Об утверждении Инструкции по отводу и таксации лесосек на участках государственного лесного фонда
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 ноября 2010 года № 719. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2010 года № 6704. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 10-1/18
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.01.2012 № 10-1/18.
В соответствии с пунктом 17 Правил отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 2003 года № 1287, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по отводу и таксации лесосек на участках государственного лесного фонда.
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 марта 2004 года № 32 «Об утверждении Инструкции по отводу и таксации лесосек на участках государственного лесного фонда» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2755, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2004 г., № 25-28, ст. 956).
3. Департаменту стратегии использования природных ресурсов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Омаров Ж. И.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И. о. Министра                             Е. Аман
Утверждена
приказом и.о. Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 18 ноября 2010 года № 719
Инструкция по отводу и таксации лесосек на
участках государственного лесного фонда
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по отводу и таксации лесосек на участках государственного лесного фонда (далее - Инструкция) разработана в соответствии с пунктом 17 Правил отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 2003 года № 1287 и определяет отвод и таксацию лесосек на участках государственного лесного фонда.
2. В настоящей Инструкции используются следующие основные понятия:

Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде кеспеағаштар іріктеу және оларды бағалау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2010 жылғы 18 қарашадағы № 719 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2010 жылы 23 желтоқсанда № 6704 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 10-1/18 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.01.17 № 10-1/18 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 22 желтоқсандағы № 1287 қаулысымен бекітілген мемлекеттік орман қоры учаскелерінде өсіп тұрған сүректi босату ережесiнің 17-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде кеспеағаштар іріктеу және оларды бағалау жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. «Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде кеспеағаштар іріктеу және оларды бағалау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті төрағасының 2004 жылғы 2 наурыздағы № 32 (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 2755 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер Бюллетенінде 2004 жылы № 25-28, 956-құжат жарияланған) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Табиғат ресурстарын пайдалану стратегиясы департаменті (Ж.Ы. Омаров) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Министрдің
міндетін атқарушы                                  Е. Аман
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің м.а.
2010 жылғы 18 қарашадағы
№ 719 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде кеспеағаштар іріктеу және оларды бағалау жөніндегі нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Осы мемлекеттік орман қоры учаскелерінде кеспеағаштар іріктеу және оларды бағалау жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 22 желтоқсандағы № 1287 қаулысымен бекітілген мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде өсiп тұрған сүректi босату ережесiнің 17-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік орман қоры учаскелерінде кеспеағаштар іріктеу және оларды бағалау тәртібін айқындайды.
2. Осы Нұсқаулықта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:

1) деловая древесина - круглые лесоматериалы без коры. К деловым относятся отрезки ствола, отвечающие следующим условиям:
диаметр в верхнем торце без коры не менее 3 сантиметров (далее - см);
пороки древесины не превышают допустимых действующих норм;
2) делянка - часть лесосеки, предназначенная для рациональной организации рубок леса, отграниченная в натуре визирами и деляночными столбами;
3) дрова технологические - отрезки ствола в коре, предназначенные преимущественно для выработки древесной щепы;
4) дрова топливные - отрезки древесины в коре, предназначенные для отопления;
5) запас сучьев - запас ветвей кроны толщиной 3 см и более;
6) запас хвороста и хмыза - запас ветвей кроны толщиной 2-4 см (хворост) и менее 2 см (хмыз);
7) категории крупности деловой древесины (крупная, средняя, мелкая) - определяются по диаметру круглых лесоматериалов в верхнем торце без коры;
8) лесосека - участок леса, отведенный для рубок всех видов или находящийся в стадии рубки;
9) общий запас древесины - объем древесины, заготавливаемый из древесных стволов и кроны;
10) отходы, учитываемые при таксации лесосек - кора от деловой части;
11) таксационный выдел - первичная учетная единица лесного фонда, отличающаяся по таксационной характеристике от соседних участков лесного фонда. В лесосеке (делянке) допускается один или несколько таксационных выделов;
12) товарный (ликвидный) запас древесины - часть общего запаса за исключением отходов.
3. Заготовка древесины осуществляется при проведении следующих видов рубок леса:
1) главного пользования, проводимых в спелых и перестойных древостоях;
2) промежуточного пользования (рубок ухода за лесом, выборочных санитарных рубок и рубок, связанных с реконструкцией малоценных лесных насаждений, а также насаждений, теряющих защитные, водоохранные и другие функции, рубок единичных деревьев в молодняках);
3) прочих рубок (сплошных санитарных рубок, расчистки лесных площадей в связи со строительством гидроузлов, трубопроводов, дорог;
при прокладке просек, создании противопожарных разрывов;
уборки ликвидной захламленности;
рубок для иных целей).
4. При подготовке участков государственного лесного фонда для проведения рубок главного пользования, промежуточного пользования и прочих рубок, заготовки живицы, древесных соков и второстепенных древесных ресурсов проводятся следующие работы:
1) подбор и оформление в натуре участков, на которых будут производиться рубки главного пользования, рубки промежуточного пользования и прочие рубки, а также заготовка живицы, древесных соков и второстепенных древесных ресурсов;

1) кәделік сүрек - қабықсыз дөңгелек ағаш материалдары. Кәделік сүрекке мына шарттарға сай келетін ағаш діңінің қиындылары жатады:
қабықсыз жоғарғы кесігінің диаметрі кемінде 3 сантиметр (бұдан әрі - см);
берілетін қолданыстағы нормалардан аспайтын сүрек кемістіктері;
2) мөлдек - бағалық белгілермен және мөлдек бағаналармен табиғи күйінде шектелген ағаш кесуді ұтымды пайдалануға арналған кеспеағаштың бір бөлігі;
3) технологиялық ағаштар - негізінен сүрек жаңқасын алуға арналған қабығы алынбаған дің қиындылары;
4) отындық ағаш - үй жылытуға арналған қабығы алынбаған сүрек қиындылары;
5) бұтақ қоры - қалыңдығы 3 см және одан да қалың дің бұталар қоры;
6) шөпшек пен өрім қоры - қалыңдығы 2-4 см (шөпшек) және 2 см жұқа (өрім) бөрікбасы бұталарының қоры;
7) кәделік сүрек ірілігінің санаттары (ірі, орташа, ұсақ) - қабықсыз жоғарғы кесігіндегі ірі ағаш материалдарының диаметрі бойынша айқындалады;
8) кеспеағаш аймағы - ағаш кесудiң барлық түрлерi үшiн бөлiнген немесе ағаштары кесiлу сатысындағы орман учаскесi;
9) сүректің жалпы қоры - сүрек діңдері мен бөрікбасынан дайындалатын сүрек көлемі;
10) кеспеағаштарды таксациялау кезінде ескерілетін қалдықтар - кәделік қиындылар мен ұшарбасының көлемі;
11) бағалау (таксациялау) телімі - көршілес орман қоры учаскелерінен бағалау (таксациялау) сипаттамасы бойынша ерекшеленетін орман қорының бастапқы есеп өлшемі;
12) сүректің тауарлық (өнімді) қоры - қалдықтарды қоспағанда жалпы қор бөлігі.
3. Сүрек дайындау ағаш кесудің мына түрлерін жүргізу тәртібімен жүзеге асырылады:
1) өсіп-жетілген және толысып піскен ағаштарда басты мақсатта пайдалану үшін ағаш кесу;
2) аралық мақсатта пайдалану үшін кесу (орманды күтіп-баптау мақсатында кесу, іріктеме санитариялық кесу және құндылығы шамалы орман екпелерін, сондай-ақ қорғаныштық, су қорғау және басқа да функцияларынан айырыла бастаған екпелерді қайта жаңартуға байланысты кесу, тал күйіндегі жекелеген ағаштарды кесу);
3) өзге мақсаттарда кесу (жаппай санитариялық кесу, су тораптарын, құбыр желілерін, жолдар салуға байланысты;
орман соқпақтарын, өртке қарсы жыралар қазу;
жарамды қоқыстарды тазалау;
өзге де мақсаттар үшін кесу).
4. Мемлекеттік орман қоры учаскелерін басты мақсатта, аралық мақсатта пайдалану үшін ағаш кесуге және өзге де кесулерге, сүрек, шайыр және ағаш сөлдерін, арзан қолды сүрек ресурстарын дайындауға әзірлеу кезінде мына жұмыстар жүргізіледі:
1) басты мақсатта пайдалану үшін ағаш кесу, аралық мақсатта пайдалану және өзге де кесулер, сондай-ақ сүрек, шайыр және ағаш сөлдерін, арзан қолды сүрек ресурстарын дайындау жүргізілетін учаскелерді қаз-қалпында іріктеу және ресімдеу;

2) определение количества, материальная и денежная оценка лесных ресурсов, предназначенных для заготовки.
5. Отвод и таксация лесосек осуществляется государственным лесовладельцем.
2. Виды учета
6. Учет древесины, отпускаемой на корню, в зависимости от способов рубок производится:
1) по площади (применяется при всех видах сплошных рубок);
2) по числу деревьев, назначаемых в рубку.
Учет по числу деревьев, назначаемых в рубку, применяется при проведении:
добровольно-выборочных (далее - выборочные рубки), постепенных, длительно-постепенных и полосно-постепенных рубок (далее - постепенные рубки);
прореживаний, проходных рубок при среднем диаметре древостоя 8 см и более;
выборочных санитарных рубок (кроме рубки сухостоя в молодняках);
при рубке единичных деревьев.
При учете отпускаемой древесины по числу деревьев, назначаемые в рубку деревья предварительно клеймятся;
3) по количеству заготовленных лесоматериалов.
Учет по количеству заготовленных лесоматериалов производится, если предварительно не представляется возможным определить запас подлежащей вырубке древесины:
при осветлениях и прочистках;
при прореживаниях и проходных рубках, если средний диаметр, назначаемых в рубку древостоев менее 8 см;
при вырубке сухостоя в молодняках, бурелома, ветровала, уборке валежных деревьев.
При уборке внелесосечной захламленности (естественный отпад древесины (стволы и ветви), лежащий на земле вне лесосек и не заготавливаемый в промышленных целях) в местах, определяемых государственным лесовладельцем для обеспечения местного населения топливной древесиной на безвозмездной основе, ее отпуск производится с указанием в лесорубочных билетах, утвержденных приказом Председателя Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 4 апреля 2005 года № 93 «Об утверждении форм лесорубочного и лесного билета и Правил учета, хранения, заполнения и выдачи лесорубочного и лесного билета» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3626) количество подлежащей заготовке древесины. В этом случае лесопользователь заготовит не более указанных в лесорубочном билете количество.
Отпуск второстепенных древесных ресурсов производится с учетом по их количеству.
7. Количество подлежащей отпуску древесины при всех видах учета определяется в плотных кубических метрах (далее – м3). При отпуске древесины саксаула разрешается производить учет по массе в тоннах.
8. При отпуске лесных ресурсов по количеству заготовленной продукции применяются следующие единицы измерения:

2) дайындауға арналған орман ресурстарының мөлшерін, материалдық және ақшалай бағасын айқындау.
5. Кеспеағаштарды бөлу мен бағалауды (таксациялауды) мемлекеттік орман иеленуші жүзеге асырады.
2. Есепке алу түрлері
6. Түбірімен босатылатын сүректі есепке алу кесу тәсілдеріне байланысты:
1) алаңы бойынша (жаппай кесудің барлық түрлері кезінде қолданылады);
2) кесуге тағайындалатын ағаштар саны бойынша жүргізіледі.
Кесуге тағайындалатын ағаштар саны бойынша есепке алу:
іріктеп ерікті (бұдан әрі - іріктеп кесу), біртіндеп, екі мәрте біртіндеп және жолақтап біртіндеп (бұдан әрі - біртіндеп кесу) кесу;
сүректің орташа диаметрі 8 см және одан да жуан болған кезде сирету, жол аршу үшін кесу;
іріктеп санитарлық кесу (жас талдардың кеуіп қалғандарын кесуден басқа);
жалғыз-жарым ағаштарды кесу кезінде қолданылады.
Ағаштар саны бойынша босатылатын сүректі есепке алу кезінде кесуге тағайындалатын ағаштар алдын-ала:
3) дайындалған ағаш материалдарының саны бойынша таңбаланады.
Дайындалған ағаш материалдарының саны бойынша есепке алу, егер кесілуге тиіс сүрек қорын алдын-ала айқындау мүмкін болмаса:
жарықтандыру мен тазарту кезінде;
егер кесуге тағайындалатын сүректің орташа диаметрі кемінде 8 см болса, сирету және жол аршу үшін кесу кезінде;
жас талдардың кеуіп қалғандарын кесу, желопырық, құйын соғу, құлап қалған ағаштарды жинау кезінде жүргізіледі.
Жергілікті халықты сүрек отынымен тегін қамтамасыз ету үшін мемлекеттік орман иеленуші айқындайтын кеспеағаштардан тыс жерлердегі қоқысты тазалау кезінде (кеспеағаштардан тыс жерде табиғи жолмен құлап жатқан және өнеркәсіптік мақсатта дайындалмайтын сүректің қалдығы (діңдері мен бұталары) оны босату «Ағаш кесу мен орман билетiнiң нысандарын және Ағаш кесу мен орман билетiн есепке алу, сақтау, толтыру және беру ережесiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi Орман және аңшылық шаруашылығы комитетi Төрағасының 2005 жылғы 4 сәуiрдегi № 93 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3626бұйрығымен бекітілген ағаш кесу билеттерінде дайындауға жататын сүрек мөлшері көрсетіліп жүргізіледі. Бұл жағдайда орман иеленуші ағаш кесу билетінде көрсетілген мөлшерден көп дайындай алмайды.
Арзан қолды сүрек ресурстарын босату әдетте олардың мөлшерін ескере отырып жүргізіледі.
7. Есепке алудың барлық түрі жағдайында босатылуға тиіс сүрек мөлшері тығыз текше метрмен (бұдан әрі – м3) айқындалады. Сексеуіл сүрегін босату кезінде массаны тоннамен есепке алуға рұқсат етіледі.
8. Орман ресурстарын дайындалған өнім мөлшері бойынша босату кезінде өлшеудің мынадай бірліктері қолданылады:

1) декалитры - для древесных соков;
2) плотные м3 - для лесоматериалов в хлыстах и кругом виде;
3) складочные м3 - для порубочных остатков, хвороста, веточного корма, хвойной лапки;
4) тонны - для живицы, коры;
5) штуки - для мелких сортиментов из тонкомера и хвороста, ивового прута, а также новогодних елок.
3. Мероприятия (работы), осуществляемые при отводе лесосек
9. До начала работ по отводу лесосек государственными лесовладельцами проводятся следующие подготовительные работы:
1) анализируются и при необходимости уточняются лесоустроительные материалы:
ведомость рубок главного пользования, рубок ухода за лесом, санитарных рубок, уборки единичных деревьев и ликвидации захламленности;
участков, назначенных к реконструкции;
насаждений, находящихся в подсочке и проектируемых в подсочку, другие материалы по учету и характеристике государственного лесного фонда;
2) устанавливается объем работ и выявляются площади, подлежащие первоочередному включению в лесосечный фонд (перестойные и поврежденные древостои, требующие рубки по состоянию, недорубы и не начатые лесосеки прошлых лет, насаждения, вышедшие из подсочки, а также древостои, произрастающие на площадях, подлежащих расчистке в связи с передачей их для использования в других целях);
3) составляется план отвода лесосек по группам пород (хвойные, мягколиственные, твердолиственные, саксаульники, кустарники), по видам рубок: рубки главного пользования, рубки промежуточного пользования (по видам), прочие рубки (по назначению) для каждого государственного лесовладения, лесничества или участков государственного лесного фонда, переданных в долгосрочное лесопользование для заготовки древесины (далее – план отвода лесосек) по форме согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
План отвода составляется лесничим на основе материалов лесоустройства в соответствии с правилами рубок леса на участках государственного лесного фонда, утвержденных Постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 февраля 2005 года № 141 (далее – Правила рубок леса).
10. Намечаемые к отводу участки леса предварительно обследуются в натуре. Если при этом выявляются существенные расхождения с данными лесоустройства (завышение возраста, неправильное установление преобладающей породы), в результате чего насаждения не отводятся в рубку, эти участки закрываются для рубки и взамен их отводятся другие. Одновременно на такие участки составляется акт о характере обнаруженных ошибок в материалах лесоустройства в произвольной форме.

1) декалитрлер - сүрек сөлдері үшін;
2) тығыз м2 - бұталар және бөрене күйіндегі ағаш материалдары үшін;
3) құрастыру м3 - кесу қалдықтары, шөпшек, бұталық жем, қылқан жапырақтылар табандары үшін;
4) тонналар - шайыр, қабық үшін;
5) дана - шыбықтар мен шөпшектерден, тал шыбығынан, сондай-ақ жаңажылдық шыршалардан жасалған ұсақ сұрыптар үшін.
3. Кеспеағаштар іріктеу кезінде жүзеге асырылатын іс-шаралар (жұмыстар)
9. Кеспеағаштар іріктеу жөніндегі жұмыстар басталмас бұрын мемлекеттік орман иеленушілер мынадай әзірлік жұмыстарын жүргізеді:
1) мынадай орман өсіруді жоспарлау материалдарына талдау жасалады және қажет болған жағдайда пысықталады:
басты мақсатта пайдалану үшін ағаш кесу, орманды күтіп-баптау мақсатындағы кесу, санитарлық кесу, жалғыз-жарым ағаштарды жинау және қоқысты жою ведомосы;
қайта жаңартуға тағайындалған учаскелер;
шырын ағызуда тұрған және шырын ағызуға жобаланатын екпелер, мемлекеттік орман қорын есепке алу және оның сипаттамасы жөніндегі басқа да материалдар;
2) жұмыс көлемі белгіленеді және кеспеағаш қорына бірінші кезекте енгізілуге тиіс алаңдар анықталады (жай-күйі бойынша кесуді қажет ететін толысып піскен және бүлінген бітік өскен ағаштар, өткен жылдардың толық кесілмеген ағаштар мен басталмаған кеспеағаштары, шырын ағызудан алынған екпелер, сондай-ақ басқа мақсаттарда пайдалану үшін берілуіне байланысты тазартылуға тиіс алаптарда өсіп келе жатқан бітік өскен ағаштар);
3) осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сүрек дайындау үшін әрбір мемлекеттік орман иеленушіге, орманшылыққа немесе ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген мемлекеттік орман қоры учаскелеріне тұқымдарының топтары бойынша (қылқан жапырақты ағаштар, жұмсақ жапырақты ағаштар, қатты жапырақты ағаштар, сексеуілдер, бұталар), кесу түрлері: басты мақсатта пайдалану үшін ағаш кесу, аралық мақсатта ағаш кесу (түрлері бойынша), басқа да кесулер бойынша (мақсаты бойынша) кеспеағаштар іріктеу жоспары жасалады.
Іріктеу жоспарын орманшы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 14 ақпандағы № 141 қаулысымен бекітілген мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде ағаш кесу ережесіне (бұдан әрі – ағаш кесу ережесі) сәйкес орман орналастыру материалдарының негізінде жасайды және оны мемлекеттік орман иеленуші - ұйымның басшысы бекітеді.
10. Іріктеуге белгіленген орман учаскелері алдын-ала нақты күйінде тексеріледі. Егер бұл ретте нәтижесінде орман өсіруді жоспарлау деректерімен екпелер кесуге бөлінбеуі мүмкін елеулі алшақтықтар (басым тұқымның жасының асырып көрсетілуі, оның дұрыс белгіленбеуі) байқалатын болса, бұл учаскелер кесу үшін жабылады және олардың орнына басқалары іріктеледі. Сонымен бірге осындай учаскелерге орман өсіруді жоспарлау материалдарында байқалған қателіктердің сипаты туралы акт жасалады.

11. Отвод лесосек производится в бесснежный период:
1) по рубкам главного пользования - за 2 года до поступления лесосек в рубку;
2) по рубкам промежуточного пользования - за 1 год до рубки;
3) по прочим рубкам - по фактической необходимости.
12. Отвод насаждений для заготовки живицы и древесных соков производится в соответствии с правилами заготовки живицы, древесных соков и второстепенных древесных ресурсов на участках государственного лесного фонда, утвержденных приказом Председателя Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года № 235 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3246).
Отграничение площадей для заготовки второстепенных древесных ресурсов не производится.
13. Отграничение площадей не производится при рубке единичных деревьев, рубке отдельных деревьев на участках, отведенных под строения и сооружения, а также при расчистке участков, предназначенных для реконструкции малоценных лесных насаждений, границы которых определены при отводе этих участков.
14. Работы по отграничению площадей лесосек включают:
1) прорубку визиров, за исключением сторон, отграниченных ясными квартальными просеками, граничными линиями, таксационными визирами и не покрытыми лесом землями;
2) постановку лесохозяйственных знаков (столбов) на углах лесосек;
3) промер линий, измерение углов между ними и углов наклона, а также геодезическую привязку к квартальным просекам, таксационным визирам или другим постоянным ориентирам.
15. Лесосеки в равнинных лесах отводятся прямоугольной формы, а в горных лесах их границы устанавливаются в зависимости от характера рельефа. Таксационные выделы неправильной конфигурации отводятся в рубку полностью, если площадь их не превышает предельные размеры лесосек, установленные в соответствии с правилами рубок леса. В квартале допускается отводить в рубку одновременно несколько разрозненных выделов, если их суммарная площадь не превышает установленных размеров лесосеки, указанной в схеме 1 и 2 в приложении 2 к настоящей Инструкции.
16. На визирах лесосек, отводимых под сплошнолесосечные рубки, срубаются все тонкомерные деревья (крупные деревья диаметром 16 см и более обходятся) с валкой их в сторону лесосеки. На деревьях, прилегающих к визиру, делаются затески.
На визирах лесосек, отводимых под постепенные и выборочные рубки, а также рубки ухода за лесом, деревья, не срубаются, а визиры расчищаются за счет обрубки сучьев и веток и уборки кустарника.

11. Кеспеағаштар іріктеу әдетте қар жоқ кезеңде жүргізіледі:
1) басты мақсатта пайдалану үшін ағаш кесу бойынша - кеспеағаш кесуге түсуден 2 жыл бұрын;
2) аралық пайдалану үшін ағаш кесу бойынша - кесуге дейін 1 жыл бұрын;
3) өзге кесулер бойынша - нақты қажеттілігі бойынша.
12. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi Орман және аңшылық шаруашылығы комитетi Төрағасының 2004 жылғы 9 қарашадағы № 235 бұйрығы мен бекітілген мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу орындары мен дайындалған сүректі куәландыру ережесіне сәйкес жүргізіледі.
Арзан қолды сүрек ресурстарын дайындау үшін алаптарды шектеу әдетте жүргізілмейді.
13. Жалғыз-жарым ағаштарды кесу, құрылыстар мен ғимараттарға іріктелген учаскелерде жекелеген ағаштарды кесу кезінде, сондай-ақ шекарасы осы учаскелерді іріктеу кезінде айқындалған құндылығы шамалы орман екпелерін қайта жаңартуға арналған учаскелерді тазарту кезінде алаптарды шектеу жүргізілмейді.
14. Кеспеағаштар алаптарын шектеу жөніндегі жұмыстар:
1) анық орамдық соқпақтармен, шекаралық сызықтармен, бағалау (таксациялау) нысаналарымен және орман өскен жерлермен шектелмеген жақтарын қоспағанда, нысаналар орнатуды;
2) кеспеағаштар бұрыштарына орман шаруашылығы белгілерін (бағаналарын) қоюды;
3) сызықтарды өлшеп алуды, олардың арасындағы бұрыштарды және еңіс бұрыштарын өлшеуді, сондай-ақ орамдық соқпақтармен, бағалау (таксациялау) нысаналарымен немесе басқа да тұрақты бағдарлармен геодезиялық байлауды қамтиды.
15. Жазық жерлердегі кеспеағаштар негізінен тік бұрышты нысандағы кеспеағаштар түрінде іріктеледі, ал таулы ормандарда олардың шекарасы рельефтің сипатына байланысты белгіленеді. Теріс пішінді бағалау (таксациялау) телімдері, егер олардың көлемі қолданыстағы Кесу ережелерімен белгіленген кеспеағаштардың шекті мөлшерінен асып кетпесе, кесуге толықтай іріктеледі. Орамда кесуге бір мезгілде бірнеше бөлек телімдер іріктелуі мүмкін, бұл үшін олардың жиынтық көлемі кеспеағаштың белгіленген мөлшерінен асып кетпеуі керек (мысалдар осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасында 1 және 2-сұлбаларда келтірілген).
16. Жаппай кеспеағаш кесулеріне бөлінетін кеспеағаштар нысаналарында барлық кіші өлшемді ағаштар (диаметрі 16 см және одан да үлкен ірі ағаштар бөлек қала береді) оларды кеспеағаш жағына қарай қаратып шабылады. Нысанаға іргелес ағаштарда белгі қойылады.
Біртіндеп және іріктеп кесуге, сондай-ақ орманды күтіп-баптау мақсатындағы кесуге іріктелетін кеспеағаштардың нысаналарында ағаштар негізінен кесілмейді, ал нысаналар бұтақтар мен шыбықтарды кесу және бұтаны жинау есебінен тазартылады.

17. Съемка границ и привязка лесосек производится с помощью буссоли, гониометра или других геодезических инструментов, а промеры линий - мерной лентой или стальной рулеткой длиной 20 метров (далее - м) и более.
Ошибки при отводе лесосек не допускается превышать:
при измерении линий – 1 м на 200 м;
при измерении углов - не более 1 градуса.
18. При необходимости лесосеки разбиваются на делянки, в случаях, если:
1) отпуск древесины из одной лесосеки производится разным лесозаготовителям;
2) в горных условиях, когда отдельные части лесосеки отличаются по крутизне склонов более чем на 10 градус, минимальная площадь выделяемой по крутизне делянки допускается не менее 1 гектар (далее - га).
Нумерация делянок в каждой лесосеке производится отдельно.
19. При наличии в отдельных частях лесосеки жизнеспособного подроста и молодняка в количествах, предусмотренных к сохранению в соответствии с Лесным кодексом Республики Казахстан, участки подроста и молодняка отграничиваются в натуре и наносятся на абрис лесосеки.
20. В целях повышения точности таксации лесосеки (делянки) делятся по степени однородности древостоев на таксационные участки. Разделение лесосек (делянок) на таксационные участки производится:
1) если в разных частях лесосеки (делянки) разряды высот одной или нескольких пород, представленных не менее чем двумя единицами состава, различаются на один разряд и более;
2) при разнице в таксационной характеристике отдельных частей лесосеки (делянки): по запасу - более 15%, составу - более 2 единиц.
Минимальная площадь таксационного участка устанавливается 0,5 га при площади лесосеки (делянки) до 10 га и 2,0 га - при площади лесосеки (делянки) 10 га и более.
Таксационные участки в пределах лесосеки (делянки) нумеруются на абрисе, их границы в натуре визирами не отграничиваются, а отмечаются только затесками.
21. На углах лесосек (делянок) ставятся столбы диаметром 12-16 см. Столбы закапываются в землю на глубину 0,7 м. Столб устанавливается над землей на высоту 1,3 м. Вблизи дорог столбы укрепляют крестовиной.
Верх лесосечных (деляночных) столбов затесывается на два ската. Под гребнем делается гладкая выемка «окно» с соответствующей надписью. При совпадении в одной точке углов двух или нескольких смежных лесосек (делянок) независимо от года их рубки устанавливается один деляночный столб с соответствующим количеством «окон» для надписей в соответствии с порядком заполнения деляночных столбов в государственном лесном фонде, согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.

17. Кеспеағаштардың шекарасын суретке түсіру және белгілеу буссольдің, гониметрдің немесе басқа да геодезиялық аспаптардың көмегімен, ал сызықтардың өлшемі - өлшеу жолағымен немесе ұзындығы 20 метр (бұдан әрі - м) және одан да ұзын болат рулеткамен жүргізіледі.
Кеспеағаштар іріктеу кезіндегі қателіктер:
сызықтарды өлшеу кезінде - 200 м 1 м;
бұрыштарды өлшеу кезінде – 1 градустан аспауға тиіс.
18. Қажет болған жағдайда кеспеағаштар мөлдектерге бөлінеді,
бұл үшін:
1) бір кеспеағаштан сүрек босатуды әртүрлі ағаш дайындаушы жүргізуі;
2) кеспеағаштың жекелеген бөліктері еңістердің тіктігі бойынша 10 градус-артық болатын таулы жағдайларда тіктігі бойынша бөлінетін ең аз мөлшерлі алқап 1 гектардан кем болмауға тиіс.
Әрбір кеспеағашта телімдердің нөмірленуі бөлек жүргізіледі.
19. Кеспеағаштың жекелеген бөліктерінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сақтау көзделген мөлшерде өсе алатын өспе мен тал болған жағдайда өспе мен тал учаскелері табиғи күйінде шектеледі және кеспеағаш абрисіне жазылады.
20. Бағалау (таксациялау) дәлдігін арттыру мақсатында кеспеағаштар (телімдер) бітік өскен ағаштардың біртектілігі бойынша бағалау (таксациялау) телімдеріне бөлінеді. Кеспеағаштарды (телімдерді) бағалау (таксациялау) телімдеріне бөлу:
1) егер кеспеағаштың (телімнің) әртүрлі бөліктерінде құрамның кемінде екі өлшемі бар бір немесе бірнеше тұқым биіктіктерінің разрядтары бір немесе одан да көп разрядқа ерекшеленген;
2) кеспеағаштың (телімнің) жекелеген бөліктерінің бағалау (таксациялау) сипаттамасында: қор бойынша 15% астам, құрамы бойынша - 2 өлшемнен астам айырмашылық болған жағдайларда жүргізіледі.
Бағалау (таксациялау) телімінің ең аз алабы кеспеағаш (телім) алабы 10 гектарға дейін болған жағдайда 0,5 гектар және кеспеағаш (телім) алабы 10 гектар және одан да көп болған жағдайда - 2,0 гектар болып белгіленеді.
Кеспеағаш (телім) шегіндегі бағалау (таксациялау) телімдері абристе нөмірленеді, олардың қаз-қалпындағы шекарасы нысаналармен шектелмейді, оларға тек белгілер ғана қойылады.
21. Кеспеағаштардың (телімдердің) бұрыштарында диаметрі 12-16 см бағаналар қойылады. Бағаналар 0,7 м тереңдікте жерге көміледі. Бағананың жер бетіндегі биіктігі 1,3 м болуға тиіс. Жол бойына жақын маңда бағаналар айқыш-ұйқыш табан ағашпен бекітіледі.
Кеспеағаш (телім) жоғарғы жақтары екі орам етіп таралады. Таралымның астынан тиісті жазуы бар «терезе» - жұмсақ ойым Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес қалдырылады. Кесілген жылына қарамастан екі немесе бірнеше аралас кеспеағаш (телім) бұрыштардың бір нүктесінде үйлескен жағдайда жазбалар үшін тиісті мөлшердегі «терезелері» бар бір телімдік бағана қойылады.

22. На столбах указывается только эксплуатационная площадь лесосеки (делянки). В эксплуатационную площадь сплошных лесосек не включаются:
1) не покрытые лесом участки (болота, вырубки, прогалины, сенокос, и прочие) независимо от их величины;
2) семенные куртины, выделяемые в соответствии с правилами рубок леса;
3) расположенные среди спелых древостоев участки молодняков, средне - возрастного и приспевающего леса хвойных и твердолиственных пород. Неэксплуатационные участки отграничиваются в натуре визирами с легкими затесками на коре с внешней стороны граничных деревьев.
Площадь неэксплуатационного участка определяется на основании промеров граничных линий участка. При необходимости производится геодезическая съемка.
23. При отводе лесосек под постепенные и выборочные рубки, а также рубки ухода, не покрытые лесом участки в площадь лесосеки не включаются.
24. Одновременно с отводом лесосек для сплошнолесосечной рубки, в соответствии с Правилами рубок леса производится отбор и перечет семенников, отграничение семенных групп и куртин.
Обсеменители в виде групп и единичных семенников отмечаются легким подрумяниванием коры на стволах и нумеруются краской. Отграничение семенных куртин производится путем легких затесок на коре с внешней стороны граничных деревьев.
25. При отводе лесосек составляется полевой абрис, на котором указываются:
1) расположение внутренних визиров и расстояние между ними;
2) привязка лесосеки к квартальной или визирной сети, промеры граничных и внутренних визиров;
3) румбы линий;
4) выделенные внутри лесосеки неэксплуатационные площади с указанием промеров линий, а также румбов линий при геодезической съемке;
5) границы таксационных выделов;
6) номера делянок, таксационных выделов;
7) расположение лент перечета;
8) площадь каждого эксплуатационного и неэксплуатационного выдела в пределах каждой делянки;
9) расположение семенных групп, куртин, участков с подростом, молодняком, и их площадь.
На основании полевого абриса составляется чертеж лесосеки по схеме 1 и 2 приложения 2 к настоящей Инструкции. При технической вычисления площадей выделов и делянок (лесосек) руководствуются техникой вычисления площадей выделов и делянок, согласно приложению 4 к настоящей Инструкции, а для горных условий – таблицей поправок на наклон линий согласно приложению 5 к настоящей Инструкции.
26. После отграничения участков, назначенных в рубку, производится таксация лесосек.
Метод таксации зависит от вида учета и площади лесосеки.
При всех методах отвода и таксации лесосек производится учет жизнеспособного подроста хозяйственно ценных пород с указанием состава, средней высоты, возраста и количества на 1 га.

22. Бағаналарда кеспеағаштың (мөлдектің) пайдалану алаңы ғана көрсетіледі. Жаппай кеспеағаштардың пайдалану алаңына:
1) көлеміне қарамастан орман өспеген учаскелер (батпақты жерлер, ағаш кесілуі, алаңқай жерлер және тағы басқа);
2) ағаш кесу ережесіне сәйкес бөлінетін тұқымдық алаңдар;
3) пісіп-жетілген бітік ағаштар арасында орналасқан қылқан және қатты жапырақты ағаш тұқымдарының орта жастағы және пісіп-жетіліп қалған орманының жас талдар учаскелері енгізілмейді. Пайдаланылмайтын учаскелер шекаралық ағаштардың сыртқы жағынан жеңіл белгі қойылып нысаналармен қаз-қалпында шектеледі.
Пайдаланылмайтын учаскенің алаңы учаскенің шекаралық сызықтарының өлшемдері негізінде айқындалады. Қажет болған жағдайда геодезиялық түсірім жүргізіледі.
23. Кеспеағаштарды біртіндеп және іріктеп кесуге, сондай-ақ күтіп-баптау мақсатында кесуге іріктеу кезінде орман өспеген учаскелер кеспеағаш алаңына енгізілмейді.
24. Жаппай кеспеағаш кесу үшін кеспеағаштар іріктеумен бір мезгілде ағаш кесу ережесіне сәйкес тұқымдықтарды іріктеу және қайта есептеу, тұқымдық топтар мен алаңқайларды қоршау жүргізіледі.
Топтық және жеке дара тұқымдықтар түріндегі тұқым шашқыштар діңіндегі қабыққа ептеп қана қызыл бояу жағылып, бояумен нөмірленеді. Тұқымдық алаңқайларды шектеу шекаралық ағаштардың сыртқы жағынан қабығына жеңіл белгі қою арқылы жүргізіледі.
25. Кеспеағаштар іріктеу кезінде далалық абрис (кескін) жасалып, онда:
1) ішкі нысаналардың орналасуы және олардың арасындағы қашықтық;
2) кеспеағаштың ораммен және нысана желісімен байланымы, шекаралық және ішкі нысаналардың өлшемдері;
3) сызықтар румбалары;
4) сызықтардың өлшемдері, сондай-ақ геодезиялық түсірім кезінде сызықтардың румбалары көрсетіліп, кеспеағаш ішінде бөлінген пайдаланылмайтын алаңдар;
5) бағалау (таксациялау) телімдерінің шекарасы;
6) мөлдектердің, бағалау (таксациялау) телімдерінің нөмірлері;
7) қайта есептеу жолақтарының орналасуы;
8) әрбір мөлдек шегінде әрбір пайдалану және пайдаланылмайтын телімнің алаңы;
9) тұқымдық топтардың, алаңқайлардың, шыбығы, жас талы бар учаскелердің орналасуы және олардың алаңы көрсетіледі.
Далалық абристің (кескіннің) негізінде кеспеағаштың сызбасы жасалады (сызбаны ресімдеу мысалдары осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасындағы 1 және 2-сұлбаларда көрсетілген). Кеспеағаштар (мөлдектер) алаңдарын есептеу кезінде осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасынасәйкес, ал таулы жағдайлар үшін - сызықтар көлбеулігіне жасалатын түзетулер осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасына сәйкес нұсқамалар басшылыққа алынады.
26. Кесуге тағайындалған учаскелерді белгілеп алғаннан кейін кеспеағаштарға бағалау (таксациялау) жүргізіледі.
Бағалау (таксациялау) әдістемесі кеспеағаштың есепке алынуы мен алаңына байланысты болады.
Кеспеағаштарды іріктеу мен бағалаудың (таксациялаудың) барлық әдістерінде 1 гектарға шаққанда құрамы, орташа биіктігі, жасы және мөлшері көрсетіліп, шаруашылық тұрғыдан бағалы тұқымдардың өміршеңдік өсімі есепке алынады.

4. Назначение деревьев в рубку и их перечет
27. Предварительный отбор деревьев в рубку производится для всех постепенных и выборочных рубок, а также для рубок ухода за лесом (за исключением осветлений, прореживаний и проходных рубок при среднем диаметре древостоев менее 8 см, а по государственным лесовладениям Восточно-Казахстанского региона Восточно-Казахстанской области менее 16 см) и выборочных санитарных рубок (кроме рубки сухостоя в молодняках, разработки бурелома, ветровала, уборки валежных деревьев). Отобранные в рубку деревья отмечаются глубокой затеской на высоте 1,3 м, а с диаметра 8 см и выше (по государственным лесовладениям Восточно-Казахстанского региона Восточно-Казахстанской области с диаметра 16 см и выше), кроме того, клеймятся у корневой шейки.
28. Перечет деревьев производится по породам, категориям технической годности (качества) и ступеням толщины: 4 см - при среднем диаметре древостоя выше 16 см и 2 см - при среднем диаметре древостоя до 16 см.
Диаметр измеряется на высоте 1,3 м. В горных условиях (на склонах) высота 1,3 м устанавливается от поверхности земли при подходе к дереву сбоку (по горизонтали склона). Направление измерений диаметров относительно стран света и направления склона будет случайным.
Перечету подлежат деревья со ступени толщины 8 см, а по государственным лесовладениям Восточно-Казахстанского региона Восточно-Казахстанской области - 16 см.
29. По технической годности (качеству) деревья делятся на три категории:
1) деловые - деревья, у которых общая длина деловых сортиментов в комлевой части ствола составляет 6,5 м и более, а у деревьев высотой более 20 м - не менее одной трети их высоты;
2) полуделовые - деревья с длиной деловых сортиментов в комлевой части ствола от 2 до 6,5 м, а у деревьев высотой более 20 м - от 2 м до одной трети их высоты. При необходимости откомлевки минимальная длина деловых сортиментов не менее 3 м;
3) дровяные - деревья с длиной деловых сортиментов менее 2 м в комлевой части ствола или менее 3 м в нижней половине ствола (с учетом необходимой откомлевки).
5. Таксация лесосек для отпуска древесины с учетом по площади
30. Для сплошнолесосечного способа рубки выбор метода таксации лесосек зависит от площади лесосеки (делянки) и рельефа в соответствии с условиями для выбора метода таксации лесосек, согласно  приложению 6 к настоящей Инструкции.
Таксация саксауловых лесосек производится в соответствии с  пунктом 36 настоящей Инструкции.

4. Ағаштарды кесуге тағайындау және оларды қайта есептеу
27. Ағаштарды кесуге алдын ала іріктеу барлық біртіндеп және іріктеп кесулер үшін, сондай-ақ орманды күтіп-баптау мақсатында кесу (жарықтандыруды, сиретуді және ағаштардың орташа диаметрі 8 см аз, ал Шығыс Қазақстан облысы Шығыс Қазақстан өңірінің мемлекеттік орман иеліктері бойынша 16 см аз өтпелі кесуді қоспағанда) және іріктеп санитарлық кесу (кеуіп қалған жас ағаштарды кесуден, желопырықты, жел сұлатпасын жоюдан, құлаған ағаштарды жинаудан басқа) үшін жүргізіледі. Кесуге іріктеп алынған ағаштарға 1,3 м биіктікте терең белгі салынады, ал диаметрі 8 см және одан да жуан ағаштарда (Шығыс Қазақстан облысы Шығыс Қазақстан өңірінің мемлекеттік орман иеліктері бойынша диаметрі 16 см және одан да жуан ағаштарда) сонымен бірге тамыр мойны таңбаланады.
28. Ағаштарды қайта есептеу тұқымдары, техникалық жарамдылық санаттары (сапасы) және табанының қалыңдығы: ағаштың орташа диаметрі 16 см-ден жуан болғанда - 4 см және ағаштың орташа диаметрі 16 см дейін болғанда - 2 см болатын жағдайларда жүргізіледі.
Диаметр 1,3 м биіктігінде өлшенеді. Тау жағдайында (еңістерде) 1,3 м биіктік ағашқа бүйір жағынан (еңістің көлбеуі бойынша) келген кезде жер бетінен белгіленеді. Диаметрлерді өлшеу бағыты күн көзіне және еңістің бағытына қатысты кездейсоқ болуға тиіс.
Қайта есептеуге табанының қалыңдығы 8 см, ал Шығыс Қазақстан облысы Шығыс Қазақстан өңірінің мемлекеттік орман иеліктері бойынша 16 см ағаштар жатады.
29. Техникалық жарамдылығы (сапасы) бойынша ағаштар үш санатқа бөлінеді:
1) кәделік ағаштар - діңнің тамыртақау бөлігінен алғанда кәделік сортименттердің жалпы ұзындығы 6,5 м және одан да ұзын ағаштар, ал биіктігі 20 м асатын ағаштарда - олардың биіктігінің кемінде үштен бірін құрайтын ағаштар;
2) жартылай кәделік ағаштар - діңнің тамыртақау бөлігінен алғанда кәделік сортименттердің ұзындығы 2 м 6,5 м дейінгі және ағаштар, ал биіктігі 20 м асатын ағаштарда - 2 м олардың биіктігінің үштен біріне дейінгі ағаштар. Тамырын ашу қажет болған жағдайда кәделік сортименттердің ең қысқа ұзындығы кемінде 3 м болуға тиіс;
3) отындық ағаштар - діңнің тамыртақау бөлігінен алғанда кәделік сортименттердің ұзындығы кемінде 2 м немесе діңнің төменгі жартысында кемінде 3 м (тамырын ашу қажеттігін ескергенде) болатын ағаштар.
5. Сүрек босату үшін кеспеағашты алаңын есепке ала отырып бағалау (таксациялау)
30. Кесудің жаппай кеспеағаш тәсілі үшін кеспеағашты бағалау (таксациялау) тәсілі осы Нұсқаулықтың 6-қосымшасында көрсетілген шарттармен кеспеағаштың (мөлдектің) алаңына және рельефке байланысты болады.
Сексеуіл кеспеағаштарын бағалау (таксациялау) осы Нұсқаулықтың 36-тармағына сәйкес жүргізіледі.

31. Сплошной перечет производится на лесосеке, а при наличи двух и более делянок в ней - на каждой делянке отдельно по каждому таксационному выделу в соответствии с пунктом 28 настоящей Инструкции (примерная схема указана в приложении 2 к настоящей Инструкции на схеме 1).
Особенности производства сплошного перечета следующие:
1) сплошной перечет производится путем обмера диаметров мерной вилкой с соответствующими отметками на деревьях затеской на высоте 1,3 м, при этом клеймение деревьев не производится;
2) в пределах выдела, делянки или лесосеки в целом для каждой составляющей породы измеряются высоты растущих деревьев - по три дерева в трех средних ступенях толщины. Если участие породы в составе не превышает трех единиц, то обмеряются пять деревьев этой породы из одной средней ступени толщины;
3) деревья для обмера высот подбираются равномерно по площади выдела (лесосеки). У каждого отобранного дерева измеряется диаметр на высоте 1,3 м с округлением до 1 см и высота - до 0,5 м. Для обмера допускается использовать деревья, срубленные на визирах, если они близки к средним по диаметру и высоте;
4) результаты перечета, обмера высот деревьев, отобранных семенников, учета подроста и молодняка записываются в ведомость перечета деревьев, назначенных в рубку, по форме согласно приложению 7 к настоящей Инструкции.
32. Ленточный перечет производится на лентах, закладываемых вдоль граничных линий и внутренних визиров, проложенных параллельно длинной стороне лесосеки на примере схемы 2 приложения 2 к настоящей Инструкции, а при наличии двух и более делянок в ней - параллельно длинной стороне каждой делянки. В зависимости от формы лесосеки, рельефа местности и особенностей древостоя допускается и иное размещение лент при условии, что они будут охватывать и характеризовать всю лесосеку (делянку).
Особенности производства ленточного перечета следующие:
1) количество лент перечета и их ширина устанавливаются в целом для лесосеки (делянки) в зависимости от ее ширины согласно приложению 8 к настоящей Инструкции;
2) суммарная площадь ленточных перечетов составляет не менее 10 % общей площади лесосеки (делянки);
3) если граничные линии проходят вдоль опушек леса, старых вырубок, широких просек или примыкают к расстроенным древостоям, таксационная характеристика которых отличается от таковой на делянке (выделе), то использование их для закладки лент перечета не допускается и соответственно увеличивается количество или ширина лент на внутренних визирах;

31. Жаппай қайта есептеу кеспеағашта жүргізіледі, ал онда екі және одан да көп мөлдек болған жағдайда - осы Нұсқаулықтың 28-тармағында көзделген тәртіппен әрбір бағалау (таксациялау) телімі бойынша әрбір мөлдекте жеке жүргізіледі (мөлшерлі сұлбасы осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасындағы 1-сұлбада көрсетілген).
Жаппай қайта есептеуді жүргізудің ерекшеліктері мынадай:
1) жаппай қайта есептеу 1,3 м биіктігінде ағаштарға тиісті белгі салып, өлшегіш айырмен диаметрлерін өлшеу арқылы жүргізіледі, бұл жағдайда ағаштарға таңба соғылмайды;
2) телім, мөлдек немесе тұтастай алғанда кеспеағаш шегінде әрбір құраушы тұқым үшін өсіп тұрған ағаштардың - табанының қалыңдығы орташа үш мөлшерде болатын үш ағаштың биіктігі өлшенеді. Егер тұқымның қатысуы құрамда үш өлшемнен аспаса, табанының қалыңдығы орташа бір мөлшерде болатын осы тұқымның бес ағашы өлшенеді;
3) биіктікті өлшеу үшін ағаштар телім (кеспеағаш) алаңы бойынша біркелкі іріктеп алынады. Әрбір іріктеп алынған ағаштың диаметрі 1 см және биіктігі 0,5 м дейін дөңгелектеніп 1,3 м биіктігінде өлшенеді. Егер нысаналарда кесіп алынған ағаштар диаметрі мен биіктігі бойынша орта есеппен алғанда жақын болса, өлшеу үшін осы ағаштар пайдаланылуы мүмкін;
4) қайта есептеудің, ағаштардың, іріктеп алынған тұқымдықтардың биіктігін өлшеудің, өскін мен жас талдарды есепке алудың нәтижелері кесуге тағайындалған ағаштарды қайта есептеу ведомосына осы Нұсқаулықтың 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жазылады.
32. Суыртпақтап қайта есептеу шекаралық сызықтарды және кеспеағаштың ұзын жағына қатар тартылған, ал онда екі және одан да көп мөлдек болған жағдайда - әрбір мөлдектің ұзын жағына қатар тартылған ішкі нысаналар бойымен осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасындағы 2-сұлба мысалында отырғызылған ағаш жалдарында жүргізіледі. Кеспеағаштың нысанына, жергілікті жердің рельефіне және өсіп тұрған ағаштардың ерекшеліктеріне байланысты жолақтар бүкіл кеспеағашты (мөлдекті) қамтитын және сипаттайтын жағдайда оларды басқаша орналастыруға да жол беріледі.
Суыртпақтап қайта есептеу ерекшеліктері мынадай:
1) қайта есептелетін жалдардың саны және жалдардың ені тұтастай алғанда кеспеағаш (мөлдек) үшін оның еніне байланысты осы Нұсқаулықтың 8-қосымшасында көрсетілген шарттарға сәйкес белгіленеді;
2) суыртпақтап қайта есептеудің жиынтық алаңы кеспеағаштың (мөлдектің) жалпы алаңының кемінде 10 % құрауға тиіс;
3) егер шекаралық сызықтар орман пұшпағының, ағаш кесілген ескі жерлердің, кең соқпақтардың бойымен өтсе немесе бағалау (таксациялау) сипаттамасы мөлдектегі (телімдегі) осындай сипаттамадан өзгеше болатын бүлінген ағаштарға жанасса, онда оларды қайта есептеу жалдарын салу үшін пайдалануға жол берілмейді және тиісінше ішкі нысаналарда жалдардың саны немесе ені көбейеді;

4) внутренние визиры располагаются примерно на равном расстоянии от граничных линий. Не допускается разница в расстояниях между визирами более чем на 20 % от среднего расстояния между ними. Внутренние визиры прокладываются четко вешением, затесками на деревьях и промером;
5) правильное определение площади ленточных перечетов – одно из основных условий повышения точности таксации лесосек этим методом. Определение ширины лент перечета визуально не допускается;
6) контрольный промер ширины ленты перечета производится через каждые 20-40 м, в зависимости от просматриваемости древостоя. Границы лент отмечаются затесками на деревьях или вешками по всей длине ленты. Ширина лент отмеряется шестом длиной 2,5 м;
7) на углах лент перечета ставятся колья с указанием номера выдела и длины лент перечета;
8) измерение диаметров и высот деревьев на лентах и характеристика подроста производятся так же, как при сплошном перечете. Ведомость перечета деревьев, назначенных в рубку составляется на каждую делянку, а если она разделена на выделы, то на каждый выдел, по форме согласно приложению 7 к настоящей Инструкции.
6. Таксация лесосек для отпуска древесины
с учетом по числу деревьев и количеству
заготовленных лесоматериалов
33. Для отпуска древесины с учетом по числу деревьев, назначенных в рубку, на лесосеках, отведенных под постепенные и выборочные рубки главного пользования, а также для проведения рубок ухода за лесом и выборочных санитарных рубок, производится предварительная разметка волоков (технологических коридоров), границы которых обозначаются затесками на деревьях, подлежащих вырубке.
34. На волоках установленной ширины производится сплошной перечет деревьев с распределением их по породам и категориям технической годности. Затем производится отбор деревьев в рубку в пасеках с клеймением их у корневой шейки и глубокой затеской на высоте 1,3 м с ведением перечета в таком же порядке. Данные перечета всех намеченных в рубку деревьев и обмера высот модельных деревьев заносятся в Ведомость перечета деревьев, назначенных в рубку.
35. Интенсивность рубки устанавливается в соответствии с правилами рубок леса на участках государственного лесного фонда и определяется соотношением количества назначенной в рубку древесины (на волоках и в пасеках) к общему запасу насаждения до рубки по данным лесоустройства.
36. Для предварительного определения количества подлежащей вырубке древесины при проведении осветлений, прочисток, прореживаний и проходных рубок в случаях, указанных в пункте 27 настоящей Инструкции, а также при рубках главного пользования в саксауловых насаждениях закладываются пробные площади, размер которых в зависимости от степени однородности насаждения допускается колебание от 1 до 3 % площади лесосеки (чем однороднее насаждение, тем меньше процент выборки). При величине лесосеки (делянки) до 5 га закладывается не менее двух пробных площадей, при площади лесосеки (делянки) 6-10 га - не менее трех пробных площадей и свыше 10 га - по одной пробной площади на каждые 10 га с равномерным размещением их по лесосеке (делянке). Пробные площади в натуре обозначаются колышками высотой 0,5 м, которые устанавливаются по углам пробной площади. На колышках делается надпись «СА» (пробная площадь).
На пробной площади производится отбор, рубка деревьев и разработка заготовленной древесины на сортименты. Данные разработки пробной площади переводятся на всю площадь лесосеки (делянки).

4) ішкі нысаналар шекаралық сызықтардан шамамен тең қашықтықта орналасуға тиіс. Нысаналар арасындағы қашықтықтарда олардың арасындағы орташа қашықтықтың 20 пайызынан аспайтын мөлшерде айырмаға жол берілмейді. Ішкі нысаналар міндетті түрде ілу, ағаштарға белгі салу арқылы және өлшегішпен тартылады;
5) суыртпақтап қайта есептеу алаңдарын дұрыс белгілеу кеспеағашты осы әдіспен бағалау(таксациялау)дың дәлме-дәлдігін арттырудың негізгі шарттарының бірі. Жалдардың енін қайта есептеуді көзбен мөлшерлеп анықтауға жол берілмейді;
6) қайта есептелетін жалдың енін бақылап өлшеу өсіп тұрған ағаштардың көрінуіне қарай әрбір 20-40 м сайын жүргізіледі. Жалдардың шекарасы ағаштарға салынатын таңбалармен немесе жалдың бүкіл ұзындығы бойына белгілермен белгіленеді. Жалдың ені ұзындығы 2,5 м сырықпен өлшенуі мүмкін;
7) қайта есептеу жалының бұрыштарына телімнің нөмірі және қайта есептеу жалының ұзындығы көрсетілген қазықтар қағылады;
8) жалдардағы ағаштардың диаметрлері мен биіктіктерін өлшеу және өсу сипаттамасын анықтау жаппай қайта есептеудегі сияқты жүргізіледі. Қайта есептеу ведомосы әрбір мөлдекке жасалады, ал егер ол телімдерге бөлінген болса, онда осы Нұсқаулықтың 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әрбір телімге жасалады.
6. Ағаштар саны мен дайындалған ағаш материалдарының мөлшерін ескере отырып сүрек босату үшін кеспеағаштарды бағалау (таксациялау)
33. Басты мақсатта пайдалану үшін біртіндеп және іріктеп кесуге бөлінген кеспеағаштарда кесуге тағайындалған ағаштар санын ескере отырып сүрек босату үшін, сондай-ақ орманды күтіп-баптау мақсатында кесуді және іріктеп санитарлық кесуді жүргізу үшін шекаралары кесілуге жататын ағаштардағы таңбалармен белгіленетін жолдарға (технологиялық дәліздерге) алдын ала өлшем жасалады.
34. Белгіленген енді жолдардағы ағаштарды тұқымдары және техникалық жарамдылық санаттары бойынша бөліп, оларға жаппай қайта есептеу жүргізіледі. Содан соң соқпақтарда кесуге ағаштар іріктеп алынып, олар тамыр мойнында таңбаланады және 1,3 м биіктігінде терең белгі салынады және қайта есептеу дәл осындай тәртіппен жүргізіледі. Кесуге белгіленген барлық ағаштарды қайта есептеудің және модельді ағаштардың биіктігін өлшеудің деректері кесуге тағайындалған ағаштарды қайта есептеу ведомостқа енгізіледі.
35. Кесудің жиілігі ағаш кесу ережесіне сәйкес белгіленеді және осы орман құрылымы бойынша кесуге дейінгі екпелердің жалпы қорына кесуге тағайындалған сүректің (жолдар мен соқпақтарда) санына ара-қатынасымен айқындалады.
36. 27-тармақта көрсетілген жағдайларда жарықтандыру, тазалау, сирету және өтпелі кесу жүргізу кезінде, сондай-ақ сексеуіл екпелерінде басты мақсатта пайдалану үшін кесу кезінде кесілуге тиіс сүрек мөлшерін алдын ала анықтап алу үшін көлемі екпелердің біртектілік дәрежесіне байланысты кеспеағаш алаңының 1 %-дан 3 %-ға дейін болуы мүмкін (екпелер біртекті болған сайын іріктеу пайызы солғұрлым аз болады) сынақ алаңдары алынады. Екпеағаш (мөлдек) көлемі 5 гектарға дейін болған жағдайда кемінде екі сынақ алаңы, кеспеағаш (мөлдек) көлемі 6-10 гектар болғанда - кемінде үш сынақ алаңы және 10 гектардан астам болған жағдайда - оларды кеспеағаш (мөлдек) бойынша біркелкі орналастырып әрбір 10 гектарға бір сынақ алаңынан алынады. Қал-қалпындағы сынақ алаңдары сынақ алаңының бұрыштарына орнатылатын биіктігі 0,5 м қазықтармен белгіленеді. Қазықтарға «СА» (сынақ алаңы) деген жазба жасалады.
Сынақ алаңында ағаштарды іріктеу, кесу және дайындалған сүректі сортименттерге бөлу жүргізіледі. Сынақ алаңын пысықтау деректері кеспеағаштың (мөлдектің) бүкіл алаңына көшіріледі.

37. Аналогично определяется запас подлежащей вырубке тонкомерной древесины и при других способах рубок, а также при отводе лесосек под постепенные, выборочные рубки и рубки ухода за лесом, когда в рубку назначаются деревья менее 8 см в диаметре.
38. При учете отпускаемой древесины по количеству заготовленных лесоматериалов запас подлежащей заготовке древесины предварительно определяется визуально. В необходимых случаях допускается закладывать пробные площади, охватывающие 3-5 % площади лесосеки (делянки). Данные пробных площадей в последующем переводятся на всю площадь лесосеки (делянки).
Окончательный учет заготовленных лесоматериалов производится по данным фактической заготовки (на лесосеках или нижних складах).
7. Материальная и денежная оценка лесосек
39. Общие указания по оценке лесосек (делянок):
1) при материальной оценке лесосек (делянок) определяется общий запас древесины с распределением его на деловую и дровяную части,
а в необходимых случаях также ликвида из кроны. Деловая древесина распределяется по категориям крупности (крупная, средняя, мелкая). Вычисляется средний объем хлыста;
2) денежная оценка отпускаемой на корню древесины, а также второстепенных древесных ресурсов производится по каждой лесосеке (делянке) на основе действующих базовых ставок платы за древесину, отпускаемую на корню;
3) в ведомости материальной и денежной оценки объемы по ступеням толщины вычисляются с округлением до 0,01 м3, а общие итоги по делянке округляются до 1 м3, денежная оценка древесины производится с точностью до 1 тенге (далее - тг);
4) при материальной оценке лесосек используются сортиментные и товарные таблицы для лесов Казахстана.
40. Особенности обработки материалов сплошного и ленточного перечетов:
1) число деревьев на лесосеке (делянке), по породам, ступеням толщины и категориям технической годности из Ведомости перечета деревьев, назначенных в рубку переписывается в Ведомость материально-денежной оценки лесосеки при сплошном, ленточном перечете по форме согласно приложению 9 к настоящей Инструкции. При этом число полуделовых деревьев распределяется поровну на деловые и дровяные;

37. Кесудің басқа тәсілдерінде де, сондай-ақ кесуге диаметрі кемінде 8 см ағаштар тағайындалатын кеспеағаштарды біртіндеп, іріктеп кесуге және орманды күтіп-баптау мақсатында кесуге іріктеу кезінде кесілуге тиіс жіңішке сүректің қоры дәл осындай тәртіппен айқындалады.
38. Босатылатын сүректі дайындалған ағаш материалдарының мөлшері бойынша есепке алу кезінде дайындалуға тиіс сүректің қоры алдын ала көз мөлшерімен айқындалады. Қажет болған жағдайларда кеспеағаш (мөлдек) алаңының 3-5 % қамтитын сынақ алаңдары алынуы мүмкін. Сынақ алаңдарының деректері кейіннен кеспеағаштың (мөлдектің) бүкіл алаңына көшіріледі.
Дайындалған ағаш материалдарының түпкілікті есебі нақты дайындау деректері бойынша (кеспеағаштарда немесе төменгі қоймаларда) жүргізіледі.
7. Кеспеағаштарды материалдық және ақшалай бағалау (таксациялау)
39. Кеспеағаштарды (мөлдектерді) бағалау (таксациялау) бойынша жалпы нұсқаулар:
1) кеспеағаштарды (мөлдектерді) материалдық бағалау (таксациялау) кезінде сүректің жалпы қоры ол кәделік және отындық бөліктерге, ал қажет болған жағдайларда ұшарбасының жарамды бөлігіне бөлініп айқындалады. Кәделік сүрек ірілік (ірі, орташа, ұсақ) санаттары бойынша бөлінеді. Өрім талдардың орташа көлемі есептеп шығарылады;
2) түбірімен босатылатын сүректі, сондай-ақ арзанқолды сүрек ресурстарын ақшалай бағалау (таксациялау) түбірімен босатылатын сүрек үшін ақының қолданыстағы базалық ставкаларының негізінде әрбір кеспеағаш (мөлдек) бойынша жүргізіледі;
3) материалдық-ақшалай бағалау (таксациялау) ведомосында қалыңдық сатылары бойынша көлемдер 0,01 м кубқа дейін дөңгелектеп есептеледі, ал мөлдек бойынша жалпы қорытындылар 1 м кубқа дейін дөңгелектенеді, сүректі ақшалай бағалау (таксациялау) 1 теңгеге дейін дәлдікпен жүргізіледі;
4) кеспеағаштарды материалдық бағалау (таксациялау) кезінде «Қазақстан ормандарын бағалауға (таксациялауға) арналған нормативтер», 2 бөлім: «Қазақстан ормандарына арналған сортименттік және тауарлық кестелер» анықтамалығында (Қайнар, 1987) жарияланған сортименттік және тауарлық кестелер пайдаланылады.
40. Жаппай және суыртпақтап қайта есептеу материалдарын өңдеудің ерекшеліктері:
1) кесуге тағайындалған ағаштарды қайта есептеу ведомосынан тұқымдары, қалыңдық сатылары және техникалық жарамдылық санаттары бойынша кеспеағаштағы (мөлдектегі) ағаштар саны осы Нұсқаулықтың9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жаппай, суыртпақтап қайта есептеу кезінде Материалдық-ақшалай бағалау (таксациялау) ведомосына көшіріп жазылады. Бұл ретте жартылай кәделік ағаштар саны кәделік және отындық болып тепе-тең бөлінеді;

2) на основании обмеров высот деревьев, приведенных в ведомости перечета, для преобладающей породы вычисляются средние арифметические высоты по каждой ступени толщины, по которой производились замеры, а для остальных составляющих пород - по средней ступени толщины.
По соотношению высот и диаметров с помощью таблиц разрядов высот определяется разряд высоты каждой из измеренных ступеней толщины. Средний разряд по породе устанавливается как среднеарифметический из разрядов по ступеням толщины.
В сложных древостоях, когда перечет деревьев производится по ярусам, разряды высот определяют также по ярусам, а в необходимых случаях - по возрастным поколениям;
3) общий запас, выход деловой древесины в пределах категорий крупности по сортам и сортиментам, дров технологических, дров топливных, отходов, ликвида из кроны определяются по каждой делянке и породе путем перемножения данных сортиментных таблиц соответствующего разряда высот на число деревьев;
4) при обработке материалов ленточного перечета материальная оценка древесины производится так же, как при сплошном перечете. Для перехода от площади перечета к площади лесосеки (делянки) вычисляется переводной коэффициент (с округлением до 0,01 коэффициента), который определяется делением эксплуатационной площади лесосеки (делянки) (без площади семенных куртин и полос) на площадь перечета. Итоги по каждой породе перемножаются на переводной коэффициент и таким образом вычисляются объемы по всем показателям для лесосеки (делянки) в целом. До проведения денежной оценки из объемов по делянке исключается запас оставляемых семенников и деревьев в семенных группах;
5) средний объем хлыста на делянке (при необходимости) вычисляется как частное от деления ликвидного запаса стволовой древесины на число стволов перечета;
6) на лесосеках (делянках), отведенных под не сплошные рубки главного пользования, рубки ухода за лесом и выборочные санитарные рубки, запас выбираемой древесины на делянке (выделе) определяется по данным перечета назначенных в рубку деревьев в соответствии с главой 6 настоящей Инструкции. Дальнейшая обработка материалов производится также, как для сплошного и ленточного перечетов;
7) на лесосеках длительно-постепенных рубок вначале определяется общий запас и его сортиментная структура по ступеням толщины так же, как при ленточном перечете для сплошных рубок. По общему запасу и принятой интенсивности рубки вычисляется объем древесины, подлежащей вырубке, в который включаются деревья высших ступеней толщины. Остальная часть древостоя (более низкие ступени) рубке не подлежит. Полученные на лентах перечета данные об общем запасе, выходе деловой древесины по категориям крупности и дров для деревьев, намеченных в рубку ступеней толщины, переводятся на площадь делянки (выдела).

2) қайта есептеу ведомосында келтірілген ағаштар биіктігін өлшеу негізінде басым тұқым үшін өлшем жасалған қалыңдықтың әрбір сатысы бойынша, ал қалған құраушы тұқымдар үшін - қалыңдықтың орташа сатысы бойынша орташа арифметикалық биіктіктер есептеп шығарылады.
Биіктіктер мен диаметрлердің ара-қатынасы бойынша биіктіктер разрядтары кестелерінің көмегімен өлшенген қалыңдық сатыларының әрқайсысының биіктігі разряды айқындалады. Тұқым бойынша орташа разряд қалыңдық сатылары бойынша разрядтардың орташа арифметикалық разряды ретінде белгіленеді.
Ағаштарды қайта есептеу қабат-қабат бойынша жүргізілетін күрделі ағаш шоғырларында биіктік разрядтары да қабат-қабат бойынша, ал қажет болған жағдайларда - жас өлшемдері бойынша айқындалады;
3) сорттар мен сортименттер бойынша ірілік санаты шегінде кәделік сүректің, технологиялық ағаштардың, отындық ағаштардың, ағаштың ұшар басы қалдықтарының, өтімді бөліктерінің жалпы қоры, өнімі биіктіктердің тиісті разрядының сортименттік кестелерінің деректерін ағаштар санына көбейту арқылы әрбір мөлдек пен тұқым бойынша айқындалады;
4) жалдарды қайта есептеу материалдарын өңдеу кезінде сүректі материалдық бағалау (таксациялау) жаппай қайта есептеу кезіндегі сияқты жүргізіледі. Қайта есептеу алаңынан кеспеағаш (мөлдек) алаңына көшу үшін ауыстыру коэффициенті (0,01-ге дейін дөңгелектеп) есептеледі, ол кеспеағаштың (мөлдектің) пайдалану алаңын (тұқымдық шоқ ағаштар мен белдеулер алаңынсыз) қайта есептеу алаңына бөлу жолымен айқындалады. Әрбір тұқым бойынша қорытындылар аудару коэффициентіне көбейтіледі және осылайша тұтастай алғанда кеспеағаш (мөлдек) үшін барлық көрсеткіштер бойынша көлемдер есептеп шығарылады. Ақшалай бағалау (таксациялау) жүргізілгенге дейін мөлдек бойынша көлемдерден қалдырылатын тұқымдықтар және тұқымдық топтардағы ағаштар қоры алып тасталады;
5) мөлдектегі өрім талдың орташа мөлшері (қажет болған жағдайда) дің сүрегінің өнімді қорын қайта есептеу діңдерінің санына бөлуден жеке қаралатын мөлшер ретінде есептеледі;
6) жаппай емес басты мақсатта пайдалануға кесуге, орманды күтіп-баптау мақсатында кесуге және іріктеп санитарлық кесуге бөлінген кеспеағаштарда (мөлдектерде) мөлдектегі (телімдегі) іріктеп алынатын сүректің қоры 6-бөлімге сәйкес кесуге тағайындалған ағаштарды қайта есептеу деректері бойынша айқындалады. Материалдарды одан әрі өңдеу жаппай және суыртпақтап қайта есептеу сияқты тәртіппен жүргізіледі;
7) біртіндеп ұзақ мерзімді кесу кеспеағаштарында алдымен жаппай кесу үшін жалдарды қайта есептеу кезіндегі сияқты қалыңдық сатылары бойынша жалпы қоры мен оның сортименттік құрылымы айқындалады. Жалпы қоры мен қабылданған кесу жиілігі бойынша кесуге жататын сүрек көлемі есептеп щығарылады, оған қалыңдығы жоғары сатылардағы ағаштар енгізіледі. Сүрекдіңнің қалған бөлігі (неғұрлым төмен сатылары) кесуге жатпайды. Қайта есептеу жалдарында алынған қалыңдық сатылары кесуге белгіленген ағаштар үшін ірілік және отындық ағаш сатылары бойынша кәделік сүректің жалпы қоры, өнімі туралы деректер мөлдек (телім) алаңына аударылады.

8. Требования к точности и контроль качества
работ по отводу и таксации лесосек
41. Контроль качества работ по отводу и таксации лесосек производится как в процессе их выполнения, так и после окончания. В результате контроля устанавливаются:
1) соответствие отведенного лесосечного фонда расчетной лесосеке и установленным объемам отпуска древесины по группам пород, видам пользования и категориям государственного лесного фонда;
2) соблюдение требований правил рубок леса;
3) правильность выбора метода таксации лесосеки (делянки);
4) качество натурных работ и технического оформления материалов отвода;
5) правильность подбора и применения нормативно-справочных материалов (вспомогательных таблиц разрядов высот, сортиментных и товарных таблиц).
42. Проверка работ по отводу и таксации лесосек производится государственным лесовладельцем в присутствии представителя лесничества не менее чем на 5 % лесосек по количеству и 3 % по площади по каждому лесничеству, но не менее чем на двух лесосеках.
По результатам проверки составляется акт проверки отвода и таксации лесосек, по форме согласно приложению 10 к настоящей Инструкции.
Работа признается неудовлетворительной в следующих случаях:
1) отвод лесосек произведен с нарушением правил рубок леса;
2) расхождения данных сплошного или ленточного перечета с данными проверки по общему запасу и запасу деловой древесины на лесосеке превышают 10 %;
3) число визиров меньше, чем предусмотрено настоящей Инструкцией;
4) допущено неправильное определение средних высот и диаметров (с ошибкой 7 % и более), распределение деревьев на категории технической годности (с ошибкой в их числе 12 % и более);
5) оформление отведенных лесосек в натуре неудовлетворительное (неясность границ, отсутствие столбов или надписей на них);
6) при отводе лесосек под несплошные рубки и рубки ухода за лесом:
расхождения запасов выбираемой древесины более 10 %;
неправильный отбор деревьев в рубку (неправильно назначенных и неправильно оставленных) более 10 % случаев к общему числу подлежащих рубке деревьев.
43. В зависимости от результатов проверки государственным лесовладельцем вносятся исправления в материалы по отводу и таксации лесосек или работа выполняется заново.
9. Документация по лесосечному фонду

8. Кеспеағаштар іріктеу мен бағалау (таксациялау) жөніндегі жұмыстардың дәлме-дәлдігіне қойылатын талаптар және сапасын бақылау
41. Кеспеағаштарды іріктеу және бағалау (таксациялау) жөніндегі жұмыстардың сапасын бақылау оларды орындау барысында да, олар аяқталғаннан кейін де жүргізіледі. Бақылау нәтижесінде:
1) іріктелген кеспеағаш қорының есепті кеспеағашқа және тұқымдар топтары, пайдалану түрлері және мемлекеттік орман қорының санаттары бойынша сүрек босатудың белгіленген көлемдеріне сәйкестігі;
2) Орман кесу ережесі талаптарының сақталуы;
3) кеспеағашты (мөлдекті) бағалау (таксациялау) әдісін таңдаудың дұрыстығы;
4) нақты жұмыстардың және іріктеу материалдарын техникалық ресімдеудің сапасы;
5) анықтамалық-нормативтік материалдарды (биіктік разрядтарының қосымша кестелерін, сортименттік және тауарлық кестелерді) таңдау мен қолданудың дұрыстығы анықталады.
42. Кеспеағаштарды іріктеу және бағалау (таксациялау) жөніндегі жұмыстарды тексеруді орманшылық өкілінің қатысуымен мемлекеттік орман иеленуші саны бойынша кеспеағаштардың кемінде 5 % және әрбір орманшылық бойынша 3 %-ында, бірақ кемінде 2 кеспеағашта жүргізеді.
Тексеру нәтижелері бойынша осы Нұсқаулықтың 10-қосымшасынасәйкес нысан бойынша кеспеағаштарды іріктеу мен бағалауды (таксациялауды) тексеру актісі жасалады.
Жұмыс мынадай жағдайларда:
1) кеспеағашты іріктеу Орман кесу Ережесін бұза отырып жүргізілген;
2) жаппай және жалдарды қайта есептеу деректері кеспеағаштағы кәделік сүректің жалпы қоры және қоры бойынша тексеру деректерімен алшақтығы 10 % асып кеткен;
3) нысана саны осы Нұсқаулықта көзделген мөлшерден аз болған;
4) орташа биіктіктер мен диаметрлердің дұрыс айқындалмауына (7 % және одан көп қателікпен), ағаштардың техникалық жарамдылық санатына қате бөлінуіне (олардың санында 12 % және одан да көп қателікпен) жол берілген;
5) іріктелген кеспеағаштарды табиғи күйінде ресімдеу қанағаттанарлықсыз болған (шекаралардың түсініксіздігі, бағандардың немесе оларда жазулардың болмауы);
6) кеспеағаштарды жаппай емес кесуге және орманды күтіп-баптау мақсатында кесуге іріктеу кезінде:
іріктелетін сүректің қоры 10 %-дан астам алшақтықта болған;
ағаштарды кесуге (қате тағайындалған және қате қалдырылған) кесуге жататын ағаштардың жалпы санына 10 %-дан астам мөлшерде дұрыс іріктеп алынбаған жағдайларда қанағаттанарлықсыз деп танылады.
43. Тексеру нәтижелеріне байланысты мемлекеттік орман иеленуші кеспеағаштарды іріктеу және бағалау (таксациялау) бойынша материалдарға түзету енгізеді немесе жұмыс қайтадан орындалады.
9. Кеспеағаш қоры бойынша құжаттама

44. Составленные в соответствии с настоящей Инструкцией полевые абрисы лесосек, ведомости перечета деревьев, обмера высот, учета подроста, а также ведомости материально-денежной оценки хранятся у государственного лесовладельца.
Кроме указанных документов, в двух экземплярах составляются:
1) чертежи лесосек, сброшюрованные в альбомы годичных отводов по видам пользования, из которых один экземпляр хранится в лесничестве, другой у государственного лесовладельца;
2) ведомость очередной годичной лесосеки, по форме согласно приложению 11 к настоящей Инструкции, один экземпляр которой хранится в лесничестве, другой у государственного лесовладельца.
45. Государственный лесовладелец представляет своей вышестоящей организации Сводную ведомость очередной годичной лесосеки, по форме согласно приложению 12 к настоящей Инструкции.
46. На планшеты и в таксационные описания вносятся необходимые изменения и записи в соответствии с Правилами проведения лесоустройства в государственном лесном фонде Республики Казахстан, утвержденных приказом Председателя Комитета лесного и охотничьего хозяйства Республики Казахстан от 5 декабря 2005 года № 268 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4011).
47. Книга расхода леса, по форме согласно приложению 13 к настоящей Инструкции, ведется государственным лесовладельцем, а также в лесничествах.
Приложение 1
к Инструкции по отводу и таксации
лесосек на участках государственного
лесного фонда
форма
План отвода лесосек на 20 ____ год
по ___________________________ лесничеству
Номер
Квар-
тала
Номер
выдела
По
группам
пород
Способ
рубки
Подлежит отводу
Наименование
лесозаготовителя
для которого
отводится
лесосека
площадь
га
запас
общий
в том числе
ликвидный
1
2
3
4
5
6
7
8
Категория государственного лесного фонда __________________
Приложение 2
к Инструкции по отводу и таксации
лесосек на участках государственного
лесного фонда
Приложение 3
к Инструкции по отводу и таксации
лесосек на участках государственного
лесного фонда
Порядок заполнения деляночных
столбов в государственном лесном фонде
Примеры надписи:
для лесосеки:             для делянки:
25-3                      25-8
СР-2004                   СР-2004
2-6,3                     1(3)-1,7
1-я строка - номер квартала и выдела;
2-я строка - вид мероприятия (сплошная рубка) и год рубки;
3-я строка - номер лесосеки и площадь, га (в скобках - номер делянки).
Приняты следующие основные сокращения в наименовании мероприятий:
Сплошные рубки - СР;
Постепенные рубки - ПосР;
Длительно-постепенные рубки - ДПР;
Полосно-постепенные рубки - ППР;
Добровольно-выборочные рубки - ДВР;
Сплошные санитарные рубки - ССР;
Выборочные санитарные рубки - ВСР;
Рубки реконструкции - РР;
Осветления - Ос;
Прочистки - Прч;
Прореживание -Прж;
Проходные рубки - ПрхР;
Прочие рубки - ПчР.
Приложение 4
к Инструкции по отводу и таксации
лесосек на участках государственного
лесного фонда
Техника вычисления площадей выделов и делянок
Вычисление площадей лесосек (делянок) правильной формы (в виде прямоугольника, трапеции и др.) осуществляется общепринятым способом (рис 3).
Рис. 3. Определение площади трапеции и треугольника.
Площадь лесосек (делянок) и выделов неправильной формы вычисляется двумя способами: палеткой в виде сетки квадратов или палеткой с параллельными линиями.

44. Осы Нұсқаулыққа сәйкес жасалған кеспеағаштардың далалық абристері, ағаштарды қайта есептеу, биіктіктерді өлшеу, өскіндерді есепке алу және басқа да ведомостар, материалдық-техникалық бағалау (таксациялау) ведомостары мемлекеттік орман иеленушіде сақталады.
Көрсетілген құжаттардан басқа екі данада мыналар жасалады:
1) пайдалану түрлері бойынша жылдық іріктеу альбомдарына кітапша етіп тігілетін кеспеағаштар сызбалары, олардың бір данасы орманшылықта, екіншісі мемлекеттік орман иеленушіде сақталады;
2) осы Нұсқаулықтың 11-қосымшасына сәйкес нысан бойынша кезекті жылдық кеспеағаштың ведомосы, оның бір данасы орманшылықта, екіншісі мемлекеттік орман иеленушіде сақталады.
45. Мемлекеттік орман иеленуші өзінің жоғары тұрған ұйымына осы Нұсқаулықтың 12-қосымшасына сәйкес Кезекті жылдық кеспеағаштың жиынтық ведомосын береді.
46. Планшеттер мен бағалау (таксациялау) сипаттамаларына Ағымдағы өзгерістерді енгізу жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес орман орналастыру, орман қорының мемлекеттік есебі және мемлекеттік орман кадастры материалдарына қажетті өзгерістер мен жазбалар енгізіледі.
47. Осы Нұсқаулықтың 13-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Орман шығысы кітабын мемлекеттік орман иеленуші жүргізеді, сондай-ақ ол орманшылықтарда жүргізіледі.
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде кеспеағаштар
іріктеу және оларды бағалау
жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
________________ орманшылығы бойынша
20___жылға арналған кеспеағаштар
іріктеу жоспары
Орам нөмірі
Телім нөмірі
Тұқым топтары
Кесу тәсілі
Іріктеуге жатады
Кеспеағаштар іріктеліп отырған ағаш дайындаушының атауы
алаңы, гектар
қор, м3
жалпы
соның ішінде жарамды
1
2
3
4
5
6
7
8
Мемлекеттік орман қорының санаты ___________________________
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде кеспеағаштар
іріктеу және оларды бағалау
жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде кеспеағаштар
іріктеу және оларды бағалау
жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
Мемлекеттік орман қорында кеспе ағашына жазба салу тәртібі
Жазба үлгілері:
кеспеағаштар үшін             мөлдектер үшін
25-3                               25-8
ЖК-2004                            ЖК-2004
2-6,3                              1(3)-1,7
1-ші жол - айналым мен телім нөмірі;
2-ші жол - шара түрі (жаппай кесу) және кесу жылы;
3-ші жол - кеспеағаш нөмірі және алаңы, гектар (жақшада - мөлдек нөмірі).
Шаралар атауларында мынадай негізгі қысқартулар қабылданды:
Жаппай кесулер                         - ЖК
Біртіндеп кесу                         - БК
Біртіндеп екі мәрте кесу               - БЕК
Жолақтап біртіндеп кесу                - ЖБК
Іріктеп ерікті кесу                    - ІЕК
Жаппай санитарлық кесу                 - ЖСК
Іріктеп санитарлық кесу                - ІСК
Қайта жаңартып кесу                    - ҚЖК
Жарықтандыру                           - Жт
Тазарту                                - Тз
Сирету                                 - Ср
Өтпелі кесу                            - Өтк
Басқа мақсатта ағаш кесу               - БмК
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде кеспеағаштар
іріктеу және оларды бағалау
жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
Телімдер мен мөлдектер алқаптарын есептеу техникасы
Дұрыс пішінді (тік үшбұрыш, трапеция және басқалар түрінде) кеспеағаштар (мөлдектер) алқаптарын есептеу жалпы қабылданған тәсілмен жүзеге асырылады (3-сурет).
Дұрыс емес пішінді кеспеағаштар (мөлдектер) мен телімдердің алқабы екі түрлі тәсілмен: квадрат торлар түріндегі палеткамен немесе параллель сызықтары бар палеткамен есептеледі.

При использовании палетки в виде сетки квадратов подсчитывается число квадратов размерами 1 м2 и 1 м2, входящих в границы измеряемого участка. Это число умножается на число га в 1 см2 и 1 м2. Так определяется площадь в га.
Наиболее эффективно использование палетки в виде параллельных линий. Она вычерчивается на кальке или достаточно прозрачной бумаге. Расстояние между линиями палетки 8 мм (рис. 4).
Схема. 4. Схема определения площади участка
неправильнойформы:
1 — средние линии трапеций и треугольников
(линии палетки),
2 — линии условных трапеций и треугольников
(показаны для наглядности),
H — расстояние между средними линиями (шаг
палетки),
L - длина линий палетки, ограниченная
конфигурацией выдела.
Sвыдела =(l1-1+l2-2+l3-3+...+l 9-9) х h
Палетка накладывается на чертеж выдела так, чтобы линии проходили примерно перпендикулярно длинной оси участка. С помощью циркуля-измерителя или линейки определяется длина отрезка каждой линии палетки в пределах участка (число линий в пределах участка не менее пяти). Сумма этих длин отрезков с округлением до 0,1 см умножается на 0,8 см и на число га в 1 квадратный см. Таким образом, получается площадь в га.
Количество га в 1 зависит от масштаба абриса:
масштаб 1:10 000 - в 1 квадратный см – 1 га,
масштаб 1:20 000 - в 1 квадратный см - 4 га,
масштаб 1:25 000 - в 1 квадратный см - 6,25 га.

Квадрат торлар түріндегі палетканы пайдаланғанда өлшеніп отырған учаскенің шекарасына енетін мөлшері 1 см2 және 1 мм2 квадраттар саны есептеледі. Бұл сан 1 см2 және 1 мм2 гектарлар санына көбейтіледі. Алқап гектармен осылай анықталады.
Параллель сызықтар түріндегі палетканы пайдалану неғұрлым тиімді. Ол калькада немесе айтарлықтай тұнық қағазда сызылады. Палетка сызықтары арасындағы қашықтық 8 мм (4-сурет).
4-сұлба. Дұрыс емес пішінді учаскенің алқабын анықтау сұлбасы:
1 — трапециялар мен үшбұрыштардың орта сызықтары (палетка сызықтары),
2 — шартты трапециялар мен үшбұрыштардың сызықтары (көрнекілік үшін көрсетілген),
H — орта сызықтар арасындағы қашықтық (палетка қадамы),
L – телім нобайымен шектелген палетка сызықтарының ұзындығы.
S телім =(11-1 + 12-2 + 13-3 +...+19-9) хh
Палетка телім сызбасына сызықтар учаскенің ұзын білігіне шамамен қатар өтетіндей етіп қойылады. Өлшеуін-циркульдің немесе сызғыштың көмегімен палетканың учаске шегіндегі әрбір сызығы қиындысының ұзындығы анықталады (учаске шегіндегі сызықтардың саны 5-тен кем болмауға тиіс. Қиындылардың осы ұзындықтарының сомасы 0,1-ге дейін дөңгелектеніп, 0,8 ге және гектарлар 1 см2 санына көбейтіледі. Сөйтіп, алқаптың гектары алынады.
Гектар 1 см2 саны абрис масштабына байланысты:
масштаб 1:10 000 - 1 см2 - 1га,
масштаб 1:20 000 - 1 см2- 4 га,
масштаб 1:25 000 - 1 см2- 6,25 га.

11,7
14,0
16,4
18,7
21,1
23,4
Пример. Длина измеренной линии 146 м, угол наклона 20 градусов.
Поправка на линию в 100 м составит 6,0 м
40 м        2,4 м
6 м         0,36 м
146,0 м     8,76 м
Отсюда горизонтальное продолжение линии равняется 146,0 м – 8,8 м +
137,3 м
Приложение 6
к Инструкции по отводу и таксации
лесосек на участках государственного
лесного фонда
Условия для выбора метода таксации лесосек
Метод таксации лесосек
Площадь  лесосеки (делянки) га
Условия применения
Сплошной перечет
До 10 га включительно
Равнинные леса
Ленточный перечет
Более 10 га
Равнинные леса
Сплошной перечет
До 5 га включительно
Горные леса
Ленточный перечет
Более 5 га
Горные леса
Приложение 7
к Инструкции по отводу и таксации
лесосек на участках государственного
лесного фонда
форма
Ведомость перечета деревьев, назначенных в рубку
Государственный лесовладелец ____________________________________,
лесничество ____________________________, категория государственного
лесного фонда ______________________________________, преобладающая
порода _______________________, квартал
№ _____, лесосека № _____, делянка № __________, таксационный выдел
№______, эксплуатационная площадь лесосеки (делянки) _______га. Вид
рубки ___________________, способ рубки ___________________. Перечет:
сплошной, ленточный (нужное подчеркнуть).
№ лент _____, длина лент ______ м, ширина лент ______. Подрост:
состав ________________, количество на 1 га ______ тысяч. шт, средняя
высота подроста_______________ м. Число семенных куртин ______ шт, их
площадь _______ га.
Способ восстановления леса _______________________________
Способ очистки ___________________________________________
Сту-
пень
тол-
щины
см
Число деревьев по породам, штук
Число
единичных и
групповых
семенных
деревьев
(семенников)
по породам
Модельные деревья
для определения
разряда высот
ель*
береза*
по-
рода
диа-
метр с
округ-
лением
до 1
см
высо-
та с
окру-
гле-
нием
до
0,5 м
раз-
ряд
вы-
сот
деловых
полу-
деловых
дро-
вяных
дело-
вых
полу-
деловых
дровяных
ель
бе-
реза
8
12
16
20
и
т.д.
итого
Дата _________________           Перечет произвели _________________
*Графы повторяются столько раз, сколько пород в древостое
Приложение 8
к Инструкции по отводу и таксации
лесосек на участках государственного
лесного фонда
Количество лент перечета и их ширина
Ширина
лесосеки
(делянки), м
Количество лент пересчета
Ширина ленты, м
на граничных
линиях
на внутренних
визирах
на граничных
линиях
на внутренних
визирах
до 100
4
-
10
-
101-200
4
1
10
10
Приложение 9
к Инструкции по отводу и таксации
лесосек на участках государственного
лесного фонда
форма
Ведомость материально-денежной оценки лесосеки
при сплошном, ленточном перечете
Государственный лесовладелец __________________________________,
лесничество ______________________________, категория
государственного лесного фонда __________________________________,
преобладающая порода ______________________, квартал № ___, лесосека
№ _____, делянка № ______, таксационный выдел №______,
эксплуатационная площадь ________ га.
Вид пользования_____________, способ рубки ____________.
Перечет: сплошной, ленточный (нужное подчеркнуть),
переводной коэффициент ___. Подрост: состав __________, общее
количество на 1 га __ тысяч шт, средняя высота подроста ___ м.
Способ очистки _______________________. Способ восстановления леса
__________________________________________.
Обсеменители: число семенников _________ шт, семенных куртин _______
шт, их площадь _____ га.
Удаленность от пункта отгрузки (потребления) древесины ________ км.
Ступень толщины
см
число деревьев
Объем деловых стволов, кубический м
деловая древесина
деловых
дровяных
итого
крупная
средняя
мелкая
итого
Порода ___________
8
12
16
и т.д.
Итого на площади
перечета, м3
Итого на
лесосеке
(делянке)

11,7
14,0
16,4
18,7
21,1
23,4
Мысал. Өлшенген сызықтың ұзындығы 146 м, көлбеу бұрышы 20 градус 100 м сызыққа түзету 6,0 м құрайды.
40 м       2,4 м
6 м        0,36 м
146,0 м    8,76 м
Осыдан келіп сызықтың жазықтық жалғасы 146,0 м - 8,8 м = 137,2 м теңеледі
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде кеспеағаштар
іріктеу және оларды бағалау
жөніндегі нұсқаулыққа
6-қосымша
Кеспеағашты бағалау (таксациялау) әдісін таңдауға арналған шарттар
Кеспеағаштарды бағалау  (таксациялау) әдісі
Кеспеағаш (мөлдек) алаңы, гектар
Қолдану шарттары
Жаппай қайта есептеу
Суыртпақтап есептеу
Жаппай қайта есептеу
Суыртпақтап есептеу
10 гектарға дейін
10 гектардан астам
5 гектарға дейін
5 гектардан астам
Жазықтағы ормандар
Жазықтағы ормандар
Таулы ормандар
Таулы ормандар
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде кеспеағаштар
іріктеу және оларды бағалау
жөніндегі нұсқаулыққа
7-қосымша
Кесуге тағайындалған ағаштарды қайта есептеу ведомосы
Мемлекеттік орман иеленуші _______________________________, _____________________________________ орманшылығы, мемлекеттік орман қорының санаты ________________________________________, басым тұқым ____________________________________, орам № _____, кеспеағаш № _____, мөлдек № __________, бағалау телімі №______, кеспеағаштың (мөлдектің) пайдалану алаңы _______гектар. Кесу түрі ______________________, кесу тәсілі _________________. Қайта есептеу: жаппай, суыртпақтап (керегі сызылсын).
Жалдар № ______, жалдар ұзындығы _______ м, жалдар ені _______. Өскін: құрамы _____________________, 1 гектарға саны _______ мың дана., өскіннің орташа биіктігі_______________ м. Тұқымдық алаңдар саны ______ дана., олардың алаңы _______ гектар.
Орманды қалпына келтіру тәсілі __________________________________. Тазалау тәсілі __________________________________________________
Қалыңдық табаны см
Тұқымдар бойынша, ағаштар саны, дана
Биіктік разрядтарын анықтауға арналған модельдік ағаштар
шырша
қайың
тұқым
1 см дейін дөңгелектенген диаметр
0,5 м дейін дөңгелектенген биіктік
Биіктік разряды
кәделік
жартылай кәделік
отындық
кәделік
жартылай кәделік
отындық
8
12
16
20
т.б.
жиыны
Уақыты _________________          Қайта есептегендер ________________
*Бағандар сүрекдіңде қанша тұқым болса, сонша рет қайталанады
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде кеспеағаштар
іріктеу және оларды бағалау
жөніндегі нұсқаулыққа
8-қосымша
Кесуге арналған ағаштардың қайта есептеу ведомосы
Кеспеағаштың (мөлдектің) ені, м
Қайта есептелетін жалдар саны
Жалдың ені, м
шекаралық сызықтарда
ішкі саналарда
шекаралық сызықтарда
ішкі нысаналарда
100 м дейін 101-200
4
4
-
1
10
10
-
10
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде кеспеағаштар
іріктеу және оларды бағалау
жөніндегі нұсқаулыққа
9-қосымша
Жаппай, жалдық қайта есептеу кезінде кеспеағашты материалдық-ақшалай бағалау ведомосы
Мемлекеттік орман иеленуші _______________________________________, ______________________________ орманшылығы, мемлекеттік орман қорының санаты ____________, басым тұқым _______________,орам № __________, кеспеағаш № _____, мөлдек № ______, бағалау телімі №______, пайдалану алаңы ___________ гектар. Пайдалану түрі _____________, кесу түрі _____________. Қайта есептеу: жаппай, суыртпақтап (керегі сызылсын), аударым коэффициенті ___. Өскін: құрамы __________, 1 гектарға жалпы саны _____ мың дана., өскіннің орта биіктігі _____ м. Тазалау тәсілі _____________. Орманды қалпына келтіру тәсілі ___________________. Тұқымдық ағаштар: тұқымдықтар саны _______дана., тұқымдық алаңдар _______ дана, олардың алаңы ________ гектар. Сүрек жөнелту (тұтыну) пунктінен қашықтығы _______ км.
Қалыңдық табаны см
Ағаштар саны
Кәделік діңдер көлемі, м3
қәделік
отындық
жиыны
Кәделік сүрек
Технологиялық ағаш
ірі
орта
ұсақ
жиыны
Тұқым __________
8
12
16
Тағы басқа
Қайта есептеу алаңында жиыны, м3
Кеспе ағашта (мөлдекте) жиын

Размер платы за 1 м3, тг
Общая Стоимость
Древесины
на делянке, тг
продолжение таблицы
Объем деловых стволов, кубический м
Объем дровяных стволов,
кубический м
Кроме
того,
ликвид из
кроны, м3
дрова
техно-
логи-
ческие
дрова
топлив-
ные
ликвид-
ная
древеси-
на,
итого
отходы
всего
дрова
техноло-
гические
дрова
топлив-
ные
отходы
всего
Разряд высот _________
Дата                                Оценку произвел ________________
Приложение 10
к Инструкции по отводу и таксации
лесосек на участках государственного
лесного фонда
Акт проверки отвода и таксации лесосек
Государственный лесовладелец ______________________________________,
лесничество _______________________________________________________
Проверка произведена (кем) ________________________________________,
в присутствии _____________________________________________________
Квартал № _______, лесосека № _____, делянка № _____, вид пользования
________________, способ рубки__________________________
Качество натурного оформления _____________________________________
Соответствие отвода действующим правилам рубок ____________________
__________________________________________
Замечания: о выборе способа перечета
____________________________________________ о разделении лесосеки
(делянки) на таксационные выделы __________________________ о числе
визиров для таксации _________________________ ________о проценте
площади ленточного перечета _______________________________________
Материальная и денежная оценка ____________________________________
По-
ка-
за-
тели
Пло-
щадь
, га
Общее число
деревьев при
сплошном или
ленточном
перечете, штук
Запас на
лесосеке (делянке), м3
Раз-
мер
пла-
ты,
тг
в
с
е
г
о
в том
числе
всего
в том числе по породам
де-
ло-
вых
дро-
вя-
ных
де-
ло-
вых
Дров
тех-
но-
ло-
ги-
чес-
ких
Дров
топ-
лив-
ных
сосна*
береза*
де-
ло-
воых
дров
тех-
ноло-
ги-
чес-
ких
дров
то-
плив-
ных
де-
ло-
вых
дров
тех-
но-
ло-
ги-
чес-
ких
дров
топ-
лив-
ных
Данные отвода
Данные проверки
Расхождение, % Особые замечания
Графы повторяются столько раз, сколько пород в древостое.
Подписи: ________________________
Приложение 11
к Инструкции по отводу и таксации
лесосек на участках государственного
лесного фонда
Ведомость очередной годичной лесосеки на 20___ год
Область ____________________, государственный лесовладелец
_______________________, лесничество ____________________________
п.п
Но-
мер
ква-
рта-
ла
Номер
лесо-
секи
Но-
мер
де-
лян-
ки
Но-
мер
вы-
дела
Пло-
щадь
,
га.
Вид
по-
ль-
зо-
ва-
ния
Пре-
об-
ла-
да-
ющая
по-
рода
По-
ро-
да
Запас, м3
де-
ло-
вой
дро-
в
тех-
но-
ло-
ги-
чес-
ких
дров
топ-
лив-
ных
и
т
о
г
о
Кро-
ме
того
,
лик-
вида
из
кро-
ны
от-
хо-
ды
в
с
е
г
о
продолжение таблицы
Удален-
ность
лесосе-
ки от
дорог
общего
пользо-
вания,
км.
Размер платы, тг
Подрост
Число
семен-
ников
и дер-
евьев в
семенных
группах
или
куртинах
Пло-
щадь
семе-
нных
кур-
тин
Способ
очис-
тки
Спо-
соб
вос-
ста-
нов-
ления
де-
ло-
вой
дро-
в тех-
ноло-
гичес-
ких
дров
топ-
ливных
ликви-
да из
кроны
и
т
о
г
о
пло-
щадь,
га.
коли-
чество
на 1
га,
штук
Лесничий _____________
Приложение 12
к Инструкции по отводу и таксации
лесосек на участках государственного
лесного фонда
Сводная ведомость отведенных лесосек на 20 ___ год
по государственному лесовладельцу ______
________________________ области
по государственному лесовладельцу ______________________ области
Наимено-
вание
лесни-
чества
Вид
пользования
Преобладающая
порода
Запас, м3
Размер
платы,
тг
дело-
вой
дров
техноло-
гических
дров
топливных
итого
Категория государственного лесного фонда ____________________
Руководитель ______________________
«___ » __________ 20 ____ год
Приложение 13
к Инструкции по отводу и таксации
лесосек на участках государственного
лесного фонда
Книга расхода леса
Область ______________ Государственный лесовладелец ________________,
п/п
Лесни-
чество
Номер
квар-
тала
Номер
лесо-
секи
Номер
деля-
нки
Осно-
вание
к
отпус-
ку
Лесорубочный
билет
Лесо-
загото-
витель
Прео-
блада-
ющая
порода
Порода
Способ
рубки
дата
номер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы
Разрешено к отпуску по лесорубочному
билету (числитель) и фактически
заготовлено (знаменатель)
Так-
совая
сто-
имо-
сть,
тг
Дата
акта
осви-
де-
тель-
ство-
вания
Недо-
руб на
который
предос-
тавлена
отсро-
чка
Остаток
невывезенной
древесины, м3
При-
ме-
ча-
ние
пло-
щадь
, га
масса, м3
де-
ло-
вой
Дров
тех-
ноло-
гиче-
ских
Дров
топ-
лив-
ных
и
т
о
г
о
кроме
того,
лик-
вида
из
кроны
и
хво-
роста
от-
хо-
ды
всего
д
е
л
о
в
о
й
дров
тех-
ноло-
ги-
чес-
ких
дров
топ-
лив-
ных
га
м3
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Категория государственного лесного фонда _______________________
Вид пользования ________________________________________________
Примечание: Книга ведется государственным лесовладельцем по лесосекам (делянкам) каждого года отдельно. Досрочная рубка, а также дополнительный отпуск древесины учитываются в счет лесосечного фонда того года, на который он выделен. Книга заполняется по категориям государственного лесного фонда, а в их пределах – по видам пользования (главное пользование, промежуточное пользование и прочие рубки). Итоги подводятся по годам.
Данные о передаче в рубку недорубов, на которые предоставлена отсрочка, заносятся в книгу расхода леса, при этом против соответствующей записи в примечании указывается дата акта освидетельствования, год недоруба и порядковый номер записи в книге.

1 м3үшін төлем,теңге
Мөлдектегі сүректің жалпы құны, теңге
кестенің жалғасы
Кәделік діңдер көлемі, м3
Ағаш діңдерінің көлемі, м3
Сондай-ақ ұшарбастың өнімді бөлігі, м3
Отындық ағаш
өнімді сүрек, жиыны
қалдықтар
барлығы
Технологиялық ағаш
Отындық ағаш
қалдықтар
барлығы
Биіктік разряды______
Уақыты               Бағалауды жүргізген_______________________
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде кеспеағаштар
іріктеу және оларды бағалау
жөніндегі нұсқаулыққа
10-қосымша
Кеспеағаштарды іріктеу мен бағалауды (таксациялауды) тексеру актісі
Мемлекеттік орман иеленуші __________________________________________ орманшылығы._________________________________________________________
Тексеруді_________________________________________________ қатысуымен жүргізген ___________________________________________
Орам № _______, кеспеағаш № _____, мөлдек № _____, пайдалану түрі ____________, кесу тәсілі_____________________________________
Заттай ресімдеу сапасы_______________________________________________
Іріктеудің қолданыстағы ережесіне сәйкестігі_________________________
Ескертпе: еспеағашты бағалау (таксациялау) телімдеріне бөлу туралы ___________________________ бағалау нысаналарының саны туралы суыртпақтап қайта есептеу алаңының пайызы туралы_____________________
Материалдық және ақшалай бағалау туралы______________________________
Көрсеткіштер
Алаңы, гектар
Жаппай немесе суыртпақтап қайта есептеу кезіндегі ағаштардың жалпы саны, дана
Кеспеағаштағы (мөлдектегі) қор, м3
Төлемақы өлшемі, теңге
барлығы
соның ішінде
барлығы
соның ішінде тұқымдар бойынша
кәделік
ағаштық
кәделік
технологиялық ағаш
отындық ағаш
Қарағай*
Қайың*
кәделік
технологиялық ағаш
Іріктеу деректерә
Тексеру деректері
Алшақтық, %
Ерекше ескертпелер                         Қолдар: __________________
Бағандар сүрекдіңде қанша тұқым болса,
сонша рет қайталанады
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде кеспеағаштар
іріктеу және оларды бағалау
жөніндегі нұсқаулыққа
11-қосымша
Кезекті жылдық кеспеағаштың 20__ жылға арналған ведомосы
Облысы ________________________________________, мемлекеттік орман иеленуші _________________________, ________орманшылығы.
р/с №
орам нөмірі
кеспе ағаш нөмірі
мөлдек нөмірі
телім нөмірі
алаң, гектар
пайдалану түрі
басым тұқым
тұқым
кестенің жалғасы
Қор, м3
кеспе ағаштың жалпы пайдаланатын жолдан қашықтығы
кәделік
технологиалық ағаш
отындық ағаш
жиыны
одан басқа, ұшарбасы өнімі
қалдықтар
барлығы
кестенің жалғасы
Төлемақы мөлшері, теңге
Өскін
тұқымдық топтардағы немесе алаптардағы тұқымдықтар мен ағаштар саны
тұқымдық алаптар алаңы
тазалау тәсілі
қалпына келтіру тәсілі
кәделік
технологиалық ағаш
отындық ағаш
ұшарбас өнімі
жиыны
алаңы, гектар
1 гектарға саны, дана
Орманшы ______________________________________________
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде кеспеағаштар
іріктеу және оларды бағалау
жөніндегі нұсқаулыққа
12-қосымша
Іріктелген кеспеағаштардың 20__ жылға арналған жиынтық ведомосы ____________________________________ облысының __________________________ мемлекеттік орман иеленушісі бойынша
орманшылық атауы
пайдалану түрі
басым тұқым
Қор, м3
Төлемақы мөлшері, теңге
кәделік
технологиялық ағаш
отындық ағаш
жиыны
Мемлекеттік орман қорының санаты _______________________
Басшы ________________________________
20___жылғы «___»_______________
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде кеспеағаштар
іріктеу және оларды бағалау
жөніндегі нұсқаулыққа
13-қосымша
Орман шығысының кітабы
Облысы ______________ Мемлекеттік орман иеленуші __________________
р/с №
орманшылық
орам нөмірі
кеспеағаш нөмірі
мөлдек нөмірі
босатуға негіздеме
Ағаш кесу билеті
ағаш дайындаушы
басым тұқым
уақыты
нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
тұқым
кесу тәсілі
Ағаш кесу билеті бойынша босатуға рұқсат етілді (алымы) және нақты дайындалғаны (бөлгіші)
аланы, гектар
кәделік
технологиялық ағаш
отындық ағаш
жиыны
сондай-ақ ұшарбас пен шөпшек өнімі
қалдықтар
барлығы
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
кестенің жалғасы
бағалау құны, теңге
куәландыру актісінің уақыты
Мерзімі кейінге қалдырылған кесілмеген ағаш
Тасып әкетілмеген сүректің қалдығы, м3
ескертпе
гектар
м3
кәделік
технологиялық ағаш
отындық ағаш
21
22
23
24
25
26
27
28
Мемлекеттік орман қорының санаты ________________________
Пайдалану түрі __________________________________________
Ескертпе: Кітапты мемлекеттік орман иеленуші әрбір жылдың кеспеағаштары бойынша жеке-жеке жүргізеді. Мерзімінен бұрын кесу, сондай-ақ сүректі қосымша босату ол бөлінген жылғы кеспеағаш қоры есебіне ескеріледі. Кітап мемлекеттік орман қорының санаттары бойынша, ал олардың шегінде - пайдалану түрлері (басты мақсатта пайдалану, аралық пайдалану, басқа да кесулер) бойынша толтырылады. Қорытындылары жылдар бойынша шығарылады.
Мерзімі кейінге қалдырылған кесілмеген ағаштарды кесуге беру туралы деректер орман шығысы кітабына енгізіледі, бұл ретте ескертпеде тиісті жазбаға қарсы тұста куәландыру актісінің уақыты, кем кесілген ағаш жылы және кітаптағы жазбаның реттік нөмірі көрсетіледі.

При окончании вывозки оставшейся древесины (графа 25-27) в примечании делаются соответствующие отметки.

Қалған сүректі (25-27-бағандар) тасып әкету кезінде ескертпеде тиісті белгілер қойылады.