Об утверждении Номенклатуры организаций здравоохранения
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 797. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 декабря 2009 года № 5960. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 октября 2020 года № ҚР ДСМ-117/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 08.10.2020 № ҚР ДСМ-117/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии со статьей 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и в целях упорядочения деятельности организаций здравоохранения ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить номенклатуру организаций здравоохранения согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Айдарханов А.Т.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Вощенкову Т.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
Б. Садыков
Приложение к приказу
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 26 ноября 2009 года № 797
Номенклатура организаций здравоохранения
1. Организации, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь
Медицинский пункт
Фельдшерско-акушерский пункт
Врачебная амбулатория
Сельская поликлиника
Районная поликлиника
Городская поликлиника
Консультативно-диагностический центр (поликлиника)
2. Организации, оказывающие стационарную помощь
Сельская больница
Межрайонная больница
Центральная районная больница
Городская больница
Городская детская больница
Областная больница
Областная детская больница
Инфекционная больница
Перинатальный центр
Противотуберкулезная больница (диспансер)
Онкологическая больница (диспансер)
Кожно-венерологическая больница (диспансер)
Наркологическая больница (диспансер, центр медико-социальной реабилитации)
Психиатрическая больница (диспансер)
Лепрозорий
Госпиталь для инвалидов Отечественной войны

Денсаулық сақтау ұйымдарының номенклатурасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2009 жылғы 26 қарашадағы N 797 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылғы 3 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5960 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 қазандағы № ҚР ДСМ-117/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.10.2020 № ҚР ДСМ-117/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексінің 32-бабына сәйкес және денсаулық сақтау ұйымдарының қызметін реттеу мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Денсаулық сақтау ұйымдарының номенклатурасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті (А.Т. Айдарханов) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Т.А. Вощенковаға жүктелсін.
5. Осы бұйрық оны алғаш ресми жариялаған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
Б. Садықов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2009 жылғы 26 қарашадағы
N 797 бұйрығына қосымша
Денсаулық сақтау ұйымдарының номенклатурасы
1. Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдар
Медициналық пункт
Фельдшерлік-акушерлік пункт
Дәрігерлік амбулатория
Ауылдық емхана
Аудандық емхана
Қалалық емхана
Консультациялық–диагностикалық орталық (емхана)
2. Стационарлық көмек көрсететін ұйымдар
Ауылдық аурухана
Ауданаралық аурухана
Аудандық орталық аурухана
Қалалық аурухана
Қалалық балалар ауруханасы
Облыстық аурухана
Облыстық балалар ауруханасы
Инфекциялық аурухана
Перинаталдық орталық
Туберкулезге қарсы аурухана (диспансер)
Онкологиялық аурухана (диспансер)
Тері-венерологиялық аурухана (диспансер)
Наркологиялық аурухана (диспансер, медициналық-әлеуметтік
оңалту орталығы)
Психиатриялық аурухана (диспансер)
Лепрозорий
Отан соғысының мүгедектеріне арналған госпиталь

3. Организации скорой медицинской помощи
и санитарной авиации
Станция (отделение) скорой медицинской помощи
Санитарная авиация
4. Организации медицины катастроф
Центр медицины катастроф
5. Организации восстановительного лечения
и медицинской реабилитации
Санаторий
Специализированный санаторий
Профилакторий
Реабилитационный центр
6. Организации, оказывающие паллиативную помощь
и сестринский уход
Больница сестринского ухода
Хоспис
7. Организации, осуществляющие деятельность
в сфере службы крови
Центр крови
8. Организации, осуществляющие деятельность
в сфере судебной медицины и патологической анатомии
Центр судебной медицины
Патологоанатомическое бюро
Централизованное патологоанатомическое отделение
Патологоанатомическое отделение
9. Организации здравоохранения, осуществляющие
фармацевтическую деятельность
Аптека
Аптечный склад
Аптечный пункт в организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную, консультативно-диагностическую помощь
Передвижной аптечный пункт для отдаленных сельских местностей
Магазин оптики
Магазин медицинской техники и изделий медицинского назначения
Склад медицинской техники и изделий медицинского назначения
Организация по производству лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
10. Организации здравоохранения, осуществляющие
деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического
благополучия населения
Центр санитарно-эпидемиологической экспертизы
Республиканская санитарно-эпидемиологическая станция
Противочумная станция
Дезинфекционная станция
11. Научные организации в области здравоохранения
Национальный центр
Научный центр
Национальный научный центр
Научно-исследовательский институт
12. Организации образования в области здравоохранения
Медицинский университет
Медицинский институт
Медицинская академия
Медицинский колледж
13. Организации здравоохранения, осуществляющие деятельность
в сфере формирования здорового образа жизни
Центр формирования здорового образа жизни
14. Организации здравоохранения, осуществляющие деятельность
в сфере профилактики ВИЧ/СПИД
Центр по профилактике и борьбе со СПИД
15. Национальный холдинг в области здравоохранения
16. Иные медицинские организации
Клиника
Центр планирования семьи и репродуктивного здоровья
Женская консультация
Стоматологическая поликлиника (центр)
Кардиологический центр
Врачебно-физкультурный диспансер
Центр здорового питания
База специального медицинского снабжения
Медицинский информационно-аналитический центр
Дом ребенка
Примечание:
1. Медицинский пункт, фельдшерско-акушерский пункт, врачебная амбулатория, сельская поликлиника создаются в сельских населенных пунктах (далее – СНП) как структурные подразделения районной поликлиники. В городах врачебная амбулатория создается как структурное подразделение городской поликлиники.

3. Жедел медициналық жәрдем және санитариялық авиация ұйымдары
Жедел медициналық жәрдем станциясы (бөлімшесі)
Санитариялық авиация
4. Апаттық медицина ұйымдары
Апаттар медицинасы орталығы
5. Қалпына келтіру емі және медициналық оңалту ұйымдары
Санаторий
Мамандандырылған санаторий
Профилакторий
Оңалту орталығы
6. Паллиативтік көмек және мейірбике күтімін көрсететін ұйымдар
Мейірбике күтімін көрсететін аурухана
Хоспис
7. Қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдар
Қан орталығы
8. Сот медицинасы және патологиялық анатомия саласында қызмет көрсететін ұйымдар
Сот медицинасы орталығы
Патологиялық анатомиялық бюро
Орталықтандырылған патологиялық анатомиялық бөлімше
Патологиялық анатомиялық бөлімше
9. Фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары
Дәріхана
Дәріхана қоймасы
Алғашқы медициналық-санитариялық, консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы дәріхана қоймасы
Алыс елді мекендерге арналған жылжымалы дәріханалық пункт
Оптика дүкені
Медициналық техника және медициналық мақсаттағы бұйымдар дүкені Медициналық техника және медициналық мақсаттағы бұйымдар қоймасы
Дәрілік заттар, медициналық техника және медициналық мақсаттағы бұйымдар өндіретін ұйымдар
10. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметтерді жүзеге асыратын ұйымдар
Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама орталығы
Республикалық санитариялық-эпидемиологиялық станция
Обаға қарсы күрес станциясы
Дезинфекция станциясы
11. Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдар
Ұлттық орталық
Ғылыми орталық
Ұлттық ғылыми орталық
Ғылыми-зерттеу институты
12. Денсаулық сақтау саласындағы білім ұйымдары
Медицина университеті
Медицина институты
Медицина академиясы
Медициналық колледж
13. Салауатты өмір салтын қалыптастыру қызметтерін жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары
Салауатты өмір салтын қалыптастыру орталығы
14. АИТВ/ЖИТС алдын алу саласындағы қызметтерді жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары
ЖИТС алдын алу және оған қарсы күрес орталығы
15. Денсаулық сақтау саласындағы ұлттық холдинг
16. Өзге де медициналық ұйымдар
Клиника
Отбасын жоспарлау және ұрпақты болу денсаулық орталығы
Әйелдер консультациясы
Стоматологиялық емхана (орталық)
Кардиология орталығы
Дәрігерлік-дене тәрбиесі диспансері
Дұрыс тамақтану орталығы
Арнайы медициналық жабдықтау базасы
Медициналық ақпараттық-талдау орталығы
Балалар үйі
Ескерту:
1. Медициналық пункт, фельдшерлік-акушерлік пункт, дәрігерлік амбулатория, ауылдық емхана – аудандық емхананың құрылымдық бөлімшесі ретінде ауылдық елді мекендерде (бұдан әрі – АЕМ) құрылады. Қалаларда дәрігерлік амбулатория қалалық емхананың құрылымдық бөлімшесі ретінде құрылады.

2. Сельская больница создается в отдаленных СНП с численностью проживающего населения не менее 5000 (пять тысяч) человек с учетом местных особенностей, включая климато-географические условия, как структурное подразделение центральной районной больницы.
3. Централизованное патологоанатомическое отделение создается как структурное подразделение организации, оказывающей стационарную помощь.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 10.09.2011 № 605 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Центр планирования семьи и репродуктивного здоровья, женская консультация создаются как структурные подразделения организации здравоохранения.

2. Ауылдық аурухана – АЕМ алыс жерлерде тұрғылықты халқының саны 5000 (бес мыңнан) кем емес жерлерде, жергілікті ерекшеліктері, оның ішінде климаттық-географиялық ерекшеліктері ескеріле отырып, аудандық орталық аурухананың құрылымдық бөлімшесі ретінде құрылады.
3. Орталықтандырылған патологиялық анатомиялық бөлімше стационарлық көмек көрсететін ұйымының құрылымдық бөлімшесі ретінде құрылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.09.10 № 605 (ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Отбасын жоспарлау және ұрпақты болу денсаулық орталығы, әйелдер консультациясы денсаулық сақтау ұйымының құрылымдық бөлімшесі ретінде құрылады.