Об утверждении Правил благоустройства территории Федоровского района
Решение маслихата Федоровского района Костанайской области от 28 апреля 2009 года № 173. Зарегистрировано Управлением юстиции Федоровского района Костанайской области 8 июня 2009 года № 9-20-154. Утратило силу - Решением маслихата Федоровского района Костанайской области от 18 мая 2012 года № 46
Сноска. Утратило силу - Решением маслихата Федоровского района Костанайской области от 18.05.2012 № 46.
В соответствии с пунктом 2 статьи 3 Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях" и подпунктом 8) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Федоровский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила благоустройства территории Федоровского района.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
очередной сессии                           А. Сергеев
Секретарь
районного маслихата                     С. Сералинова
СОГЛАСОВАНО:
Начальник
государственного учреждения
"Управление государственного
санитарно-эпидемиологического
надзора по Федоровскому району"
Б. Бекмухамбетов
Государственный
экологический инспектор
Костанайского филиала
государственного учреждения
"Тобыл-Торгайский Департамент
экологии по Костанайской области"
Н. Марьенко
Начальник
государственного учреждения
"Отдел жилищно-коммунального хозяйства,
пассажирского транспорта
и автомобильных дорог
Федоровского района"
С. Панысько
Начальник
государственного учреждения
"Отдел внутренних дел
Федоровского района
Костанайской области"
Е. Файзуллин
Исполняющая обязанности
начальника государственного
учреждения "Отдел архитектуры
и градостроительства Федоровского района"
Г. Федульчева
Утверждено
решением маслихата
от 28 апреля 2009 года
№ 173
ПРАВИЛА
благоустройства территории Федоровского района
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила благоустройства территории Федоровского района (далее-Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О жилищных отношениях в Республике Казахстан", "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Правила регулируют отношения в сфере благоустройства, санитарного содержания, соблюдения чистоты и организации уборки территории, содержания и защиты объектов инфраструктуры в Федоровском районе и обязательны для всех физических и юридических лиц, независимо от форм собственности.

Федоров ауданының аумағын аббаттандырушылық Ережесін бекіту туралы
Қостанай облысы Федоров ауданы мәслихатының 2009 жылғы 28 сәуірдегі № 173 шешімі. Қостанай облысы Федоров ауданының Әділет басқармасында 2009 жылғы 8 маусымда № 9-20-154 тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы Федоров ауданы мәслихатының 2012 жылғы 18 мамырдағы № 46 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қостанай облысы Федоров ауданы мәслихатының 2012.05.18 № 46 шешімімен.
"Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 3–бабының 2–тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы жәіне өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6–бабының 1–тармағының 8) тармақшасына сәйкес Федоров аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Федоров ауданының аумағын аббаттандырушылық ұсынылған Ережесі бекітілсін.
2. Осы шешім алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Кезекті
сессияның төрағасы                         А. Сергеев
Аудандық
мәслихаттың хатшысы                     С. Сералинова
КЕЛІСІЛДІ:
"Федоров ауданы бойынша
мемлекеттік санитарлық-
эпидемиологиялық қадағалау
басқармасы мемлекеттік
мекемесінің бастығы
Б. Бекмұхамбетов
"Қостанай облысы бойынша
экология департаментінің
Тобыл-Торғай" Қостанай
филиалының мемлекекеттік
мекемесінің мемлекеттік
экологиялық инспекторы
Н. Марьенко
"Федоров ауданының тұрғын үй
коммуналдық шаруашылығы,
жолаушылар көлігі және
автомобиль жолдары бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің бастығы
С. Панысько
"Қостанай облысы
Федоров ауданының ішкі
істер бөлімі" мемлекеттік
мекемесінің бастығы
Е. Файзуллин
"Федоров ауданының сәулет
және қала құрылысы бөлімі"
мемлекеттік мекемесі
бастығының міндетін атқарушы
Г. Федульчева
Мәслихаттың
2009 жылғы 28 сәуірдегі
№ 173 шешімімен бекітілген
Федоров ауданының аумағын аббаттандырушылық
ЕРЕЖЕСI
1–тарау. Жалпы ережелері
1. Федоров ауданының аумағын аббаттандырушылық ережелері (бұдан әрі-Ереже) "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй қатынастары туралы", "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді.
Ережелер аббаттандырушылық, санитарлық тазалықты ұстану және Федоров ауданында инфрақұрылым объектілерін күтіп ұстау мен қорғау саласында жеке және заңды тұлғалардың меншік нысанына қарамастан қарым-қатынасын реттейді және жауапкершілігін анықтайды.

2. Основные понятия и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) благоустройство - комплекс работ и элементов, обеспечивающих удобную, благоприятную и безопасную среду обитания человека.
2) Договор на вывоз твердых бытовых отходов и крупногабаритного мусора-письменное соглашение, имеющее юридическую силу, заключенное между заказчиком и подрядным мусороуборочным предприятием на вывоз твердых бытовых отходов и крупногабаритного мусора;
3) закрепленная территория - участок земли, закрепленный для уборки и содержания в границах определенных настоящими Правилами.
4) категория улиц - классификация улиц и проездов, в зависимости от интенсивности движения транспорта и особенностей, предъявляемых к их эксплуатации и содержанию;
5) крупногабаритный мусор (далее-КГМ) - отходы потребления и хозяйственной деятельности, утратившие свои потребительские свойства и по своим размерам исключающие возможность транспортировки мусороуборочными машинами;
6) малые архитектурные формы - объекты декоративного характера и практического использования скульптуры, фонтаны, павильоны, беседки, скамьи, урны, оборудование и конструкции для игр детей и отдыха взрослого населения;
7) несанкционированная свалка - самовольный (несанкционированный) выброс размещение или складирование ТБО, КГМ, отходов производства и строительства, другого мусора, образованного в процессе деятельности юридических или физических лиц;
8) отведенная территория - часть территории населенного пункта, имеющая площадь, границы, местоположение, правовой статус и другие характеристики, отражаемые в градостроительной документации и Государственном земельном кадастре, переданная (закрепленная) физическим и юридическим лицам на правах, предусмотренных законодательством;
9) пользователь земельным участком - физические и юридические лица, независимо от форм собственности, использующие земельные участки;
10) прилегающая территория - территория, непосредственно примыкающая к границам здания, сооружения, ограждения строительной площадки, к объектам торговли, рекламы и иным объектам, находящимся в собственности, владении, найме у физических и юридических лиц.
11) проезд - элемент дороги, обеспечивающий подъезд транспортных средств к жилым и общественным зданиям, учреждениям, предприятиям и прочим объектам застройки;
12) содержание дорог - комплекс работ, в результате которых поддерживается транспортно-эксплуатационное состояние дорог, дорожных сооружений, отвечающих требованиям правил пользования автомобильными дорогами;

2. Осы ережелерде қолданылатын негізгі ұғымдар мен түсініктер:
1) аббаттандырушылық - адамның елді-мекендерде жақсы да жайлы және қауіпсіз өмір сүру ортасын қамтамасыз ететін элементтер мен жұмыстар кешені;
2) қатты тұрмыстық қоқыстарды және ірі көлемді қалдықтарды шығару туралы Шарт – заң күші бар тапсырыс беруші мен қоқыс жинайтын кәсіпорынның қатты тұрмыстық қоқыстарды және ірі көлемді қалдықтарды шығару жазбаша келісімі;
3) бекітілген аумақ - жинау және күтіп ұстау осы Ережеде көрсетілген жер телімі;
4) көшелер санаты - көшелерін және кіру жолдарын жіктеу ондағы көлік қозғалысының қарқындылығына және олардың пайдаланылуы мен күтіп ұсталуына қойылатын ерекшеліктерге байланысты;
5) ірі көлемді қалдық (бұдан әрі-ІКҚ) - өзінің тұтыну қасиеттерін жоғалтқан, өздерінің көлемі бойынша арнаулы қоқыс жинайтын мәшинемен тасымалдауға келмейтін қолданыстағы және шаруашылық қызметінің қалдықтары (тұрмыстық техника, жиһаз және т.б.);
6) шағын сәулеттік пішіндер - әсемдік үшін және іске жарамды сипаттағы нысандар, мүсіндер, субұрқақтар, оймабедерлер, гүлдерге арналған құмыралар, павильондар, сәкілер, орындықтар, қоқыс жәшіктері, балалар ойындарына және үлкендердің демалуына арналған жабдықтар мен конструкциялар;
7) жөн-жосықсыз төгілетін қоқыстар үйінділері - заңды және жеке тұлғалардың қызметі кезінде пайда болған қатты тұрмыстық қалдықтарды, ІКҚ, өндіріс және құрылыс қалдықтары, басқа қоқыстар, өз еркімен (жөн-жосықсыз төгілетін) шығару (орналастыру) немесе үю;
8) бөлінген аумақ - заңнамада қарастырылған, құқықтарымен жеке және заңды тұлғаларға берілген (бекітілген), қала құрылысы құжаттарында және Мемлекеттік жер кадастрында белгіленген ауданы, шекарасы, тұрған жері, заңдық мәртебесі және басқа сипаттарға ие болатын елді мекендер аймағының бөлігі;
9) жерді пайдаланушы - мақсаты мен меншік түріне қарамастан қала шекарасында жер телімдерін пайдаланушы заңды немесе жеке тұлға;
10) маңайдағы аймақ - заңды және жеке тұлғалардың меншігінде, пайдалануында, жалға алған ғимараттың, үймереттңң, құрылыс алаңының, қоршаудың, сауда нысандарының, жарнама немесе басқа нысандардың шекарасына тұтасатын аймақ;
11) өтпе жолдары, (жүргін бөлік, өтетін жол) - тұрғын үйлер мен қоғамдық ғимараттарға, мекемелерге, кәсіпорындарға және басқа да аудандар, шағын аудандар, орамдар ішіндегі қалалық құрылыс нысандарына көліктердің кіруін қамтамасыз етуші жол элементі;
12) жолдарды күтіп ұстау - кешенді жұмыстар жиынтығы, нәтижесінде жол үймереттерін, жолдарды автомобиль жолдарын пайдалану талаптарына сай, көлік жүрісіне пайдалану жағдайында қалыпты ұстау;

13) санитарная очистка - система сбора, удаления, обезвреживания, утилизации и захоронения отходов;
14) твердые бытовые отходы (далее-ТБО) - бытовые отходы потребления, образующиеся в населенных пунктах, в том числе в результате жизнедеятельности человека, а также отходы производства, близкие к ним по составу и характеру образования;
15) тротуар - элемент дороги, предназначенный для движения пешеходов, примыкающий к проезжей части или отделенный от нее газоном;
16) уполномоченный орган - государственный орган, уполномоченный выполнять функции в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог;
17) улица - поселковая территория, на которой размещены проезжая часть, тротуары, зеленые насаждения, подземные и наземные инженерные сети.
3. Объектами закрепления:
1) территория со стороны улиц от границ отведенных участков, ограниченная краем проезжей части;
2) участки внутриквартальных территорий, внутридворовые территории;
3) земли, используемые для установки малых архитектурных форм, детских, бельевых, контейнерных площадок, парковок автотранспорта, декоративных сооружений, заездов во двор;
4) территория, временно используемая для хранения, складирования и других целей;
5) отведенная, прилегающая территория и фактически используемая;
6) территория охранных зон инженерных сетей.
4. Субъектами закрепления территорий являются как физические, так и юридические лица, собственники зданий и сооружений лица, земли которым переданы во временное или постоянное землепользование.
Глава 2. Обеспечение чистоты и порядка
5. Юридические и физические лица должны соблюдать чистоту и поддерживать порядок на всей территории района, в том числе и на территориях частных домовладений, не допускать повреждения и разрушения элементов благоустройства (дорог, тротуаров, газонов, малых архитектурных форм, освещения, водоотвода).
6. Текущее санитарное содержание населенных пунктов района обеспечивается акимом соответствующей административно-территориальной единицы и заключается в проведении мероприятий, обеспечивающих:
1) содержание и обустройство дорог, улиц, инженерных сооружений, объектов уличного освещения, малых архитектурных форм и других объектов;
2) содержание кладбищ;
3) озеленение и содержание зеленых насаждений, в том числе побелка стволов деревьев и окапывание земли вокруг них;
4) организацию уборки территории населенных пунктов от мусора, отходов и их своевременной вывозки;
5) надлежащее санитарное обустройство района: благоустройство площадок для сбора отходов потребления, наличие контейнеров для отходов, сушки белья, установку урн в местах общего пользования в соответствии с нормативными требованиями;

13) санитарлық тазалау - жинау жүйесі, қалдықтарды жою және жинау, қайта өңдеу, залалсыздандыру.
14) қатты-тұрмыстық қалдықтар (бұдар әрі-ҚТҚ) - бұл тұрғылықты ғимараттарда пайда болған тұрмыстық қоқыстар, қалдықтар, және құрамы мен сипаты бойынша оған жақын өндіріс қалдықтар;
15) тротуар - жаяу жүргіншілердің жүруіне арналған, жолға жалғасып немесе одан көгалдармен бөлініп жатқан жолдың бөлігі;
16) өкілетті орган - тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы қызметтерді орындауға өкілді мемлекеттік орган;
17) көше - даңғыл жолдар, тротуарлар, жасыл көшеттер, жер асты және жер үсті инженерлік желілері орналастырылған ауыл аумағы.
3. Бекітілген аумақтар:
1) көшелер жанындағы бөлінген телімдер шекарасынан, өтпе жол шетімен шектелген аумақ;
2) ішкі орамды учаскелік аумақ;
3) кішігірім сәулет түрлерін орнату үшін, балалар, кір жаятын, қоқыс жәшіктері алаңдарын, автокөлік тұрақтарын, сәндік бағаналарды орнату үшін қолданылатын, аулаға кіретін жолдар үшін пайдаланылатын жерлер;
4) сақтау, жинақтау үшін және басқа да мақсаттарға уақытша пайдаланылатын аумақ;
5) бөлінген және маңайындағы және пайдаланған аумақ;
6) инженерлік желілерінің қорғалатын аумақтары;
4. Аумаққа бекітілген субъектілер болып жеке тұлға, заңды тұлға да бола алады, жер телімдері уақытша немесе тұрақты пайдалануға берілген ғимараттар мен орын жайлардың иелері.
2–тарау. Тазалық пен тәртіпті қамтамасыз ету
5. Заңды және жеке тұлғалар ауданның бүкіл аймағында тазалық пен тәртіпті қолдауға, сонымен қатар жеке меншік үйлер аумағында көріктендіру элементтеріне (жолдарды, тротуарларды, көгалдарды, шағын сәулет түрлерін, жарықтандыруды, субұруларды) зақым келтіруге немесе бұзуға жол бермеуге тиісті.
6. Ауданның елді мекендеріндегі аумақты ағымды санитарлық жағдайда ұстау әкімшілік-аумақтық бірліктің әкімдері қамтамасыз етеді және мынадай шаралармен қамтамасыз етеді:
1) жолдарды, көшелерді, инженерлік құрылымдарды, көше жарықтары нысандарын, шағын сәулет пішіндерін және басқада нысандарын күтіп ұстау және қалпына келтіру;
2) зираттарды күтіп ұстау;
3) көгалдандыру және жасыл желектерді күту, сонымен қатар ағаштардың түптерін әктеп, жан-жағын қопсу;
4) елді мекендер аумағын қоқыстан, қалдықтардан жинау және оларды уақытылы шығаруды ұйымдастыру;
5) ауданның тиісті санитарлық жағдайы: тұтынылған қалдықтарды жинауға арналған, қалдықтар үшін контейнерлер қоятын, кір кептіретін, үй жануарларын серуендететін алаңдарды көріктендіру, нормативтік талаптарға сәйкес қоқыс жәшіктерін көпшілік пайдаланатын орындарға орнату;

6) уборка территории района, сбор мусора, в зимний период - уборка снега;
7) работы по систематическому содержанию территории в пределах нормативных санитарно-защитных зон;
8) единичные работы, осуществляемые во время проведения массовых районных мероприятий.
7. Физическим лицам и юридическим лицам всех организационно-правовых форм, в том числе владельцам капитальных и временных объектов, рекомендуется в соответствии с требованиями настоящих Правил:
1) ежедневно обеспечивать санитарное содержание и благоустройство отведенной и закрепленной территории за счет своих средств самостоятельно либо путем заключения договоров со специализированными предприятиями;
2) бережно относиться к объектам любой собственности, информировать соответствующие органы о случаях причинения ущерба объектам государственной собственности;
3) содержать в технически исправном состоянии и чистоте аншлаги с указанием улиц и номеров домов;
4) содержать ограждения (заборы) и малые архитектурные формы в надлежащем состоянии.
8. Физические, юридические лица всех организационно-правовых форм имеют право:
1) объединяться для проведения работ по благоустройству и санитарному содержанию территории;
2) получать информацию от уполномоченных органов по вопросам содержания территории;
3) участвовать в смотрах, конкурсах, иных массовых мероприятиях по содержанию территории района.
9. В населенных пунктах не допускается:
сорить на улицах, площадях и других общественных местах;
выброс бытового и строительного мусора, отходов производства, тары, спила деревьев, листвы, снега;
сжигание мусора, листвы, тары, производственных и бытовых отходов, разведение костров, включая внутренние территории предприятий и частных домовладений;
сжигание мусора в контейнерах и на контейнерных площадках предназначенных для складирования ТБО;
мойка, очистка и ремонт транспортных средств внутри жилых кварталов и на землях общего пользования, у водоразборных колонок, на водоемах, в местах массового отдыха людей;
сброс неочищенных вод промышленных предприятий в водоемы;
производить выпас животных.
10. Автотранспортным предприятиям и владельцам автотранспортных средств рекомендуется обеспечивать выезд на улицы транспортных средств в чистом виде.
Перевозка грунта, мусора, сыпучих строительных материалов, легкой тары, листвы, спила деревьев без покрытия их брезентом или другим материалом, исключающими загрязнение дорог;
размещение объектов различного назначения, а также парковка автотранспортных средств на газонах, цветниках, детских, контейнерных площадках.
Глава 3. Организация уборки территорий

6) аудан аумағын тазалау, суару, қоқыстарды жинау, қысқы мезгілде-қарды жинау;
7) нормативтік шектеудегі санитарлық-қорғау аймақтарды жүйелі түрде күтіп ұстау жұмыстарын жүргізу;
8) ауданның бұқаралық іс-шараларын өткізу кезінде жекелеген жұмыстарды іске асыру.
7. Жеке тұлғалар және барлық ұйымдық-құқықтық түрдегі заңды тұлғалар, соның ішінде нақты және уақытша нысандардың иелері осы Ереженің келесі талаптарына сәйкес орындау ұсынылады:
1) өз бетімен өзінің қаржысына немесе мамандандырылған кәсіпорындармен шартқа отыру жолымен күнделікті бөлінген және бекітілген аумағын көріктендіріп және санитарлық жағдайын қамтамасыз етуге;
2) кез келген меншік нысанына ұқыпты қарауға, мемлекеттік меншік нысанына зиян келтірген жағдайда арнайы органдарға хабарлауға;
3) көше аты мен үй нөмірі көрсетілген аншлагтарды техникалық дұрыс жағдайда және таза ұстауға;
4) қоршауларды (дуалдарды) және шағын сәулет пішіндерін қалыпты жағдайда ұстауға.
8. Барлық ұйымдық-құқықтық түрдегі заңды және жеке тұлғалар құқылы:
1) аумақты күтіп ұстау және аббаттандыру жұмыстарын жүргізу үшін бірігуге;
2) аумақтың күтімі туралы өкілетті органдардан ақпарат алуға;
3) аудан аумағының күтімі бойынша өтетін конкурстарға, басқа көпшілік шараларға қатысуға.
9. Елді мекендерде рұқсат етілмейді:
көшелерді, алаңдарды және басқа қоғамдық орындарды ластауға;
тұрмыс және құрылыс қоқыстарын, өндіріс қалдықтарын, ыдыстарды, кесілген ағаштарды, жапырақтарды, қарды тастауға;
ішкі аулаларымен қоса кәсіпорындарда және жеке үйлердің де маңайында қоқыстарды, жапырақтарды, ыдыстарды, өндіріс және тұрмыстық қалдықтарын өртеуге, от жағуға;
қоқысты (ҚТҚ) контейнерлерде және контейнерлік алаңшаларды өртеуге;
үйлердің ішкі орамдарында және жалпы пайдаланатын жерлерде су бөлетін колонкаларда, су айдындарында, көпшілік демалатын орындарда, тұрғын үйлердің кіре берістерінде көліктерді жууға, тазалауға және жөндеуге рұқсат етілмейді;
су айдынына өндірістік кәсіпорындардан шыққан тазаланбаған суды жіберуге рұқсат етілмейді.
10. Автокөлік кәсіпорындарына және автокөлік иелері көшелерде көліктерді таза қалпында шығаруы ұсынылады.
Топырақты, қоқысты, шашылатын құрылыс материалдарын, жеңіл ыдыстарды, жапырақтарды, кесілген ағаштарды жолдарды ластауға жол бермейтін брезентпен немесе басқа материалмен жабылмаған күйінде тасуға;
көгалдарда, гүлзарларда,балалар ойнайтын, қоқыс контейнерлері алаңдарында әртүрлі бағыттағы нысандарды орналастыруға.
3–тарау. Аумақты тазартуды ұйымдастыру

11. Определение границ уборки территорий осуществляется в соответствии с закрепленными за юридическими и физическими лицами территориями на основе настоящих Правил:
1) по улично-дорожной сети, площадям, общественным местам (зоны отдыха общего пользования, парки, скверы, набережные) - уполномоченным органом коммунального хозяйства в объеме государственного заказа;
2) по внутриквартальным и прочим территориям границы уборки и содержания территории, акимом соответствующей административно-территориальной единицы.
12. Уборочные работы производятся в соответствии с требованиями настоящих Правил, регламентов и технологических рекомендаций, утвержденных уполномоченным органом.
Глава 4. Порядок уборки территорий
13. Уборку и содержание проезжей части улиц по всей ее ширине, площадей, дорог и проездов дорожной сети, парковочных карманов производят предприятия-подрядчики на основании договора государственного заказа на производство данных работ.
14. Для обеспечения бесперебойной технологической уборки дорожного полотна от мусора, грязи, снега, вдоль улиц населенных пунктов не допускается стоянка автотранспортных средств ежедневно, запрет которого обозначается установкой необходимыми дорожными знаками.
15. Проезжая часть дорог должна быть полностью очищена от всякого вида загрязнений.
16. Уборка тротуаров, газонных и других элементов благоустройства дороги осуществляется прилегающими предприятиями и физическими лицами, проживающими в округе.
17. Обочины дорог должны быть очищены от мусора. При выполнении работ не допускается перемещение мусора на проезжую часть улиц и проездов.
18. Уборка территорий общего пользования, занятых парками, скверами, водоемами, кладбищами, в том числе расположенными на них тротуарами, пешеходными зонами производится субъектами закрепления территорий и организациями, у которых данные объекты находятся на обслуживании и эксплуатации.
19. Уборка тротуаров, расположенных вдоль улиц производится предприятиями, ответственными за содержание проезжей части.
20. Тротуары должны быть полностью очищены от грунтово-песчаных наносов, различного мусора.
Субъекты, осуществляющие уборку тротуаров и территорий общего пользования обеспечивают вывоз мусора (дворовой смет, обрезки веток и деревьев).
21. Уборку и содержание отведенных и закрепленных территорий, подъездов к ним от улиц населенных пунктов производят юридические и физические лица, в собственности и пользовании которых находятся строения, расположенные на отведенных территориях, самостоятельно или по договору со специализированными предприятиями.

11. Аумақтарды тазарту жұмыстарының шекарасын анықтау, заңды және жеке тұлғаларға бекітіліп берілген аумақтарға сәйкес, осы Ереже негізінде орындалады:
1) көше-жол желілері, алаңдар, қоғамдық орындар (жалпы пайдаланылатын демалыс аймақтары, саябақтар, скверлер, жағалауларды) бойынша - коммуналдық шаруашылығының өкілетті органымен мемлекеттік тапсырыс көлемінде;
2) ішкі орамды және басқа да аумақтарды жинау мен таза ұстау шекарасы шектелген аумақтың әкімшілік-аумақтық бірліктің әкімдері жүргізеді;
12. Жинау жұмыстары осы Ереженің талаптарына, өкілетті органның бекіткен нұсқаулары мен технологиялық ұсыныстарына сәйкес жүргізеді.
4–тарау. Аумақты тазалау тәртібі
13. Өтпе жолдардың бөліктерін барлық ені бойынша тазарту, алаңдардың, көшелердің және көше желілерін күту мен тазалау жұмыстарын мемлекеттік тапсырыс жасау шарты негізінде мердігер-кәсіпорындар жүргізеді.
14. Жол төсемдерін үзіліссіз қоқыстан, батпақтан, қардан технологиялық тазарту жұмыстарын қамтамасыз ету үшін күнделікті автокөліктерді қоюға тыйым салынады және тыйым салуды білдіретіні туралы жол белгілерін қою арқылы белгіленеді.
15. Жолдың жүргін бөлік жағы қандай да болмасын ластан толығымен тазартылуы тиіс. Қозғалыс сызығымен белгіленген, осьтік және резервтік жолақтары тұрақты түрде құм мен әр түрлі ұсақ қоқыстардан тазартылуы қажет.
16. Тротуарлардың және көгал алаңдардың қоршауларын, жолды аббаттандырудың басқа да элементтерін ұстауды осы аумақтарға кіретін жеке тұлғалар мен кәсіпорындар жүргізеді.
17. Жолдардың жиектері ірі көлемді және басқа қоқыстардан тазартылуы қажет. Жұмыстарды жүргізу кезінде қоқысты көшелердің жүргін бөлік жағына және өтпе жолдарға шығаруға тыйым салынады.
18. Саябақтар, скверлер, бульварлар, су айдындары, зираттар, соның ішінде осы жерлердегі тротуарлар, жаяу жүргіншілер аймақтары алып жатқан жалпы пайдаланудағы жерлерді жинауды осы аумаққа бекітілген және пайдалануды қамтамасыз ететін мекеме жүргізеді.
19. Көшелер мен өтпе жолдардың бойында орналасқан басқа тротуарларды жинау жұмыстары жүретін жолдарды күтуге жауапты кәсіпорындар жүргізеді.
20. Тротуарлар толығымен топырақ-құмнан, әр түрлі қоқыстан тазартылуы қажет.
Жаяу жүргіншілер жолдарын тазарту жұмыстарын атқарушы субъектілер қоқысты (аула аумағынан сыпырылған қоқысты, ағаштар мен қырқылған талдардың шыбықтары) шығару жұмыстарын қамтамасыз етеді.
21. Маңайдағы жатқан және бөлініп берілген аумақтарды, елді мекен көшелерінен кіретін жолдарын меншігінде және пайдаланылануында ғимараттары бар заңды және жеке тұлғалар тазарту мен күту жұмыстары өз күштерімен немесе шарт бойынша мамандандырылған кәсіпорын арқылы жүргізеді.

22. Уборку территорий, прилегающих к отдельно стоящим объектам рекламы производят собственники рекламных конструкций либо специализированные организации, осуществляющие уборку по договору с собственниками рекламных конструкций.
23. Уборку территорий вокруг мачт и опор установок наружного освещения и контактной сети, расположенных на тротуарах, производят предприятия, отвечающие за уборку тротуаров.
24. Уборку, благоустройство, поддержание чистоты территорий, въездов и выездов с автомобильных автозаправочных станций (далее-АЗС), автомоечных постов, заправочных комплексов и прилегающих территорий (вплоть до проезжей части) и подъездов к ним осуществляют субъекты закрепления территорий.
25. Уборку территорий, прилегающих к трансформаторным или распределительным подстанциям, другим инженерным сооружениям, работающим в автоматическом режиме (без обслуживающего персонала), а также к опорам высоковольтных линий электропередач, производят владельцы данных объектов. Уборка и содержание территорий охранных зон под надземными трубопроводами производятся собственниками сетей.
26. Уборку мест временной уличной торговли, территорий, прилегающих к объектам торговли (рынки, торговые павильоны, быстровозводимые торговые комплексы, палатки, киоски) производят владельцы объектов торговли. Не допускается складирование тары на прилегающих газонах, крышах торговых палаток, киосков и других объектах торговли.
27. Уборку и содержание не используемых и не осваиваемых отведенных территорий, территорий после сноса строений, а также прилегающая территория производят собственники либо землепользователи, которым отведена данная территория.
28. При возникновении подтоплений, вызванных сбросом воды (откачка воды из котлованов, аварийных ситуаций на инженерных сетях), а в зимний период - при образовании сколов и наледи ответственность за их ликвидацию возлагается на организации, допустившие нарушения.
29. Вывоз строительного мусора при проведении дорожно-ремонтных работ производится организациями, производящими работы. Рекомендовать вывоз мусора производить незамедлительно по окончанию работы.
30. В случаях обильных осадков при возникновении подтоплений на проезжей части дорог (из-за нарушений работы водосточной сети) ликвидация подтоплений проводится силами специализированных предприятий;
31. Во избежание засорения водосточной сети запрещается сброс смета и бытового мусора в водосточные канавы и водопереливные трубы.
Глава 5. Особенности уборки территории
в зимний период
32. Зимняя уборка проезжей части улиц осуществляется в соответствии с требованиями настоящих Правил, регламентов, определяющих технологию работ, технических средств, а также графиков, утверждаемых в рамках законодательства Республики Казахстан.

22. Жеке тұрған жарнама объектілеріне іргелес жатқан аумақты, жарнама құрылғысының иелері немесе жарнама құрылғыларының иелерімен шарт бойынша тазарту жұмыстарын жүргізуші мамандандырылған ұйымдар орындайды.
23. Сыртқы жарықтандыру бағаналарының құрылғысы мен діңгегі аумағын және тротуарларда орнатылған байланыс желілерінің маңайын жинау жұмыстарын тротуарларды жинауға жауапты кәсіпорындар жүргізеді.
24. Жанар-жағар май құю стансасына, автожуғыш бекеттеріне, құю кешендеріне және іргелес жатқан аумақтарға (өту жолына дейін) кіретін және шығатын жерлеріне жинау мен тазалығын сақтау жұмыстарын осы объектілерді ұстаушылар жүргізеді.
25. Трансформаторларға немесе бөліп бергіш шағын станцияларға, автоматты түрде жұмыс істейтін басқа инженерлік орын-жайларға (қызмет көрсететін құрамсыз), сондай-ақ тоқ беру желілерінің бағаналарына іргелес жатқан аумақтарын жинау жұмыстарын осы объектілердің иелері жүргізеді. Жер үсті құбырларының астындағы қорғалатын аумақтарды тазарту мен күту жұмыстары желілердің иелерімен жүргізіледі.
26. Сауда нысандарына іргелес жатқан, уақытша көшедегі сауда жасау аумағының орындарын (базарлар, сауда павильондары, жылдам салынатын сауда кешендері, шатырлар, дүңгіршектер және т.б сауда нысандарының иелері тазартады. Іргелес жатқан көгалдарға, шатырларға, сауда шатырларына, дүңгіршектерге және басқа сауда нысандарына жәшіктерді үюге жол берілмейді.
27. Көп уақыт бойы пайдаланылмаған және игерілмеген аумақтардағы ғимараттарды бұзғаннан кейінгі аумақты және осы аумақ шекарасымен іргелес жатқан жерлерді жинау мен күту жұмыстарын, осы аумақ бөлініп берілген жер пайдаланушылар немесе жер иелері жүргізеді.
28. Тастанды сулар (шұңқырлардан су сору, инженерлік желілердегі апат жағдайлары және т.б.) салдарынан пайда болған су басу жағдайлары болғанда, ал қыста қатып қалған қарлар мен мұздар пайда болғанда оларды жоюдың жауапкершілігі осы жағдайдың болуына жол берген ұйымдарға жүктеледі.
29. Жол жөндеу жұмыстарын жүргізген кездегі қоқыстарды, осы жұмыстарды жүргізуші ұйымдар атқарады. Бітірілген жұмыстардан кейін қоқыстарды дер кезінде шығару ұсынылсын.
30. Мол қар жауған кезде жолдың жүргін бөлігінде, жер асты өткелдерінде (көлемінің аздығына немесе құрылымының күрделігіне байланысты) су басу болса, онда мамандарылған кәсіпорын су басуды жояды.
31. Су ағатын желілерге қоқыспен бітеліп қалуын болдырмау үшін су ағатын коллекторларға сыпырғыны және тұрмыстық қоқыстарды тастауға тыйым салынады.
5–тарау. Аумақтарды қысқы кезде
тазартудың ерекшеліктері
32. Көшелердің өтпе жолдары мен кіру жолдарын қыста жинау жұмыстары осы Ереже талаптарына, жұмыс технологияларын, техникалық құралдар мен тайғаққа қарсы қолданылатын қоспаларды анықтайтын нұсқауларға және Қазақстан Республикасы заңнамаларына сәйкес бекітілген кестеге сәйкес жүргізіледі.

33. Уборка и вывоз снега от края проезжей части производится силами предприятий, несущих ответственность за уборку проезжей части данной улицы.
34. В зимний период дорожки, садовые скамейки, урны, прочие элементы и малые архитектурные формы, а также пространство перед ними и с боков, подходы к ним должны быть очищены от снега и наледи.
35. Технология и режимы производства уборочных работ на проезжей части улиц должны обеспечить беспрепятственное движение транспортных средств и пешеходов независимо от погодных условий.
36. Не допускается выдвигать или перемещать на проезжую часть улиц, тротуары и газоны снег, счищаемый с дворовых территорий, территорий предприятий, организаций, строительных площадок, торговых объектов.
37. По окончании снегопада производят завершающую уборку дорожного покрытия.
38. Снег, счищаемый с проезжей части улиц, а также с тротуаров сдвигается к краю проезжей части улиц и проездов для временного складирования снежной массы.
39. Вывоз снега с улиц должен осуществляться на специально подготовленные площадки-снегосвалки. Не допускается вывоз снега на не согласованные в установленном порядке места.
Места под снегосвалки определяются аппаратами акимов сельских округов и села Федоровка по согласованию с природоохранными организациями.
40. Места временного складирования снега после снеготаяния должны быть очищены от мусора и благоустроены.
Глава 6. Уборка территории в летний период
41. Проезжая часть должна быть полностью очищена от всякого вида загрязнений и промыта.
42. Обочины дорог должны быть очищены от крупногабаритного и другого мусора.
43. Очистка внутридворовых территорий и тротуаров от смета, пыли и мелкого бытового мусора, их мойка, а также поддержание чистоты в течение дня, обеспечивается субъектами закрепления территории.
44. Собственникам некапитальных объектов (автостоянки, боксовые гаражи, ангары, складские подсобные строения, сооружения, объекты торговли и услуг) рекомендуется заключать договоры на санитарную очистку и уборку закрепленных территорий либо производить ее самостоятельно.
45. Владельцам коммерческих структур, расположенных на нижних этажах многоэтажных жилых домов необходимо участвовать в обеспечении очистки и благоустройстве территории возле дома.
Глава 7. Сбор, временное хранение и вывоз отходов
на территории населенных пунктов
46. Юридические лица, иные хозяйствующие субъекты, осуществляющие свою деятельность на территории населенных пунктов района, а также жители домов, квартир, должны заключать своевременно договоры на вывоз ТБО с мусоровывозящими организациями, производящими их утилизацию, согласно утвержденным в соответствии с законодательством, нормами накопления ТБО.
Юридическим и физическим лицам при передаче зданий, сооружений или помещений в аренду (субаренду) рекомендуется заключить договор с мусоровывозящими организациями по фактической численности пользователей (арендаторов, субарендаторов) здания, сооружения или помещения.
Физические и юридические лица складируют ТБО в контейнеры, предназначенные для ТБО.

33. Көшенің жүргін бөлігінің жағалауындағы қарды жинауды және тасып шығаруды осы көшенің жүргін бөлігін және өтпе жолдарды тазалауға жауапты кәсіпорын жүргізеді.
34. Қысқы кезеңде жолдар, бақ орындықтары, қоқыс салатын жәшіктер және басқа да элементтер мен кіші сәулет пішіндері, сондай-ақ олардың алдындағы және бүйірлеріндегі жерлер, оларға баратын жолдар қар мен мұздақтардан тазартылуы керек.
35. Тротуарлар мен жолдың жүргін бөлігіндегі, инженерлік желілерде болған апаттан пайда болған мұзды желі иелері уатып жинайды. Уатылған мұздар белгіленген жерлерге шығарылады.
36. Көшелердің жүргін бөлігіне және өтпе жолдарға, тротуарлар мен көгалдарға, ішкі орамдардың өтпе жолдарынан, аула аймақтарынан, кәсіпорындар, ұйымдар, құрылыс алаңдарынан, сауда нысандарынан және басқаларынан жиналған қарды лақтыруға немесе басқа жерге ауыстыруға жіберілмейді.
37. Қар жауғаннан кейін жол жабу жұмыстарының аяқтау кезеңі жүргізіледі.
38. Уақытша жиналған қар үйіндісі - көшелердің жүргін бөлігінен және өтпе жолдардан, сонымен қатар тротуарлардан тазаланған қар көшелердің жүргін бөлігінің және өтпе жолдардың шетіне жиналған қар.
39. Арнайы дайындалған алаңдарға көшелердегі және өтпе жолдардағы қар тасып шығарылуы тиіс. Белгіленген тәртіп бойынша келісілмеген орынға қарды тасып шығаруға рұқсат етілмейді.
Қар үйінділерін шығаратын орынды анықтау тиғатты қорғау ұйымдарының келісімі бойынша Федоров селосы және селолық округтер әкімдері аппаратына жүктеледі.
40. Қар ерігеннен кейін қарды уақытша жинайтын орындар қоқыстан тазаланып, аббатандырылуға тиіс.
6–тарау. Аумақтарды жаз мезгілінде тазалау
41. Жүргін жол бөлігі барлық қоқыстан толық тазаланып, жуылуы қажет.
42. Жолдың жағасы ірі көлемдегі және басқа да қоқыстардан таза болуға тиісті.
43. Аула ішіндегі өтпе жолдарды және тротуарларды қоқымдардан, шаңнан және ұсақ тұрмыстық қалдықтардан тазалауды, сондай-ақ күні бойы тазалықты қолдауды аулаға бекітілген субъектілер қамтамасыз етеді.
44. Кішігірім нысандардың иелері (автотұрақтар, көлік жөндейтін орындар, ангарлар, қойма түріндегі құрылымдар, ғимараттар, сауда және қызмет көрсету нысандары) санитарлық тазалық және бөлінген аумақты тазарту бойынша келісім-шартқа отыруға міндетті немесе оны өз күшімен ұйымдастыруы тиіс.
45. Көпқабатты үйдің төменгі қабатында орналасқан коммерциялық нысан иегерлері үй ауласының тазалығын қамтамасыз және ауланы аббаттандыруға үлес қосуы тиіс.
7–тарау. Елді мекендердің аумақтарындағы
қалдықтарды жинау, уақытша сақтау және шығару
46. Елді мекендердің аумағында қызмет жасайтын заңды тұлғалар, басқа шаруашылық субъектілері, сондай-ақ жеке тұрғын үйлер, пәтер тұрғындары заңнама бойынша бекітілген қатты тұрмыстық қалдықтардың (ҚТҚ) жиналу нормаларына сәйкес сұрыптайтын, заласыздандыратын және ҚТҚ пайдаға асыру үшін өңдейтін мамандандырылған кәсіпорындармен келісім шарты бар, ҚТҚ шығаратын кәсіпорынмен келісім шартты уақытында жасасу қажет.
Заңды және жеке тұлғалар ғимаратты, бөлмелерді жалға беру кезінде қоқыс шығарушы кәсіпорындармен ғимаратты, бөлмелерді пайдаланушылардың, тұрғындардың (жалға алушылар, қосылқы жалға алушылар) нақты саны бойынша шарт жасасу ұсынылады.
Заңды және жеке тұлғалар тұрмыстық қалдықтарды ҚТҚ арналған контейнерлерге тастауы тиіс.

47. Вывоз ТБО осуществляется мусоровывозящими организациями, выигравшими это право на конкурсной основе, в сроки, указанные в графике (приложение к договору на вывоз ТБО). Мусоровывозящие организации должны своевременно оказывать услуги по мусороудалению.
48. Вывоз КГМ, дворового смета, металлолома, строительного мусора, обрезок веток и деревьев (отходов) производится самими предприятиями, учреждениями и физическими лицами, либо мусоровывозящими предприятиями на основании договора о вывозе соответствующего мусора.
49. Физическим и юридическим лицам, осуществляющим строительство и (или) ремонт недвижимых объектов, необходимо заключать договоры на утилизацию строительного мусора, производить его вывоз самостоятельно или по договору с мусоровывозящим предприятием.
50. На территории домовладений должны быть выделены специальные площадки для размещения контейнеров с удобными подъездами для транспорта. Для сбора твердых бытовых отходов следует применять металлические контейнеры, стандартного объема 0,75 м.куб.
51. Предприятиям, организациям, иным хозяйствующим субъектам, на территории (отведенной, закрепленной, внутридворовой) которых находятся контейнерные площадки, необходимо своевременно заключать договоры на вывоз ТБО и КГМ и не допускать сжигание бытовых отходов в контейнерах.
52. Организациям, эксплуатирующим и обслуживающим контейнерные площадки и контейнеры, необходимо:
1) обеспечить надлежащее санитарное содержание контейнерных площадок и прилегающих к ним территорий;
2) производить их своевременный ремонт и замену непригодных к дальнейшему использованию контейнеров.
53. Площадки для установки контейнеров должны быть удалены от жилых и общественных зданий, спортивных площадок и от мест отдыха населения. Размер площадок должен быть рассчитан на установку необходимого количества контейнеров.
54. Размещение контейнерных площадок необходимо согласовывать с органами архитектуры, земельных отношений, государственного санитарно-эпидемиологического надзора и мусоровывозящими организациями.
55. Уборку мусора, просыпавшегося при выгрузке из контейнеров в мусоровоз, производят работники организации, осуществляющей вывоз ТБО, КГМ.
56. Лица, по вине которых возникли несанкционированные свалки, поджоги отходов, привлекаются к административной ответственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
57. На вокзалах, рынках, парках, зонах отдыха, на площадях, в учреждениях образования, здравоохранения и других местах массового посещения людей, на улицах, остановках общественного пассажирского транспорта, у входа в торговые объекты должны быть установлены урны для мусора.

47. ҚТҚ шығару бәсекелестік ортада қызмет көрсету құқығына ие бола отырып, кестеде мерзімі көрсетілген (ҚТҚ шығару келісім шартына қосымша) қоқыс шығарушы кәсіпорындар жүргізеді. Қоқыс шығарушы кәсіпорындар қоқысты шығару қызметтерін уақытында көрсетуі тиіс.
48. ІКҚ, металдық қалдықтарды, құрылыс қоқысын, ағаштар мен қырқылған талдардың шыбықтарын (қалдықтарды) шығару жұмыстары кәсіпорындармен, мекемелер және жеке тұлғалармен немесе шарт негізінде қоқыс шығарушы ұйымдармен шарт негізінде жүргізіледі.
49. Жылжымайтын нысандарды салу немесе жөндеу жұмыстарымен айналысушы жеке және заңды тұлғалар қоқыстарды жою үшін, оны өздігінен шығаруға немесе шығару жөніндегі қоқыс шығарушы ұйымдармен келісім шарттар жасау қажет.
50. Үй-жайлардың аумағында көлік өтуге ыңғайлы жолдары бар контейнер орнататын арнайы алаңшалар бөлінуі қажет. ҚТҚ жинау үшін 0,75 м.куб мөлшері стандарттық металдан жасалған контейнерлерді қолдану қажет.
51. Аумақтарында (бөлініп берілген, бекітілген, аула ішілік) контейнерлік алаңшалары бар кәсіпорындар, ұйымдар, өзге де шаруашылық етуші субъектілер келесі талаптарды орындаулары қажет – ҚТҚ және ІКҚ шығаруға уақытында шарт жасасуға және контейнерлердегі тұрмыстық қалдықтарды жағуға жол бермеуге;
52. Контейнерлік алаңшаларды және контейнерлерді пайдаланатын және күтіп ұстаумен шұғылданатын ұйымдардың орындауы қажет:
1) контейнерлік алаңдар мен оның аулаларының маңайын тиісті санитарлық жағдайда ұстауды қамтамасыз ету;
2) контейнерлерді уақытында жөндеуге және одан әрі пайдалануға, жарамсыздарды ауыстыру.
53. Контейнерлер орнату алаңшалар тұрғын-жай және қоғамдық ғимараттардан, спорт алаңдарынан және халықтың дем алатын орындарынан қашықта болуы қажет. Алаңшаның көлемі орнататын контейнерлер санына есептелуі қажет.
54. Контейнерлік алаңдарды орналастыру сәулет, жер қатынастары және мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдарымен, қоқыс шығарушы ұйымдармен келісу қажет.
55. Контейнерлердегі қоқыстарды тиеу кезінде түсіп қалған қоқыстарды жинау жұмыстарын ҚТҚ, ІКҚ шығаратын ұйымның қызметкерлері жүзеге асырады.
56. Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес жөнсіз үйінділерге, қалдықтардың жиналыуына, олардың жағылуына кінәлі тұлғалар әкімшілік жауапкершілікке тартылады.
57. Вокзалдарда, базарларда, саябақтарда, демалыс орындарында, алаңдарда, білім беру, денсаулық сақтау мекемелерінде және басқа көпшілік пайдаланатын орындарда, көшелерде, жолаушылар тасмалдау көліктері аялдамаларында, сауда нысандарының кіре берістерінде міндетті түрде қоқыс сауыттары орнатылуы тиіс.

58. Установка, очистка урн производятся предприятиями-подрядчиками, эксплуатирующими территории в соответствии с договором государственного заказа либо хозяйствующими субъектами, во владении или пользовании которых находятся территории. Очистка урн производится по мере их заполнения.
Глава 8. Установка и содержание временных сооружений
для мелкорозничной торговли, а также содержание
зон отдыха общего пользования
59. Установка объектов мелкорозничных временных торговых точек (павильонов) осуществляется в соответствии с действующими нормами и правилами.
60. Архитектурное и декоративно-цветовое оформление объектов мелкорозничной торговли согласовывается с отделом архитектуры и градостроительства. Ремонт и окраска объектов мелкорозничной торговли должны производиться за счет их владельцев с учетом сохранения внешнего вида и цветового решения, согласованных с отделом архитектуры и градостроительства.
61. Транспортное обслуживание объектов и комплексов мелкорозничной торговли не должно препятствовать безопасности движения транспорта и пешеходов на прилегающих магистралях и пешеходных направлениях. Стоянка автотранспорта, осуществляющего доставку товара, загрузка торговых точек товаром осуществляются только со специально отведенных для этого мест. Не допускается использование для этих целей тротуаров, пешеходных дорожек и газонов.
62. Владельцам торговых точек необходимо следить за сохранностью благоустройства прилегающих территорий (согласно закреплению). Владельцам торговых точек, нанесшим ущерб прилегающим объектам благоустройства, зеленым насаждениям, газонам, рекомендуется восстановить объекты благоустройства в первоначальном виде за счет собственных средств.
63. Владельцам сооружений мелкорозничной торговли необходимо заключать договоры на уборку территорий и вывоз мусора с организациями, представляющими данный вид услуг, или выполнять своими силами.
64. Архитектурное и декоративно-цветочное оформление элементов благоустройства, сооружений и малых архитектурных форм, изменение планировки территории зон отдыха общего пользования согласовываются с отделами архитектуры и градостроительства и жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог Федоровского района.
65. Парки помимо установленных урн должны быть оснащены специальными площадками для размещения контейнеров.
66. На территории зон отдыха общего пользования разрешается размещение объектов общественного питания и мелкорозничной торговли в соответствии с действующими нормативными требованиями. Владельцы данных объектов заключают договоры со специализированными предприятиями на санитарную очистку и уборку отведенных и прилегающих территорий, либо производят ее самостоятельно в соответствии с действующими требованиями. Ремонт и окраска данных объектов должны производиться за счет их владельцев.

58. Қоқыс жәшіктерін орнату мен тазалау мемлекеттік тапсырыс келісім шартына сәйкес пайдаланушы мердігер – кәсіпорындар және иелігінде немесе қолданысында аумағы бар шаруашылық субъектісі жүргізеді. Жәшіктер толуына қарай тазаланады.
8–тарау. Ұсақ бөлшек сауда үшін уақытша
құрылғыларды орнату, сондай-ақ жалпы
пайдаланатын демалыс аймағын күтіп ұстау
59. Ұсақ бөлшектік уақытша сауда нүктелерінің нысандарын (павильондар) орнату қолданыстағы нормаларға және ережелерге сәйкес жүзеге асырылады.
60. Сәулеттік және түстері туралы шешім сәулет және қала құрылысы бөлімімен келісіледі. Ұсақ бөлшектік сауда объектілерін жөндеу және бояу жұмыстары олардың иелерінің қаражаты есебінен, сәулет және қала құрылысы бөлімімен келісілген сыртқы түрі мен түсі шешімін сақтауды ескере отырып, орындалуы тиіс.
61. Ұсақ бөлшектік сауда нысандары мен кешендеріне көліктік қызмет көрсету, маңайында жатқан магистральдар мен жаяу жүргіншілер бағыттарындағы, көлік қозғалысы мен жаяу жүргіншілердің қауіпсіздігіне кедергі келтірмеуі қажет. Тауар жеткізуді жүзеге асыратын автокөліктің тұрағы, сауда нүктелеріне тауар артуды тек осылар үшін арналған орындардан жүзеге асырылады. Осы мақсаттарда тротуарларды, жаяу жүргіншілер жолы мен гүлзарларды пайдалануға рұқсат етілмейді.
62. Сауда нүктелерінің иелері маңайында жатқан аумақтық (бекітіліп берілуіне сәйкес) аббаттандыру жұмыстарының бұзылмауын қадағалауы керек. Іргелес жатқан аббаттандыру нысандарына, жасыл желектерге, гүлзарларға және т.б. зиян келтірген сауда нүктелерінің иелері, көріктендіру нысандарын өз қаражаты есебінен алғашқы қалпына келтіруі қажет.
63. Ұсақ бөлшектік сауда ғимараттарының иелеріне аумақтарын тазарту мен қоқыс шығару үшін осы қызмет түрлерімен айналысушы ұйымдармен келісім шарт жасауы керек немесе өз күштерімен атқарулары тиіс.
64. Аббаттандыру, ғимараттардың және шағын сәулеттік пішіндердің элементтеріне, көпшілік демалатын аймақтардың құрылымына сәулеттік және түстік шешімдеріне өзгерістерді Федоров ауданының сәулет және қала құрылыс бөлімі және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімімен келісіп жүргізіледі.
65. Саябақтарда және жаға жайларда орнатылған қоқыс жәшіктерінен басқа арнайы контейнерлер қоятын алаңдар болуы қажет.
66. Көпшілік демалатын аймақтарды қолданыстағы нормативтік талаптарға сай қоғамдық тамақтану нысандары және ұсақ бөлшекті сауда нүктелері орналасуына болады. Бұл нысандардың иелері бөлінген және бекітілген аумаққа санитарлық тазалау мен жинау үшін арнайы кәсіпорындармен келісім шартқа отыру керек немесе қолданыстағы талаптарға сәйкес өзі жүргізеді. Осы нысандарды жөндеу және сырлау жұмыстары олардың иелері есебінен орындалады.

67. На территории зон отдыха общего пользования не допускается:
1) сжигание мусора, листвы, разведение костров, мойка и чистка транспортных средств;
2) размещение объектов на газонах, цветниках, тротуарах;
3) использование громкой музыки после 23.00 часов.
Глава 9. Содержание малых
архитектурных форм (ограждений)
68. Территории жилой застройки, общественные зоны, скверы, улицы, парки, площадки для отдыха оборудуются малыми архитектурными формами.
69. Строительство и установка оград и заборов допускается только после согласования в установленном порядке и с разрешения соответствующих компетентных органов.
70. Малые архитектурные формы могут быть стационарными и мобильными; их количество и размещение определяются проектами благоустройства территорий.
71. Малые архитектурные формы для территорий общественной застройки, площадей, улиц, скверов и парков изготавливаются по индивидуальным и типовым проектам.
72. Проектирование, изготовление и установка малых архитектурных форм при новом строительстве в границах застраиваемого участка осуществляются заказчиком в соответствии с утвержденной проектно-сметной документацией.
73. Конструктивные решения малых архитектурных форм должны обеспечивать их устойчивость, безопасность пользования.
74. Юридическим и физическим лицам - владельцам малых архитектурных форм рекомендуется за свой счет осуществлять их замену, ремонт и покраску.
Глава 10. Благоустройство жилых кварталов
75. Жилые зоны кварталов оборудуются площадками для мусорных контейнеров, сушки белья, отдыха, игр детей, занятий спортом.
76. Количество, размещение и оборудование площадок должны соответствовать строительным и санитарным нормам и согласовываться с отделами архитектуры и градостроительства, государственного санитарно-эпидемиологического надзора и мусоровывозящими организациями.
77. На территории жилых кварталов, а также на придомовых территориях необходимо содержать в исправном состоянии малые архитектурные формы, оборудование спортивных, игровых, детских и хозяйственных площадок, ограждения и изгороди, поддерживать их опрятный внешний вид.
78. На территории жилых кварталов, а также на придомовой территории не допускается:
1) производство действий, нарушающих тишину и порядок, с 23 до 6 часов, кроме работ по уборке территории либо работ по устранению аварийных ситуаций;
2) стоянка, въезд служебного и личного автотранспорта на зеленые зоны, детские площадки, пешеходные дорожки;
3) стоянка и парковка транспортных средств вне специально выделенных и обозначенных знаками и (или) разметками мест;

67. Көпшілік демалатын орындарда рұқсат етілмейді:
1) қоқыстарды, жапырақтарды өртеуге, от жағуға, көліктерді жууға және тазалауға;
2) көгалдарға, гүлзарларға, тротуарларға нысандарды орналастыруға;
3) 23.00 кейін әуенді қатты қоюға.
9–тарау. Шағын сәулеттік пішіндерді
күтіп ұстау /қоршаулар/
68. Тұрғын үй ғимараттары аумағы, қоғамдық аймақтар, гүлзарлар, көшелер, саябақтар, алаңдар демалу үшін шағын сәулеттік пішіндермен жабдықталады.
69. Қоршаулар, дуалдар салу және орнату белгіленген тәртіппен тек қана құзырлы органдар келісімімен және рұқсатымен келесі талаптарды сақтап құрылысын жүргізуге және орнатуға болады.
70. Шағын сәулет пішіндері стационарлық және мобильдік болуы мүмкін; олардың саны және орналасуы аумақтарды аббаттандырушылық жобаларында белгіленеді.
71. Қоғамдық ғимараттардағы, алаңдардағы, көшелердегі, гүлзарлардағы және саябақтардағы, жағалаулардағы шағын сәулеттік пішіндер ерекше және тұрпатты жобалар бойынша әзірленеді.
72. Жаңа құрылыс салынылып жатқан учаскесі шекарасында бекітілген жоба-сметалық құжаттамаға сәйкес шағын сәулеттік пішіндері жобалау, әзірлеу және орнатуды тапсырыс беруші жүзеге асырады.
73. Шағын сәулеттік пішіндердің сындарлы шешімдері олардың тұрақтылығын, пайдалану қауіпсіздігін қамсыздандыруы тиіс.
74. Шағын сәулеттік нысандардың иелері - заңды және жеке тұлғалар өз қаржыларына оларды ауыстыруға, жөндеуге және бояуды ұсынады.
10–тарау. Тұғын үйлер орамдарын
аббаттандырушылық
75. Тұрғын аймақтары қоқыс контейнерлерін қою, кір кептіру, демалу, балаларды ойнату, спортпен айналысу үшін алаңшалармен жабдықталады.
76. Алаңшалардың саны, орналасуы мен жабдықталуы, құрылыс және санитарлық нормаларға сәйкес болуы тиіс және ол сәулет және қала құрылысы, мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау бөлімдерімен, қоқыс шығарушы ұйымдарымен келісілуі керек.
77. Тұрғын жай орамдары, шағын аудандар аумақтарында, сондай-ақ аула маңы аумақтарында шағын сәулет пішіндерін, спорттық, ойын, балалар мен шаруашылық алаңшаларының жабдықтарын, қоршаулар мен қашаларын қалыпты жағдайда ұстауға, олардың сыртқы түрінің ұқыптылығын сақтау қажет.
78. Тұрғын үйлердің, шағын аудандардың аулаларында, сондай-ақ ауланың ішкі аумағында рұқсат етілмейді:
1) аумақты тазарту немесе апатты жағдайларды жою жұмыстарынан басқа, сағат 23-00 тен сағат 6-ға дейін, тыныштық пен тәртіпті бұзатын іс-әрекет жасауға;
2) жасыл аймақтарға, балалар алаңшаларына, жүргіншілер жолдарына қызметтік және жеке меншік автокөлікпен кіруге, тұрақтауға;
3) арнайы бөлінген және белгілермен, таңбалармен белгіленген орындардан тыс жерлерге көліктерді қоюға және автотұрақ қоюға;

4) складирование строительных материалов и отходов жизнедеятельности сельскохозяйственных животных, ремонт автомашин, размещение недвижимых и движимых объектов;
5) складирование строительного мусора, дворового смета, обрезок деревьев и веток, КГМ в контейнерах и на контейнерных площадках, предназначенных для ТБО.
Глава 11. Содержание фасадов зданий и сооружений
79. Руководители предприятий и организаций, в ведении которых находятся здания и сооружения, собственники зданий и сооружений должны обеспечить своевременное производство работ по реставрации, ремонту и покраске фасадов указанных объектов и их отдельных элементов, а также поддерживать в чистоте и исправном состоянии расположенные на фасадах информационные таблички, памятные доски. Витрины магазинов и офисов, выходящих фасадами на улицы населенных пунктов, рекомендуется иметь световое оформление.
80. Не допускается самовольное переоборудование фасадов зданий и конструктивных элементов.
81. Собственники и юридические лица, имеющие здания, строения и сооружения на праве хозяйственного ведения или оперативного управления, должны проводить работы по надлежащему содержанию зданий, строений, сооружений и иных объектов недвижимости на земельных участках в соответствии с градостроительной и проектной документацией, градостроительными нормативами и правилами, экологическими, санитарными, противопожарными и иными специальными нормами, в том числе по проведению ремонта и реставрации фасадов принадлежащих им зданий и сооружений за счет собственных или привлеченных средств.
82. В случае, если в собственности нескольких юридических или физических лиц, в хозяйственном ведении или оперативном управлении юридических лиц находятся отдельные нежилые помещения в нежилых или жилых зданиях, то данным лицам необходимо принять долевое участие в ремонте и реставрации фасадов названных зданий пропорционально занимаемым площадям. При проведении сплошного ремонта и реставрации фасада здания или сооружения лица, принимающие в нем долевое участие, могут объединять средства, направляемые на эти цели, в размерах, пропорциональных занимаемым площадям.
83. Ремонт, реставрация и реконструкция фасадов зданий и сооружений, являющихся памятниками архитектуры, истории или культуры, проводятся в соответствии с охранными обязательствами по согласованию с отделом культуры и развития языков и отделом архитектуры и градостроительства согласно нормативам и правилам, устанавливаемым правовыми актами Республики Казахстан.
Глава 12. Содержание наружного освещения

4) құрылыс материалдары мен қалдықтарын жинауға, автокөліктерді жөндеу жұмыстарын жүргізуге және басқа да жылжымайтын, жылжымалы нысандар орналастыруға;
5) құрылыс қоқыстарды, аула аумағынан сыпырылған қоқысты, ағаштар мен қырқылған талдардың шыбықтарын, ІКҚ ҚТҚ арналған контейнерлерге және контейнерлік алаңшаларға тастаға.
11–тарау. Ғимараттар мен құрылғылардың
қасбеттерін күтіп ұстау
79. Меншігінде ғимараттар мен құрылыстар бар кәсіпорындардың және ұйымдардың басшылары ғимараттар мен құрылыстардың қасбеттерін күтіп ұстауға, аталған нысандарға және олардың жекелеген элементтеріне (балкондар, лоджиялар, су ағатын құбырлар және басқалар) қалпына келтіру, жөндеу және сырлау жұмыстарын уақытында жүргізуді, сонымен қатар қасбеттерде орнатылған ақпараттық, ескерткіш тақтайшалардың тазалығын және дұрыс болуын қамтамасыз етуге тиісті. Дүкендер мен офистердің қала көшелері жағына шығатын жайма сөрелері жарықпен безендіру ұсынылады.
80. Өз еркімен ғимараттардың қасбеттерін және олардың үйлесілімділік элементтері қайтадан жабдықтауға рұқсат етілмейді.
81. Шаруашылық жүргізу құқығындағы немесе жедел басқаруындағы ғимараттары және орын-жайлары бар жеке меншік иелері мен заңды тұлғалар, ғимараттарды, құрылыстарды және құрылғыларды, басқа жер учаскелеріндегі жылжымайтын нысандарды қала құрылысы мен жобалау құжаттарына, қала құрылысы нормативтері мен ережелері, экологиялық, санитарлық, өртке қарсы және басқа арнайы нормаларға сәйкес, қалыпты жағдайда сақтау жұмыстарын жүргізуге, соның ішінде оларға қарамағындағы ғимараттар мен құрылғылардың қасбеттерін жөндеу мен жаңғырту жұмыстарын өз есебінен немесе бөлінген қаражат есебінен жүргізуі керек.
82. Егер де бірнеше заңды немесе жеке тұлғалардың меншігінде, шаруашылық жүргізу құқығында немесе жедел басқаруында тұрғын емес немесе тұрғын ғимараттары болған жағдайда, осы тұлғалар ғимараттың пайдалану ауданына қарай қасбетін жөндеуге, жаңғырту жұмыстарын жүргізуге үлес қосуы керек. Ғимараттарға немесе орын-жайларға жоспарлы түрде жаппай жөндеу мен жаңғырту жұмыстарын жүргізген кезде, үлестік қатынасы бар тұлғалар осы мақсаттарға жұмсалатын қаражатты біріктіріп, жұмсауына болады.
83. Сәулет, тарихи немесе мәдени ескерткіштері болып табылатын ғимараттар мен орын-жайлардың қасбеттерін жөндеу, жаңарту, қайта қалпына келтіру жұмыстары Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерімен бекітілген, қорғау міндеттемелеріне сәйкес мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі мен сәулет және қала құрылысы бөлімі келісімімен сәйкес орындалады.
12–тарау. Сыртқы жарықтандыруды күтіп ұстау

84. Освещение территорий населенных пунктов обеспечивается установками наружного освещения. К установкам наружного освещения относятся:
1) устройства электроснабжения, питающие сети, пункты питания, распределительные сети;
2) устройства защиты и заземления электросетей;
3) устройства управления;
4) опоры кронштейнов, тросовых подвесов.
85. Опоры располагаются в поперечниках транспортных магистралей улиц на дорожной сети в соответствии с технической документацией.
86. На пересечениях улиц и дорог опоры устанавливают до начала закругления тротуаров соответствующих радиусов. На аллеях и пешеходных дорогах опоры размещают вне пешеходной части дорожек на газонах, в ряду с деревьями.
87. Узкие проезды, тротуары и площадки, расположенные у зданий, допускается освещать светильниками, устанавливаемыми на стенах зданий, при условии удобного доступа к ним.
88. Содержание и обслуживание установок наружного освещения включает следующие мероприятия:
1) поддержание технически исправного состояния установок наружного освещения, при котором количественные и качественные показатели соответствуют заданным параметрам, включая замену ламп и вышедших из строя рассеивателей в светильниках, чистку светильников, замеры уровня освещенности;
2) обеспечение регламентируемого режима работы установок наружного освещения, контроля современного включения по графику, утвержденному решением местного органа исполнительной власти, частичного или полного отключения, выявления не горящих светильников, повреждений, неотложного устранения их.
89. Для выявления процента горения светильников, состояния установок наружного освещения проводятся контрольные проверки, и составляется акт.
90. Металлические опоры, кронштейны и другие элементы установок наружного освещения окрашиваются в зависимости от состояния покрытия, но не реже одного раза в три года.
91. Для исключения прямого попадания прямого света ламп в поле зрения пешехода, водителя, предусматривается защитный угол осветительных приборов или устанавливаются специальные экранирующие решетки.
92. Процент негорения светильников на улицах не должен превышать З процентов. Металлические опоры, кронштейны и другие элементы устройств наружного освещения и контактной сети должны содержаться в чистоте, не иметь очагов коррозии и окрашиваться. Замена перегоревших светильников должна осуществляться соответствующими службами.
93. Вышедшие из строя газоразрядные лампы, содержащие ртуть, люминесцентные - должны храниться в специально отведенных для этих целей помещениях и вывозиться на специальные предприятия для их утилизации. Не допускается вывозить указанные типы ламп на полигон ТБО.

84. Елді мекендердің аумағын жарықтандыру сыртқы жарық қондырғылары арқылы қамтамасыз етiледi. Сыртқы жарық қондырғыларына жататындар:
1) электрмен жабдықтау құрылғысы, қоректендiретiн желiлер, қоректендiру пункттерi, тарататын желiлер;
2) қорғау құрылғысы және жерге қосылған электр желiлерi;
3) басқару құрылғысы;
4) тiреуiштер, арқанды салпыншақтардың тiректерi.
85. Тiректер техникалық құжаттамаларға сәйкес жол желiндегi көшелердiң көлiк магистральдарына орналасады.
86. Көшелер мен жолдардың қиылысқан жерiнде тiректер сәйкес радиустарда тротуардың дөңгеленген жерiне дейiн орналасады. Аллея мен жаяу жүрушiлердiң жолдарындағы тiректер жолдың жаяу жүрушi жүрмейтiн бөлiгiнде, яғни көк шөп шығатын, ағаштардың қатарында орналасады.
87. Ғимарат жанында орналасқан тар жолдар, тротуарлар мен алаңдар, ыңғайлы болса, ғимарат қабырғасына орналасқан шамшырақтар арқылы жарықтандырылады.
88. Сыртқы жарық қондырғыларына қызмет көрсету және күтiп ұстау келесi шараларды қамтиды:
1) сыртқы жарықтандыру құрылғыларын сан және сапа көрсеткiштерi берiлген өлшемге сәйкес, соның iшiнде, шамшырақтардың таратушыларының iстен шыққандары мен шамдарын ауыстыру, шамшырақтарды тазалау, жарықтандырудың деңгейiн өлшеу, техникалық оңды жағдайда ұстау;
2) кесте бойынша шамшырақтарды, ақауларды табу және оларды шұғыл түрде жоюды жарықтандыру құрылғыларының атқарушы жергiлiктi органының шешiмiмен бекiтiлген регламенттегi жұмыс режимiн қамтамасыз ету.
89. Жарықтандыру құрылғыларының жағдайын және шамшырақтардың жану пайызын анықтау үшiн бақылау тексерiстерi өткiзiліп, акт жазылады.
90. Сыртқы жарықтандыру қондырғыларының металл тiректерi, тiреуiштерi және басқа да элементтерi жабынының жағдайына байланысты кемiнде үш жылда бiр сырланады.
91. Жаяу адамның, жүргiзушiнiң көзiне шамдардың тiке жарығы түспеуi үшiн жарықтандыру аспаптарын қорғаушы бұрышын ескередi немесе арнайы экранды торлар орнатылады.
92. Көшелердегі шамдардың жарық бермеуі 3 пайыздан аспауы керек. Металл бағаналары, кронштейндер мен басқа сыртқы жарық құрылғылары мен қыстырма желілерінің элементтері таза, тот баспай ұсталып, сырлануы қажет. Жанып кеткен шамдарды тиісті қызметтер орны ауыстыруға тиіс.
93. Пайдаланудан шыққан құрамында сынап бар газ санатындағы люминесцентті шамдарды сақтайтын арнайы орындарда сақталып, одан әрі қайта өңделуі үшін арнайы кәсіпорындарға жеткізілуі қажет. Аталған шамдар түрлерін ҚТҚ полигон аумағына шығаруға жіберілмейді.

94. Вывоз сбитых опор освещения и контактной сети электрифицированного транспорта осуществляется владельцем опоры на основных магистралях незамедлительно; на остальных территориях, а также демонтируемых опор - в течение 12 часов.
Глава 13. Порядок оформления разрешения на
размещение рекламных металлоконструкций
и производства работ, при разрушении
дорожных покрытий, тротуаров, газонов и других
объектов, элементов хозяйства населенных пунктов
95. Юридические и физические лица могут производить земляные работы, либо другие работы, связанные с разрушением дорожных покрытий, тротуаров, газонов и других объектов, элементов хозяйства на территории района только при наличии письменного разрешения, выданного уполномоченным органом.
96. При авариях инженерных сетей, требующих безотлагательного производства восстановительных работ, вскрытие дорожных покрытий, разрытие улиц, площадей и других мест общего пользования необходимо вызвать на место представителей организаций, дающих согласование. К производству работ допускается приступить только после получения на месте разрешения на производство работ. Юридическим и физическим лицам, независимо от форм собственности, имеющим какой-либо складированный материал или какое-либо имущество в месте производства аварийных работ, рекомендуется освободить этот участок.
В исключительных случаях для обеспечения жизнедеятельности особо важных объектов, требующих немедленной ликвидации аварий, допускается приступить к устранению аварий без оформления разрешения в присутствии представителей организаций, дающих согласие, с последующим оформлением разрешения на производство работ в течение 24-х часов.
97. Всем юридическим и физическим лицам, планирующим работы по строительству или реконструкции инженерных сетей, дорог, тротуаров и т.п., рекомендуется до 15 ноября в предшествующем к планируемому году и повторно до 1 марта в планируемом году подать заявку в уполномоченный орган с указанием намеченных сроков производства работ, с приложением необходимых чертежей. При поступлении обращений на проведение земельных работ от физических лиц, также допускается выдача разрешений с условием устранения последствий. Организации, не представившие заявки, к производству земляных работ не допускаются. Самовольное проведение земляных работ признается нарушением настоящих Правил.
98. При производстве работ по укладке, реконструкции подземных инженерных сетей с работами по строительству, реконструкции улиц, площадей и других мест общего пользования организациям, проводившим эти работы, рекомендуется привести в надлежащее состояние и последующие 5 лет проводить работы по благоустройству.

94. Жарық және электрлі көліктердің байланыс желілерінің құлап қалған бағаналарын негізгі магистральдарда кешіктірілмей бағана иесі шығарады, ал басқа аумақтарда және бұзылған бағаналар – 12 сағат ішінде шығарылады.
13–тарау. Жол жабуларын, тротуарларды,
көк шөп шығатын алаңдар мен басқа да нысандарды,
елді мекендердің шаруашылық элементтерін бұзуға,
металл құрылымы жарнамаларын орналастыруға
рұқсат беру және жұмыс өндірісін жүргізудің
ресімдеу тәртібі
95. Заңды және жеке тұлғалар аудан аумақтарында жол жабуларын, жаяу соқпақтарды, көк шөп шығатын алаңдар мен басқа нысандарды, елді мекендердің шаруашылық элементтерін бұзуға байланысты, жер жұмыстарын, немесе басқадай жұмыстарды өкілетті органмен жазбаша рұқсат берілген кезде ғана арқылы түрде жүргізіледі.
96. Қалпына келтіру жұмыстарын кідіріссіз жүргізуді талап ететін, инженерлік жүйелерде апат болған кезде, жол жабуларын ашуды, көшелер, алаңдарды және басқа да жалпы пайдаланудағы орындарды қазуға келісім беретін, ұйымдар өкілдерін сол орынға шақыру керек. Жұмыстар жүргізуге сол орында рұқсат алғаннан кейін ғана жұмыстар жүргізуге рұқсат етіледі. Апаттық жұмыстарды жүргізу орнында қандай да бір үйілген немесе қандай да бір мүлкі бар меншік түріне қарамастан, заңды және жеке тұлғалар осы учаскені бірінші талап бойынша тез арада өз күшімен босатуды ұсынады.
Тез арада апатты жоюды қажет ететін, қаланың өміршеңдігін қамтамасыз ететін қаланың маңызды нысандары үшін ерекше жағдайда, келісім беретін ұйымдар өкілдерінің қатысуымен рұқсат беруді рәсімдеусіз, осы сәттен кейін 24 сағат ішінде жұмыстарды жүргізуге рұқсат беруді ресімдеп, апатты жоюға кірісуге жол беріледі.
97. Инженерлік желілер, жолдар, жаяу соқпақтар құрылысын немесе қайта құру бойынша жұмыстарды жоспарлаған барлық заңды және жеке тұлғалар, жоспарланған жылдың алдында келетін 15 қарашасына дейін және екінші рет жоспарланған жылдың 1 наурызында қажетті сызбалар қосымшасымен жұмыстарды орындауға белгіленген мерзімді көрсетіп өкілетті органға тапсырыс беруге міндетті. Сонымен қатар жер қазба жұмыстарына жүргізуге заңды және жеке тұлғалардан өтініштер түскен жағдайда, қазба жұмыстарын ордерде көрсетілген уақытта қалпына келтіруге уағдаласқан рұқсат беріледі. Өздігінше жер қазба жұмыстарын жүргізген жағдайда аталған Ережені бұзған болып есептеледі.
98. Жер асты инженерлік жүйелерін салу, қайта құру жұмыстары кезінде құрылыс, көшелерді, алаңдарды және басқа жалпы пайдаланатын орындарды қалпына келтіру жұмыстарын атқаратын ұйымдар тиісті қалпына келтіріп, кейінгі 5 жыл бойы аббаттандырушылық жұмыстарын жүргізу ұсынылады.

99. При производстве работ на улицах в случаях, связанных с ограничением или закрытием движения транспорта, по заявлению заказчика оформляется соответствующее разрешение уполномоченного органа на закрытие движения автотранспорта, а при необходимости изменения маршрута движения - оповещает граждан через средства массовой информации.
100. Объект, элемент хозяйства, должен быть приведен в надлежащее состояние к окончанию срока работ, указанному в разрешении. Работы по просроченным разрешениям считаются самовольным разрытием. Продление разрешения осуществляется после привлечения виновных в нарушении настоящих Правил к ответственности.
101. Для принятия необходимых мер предосторожности и предупреждения повреждений инженерных сетей и сооружений производителям работ необходимо не позднее, чем за сутки до начала работ вызвать на место представителей заинтересованных организаций, установить совместно с ними точное расположение существующих сетей и сооружений и принять меры к их полной сохранности.
102. Производство работ ведется согласно действующим нормам и правилам, а также указанным в разрешении условиям.
103. Асфальт, снятый с покрытия, и грунт, непригодный для обратной засыпки, вывозятся в процессе работ в специально отведенные места. Бордюрный и тротуарный камень разбирается, складируется и сдается по акту для хранения и повторного использования. При наличии в зоне проведения работ зеленых насаждений необходимо произвести мероприятия обеспечивающие их сохранность (ограждение забором, закрытие щитами и другие).
104. Сроки производства работ устанавливаются согласно календарному графику в соответствии с действующими нормами продолжительности строительства. При строительстве или ремонте подземных коммуникаций с продолжительностью работ более двух месяцев разрешение выдается на участки по мере окончания всего комплекса работ на них.
105. Производство работ, связанное с разрушением дорожных покрытий дорог, тротуаров и площадей не допускается, кроме исключительных случаев по разрешению акима сельского округа, села Федоровка.
При необходимости прокладка инженерных коммуникации разрешается без разрушения асфальтобетонных покрытий методом горизонтального прокола, на глубине не менее 80 см от верхнего слоя покрытия.
106. Восстановление покрытий в местах разрытия разрешается только после приемки работ уполномоченным органом. Ответственность за качество восстановительных работ, за просадку и деформацию покрытий несет организация или физическое лицо, которое производило разрытие.

99. Көлік қозғалыстарын шектеуге немесе жабуға байланысты жағдайда көшелерде жұмыстар жүргізу кезінде, тапсырыс беруші автокөлік қозғалысын жабуға атқарушы орган тиісті рұқсат бергенде, ал қоғамдық көлік қозғалыстарының бағытын өзгертуге қажет болған жағдайда - бұқаралық ақпарат құралдары арқылы тұрғындарды хабардар етеді.
100. Шаруашылық нысандары, элементтері рұқсатта көрсетілген жұмыс мерзімінің соңында тиісті жағдайға келтірілуі керек. Мерзімі өтіп кеткен ордер бойынша жұмыстар жасау өз еркімен қазу болып саналады. рұқсатты ұзарту осы Ережені бұзушы кінәлілер жауапқа тартылғаннан кейін жүзеге асырылады.
101. Инженерлік жүйелер мен құрылғылардың зақымдануын ескерту және байқауға қажетті шаралар қабылдау үшін жұмыс жасаушы бір тәуліктен кешіктірмей, жұмысты бастағанға дейін сол орынға мүдделі ұйымдардың өкілдерін шақырып, бірлесе отырып, қолда бар жүйелер мен құрылғылардың нақты орналасқан жерін анықтайды және олардың толық сақталуына шаралар қабылдайды.
102. Жұмыстарды жүргізу қолданыстағы нормалар мен ережелерде, сондай-ақ ордерде көрсетілген шарттарға сай жүргізіледі.
103. Жолдың алынған асфальті мен топырағы, қайта салуға жарамсыз болғандықтан, жұмыс үрдісіне шығарылады. Жиектер мен жаяу соқпақ тастары бөлшектелінеді, үйіледі және сақтау мен қайта пайдалану үшін акт бойынша өткізіледі. Жасыл желектер жұмыстарын жүргізуде оларды қорғауда іс-шараларды міндетті өткізу қажет ( қоршаулармен қоршау және т/б.)
104. Жұмыстар жүргізу мерзімі қолданыстағы құрылыс ұзақтығының нормасына сай күнтізбелік кесте негізінде белгіленеді. Екі айдан астам жұмыс уақытымен құрылыс немесе жер асты коммуникацияларды жөндеу кезінде, олардың барлық жұмыс кешенінің аяқталуына байланысты учаскелеріне рұқсат беріледі.
105. Жол төсемдері, жаяу соқпақтар мен алаңдар орнатылғаннан немесе күрделі жөндеуден кейін, жол жабуларының бұзылуына байланысты жұмыстар селолық округтер мен Федоров селосы әкімдерінің рұқсаты бойынша ерекше жағдайларда рұқсат етіледі. Басқа жол жабуларының бұзылуына байланысты жұмыстар жүргізуге рұқсат етілмейді.
Қажетті жағдайларда инженерлік коммуникация желілерін асфальт қабаты астынан горизонталды бұрғылау әдісі арқылы өткізуге рұқсат беріледі, бұл жағдайда өткізу тереңдігі жол қабатынан 80 см-ден кем болмауы керек.
106. Өкілетті орган қазылған жерлердің жабуын қалпына келтіруге жұмыстарды қабылданғаннан кейін ғана рұқсат беріледі. Қалпына келтіру жұмыстарының сапасына, жабулардың шөгуіне және сынының бұзылуына осы жерді қазған ұйым немесе жеке тұлғалар жауап береді.

107. В случае нарушения условий производства работ, некачественного восстановления или нарушения сроков восстановительных работ уполномоченный орган имеет право приостановить начатые работы, требовать устранения допущенных нарушений, взыскать убытки за причиненный ущерб, принимать меры по привлечению виновных лиц к административной и уголовной ответственности.
108. Качество выполнения восстановительных работ принимается уполномоченным органом.
109. Организации и предприятия, выполняющие работы по вскрытию дорожных покрытий и разрытию улиц, площадей и других мест общего пользования, на местах производства работ должны устанавливать информационные щиты.
110. После монтажа или демонтажа рекламных металлоконструкций и элементов благоустройства, собственником данной конструкции рекомендуется восстановить благоустройство территории или объект размещения.
111. Не допускается заезд автотранспорта на газоны при монтаже или демонтаже и обслуживании рекламных металлоконструкции и элементов благоустройства.
Глава 14. Порядок проведения ремонтных и
строительных работ на территории района
112. При проведении ремонтных и строительных работ необходимо:
1) поддерживать в надлежащем состоянии, определяемым действующими санитарными нормами, отведенные и закрепленные территории, инженерные сети и их элементы;
2) обеспечить вывоз и захоронение строительного мусора, КГМ, твердых бытовых отходов на полигонах;
3) для сбора жидких отходов иметь выгребную яму, соответствующую санитарным нормам;
4) производить при необходимости дезинфекцию и дератизацию на своей территории (для уничтожения мух, тараканов, мышей, крыс).
113. Ремонтным и строительным организациям, производящим на территории района работы, рекомендуется:
1) огораживать строительную площадку сплошным забором высотой не менее 3-х метров с устройством защитного козырька шириной не менее 1 метра для безопасного движения пешеходов;
2) устраивать подъездные пути с твердым покрытием к строительным площадкам для исключения вывоза грязи на дороги;
3) в период строительства не допускать загрязнения колесами автотранспорта улиц, выходящего со строительной площадки;
4) хранение стройматериалов производить с соблюдением мер, исключающих их распыление и разнос пыли ветром.
Глава 15. Снос и разборка строений
на территории района
114. К работам по расчистке территорий от ветхих и изношенных строений приступают после юридического обеспечения законности выполнения данной процедуры в соответствии действующим законодательством.
115. После произведенного демонтажа или сноса строения, строительные отходы (мусор) вывозятся на полигоны твердых бытовых отходов, а участок подлежит рекультивации.

107. Жұмыстарды орындау шарттарын бұзған жағдайда, қалпына келтіру сапасыз немесе қалпына келтіру мерзімдері бұзылса, өкілетті органның басталған жұмыстарды тоқтатуға, жіберілген бұзушылықты жоюды талап етуге, келтірілген зиян шығынын өндіртіп алуға, кінәлі адамдарды әкімшілік және қылмыстық жауапкершілікке тартуға шаралар қолдануға құқылы.
108. Қалпына келтіру жұмыстарын орындаудың сапасы өкілетті органмен қабылданады.
109. Жол жабуларын қопару және көшелер, алаңдар мен жалпы пайдаланудағы басқа орындарды қазу бойынша жұмыстарды орындайтын ұйымдар мен кәсіпорындар жұмыс жүргізетін орындарға ақпарат қалқандарын орнатуы керек.
110. Шаруашылық элементтерін және жарнама қондырғыларын орналастырғаннан соң және орнынан алған соң аумақты көріктендіріп, қалпына келтіру ұсынылады.
111. Шаруашылық элементтерін және жарнама қондырғыларын күтіп ұстау, орналастыру және орнынан алу кезінде автокөлікпен көгал алаңдарға кіруге жіберілмейді.
14–тарау. Аудан аумақтарында жөндеу
және құрылыс жұмыстарын жүргізу тәртібі
112. Жөндеу және құрылыс жұмыстарын жүргізу кезінде қажет:
1) қолданыстағы санитарлық нормалармен анықталған, бөлінген және бекітілген аумақтарды, инженерлік жүйелер мен олардың элементтерін тиісті жағдайда ұстауға;
2) құрылыс қоқыстарын, тұрмыстық қатты қалдықтарды полигондарға шығару және көміп тастауды қамтамасыз етуге;
3) санитарлық нормаларға сай сұйық қалдықтарды жинағыш тазаланатын шұңқыр болуға;
4) өз аумақтарында қажет болған жағдайда уландыру және зиянды кеміргіштерді жоюды жүргізуге (шыбындар, тышқандар, егеу құйрықтарды жою үшін) міндетті.
113. Қала аумақтарында жөндеу және құрылыс жұмыстарын жүргізетін ұйымдарға ұсынылады:
1) құрылыс алаңын жүргіншілер қозғалысының қауіпсіздігі үшін ені 1 метрден кем емес қорғаныш маңдайшасы бар биіктігі 3 метрден кем емес тұтас қоршаумен қоршауға;
2) жолдың балшықтануын болдырмау үшін құрылыс алаңдарында қатты төсемдері бар кіреберіс жол салуға;
3) құрылыс кезінде көшелерді құрылыс аумағынан шыққан автокөлік дөңгелектерімен ластамау үшін сумен жууды қамтамасыз етіп, автожолдарды және бекітілген аумақ шегіндегі қоршауға іргелес аумағында тазарту жұмыстарын жүргізуге;
4) олардың шаңдануын және желмен шаң көтеруін болдырмайтын шараларды сақтап, құрылыс материалдарын сақтауға міндетті.
15-тарау. Аудан аумағында құрылысты
бұзу және шығару
114. Қолданыстағы заңнамаға сәйкес заңдылықты қамтамасыз етіп, осы тәртіптерді орындағаннан кейін ғана аумақтардағы ескірген және құлауға шақ қалған құрылыстарды тазарту жұмыстарына кірісуге болады.
115. Бөлшектеу жүргізілгеннен немесе участік бұзылғаннан кейін құрылыс қалдықтары (қоқыс) қатты-тұрмыстық қалдықтар полигонына шығарылады, ал учаске қайта өңдеуге жатқызылады.

Глава 16. Ответственность физических и юридических лиц
за нарушение Правил
116. Физические и юридические лица, виновные в нарушении настоящих Правил, привлекаются к ответственности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

16-тарау. Осы Ережені бұзғандығы үшін жеке
және заңды тұлғалардың жауапкершілігі
116. Осы Ережені бұзған жеке және заңды тұлғалар қолданыстағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапқа тартылады.