О внесении изменений в решение Каргалинского районного маслихата от 22 сентября 2008 года № 98 "Об утверждении Правил содержания собак и кошек по Каргалинскому району"
Решение Каргалинского районного маслихата Актюбинской области от 22 июля 2009 года N 156. Зарегистрировано Управлением юстиции Каргалинского района Актюбинской области 02 сентября 2009 года N 3-6-88. Утратило силу решением маслихата Каргалинского района Актюбинской области от 27 июля 2010 года № 225
Сноска. Утратило силу решением маслихата Каргалинского района Актюбинской области от 27.07.2010 № 225.
Примечание РЦПИ.
В тексте сохранена авторская орфография и пунктуация.
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" районный маслихат РЕШАЕТ:
1. Внести в решение районного маслихата от 22 декабря 2008 года № 98 "Об утверждении Правил содержания собак и кошек по Каргалинскому району", зарегистрированное в Каргалинском управлении юстиции 28 января 2009 года за № 3-6-77, опубликованное в газете "Каргалы" от 9 февраля 2009 года № 9, следующие изменения:
1) объединить 2, 3 главы под наименованием: Глава 2. Содержание собак и кошек; первичное наименование 2 главы: Глава 2."Права и обязанности владельцев собак и кошек" исключить.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после официального опубликования.
Председатель                    Секретарь
сессии районного маслихата       районного маслихата
Ж. Кольжанов                 Ж. Кульманов
Утверждено
решением Каргалинского районного
маслихата от  22 декабря  2008 года № 98
с внесенными изменениями решения
от 22 июля 2009 года № 156
ПРАВИЛА
содержания собак и кошек в Каргалинском районе Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила распространяются на всех юридических и физических лиц на территории Каргалинского района, имеющих собак и кошек.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) собака – любые животные семейства собачьих, независимо от размеров, цвета и иных признаков;
2) кошка – любые животные семейства кошачьих, независимо от размеров, цвета и иных признаков;
3) владелец собаки и кошки - физическое или юридическое лицо, которое имеет в собственности или в ином владении собаку или кошку.
3. Собаки и кошки, находящиеся в общественных местах (улицах, дворовых территориях, парках, скверах и прочих местах) без сопровождающих лиц, кроме оставленных на привязи, считаются бродячими, подлежат обязательному отлову специализированными учреждениями по отлову бродячих и сбору трупов павших животных.
Временем отстрела считается время непосредственного отлова животного, зафиксированное в журнале регистрации специализированным учреждением по отлову бродячих животных и в государственном учреждении «Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог». Журнал регистрации должен содержать сведения о виде животного, его пол, цвет, фотографию в профиль (возможно в электронном виде) и последующие действия, произведенные с животным.
Глава 2. Содержание собак и кошек

Қарғалы ауданы мәслихатының 2008 жылғы 22 желтоқсандағы № 98 "Қарғалы ауданы бойынша иттер мен мысықтарды ұстау Ережелерін бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Ақтөбе облысы Қарғалы аудандық мәслихатының 2009 жылғы 22 шілдедегі N 156 шешімі. Ақтөбе облысы Қарғалы аудандық Әділет басқармасында 2009 жылғы 02 қыркүйекте N 3-6-88 тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Қарғалы аудандық мәслихатының 2010 жылғы 27 шілдедегі № 225 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Қарғалы аудандық мәслихатының 2010.07.27 № 225 шешімімен.
РҚАО ескертпесі.
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 "Қазақстан Республикасыңдағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШІМ ЕТЕДІ:
1. Қарғалы аудандық мәслихатының Қарғалы аудандық әділет басқармасында 2009 жылғы 28 қаңтарында № 3-6-77 санымен тіркелген, 2009 жылғы 19 ақпандағы № 9, "Қарғалы" газетінде жарияланған 2008 жылғы 22 желтоқсандағы № 98 "Қарғалы ауданы бойынша иттер мен мысықтарды ұстау ережелерін бекіту туралы" шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
1) 2, 3 тараулар біріктіріліп: 2 тарау."Иттер мен мысықтарды ұстау" болып аталынсын; 2 тараудың бастапқы атауы: 2 тарау. "Иттер мен мысықтардың иелерінің құқықтары мен міндеттері" деген сөйлем алынып тасталынсын.
2. Осы шешім алғаш ресми түрде жарияланғаннан кейін 10 күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енеді.
Аудандық мәслихат                Аудандық мәслихат
сессиясының төрағасы:              хатшысы:
Ж. Көлжанов                     Ж. Құлманов
Қарғалымаудандық мәслихаттың
2008 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 98 шешімімен бекітілген
2009 жылғы 22 шілдедегі
№ 156 шешімімен
өзгерістер енгізілген
Қарғалы ауданының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды ұстау
ЕРЕЖЕСІ 1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қарғалы ауданы аумағында барлық заңды және жеке тұлғаларға әрекет етеді.
2. Осы Ережеде келесі түсініктер қолданылады:
1) ит – кез келген ит тектес жануарлар, көлеміне, түсіне және басқа да белгілеріне қарамастан;
2) мысық - мысық тектес жануарлар, көлеміне, түсіне, және басқа да белгілеріне қарамастан;
3) ит пен мысықтың иесі – жеке немесе заңды тұлғалар меншігінде ит пен мысығы бар немесе ит пен мысықты асыраушы, күтуші адам не болмаса иесінің келісіммен жалға алушы және осыған ұқсас әрекеттегі адам.
3. Қоғамдық жерлерде (көшелерде, аулалық аумақтарда, саяжайларда және басқа да орындарда) иелері тарапынан байлаулы қалдырылғандардан басқа, ілеспе тұлғаларсыз жүрген иттер мен мысықтар қараусыз жүргендер болып саналады және қараусыз жүрген иттер мен мысықтарды аулайтын және олардың өлекселелерін жинайтын арнайы қызметтермен жинауға жатады.
Қараусыз жүрген үй жануарларын аулау уақыты аулаумен айналысатын арнайы мекеменің және тұрғын үй–коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімінде тіркеу журналында жазылған жануардың нақты ұсталған уақыты болып саналады. Тіркеу журналында жануардың түрі, жынысы, түсі, ерекше белгілері және жануарға ұсталғаннан кейінгі қолданған іс-әрекеттер жазылады.
2 тарау. Иттер мен мысықтарды ұстау

4. Любая собака и кошка является собственностью владельца и как всякая собственность, охраняется законом.
5. Владельцы собак и кошек вправе свободно и безнадзорно выгуливать собак в индивидуальных домовладениях только на хорошо огороженной территории, ограждение должно исключать побег животного, нанесение укусов прохожим, о наличии собаки должна быть сделана предупреждающая табличка при входе размером не менее 20 см. на 30 см. с изображением собаки, надписью «Охраняется собакой».
6. Владельцам собак и кошек  необходимо:
1) в двухнедельный срок с момента приобретения зарегистрировать своих животных в территориальном инспекции Комитета государственной инспекции в Агропромышленном комплексе МСХ РК;
2) осуществлять содержание, разведение и использование собак и кошек в соответствии с ветеринарными(ветеринарно-санитарными) правилами и нормативами;
3) немедленно сообщать в медицинские учреждения, территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в Агропромышленном комплексе  МСХ  РК о случаях укусов собакой или кошкой человека и доставлять животных в ближайшее ветеринарное учреждение;
4) по требованию специалистов ветеринарных учреждений беспрепятственно представлять собак и кошек  для осмотра, диагностических исследований и лечебно-профилактических обработок;
5) иметь на собаке хорошо видимый ошейник, с закрепленной биркой с указанием клички собаки, ее породы, адресом и телефонами владельца, наличия (хронических, опасных) заболеваний;
6) при наличии в семье или при совместном проживании с собакой или кошкой несовершеннолетних детей регулярно проводить обработку животного от кишечных и кожных паразитов
7. Владельцам собак и кошек запрещается:
1) выгуливать собак  и появляться с ними в общественных местах и в транспорте лицам в нетрезвом состоянии и детям младше 14 лет;
2) приводить и содержать собак и кошек на предприятиях общественного питания, в торговых и производственных залах продовольственных магазинов;
3) выгуливать собак без поводка и намордника;
4) выгуливать собак, не прошедших вакцинацию от бешенства.
Глава 3. Перевозка собак и кошек в транспорте
8. Перевозка собак и кошек в транспорте разрешается при следующих условиях:
1) провозимая собака должна быть на коротком поводке и наморднике;
2) перевозимая кошка должна быть помещена в закрытую корзину или ящик
Глава 4. Заключительные положения
9. За нарушение законодательства о ветеринарии, совершенном в виде отказа от проведения обязательных ветеринарно-санитарных мероприятий и нарушения сроков их проведения владелец несет ответственность в соответствии со ст.310 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях».

4. Тіркелген иттер мен мысықтар иесінің меншігі болып табылады және басқа да меншік ретінде заңмен қорғалады.
5. Ит пен мысықтың иелері итін еркін серуендетуіне болады өзінің жеке үйінің ит шыға алмайтын жақсы қоршалған ауласында адамды немесе жануарларды қауып алу кауіпі болмаған жағдайда, осы аумақта иттің барлығы жөнінде кіреберісте 20х30 сантиметр көлеміндегі, иттің суреті бар "Ит күзетеді" ескерту қойылуы шарт.
6. Ит пен мысық иелеріне қажет:
1) ит пен мысықтың иелері оларды меншігіне алған күннен бастап екі жеті уақыттың ішінде Ауылшаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіп кешеніндегі аудандық аумақтық мемлекеттік инспекциясында тіркеуден өтуі керек.
2) иттер мен мысықтарды ұстау, оларды көбейту ветеринарлық (ветеринарлық-санитарлық) ережеге және талаптарға сәйкес қамтамасыз етіледі.
3) иттер мен мысықтардың адамды немесе жануарларды қауып алу, жарақаттау жағдайларында жедел түрде медициналық мекемелерге, Ауылшаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіп кешеніндегі аудандық аумақтық мемлекеттік инспекциясына шұғыл түрде хабарлау керек.
4) ветеринариялық мекемелер мамандарының талаптары бойынша иттер мен мысықтарды бақылау үшін, диагностикалық зертеу және емдеу, алдын-алу шараларын жүргізу үшін бөгетсіз берілуі керек.
5) иттердің иелері әрдайым иттің мойнына аты, түрі, иесінің мекен-жайы мен телефондары және иттің қандай ауырумен ауыратыны туралы мәлімет көрсетілген жетон бекітілген қарғыбау тағуы керек.
6) ит пен мысықтың иелерінің олармен бірге тұратын кәмелетке толмаған балалары болған жағдайда жануарларды жүйелі түрде ішек және тері паразиттеріне қарсы алдын-алу шараларын қолданып отыруы қажет.
7. Иттер мен мысықтардың иелеріне тыйымдар салынады:
1) иесі мас болған жағдайда және 14 жасқа толмаған болса итті ертіп жүруге және көпшілік жүретін орындарда серуендетуге, көлікте алып жүруіне тыйым салынады.
2) иттер мен мысықтарды қоғамдық тамақтану орындарына, азық – түлік дүкендеріне, сауда жасау және өндірістік орындарына әкелуге;
3) иттерді тұмылдырықсыз және мойын жіпсіз серуендетуге болмайды;
4) құтыру ауыруына қарсы егілмеген иттерді серуендетуге болмайды.
3 тарау. Иттер мен мысықтарды қоғамдық көліктерде
тасымалдау.
8. Иттер мен мысықтарды мынандай жағдайларда қоғамдық көліктерде тасымалдауға рұхсат етіледі:
1) тасымалданатын ит қысқа мойын жіппен және тұмылдырықпен болуы қажет.
2) тасымалданатын мысық аузы жабық корзинада немесе жәшікте болуы керек.
4 тарау. Қорытынды жағдайлар
9. Ветеринарлық-санитарлық ережелер мен тәртіпті бұзғаны үшін жануар иесі Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Кодексінің 310-бабына сәйкес жауапкершілікке тартылады.

10. За нарушение настоящих Правил владелец несет ответственность в соответствии со ст.311 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях».
11. За жестокое обращение с животными, повлекшее их гибель или увечье, владелец несет уголовную ответственность в соответствии со ст.276 Уголовного кодекса Республики Казахстан.

10. Осы Ережені бұзғаны үшін жануар иесі Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" кодексінің311-бабына сәйкес жауапкершілікке тартылады.
11. Үй жануарын қатаң ұстап, соның салдарынан өлтіргені, зақым келтіргені үшін жануар иесі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 276-бабына сәйкес жауапкершілікке тартылады.