О внесении дополнений и изменений в приказ исполняющего обязанности Министра культуры и информации Республики Казахстан от 25 мая 2007 года № 152 "Об утверждении правил по сохранению и использованию библиотечных фондов"
Приказ и.о. Министра культуры Республики Казахстан от 26 октября 2010 года № 120. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 ноября 2010 года № 6645
В соответствии со статьей 24 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра культуры и информации Республики Казахстан от 25 мая 2007 года № 152 "Об утверждении Правил по сохранению и использованию библиотечных фондов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4748, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2007 г., июнь) следующие дополнения и изменения:
в заголовке после слов "Правил по" дополнить словом "формированию,";
в пункте 1 слово "сохранности" заменить словами "формированию, сохранению";
в Правилах по сохранению и использованию библиотечных фондов, утвержденных указанным приказом:
в заголовке после слов "Правила по" дополнить словом "формированию,";
в пункте 1 после слова "организации" дополнить словом "формирования,";
в пункте 4 после слов "(далее - печатные издания)," дополнить словами "обязательный бесплатный экземпляр издания (текстовые, нотные, электронные, картографические, изоиздания) (далее - обязательный бесплатный экземпляр издания),";
дополнить подпунктами 4-1, 4-2 и 4-3 в следующей редакции:
"4-1. Формирование библиотечного фонда библиотек осуществляется путем закупа, книгообмена и дарения.
Библиотечный фонд национальных библиотек формируется также путем получения обязательного бесплатного экземпляра издания.
4-2. Библиотека, фонд которой состоит только из документов на электронных носителях (электронная библиотека), осуществляет обслуживание с применением информационных и телекоммуникационных средств при опосредствованном (на расстоянии) или не полностью опосредствованном взаимодействии с пользователями.
4-3. Обязательные бесплатные экземпляры изданий в течение тридцати календарных дней со дня изготовления направляются производителем или по его поручению третьим лицом в национальные библиотеки Республики Казахстан.".
В заголовке раздела 2 слово "комплектования" заменить словом "формирования";
в части первой пункта 5 после слов "Печатные издания" и "печатные издания" дополнить словами соответственно ", обязательный бесплатный экземпляр издания";
в пункте 6 после слов "печатных изданий" дополнить словами ", обязательного бесплатного экземпляра изданий";
в части первой пункта 9 после слов "Печатные издания" дополнить словами "и обязательный бесплатный экземпляр издания";
пункт 11 исключить;
в пункте 13 после слов "Печатные издания" дополнить словами ", обязательный бесплатный экземпляр издания".

"Кітапхана қорларын сақтау және пайдалану жөніндегі ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің міндетін атқарушының 2007 жылғы 25 мамырдағы № 152 бұйрығына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрінің м.а. 2010 жылғы 26 қазандағы № 120 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 19 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6645 болып енгізілді
РҚАО-ның ескертуі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
«Мәдениет туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Заңының 24-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Кітапхана қорларын сақтау және пайдалану жөніндегі ережені бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің міндетін атқарушының 2007 жылғы 25 мамырдағы № 152 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4748 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған, 2007 ж., маусым) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
атауында «Кітапхана қорларын» деген сөздерден кейін «қалыптастыру,» деген сөзбен толықтырылсын;
1-тармақта «Кітапхана қорларын» деген сөздерден кейін «қалыптастыру,» деген сөзбен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кітапхана қорларын сақтау және пайдалану жөніндегі ережеде:
атауында «Кітапхана қорларын» деген сөздерден кейін «қалыптастыру,» деген сөзбен толықтырылсын;
1-тармақта «құжаттардың» деген сөзден кейін «қалыптасуы,» деген сөзбен толықтырылсын;
4-тармақтағы «(бұдан әрі - баспа басылымдары),» деген сөздерден кейін «басылымның міндетті тегін данасын (мәтіндік, ноталық, электрондық, картографиялық, бейнелеу басылымның) (бұдан әрі - басылымның міндетті тегін данасы)» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1, 4-2 және 4-3-тармақшалармен толықтырылсын:
«4-1. Кітапханалардың кітапхана қорын қалыптастыру сатып алу, кітап алмасу және сыйға тарту жолымен жүзеге асырылады.
Ұлттық кітапханалардың кітапхана қоры басылымның міндетті тегін данасын алу жолымен де қалыптастырылады.
4-2. Қоры тек қана электронды жеткізгіштердегі құжаттардан тұратын кітапхана (электронды кітапхана) пайдаланушылармен жанама түрдегі (қашықтықта) немесе толық емес жанама түрдегі өзара іс-қимыл кезінде ақпараттық және телекоммуникациялық құралдарды пайдалана отырып қызмет көрсетуді жүзеге асырады.
4-3. Басылымдардың міндетті даналарын дайындалған күнінен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде басып шығарушы немесе оның тапсырмасы бойынша үшінші тұлға Қазақстан Республикасының ұлттық кітапханаларына жібереді.».
2-бөлімнің атауында «жинақтау» деген сөз «қалыптастыру» деген сөзбен ауыстырылсын;
5-тармақтың бірінші бөлігінде «баспа басылымдары» және «баспа басылымдары» деген сөздерден кейін тиісінше «, басылымның міндетті тегін данасы» деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақта «баспа басылымдары» деген сөздерден кейін «, басылымның міндетті тегін данасы» деген сөздермен толықтырылсын;
9-тармақтың бірінші бөлігінде «баспа басылымдарын» деген сөздерден кейін «, басылымның міндетті тегін данасын» деген сөздермен толықтырылсын;
11-тармақ алынып тасталсын;
13-тармақта «баспа басылымдары» деген сөздерден кейін «, басылымның міндетті тегін данасы» деген сөздермен толықтырылсын.

2. Комитету по культуре в установленном порядке:
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить его официальное опубликование.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра культуры Республики Казахстан Бурибаева А.И.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 3 декабря 2010 года.
И.о. Министра                              Ж. Курмангалиева

2. Мәдениет комитеті белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден өткен соң оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мәдениет вице-министрі А.И. Бөрібаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2010 жылғы 3 желтоқсаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы                          Ж. Құрманғалиева