Об утверждении критериев определения индекса фильма
Приказ и.о. Министра культуры Республики Казахстан от 5 октября 2010 года № 108. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 ноября 2010 года № 6612. Утратил силу приказом Министра культуры Республики Казахстан от 5 декабря 2011 года № 163
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры Республики Казахстан от 05.12.2011 № 163.
Примечание РЦПИ!
Приказ вводится в действие с 01.01.2011.
В целях реализации подпункта 35) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О культуре", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые критерии определения индекса фильма.
2. Комитету по культуре Министерства культуры Республики Казахстан:
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить его официальное опубликование.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра культуры Республики Казахстан А. Бурибаева.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2011 года.
Исполняющий обязанности
Министра культуры
Республики Казахстан                       Г. Телебаев
Утверждены
приказом исполняющего обязанности
Министра культуры Республики Казахстан
от 5 октября 2010 года № 108
Критерии определения индекса фильма
1. Настоящие Критерии определения индекса фильма (далее - Критерии) разработаны в соответствии с подпунктом 35) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О культуре" от 15 декабря 2006 года (далее - Закон) и устанавливают требования к содержанию фильмов, произведенных на территории Республики Казахстан и ввозимых (доставленных) на территорию Республики Казахстан с целью проката и публичной демонстрации, для их классификации по возрастной категории зрителей.
2. Классификация фильмов предназначена для защиты детей и подростков от аудиовизуальных произведений, наносящих вред их здоровью, эмоциональному и интеллектуальному развитию, а также представления свободы выбора в просмотре фильма взрослой аудиторией.
3. Устанавливаются следующие индексы фильмов по возрастному зрительскому цензу:
1) "К" - фильмы, предназначенные для зрителей разного возраста;
фильмы не содержат сцен обнажения, насилия и жестокости, сексуальных сцен, сцен приема наркотических средств и психотропных веществ, тем несчастных случаев, катастроф, попытки самоубийства, тяжкого и (или) особо тяжкого преступления, смерти, заболеваний со смертельным исходом, проблем алкогольной и наркотической зависимости, развода, расизма, религиозных вопросов, асоциального поведения.
В фильме не употребляются жаргоны, брань и ненормативная лексика.

Фильмнің индексін айқындаудың критерийлерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрінің м.а. 2010 жылғы 5 қазандағы № 108 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 1 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6612 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет министрінің м.а. 2011 жылғы 5 желтоқсандағы № 163 бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Мәдениет министрінің м.а. 2011.12.05 № 163 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертуі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
«Мәдениет туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 35) тармақшасын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Фильмнің индексін айқындаудың критерийлері бекітілсін.
2.Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігінің Мәдениет комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Мәдениет вице-министрі А. Бөрібаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет министрінің
міндетін атқарушы                                 Ғ. Телебаев
Қазақстан Республикасы
Мәдениет министрі
міндетін атқарушының
2010 жылғы 5 қазандағы
№ 108 бұйрығымен
бекітілген
Фильм индексін белгілеу критерийлері
1. Осы Фильм индексін белгілеу критерийлері (бұдан әрі - Критерии) «Мәдениет туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Заңының (бұдан әрі - Заң) 7-бабы 35) тармақшасын сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағында шығарылған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына прокаттау және көпшілікке көрсету (демонстрациялау) үшін әкелінген (жеткізілген) фильмдерді көрермендердің жас шегіне қарай топтастыру мақсатында фильмдердің мазмұнына талаптар белгілейді.
2. Фильмдерді топтастыру балалар мен жасөспірімдердің денсаулығына, сезімі мен рухани дамуына зиян келтіруі мүмкін дыбыстау-бейнелеу шығармалардан оларды қорғауға, сондай-ақ ересек аудиторияға фильмді көруде таңдау құқығын ұсынуға арналған.
3. Көрермендердің жас шегіне қарай фильмдердің мынадай индекстері белгіленеді:
1) «К» – әртүрлі жастағы көрермендерге арналған фильмдер;
фильмдерде жалаңаш көріністер, зорлық-зомбылық пен қатыгездік, сексуалдық, есірткі құралдары мен психотропты заттарды қабылдау көріністері, қайғылы оқиғалар, апаттар, өзін-өзі өлтіру әрекеті, ауыр және (немесе) аса ауыр қылмыс, өлім, өлімге әкеп соғатын сырқаттар тақырыбына, «табиғаттан тыс» тақырыптарға немесе «үрей» тудыратын тақырыптарға, ішімдікке және есірткіге тәуелділік проблемалары, неке бұзу, нәсілшілдік, діни мәселелері, әлеуметтік жат мінез-құлық мәселелері жоқ.
Фильмде жаргон, балағат сөз және нормативтік емес лексика пайдаланылмайды.

2) "БА" - фильмы, разрешенные для показа детям, достигшим двенадцати лет;
фильмы не содержат сексуальных сцен, сцен приема наркотических средств и психотропных веществ, попытки самоубийства, тяжкого и (или) особо тяжкого преступления, смерти, заболеваний со смертельным исходом.
Фильмы содержат сцены насилия без демонстрации кровопролития, краткое изображение несчастного случая или катастрофы, отдельные кадры наготы.
В фильмах употребляются определенные жаргонные слова без брани и ненормативной лексики.
3) "Б14" - фильмы, которые детям до четырнадцати лет рекомендуется смотреть вместе с родителями;
фильмы содержат сцены на тему самоубийства, преступления, коррупции, проблем семейной жизни и развода, наркотической и алкогольной зависимости, смерти и заболеваний, расизма, религиозных вопросов, краткие сцены с применением наркотических средств и психотропных веществ.
Фильмы содержат элементы насилия и жестокости (драки, применения оружия), эпизоды обнаженной натуры.
В фильме употребляются грубые жаргонные слова, брань.
4) "Е16" - фильмы, которые зрителям до шестнадцати лет рекомендуется смотреть вместе с родителями;
фильмы содержат сцены на тему самоубийства, преступления, коррупции, проблемы семейной жизни и развода, наркотической и алкогольной зависимости, смерти и серьезных заболеваний, расизма, религиозных вопросов. Фильмы содержат сцены насилия и жестокости, сцены употребления наркотических средств и психотропных веществ и их последствий, но без оправдывающего или сочувственного к данному явлению отношения.
В фильмах предполагаются или имитируются сексуальные взаимоотношения гетеросексуальных партнеров при условии, что их действия не выходят за рамки общепринятых норм поведения.
В фильмах употребляются грубые жаргонные слова, брань, ненормативная лексика.
5) "Е18" - фильмы, предназначенные для зрителей с восемнадцати лет;
в фильмах содержатся сцены: полового акта или других эротических действий сексуального насилия или принуждения, при условии оправданности их сюжетом и художественной задачей кинопроизведения; насилия, если оно не дается со всеми подробностями и чрезмерной жестокостью; злоупотребления наркотиками и их последствий, но не в положительном контексте; асоциального поведения.
Ограничения в речи персонажей фильма отсутствуют.
6) "НА" - фильмы, предназначенные только для зрителей, достигших двадцати одного года;
в фильмах содержатся любые сцены, кроме сцен пропаганды или агитации насильственного изменения конституционного строя, нарушения целостности Республики, подрыва безопасности государства, войны, социального, расового, национального, религиозного, сословного и родового превосходства, а также культа жестокости и насилия индекс не определяется.
Ограничения в речи персонажей фильма отсутствуют.

2) «БА» – он екі жасқа толған балаларға көрсетуге рұқсат берілген фильмдер;
фильмдерде сексуалдық көріністер, есірткі құралдары мен психотроптық заттарды қабылдау көріністері, өзін-өзі өлтіру әрекеті, ауыр және (немесе) аса ауыр қылмыс, өлімге әкеп соғатын сырқаттар көріністері жоқ.
Фильмдерде қантөгісті демонстрацияламайтын зорлық-зомбылық көріністері, қайғылы оқиғаның немесе апаттың қысқаша бейнесі, жекелеген жалаңаш кадрлар бар.
Фильмдерде балағатсыз және нормативтік емес лексикасыз белгілі жаргон сөздер пайдаланылады.
3) «Б14» – он төрт жасқа дейінгі балаларға ата-аналарымен бірге көруге ұсынылатын фильмдер;
фильмдерде өзін-өзі өлтіру әрекеті, қылмыс, жемқорлық, отбасылық өмір мен неке бұзу тақырыптарының проблемалары, есірткіге және ішімдікке тәуелділік, өлім мен сырқаттар, нәсілшілдік, діни мәселелер, есірткі құралдары мен психотроптық заттарды қолданудың қысқаша көріністері бар.
Фильмдерде зорлық-зомбылық пен қатыгездік элементтері (төбелес, қару қолдану), жалаңаш натура көріністері бар.
Фильмде дөрекі жаргон, балағат сөздер пайдаланылады.
4) «Е16» – он алты жасқа дейінгі көрермендерге ата-аналарымен бірге көруге ұсынылатын фильмдер;
фильмдерде өзін-өзі өлтіру, қылмыс, сыбайлас жемқорлық, отбасылық өмір мен неке бұзу тақырыптарының проблемалары, есірткіге және ішімдікке тәуелділік, өлім мен ауыр сырқаттар, нәсілшілдік, діни мәселелер көріністері бар. Фильмдерде зорлық-зомбылық пен қатыгездік көріністері, есірткі құралдары мен психотропты заттарды қабылдау және олардың салдарларының көріністері бар, бірақ осы құбылысты ақтау немесе есіркеу тұрғысынан емес.
Фильмдерде гетеросексуалды жұптардың сексуалды өзара қарым-қатынастары жалпыға ортақ тәртіп нормалары шегінен шықпаған жағдайда, болжанады және имитацияланады.
Фильмдерде дөрекі жаргон, балағат, нормативтік емес лексика сөздері пайдаланылады.
5) «Е18» – он сегіз жастан асқан көрермендерге арналған фильмдер;
фильмдерде кино туындысының сюжеті және көркемдік міндеті жағынан уәжделген жағдайда жыныстық қатынас немесе өзге де эротикалық әрекеттер, сексуалдық зорлық немесе күштеу көріністері; зорлық-зомбылық көріністері, егер ол егжей-тегжейлі және аса қатыгездікпен берілмесе; есірткіге салыну және оның салдарлары, бірақ оң мағынада емес; әлеуметтік жат қылық көріністері бар.
Фильм кейіпкерлерінің сөйлеген сөздеріне шектеу жоқ.
6) «НА» – жиырма бір жасқа толған көрермендерге ғана арналған фильмдер;
фильмдерде конституциялық құрылымды күштеп өзгертуді үгіттеу немесе насихаттау, Республиканың тұтастығын бұзу, мемлекет қауіпсіздігіне зиянкестік жасау, соғыс, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық, діни, тектік және рулық үстемдік, сондай-ақ қатыгездік пен зорлық-зомбылыққа, порнографияға табыну көріністерінен басқа кез келген көріністер бар.
Фильм кейіпкерлерінің сөйлеген сөздеріне шектеу жоқ.

4. Публичный показ (демонстрация) фильмов с индексом "НА" в местах указанных в части первой пункта 2 статьи 28-3 Закона, производится после 22 часов до 6 часов утра местного времени.
Показ фильма по телевидению с индексом "Е18" производится после 22 часов до 6 часов утра местного времени, с индексом "НА" - после ноля часов до 6 часов утра местного времени.
5. Фильмам, в которых присутствуют сцены пропаганды или агитации насильственного изменения конституционного строя, нарушения целостности Республики, подрыва безопасности государства, войны, социального, расового, национального, религиозного, сословного и родового превосходства, а также культа жестокости и насилия индекс не определяется.
6. Лицо, получившее прокатное удостоверение на фильм информирует зрителя об индексе фильма.

4. Заңның 28-3-бабы 2-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген орындарда «НА» индексі бар фильмдер жергілікті уақытпен сағат 22-ден кейін таңғы сағат 6-ға дейін көпшілікке көрсетіледі (демонстрацияланады).
Телевизия арқылы «Е18» индексі бар фильм жергілікті уақытпен сағат 22-ден кейін таңғы сағат 6-ға дейін, «НА» индексі бар фильмді жергілікті уақытпен сағат нөлден кейін таңғы сағат 6-ға дейін көрсетіледі.
5. Конституциялық құрылымды күштеп өзгертуді үгіттеу немесе насихаттау, Республиканың тұтастығын бұзу, мемлекет қауіпсіздігіне зиянкестік жасау, соғыс, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық, діни, тектік және рулық үстемдік, сондай-ақ қатыгездік пен зорлық-зомбылыққа табыну көріністері бар фильмдерге индекс айқындалмайды.
6. Фильмге прокаттау куәлігін алған тұлға көрерменді фильмнің индексі туралы хабардар етеді.