Об утверждении Правил выдачи ветеринарных документов на объекты государственного ветеринарно-санитарного контроля
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 декабря 2009 года № 761. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 февраля 2010 года № 6029. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 10-1/18
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.01.2012 № 10-1/18.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
Во исполнение подпункта 9) статьи 1 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи ветеринарных документов на объекты государственного ветеринарно-санитарного контроля.
2. Признать утратившими силу:
1) подпункт 2) пункта 1 приказа Заместителя Премьер-Министра Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 ноября 2002 года № 372 "Об утверждении нормативных правовых актов в области ветеринарии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2087);
2) приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 мая 2008 года № 318 "О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 ноября 2002 года № 372 "Об утверждении нормативных правовых актов в области ветеринарии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5227, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, 2008 г., № 8).
3. Департаменту развития животноводства и ветеринарной безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Токсеитова Р.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра                              М. Оразаев
Утверждены
приказом и.о. Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 31 декабря 2009 года № 761
Правила выдачи ветеринарных документов на объекты
государственного ветеринарно-санитарного контроля
1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи ветеринарных документов на объекты государственного ветеринарно-санитарного контроля (далее - Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 1 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии", регулируют единый порядок организации работы по оформлению и выдаче ветеринарных документов на объекты государственного ветеринарно-санитарного контроля.

Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау объектілеріне ветеринариялық құжаттарды беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2009 жылғы 31 желтоқсандағы N 761 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 1 ақпанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6029 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 10-1/18 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.01.17 № 10-1/18 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі Заңының 1-бабы 9) тармақшасын орындау мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау объектілеріне ветеринариялық құжаттарды беру ережесі бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Ветеринария саласындағы нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Премьер-Министрінің Орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2004 жылғы 18 қарашадағы № 372 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2087 болып тіркелген) 1-тармағы 2) тармақшасының;
2) "Ветеринария саласындағы нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің  2002 жылғы 15 қарашадағы № 372 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2008 жылғы 20 мамырдағы № 318 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5227 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдар актілерінің жинағында № 8 болып жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығын дамыту және ветеринариялық қауіпсіздік департаментіне (Тоқсеитова Р.Ә.) осы бұйрықтың заңда белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Министрдің м.а.                            М. Оразаев
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндеттерін атқарушының
2009 жылғы 31 желтоқсандағы
N 761 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылаудағы
объектілерге ветеринариялық құжаттарды беру ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылаудағы объектілерге ветеринариялық құжаттарды беру Ережелері (бұдан әрі – Ереже), 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының "Ветеринария туралы" Заңының 1-бабының 9) тармақшасына сәйкес мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылаудағы объектілерге ветеринариялық құжаттарды рәсімдеу және беру бойынша жұмыстарды ұйымдастырудың бірыңғай тәртібін реттейді.

2. В правилах используются следующие понятия:
1) ведомство – центральный аппарат Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, осуществляющий ветеринарно-санитарный контроль;
2) разрешение - порядковый номер в Реестре разрешений на экспорт, импорт, транзит перемещаемых (перевозимых) объектов, присваиваемый ведомством уполномоченного органа на перемещаемые (перевозимые) объекты при их импорте;
3) ветеринарно-санитарное заключение - документ, удостоверяющий соответствие (несоответствие) объекта государственного ветеринарно-санитарного контроля ветеринарным (ветеринарно-санитарным) правилам, требованиям и нормам, а так же нормам технологического проектирования, проектов строительства, реконструкции и технического перевооружения объекта;
4) ветеринарный сертификат - документ, действующий внутри Республики Казахстан и на экспорт на перемещаемый (перевозимый) объект, удостоверяющий ветеринарно-санитарную безопасность;
5) ветеринарная справка – документ, выдаваемый ветеринарным врачом подразделения местного исполнительного органа города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа, на животное, об эпизоотической ситуации на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
6) импортирующая страна - страна окончательного назначения подконтрольного товара;
7) экспортирующая страна (страна-экспортер) - страна, из которой подконтрольные товары отправляются в страну – импортер;
8) транзитная страна – государство, через территорию которого подконтрольные товары следуют в импортирующую страну;
9) компетентный орган – орган страны экспортера уполномоченный выдавать ветеринарный документ, удостоверяющий безопасность экспортируемой продукции;
10) животные - сельскохозяйственные, домашние, дикие, млекопитающие, птицы, пчелы, рыбы, земноводные, насекомые и другие представители животного мира;
11) племенное свидетельство - документ, выдаваемый аттестованным племенным заводом, племенным хозяйством, племенным центром, дистрибьютерным центром, подтверждающий происхождение, продуктивность и иные качества племенного животного, а также генетическое происхождение родителей и качество семени или эмбриона;
12) партия – количество перевозимого (перемещаемого) объекта одного наименования, с одинаковой датой выработки, произведенного (изготовленного) одним производителем в одинаковых условиях и доставленное одновременно;
13) владелец – физические и юридические лица, индивидуальные предприниматели, обратившиеся за выдачей ветеринарных документов;

2. Ережеде келесі негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ведомство – Ветеринариялық-санитариялық бақылауды жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің агроөнеркәсіптік кешені мемлекеттік инспекциясы Комитетінің орталық аппараты;
2) рұқсат алу – өткізілетін (тасымалданатын) объектілерді экспорт, импорт, транзитке рұқсат алу реестрінің реттік нөмірі, өткізілетін (тасымалданатын) объектілерге импорттау кезінде уәкілетті орган ведомствосымен берілген;
3) ветеринариялық-санитариялық қорытынды – мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылаудағы объектінің ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) ережеге, талаптар мен нормаларға, сондай-ақ объектіні құрылыс, қайта жөндеу және техникалық жабдықтау жобаларын технологиялық жобалау нормаларына сәйкестігін (сәйкес еместігін) растайтын құжат;
4) ветеринариялық сертификат – орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні Қазақстан Республикасы ішінде және экспорттауда қолданылатын ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздігін растайтын құжат;
5) ветеринариялық анықтама – жануарға тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағындағы эпизоотикалық жағдай туралы аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің жергілікті атқарушы орган бөлімшесінің ветеринариялық дәрігері берген құжат;
6) импорттаушы ел – бақылаудағы тауардың соңғы бағытындағы ел;
7) экспорттаушы ел (эспортер-ел) – бақылаудағы тауарларды импортер-елге жіберетін ел;
8) транзиттік ел – бақылаудағы тауарлардың импортталушы елге бағытталуы оның териториясы арқылы өтетін мемлекет;
9) уәкілетті орган – экспортталатын өнімнің қауіпсіздігін куәландыратын ветеринарлық құжат беруге уәкілетті экспорттаушы елдің органы;
10) жануарлар – ауылшаруашылық, үй, жабайы, сүт қоректілер, құстар, аралар, балықтар, құрлықтық, жәндіктер және басқа да жануарлар әлемінің өкілдері;
11) асыл тұқымдық куәлік – аттестатталған асыл тұқымдық зауытпен, асыл тұқымдық шаруашылықпен, асыл тұқымдық орталықпен, дистрибьютерлік орталықпен, берілетін, асыл тұқымды жануардың шығу тегін, өнімділігін және басқа да қасиеттерін, сондай-ақ ата-енесінің шығу тегін және ұрық немесе эмбрион сапасын растайтын құжат;
12) партия - орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің бір атауы, бірдей шығарылу күні, бірдей жағдайда бір өндірушімен өндірілген (дайындалған) және бір уақытта жеткізілген саны;
13) иесі – ветеринариялық құжат алуға өтініш жасаған жеке және заңды тұлғалар, жеке кәсіпкерлер.

14) индивидуальный идентификационный номер - уникальный номер, формируемый для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства (далее - ИИН);
15) бизнес - идентификационный номер - уникальный номер, формируемый для юридического лица (филиала и представительства) и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства (далее - БИН);
16) ветеринарный контрольный пост - подразделение ведомства уполномоченного органа, расположенное на территории пограничных и таможенных пунктов (пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан), оснащенное необходимым оборудованием и приборами, осуществляющее ветеринарно-санитарный контроль перемещаемых (перевозимых) объектов.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 03.05.2011 № 08-3/233 (вводится в действие с 01.09.2011).
3. Требования настоящих Правил распространяются для исполнения должностными лицами, уполномоченными осуществлять оформление и выдачу ветеринарных документов, физическими и юридическими лицами, занятыми содержанием, разведением, заготовкой (убоем), производством, переработкой, транспортировкой, хранением и реализацией перемещаемых (перевозимых) объектов.
4. Оформление ветеринарно-санитарного заключения, ветеринарного сертификата и ветеринарной справки осуществляется бесплатно, плата взимается за бланк запрашиваемого ветеринарного документа по его фактической стоимости на момент выдачи с зачислением поступающих средств в доход бюджета в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
5. Бланк ветеринарного документа и корешок пронумеровывают типографским способом, идентичным номером, обеспечивают степенью защиты на уровне ценной бумаги.
6. Бланки ветеринарных документов нумеруютcя символами и цифрами и имеют следующие обозначения:
первые два символа - литерный код Республики Казахстан (двухбуквенное сокращенное название, соответствующее коду ISO - Международной организации по стандартизации);
третья цифра - литерный код области;
четвертая цифра - литерный код района;
пятая цифра – порядковый номер документа.
7. Считаются недействительными бланки ветеринарных документов: заполненные разными чернилами, почерком, шрифтом, имеющие исправления, не заверены печатью, имеющие неясный оттиск печати, в случае отсутствия даты выдачи, полного наименования должности, инициалов должностного лица, выдавшего ветеринарный документ, подписи, при несоответствии требованиям пункта 6 настоящих Правил.

14) жеке сәйкестендіру нөмірі - жеке тұлға, оның ішінде жеке кәсіпкерлік түрінде өзінің қызметін жүзеге асыратын жеке кәсіпкер үшін қалыптастырылатын бірегей нөмір (бұдан әрі - ЖСН);
15) бизнес-сәйкестендіру нөмірі - бірлескен кәсіпкерлік түрінде қызметтерді жүзеге асыратын заңды тұлға (филиал және өкілдік) және жеке кәсіпкер үшін қалыптастырылатын бірегей нөмір (бұдан әрі - БСН);
16) ветеринариялық бақылау бекеті – шекара және кеден бекеттерінің аумағында (Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізетін пункттер) орналасқан, уәкілетті орган ведомствосының орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді ветеринариялық-санитариялық бақылауды жүзеге асыруға қажетті жабдықтармен және аспаптармен жарақталған бөлімшесі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2011.05.03 № 08-3/233 Бұйрығымен.
3. Осы Ереженің талаптары орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді ұстаумен, көбейтумен, дайындаумен (союмен), өндірумен, қайта өңдеумен, тасымалдаумен, сақтаумен және өткізумен айналысатын жеке және заңды тұлғаларға ветеринариялық құжаттарды ресімдеу мен беруді жүзеге асыруға уәкілетті лауазымды тұлғалар үшін орындауға таралады.
4. Ветеринариялық-санитариялық қорытындыны, ветеринариялық сертификатты және ветеринариялық анықтаманы ресімдеу ақысыз жүзеге асырылады, төлем сұратылған ветеринариялық құжаттың бланкісі үшін, оның берілу кезіндегі нақты құны бойынша Қазақстан Республикасының салықтық заңнамасына сәйкес түскен қаржыны бюджет кірісіне аудару арқылы алынады.
5. Ветеринариялық құжаттың бланкісі және түбіртегі типографиялық әдіспен нөмірленеді, бірдей нөмірмен құнды қағаздар дәрежесінде қорғаныс деңгейін қамтамасыз етеді.
6. Ветеринариялық құжаттардың бланкілері мынадай белгілері бар символдар мен сандармен нөмірленеді:
алғашқы екі символ – Қазақстан Республикасының литерлік коды (ISO – Халықаралық стандарттау ұйымының кодына сәйкес екі әріпті қысқартылған атауы);
үшінші цифр – облыстың литерлік коды;
төртінші цифр – ауданның литерлік коды;
бесінші цифр – құжаттың реттік нөмірі.
7. Әр түрлі сиямен, жазумен, әріппен толтырылған, түзетулері бар, мөрмен бекітілмеген, анық көрінбейтін мөрі бар, берілген күні, ветеринариялық құжатты берген лауазымды тұлғаның лауазымының атауы, аты-жөні толық болмаған жағдайда, қолдың осы Ереженің 6-тармағының талаптарына сәйкес келмеуінде ветеринариялық құжаттың бланкілері жарамсыз деп есептеледі.

8. Исправления в текст вносят только путем зачеркивания, при этом рядом с исправлением ставится печать, разборчивая подпись и указывается прописью фамилия, имя, отчество должностного лица внесшего исправление.
9. В бланках ветеринарных документов указывается учетный номер объекта производства, индивидуальный номер животного, кроме случаев, когда это не практикуется (например, при перемещении суточных цыплят).
10. Бланки ветеринарно-санитарного заключения, ветеринарной справки, ветеринарного сертификата оформляются на государственном и русском языках, ветеринарный сертификат - дополнительно на английском языке.
11. Учет бланков ветеринарных документов, проводится наравне с документами строгой отчетности, выданные второй экземпляр ветеринарно-санитарного заключения, корешки ветеринарного сертификата, ветеринарных справок подлежат хранению в течение 3-х лет.
2. Порядок оформления и выдачи
ветеринарно-санитарного заключения
12. Ветеринарно-санитарное заключение выдается главным государственным ветеринарно-санитарным инспектором города республиканского значения, столицы и его заместителем, государственным ветеринарно-санитарным инспектором района (города областного значения) по результатам государственного ветеринарно-санитарного контроля, по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.05.2011 № 08-3/233 (вводится в действие с 01.09.2011).
13. Главным государственным ветеринарно-санитарным инспектором города республиканского значения, столицы и его заместителем, государственным ветеринарно-санитарным инспектором района (города областного значения) утверждается список государственных ветеринарно-санитарных инспекторов, которым представлено право оформления ветеринарно-санитарного заключения.
14. Физические и юридические лица (далее - владелец), для получения ветеринарно-санитарного заключения письменно (заявление произвольной формы) обращаются к государственному ветеринарно-санитарному инспектору (ответственному за регистрацию) соответствующего территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) с указанием:
для физических лиц - фамилии, имени, отчества, ИИН и адреса объекта государственного ветеринарно-санитарного контроля;
для юридических лиц - наименования, БИН, адреса объекта государственного ветеринарно-санитарного контроля, его профиль.
К заявлению прилагают следующие документы:
для физического лица – копию документа, удостоверяющего личность;
для юридических лиц - копию свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации);
акт экспертизы ветеринарных лабораторий о проведенных необходимых лабораторных исследованиях.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 03.05.2011 № 08-3/233 (вводится в действие с 01.09.2011).

8. Текстті түзету тек сызу арқылы жүргізіледі, және де түзетілген жердің жанына мөр, қол қойылады және түзетуді енгізген лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты жазбаша жазылады;
9. Ветеринариялық құжаттардың бланкілеріне жануардың жеке нөмірі, бұл қолданылмайтын жағдайлардан басқа (мысалы, бір тәуліктік балапандарды тасымалдағанда) жағдайларда өндіріс объектісінің есепке алу нөмірі көрсетіледі.
10. Ветеринариялық-санитариялық қорытындының, ветеринариялық анықтаманың, ветеринариялық сертификаттың бланкілері мемлекеттік және орыс тілдерінде, ветеринариялық сертификат қосымша ағылшын тілінде рәсімделеді.
11. Ветеринариялық құжаттардың бланкілерін есепке алу қатаң түрде есеп берілетін құжаттармен қатар жүргізіледі, берілген ветеринариялық-санитариялық қорытындының екінші нұсқасы, ветеринарлық санитарлық сертификаттың, ветеринариялық анықтаманың түбіртектері 3 жыл бойы сақталуы тиіс.
2. Ветеринариялық-санитариялық қорытындыны
рәсімдеу және беру тәртібі
12. Ветеринариялық-санитариялық қорытындыны мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау нәтижелері бойынша республикалық маңызы бар қаланың, астананың бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы және оның орынбасары, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысанда береді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2011.05.03 № 08-3/233 Бұйрығымен.
13. Республикалық маңызы бар қаланың, астананың бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторымен және оның орынбасарымен, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторымен ветеринариялық-санитариялық қорытындыны рәсімдеу құқығы берілген мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлар тізімдері бекітіледі.
14. Жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – иесі) ветеринариялық-санитариялық қорытынды алу үшін сәйкес ветеринария саласындағы өкілетті органның республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы, аудандағы (облыстық маңызы бар қалалардағы) аумақтық құрылымдық ведомстволарының мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторына (тіркеуге жауапты) төмендегілерді көрсетіп, жазбаша (еркін үлгідегі өтініш) өтініш жасайды:
заңды тұлғалар үшін – мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылаудағы объектінің атауы, БСН, мекен-жайы, оның профилі;
жеке тұлға үшін - тегі, аты, әкесінің аты, ЖСН және мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылаудағы объектінің мекен-жайы.
Өтінішке келесі құжаттар қоса тіркеледі:
жеке тұлға үшін – жеке тұлғаны куәландыратын құжаттың көшірмесі;
заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелу (қайта тіркелу) куәлігінің көшірмесі;
қажетті зертханалық зерттеу жүргізілгені туралы - ветеринариялық зертхананың сараптама актісі.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2011.05.03 № 08-3/233 Бұйрығымен.

15. Срок оформления ветеринарно-санитарного заключения не более пяти рабочих дней со дня поступления заявления.
16. Государственный ветеринарно-санитарный инспектор, ответственный за регистрацию с момента обращения владельца объекта:
проверяет полноту (правильность) представленных документов;
регистрирует в журнале регистрации заявлений;
по указанию главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора города республиканского значения, столицы и его заместителя, государственного ветеринарно-санитарного инспектора района (города областного значения) с момента регистрации заявления передает государственному ветеринарно-санитарному инспектору для проведения инспектирования.
17. Государственный ветеринарно-санитарный инспектор:
осуществляет обследование объекта государственного ветеринарного контроля;
проверяет соответствие объекта представленным документам;
проверяет соответствие ветеринарным (ветеринарно-санитарным) правилам, требованиям и нормам, а при сдаче объекта производства нормам технологического проектирования, проектов строительства, реконструкции и технического перевооружения объекта;
оформляет акт инспектирования и вместе с пакетом документов вносит на рассмотрение главному государственному ветеринарно-санитарному инспектору города республиканского значения, столицы и его заместителю, государственному ветеринарно-санитарному инспектору района (города областного значения) для принятия решения.
18. Главный государственный ветеринарно-санитарный инспектор города республиканского значения, столицы и его заместитель, государственный ветеринарно-санитарный инспектор района (города областного значения) в течение одного рабочего дня выносит одно из следующих решений:
выдает ветеринарно-санитарное заключение о соответствии объекта государственного ветеринарного контроля ветеринарным (ветеринарно-санитарным) правилам, требованиям и нормам, при выдаче на объект производства нормам технологического проектирования, проектов строительства, реконструкции и технического перевооружения объекта;
выдает ветеринарно-санитарное заключение о несоответствии объекта с выдачей рекомендации в устранении выявленных нарушений.
Причиной несоответствия объекта государственного ветеринарного контроля является:
установление не соответствия объекта государственного ветеринарного контроля ветеринарным (ветеринарно-санитарным) правилам, требованиям и нормам;
отсутствие полного (правильного) пакета документов, исчерпывающей информации в представленных документах о соответствии объекта государственного ветеринарного контроля ветеринарным (ветеринарно-санитарным) правилам, требованиям и нормам, а так же требованиям, указанных в пункте 14 настоящих Правил;
изменение (ухудшение) эпизоотической ситуации места происхождения (нахождения) объекта государственного ветеринарного контроля по инфекционным болезням животных.

15. Ветеринариялық-санитариялық қорытындыны рәсімдеу мерзімі өтініштің түскен күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде рәсімделеді.
16. Тіркеуге жауапты мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор объект иесінің өтініш беру мерзімінен:
ұсынылған құжаттардың толықтығын (дұрыстығын) тексереді;
өтініштерді тіркеу журналында тіркейді;
өтініш тіркелген мерзімнен бастап ветеринариялық-санитариялық қорытындыны рәсімдеу құқығы берілген, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторға жібереді.
17. Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор:
мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылаудағы объектіге зерттеу жүргізеді;
ұсынылған құжаттар бойынша объектінің сәйкестігін тексереді;
ветеринарлық (ветеринариялық-санитариялық) ережелерге, талаптарға және нормаларға, ал өндіріс объектісін қолданысқа бергенде құрылыс, қайта жөндеу және объектінің техникалық жабдықталу жобасының технологиялық жобалау нормаларына сәйкестігін;
инспекциялау актін рәсімдейді және құжаттар жиынтығын республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторына және оның орынбасарына, ауданның (облыстық маңызы бар қалалардың) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторына шешім қабылдау үшін қарауға ұсынады.
18. Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы және оның орынбасары, ауданның (облыстық маңызы бар қалалардың) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары бір жұмыс күні ішінде төмендегі шешімдердің бірін қабылдайды:
мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылаудағы объектінің ветеринарлық (ветеринариялық-санитариялық) ережелерге, талаптарға және нормаларға, ал өндіріс объектісіне бергенде құрылыс, қайта салу және объектіні техникалық жабдықтау жобасының технологиялық жобалау нормаларына сәйкестігі туралы ветеринариялық-санитариялық қорытынды береді.
анықталған жөнсіздікті жоюға ұсыныстармен бірге объектінің сәйкессіздігі туралы ветеринариялық-санитариялық қорытынды шығарады.
Объектінің сәйкессіздігі туралы мемлекеттік ветеринариялық қорытынды беру себебі:
мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылаудағы объектінің ветеринарлық (ветеринариялық-санитариялық) ережелерге, талаптарға және нормаларға сәйкессіздігі анықталғанда;
құжаттардың толық (дұрыс) болмауы, ұсынылған құжаттардағы ақпараттың мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылаудағы объектінің ветеринарлық (ветеринариялық-санитариялық) ережелерге, талаптарға және нормаларға және де осы Ереженің 14-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкестігін жоқтайтын;
мемлекеттік ветеринариялық бақылаудағы объектінің жүру (тұру) орнында эпизоотикалық жағдайдың жануарлардың инфекциялық аурулары бойынша өзгеруі (нашарлауы).

19. Ветеринарно-санитарное заключение составляется в двух экземплярах, первый экземпляр выдается владельцу или руководителю (представителю) объекта, а второй экземпляр остается у Главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора и его заместителя, выдавшего данный документ.
3. Порядок оформления и выдачи ветеринарного сертификата
20. Ветеринарные сертификаты формы № 1, 2 и 3 выдаются по перечню, составленному согласно приложению 2 и формам, указанным в приложении 3 к настоящим Правилам на каждую партию перемещаемого (перевозимого) объекта и действительны на период транспортировки перемещаемого (перевозимого) объекта до пункта назначения.
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.05.2011 № 08-3/233 (вводится в действие с 01.09.2011).
21. Ветеринарный сертификат выдается главным государственным ветеринарно-санитарным инспектором города республиканского значения, столицы и его заместителем, государственным ветеринарно-санитарным инспектором района (города областного значения) на перемещаемые (перевозимые) объекты государственного ветеринарно-санитарного контроля. Главный государственный ветеринарно-санитарный инспектор области утверждает список (далее - список) государственных ветеринарно-санитарных инспекторов, которым разрешается право выдачи ветеринарного сертификата на перемещаемый (перевозимый) объект на соответствующей территориально-административной единице (района, города областного или республиканского значения, столицы).
Список (далее – согласованный список) государственных ветеринарно-санитарных инспекторов, которым разрешается право выдачи ветеринарного сертификата на экспорт согласовывается с главным государственным ветеринарно-санитарным инспектором Республики Казахстан.
Оттиск печати и образцы подписей государственных ветеринарно-санитарных инспекторов, которым разрешается право подписи в выдаче ветеринарного сертификата размещается на сайте Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
22. Ветеринарный сертификат выдается с учетом деления территории на зоны. Не выдается ветеринарный сертификат на перемещаемые (перевозимые) объекты из неблагополучной зоны.
23. При перемещении животных в количестве до 5 голов запись о них, с указанием клички и индивидуального номера животного, а также пола, породы, возраста вносится непосредственно в ветеринарный сертификат формы № 1.
При транспортировке животных в количестве более 5 голов к ветеринарному сертификату прилагается опись, заверенная печатью и подписью государственного ветеринарно-санитарного инспектора, выдавшего вышеназванный сертификат.

19. Ветеринариялық-санитариялық қорытынды екі данада жасалады, бір данасы өндіріс объектісінің иесіне немесе басшысына (өкіліне) беріледі, ал екінші данасы осы құжатты берген Бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторда және оның орынбасарында қалады.
3. Ветеринариялық сертификатты ресімдеу және беру тәртібі
20. № 1, 2 және 3 нысандағы ветеринариялық сертификаттар орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің әр партиясына осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша және осы Ережеге 3-қосымшада көрсетілген нысандар бойынша беріледі және орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні жеткізу жеріне дейін тасымалдау мерзімінде жарамды.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2011.05.03 № 08-3/233 Бұйрығымен.
21. Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылаудағы орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерге ветеринариялық сертификат республикалық маңызы бар қаланың, астананың бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторымен және оның орынбасарымен, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторымен беріледі. Облыстың бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы сәйкес аумақтық-әкімшілік бірлікте (аудан, облыстық және республикалық маңызы бар қала, астана) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіге ветеринариялық сертификат беруде қол қою құқығы рұқсат етілетін мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары тізімін (бұдан әрі - тізім) бекітеді.
Экспортқа ветеринариялық сертификат беруде қол қоюға рұқсат етілетін мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлар тізімі (бұдан әрі - тізім) Қазақстан Республикасы бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторымен келісіледі.
Ветеринариялық сертификат беру кезінде қол қоюға рұқсат етілген мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың мөр түрі және қол қою үлгісі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің сайтында орналастырылады.
22. Ветеринариялық сертификат аумақтарды аймақтарға бөлуді есепке ала отырып беріледі. Қолайсыз аймақтан шыққан орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерге ветеринариялық сертификат берілмейді.
23. 5 басқа дейінгі санда жануарларды тасымалдау кезінде олар туралы аты және идентификациялық нөмірі, сондай-ақ жынысы, тұқымы, жасы көрсетіліп, № 1 нысандағы ветеринариялық сертификатқа енгізіледі.
5 бастан жоғары санда жануарларды тасымалдау кезінде ветеринариялық сертификатқа, жоғарыдағы сертификатты берген мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың мөрімен және қолымен куәландырылған жазба қосылады.

24. При перемещении (перевозке) объекта государственного ветеринарно-санитарного контроля внутри Республики Казахстан оформление ветеринарного сертификата либо письменный мотивированный отказ производятся в день обращения владельца к государственному ветеринарно-санитарному инспектору, включенному в список.
Владелец обращается письменно (заявление произвольной формы) до предполагаемого начала перемещения с указанием:
для физических лиц - фамилии, имени, отчества, ИИН, адреса, индивидуального номера животного, при перемещении животного (кроме рыб, пчел, земноводных, насекомых) и продукции животного происхождения - индивидуальный номер животного;
для юридических лиц – наименования, БИН, адреса, учетного номера объекта производства, выданного ведомством, при перемещении животного (кроме рыб, пчел, земноводных, насекомых) и продукции животного происхождения - индивидуальный номер животного;
наименования перемещаемого (перевозимого) объекта;
количества перемещаемого (перевозимого) объекта, единицы его измерения;
вида транспорта, предполагаемого к использованию при перевозке перемещаемого (перевозимого) объекта;
маршрута следования перемещаемого (перевозимого) объекта;
цели перемещения (для живых животных – разведение и содержание, продажа, убой на мясо; для продукции – на реализацию, переработку; для кормов и кормовых добавок - вид животных, которым он предназначен);
пункта назначения на территории Республики Казахстан с указанием объектов производства, осуществляющих хранение (переработку, реализацию) перемещаемого (перевозимого) объекта, и их учетного номера.
К заявлению прилагают следующие документы:
при транспортировке племенных животных - копию племенного свидетельства;
при перевозке животного - ветеринарный паспорт животного или ветеринарную справку;
при транспортировке продукции и сырья животного происхождения - акт экспертизы ветеринарных лабораторий о проведенных необходимых лабораторных исследованиях.
Государственный ветеринарно-санитарный инспектор определяет полноту представленных документов на соответствие ветеринарно-санитарным требованиям и требованиям безопасности, регистрирует заявление в журнале регистрации перемещаемых (перевозимых) объектов, изучает акт экспертизы лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы или подразделения производственного контроля, проводит осмотр перемещаемого (перевозимого) объекта, проводит оценку ветеринарно-санитарного состояния транспортного средства.
При установлении соответствия перемещаемого (перевозимого) объекта ветеринарно-санитарным требованиям и требованиям безопасности выдается ветеринарный сертификат для сопровождения до пункта назначения.
Основанием для отказа в выдаче ветеринарного сертификата на перемещаемый (перевозимый) объект являются:
неблагополучная зона;
предоставление владельцем неполных и недостоверных данных;
несоответствие перемещаемого (перевозимого) объекта, транспортного средства ветеринарно-санитарным требованиям и требованиям безопасности.
Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 03.05.2011 № 08-3/233 (вводится в действие с 01.09.2011).

24. Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылаудағы объектінің Қазақстан Республикасының ішінде орнын ауыстыру (тасымалдау) кезінде ветеринариялық сертификатты ресімдеу немесе дәлелді жазбаша бас тарту иесі тізімге енгізілген мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторға жүгінген күні жүргізіледі.
Иесі жазбаша түрде (еркін нысандағы өтініш) жоспарланған тасымалдаудың басталуын көрсетіп:
жеке тұлғалар үшін – тегін, атын, әкесінің атын, ЖСН, мекен-жайын, жануардың жеке нөмірін, жануарды (балықтардан, аралардан, қосмекенділерден басқасы) және жануарлардан алынатын өнімдердің орнын ауыстыру кезінде - жануардың жеке нөмірін;
заңды тұлғалар үшін – атауын, БСН, мекен-жайын, ведомство берген өндіріс объектінің есептік нөмірін, жануарды (балықтардан, аралардан, қосмекенділерден басқасы) және жануарлардан алынатын өнімдердің орнын ауыстыру кезінде - жануардың жеке нөмірін;
орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің атауын;
орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің мөлшерін, оның өлшем бірлігін;
орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің экспорты, импорты кезінде пайдалануы болжанған көлік түрін;
орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің бағытын;
импорттың, экспорттың мақсаттарын (тірі жануарлар үшін - өсіру және ұстау, сату, етке сою; өнімдер үшін - өткізуге, қайта өңдеуге; жемшөп және жемшөп қоспалары үшін – ол арналған жануарлардың түрін);
орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні сақтауды жүзеге асыратын өндіріс объектісін көрсетіп Қазақстан Республикасының аумағындағы межелі пунктін және олардың есептік нөмірін.
Өтінішке келесі құжаттар қосылады:
асыл тұқымды жануарларды тасымалдау кезінде асыл тұқымдық куәліктің көшірмесін;
жануарды тасымалдау кезінде жануардың ветеринарлық паспорты немесе ветеринарлық анықтама;
жануарлардан алынған өнім мен шикізатты тасымалдау кезінде ветеринарлық зертханалардың жүргізілген қажетті зертханалық зерттеулерінің сараптама актісі.
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор ұсынылған құжаттардың толықтығын ветеринариялық-санитариялық талаптарына және қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін анықтайды, орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің тіркеу журналына өтінішті тіркейді, ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханасының немесе бөлімшенің сараптама актісін зерттейді.
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің ветеринариялық-санитариялық талаптарына және қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі жағдайында бағытталған межеге кедергісіз жетуді қамтамасыз ететін ветеринариялық сертификат беріледі.
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіге ветеринариялық сертификатты беруден бас тартудың негізгі себебі:
қолайсыз аймақ;
иесімен берілген ақпардың толық және анық болмауы;
орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің ветеринариялық-санитариялық талаптарға және қауіпсіздік талаптарына сәйкес болмауы.
Ескерту. 24-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2011.05.03 № 08-3/233 Бұйрығымен.

25. На перемещаемый (перевозимый) объект, вывозимый из Республики Казахстан в другие государства, выдается ветеринарный сертификат в соответствии с требованиями страны-экспортера. Перед экспортом перемещаемого (перевозимого) объекта оформляется разрешение на экспорт, выданное ведомством уполномоченного органа. Владелец (экспортер) при получении разрешения на вывоз не позднее, чем за 3 рабочих дня до начала транспортировки обращается к государственному ветеринарно-санитарному инспектору, включенному в согласованный список.
Владелец (экспортер) обращается письменно (заявление произвольной формы) до предполагаемого начала перемещения с указанием:
для физических лиц - фамилии, имени, отчества, ИИН, адреса, индивидуального номера животного, при перемещении животного (кроме рыб, пчел, земноводных, насекомых) и продукции животного происхождения - индивидуальный номер животного;
для юридических лиц – наименования, БИН, адреса, учетного номера объекта производства, выданного ведомством, при перемещении животного (кроме рыб, пчел, земноводных, насекомых) и продукции животного происхождения - индивидуальный номер животного;
наименования перемещаемого (перевозимого) объекта;
количества перемещаемого (перевозимого) объекта, единицы его измерения;
страны-экспортера и пункта назначения перемещаемого (перевозимого) объекта;
вида транспорта, предполагаемого к использованию при экспорте перемещаемого (перевозимого) объекта;
маршрута следования перемещаемого (перевозимого) объекта, с указанием пунктов пропуска на государственной границе, через которые предполагается осуществлять провоз перемещаемого (перевозимого) объекта;
цели экспорта (для живых животных – разведение и содержание, продажа, убой на мясо; для продукции – на реализацию, переработку; для кормов и кормовых добавок - вид животных, которым он предназначен);
номера и даты разрешения, выданное Главным государственным ветеринарно-санитарным инспектором Республики Казахстан или его заместителем.
К заявлению прилагают следующие документы:
при перемещении племенных животных - копию племенного свидетельства;
при перевозке животного - ветеринарный паспорт животного или ветеринарную справку;
при транспортировке продукции и сырья животного происхождения - акт экспертизы ветеринарных лабораторий о проведенных необходимых лабораторных исследованиях.
Государственный ветеринарно-санитарный инспектор определяет полноту представленных документов на соответствие ветеринарно-санитарным требованиям и требованиям безопасности, регистрирует заявление в журнале регистрации перемещаемых (перевозимых) объектов, изучает акт экспертизы лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы или подразделения производственного контроля, проводит осмотр перемещаемого (перевозимого) объекта, оценку ветеринарно-санитарного состояния транспортного средства.
При установлении соответствия перемещаемого (перевозимого) объекта ветеринарно-санитарным требованиям и требованиям безопасности выдается ветеринарный сертификат для сопровождения до пункта назначения.
При пересечении границы Республики Казахстан государственным ветеринарно-санитарным инспектором ветеринарного контрольного поста по результатам документального, физического и, при необходимости, лабораторного контроля, ставится соответствующий штамп в графе ветеринарного сертификата.
Основанием для отказа в выдаче ветеринарного сертификата на перемещаемый (перевозимый) объект является:
неблагополучная зона;
предоставление владельцем неполных и недостоверных данных;
несоответствие перемещаемого (перевозимого) объекта, транспортного средства ветеринарно-санитарным требованиям и требованиям безопасности;
отсутствие разрешения на экспорт.
Сноска. Пункт 25 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 03.05.2011 № 08-3/233 (вводится в действие с 01.09.2011).

25. Қазақстан Республикасынан басқа мемлекеттерге шығарылатын орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерге ветеринариялық сертификат экспорттаушы-ел талаптарына сәйкес беріледі. Өткізілетін (тасымалданатын) объектінің экспорттау алдында уәкілетті орган ведомствосымен берілетін экспорттауға рұқсат қағазы рәсімделеді. Иесі (экспортер) шығаруға рұқсат алған соң, тасымалдау басталуынан 3 жұмыс күнінен кешіктірмей, сәйкес аумақтық-әкімшілік бірлігінде (аудан, облыстық және республикалық маңызы бар қала, астана) ветеринариялық сертификатты беруде қол қоюға рұқсат етілген, келісілген тізімге енгізілген мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторға өтініш жасайды.
Иесі (экспортер) жазбаша түрде (еркін нысандағы өтініш) жоспарланған тасымалдаудың басталуын көрсетіп:
жеке тұлғалар үшін – тегін, атын, әкесінің атын, ЖСН, мекен-жайын, жануардың жеке нөмірін, жануарды (балықтардан, аралардан, қосмекенділерден басқасы) және жануарлардан алынатын өнімдердің орнын ауыстыру кезінде - жануардың жеке нөмірін;
заңды тұлғалар үшін – атауын, БСН, мекен-жайын, ведомство берген өндіріс объектінің есептік нөмірін, жануарды (балықтардан, аралардан, қосмекенділерден басқасы) және жануарлардан алынатын өнімдердің орнын ауыстыру кезінде - жануардың жеке нөмірін;
орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің атауын;
орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің мөлшерін, оның өлшем бірлігін;
экспорттаушы ел және орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің межелі бағытын;
орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің экспорты, импорты кезінде пайдалануы болжанған көлік түрін;
орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің бағытын, орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің өткізу жүзеге асырылатын мемлекеттік шекара пунктерін көрсетіп;
импорттың, экспорттың мақсаттарын (тірі жануарлар үшін - өсіру және ұстау, сату, етке сою; өнімдер үшін - өткізуге, қайта өңдеуге; жемшөп және жемшөп қоспалары үшін – ол арналған жануарлардың түрін);
Қазақстан Республикасы бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторымен немесе оның орынбасарымен берілген рұқсаттың нөмірі және күні.
Өтінішке келесі құжаттар қосылады:
асыл тұқымды жануарларды тасымалдау кезінде - асыл тұқымдық куәліктің көшірмесін;
жануарды тасымалдау кезінде - жануардың ветеринарлық паспорты немесе ветеринарлық анықтама;
жануарлардан алынған өнімді және шикізатты тасымалдау кезінде - ветеринарлық зертханалардың жүргізілген қажетті зертханалық зерттеулерінің сараптама актісі.
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор ұсынылған құжаттардың толықтығын ветеринариялық-санитариялық талаптарына және қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін анықтайды, орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің тіркеу журналына өтінішті тіркейді, ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханасының немесе бөлімшенің сараптама актісін зерттейді.
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің ветеринариялық-санитариялық талаптарға және қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі жағдайында бағытталған межеге кедергісіз жетуді қамтамасыз ететін ветеринариялық сертификат беріледі.
Қазақстан Республикасы шекарасын кесіп өткенде бақылау пунктінің мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторымен құжаттық, физикалық және қажет болғанда зертханалық бақылаудан кейін, ветеринариялық сертификаттың сәйкес бағанына штамп қояды.
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіге ветеринариялық сертификатты беруден бас тартудың негізгі себебі:
қолайсыз аймақ;
иесімен берілген ақпардың толық және анық болмауы;
орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің, транспорт құралының ветеринариялық-санитариялық талаптарға және қауіпсіздік талаптарына сәйкес болмауы;
экспорттауға рұқсаттың болмауы.
Ескерту. 25-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2011.05.03 № 08-3/233 Бұйрығымен.

26. На перемещаемый (перевозимый) объект, поступающий в Республику Казахстан из других государств, до конечного пункта назначения действует ветеринарный сертификат страны-экспортера, в графе которого имеется штамп "Ввоз разрешен".
27. На кожевенно-меховое сырье ветеринарный сертификат выдается только после их клеймения, на основании акта экспертизы государственной ветеринарной лаборатории.
28. При отсутствии ясных оттисков клейма на мясе, кожевенном и меховом сырье, вывозимых за пределы района, области, республики, выданные на их вывоз ветеринарные сертификаты считаются недействительными.
4. Порядок оформления и выдачи ветеринарной справки
29. Ветеринарная справка оформляется в день обращения, которая выдается на животное, исходя из наличия ветеринарного паспорта и индивидуального номера животного, результатов ветеринарного осмотра животного, а также на продукты и сырье, полученное от данного животного, по результатам ветеринарного осмотра продуктов и сырья, эпизоотической ситуации на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
Ветеринарная справка выдается в пределах территории административно-территориальной единицы - города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа и оформляется по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Ветеринарная справка, выданная на животное и продукты его убоя действительна в течение 3-х дней, на молоко от животного, направленное на молокоперерабатывающие предприятия в течение месяца с момента выдачи. При изменении эпизоотической ситуации места выхода животного и его продуктов, ранее выданная ветеринарная справка изымается до ликвидации заразной болезни.
30. Должностное лицо (руководитель) подразделения местного исполнительного органа города районного значения, осуществляющий деятельность в области ветеринарии утверждает список ветеринарных врачей, которым дано право выдачи ветеринарной справки. Оттиск печати и образцы подписей ветеринарных врачей из списка передаются в соответствующее подразделение уполномоченного органа.
31. Владелец, осуществляющий перевозку перемещаемых (перевозимых) объектов обращается к ветеринарному врачу подразделения местного исполнительного органа города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа, осуществляющего деятельность в области ветеринарии по месту происхождения объекта.
32. Ветеринарный врач на основе результатов лабораторных исследований, имеющихся в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта, а также оценки эпизоотической ситуации территории на момент обращения выдает ветеринарную справку. В случае убоя животного на убойной площадке проводит ветеринарный осмотр животного и продуктов его убоя с последующим клеймением мяса. На шкуру животного после убоя прикрепляет в правом верхнем углу ярлык (изготовленный из неразмокаемого материала), на котором указывается несмывающимися чернилами индивидуальный номер животного.
Ветеринарный врач выдает мотивированный отказ в выдаче ветеринарной справки в следующих случаях:
неблагополучной зоне;
обнаружение болезни заразного характера;
отсутствие индивидуального номера животного;
несоответствие перемещаемого (перевозимого) объекта, транспортного средства ветеринарно-санитарным требованиям и требованиям безопасности.

26. Қазақстан Республикасына басқа мемлекеттерден келіп түскен орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіге соңғы межелі пунктіне дейін бағанында "кіруге рұқсат етілген" деген штампы бар ветеринариялық сертификат қолданылады.
27. Тері – жүн шикізатына оларды таңбалағаннан кейін мемлекеттік ветеринариялық зертхананың сараптама актісінің негізінде ветеринариялық сертификат беріледі.
28. Ауданның, облыстың, республиканың сыртына шығарылатын етте, тері және жүн шикізатында таңбаның айқын белгілері болмаса, оларды тасып әкелуге берілген ветеринариялық сертификат жарамсыз деп танылады.
4. Ветеринариялық анықтаманы ресімдеу және беру тәртібі
29. Жануарға берілетін ветеринариялық анықтама жануардың ветеринариялық паспортының және жеке нөмірінің, жануарды, сондай-ақ осы жануардан алынған өнімдер мен шикізатты ветеринариялық тексеріп қарау нәтижелерінің бар болуына қарай, өнімдер мен шикізатты, әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағындағы эпизоотиялық жағдайды ветеринариялық тексеріп қарау нәтижелері бойынша үндеу жасалған күні ресімделеді.
Аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің осы әкімшілік-аумақтық бірлік аумағының шегінде беріледі және осы Ереженің 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
Жануарға және оның сойыс өнімдеріне берілген ветеринариялық анықтама 3 күн ішінде, сүтті қайта өңдеу кәсіпорнына жіберілген жануардан алынған сүтке берілген күннен бастап бір ай ішінде қолдануға жарамды.
30. Ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын аудандық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы орган бөлімшесінің лауазымды тұлғасы (басшысы) ветеринариялық анықтаманы беру құқығы берілген ветеринариялық дәрігерлердің тізімін бекітеді. Мөрдің белгісі және тізімдегі ветеринариялық дәрігерлер қолдарының үлгілері уәкілетті органның тиісті бөлімшелеріне жіберіледі.
31. Аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы бөлімшесінің тасымалдауды жүзеге асыратын орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің иесі, объектінің өту орны бойынша әкімшіліктегі ветеринариялық дәрігерге өтініш жасайды.
32. Ветеринар дәрігер зертханалық зерттеулер негізінде, ақпараттар базасындағы ауыл шаруашылық жануарларын идентификациялау бойынша, ветеринарлық құжат, және де өтініш беру мезгілінде эпизоотикалық жағдайды бағалау бойынша ветеринарлық анықтама береді. Жануарды сою алаңдарында сою кезінде малды және сойыс өнімдерін ветеринарлық тексереді және кейіннен етке таңба салады. Жануардың сойылған соң терісіне оң жақ жоғарғы бұрышына жуылмайтын сиямен жануардың жеке нөмірі жазылған жапсырма (суланбайтын материалдан жасалған) жапсырылады.
Ветеринарлық дәрігер ветеринарлық анықтаманы беруден себепті бас тартуды келесі жағдайларда жүргізеді:
қолайсыз аймақ;
жұқпалы сипаттағы ауру анықталғанда;
жануардың жеке нөмірі болмағанда;
орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің, транспорт құралының ветеринариялық-санитариялық талаптарға және қауіпсіздік талаптарына сәйкес болмауы;

1. Все виды животных(сельскохозяйственных, домашних, диких, зоопарковых, морских, промысловых пушных, цирковых, лабораторных и др.).
2. Все виды птиц (домашних, диких, декоративных).
3. Пчелы, коконы шелкопряда, пригодные для разматывания.
4. Декоративные насекомые, земноводные, пресмыкающиеся и рептилии.
5. Рыбы (в т.ч. декоративные), лягушки, раки, морские беспозвоночные и другие гидробионаты, винные улитки для содержания и разведения.
6. Оплодотворенная икра, эмбрионы, зиготы, сперма животных.
7. Инкубационное яйцо.
8. Живые корма для рыб(в т.ч. гамарус, артемия салина).
На перемещаемые (перевозимые) объекты,
на которые выдается ветеринарный сертификат формы № 2
1. Мясо в тушах, полутушах, четвертинах, блоках, полученное от домашних, диких и морских животных и птиц и продукты его переработки (полуфабрикаты), разрешенные к употреблению в пищу.
2. Субпродукты убоя животных, шпик, жиры нетопленные и топленные, кровь сушенная и консервированная и другие продукты продовольственного назначения.
3. Сырокопченые, вяленые, соленые, вареные, варено-копченые, полукопченые мясные продукты.
4. Пищевой альбумин, желатин, казеин.
5. Молоко и молочные продукты.
6. Консервы мясные, рыбные, молочные.
7. Мед пчелиный.
8. Рыба, ракообразные, другие гидробионаты и продукты их переработки для пищевых целей.
9. Яйцо птиц товарное, яичный порошок и яичный меланж.
На перемещаемые (перевозимые) объекты,
на которые выдается ветеринарный сертификат формы № 3
1. Эндокринное сырье.
2. Кишечное сырье.
3. Субпродукты непищевые.
4. Рогокопытное сырье невыделанное, в том числе кости.
5. Кожевенное и пушномеховое сырье.
6. Волос(щетина, шерсть, пух, перо, очесы, линька).
7. Мездра и обрезки кожсырья.
8. Альбумин, казеин и желатин технические.
9. Желчь.
10. Воск, прополис, мерва, маточное молоко, яд пчелиный.
11. Яд змеиный.
12. Сырье для биологической промышленности.
13. Охотничьи трофеи.
14. Муляжи, музейные препараты, коллекции и предметы коллекционирования по зоологии, анатомии и палеонтологии животных.
15. Корма животного происхождения.
16. Премиксы, кормовые добавки.
17. Продукты микробиологического синтеза кормового назначения.
18. Другие корма при вывозе за пределы субъекта таможенного союза или по требованию владельца получателя) или госветслужбы территорий (стран) транзита, в том числе растительного происхождения, и корма для домашних животных.

1. Жануарлардың барлық түрі (ауылшаруашылық, үй, жабайы, зоопарктік, теңіз, ауланатын терісі бағалы аңдар, цирктік, зертханалық және т.б.).
2. Құстардың барлық түрі (үй, дала, әсемдік).
3. Бал аралары, жібек құртының тұты.
4. Әсемдік жәндіктер, қосмекенділер, бауырымен жорғалаушылар және рептилилер.
5. Балықтар (сонымен қатар әсемдік), көл бақалар, шаяндар, теңіз омыртқасыздар басқа гидробионаттар, асырауға және көбейтуге арналған шарап ұлулары.
6. Ұрықталған уылдырық, эмбиондар, зиготалар, жануарлардың ұрықтары.
7. Инкубациялық жұмыртқа.
8. Балықтарға арналған тірі азықтар (сонымен қатар гамарус, артемия салина).
№ 2 нысанды ветеринариялық сертификат берілетін
өткізілетін (тасымалданатын) объектілердің ТІЗБЕСІ
1. Үй, жабайы және теңіз жануарлары мен құстардан өндірілген, асқа қолдануға рұқсат етілген ұшалар, жартылай ұшалар, төрттен бір ұшалар, блоктар және олардан өндірілген өнімдер (жартылай фабрикаттар).
2. Жануарлардан өндірілген ішқұрлыс мүшелері мен кесінді еттер, шошқа майы, айырлған және айырмаған майлар, консерванттармен өңделген және кептірілген қан және басқа да асқа пайдаланылатын өнімдер.
3. Қақталған, кептірілген, тұздалған, пісірілген, пісіріп қақталып дайындалған ет өнімдері.|
4. Асқа қолданылатын альбумин, желатин, казеин.
5. Сүт және сүт өнімдері.
6. Ет, балық, сүт консервілері.
7. Бал арасы.
8. Балық, шаянтәрізділер және асқа қолданылатын басқа да гидробионаттар, олардың өнімдері.
9. Тауарлық құс жұмыртқасы, жұмыртқадан өндірілген үгінді және меланжы.
№ 3 нысанды ветеринариялық сертификат берілетін
өткізілетін (тасымалданатын) объектілердің
ТІЗБЕСІ
1. Эндокриндік шикізат.
2. Ішек-қарын.
3. Асқа қолданылмайтын ішқұрлыс мүшелері мен кесінді еттер.
4. Өңделмеген мүйіз-тұяқтар сонымен қатар сүйектер.
5. Тері мен бағалы терілер шикізаттары.
6. Шаш (жүн, мамық, қауырсын, түтілген жүн, шошқаның қатты қылшығы).
7. Шел және тері өңдеу кезіндегі кесінділер мен қалдықтар.
8. Альбумин, техникалық казейн және альбумин.
9. Өт.
10. Балауыз, прополис, мерва, аналық сүт, ара уы.
11. Жыланның уы.
12. Биологиялық өндірісте қолданылатын шикізаттар.
13. Аңшылық трофейлер.
14. Муляждар, мұражайлық препараттар, зоологиялық, анатомиялық және палентологиялық заттары мен коолекциялары.
15. Жануарлардан өндірілген жемшөптер.
16. Премикстер, жемшөп қоспалары.
17. Жемшөпке арналған микробиологиялық синтездеу өнімдері.
18. ТМД қатысушы мемлекеттер субъектілерінен тыс шығарылатын басқа да жемшөптер, иесінің немесе транзит елдің мемлекеттік ветеринариялық қызметінің талабы бойынша, сонымен қатар өсімдік өнімдерін және үй жануарларына арналған жемшөптер.

19. Навоз (птичий помет).
Приложение 3
к Правилам выдачи ветеринарных документов
на объекты государственного
ветеринарно-санитарного контроля
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.05.2011 № 08-3/233 (вводится в действие с 01.09.2011).
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігінің
Ветеринария саласындағы
мемлекеттік өкілетті
органның ведомствосының
рұқсаты № ___________
20___ жылғы "____" ____
Разрешение № ________
ведомства уполномоченного
государственного органа
в области ветеринарии
Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
от "__" _______ 2011 года №___
ВЕТЕРИНАРИЯЛЫҚ СЕРТИФИКАТТЫҢ ТҮБІРТЕГІ №___/
КОРЕШОК ВЕТЕРИНАРНОГО СЕРТИФИКАТА №____
Ветсертификат/Ветсертификат выдан __________________________________
(айы, күні, жылы) / (число, месяц, год)
в ________________ облысы / области _________________ ауданында / района
_______________________________________________________________ берілді
(жеке тұлғаның аты-жөні) / (фамилия, имя, отчество частного лица)
Ескерту: / Примечание _______________________________________________
мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық
инспектордың анықтаған кемшіліктері/
_____________________________________________________________________
нарушения выявленные государственным ветеринарно-санитарным
инспектором
_____________________________________________________________________
мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың қызметі,
аты-жөні, қолы / деятельность,
_____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество, подпись государственного
ветеринарно-санитарного инспектора
_______________________________________
(айы, күні, жылы) / (число, месяц, год)
------------------------------------------ (кесу сызығы / линия отреза)
Қазақстан Республикасы
Республика Казахстан
Republic of Kazakhstan
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Министерство сельского хозяйства
Ministry of agriculture
Ведомствоның аумақтық бөлімшелері
Территориальные подразделения ведомства                    № 1-нысан
Office of the authorized body in the
field of veterinary
Форма № 1
_______________________________________
_______________________________________
осы cертификатты берген құрамында мемлекеттік
ветеринариялық-санитариялық инспекторы бар
мемлекеттік органның аталуы
наименование государственного органа на
службе которого состоит госветсанинспектор,
выдавший настоящий ветеринарный сертификат/
name of public authority in the service
of which is the State Comptroller,
Issuing this veterinary certificate
ВЕТЕРИНАРИЯЛЫҚ СЕРТИФИКАТ
ВЕТЕРИНАРНЫЙ СЕРТИФИКАТ / VETERINARY CERTIFICATE
№ 00-00-00
Ветеринариялық бақылау бекетінің мемлекеттік
ветеринариялық-санитариялық инспекторының мөр таңба орны / Место
штампа государственного ветеринарно-санитарного инспектора
ветеринарного контрольного поста / The place of the stamp of state
veterinary and sanitary inspector of the veterinary control post
____________________________________________________________________
Малдың саны / количество животных / Number of animals ______________
Малдың түрі/
вид животных/
Origin of the
animals
Жынысы/
Пол/
Sex
Малдың
тұқымы/
Порода/
Breed
Жасы/
Возраст/
Age
жеке нөмірі, таңбасы, түрі, аты,
салмағы /Индивидуальный номер,
тавро, кличка, вес / Car number,
brand, name, weight
Малдың саны 5 бастан асса, олардың тізімі болуы керек, ол тізімге
мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы қол қояды
және сол тізім осы сертификаттың ажыратылмас бөлігі болып табылады/
При перевозке более 5 голов составляют список животных, который
подписывается государственным ветеринарно-санитарным инспектором и
является неотъемлемой частью данного сертификата / When transporting
animals more than 5 goals of the inventory signed by the veterinary
and sanitary inspector. Бал ара ұясы араларымен (бал ара жан ұясы),
бал ара қорабы (ұясымен, ұясыз), аналық аралар және басқалары / Улей
с пчелами (пчелиная семья), пчелопакеты (сотовые, безсотовые),
пчелиные матки и прочие / A hive with bees, bee family, bee parcels
(honeycombs), bee queens etc.

19. Көң (құс саңғырығы).
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық
бақылаудағы объектілерге ветеринариялық
құжаттарды беру ережесінің 3-қосымшасы
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2011.05.03 № 08-3/233 Бұйрығымен.
Приложение к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от «__» ______ 2011 года № __
Приложение 3
к Правилам выдачи ветеринарных
документов на объекты государственного
ветеринарно-санитарного контроля
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігінің
Ветеринария саласындағы
мемлекеттік өкілетті
органның ведомствосының
рұқсаты №___________
20 ___ жылғы «__» ____
Разрешение № ________
ведомства уполномоченного
государственного органа
в области ветеринарии
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан     /
от «__» _______ 2011 года
ВЕТЕРИНАРИЯЛЫҚ СЕРТИФИКАТТЫҢ ТҮБІРТЕГІ № ___/ КОРЕШОК ВЕТЕРИНАРНОГО СЕРТИФИКАТА №____
Ветсертификат/Ветсертификат выдан __________________________________
(айы, күні, жылы)/(число, месяц, год)
в____________________облысы/области________________ауданында / района
______________________________________________________________берілді
(жеке тұлғаның аты-жөні)/(фамилия, имя, отчество частного лица)
Ескерту: / Примечание _______________________________________________
мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық
инспектордың анықтаған кемшіліктері  _____________________________________________________________________
нарушения выявленные государственным ветеринарно-санитарным инспектором
_____________________________________________________________________
мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың қызметі, аты-жөні, қолы / деятельность,
_____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество, подпись государственного ветеринарно-санитарного инспектора
________________________________________
(айы, күні, жылы) / (число, месяц, год)
________________________________________ (кесу сызығы / линия отреза)
Қазақстан Республикасы
Республика Казахстан
Republic of Kazakhstan
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Министерство сельского хозяйства
Ministry of agriculture
Ведомствоның аумақтық бөлімшелері
Территориальные подразделения ведомства
Office of the authorized body in the field of veterinary
_______________________________________                   № 1-нысан
_______________________________________                   Форма № 1
осы cертификатты берген құрамында мемлекеттік
ветеринариялық-санитариялық инспекторы бар
мемлекеттік органның аталуы
наименование государственного органа на
службе которого состоит госветсанинспектор,
выдавший настоящий ветеринарный сертификат/
name of public authority in the service
of which is the State Comptroller,
Issuing this veterinary certificate
ВЕТЕРИНАРИЯЛЫҚ СЕРТИФИКАТ / ВЕТЕРИНАРНЫЙ СЕРТИФИКАТ / VETERINARY CERTIFICATE
№ 00-00-00
Ветеринариялық бақылау бекетінің мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының мөр таңба орны /
Место штампа государственного ветеринарно-санитарного инспектора ветеринарного контрольного поста / The place of the stamp of state veterinary and sanitary inspector of the veterinary control post
_____________________________________________________________________
Малдың саны / количество животных / Number of animals________________
Малдың түрі/ вид животных / Origin of the animals
Жынысы Пол/ Sex
Малдың тұқымы / Порода / Breed
Жасы / Возраст / Age
жеке нөмірі, таңбасы, түрі, аты, салмағы /Индивидуальный номер, тавро, кличка, вес / Car number, brand, name, weight
Малдың саны 5 бастан асса, олардың тізімі болуы керек, ол тізімге мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы қол қояды және сол тізім осы сертификаттың ажыратылмас бөлігі болып табылады / При перевозке более 5 голов составляют список животных, который подписывается государственным ветеринарно-санитарным инспектором и является неотъемлемой частью данного сертификата / When transporting animals more than 5 goals of the inventory signed by the veterinary and sanitary inspector. Бал ара ұясы араларымен (бал ара жан ұясы), бал ара қорабы (ұясымен, ұясыз), аналық аралар және басқалары / Улей с пчелами (пчелиная семья), пчелопакеты (сотовые, безсотовые), пчелиные матки и прочие / A hive with bees, bee family, bee parcels (honeycombs), bee queens etc.