Об утверждении Правил оказания специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2010 года № 986. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2010 года № 6711. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 15 сентября 2015 года № 724
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 15.09.2015 № 724.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 6.
В целях реализации Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи.
2. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 881 "Об утверждении Правил оказания специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6025, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 10, 2010 года).
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Тулегалиева А.Г.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    С. Каирбекова
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 20 декабря 2010 года № 986
Правила
оказания специализированной и высокоспециализированной
медицинской помощи
1. Общие положения
1. Настоящие правила определяют порядок оказания населению специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи, а также взаимодействие органов и организаций, ответственных за ее осуществление на различных этапах.

Мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 20 желтоқсандағы № 986 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2010 жылы 29 желтоқсанда № 6711 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 15 қыркүйектегі № 724 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 15.09.2015 № 724 бұйрығымен.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексін іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету ережесі бекітілсін.
2. «Мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 881 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6025 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдардың 2010 жылы № 10 актілер жинағында жарияланған) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті (А.Ғ. Төлеғалиева) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізуді қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.Ә. Байжүнісовке жүктелсін.
6. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                     С. Қайырбекова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 986 бұйрығымен бекітілген
Мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы ереже халыққа мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету тәртібін, сондай-ақ оны әртүрлі кезеңдерде жүзеге асыруға жауапты органдар мен ұйымдардың өзара іс-қимылын айқындайды.

2. Оказание специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи осуществляется в соответствии с видами и объемом, утвержденным приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 796 "Об утверждении видов и объемов медицинской помощи" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5955).
3. В настоящих правилах используются следующие понятия:
специализированная медицинская помощь - медицинская помощь, оказываемая профильными специалистами при заболеваниях, требующих специальных методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации;
высокоспециализированная медицинская помощь (далее - ВСМП) - медицинская помощь, оказываемая профильными специалистами при заболеваниях, требующих использования новейших технологий диагностики, лечения и медицинской реабилитации в медицинских организациях.
2. Порядок оказания специализированной медицинской помощи
4. Специализированная медицинская помощь оказывается многопрофильными организациями здравоохранения в форме консультативно-диагностической, стационарозамещающей или стационарной медицинской помощи.
5. На любом уровне оказания специализированной медицинской помощи при затруднении в идентификации диагноза, а также в случаях нетранспортабельности больного, организуется консилиум с привлечением необходимых специалистов, включая при необходимости консультанта республиканского уровня.
6. Оказание пациенту специализированной медицинской помощи осуществляется с учетом прав пациента на свободный выбор медицинской организации в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и планируемого количества случаев госпитализации.
§ 1. Специализированная медицинская помощь
на амбулаторно-поликлиническом уровне
7. Специализированная медицинская помощь населению на амбулаторно-поликлиническом уровне оказывается амбулаторно-поликлиническими организациями при заболеваниях, требующих специальных методов диагностики и лечения, без круглосуточного наблюдения.
8. Специализированная медицинская помощь на амбулаторно-поликлиническом уровне может быть оказана в форме стационарозамещающей или консультативно-диагностической помощи.
9. При наличии показаний у пациента на стационарное лечение в медицинскую организацию местного уровня, врач амбулаторно-поликлинической организации регистрирует направление в Портале бюро госпитализации в соответствии с Инструкцией по организации плановой госпитализации в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее - Портал бюро госпитализации), утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 июля 2010 года № 492 "Об утверждении Инструкции по организации плановой госпитализации в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи через Портал бюро госпитализации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6380) и выдает его пациенту.

2. Мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету «Медициналық көмектің түрлері мен көлемдерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 26 қарашадағы № 796 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 5955 тіркелген) бекітілген түрлер мен көлемдерге сәйкес жүзеге асырылады.
3. Осы ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
мамандандырылған медициналық көмек – диагностиканың, емдеу мен медициналық оңалтудың арнаулы әдістерін талап ететін аурулар кезінде бейінді мамандар көрсететін медициналық көмек;
жоғары мамандандырылған медициналық көмек (бұдан әрі – ЖММК) – диагностиканың, емдеу мен медициналық оңалтудың ең жаңа технологияларын пайдалануды талап ететін аурулар кезінде медициналық ұйымдарда бейінді мамандар көрсететін медициналық көмек.
2. Мамандандырылған медициналық көмек көрсету тәртібі
4. Мамандандырылған медициналық көмекті бейінді медициналық денсаулық сақтау ұйымдары консультациялық-диагностикалық, стационарды алмастыратын көмек немесе стационарлық медициналық көмек нысанында көрсетеді.
5. Мамандандырылған медициналық көмек көрсетудің кез-келген деңгейінде диагнозды ұқсастандырудағы қиыншылықтар кезінде, сондай-ақ науқас тасымалданбайтын жағдайда қажет болған жағдайда республикалық деңгейдегі консультантты қоса алғанда, қажетті мамандарды тарта отырып, консилиум ұйымдастырылады.
6. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі мен емдеуге жатқызу жағдайларының жоспарланған санының шеңберінде пациенттің медициналық ұйымды еркін таңдауға құқықтарын есепке ала отырып, жүзеге асырылады.
§ 1. Амбулаториялық-емханалық деңгейдегі мамандандырылған медициналық көмек
7. Халыққа амбулаториялық-емханалық деңгейдегі мамандандырылған медициналық көмек тәуліктік бақылаусыз диагностика мен емдеудің арнайы әдістерін талап ететін аурулар кезінде амбулаториялық-емханалық ұйымдар көрсетеді.
8. Амбулаториялық-емханалық деңгейдегі мамандандырылған медициналық көмек стационарды алмастыратын көмек түрінде көрсетілуі мүмкін.
9. Пациенттің жергілікті деңгейдегі медициналық ұйымда стационарлық емдеуге айғақтары болған жағдайда амбулаториялық-емханалық ұйымның дәрігері «Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен тәртіпте Емдеуге жатқызу порталы арқылы тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде стационарға жоспарлы емдеуге жатқызуды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 3 шілдедегі № 492 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 6380 тіркелген) бекітілген денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен тәртіпте Емдеуге жатқызу порталында (бұдан әрі - Емдеуге жатқызу порталы) жолдама тіркеледі және оны пациентке береді.

10. При госпитализации по экстренным показаниям, пациента доставляют в стационар службой скорой медицинской помощи или санитарным автотранспортом амбулаторно-поликлинической организации в сопровождении медицинского работника.
§ 2. Специализированная медицинская помощь
на стационарном уровне
11. Специализированная медицинская помощь населению на стационарном уровне оказывается медицинскими организациями при заболеваниях, требующих специальных методов диагностики и лечения с круглосуточным наблюдением.
12. Специализированная медицинская помощь населению на стационарном уровне оказывается в форме стационарной и стационарозамещающей помощи.
13. При отсутствии положительного лечебного эффекта пациенту, в отношении которого в медицинской организации, оказывающей стационарную помощь, были использованы все имеющиеся специальные методы диагностики и лечения, данный пациент направляется на стационарное лечение в другую медицинскую организацию местного уровня оказывающую специализированную и высокоспециализированную помощь.
14. При отсутствии положительного лечебного эффекта у пациента при оказании специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи в медицинской организации местного уровня, пациент направляется в республиканскую медицинскую организацию, оказывающую специализированную и высокоспециализированную помощь.
15. Направление пациента на госпитализацию в стационар для получения специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи регистрируется в Портале бюро госпитализации.
3. Порядок оказания высокоспециализированной
медицинской помощи
16. ВСМП в форме стационарной помощи оказывается в медицинских организациях как местного, так и республиканского уровней.
ВСМП в форме консультативно-диагностической помощи оказывается на республиканском уровне.
17. Для оказания ВСМП в условиях стационара в медицинских организациях местного уровня специалист медицинской организации, оказывающей амбулаторно-поликлиническую помощь, регистрирует направление в Портале бюро госпитализации и выдает его пациенту. В случае отсутствия возможности оказания ВСМП в медицинских организациях местного уровня специалист медицинской организации, оказывающей амбулаторно-поликлиническую помощь направляет пакет документов пациента на рассмотрение комиссии по высокоспециализированной медицинской помощи органов местного государственного управления областей, города республиканского значения и столицы (далее – комиссия ВСМП) для решения вопроса госпитализации в республиканскую медицинскую организацию.

10. Шұғыл айғақтары бойынша емдеуге жатқызу қажет болған жағдайда пациентті жедел медициналық жәрдем қызметімен немесе амбулаториялық-емханалық ұйымның санитариялық автокөлігімен медицина қызметкерінің алып жүруімен стационарға жеткізіледі.
§ 2. Стационарлық деңгейдегі мамандандырылған медициналық көмек
11. Халыққа стационарлық деңгейдегі мамандандырылған медициналық көмекті тәуліктік бақылаумен диагностикалау мен емдеудің арнайы әдістерін талап ететін аурулар кезінде медициналық ұйымдар көрсетеді.
12. Халыққа стационарлық деңгейде мамандандырылған медициналық көмек стационарлық және стационарды алмастыратын технология түрінде көрсетіледі.
13. Диагностика мен емдеудің барлық әдістерін қолданған стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға қатысты пациентте оң емдеу тиімділігі болмаған жағдайда бұл пациент мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсететін жергілікті деңгейдегі басқа медициналық ұйымға стационарлық емдеуге жіберіледі.
14. Жергілікті медициналық ұйымда мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету кезінде пациентте оң емдеу тиімділігі болмаған жағдайда пациент мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсететін республикалық медициналық ұйымға жіберіледі.
15. Пациентті мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек алу үшін стационарға емдеуге жатқызуға жолдама Емдеуге жатқызу бюросында тіркеледі.
§ 3. Жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету тәртібі
16. Стационарлық көмек нысанындағы ЖММК жергілікті деңгейдегідей республикалық деңгейдегі медициналық ұйымдарда да көрсетіледі.
Консультациялық-диагностикалық көмек нысанындағы ЖММК республикалық деңгейде көрсетіледі.
17. Жергілікті деңгейдегі медициналық ұйымдарда стационар жағдайында ЖММК көрсету үшін амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медициналық ұйымның маманы жолдаманы Емдеуге жатқызу бюросының порталында тіркейді және оны пациентке береді. Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медициналық ұйымның маманы жергілікті деңгейде жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету мүмкіндігі болмаған жағдайда республикалық медициналық ұйымға емдеуге жатқызу мәселесін шешу үшін пациенттің құжаттар пакетін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының жоғары мамандандырылған медициналық көмек жөніндегі комиссияға (бұдан әрі - ЖММК комиссия) қарауға жібереді.

18. При отсутствии положительного лечебного эффекта в лечении пациента находящего на стационарном лечении, в отношении которого были использованы все имеющиеся методы лечения в медицинских организациях местного уровня, оказывающих ВСМП, а в республиканских медицинских организациях могут быть применены высокотехнологичные методы диагностики и лечения, лечащий врач совместно с заведующим отделением либо с заместителем главного врача по лечебной работе, направляет факсимильной связью выписку из медицинской карты стационарного больного на рассмотрение в комиссию ВСМП.
19. Основанием для госпитализации граждан в республиканские медицинские организации для оказания специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи в форме стационарной помощи и направления на ВСМП в форме консультативно-диагностической помощи является решение комиссии ВСМП.
20. На рассмотрение комиссии ВСМП представляются следующие документы:
1) копия документа, удостоверяющего личность пациента;
2) направление специалиста медицинской организации с указанием клинического диагноза пациента;
3) результаты необходимого минимального объема обследования пациента (общий анализ крови, общий анализ мочи, анализ кала на яйца глист, флюорография органов грудной клетки, электрокардиограмма и наличие НВsАg);
4) выписку из амбулаторной карты/истории болезни с указанием клинического диагноза, результатов исследований;
5) результаты лабораторных и инструментальных исследований, подтверждающих клинический диагноз пациента.
Комиссия ВСМП рассматривает пакет документов пациента заочно либо с приглашением пациента на комиссионный осмотр профильными специалистами.
21. Комиссия ВСМП рассматривает представленные документы и определяет обоснованность направления пациента в республиканские медицинские организации для оказания специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи в соответствии с видами и объемом и транспортабельностью пациента.
22. В течение двух рабочих дней с момента поступления документов пациента, комиссией ВСМП принимается протокольное решение.
23. При принятии положительного решения об оказании пациенту специализированной и высокоспециализированной стационарной медицинской помощи в республиканских медицинских организациях, комиссия ВСМП регистрирует направление в Портале бюро госпитализации и передает пакет документов с распечатанным направлением в направившую медицинскую организацию. Медицинская организация, после получения направления на госпитализацию информирует пациента о дате госпитализации.

18. Жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсететін жергілікті деңгейдегі медициналық ұйымдарда емдеудің барлық әдістері бар пайдаланылған стационарлық емдеудегі пациентті емдеуге оң емдік тиімділік болмаған жағдайда, ал республикалық медициналық ұйымдарда диагностика мен емдеудің жоғары технологиялық әдістері қолданылуы мүмкін республикалық медициналық ұйымдарда емдеуші дәрігер бөлімше меңгерушісімен немесе бас дәрігердің емдеу ісі жөніндегі орынбасарымен бірлесіп, өңірлік комиссияның қарауына стационарлық науқастың медициналық картасынан көшірмені факсимальдық байланыс арқылы жібереді.
19. ЖММК комиссияның шешімі стационарлық көмек нысанында мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмекті көрсету үшін азаматтарды республикалық медициналық ұйымдарға емдеуге жатқызудың және консультациялық-диагностикалық көмек нысанындағы ЖММК көрсетуге жіберудің негізі болып табылады.
20. ЖММК комиссияның қарауына мынадай құжаттар ұсынылады:
1) пациенттің жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) пациенттің клиникалық диагнозы көрсете отырып медициналық ұйым маманының жолдамасы;
3) пациентті зерттеп-қараудың ең аз қажетті көлемінің нәтижелері (қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, нәжістің ішекқұрт жұмыртқаларына талдауы, кеуде ағзаларының флюорографиясы, электрокардиограмма және HbsAg болуы);
4) өңірлік деңгейде мүмкін болатын клиникалық диагнозды, зерттеу нәтижелерін көрсете отырып, амбулаториялық картадан/сырқатнамадан көшірме;
5) пациенттің клиникалық диагнозын растайтын зертханалық және аспаптық зерттеулердің нәтижелері.
ЖММК комиссия пациенттің құжаттар пакетін сырттай немесе қажет болған жағдайда пациентті бейінді мамандардың комиссиялық қарауына шақыра отырып, қарауға құқылы.
21. ЖММК комиссиясы ұсынылған құжаттарды қарайды және пациентті түрлері мен көлеміне және пациент тасымалдануына сәйкес мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін республикалық медициналық ұйымдарға жіберудің негізділігін анықтайды.
22. Пациенттің құжаттары келіп түскен сәтінен бастап екі жұмыс күнінің ішінде ЖММК комиссиясы хаттамалық шешім қабылдайды.
23. Республикалық медициналық ұйымдарда пациентке мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмекті көрсету туралы оң шешім қабылдау кезінде ЖММК комиссиясы жолдаманы Емдеуге жатқызу бюросының порталына тіркейді және жіберген медициналық ұйымда басылып шығарылған жолдамамен құжаттардың пакетін береді. Медициналық ұйым емдеуге жатқызуға жолдама алғаннан кейін пациентті емдеуге жатқызу туралы хабарлайды.

24. При принятии решения об отказе в оказании пациенту специализированной и высокоспециализированной стационарной медицинской помощи комиссия ВСМП регистрирует отказ в Портале бюро госпитализации и возвращает пакет документов с приложением мотивированного отказа в направившую медицинскую организацию.
25. При наличии показания для оказания ВСМП в форме консультативно-диагностической помощи на республиканском уровне специалист медицинской организации, оказывающей амбулаторно-поликлиническую помощь, направляет пакет документов пациента на рассмотрение в комиссию ВСМП.
26. При принятии положительного решения об оказании пациенту ВСМП в форме консультативно-диагностической помощи в республиканской медицинской организации, комиссия ВСМП регистрирует направление на Портале бюро госпитализации путем заполнения соответствующих полей электронной формы направления и выдает распечатанное направление с автоматически сформированным кодом в направившую медицинскую организацию. Медицинская организация, после получения направления информирует пациента о дате направления.
27. При принятии решения об отказе в оказании пациенту ВСМП в форме консультативно-диагностической помощи в республиканской медицинской организации комиссия по ВСМП регистрирует отказ в Портале бюро госпитализации, и возвращает пакет документов с приложением мотивированного отказа в направившую медицинскую организацию.
28. В целях защиты прав пациента, развития медицинской науки, республиканская медицинская организация самостоятельно госпитализирует пациента при наличии медицинских показаний в пределах 10 % от планируемого количества случаев госпитализации:
1) социально-незащищенным группам: детям до 18 лет, беременным, участникам Великой Отечественной Войны, инвалидам, многодетным матерям, награжденным подвесками "Алтын Алка", "Кумыс алка", получателям адресной социальной помощи, пенсионерам, больным социально значимыми заболеваниями;
2) при неотложных и экстренных медицинских показаниях;
3) в рамках выполнения научно-технических программ, администрируемых Министерством здравоохранения Республики Казахстан.
При этом, республиканская медицинская организация, при принятии решения о госпитализации пациента для оказания медицинской помощи, регистрирует направление в Портале бюро госпитализации и прилагает его к медицинской карте.
29. Определение потребности населения в ВСМП в разрезе регионов и утверждение предельных объемов высокоспециализированной медицинской помощи по отдельным заболеваниям, осуществляется Экспертным Советом по стандартизации и оценке медицинских технологий, создаваемым уполномоченным органом в области здравоохранения.

24. Пациентке мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдау кезінде ЖММК комиссиясы Емдеуге жатқызу бюросының порталына бас тартуды тіркейді және жіберген медициналық ұйымға дәйекті бас тартуды қоса бере отырып, құжаттардың пакетін қайтарады.
25. Республикалық деңгейде консультациялық-диагностикалық көмек нысанында ЖММК көрсету үшін айғақтары болған жағдайда амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медициналық ұйымның маманы ЖММК комиссиясына қарау үшін пациенттің құжаттарының пакетін жібереді.
26. Пациентке республикалық деңгейде консультациялық-диагностикалық көмек нысанында ЖММК көрсету туралы оң шешім қабылдау кезінде ЖММК комиссиясы жолдаманың электронды үлгісіне тиісті жолдарды толтыру арқылы Емдеуге жатқызу порталына жолдаманы тіркейді және автоматты қалыптасқан емдеуге жатқызу кодымен басылып шыққан жолдаманы жіберген медициналық ұйымға береді. Медициналық ұйым емдеуге жатқызуға жолдама алғаннан кейін медициналық ұйым пациентке жолдаманың күні туралы хабарлайды.
27. Пациентке республикалық медициналық ұйымда консультациялық-диагностикалық көмек нысанында ЖММК көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдау кезінде ЖММК комиссиясы Емдеуге жатқызу бюросының порталында бас тартуды тіркейді және уәждемелі бас тартуды қоса бере отырып, құжаттардың пакетін жіберген медициналық ұйымға қайтарады.
28. Пациенттердің құқықтарын қорғау, медициналық ғылымды дамыту мақсатында республикалық медициналық ұйым пациентті жоғары мамандандырылған көмектің жоспарлы көлемдерінен 10% шекте медициналық айғақтары болған жағдайда мынадай адамдарды өз бетінше емдеуге жатқызады:
1) әлеуметтік қорғалмаған топтарға: 18 жасқа дейінгі балаларды, жүкті әйелдерді, Ұлы Отан соғысына қатысушыларды, мүгедектерді, «Алтын Алқа», «Күміс алқа» алқаларымен марапатталған көп балалы аналарды, атаулы әлеуметтік көмек алушыларды, жасына қарай зейнеткерлерге, әлеуметтік мәні бар науқастарға;
2) шұғыл және жедел медициналық айғақтары кезінде;
3) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі әкімшілеген ғылыми-техникалық бағдарламаларды орындау шеңберінде.
Бұл ретте, республикалық медициналық ұйым медициналық көмек көрсету үшін пациентті емдеуге жатқызу туралы шешім қабылдау кезінде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен тәртіппен Емдеуге жатқызу бюросының порталында жолдаманы тіркейді және оны медициналық картаға қосады.
29. Өңірлердің бөлігіндегі халықтың ЖММК-ге деген қажеттіліктерін анықтауды және жекелеген аурулар бойынша жоғары мамандандырылған медициналық көмектің шекті көлемдерін бекітуді денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган құрған медициналық технологияларды стандарттау мен бағалау жөніндегі Сараптама кеңесі жүзеге асырады.

30. Допуск медицинских организаций к оказанию ВСМП осуществляется в соответствии с критериями, утвержденными уполномоченным органом в области здравоохранения.

30. Медициналық ұйымдардың ЖММК көрсетуіне рұқсат беру денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен өлшемдерге сәйкес жүзеге асырылады.