Об утверждении Правил по учету эксплуатантами несертифицируемых аэродромов (вертодромов), временных аэродромов (вертодромов) и посадочных площадок
Совместный приказ и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 декабря 2010 года № 578 и Министра обороны Республики Казахстан от 3 февраля 2011 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 февраля 2011 года № 6789.
Сноска. Заголовок - в редакции cовместного приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.03.2023 № 179 и и.о. Министра обороны РК от 30.03.2023 № 244 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 67 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула - в редакции cовместного приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.03.2023 № 179 и и.о. Министра обороны РК от 30.03.2023 № 244 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила по учету эксплуатантами несертифицируемых аэродромов (вертодромов), временных аэродромов (вертодромов) и посадочных площадок.
Сноска. Пункт 1 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.03.2023 № 179 и и.о. Министра обороны РК от 30.03.2023 № 244 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Адимолда Р.О.) в установленном порядке обеспечить представление настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Дюсембаева Е.С.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
____________ А. Джаксыбеков
И. о. Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
____________ Д. Кутербеков
М.П.
М.П.
Утверждены
совместным приказом
исполняющего обязанности
Министра транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 23 декабря 2010 года № 578
и приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 3 февраля 2011 года № 55
Правила по учету эксплуатантами несертифицируемых аэродромов (вертодромов), временных аэродромов (вертодромов), посадочных площадок

Пайдаланушылардың сертификатталмайтын әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын), уақытша әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын) және қону алаңдарын есепке алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 желтоқсандағы № 578 және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2011 жылғы 03 ақпандағы № 55 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 25 ақпанда № 6789 тіркелді.
Ескерту. Бірлескен бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.03.2023 № 179 және ҚР Қорғаныс министрінің м.а. 30.03.2023 № 244 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 67-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.03.2023 № 179 және ҚР Қорғаныс министрінің м.а. 30.03.2023 № 244 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Пайдаланушылардың сертификатталмайтын әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын), уақытша әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын) және қону алаңдарын есепке алу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.03.2023 № 179 және ҚР Қорғаныс министрінің м.а. 30.03.2023 № 244 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (Р.Ө. Әдимолда) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне белгіленген тәртіппен ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация вице-министрі Е.С. Дүйсенбаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
________ Ә. Р. Жақсыбеков
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің міндетін атқарушы
______________ Д. Көтербеков
М.О.
М.О.
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникация
министрінің міндетін
атқарушының
2010 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 578
және Қазақстан
Республикасының
Қорғаныс министрінің
2011 жылғы 3 ақпандағы № 55
бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Пайдаланушылардың сертификатталмайтын әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын), уақытша әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын), қону алаңдарын есепке алу қағидалары

Сноска. Правила - в редакции cовместного приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.03.2023 № 179 и и.о. Министра обороны РК от 30.03.2023 № 244 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила по учету эксплуатантами несертифицируемых аэродромов (вертодромов), временных аэродромов (вертодромов) и посадочных площадок (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 67 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и определяют порядок учета эксплуатантами несертифицируемых аэродромов (вертодромов), временных аэродромов (вертодромов) и посадочных площадок.
2. Учет несертифицируемых аэродромов (вертодромов), временных аэродромов (вертодромов) и посадочных площадок возлагается на эксплуатантов или владельцев (собственников) несертифицируемых аэродромов (вертодромов), временных аэродромов (вертодромов) и посадочных площадок.
3. Объектами учета являются несертифицируемые аэродромы (вертодромы), временные аэродромы (вертодромы) и посадочные площадки, специально подготовленные для обеспечения взлета, посадки, руления, стоянки и обслуживания воздушных судов.
Глава 2. Учет эксплуатантами несертифицируемых аэродромов (вертодромов), временных аэродромов (вертодромов) и посадочных площадок
4. Учет эксплуатантами несертифицируемых аэродромов (вертодромов), временных аэродромов (вертодромов) и посадочных площадок осуществляется при наличии:
1) правоустанавливающих документов на несертифицируемые аэродромы (вертодромы), временные аэродромы (вертодромы) и посадочные площадки;
2) идентификационных документов на земельный участок.
5. Учет ведется в отдельном журнале учета несертифицируемых аэродромов (вертодромов), временных аэродромов (вертодромов) и посадочных площадок (далее - Журнал), по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
6. Журнал прошивается и пронумеровывается, о чем в конце Журнала, на оборотной его стороне, делается соответствующая запись и ставится печать эксплуатанта.
Приложение
к Правилам по учету
эксплуатантами несертифицируемых
аэродромов (вертодромов),
временных аэродромов
(вертодромов)
и посадочных площадок
форма
Журнал учета несертифицируемых аэродромов (вертодромов), временных аэродромов (вертодромов) и посадочных площадок
Эксплуатант_____________________________________________________________
Сведения
Данные
1.
Наименование несертифицируемого аэродрома (вертодрома), временного аэродрома (вертодрома) и посадочной площадки
2.
Географические координаты и место расположения несертифицируемого аэродрома (вертодрома), временного аэродрома (вертодрома) и посадочной площадки
3.
Собственник (владелец) несертифицируемого аэродрома (вертодрома), временного аэродрома (вертодрома) и посадочной площадки
4.
Назначение несертифицируемого аэродрома (вертодрома), временного аэродрома (вертодрома) и посадочной площадки
5.
Технические характеристики:
размеры взлетно-посадочной полосы;
тип покрытия взлетно-посадочной полосы;
дата последней проверки технической готовности несертифицируемого аэродрома (вертодрома), временного аэродрома (вертодрома) и посадочной площадки
6.
Оборудование несертифицируемого аэродрома (вертодрома), временного аэродрома (вертодрома) и посадочной площадки посадочными и светотехническими системами (при наличии)
7.
Типы принимаемых воздушных судов

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.03.2023 № 179 және ҚР Қорғаныс министрінің м.а. 30.03.2023 № 244 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Пайдаланушылардың сертификатталмайтын әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын), уақытша әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын) және қону алаңдарын есепке алу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 67-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және пайдаланушылардың сертификатталмайтын әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын), уақытша әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын) және қону алаңдарын есепке алу тәртібін айқындайды
2. Сертификатталмайтын әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын), уақытша әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын) және қону алаңдарын есепке алу сертификатталмайтын әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын), уақытша әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын) және қону алаңдарын пайдаланушыларға немесе иелеріне (меншік иелеріне) жүктеледі.
3. Есепке алу объектілері әуе кемелерінің ұшуын, қонуын, рульдеуін, тұрағын және қызмет көрсетуін қамтамасыз ету үшін арнайы дайындалған сертификатталмайтын әуеайлақтар (тікұшақ айлақтары), уақытша әуеайлақтар (тікұшақ айлақтары) және қону алаңдары болып табылады.
2-тарау. Пайдаланушылардың сертификатталмайтын әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын), уақытша әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын) және қону алаңдарын есепке алуы
4. Пайдаланушылар сертификатталмайтын әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын), уақытша әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын) және қону алаңдарын есепке алуды:
1) сертификатталмайтын әуеайлақтарға (тікұшақ айлақтарына), уақытша әуеайлақтарға (тікұшақ айлақтарына) және қону алаңдарына құқық белгілейтін құжаттар;
2) жер учаскесіне сәйкестендіру құжаттары болған кезде жүзеге асырады.
5. Есепке алу сертификатталмайтын әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын), уақытша әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын) және қону алаңдарын жеке есепке алу журналында (бұдан әрі - Журнал) жүргізіледі, осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
6. Журнал тігіледі және нөмірленеді, бұл туралы Журналдың соңғы бетінің артқы жағында тиісті жазу жазылады және пайдаланушының мөрі қойылады.
Пайдаланушылардың
сертификатталмайтын
әуеайлақтарды (тікұшақ
айлақтарын),
уақытша әуеайлақтарды
(тікұшақ
айлақтарын) және қону
алаңдарын
есепке алу қағидаларына
қосымша
нысан
Сертификатталмайтын әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын), уақытша әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын) және қону алаңдарын есепке алу журналы
Пайдаланушы __________________________________________________________________
Мәліметтер Деректер
1.
Сертификатталатын әуеайлақтың (тікұшақ айлағының), уақытша әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) және қону алаңының атауы
2.
Сертификатталмайтын әуеайлақтың (тікұшақ айлағының), уақытша әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) және қону алаңының географиялық координаттары және орналасқан жері
3.
Сертификатталмайтын әуеайлақтың (тікұшақ айлағының), уақытша әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) және қону алаңының меншік иесі (иесі)
4.
Сертификатталмайтын әуеайлақтың (тікұшақ айлағының), уақытша әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) және қону алаңының мақсаты
5.
Техникалық сипаттамалары:
ұшу-қону жолағының өлшемдері;
ұшу-қону жолағының жабын түрі;
сертификатталмайтын әуеайлақтың (тікұшақ айлағының), уақытша әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) және қону алаңының техникалық дайындығы тексерілген соңғы күн
6.
Сертификатталмайтын әуеайлақтың (тікұшақ айлағының), уақытша әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) және қону алаңының қону және жарық-техникалық жүйелерімен (бар болған жағдайда) жабдықталуы
7.
Қабылданатын әуе кемелерінің түрлері