О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 марта 2010 года № 18. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 мая 2010 года № 6205
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и в целях совершенствования бухгалтерского учета отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5348) внести следующие дополнения и изменения:
в Типовом плане счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в разделе 1:
пункт 1 после слова "брокерами," дополнить словами "обществами взаимного страхования,";
в предложении третьем части второй пункта 3 слово "самостоятельно" заменить словами "для дальнейшей детализации и расшифровки счетов";
в разделе 2:
в главе 1:
номер и название счета 1040 "Денежные средства на карт-счетах" исключить;
названия счетов 1120, 1120 01, 1120 02, 1120 03, 1120 04, 1120 05 изложить в следующей редакции:
"1120   Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по
справедливой стоимости, изменения которой отражаются в
составе прибыли или убытка 1120 01 Финансовые активы,
оцениваемые по справедливой стоимости, изменения
которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 02 Дисконт по приобретенным финансовым активам,
оцениваемым по справедливой стоимости, изменения
которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 03 Премия по приобретенным финансовым активам, оцениваемым
по справедливой стоимости, изменения которой отражаются
в составе прибыли или убытка
1120 04 Положительная корректировка справедливой стоимости
финансовых активов, оцениваемых по справедливой
стоимости, изменения которой отражаются в составе
прибыли или убытка

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2008 жылғы 22 қыркүйектегі № 79 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2010 жылғы 29 наурыздағы N 18 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 5 мамырда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6205 болып енгізілді
Қолданушылардың назарына!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есебін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы» 2008 жылғы 22 қыркүйектегі № 79 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5348 тіркелген) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
1-бөлімде:
1-тармақта «брокерлерінің,» деген сөзден кейін «өзара сақтандыру қоғамдарының,» деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтың екінші бөлігінің үшінші сөйлемінде «- ұйым дербес айқындайды» деген сөздер «ұйым шоттарды одан әрі жан-жақты және таратып жазу үшін айқындайды» деген сөздермен ауыстырылсын;
2-бөлімде:
1-тарауда:
1040 «Карт-шоттардағы ақша қаражаттары» шотының нөмірі және аты алынып тасталсын;
1120, 1120 01, 1120 02, 1120 03, 1120 04, 1120 05 шоттарының аттары мынадай редакцияда жазылсын:
«1120 Өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында көрсетілетін
әділ құн бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы
активтері
1120 01 Өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында
көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын қаржы
активтері
1120 02 Өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында
көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын сатып алынған
қаржы активтері бойынша дисконт
1120 03 Өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында
көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын сатып алынған
қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1120 04 Өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында
көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын қаржы
активтерінің әділ құнын оң түзету

1120 05 Отрицательная корректировка справедливой стоимости
финансовых активов, оцениваемых по справедливой
стоимости, изменения которой отражаются в составе
прибыли или убытка";
после счета 1280 53 дополнить счетом следующего содержания:
"1280 61 Требования по возмещению разницы между показателем
номинальной доходности и минимальным значением
доходности";
название счета 1290 23 изложить в следующей редакции:
"1290 23 Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным
бумагам, имеющимся в наличии для продажи и
удерживаемым до погашения";
в главе 2:
после счета 2180 дополнить счетами следующего содержания:
"2180 01 Требования по сделке фьючерс
2180 02 Требования по сделке форвард
2180 03 Требования по сделке опцион
2180 04 Требования по сделке своп
2180 05 Требования по сделкам с прочими производными
финансовыми инструментами";
в главе 3:
название счета 3390 27 после слова "доверительное" дополнить словами "или инвестиционное";
после счета 3430 дополнить счетом следующего содержания:
"3430 61 Краткосрочные оценочные обязательства по возмещению
разницы между показателем номинальной доходности и
минимальным значением доходности";
в главе 4:
после счета 4170 дополнить счетами следующего содержания:
"4170 01 Обязательства по сделке фьючерс
4170 02 Обязательства по сделке форвард
4170 03 Обязательства по сделке опцион
4170 04 Обязательства по сделке своп
4170 05 Обязательства по сделкам с прочими производными
финансовыми инструментами";
в главе 5:
после счета 5460 дополнить счетом следующего содержания:
"5470 61 Счет корректировки резерва по возмещению разницы между
показателем номинальной доходности и минимальным
значением доходности";
в главе 6:
после счета 6110 62 дополнить счетом следующего содержания:
"6110 63 Возмещение отрицательного комиссионного
вознаграждения";
название счета 6150 01 изложить в следующей редакции:
"6150 01 Нереализованные доходы от изменения стоимости ценных
бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости,
изменения которой отражаются в составе прибыли
или убытка";
в названии счета 6150 03 слова "предназначенных для торговли" заменить словами "оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка,";
название счета 6240 01 дополнить словами ", имеющимся в наличии для продажи и удерживаемым до погашения";
после счета 6240 24 дополнить счетом следующего содержания:
"6240 61 Доходы от восстановления (аннулирования) резервов по
возмещению разницы между показателем номинальной
доходности и минимальным значением доходности";
номера и названия счетов 6290 06 "Нереализованный доход от переоценки сделки спот", 6290 12 "Доходы по сделкам спот" исключить;
в главе 7:
название счета 7440 01 изложить в следующей редакции:
"7440 01 Расходы по формированию резервов (провизий) по ценным
бумагам, имеющимся в наличии для продажи и
удерживаемым до погашения";

1120 05 Өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында
көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын қаржы
активтерінің әділ құнын теріс түзету»;
1280 53 шотынан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
«1280 61 Номиналдық кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең
аз мәні арасындағы айырманы өтеу бойынша талаптар»;
1290 23 шотының аты мынадай редакцияда жазылсын:
«1290 23 Сату үшін қолда бар және өтеуге дейін ұсталатын бағалы
қағаздар бойынша залалдарды жабуға арналған резервтер
(провизиялар)»;
2-тарауда:
2180 шотынан кейін мынадай мазмұндағы шоттармен толықтырылсын:
«2180 01 Фьючерс мәмілесі бойынша талаптар
2180 02 Форвард мәмілесі бойынша талаптар
2180 03 Опцион мәмілесі бойынша талаптар
2180 04 Своп мәмілесі бойынша талаптар
2180 05 Басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша
талаптар»;
3-тарауда:
3390 27 шотының аты «Сенімгерлік» деген сөзден кейін «немесе инвестициялық» деген сөздермен толықтырылсын;
3430 шотынан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
«3430 61 Номиналдық кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең
аз мәні арасындағы айырманы өтеу бойынша қысқа
мерзімді бағалау міндеттемелері»;
4-тарауда:
4170 шотынан кейін мынадай мазмұндағы шоттармен толықтырылсын:
«4170 01 Фьючерс мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 02 Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 03 Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 04 Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 05 Басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша
міндеттемелер»;
5-тарауда:
5460 шотынан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
«5470 61 Номиналдық кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең
аз мәні арасындағы айырманы өтеу бойынша резервті
түзету шоты»;
6-тарауда:
6110 62 шотынан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
«6110 63 Теріс комиссиялық сыйақыны өтеу»;
6150 01 шотының аты мынадай редакцияда жазылсын:
«6150 01 Өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында
көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын бағалы
қағаздар құнының өзгеруінен болған іске асырылмаған
кірістер»;
6150 03 шотының атында «Саудаға арналған» деген сөздер «Өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын» деген сөздермен ауыстырылсын;
6240 01 шотының атында «Бағалы» деген сөз «Сату үшін қолда бар және өтеуге дейін ұсталатын бағалы» деген сөздермен ауыстырылсын;
6240 24 шотынан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
«6240 61 Номиналдық кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы айырманы өтеу бойынша резервтерді қалпына келтіруден (жоюдан) болған кірістер»;
6290 06 «Спот мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған кіріс», 6290 12 «Спот мәмілелері бойынша кірістер» шоттарының нөмірлері және аттары алынып тасталсын;
7-тарауда:
7440 01 шотының аты мынадай редакцияда жазылсын:
«7440 01 Сату үшін қолда бар және өтеуге дейін ұсталатын бағалы
қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды)
қалыптастыру бойынша шығыстар»;

после счета 7440 47 дополнить счетом следующего содержания:
"7440 61 Расходы по формированию резервов по возмещению разницы
между показателем номинальной доходности и минимальным
значением доходности";
названия счетов 7470 03, 7470 06 изложить в следующей редакции:
"7470 03 Нереализованные расходы от изменения стоимости ценных
бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости,
изменения которой отражаются в составе прибыли или
убытка";
"7470 06 Реализованные расходы от изменения стоимости ценных
бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости,
изменения которой отражаются в составе прибыли или
убытка";
после счета 7470 50 дополнить счетом следующего содержания:
"7470 61 Расходы по возмещению отрицательного комиссионного
вознаграждения";
номера и названия счетов 7480 06 "Нереализованный расход от переоценки сделки спот", 7480 12 "Расходы по сделкам спот" исключить;
в главе 9:
название счета 8840 изложить в следующей редакции:
"8840    Ипотечные займы, права требования по которым приняты в
доверительное управление";
номера и названия счетов 8840 01 "Ценные бумаги в доверительном управлении", 8840 02 "Аффинированные драгоценные металлы в доверительном управлении", 8840 03 "Прочие активы в доверительном управлении" исключить;
в главе 10:
заголовок главы после слов "находящиеся в" дополнить словами "доверительном или";
после счета 1800 12 дополнить счетами следующего содержания:
"1800 13 Требования по сделкам с производными финансовыми
инструментами
1800 14  Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами";
после счета 1820 02 дополнить счетами следующего содержания:
"1820 03 Обязательства по сделкам с производными финансовыми
инструментами
1820 04  Операции "РЕПО" с ценными бумагами";
после счета 1830 08 дополнить счетами следующего содержания:
"1830 09 Реализованный доход от переоценки сделок с
производными финансовыми инструментами
1830 10  Нереализованный доход от переоценки сделок с
производными финансовыми инструментами";
после счета 1840 08 дополнить счетами следующего содержания:
"1840 09 Реализованный расход от переоценки сделок с
производными финансовыми инструментами
1840 10  Нереализованный расход от переоценки сделок с
производными финансовыми инструментами";
в разделе 3:
номер, название и описание счета 1040 исключить;
названия и описания счетов 1120 01, 1120 02, 1120 03, 1120 04, 1120 05 изложить в следующей редакции:
"1120 01 "Финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка" (активный).
Назначение: учет номинальной стоимости финансовых активов, приобретенных с целью дальнейшей реализации и получения дохода.
По дебету счета проводится номинальная стоимость финансового актива, оцениваемого по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости финансового актива при его реализации, переводе в другую категорию, а также просрочке платежа.

7440 47 шотынан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
«7440 61 Номиналдық кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең
аз мәні арасындағы айырманы өтеу бойынша резервтерді
қалыптастыру бойынша шығыстар»;
7470 03, 7470 06 шоттарының аттары мынадай редакцияда жазылсын:
«7470 03 Өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында
көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын бағалы
қағаздар құнының өзгеруінен іске асырылмаған
шығыстар»;
«7470 06 Өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында
көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын бағалы
қағаздар құнының өзгеруінен іске асырылмаған
шығыстар»;
7470 50 шотынан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
«7470 61 Теріс комиссиялық сыйақыны өтеу бойынша шығыстар»;
7480 06 «Спот мәмілесін қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс», 7480 12 «Спот мәмілелері бойынша шығыстар» шоттарының нөмірлері және аттары алынып тасталсын;
9-тарауда:
8840 шотының аты мынадай редакцияда жазылсын:
«8840 Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған
ипотекалық заемдар»;
8840 01 «Сенімгерлік басқарудағы бағалы қағаздар», 8840 02 «Сенімгерлік басқарудағы тазартылған қымбат металдар», 8840 03 «Сенімгерлік басқарудағы басқа да активтер» шоттарының нөмірлері және аттары алынып тасталсын;
10-тарауда:
тараудың аты «Клиенттердің» деген сөзден кейін «сенімгерлік немесе» деген сөздермен толықтырылсын;
1800 12 шотынан кейін мынадай мазмұндағы шоттармен толықтырылсын:
«1800 13 Туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша талаптар
1800 14 Бағалы қағаздармен «кері РЕПО» операциялары»;
1820 02 шотынан кейін мынадай мазмұндағы шоттармен толықтырылсын:
«1820 03 Туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша
міндеттемелер
1820 04 Бағалы қағаздармен «РЕПО» операциялары»;
1830 08 шотынан кейін мынадай мазмұндағы шоттармен толықтырылсын:
«1830 09 Туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалаудан
болған іске асырылған кіріс
1830 10 Туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалаудан
болған іске асырылмаған кіріс»;
1840 08 шотынан кейін мынадай мазмұндағы шоттармен толықтырылсын:
«1840 09 Туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалаудан
болған іске асырылған шығыс
1840 10 Туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалаудан
болған іске асырылмаған шығыс»;
3-бөлімде:
1040 шотының нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
1120 01, 1120 02, 1120 03, 1120 04, 1120 05 шоттарының аттары және сипаттамалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1120 01 «Өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын қаржы активтері» (актив).
Мақсаты: одан әрі өткізу және кіріс алу мақсатында сатып алынған қаржы активтерінің номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын қаржы активінің номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қаржы активі өткізілген, басқа санатқа ауыстырылған, сондай-ақ төлем мерзімі өтіп кеткен кезде оның номиналдық құнын есептен шығару жүргізіледі.

1120 02 "Дисконт по приобретенным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка" (контрактивный).
Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, над стоимостью их приобретения (дисконт).
По кредиту счета проводится сумма превышения номинальной стоимости финансового актива, оцениваемого по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, над стоимостью его приобретения (дисконт).
По дебету счета проводится сумма амортизации дисконта по финансовому активу, оцениваемому по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, в корреспонденции с балансовым счетом № 6110 01.
1120 03 "Премия по приобретенным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка" (активный).
Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, над их номинальной стоимостью (премия).
По дебету счета проводится сумма превышения стоимости приобретения финансового актива, оцениваемого по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, над его номинальной стоимостью (премия).
По кредиту счета проводится сумма амортизации премии по приобретенному финансовому активу, оцениваемому по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, в корреспонденции с балансовым счетом № 7310 02.
1120 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка" (активный).
Назначение: учет сумм нереализованных доходов от переоценки справедливой стоимости финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
По дебету счета проводится сумма нереализованных доходов от переоценки справедливой стоимости финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки справедливой стоимости финансового актива, оцениваемого по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, при возмещении контрпартнером или сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 1120 05 при продаже данного финансового актива.
1120 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка" (контрактивный).
Назначение: учет сумм нереализованных расходов от переоценки справедливой стоимости финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
По кредиту счета проводится сумма нереализованных расходов от переоценки справедливой стоимости финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости финансового актива, оцениваемого по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, при сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 1120 04 при продаже данного финансового актива.";

1120 02 «Өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт» (контрактив).
Мақсаты: өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кету сомаларын есепке алу (дисконт).
Шоттың кредиті бойынша өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын қаржы активінің номиналдық құнының оны сатып алу құнынан асып кету сомасы жазылады (дисконт).
Шоттың дебеті бойынша өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын қаржы активі бойынша дисконт амортизациясының сомасы № 6110 01 баланстық шотымен байланыстыра отырып жазылады.
1120 03 «Өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы» (актив).
Мақсаты: өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын қаржы активтерін сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып кету сомаларын есепке алу (сыйлықақы).
Шоттың дебеті бойынша өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын қаржы активін сатып алу құнының оның номиналдық құнынан асып кету сомасы жазылады (сыйлықақы).
Шоттың кредиті бойынша өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын сатып алынған қаржы активі бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы № 7310 02 баланстық шотымен байланыстыра отырып жазылады.
1120 04 «Өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету» (актив).
Мақсаты: өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын қаржы активтерінің әділ құнын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын қаржы активтерінің әділ құнын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын қаржы активінің әділ құнын оң түзету сомаларын осы соманы қарсы әріптес өтеген немесе осы қаржы активін сату кезінде № 1120 05 баланстық шотымен сальдолау кезінде есептен шығару жүргізіледі.
1120 05 «Өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету» (контрактив).
Мақсаты: өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын қаржы активтерінің әділ құнын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын қаржы активтерінің әділ құнын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын қаржы активінің әділ құнын теріс түзету сомаларын осы соманы осы қаржы активін сату кезінде № 1120 04 баланстық шотымен сальдолау кезінде есептен шығару жүргізіледі.»;

после описания счета 1280 53 дополнить названием и описанием счета 1280 61 следующего содержания:
"1280 61 "Требования по возмещению разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности" (активный).
Назначение счета: учет сумм требований накопительных пенсионных фондов к организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами (в собственном балансе накопительного пенсионного фонда), и сумм требований вкладчиков накопительного пенсионного фонда (в балансе по пенсионным активам), возникших в результате отклонения показателя номинальной доходности от минимального значения доходности.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате отклонения показателя номинальной доходности от минимального значения доходности.
По кредиту счета проводится списание сумм требований при возмещении организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами (в собственном балансе накопительного пенсионного фонда) или накопительным пенсионным фондом (в балансе по пенсионным активам), разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности.";
название и описание счета 1290 23 после слов "по ценным бумагам" дополнить словами ", имеющимся в наличии для продажи и удерживаемым до погашения";
после описания счета 2180 дополнить названиями и описаниями счетов 2180 01, 2180 02, 2180 03, 2180 04, 2180 05 следующего содержания:
"2180 01 "Требования по сделке фьючерс" (активный).
Назначение: учет сумм долгосрочных требований, возникших в результате совершения сделки фьючерс.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения сделки фьючерс, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате контрпартнером или аннулировании сделки фьючерс, а также суммы отрицательной переоценки.
2180 02 "Требования по сделке форвард" (активный).
Назначение: учет сумм долгосрочных требований, возникших в результате совершения сделки форвард.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения сделки форвард, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате контрпартнером или аннулировании сделки форвард, а также суммы отрицательной переоценки.
2180 03 "Требования по сделке опцион" (активный).
Назначение: учет сумм долгосрочных требований, возникших в результате совершения сделки опцион.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения сделки опцион, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате контрпартнером или аннулировании сделки опцион, а также суммы отрицательной переоценки.

1280 53 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1280 61 шотының атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
«1280 61 «Номиналдық кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы айырманы өтеу бойынша талаптар» (актив).
Мақсаты: жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымға (жинақтаушы зейнетақы қорының меншікті балансында) талаптарының сомаларын және жинақтаушы зейнетақы қоры салымшыларының (зейнетақы активтері бойынша баланста) номиналдық кірістілік көрсеткішінің кірістіліктің ең аз мәнінен ауытқуы нәтижесінде туындаған талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша номиналдық кірістілік көрсеткішінің кірістіліктің ең аз мәнінен ауытқуы нәтижесінде туындаған талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның (жинақтаушы зейнетақы қорының меншікті балансында) немесе жинақтаушы зейнетақы қорының (зейнетақы активтері бойынша баланста) номиналдық кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы айырманы өтеу кезінде талаптардың сомалары есептен шығарылады.»;
1290 23 шотының атында және сипаттамасында «Бағалы» деген сөз «Сату үшін қолда бар және өтеуге дейін ұсталатын бағалы» деген сөздермен ауыстырылсын;
2180 шотының сипатынан кейін мынадай мазмұндағы 2180 01, 2180 02, 2180 03, 2180 04, 2180 05 шоттарының аттарымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
«2180 01 «Фьючерс мәмілесі бойынша талаптар» (актив).
Мақсаты: фьючерс мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған ұзақ мерзімді талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша фьючерс мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомалары, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың сомалары оларды қарсы әріптес төлеген немесе фьючерс мәмілесін жою кезінде, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары есептен шығарылады.
2180 02 «Форвард мәмілесі бойынша талаптар» (актив).
Мақсаты: форвард мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған ұзақ мерзімді талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша форвард мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомалары, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың сомалары оларды қарсы әріптес төлеген немесе форвард мәмілесін жою кезінде, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары есептен шығарылады.
2180 03 «Опцион мәмілесі бойынша талаптар» (актив).
Мақсаты: опцион мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған ұзақ мерзімді талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша опцион мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомалары, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың сомалары оларды қарсы әріптес төлеген немесе опцион мәмілесін жою кезінде, сондай-ақ теріс қайта бағадау сомалары есептен шығарылады.

2180 04 "Требования по сделке своп" (активный).
Назначение: учет сумм долгосрочных требований, возникших в результате совершения сделки своп.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения сделки своп, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате контрпартнером или аннулировании сделки своп, а также суммы отрицательной переоценки.
2180 05 "Требования по сделкам с прочими производными финансовыми инструментами" (активный).
Назначение: учет сумм долгосрочных требований, возникших в результате совершения сделок с прочими производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения сделок с прочими производными финансовыми инструментами, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате контрпартнером или аннулировании сделок с прочими производными финансовыми инструментами, а также суммы отрицательной переоценки.";
название и описание счета 3390 27 после слова "доверительное" дополнить словами "или инвестиционное";
после описания счета 3430 дополнить названием и описанием счета 3430 61 следующего содержания:
"3430 61 "Краткосрочные оценочные обязательства по возмещению разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности" (пассивный).
Назначение: учет сумм краткосрочных оценочных обязательств накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, по возмещению разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности.
По кредиту счета проводится сумма оценочных обязательств по возмещению разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных обязательств по возмещению разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности.";
после описания счета 4170 дополнить названиями и описаниями счетов 4170 01, 4170 02, 4170 03, 4170 04, 4170 05 следующего содержания:
"4170 01 "Обязательства по сделке фьючерс" (пассивный).
Назначение: учет сумм долгосрочных обязательств по сделке фьючерс.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения сделки фьючерс, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате контрпартнеру или аннулировании сделки фьючерс, а также сумм положительной переоценки.

2180 04 «Своп мәмілесі бойынша талаптар» (актив).
Мақсаты: своп мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған ұзақ мерзімді талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша своп мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомалары, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың сомалары оларды қарсы әріптес төлеген немесе своп мәмілесін жою кезінде, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары есептен шығарылады.
2180 05 «Басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша талаптар» (актив).
Мақсаты: басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жасау нәтижесінде туындаған ұзақ мерзімді талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомалары, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың сомалары оларды қарсы әріптес төлеген немесе басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді жою кезінде, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары есептен шығарылады.»;
3390 27 шотының атында және сипаттамасында «Сенімгерлік» деген сөзден кейін «немесе инвестициялық» деген сөздермен толықтырылсын;
3430 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 3430 61 шоттың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
«3430 61 «Номиналдық кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы айырманы өтеу бойынша қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері» (пассив).
Мақсаты: жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның номиналдық кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы айырманы өтеу бойынша қысқа мерзімді бағалау міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша номиналдық кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы айырманы өтеу бойынша бағалау міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша номиналдық кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы айырманы өтеу бойынша бағалау міндеттемелерінің сомасы есептен шығарылады.»;
4170 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 4170 01, 4170 02, 4170 03, 4170 04, 4170 05 шоттарының аттарымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
«4170 01 «Фьючерс мәмілесі бойынша міндеттемелер» (пассив).
Мақсаты: фьючерс мәмілесі бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша фьючерс мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша туындаған міндеттемелердің сомалары оларды қарсы әріптеске төлеген немесе фьючерс мәмілесін жою кезінде, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары есептен шығарылады.

4170 02 "Обязательства по сделке форвард" (пассивный).
Назначение: учет сумм долгосрочных обязательств по сделке форвард.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения сделки форвард.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате контрпартнеру или аннулировании сделки форвард, а также сумм положительной переоценки.
4170 03 "Обязательства по сделке опцион" (пассивный).
Назначение: учет сумм долгосрочных обязательств по сделке опцион.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения опционной сделки, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате контрпартнеру или аннулировании сделки опцион, а также сумм положительной переоценки.
4170 04 "Обязательства по сделке своп" (пассивный).
Назначение: учет сумм долгосрочных обязательств по сделке своп.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения сделки своп, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате контрпартнеру или аннулировании сделки своп, а также сумм положительной переоценки.
4170 05 "Обязательства по сделкам с прочими производными финансовыми инструментами" (пассивный).
Назначение: учет сумм долгосрочных обязательств по сделкам с прочими производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения сделок с прочими производными финансовыми инструментами, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате контрпартнеру или аннулировании сделок с прочими производными финансовыми инструментами, а также суммы положительной переоценки.";
после описания счета 5460 дополнить названием и описанием счета 5470 61 следующего содержания:
"5470 61 "Счет корректировки резерва по возмещению разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности" (пассивный).
Назначение: учет сумм превышения резервов (провизий), подлежащих созданию в соответствии с регуляторными требованиями, над суммой, отнесенной на расходы отчетного периода согласно международным стандартам финансовой отчетности.
По кредиту счета проводятся суммы превышения резервов (провизий), подлежащих созданию в соответствии с регуляторными требованиями, над суммой, отнесенной на расходы отчетного периода согласно международным стандартам финансовой отчетности.
По дебету счета проводится списание суммы превышения резервов (провизий), подлежащих созданию в соответствии с регуляторными требованиями, над суммой, отнесенной на расходы отчетного периода согласно международным стандартам финансовой отчетности.";

4170 02 «Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер» (пассив).
Мақсаты: форвард мәмілесі бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша форвард мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша туындаған міндеттемелердің сомалары оларды қарсы әріптеске төлеген немесе форвард мәмілесін жою кезінде, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары есептен шығарылады.»;
4170 03 «Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер» (пассив).
Мақсаты: опцион мәмілесі бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша опцион мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша туындаған міндеттемелердің сомалары оларды қарсы әріптеске төлеген немесе опцион мәмілесін жою кезінде, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары есептен шығарылады.
4170 04 «Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер» (пассив).
Мақсаты: своп мәмілесі бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша своп мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша туындаған міндеттемелердің сомалары оларды қарсы әріптеске төлеген немесе своп мәмілесін жою кезінде, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары есептен шығарылады.
4170 05 «Басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша міндеттемелер» (пассив).
Мақсаты: басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді жасау нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша туындаған міндеттемелердің сомалары оларды қарсы әріптес төлеген немесе басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді жою кезінде, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары есептен шығарылады.»;
5460 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 5470 61 шотының атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
«5470 61 «Номиналдық кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы айырманы өтеу бойынша резервті түзету шоты» (пассив).
Мақсаты: халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес есепті кезеңнің шығыстарына жатқызылған сомадан реттеуші талаптарға сәйкес құрылуы тиіс резервтердің (провизиялардың) асып кеткен сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес есепті кезеңнің шығыстарына жатқызылған сомадан реттеуші талаптарға сәйкес құрылуы тиіс резервтердің (провизиялардың) асып кеткен сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес есепті кезеңнің шығыстарына жатқызылған сомадан реттеуші талаптарға сәйкес құрылуы тиіс резервтердің (провизиялардың) асып кеткен сомалары есептен шығарылады.»;

после описания счета 6110 62 дополнить названием и описанием счета 6110 63 следующего содержания:
"6110 63 "Возмещение отрицательного комиссионного вознаграждения".
Назначение: учет сумм отрицательного комиссионного вознаграждения.
По кредиту счета проводится сумма отрицательного комиссионного вознаграждения, возникшего при отрицательном значении инвестиционного дохода по пенсионным активам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.";
в названиях и описаниях счетов 6150 01, 6150 03 слова "предназначенных для торговли" заменить словами "оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка";
название и описание счета 6240 01 после слов "по ценным бумагам" дополнить словами ", имеющимся в наличии для продажи и удерживаемым до погашения";
после описания счета 6240 24 дополнить названием и описанием счета 6240 61 следующего содержания:
"6240 61 "Доходы от восстановления (аннулирования) резервов по возмещению разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности".
Назначение: учет сумм восстановленных (аннулированных) резервов, созданных накопительным пенсионным фондом или организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, по возмещению разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности.
По кредиту счета проводится сумма доходов от восстановления (аннулирования) резервов по возмещению разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.";
номера, названия и описания счетов 6290 06, 6290 12 исключить;
название и описание счета 7440 01 изложить в следующей редакции:
"7440 01 "Расходы по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи и удерживаемым до погашения".
Назначение: учет сумм расходов по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи и удерживаемым до погашения.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи и удерживаемым до погашения.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
после описания счета 7440 47 дополнить названием и описанием счета 7440 61 следующего содержания:
"7440 61 "Расходы по формированию резервов по возмещению разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности".
Назначение: учет сумм расходов накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, по формированию резервов по возмещению разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию резервов по возмещению разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.";

6110 62 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 6110 63 шотының атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
«6110 63 «Теріс комиссиялық сыйақыны өтеу».
Мақсаты: Теріс комиссиялық сыйақы сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша зейнетақы активтері бойынша инвестициялық кірістің теріс мәні кезінде туындаған теріс комиссиялық сыйақы сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомасы № 5610 баланстық шотына есептен шығарылады.»;
6150 01, 6150 03 шоттарының аттарында және сипаттамаларында «Саудаға арналған» деген сөздер «Өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын» деген сөздермен ауыстырылсын;
6240 01 шотының атында және сипаттамасында «Бағалы қағаздар бойынша» деген сөздер «Сату үшін қолда бар және өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша» деген сөздермен ауыстырылсын;
6240 24 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 6240 61 шоттың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
«6240 61 «Номиналдық кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы айырманы өтеу бойынша резервтерді қалпына келтіруден (жоюдан) болған кірістер».
Мақсаты: Жинақтаушы зейнетақы қоры немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым құрған, номиналдық кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы айырманы өтеу бойынша қалпына келтірілген (жойылған) резервтердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша номиналдық кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы айырманы өтеу бойынша резервтерді қалпына келтіруден (жоюдан) болған кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомасы № 5610 баланстық шотына есептен шығарылады.»;
6290 06, 6290 12 шоттарының нөмірлері, аттары және сипаттамалары алынып тасталсын;
7440 01 шотының аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
«7440 01 «Сату үшін қолда бар және өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар».
Мақсаты: сату үшін қолда бар және өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.»;
7440 47 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 7440 61 шоттың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
«7440 61 «Номиналдық кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы айырманы өтеу бойынша резервтерді қалыптастыру бойынша шығыстар».
Мақсаты: жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның номиналдық кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы айырманы өтеу бойынша резервтерді қалыптастыру бойынша шығыстары сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша номиналдық кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы айырманы өтеу бойынша резервтерді қалыптастыру бойынша шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары № 5610 баланстық шотына есептен шығарылады.»;

в названиях и описаниях счетов 7470 03, 7470 06 слова "предназначенных для торговли" заменить словами "оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка";
после описания счета 7470 50 дополнить названием и описанием счета 7470 61 следующего содержания:
"7470 61 "Расходы по возмещению отрицательного комиссионного вознаграждения".
Назначение: учет сумм расходов по возмещению отрицательного комиссионного вознаграждения.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с возмещением отрицательного комиссионного вознаграждения, возникшего при отрицательном значении инвестиционного дохода по пенсионным активам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.";
номера, названия и описания счетов 7480 06, 7480 12 исключить;
после описания счета 8830 дополнить названием и описанием счета 8840 следующего содержания:
"8840 "Ипотечные займы, права требования по которым приняты в доверительное управление".
Назначение: учет сумм ипотечных займов, права требования по которым приняты организацией в доверительное управление.
По приходу счета проводится сумма ипотечных займов, права требования по которым приняты организацией в доверительное управление.
По расходу счета проводится списание сумм ипотечных займов при их погашении или возникновении условий обратного выкупа ипотечных займов.";
номера, названия и описания счетов 8840 01, 8840 02, 8840 03 исключить;
после описания счета 1800 12 дополнить названиями и описаниями счетов 1800 13, 1800 14 следующего содержания:
"1800 13 "Требования по сделкам с производными финансовыми инструментами" (активный).
Назначение счета: учет сумм требований, возникших в результате совершения сделок с производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения сделок с производными финансовыми инструментами, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате контрпартнером или аннулировании сделок с производными финансовыми инструментами, а также суммы отрицательной переоценки.
1800 14 "Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами" (активный).
Назначение: учет сумм требований по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами, полученными в залог на дату открытия операции с обязательством вернуть в будущем продавцу ценные бумаги по оговоренной цене.
По дебету счета проводится сумма требований по операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами на дату открытия операции.
По кредиту счета проводится списание сумм требований по операции "обратное РЕПО" при закрытии или аннулировании операции.";

7470 03, 7470 06 шоттарының аттарында және сипаттамаларында «Саудаға арналған» деген сөздер «Өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын» деген сөздермен ауыстырылсын;
7470 50 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 7470 61 шотының атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
«7470 61 «Теріс комиссиялық сыйақыны өтеу бойынша шығыстар».
Мақсаты: теріс комиссиялық сыйақыны өтеу бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша зейнетақы активтері бойынша инвестициялық кірістің теріс мәні кезінде туындаған теріс комиссиялық сыйақыны өтеуге байланысты шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары № 5610 баланстық шотына есептен шығарылады.»;
7480 06, 7480 12 шоттарының нөмірлері, аттары және сипаттамалары алынып тасталсын;
8830 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 8840 шоттың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
«8840 «Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған ипотекалық заемдар».
Мақсаты: талап ету құқықтарын ұйым сенімгерлік басқаруға қабылдаған ипотекалық заемдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша талап ету құқықтарын ұйым сенімгерлік басқаруға қабылдаған ипотекалық заемдардың сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша ипотекалық заемдарды өтеу немесе кері сатып алу талаптары туындаған кезде ипотекалық заемдардың сомалары есептен шығарылады.»;
8840 01, 8840 02, 8840 03 шоттарының нөмірлері, аттары және сипаттамалары алынып тасталсын;
1800 12 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1800 13, 1800 14 шоттардың аттарымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
«1800 13 «Туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша талаптар» (актив).
Мақсаты: туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомалары, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың сомалары оларды қарсы әріптес төлеген немесе туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді жою кезінде, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары есептен шығарылады.
1800 14 «Бағалы қағаздармен «кері РЕПО» операциялары» (актив).
Мақсаты: сатушыға келісілген баға бойынша бағалы қағаздарды болашақта қайтару міндеттемесімен операция ашылған күні кепілге алынған бағалы қағаздармен «кері РЕПО» операциялары бойынша талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша операция ашылған күні бағалы қағаздармен «кері РЕПО» операциясы бойынша талаптардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша операцияны жабу немесе жою кезінде «кері РЕПО» операциясы бойынша талаптардың сомалары есептен шығарылады.»;

после описания счета 1820 02 дополнить названиями и описаниями счетов 1820 03, 1820 04 следующего содержания:
"1820 03 "Обязательства по сделкам с производными финансовыми инструментами".
Назначение счета: учет сумм обязательств по сделкам с производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения сделок с производными финансовыми инструментами, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате организацией или аннулировании сделок с производными финансовыми инструментами, а также суммы положительной переоценки.
1820 04 "Операции "РЕПО" с ценными бумагами" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств организации по операциям "РЕПО" с ценными бумагами, переданными в залог на дату открытия операции с обязательством в будущем выкупить у контрпартнера ценные бумаги по оговоренной цене.
По кредиту счета проводится сумма обязательств организации по операциям "РЕПО" с ценными бумагами на дату открытия операции.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств организации по операциям "РЕПО" при закрытии или аннулировании операции.";
после описания счета 1830 08 дополнить названиями и описаниями счетов 1830 09, 1830 10 следующего содержания:
"1830 09 "Реализованный доход от переоценки сделок с производными финансовыми инструментами".
Назначение: учет сумм реализованных доходов, полученных в результате переоценки сделок с производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводится сумма реализованных доходов, полученных в результате переоценки сделок с производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 1810 01.
1830 10 "Нереализованный доход от переоценки сделок с производными финансовыми инструментами".
Назначение: учет сумм нереализованных доходов, полученных в результате положительной переоценки сделок с производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводится сумма нереализованных доходов, полученных в результате положительной переоценки сделок с производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 1810 01 (в конце финансового года) или № 1830 09 (при реализации актива).";
после описания счета 1840 08 дополнить названиями и описаниями счетов 1840 09, 1840 10 следующего содержания:
"1840 09 "Реализованный расход от переоценки сделок с производными финансовыми инструментами".
Назначение: учет сумм реализованных расходов, понесенных в результате переоценки сделок с производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводится сумма реализованных расходов, понесенных в результате переоценки сделок с производными финансовыми инструментами.

1820 02 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1820 03, 1820 04 шоттарының аттарымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
«1820 03 «Туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша міндеттемелер».
Мақсаты: туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді жасау нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйым туындаған міндеттемелердің сомалары оларды төлеген немесе туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді жою кезінде, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары есептен шығарылады.
1820 04 «Бағалы қағаздармен «РЕПО» операциялары» (пассив).
Мақсаты: бағалы қағаздарды қарсы әріптестен келісілген баға бойынша болашақта сатып алу міндеттемесімен операция ашылған күні кепілге берілген ұйымның бағалы қағаздармен «РЕПО» операциялары бойынша міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша операция ашылған күнгі ұйымның бағалы қағаздармен «РЕПО» операциялары бойынша міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша операцияны жабу немесе жою кезінде ұйымның «РЕПО» операциялары бойынша міндеттемелерінің сомалары есептен шығарылады.»;
1830 08 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1830 09, 1830 10 шоттарының аттарымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
«1830 09 «Туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалаудан болған іске асырылған кіріс».
Мақсаты: туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалау нәтижесінде алынған іске асырылған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалау нәтижесінде алынған іске асырылған кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары № 1810 01 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.
1830 10 «Туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалаудан болған іске асырылмаған кіріс».
Мақсаты: туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді оң қайта бағалау нәтижесінде алынған іске асырылмаған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді оң қайта бағалау нәтижесінде алынған іске асырылмаған кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары № 1810 01 (қаржы жылының аяғында) немесе № 1830 09 (активті өткізу кезінде) баланстан тыс шоттарына есептен шығарылады.»;
1840 08 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1840 09, 1840 10 шоттарының аттарымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
«1840 09 «Туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалаудан болған іске асырылған шығыс».
Мақсаты: туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалау нәтижесінде келтірілген іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалау нәтижесінде келтірілген іске асырылған шығыстардың сомасы жазылады.

По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет № 1810 01.
1840 10 "Нереализованный расход от переоценки сделок с производными финансовыми инструментами".
Назначение: учет сумм нереализованных расходов, понесенных в результате переоценки сделок с производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводится сумма нереализованных расходов, понесенных в результате переоценки сделок с производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводится списание сумм нереализованных расходов на внебалансовые счета № 1840 09, 1810 01.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении девяноста дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Уртембаев А.К.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Галиеву Д.Т.
Председатель
Национального Банка                        Г. Марченко

Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары № 1810 01 баланстан тыс шотына есептен шығарылады.
1840 10 «Туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс».
Мақсаты: туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалау нәтижесінде келтірілген іске асырылмаған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалау нәтижесінде келтірілген іске асырылмаған шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша іске асырылмаған шығыстардың сомалары № 1840 09, 1810 01 баланстан тыс шоттарына есептен шығарылады.».
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап тоқсан күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Өртембаев А.Қ.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізгеннен кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігіне, «Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы» заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ғалиеваға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                           Г. Марченко