О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года № 358 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня" и внесении изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 2 октября 2008 года № 146 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года № 358 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 ноября 2009 года № 247. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 января 2010 года № 5999
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 30.05.2016 № 147 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 30 сентября 2005 года № 358 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3924) следующие изменения и дополнения:
в Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня, утвержденной указанным постановлением:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Собственный капитал рассчитывается как сумма капитала первого уровня и капитала второго уровня (капитал второго уровня включается в размере, не превышающем капитал первого уровня) и капитала третьего уровня (капитал третьего уровня включается в размере, не превышающем двести пятьдесят процентов части капитала первого уровня, предназначенного для покрытия рыночного риска) за вычетом инвестиций банка.
Инвестиции банка представляют собой вложения банка в акции (доли участия в уставном капитале) юридического лица, а также субординированный долг юридического лица, совокупный размер которых превышает десять процентов суммы капитала первого уровня и капитала второго уровня банка.
Капитал третьего уровня предназначен для покрытия величины рыночного риска.
Часть капитала первого уровня, предназначенного для покрытия рыночного риска, рассчитывается в следующем порядке:

Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Екiншi деңгейдегi банктер үшiн пруденциалдық нормативтер есеп айырысуларының нормативтiк мәнi мен әдiстемесi туралы нұсқаулықты бекiту туралы» 2005 жылғы 30 қыркүйектегі № 358 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Екiншi деңгейдегi банктер үшiн пруденциалдық нормативтер есеп айырысуларының нормативтiк мәнi мен әдiстемесi туралы нұсқаулықты бекiту туралы» 2005 жылғы 30 қыркүйектегі № 358 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2008 жылғы 2 қазандағы № 146 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 30 қарашадағы № 247 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 10 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5999 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 147 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.05.2016 № 147 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
Нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының «Екiншi деңгейдегi банктер үшiн пруденциалдық нормативтер есеп айырысуларының нормативтiк мәнi мен әдiстемесi туралы нұсқаулықты бекiту туралы» 2005 жылғы 30 қыркүйектегі № 358 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3924 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Екiншi деңгейдегi банктер үшiн пруденциалдық нормативтер бойынша есеп айырысудың нормативтiк мәнi мен әдiстемесi туралы нұсқаулықта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Меншiктi капитал бiрiншi деңгейдегi капитал мен екiншi деңгейдегi капиталдың (екiншi деңгейдегi капитал бiрiншi деңгейдегi капиталдан аспайтын мөлшерде енгiзiледi) және банк инвестицияларын шегергендегi үшiншi деңгейдегi капиталдың (үшiншi деңгейдегi капитал нарықтық тәуекелдi жабуға арналған бiрiншi деңгейдегi капитал бөлiгiнiң екi жүз елу пайызынан аспайтын мөлшерде енгiзiледi) сомасы ретiнде есептеледi.
Банктiң заңды тұлғаның акцияларына салымдары (жарғы капиталындағы қатысу үлесi), сондай-ақ жиынтық мөлшерi банктiң бірінші деңгейдегі капиталы мен екінші деңгейдегі капиталының сомасының он пайызынан асатын заңды тұлғаның реттелген борышы банктің инвестициялары болып табылады.
Үшінші деңгейдегі капитал нарықтық тәуекел мөлшерін жабуға арналған.
Бірінші деңгейдегі капиталдың нарықтық тәуекелді жабуға арналған бөлігі былай есептеледі:

1) определяется общая сумма активов, условных и возможных обязательств, взвешенных по степени кредитного риска и размер операционного риска;
2) определяется минимальный размер капитала первого уровня, предназначенного для выполнения нормативов достаточности собственного капитала с учетом установленных ограничений по включению в собственный капитал капитала второго уровня, путем умножения полученной величины рисков, рассчитанной в соответствии с подпунктом 1) настоящего пункта, на нормативное значение коэффициента достаточности собственного капитала, определенное пунктом 16 настоящей Инструкции;
3) определяется часть капитала первого уровня, предназначенного для покрытия рыночного риска, как разница между фактическим размером капитала первого уровня и минимальным размером капитала первого уровня, рассчитанного в соответствии с подпунктом 2) настоящего пункта.
Часть капитала первого уровня, предназначенного для покрытия рыночного риска, не должна превышать отношения размера капитала, необходимого для покрытия рыночного риска, рассчитываемого как произведение величины рыночного риска на нормативное значение достаточности собственного капитала, определенное пунктом 16 настоящей Инструкции к 3,5.
Для целей настоящей Инструкции помимо рейтинговой оценки агентства Standard&Poor's, уполномоченным органом также признаются рейтинговые оценки агентств Moody's Investors Service и Fitch (далее - другие рейтинговые агентства).";
пункт 4 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Банки, подлежащие реструктуризации в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", могут включать в капитал первого уровня доходы от реструктуризации обязательств, полученные в отчетном году.";
пункт 10 дополнить частью второй следующего содержания:
"Для банка, подлежащего реструктуризации в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", субординированный долг включается в капитал второго уровня в сумме, не превышающей семьдесят пять процентов суммы капитала первого уровня за минусом выкупленного собственного субординированного долга банка в течении пяти лет со дня истечения срока проведения реструктуризации, определенного решением суда.";
в пункте 15:
часть первую дополнить абзацами третьим, четвертым следующего содержания:
"с 01 июля 2012 года значение коэффициента достаточности собственного капитала банка к1-1 составляет не менее 0,08;
с 01 июля 2013 года значение коэффициента достаточности собственного капитала банка к1-1 составляет не менее 0,09;";
часть вторую дополнить абзацами третьим, четвертым следующего содержания:
"с 01 июля 2012 года значение коэффициента достаточности собственного капитала банка к1-1 составляет не менее 0,09;
с 01 июля 2013 года значение коэффициента достаточности собственного капитала банка к1-1 составляет не менее 0,10;";
часть третью дополнить абзацами третьим, четвертым следующего содержания:
"с 01 июля 2012 года значение коэффициента достаточности собственного капитала банка к1-1 составляет не менее 0,07;
с 01 июля 2013 года значение коэффициента достаточности собственного капитала банка к1-1 составляет не менее 0,08;";

1) активтердің, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің жалпы сомасы мен операциялық тәуекелдің мөлшері анықталады;
2) капитал жеткіліктілігі нормативтерін, меншікті капиталға екінші деңгейдегі капиталды енгізу бойынша белгіленген шектеулерді ескере отырып, орындауға арналған бірінші деңгейдегі капиталдың барынша төменгі мөлшері осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес есептелген тәуекелдер мөлшерін осы Нұсқаулықтың 16-тармағында анықталған меншікті капитал жеткіліктілігінің нормативтік мәніне көбейту арқылы анықталады;
3) бірінші деңгейдегі капиталдың нарықтық тәуекелді жабуға арналған бөлігі бірінші деңгейдегі капиталдың іс жүзіндегі мөлшері мен осы тармақтың 2) тармақшасына сәйкес есептелген бірінші деңгейдегі капиталдың барынша төменгі мөлшерінің айырмасы ретінде анықталады.
Нарықтық тәуекелді жабуға арналған бірінші деңгейдегі капиталдың бөлігі нарықтық тәуекел мөлшерінің осы Нұсқаулықтың 16-тармағында белгіленген меншікті капитал жеткіліктілігінің нормативтік мәніне көбейтіндісі ретінде есептелетін нарықтық тәуекелді жабуға қажетті капитал мөлшерінің 3,5-ке қатынасынан аспауы тиіс.
Осы Нұсқаулықтың мақсаты үшін Standard & Poor,s агенттігінің рейтингттік бағасынан басқа уәкілетті органмен Moody's Investors Service және Fitch агенттіктерінің рейтингттік бағалары да танылады (бұдан әрі - басқа рейтинг агенттіктері).»;
4-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 31 тамыздағы Заңына сәйкес қайта құрылымдауға жататын банктер бірінші деңгейдегі капиталға міндеттемелерді қайта құрылымдаудан алынған, есепті жылы ағымдағы кірісі болып табылатын кірістерді енгізуге құқылы.»;
10-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 31 тамыздағы Заңына сәйкес қайта құрылымдауға жататын банк үшін реттелген борыш екінші деңгейдегі капиталға соттың шешімімен белгіленген қайта құрылымдау жүргізу мерзімі аяқталған күнінен бастап бес жыл ішінде сатып алынған банктің реттелген борышының сомасы шегерілген бірiншi деңгейдегi капитал сомасының 75%-нан аспайтын сомада енгізіледі.»;
15-тармақта:
бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы үшінші, төртінші абзацтармен толықтырылсын:
«2012 жылғы 1 шілдеден бастап k1-1 банктің меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентінің мәні 0,08 кем еместі құрайды;
2013 жылғы 1 шілдеден бастап k1-1 банктің меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентінің мәні 0,09 кем еместі құрайды;»;
екінші бөлігі мынадай мазмұндағы үшінші, төртінші абзацтармен толықтырылсын:
«2012 жылғы 1 шілдеден бастап k1-1 банктің меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентінің мәні 0,09 кем еместі құрайды;
2013 жылғы 1 шілдеден бастап k1-1 банктің меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентінің мәні 0,10 кем еместі құрайды;»;
үшінші бөлігі мынадай мазмұндағы үшінші, төртінші абзацтармен толықтырылсын:
«2012 жылғы 1 шілдеден бастап k1-1 банктің меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентінің мәні 0,07 кем еместі құрайды;
2013 жылғы 1 шілдеден бастап k1-1 банктің меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентінің мәні 0,08 кем еместі құрайды;»;

пункт 33-1 дополнить частями четвертой, пятой следующего содержания:
"Не признаются в качестве одного заемщика заемщики, являющиеся аффилиированными в результате владения акциями (долями участия) указанных заемщиков акционерным обществом "Фонд стрессовых активов" и (или) специальной финансовой компанией акционерного общества "Фонд стрессовых активов".
Для целей настоящей Инструкции специальной финансовой компанией акционерного общества "Фонд стрессовых активов" признается организация, создаваемая акционерным обществом "Фонд стрессовых активов".";
в пункте 34:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) требований банка к заемщику, списанных с баланса банка, а также кредитов, по сделкам секьюритизации со специальной финансовой компанией акционерного общества "Фонд стрессовых активов";";
подпункт 5) дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"гарантий банка по выкупленным банком ценным бумагам;";
в абзаце втором части второй после слов "Самрук Казына"," дополнить словами "специальной финансовой компании акционерного общества "Фонд стрессовых активов";
пункт 35 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Совокупная сумма секьюритизированых кредитов, переданных специальной финансовой компании акционерного общества "Фонд стрессовых активов", не должна превышать размера собственного капитала банка.";
первое предложение части второй пункта 36 дополнить словами ", при превышении ограничения по совокупной сумме секьюритизированных кредитов, переданных специальной финансовой компании акционерного общества "Фонд стрессовых активов" в течение текущего и последующего кварталов";
таблицу "Таблица активов банка, взвешенных по степени кредитного риска вложений" приложения 1 дополнить строкой, порядковый номер 68-2, следующего содержания:
"
68-2
Ценные бумаги, выпущенные специальной финансовой
компанией акционерного общества "Фонд стрессовых
активов"
100
".
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.02.2011 № 20 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
2. Внести в постановление Правления Агентства от 2 октября 2008 года № 146 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года № 358 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5368) следующие изменения:
в пункте 1 абзацы с шестого по седьмой исключить;
в пункте 2:
слова "с третьего по седьмой" заменить словами "с третьего по пятый";

33-1-тармақ мынадай төртінші, бесінші бөліктермен толықтырылсын:
«Стресстік активтер қоры» акционерлік қоғамының және (немесе) «Стресстік активтер қоры» акционерлік коғамының қаржы компаниясының көрсетілген заемшылардың акцияларын (қатысу үлестерін) иеленуі нәтижесінде аффилиирленген болып табылатын заемшылар бір заемшы ретінде танылмайды.
Осы Нұсқаулықтың мақсаттары үшін «Стресстік активтер қоры» акционерлік қоғамы құратын ұйым «Стресстік активтер қоры» акционерлік қоғамының арнайы қаржы компаниясы деп танылады.»;
34-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) банктің заемшыға қоятын банк балансынан шығарылған талаптары, сондай-ақ «Стресстік активтер қоры» акционерлік қоғамының арнайы қаржы компаниясымен секьюритизация мәмілелері бойынша кредиттер;»;
5) тармақша мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
«банкпен сатып алынған бағалы қағаздар бойынша банктің кепілдіктері;»;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамына» деген сөздерден кейін «, «тресстік активтер қоры» акционерлік қоғамының арнайы қаржы компаниясына» деген сөздермен толықтырылсын;
35-тармақ мынадай үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Стресстік активтер қоры» акционерлік қоғамының арнайы қаржы компаниясына берілген секьюритилендірілген кредиттердің жиынтық сомасы банктің меншікті капиталының мөлшерінен аспауы тиіс.»;
36-тармақтың екінші бөлігінің бірінші сөйлемі «шектен асып кетудi» деген сөздер «, «Стресстік активтер қоры» акционерлік қоғамының арнайы қаржы компаниясына берілген секьюритилендірілген кредиттердің жиынтық сомасы бойынша шектеуден асып кеткен жағдайда ағымдағы және одан кейінгі тоқсанда» деген сөздермен ауыстырылсын;
1-қосымшаның «Салымдардың кредиттiк тәуекел дәрежесi бойынша сараланған банк активтерiнiң кестесi» кестесі мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 68-2 жолмен толықтырылсын:
«
68-2
«Стресстік активтер қоры» акционерлік қоғамының арнайы қаржы компаниясымен шығарылған бағалы қағаздар
100
».
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2011.02.28 № 20 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Агенттік Басқармасының «Агенттік Басқармасының «Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Екiншi деңгейдегi банктер үшiн пруденциалдық нормативтер есеп айырысуларының нормативтiк мәнi мен әдiстемесi туралы нұсқаулықты бекiту туралы» 2005 жылғы 30 қыркүйектегі № 358 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2008 жылғы 2 қазандағы № 146 қаулысына өзгеріс енгізу туралы» 2008 жылғы 2 қазандағы № 146 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5368 тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақтың алтыншы, жетінші абзацтары алынып тасталсын;
2-тармақта:

цифры и слово "1 января 2010" заменить цифрами и словом "1 июля 2011".
3. Настоящее постановление вводится в действие c 30 декабря 2009 года.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.02.2011 № 20 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
4. Департаменту стратегии и анализа (Абдрахманов Н.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
5. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Кожахметова К.Б.
Председатель                               Е. Бахмутова

«2010 жылғы 1 қаңтардан» деген сандар мен сөздер «2011 жылғы 1 шілдеден» деген сандар мен сөздерге ауыстырылсын;
«үшіншіден бастап жетіншіге дейінгі» деген сөздер «үшіншіден бастап бесіншіге дейінгі» деген сөздермен ауыстырылсын.
3. Осы қаулы 2009 жылғы 30 желтоқсаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2011.02.28 № 20 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
4. Стратегия және талдау департаменті (Н.А.Әбдірахманов):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, «Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы» заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жіберсін.
5. Агенттік Төрайымының қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары Қ.Б. Қожахметовке жүктелсін.
Төрайым                                         Е. Бахмутова