көрсетуге тікелей қатыспайтын денсаулық сақтау субъектілерінің медицина қызметкерлеріне қосымша (жанама) еңбекақы төлеуге осы Әдістеменің 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларымен және осы Әдістеменің 5) - 8) тармақшаларымен көзделген шығыстарды қамтитын бір медициналық қызметке есептегендегі үстеме шығыстардың сомасы, олар мынадай формула бойынша айқындалады:
Шүстемеi = ЖАi х kүстеме, мұнда:
ЖАi - осы Әдістеменің 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес есептелген i-ші медициналық қызмет көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің негізгі медицина қызметкерлеріне еңбекақы төлеуге арналған шығыстардың орташа есептік сомасы, жалақыны есептеу үшін ресми статистикалық ақпарат деректері бойынша ағымдағы қаржы жылының Денсаулық сақтау саласының орташа айлық жалақысы пайдаланылады;
kүстеме - үстеме шығыстардың коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
k үстеме = Шүстеме_МҰ / ЖАмп, мұнда:
Шүстеме_МҰ - амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің үстеме шығыстарының орташа есеп айырысу сомасы, ол медициналық қызмет көрсетуге тікелей қатыспайтын денсаулық сақтау субъектілерінің қызметкерлеріне қосымша (жанама) еңбекақы төлеуге осы Әдістеменің 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларымен және осы Әдістеменің 3-тармағының 5)-8) тармақшаларымен көзделген шығыстарды қамтиды;
ЖАмп - осы Әдістеменің 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес есептелген Денсаулық сақтау субъектілерінің медицина қызметкерлеріне еңбекақы төлеуге арналған шығыстардың орташа есептік сомасы, жалақыны есептеу үшін ресми статистикалық ақпарат деректері бойынша ағымдағы қаржы жылының Денсаулық сақтау саласының орташа айлық жалақысы пайдаланылады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Түзету коэффициенттерін есепке алғанда бір медициналық қызметті өтеуге арналған тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Смқ_i-РР = Смқ_i-Р_n+ Смқ_i-Р_n х(K1-1)+…+ Смқ_i-Р_n х (Kn-1), мұнда:
Смқ_i-РР n – тікелей және жанама (үстеме) шығыстарды айқындау әдісінің негізінде түзету коэффициенттерін есепке ала отырып есептелген n түріндегі бір медициналық қызметтің орташа құны;
K1, Kn – уәкілетті орган медициналық қызмет құнын түзету мақсатында ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін, Қазақстан Республикасының "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 30 маусымдағы (бұдан әрі – Арал өңіріндегі азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңы) және "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 18 желтоқсандағы (бұдан әрі – ССЯП азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңы) заңдарына сәйкес экологиялық апатты аймақтарда жұмыс істегені үшін үстемеақыны төлеуге арналған шығыстарды есепке ала отырып, жылыту маусымының ұзақтығы үшін қолданатын түзету коэффициенттері және Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен коэффициенттер.

16. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (вводится в действие с 01.01.2019).
17. Оплата услуг передвижных медицинских комплексов (далее – ПМК) осуществляется по тарифу на оказание услуг ПМК на одного человека.
18. Расчет тарифа на оказание услуг ПМК на одного человека осуществляется согласно средним фактическим расходам на одного человека по следующей формуле:
ТПМК = (Vср.факт,затрат - Vэкол.ПМК)/ЧПМК, где:
ТПМК – тариф на оказание услуг ПМК на одного человека;
Vср.факт,затрат – средний объем фактических затрат субъекта здравоохранения, оказывающего услуги ПМК, определенных уполномоченным органом;
Vэкол.ПМК – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП;
ЧПМК – численность населения, получившая услуги ПМК.
18-1. Расчет тарифа на оказание услуг ПМК на одного человека с учетом поправочных коэффициентов осуществляется по следующей формуле:
СПМК = ТПМК * K1+ ТПМК * (K2-1)…+ ТПМК * (Kn-1), где:
ТПМК – тариф за оказание услуг ПМК, рассчитанный без учета поправочных коэффициентов;
K1, Kn – поправочные коэффициенты, применяемые уполномоченным органом с целью корректировки стоимости медицинской услуги с учетом расходов на надбавку к заработной плате за работу в сельской местности, за работу в зонах экологического бедствия в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (далее – ЗРК о соцзащите граждан Приаралья) и от 18 декабря 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (далее – ЗРК о соцзащите граждан СИЯП), за продолжительность отопительного сезона и других коэффициентов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 18-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
19. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (вводится в действие с 01.01.2019).
19-1. Исключен приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 05.11.2019 № ҚР ДСМ-140 (вводится в действие с 01.06.2019).
Параграф 2. Алгоритм формирования тарифов на стационарную и стационарозамещающую помощь

16. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Жылжымалы медициналық кешендердің (бұдан әрі – ЖМК) қызметтерін төлеу бір адамға ЖМК қызметтерін көрсетуге арналған тариф бойынша жүзеге асырылады.
18. Бір адамға ЖМК қызметтерін көрсетуге арналған тарифті есептеу бір адамға орташа нақты шығындарға сәйкес мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
ТЖМК = (Vорт. нақты шығын. - Vэкол.ЖМК)/СЖМК, мұнда:
ТЖМК – бір адамға ЖМК қызметтерін көрсетуге арналған тариф;
Vорт. нақты шығын. – уәкілетті орган айқындаған ЖМК қызметтерін көрсететін денсаулық сақтау субъектісінің нақты шығындардың орташа көлемі;
Vэкол.ЖМК – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңы және ССЯП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын, экологиялық апат аймақтарында жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі;
СЖМК – ЖМК қызметтерін алған халық саны;
18-1. Түзету коэффициенттерін ескере отырып, бір адамға арналған ЖМК қызметтерін көрсетуге арналған тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
СЖМК = ТЖМК * K1+ ТЖМК * (K2-1)+…+ ТЖМК * (Kn-1), мұнда:
ТЖМК - түзету коэффициенттерін есепке алмай есептелген ЖМК қызметтерін көрсету тарифі;
K1, Kn - "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 30 маусымдағы (бұдан әрі -ҚР Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы бұйрық) және "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының (бұдан әрі - СЯСП салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы бұйрық) заңдарына сәйкес ауылдық жердегі жұмысы үшін, экологиялық апат аймақтарындағы жұмысы үшін үстеме ақы төлеуге арналған шығыстарды ескере отырып, медициналық қызметтің құнын түзету мақсатында уәкілетті орган қолданатын түзету коэффициенттері жылыту маусымының ұзақтығы, және басқа да коэффициенттер үшін.
Ескерту. 18-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19-1. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.11.2019 № ҚР ДСМ-140 (01.06.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Стационарлық және стационарды алмастыратын көмекке арналған
тарифтерді қалыптастыру алгоритмі

20. Субъекты здравоохранения, оказывающие стационарную и стационарозамещающую помощь, используют следующие тарифы:
за один койко-день;
за один пролеченный случай по расчетной средней стоимости;
за один пролеченный случай по медико-экономическим тарифам;
за один пролеченный случай по фактическим расходам по перечню заболеваний, операций и манипуляций, утвержденному уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса;
за один пролеченный случай по КЗГ с учетом коэффициента затратоемкости.
21. Тариф для субъекта здравоохранения, оказывающих специализированную медицинскую помощь в форме стационарной помощи в рамках ГОБМП и (или) системе ОСМС, оплата которому осуществляется за один койко-день, определяется по следующей формуле:
Тк/дн = Vфин / Клк/дн, где:
Тк/дн – тариф за один койко-день для субъекта здравоохранения, оказывающего специализированную медицинскую помощь в форме стационарной помощи;
Vфин – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего специализированную медицинскую помощь в форме стационарной помощи, оплата которому осуществляется по тарифу за один койко-день;
Клк/дн – количество койко-дней по данному субъекту здравоохранения на очередной плановый период.
21-1. Расчет тарифа для субъектов здравоохранения, оказывающих специализированную медицинскую помощь в форме стационарной помощи в рамках ГОБМП и (или) системе ОСМС за один койко-день (за исключением республиканских медицинских организаций), осуществляется по следующей формуле:
Ск/д = Тк/д * K1 + Тк/д * (K2-1) + …+ Тк/д * (Kn-1), где:
Тк/д – тариф за один койко-день, рассчитанный без учета поправочных коэффициентов;
K1, Kn – поправочные коэффициенты, применяемые уполномоченным органом с целью корректировки стоимости медицинской услуги с учетом расходов на надбавку к заработной плате за работу в сельской местности, за работу в зонах экологического бедствия в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Пpиаpалье" (далее – ЗРК о соцзащите граждан Приаралья) и от 18 декабря 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (далее – ЗРК о соцзащите граждан СИЯП), за продолжительность отопительного сезона и других коэффициентов.

20. Стационарлық және стационарды алмастыратын көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері мынадай:
бір төсек-күн үшін;
орташа есеп айырысу құны бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін;
медициналық-экономикалық тарифтер бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін;
Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен аурулар, операциялар мен манипуляциялардың тізбесі бойынша нақты шығыстар бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін;
шығын сыйымдылығы коэффициентін есепке ала отырып КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тарифтерді пайдаланады.
21. Ақы төлеу бір төсек-күні үшін жүзеге асырылатын, ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде стационарлық көмек нысанындағы мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Тт/к = Vқарж. / Ст/к, мұнда:
Тт/к – стационарлық көмек нысанындағы мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін бір төсек-күні үшін тариф;
Vқарж. – ақы төлеу бір төсек-күн үшін тариф бойынша жүзеге асырылатын, стационарлық көмек нысанындағы мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
С т/к – кезекті жоспарлы кезеңге арналған осы денсаулық сақтау субъектісі бойынша төсек-күндердің саны.
21-1. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде стационарлық көмек нысанында мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін бір төсек-күн үшін тарифті есептеу (республикалық медициналық ұйымдарды қоспағанда) мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Ст/к = Тт/к * K1 + Тт/к * (K2-1) + …+ Тт/к * (Kn-1), мұнда:
Тт/к - түзету коэффициенттерін есепке алмай есептелген бір төсек-күн үшін тариф;
K1, Kn - "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 30 маусымдағы (бұдан әрі - ҚР Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы бұйрық) және "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының (бұдан әрі - СЯСП салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы бұйрық) заңдарына сәйкес ауылдық жердегі жұмысы үшін, экологиялық апат аймақтарындағы жұмысы үшін үстеме ақы төлеуге арналған шығыстарды ескере отырып, медициналық қызметтің құнын түзету мақсатында уәкілетті орган қолданатын түзету коэффициенттері жылыту маусымының ұзақтығы, және басқа да коэффициенттер үшін.

Сноска. Правила дополнены пунктом 21-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
22. Тариф за один пролеченный случай по расчетной средней стоимости для субъекта здравоохранения, оказывающего специализированную медицинскую помощь в форме стационарной и (или) стационарозамещающей помощи в рамках ГОБМП и (или) системе ОСМС определяется по следующей формуле:
Тпс = Vфин / Клпс, где:
Тпс – тариф за один пролеченный случай по расчетной средней стоимости для субъекта здравоохранения, оказывающего специализированную медицинскую помощь в форме стационарной и (или) стационарозамещающей помощи;
Vфин – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего специализированную медицинскую помощь в форме стационарной и (или) стационарозамещающей помощи, оплата которому осуществляется по тарифу за один пролеченный случай по расчетной средней стоимости;
Клпс– количество пролеченных случаев по данному субъекту здравоохранения на очередной плановый период.
22-1. Расчет тарифа для субъектов здравоохранения, оказывающих специализированную медицинскую помощь в форме стационарной помощи в рамках ГОБМП и (или) системе ОСМС за один пролеченный случай по расчетной средней стоимости (за исключением республиканских медицинских организаций), осуществляется по следующей формуле:
СПС = ТПС * K1 + ТПС * (K2-1) +…+ ТПС * (Kn-1), где:
Тпс – тариф за один пролеченный случай по расчетной средней стоимости, рассчитанный без учета поправочных коэффициентов;
K1, Kn – поправочные коэффициенты, применяемые уполномоченным органом с целью корректировки стоимости медицинской услуги с учетом расходов на надбавку к заработной плате за работу в сельской местности, за работу в зонах экологического бедствия в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Пpиаpалье" (далее – ЗРК о соцзащите граждан Приаралья) и от 18 декабря 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (далее – ЗРК о соцзащите граждан СИЯП), за продолжительность отопительного сезона и других коэффициентов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 22-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).

Ескерту. 21-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. ТМККК шеңберіндегі және (немесе) МӘМС жүйесіндегі стационарлық және (немесе) стационарды алмастратын көмек нысанындағы мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін орташа есеп айырысу құны бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Теж = Vқаржеж, мұнда:
Теж – стационарлық және (немесе) стационарды алмастратын көмек көмек нысанындағы мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін орташа есеп айырысу құны бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тариф;
Vқарж. – ақы төлеу орташа есеп айырысу құны бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тариф бойынша жүзеге асырылатын, стационарлық және (немесе) стационарды алмастратын көмек көмек нысанындағы мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Сеж – кезекті жоспарлы кезеңге арналған осы денсаулық сақтау субъектісі бойынша емделіп шығу жағдайларының саны.
22-1. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде стационарлық көмек нысанында мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін есептік орташа құны бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін (республикалық медициналық ұйымдарды қоспағанда) тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Сеш = ТПС * K1 + Теш * (K2-1) +…+ Теш * (Kn-1), мұнда:
Те/ш - түзету коэффициенттерін есепке алмай есептелген орташа есептік құны бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тариф;
K1, Kn - "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 30 маусымдағы (бұдан әрі - ҚР Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы бұйрық) және "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының (бұдан әрі - СЯСП салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы бұйрық) заңдарына сәйкес ауылдық жердегі жұмысы үшін, экологиялық апат аймақтарындағы жұмысы үшін үстеме ақы төлеуге арналған шығыстарды ескере отырып, медициналық қызметтің құнын түзету мақсатында уәкілетті орган қолданатын түзету коэффициенттері жылыту маусымының ұзақтығы, және басқа да коэффициенттер үшін.
Ескерту. 22-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

23. Тариф за один пролеченный случай по МЭТ для субъектов здравоохранения, оказывающих стационарную и (или) стационарозамещающую медицинскую помощь детям до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями, рассчитывается на основе клинических протоколов.
24. МЭТ на один пролеченный случай, формируемый на основе клинических протоколов, определяется путем нахождения прямых и накладных расходов по следующей формуле:
Тмэт=Рпрямые+Рнакладные, где:
Тмэт – стоимость МЭТ на один пролеченный случай;
Рпрямые – сумма прямых затрат на пролеченный случай согласно клиническим протоколам, которая включает затраты, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 3 настоящей Методики на оплату труда основных медицинских работников субъектов здравоохранения, оказывающих медицинские услуги, и подпунктами 3) и 4) пункта 3 настоящей Методики, для расчета заработной платы используется среднемесячная заработная плата отрасли здравоохранения текущего финансового года по данным официальной статистической информации.
Рнакладные – сумма накладных расходов по пролеченному случаю, которая включает затраты, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 3 настоящей Методики на оплату вспомогательного (косвенного) труда работников субъектов здравоохранения, непосредственно не участвующих в оказании медицинских услуг, и подпунктами 5) - 8) пункта 3 настоящей Методики.
Сноска. Пункт 24 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
25. Прямые затраты на пролеченному случаю рассчитываются по следующей формуле:
Рпрямые = Рзп + Рн + Рпит + Рлс/ми/мед.услуги, где:
Рзп – расходы по заработной плате основных медицинских работников, участвующих в лечении одного случая, для расчета заработной платы используется среднемесячная заработная плата отрасли здравоохранения текущего финансового года по данным официальной статистической информации.
Сноска. Пункт 25 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
26. Накладные расходы по одному случаю рассчитываются по следующей формуле:
Pнакладные=ЗПс ×kнакладные, где:
ЗПс – сумма расходов на оплату труда основных медицинских работников, оказывающих лечение согласно подпунктам 1 и 2 пункта 3 настоящей Методики.
kнакладные – коэффициент накладных расходов, который определяется по следующей формуле:
kнакладные = Pнакладные_мо ÷ ЗПмо, где:
Pнакладные_мо – средняя сумма накладных расходов по медицинским организациям, установленным уполномоченным органом;
ЗПмо – средняя сумма расходов на оплату труда основных медицинских работников медицинских организации, для расчета заработной платы используется среднемесячная заработная плата отрасли здравоохранения текущего финансового года по данным официальной статистической информации.

23. Онкологиялық аурулары бар он сегіз жасқа дейін балаларға стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін МЭТ бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тариф клиникалық хаттамалар негізінде есептеледі.
24. Клиникалық хаттамалардың негізінде қалыптастырылатын бір емделіп шығу жағдайына МЭТ тікелей және үстеме шығыстарды табу жолымен мынадай формула бойынша анықталады:
Тмэт = Штікелей + Шүстеме, мұнда:
Тмэт - бір емделіп шығу жағдайына арналған МЭТ құны;
Штікелей - медициналық қызмет көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің негізгі медицина қызметкерлеріне еңбекақы төлеуге арналған осы Әдістеменің 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларында және осы Әдістеменің 3-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген шығындарды қамтитын клиникалық хаттамаларға сәйкес емделіп шығу жағдайына арналған тікелей шығындардың сомасы жалақыны есептеу үшін ресми статистикалық ақпарат деректері бойынша ағымдағы қаржы жылының Денсаулық сақтау саласының орташа айлық жалақысы пайдаланылады.
Ршүстеме - медициналық қызмет көрсетуге тікелей қатыспайтын денсаулық сақтау субъектілерінің қызметкерлеріне қосымша (жанама) еңбекақы төлеуге осы Әдістеменің 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларымен және осы Әдістеменің 3-тармағының 5) - 8) тармақшаларымен көзделген шығыстарды қамтитын емделіп шығу жағдайы бойынша жанама шығыстардың сомасы.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Емделіп шығу жағдайына арналған тікелей шығындар мынадай формула бойынша есептеледі:
Штікелей = Шжа + Шү + Штамақ + Шдз/ммб/мед. қызметтер, мұнда:
Шжа - бір жағдайды емдеуге қатысатын негізгі медицина қызметкерлерінің жалақысы бойынша шығыстар жалақыны есептеу үшін ресми статистикалық ақпарат деректері бойынша ағымдағы қаржы жылының Денсаулық сақтау саласының орташа айлық жалақысы пайдаланылады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Бір жағдай бойынша үстеме шығыстар мынадай формула бойынша есептеледі:
Рүстеме= ЖАж х Күстеме, мұнда:
ЖАж - осы Әдістеменің 3-тармағының 1 және 2-тармақшаларына сәйкес емдеу көрсететін негізгі медицина қызметкерлеріне жалақы төлеуге арналған шығыстардың сомасы.
Күстеме - үстеме шығыстар коэффициенті мынадай формула бойынша анықталады:
Күстеме = Шүстеме_мұ / ЖАмұ, мұнда:
Шүстеме_мұ - уәкілетті орган белгілеген медициналық ұйымдар бойынша үстеме шығыстардың орташа сомасы;
ЖАмұ - медицина ұйымдарының негізгі медицина қызметкерлеріне еңбекақы төлеуге арналған шығыстардың орташа сомасы жалақыны есептеу үшін мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ағымдағы қаржы жылының орташа айлық жалақысы пайдаланылады.

Сноска. Пункт 26 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
26-1. Расчет тарифа для субъектов здравоохранения, оказывающих специализированную медицинскую помощь в форме стационарной помощи в рамках ГОБМП и (или) системе ОСМС за один пролеченный случай по МЭТ (республиканских медицинских организаций), осуществляется по следующей формуле:
СМЭТ = ТМЭТ * K1 + ТМЭТ * (K2-1) +…+ ТМЭТ * (Kn-1), где:
ТМЭТ – тариф за один пролеченный случай по МЭТ, рассчитанный без учета поправочных коэффициентов;
K1, Kn – поправочные коэффициенты, применяемые уполномоченным органом с целью корректировки стоимости медицинской услуги с учетом расходов на надбавку к заработной плате за работу в сельской местности, за работу в зонах экологического бедствия в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (далее – ЗРК о соцзащите граждан Приаралья) и от 18 декабря 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (далее – ЗРК о соцзащите граждан СИЯП), за продолжительность отопительного сезона и других коэффициентов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 26-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
27. Расчет тарифа на один пролеченный случай по фактическим расходам рассчитывается по следующей формуле:
, где:
– тариф на один пролеченный случай по фактическим расходам;
– сумма прямых расходов по пролеченному случаю, которая включает расходы, предусмотренные подпунктами 1)-4) пункта 3 настоящей Методики;
– сумма накладных расходов по пролеченному случаю, которая включает расходы, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 3 настоящей Методики на оплату вспомогательного (косвенного) труда работников субъектов здравоохранения, непосредственно не участвующих в оказании медицинских услуг и подпунктами 5)-8)пункта 3 настоящей Методики.
28. Прямые расходы на пролеченный случай рассчитываются по следующей формуле:
, где:
– расходы по заработной плате основных медицинских работников, участвующих в лечении одного случая;
Pн – расходы по налогам и другим обязательным платежам в бюджет по одному случаю;
– расходы по питанию на пролеченный случай;
– расходы по ЛС и ИМН на пролеченный случай;
расходы на медицинские услуги на пролеченный случай.
Сноска. Пункт 28 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 06.12.2018 № ҚР ДСМ-35 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26-1. ТМККК шеңберінде стационарлық көмек нысанында және (немесе) МӘМС жүйесінде мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін МЭТ (республикалық медициналық ұйымдар) бойынша бір емделген жағдай үшін тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
СМЭТ = ТМЭТ * K1 + ТМЭТ * (K2-1) +…+ ТМЭТ * (Kn-1), мұнда:
ТМЭТ - түзету коэффициенттерін ескерместен есептелген МЭТ бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тариф;
K1, Kn - "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 30 маусымдағы (бұдан әрі - ҚР Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы бұйрық) және "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының (бұдан әрі - СЯСП салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы бұйрық) заңдарына сәйкес ауылдық жердегі жұмысы үшін, экологиялық апат аймақтарындағы жұмысы үшін үстеме ақы төлеуге арналған шығыстарды ескере отырып, медициналық қызметтің құнын түзету мақсатында уәкілетті орган қолданатын түзету коэффициенттері жылыту маусымының ұзақтығы, және басқа да коэффициенттер үшін.
Ескерту. 26-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Бір емделіп шығу жағдайы үшін тарифті нақты шығыстар бойынша есептеу мынадай формула бойынша есептеледі:
Тнақты шығ. = Штікелей + Шүстеме, мұнда:
Тнақты шығ. – бір емделіп шығу жағдайы үшін нақты шығыстар бойынша тариф;
Штікелей – осы Әдістеменің 3-тармағының 1)-4) тармақшаларында көзделген шығындарды қамтитын бір емделіп шығу жағдайына арналған тікелей шығындардың сомасы;
Шүстеме – емделіп шығу жағдайы бойынша үстеме шығыстарының сомасы, ол медициналық қызмет көрсетуге тікелей қатыспайтын денсаулық сақтау субъектілерінің қызметкерлеріне қосымша (жанама) еңбекақы төлеуге осы Әдістеменің 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларымен және осы Әдістеменің 3-тармағының 5) - 8) тармақшаларымен көзделген шығыстарды қамтиды.
28. Емделіп шығу жағдайына арналған тікелей шығындар мынадай формула бойынша есептеледі:
Штікелей = Шжа + Шү + Штамақ + Шдз/ммб, + Шқызметтер, мұнда:
Шжа – бір жағдайды емдеуге қатысатын негізгі медицина қызметкерлерінің жалақысы бойынша шығыстар;
Шү – бір жағдай бойынша бюджетке төленетін салықтар және басқа да міндетті төлемдер бойынша шығыстар;
Штамақ – бір жағдайға арналған тамақтану бойынша шығыстар;
Шдз/ммб – бір жағдайға арналған ДЗ және ММБ бойынша шығыстар.
Шқызметтер – бір жағдайға арналған медициналық қызметтер бойынша шығыстар.

29. Накладные расходы на пролеченный случай рассчитываются по следующей формуле:
, где:
– сумма расходов на оплату труда вспомогательного (косвенного) труда работников субъектов здравоохранения, непосредственно не участвующих в оказании медицинских услуг, согласно подпунктам 1) и 2) пункта 3 настоящей Методики за предыдущий месяц;
– сумма расходов по КПР по медицинской организации за предыдущий месяц;
– количество случаев за предыдущий месяц.
30. Тариф за один пролеченный случай по КЗГ для субъектов здравоохранения, оказывающих стационарную и (или) стационарозамещающую медицинскую помощь в рамках ГОБМП и (или) системе ОСМС, рассчитывается на основе фактических затрат на пролеченный случай.
31. Фактические затраты на пролеченный случай определяются по следующей формуле:
С = Рпациент + Рмо, где:
С – стоимость одного пролеченного случая;
Рпациент – фактические затраты на одного пациента представляют собой сумму расходов, направленных на диагностику и лечение пациента (лекарственные средства и медицинские изделия, медицинские услуги);
Рмо – фактические затраты медицинской организации на одного пациента, рассчитанные методом ступенчатого отнесения затрат, рассчитываются по следующей формуле:
Рмо = Ск/дсрвз х СДПБ, где:
средневзвешенная стоимость койко-дня соответствующих отделений в зависимости от уровня оказания медицинской помощи, МКБ-10/9 КМ i-ой КЗГ:
где:
С – фактическая стоимость отделений в зависимости от уровня оказания медицинской помощи каждой MКБ-10/9 КМ в i-й КЗГ:
Кл – количество случаев в зависимости от уровня оказания медицинской помощи по каждой МКБ-10/9 КМ в i-й КЗГ по стране;
СДПБ – средняя длительность пребывания больного в зависимости от уровня оказания медицинской помощи МКБ-10/9 КМ в i-ой КЗГ.
Сноска. Пункт 31 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Средневзвешенная стоимость i-й КЗГ рассчитывается по следующей формуле:
, где:
– средняя фактическая стоимость каждой MКБ-10/9 КМ i-й КЗГ;
Кл – количество случаев по каждой МКБ-10/9 КМ i-й КЗГ по стране.
33. Коэффициент затратоемкости рассчитывается по следующей формуле:
, где:
– стоимость базовой ставки по КЗГ, утвержденная уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса.
33-1. БCкзг – стоимость базовой ставки для определения стоимости КЗГ, которая рассчитывается по следующей формуле:
БСкзг=Vфин/КлБС , где:
Vфин – объем средств, предусмотренный соответствующим бюджетом на предстоящий год для оказания стационарной и (или) стационарозамещающей помощи по КЗГ в рамках ГОБМП и системе ОСМС, без учета средств, предусмотренных на оплату за фактически понесенные расходы, и дополнительной оплаты затрат;
КлБС – количество базовых ставок, которая определяется по следующей формуле:
*(Кnn-1)
КЗКЗГi – коэффициент затратоемкости по КЗГi за предыдущий год;
КлКЗГi– количество пролеченных случаев по КЗГi за предыдущий год;

29. Емделіп шығу жағдайына арналған жанама шығыстар мынадай формула бойынша есептеледі:
ЖАқп – осы Әдістеменің 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес алдындағы айда медициналық қызмет көрсетуге тікелей қатыспайтын денсаулық сақтау субъектілерінің қызметкерлеріне қосымша (жанама) еңбекақы төлеуге шығыстар сомасы;
КБШай – медициналық ұйым бойынша алдындағы айда КБШ бойынша шығыстар сомасы;
Сай – алдындағы айда жағдайлар саны.
30. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тариф емделіп шығу жағдайына жұмсалған нақты шығындар негізінде есептеледі.
31. Емделіп шығу жағдайына арналған нақты шығындар мынадай формула бойынша айқындалады:
Қ = Шпациент + Шмұ, мұнда:
Қ - бір емделіп шығу жағдайының құны;
Шпациент - бір пациентке арналған нақты шығындар пациентті диагностикалауға және емдеуге бағытталған шығыстар жинынтығынан (дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар, медициналық қызметтер) тұрады;
Шмұ - шығындарды сатылы жатқызу әдісімен есептелген бір пациентке арналған медициналық ұйымның нақты шығындары мынадай формула бойынша есептеледі:
Шмұ = Қт/к_орт.без. х НОБҰ, мұнда:
Қт/к_орт.без. -медициналық көмек көрсету деңгейіне, i-ші КШТ АХЖ-10/9 КМ қарай тиісті бөлімшелердің төсек-күнінің орташа мөлшерленген құны:
Қт/қ_орт.без. =
мұнда:
Қ - i-ші КШТ әрбір АХЖ-10/9 КМ медициналық көмек көрсету деңгейіне қарай бөлімшелердің нақты құны:
ЖС - i-ші КШТ әрбір АХЖ-10/9 КМ бойынша медициналық көмек көрсету деңгейіне қарай жағдайлар саны;
НОБҰ - i-ші КШТ әрбір АХЖ-10/9 КМ медициналық көмек көрсету деңгейіне қарай науқастың орташа болу ұзақтығы.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. i-ші КШТ-ның орташа безбенделген құны мынадау формула бойынша есептеледі:
Қорт – i-ші КШТ әрбір АХЖ-10/9 КМ орташа нақты құны;
ЖС – ел бойынша i-ші КШТ КМ әрбір АХЖ-10/9 бойынша жағдайлардың саны.
33. Шығын сыйымдылығы коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
БМКШТ– Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен КШТ бойынша базалық мөлшерлеменің құны.
33-1. БCкшт - мынадай формула бойынша есептелетін КШТ құнын айқындауға арналған базалық ставканың құны:
БСкшт=VқаржыБС , мұнда:
Vқаржы - ТМККК және МӘМС жүйесі шеңберінде КШТ бойынша стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын көмек көрсету үшін алдағы жылға арналған тиісті бюджетте көзделген қаражат көлемі;
СБС - мынадай формула бойынша анықталатын базалық ставкалардың саны:
*(Knn-1)
Кзкшті - өткен жылғы КШТ бойынша шығын сыйымдылығы коэффициенті;
Скшті - өткен жылғы КЗГі бойынша емделіп шығу жағдайларының саны;

Kn1,Kn2, …,Knn, – поправочные коэффициенты (экологический коэффициент, коэффициент сельской территории, коэффициент продолжительности отопительного сезона и другие утвержденные поправочные коэффициенты).
Сноска. Правила дополнены пунктом 33-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
34. Тариф с учетом поправочных коэффициентов за один пролеченный случай по КЗГ для субъектов здравоохранения, оказывающих стационарную и (или) стационарозамещающую помощь, определяется по следующей формуле:
Скзг = Бскзг х КЗкзг i + Бскзг х КЗкзг i х (Kn1-1) + Бскзг х КЗкзг i х (Kn2-1) +… + Бскзг х КЗкзг i х (Knn-1), где:
Скзг – стоимость одного пролеченного случая по КЗГ;
i – вид или группа КЗГ;
Бскзг – стоимость базовой ставки по КЗГ, утвержденная уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса;
КЗкзг i – коэффициент затратоемкости определенного вида (i) КЗГ;
Kn1, Kn2, Knn – поправочные коэффициенты (экологический коэффициент, коэффициент сельской территории, коэффициент учета продолжительности отопительного сезона и поправочные коэффициенты, утвержденные уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса).
Ксельск.РК – средний коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности по стране который определяется по формуле:
Ксельск.РК = (Ксельск.обл. 1 + Ксельск.обл. 2 + … + Ксельск.обл. i)/ЧРК
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:
Ксельск.обл. = 1+0,25 х (Чсело/ Чобл. х ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чсело – численность прикрепленного населения к субъекту села, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъекту села).
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и СИЯП.
Кэколог. = (VСМП + Vэкол.)/ VСМП
VСМП – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего специализированную медицинскую помощь в форме стационарной и (или) стационарозамещающей помощи;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.

Kn1, Kn2, …, Knn, - түзету коэффициенттері (экологиялық коэффициент, ауылдық аумақтың коэффициенті, жылыту маусымы ұзақтығының коэффициенті және басқа да бекітілген түзету коэффициенттері).
Ескерту. 33-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін түзету коэффициенттерін есепке ала отырып, КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Қкшт = Бскшт х ШСКкшт i + Бскшт х ШСКкшт i х(Kn1-1)+ Бскшт х ШСКкшт i(Kn2-1) +… + Бскшт х ШСКкшт i х(Knn-1), мұнда:
Қкшт - КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайының құны;
i - КШТ-ның түрі немесе тобы;
БМкшт - Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен КШТ бойынша базалық мөлшерлеменің құны;
ШСКкшт i - КШТ-ның белгілі бір (і) түрінің шығын сыйымдылығы коэффициенті;
Kn1, Kn2, Knn - түзету коэффициенттері (Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен экологиялық коэффициент, ауылдық аумақтың коэффициенті, жылыту маусымы ұзақтығының коэффициенті және басқа да түзету коэффициенттері).
Еңбек кодексіне және № 1193 қаулыға сәйкес ауылдық жерде жұмыс істегені үшін түзету коэффициенті ауылдық елді мекендерде жұмыс істейтін денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қала жағдайында қызметтің осы түрлерімен айналысатын мамандардың жалақыларымен және тарифтік ставкаларымен салыстырғанда жалақының жиырма бес пайызынан кем емес жоғары еңбекақы төлеуді қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілеріне тағайындалады, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
КҚР ауыл. - ел бойынша ауылдық жердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алудың орташа коэффициенті:
КҚР ауыл = (Кауыл.обл. 1 + Кауыл.обл. 2 + … + Кауыл.обл. i)ҚР
Кауыл.обл - облыстар үшін ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кауыл.обл = 1+0,25 х (Сауыл/ Собл. х ШҮауыл), мұнда:
ШҮауыл - ауыл субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге арналған шығындар үлесі; Сауыл - осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ - да тіркелген ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны (бұдан әрі - ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны).
Түзету экологиялық коэффициенті Арал өңірінің және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына сәйкес экологиялық апат аймақтарында және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын қызметкерлерге қосымша ақыларды қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілеріне тағайындалады.
Кэколог. = (VСМК+ Vэкол.)/ VСМК
VСМК - стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын көмек нысанында мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Vэкол. - Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апат аймақтарындағы жұмыс үшін үстеме ақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.

Сноска. Пункт 34 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
35. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (вводится в действие с 01.01.2019).
36. Тарифы на оказание патологоанатомической диагностики, производство компонентов крови определяются по формуле согласно пунктам 13-15 настоящей Методики.
Параграф 3. Алгоритм формирования тарифов за оказание медицинской помощи онкологическим больным
37. Оплата за оказанные медицинские услуги онкологическим больным в рамках ГОБМП осуществляется по комплексному тарифу на одного онкологического больного субъектам здравоохранения, за исключением:
паллиативной помощи и сестринского ухода в форме стационарной и стационарозамещающей помощи больным в терминальной (конечной) стадии;
оказания специализированной медицинской помощи в форме стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи онкологическим больным в рамках реализации их права на свободный выбор, не состоящим на учете в данном онкологическом диспансере (далее – иногородний больной);
обеспечения таргетными препаратами и химиопрепаратами, лучевой терапии;
амбулаторно-поликлинической, стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи с применением высокотехнологичных медицинских услуг;
сумм, выделенных на перезарядку и сервисное обслуживание лучевых аппаратов;
республиканских организаций здравоохранения, оплата которым осуществляется за оказание стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи по тарифу за один пролеченный случай (далее – субъект здравоохранения, оказывающий медицинские услуги онкологическим больным).
Сноска. Пункт 37 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
38. Расчет комплексного тарифа на одного онкологического больного в месяц, за исключением больных со злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной ткани и детей до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями, зарегистрированного в ЭРОБ, субъекту здравоохранения, оказывающему медицинские услуги онкологическим больным, осуществляется по формуле:
Ктонко = (Vфин.онко_год / Чср.спис.онко_год) / m, где:
Vфин.онко_год– объем финансирования на оказание медицинских услуг онкологическим больным на предстоящий финансовый год;
Чср.спис.онко_год – годовая среднесписочная численность онкологических больных, за исключением больных со злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной ткани и детей до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями, которая рассчитывается по формуле:

Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Патологоанатомиялық диагностиканы көрсетуге, қан компоненттерін өндіруге арналған тарифтер осы Әдістеменің 13-15-тармақтарына сәйкес формула бойынша есептеледі.
3-параграф. Онкологиялық науқастарға көрсетілген медициналық көмек үшін
тарифтер қалыптастыру алгоритмі
37. ТМККК шеңберінде онкологиялық науқастарға көрсетілген медициналық қызметтер үшін ақы төлеу Денсаулық сақтау субъектілеріне бір онкологиялық науқасқа арналған кешенді тариф бойынша жүзеге асырылады.:
терминалдық (соңғы) сатыдағы науқастарға стационарлық және стационарды алмастыратын көмек нысанындағы паллиативтік көмек және мейірбике күтімі;
онкологиялық науқастарға осы онкологиялық диспансерде есепте тұрмайтын еркін таңдау құқығын іске асыру шеңберінде стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек нысанында мамандандырылған медициналық көмек көрсету);
таргеттік препараттармен және химиялық препараттармен, сәулелік терапиямен қамтамасыз ету;
жоғары технологиялық медициналық қызметтерді қолдана отырып, амбулаториялық-емханалық, стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек;
сәулелік аппараттарды қайта зарядтауға және сервистік қызмет көрсетуге бөлінген сома;
бір емделген жағдай үшін тариф бойынша стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсету үшін ақы төлеу жүзеге асырылатын республикалық денсаулық сақтау ұйымдарын (бұдан әрі - онкологиялық науқастарға медициналық қызметтер көрсететін денсаулық сақтау субъектісі) құрады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Онкологиялық науқастарға медициналық қызметтер көрсететін денсаулық сақтау субъектісіне лимфа және қан өндіру тіндерінің қатерлі ісіктермен ауыратын науқастарды және он сегіз жасқа дейінгі балаларды қоспағанда, айына "Онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйеде (бұдан әрі – "ОНЭТ" АЖ) тіркелген бір онкологиялық науқасқа шаққандағы кешенді тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Ктонко = (Vонко қаржы жыл / Сонко орт. тізім. жыл) / m, мұнда:
Vонко қаржы жыл – алдағы қаржы жылына арналған онкологиялық науқастарға медициналық қызметтер көрсетуге берілетін қаржыландыру көлемі;
Сонко орт. тізім. жыл – лимфа және қан өндіру тіндерінің қатерлі ісіктермен ауыратын науқастарды және он сегіз жасқа дейінгі балаларды қоспағанда, қоспағанда, онкологиялық науқастардың жылдық ортатізімдік саны, ол мынадай формула бойынша есептеледі:

Чср.спис.онко_год = (Чонко нач. + Чонко нач. х Тприроста/100)/2, где:
Чонко нач. – численность онкологических больных, за исключением больных со злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной ткани и детей до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями, зарегистрированных в ЭРОБ на начало финансового года;
Тприроста – средний темп прироста онкологических больных за последние три года, который определяется по формуле:
Тприроста = (Чонко конец (n1)онко нач.(n1) х 100+ Чонко конец (n2)онко нач.(n2) х 100+
Чонко конец (n3) /Чонко нач.(n3) х 100)/3, где:
Чонко нач. – численность онкологических больных, за исключением больных со злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной ткани и детей до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями, зарегистрированных в ЭРОБ на начало года за период (n1,2,3) последних трех лет;
Чонко конец – численность онкологических больных, за исключением больных со злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной ткани и детей до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями, зарегистрированных в ЭРОБ на конец года за период (n1,2,3) последних трех лет;
m –количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование на оказание медицинских услуг онкологическим больным.
39. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (вводится в действие с 01.01.2019).
Параграф 4. Алгоритм формирования тарифов за оказание медико-социальной помощи больным центра психического здоровья
Сноска. Заголовок параграфа 4 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
40. Оплата за оказанную медико-социальную помощь больным центров психического здоровья, в рамках ГОБМП, осуществляется по комплексному тарифу на одного больного центра психического здоровья, за исключением республиканских организаций здравоохранения, оказывающих специализированную медицинскую помощь в форме стационарной помощи, оплата которым осуществляется за пролеченный случай по расчетной средней стоимости и за один койко-день в рамках ГОБМП (далее – субъект здравоохранения, оказывающий медико-социальную помощь больным центра психического здоровья).
Сноска. Пункт 40 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
41. Комплексный тариф на одного больного центра психического здоровья включает и предусматривает:
1) услуги, направленные на профилактику психических и поведенческих расстройств (заболеваний), обследование психического здоровья, диагностику психических нарушений, лечение, уход и медико-социальную реабилитацию лиц с психическими и поведенческими расстройствами (заболеваниями), состоящих на диспансерном учете;

Сонко орт. тізім. жыл = (Сонко бас. + Сонко бас. х Қөсім/100)/2, мұнда:
Сонко бас – лимфа және қан өндіру тіндерінің қатерлі ісіктермен ауыратын науқастарды және он сегіз жасқа дейінгі балаларды қоспағанда, қоспағанда, қаржы жылының басында "ОНЭТ" АЖ-да тіркелген онкологиялық науқастардың саны;
Қөсім – соңғы үш жылдағы онкологиялық науқастардың орташа өсім қарқыны, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Қөсім = (Сонко соң.(n1) / Сонко бас.(n1) х 100+ Сонко соң. (n2) / Сонко бас.(n2) х 100+ Сонко соң (n3) / Сонко бас.(n3) х 100)/3, мұнда:
Сонко бас. – лимфа және қан өндіру тіндерінің қатерлі ісіктермен ауыратын науқастарды және он сегіз жасқа дейінгі балаларды қоспағанда, қоспағанда, соңғы үш жыл кезеңіндегі (n1,2,3) жыл басында "ОНЭТ" АЖ-да тіркелген онкологиялық науқастардың саны;
Сонко соң. – лимфа және қан өндіру тіндерінің қатерлі ісіктермен ауыратын науқастарды және он сегіз жасқа дейінгі балаларды қоспағанда, қоспағанда, соңғы үш жыл кезеңіндегі (n1,2,3) жыл соңында "ОНЭТ" АЖ-да тіркелген онкологиялық науқастардың саны;
m – онкологиялық науқастарға медициналық қызметтер көрсетуге арналған қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны.
39. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Психикалық денсаулық орталығы науқастарына медициналық-әлеуметтік көмек көрсету тарифтерін қалыптастыру алгоритмі
Ескерту. 4-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. ТМККК шеңберінде психикалық денсаулық орталықтарының науқастарына көрсетілген медициналық-әлеуметтік көмек үшін ақы төлеу стационарлық көмек нысанында мамандандырылған медициналық көмек көрсететін республикалық денсаулық сақтау ұйымдарын қоспағанда, психикалық денсаулық орталығының бір науқасына арналған кешенді тариф бойынша жүзеге асырылады, оған ақы төлеу есептік орташа құны бойынша және ТМККК шеңберінде бір төсек-күн үшін жүзеге асырылады (бұдан әрі - психикалық денсаулық орталығының науқастарына медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі).
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Психикалық денсаулық орталығының бір науқасына арналған кешенді тариф:
1) диспансерлік есепте тұрған психикасының және мінез-құлықтың бұзылуының (ауруларының) профилактикасына, психикалық денсаулығын зерттеп-қарауға, психикалық бұзылуларды диагностикалауға, психикасының және мінез-құлықтың бұзылулары (аурулары) бар адамдарды емдеуге, күтуге және медициналық-әлеуметтік оңалтуға бағытталған қызметтер;

2) услуги, направленные на профилактику психических и поведенческих расстройств (заболеваний), обследование психического здоровья граждан, не состоящих на диспансерном учете;
3) оказание лицам с психическими и поведенческими расстройствами (заболеваниями) квалифицированной, специализированной, медико-социальной помощи, в том числе социально-трудовую реабилитацию, в следующих формах: скорой медицинской помощи, амбулаторно-поликлинической помощи: консультативно-диагностической помощи, стационарной, в том числе лечение по решению суда о применении мер принудительного лечения и стационарозамещающей помощи;
4) услуги, направленные на оказание медицинской помощи лицам с психическими и поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанные с употреблением психоактивных веществ (далее - ПАВ), диагностику, лечение, уход, медико-социальную реабилитацию лиц с психическими и поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанные с употреблением ПАВ, медицинское освидетельствование для установления факта употребления ПАВ;
5) оказание лицам с психическими и поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанные с употреблением ПАВ, квалифицированной, специализированной, медико-социальной помощи, в том числе социально-трудовую реабилитацию, в следующих формах: скорой медицинской помощи, консультативно-диагностической помощи, стационарной, в том числе лечение по решению суда о применении мер принудительного лечения и стационарозамещающей помощи.
Сноска. Пункт 41 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
42. Расчет комплексного тарифа на одного больного центров психического здоровья в месяц, зарегистрированного в РПБ, РНБ субъекту здравоохранения, оказывающему медико-социальную помощь больным центров психического здоровья, осуществляется по формуле:
КТЦПЗ = (Vфин.псих/нарко_год / Чср.спис.псих/нарко_год) / m, где:
Vфин. псих/нарко_год– объем финансирования на оказание медико-социальной помощи больным центра психического здоровья на предстоящий финансовый год;
Чср.спис. псих/нарко_год – годовая среднесписочная численность больных центров психического здоровья, которая рассчитывается по формуле:
Чср.спис. псих/нарко_год = (Ч псих/нарко нач. + Ч псих/нарко нач. х Тприроста/100)/2, где:
Ч псих/нарко нач. – численность больных центров психического здоровья, зарегистрированных в РПБ, РНБ на начало финансового года;
Тприроста – средний темп прироста больных центров психического здоровья за последние три года, который определяется по формуле:
Тприроста = (Ч псих/нарко конец (n1) /Ч псих/нарко нач.(n1) х 100+ Ч псих/нарко конец (n2) /Ч псих/нарко нач.(n2) х 100+
Ч псих/нарко конец (n3) /Ч псих/нарко нач.(n3) х 100)/3, где:
Ч псих/нарко. нач. – численность больных центра психического здоровья, зарегистрированных в РПБ, РНБ на начало года за период (n1,2,3) последних трех лет;
Ч псих/нарко конец – численность больных центра психического здоровья, зарегистрированных в РПБ, РНБ на конец года за период (n1,2,3) последних трех лет;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование на оказание медико-социальной помощи больным центров психического здоровья.

2) психикалық және мінез-құлықтық бұзылулардың (аурулардың) профилактикасына, диспансерлік есепте тұрмайтын азаматтардың психикалық денсаулығын зерттеуге бағытталған қызметтер;
3) психикалық және мінез-құлықтық бұзылулары (аурулары) бар адамдарға білікті, мамандандырылған, медициналық-әлеуметтік көмек, оның ішінде әлеуметтік-еңбектік оңалту, мынадай нысандарда: жедел медициналық көмек, амбулаториялық-емханалық көмек: консультациялық-диагностикалық көмек, стационарлық, оның ішінде мәжбүрлеп емдеу шараларын және стационарды алмастыратын көмекті қолдану туралы сот шешімі бойынша емдеу;
4) ПБЗ - ны пайдалануға байланысты психикаға белсенді әсер ететін заттарды (бұдан әрі - ПБЗ) пайдалануға байланысты психикасының және мінез-құлықтың бұзылуы (ауруы) бар адамдарға медициналық көмек көрсетуге, ПБЗ-ны пайдалануға байланысты психикасының және мінез-құлықтың бұзылуы (ауруы) бар адамдарды диагностикалауға, емдеуге, күтуге, медициналық-әлеуметтік оңалтуға, ПБЗ-ны пайдалану фактісін анықтау үшін медициналық куәландыруға бағытталған қызметтер;
5) ПБЗ-ны пайдалануға байланысты психикалық және мінез-құлықтық бұзылулары (аурулары) бар адамдарға білікті, мамандандырылған, медициналық-әлеуметтік көмек, оның ішінде әлеуметтік-еңбектік оңалту, мынадай нысандарда: жедел медициналық көмек, консультациялық-диагностикалық көмек, стационарлық, оның ішінде мәжбүрлеп емдеу шараларын қолдану туралы сот шешімі бойынша емдеу және стационарды алмастыратын көмек көрсету.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Психикалық денсаулық орталықтарының науқастарына медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісіне РБ-да тіркелген айына психикалық денсаулық орталықтарының бір науқасына арналған кешенді тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
КТпдо = (Vқарж.к псих/нарко _жыл / ОСпсих/нарко _ / m, мұнда:
Vқарж.псих/нарко_жыл-алдағы қаржы жылына ПБЗ-ны тұтынудан туындаған психикалық және мінез-құлық бұзылулары және психикалық және мінез-құлық бұзылулары бар науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуге арналған қаржыландыру көлемі;
ОС(псих/нарко_жыл-ПБЗ-ны қолданудан туындаған психикалық және мінез-құлық бұзылулары және психикалық және мінез-құлық бұзылулары бар науқастардың жылдық орташа тізімдік саны, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
ОСжарамсыз (псих/нарко_жыл = (Спсих/нарко басы + Спсих/нарко басы х Қөсім/100)/2, мұнда:
Псих/нарко баст. - қаржы жылының басында ӨБР-да, ННТ-да тіркелген ПБЗ тұтынудан туындаған психикалық және мінез-құлық бұзылулары және психикалық және мінез-құлық бұзылулары бар науқастардың саны;
Тприрост - психикалық денсаулық орталығы науқастарының соңғы үш жылдағы орташа өсу қарқыны, ол мынадай формула бойынша анықталады:
Тприроста = (С псих/нарко соңы (n1) /С псих/нарко басы.(n1) х 100+ С псих/нарко соңы (n2) /С псих/нарко басы.(n2) х 100+ Спсих/нарко соңы (n3) /С псих/нарко басы.(n3) х 100)/3 , мұнда:
С псих/нарко. баст - - соңғы үш жыл кезеңінде (n1, 2,3) жыл басына ТНТ-да, ННТ-да тіркелген психикалық денсаулық орталығы науқастарының саны;
С псих / нарко соңы-соңғы үш жыл кезеңінде (n1, 2,3) жыл соңына ТНТ-да, ННТ-да тіркелген психикалық денсаулық орталығы науқастарының саны;
m - психикалық денсаулық орталықтарының науқастарына медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуге қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны.

Сноска. Пункт 42 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
43. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (вводится в действие с 01.01.2019).
Параграф 5. Алгоритм формирования тарифов за оказание медико-социальной помощи больным с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением психоактивных веществ
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
45. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
46. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
47. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (вводится в действие с 01.01.2019).
Параграф 6. Алгоритм формирования тарифов за оказание медико-социальной помощи больным туберкулезом
48. Оплата за оказанную медико-социальную помощь больным туберкулезом в рамках ГОБМП осуществляется по комплексному тарифу на одного больного туберкулезом субъектам здравоохранения, за исключением:
1) обеспечения противотуберкулезных препаратов;
2) республиканских организаций здравоохранения, оплата которым осуществляется за оказание стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи по тарифу за один койко-день (далее – субъект здравоохранения, оказывающий медико-социальную помощь больным туберкулезом).
Сноска. Пункт 48 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
49. Комплексный тариф на одного больного туберкулезом предусматривает:
1) осуществление лечебно-диагностических мероприятий по выявлению туберкулеза у лиц с подозрением на наличие данного заболевания;
2) обеспечение лечебно-диагностическими мероприятиями лиц, страдающих туберкулезом (активный туберкулез) и диспансерное наблюдение за лицами, состоящими на диспансерном учете в противотуберкулезных диспансерах;
3) оказание социально-психологической помощи лицам, страдающим туберкулезом;
4) оказание восстановительного лечения и медицинской реабилитации взрослым и детям больным туберкулезом и перенесшим туберкулез, за исключением снятых с динамического наблюдения;

Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Психикалық белсенді заттарды тұтынудан туындаған психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін тарифтерді қалыптастыру алгоритмі
Ескерту. 5-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-параграф. Туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін тарифтерді қалыптастыру алгоритмі
48. Туберкулезбен ауыратын науқастарға ТМККК шеңберінде медициналық-әлеуметтік көмек үшін төлем:
1) туберкулезге қарсы препараттармен қамтамасыз етуді;
2) ақы төлеу бір төсек-күн үшін тариф бойынша стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсету үшін жүзеге асырылатын республикалық денсаулық сақтау ұйымдарын (бұдан әрі - туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Туберкулезден зардап шегетін бір науқас үшін кешенді тариф мыналарды көздейді:
1) осы аурудың бар-жоғына күдігі бар адамдарда туберкулезді анықтау бойынша емдеу-диагностикалық шараларды жүзеге асыру;
2) туберкулезден зардап шегетін адамдарды (белсенді туберкулез) емдеу-диагностикалық іс шаралармен және туберкулезге қарсы диспансерлерде диспансерлік есепте тұрған адамдарды диспансерлік бақылауды қамтамасыз ету;
3) туберкулезден зардап шегетін адамдарға әлеуметтік-психиологиялық көмек көрсету;
4) динамикалық бақылаудан алынғандарды қоспағанда, туберкулезбен ауыратын және туберкулезді ауырғандарға басынан өткізген ересектер мен балаларға емді қалпына келтіру емін және медициналық оңалту көрсету;

5) оказание профилактического лечения латентной туберкулезной инфекции.
Сноска. Пункт 49 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 15.04.2020 № ҚР ДСМ-38/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Расчет комплексного тарифа на одного больного туберкулезом в месяц, зарегистрированного в НРБТ, субъекту здравоохранения, оказывающему медико-социальную помощь больным туберкулезом осуществляется по формуле:
Кттуб = (Vфин.туб_год / Чср.спис.туб_год) / m, где:
Vфин.туб_год - объем финансирования на оказание медико-социальной помощи больным туберкулезом на предстоящий финансовый год;
Чср.спис.туб_год – годовая среднесписочная численность больных туберкулезом, которая рассчитывается по формуле:
Чср.спис.туб_год = (Чтуб нач. + Чтуб нач. х Тприроста/100)/2, где:
Чтуб нач. – численность больных туберкулезом, зарегистрированных в НРБТ на начало финансового года;
Тприроста – средний темп прироста больных туберкулезом за последние три года, который определяется по формуле:
Тприроста = (Ч туб конец (n1)туб нач.(n1) х 100+ Чтуб конец (n2)туб нач.(n2) х 100+ Чтуб конец (n3)туб нач.(n3) х 100)/3, где:
Чтуб нач. - численность больных туберкулезом, зарегистрированных в НРБТ на начало года за период (n1,2,3) последних трех лет;
Чтуб конец – численность больных туберкулезом, зарегистрированных в НРБТ на конец года за период (n1,2,3) последних трех лет;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование на оказание медико-социальных услуг больным туберкулезом.
51. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (вводится в действие с 01.01.2019).
Параграф 7. Алгоритм формирования тарифов за оказание медико-социальной помощи ВИЧ-инфицированным и (или) больным СПИД, тарифов для уязвимых групп населения в дружественных кабинетах
Сноска. Заголовок параграфа 7 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
52. Оплата за оказанную медико-социальную помощь ВИЧ-инфицированным и (или) больным СПИД в рамках ГОБМП осуществляется по комплексному тарифу на одного ВИЧ-инфицированного и (или) больного СПИД субъектам здравоохранения, за исключением республиканских организаций здравоохранения, оказывающих специализированную медицинскую помощь в форме консультативно-диагностической помощи, оплата которым осуществляется по тарифу за оказание одной медицинской услуги (далее – субъект здравоохранения, оказывающий медико-социальную помощь ВИЧ-инфицированным и (или) больным СПИД).

5) латентті туберкулез инфекциясын профилактикалық емдеу.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 15.04.2020 № ҚР ДСМ-38/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық және әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымына ЖРВТ-де тіркелген бір айдағы туберкулезбен ауыратын науқастарға кешенді тарифті есептеу формуласы бойынша жүзеге асырылады:
Kттуб = (Vтуб.қар.жыл/ Стуб.орт.тізім.жыл) / m, мұнда:
Vтуб.қар.жыл - алдағы жылға қаржы жылына арналған туберкулезге қарсы науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсету үшін қаржыландыру;
Стуб.орт.тізім.жыл - туберкулезбен ауыратындардың жылдық орташа тізімдік саны, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
Стуб.орт.тізім.жыл = (Стуб.бас. + Стуб.бас. х Қөсім/ 100) / 2,
Стуб.бас. - қаржы жылының басында ТАНҰТ-та тіркелген туберкулезбен ауыратындардың саны;
Қөсім - формула бойынша анықталады соңғы үш жылда туберкулезбен ауыратын науқастар орташа өсу қарқыны:
Қөсім = (Стуб.соң. (n1)туб.бас. (n1) х 100 + Стуб.соң. (n2)туб.бас. (n2) х 100 + Стуб.соң. (n3) / Стуб.бас. (n3) х 100)/3, мұнда:
Стуб.бас. - (n1,2,3) кезең үшін жылдың басында ТАНҰТ-та тіркелген туберкулезбен ауыратын науқастар саны соңғы үш жылда;
Стуб.соң. - (n1,2,3) кезең үшін жыл соңында ТАНҰТ-та тіркелген туберкулезбен ауыратын науқастар саны соңғы үш жылда;
m - қаржылық жылдағы айлар саны, оның барысында туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық және әлеуметтік қызметтер көрсету үшін қаржыландыру қарастырылатын боладыық-диагностикалық шараларды қамтамасыз ету.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 06.12.2018 № ҚР ДСМ-35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 6-параграф 51-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 06.12.2018 № ҚР ДСМ-35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-параграф. АИТВ инфекциясын жұқтырғандарға және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін тарифтерді қалыптастыру алгоритмі халықтың осал топтарына арналған тарифтердің өсуі
Ескерту. 7-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. ТМККК шеңберінде АИТВ инфекциясын жұқтырғандарға және ЖИТС-пен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсету үшін ақы төлеу бір медициналық қызметті көрсетуге арналған тариф бойынша төлем жүргізілетін консультациялық-диагностикалық көмек нысанында мамандандырылған медициналық көмек көрсететін ұйымдарды қоспағанда, денсаулық сақтау субъектілеріне бір АИТВ инфекциясын жұқтырғанға және ЖИТС-пен ауыратын науқасқа шаққанда кешенді тариф бойынша жүзеге асыралыды (бұдан әрі - АИТВ инфекциясын жұқтырғандарға және ЖИТС-пен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі).

Сноска. Пункт 52 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
53. Комплексный тариф на одного ВИЧ-инфицированного и (или) больного СПИД включает обеспечение квалифицированной, специализированной, медико-социальной помощи в форме амбулаторно-поликлинической помощи: консультативно-диагностической помощи ВИЧ-инфицированных и (или) больных СПИД, в том числе осуществление профилактических мероприятий по снижению риска передачи ВИЧ-инфекции от матери к плоду и ребенку раннего детского возраста.
Сноска. Пункт 53 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
53-1. Тариф для уязвимых групп населения в дружественных кабинетах включает:
1) обеспечение конфиденциального медицинского обследования, предоставление психосоциальных, юридических консультаций, функционирования пунктов доверия, дружественных кабинетов;
2) проведение лечебно-профилактических мероприятий среди лиц, относящихся к уязвимым группам населения по повышенному риску инфицирования ВИЧ, утвержденных уполномоченным органом.
Сноска. Правила дополнены пунктом 53-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
53-2. Тариф за обследование населения на ВИЧ-инфекции включает проведение анализов на ВИЧ-инфекции для населения РК.
Сноска. Правила дополнены пунктом 53-2 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
54. Расчет комплексного тарифа на одного ВИЧ-инфицированного и (или) больного СПИД в месяц субъекту здравоохранения, оказывающему медико-социальную помощь ВИЧ-инфицированным и (или) больным СПИД, осуществляется по формуле:
Сi – стоимость одной медицинской услуги, рассчитанная на основе метода определения прямых и накладных расходов;
i – вид медицинской услуги по перечню согласно тарификатору медицинских услуг;
q – вероятность использования медицинской услуги, рассчитанная с учетом данных официальной статистики;
M – кратность использования медицинской услуги, рассчитанная с учетом стандартов организации оказания медицинской помощи, клинических протоколов.
Сноска. Пункт 54 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
54-1) Расчет стоимости на одного ВИЧ-инфицированного и (или) больного СПИД в месяц субъекту здравоохранения, оказывающему медико-социальную помощь ВИЧ-инфицированным и (или) больным СПИД, осуществляется по формуле:

Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Бір АИТВ инфекциясын жұқтырғанға және ЖИТС-пен ауыратын науқасқа шаққандағы кешенді жоспар мынаны қамтиды амбулаториялық-емханалық көмек нысанында білікті, мамандандырылған, медициналық-әлеуметтік көмекті қамтамасыз ету: АИТВ инфекциясын жұқтырғандарға және ЖИТС-пен ауыратын науқастарға консультациялық-диагностикалық көмекті, оның ішінде АТВ-инфекциясын анадан ұрыққа және ерте жастағы балаға берілу қауіпін төмендету жөніндегі профилактикалық іс-шараларды жүзеге асыру.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53-1. Достық кабинеттердегі халықтың осал топтары үшін кешенді тарифқа кіреді:
1) құпия медициналық тексеруді қамтамасыз ету, психоәлеуметтік, заң консультацияларын ұсыну, сенім пункттерінің, Достық кабинеттердің жұмыс істеуі, халық арасында АИТВ инфекциясының алдын алу жөніндегі іс-шараларды іске асыру;
2) уәкілетті орган бекіткен АҚТҚ жұқтырудың жоғары қаупі бойынша халықтың осал топтарына жататын адамдар арасында емдеу-алдын алу іс-шараларын жүргізу.
Ескерту. 53-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53-2. Халықты АИТВ-инфекциясына тексергені үшін тарифқа ҚР халқы үшін АИТВ-инфекциясына талдау жүргізу кіреді.
Ескерту. 53-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. АИТВ жұқтырғандарға және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісіне айына бір АИТВ жұқтырғандарға және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын адамға арналған кешенді тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
КТЖИТС=∑ (i=1)^nci*q*m, мұнда
Сі - тікелей және жанама (үстеме) шығыстарды айқындау әдісінің негізінде есептелген бір медициналық қызметтің құны;
I-медициналық қызметтердің тарификаторына сәйкес тізбе бойынша Медициналық қызметтің түрі;
q - ресми статистика деректерін ескере отырып есептелген медициналық қызметті пайдалану мүмкіндігі;
M - медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарын, клиникалық хаттамаларды ескере отырып есептелген медициналық қызметті пайдалану еселігі.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54-1. АИТВ жұқтырғандарға және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісіне айына бір АИТВ жұқтырғандарға және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын адамға арналған құнын есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:

СКТвич = КТВИЧ * K1 + КТВИЧ * (K2-1) +…+ КТВИЧ * (Kn-1), где:
КТВИЧ – комплексный тариф на одного ВИЧ-инфицированного и (или) больного СПИД в месяц субъекту здравоохранения, оказывающему медико-социальную помощь ВИЧ-инфицированным и (или) больным СПИД без учета поправочных коэффициентов;
K1, Kn – поправочные коэффициенты, применяемые уполномоченным органом с целью корректировки стоимости медицинской услуги с учетом расходов на надбавку к заработной плате за работу в сельской местности, за работу в зонах экологического бедствия в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (далее – ЗРК о соцзащите граждан Приаралья) и от 18 декабря 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (далее – ЗРК о соцзащите граждан СИЯП), за продолжительность отопительного сезона и других коэффициентов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 54-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
54-2) Расчет тарифа на одного человека из уязвимой группы населения в дружественных кабинетах осуществляется по формуле:
Сi – стоимость одной медицинской услуги, рассчитанная на основе метода определения прямых и накладных расходов;
i – вид медицинской услуги по перечню согласно тарификатору медицинских услуг;
q – вероятность использования медицинской услуги, рассчитанная с учетом данных официальной статистики;
M – кратность использования медицинской услуги, рассчитанная с учетом стандартов организации оказания медицинской помощи, клинических протоколов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 54-2 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
54-3) Расчет стоимости на одного человека из уязвимой группы населения в дружественных кабинетах субъекту здравоохранения, оказывающему медико-социальную помощь ВИЧ-инфицированным и (или) больным СПИД, осуществляется по формуле:
СКТугн = КТУГН * K1 + КТУГН * (K2-1) +…+ КТУГН * (Kn-1), где:
КТУГН – комплексный тариф на одного человека из уязвимой группы населения в дружественных кабинетах без учета поправочных коэффициентов;
K1, Kn – поправочные коэффициенты, применяемые уполномоченным органом с целью корректировки стоимости медицинской услуги с учетом расходов на надбавку к заработной плате за работу в сельской местности, за работу в зонах экологического бедствия в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Пpиаpалье" (далее – ЗРК о соцзащите граждан Приаралья) и от 18 декабря 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (далее – ЗРК о соцзащите граждан СИЯП), за продолжительность отопительного сезона и других коэффициентов.

СКТАИТВ = КТАИТВ * K1 + КТАИТВ * (K2-1) +...+ КТАИТВ * (Kn-1), мұнда:
КТАИТВ - түзету коэффициенттерін есепке алмағанда, АИТВ жұқтырғандарға және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісіне айына АИТВ жұқтырғандарға және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын бір Денсаулық сақтау субъектісіне кешенді тариф;
K1, Kn - "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 30 маусымдағы Заңына (бұдан әрі-заң) сәйкес экологиялық қасірет аймақтарындағы жұмыс үшін ауылдық жердегі жұмыс үшін, экологиялық апат аймақтарындағы жұмыс үшін еңбекақыға үстемеақыларға арналған шығыстарды ескере отырып, медициналық қызметтің құнын түзету мақсатында уәкілетті орган қолданатын түзету коэффициенттері (бұдан әрі - түзету коэффициенттері). - "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 18 желтоқсандағы (бұдан әрі - СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ) Заңдарына сәйкес жылыту маусымының және басқа да коэффициенттердің ұзақтығы.
Ескерту. 54-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54-2. Достық кабинеттердегі халықтың осал тобындағы бір адамға арналған тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда
Сі - тікелей және үстеме шығыстарды айқындау әдісінің негізінде есептелген бір медициналық қызметтің құны;
I-медициналық қызметтердің тарификаторына сәйкес тізбе бойынша Медициналық қызметтің түрі;
Q - ресми статистика деректерін ескере отырып есептелген медициналық қызметті пайдалану мүмкіндігі;
M - медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарын, клиникалық хаттамаларды ескере отырып есептелген медициналық қызметті пайдалану еселігі.
Ескерту. 54-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54-3. АИТВ жұқтырғандарға және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісіне Достық кабинеттердегі халықтың осал тобындағы бір адамның құнын есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
СКТхот = КТхот * K1 + КТхот * (K2-1) +…+ КТхот * (Kn-1), мұндағы:
КТХОТ - түзету коэффициенттерін есептемегенде, Достық кабинеттердегі халықтың осал тобындағы бір адамға арналған кешенді тариф;
K1, Kn - "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 30 маусымдағы Заңына (бұдан әрі - заң) сәйкес экологиялық қасірет аймақтарындағы жұмыс үшін ауылдық жердегі жұмыс үшін, экологиялық апат аймақтарындағы жұмыс үшін еңбекақыға үстемеақыларға арналған шығыстарды ескере отырып, медициналық қызметтің құнын түзету мақсатында уәкілетті орган қолданатын түзету коэффициенттері (бұдан әрі - түзету коэффициенттері). - "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 18 желтоқсандағы (бұдан әрі - СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ) Заңдарына сәйкес жылыту маусымының және басқа да коэффициенттердің ұзақтығы.

Сноска. Правила дополнены пунктом 54-3 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
55. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (вводится в действие с 01.01.2019).
Параграф 8. Алгоритм формирования тарифов за оказание скорой медицинской помощи и санитарной авиации
56. Оплата субъектам здравоохранения, оказывающим скорую медицинскую помощь (далее – СП) и медицинскую помощь, связанную с транспортировкой квалифицированных специалистов и (или) больного санитарным автотранспортом, на уровне станции скорой медицинской помощи и организации здравоохранения, имеющей разрешительные документы в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях", осуществляется по подушевому нормативу на оказание скорой медицинской помощи и медицинской помощи, связанной с транспортировкой квалифицированных специалистов и (или) больного санитарным автотранспортом, за исключением СП прикрепленному населению 4 категории срочности вызовов.
Сноска. Пункт 56 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
57. Расчет подушевого норматива на оказание СП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту здравоохранения, оказывающему СП, в месяц, осуществляется по комплексной формуле:
ПНгар.СП = (ПНбаз.СПРК х ПВКСП + ПНбаз.СПРК х (Кплотн.регион. - 1) + ПНбаз.СПРК х (Котопит.обл. - 1) + ПНбаз.СПРК х (Ксельск.обл. - 1) + ПНбаз.СПРК х (Кэколог - 1))*Крегион, где:
ПНбаз.СПРК – базовый подушевой норматив СП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, являющийся единым на территории Республики Казахстан, который определяется уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса, и рассчитывается по формуле:
ПНбаз.СП(рк)= ПНсред.СП(РК) / (ПВКРК+ (Кплот.регионРК–1) + (Котопит.РК–1) + (Ксельск.РК–1) + (КэкологРК–1)), где:
ПНсред.СП(рк) – средний компонент подушевого норматива на оказание СП на одного жителя в месяц по стране на предстоящий финансовый год, который определяется по формуле:
ПНсред СП(рк)= VСП_рк/Чрк / m, где:
VСП(рк)– плановый годовой объем финансирования по стране на оказание СП населению;
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам по оказанию СП страны, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование СП.
ПВКРК – средний половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением на уровне страны, рассчитанный на основе данных ИС "РПН" по половозрастной структуре населения страны;
Кплотн.регион – коэффициент плотности населения по данной области, который определяется по формуле:
Кплотн.регион = 1 + В х Пнас РК.сред/Пнас обл., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения областей, городов республиканского значения от численности населения областей, городов республиканского значения (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Пнас.РК.сред – плотность населения в среднем по Республике Казахстан согласно данным Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет по статистике) по состоянию на период, который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
Пнас.обл. – плотность населения в области согласно данным Комитета по статистике по состоянию на период, который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год.
Для городов республиканского значения и областных центров коэффициент плотности населения равен 1.
ПВКРК = (ПВКобл 1 + ПВКобл 2 + .. + ПВКобл i)/ЧРК
ПВКобл – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением по региону, который определяется по формуле:
ПВКобл = (Чобл k/n х ПВКПМСП(n))/Чобл, где:
Чобл – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чоблk/n – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВКПМСП(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно таблице к комплексной формуле расчета гарантированного компонента комплексного подушевого норматива ПМСП;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту СП, определяется на основе данных по населению из базы ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание СП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
Котопит.РК– средний коэффициент учета продолжительности отопительного сезона по стране, который определяется по формуле:
Котопит.РК = (Котопит.обл. 1 + Котопит.обл. 2 + … + Котопит.обл. i)/ЧРК
Котопит.обл. = 1 + Дотопит. х (Побл. - ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.обл.– коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для области;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат по области (городе республиканского значения и столице) на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в области (городе республиканского значения и столице) за прошедший год;
Побл. – период отопительного сезона по области (городе республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан согласно данным областей (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год.
Ксельск.РК – средний коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности по стране который определяется по формуле:
Ксельск.РК = (Ксельск.обл. 1 + Ксельск.обл. 2 + … + Ксельск.обл. i)/ЧРК
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:

Ескерту. 54-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-параграф. Жедел медициналық көмек көрсеткені үшін және санитариялық авиацияға арналған тарифтерді қалыптастыру алгоритмі
56. Жедел медициналық көмек станциясының деңгейінде жедел медициналық көмек (бұдан әрі - ЖК) және білікті мамандарды және (немесе) науқасты тасымалдауға байланысты медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілеріне және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес рұқсат ету құжаттары бар денсаулық сақтау ұйымдарына ақы төлеу тіркелген халыққа шақыртулардың 4 жеделдік санатындағы ЖК-ті қоспағанда, жан басына шаққандағы жедел медициналық көмек көрсету норматив және білікті мамандарды және (немесе) науқасты санитариялық автокөлікпен тасымалдауға байланысты медициналық көмек бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57. ЖК көрсететін денсаулық сақтау субъектісіне "БХТ" АЖ-да тіркелген бір бекітілген адамға ЖК көрсетуге арналған жан басына шаққандағы нормативтің есебі айына кешенді формула бойынша жүзеге асырылады:
ЖБШНкеп.ЖК = (ЖБШНҚРкеп.ЖК х ЖТКЖК + ЖБШНҚРкеп.ЖК х (Кқала.тығыз - 1) + ЖБШНҚРкеп.ЖК х (Кауыл.тығыз - 1) + ЖБШНҚРкеп.ЖК х (Кобл.жылу - 1) + ЖБШНҚРкеп.ЖК х (Кобл.ауыл - 1) + ЖБШНҚРкеп.ЖК х (Кэколог - 1))*Каймақ, мұнда:
ЖБШНҚРкеп.ЖК - Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган айқындайтын және Қазақстан Республикасының аумағында бірыңғай болып табылатын түзету коэффициенттерін ескерместен айқындалған айына "БХТ" АЖ-да тіркелген бір бекітілген адамға арналған ЖК базалық жан басына шаққандағы нормативі мынадай формула бойынша есептеледі:
ЖБШНбаз.ЖК(ҚР)= ЖБШНорташ.ЖК(ҚР)/ (ЖТКҚР+ (КҚРқадла.тығыз-1) + (КҚРауыл.тығыз-1) + (КжылуҚР-1) + (КауылҚР-1) + (КэкологҚР-1)), мұнда:
ЖБШНорташ.ЖК(ҚР) - алдағы қаржы жылына арналған ел бойынша айына бір тұрғынға арналған БК көрсетуге арналған жан басына шаққандағы нормативтің орташа компоненті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖБШНорташ.ЖК(ҚР) = VЖК_ҚРҚР / m, мұнда:
VЖК(ҚР) - халыққа ЖК көрсетуге арналған ел бойынша қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемі;
СҚР - халықты еркін тіркеу науқанының нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын ай күнгі жағдай бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген елдің ЖК көрсету бойынша барлық субъектілерге бекітілген халықтың саны;
m - ЖК-ны қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлар саны.
ЖТКҚР - ел халқының жыныстық-жастық құрылымы бойынша "БХТ" АЖ деректері негізінде есептелген ел деңгейінде халықтың медициналық қызметтерді тұтынуының орташа жыныстық-жастық түзету коэффициенті;
К өңір тығыз. - осы сала бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
К өңір тығыз = 1 +С х Т ҚР.орта халық / Т обл. халық, мұнда:
С - облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың халқы тығыздығының облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың халық санынан ауытқуы есепке алынатын салмақ (Пирсон сызықтық корреляция коэффициентінің есебі);
ТҚР.орта халық - алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын кезеңдегі жағдай бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің (бұдан әрі - Статистика комитеті) деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы бойынша орта есеппен халықтың тығыздығы;
Тобл. халық - алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын кезеңдегі жағдай бойынша статистика комитетінің деректеріне сәйкес облыстағы халықтың тығыздығы.
Республикалық маңызы бар қалалар мен облыс орталықтары үшін халық тығыздығының коэффициенті 1-ге тең.
ЖТКҚР = (ЖТКобл 1 + ЖТКобл 2 + .. + ЖТКобл i)/СҚР
ЖТКобл - өңір бойынша халықтың медициналық қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖТКобл = (Собл k/n х ЖТКМСАК(n))/ Собл, мұнда:
Собл - "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің тіркелген халқының саны;
Собл k/n - "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің бекітілген халқының саны жыныстық-жас тобына жататын халықтың к нөмірі N;
ЖТКМСАК(n) - МСАК кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компонентін есептеудің кешенді формуласының кестесіне сәйкес N нөмірі жыныстық-жастық топтың жыныстық-жастық түзету коэффициенті;
ЖК субъектісіне бекітілген халықтың саны және халықтың жыныстық-жастық құрамы алдағы қаржы жылына арналған ЖК көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылатын халықты еркін бекіту науқанының нәтижелері бойынша немесе айдың соңғы күнгі жағдай бойынша "БХТ" АЖ базасындағы Халық бойынша деректер негізінде айқындалады.
ККРжылу - ел бойынша жылыту маусымының ұзақтығын есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ККРжылу = (Кжылу.обл. 1 + Кжылуобл. 2 + … + Кжылу.обл. i)ҚР
Кжылу.обл. = 1 + ШҮжылу. х (Кобл. - КҚР/орт)/ККР/орт., мұнда:
Кжылу.обл - облыс үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
ШҮжылу - өткен жылы облыста (республикалық маңызы бар қалада және астанада) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлемінде жылудың жылдық көлеміне арналған шығындардың үлесі;
Кобл. - алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімі негізінде айқындалған облыс (республикалық маңызы бар қала және Астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орта. - алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы бойынша орта есеппен жылыту маусымының кезеңі.
КҚРауыл - ел бойынша ауылдық жердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алудың орташа коэффициенті:
КҚРауыл = (Кауыл.обл. 1 + Кауыл.обл. 2 + … + Кауыл.обл. i)/СҚР
Кауыл.обл. - облыстар үшін ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

Ксельск.обл. = 1+0,25 х (Чсело/ Чобл. х ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чсело – численность прикрепленного населения к субъекту села, оказывающему СП, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъекту села).
Крегион – поправочный коэффициент, устанавливаемый с целью корректировки тарифа и обеспечения устойчивого функционирования субъектов здравоохранения в регионе.
Сноска. Пункт 57 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
58. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (вводится в действие с 01.01.2019).
59. Тариф за один вызов скорой медицинской помощи в случае привлечения для соисполнения организаций здравоохранения, имеющей разрешительные документы в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях", за один выезд мобильной бригады паллиативной помощи определяется суммой расходов на оказание одной медицинской услуги, которая включает расходы, предусмотренные подпунктами 1), 2), 3) и 7) пункта 3 настоящей Методики.
Расчет тарифа осуществляется по следующей формуле:
Свызов/выезд = Твызов/выезд * K1 + Твызов/выезд * (K2-1) +…+ Твызов/выезд * (Kn-1), где:
Твызов/выезд – тариф за один вызов скорой медицинской помощи в случае привлечения для соисполнения, выезд мобильной бригады паллиативной помощи, рассчитанный без учета поправочных коэффициентов;
K1, Kn – поправочные коэффициенты, применяемые уполномоченным органом с целью корректировки стоимости медицинской услуги с учетом расходов на надбавку к заработной плате за работу в сельской местности, за работу в зонах экологического бедствия в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (далее – ЗРК о соцзащите граждан Приаралья) и от 18 декабря 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (далее – ЗРК о соцзащите граждан СИЯП) и других коэффициентов.
Сноска. Пункт 59 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
60. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
Тв = Vфин / Клс, где:
Тв – тариф за один вызов медицинской помощи, связанной с транспортировкой квалифицированных специалистов и (или) больного санитарным автотранспортом;
Vфин – объем финансирования субъекта здравоохранения на очередной плановый период на оказание медицинской помощи, связанной с транспортировкой квалифицированных специалистов и (или) больного санитарным автотранспортом;
Клс – количество вызовов медицинской помощи, связанной с транспортировкой квалифицированных специалистов и (или) больного санитарным автотранспортом, субъекта здравоохранения на очередной плановый период.

Кауыл.обл. = 1+0,25 х (Сауыл/ Собл. х ШҮауыл), мұнда:
ШҮауыл - ауыл субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге арналған шығындар үлесі;
Сауыл - осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ - да тіркелген, ЖК көрсететін ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны (бұдан әрі - ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны).
Каймақ - тарифті түзету және өңірдегі денсаулық сақтау субъектілерінің тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында белгіленетін түзету коэффициенті.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес рұқсат құжаттары бар денсаулық сақтау ұйымдарын бірлесіп орындау үшін тартылған жағдайда жедел медициналық көмекті бір шақыру тарифі паллиативтік көмектің ұтқыр бригадасының бір шығуы үшін бір медициналық қызметті көрсетуге арналған шығыстар сомасымен айқындалады, ол осы Әдістеменің 3-тармағының 1), 2), 3) және 7) тармақшаларында көзделген шығыстарды қамтиды.
Тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Сқоңырау/шығыс = Тқоңырау/шығыс * K1 + Тқоңырау/шығыс * (K2-1) +…+ Тқоңырау/шығыс * (Kn-1), мұнда:
Тқоңырау/шығыс - түзету коэффициенттерінсіз есептелген паллиативтік көмек мобильді бригадасының орындауы үшін тартылған жағдайда жедел медициналық көмекті бір шақыру тарифі;
K1, Kn - Қазақстан Республикасының "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 30 маусымдағы (бұдан әрі - Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ) және "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 18 желтоқсандағы заңдарына (бұдан әрі - "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 30 маусымдағы заңдарына сәйкес ауылдық жердегі - ҚРЗ СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы) және басқа да коэффициенттер.
Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
60. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

61. Оплата за оказанные медицинские услуги санитарной авиации осуществляется по тарифам на транспортные и медицинские услуги.
Тариф на медицинские услуги санитарной авиации определяется по следующей формуле:
Тму = Vфин мп / Клч, где:
Тму – тариф за один час медицинской услуги санитарной авиации;
Vфин мп – объем финансирования на очередной плановый период на оказание медицинских услуг санитарной авиации;
Клч – количество планируемых часов оказания медицинских услуг.
Тариф на транспортные услуги санитарной авиации включает расходы, связанные с транспортировкой квалифицированных специалистов и (или) больного различными видами транспорта и определяется по средней стоимости предложений потенциальных поставщиков.
Параграф 9. Алгоритм формирования тарифов за оказание медицинской помощи сельскому населению
62. Субъектам здравоохранения районного значения или села, оказывающим комплекс медицинских услуг по перечню форм медицинской помощи, определяемому в соответствии с пунктом 1 статьи 34 Кодекса и подпунктом 1) статьи 10 Закона (далее – субъект села), тарифом для определения объема финансирования является комплексный подушевой норматив на сельское население.
63. Комплексный подушевой норматив на сельское население определяется для субъектов села, оказывающих ПМСП, из расчета на одного сельского жителя, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц и состоит из гарантированного компонента комплексного подушевого норматива на сельское население и СКПН.
Комплексный подушевой норматив на сельское население определяется для субъектов села, не оказывающих ПМСП, из расчета на одного сельского жителя, зарегистрированного в ИС "РПН" по данному району или селу, в месяц и состоит из гарантированного компонента комплексного подушевого норматива на сельское население.
64. Гарантированный компонент комплексного подушевого норматива на сельское население включает затраты, связанные с деятельностью субъекта села по обеспечению комплекса медицинских услуг в рамках ГОБМП и (или) системе ОСМС сельскому населению по видам медицинской помощи, в том числе, доврачебная, квалифицированная, специализированная, медико-социальная, которые оказываются в формах ПМСП, КДП, стационарозамещающей и стационарной медицинской помощи, скорой медицинской помощи в соответствии с пунктом 3 настоящей Методики.
Размер гарантированного компонента комплексного подушевого норматива на сельское население устанавливается в зависимости от структуры субъектов села по формам медицинской помощи (ПМСП, КДП, стационарозамещающая помощь, стационарная помощь, скорая медицинская помощь).

61. Санитариялық авиацияның көрсетілген медициналық қызметтері үшін ақы төлеу көлік және медициналық қызметтерге арналған тарифтер бойынша жүзеге асырылады.
Санитариялық авиацияның медициналық қызметтеріне арналған тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Тмқ = Vмк қарж. / Сс, мұнда:
Тмқ – санитариялық авиацияның медициналық қызметінің бір сағаты үшін тариф;
Vмк қарж. – санитариялық авиацияның медициналық қызметтерін көрсетуге кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Сс – медициналық қызметтер көрсетудің жоспарланып отырған сағаттарының саны.
Санитариялық авиацияның көлік қызметтеріне арналған тариф білікті мамандарды және (немесе) науқасты көліктің түрлі түрлерімен тасымалдауға байланысты шығыстарды қамтиды және әлеуетті қызметтер берушілердің ұсыныстарының орташа құны бойынша айқындалады.
9-параграф. Ауыл тұрғындарына медициналық көмек көрсеткені үшін тарифтерді
қалыптастыру алгоритмі
62. Кодекстің 34-бабының 1-тармағына және Заңның 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес айқындалатын медициналық көмек нысандарының тізбесі бойынша медициналық қызметтер кешенін көрсететін аудандық маңызы бар және ауылдың денсаулық сақтау субъектілеріне (бұдан әрі – ауылдың субъектісі) қаржыландыру көлемін айқындау үшін тариф ауыл тұрғындарына арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив болып табылады.
63. Ауыл тұрғындарына арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив МСАК көрсететін ауыл субъектілері үшін айына "БХТ" АЖ-да тіркелген бір ауыл тұрғынына есептегенде айқындалады және оның құрамында ауыл тұрғындарына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компоненті мен ЖБНЫК бар.
Ауыл тұрғындарына арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив МСАК көрсетпейтін ауыл субъектілері үшін осы өңір немесе ауыл бойынша айына "БХТ" АЖ-да тіркелген бір ауыл тұрғынына есептегенде айқындалады және оның құрамында ауыл тұрғындарына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компоненті бар.
64. Ауыл тұрғындарына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компоненті осы Әдістеменің 3-тармағына сәйкес МСАК, КДК, стационарды алмастыратын және стационарлық медициналық көмек, жедел медициналық көмек нысандарында көрсетілетін медициналық көмектің, оның ішінде дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған, медициналық-әлеуметтік түрлері бойынша ауыл тұрғындарына ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесіндегі медициналық қызметтер кешенін қамтамасыз ету бойынша ауыл субъектісінің қызметімен байланысты шығындарды қамтиды.
Ауыл тұрғындарына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компонентінің мөлшері медициналық көмектің нысандары (МСАК, КДК, стационарды алмастыратын көмек, стационарлық көмек, жедел медициналық көмек) бойынша ауыл субъектілерінің құрылымына байланысты белгіленеді.

Сноска. Пункт 64 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 06.12.2018 № ҚР ДСМ-35 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
65. Стимулирующий компонент комплексного подушевого норматива определяется в соответствии с пунктами 9-11 настоящей Методики.
66. Расчет комплексного подушевого норматива на сельское население в месяц для субъектов села осуществляется:
КПНсело = КПНгар.село + Sскпн, где:
КПНсело – комплексный подушевой норматив на сельское население на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" , в месяц;
Sскпн – сумма СКПН на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту села, в месяц;
КПНгар.село – гарантированный компонент комплексного подушевого норматива на сельское население, в рамках ГОБМП, на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту села, в месяц, который рассчитывается по формуле:
КПНгар.село = КПНбаз.ПМСП х ПВКсело+ КПНбаз. ПМСП х (Кплотн.регион –1) + КПНбаз.ПМСП х (Котопит.обл.–1) + КПНбаз. ПМСП х (Ксельск.обл–1)+ КПНбаз.ПМСП х(Кэкол. – 1) + Vсп/сзт_село/ Чсело/m, где:
КПНбаз.ПМСП – базовый комплексный подушевой норматив ПМСП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, утвержденного уполномоченным органом в соответствии с пунктом 2 статьи 23 Кодекса, который рассчитывается по формуле согласно приложению 1 к настоящей Методики;
ПВКсело – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг сельским населением по региону, который определяется по формуле:
ПВКсело = (Чсело k/n х ПВКПМСП(n))/ Чсело, где:
Чсело– численность прикрепленного сельского населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чсело – численность прикрепленного сельского населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВКПМСП(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно таблице к комплексной формуле расчета гарантированного компонента комплексного подушевого норматива ПМСП;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, определяется на основе данных по населению из базы ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание ПМСП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
Кплотн.регион – коэффициент плотности населения по данной области, который определяется по формуле:
Кплотн.регион = 1 + В х Пнас РК.сред/Пнас обл., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения областей, городов республиканского значения от численности населения областей, городов республиканского значения (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Пнас.РК.сред – плотность населения в среднем по Республике Казахстан согласно данным Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет по статистике) по состоянию на период, который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
Пнас.обл. – плотность населения в области согласно данным Комитета по статистике по состоянию на период, который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год.
Для городов республиканского значения и областных центров коэффициент плотности населения равен 1.
Котопит.обл. = 1 + Дотопит. х (Побл. - ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.обл.– коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для области;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат по области (городе республиканского значения и столице) на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в области (городе республиканского значения и столице) за прошедший год;
Побл. – период отопительного сезона по области (городе республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (городов республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан согласно данным областей (городов республиканского значения и столицы), которые используются для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год.
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:

Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 06.12.2018 № ҚР ДСМ-35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
65. Кешенді жан басына шаққандағы нормативтің ынталандырушы компоненті осы Әдістеменің 9-11-тармақтарына сәйкес айқындалады.
66. КЖНауыл кепіл. - айына "БХТ" АЖ-да тіркелген, ауыл субъектісіне бекітілген бір адамға шаққандағы ауыл тұрғындарына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компоненті, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
КЖНауыл кепіл. = КЖНмсак.баз х ЖТКауыл+ КЖНмсак.баз х (Кауыл.тығыз -1) + КЖНмсак.баз х (Кобл.тығыз.-1) + КЖНмсак.баз х (Кауыл.обл-1)+ КЖНмсак.баз х(Кэкол. - 1) + Vск/сат_ауыл/ Сауыл/m, мұнда:
КЖНбаз.МСАК - Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен, осы Әдістеменің 1-қосымшасына сәйкес формула бойынша есептелетін түзету коэффициенттері есепке алынбай айқындалған, бір айда "БХТ" АЖ-да тіркелген бір бекітілген адамға шаққандағы МСАК базалық кешенді жан басына шаққандағы норматив;
ЖТКауыл - ЖТКауыл - ауыл субъектісі бойынша халықтың МСАК-ты тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖТКауыл = (Сауыл k/n х ЖТКМСАК(n))/ Сауыл, мұнда:
Сауыл - "БХТ" АЖ-да аймақтың тіркелген ауыл халқының саны;
Сауыл - "БХТ" АЖ-да тіркелген халықтың k нөмірі, аймақтың тіркелген ауыл халқының саны жыныстық-жас тобына жататын халықтың N нөмірі;
ЖТКМСАК(n)) - МСАК кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компонентін есептеудің кешенді формуласының кестесіне сәйкес жыныстық-жастық тобының жыныстық-жастық түзету коэффициенті нөмірі n;
МСАК субъектісіне бекітілген халықтың саны және халықтың жыныстық-жас құрамы халықты еркін тіркеу науқанының нәтижелері бойынша немесе алдағы қаржы жылына арналған МСАК көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылатын айдың соңғы күнгі жағдай бойынша "БХТ" АЖ базасынан Халық бойынша деректер негізінде айқындалады.
Ктығыз.өңір-осы сала бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Ктығыз.өңір = 1 +С х ТҚР.орта халық / Тобл.халық, мұнда:
С - облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың халқы тығыздығының облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың халық санынан ауытқуы есепке алынатын салмақ (Пирсон сызықтық корреляция коэффициентінің есебі);
ТҚР.орта халық- алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын кезеңдегі жағдай бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің (бұдан әрі - Статистика комитеті) деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы бойынша орта есеппен халықтың тығыздығы;
Тобл.хал. - алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын кезеңдегі жағдай бойынша статистика комитетінің деректеріне сәйкес облыстағы халықтың тығыздығы.
Республикалық маңызы бар қалалар мен облыс орталықтары үшін халық тығыздығының коэффициенті 1-ге тең.
Кобл.жылу. = 1 + ШҮжылу. х (Кобл. - КҚР/орта.)/ҮҚР/орта., мұнда:
Кобл.жылу. - облыс үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
ШҮжылу - өткен жылы облыста (республикалық маңызы бар қалада және астанада) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлемінде жылудың жылдық көлеміне арналған шығындардың үлесі;
Кобл. - алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімі негізінде айқындалған облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орта.) - алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы бойынша орта есеппен жылыту маусымының кезеңі.
Кобл.ауыл. - облыстар үшін ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

Ксельск.обл. = 1+0,25 х (Чсело/ Чобл. х ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чсело – численность прикрепленного населения к субъекту села, оказывающему ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъекту села).
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и СИЯП.
Кэколог. = (Vпмсп + Vэкол.)/ Vпмсп
Vпмсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего первичную медико-санитарную помощь;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Vсп/сзт_село – годовой объем средств для субъекта села на оказание прикрепленному сельскому населению стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи, который определяется по формуле:
Vсп/сзт_село = Vсп/сзт_село/обл. / ПС сп/сзт_село/обл. х ПС сп/сзт_село, где:
Vсп/сзт_село/обл – годовой объем средств по области на оказание сельскому населению специализированной медицинской помощи в формах стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи на предстоящий финансовый год;
ПСсп/сзт_село/обл. – планируемое количество пролеченных случаев по области на предстоящий финансовый год при оказании сельскому населению специализированной медицинской помощи в формах стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи, которое определяется как сумма пролеченных случаев (ПСсп/сзт_село) по всем субъектам села;
ПС сп/сзт_село – планируемое количество пролеченных случаев по субъекту села на предстоящий финансовый год при оказании прикрепленному сельскому населению специализированной медицинской помощи в формах стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи, которое определяется по формуле:
ПСсп/сзт_село = ПС сп/село + ПС сп/село х %темпсп/село + ПС сзт/село + ПС сзт/село х %темпсзт/село, где:
ПСсп/село – количество пролеченных случаев субъектом села за прошедший год, которым была оказана специализированная медицинская помощь в форме стационарной медицинской помощи среди прикрепленного сельского населения;
ПСсзт/село – количество пролеченных случаев субъектом села за прошедший год, которым была оказана специализированная медицинская помощь в форме стационарозамещающей медицинской помощи среди прикрепленного сельского населения;
%темпсп/село, %темпсзт/село – темп роста или снижения стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи соответственно планируемый на предстоящий финансовый год, выраженный в проценте;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование субъекта села.

Кобл.ауыл. = 1+0,25 х (Сауыл/ Собл. х ШҮауыл), мұнда:
ШҮауыл - ауыл субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге арналған шығындар үлесі;
Сауыл - осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ - да тіркелген МСАК көрсететін ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны (бұдан әрі - ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны).
Түзету экологиялық коэффициенті Арал өңірінің және ССЯП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына сәйкес экологиялық апат аймақтарында және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын қызметкерлерге қосымша ақыларды қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілеріне тағайындалады.
Кэколог. = (Vмсак + Vэкол.)/ Vмсак
Vмсак - медициналық-санитариялық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Vэкол. - Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына және ССЯП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апат аймақтарындағы жұмыс үшін үстеме ақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.
VСК/САК_ауыл - ауыл субъектісі үшін тіркелген ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсетуге арналған қаражаттың жылдық көлемі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
VСК/САК_ауыл = VСК/САК_ауыл/обл / ЕЖС ск/сак_ауыл/обл. х ЕЖС ск/сак_ауыл, мұнда:
VСК/САК_ауыл/обл - алдағы қаржы жылына ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек нысандарында мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге арналған облыс бойынша қаражаттың жылдық көлемі;
ЕЖС ск/сак_ауыл/обл - ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек нысандарында мамандандырылған медициналық көмек көрсету кезінде алдағы қаржы жылына облыс бойынша емделіп шығу жағдайларының жоспарлы саны, ол ауылдың барлық субъектілері бойынша емделіп шығу жағдайларының сомасы ретінде айқындалады (ЕЖССК/САК_ауыл/обл)
ЕЖССК/САК_ауыл/обл - тіркелген ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек нысандарында мамандандырылған медициналық көмек көрсету кезінде алдағы қаржы жылына ауыл субъектісі бойынша емделген жағдайлардың жоспарлы саны, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЕЖССК/САК_ауыл/обл = ЕЖССК/ауыл+ ЕЖССК/ауыл х %ӨҚск/ауыл + ӨҚ сак/ауыл + ЕЖССАК/ауыл х %ӨҚсак/ауыл, мұнда:
ЕЖССК/ауыл - тіркелген ауыл халқы арасында стационарлық медициналық көмек нысанында мамандандырылған медициналық көмек көрсетілген ауыл субъектісінің өткен жылы емделіп шыққан жағдайларының саны;
ЕЖССАК/ауы - тіркелген ауыл халқы арасында стационарды алмастыратын медициналық көмек нысанында мамандандырылған медициналық көмек көрсетілген ауыл субъектісінің өткен жылы емделіп шыққан жағдайларының саны;
% ӨҚск/ауыл, % ӨҚ сак/ауыл - алдағы қаржы жылына жоспарланған, тиісінше стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмектің өсу немесе төмендеу қарқыны, пайызда көрсетілген;
m - ауыл субъектісін қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны.

Сноска. Пункт 66 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
67. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (вводится в действие с 01.01.2019).
Параграф 10. Алгоритм формирования поправочного коэффициента к тарифам на медицинские услуги для субъекта здравоохранения, введенного в эксплуатацию в рамках реализации проекта государственно-частного партнерства
Сноска. Методика дополнена параграфом 10 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
68. Поправочный коэффициент для субъектов ГЧП применяется к тарифам, отображенным в Алгоритме формирования поправочного коэффициента к тарифам на медицинские услуги для субъекта здравоохранения, введенного в эксплуатацию в рамках реализации проекта государственно-частного партнерства (далее – Алгоритм), во избежание дублирования выплат компенсаций операционных (эксплуатационных) затрат из республиканского/местного бюджетов с выплатами в рамках ГОБМП и/или ОСМС, направленными на возмещение эксплуатационных расходов.
69. Для расчета поправочного коэффициента для проекта ГЧП, необходимо провести анализ по историческим данным действующих субъектов здравоохранения.
70. Выбор и согласование перечня субъектов здравоохранения, а также утверждение количества и наименования субъектов здравоохранения проводится организацией, определенной уполномоченным органом.
71. По утвержденному перечню субъектов здравоохранения организация, определенная уполномоченным органом, производит постатейный сбор информации за прошлый год о расходах для расчета предварительного коэффициента:
1) расходы, понесенные субъектом здравоохранения, включаются в медицинскую часть расходов и подлежат возмещению субъекту здравоохранения за счет тарифа на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и/или ОСМС;
2) расходы, понесенные частным партнером, включаются в эксплуатационную часть расходов и подлежат выплате частному партнеру за счет тарифа ГОБМП и/или ОСМС;
Расходы, собранные постатейно за прошлый год организацией, определенной уполномоченным органом, утверждаются соответствующим документом.
72. Организация, определенная уполномоченным органом, производит расчет предварительного коэффициента по субъектам здравоохранения:
1) расчет предварительного коэффициента проводится для каждого субъекта здравоохранения отдельно и на основе данных о фактических общих расходах, отображенных в пункте 68 и в подпунктах 1) и 2) пункта 71 настоящего Алгоритма;

Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
67. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру шеңберінде пайдалануға берілген денсаулық сақтау субъектісі үшін медициналық қызмет көрсетуге арналған тарифтерге түзету коэффициентін қалыптастыру алгоритмі
Ескерту. Әдістеме 10-параграфпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
68. МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициенті пайдалану шығыстарын өтеуге бағытталған ТМККК және/немесе МӘМС шеңберінде төлемдермен республикалық/жергілікті бюджеттерден операциялық (пайдалану) шығындарының өтемақыларын төлеудің қайталануын болдырмау үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру шеңберінде пайдалануға енгізілген денсаулық сақтау субъектісі үшін медициналық қызметтерге арналған тарифтерге түзетуші коэффициентті қалыптастыру алгоритмінде (бұдан әрі - Алгоритм) көрсетілген тарифтерге қолданылады.
69. МЖӘ жобасы үшін тузету коэффициентін есептеу үшін қолданыстағы денсаулық сақтау субъектілерінің тарихи деректері бойынша талдау жүргізу қажет.
70. Денсаулық сақтау субъектілерінің тізбесін іріктеу және келісу, сондай-ақ денсаулық сақтау субъектілерінің саны мен атауын бекіту уәкілетті орган айқындаған ұйыммен жүргізіледі.
71. Денсаулық сақтау субъектілерінің бекітілген тізімі бойынша, уәкілетті орган айқындаған ұйым алдын ала коэффициентті есептеу үшін шығыстар туралы өткен жылғы ақпаратты баптар бойынша жинайды:
1) денсаулық сақтау субъектiсi жұмсаған шығыстар медициналық бөлiмге қосылады және ТМККК және/немесе МӘМС шеңберiнде көрсетілетін медициналық қызмет тарифi есебiнен денсаулық сақтау субъектiсiне өтеуге жатады;
2) жеке әріптестің шығындары шығындардың пайдалану бөлігіне қосылады және ТМККК және/немесе МӘМС тарифі есебінен жеке әріптеске төленеді;
Уәкілетті орган айқындаған ұйымның өткен жылғы баптар бойынша жинаған шығыстары тиісті құжатпен бекітіледі.
72. Уәкiлеттi орган айқындаған ұйым денсаулық сақтау субъектiлерi бойынша алдын ала коэффициентiн есептейдi:
1) алдын ала коэффициентті есептеу әрбiр денсаулық сақтау субъектiсi үшiн бөлек және осы Алгоритмнің 68-тармаққа және 71-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген нақты жалпы шығыстар туралы деректер негiзiнде жүзеге асырылады;

2) медицинские и эксплуатационные фактические расходы согласно пункту 68 и подпунктам 1) и 2) пункта 71 заполняются на основании приложения 4 настоящей Методики;
3) расчет предварительного коэффициента для субъекта здравоохранения, определяется по следующей формуле:
КПК(N)=Рэкс/Рфр, где
КПК(N)– предварительный коэффициент;
Рэкс – сумма эксплуатационных расходов медицинской организации, которая определяется в соответствии с пунктом 3 и подпунктом 2) пункта 71 настоящей Методики;
Рфр – сумма фактических расходов медицинской организации, которая определяется в соответствии с пунктом 3 и подпунктами 1) и 2) пункта 71 настоящего Алгоритма.
73. Организация, определенная уполномоченным органом, производит расчет поправочного коэффициента для субъекта здравоохранения, введенного в эксплуатацию в рамках реализации проекта ГЧП следующим образом:
1) на основании полученных расчетов предварительного коэффициента для субъектов здравоохранения, производится расчет поправочного коэффициента для субъектов ГЧП, по следующей формуле и на основании приложения 5 настоящей Методики:
КП = (Кпк1+Кпк2+Кпк3+⋯+Кпк(N))/N, где
КП – поправочный коэффициент для субъектов ГЧП;
КПК1, КПК2, КПК3 и КПКN – предварительный коэффициент рассчитанный для каждого субъекта здравоохранения, на основании подпункта 3) пункта 72 настоящего Алгоритма.
2) рассчитанный поправочный коэффициент для субъектов ГЧП применятся к субъекту здравоохранения, действующего в рамках реализации проекта ГЧП;
3) поправочный коэффициент для субъектов ГЧП округляется до четвертого знака после запятой;
4) для каждого нового проекта ГЧП рассчитывается свой индивидуальный поправочный коэффициент на основании настоящего Алгоритма.
74. Распределение суммы тарифа на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и/или ОСМС с учетом поправочного коэффициента для субъектов ГЧП осуществляется следующим образом:
1) сумма тарифа на медицинские услуги, оказываемых в рамках ГОБМП и/или ОСМС, умножается на утвержденный поправочный коэффициент для субъектов ГЧП (КП), рассчитанный в соответствии пунктом 73 настоящего Алгоритма. Полученная в результате сумма будет являться суммой, подлежащей выплате Частному партнеру в счет понесенных эксплуатационных (операционных) расходов (частично или полностью);
2) сумма тарифа на медицинские услуги, оказываемых в рамках ГОБМП и/или ОСМС за вычетом доли эксплуатационных затрат, подлежащих выплате частному партнеру согласно подпункту 1) настоящего пункта настоящего Алгоритма, возмещается субъекту здравоохранения в счет понесенных затрат на медицинское обеспечение субъекта здравоохранения в рамках существующих процедур и правил.

2) нақты медициналық және пайдалану шығыстары осы Әдістемеге 4-қосымша негізінде 68-тармаққа және 71-тармақтың 1) және 2) тармақшаларына сәйкес толтырылады;
3) денсаулық сақтау субъектісі үшін алдын ала коэффициент есептеу мынадай формула бойынша анықталады:
КПК(N) = ШпайдНШ , мұнда
КПК(N) - алдын ала коэффициент;
Шпайд - осы Әдістеменің 3-тармағына және 71-тармағының 2) тармақшасына сәйкес анықталатын медициналық ұйымның пайдалану шығыстарының жиынтығы;
Шнш - осы Алгоритмнің 3-тармағына және 71-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес анықталатын медициналық ұйымның нақты шығыстарының жиынтығы.
73. Уәкілетті орган айқындаған ұйым МЖӘ жобасын іске асыру шеңберінде пайдалануға енгізілген денсаулық сақтау субъектісі үшін түзету коэффициентін мынадай түрде жүргізеді:
1) денсаулық сақтау субъектілері үшін алынған алдын ала коэффициенттердің есептері негізінде мынадай формула бойынша және осы Әдістемеге 5-қосымшаның негізінде МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициентін есептеуді жүргізеді:
КП = (Кпк1+Кпк2+Кпк3+⋯+Кпк(N))/N , мұнда
КП - МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициенті;
КПК1, КПК2, КПК3 және КПКN - осы Алгоритмнің 72-тармағының 3) тармақшасы негізінде әрбiр денсаулық сақтау субъектiсi үшiн есептелген алдын ала коэффициент.
2) есептелген МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициенті МЖӘ жобасының шеңберіңде жұмыс істейтін денсаулық сақтау субъектісіне қолданылады;
3) МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициенті үтірден кейін төртінші таңбаға дейін дөңгелектенеді;
4) осы Алгоритмнің негізінде әрбір жаңа МЖӘ жобасы үшін өзінің жеке түзету коэффициенті есептеледі.
74. МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициентін ескере отырып, ТМККК және/немесе МӘМС шеңберінде көрсетілетін медициналық қызмет тарифінің сомасын бөлу мынадай түрде жүзеге асырылады:
1) осы Алгоритмнің 73-тармағына сәйкес есептелген ТМККК және/немесе МӘМС шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтің сомасы бекітілген МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициентіне (КП) көбейтіледі. Нәтижесінде алынған сома жеке әріптеске келтірілген пайдалану (операциялық) шығыстар есебінен (ішінара немесе толық) төленетін сома болып табылады;
2) осы Алгоритмнің 76-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жеке әріптеске төленуге жататын пайдалану шығындарының үлесін шегеріп тастағанда ТМККК және/немесе МӘМС шеңберінде көрсететін медициналық қызметтерге арналған тарифтің сомасы, денсаулық сақтау субъектісіне қолданыстағы рәсімдер мен қағидалар шеңберінде медициналық қамтамасыз ету үшін келтірілген шығындар есебінен өтеледі.

75. Утверждение поправочного коэффициента для субъектов ГЧП осуществляется следующим образом:
1) рассчитанный поправочный коэффициент для субъекта здравоохранения, введенного в эксплуатацию в рамках реализации проекта ГЧП утверждается в организации, определенной уполномоченным органом;
2) пересмотр поправочного коэффициента для субъектов ГЧП подлежит перерасчету и утверждению по согласованию сторон, но не чаще одного раза в год.
Приложение 1
к Методике формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Комплексная формула расчета гарантированного компонента комплексного подушевого норматива амбулаторно-поликлинической помощи
1. Расчет гарантированного компонента комплексного подушевого норматива ПМСП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту ПМСП, в месяц, осуществляется по комплексной формуле:
КПНгар.ПМСП = КПНбаз.ПМСП х ПВКПМСП + КПНбаз.ПМСП х (Кплотн.оегион - 1) + КПНбаз.ПМСП х (Котопит.обл - 1) + КПНбаз.ПМСП х (Кэколог. - 1), где
КПНбаз.ПМСП – базовый комплексный подушевой норматив ПМСП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, утвержденного уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса для субъектов ПМСП на предстоящий финансовый год, который определяется по формуле, согласно пункту 2 настоящего приложения;
ПВКобл – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением по региону, который определяется по формуле:
ПВКобл = (Чобл k/n х ПВКПМСП(n))/ Чобл, где:
Чобл – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чобл k/n – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВКПМСП(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно таблице к комплексной формуле расчета гарантированного компонента комплексного подушевого норматива ПМСП;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, определяется на основе данных по населению из базы ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание ПМСП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
Кплотн.регион – коэффициент плотности населения по данной области, который определяется по формуле:
Кплотн.регион = 1 + В х Пнас РК.сред/Пнас обл., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения областей, городов республиканского значения от численности населения областей, городов республиканского значения (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Пнас.РК.сред – плотность населения в среднем по Республике Казахстан согласно данным Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет по статистике) по состоянию на период, который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
Пнас.обл. – плотность населения в области согласно данным Комитета по статистике по состоянию на период, который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год.
Для городов республиканского значения и областных центров коэффициент плотности населения равен 1.
Котопит.обл. = 1 + Дотопит. х (Побл. - ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.обл.– коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для области;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат по области (городе республиканского значения и столице) на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в области (городе республиканского значения и столице) за прошедший год;
Побл. – период отопительного сезона по области (городе республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан согласно данным областей (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год.
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:

75. МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициентін бекіту мынадай түрде жүзеге асырылады:
1) МЖӘ жобасын іске асыру шеңберінде пайдалануға енгізілген денсаулық сақтау субъектісі үшін есептелген түзету коэффициенті уәкілетті орган айқындаған ұйымда бекітеді;
2) МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициентін қайта қарау тараптардың келісімімен, бірақ жылына бір реттен артық емес қайта есептелуге және бекітілуге жатады.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және
міндетті әлеуметтік
медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге арналған
тарифтерді қалыптастыру
әдістемесіне
1-қосымша
Амбулаториялық-емханалық көмектің кешенді жан басына шаққандағы нормативін
есептеудің кешенді формуласы
1. МСАК субъектісіне "БХТ" АЖ-да тіркелген бір бекітілген адамға арналған МСАК кешенді жан басына шаққандағы нормативінің кепілдік берілген компонентін айына есептеу кешенді формула бойынша жүзеге асырылады:
КЖНкепілМСАК= КЖНбаз.МСАК х ЖКТМСАК + КЖНбаз.МСАК х (Ктығыз.қала - 1) + КЖНбаз.МСАК х (Ктығыз.ауыл - 1) + КЖНбаз.МСАК х (Ктығыз.обл - 1) + КЖНбаз.МСАК х (Кэколог. - 1), мұнда:
КЖНбаз.МСАК - осы қосымшаның 2-тармағына сәйкес формула бойынша анықталатын МСАК субъектілері үшін Кодекстің 23-бабы 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган түзету коэффициенттерін есепке алмай бекіткен, айына "БХТ" АЖ-да алдағы қаржы жылына тіркелген бір бекітілген адамға шаққандағы МСАК базалық кешенді жан басына шаққандағы норматив;
ЖТКобл - өңір бойынша халықтың медициналық қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖТКобл = (Собл k/n х ЖТКМСАК(n))/ Собл, мұнда:
Чобл - "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің тіркелген халқының саны;
Собл k/n - "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің бекітілген халқының саны жыныстық-жас тобына жататын халықтың к нөмірі N;
ЖТКМСАК(n) - МСАК кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компонентін есептеудің кешенді формуласының кестесіне сәйкес N нөмірі жыныстық-жастық топтың жыныстық-жастық түзету коэффициенті;
МСАК субъектісіне бекітілген халықтың саны және халықтың жыныстық-жас құрамы алдағы қаржы жылына арналған МСАК көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылатын халықты еркін бекіту науқанының нәтижелері бойынша немесе айдың соңғы күнгі жағдай бойынша "БХТ" АЖ базасынан Халық бойынша деректер негізінде айқындалады.
Ктығыз.өңір = 1 +С х ТҚР.орта халық / Тобл.халық, мұнда:
С - облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың халқы тығыздығының облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың халық санынан ауытқуы есепке алынатын салмақ (Пирсон сызықтық корреляция коэффициентінің есебі);
ТҚР.орта халық- алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын кезеңдегі жағдай бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің (бұдан әрі - Статистика комитеті) деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы бойынша орта есеппен халықтың тығыздығы;
Тобл.хал. - алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын кезеңдегі жағдай бойынша статистика комитетінің деректеріне сәйкес облыстағы халықтың тығыздығы.
Республикалық маңызы бар қалалар мен облыс орталықтары үшін халық тығыздығының коэффициенті 1-ге тең.
Кобл.жылу. = 1 + ШҮжылу. х (Кобл. - КҚР/орташ.)/ КҚР/орташ., мұнда:
Кобл.жылу. - облыс үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
ШҮжылу - өткен жылы облыста (республикалық маңызы бар қалада және астанада) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлемінде жылудың жылдық көлеміне арналған шығындардың үлесі;
Кобл - алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімі негізінде айқындалған облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орташ. - алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы бойынша орта есеппен жылыту маусымының кезеңі.
Кобл.ауыл - облыстар үшін ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады::

2. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
3. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
4. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
5. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (вводится в действие с 01.01.2020).
Таблица
к комплексной формуле расчета
гарантированного компонента
комплексного подушевого
норматива амбулаторно-
поликлинической помощи
Половозрастные поправочные коэффициенты
Пол
Мужчины
Женщины
Возраст
Половозрастные поправочные коэффициенты

2. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.12.2019 № ҚР ДСМ-157 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Амбулаториялық-емханалық
көмектің кешенді жан басына
шаққандағы нормативін есептеудің
кешенді формуласына кесте
Жыныстық-жастық түзету коэффициенттері
Жынысы
Ерлер
Әйелдер
Жасы
Жыныстық-жастық түзету коэффициенттері

1. Расчет СКПН осуществляется последовательно в следующем порядке:
шаг 1: Определение плановой суммы СКПН в расчете на одного жителя в месяц на уровне республики осуществляется по формуле:
Vскпн_рк = Чнас.рк * Sскпн_рк * m год, где:
Vскпн рк – годовой объем финансирования СКПН по республике;
Чнас_рк – численность населения по республике на дату месяца, которая используется для расчета финансирования на предстоящий финансовый год по данным Комитета по статистике, подлежащая корректировке в соответствии с данными численности населения, зарегистрированной в ИС "РПН", или по данным ИС "РПН";
Sскпн_рк – фиксированное значение СКПН на 1 жителя, равное 100 тенге;
mгод – количество месяцев в плановом финансовом году, в которых будет осуществляться выплата сумм СКПН.
шаг 2: определение планового годового объема финансирования СКПН по региону осуществляется по формуле:
Vскпн рег.= Чнас.рег. * Sскпн_рк * mгод, где:
Vскпн рег. – годовой объем финансирования СКПН по региону;
Чнас.рег. – численность прикрепленного населения по региону, зарегистрированная в ИС "РПН", используемая для исчисления бюджета в текущем финансовом году;
Sскпн_рк – фиксированное значение СКПН на 1 жителя, равное 100 тенге;
mгод – количество месяцев в плановом финансовом году для расчета СКПН.
Объем финансирования СКПН по региону в месяц определяется путем деления на число месяцев в плановом финансовом году для расчета СКПН, (Vскпн рег./мес.).
шаг 3: определение планового годового объема финансирования СКПН для субъекта ПМСП осуществляется по формуле:
Vскпн мо_план= Чпмсп *Sскпн_ркмо * m, где:
Vскпн мо_план – плановый годовой объем финансирования СКПН субъекта ПМСП;
Чпмсп – численность прикрепленного населения к субъекту ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
Sскпн_рк – фиксированное значение СКПН на 1 жителя, равное 100 тенге;
Кмо – коэффициент соответствия конкретного субъекта ПМСП комплексности оказания услуг ПМСП, равный 1,0;
m – количество месяцев в плановом финансовом году, в которых будет осуществляться выплата сумм СКПН.
Плановый объем финансирования СКПН по субъекту ПМСП в месяц определяется путем деления на число месяцев в плановом финансовом году для расчета СКПН.
шаг 4: расчет суммы СКПН за достигнутый конечный результат работы субъекта ПМСП до уровня субъекта ПМСП за отчетный период осуществляется в четыре этапа:
1-й этап: оценка достижения субъектом ПМСП целевого значения индикаторов конечного результата за отчетный период (
ППИ):
Определение целевого значения индикаторов оценки достигнутых конечных результатов работы субъекта ПМСП (далее – индикатор конечного результата) осуществляется по формуле:
Ц = Ип – Ип х N, где:
Ц – целевое значение индикатора конечного результата, достигнутое в отчетном периоде;

1. ЖБНЫК-ны есептеу реттілікпен мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1-қадам: республика деңгейінде айына бір тұрғынға есептегендегі ЖБНЫК-ның жоспарлы сомасын айқындау мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Vжбнык қр – республика бойынша ЖБНЫК-ны қаржыландырудың жылдық көлемі;
Сқр_хал. – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың күнінде Статистика комитетінің деректері бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген халық санының деректеріне немесе "БХТ" АЖ-ның деректеріне сәйкес түзетілуі тиіс республика бойынша халық саны;
Sжбнык_қр – 100 теңгеге тең 1 тұрғынға ЖБНЫК тіркелген мәні;
mжыл – ЖБНЫК сомаларын төлеу жүзеге асырылатын жоспарлы қаржы жылындағы айлардың саны.
2-қадам: өңір бойынша ЖБНЫК-ны қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемін айқындау мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Vөңір.жбнык – өңір бойынша ЖБНЫК-ны қаржыландырудың жылдық көлемі;
Сөңір.хал. – ағымдағы қаржы жылындағы бюджетті есептеу үшін пайдаланылатын, "БХТ" АЖ-да тіркелген, өңір бойынша бекітілген халықтың саны;
Sжбнык қр – 100 теңгеге тең 1 тұрғынға ЖБНЫК тіркелген мәні;
mжыл – ЖБНЫК-ны есептеу үшін жоспарлы қаржы жылындағы айлардың саны.
Айына өңір бойынша ЖБНЫК-ны қаржыландыру көлемі ЖБНЫК-ны есептеу үшін жоспарлы қаржы жылындағы айлардың санына бөлу арқылы айқындалады (Vөңір жбнык./ай).
3-қадам: МСАК субъектісі үшін ЖБНЫК-ны қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемін айқындау мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Vжбнык мұ жоспар – МСАК субъектісінің ЖБНЫК-ны қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемі;
Смсак – халықты еркін бекіту науқанының нәтижелері бойынша немесе алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын айдың күніндегі ахуал бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, МСАК субъектісіне бекітілген халықтың саны;
Sжбнык қр – 100 теңгеге тең 1 тұрғынға ЖБНЫК тіркелген мәні;
Кмұ – 1,0-ге тең, ТМККК шеңберінде МСАК қызметтерін көрсету кешенділігіне МСАК-тың нақты субъектісінің сәйкес келу коэффициенті;
m – ЖБНЫК сомаларын төлеу жүзеге асырылатын жоспарлы қаржы жылындағы айлардың саны.
Айына МСАК субъектісі бойынша ЖБНЫК-ны қаржыландырудың жоспарлы көлемі ЖБНЫК-ны есептеу үшін жоспарлы қаржы жылындағы айлардың санына бөлу арқылы айқындалады.
4-қадам: есепті кезеңдегі МСАК субъектісінің деңгейіне дейін МСАК субъектісі жұмысының қол жеткізілген түпкілікті нәтижесі үшін ЖБНЫК сомасын есептеу төрт кезеңде жүзеге асырылады:
1-кезең: МСАК субъектісінің есепті кезеңдегі түпкілікті нәтиже индикаторларының нысаналы мәніне қол жеткізуін бағалау (
ИКК):
МСАК субъектісі жұмысының қол жеткізілген түпкілікті нәтижелерін бағалау индикаторларының (бұдан әрі – түпкілікті нәтиже индикаторы) нысаналы мәнін айқындау мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
М = Ид – Ид х N, мұнда:
М – есепті кезеңде қол жеткізілген түпкілікті нәтиже индикаторының нысаналы мәні;

Ип – пороговое значение индикатора конечного результата, которое было достигнуто в прошлом отчетном периоде, устанавливается уполномоченным органом по согласованию с регионами и рассчитывается по способу вычисления согласно таблице максимально возможных баллов для субъектов ПМСП в разрезе профилей территориальных участков согласно таблице 1 к комплексной формуле расчета стимулирующего компонента комплексного подушевого норматива амбулаторно-поликлинической помощи (далее – таблица 1);
N – ожидаемый эффект по улучшению индикаторов конечного результата по итогам отчетного периода, устанавливаемый уполномоченным органом по согласованию с регионами. При установлении N необходимо учитывать следующее:
1) если N устанавливает снижение порогового значения индикатора конечного результата, тогда N применяется в положительном значении (Nсниж);
2) если N устанавливает увеличение значения индикатора конечного результата, тогда N применяется в отрицательном значении (Nповыш);
3) если целевое значение индикатора конечного результата должно быть достигнуто в определенном значении, тогда Ц = N.
Определение текущего значения индикаторов оценки достигнутых конечных результатов работы субъекта ПМСП за отчетный период осуществляется в следующем порядке:
1) формирование индикаторов конечного результата в информационной системе "Дополнительный компонент к тарифу первичной медико-санитарной помощи" (далее – ИС "ДКПН") осуществляется:
на основе баз данных информационных систем "РПН", "ЭРОБ", "Система управления качеством медицинских услуг", "Электронный регистр диспансерных больных" и (или) "Национальный регистр больных туберкулезом" (далее – база данных), а также результатов государственного контроля в сфере оказания медицинских услуг, в соответствии с индикатором оценки достигнутых результатов работы субъектов здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную помощь, согласно таблице 2 к комплексной формуле расчета стимулирующего компонента комплексного подушевого норматива амбулаторно-поликлинической помощи (далее – таблица 2);
ежемесячно с ежедневной периодичностью обновления данных из базы данных в автоматизированном режиме;
в полном объеме, соответствующему данным из баз данных;
корректно, то есть выгрузка осуществлена в соответствии с требованиями, определенными в таблице 2 и Перечнем кодов Международной классификации болезней, учитываемым при расчете индикаторов оценки достигнутых результатов работы организации первичной медико-санитарной помощи согласно таблице 3 к комплексной формуле расчета стимулирующего компонента комплексного подушевого норматива амбулаторно-поликлинической помощи (далее – таблица 3);

Ид – өткен есепті кезеңде қол жеткізілген түпкілікті нәтиже индикаторының деңгейлес мәні өңірлермен келісім бойынша уәкілетті органмен белгіленеді және Амбулаториялық-емханалық көмектің кешенді жан басына шаққандағы нормативін есептеудің кешенді формуласына 1-кестеге (бұдан әрі – 1-кесте) сәйкес аумақтық учаскелер бейіндерінің бөлінісінде МСАК субъектілері үшін ең жоғары мүмкін балдар кестесіне сәйкес есептеу әдісі бойынша есептеледі;
N – өңірлермен келісім бойынша уәкілетті орган белгілейтін есепті кезең қорытындысы бойынша түпкілікті нәтиже индикаторларын жақсарту жөніндегі болжалды әсер. N-ды белгілеу кезінде мыналарды есепке алу қажет:
1) егер N түпкілікті нәтиже индикаторының деңгейлес мәнінің төмендеуін белгілесе, онда N оң мәнде қолданылады (Nтөмен);
2) егер N түпкілікті нәтиже индикаторы мәнінің ұлғаюын белгілесе, онда N теріс мәнде қолданылады (Nжоғар);
3) егер түпкілікті нәтиже индикаторының нысаналы мәніне белгілі бір мәнде қол жеткізілуі тиіс болса, онда М = N.
Есепті кезеңдегі МСАК субъектісі жұмысының қол жеткізілген түпкілікті нәтижелерін бағалау индикаторларының ағымдағы мәнін айқындау мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек тарифіне қосымша компонент" (бұдан әрі – "ЖБНҚК" АЖ) ақпараттық жүйесінде түпкілікті нәтиже индикаторларын қалыптастыру:
Амбулаториялық-емханалық көмектің кешенді жан басына шаққандағы нормативін есептеудің кешенді формуласына 2-кестеге (бұдан әрі – 2-кесте) сәйкес медициналық-санитариялық алғашқы көрсететін денсаулық сақтау субъектілері жұмысының қол жеткізілген нәтижелерін бағалау индикаторына сәйкес "БХТ", "ОНЭТ", "Медициналық қызметтердің сапасын басқару жүйесі", "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" және (немесе) "Туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркелімі" ақпараттық жүйелері дерекқорларының (бұдан әрі – дерекқор), сондай-ақ медициналық қызметтер көрсету саласындағы мемлекеттік бақылау нәтижесінің негізінде;
ай сайын автоматтандырылған режімде дерекқордағы деректерді жаңартудың күн сайынғы мерзімділігімен;
дерекқордағы деректерге сәйкес келетін толық көлемде;
нақты жүзеге асырылады, яғни жүктелім 2-кестеде айқындалған талаптарға және Амбулаториялық-емханалық көмектің кешенді жан басына шаққандағы нормативін есептеудің кешенді формуласына 3-кестеге (бұдан әрі – 3-кесте) сәйкес медициналық-санитариялық алғашқы көрсететін ұйымы жұмысының қол жеткізілген нәтижелерін бағалау индикаторларын есептеу кезінде есепке алынатын Халықаралық аурулар жіктемесінің Кодтар тізбесіне сәйкес жүзеге асырылған;

2) расчет текущего значения по индикаторам конечного результата (Ит) за отчетный период осуществляется в автоматизированном режиме в ИС "ДКПН" на основе данных, выгруженных из базы данных, и определяется по формуле:
Ит = Кчз х Ни, где:
Ит– текущее значение по индикаторам конечного результата за отчетный период;
Кч – агрегированные количественные данные по числителю для расчета конкретного индикатора конечного результата за отчетный период в соответствии с требованиями, определенными согласно таблицам 2 и 3;
Кз– агрегированные количественные данные по знаменателю для расчета конкретного индикатора конечного результата за отчетный период в соответствии с требованиями, определенными согласно таблицам 2 и 3;
Ни – значение единицы расчета конкретного индикатора конечного результата, определенное согласно таблице 2.
Исключением являются индикаторы с ожидаемым эффектом "отсутствие". Для данных индикаторов текущее значение по индикаторам конечного результата (Ит) за отчетный период определяется по формуле:
Ит = Кч, где:
Ит– текущее значение по индикаторам конечного результата за отчетный период;
Кч – агрегированные количественные данные по числителю для расчета конкретного индикатора конечного результата за отчетный период в соответствии с требованиями, определенными согласно таблицам 2 и 3.
Оценка достигнутых конечных результатов работы организаций ПМСП в баллах выполняется последовательно в следующем порядке за отчетный период:
1) вычисляется приведенный показатель индикатора конечного результата (ППИ) в баллах, который отражает уровень достижения его целевого значения по отношению к максимальному баллу, по формуле:
для индикатора конечного результата, по которому установлено целевое значение (Ц) при Nсниж:
ППИ = Ц х ИВК/ Ит, где:
ППИ – приведенный показатель индикатора конечного результата (далее – фактический балл);
Ит– текущее значение по индикаторам конечного результата за отчетный период;
ИВК – максимальное значение балла по конкретному индикатору конечного результата;
Ц – целевое значение индикатора конечного результата, которое должно быть достигнуто в отчетном периоде.
В случае если ППИ превышает максимальном значении (ИВК), то ППИ устанавливается в своем максимальном значении (ИВК);
для индикатора конечного результата, по которому установлено целевое значение (Ц) при Nповыш:
ППИ = Ит х ИВК / Ц, где:
В случае если ППИ превышает максимальном значении (ИВК), то ППИ устанавливается в своем максимальном значении (ИВК);
для индикатора конечного результата, по которому установлено целевое значение (Ц) равное 0:
в случае если Ит = 0, то ППИ устанавливается в своем максимальном значении (ИВК);

2) есепті кезеңдегі түпкілікті нәтиже индикаторлары бойынша ағымдағы мәнді (Иа) есептеу дерекқорлардан жүктелген деректердің негізінде "ЖБНҚК" АЖ-да автоматтандырылған режімде жүзеге асырылады және мынадай формула бойынша айқындалады:
Иа – есепті кезеңдегі түпкілікті нәтиже индикаторлары бойынша ағымдағы мән;
Са – 2 және 3-кестелерге сәйкес айқындалған талаптарға сәйкес есепті кезеңдегі түпкілікті нәтиженің нақты индикаторын есептеу үшін алым бойынша біріктірілген сандық деректер;
Сб – 2 және 3-кестелерге сәйкес айқындалған талаптарға сәйкес есепті кезеңдегі түпкілікті нәтиженің нақты индикаторын есептеу үшін бөлгіш бойынша біріктірілген сандық деректер;
Ни – 2-кестеге сәйкес айқындалған түпкілікті нәтиженің нақты индикаторын есептеу бірлігінің мәні.
"Жоқтық" деген болжалды әсері бар индикаторлар ерекше болып табылады. Осы индикаторлар үшін есепті кезеңдегі түпкілікті нәтиже индикаторлары бойынша ағымдағы мән (Иа) мынадай формула бойынша айқындалады:
Иа = Са, мұнда:
Иа – есепті кезеңдегі түпкілікті нәтиже индикаторлары бойынша ағымдағы мән;
Са – 2 және 3-кестелерге сәйкес айқындалған талаптарға сәйкес есепті кезеңдегі түпкілікті нәтиженің нақты индикаторын есептеу үшін алым бойынша біріктірілген сандық деректер.
Балдармен есепті кезеңдегі МСАК ұйымдары жұмысының қол жеткізілген түпкілікті нәтижесін бағалау реттілікпен мынадай тәртіппен орындалады:
1) балдармен ең жоғары балға қатысты нысаналы мәніне қол жеткізу деңгейін көрсететін түпкілікті нәтиже индикаторының келтірілген көрсеткіші (ИКК) мынадай формула бойынша есептеледі:
Nтөмен-дегі нысаналы мән (М) белгіленген түпкілікті нәтиже индикаторы үшін:
ИКК = М х ИЖК/ Иа, мұнда:
ИКК – түпкілікті нәтиже индикаторының келтірілген көрсеткіші (бұдан әрі - нақты балл);
Иа – есепті кезеңдегі түпкілікті нәтиже индикаторлары бойынша ағымдағы мән;
ИЖК – түпкілікті нәтиженің нақты индикаторы бойынша балдың ең жоғары мәні;
М – есепті кезеңде қол жеткізілуі тиіс түпкілікті нәтиже индикаторының нысаналы мәні.
Егер ИКК ең жоғары мәннен (ИЖК) жоғары болса, онда ИКК өз ең жоғары мәнінде (ИЖК) белгіленеді;
Nжоғар-дағы нысаналы мән (М) белгіленген түпкілікті нәтиже индикаторы үшін:
ИКК = Иа х ИЖК / М, мұнда:
Егер ИКК ең жоғары мәннен (ИЖК) жоғары болса, онда ИКК өз ең жоғары мәнінде (ИЖК) белгіленеді;
0-ге тең нысаналы мән (М) белгіленген түпкілікті нәтиже индикаторы үшін:
егер Иа =0 болса, онда ИКК өз ең жоғары мәнінде (ИЖК) белгіленеді;

в случае если Ит>0, то ППИ устанавливается как 0.
В случае если по индикаторам конечного результата, по которым установлено целевое значение (Ц) при Nсниж и Nповыш, отсутствуют данные по числителю и знаменателю, то ППИ устанавливать в своем максимальном значении (ИВК).
2) определяется уровень вклада субъекта ПМСП городского значения в достижение целевого значения по индикаторам конечного результата за отчетный период (Ц%) по формуле:
Ц% =
ППИ /
Цбалл х 100, где:
Цбалл – сумма максимальных баллов по каждому индикатору конечного результата, которую необходимо было набрать субъекту ПМСП в отчетном периоде;
ППИ – сумма фактических баллов по каждому индикатору конечного результата, сложившаяся за отчетный период по конкретному субъекту ПМСП.
2-й этап: рассчитывается объем финансирования СКПН по конкретному субъекту ПМСП за отчетный период на основе полученного фактического результата ППИ по формуле:
Vфакт./скпн мо1= Чнас. мо х Sфакт.скпн_рк/балл х
ППИ х Кмо, где:
Vфакт./скпн мо1– фактический объем финансирования СКПН по субъекту ПМСП за отчетный период;
Чнас. мо – численность прикрепленного населения к субъекту ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" в отчетном периоде на последнюю дату месяца;
ППИ – сумма фактических баллов по каждому индикатору конечного результата, сложившаяся за отчетный период по конкретному субъекту ПМСП согласно 1-му этапу данного шага;
Sфакт.скпн_рк/балл– сумма СКПН, установленная в отчетном периоде в расчете на 1 балл по стране, которая определяется по формуле:
Sфакт.скпн_рк/балл = Sскпн_рк / Кмакс.балл, где:
Sскпн_рк – фиксированное значение СКПН на 1 жителя, равное 100 тенге.
Кмакс.балл – сумма баллов по всем индикаторам, указанным в таблице 1;
Кмо – коэффициент соответствия конкретного субъекта ПМСП комплексности оказания услуг ПМСП, за отчетный период рассчитывается на основании данных ИС "РПН" по формуле:
Кмо = (Ку + КСМР+ Ксоц.раб/психолог)/3, где:
Ку – коэффициент территориальных участков, который определяется по формуле:
Ку = (Утер х Ктер+ Упед х Кпедвоп х Квоп)/(Умо х Кмакс.балл), где:
Утер – количество участков терапевтического профиля;
Упед – количество участков педиатрического профиля;
Увоп – количество участков врачей общей практики (далее – ВОП);
Умо – общее количество участков данного конкретного субъекта ПМСП;
Кмакс.балл – максимальная сумма баллов по всем индикаторам, указанным в таблице максимально возможных баллов для субъектов ПМСП в разрезе профилей территориальных участков согласно таблице 1;
Ктер, Кпед и Квоп – сумма баллов на участке каждого профиля, указанного в таблице 1.

егер Иа > 0 болса, онда ИКК 0 ретінде белгіленеді.
Егер Nтөмен мен Nжоғар-дағы нысаналы мән (М) белгіленген түпкілікті нәтиже индикаторлары бойынша алым мен бөлгіш бойынша деректер болмаса, онда ИКК өзінің ең жоғары мәнінде (ИЖК) белгіленсін.
2) есепті кезеңдегі түпкілікті нәтиже индикаторлары бойынша нысаналы мәнге қол жеткізуге қалалық маңызы бар МСАК субъектісі қосқан үлесінің деңгейі (М%) мынадай формула бойынша айқындалады:
М% =
ИКК/
Мбалл х 100, мұнда:
Мбалл – есепті кезеңде МСАК субъектісіне жинау қажет болған әрбір түпкілікті нәтиже индикаторы бойынша ең жоғары балдардың сомасы;
ИКК – МСАК-тың нақты субъектісі бойынша есепті кезеңде қалыптасқан әрбір түпкілікті нәтиже индикаторы бойынша нақты балдардың сомасы.
2-кезең: ИКК-ның алынған нақты нәтижесі негізінде есепті кезеңдегі МСАК-тың нақты субъектісі бойынша ЖБНЫК-ны қаржыландыру көлемі мынадай формула бойынша есептеледі:
Vнақты./мұ жбнык1= С мұ хал. х Sөңір_нақты жбнык/балл х
ИКК х КМҰ, мұнда:
Vнақты./мұ жбнык1 – есепті кезеңдегі МСАК субъектісі бойынша ЖБНЫК-ны қаржыландырудың нақты көлемі;
Смұ хал. – есепті кезеңде айдың соңғы күніндегі "БХТ" АЖ-да тіркелген, МСАК субъектісіне бекітілген халықтың саны;
ИКК – осы қадамның 1-кезеңіне сәйкес МСАК-тың нақты субъектісі бойынша есепті кезеңде қалыптасқан әрбір түпкілікті нәтиже индикаторы бойынша нақты балдардың сомасы;
Sөңір_нақты жбнык/балл – өңір бойынша 1 балға есептегендегі есепті кезеңде белгіленген ЖБНЫК сомасы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
S қр_нақты жбнык/балл = S қр жбнык / Кмакс.балл, мұнда:
S қр жбнык – 100 теңгеге тең 1 тұрғынға ЖБНЫК тіркелген мәні.
К макс.балл –1-кестеде көрсетілген барлық индикаторлар бойынша балдардың сомасы;
Кмұ – есепті кезеңдегі ТМККК шеңберінде МСАК қызметтерін көрсетудің кешенділігіне МСАК-тың нақты субъектісінің сәйкес келу коэффициенті, ол "БХТ" АЖ-ның деректері негізінде мынадай формула бойынша есептеледі:
Ку – аумақтық учаскелердің коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Ку = (Утер х Ктер+ Упед х Кпед+УжпдхКжпд)/(УмұхКмакс.балл), мұнда:
Утер – терапиялық бейіндегі учаскелердің саны;
Упед – педиатриялық бейіндегі учаскелердің саны;
Ужпд – жалпы практика дәрігерлері (бұдан әрі – ЖПД) учаскелерінің саны;
Умұ – МСАК-тың осы нақты субъектісі учаскелерінің жалпы саны;
Кең жоғары.балл – 1-кестеге сәйкес аумақтық учаскелер бейінінің бөлінісінде МСАК субъектілері үшін ең жоғары мүмкін балдардың кестеде көрсетілген барлық индикаторлар бойынша балдардың ең жоғары сомасы;
Ктер, Кпед және Кжпд – 1-кестеде көрсетілген әрбір бейін учаскесіндегі балдардың сомасы;

При определении планового годового объема финансирования СКПН для всех субъектов ПМСП устанавливается Ку равный 1,0.
Ксмр – коэффициент обеспеченности средним медицинским персоналом рассчитывается по формуле:
Ксмр= (Кфакт./смр вопфакт./смр терфакт./смр пед)/(Чнас.факт./воп/ Чнас. норм/воп+ Чнас.факт./тер./Чнас. норм/тер.нас.факт./пед./Чнас. норм/пед.), где:
Кфакт./смр воп, Кфакт./смр тер, Кфакт./смр пед – фактическое количество занятых штатных единиц средних медицинских работников на соответствующем профиле участка по данным ИС "РПН" на последнюю дату месяца в отчетном периоде;
Чнас.факт.(воп, тер, пед.) – фактическая численность прикрепленного населения к территориальному участку в соответствии с профилем участка, зарегистрированная в ИС "РПН" в отчетном периоде на последнюю дату месяца;
Чнас.норм.(воп, тер., пед.) – нормативная численность прикрепленного населения на территориальном участке соответствующего профиля, утвержденная приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2010 года № 238 "Об утверждении типовых штатов и штатных нормативов организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6173) (далее – приказ № 238), и определенная на 1 должность медицинской сестры из расчета 2 медицинской сестры на участке.
При определении планового годового объема финансирования СКПН для всех субъектов ПМСП устанавливается Ксмр, равный 1,0.
При определении Ксмр по конкретному субъекту ПМСП за отчетный период учитывается следующее:
для всех субъектов ПМСП, за исключением субъектов ПМСП районного значения и села, в случае если фактическое значение превышает 1,0, то значение выставляется равное 1,0;
для субъектов ПМСП районного значения и села, в случае если фактическое значение превышает 1,25, то значение выставляется равное 1,25.
Ксоц.раб/психолог – коэффициент обеспеченности социальными работниками и психологами определяется по формуле:
Ксоц.раб/психолог =(Кфакт./соц.раб+ Кфакт./психолог)/(Кнорм./соц.раб.+Кнорм./психолог), где:
Кфакт./соц.раб, Кфакт./психолог – фактическое количество штатных единиц социальных работников и психологов в конкретном субъекте ПМСП по данным ИС "РПН" в отчетном периоде на последнюю дату месяца;
Кнорм./соц.раб., Кнорм./психолог – нормативное количество штатных единиц социальных работников и психологов, рассчитанное на фактическую численность прикрепленного населения к субъекту ПМСП определяется по формуле:
Кнорм./соц.раб. = Чнас. мо нас.норм./соц.раб, где:
Чнас. мо – численность прикрепленного населения к субъекту ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" в отчетном периоде на последнюю дату месяца;
Чнас.норм./соц.раб– нормативная численность прикрепленного населения к субъекту ПМСП для установления одной должности социального работника, утвержденная приказом № 238;
Кнорм./психолог = Чнас. мо.нас.норм./психолог, где:
Чнас. мо – численность прикрепленного населения к организации ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" в отчетном периоде на последнюю дату месяца;
Чнас.норм./психолог– нормативная численность прикрепленного населения к субъекту ПМСП для установления одной должности психолога, утвержденная приказом № 238.

ЖБНЫК-ны қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемін айқындау кезінде барлық МСАК субъектілері үшін 1,0-ге тең Кубелгіленеді.
Комқ – орта медициналық персоналмен қамтамасыз етілу коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
Кнақты/жпд омқ, Кнақты/тер омқ, Кнақты/пед омқ – есепті кезеңде айдың соңғы күніндегі "БХТ" АЖ-ның деректері бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген учаскенің тиісті бейініндегі орта медицина қызметкерлерінің бос емес штаттық бірліктерінің нақты саны;
Схал. нақты (жпд, тер, пед.) – есепті кезеңде айдың соңғы күніндегі "БХТ" АЖ-да тіркелген учаскенің бейініне сәйкес аумақтық учаскеге бекітілген халықтың нақты саны;
Схал. норм. (жпд, тер., пед.) – "Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгілік штаттарын және штат нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6173 тіркелген) (бұдан әрі – № 238 бұйрық) бекітілген және учаскедегі 2 мейіргерді есептегенде 1 мейіргер лауазымына айқындалған тиісті бейіндегі аумақтық учаскеде бекітілген халықтың нормативтік саны;
ЖБНЫК-ны қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемін айқындау кезінде барлық МСАК субъектілері үшін 1,0-ге тең Комқбелгіленеді.
Есепті кезеңдегі нақты МСАК субъектісі бойынша Комқ-ны айқындау кезінде мыналар есепке алынады:
аудандық маңызы бар және ауылдың МСАК субъектілерін қоспағанда, барлық МСАК субъектілері үшін егер нақты мәні 1,0-ден жоғары болса, онда 1,0-ге тең мән қойылады;
аудандық маңызы бар және ауылдың МСАК субъектілері үшін егер нақты мәні 1,25-тен жоғары болса, онда 1,25-ке тең мән қойылады.
Кәлеум.қызм/психолог – әлеуметтік қызметкерлермен және психологтармен қамтамасыз етілу коэффициенті мынадай формула бойынша айқындалады:
Кнақты/әлеум.қызм., Кнақты/психолог – есепті кезеңде айдың соңғы күніндегі "БХТ" АЖ-ның деректері бойынша МСАК-тың нақты субъектісіндегі әлеуметтік қызметкерлер мен психологтардың штат бірліктерінің нақты саны;
Кнорм./әлеум.қызм., Кнорм./психолог – МСАК субъектісіне бекітілген халықтың нақты санына есептелген әлеуметтік қызметкерлер мен психологтардың штат бірліктерінің нормативтік саны мынадай формула бойынша айқындалады:
К норм./әлеум.қызм. = С мұ хал. /С хал.норм./ әлеум.қызм, мұнда:
С мұ хал. – есепті кезеңде айдың соңғы күніндегі "БХТ" АЖ-да тіркелген, МСАК субъектісіне бекітілген халықтың саны;
С хал.норм./ әлеум.қызм – № 238 бұйрықпен бекітілген әлеуметтік қызметкердің бір лауазымын белгілеу үшін МСАК субъектісіне бекітілген халықтың нормативтік саны;
К норм./психолог.= С мұ хал./ С хал.норм./психолог, мұнда:
С мұ хал – есепті кезеңде айдың соңғы күніндегі "БХТ" АЖ-да тіркелген, МСАК ұйымына бекітілген халықтың саны;
С хал.норм./психолог – № 238 бұйрықпен бекітілген психологтың бір лауазымын белгілеу үшін МСАК субъектісіне бекітілген халықтың нормативтік саны;

При определении планового годового объема финансирования СКПН для всех субъектов ПМСП устанавливается Ксоц.раб/психолог равный 1,0.
При определении Ксоц.раб/психолог по конкретному субъекту ПМСП за отчетный период для всех субъектов ПМСП учитывается следующее:
в случае если фактическое значение превышает 1,0, то значение выставляется равное 1,0;
в случае отсутствия социальных работников и психологов, значение выставляется равное 0.
В случае, если уровень вклада субъекта ПМСП (Ц%):
до 80% – вклад в достижение конечного результата деятельности оценивается как частично достигнутый, то оплата за отчетный период осуществляется по фактически сложившемуся объему финансирования СКПН;
80% и более – вклад в достижение конечного результата деятельности оценивается как достигнутый, то оплата за отчетный период осуществляется по фактически сложившемуся объему финансирования СКПН плюс сумма из фонда дополнительного стимулирования за достижение конечного результата 80% и более, рассчитанная в соответствии с подпунктом 2) этапа 3 настоящего приложения при условии отсутствия материнской смертности, предотвратимой на уровне ПМСП. В случае наличия материнской смертности, предотвратимой на уровне ПМСП, оплата данному субъекту ПМСП осуществляется по фактически сложившемуся объему финансирования СКПН.
3-й этап: формирование фонда дополнительного стимулирования субъектов ПМСП за достижение конечного результата 80% и более (далее – фонд) и правила его распределения;
1) формирование фонда осуществляется за счет средств, полученных от субъектов ПМСП в связи с отклонением в отчетном периоде плановой суммы СКПН от фактической суммы СКПН по формуле:
Ф= Vплан.скпн мо - Vфакт.скпн мо1, где:
Ф – объем средств фонда дополнительного стимулирования субъектов ПМСП за достижение конечного результата 80% и более в отчетном периоде;
Vплан.скпн мо – плановый объем финансирования СКПН субъекта ПМСП на отчетный период определяется по формуле:
Vплан.скпн мо = Чнас. мо * Sскпн_ркмо, где:
Чнас. мо – численность прикрепленного населения к субъекту ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН", в отчетном периоде на последнюю дату месяца;
Sскпн_рк – фиксированное значение СКПН на 1 жителя, равное 100 тенге.
Кмо = равный 1,0
Vфакт.скпн мо1 – фактический объем финансирования СКПН по субъекту ПМСП за отчетный период;
2) распределение средств фонда между субъектами ПМСП, достигшими исполнение целевого значения конечного результата на 80% и более, (далее – субъекты ПМСП – лидеры) осуществляется в следующем порядке:
определяется стоимость 1 балла на дополнительное стимулирование субъекта ПМСП – лидера из средств фонда по формуле:
Sдоп.скпн_рег/балл =
Ф /
нас. мо-80% х
ППИмо-80% х Кмо-80%), где:
Sдоп.скпн_рег/балл. – дополнительная сумма СКПН, установленная в расчете на 1 балл для субъектов ПМСП – лидеров;
Чнас. мо–80% – численность прикрепленного населения субъекта ПМСП – лидера, зарегистрированная в ИС "РПН" в отчетном периоде на последнюю дату месяца;
ППИмо-80% – сумма фактических баллов по каждому индикатору конечного результата субъекта ПМСП – лидера за отчетный период;
Кмо-80%– коэффициент комплексности медицинских услуг субъекта ПМСП - лидера за отчетный период;
определяется сумма дополнительного стимулирования из фонда для субъекта ПМСП – лидера по формуле:
Фмо= (Чнас. мо – 80% х
ППИмо-80% х Кмо-80%) х Sдоп.скпн_рег/балл, где:
Фмо – сумма дополнительного стимулирования из фонда для субъекта ПМСП – лидера за достижение конечного результата 80% и более.
В случае, если по области число субъектов ПМСП с уровнем вклада (Ц%) 80% и более составляет от общего числа субъектов ПМСП области:

ЖБНЫК-ны қаржыландырудың жылдық көлемін айқындау кезінде барлық МСАК субъектілері үшін 1,0-ге тең Кәлеум.қызм/психолог белгіленеді.
Есепті кезеңдегі МСАК-тың нақты субъектісі бойынша Кәлеум.қызм/психолог-ты айқындау кезінде барлық МСАК субъектілері үшін мыналар есепке алынады:
егер нақты мән 1,0-ден жоғары болса, онда 1,0-ге тең мән қойылады;
әлеуметтік қызметкерлер мен психологтар болмаған жағдайда 0-ге тең мән қойылады.
Егер МСАК субъектісі қосқан үлестің деңгейі (М%):
80%-ға дейін болса – қызметтің түпкілікті нәтижесіне қол жеткізуге қосқан үлесі ішінара қол жеткізілген ретінде бағаланады, онда есепті кезеңге ақы төлеу ЖБНЫК-ны қаржыландырудың нақты қалыптасқан көлемі бойынша жүзеге асырылады;
80% және одан артық – қызметтің түпкілікті нәтижесіне қол жеткізуге қосқан үлесі қол жеткізілген ретінде бағаланады, онда есепті кезеңге ақы төлеу ЖБНЫК-ны қаржыландырудың нақты қалыптасқан көлеміне МСАК деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімінің болмауы шартында 7-қадамның 2-кезеңіне сәйкес есептелеген 80% және одан артық түпкілікті нәтижеге қол жеткізгені үшін қосымша ынталандыру қорынан бөлінетін соманы қосу бойынша жүзеге асырылады. МСАК деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі болған жағдайда осы МСАК субъектісіне ақы төлеу ЖБНЫК-ны қаржыландырудың нақты қалыптасқан көлемі бойынша жүзеге асырылады.
3-кезең: 80% және одан артық түпкілікті нәтижеге қол жеткізгені үшін МСАК субъектілерін қосымша ынталандыру қорын қалыптастыру және оны бөлу қағидалары;
1) қорды қалыптастыру есепті кезеңде ЖБНЫК-ның жоспарлы сомасының ЖБНЫК-ның нақты сомасынан ауытқуына байланысты МСАК субъектілерінен алынған қаражаттың есебінен мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Қ= V мұ жоспар. жбнык - V мұ нақты жбнык1, мұнда:
Қ – есепті кезеңде 80% және одан артық түпкілікті нәтижеге қол жеткізгені үшін МСАК субъектілерін қосымша ынталандыру қоры қаражатының көлемі;
V мұ жоспар. жбнык – есепті кезеңге арналған МСАК субъектісінің ЖБНЫК-ны қаржыландырудың жоспарлы көлемі мынадай формула бойынша айқындалады:
V мұ жоспар. жбнык = С мұ хал * S қр жбнык * К мұ, мұнда:
С мұ хал – есепті кезеңде айдың соңғы күніндегі "БХТ" АЖ-да тіркелген, МСАК субъектісіне бекітілген халықтың саны;
S қр жбнык – 100 теңгеге тең 1 тұрғынға ЖБНЫК тіркелген мәні;
К мұ = 1,0-ге тең.
V мұ нақты жбнык1 – есепті кезеңдегі МСАК субъектісі бойынша ЖБНЫК-ны қаржыландырудың нақты көлемі;
2) 80% және одан артық түпкілікті нәтиженің нысаналы мәнін орындауға қол жеткізген МСАК субъектілері (бұдан әрі – МСАК субъектілері-көшбасшылар) арасында қордың қаражатын бөлу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
қордың қаражатынан МСАК субъектісі-көшбасшыны қосымша ынталандыруға бөлінетін 1 балдың құны мынадай формула бойынша айқындалады:
S қос.жбнык_өңір/балл – МСАК субъектілері-көшбасшылар үшін 1 балға есептегенде белгіленген ЖБНЫК-ның қосымша сомасы;
С мұ хал.-80% – есепті кезеңде айдың соңғы күніндегі "БХТ" АЖ-да тіркелген МСАК субъектісі-көшбасшының бекітілген халқының саны;
ИККмұ-80% – есепті кезеңдегі МСАК субъектісі-көшбасшының әрбір түпкілікті нәтиже индикаторы бойынша нақты балдардың сомасы;
Кмұ-80% - есепті кезеңдегі МСАК субъектісі-көшбасшының ТМККК көрсетуі кезіндегі медициналық қызметтер кешенділігінің коэффициенті;
МСАК субъектісі-көшбасшы үшін қордан бөлінетін қосымша ынталандыру сомасы мынадай формула бойынша айқындалады:
Қмұ= (С мұ хал.-80% х
ИККмұ-80% х К мұ-80%) х S қос.жбнык_өңір/балл, мұнда:
Қмұ – 80% және одан артық түпкілікті нәтижеге қол жеткізгені үшін МСАК субъектісі-көшбасшы үшін қордан бөлінетін қосымша ынталандыру сомасы.
Егер облыс бойынша 80% және одан артық қосқан үлес деңгейі бар (М%) МСАК субъектілерінің саны облыстың МСАК субъектілерінің жалпы санынан:

20% и более – то сформированный фонд распределяется в полном объеме между субъектами ПМСП, достигшими уровень вклада (Ц%) 80% и более, у которых не зарегистрирован случай материнской смертности, предотвратимой на уровне ПМСП;
менее 20% – то оплата сумм СКПН субъектам ПМСП осуществляется в следующем порядке:
субъектам ПМСП с уровнем вклада (Ц%) до 80% – оплата осуществляется по фактически сложившемуся объему финансирования СКПН;
субъектам ПМСП с уровнем вклада (Ц%) 80% и более при условии отсутствия материнской смертности, предотвратимой на уровне ПМСП, оплата осуществляется по сумме СКПН, установленной в отчетном периоде в расчете на 1 балл по региону (Sфакт.скпн_рег/балл) увеличенной на 25% в пределах суммы СКПН, выделенной по региону на отчетный период. В случае наличия материнской смертности, предотвратимой на уровне ПМСП, оплата данному субъекту ПМСП осуществляется по фактически сложившемуся объему финансирования СКПН.
Расчет стоимости 1 балла по региону (Sфакт.скпн_рег/балл) с увеличением на 25% определяется до распределения сумм СКПН в соответствии с этапом 2 шага 4. При этом распределение сумм СКПН из фонда по региону не производится в полном объеме, так как оставшаяся сумма СКПН из фонда после вычета суммы СКПН с увеличением стоимости 1 балла на 25% на субъекты ПМСП с уровнем вклада 80% и более подлежит возврату в бюджет в порядке, определенном бюджетным законодательством.
В случае, если увеличение стоимости 1 балла на 25% превышает сумму СКПН, предусмотренную в отчетном периоде, то расчет увеличения стоимости 1 балла осуществляется исходя из оставшихся средств после распределения на субъекты ПМСП с уровнем вклада (Ц%) до 80%.
4-й этап: расчет суммы СКПН за достигнутый конечный результат работы субъекта ПМСП – лидера с учетом дополнительного стимулирования из средств фонда определяется по формуле:
Vфакт.скпн мо2 = Vфакт.скпн мо1+ Фмо, где:
Vфакт.скпн мо2 - объем финансирования СКПН для субъекта ПМСП – лидера с учетом дополнительного стимулирования из средств фонда за отчетный период.
В случае, если объем финансирования СКПН для субъекта ПМСП – лидера с учетом дополнительного стимулирования из средств фонда за отчетный период (Vфакт.скпн мо2) в расчете на 1 прикрепленного человека населения за отчетный период составил более 150 тенге, то оплата сумм СКПН данным субъектам ПМСП осуществляется в следующем порядке:
1) определяется Vфакт.скпн мо3 по следующей формуле:

20% және одан артық болса – онда қалыптастырылған қор 80% және одан артық қосқан үлес деңгейіне қол жеткізген, МСАК деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі тіркелмеген МСАК субъектілері арасында толық көлемде бөлінеді;
20%-дан кем болса – онда МСАК субъектілеріне ЖБНЫК сомаларын төлеу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
80% дейін (М%) қосқан үлес деңгейі бар МСАК субъектілеріне – ақы төлеу ЖБНЫК-ны қаржыландырудың нақты қалыптасқан көлемі бойынша жүзеге асырылады;
80% және одан артық қосқан үлес деңгейі бар (М%) МСАК субъектілеріне МСАК деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімінің болмауы шартында ақы төлеу есепті кезеңге өңір бойынша бөлінген ЖБНЫК сомасының шегінде 25%-ға ұлғайтылған, өңір бойынша 1 балға есептегенде есепті кезеңде белгіленген ЖБНЫК сомасы (Sнақты жбнык_өңір/балл) бойынша жүзеге асырылады. МСАК деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі болған жағдайда осы МСАК субъектісіне ақы төлеу ЖБНЫК-ны қаржыландырудың нақты қалыптасқан көлемі бойынша жүзеге асырылады.
25%-ға ұлғаюымен өңір бойынша 1 балдың құнын (Sнақты жбнык_өңір/балл) есептеу 4-қадамның 2-кезеңіне сәйкес ЖБНЫК сомаларын бөлгенге дейін айқындалады. Бұл ретте, өңір бойынша қордан бөлінетін ЖБНЫК сомаларын бөлу толық көлемде жүргізілмейді, өйткені қордан бөлінген ЖБНЫК-ның қалған сомасы 80% және одан артық қосқан үлес деңгейі бар МСАК субъектілеріне 1 балдың құнын 25%-ға ұлғайтумен ЖБНЫК сомасын шегергеннен кейін бюджет заңнамасы айқындаған тәртіппен бюджетке қайтарылуға тиіс.
Егер 1 балдың құнын 25%-ға ұлғайту есепті кезеңде көзделген ЖБНЫК сомасынан жоғары болса, онда 1 балдың құнының ұлғаюын есептеу 80% дейін (М%) қосқан үлес деңгейі бар МСАК субъектілеріне бөлгеннен кейін қалған қаражатқа сүйене отырып жүзеге асырылады.
4-кезең: қор қаражатынан бөлінген қосымша ынталандыруды есепке ала отырып МСАК субъектісі-көшбасшы жұмысының қол жеткізілген түпкілікті нәтижесі үшін ЖБНЫК сомасын есептеу мынадай формула бойынша айқындалады:
V мұ нақты жбнык2 = V мұ нақты жбнык 1+ Қ мұ, мұнда:
V мұ нақты жбнык2 – есепті кезеңдегі қор қаражатынан бөлінген қосымша ынталандыруды есепке ала отырып МСАК субъектісі-көшбасшы үшін ЖБНЫК-ны қаржыландыру көлемі.
Егер есепті кезеңдегі халықтың 1 бекітілген адамына есептегенде есепті кезеңдегі қордың қаражатынан бөлінген қосымша ынталандыруды есепке ала отырып МСАК субъектісі-көшбасшы үшін ЖБНЫК-ны қаржыландыру көлемі (V мұ нақты жбнык2) 150 теңгеден артық болса, онда осы МСАК субъектілеріне ЖБНЫК сомаларын төлеу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) V мұ нақты жбнык3 мынадай формула бойынша айқындалады:

Vфакт.скпн мо3 = Чнас. мо – 80% х 150, где:
150 – максимальная сумма СКПН в расчете на 1 прикрепленного человека населения за отчетный период, тенге;
2) определяется остаток средств, подлежащий возврату в бюджет в порядке, определенном бюджетным законодательством, или подлежащий перераспределению по решению уполномоченного органа, по следующей формуле:
Vостаток= Vфакт.скпн мо2 - Vфакт.скпн мо3
шаг 5: расчет суммы СКПН за достигнутый конечный результат работы субъекта ПМСП до уровня территориального участка субъекта ПМСП (далее – участок) за отчетный период осуществляется в следующей последовательности:
1) определение объема финансовых средств, предназначенных для стимулирования участковой службы субъекта ПМСП за достигнутый конечный результат работы по формуле:
Vскпн уч.служба = Vскпн мо - Vповыш.кв - Vвне уч., где:
Vскпн уч.служба– объем финансовых средств, предназначенных на СКПН, для стимулирования участковой службы субъекта ПМСП за отчетный период;
Vскпн мо – объем финансовых средств, предназначенных на СКПН, для субъекта ПМСП с уровнем вклада до 80% (Vфакт.скпн мо1) или для субъекта ПМСП – лидера (Vфакт.скпн мо2 или Vфакт.скпн мо3) за отчетный период, рассчитанные согласно шага 4 настоящего приложения;
Vповыш.кв – объем финансовых средств, предназначенный на СКПН, направляемый субъектом ПМСП на повышение квалификации и переподготовку работников данного субъекта ПМСП, включая командировочные расходы, но не менее 5% от объема финансовых средств, предназначенных на СКПН, для субъекта ПМСП (далее – сумма на повышение квалификации);
Vвне уч. – объем финансовых средств, предназначенный на СКПН на стимулирование медицинских работников амбулаторно-поликлинических организаций, оказывающих ПМСП (руководителя самостоятельного Центра семейного здоровья или врачебной амбулатории, заведующих и старших медицинских сестер отделений общей врачебной практики, заведующих и старших медицинских сестер отделений участковой службы, заведующие и старшие акушерки акушерско-гинекологических отделений (кабинетов),работников (врачей и медицинских сестер) отделения профилактики и социально-психологической помощи Центра семейного здоровья), но не более 20% от суммы СКПН субъекта ПМСП после вычета суммы на повышение квалификации;
2) определение текущего значения индикаторов оценки достигнутых конечных результатов работы участка осуществляется в соответствии с 1-м этапом шага 4 настоящего приложения. При этом целевое значение по индикаторам оценки достигнутых конечных результатов работы для участка устанавливается как по субъекту ПМСП в соответствии с шагом 4 настоящего приложения;

V мұ нақты жбнык3= С мұ хал. – 80% х 150, мұнда:
150 – есепті кезеңдегі халықтың бекітілген 1 адамына есептегендегі ЖБНЫК-ның ең жоғары сомасы, теңге;
2) бюджет заңнамасы айқындаған тәртіппен бюджетке қайтарылуы тиіс немесе уәкілетті органның шешімі бойынша қайта бөлінуі тиіс қаражаттың қалдығы мынадай формула бойынша айқындалады:
V қалдық= V мұ нақты жбнык2-V мұ нақты жбнык3
5-қадам: есепті кезеңдегі МСАК субъектісінің аумақтық учаскесі (бұдан әрі – учаске) деңгейіне дейін МСАК субъектісі жұмысының қол жеткізілген түпкілікті нәтижесі үшін ЖБНЫК сомасын есептеу мынадай реттілікпен жүзеге асырылады:
1) жұмыстың қол жеткізілген түпкілікті нәтижесі үшін МСАК субъектісінің учаскелік қызметін ынталандыруға арналған қаржы қаражатының көлемін айқындау мынадай формула бойынша:
V уч.қызмет жбнык – есепті кезеңдегі МСАК субъектісінің учаскелік қызметін ынталандыру үшін ЖБНЫК-ға арналған қаржы қаражатының көлемі;
V мұ жбнык – осы Әдістеменің 7-қадамына сәйкес есептелген есепті кезеңдегі 80% дейін қосқан үлес деңгейі бар МСАК субъектісі (V мұ нақты жбнык 1) үшін немесе МСАК субъектісі-көшбасшы үшін (V мұ нақты жбнык2 немесе V мұ нақты жбнык3) ЖБНЫК-ға арналған қаржы қаражатының көлемі;
V білікт. арт. – іссапарлық шығыстарды қоса, МСАК субъектісі қызметкерлерінің біліктілігін арттыру мен оларды қайта даярлауға осы МСАК субъектісі жіберетін, бірақ МСАК субъектісі үшін ЖБНЫК-ға арналған қаржы қаражаты көлемінен 5%-дан кем емес ЖБНЫК-ға арналған қаржы қаражатының көлемі (бұдан әрі – білктілікті арттыруға арналған сома);
V уч.мың – қосымша персоналды (дербес Отбасы денсаулығы орталығының немесе дәрігерлік амбулаторияның басшысын, жалпы дәрігерлік практика бөлімдерінің меңгерушілері мен аға мейіргерлерін, учаскелік қызмет бөлімдерінің меңгерушілері мен аға мейіргерлерін, Отбасы денсаулығы орталығының профилактика және әлеуметтік-психологиялық көмек бөлімінің қызметкерлерін (дәрігерлері мен мейіргерлерін)) ынталандыру үшін ЖБНЫК-ға арналған, бірақ біліктілікті арттыруға арналған соманы шегергеннен кейін МСАК субъектісінің ЖБНЫК сомасынан 20%-дан аспайтын қаржы қаражатының көлемі;
2) учаске жұмысының қол жеткізілген түпкілікті нәтижесін бағалау индикаторларының ағымдағы мәнін айқындау осы Әдістеменің 4-қадамының 1-кезеңіне сәйкес жүзеге асырылады. Бұл ретте, учаске үшін жұмыстың қол жеткізілген түпкілікті нәтижесін бағалау индикаторлары бойынша нысаналы мән осы Әдістеменің 4-қадамына сәйкес МСАК субъектісі бойынша сияқты белгіленеді.

3) вычисляется приведенный показатель индикатора конечного результата в баллах по участку (ППИуч.) в соответствии с 1-м этапом шага 4 настоящего приложения, за исключением индикатора "Материнская смертность, предотвратимая на уровне ПМСП". В случае регистрации на территории обслуживания участка одного случая материнской смертности и более, значение ППИ устанавливается как 0 по всем индикаторам данного территориального участка.
В случае отсутствия регистрации материнской смертности среди прикрепленного населения на территории обслуживания участка, ППИ устанавливается в своем максимальном значении (ИВК) по индикатору "Материнская смертность, предотвратимая на уровне ПМСП";
4) определение объема финансовых средств, предназначенных для стимулирования конкретного участка за достигнутый конечный результат работы в отчетном периоде по формуле:
Vскпн уч. = Чнас. уч. х Sскпн_уч/балл х
ППИуч., где:
Vскпн уч. – объем финансовых средств, предназначенный на СКПН на стимулирование работников, оказывающих услуги в условиях территориального участка (врачи общей практики, участковые терапевты и педиатры, акушер-гинекологи, медицинские сестры общей практики и участковой службы, фельдшеры, акушерки, оказывающие медицинские услуги в условиях территориального участка, социальные работники и психологи);
Чнас.уч. – численность прикрепленного населения к участку, зарегистрированная в ИС "РПН" в отчетном периоде на последнюю дату месяца;
ППИуч – сумма фактических баллов по каждому индикатору конечного результата, сложившаяся за отчетный период по конкретному участку;
Sскпн_уч/балл– сумма СКПН, установленная для участковой службы в отчетном периоде в расчете на 1 балл, определяется по формуле:
Sскпн_уч/балл = Vскпн уч.служба /
нас. уч. х
ППИуч.), где:
Vскпн уч.служба– объем финансовых средств, предназначенных на СКПН, для стимулирования участковой службы субъекта ПМСП за отчетный период;
нас.уч. х
ППИуч.) – сумма произведений численности прикрепленного населения, зарегистрированной в ИС "РПН" в отчетном периоде, и суммы фактических баллов по каждому индикатору конечного результата, сложившейся за отчетный период, по конкретному участку.

3) "МСАК деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі" индикаторын қоспағанда, осы Әдістеменің 4-қадамының 1-кезеңіне сәйкес учаске бойынша балдармен түпкілікті нәтиже индикаторының келтірілген көрсеткіші (ИККуч) есептеледі. Учаскенің қызмет көрсету аумағында бір және одан да артық ана өлімі жағдайы тіркелген жағдайда ИКК мәні осы аумақтық учаскенің барлық индикаторлары бойынша 0 ретінде белгіленеді.
Учаскенің қызмет көрсету аумағында бекітілген халық ішінде ана өлімінің тіркелуі болмаған жағдайда ИКК мәні "МСАК деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі" индикаторы бойынша өз ең жоғары мәнінде (ИЖК) белгіленеді.
4) есепті кезеңде жұмыстың қол жеткізілген түпкілікті нәтижесі үшін нақты учаскені ынталандыруға арналған қаржы қаражатының көлемін айқындау мынадай формула бойынша:
V уч. жбнык – аумақтық учаске шарттарында қызметтер көрсететін қызметкерлерді (жалпы практика дәрігерлері, учаскелік терапевтер мен педиатрлар, жалпы практика мен учаскелік қызметтің мейіргерлері, аумақтық учаске шарттарында медициналық қызметтер көрсететін акушерлер, әлеуметтік қызметкерлер мен психологтар) ынталандыру үшін ЖБНЫК-ға арналған қаржы қаражатының көлемі;
Суч. хал. – есепті кезеңде айдың соңғы күніндегі "БХТ" АЖ-да тіркелген, учаскеге бекітілген халықтың саны;
ИККуч – нақты учаске бойынша есепті кезеңде қалыптасқан әрбір түпкілікті нәтиже индикаторы бойынша нақты балдардың саны;
S уч_жбнык/балл – 1 балға есептегендегі есепті кезеңде учаскелік қызмет үшін белгіленген ЖБНЫК сомасы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
S уч_жбнык/балл =Vуч.қызмет жбнык/(Суч. хал.х∑ИККуч.), мұнда:
V уч.қызмет жбнык – есепті кезеңдегі МСАК субъектісінің учаскелік қызметін ынталандыру үшін ЖБНЫК-ға арналған қаржы қаражатының көлемі;
(Суч. хал.хИККуч.) – есепті кезеңде "БХТ" АЖ-да тіркелген бекітілген халық саны туындыларының сомасы және нақты учаске бойынша есепті кезеңде қалыптасқан әрбір түпкілікті нәтиже индикаторы бойынша нақты балдардың сомалары.

шаг 6: расчет суммы СКПН до уровня каждого работника ПМСП, осуществляется комиссией по оценке результатов и начислению выплат СКПН формируемой приказом первого руководителя субъекта ПМСП в соответствии с приказом № 429.
Таблица 1
к комплексной формуле расчета
стимулирующего компонента
комплексного подушевого
норматива амбулаторно-
поликлинической помощи
Таблица максимально возможных баллов для субъектов первичной медико-санитарной помощи в разрезе профилей территориальных участков
№ п/п
Наименование индикатора
Итого максимальный балл*
Участок общей практики
Терапевтический участок*
Педиатрический участок
1
Материнская смертность, предотвратимая на уровне ПМСП**
4,00
4,00
4,00
2

6-қадам: МСАК-тың әрбір қызметкерінің деңгейіне дейін ЖБНЫК сомасын есептеуді № 429 бұйрыққа сәйкес МСАК субъектісінің бірінші басшысының бұйрығымен құрылған ЖБНЫК нәтижелерін бағалау мен төлемдерін аудару жөніндегі комиссия жүзеге асырады.
Амбулаториялық-емханалық
көмектің кешенді жан басына
шаққандағы ынталандырушы
компонентін есептеудің кешенді
формуласына
1-кесте
Аумақтық учаскелер бейіндерінің бөлінісінде МСАК субъектілері үшін максимал
мүмкін балдардың кестесі
р/с
Индикатордың атауы
Максимал балдың жиыны*
Жалпы практика учаскесі
Терапиялық учаске*
Педиатриялық учаске
1
МСАК деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі**
4,00
4,00
4,00
2

24,00
20,00
24,00
Примечание:
* Итоговый максимальный балл для терапевтических участков устанавливается в количестве 20 баллов.
** Индикатор "Материнская смертность, предотвратимая на уровне ПМСП" не применяется к педиатрическим участкам, обслуживающим только детское население.
*** Индикатор "Детская смертность от 7 дней до 5 лет, предотвратимая на уровне ПМСП" не применяется к терапевтическим участкам, обслуживающим только взрослое население.
**** Индикаторы "Удельный вес детей до 5 лет, госпитализированных с осложненными острыми респираторными инфекциями" и "Охват патронажными посещениями новорожденных в первые 3 суток после выписки из роддома" не применяются к терапевтическим участкам, обслуживающим только взрослое население, а к участкам общей практики применяются в качестве индикаторов процесса.
***** Индикатор "Уровень госпитализации больных с осложнениями заболеваний сердечно-сосудистой системы (инфаркт миокарда, инсульт)" не применяется к педиатрическим участкам, обслуживающим только детское население;
ПМСП - первичная медико-санитарная помощь.
Таблица 2
к комплексной формуле расчета
стимулирующего компонента
комплексного подушевого
норматива амбулаторно-
поликлинической помощи
Индикаторы оценки достигнутых результатов работы субъектов здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную помощь
№ п/п
Название индикатора
Способ вычисления
Источник данных
Ожидаемый эффект
числитель
знаменатель
умножить на
числитель
знаменатель
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Материнская смертность, предотвратимая на уровне ПМСП
Количество случаев материнской смерти от предотвратимых причин, подтвержденных экспертно среди прикрепленного населения за отчетный период

24,00
20,00
24,00
Ескертпе:
* Құрылымында тек терапиялық учаскелер бар МСАК субъектілері үшін қорытынды максимал балл 20 балл көлемінде белгіленеді.
** "МСАК деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі" индикаторы тек 18 жасқа дейінгі балаларға қызмет көрсететін педиатриялық учаскелерге қолданылмайды.
*** "МСАК деңгейінде алдын алуға болатын 7 күннен 5 жасқа дейінгі бала өлімі" индикаторы тек ересек адамдарға қызмет көрсететін терапиялық учаскелерге қолданылмайды.
**** "Асқынған жіті респираторлық инфекциялары бар емдеуге жатқызылған 5 жасқа дейінгі балалардың үлес салмағы" және "Перзентханадан шыққаннан кейін алғашқы 3 тәулікте жаңа туған нәрестелерді патронаждық қараулармен қамту" индикаторлары тек ересек адамдарға қызмет көрсететін терапиялық учаскелерге қолданылмайды, ал жалпы практика учаскелеріне процесс индикаторы ретінде қолданылады.
***** "Асқынған қантамыр жүйесінің аурулары (миокард инфарктісі, инсульт) бар науқастарды емдеуге жатқызу деңгейі" тек балаларға қызмет көрсететін педиатриялық учаскелерге қолданылмайды;
МСАК – медициналық санитариялық алғашқы көмек.
Амбулаториялық-емханалық
көмектің кешенді жан басына
шаққандағы ынталандырушы
компонентін есептеудің кешенді
формуласына
2-кесте
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау
субъектілері жұмысының қол жеткізілген нәтижелерін бағалау индикаторлары
р/с
Индикатордың атауы
Есептеу әдісі
Деректер көзі
Болжалды әсер
алым
бөлім
көбейту
алым
бөлім
1
2
3
4
5
6
7
8
1
МСАК деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі
Есепті кезеңде тіркелген халықтың арасында сараптамалық расталған алдын алуға болатын себептерден ана өлімі жағдайларының саны
"ТХТ" АЖ:

ИС "РПН": факт смерти из формы 2009-1/у "Карта учета материнской смертности", утвержденная приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697) (далее – приказ № 907) ИС "ДКПН": Факт смерти, подтвержденный КООЗ о предотвратимости на уровне ПМСП
отсутствие
2
Детская смертность от 7 дней до 5 лет, предотвратимая на уровне ПМСП
Количество детской смертности в возрасте от 7 дней до 5 лет, предотвратимой на уровне ПМСП среди прикрепленного населения за отчетный период
ИС "РПН": факт смерти из формы № 2009/у "Карта учета родившегося живым, мертворожденного, умершего ребенка в возрасте до 1 года", утвержденной приказом № 907, расширенной до 5 лет, по причинам смерти согласно кодов МКБ-10, указанных в таблице № 3 к комплексной формуле расчета стимулирующего компонента комплексного подушевого норматива амбулаторно-поликлинической помощи (далее – таблица № 3) ИС "ДКПН": Факт смерти, подтвержденный КООЗ о предотвратимости на уровне ПМСП
отсутствие
3
Удельный вес детей до 5 лет, госпитализированных с осложненными острыми респираторными инфекциями
Количество детей до 5 лет, госпитализированных в стационар с осложненными острыми респираторными инфекциями
общее количество детей до 5 лет, зарегистрированных с острыми респираторными инфекциями
100
ИС "СУКМУ": форма № 066/у, утвержденная приказом № 907 ИС "РПН": прикрепленное население
АИС "Поликлиника": 025-5/У статистическая карта ИС "РПН": прикрепленное население
снижение
4
Охват патронажными посещениями новорожденных в первые 3 суток после выписки из роддома
Количество охваченных патронажными посещениями новорожденных в первые 3 суток после выписки из роддома
количество новорожденных выписавшихся из роддома за отчетный период
100
АИС "Поликлиника": 025-5/У статистическая карта ИС "СУКМУ": форма № 066/у, утвержденная приказом № 907 ИС "РПН": прикрепленное население
ИС "СУКМУ": форма № 066/у, утвержденная приказом № 907 ИС "РПН": прикрепленное население
100%
5
Своевременно диагностированный туберкулез легких
Количество своевременно диагностированных форм туберкулеза легких у впервые выявленных больных туберкулезом легких среди прикрепленного населения за отчетный период
Количество впервые выявленных случаев туберкулеза легких среди прикрепленного населения за отчетный период
1100
ИС "ЭРДБ" (Подсистема "Национальный регистр больных туберкулезом"): форма ТБ 16/у "Карта наблюдения за диспансерным контингентом", утвержденная приказом № 907, случаи своевременного диагностирования форм туберкулеза согласно кодов МКБ-10 и кодов диагноза по Регистру больных туберкулезом, указанных в таблице № 3 ИС "РПН": прикрепленное население
ИС "ЭРДБ" (Подсистема "Национальный регистр больных туберкулезом"): форма ТБ 16/у "Карта наблюдения за диспансерным контингентом", утвержденная приказом № 907, все впервые выявленные случаи туберкулеза согласно кодов МКБ-10 и кодов диагноза по Регистру больных туберкулезом, указанные в таблице № 3
ИС "РПН": прикрепленное население
повышение
6
Впервые выявленные случаи злокачественного новообразования визуальной локализаций 0-1 стадии, за исключением злокачественных новообразований молочной железы и шейки матки. Впервые выявленные случаи: рака молочной железы 0-2 а (Т0-T2N0M0), рака шейки матки 1-2 а (T1-T2N0M0)
Количество впервые выявленных случаев с диагнозом злокачественного новообразования визуальной локализаций 0-1- стадии среди прикрепленного населения за отчетный период. Количество впервые выявленных случаев с диагнозом рака шейки матки и рака молочной железы 2а- стадии среди прикрепленного населения за отчетный период
Количество всех впервые выявленных случаев с диагнозом злокачественного новообразования визуальной локализаций среди прикрепленного населения за отчетный период Количество всех впервые выявленных случаев с диагнозом рака шейки матки и рака молочной железы среди прикрепленного населения за отчетный период
1100
ИС "ЭРОБ": форма 030-6/у, утвержденная приказом № 907, впервые выявленные случаи злокачественного новообразования визуальной локализаций 1 стадии по кодам МКБ-10, указанным в таблице № 3 ИС "РПН": прикрепленное население ИС "ЭРОБ": форма 030-6/у, утвержденная приказом № 907, впервые выявленные случаи рака шейки матки и рака молочной железы 2а стадии ИС "РПН": прикрепленное население

"Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 907 бұйрық) бекітілген "Ана өлімін есепке алу картасы" деген 2009-1/е нысанындағы қайтыс болу фактісі
"ЖБНҚК" АЖ: МСАК деңгейінде алдын алуға болатындығы туралы ҚДСК растаған қайтыс болу фактісі
жоқ
2
МСАК деңгейінде алдын алуға болатын 7 күннен 5 жасқа дейінгі бала өлімі
Есепті кезеңде тіркелген халықтың арасында МСАК деңгейінде алдын алуға болатын 7 күннен 5 жасқа дейінгі бала өлімінің саны
"БХТ" АЖ:
№ 907 бұйрықпен бекітілген "Тірі туған, өлі туған, 1 жасқа дейінгі қайтыс болған балаларды есепке алу картасы" деген 2009/е нысанындағы Амбулаториялық-емханалық көмектің кешенді жан басына шаққандағы ынталандырушы компонентін есептеудің кешенді формуласына № 3 кестеде (бұдан әрі - № 3 кесте) көрсетілген АХЖ-10 кодтарына сәйкес қайтыс болу себептері бойынша 5 жасқа дейін кеңейтілген қайтыс болу фактісі
"ЖБНҚК" АЖ: МСАК деңгейінде алдын алуға болатындығы туралы ҚДСК растаған қайтыс болу фактісі
жоқ
3
Асқынған респираторлық жіті жұқпалары бар емдеуге жатқызылған 5 жасқа дейінгі балалардың үлес салмағы
Асқынған жіті респираторлық инфекциялары бар емдеуге жатқызылған 5 жасқа дейінгі балалардың саны
жіті респираторлық инфекциялармен тіркелген 5 жасқа дейінгі балалардың жалпы саны
100
МҚСБЖ АЖ:
№907 бұйрықпен бекітілген № 066/е нысаны,
"ТХТ" АЖ: тіркелген халық
"Емхана" ААЖ: 025-5/У статистикалық карта, "ТХТ" АЖ: тіркелген халық
төмендеу
4
Перзентханадан шыққаннан кейін алғашқы 3 тәулікте жаңа туған нәрестелерді патронаждық қараулармен қамту
Перзентханадан шыққаннан кейін алғашқы 3 тәулікте патронаждық қараулармен қамтылған жаңа туған нәрестелердің саны
Есептік кезеңде перзентханадан шығарылған жаңа туған нәрестелердің саны
100
"Емхана" ААЖ: 025-5/У статистикалық карта,
МҚСБЖ АЖ: № 907 бұйрықпен бекітілген № 066/е нысаны, "ТХТ" АЖ: тіркелген халық
МҚСБЖ АЖ: № 907 бұйрықпен бекітілген № 066/е нысаны,
"ТХТ" АЖ: тіркелген халық
100%
5
Өкпе туберкулезін уақтылы анықтау
Есепті кезеңде тіркелген халықтың арасында алғаш анықталған өкпе туберкулезімен ауыратын науқастарда уақтылы диагностикаланған өкпе туберкулезі нысандарының саны
Есепті кезеңде тіркелген халықтың арасында алғаш анықталған өкпе туберкулезі жағдайларының саны
100
"ДНЭТ" АЖ (Туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркелімі):
№ 907 бұйрықпен бекітілген "Диспансерлік контингентті байқау картасы" деген ТА 16/е нысаны, АХЖ-10 кодтарына және № 3 кестеде көрсетілген Туберкулезбен ауыратын науқастардың тіркелімі бойынша диагноздың кодтарына сәйкес туберкулез нысандарын уақытылы диагностикалау жағдайлары "ТХТ" АЖ: тіркелген халық
"ДНЭТ" АЖ (Туберкулезбен ауыратын науқастардың электрондық тіркелімі): № 907 бұйрықпен бекітілген "Диспансерлік контингентті байқау картасы" деген ТА 16/е нысаны,
АХЖ-10 кодтарына және № 3 кестеде көрсетілген Туберкулезбен ауыратын науқастардың тіркелімі бойынша диагноздың кодтарына сәйкес барлық алғаш анықталған туберкулез жағдайлары "ТХТ" АЖ: тіркелген халық
жоғарылау
6
Сүт безі, жатыр мойыны қатерлі ісіктерін қоспағанда,
0-1 сатысында көзге көрінетін қатерлі ісіктердің алғаш анықталған жағдайлары.
Сүт безі ісігінің 0-2а (Т0-Т2N0M0), жатыр мойыны ісігінің 1-2 (Т1-Т2N0M0) алғаш анықталған жағдайлары
Есепті кезеңде тіркелген халықтың арасында 0-1 сатысында көзге көрінетін қатерлі ісіктердің алғаш анықталған жағдайларының саны
Есепті кезеңде тіркелген халықтың арасында 2а сатысында жатыр мойнының қатерлі ісігінің және сүт безінің қатерлі ісігінің алғаш анықталған жағдайларының саны
Есепті кезеңде тіркелген халықтың арасында көзге көрінетін қатерлі ісік диагнозы бар барлық алғаш анықталған жағдайлардың саны
Есепті кезеңде тіркелген халықтың арасында жатыр мойнының қатерлі ісігі және сүт безінің қатерлі ісігі диагнозымен барлық алғаш анықталған
жағдайларының саны
100
ОНЭТ АЖ: № 907 бұйрықпен бекітілген 030-6/е нысаны, № 3 кестеде көрсетілген АХЖ-10 кодтары бойынша 1 кезеңдегі көзге көрінетін қатерлі ісіктердің алғаш анықталған жағдайлар, "ТХТ" АЖ: тіркелген халық
ОНЭТ АЖ: № 907 бұйрықпен бекітілген 030-6/е нысаны, жатыр мойнының қатерлі ісігінің және сүт безінің қатерлі ісігінің алғаш анықталған жағдайлар, "ТХТ" АЖ: тіркелген халық

ИС "ЭРОБ": форма 030-6/у, утвержденная приказом № 907, все впервые выявленные случаи со злокачественным новообразованием визуальной локализации по кодам МКБ-10, указанным в таблице № 3
ИС "РПН": прикрепленное население
ИС "ЭРОБ": форма 030-6/у, утвержденная приказом № 907, все впервые выявленные случаи с раком шейки матки и раком молочной железы ИС "РПН": прикрепленное население
повышение
7
Уровень госпитализации
больных с осложнениями заболеваний сердечнососудистой системы (инфаркт миокарда, инсульт)
Количество больных, пролеченных с осложнениями заболеваний сердечно- сосудистой системы (инфаркт миокарда, инсульт) – в круглосуточном стационаре из числа прикрепленного населения за отчетный период
Количество больных, пролеченных с заболеваниями сердечнососудистой системы из числа прикрепленного населения за отчетный период
1100
ИС "СУКМУ": форма № 066/у, утвержденная приказом № 907 основной диагноз по кодам МКБ-10, указанным в таблице № 3 ИС "РПН": прикрепленное население
ИС "СУКМУ": форма № 066/у, утвержденная приказом № 907 основной диагноз по кодам МКБ-10, указанным в таблице № 3
ИС "РПН": прикрепленное население
снижение
8
Обоснованные жалобы
Количество обоснованных жалоб среди прикрепленного населения по отношению к деятельности субъекта ПМСП за отчетный период
ИС "СУКМУ": случаи жалоб от физических лиц, подтвержденные КООЗ об обоснованности жалобы на деятельность субъекта ПМСП
отсутствие
Расшифровка аббревиатур:
МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 пересмотра;
ИС "ЭРДБ" – информационная система "Электронный регистр диспансерных больных";
АИС "Поликлиника" – автоматизированная информационная система;
ИС "ДКПН" – информационная система "Дополнительный компонент к тарифу ПМСП";
КООЗ – Комитет охраны общественного здоровья Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
ИС "СУКМУ" – информационная система "Система управления качеством медицинских услуг";
ПМСП – первичная медико-санитарная помощь;
ИС "ЭРОБ" – информационная система "Электронный регистр онкологических больных";
ИС "РПН"–информационная система "Регистр прикрепленного населения".
Таблица 3
к комплексной формуле расчета
стимулирующего компонента
комплексного подушевого
норматива амбулаторно-
поликлинической помощи
Перечни кодов Международной классификации болезней, учитываемые при расчете индикаторов оценки достигнутых результатов работы организации первичной медико-санитарной помощи
При расчете индикатора "Детская смертность от 7 дней до 5 лет, предотвратимая на уровне ПМСП" учитываются все случаи детской смертности от 7 дней до 5 лет, предотвратимой на уровне ПМСП, подтвержденные КООЗ, за исключением случаев, возникших в родильных домах, и случаев, указанных в таблице:
№ п/п
Код МКБ-10
Наименование болезней
1
R95
Внезапная смерть грудного ребенка
2
R96
Другие виды внезапной смерти по неизвестной причине
3

ОНЭТ АЖ: № 907 бұйрықпен бекітілген 030-6/е нысаны, № 3 кестеде көрсетілген АХЖ-10 кодтары бойынша көзге көрінетін қатерлі ісігі бар барлық алғаш анықталған жағдайлар
"ТХТ" АЖ: тіркелген халық
ОНЭТ АЖ: № 907 бұйрықпен бекітілген 030-6/е нысаны, жатыр мойнының қатерлі ісігінің және сүт безінің қатерлі ісігнің барлық алғаш анықталған жағдайлар
"ТХТ" АЖ: тіркелген халық
жоғарылау
7
Асқынған жүрек-қантамырлары жүйесінің аурулары (миокард инфарктісі, инсульт) бар науқастарды емдеуге жатқызу деңгейі
Есепті кезеңде тіркелген халықтың ішінен тәуліктік стационарда емделіп шыққан асқынған жүрек-қантамырлары жүйесінің аурулары (миокард инфарктісі, инсульт) бар науқастардың саны
Есепті кезеңде тіркелген халықтың арасында емделіп шыққан асқынған қантамыр жүйесінің аурулары бар науқастардың саны
100
"МҚСБЖ" АЖ: № 907 бұйрықпен бекітілген № 066/е нысаны, № 3 кестеде көрсетілген АХЖ-10 кодтары бойынша негізгі диагноз
"ТХТ" АЖ: тіркелген халық
"МҚСБЖ" АЖ: № 907 бұйрықпен бекітілген № 066/е нысаны, № 3 кестеде көрсетілген АХЖ-10 кодтары бойынша негізгі диагноз
"ТХТ" АЖ: тіркелген халық
төмендеу
8
Негізделген шағымдар
Есепті кезеңде МСАК субъектісінің қызметіне қатысты тіркелген халық арасындағы негізделген шағымдардың саны
МҚСБЖ: МСАК субъектісінің қызметіне шағымның негізіділігі туралы ҚДСК растаған жеке тұлғалардың шағымдары жағдайлары
жоқ
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АХЖ-10 – 10-шы қайта қараудағы аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі;
"ДНЭТ" АЖ – "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесі;
"Емхана" ААЖ – автоматтандырылған ақпараттық жүйесі;
"ЖБНҚК" АЖ – "МСАК тарифіне қосымша компонент" ақпараттық жүйесі;
ҚДСК – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Қоғамдық денсаулық сақтау комитеті;
"МҚСБЖ" АЖ – "Медициналық қызметтердің сапасын басқару жүйесі" ақпараттық жүйесі;
МСАК – медициналық-санитариялық алғашқы көмек;
"ОНЭТ" АЖ – "Онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесі;
"ТХТ" АЖ – "Тіркелген халық тіркелімі" ақпараттық жүйесі.
Амбулаториялық-емханалық
көмектің кешенді жан басына
шаққандағы ынталандырушы
компонентін есептеудің кешенді
формуласына
3-кесте
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдары жұмысының қол жеткізілген
нәтижелерін бағалау индикаторларын есептеу кезінде есепке алынатын Аурулардың
халықаралық жіктемесі кодтарының тізбелері
"МСАК деңгейінде алдын алуға болатын 7 күннен бастап 5 жасқа дейінгі бала өлімі" индикаторын есептеу кезінде перзентханаларда туындаған жағдайлар мен кестеде көрсетілген жағдайларды қоспағанда, ҚДСК растаған барлық МСАК деңгейінде алдын алуға болатын 7 күннен бастап 5 жасқа дейінгі бала өлімі жағдайлары есепке алынады:
р/с
АХЖ-10 коды
Аурулардың атауы
1
R95
Емшектегі баланың кенеттен қайтыс болуы
2
R96
Белгісіз себептерден кенеттен қайтыс болудың басқа түрлері
3

S00-T98
Класса XIX – Травмы, отравления и некоторые другие последствия воздействия внешних причин
4
V01-Y98
Класса XX – Внешние причины травм заболеваемости и смертности
5
Z00-Z99
Класса XXI – Факторы, влияющие на состояние здоровья и обращения в учреждения здравоохранения
Перечень кодов МКБ-10 для заболеваний, учитываемых при расчете индикатора "Удельный вес детей до 5 лет, госпитализированных с осложненными острыми респираторными инфекциями":

S00-T98
XIX сынып – Жарақаттар, уланулар және сыртқы себептер әсерінің бірқатар басқа салдарлары
4
V01-Y98
XX сынып – Сырқаттанушылық пен өлім-жітімнің сыртқы себептері
5
Z00-Z99
XXI сынып – Денсаулық жағдайына және денсаулық сақтау мекемесіне келіп қаралуына ықпал ететін факторлар
"Асқынған жіті респираторлық инфекциялары бар емдеуге жатқызылған 5 жасқа дейінгі балалардың үлес салмағы" индикаторын есептеу кезінде есепке алынатын аурулар үшін АХЖ-10 кодтары тізбесі:

1) в числителе данного индикатора учитываются случаи, госпитализированных в стационар с осложненными острыми респираторными инфекциями данного перечня кодов МКБ-10;
2) в знаменателе данного индикатора учитываются случаи, зарегистрированных с острыми респираторными инфекциями данного перечня кодов МКБ-10
№ п/п
МКБ-10
Наименование болезней
1.
J00-J06
Острые респираторные инфекции верхних дыхательных путей
2.
J09-J18
Грипп пневмония
3.
J20-J22
Другие острые респираторные инфекции нижних дыхательных путей
4.
J30-J39
Другие болезни верхних дыхательных путей
5.
J40-J47
Хронические болезни нижних дыхательных путей
6.
J60-J70
Болезни легкого, вызванные внешними агентами
7.

1) осы индикатордың алымында осы АХЖ-10 кодтары тізбесінің асқынған жіті респираторлық инфекциялары бар стационарға емдеуге жатқызылған жағдайлар есепке алынады;
2) осы индикатордың бөлімінде осы АХЖ-10 кодтары тізбесінің жіті респираторлық инфекциялары бар тіркелген жағдайлар есепке алынады.
р/с
АХЖ-10
Аурулардың атауы
1.
J00-J06
Жоғарғы тыныс жолдарының респираторлық жіті жұқпалары
2.
J09-J18
Тұмау мен пневмония
3.
J20-J22
Төменгі тыныс жолдарының басқа респираторлық жіті жұқпалары
4.
J30-J39
Жоғарғы тыныс жолдарының басқа аурулары
5.
J40-J47
Төменгі тыныс жолдарының созылмалы аурулары
6.
J60-J70
Өкпенің сыртқы агенттер тудырған аурулары
7.

J80-J84
Другие респираторные болезни, поражающие главным образом интерстициальную ткань
8.
J85-J86
Гнойные и некротические состояния нижних дыхательных путей
9.
J90-J94
Другие болезни плевры
10.
J95-J99
Другие болезни органов дыхания
Перечень кодов МКБ-10 и кодов диагноза по Регистру больных туберкулезом для заболеваний, учитываемых при расчете индикаторов "Своевременное выявление туберкулеза легких" учитываемых:
Параметры отбора:
1. При условии заполнения граф "тип больного" - новый случай и "локализация" – легочный или легочный в том числе сочетанный с внелегочным, в форме ТБ 01 "Медицинская карта больного туберкулезом", утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственных нормативных правовых актов под №6697).
2. Либо при условии заполнения граф "тип больного" - новый случай и "локализация" – легочный или легочный в том числе сочетанный с внелегочным, в форме ТБ 01 категория IV "Медицинская карта больного туберкулезом категории IV", если не заведена форма ТБ01 в отчетном периоде.

J80-J84
Негізінен интерстициальдық тінді зақымдайтын респираторлық басқа аурулар
8.
J85-J86
Төменгі тыныс жолдарының іріңді және өлі етті
жағдайлары
9.
J90-J94
Плевраның басқа аурулары
10.
J95-J99
Тыныс алу ағзаларының басқа аурулары
"Өкпе туберкулезін уақтылы анықтау" индикаторларын есептеу кезінде есепке алынатын АХЖ-10 кодтары мен Туберкулезбен ауыратын науқастардың тіркелімі бойынша аурулар үшін диагноз кодтарының тізбесі:
Іріктеу параметрлері:
1."Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген "Туберкулезбен науқас адамның медициналық картасы" деген ТА 01 нысанында "науқас түрі" бағанында - жаңа жағдай және "орналасу" бағанында – өкпелік немесе өкпелік, оның ішінде өкпеден тыспен бірлескен деп толтырған жағдайда;
2.Немесе есептік кезеңде ТА 01 нысаны жүргізілмеген болса, "IV санаттағы туберкулезбен науқас адамның медициналық картасы" ТА 01 IV санаты ТА01 нысанында "науқас түрі" бағанында - жаңа жағдай және "орналасу" бағанында – өкпелік немсе өкпелік, оның ішінде өкпеден тыспен бірлескен деп толтырған жағдайда.

A19.2
27
32
Другие формы милиарного ТБ
A19.8
28
33
Милиарный ТБ неуточненной локализации
А19.9
Перечень топографии опухолей визуальной локализации по кодам Международной классификации топографии и морфологии опухолей (далее – МКБ-О) для заболеваний, учитываемых при расчете индикатора "Впервые выявленные случаи с диагнозом злокачественного новообразования визуальной локализации 1 стадии":
1) в числителе данного индикатора учитываются 1 стадии данного перечня кодов МКБ-10;

A19.2
27
32
Миллиарлы ТА-ның басқа пішіндері
A19.8
28
33
Орналасу орны анықталмаған миллиарлы ТА
A19.9
"1-кезеңдегі көзге көрінетін қатерлі ісіктердің алғаш анықталған жағдайлары" индикаторын есептеу кезінде есепке алынатын аурулар үшін Ісіктер топографиясы мен морфологиясының халықаралық жіктемесінің кодтары бойынша көзге көрінетін ісіктер топографиясының тізбесі:
1) осы индикатордың алымында АХЖ-10 кодтарының осы тізбесінің 1 кезеңі есепке алынады;

2) в знаменателе данного индикатора учитываются 1, 2, 3 и 4 стадии данного перечня кодов МКБ-10
Дополнительно для рака шейки матки и рака молочной железы:
1) в числителе данного индикатора учитываются 2а стадии рака молочной железы и рака шейки матки МКБ-10;
2) в знаменателе данного индикатора учитываются 1, 2, 3 и 4 стадии рака шейки матки и рака молочной железы МКБ-10
№ п/п
Код МКБ-О
Наименование болезней
1
C00

2) осы индикатордың бөлімінде осы АХЖ-10 кодтары тізбесінің 1, 2, 3 және 4-кезеңдері есепке алынады.
Жатыр мойнының қатерлі ісігі және сүт безінің қатерлі ісігі үшін қосымша:
1) осы индикатордың алымында АХЖ-10 2а кезеңдеріндегі жатыр мойнының қатерлі ісігі және сүт безінің қатерлі ісігі есепке алынады;
2) осы индикатордың бөлімінде АХЖ-10 1, 2, 3 және 4 кезеңдеріндегі жатыр мойнының қатерлі ісігі және сүт безінің қатерлі ісігі есепке алынады
р/с
АХЖ-0 коды
Аурулардың атауы
1
C00

1) в числителе данного индикатора:
№ п/п
МКБ-10
Наименование болезней
1.
I21, I21.0-I21.4
Острый инфаркт миокарда
Острый трансмуральный инфаркт передней стенки миокарда
Острый трансмуральный инфаркт нижней стенки миокарда
Острый трансмуральный инфаркт миокарда других уточненных локализаций
Острый трансмуральный инфаркт миокарда неуточненной локализации Острый субэндокардиальный инфаркт миокарда
2.
I22, I22.0-I22.9
Повторный инфаркт миокарда
Повторный инфаркт передней стенки миокарда
Повторный инфаркт нижней стенки миокарда
Повторный инфаркт миокарда другой уточненной локализации
Повторный инфаркт миокарда неуточненной локализации
3.
I60, I60.0-I60.9
Субарахноидальное кровоизлияние
Субарахноидальное кровоизлияние из каротидного синуса и бифуркации
Субарахноидальное кровоизлияние из средней мозговой артерии
Субарахноидальное кровоизлияние из передней соединительной артерии
Субарахноидальное кровоизлияние из задней соединительной артерии
Субарахноидальное кровоизлияние из базилярной артерии
Субарахноидальное кровоизлияние из позвоночной артерии
Субарахноидальное кровоизлияние из других внутричерепных артерий
Субарахноидальное кровоизлияние из внутричерепной артерии неуточненной
Другое субарахноидальное кровоизлияние
Субарахноидальное кровоизлияние неуточненное
4.
I61, I61.0-I61.9
Внутримозговое кровоизлияние
Внутримозговое кровоизлияние в полушарие субкортикальное
Внутримозговое кровоизлияние в полушарие кортикальное
Внутримозговое кровоизлияние в полушарие неуточненное
Внутримозговое кровоизлияние в ствол мозга
Внутримозговое кровоизлияние в мозжечок
Внутримозговое кровоизлияние внутрижелудочковое
Внутримозговое кровоизлияние множественной локализации
Другое внутримозговое кровоизлияние
Внутримозговое кровоизлияние неуточненное
5.
I62.0, I62.1, I62.9, I62,
Другое нетравматическое внутричерепное кровоизлияние
Субдуральное кровоизлияние (острое) (нетравматическое)
Нетравматическое экстрадуральное кровоизлияние
Внутричерепное кровоизлияние (нетравматическое) неуточненное
6.
I63, I63.0-I63.9
Инфаркт мозга
Инфаркт мозга, вызванный тромбозом прецеребральных артерий
Инфаркт мозга, вызванный эмболией прецеребральных артерий
Инфаркт мозга, вызванный неуточненной закупоркой или стенозом прецеребральных артерий
Инфаркт мозга, вызванный тромбозом мозговых артерий
Инфаркт мозга, вызванный эмболией мозговых артерий
Инфаркт мозга, вызванный неуточненной закупоркой или стенозом мозговых артерий
Инфаркт мозга, вызванный тромбозом вен мозга, непиогенный
Другой инфаркт мозга
Инфаркт мозга неуточненный
2) в знаменателе данного индикатора: по кодам МКБ-10: I10-I79.8.
Расшифровка аббревиатур:

1) осы индикатордың алымында:
р/с
АХЖ-10
Аурулардың атауы
1.
I21, I21.0-I21.4
Миокардтың жіті инфаргі
Жүректің алдыңғы қабырғасының жіті трансмуральдық инфаргі
Жүректің төменгі қабырғасының жіті трансмуральдық инфаргі
Жүректің басқа орналасу орны анықталған жіті трансмуральдық инфаргі
Жүректің орналасу орны анықталмаған жіті трансмуральдық, инфаргі.
Миокардтың жіті субэндокардиальдық инфаргі
2.
I22, I22.0-122.9
Миокардтың қайталанған инфаргі
Жүректің алдыңғы қабырғасының қайталанған инфаргі
Жүректің төменгі қабырғасының қайталанған инфаргі
Жүректің басқа орналасу орны анықталған қайталанған инфаргі
Жүректің орналасу орны анықталмаған қайталанған инфаргі.
3.
I60, I60.0-I60.9
Мидың торлы қабығы астына қан құйылу
Каротидтік қойнау мен ашадан мидың торлы қабығының астына қан құйылу
Милық ортаңғы артериядан мидың торлы қабығының астына қан құйылу
Алдыңғы дәнекерлік артериядан мидың торлы қабығының; астына қан құйылу
Артқы дәнекерлік артериядан мидың торлы қабығының астына қан құйылу
Негіздік артериядан мидың торлы қабығының астына қан құйылу
Омыртқа артериясынан мидың торлы қабығының астына қан құйылу
Бас сүйек ішілік басқа артериялардан мидың торлы қабығының; астына қан құйылу
Бас сүйек ішілік анықталмаған артериядан мидың торлы қабығының астына қан құйылу
Мидың торлы қабығының астына басқаша қан құйылу
Мидың торлы қабығының астына қан құйылу, анықталмаған
4.
I61, I61.0-I61.9
Мидың ішіне қан құйылу
Ми сыңары қыртысының астына қан құйылу
Ми сыңарының қыртысына қан құйылу
Ми сыңарына қан құйылу, анықталмаған
Ми діңінің ішіне қан құйылу
Мишық ішіне қан құйылу
Ми қарыншасы ішіне қан құйылу
Мидың ішінде көп орынды қан құйылулар
Ми ішіне басқаша қан құйылу
Ми ішіне қан құйылу, анықталмаған
5.
I62.0, I62.1, I62.9, I62,
Бас сүйек ішіне жарақаттық емес басқаша қан құйылу
Мидың қатты қабығының астына қан құйылу (жіті) (жарақаттық емес)
Мидың қатты қабығының жарақаттық емес қан құйылулар
Бас сүйек ішілік қан құйылу, анықталмаған (жарақаттық емес)
6.
I63, I63.0-I63.9
Ми инфаркті
Прецеребралды артерияның тромбозы тудырған ми инфаргі
Прецеребралды артерияның эмболиясы тудырған ми инфаргі
Прецеребралды артерияның анықталмаған бітелуі немесе тарылуы тудырған ми инфаргі
Ми артерияларының тромбозы тудырған ми инфаргі
Ми артерияларының эмболиясы тудырған ми инфаргі
Ми артерияларының анықталмаған бітелуі немесе тарылуы тудырған ми инфаргі
Ми веналарының тромбозы тудырған ми инфаргі, ірің текті емес
Мидың басқа инфаргі
Мидың анықталмаған инфаргі
2) осы индикатордың бөлімінде: АХЖ-10 кодтары бойынша: I10-I79.8
Аббревиатуралардың толық жазылуы:

МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 пересмотра;
КООЗ – Комитет охраны общественного здоровья Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
ПМСП – первичная медико-санитарная помощь.
Приложение 3
к Методике формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Комплексная формула расчета
стимулирующего компонента
участковой службы
амбулаторно-поликлинической помощи
Сноска. Методика дополнена приложением 3 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 06.12.2018 № ҚР ДСМ-35 (вводится в действие с 01.01.2019); исключена приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 05.11.2019 № ҚР ДСМ-140 (вводится в действие с 01.06.2019);
Приложение 4
к Методике формирования тарифов
на медицинские услуги, оказываемые
в рамках гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи и
в системе обязательного
социального медицинского страхования
Структура расходов для субъектов здравоохранения
Сноска. Методика дополнена приложением 4 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
тыс. тенге
Статьи затрат
План за предыдущий год
Факт за предыдущий год
ОБЩАЯ СУММА РАСХОДОВ
I МЕДИЦИНСКИЕ РАСХОДЫ

АХЖ-10 – 10-шы қайта қараудағы аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі;
ҚДСК – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Қоғамдық денсаулық сақтау комитеті;
МСАК – медициналық-санитариялық алғашқы көмек.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге арналған
тарифтерді қалыптастыру
әдістемесіне
3-қосымша
Амбулаториялық-емханалық көмек учаскелік қызметінің ынталандырушы компонентін есептеудің кешенді формуласы
Ескерту. 3-қосымша алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.11.2019 № ҚР ДСМ-140 (01.06.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге арналған
тарифтерді қалыптастыру
әдістемесіне 4-қосымша
Денсаулық сақтау субъектілерінің шығыстар құрылымы
Ескерту. Әдістеме 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
мың. теңге
Шығыстар бабы
Алдыңғы жылғы жоспар
Алдыңғы жылғы факт
ШЫҒЫСТАРДЫҢ ЖАЛПЫ СОМАСЫ
I МЕДИЦИНАЛЫҚ ШЫҒЫСТАР

144
Приобретение топлива, горюче-смазочных материалов
149
Приобретение прочих запасов, в том числе:
хозяйственные товары
канцелярские товары
автозапчасти
другое (расписать по статейно)
150
Приобретение  услуг и работ
151
Оплата коммунальных услуг, в том числе:
электроэнергия
отопление
водоснабжение и канализация
152
Оплата услуг связи
153
Оплата транспортных услуг
154
Оплата за аренду помещения
159
Оплата прочих услуг и работ, в том числе:
техническое обслуживание (электросеть, ремонт хоз.оборудования, монтажная работа, охранная сигнализация)
тех.обслуживание и ремонт автомобилей
повышение квалификации и обучение сотрудников
утилизация бытовых и медицинских отходов
услуги банка
обслуживание и ремонт огр. и мед техники
уборка здания, помещений и другое
другое (расписать по статейно)
160
Другие текущие затраты
161
Командировки и служебные разъезды внутри страны
162
Командировки и служебные разъезды за пределы страны
Предварительный коэффициент (КПК)
ОБЩАЯ СУММА ЭКСПЛУТАЦИОННЫХ РАСХОДОВ/ОБЩАЯ СУММА РАСХОДОВ
Примечание:
1) в случае отсутствия определенных статей расходов необходимо дополнить таблицу соответствующими строками
2) отображать расходы без учета оказанных платных услуг
3) подлежит корректировки согласно фактически понесенным затратам субъекта здравоохранения и частного партнера
Приложение 5
к Методике формирования тарифов
на медицинские услуги, оказываемые
в рамках гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи и
в системе обязательного
социального медицинского страхования
Шаблон Расчета поправочного коэффициента для субъектов ГЧП
Сноска. Методика дополнена приложением 5 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
тыс. тенге
Наименование/Параметры проекта
Город 1
Город 2
Город 3
Город 4
БО 1
БО 2
БО 3
БО 4
Кол-во коек
Общая площадь зданий
Год постройки
% износа корпусов
Земельный участок, га (факт)
I МЕДИЦИНСКИЕ РАСХОДЫ
II ЭКСПЛУАТАЦИОННЫЕ РАСХОДЫ
Предварительный коэффициент для субъекта здравоохранения (согласно, Приложения 4 настоящей Методики)
(КПК1)
(КПК2)
(КПК3)
(КПКN)
Поправочный коэффициент для субъектов ГЧП
КП=(КПК1+ КПК2+ КПК3+..+КПКN)/N

144
Отын, жанар-жағармай материалдарын сатып алу
149
Басқа қорларды сатып алу, оның ішінде:
тұрмыстық тауарлар
кеңсе тауарлары
авто бөлшектер
басқа (баптар бойынша жазу)
150
Қызметтер мен жұмыстарды сатып алу
151
Коммуналдық қызметтерді төлеу, оның ішінде:
электр қуаты
жылу
сумен жабдықтау және кәріз
152
Байланыс қызметтеріне ақы төлеу
153
Көлік қызметтеріне ақы төлеу
154
үй-жайларды жалға алғаны үшін ақы төлеу
159
Басқа қызметтер мен жұмыстарды төлеу, оның ішінде:
техникалық қызмет көрсету (электр желісі, шаруашылық жабдықтарын жөндеу, монтаждау жұмыстары, күзет сигнализациясы)
автомобильге техникалық қызмет көрсету және жөндеу
қызметкерлердің біліктілігін арттыру және оқыту
тұрмыстық және медициналық қалдықтарды кәдеге жарату
банктік қызметтер
Ұйымдастыру және медициналық жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу
ғимаратты, үй-жайларды тазалау
басқалар (баптар бойынша жазу)
160
Басқа ағымдағы шығындар
161
Ел ішіндегі іссапарлар мен қызметтік сапарлар
162
Елден тыс жерге іссапарлар мен қызметтік сапарлар
Алдын ала коэффициент (КАК)
ПАЙДАЛАНУ ШЫҒЫСТАРЫНЫҢ ЖАЛПЫ СОМАСЫ / ШЫҒЫСТАРДЫҢ ЖАЛПЫ СОМАСЫ
Ескерту:
1) шығыстардың жекелеген баптары болмаған кезде кестені тиісті жолдармен толықтыру қажет
2) көрсетілетін ақылы қызметтерден басқа шығыстарды көрсетіңіз
3) денсаулық сақтау ұйымының және жеке әріптестің нақты шығындарына сәйкес түзетуге жатады
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге арналған
тарифтерді қалыптастыру
әдістемесіне 5-қосымша
МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициентінің есептеулер үлгі
Ескерту. Әдістеме 5-қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
мың теңге
Жобаның атауы/параметрлері
1 қала
2 қала
3 қала
4 қала
БО 1
БО 2
БО 3
БО 4
Төсек саны
Ғимараттың жалпы ауданы
Салынған жылы
Корпустардың тозу пайызы
Жер учаскесі, га (факт)
I медициналық шығыстар
II пайдалану шығыстары
Денсаулық сақтау субъектілері үшін алдын ала коэффициенті (осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес)
ПК1)
ПК2)
ПК3)
ПКN)
МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициенті
КП=(КПК1+ КПК2+ КПК3+..+КПКN)/N