Об утверждении Правил проведения собрания (схода) местного сообщества в населенных пунктах Восточно-Казахстанской области
Решение Восточно-Казахстанского областного маслихата от 14 июля 2009 года N 14/191-IV. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 18 августа 2009 года за N 2513. Утратило силу решением Восточно-Казахстанского областного маслихата от 03 июля 2013 года N 12/148-V
Сноска. Утратило силу решением Восточно-Казахстанского областного маслихата от 03.07.2013 N 12/148-V.
Примечание РЦПИ.
В тексте сохранена авторская орфография и пунктуация.
В соответствии с пунктом 2 статьи 39-3 Закона Республики Казахстан «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» Восточно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения собрания (схода) местного сообщества в населенных пунктах Восточно-Казахстанской области.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии                        Р. Рахимова
Секретарь Восточно-Казахстанского
областного маслихата                       В. Ахаев
Утверждены решением
Восточно-Казахстанского
областного маслихата
от 14 июля 2009 года
№ 14/191-IV
Правила
проведения собрания (схода) местного сообщества
в населенных пунктах Восточно-Казахстанской области
Настоящие Правила проведения собрания (схода) местного сообщества в населенных пунктах Восточно-Казахстанской области разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан».
1. Общие положения
1. Местное сообщество – совокупность жителей (членов местного сообщества), проживающих на территории соответствующей административно-территориальной единицы, в границах которой осуществляется местное самоуправление, формируются и функционируют его органы.
2. Вопросы местного значения – вопросы деятельности области, района, города, района в городе, аульного (сельского) округа, поселка и аула (села), не входящего в состав аульного (сельского) округа, регулирование которых в соответствии с Законом Республики Казахстан «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» и иными законодательными актами Республики Казахстан связано с обеспечением прав и законных интересов большинства жителей соответствующей административно-территориальной единицы.
3. Для обсуждения вопросов местного значения путем прямого волеизъявления могут проводиться собрания (сходы) местного сообщества.

Шығыс Қазақстан облысының елді мекендерінде жергілікті қоғамдастық жиналысын (жиынын) өткізу ережесін бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2009 жылғы 14 шілдедегі N 14/191-IV шешімі. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2009 жылғы 18 тамызда N 2513 тіркелді. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2013 жылғы 03 шілдедегі N 12/148-V шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 03.07.2013 N 12/148-V шешімімен.
РҚАО ескертпесі.
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
«Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 39-3 бабының 2-тармағына сәйкес Шығыс Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШІМ  ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса берілген Шығыс Қазақстан облысының елді мекендерінде жергілікті қоғамдастық жиналысын (жиынын) өткізу ережесі бекітілсін.
2. Осы шешім алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы                            Р. Рахимова
Шығыс Қазақстан облыстық
мәслихатының хатшысы                       В. Ахаев
Шығыс Қазақстан
облыстық мәслихатының
2009 жылғы 14 шілдедегі
№ 14/191-IV шешімімен
бекітілген
Шығыс Қазақстан облысының елді мекендерінде
жергілікті қоғамдастық жиналысын (жиынын) өткізу
ережесі
Шығыс Қазақстан облысының елді мекендерінде жергілікті қоғамдастық жиналысын (жиынын) өткізу ережесі «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына сәйкес әзірленді.
1. Жалпы ережелер
1. Жергілікті қоғамдастық - шекараларында жергілікті өзін-өзі басқару жүзеге асырылатын, оның органдары құрылатын және жұмыс істейтін тиісті әкімшілік-аумақтық бөлініс аумағында тұратын тұрғындардың (жергілікті қоғамдастық мүшелерінің) жиынтығы.
2. Жергілікті маңызы бар мәселелер - реттелуі «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасы Заңына және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілеріне сәйкес тиісті әкімшілік-аумақтық бөлініс тұрғындарының басым бөлігінің құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз етуге байланысты облыс, аудан, қала, қаладағы аудан, ауылдық (селолық) округ, ауылдық (селолық) округтің құрамына кірмейтін кент пен ауыл (село) қызметінің мәселелері.
3. Тікелей өз еркін білдіру жолымен жергілікті маңызы бар мәселелерді шешу үшін жергілікті қоғамдастықтың жиналыстары (жиындары) өткізілуі мүмкін.

2. Порядок проведения собрания (схода)
4. Собрания (сходы) проводятся в населенных пунктах в пределах установленных границ соответствующей административно-территориальной единицы.
5. Собрание (сход) созывается по инициативе акима города районного значения, поселка, аула (села), представителей выборных органов местного самоуправления, граждан местного сообщества.
6. Собрания (сходы) проводятся по мере необходимости, но не менее двух раз в год.
7. Собрания (сходы) правомочны при присутствии на них не менее 50 человек, для населенных пунктов с населением менее 500 человек при присутствии 25 человек.
8. Перед началом собрания (схода) открытым голосованием большинством голосов граждан местного сообщества, присутствующих на собрании (сходе), избираются председатель, секретарь, кандидатуры которых выдвигаются непосредственно участниками собрания (схода).
9. На собрании (сходе) открытым голосованием большинством голосов граждан местного сообщества, присутствующих на собрании (сходе), утверждается повестка дня, регламент работы, которые предлагаются непосредственно участниками собрания (схода).
10. Собрания (сходы) являются открытыми. На них, кроме соответствующего акима, его заместителя или работника аппарата, уполномоченного акимом на участие в данном сходе, могут присутствовать представители государственных органов, политических партий, общественных объединений, неправительственных организаций, средств массовой информации.
11. Дата и место проведения собрания (схода) местного сообщества, вопросы, вносимые на его рассмотрение подлежат опубликованию в средствах массовой информации местного сообщества либо иному обнародованию за 10 календарных дней до проведения собрания (схода) местного сообщества.
3. Решение собрания (схода)
12. Решение собрания (схода) принимается открытым голосованием большинством голосов, присутствующих на сходе. При равенстве голосов, голос председателя является решающим.
13. Решение собрания (схода) оформляется протоколом. Протокол должен содержать дату и место проведения, количество членов местного сообщества, принявших участие в работе собрания (схода). Протокол подписывается председателем и секретарем собрания (схода), избранных участниками собрания (схода).
14. Решение собрания (схода) носит рекомендательный характер.

2. Жиналыс (жиын) өткізу тәртібі
4. Жиналыстар (жиындар) шекаралары белгіленген тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегіндегі елді мекендерде өткізіледі.
5. Жиналыс (жиын) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл әкімінің, жергілікті өзін-өзі басқарудың сайланбалы органдары өкілдерінің, жергілікті қоғамдастық азаматтарының бастамасы бойынша шақырылады.
6. Жиналыстар (жиындар) қажеттілігіне қарай, бірақ жылына кем дегенде екі рет өткізіледі.
7. Жиналыстар (жиындар) оған кем дегенде 50 адам қатысқан жағдайда, 500 адамнан кем тұрғындары бар елді мекендер үшін 25 адам қатысқан жағдайда заңды бола алады.
8. Жиналыс (жиын) басталар алдында жиналысқа (жиынға) қатысып отырған жергілікті қоғамдастық азаматтарының ашық дауыс беру арқылы көпшілік дауысымен кандидатураларын жиналысқа (жиынға) тікелей қатысушылар ұсынған төраға, хатшы сайланады.
9. Жиналыста (жиында) жиналысқа (жиынға) қатысып отырған жергілікті қоғамдастық азаматтарының ашық дауыс беру арқылы көпшілік дауысымен жиналысқа (жиынға) тікелей қатысушылар ұсынған күн тәртібі, жұмыс регламенті бекітіледі.
10. Жиналыстар (жиындар) ашық болып табылады. Онда тиісті әкімнен, оның орынбасары немесе осы жиынға қатысуға әкім уәкілеттік берген аппарат қызметкерінен басқа, мемлекеттік органдардың, саяси партиялардың, қоғамдық бірлестіктердің, үкіметтік емес ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері қатысуы мүмкін.
11. Жергілікті қоғамдастық жиналысының (жиынның) өткізілетін күні мен орны, оның қарауына енгізілетін мәселелер жергілікті қоғамдастықтың жиналысын (жиынын) өткізуге 10 күнтізбелік күн қалғанға дейін жергілікті қоғамдастықтың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануға не болмаса басқа да түрде жария етілуге жатады.
3. Жиналыстың (жиынның) шешімі
12. Жиналыстың (жиынның) шешімі жиынға қатысып отырғандардың басым көпшілік дауысымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда төрағаның дауысы шешуші болып табылады.
13. Жиналыстың (жиынның) шешімі хаттамамен рәсімделеді. Хаттамада өткізілген күні мен орны, жиналыстың (жиынның) жұмысына қатысқан жергілікті қоғамдастық мүшелерінің саны көрсетіледі. Хаттамаға жиналысқа (жиынға) қатысушылар сайлаған жиналыстың (жиынның) төрағасы мен хатшысы қол қояды.
14. Жиналыстың (жиынның) шешімі ұсынымдық сипатта болады.