О внесении дополнений и изменений в постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 27 марта 2009 года № 4 "Об утверждении Правил проведения внешнего государственного финансового контроля"
Постановление и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28 ноября 2010 года № 37-П. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 декабря 2010 года № 6702. Утратило силу нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 18 августа 2011 года № 2-НП
Сноска. Утратило силу нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 18.08.2011 № 2-НП (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 19) статьи 141 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан, Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 27 марта 2009 года № 4 "Об утверждении Правил проведения внешнего государственного финансового контроля" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5643, опубликовано в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 7, 2009 года) следующие дополнения и изменения:
в Правилах проведения внешнего государственного финансового контроля, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 2:
после слова "внешнего" дополнить словами "государственного финансового";
слово "проверки" заменить словом "контроля";
в пункте 3 слово "органам" заменить словом "органом";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Контроль представляет собой систему мониторинга, сопоставлений, оценки и анализа исполнения республиканского и местного бюджетов, государственных, отраслевых (секторальных), региональных и бюджетных программ, программ развития территорий, стратегических планов государственных органов, соблюдения участниками бюджетного процесса, в том числе субъектами квазигосударственного сектора, а также другими получателями бюджетных средств, физическими и юридическими лицами, использующими связанные гранты, активы государства, государственные и гарантированные государством займы, бюджетные инвестиции (далее - объекты контроля), бюджетного и иного законодательства Республики Казахстан с целью выявления, устранения и предупреждения финансовых нарушений.
При этом под субъектами квазигосударственного сектора понимаются государственные предприятия, товарищества с ограниченной ответственностью, акционерные общества, в том числе национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании, участником или акционером которых является государство, а также дочерние, зависимые и иные юридические лица, являющиеся аффилиированными с ними в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.";

"Сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жүргізу ережесін бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2009 жылғы 27 наурыздағы № 4 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010 жылғы 28 қарашадағы № 37-Қ қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2010 жылы 21 желтоқсанда № 6702 тіркелді. Күші жойылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті Төрағасының 2011 жылғы 18 тамыздағы № 2-НП бұйрығымен.
Күші жойылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті Төрағасының 2011.08.18 № 2-НП (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 141-бабының 19) тармақшасына сәйкес, Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жүргізу ережесін бекіту туралы» Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2009 жылғы 27 наурыздағы № 4 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 5643 нөмірімен тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған, № 7, 2009 жыл) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жүргізу ережесінде:
2-тармақта:
«сыртқы» деген сөзден кейін «мемлекеттік қаржылық» деген сөздермен толықтырылсын;
«тексерудің» деген сөз «бақылаудың» деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Бақылау қаржылық бұзушылықтарды анықтау, жою және олардың алдын алу мақсатында республикалық және жергілікті бюджеттердің, мемлекеттiк, салалық (секторлық), өңiрлiк және бюджеттiк бағдарламалардың, аумақты дамыту бағдарламаларының, мемлекеттiк органдардың стратегиялық жоспарларының атқарылуын, бюджет процесiне қатысушылардың, оның ішінде квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнiң, сондай-ақ басқа да бюджет қаражатын алушылардың, байланысты гранттарды, мемлекет активтерiн, мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, бюджеттiк инвестицияларды пайдаланатын жеке және заңды тұлғалардың (бұдан әрi – бақылау объектiлерi) Қазақстан Республикасының бюджет және өзге де заңдарын сақтауын мониторингі жүргізу, салыстыру, бағалау және талдау жүйесiн бiлдiредi.
Бұл ретте квазимемлекеттiк сектор субъектiлерi деп мемлекеттiк кәсiпорындар, жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктер, акционерлік қоғамдар, соның ішінде қатысушысы немесе акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес, олармен аффилиирленген еншілес, бағынысты және өзге де заңды тұлғалар ұғынылады.»;

в подпункте 3) пункта 6:
после слова "программ," дополнить словами "программ развития территорий,";
слова ", социальной сферы или отдельно взятой отрасли (сферы)" заменить словами "или отдельно взятой отрасли экономики, социальной сферы, других сфер";
в подпунктах 1)2) пункта 7 слово "проверка" заменить словом "контроль";
в пункте 9:
в части первой:
после слова "операционных" дополнить словом ", годовых";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"По поручению Президента Республики Казахстан и уполномоченных им лиц Администрации Президента Республики Казахстан контроль проводится после внесения соответствующих изменений и дополнений в квартальный план работы Счетного комитета.";
в части третьей слова "операционный и" исключить;
в пункте 10 после слов "Республики Казахстан, а" дополнить словами "годовые и";
в пункте 16 слово "проверке" заменить словом "контролю";
в части второй пункта 19 слова "стандартов государственного финансового контроля" заменить словом "Стандартов";
в пункте 21:
в подпункте 8) слово "проверок" заменить словами "контрольных мероприятий";
в подпункте 10) слова "web-сайт" заменить словами "интернет-ресурс";
в подпункте 13) слово "проверки" заменить словом "контроля";
в пункте 22 слово "проверок" заменить словом "контроля";
в пункте 26 слова "может устанавливаться до девяноста календарных дней" заменить словами "устанавливается руководителем органа контроля";
в пункте 34:
после слов "и бюджетных программ," дополнить словами "программ развития территорий,";
после слова "республиканского" дополнить словами "и местного";
в пункте 35 слова "проверке" заменить словами "контролю";
в пункте 36 после слов "и бюджетные программы," дополнить словами "программы развития территорий,";
в подпункте 1) пункта 37 после слов "и бюджетных программ," дополнить словами "программ развития территорий,";
в пункте 38 слово "проверяемым" заменить словами "подлежащим контролю";
в пункте 39 слова "проверки" заменить словами "контроля";
в подпункте 11) пункта 42 слово "проверки" заменить словом "контроля";
в пункте 50:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) в соответствии с задачами и предметом контроля, в целях получения полной, объективной и достоверной информации о деятельности объекта контроля, запрашивают и получают в установленные ими сроки необходимую документацию, информацию, в том числе на электронных носителях, по вопросам, входящим в их компетенцию, а также доступ к информационным системам, письменные и устные объяснения и иную информацию, в том числе составляющую государственную и иную охраняемую законом тайну, с учетом соблюдения режима секретности, служебной, коммерческой или иной охраняемой законом тайны;";
в подпункте 9):
после слов "объекта контроля" дополнить словами "для ознакомления и подписания";
слова "акт контроля" заменить словами "акт по результатам контроля (далее - акт контроля)";
знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить подпунктом 10) следующего содержания:

6-тармақтың 3) тармақшасында:
«бағдарламалардың» деген сөзден кейін «, аумақты дамыту бағдарламаларының» деген сөздермен толықтырылсын;
«, әлеуметтік саланың немесе жеке алғанда мемлекеттік басқару саласының (аясының)» деген сөздер «немесе жеке алғанда экономиканың, әлеуметтік саланың, мемлекеттік басқарудың басқа да салаларының» деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақтың 1), 2) тармақшаларында «тексеру» деген сөз «бақылау» деген сөзбен ауыстырылсын;
9-тармақта:
бірінші бөлігінде:
«операциялық» деген сөзден кейін «, жылдық» деген сөзбен толықтырылсын;
екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Президентінің және ол уәкілеттік берген Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі адамдарының тапсырмалары бойынша бақылау Есеп комитетінің тоқсандық жұмыс жоспарына тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізілгеннен кейін жүргізіледі.»;
үшінші бөлігінде «операциялық және» деген сөздер алып тасталсын;
10-тармақта «Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, ал» деген сөздерден кейін «жылдық және» деген сөздермен толықтырылсын;
16-тармақта «тексеруге» деген сөз «бақылауға» деген сөзбен ауыстырылсын;
19-тармақтың екінші бөлігінде «мемлекеттік қаржылық бақылау стандарттарының» деген сөздер «Стандарттардың» деген сөзбен ауыстырылсын;
21-тармақта:
8) тармақшада «бұрынғы, оның ішінде салық тексерулерінің» деген сөздер «бұрынғы бақылау іс-шараларының, оның ішінде салық тексерулерінің» деген сөздермен ауыстырылсын;
10) тармақшада «web-сайты» деген сөздер «интернет-ресурсы» деген сөздермен ауыстырылсын;
22-тармақта «тексеруді» деген сөз «бақылауды» деген сөзбен ауыстырылсын;
26-тармақта «Мерзімі тоқсан күнтізбелік күнге дейін белгіленуі мүмкін» деген сөздер «Мерзімін бақылау органының басшысы белгілейтін» деген сөздермен ауыстырылсын;
34-тармақта:
«және бюджеттік бағдарламалардың» деген сөздерден кейін «, аумақты дамыту бағдарламаларының» деген сөздермен толықтырылсын;
«республикалық» деген сөзден кейін «және жергілікті» деген сөздермен толықтырылсын;
35-тармақта «тексерілуге» деген сөз «бақылауға» деген сөзбен ауыстырылсын;
36-тармақта «және бюджеттік бағдарламалар» деген сөздерден кейін «, аумақты дамыту бағдарламалары» деген сөздермен толықтырылсын;
37-тармақтың 1) тармақшасында «және бюджеттік бағдарламалардың» деген сөздерден кейін «, аумақты дамыту бағдарламаларының» деген сөздермен толықтырылсын;
38-тармақта «тексерілетін» деген сөз «бақылауға жататын» деген сөздермен ауыстырылсын;
39-тармақта «тексеру» деген сөздер «бақылау» деген сөздермен ауыстырылсын;
42-тармақтың 11) тармақшасында «тексеру» деген сөз «бақылау» деген сөзбен ауыстырылсын;
50-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) бақылаудың міндеттері мен мән-жайына сәйкес, бақылау объектісінің қызметі туралы толық, объективті және анық ақпарат алу мақсатында өздерінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша қажетті құжаттаманы, ақпаратты, оның ішінде электрондық жеткізгіштерде, сондай-ақ ақпараттық жүйелерге рұқсатты, жазбаша және ауызша түсініктемелерді және өзге де ақпаратты, оның ішінде құпиялылық режимінің, қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияның сақталуын ескере отырып, мемлекеттік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты сұратады және өзі белгілеген мерзімде алады;»;
9) тармақшада:
«бақылау объектісінің басшысына (лауазымды тұлғаларына)» деген сөздерден кейін «танысып, қол қоюы үшін» деген сөздермен толықтырылсын;
«бақылау актісін» деген сөздер «бақылау нәтижелері жөніндегі актіні (бұдан әрі – бақылау актісі)» деген сөздермен ауыстырылсын;
«.» деген тыныс белгісі «;» деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:

"10) вправе запрашивать акты, принятые по результатам контроля, проведенного уполномоченным Правительством Республики Казахстан органом по внутреннему контролю, в части исполнения республиканского или местного бюджета.";
в пункте 61 слово "проверить" заменить словами "подвергнуть контролю";
в пункте 63:
слова "проводилась проверка" заменить словами "проводился контроль";
слова "может быть повторно проверена" заменить словами "повторно подвергается контролю";
в пункте 64:
в части первой слова "повторная проверка" заменить словами "повторный контроль";
в части второй слова "на проверке" заменить словами "в контроле";
в пункте 65 слова "государственного финансового" исключить;
в пункте 70 слово "проверяющих" заменить словом "контроля";
в пункте 71 слово "проверке" заменить словом "контроле";
в пункте 73 слово "проверенных" заменить словами "подвергнутых контролю";
в пункте 74:
слова "полноту контроля" заменить словами "полноту отражения";
слова "актах контроля" заменить словом "нем";
в подпункте 9) пункта 75 слова "проверяемым вопросам" заменить словами "вопросам, подлежащим контролю";
в пункте 77 слово "проверки" заменить словом "контроля";
пункт 83 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае несогласия с результатами контроля акт контроля подписывается с оговоркой о наличии возражений. Письменные возражения к акту контроля представляются в срок, определенный подпунктом 3) пункта 52 настоящих Правил. Возражения к акту контроля представленные в установленный срок в обязательном порядке рассматриваются органом контроля.";
пункт 86 исключить;
в пункте 93 слово "проверяемый" исключить;
в пункте 96 слова "социальной сферы или отдельно взятой отрасли (сферы)" заменить словами "или отдельно взятой отрасли экономики, социальной сферы, других сфер государственного управления";
в пункте 97:
в подпункте 1) после слов "и бюджетных программ," дополнить словами "программ развития территорий";
в подпункте 2) "и бюджетных программ" дополнить словами ", программ развития территорий,";
в пункте 101:
слова "проверяемым вопросам" заменить словами "вопросам проведенного контроля";
после слов "и бюджетных программ," дополнить словами "программ развития территорий,";
в пункте 110 после слов "объектам контроля" дополнить словами "и другим заинтересованным лицам";
в пункте 112 слова "Web-сайте" заменить словами "интернет-ресурсе";
в пункте 114 слова "их проверки на соответствие" заменить словами "определения их соответствия";
в пункте 137 после слов "работнику или" дополнить словом "в".

«10) Қазақстан Республикасы Үкіметінің ішкі бақылау жөніндегі уәкілетті органынан оның республикалық және жергілікті бюджеттің атқарылуы бөлігінде жүргізген бақылауының нәтижелері бойынша қабылдаған актілерін сұратуға құқылы.»;
61-тармақта «анықтығын тексеру» деген сөздер «анықтығына бақылау жүргізу» деген сөздермен ауыстырылсын;
63-тармақта:
«тексеру жүргізген» деген сөздер «бақылау жүргізген» деген сөздермен ауыстырылсын;
«қайта тексеру жүргізе алады» деген сөздер «қайта бақылау жүргізеді» деген сөздермен ауыстырылсын»;
64-тармақта:
бірінші бөлігінде «қайта тексеруді» деген сөздер «қайта бақылауды» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлігінде «тексеруге» деген сөз «бақылауға» деген сөзбен ауыстырылсын;
65-тармақта «Мемлекеттік қаржылық бақылау» деген сөздер «Бақылау» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 68-тармақпен толықтырылсын:
«68. Бірлескен бақылау бағдарламасының жобасын дайындауды бақылау органы немесе екінші тараптың келісімі бойынша бірлескен бақылау жүргізуге бастама көтерген бақылау-қадағалау органы жүзеге асырады.»;
70-тармақта «тексерушілер» деген сөз «бақылау» деген сөзбен ауыстырылсын;
71-тармақта «тексеру» деген сөз «бақылау» деген сөзбен ауыстырылсын;
73-тармақта «тексерілген» деген сөз «бақылау жүргізілген» деген сөздермен ауыстырылсын;
74-тармақта:
«толық бақылануын» деген сөздер «толық көрсетілуін» деген сөздермен ауыстырылсын;
«бақылау актілерінде» деген сөздер «онда» деген сөзбен ауыстырылсын;
75-тармақтың 9) тармақшасында «тексеріліп отырған мәселелер» деген сөздер «бақылауға жататын мәселелер» деген сөздермен ауыстырылсын;
77-тармақта «тексеру» деген сөз «бақылау» деген сөзбен ауыстырылсын;
83-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Бақылаудың нәтижелерімен келіспеген жағдайда, бақылау актісіне қарсылықтардың бар екені туралы ескертіліп қол қойылады. Бақылау актісіне жазбаша қарсылықтар осы Ереженің 52-тармағының 3) тармақшасында белгіленген мерзімде ұсынылады. Белгіленген мерзімде ұсынылған бақылау актісіне қарсылықтарды бақылау органы міндетті түрде қарайды.»;
86-тармақ алып тасталсын;
93-тармақта «тексерілетін» деген сөз алып тасталсын;
96-тармақта «әлеуметтік саланың немесе жеке алғанда саланың (аясының)» деген сөздер «немесе жеке алғанда экономиканың, әлеуметтік саланың, мемлекеттік басқарудың өзге де салаларының» деген сөздермен ауыстырылсын;
97-тармақта:
1) тармақшада «және бюджеттік бағдарламалардың» деген сөздерден кейін «, аумақты дамыту бағдарламаларының» деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшада «және бюджеттік бағдарламаларды» деген сөздерден кейін «, аумақты дамыту бағдарламаларын» деген сөздермен толықтырылсын;
101-тармақта:
«тексерілген мәселелер» деген сөздер «жүргізілген бақылаудың мәселелері» деген сөздермен ауыстырылсын;
«және бюджеттік бағдарламалардың» деген сөздерден кейін «, аумақты дамыту бағдарламаларының» деген сөздермен толықтырылсын;
110-тармақта «бақылау объектілеріне» деген сөздерден кейін «және басқа да мүдделі тұлғаларға» деген сөздермен толықтырылсын;
112-тармақта «Web-сайтқа» деген сөздер «интернет-ресурсқа» деген сөздермен ауыстырылсын;
114-тармақта «тексеру» деген сөз «айқындау» деген сөзбен ауыстырылсын.

2. Руководителю аппарата Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета Сыздыкову Е.К. обеспечить государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Председателя                               К. Сейткул

2. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің аппарат басшысы Е.Қ. Сыздықов осы қаулының Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төрағаның
міндетін атқарушы                               Қ. Сейітқұл