Об утверждении Инструкции по производству судебно-наркологической экспертизы
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 марта 2010 года № 165. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 марта 2010 года № 6142. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 24 февраля 2016 года № 94
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 24.02.2016  № 94(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 января 2010 года "О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по производству судебно-наркологической экспертизы.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Нургазиев К.С.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 декабря 2009 года № 808 "Об утверждении Правил признания лица больным алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5952) следующее изменение:
в Правилах признания лица больным алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией, утвержденных указанным приказом:
четвертый абзац пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Судебно-наркологические эксперты при производстве судебно-наркологической экспертизы устанавливают наркологический диагноз и признают лицо больным алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией.".
5. Признать утратившим силу приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 августа 2004 года № 618 "Об утверждении Правил организации и проведения судебно-наркологической экспертизы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3044, опубликованный в газете "Юридическая газета" 24 августа 2005 года № 155).
6. Контроль над исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Биртанова Е.А.
7. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Ж. Доскалиев
Утверждена
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 12 марта 2010 года № 165
Инструкция по производству судебно-наркологической экспертизы
Глава 1. Общие положения

Сот-наркологиялық сараптаманы ұйымдастыру және өндіру Нұсқаулығын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 12 наурыздағы № 165 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 29 наурызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6142 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2016 жылғы 24 ақпандағы № 94 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 24.02.2016 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 20 қаңтардағы № 240-IV Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сот-наркологиялық сараптаманы ұйымдастыру және өндіру нұсқаулығы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті (Қ.С.Нұргазиев) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б.Бисмильдин) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. «Тұлғаны алкоголизммен, наркоманиямен және токсикоманиямен ауырады деп тану ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 1 желтоқсандағы № 808 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің Мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 5952 тіркелген) мына өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тұлғаны алкоголизммен, наркоманиямен және токсикоманиямен ауырады деп тану ережесінде:
2-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Сот-наркологиялық сарапшылары сот-наркологиялық сараптаманы өндіру кезінде наркологиялық диагнозды белгілейді және тұлғаны алкоголизммен, наркоманиямен және токсикоманиямен ауырады деп таниды.».
5. «Сот-наркологиялық сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2004 жылғы 16 тамыздағы № 618 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Нормативтік құқықтық актілердің Мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 3044 тіркелген, 2005 жылғы 24 тамыздағы № 155 «Юридическая газета» газетінде жарияланған).
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау вице-министрі Е.А.Біртановқа жүктелсін.
7. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күнінен он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                         Ж. Досқалиев
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2010 жылғы 12 наурыздағы
№ 165 бұйрығымен бекітілді
Сот-наркологиялық сараптамалар өндіру жөніндегі нұсқаулық 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан, Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан, Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Законом Республики Казахстан "О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон) и определяет организационные основы производства судебно-наркологической экспертизы в Республике Казахстан.
2. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
1) органы судебно-наркологической экспертизы - специализированные наркологические организации местных органов государственного управления здравоохранения, к функциям которых отнесено производство судебно-наркологических экспертиз в порядке, установленном Законом;
2) руководитель органа судебно-наркологической экспертизы - лицо, осуществляющее руководство судебно-экспертной деятельностью органа судебно-наркологической экспертизы (первый руководитель органа судебно-наркологической экспертизы);
3) судебно-наркологический эксперт - лицо, соответствующее требованиям Закона, которому органом (лицом), ведущим уголовный процесс, судом либо органом (должностным лицом), уполномоченным рассматривать дела об административных правонарушениях, в порядке, установленным Законом, поручено производство судебно-наркологической экспертизы;
4) судебно-наркологическая экспертиза - исследование материалов уголовного, гражданского дела или дела об административном правонарушении, проводимое на основе специальных научных знаний в области наркологии в целях установления обстоятельств, имеющих значение для его разрешения.
3. Основными задачами судебно-наркологической экспертизы являются:
1) по уголовным делам - исследование объектов, проводимое судебно-наркологическими экспертами на основе специальных научных знаний, имеющих значение для уголовного дела;
2) по гражданским делам - исследование объектов, проводимое судебно-наркологическими экспертами на основе специальных научных знаний, имеющих значение для гражданского дела;
3) по делам об административных правонарушениях - исследование объектов, проводимое судебно-наркологическими экспертами на основе специальных научных знаний, имеющих значение по делам об административных правонарушениях.
4. Руководитель органа судебно-наркологической экспертизы при проведении судебно-наркологической экспертизы на предмет применения принудительных мер медицинского характера привлекает врачей других профилей.

1. Осы нұсқаулық «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының кодексіне, Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процессуальдықАзаматтық процессуалды кодексіне,   «Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы» Қазақстан Республикасының кодексіне,  «Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы» (бұдан әрі - Заң) Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасындағы сот-наркологиялық сараптаманы ұйымдастыру негіздерін, өндіріс тәртібін анықтайды.
2. Осы нұсқаулықты мына ұғымдар пайдаланылады:
1) сот-наркологиялық сараптама органдары - денсаулық сақтау мемлекеттік басқармасының жергілікті органдарының мамандандырылған наркологиялық медициналық ұйымдары, олардың міндетіне Заңнамамен белгілеген тәртіптен сот-наркологиялық сараптаманы өндіру жатқызылады;
2) сот-наркологиялық сараптамасы органының басшысы - сот-наркологиялық сараптама органының сот-сараптамалық қызметіне басшылық жүргізуші тұлға (наркологиялық ұйымның бірінші басшысы);
3) сот-наркологиялық сарапшы – Қылмыстық процесті жүргізуші орган (тұлға), сот немесе заңнама белгілеген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті орган (лауазымды тұлға) сот-наркологиялық сараптаманы өндіруді тапсырған заң талаптарына сәйкес келетін тұлға;
4) сот-наркологиялық сараптама – қылмыстық, азаматтық істер материалдарын, наркология саласындағы арнайы білімдер негізінде жүргізілетін әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді оны шешу үшін маңызы бар жағдайларды белгілеу мақсатында зерттеу.
3. Сот-наркологиялық сараптаманың негізгі міндеттері:
1) азаматтық істер бойынша - арнайы білімдер негізінде сот-наркологиялық сарапшылары жүргізетін, азаматтық іс үшін маңызы бар объектілерді зерттеу;
2) әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша - арнайы білімдер негізінде сот-наркологиялық сарапшылары жүргізетін, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер үшін маңызы бар объектілерді зерттеу;
3) қылмыстық істер бойынша – арнайы білімдер негізінде сот-наркологиялық сарапшылары жүргізетін, қылмыстық іс үшін маңызы бар объектілерді зерттеу;
4. Сот-наркологиялық сараптама органы басшысының медициналық сипаттағы мәжбүрлік шараларды қолдану үшін сот-наркологиялық сараптама жүргізу кезінде осы нұсқаулыққа 1-қосымшада көзделген психоактивті заттарға тәуелділікті емдеу түріндегі медициналық сипаттағы мәжбүрлі шараларын қолдану үшін мүлдем қолдануға болмайтын денсаулық күйін анықтау үшін басқа бейінді дәрігерлерді тартуға құқығы бар.
5. Сот-наркологиялық сараптамалар саны жылына 1000-нан асатын болса, сот-наркологиялық сарапшының және медициналық тіркеушінің бір лауазымы қосымша енгізіледі.

Глава 2. Производство судебно-наркологической экспертизы
5. Основанием для производства судебно-наркологической экспертизы служат постановление, определение о назначении судебно-наркологической экспертизы органа, ведущего уголовный процесс, суда, органа (должностного лица), в производстве которого находится уголовное, гражданское дело, или дело об административном правонарушении, вынесенное в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
6. Материалы уголовных, гражданских и административных дел, в период производства судебно-наркологической экспертизы хранятся в сейфах, установленных в помещениях органа судебно-наркологической экспертизы, оборудованных сигнализацией.
7. Во время производства судебно-наркологической экспертизы судебно-наркологические эксперты заполняют журнал регистрации по форме, согласно приложению 1 к настоящей Инструкции, в который заносятся данные о лице, прошедшем судебно-наркологическую экспертизу и выводах экспертизы.
8. Медицинская документация, заключения экспертов, журналы регистрации производства судебно-наркологической экспертизы, отчеты о деятельности судебно-наркологических экспертов, переписка с судебно-следственными органами на период экспертизы выделяются в особое делопроизводство.
9. Судебно-наркологическая экспертиза в отношении лиц, содержащихся под стражей, проводится в местах нахождения указанных лиц (следственные изоляторы, изоляторы временного содержания).
10. Судебно-наркологическая экспертиза проводится в органах судебно-наркологической экспертизы в амбулаторных условиях.
11. В случаях, если судебно-наркологические эксперты не могут ответить на поставленные вопросы, вследствие необходимости более длительного и детального наблюдения, ими даются рекомендации о производстве судебно-наркологической экспертизы в стационарных условиях. При этом судебно-наркологическими экспертами составляется документ - сообщение о невозможности дать заключение по форме согласно приложению 3.
12. Заключение судебно-наркологических экспертов, либо сообщение о невозможности дать заключение направляется (выдается) органу (лицу), назначившему судебную экспертизу, в течение трех суток после их составления.
13. При выявлении в процессе производства судебно-наркологической экспертизы данных о наличии психических заболеваний, судебно-наркологический эксперт наряду с ответом на поставленные вопросы, указывает в заключении о производстве судебно-наркологической экспертизы.
Глава 3. Субъекты судебно-наркологической
экспертной деятельности
14. К субъектам, судебно-наркологической деятельности относятся:
руководитель органа судебно-наркологической экспертизы;
ведущий судебно-наркологический эксперт, при производстве комиссионной судебно-наркологической экспертизы;
судебно-наркологический эксперт, либо физическое лицо, осуществляющее деятельность по производству судебно-наркологической экспертизы на основании лицензии.

2-тарау. Сот-наркологиялық сараптама жүргізу
6. Сот-наркологиялық сараптама жүргізуге негізі болып қылмыстық істі жүргізуші органның, Қазақстан Республикасы заңнамасы белгілеген тәртіппен шығарылған қылмыстық, азаматтық немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс сараптамасын өндіруші органның (лауазымды тұлғаның), соттың сот-наркологиялық сараптаманы тағайындауы туралы қаулысы, анықтамасы қызмет етеді.
7. Сот-наркологиялық сараптаманы өндіру кезінде қылмыстық, азаматтық және әкімшілік істердің материалдары сот-наркологиялық сараптама органының жайларында орнатылған сигнал берумен жабдықталған сейфтерде сақталады.
8. Сот-наркологиялық сараптаманы өндіру кезінде сот-наркологиялық сарапшылары осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес тіркеу журналын толтырады, оған сот-наркологиялық сараптамадан өткен тұлға және сараптама қорытындылары туралы мәліметтер енгізіледі.
9. Медициналық құжаттама, сарапшылардың қорытындылары, сот-наркологиялық сараптаманы өндіруді тіркеу журналдары, сот-наркологиялық сарапшылары қызметі туралы есептер, сот-тергеу органдарымен хат алмасу сараптама кезінде ерекше іс жүргізу қызметіне бөлініп шығады.
10. Тұтқындағы тұлғаларға қатысты сот-наркологиялық сараптама көрсетілген тұлғалардың болған орындарында жүргізіледі (тергеу изоляторы, уақытша ұстау изоляторы). Қажетті жай және сот-наркологиялық сарапшылардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуді изолятор әкімдігі жүзеге асырады.
11. Қорытынды беру мүмкін еместігі туралы сот-наркологиялық сарапшылардың қорытындысы немесе хабарламасы сот сараптамасын тағайындаған органға (тұлғаға) олар дайындалғаннан кейін үш күн ішінде жіберіледі (беріледі).
12. Сот-наркологиялық сарапшысын амбулаториялық жағдайларда жүргізіледі және одан көп бар болса, мәжбүрлеп емдеуге кеңес берілмейді.
13. Сот-наркологиялық сараптаманы жүргізу үдерісінде психикалық аурулардың бар болуы туралы мәліметтер анықталған кезде, сот-наркологиялық сарапшы қойылған сұраққа жауап берумен қатар сот-психиатриялық сараптаманы өндіру туралы қорытындыда көрсетуі және ұсыныс беруі тиіс.
3-тарау. Сот-наркологиялық сараптама қызметінің субъектілері
14. Сот-наркологиялық сараптама қызметінің субъектілеріне:
сот-наркологиялық сараптама органының басшысы;
комиссиялық сот-наркологиялық сараптаманы өндіру кезінде жетекші сот-наркологиялық сарапшысы;
сот-наркологиялық сарапшы не лицензия негізінде сот-наркологиялық сараптаманы өндіру бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға жатады.

Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.01.2014 № 54 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
15. Для оптимизации производства судебно-наркологической экспертизы руководителем органа судебно-наркологической экспертизы производится функциональное разграничение обязанностей между всеми членами каждой комиссионной экспертизы.
Глава 4. Сроки производства судебно-наркологической экспертизы
16. Срок производства судебно-наркологической экспертизы исчисляется со дня принятия к производству постановления, определения о назначении судебно-наркологической экспертизы с объектами исследования. Срок производства судебно-наркологической экспертизы не должен превышать тридцать суток.
17. Срок выдачи заключения при ведении дел по упрощенному досудебному производству не должен превышать трех дней, при условии предоставления объекта для производства судебно-наркологической экспертизы.
По делам упрощенного досудебного производства, когда состояние науки и экспертной практики не позволяют ответить на вопросы, поставленные перед судебно-наркологическими экспертами, в течение одних суток составляется мотивированное сообщение о невозможности дать заключение в указанный срок.
18. Приостановление производства судебно-наркологической экспертизы производится путем направления сообщения органу, назначившему экспертизу, о приостановлении срока производства судебно-наркологической экспертизы по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
19. В случае необходимости изучения дополнительных материалов, необходимых для дачи заключения, судебно-наркологические эксперты, направляют письменное ходатайство о предоставлении дополнительных материалов в течение семи суток, а по делам упрощенного досудебного производства - не более двух суток по форме, согласно приложению 3 к настоящей Инструкции, органу (лицу), назначившему судебно-наркологическую экспертизу.
20. В сложных случаях (при выявлении противоречивых данных клинических, лабораторных, инструментальных методов исследований в отношении лица, направленного на судебно-наркологическую экспертизу) проводится комиссионная или комплексная судебно-наркологическая экспертиза в стационарных условиях.
Глава 5. Структура и содержание заключения эксперта
21. По результатам исследований судебно-наркологические эксперты составляют письменное заключение эксперта по форме, согласно приложению 4 к настоящей Инструкции, удостоверяют их своими личными подписями и личными печатями.
В случае производства судебно-наркологической экспертизы органом судебно-наркологической экспертизы подписи судебно-наркологических экспертов заверяются печатью указанного органа.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.01.2014 № 54 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
15. Сот-наркологиялық сараптаманы өндіруді оңтайландыру үшін сот-наркологиялық сараптама органының басшысы әрбір комиссиялық сараптама мүшелерінің арасындағы функциональды міндеттерін шектеуді жүргізеді.
4-тарау. Сот-наркологиялық сараптаманы өндіру мерзімі
16. Сот-наркологиялық сараптаманы өндіру мерзімі барлық қажетті іс материалдары және тексеру объектілерімен сот-наркологиялық сараптаманы тағайындау туралы қаулыны, анықтаманы өндіруге қабылдаған күннен бастап есептеледі. Сот-наркологиялық сараптаманы өндіру мерзімі отыз тәуліктен аспауы тиіс.
17. Жеңілдетілген сотқа дейінгі өндіріс бойынша істі жүргізу кезінде қорытынды беру мерзімі сот-наркологиялық сараптаманы өндіру үшін қажетті объектіні берудің жеткіліктілігі жағдайында үш күннен аспауы тиіс.
Жеңілдетілген сотқа дейінгі өндіріс істері бойынша, ғылым және сараптама практикасының жағдайы сот-наркологиялық сарапшылардың алдына қойылған сұрақтарға жауап беруін мүмкіндік бермесе, бір тәулік ішінде көрсетілген мерзімде қорытынды беру мүмкін еместігі туралы дәлелденген хабар беріледі.
18. Сот-наркологиялық сараптаманы өндіруді тоқтата тұру осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес сот-наркологиялық сараптаманы өндіру мерзімін тоқтата тұру туралы сараптама тағайындаған органға хабар жіберуі арқылы жүргізіледі.
19. Сот-наркологиялық сарапшы қорытынды беруге қажетті қосымша материалдарды беру қажеттілгі жағдайында, сот-наркологиялық сарапшылары жеті тәуліктен аспаған уақыт ішінде қосымша материалдар беру туралы жазбаша өтініш жолдайды, ал жеңілдетілген сотқа дейінгі өндіріс істері бойынша – сот-наркологиялық сараптаманы тағайындаған органға (тұлғаға) осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысанда екі тәуліктен аспайтын уақыт ішінде жіберіледі.
20. Күрделі жағдайларда (сот-наркологиялық сараптамаға жіберілген тұлғаға қатысты тексерудің клиникалық, зертханалық, аспаптық әдістері мәліметтерінде қайшылықтар анықталған кезде) стационарлық жағдайларда комиссиялық немесе кешендік сот-наркологиялық сараптама жүргізіледі.
5-тарау. Сарапшы қорытындысының құрылымы және мазмұны
21. Сот–наркологиялық сараптама зерттеулерінің нәтижелері бойынша осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сарапшының жазбаша қорытындысы жасалады, оны өздерінің жеке қолдарымен және жеке мөрлерімен куәландырады.
Сот-наркологиялық сараптаманы сот-наркологиялық сараптама органы өндірген жағдайда сот-наркологиялық сарапшылардың қолы, көрсетілген органның мөрімен расталады.

Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.01.2014 № 54 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
22. В заключении должны быть указаны: дата его оформления, сроки и место производства судебно-наркологической экспертизы; основания производства судебно-наркологической экспертизы; сведения об органе (лице), назначившем судебно-наркологическую экспертизу; сведения об органе судебно-наркологической экспертизы и судебно-наркологических экспертах, которым поручено производство судебно-наркологической экспертизы (фамилия, имя, отчество, образование, экспертная специальность, стаж работы по специальности, ученая степень и ученое звание, занимаемая должность); отметка, удостоверенная подписью судебно-наркологических экспертов о том, что они предупреждены об уголовной ответственности за дачу заведомо ложного заключения; вопросы, поставленные на разрешение судебно-психиатрических экспертов; содержание и результаты исследований с указанием использованных методик; оценка результатов проведенных исследований, обоснование и формулировка выводов по поставленным перед судебно-наркологическими экспертами вопросам.
23. Заключение экспертов должно быть основано:
1) на данных, полученных в процессе клинического исследования;
2) на сведениях, содержащихся в материалах дела, где имеются характеризующие сведения о лице, подлежащем судебно-наркологической экспертизе (с указанием страницы дела); необходимые материалы: справка-требования о предыдущих судимостях, копии предыдущих приговоров по привлечению к уголовной ответственности, характеристики участковых инспекторов, родственников;
3) на медицинских документациях, полученных из психиатрических, наркологических организаций;
4) на результатах инструментальных и лабораторных методах исследований.
24. Анамнестические сведения должны собираться в хронологической последовательности от прошлого к настоящему, соответствующим основным этапам развития заболевания.
25. Анамнестические сведения должны содержать:
1) сведения о раннем развитии;
2) сведения о наследственной отягощенности психическими, наркологическими расстройствами;
3) сведения о полученном образовании;
4) сведения о трудовой деятельности, о воинской службе;
5) выявление личностных особенностей до заболевания и характерологических изменений, которые произошли за время болезни;
6) выявление перенесенных соматических заболеваниях, травмах и последствиях;
7) сведения о привлечении к административной и уголовной ответственности;

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.01.2014 № 54 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
22. Қорытындыда мыналар көрсетілуі тиіс: оны ресімдеу күні, сот-наркологиялық сараптаманы өндіру мерзімі және орны; сот-наркологиялық сараптаманы өндіру негізі; сот-наркологиялық сараптаманы тағайындаған орган (тұлға) туралы мліметтер; сот-наркологиялық сараптама органы және сот-наркологиялық сараптаманы өндіру тапсырылған сот-наркологиялық сарапшылар туралы мәліметтер тапсырылған (тегі, аты, әкесінің аты, білімі, сарапшалақ мамандығы, мамандығы бойынша жұмыс өтілі, ғылыми дәрежесі және ғылыми атағы, атқаратын қызметі); біле тұра жалған қорытынды бергені үшін қылмыстық жауапкершілікке тартылуы туралы ескертілгені жөнінде сот-наркологиялық сарапшының (сарапшылардың) қолымен куәландырылған белгі; сот-психиатриялық сарапшының (сарапшылардың) шешуіне қойылған сұрақтар; пайдаланылған әдістемелер көрсетілген тексерулердің мазмұны және нәтижелері; жүргізілген тексерулер нәтижелерін бағалау, сот-наркологиялық сарапшылардың алдына қойылған сұрақтары бойынша қорытындыны негіздеу және тұжырымдау;
23. Сарапшылардың қорытындысы мыналарға негізделуі тиіс:
1) клиникалық зерттеу үдерісінде алынған мәліметтерг;:
2) сот-наркологиялық сараптамаға жатқызылатын тұлға туралы сипаттау мәліметтері бар іс материалдарындағы мәліметтерге (істің беті көрсетіле отырып); қажетті материалдар: бұрынғы сотталғандығы туралы талап қағаздары, қылмыстық жауапкершілікке тарту бойынша бұрынғы үкімдердің көшірмелері, учаскелік инспекторлардың, туысқандар мінездемелері;
3) психиатриялық, наркологиялық ұйымдардан алынған медициналық құжаттарға;
4) зерттеудің аспаптық және зертханалық әдістерінің нәтижелеріне.
24. Анамнездік мәліметтер ауру дамуының негізгі кезеңдеріне сәйкес өткен шақтан қазіргі шаққа хронологиялық жүйелілікте жиналуы тиіс.
25. Анамнездік мәліметтерде мыналар болуы тиіс:
1) ерте даму туралы мәліметтер;
2) тұқым қуалаушы психикалық, наркологиялық қиыншылықтар және бұзылыстар туралы мәліметтер;
3) алған білімі туралы мәліметер;
4) еңбек жолы, әскери қызметі туралы мәліметтер;
5) ауырғанға дейінгі тұлғалық ерекшеліктерін және ауырған кезінде пайда болған сипаттық өзгерістерді анықтау;
6) бастан кешірген соматикалық аурулар, жарақаттар және олардың салдарларын анықтау;
7) әкімшілік және қылмыстық жауапкершілікке тартылуы туралы мәліметтер;

8) данные о семейном положении;
9) анамнез заболевания, который должен содержать данные о формировании большого наркологического синдрома, отражая формирование синдрома измененной реактивности (изменения формы потребления, толерантности, исчезновения защитных реакций при передозировке и изменение формы опьянения), синдрома психической зависимости и синдрома физической зависимости. Указывается длительность последнего приема психоактивных веществ и состояния отмены. Отмечается последовательность появления психотических расстройств, судорожных припадков. Отражаются данные о ранее проведенном лечении и его результатах.
26. Общий осмотр должен включать:
1) выявление следов различных повреждений, в том числе, следов от внутривенных, внутримышечных инъекций, "дорожек" (место расположение, цвет, давность, длина), самопорезов (с учетом их давности), особенности татуировок, если они имеются;
2) осмотр волосистой части головы для выявления рубцов, шрамов после перенесенных травм;
3) осмотр слизистой полости рта (рубцы, наличие следов прикусов, как следствие эпилептических припадков).
27. Исследование соматического состояния по органам и системам с учетом предъявляемых жалоб и наличия соматических заболеваний в анамнезе должно включать:
1) перкуссию и аускультативное исследование органов дыхания;
2) исследование сердечно-сосудистой системы (аускультация, измерение артериального давления, частоты пульса);
3) исследование органов пищеварения (пальпация живота, выявление увеличения печени, если оно имеется).
28. При исследовании неврологического состояния должны определяться:
1) расстройства функции черепно-мозговых нервов;
2) сухожильные и периостальные рефлексы, их изменения, наличие патологических рефлексов, объем произвольных движений, наличие параличей, парезов конечностей;
3) экстрапирамидные нарушения (картина гипокинеза, гиперкинеза, нарушения мышечного тонуса, наличие различных гиперкинезов, тремор, миоклонии);
4) мозжечковая патология и расстройства координации движения, отмечаются расстройства речи, изменения почерка, нистагм;
5) чувствительность и ее нарушения;
6) расстройства функции вегетативной нервной системы.
29. При изложении психического состояния лица, которому производится судебно-наркологическая экспертиза, применяется описательный метод. В нем не должно быть обобщающих определений и стандартных формулировок. Описывая тот или иной симптом или синдром, следует начать с описания внешнего облика и поведения лица, направленного на судебно-наркологическую экспертизу. Описанию подлежат состояние сознания, аффективные, волевые, психомоторные расстройства, нарушения восприятия, мышления, интеллекта, внимания, памяти. Опрос следует вести активно, планомерно и целенаправленно. Описание психопатологических симптомов должно проводится не разрозненно и случайно, а в той связи, в которой они взаимосвязаны друг с другом.
Расстройства восприятия и бредовых переживаний необходимо излагать в сжатой форме, указывая, в чем это выражается и как мотивирует реальность болезненных переживаний. Описание пароксизмальных расстройств (судорожные, без судорожные припадки) следует проводить по сохранившимся воспоминаниям и свидетельствам очевидцев, прослеживая связь во времени между их возникновением и прекращением приема психоактивных веществ. Исследования психического статуса следует завершить выяснением его отношения к судебно-наркологической экспертизе и оценки своего состояния.

8) отбасылық жағдайы туралы мәліметтер;
9) өзгертілген реактивтілік (пайдалану түрінің, төзімділіктің өзгеруі, дозасы асып кеткенде қорғаныс реакциясының жоғалуы және масаю түрінің өзгеруі) синдромының, психикалық тәуелділік синдромы және тәни тәуелділік синдромының қалыптасуын көрсете отырып, үлкен наркологиялық синдромның қалыптасуы туралы мәліметтері енуге тиісті ауру анамнезі. Психоактивті заттарды соңғы қабылдау ұзақтығы және болдырмау күйлері көрсетіледі. Психотикалық бұзылыстардың, құрысу талмаларының пайда болуы жүйелілігі байқалады. Бұрын жүргізілген емдеу және оның нәтижелері туралы мәліметтер көрсетіледі.
26. Жалпы қарауға мыналар кіруі тиіс:
1) әр түрлі зақымдану іздерін анықтау, оның ішінде, көктамыр, бұлшық ет инъекцияларының іздері, «соқпақтар» (орналасу орны, түсі, пайда болған уақыты), өздік тіліктер (олардың пайда болған уақыты ескеріліп), татуировкалардың ерекшеліктері, егер олар бар болса;
2) бастан кешірген жарақаттардан кейінгі тыртықтарды табу үшін бастың жүнді бөлігін қарау;
3) сілемейлі ауыз қуысын қарау (тыртықтар, эпиталмалар салдары ретіндегі тістүйі іздерінің болуы).
27. Анамнездегі талап етілген шағымдар және соматикалық аурулардың болуын ескере отырып, органдар және жүйелер бойынша соматикалық күйін зерттеу құрамына мыналар кіруі тиіс:
1) тыныс алу органдарының перкуссиясы және оларды аускультациялық түрде тексеру;
2) жүрек-тамыр жүйесін тексеру (аускультация, артериялық қысымды, тамыр соғуы жиілігін өлшеу);
3) ас қорыту органдарын тексеру (ішті пальпациялау, егер ол бар болса бауыр ұлғаюын анықтау).
28. Неврологиялық күйді тексеру кезінде мыналар анықталуы тиіс:
1) бас сүйек-ми нервілері функцияларының бұзылуы.
2) сіңір және периосттық рефлекстер, олардың өзгерулері, патологиялық рефлекстердің болуы, еркін қозғалыстардың мөлшері, параличтердің, қол-аяқ парездерінің болуы;
3) экстрапирамидалық бұзылыстар (гипокинез, гиперкинез көрінісі, бұлшықеттер тонусының бұзылуы, әр түрлі гиперкинездердің болуы, діріл, миоклониялар);
4) мишық патологиясы және қозғалыс жұмысын басқарудың бұзылуы, сөйлеу әрекетінің бұзылуы, жазудың, нистагмның өзгеруі;
5) сезімталдық және оның бұзылуы;
6) вегетативтік нерв жүйесі функциясының бұзылуы.
29. Сот-наркологиялық сараптама жүргізетін тұлғаның психикалық күй бағалануы емес, суреттелуі тиіс. Бұл суреттелуде жалпылама анықтамалар және стандартты тұжырымдамалар болмауы тиіс. Белгілі бір симптомды немесе синдромды суреттей отырып, суреттеуді сот-наркологиялық сараптамаға жіберілген тұлғаның сыртқы әлпеті және мінез құлқын суреттеуден бастау керек. Суреттеуге сана күйі, аффекттік, ерік, психомоторлық бұзылыстар, түйсік, ойлау, зерде, зейін, жад бұзылыстары жатады. Бұл ретте сұрау белсенді, жоспарлы және мақсатты түрде жүргізілуі тиіс. Психопатологиялық симптомдарды суреттеу бытыраңқы және кездейсоқ түрде емес, бір-бірімен өзара байланыста және жүйелі түрде жүргізілуі тиіс.
Түйсік және сандырақ күйзелістерінің бұзылуы қысқаша түрде, ауру күйзелістерінің нақтылығын қалай дәлелдейтіні көрсетіле отырып, баяндау қажет. Пароксизмалы бұзылыстарды суреттеуді (құрысу, құрысусыз талмалар) еске алу және куәлардың мәліметтері бойынша, олардың пайда болуы және психоактивті заттарды қабылдауды тоқтату арасындағы уақыттағы байланысты қадағалай отырып, жүргізу керек. Психикалық статусты тексеру оның сот-наркологиялық сараптамаға қатынасын және өз халін бағалауын анықтаумен аяқтау қажет.

30. В ходе производства судебно-наркологической экспертизы применяются лабораторные (исследование биологических сред организма (моча, кровь) на наличие психоактивных веществ, общий анализ крови, общий анализ мочи, микрореакция крови и другие) и инструментальные (ультразвуковое исследования органов брюшной полости, компьютерная томография головного мозга и другие) методы.
31. Данные рентгенологического исследования органов грудной клетки за последний год являются обязательными.
32. По результатам проведенной судебно-наркологической экспертизы производится оценка результатов, проведенных исследований с обоснованием выводов судебно-наркологических экспертов.
33. Выводы должны содержать ответы на поставленные вопросы перед судебно-наркологическим(и) экспертом (экспертами), а также возможны дополнительные ответы, выявленные в ходе экспертного исследования.
Глава 6. Структура и содержание сообщения о невозможности
дать заключение
34. Сообщение о невозможности дачи заключения оформляется по форме, согласно приложению 5 к настоящему приказу, где указываются:
дата его оформления, сроки и место производства судебно-наркологической экспертизы;
основания производства судебно–наркологической экспертизы;
сведения об органе (лице), назначившем судебно-наркологическую экспертизу и основания производства судебно-наркологической экспертизы;
сведения об органе судебно-наркологической экспертизы, либо о судебно-наркологическом эксперте (экспертах), не являющийся сотрудником органа судебно-наркологической экспертизы, сведения о экспертах (фамилия, имя, отчество (при его наличии), образование, экспертная специальность, стаж работы по специальности, ученные степень и звание, занимаемая должность);
отметка, удостоверенная подписью судебно-наркологического эксперта (экспертов) о том, что он предупрежден об уголовной ответственности за дачу заведомо ложного заключения;
вопросы, поставленные на разрешение судебно-наркологического эксперта (экспертов);
обоснование невозможности ответить на поставленные перед судебно-наркологическим экспертом (экспертами) вопросы.
Сноска. Пункт 34 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.01.2014 № 54 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Приложение 1
к Инструкции по
производству судебно-наркологической
экспертизы
Форма
Журнал
регистрации производства
судебно-наркологической экспертизы
ФИО
Пол
Год
рождения
Кем и когда вынесено
постановление
о проведении СНЭ
Дата
проведения СНЭ
1
2
4
5
6
продолжение таблицы
Диагноз
Заключение
Рекомендуемые
меры
медицинского
характера
Дата выдачи
заключения
Кому выдано
заключение
Примечание
7
8
9
10
11
12
Приложение 2
к Инструкции по
производству судебно-
наркологической экспертизы

30. Сот-наркологиялық сараптаманы өндіру барысында қажеттікке қарай зертханалық (организмнің биологиялық ортасын тексеру (зәр, қан) психоактивті заттардың болуына, жалпы қан анализі, жалпы зәр анализі, қан микрореакциясы және басқалар) және аспаптық (ішперде қуысы ағзаларына ультрадыбыстық тексерулер, бас миының компьютерлік томографиясы және басқалар) әдістері қолданылады.
31. Соңғы жылы кеуденің рентгенологиялық тексерулерінің мәліметтері міндетті болып табылады.
32. Жүргізілген сот-наркологиялық сараптамаға нәтижелері бойынша сот-наркологиялық сарапшылар қорытындыларының негіздеулерімен жүргізілген тексерулер нәтижелеріне бағалау жүргізіледі.
33. Қорытындыларда сот-наркологиялық сарапшының (лардың) алдына қойылған сұрақтарға жауап болуы тиіс, сондай-ақ сараптама тексеруі барысында анықталған қосымша жауаптар болуы мүмкін.
6-тарау. Қорытындыны беру мүмкін еместігі туралы хабардың құрылымы мен мазмұны
34. Қорытындыны берудің мүмкін болмауы туралы хабарлама осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес ресімделеді:
Оны ресімдеу күні, сот-наркологиялық сараптаманы өндіру орны мен мезімдері;
сот-наркологиялық сараптаманы тағайындаған тұлға туралы мәліметтер;
сот-наркологиялық сараптаманы өндіру негіздері;
сот-наркологиялық сараптама органы туралы не сот-наркологиялық сараптама органның қызметкері немесе сот-наркологиялық сарапшы (сарапшылар) туралы мәліметтер (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), білімі, сарапшылық мамандығы, мамандығы бойынша жұмыс өтілі, ғылыми дәрежесі және ғылыми атағы, лауазымы);
көрінеу жалған қорытынды бергені үшін қылмыстық жауапкершілігі жөнінде ескертілгені туралы сот-наркологиялық сарапшының (сарапшылардың) қолымен куәландырылған белгі;
сот-наркологиялық сарапшының (сарапшылардың) шешуіне қойылған сұрақтар; зерттеу объектілері;
сот сарапшысының (сарапшыларының) алдына қойылған сұрақтарға жауап берудің мүмкін болмауына негіздеме.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.01.2014 № 54 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Сот-наркологиялық
сараптаманы өндіру
жөніндегі Нұсқаулыққа
1-қосымша
Нысан
Сот-наркологиялық
сараптаманы өндіруді тіркеу
Журналы
(бұдан әрі - СНС)
Т.А.Ә
Жынысы
Туған жылы
СНС жүргізу туралы қаулыны кім берді және қашан берілді
СНС өткізілген күн
1
2
3
4
5
6
*
Журналдың жалғасы
Диагноз
Қорытынды
Медициналық сипаттағы ұсынылатын шаралар
Қорытынды берілген күн
Қорытынды кімге берілді
Ескерту
7
8
9
10
11
12
Сот-наркологиялық сараптаманы
өндіру жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
нысан
_______________________________________________________________
(сот-наркологиялық сараптаманы өндіру орны)
Сот-наркологиялық сараптаманы өндіру
мерзімін тоқтата тұру туралы хабарлама

Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.01.2014 № 54 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
форма
__________________________________________________________________
(место производства судебно–наркологической экспертизы)
Сообщение
о приостановлении срока производства
судебно-наркологической экспертизы
_____________________________________________________________________
(орган (лицо), назначивший судебно-наркологическую экспертизу,
кому направляется сообщение)
"__" __________ 20__ года
Срок проведения судебно-наркологической экспертизы:
с "__" ________ 20__ года по "__" ________ 20__ года
Срок приостановления судебно-наркологической экспертизы:
с "__" ________ 20__ года по "__" ________ 20__ года
Лицо, в отношении которого назначена судебно-наркологическая
экспертиза_________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), год рождения)
по статье ______ Уголовного Кодекса Республики Казахстан или
являющегося свидетелем, потерпевшим, истцом, ответчиком; лицом, в
отношении которого решается вопрос о ________________________________
____________________________________________ от "__" ______ 20__ года
Причины приостановления срока производства судебно-наркологической экспертизы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Руководитель органа судебно-наркологической экспертизы /
судебно-наркологический эксперт (эксперты), не являющийся сотрудником
судебно-наркологической экспертизы __________________________________
подпись
Место печати
Приложение 3
к Инструкции по
производству судебно-
наркологической экспертизы
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.01.2014 № 54 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Форма
_____________________________________________________________________
(место производства судебно–наркологической экспертизы)
Ходатайство
о предоставлении дополнительных материалов, необходимых
для дачи заключения судебно-наркологической экспертизы
_____________________________________________________________________
(орган (лицо), назначивший судебно-наркологическую экспертизу,
кому направляется сообщение)
"__" _________ 20___ года
Срок производства судебно-наркологической экспертизы:
с "__" ________ 20___ года по "__" ________ 20__ года
Лицо, в отношении которого назначена судебно-наркологическая
экспертиза __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), год рождения)
подозреваемого, обвиняемого по статье _____ Уголовного Кодекса
Республики Казахстан или являющегося свидетелем, потерпевшим, истцом,
ответчиком; лицом, в отношении которого решается вопрос о
___________________________________________________________ согласно
_____________________________________________________________________
(постановление, определение, органа или лица, назначившего
судебно-наркологическую экспертизу)
от "__" ________ 20__ года
Перечень необходимых дополнительных материалов, для дачи заключения
судебно-наркологическими экспертами с краткой обоснованностью
настоящего запроса
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Руководитель органа судебно-наркологической экспертизы /
судебно-наркологический эксперт (эксперты), не являющийся сотрудником
судебно-наркологической экспертизы __________________________________
подпись
Место печати
Приложение 4
к Инструкции по
производству судебно-
наркологической
экспертизы

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.01.2014 № 54 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
_______________________________________________________________
(сот-наркологиялық сараптаманы тағайындаған, хабарлама
жіберілетін орган (тұлға)
20 ___ жылғы «___» _______________
Сот-наркологиялық сараптаманы өткізу мерзімі: 20__ жылғы
«__»_________бастап 20___ жылғы «___» _________ дейін.
Сот-наркологиялық сараптаманы тоқтата тұру мерзімі: 20__ жылғы
«__»_________бастап 20___ жылғы «___» _________ дейін.
Сот-наркологиялық сараптама тағайындалған тұлғаға қатысты.
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), туған жылы)
Қазақстан Республикасы Қылмыстық Кодексінің ___ бабы бойынша
сезікті, айыпталушы немесе куәгер, жауапкер; 20 __ жылғы «____» ______
туралы мәселе шешілуі тиіс
Сот-наркологиялық сараптаманы өндіру мерзімін тоқтата тұру
себептері:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сот-наркологиялық сараптама органының басшысы/ сот-наркологиялық
сараптама органының қызметкері болып табылмайтын сот-наркологиялық
сарапшы (сарапшылар) ______________
қолы
Мөр орны
Сот-наркологиялық сараптаманы
өндіру жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
нысан
______________________________________________________________
(сот-наркологиялық сараптаманы өндіру орны)
Сот-наркологиялық сараптама қорытындысын беру үшін қажетті
қосымша материалдарды ұсыну туралы өтініш
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.01.2014 № 54 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
_____________________________________________________________________
(сот-наркологиялық сараптаманы тағайындаған хабарлама, жіберілетін орган (тұлға)
20 ___ж. «___» ____________
Сот-наркологиялық сараптаманы өндіру мерзімі:
20 ___ж. «____» _______ бастап 20 ___ж. «____» ______ дейін
Сот-наркологиялық сараптама тағайындалаған тұлға
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), туған жылы)
Қазақстан Республикасы Қылмыстық Кодексінің ___ бабы бойынша
сезікті,айыпталушы немесе куәгер, жауапкер;20 __ ж. «____» __________
(сот-наркологиялық сараптаманы тағайындалған тұлға немесе органның
қаулысы, анықтамасы)
Осы сұрау салудың қысқаша негіздемесі бар сот-наркологиялық
срапшылардың қорытынды беруі үшін қажетті қосымша материалдардың тізбесі:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сот-наркологиялық сараптама органның басшысы/ сот-наркологиялық
сараптама органының қызметкері болып табылмайтын сот-наркологиялық
сарапшы (сарапшылар) ______________
қолы
Мөр орны
Сот-наркологиялық сараптаманы
өндіру жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
нысан
*ОКУД бойынша нысанның коды _______
_______________________________________________________________
(сот-наркологиялық сараптаманы өндіру орны)
№ _____ сарапшының қорытындысы

Сноска. Приложение 4 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.01.2014 № 54 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Форма
Код формы по ОКУД* _____________
___________________________________________________________
(место производства судебно–наркологической экспертизы)
Заключение эксперта № _____
1. Дата оформления __________________________________________________
2. Сроки и место производства судебно-наркологической экспертизы
_____________________________________________________________________
3. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _________________________
4. Возраст___________________________________________________________
5. Адрес ________________________________________________ обвиняемого
по статье _______ Уголовного Кодекса Республики Казахстан или
являющегося свидетелем, потерпевшим, истцом, ответчиком; лицом, в
отношении которого решается вопрос о направлении на принудительное
лечение в специализированную наркологическую медицинскую организацию;
о применении принудительных мер медицинского характера; о
дееспособности; направления несовершеннолетнего в наркологические
организации для проведения соответствующего лечения (подчеркнуть),
согласно ____________________________________________________________
(постановление, определение, органа или лица, назначившего
судебно-наркологическую экспертизу)
6. Судебно-наркологическая экспертиза первичная, повторная,
дополнительная (подчеркнуть); в двух последних случаях указывается
когда, кем проводились судебно-наркологические экспертизы,
заключение экспертов
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Сведения об органе (лице) назначившем судебно-наркологическую
экспертизу и основания производства судебно-наркологической
экспертизы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Вопросы, поставленные на разрешение судебно-наркологической
экспертизы:
1) __________________________________________________________________
2) __________________________________________________________________
3) __________________________________________________________________
4) __________________________________________________________________
9. Сведения об органе судебной-наркологической экспертизы, либо о
физическом лице, осуществляющим деятельность по производству
судебно-наркологической экспертизы на основании лицензии
_____________________________________________________________________

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.01.2014 № 54 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Ресімдеу күні ____________________________________________________
2. Сараптаманы өндіру мерзімі және орны _____________________________
3. Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) ________________________
4. Жасы _____________________________________________________________
5. Мекенжайы ________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Қылмыстық Кодексінің ___ бабы бойынша
сезікті, айыпталушы немесе куәгер, жауапкер; арнайы медициналық
ұйымға мәжбүрлеп емдеуге жіберілетін адамға қатысты шешілетін мәселе;
медициналық сипаттағы мәжбүрлеп емдеу шараларын қолдану; әрекетке
қабілеттілігі; кәмелет жасқа толмаған адамды наркологиялық ұйымға
тиісті ем қабылдауға жіберу (астын сызу)
_____________________________________________________________________
(сот-наркологиялық сараптаманы тағайындаған тұлға немесе органның
қаулысы, анықтамасы)
6. Бастапқы, қайталанған, қосымша сот-наркологиялық сараптама
(астын сызу); соңғы екі жағдайда сот-наркологиялық сараптаманы қашан
және кім өткізгені туралы, сарапшылардың қорытындылары көрсетіледі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Сот-наркологиялық сараптаманы тағайындаған орган және
сот-наркологиялық сараптаманы өндіру негізі туралы мәліметтер
_____________________________________________________________________
8. Сот-наркологиялық сараптаманы шешуге қойылатын сұрақтар:
1) __________________________________________________________________
2) __________________________________________________________________
3) __________________________________________________________________
4) __________________________________________________________________
9. Сот-наркологиялық сараптама органы не лицензия негізінде
сот-наркологиялық сараптаманы өндіру бойынша қызметті жүзеге асыратын
жеке тұлға туралы мәліметтер ________________________________________
_____________________________________________________________________

10. Сведения о экспертах
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), образование, экспертная
специальность, стаж работы по специальности, ученные степень и
звание, занимаемая должность)
11. Об уголовной ответственности за отказ или дачу заведомо ложного
заключения по статье 352 Уголовного кодекса Республики Казахстан
эксперты предупреждены ______________________________________________
_____________________________________________________________________
(подписи экспертов)
12. Вопросы, подлежащие разрешению при судебно-наркологической
экспертизе и другие разделы "Заключения" излагаются на следующих
_____ листах
13. Сведения об участниках процесса, присутствующих при производстве
судебно-наркологической экспертизы __________________________________
_____________________________________________________________________
14. Данные пояснений участников процесса ____________________________
15. Исследование материалов дела ____________________________________
_____________________________________________________________________
16. Исследование медицинской документации (сведения из
наркологической и психиатрической организации)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
17. Анамнестические сведения (в том числе из медицинской
документации)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
18. При настоящем исследовании выявлено следующее:
1) Общий осмотр _______________________________________________
_____________________________________________________________________
2) Соматическое состояние _____________________________________
3) Неврологическое состояние __________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4) Психическое состояние ______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5) Данные лабораторных и инструментальных исследований ________
_____________________________________________________________________
6) Данные рентгенологического исследования ____________________
_____________________________________________________________________

10. Сарапшылар туралы мәліметтер:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), білімі, сарапшылық
мамандығы, мамандығы бойынша жұмыс өтілі, ғылыми дәрежесі мен атағы,
лауазымы)
11. Қорытынды беруден бас тарту немесе көрінеу жалған қорытынды
бергені үшін Қазақстан Республикасы Қылмыстық Кодексінің 352-бабына
сәйкес қылмыстық жауапкершілігі туралы сарапшылар ескертілді
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(сарапшылардың қолы)
12. Сот-наркологиялық сараптама кезінде шешуге жататын сұрақтар
және «Қорытынды» басқа бөлімдері мынадай ______ парақта жазылады.
13. Сот-наркологиялық сараптаманы өндіру кезінде қатысқандар, процеске қатысушылар туралы мәлімет _________________________________
_____________________________________________________________________
14. Процеске қатысушылардың түсініктеме деректері ___________________
_____________________________________________________________________
15. Іс материалдарын зерттеу ________________________________________
_____________________________________________________________________
16. Медициналық құжаттамаларды зерттеу (наркологиялық және
психиатриялық ұйымдардан мәліметтер) ________________________________
_____________________________________________________________________
17. Анамнездік мәліметтер (соның ішінде медициналық құжаттамалардан) ____________________________________________________
18. Осы зерттеу кезінде мыналар анықталды:
1) Жалпы тексеріп - қарау: __________________________________________
2) Соматикалық жай-күйі _____________________________________________
3) Неврологиялық жай- күйі __________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4) Психикалық жай-күйі ______________________________________________
5) Зертханалық және аспаптық зерттеулердің деректері ________________
6) Рентгенологиялық зерттеулердің деректері
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

19. Оценка результатов проведенных исследований _____________________
_____________________________________________________________________
20. Обоснование и формулировка выводов по поставленным вопросам
_____________________________________________________________________
Подпись(и) судебно-наркологического эксперта(ов)/подпись
судебно-наркологический эксперт (эксперты), не являющийся сотрудником
судебно-наркологической экспертизы __________________________________
Место печати
Примечание:
*Общий классификатор управленческой документации
Приложение 5
к Инструкции по производству
судебно-наркологической экспертизы
Сноска. Приложение 5 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.01.2014 № 54 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Форма
Сообщение о невозможности дать заключение
1. Дата оформления __________________________________________________
2. Сроки и место производства судебно-наркологической экспертизы ____
_____________________________________________________________________
3. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _________________________
4. Возраст __________________________________________________________
5. Адрес ____________________________________________________________
обвиняемого по статье _______ Уголовного Кодекса Республики Казахстан
или являющегося свидетелем, потерпевшим, истцом, ответчиком; лицом, в
отношении которого решается вопрос о направлении на принудительное
лечение в медицинские организации, оказывающие наркологическую
помощь; о применении принудительных мер медицинского характера; о
дееспособности; направления несовершеннолетнего в наркологические
организации для проведения соответствующего лечения (подчеркнуть),
согласно ____________________________________________________________
(постановление, определение, органа или лица, назначившего
судебно-наркологическую экспертизу)
6. Сведения об органе (лице) назначившем судебно-наркологическую
экспертизу и основания производства судебно-наркологической
экспертизы
_____________________________________________________________________
7. Вопросы, поставленные на разрешение экспертизы:
1) __________________________________________________________________
2) __________________________________________________________________
3) __________________________________________________________________
4) __________________________________________________________________
8. Сведения об органе судебно-наркологической экспертизы, либо о
судебно-наркологический эксперт (эксперты), не являющийся сотрудником
судебно-наркологической экспертизы __________________________________
_____________________________________________________________________

19. Жүргізілген зерттеулердің нәтижелерін бағалау
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
20. Алға қойылған сұрақтар бойынша қорытындылардың негіздемесі және тұжырымдасы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сот-наркологиялық сарапшының (лардың) қол(дар)ы/ сот-наркологиялық
сараптама органының қызметкері болып табылмайтын, сот-наркологиялық
сарапшы (сарапшылар)
_____________________________________________________________________
Мөр орны
Ескертпе:
*Басқарушылық құжаттамалардың жалпы жіктеуіші
Сот-наркологиялық сараптаманы
өндіру жөніндегі нұсқаулыққа
5-қосымша
нысан
Қорытынды берудің мүмкін болмауы туралы хабарлама
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.01.2014 № 54 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Ресімдеу күні ____________________________________________________
2. Сараптаманы өндіру мерзімі және орны _____________________________
3. Тегі, аты, әкесінің аты __________________________________________
4. Жасы _____________________________________________________________
5. Мекенжайы ________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Қылмыстық Кодексінің ___ бабы бойынша
сезікті, айыпталушы немесе куәгер, жауапкер; арнайы медициналық
ұйымға мәжбүрлеп емдеу туралы жіберілетін адамға қатысты шешілетін
мәселе; медициналық сипаттағы мәжбүрлеп шаралар қолдану; әрекетке
қабілеттілігі; кәмелетке толмаған адамды наркологиялық ұйымға тиісті
ем қабылдауға жіберу (астын сызу)
_____________________________________________________________________
(сот-наркологиялық сараптаманы тағайындаған тұлға немесе органның
қаулысы, анықтамасы)
6. Сот-наркологиялық сараптаманы тағайындаған орган (тұлға) туралы
мәліметтер __________________________________________________________
7. Сараптамада шешуге қойылған сұрақтар:
1) __________________________________________________________________
2) __________________________________________________________________
3) __________________________________________________________________
4) __________________________________________________________________
8. Сот-наркологиялық сараптама органы туралы немесе сот-наркологиялық сараптама қызметкері болып табылмайтын, сот-наркологиялық сарапшы (сарапшылар) туралы мәліметтер
_____________________________________________________________________

9. Сведения о экспертах _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
образование, экспертная специальность, стаж
работы по специальности, ученные степень и
звание, занимаемая должность)
10. Об уголовной ответственности за отказ или дачу заведомо ложного
заключения по статье 352 Уголовного кодекса Республики Казахстан
эксперты предупреждены ______________________________________________
_____________________________________________________________________
(подписи экспертов)
11. Вопросы подлежащие разрешению при судебно-наркологической
экспертизе и другие разделы "Заключения" излагаются на следующих ____ листах
12. Обоснование невозможности ответить на поставленные перед
судебно-наркологическим экспертом (экспертами) вопросы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Подпись(и) судебно-наркологического(их) эксперта(ов) /
судебно-наркологический эксперт (эксперты), не являющийся сотрудником
судебно-наркологической экспертизы __________________________________
Место печати

9. Сарапшылар туралы мәліметтер:_____________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), білімі, сарапшылық
мамандығы, мамандығы бойынша жұмыс өтілі, ғылыми дәрежесі мен атағы,
лауазымы)
10. Қорытынды беруден бас тартқаны немесе көрінеу жалған қорытынды
бергені үшін Қазақстан Республикасы Қылмыстық Кодексінің 352-бабы
бойынша қылмыстық жауапкершілігі туралы сарапшылар ескертіледі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(сарапшылардың қолы)
11. Сараптама кезінде шешуге жататын және «Қорытынды» басқа бөлімдері
мынадай ______ парақта жазылады.
12. Сот-наркологиялық сарапшының (лар)дың алдына қойылған сұрақтарға
жауап берудің мүмкін болмауы туралы негіздеме
_____________________________________________________________________
Сот-наркологиялық сарапшының (лардың) қол(дар)ы/ сот-наркологиялық
сараптама органының қызметкері болып табылмайтын, сот-наркологиялық
сарапшы (сарапшылар)
Мөр орны