Об утверждении Инструкции по сопровождению пассажирских поездов строевыми подразделениями патрульной полиции органов внутренних дел на транспорте
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 декабря 2009 года № 485. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 января 2010 года № 6018. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 февраля 2023 года № 115.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 02.02.2023 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 6.
В целях укрепления правопорядка, предупреждения и пресечения преступлений и правонарушений, обеспечения общественной безопасности на объектах железнодорожного транспорта, личной собственности, защиты прав и законных интересов пассажиров и работников проездных бригад, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по сопровождению пассажирских поездов строевыми подразделениями патрульной полиции органов внутренних дел на транспорте (далее - Инструкция).
2. Начальникам Департаментов внутренних дел на транспорте:
1) обеспечить изучение Инструкции личным составом органов и подразделений внутренних дел на транспорте;
2) организовать сопровождение пассажирских поездов нарядами полиции на протяжении всего маршрута следования по территории Республики Казахстан в соответствии с Инструкцией.
3. Признать утратившим силу приказ Министра внутренних дел от 5 декабря 2000 года № 664 "Об утверждении Положения о подразделениях патрульной полиции по сопровождению пассажирских поездов УВД на транспорте" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов за № 1340).
4. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел генерал-майора полиции Кулинич А.В. и Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр
С. Баймаганбетов
"Согласовано"
Министр транспорта и
коммуникаций
Республики Казахстан
____________ А. Кусаинов
21 декабря 2009 года
Утверждена
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 21 декабря 2009 года № 485
ИНСТРУКЦИЯ
по сопровождению пассажирских поездов строевыми
подразделениями патрульной полиции органов внутренних дел
на транспорте

Көліктегі ішкі істер органдарының патрульдік полициясы саптық бөліністерінің жолаушылар поездарына ілесіп жүруін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2009 жылғы 21 желтоқсандағы N 485 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 25 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6018 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 2 ақпандағы № 115 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 02.02.2023 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
Темір жол көлігі объектілерінде құқықтық тәртіпті нығайту, қылмыстар мен құқық бұзушылардың алдын алу және жолын кесу, қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, жолаушылардың және поезд бригадалары жұмыскерлерінің жеке меншігін сақтауды, құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Көліктегі ішкі істер органдарының патрульдік полициясы саптық бөліністерінің жолаушылар поездарына ілесіп жүруін ұйымдастыру туралы нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) бекітілсін.
2. Көліктегі ішкі істер департаменттерінің бастықтары:
1) көліктегі ішкі істер органдары мен бөліністері жеке құрамының осы Нұсқаулықты зерделеуін қамтамасыз етсін;
2) Нұсқаулыққа сәйкес Қазақстан Республикасының аумағы бойынша барлық жүру бағыты бойында полиция жасақшаларының жолаушылар поездарына ілесіп жүруін ұйымдастырсын.
3. "Көліктегі ІІБ-нің жолаушылар поездарына ілесіп жүру жөніндегі патрульдік полиция бөлімшелері туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Ішкі істер министрінің 2000 жылғы 5 желтоқсандағы № 664 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1340 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
4. Қазақстан Республикасы ІІМ-нің Әкімшілік полиция комитеті осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өтуін және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры А.В.Кулиничке және Әкімшілік полиция комитетіне жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
С. Баймағанбетов
"Келісілген"
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникация
министрі Ә. Құсайынов
2009 жылғы 21 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2009 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 485 бұйрығымен бекітілген
Көліктегі ішкі істер органдарының патрульдік полициясы саптық бөліністерінің жолаушылар поездарына ілесіп жүруін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық

1. Основные положения
1. Настоящая Инструкция определяет порядок взаимодействия и работы нарядов строевых подразделений патрульной полиции по сопровождению пассажирских поездов по обеспечению правопорядка в поездах дальнего и местного сообщений (далее - "пассажирские поезда" или "поезда").
2. Сопровождение пассажирских поездов нарядами полиции, выделяемых от строевых подразделений патрульной полиции по сопровождению пассажирских поездов, осуществляется в целях охраны общественного порядка, предупреждения, выявления и пресечения преступлений и административных правонарушений, обеспечения личной и имущественной безопасности пассажиров, и вагонного оборудования.
В состав наряда полиции по сопровождению пассажирских поездов входят в зависимости от оперативной обстановки сотрудники других подразделений органов внутренних дел на транспорте.
3. Правовую основу деятельности сотрудников строевых подразделений патрульной полиции по сопровождению пассажирских поездов составляют Конституция Республики Казахстан, Закон Республики Казахстан "Об органах внутренних дел Республики Казахстан", Инструкция по обеспечению охраны общественного порядка и дорожной безопасности сотрудниками органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденная приказом Министра внутренних дел от 28 января 2016 года № 10 дсп (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов за № 13410) и настоящая Инструкция.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Организационно-методическое обеспечение и общее руководство нарядами полиции по сопровождению пассажирских поездов осуществляет Управление общественной безопасности (далее - УОБ) Департаментов внутренних дел на транспорте (далее - ДВДТ).
2. Основные задачи нарядов полиции
по сопровождению пассажирских поездов
5. Задачами нарядов полиции по сопровождению пассажирских поездов являются:
1) обеспечение охраны общественного порядка и общественной безопасности в пассажирских поездах;
2) предупреждение, предотвращение и пресечение преступлений, административных правонарушений, выявление, установление и задержание лиц их совершивших или находящихся в розыске (дезертиров), принятие мер в установленном законом порядке;
3) обеспечение безопасности пассажиров и работников поездных бригад при выполнении ими служебных обязанностей, установление личности нарушителей;

1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық алыс және жақын жерлерге қатынайтын поездарда (бұдан әрі - "жолаушылар поездары" немесе "поездар") құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету бойынша жолаушылар поездарына ілесіп жүру жөніндегі патрульдік полициясы саптық бөліністері жасақшаларының өзара іс-қимыл жасасуын және жұмысын ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. Жолаушылар поездарына ілесіп жүру бойынша патрульдік полиция саптық бөліністерінен бөлінетін полиция жасақшаларының жолаушылар поездарына ілесіп жүруі қоғамдық тәртіпті сақтау, қылмыстар мен әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау және жолын кесу, жолаушылардың жеке және мүліктік, вагон жабдықтарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
Жолаушылар поездарына ілесіп жүру жөніндегі полиция жасақшасының құрамына жедел жағдайға байланысты көліктегі ішкі істер органдарының басқа да бөліністерінің қызметкерлері кіреді.
3. Жолаушылар поездарына ілесіп жүру жөніндегі патрульдік полиция саптық бөліністерінің қызметкерлері қызметінің құқықтық негізін Қазақстан Республикасының Конституциясы, "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 10 қбпү бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерлерінің қоғамдық тәртіпті және жол қауіпсіздігін сақтауды қамтамасыз етуі жөніндегі нұсқаулық (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13410 болып тіркелген) және осы Нұсқаулық құрайды.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Жолаушылар поездарына ілесіп жүру жөніндегі полиция жасақшаларын ұйымдастыру-әдістемелік қамтамасыз етуді және жалпы басшылық жасауды Көліктегі ішкі істер департаментінің (бұдан әрі - КІІД) Қоғамдық қауіпсіздік басқармасы (бұдан әрі - ҚҚБ) жүзеге асырады.
2. Жолаушылар поездарына ілесіп жүру жөніндегі полиция жасақшаларының негізгі міндеттері
5. Жолаушылар поездарына ілесіп жүру жөніндегі полиция жасақшаларының міндеттері:
1) жолаушылар поездарында қоғамдық тәртіп пен қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
2) қылмыстардың, әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу, болдырмау және жолын кесу, оларды жасаған немесе іздестірудегі адамдарды (қашқындарды) анықтау, табу және ұстау, заңда белгіленген тәртіппен шаралар қабылдау;
3) жолаушылар мен поезд бригадалары қызметкерлерінің қызметтік міндеттерін орындауы кезінде олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету, құқық бұзушылардың жеке басын анықтау;

4) принятие совместно с работниками железнодорожного транспорта (дежурными по станции, вокзалу, начальниками поездов, старшими проводниками вагонов пригородного поезда) мер по недопущению посадки и высадки пассажиров на ходу поезда, проезда граждан на подножках, сцепках, крышах и в нерабочих тамбурах вагонов;
5) проведение осмотра вагонов по прибытию поезда на конечную станцию, высадка из них посторонних лиц, доставление их при наличии законных оснований в линейный отдел внутренних дел (далее - ЛОВД), линейное отделение внутренних дел (далее - ЛоВД), линейный пункт полиции (далее - ЛПП) для проверки и составления протокола;
6) при получении сообщений и заявлений о готовящемся или совершенном преступлении в поезде своевременное прибытие к месту происшествия и принятие мер по розыску и задержанию правонарушителей, оказание помощи пострадавшим;
7) обеспечение охраны места происшествия с целью сохранения предметов, на которых имеются следы преступления и других вещественных доказательств;
8) установление свидетелей и потерпевших (фамилия, имя, отчество, место жительства и работы, номера телефона), приметы скрывшихся преступников, похищенных вещей, других обстоятельств преступления и передача этих сведений в дежурную часть ближайшего ДВДТ, ЛОВД, ЛоВД, ЛПП;
9) составление схемы и протокола осмотра места происшествия, опрос потерпевших и свидетелей;
10) проведение других неотложных действий, необходимых для быстрейшего раскрытия преступления и задержания преступников;
11) информирование начальника поезда, старшего проводника вагона пригородного поезда о выявленных нарушениях должностных инструкций работниками поездной бригады, для принятия мер реагирования;
12) получение от работников железнодорожного транспорта необходимых сведений, а также их служебную документацию, если имеются достаточные основание подозревать их в совершении преступления или административного правонарушения;
13) наблюдение за лицами, проявляющих неестественное поведение (пытающихся избавиться любыми способами от имеющихся при них вещей, избежать встречи с сотрудником полиции);
14) высаживание пассажиров и работников поездных бригад из поезда на остановочных пунктах в установленном порядке, если они при посадке или в пути следования, нарушают общественный порядок, совершили или были застигнуты при совершении преступлений. О каждом правонарушении, связанном с высадкой пассажиров и работников поездных бригад из поезда, докладывать рапортом на имя начальника ДВДТ, ЛОВД, ЛоВД, ЛПП с указанием даты, времени, места и оснований снятия, задержания. Рапорт и иные собранные материалы передаются вместе с задержанным оперативному дежурному, дежурному полицейскому по ЛОВД, ЛоВД, ЛПП;

4) темір жол көлігі жұмысшыларымен бірігіп (станция, вокзал бойынша кезекшілермен, поездардың бастықтарымен, қала маңы поездары вагондарының аға жолсеріктерімен) поезд жүріп келе жатқанда жолаушылардың отыруына және түсуіне, азаматтардың басқышта, тіркемеде, төбелерде және вагондардың жұмыс істемейтін тамбурларында жол жүруіне жол бермеу шараларын қабылдау;
5) поезд соңғы станцияға келген соң вагондарды қарап, тексеру жүргізу, олардан бөгде адамдарды түсіру, заңды негіз болған жағдайда оларды тексеру және хаттама толтыру үшін желілік ішкі істер бөліміне (бұдан әрі - ЖІІБ), желілік ішкі істер бөлімшесіне (бұдан әрі - ЖІІб), желілік полиция пунктіне (бұдан әрі - ЖПП);
6) поезда дайындалып жатқан немесе жасалған қылмыс туралы хабарламалар мен арыз алған кезде оқиға болған жерге уақтылы келу және құқық бұзушыларды іздестіру және ұстау шараларын қабылдау, зардап шеккендерге көмек көрсету;
7) қылмыстың ізі бар заттарды және басқа да заттай айғақтарды сақтау мақсатында оқиға болған жерді күзетуді қамтамасыз ету;
8) куәгерлер мен жәбірленушілерді (тегі, аты, әкесінің аты, тұратын жері мен жұмыс орны, телефон нөмірі), жасырынған қылмыскерлердің, ұрланған заттардың белгілерін, қылмыстың басқа да мән-жайларын анықтау және осы мәліметтерді жақын жердегі КІІД-нің, ЖІІБ-нің, ЖІІб-нің, ЖПП-ның кезекші бөлімдеріне беру;
9) оқиға болған жердің сызбасы мен тексеру хаттамасын толтыру, жәбірленушілер мен куәгерлерден жауап алу;
10) қылмыстарды тез арада ашу және қылмыскерлерді ұстау үшін басқа да күттірмейтін қажетті іс-әрекеттер жүргізу;
11) ден қою шараларын қабылдау үшін поезд бастығын, қала маңына жүретін поезд вагонының аға жолсерігін, поезд бригадасы қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықты бұзғандығының анықталғаны туралы ақпараттандыру;
12) егер қылмыстар мен әкімшілік құқық бұзушылықтар жасағандығына жеткілікті негіздер болса, темір жол көлігі қызметкерлерінен қажетті мәліметтер, сондай-ақ олардың қызметтік құжаттамасын алу;
13) жат қылық көрсететін (өзімен бірге алып жүрген заттардан тез арада құтылғысы келетін, полиция қызметкерлерімен кездесуден қашқақтайтын) адамдарды бақылау;
14) егер міну кезінде немесе жүру жолында қоғамдық тәртіпті бұзған, қылмыс жасаған немесе жасау кезінде ұсталған жолаушылар мен поезд бригадасының жұмыскерлерін поездан аялдау бекеттерінде белгіленген тәртіппен түсіру. Поездан жолаушылар мен поезд бригадасының жұмыскерлерін түсірумен байланысты әрбір құқық бұзушылық туралы күнін, уақытын, түсіру, ұстау орны мен негізін көрсете отырып, КІІД, ЖІІБ, ЖІІб, ЖПП бастығының атына баянатпен хабарлайды. Баянат пен басқа да жиналған материалдар ұсталғандармен бірге КІІД, ЖІІБ, ЖІІб, ЖПП бойынша жедел кезекшіге, кезекші полицейге тапсырылады;

15) обеспечение перевозчиков аудиокассетами с записями о профилактических мерах по охране общественного порядка и общественной безопасности в пассажирских поездах;
16) совместно с начальником поезда, старшим проводником вагона пригородного поезда или лицом, его заменяющим обеспечить регулярную трансляцию по поездному радио информации профилактического характера, в том числе о наличии в поезде наряда полиции и месте его нахождения;
17) проведение индивидуально-профилактических бесед с пассажирами с целью предупреждения распития спиртных напитков в вагонах, повышения ответственности пассажиров за сохранность ручной клади, разъяснение необходимости хранения документов и наиболее ценных предметов при себе или в рундуках, закрытие в ночное время дверей купе на защелку, а так же недопустимость оставления вещей без присмотра. При этом без крайней необходимости не беспокоить пассажиров;
18) предупреждение террористических актов, путем осмотра мест вероятной установки взрывных устройств, а также разъяснительной работы с работниками поездных бригад об усилении бдительности и действиях при обнаружении подозрительных предметов;
19) принятие мер по спасению людей, оказанию помощи пострадавшим при крушениях, авариях, пожарах, стихийных бедствиях и других чрезвычайных обстоятельствах, обеспечение охраны места происшествия, имущества пассажиров, информирование о происшествиях в ближайшие органы внутренних дел и управления (службы) по чрезвычайным ситуациям.
3. Организация работы строевых подразделений
патрульной полиции по сопровождению пассажирских поездов
6. За строевыми подразделениями патрульной полиции по сопровождению пассажирских поездов закрепляются пассажирские поезда как республиканского (местного), так и межгосударственного формирования и обслуживаемые маршруты (участки) на основе разрабатываемых ежемесячно единых типовых графиков, утверждаемых начальником ДВДТ или его заместителем по службе, начальниками ЛОВД или заместителями по службе. В графике указываются номера сопровождаемых поездов, маршруты (участки) их сопровождения, место и время пересадки нарядов на предусмотренные маршрутом поезда.
Дислокация, штатная численность строевых подразделений патрульной полиции по сопровождению пассажирских поездов с учетом протяженности и загруженности участков обслуживания определяется начальником ДВДТ.
7. Сопровождение нарядами полиции поездов осуществляется сквозным способом, то есть одним нарядом полиции от пункта формирования поезда до приграничного пункта в пределах участка обслуживания ДВДТ или эстафетным, то есть несколькими нарядами полиции в пределах участков обслуживания ЛОВД, ДВДТ.

15) жолаушы поездарында қоғамдық тәртіп пен қоғамдық қауіпсіздікті сақтау жөніндегі профилактикалық шаралар туралы дыбыс жазбалары бар аудиотаспалармен тасымалдаушыларды қамтамасыз ету;
16) поезд бастығымен, қала маңы поездары вагонының аға жолсерігімен немесе оның орнындағы адаммен бірге поезд радиосы арқылы профилактикалық сипаттағы, оның ішінде поездағы полиция наряды және оның орналасқан орны туралы ақпаратты үнемі хабарлауды қамтамасыз ету;
17) вагондарда спирттік ішімдіктер ішуді, қол жүктерінің сақталуына жауапкершілігін арттыру, құжаттар мен бағалы заттарды арнайы жасалған қорапшаларда немесе өзімен бірге ұстап жүруін ескерту, түнгі уақыттарда купенің есігі ілгішпен жабуды, сондай-ақ заттарын қараусыз қалдырмауды ескерту мақсатында жолаушылармен жеке профилактикалық әңгімелер өткізу. Бұл ретте аса қажеттілік болмаса жолаушылардың мазасын алуға болмайды;
18) жару құрылғылары қойылуы мүмкін деген орындарды тексеру, көріп шығу, сонымен қатар сезікті заттар тапқан жағдайда қырағылықты күшейту және әрекет ету туралы поезд бригадалары қызметкерлеріне түсіндіру жұмыстары арқылы террористік актілердің алдын алу.
19) адамдарды құтқару, қирау, апат, өрт, табиғи зілзаладан және басқа да төтенше жағдайлар кезінде зардап шеккендерге көмек көрсету жөнінде шаралар қабылдау, оқиға болған жерді, жолаушылардың мүліктерін күзетуді қамтамасыз ету, жақын жердегі ішкі істер органдары мен төтенше жағдайлар жөніндегі басқармаларға (қызметтерге) оқиға туралы ақпарат беру.
3. Жолаушылар поездарына ілесіп жүру жөніндегі патрульдік полиция саптық бөліністерінің жұмысын ұйымдастыру
6. Жолаушылар поездарына ілесіп жүру жөніндегі патрульдік полициясы саптық бөліністеріне республикалық (жергілікті) және мемлекетаралық құрылымдағы бағытта жүретін жолаушылар поездары мен қызмет көрсететін бағдарлары (учаскелер) негізінде КІІД-нің бастығы немесе олардың қызмет жөніндегі орынбасарлары, ЖІІБ-нің бастықтары немесе қызмет жөніндегі орынбасарлары бекітетін ай сайын әзірленетін бірыңғай үлгі кестесі бекітіледі. Кестеде ілесіп жүрілетін поездардың нөмірі, оларға ілесіп жүру бағыттары (учаскелері), поездардың бағытында қарастырылған жасақшылардың ауыстырылатын орны мен уақыты көрсетіледі.
Жолаушылар поездарына ілесіп жүру жөніндегі патрульдік полициясы саптық бөліністерінің орналасатын жерін, штат санын қызмет көрсететін учаскенің ұзақтығы мен жүктемесін ескере отырып, КІІД-нің бастығы белгілейді.
7. Полиция жасақшалары поездарға ілесіп жүруді аралық әдіспен, яғни КІІД-нің қызмет көрсететін учаскесі шегінде бір полиция жасақшасының поездың қалыптасу пунктінен шекаралық пунктіне дейін немесе эстафеталық түрде, яғни КІІД, ЖІІб-нің қызмет көрсететін учаскелері шегінде бірнеше полиция жасақшаларының қызмет көрсетуі арқылы жүзеге асырылады.

8. Каждому наряду полиции по сопровождению пассажирских поездов выдается типовой маршрутный лист по форме согласно приложению к настоящей Инструкции, в котором указывается:
1) цель выезда наряда полиции;
2) кому выдано, (Ф.И.О, должность, звание сотрудников);
3) маршрут сопровождения нарядами полиции пассажирских поездов от станции до станции и обратно.
На обратной стороне маршрутного листа указывается кем из руководства ДВДТ, ЛОВД, строевого подразделения по сопровождению пассажирских поездов проведен инструктаж, отметка начальника поезда, старшего проводника вагона пригородного поезда о состоянии обстановки в пассажирском поезде, отметка дежурного ЛоВД, ЛПП, дислоцирующегося на маршруте сопровождения, а также отметки и замечания проверяющих по несению службы нарядом полиции.
9. Наряд полиции по сопровождению пассажирских поездов бесплатно проезжает по всему маршруту следования поезда, указанному в маршрутном листе.
10. Организацию службы наряда по сопровождению поездов осуществляет начальник ЛОВД или его заместитель, которые по предложению командира строевого подразделения, определяют состав наряда полиции, в количестве не менее 2 сотрудников полиции при нахождении в пути до 12 часов в обоих направлениях, при следовании более 12 часов не менее 3 и не более 4 сотрудников. Старшего наряда назначают из числа наиболее опытных сотрудников.
11. График работы нарядов полиции составляется таким образом, чтобы в пути следования одновременно несли службу не менее 2 сотрудников.
Не допускается направление нарядов полиции в поезда, сопровождаемые сотрудниками других ДВДТ, ЛОВД по всему маршруту следования, за исключением направления сотрудников в составе следственно-оперативных групп органов внутренних дел на транспорте.
12. Начальники УОБ ДВДТ организуют своевременное обобщение сведений о сопровождаемых нарядами полиции поездах по всему маршруту следования и направление информации в другие ДВДТ, по участкам которых курсируют эти поезда.
13. Сотрудники полиции в составе нарядов по сопровождению поездов несут службу в форменной одежде и оснащаются необходимой экипировкой, специальными средствами, табельным оружием по нормам положенности.
14. Сотрудники, назначенные в наряд по сопровождению пассажирских поездов, за 1 час до отправления в рейс прибывают в дежурную часть ЛОВД, ЛоВД. Оперативный дежурный по ЛОВД, ЛоВД отмечает прибывших в постовой ведомости, осматривает их внешний вид, выдает табельное оружие согласно нормам положенности, проверяет экипировку, опрашивает о состоянии здоровья, знакомит с ориентировками о совершенных преступлениях, приметах разыскиваемых лиц, похищенного имущества и другими сообщениями, контролирует запись сведений в служебных книжках, оформляет и выдает маршрутный лист. При обнаружении недостатков в вопросах подготовки наряда полиции к несению службы оперативный дежурный по ЛОВД, ЛоВД принимает меры к их устранению и докладывает ответственному от руководства ЛОВД, ЛоВД о готовности наряда полиции к несению службы. Маршрутный лист заполняется сотрудником подразделения общественной безопасности, ответственным за сопровождение пассажирских поездов, подписывается начальником ДВДТ, ЛОВД или его заместителями и заверяются круглой мастичной печатью с названием органа внутренних дел.

8. Поезға ілесіп жүру жөніндегі әр полиция жасақшасына осы Нұсқаулықтың қосымшасына сәйкес нысан бойынша үлгі бағыт парағы беріледі, онда:
1) полиция жасақшасының шығу мақсаты;
2) кімге берілгені (қызметкердің тегі, аты, жөні, лауазымы, атағы);
3) станциядан станцияға дейін және кері қарай полиция жасақшасының жолаушылар поездарына ілесіп жүру бағыты көрсетіледі.
Бағыт парағының артқы бетінде КІІД, ЖІІБ, жолаушылар паездарына ілесіп жүру жөніндегі саптың бөліністері басшыларының қайсысы нұсқама өткізгені көрсетіледі, поезд бастығының, қала маңы поезы вагонының аға жолсерігінің жолаушылар поезындағы жағдайдың жай-күйі туралы белгісі, ілесіп жүру бағытына орналасқан ЖІІб, ЖІІБ кезекшісінің белгісі, сонымен қатар полиция жасақшаларының қызмет өткеруі жөніндегі тексерушілердің белгілері мен ескертулері көрсетіледі.
9. Жолаушылар поездарына ілесіп жүру жөніндегі полиция жасағы бағыт парағында көрсетілген поездың бүкіл жүру бағыты бойынша тегін жүреді.
10. Поездарға ілесіп жүру жөніндегі жасақшалардың қызметін ұйымдастыруды ЖІІб-нің бастығы немесе оның орынбасары жүзеге асырады, олар саптық бөлімше командирінің ұсынысымен полиция жасақшасының құрамын белгілейді, егер полиция қызметкерлері екі бағытта 12 сағатқа дейін жолда болған жағдайда саны кем дегенде 2 полиция қызметкері, 12 сағаттан асатын болса кемінде 3 және саны 4-еуден аспайтын қызметкер болу керек. Жасақша басшысына ең тәжірибелі қызметкер тағайындалады.
11. Полиция жасақшасының жұмыс кестесін бір уақытта кем дегенде 2 қызметкер қызмет өткеретіндей лайық етіп жасайды.
Көліктегі ішкі істер органдарының жедел-тергеу топтарының құрамына қызметкерлерді жіберуді қоспағанда, барлық жүру бағыты бойынша басқа КІІД-нің, ЖІІб-нің нарядтары ілесіп келе жатқан поездарға жасақшалар жіберілмейді.
12. КІІД ҚҚБ бастықтары барлық жүру бағытында полиция нарядтарының ілесіп жүруі туралы мәліметті уақтылы қорытындылауын және осы поездар жүретін учаскелер бойынша басқа КІІД-ге ақпараттар жолдауын ұйымдастырады.
13. Полиция қызметкерлері поездарға ілесіп жүру жөніндегі жасақшалардың құрамында нысандық киіммен қызмет өткереді және тиесілік нормалары бойынша қажетті жабдықпен, арнайы құралдармен, табельдік қарумен жабдықталады.
14. Жолаушылар поездарына ілесіп жүру жөніндегі нарядқа тағайындалған қызметкерлер рейстердің жүруіне 1 сағат қалғанда ЖІІБ-нің, ЖІІб-нің кезекші бөліміне келуі тиіс. ЖІІБ-нің, ЖІІб-нің жедел кезекшісі келгендерді посттық ведомоске белгілейді, сырт бейнесін қарайды, тиесілік нормасына сәйкес табельдік қару береді, жарақталғанын тексереді, денсаулық жағдайын сұрайды, жасалған қылмыстармен таныстырып, іздеудегі адамдардың белгілерін, ұрланған мүліктер мен басқа да хабарлармен таныстырады, қызметтік кітапшадағы жазылған мәліметтерді бақылайды, өкімдерді рәсімдеп береді. Полиция жасақшаларының қызмет өткеруге дайындығы бойынша кемшіліктер тапқан жағдайда ЖІІБ, ЖІІб бойынша жедел кезекшісі оларды жоюға шара қабылдайды және ЖІІб, ЖІІб басшылығынан түскен жауаптыға полиция жасақшасының қызмет атқаруға дайындығы туралы баяндайды. Бағыт парағын жолаушылар поездарына ілесіп жүруге жауапты қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесінің қызметкері толтырады, КІІД, ЖІІБ-нің бастықтары немесе олардың орынбасарлары және ішкі істер органдарының аты көрсетілген дөңгелек бедерлі мөрмен расталады.

15. Ответственный от руководства ЛОВД, ЛоВД проводит инструктаж наряда, проверяет знание функциональных обязанностей, отдельных положений нормативных актов, правил применения огнестрельного оружия, специальных средств и физической силы, а также настоящей Инструкции, ставит конкретные задачи.
16. Приступая к несению службы, не позднее чем за 30 минут до отправления поезда, старший наряда полиции представляется начальнику поезда, или старшему проводнику вагона пригородного поезда, предъявляет служебное удостоверение и маршрутный лист, выясняет обстановку, согласовывает порядок работы на перроне при посадке пассажиров и во время отправления поезда с таким расчетом, чтобы обслуживаемый поезд с обеих сторон находился под постоянным наблюдением сотрудников полиции.
17. Начальник поезда, старший проводник вагона пригородного поезда вносит в рейсовый журнал фамилии и инициалы сотрудников, входящих в наряд полиции по сопровождению поезда, номера их служебных удостоверений и маршрутных листов.
18. После отправления пассажирского поезда наряд полиции обходит весь состав, осматривает места возможного совершения правонарушений, сокрытия запрещенных к перевозке предметов и веществ, устанавливает взаимодействие с проводниками вагонов, другими работниками поездной бригады, работниками вагона-ресторана, информирует их о порядке связи с нарядом полиции в пути следования.
19. В пути следования наряд полиции выполняет службу путем патрулирования, находясь в движении по составу в целях постоянного контроля за обстановкой и оперативного реагирования на ее изменение.
20. На остановочных пунктах, старший наряда полиции устанавливает взаимодействие с дежурным нарядом полиции ЛОВД, ЛоВД, ЛПП дислоцирующихся на маршруте сопровождения, о чем ставится отметка в маршрутном листе наряда полиции по сопровождению поездов. Так же наряд полиции участвует в охране общественного порядка во время стоянки и при отправлении поезда.
21. Оперативные дежурные, дежурные полицейские по ЛОВД, ЛоВД, ЛПП, расположенных на маршруте следования сопровождаемых поездов, обеспечивают постоянный обмен информацией об изменениях оперативной обстановки, организуют взаимодействие нарядов полиции во время стоянок поездов, осуществляют в установленном порядке контроль за несением службы нарядами патрульной полиции в поездах независимо от их подчиненности.
22. Наряды полиции по сопровождению пассажирских поездов беспрепятственно могут пользоваться в служебных целях средствами ведомственной связи.
23. Сотрудники, входящие в состав наряда полиции по сопровождению поезда, могут оставить поезд в случаях:

15. ЖІІБ, ЖІІб басшылығынан түскен жауапты адам жасақшыларға нұсқама өткізеді, функционалдық міндеттері бойынша білімдерін, нормативтік актілердің жекелеген ережелерін, атыс қаруын, арнайы құралдар мен дене күшін, сонымен қатар осы нұсқаулықты қолданудың ережесін тексереді, нақты міндеттер қояды.
16. Поездың жүруіне кемінде 30 минут қалғанда полиция жасақшасының басшысы қызмет атқаруға кіріскенде поезд бастығына өзін таныстырады, қызметтік куәлігі мен бағыт парағын ұсынады, жағдайды анықтайды, қызмет көрсететін поездың екі жағы да полиция қызметкерлерінің ұдайы бақылауында болатындай есеппен жолаушыларды отырғызу кезінде перрондағы және поездардың жүру уақытындағы жұмыс тәртібін келіседі.
17. Поезд бастығы, қала маңына қатынайтын поезд вагонының аға жолсерігі, рейстік журналға поездарға ілесіп жүру жөніндегі полиция жасақшасына кіретін қызметкерлердің аты-жөнін, олардың қызмет куәліктері мен бағыт парағының нөмірін жазады.
18. Жолаушылар поездары жүргеннен кейін полиция жасақшалары бүкіл құрамды тексеріп шығады, құқық бұзушылық жасалуы, тасымалдауға тыйым салынған мүліктер мен заттарды жасыруы мүмкін деген орындарды қарайды, вагонның жолсеріктерімен, поезд бригадасының басқа да қызметкерлерімен, вагон-ресторанының жұмысшыларымен өзара іс-қимыл жасасуды белгілейді, жүру жолында полиция жасақшаларымен байланысу тәртібі туралы оларды ақпараттандырады.
19. Полиция жасақшасы жүру жолында құрам бойынша қозғала отырып, жағдайды ұдайы бақылау және оның өзгеруіне жедел ден қою мақсатында патрульдеу жолымен қызмет өткереді.
20. Аялдайтын пункттерде полиция жасақшасының басшысы ілесіп жүру бағытында орналасатын ЖІІБ-нің, ЖІІб-нің, ЖПП-нің кезекші полиция нарядтарының өзара іс-қимыл жасасуын белгілейді, бұл туралы поездарға ілесіп жүру жөніндегі полиция жасақшасының бағыт парағына белгі қояды. Сонымен қатар полиция жасақшасы поездардың тұрған және жүрген кезінде қоғамдық тәртіпті сақтауға қатысады.
21. Ілесіп жүру поездарының жүру бағытында орналасқан ЖІІБ, ЖІІб, ЖПП бойынша жедел кезекшісі, кезекші полицейі жедел жағдайдың өзгеруі туралы ұдайы ақпарат алмасуды қамтамасыз етеді, поездардың аялдау уақытында полиция жасақшасының өзара іс-қимыл жасасуын ұйымдастырады, олардың бағыныштылығына қарамастан белгіленген тәртіппен поездарда патрульдік полиция жасақшасының қызмет өткеруін бақылауды жүзеге асырады.
22. Жолаушылар поездарына ілесіп жүру жөніндегі полиция жасақшалары ведомстволық байланыс құралдарын қызметтік мақсатта кедергісіз пайдалана алады.
23. Поездарға ілесіп жүру жөніндегі полиция жасақшасының құрамына кіретін қызметкерлер мына жағдайларда:

1) пресечения преступлений на станциях, разъездах, обгонных пунктах;
2) документирования совершенных противоправных действий и охраны места происшествия;
3) осуществления преследования скрывающихся преступников и доставления их в ЛОВД, ЛоВД, ЛПП;
4) оказания содействия работникам железнодорожного транспорта и сотрудникам полиции, работающим на станциях по пресечению преступлений и административных правонарушений, оказанию помощи пострадавшим при происшествиях, преступлениях и при несчастных случаях, а также чрезвычайных обстоятельствах на железнодорожном транспорте и объектах.
24. Распоряжение об оставлении поезда дает старший наряда полиции, а в исключительных случаях оперативный дежурный по ДВДТ, ЛОВД, строевого подразделения по сопровождению пассажирских поездов, ЛоВД по участку обслуживания которого следует поезд, о чем последний делает отметку в маршрутном листе. Порядок дальнейшего следования наряда полиции (отдельных сотрудников) определяется руководителями ДВДТ, ЛОВД, строевого подразделения по сопровождению пассажирских поездов, ЛоВД, ЛПП на участке обслуживания которых возникли обстоятельства, указанные в настоящем пункте. По возвращении к постоянному месту службы старший наряда полиции докладывает рапортом начальнику ДВДТ, ЛОВД, ЛоВД, ЛПП, командиру строевого подразделения по сопровождению пассажирских поездов, о причинах оставления сотрудниками полиции сопровождаемого поезда и принятых мерах.
25. При эстафетном сопровождении поездов старший наряда полиции, передающий поезд для дальнейшего сопровождения другому наряду полиции, информирует его об обстановке, лицах, вызывающих подозрение, об отношении к охране общественного порядка работников поездной бригады. В маршрутном листе наряда полиции, принимающего поезд, и рейсовый журнал вносятся записи о передаче поезда под сопровождение новому наряду полиции.
26. В случаях оперативной отработки пассажирского поезда сотрудниками других ДВДТ, ЛОВД, ЛоВД, ЛПП старший наряда полиции сопровождающего поезд обязан занести в служебную книжку данные старшего этой группы, проинформировать его об обстановке в поезде и при необходимости оказать практическую помощь в выполнении служебных задач.
27. По прибытию на станцию пересадки, на которой нет ЛОВД, ЛоВД, ЛПП старший наряда обеспечивает охрану общественного порядка на территории вокзала (станции). Наряд полиции должен находиться на перроне вокзала (станции) не позднее, чем за 10-15 минут до прибытия поезда, подлежащего сопровождению от станции пересадки, и участвовать в обеспечении общественного порядка при посадке (высадке) пассажиров.

1) станцияларда, разъездерде, жарыс пункттерінде қылмыстардың жолын кесуде;
2) оқиға орнын күзетуде және құқыққа қарсы жасалынған іс-әрекеттерді құжаттауда;
3) жасырынған қылмыскерлердің ізіне түсуде және оларды ЖІІБ-ға, ЖІІб-ға, ЖПП-ға жеткізуді жүзеге асыруда;
4) темір жол көлігі жұмысшылары мен полиция қызметкерлеріне, станцияда жұмыс істейтіндерге әкімшілік құқық бұзушылықтар мен қылмыстардың жолын кесуде, оқиғалар қылмыстар болған кезде және қайғылы оқиғалар кезінде, сонымен қатар объектілерде және темір жол көлігінде төтенше жағдай орын алғанда зардап шеккендерге көмек көрсетуде поезды тастап кете алады.
24. Полиция жасақшасының басшысы поезды қалдырғаны туралы өкім береді, ал жекелеген жағдайларда КІІД-нің, ЖІІБ-нің, ЖІІб-нің жедел кезекшілері поездың бағыт алған учаскелері бойынша қызмет көрсетеді, бұл туралы соңында бағыт парағына белгі қояды. Осы пунктте көрсетілген жағдай туындағанда қызмет көрсететін учаскелерде әрі қарай полиция жасақшасының (жеке қызметкерлердің) ілесіп жүру тәртібін КІІД-нің, ЖІІБ-нің, ЖІІб-нің, ЖПП-нің басшылары белгілейді. Полиция жасақшасының басшысы өзінің тұрақты қызмет орнына оралғаннан кейін КІІД-нің, ЖІІБ-нің, ЖІІб-нің, ЖПП-нің бастықтарына, жолаушылар поездарына ілесіп жүру жөніндегі саптық бөліністердің командирлеріне полиция қызметкерлерімен ілесіп жүру поезын қалдыру себебі және қолданылған шаралар туралы баянатпен мәлімдейді.
25. Поезға эстафеталық түрде ілесіп жүру кезінде полиция жасақшасының басшысы, поезды одан әрі қарай ілесіп жүруге басқа полиция жасақшасына тапсырғанда жағдайы туралы, күдік тудырған адамдар, поездың бригада қызметкерлерінің қоғамдық тәртіпті сақтауға қарым-қатынасы туралы ақпарат береді. Полиция жасақшасының бағыт парағына поезды қабылдайтын және рейс журналына поезға ілесіп жүруді жаңа полиция жасақшасына өткізгені туралы жазу енгізеді.
26. КІІД-нің, ЖІІБ-нің, ЖІІб-нің, ЖПП-нің басқа қызметкерлерімен поезға ілесіп жүру жөніндегі полиция жасақшасының басшысы жолаушылар поездарында жедел жұмыс жүргізу кезінде қызмет кітапшасына осы топ басшысының аты-жөнін енгізуге міндетті, оны поездағы жағдайлар туралы хабардар етеді, қажетті жағдайда қызметтік міндетін орындауда практикалық көмек көрсетеді.
27. Ауысып отыру станциясына келгенде, ол жерде ЖІІБ, ЖІІб, ЖПП болмаса, полиция жасақшасының басшысы вокзал аумағында (станцияда) қоғамдық тәртіпті сақтауды қамтамасыз етеді. Полиция жасақшалары вокзалдың (станцияның) перронында ауысып отыруға және жолаушыларды отырғызу (түсіру) кезінде қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысуға, ілесіп жүруге жататын поездың келуіне кемінде 10-15 минут қалғанда болуы тиіс.

28. О результатах сопровождения каждого пассажирского поезда, о выявленных нарушениях и замечаниях старший наряда полиции делает запись в рейсовом журнале.
4. Меры работников железнодорожного транспорта,
принимаемые при содействии строевым подразделениям патрульной
полиции по сопровождению пассажирских поездов
29. При исполнении служебных обязанностей работникам железнодорожного транспорта необходимо всесторонне содействовать нарядам строевых подразделений патрульной полиции, обеспечивающим сопровождение пассажирских поездов, в этих целях:
1) принимать меры по поддержанию порядка в вагонах, проводить разъяснительную работу с пассажирами с целью организации надлежащего хранения личных вещей и предметов в пути следования;
2) незамедлительно сообщать о всех преступлениях и административных правонарушениях начальнику поезда, старшему проводнику вагона пригородного поезда и нарядам полиции. Если поезд не сопровождается нарядом полиции, соответствующая информация передается в дежурную часть ближайшего ДВДТ, ЛОВД, ЛоВД, ЛПП;
3) до прибытия на место преступления нарядов полиции или следственно-оперативной группы органов внутренних дел на транспорте принимать меры к сохранению обстановки и следов преступления, уточнять приметы преступников, сведения о потерпевших и свидетелях, похищенных предметах и вещах, передавать эту информацию нарядам полиции, а при их отсутствии - в дежурную часть ближайшего ДВДТ, ЛОВД, ЛоВД, ЛПП по маршруту следования поезда;
4) постоянно выделять в штабном вагоне внутриреспубликанского сообщения места 35 и 36, и в поездах повышенной комфортности ("Patenes Talgo S.A" и другие) места 19 и 20 для наряда полиции по сопровождению пассажирских поездов, а также при служебной необходимости предоставить право пользования средствами ведомственной связи;
5) обеспечивать на основании маршрутного листа бесплатный проезд сотрудников транспортной полиции в пределах обслуживаемого участка;
6) оказывать необходимую помощь нарядам полиции по сопровождению пассажирских поездов в выполнении ими задач по охране общественного порядка и обеспечении общественной безопасности;
7) представлять нарядам полиции для проверки служебные документы, а также доступ в служебные и технические помещения при наличии информации о совершенном (совершаемом) преступлении или ином правонарушении, а также о несчастном случае, если имеются достаточные основания полагать, что там находится оружие, боеприпасы, взрывчатые вещества, взрывные устройства, наркотические средства или психотропные вещества, предметы имеющие особую историческую ценность, незаконно использующиеся объекты авторского и смежного права, контрафактная продукция, материалы порнографического характера, другие предметы или контрабандные товары, оборот которых в Республике Казахстан запрещен или ограничен;

28. Әрбір жолаушылар поезына ілесіп жүру нәтижесі туралы, анықталған кемшіліктер мен ескертулер туралы полиция жасақшасының басшысы рейстік журналға жазу енгізеді.
4. Жолаушылар поезына ілесіп жүру жөніндегі патрульдік полиция саптық бөліністеріне көмек көрсету кезінде темір жол көлігі қызметкерлері қабылдайтын шаралар
29. Темір жол көлігі жұмысшылары қызметтік міндеттерін орындау кезінде жолаушылар поездарына ілесіп жүруді қамтамасыз ететін патрульдік полиция бөліністерінің жасақшаларына жан-жақты көмек көрсету қажет. Осы мақсатта:
1) вагондарда тәртіп сақтау жөнінде шаралар қабылдау, жол жүруде жеке заттарды және бұйымдардың тиісті сақталуын ұйымдастыру мақсатында жолаушыларға түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
2) барлық қылмыстар мен әкімшілік құқық бұзушылық туралы поезд бастығына, қала маңына қатынайтын поезд вагонының аға жолсерігіне және полиция жасақшаларына тез арада хабарлауы тиіс. Егер полиция жасақшалары ілесіп жүрмейтін болса, онда жақын жердегі КІІД-нің, ЖІІБ-нің, ЖІІб-нің, ЖПП-нің кезекші бөліміне тиісті ақпарат беру;
3) қылмыс орнына полиция жасақшасы немесе көліктегі ішкі істер органдарының жедел-тергеу тобы келгенге дейін жағдайды және қылмыс іздерін сақтау, қылмыскерлердің белгілерін, зардап шегушілер мен куәгерлер, ұрланған заттар туралы мәліметтерді нақтылау, бұл ақпаратты полиция жасақшасына беру, олар жоқ болған жағдайда поездың жүру бағыты бойынша жақын орналасқан КІІД, ЖІІБ, ЖІІб, ЖПП-нің кезекші бөліміне беру;
4) республика ішілік бағыттағы штаб вагонындағы 35 және 36 орындар және жоғары комфортты поездардан ("Patenes Talgo S.A" және басқалары) 19 бен 20 орындар жолаушылар поездарына ілесіп жүру жөніндегі полиция жасақшасына ұдайы бөлінсін, сондай-ақ қызметтік қажеттілік туындаған жағдайда ведомстволық байланыс құралдарын пайдалану құқығын ұсыну;
5) бағыт парағы негізінде қызмет көрсету учаскесі шеңберінде көліктік полиция қызметкерлеріне тегін жол жүруді қамтамасыз ету;
6) жолаушылар поездарына ілесіп жүру жөніндегі полиция жасақшаларына қоғамдық тәртіпті сақтау мен қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз етуде міндеттерді орындауда қажетті көмек көрсету;
7) полиция нарядтарына тексеру үшін қызметтік құжаттарды, сондай-ақ жасалған (жасалып жатқан) қылмыс немесе өзге құқық бұзушылық туралы ақпарат болса, сондай-ақ қару, оқ-дәрі, жарғыш заттар, жару құрылғылары немесе психотроптық заттар, ерекше құндылығы бар заттар, заңсыз пайдаланатын авторлық және аралас объектілер, Қазақстан Республикасында айналымы шектелген контрофакті өнімдер, порнографиялық сипаттағы материалдар немесе тыйым салынған басқа да заттар және контробандалық тауарлары қызметтік және техникалық бөлмелерді тексеру үшін кіруге рұқсат беру;

8) обеспечивать трансляцию по поездному радио информационных записей профилактического характера.
30. Начальник поезда, старший проводник вагона пригородного поезда при исполнении служебных обязанностей вправе:
1) вносить в маршрутные листы нарядов полиции информацию об оперативной обстановке в поезде, замечания по исполнению сотрудниками своих обязанностей и предложения по их устранению;
2) информировать начальников ЛОВД, ЛоВД от которых назначены наряды полиции, а при необходимости начальников ДВДТ по участку обслуживания которых следует поезд, о фактах грубого нарушения служебной дисциплины в пути следования нарядами полиции, сопровождающими поезд;
3) при нарушении пассажирами общественного порядка и совершении ими преступлений, принудительной высадке из поезда пассажиров, если они не подчиняются законным требованиям работников поездной бригады обращаться за помощью к нарядам полиции;
4) вносить через соответствующие железные дороги (отделения) и резервы проводников предложения руководителям ДВДТ, ЛОВД о принятии необходимых мер по обеспечению общественного порядка, личной и имущественной безопасности пассажиров и работников поездных бригад.
5. Контроль за работой нарядов строевых
подразделений по сопровождению пассажирских поездов
31. Контроль за работой нарядов строевых подразделений по сопровождению пассажирских поездов, осуществляется независимо от их подчиненности руководящим и инспекторским составом ДВДТ, строевых подразделений по сопровождению пассажирских поездов, ЛОВД в пути следования и на станциях во время стоянок поездов по месту дислокации ДВДТ, ЛОВД.
32. При проверках особое внимание обращается на соблюдение нарядами полиции служебной дисциплины, сохранность табельного оружия и специальных средств, выполнение требований нормативных правовых актов и настоящей Инструкции. О результатах проведенных проверок проверяющие делают отметки в маршрутных листах нарядов полиции и докладывают руководителям по подчиненности.
33. Во время длительных стоянок поезда (более 20 минут) на станциях, где имеются ДВДТ, ЛОВД, старшие нарядов полиции либо по их поручению входящие в состав наряда сотрудники полиции докладывают оперативному дежурному по ДВДТ, ЛОВД о состоянии общественного порядка в поезде. Оперативный дежурный по ДВДТ, ЛОВД делает об этом отметку в маршрутном листе наряда полиции с проставлением штампа дежурной части.
34. Наряды полиции по прибытии на конечный пункт маршрута докладывают оперативному дежурному по ДВДТ, ЛОВД о состоянии правопорядка в поезде. На время, не связанное с охраной поезда в парке отстоя и обеспечением правопорядка на прилегающей территории, табельное оружие и спецсредства сдаются на временное хранение в дежурную часть ДВДТ, ЛОВД.

8) поездағы радио арқылы алдын алу сипатындағы ақпараттық жазбалардың трансляциясын қамтамасыз ету.
30. Поезд бастығы, қала маңына қатынайтын поезд вагонының аға жолсерігі қызметтік міндеттерін орындау кезінде:
1) полиция жасақшаларының бағыт парағына поездағы жедел жағдай туралы ақпарат, қызметкерлердің өз міндеттерін орындауда ескертулер және оларды жою жөнінде ұсыныстар енгізуге;
2) полиция жасақшаларына тағайындаған ЖІІБ-нің, ЖІІб-нің бастықтарын, қажет болған жағдайда поезд жүретін қызмет көрсету учаскесі бойынша КІІД-нің бастықтарын жол жүру кезінде поезда ілесіп жүру жөніндегі қызметтік тәртіпті өрескел бұзғаны туралы ақпараттандыруға;
3) жолаушылар қоғамдық тәртіпті бұзған және олар қылмыс жасаған жағдайда егер поездың бригада мүшелерінің заңды талаптарына бағынбаса, поездан жолаушыларды еріксіз түсіру кезінде полиция нарядынан көмек сұрауға;
4) жолаушылардың және поезд бригадасы қызметкерлерінің жеке және мүліктік қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қажетті шаралар қабылдау туралы КІІД-нің, ЖІІБ-нің басшыларына тиісті темір жолдар (бөлімшелер) мен жолсерік резервтері арқылы ұсыныстар енгізуге құқылы.
5. Жолаушы поездарына ілесіп жүру жөніндегі патрульдік полиция саптық бөліністері нарядтарының жұмысын бақылау
31. Поезға ілесіп жүретін патрульдік полиция саптық бөліністері жасақшаларының жұмысына бақылау жүру жолында КІІД-нің, ЖІІБ-нің жолаушылар поездарына ілесіп жүру бойынша саптық бөліністерінің басшы және инспекторлық құрамына бағыныштылығына қарамастан, станцияларға тоқтаған уақытта КІІД, ЖІІБ орналасқан жерде жүзеге асырылады.
32. Тексеру кезінде полиция жасақшаларымен қызметтік тәртіпті, табельдік қаруды және арнайы құралдарды сақтауына, осы Нұсқаулықты және нормативтік құқықтық актілердің талаптарын орындауына ерекше көңіл бөлінеді. Жүргізілген тексерістердің нәтижелері туралы тексерушілер полиция жасақшасының бағыт парағына белгі жасайды және бағынышты басшыларға баяндайды.
33. КІІД, ЖІІб орналасқан станцияларда поездардың ұзақ аялдамасы кезінде (20 минуттан артық) полиция жасақшаларының басшысы немесе оның тапсырмасымен наряд құрамына кіретін полиция қызметкерлері поездағы қоғамдық тәртіптің жай-күйі туралы КІІД, ЖІІБ бойынша жедел кезекшіге баяндайды. КІІД, ЖІІБ бойынша жедел кезекші полиция жасақшаларының бағыт парағына кезекші бөлімнің мөртаңбасын қойып, ол туралы белгі жасайды.
34. Полиция жасақшалары бағыттың соңғы пунктіне келгенде поездағы құқықтық тәртіптің жай-күйі туралы ЖІІБ, КІІД бойынша жедел кезекшіге баяндайды. Поездардың тұратын паркінде поездарды күзетуге және жақын аумақта құқықтық тәртіпті қамтамасыз етуге байланысты емес уақытта табельдік қарулар мен арнайы құралдар КІІД, ЖІІБ-нің кезекші бөліміне уақытша сақтауға тапсырылады.

35. Оперативный дежурный по ДВДТ, ЛОВД записывает в рабочую тетрадь сведения о составе прибывших нарядов полиции, времени их прибытия, номерах сопровожденных и подлежащих сопровождению поездов, наличии оружия и специальных средств, определяет способ связи с ними при нахождении их в парках отстоя поездов и обеспечивает контроль за их работой.
36. Контроль за пребыванием нарядов полиции в парках отстоя поездов также осуществляется руководящим и инспекторским составом ДВДТ, ЛОВД. Результаты проверок отражаются в маршрутных листах нарядов полиции, а также постовых ведомостях ДВДТ, ЛОВД.
37. Перед отправлением наряда полиции в обратный путь ответственный от руководства службы и оперативный дежурный ДВДТ, ЛОВД проводит его инструктаж, выдает оружие и спецсредства, сданные нарядом полиции на временное хранение в дежурную часть, о чем делается отметка в маршрутном листе.
38. Начальники УОБ ДВДТ, ЛОВД обеспечивают сбор, обобщение и направление ежеквартально в соответствующие строевые подразделения по сопровождению пассажирских поездов информации о результатах проверок несения службы нарядами полиции при сопровождении поездов.
39. В случаях грубого нарушения требований настоящей Инструкции, либо допущения чрезвычайных происшествий, наряды полиции или отдельные сотрудники, входящие в их состав, отстраняются от дальнейшего несения службы лицами, на которых возложен контроль за их работой. Информация об этом незамедлительно направляется в соответствующий ДВДТ.
40. По окончании сопровождения, маршрутный лист наряда полиции заверяется подписью начальника поезда, старшего проводника вагона пригородного поезда.
41. При возвращении из поездки наряды полиции докладывают о выполнении служебного задания оперативному дежурному по ДВДТ, ЛОВД, строевого подразделения по сопровождению пассажирских поездов, сдают ему заполненные маршрутные листы и рапорта о результатах сопровождения поездов.
42. Оперативный дежурный по ДВДТ, ЛОВД, строевому подразделению по сопровождению пассажирских поездов докладывает руководству ДВДТ, ЛОВД, строевого подразделения по сопровождению пассажирских поездов результаты работы нарядов полиции за сутки и передает им на рассмотрение заполненные маршрутные листы и рапорта. Маршрутные листы подлежат хранению в соответствующем номенклатурном деле в установленном порядке.
43. Результаты работы нарядов полиции учитываются и оцениваются руководителями ДВДТ, ЛОВД и командирами строевых подразделений по сопровождению пассажирских поездов в порядке, установленном нормативными правовыми актами МВД Республики Казахстан.

35. КІІД, ЖІІБ бойынша жедел кезекші келген полиция жасақшаларының құрамы, келген уақыты, ілесіп жүрген және ілесіп жүруге тиіс поездардың нөмірлері, қарулар мен арнайы құралдар туралы мәліметтерді жұмыс дәптеріне жазады, поездар тұратын парктен тапқан кезде олармен байланысу тәсілдерін айқындайды және олардың жұмысына бақылауды қамтамасыз етеді.
36. Полиция жасақшаларының поездар тұратын паркте болуына бақылауды КІІД, ЖІІБ-нің басшы және инспекторлық құрамы жүзеге асырады. Тексеріс нәтижелері полиция жасақшаларының бағыт парағында, сонымен қатар КІІД-нің, ЖІІб-нің посттық ведомостерінде көрсетіледі.
37. Полиция жасақшаларын қайтатын жолға жіберер алдында КІІД-нің, ЖІІБ-нің қызмет басшылығынан түскен жауапты адам және жедел кезекші жасақшаларға нұсқама өткізеді, кезекші бөлімге полиция нарядтарының уақытша сақтауға тапсырған қарулары мен арнайы құралдары беріледі. Бұл туралы бағыт парағына белгі қойылады.
38. КІІД ҚҚБ-ның, ЖІІБ-ның бастықтары полиция жасақшаларының поездарға ілесіп жүру кезінде қызмет өткеру тексерістерінің нәтижелері туралы ақпаратты жинауды, қорытындылауды және тоқсан сайын жолаушы поездарына ілесіп жүру жөніндегі тиісті саптық бөліністерге жіберуін қамтамасыз етеді.
39. Полиция жасақшалары немесе олардың құрамына кіретін жеке қызметкерлер осы Нұсқаулықтың талаптарын өрескел бұзған немесе қылмыс жасаған жағдайда олардың жұмыстарына бақылау жүктелген адамдармен одан әрі қызмет өткеруден шеттетіледі. Ол туралы ақпаратты тез арада тиісті КІІД-ге жібереді.
40. Полиция жасақшаларының бағыт парағына ілесіп жүрудің аяқталғаны жөнінде поезд бастығының, қала маңына қатынайтын поезд вагонының аға жолсерігінің қолдарымен расталады.
41. Полиция жасақшалары сапардан қайтқан кезде КІІД, ЖІІБ бойынша жедел кезекшіге қызметтік тапсырманы орындағаны туралы баяндайды, толтырылған бағыт парағы мен поездарға ілесіп жүрудің нәтижелері туралы баянатты тапсырады.
42. КІІД, ЖІІБ бойынша жедел кезекші полиция жасақшаларының тәулік бойғы жұмыс нәтижелерін КІІД-нің, ЖІІБ-нің басшыларына баяндайды және оларға толтырылған бағыт парағы мен баянатарды қарауға береді. Толтырылған бағыт парақтары тиісті номенклатуралық істе белгіленген тәртіпте сақтауға жатады.
43. Полиция жасақшаларының жұмыс нәтижелерін Қазақстан Республикасы ІІМ-нің нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген тәртіппен КІІД-нің, ЖІІБ-нің басшылары мен патрульдік полиция саптық бөліністерінің командирлері есепке алады және бағалайды.

44. Начальники УОБ ДВДТ обеспечивают ежеквартальный учет результатов работы строевых подразделений патрульной полиции по сопровождению поездов, а также своевременное направление информации в Комитет административной полиции МВД Республики Казахстан.
Приложение к Инструкции по
сопровождению пассажирских поездов
строевыми подразделеньями
патрульной полиции органов
внутренних дел на транспорте
(форма)
____________________________________________________________________
наименование органа внутренних дел                         " ___ " __________ 20___ г. гор. ____________
МАРШРУТНЫЙ ЛИСТ № _______
Сноска. Приложение - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Согласно Инструкции по сопровождению пассажирских поездов строевыми подразделениями патрульной полиции, утвержденной приказом Министра внутренних дел от ____ № __ сотрудники ОВД осуществляющие в целях обеспечения охраны общественного порядка и безопасности сопровождение пассажирских поездов, имеют право при наличии (настоящего) маршрутного листа беспрепятственного и бесплатного проезда в скорых, пассажирских, пригородных и грузовых поездах, независимо от места их формирования, а также в локомотивах по всему участку обслуживания ДП на транспорте.
Выдано: _________________________________________________________
(должность, звание, Ф.И.О.)
________________________________________________________________
Для сопровождения п/п № ____________ сообщением __________________
от ст ________________________________ до ст _______________________
и обратно п/п № _________________ сообщением _____________________
от ст ________________________________ до ст _______________________
далее п/п № ___________________ сообщением _______________________
от ст __________________________ до ст _____________________________
Цель выезда: _____________________________________________________
Сотрудники транспортной полиции при сопровождении поездов на участках железных дорог Республики Казахстан, проходящих:
- по территории Российской Федерации, руководствуются нормами Соглашения между Правительством Российской Федерации и Правительством Республики Казахстан об особенностях правового регулирования деятельности предприятий, учреждений и организаций железнодорожного транспорта от 18 октября 1996 года;
- по территории Кыргызской Республики - нормами Соглашения между Правительством Кыргызской Республики и Правительством Республики Казахстан об особенностях правового регулирования деятельности предприятий, учреждений и организаций железнодорожного транспорта от 8 апреля 1997 года.
Начальник ДП на транспорте должность, звание, подпись, ФИО, (гербовая печать).
Инструктаж провели:
1. ___________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
обратная сторона
______________________________________________________________________
отметка оперативных дежурных ЛОП и ЛПОВД на обслуживаемом участке
ДП на транспорте (тел. __________________________)
№ п/п
ЛОП, ЛПОВД
Дата
Ф.И.О.
Роспись
Дата
Ф.И.О.
Роспись
1.
ст.
2.
ст.
3.
ст.
4.
ст.
5.
ст.
6.
ст.
7.
ст.
8.
ст.
9.
ст.
10.
ст.
СПИСОК ПРАВОНАРУШИТЕЛЕЙ
№ п/п
Ф.И.О. задержанного
Статья КРКоАП
Кто оформил
Кто принял
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Отметка начальника поезда ____________________________________________
___________________________________________________________________
Отметка старшего проводника вагона пригородного поезда _________________
___________________________________________________________________
Отметка проверяющего _______________________________________________
___________________________________________________________________

44. КІІД ҚҚБ-ның бастықтары поездарға ілесіп жүру жөніндегі патрульдік полициясы саптық бөліністерінің жұмыс нәтижелерін тоқсандық есепке алуды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ІІМ-нің Әкімшілік полиция комитетіне ақпаратты уақтылы жолдауды қамтамасыз етеді.
Көліктегі ішкі істер
органдарының патрульдік
полициясы саптық
бөліністерінің жолаушылар
поездарына ілесіп жүруін
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
қосымша
(нысан)
________________________________________________________________________
Ішкі істер органдарының атауы
200___ жылғы "___"____________ _______________________ қаласы
№ ____ БАҒЫТ ПАРАҒЫ
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ішкі істер министрінің ____ жылғы №___ бұйрығымен бекітілген патрульдік полициясы саптық бөліністерінің жолаушылар поездарына ілесіп жүруін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті сақтау мақсатында жолаушылар поездарына ілесіп жүруді жүзеге асыратын ІІО-ның қызметкерлерінде жазбаша (осы) бағыт парағы болған кезде, шығатын жеріне қарамастан, жүрдек, жолаушылар, қала маңында қатынайтын және жүк поездарында, сондай-ақ КПД-нің барлық қызмет көрсету учаскелері бойынша локомативтерде кідіріссіз және тегін жүруге құқықтары бар.
_______________________________________________________________ берілді
(лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні)
Сапар _______________________ бағытындағы № _______________
ж/п__________________ станциясынан ________________________ ст. дейін және
кері _________________________ бағытындағы № __________ ж/п
____________________ станциясынан _________________ ст. дейін ілесіп жүру
үшін берілді. Шығу мақсаты: _______________________________
Көліктегі полиция қызметкерлері Қазақстан Республикасы темір жол учаскелерінде поездарға ілесіп жүру кезінде:
- Ресей Федерациясы аумағы арқылы өткенде 1996 жылғы 18 қазандағы Ресей Федерациясының Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Үкіметі арасындағы темір жол көлігі кәсіпорындары, мекемелері мен ұйымдарының қызметін құқықтық реттеу ерекшеліктері туралы келісім нормаларын;
- Қырғыз Республикасы аумағы арқылы өткенде 1997 жылғы 8 сәуірдегі Қырғыз Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Үкіметі арасындағы темір жол көлігі кәсіпорындары, мекемелері мен ұйымдарының қызметін құқықтық реттеу ерекшеліктері туралы келісім нормаларын басшылыққа алады.
Көліктегі полиция департаментінің бастығы
__________________________________
лауазымы, атағы, қолы, Т.А.Ә.(елтаңбалы мөр)
Нұсқаманы өткізген:
1._______________________________________________________
2._______________________________________________________
Сыртқы жағы
_________________________________________________________
КПД-нің қызмет көрсететін учаскесін ЖПБ және ЖПБП жедел кезекшісінің белгісі (тел.______)
№ р/с
ЖПБ, ІІО-ның ЖП
Күні
Т.А.Ә.
Қолы
Күні
Т.А.Ә.
Қолы
1.
2.
ст.
3.
ст.
4.
ст.
5.
ст.
6.
ст.
7.
ст.
8.
ст.
9.
ст.
10.
ст.
ҚҰҚЫҚ БҰЗУШЫЛАРДЫҢ ТІЗІМІ
№ р/с
Ұсталғандардың тегі, аты, әкесінің аты
Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің баптары
Кім ресімдеді
Кім қабылдады
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Поезд бастығының белгісі __________________________________ ________________
Қала маңына қатынайтын поезд вагонының аға жолсерігінің белгісі _______________
Тексерушінің белгісі _______________________________________________________