Об утверждении Правил аттестации судебного эксперта аттестационной комиссией Министерства юстиции Республики Казахстан
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 20 апреля 2010 года № 127. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2010 года № 6209. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 16 марта 2011 года № 114
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 16.03.2011 № 114 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 3.
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила аттестации судебного эксперта аттестационной комиссией Министерства юстиции Республики Казахстан.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Вице-министра юстиции.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Р. Тусупбеков
Утверждены
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 20 апреля 2010 года № 127
Правила
аттестации судебного эксперта аттестационной комиссией
Министерства юстиции Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом  Республики Казахстан от 20 января 2010 года "О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон) и определяют порядок аттестации судебных экспертов.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
государственный орган - Министерство юстиции Республики Казахстан;
апелляционная комиссия - комиссия, создаваемая государственным органом, в целях рассмотрения споров, возникающих при проведении аттестации судебных экспертов;
аттестация судебных экспертов - периодически осуществляемая процедура определения уровня профессиональной подготовки судебных экспертов.
3. Аттестации подлежат лица, соответствующие требованиям подпунктов 1), 2) пункта 2 статьи 12 Закона.
4. Аттестация проводится раз в пять лет аттестационной комиссией Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - Комиссия).
2. Порядок подготовки к проведению аттестации судебных
экспертов
5. Аттестация судебных экспертов осуществляется в соответствии со статьей 14 Закона Комиссией.
6. Список судебных экспертов, подлежащих аттестации, и график прохождения аттестации утверждается руководителем государственного органа на основании информации, представляемой органом судебной экспертизы и Комиссией по лицензированию судебно-экспертной деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің аттестаттау комиссиясының сот сарапшысын аттестаттау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 20 сәуірдегі № 127 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 6 мамырда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6209 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2011 жылғы 16 наурыздағы № 114 бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2011.03.16 № 114 (ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
«Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 20 қаңтардағы Заңын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі аттестаттау комиссиясының сот сарапшысын аттестаттау ережесі бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Әділет вице-министріне жүктелсін.
3. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                     Р. Түсіпбеков
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2010 жылғы 20 сәуірдегі
№ 127 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің
аттестаттау комиссиясының сот сарапшысын аттестаттау
ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже «Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 20 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және сот сарапшыларын аттестаттау тәртібін айқындайды.
2. Осы Ережеде келесі ұғымдар пайдаланылады:
мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі;
апелляциялық комиссия – сот сарапшысын аттестаттауды жүргізген кезде туындайтын дауларды қарастыру мақсатында мемлекеттік орган құратын комиссия;
сот сарапшыларын аттестаттау – мезгіл сайын жүзеге асырылатын сот сарапшыларының кәсіптік даярлығының деңгейін анықтау рәсімі;
3. Аттестаттаудан Заңның 12-бабы 2-тармағының 1), 2) тармақшаларына сәйкес келетін адамдар өтуге тиіс.
4. Аттестаттауды әр бес жыл сайын Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің аттестаттау комиссиясы (бұдан әрі – Комиссия) жүргізеді.
2. Сот сарапшыларын аттестаттауды жүргізуге дайындық тәртібі
5. Сот сарапшыларын аттестаттауды Заңның 14-бабына сәйкес Комиссия жүзеге асырады.
6. Аттестаттаудан өтуге тиіс сот сарапшыларының тізімімен  аттестаттаудан өту кестесі сот сараптамасы органы мен Сот-сараптама қызметін лицензиялау жөніндегі комиссия ұсынатын ақпарат негізінде мемлекеттік орган басшысының бұйрығымен бекітіледі.

7. Орган судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан представляет в Комиссию аттестационное дело судебного эксперта, являющегося сотрудником органа судебной экспертизы, включающее следующие документы:
1) представление на судебного эксперта, подлежащего аттестации;
2) личный листок по учету кадров, удостоверенный по месту работы;
3) характеристику, отражающую уровень профессиональной подготовки, деловые и нравственные качества;
4) нотариально удостоверенную копию диплома о высшем образовании (при наличии ученой степени и ученого звания - нотариально удостоверенные копии дипломов);
5) нотариально удостоверенную копию квалификационного свидетельства на право производства определенного вида судебной экспертизы (дополнений к нему);
6) рецензии на заключения эксперта за последние пять лет;
7) копии приказов о поощрениях и дисциплинарных взысканиях (при их наличии) за последние пять лет.
8. Судебные эксперты, осуществляющие судебно-экспертную деятельность на основании лицензии, предоставляют в Комиссию по лицензированию судебно-экспертной деятельности для формирования аттестационного дела следующие документы:
1) автобиографию;
2) нотариально удостоверенную копию диплома о высшем образовании (при наличии ученой степени и ученого звания - нотариально удостоверенные копии дипломов);
3) нотариально удостоверенную копию квалификационного свидетельства на право производства определенного вида судебной экспертизы (дополнений к нему);
4) нотариально удостоверенную копию лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью.
9. Рецензирование заключений судебного эксперта, осуществляющего судебно-экспертную деятельность на основании лицензии, организовывает Комиссия по лицензированию судебно-экспертной деятельности, предварительно осуществляя запрос заключений эксперта за последние пять лет.
Рецензии приобщаются к аттестуемому делу судебного эксперта.
10. Орган судебной экспертизы и Комиссия по лицензированию судебно-экспертной деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан, изучив и проанализировав аттестационные материалы аттестуемых, направляют их в Комиссию не позднее 10 рабочих дней до начала ее заседания.
11. Орган судебной экспертизы и Комиссия по лицензированию судебно-экспертной деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан письменно уведомляют аттестуемых судебных экспертов о сроках проведения аттестации не позднее 30 календарных дней до начала ее проведения.
3. Порядок проведения аттестации
12. Аттестация проводится в виде собеседования, в сроки, определяемые руководителем государственного органа.

7. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сот сараптамасы органы Комиссияға сот сараптамасы органының қызметкері болып табылатын сот сарапшысының келесі құжаттарды қамтыған аттестаттау ісін ұсынады:
1) аттестаттаудан өтуі тиіс тұлғаға ұсыным;
2) жұмыс орнымен куәландырылған кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақ;
3) кәсіптік даярлығының деңгейін, іскерлік және адамгершілік сипатын көрсететін мінездеме;
4) жоғары білімі туралы дипломның нотариалды куәландырылған көшірмесі (ғылыми дәрежесі мен ғылыми атағы болған жағдайда нотариалды куәландырылған көшірмелері);
5) сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізуге құқық беретін біліктілік куәлігінің (оған қосымшалардың) нотариалды куәландырылған көшірмесі;
6) соңғы бес жыл ішіндегі сарапшы қорытындыларына рецензиялар;
7) соңғы бес жыл ішіндегі көтермелеулер мен (тәртіптік жазалаулар, олар болған жағдайда) туралы бұйрықтардың көшірмелері.
8. Сот-сараптама қызметін лицензия негізінде жүзеге асыратын сот сарапшылары Сот-сараптама қызметін лицензиялау жөніндегі комиссияға аттестаттау ісін қалыптастыру үшін келесі құжаттарды ұсынады:
1) өмірбаян;
2) жоғары білімі туралы дипломның нотариалды куәландырылған көшірмесі (ғылыми дәрежесі мен ғылыми атағы болған жағдайда дипломдардың нотариалды куәландырылған көшірмесі);
3) сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына біліктілік куәлігінің (оған қосымшалардың) нотариалды куәландырылған көшірмесі;
4) сот-сараптама қызметімен айналысуға арналған лицензияның нотариалды куәландырылған көшірмесі;
9. Сот-сараптама қызметін лицензия негізінде жүзеге асыратын сот сарапшысының қорытындыларына рецензиялау жүргізуді Сот-сараптама қызметін лицензиялау жөніндегі комиссия соңғы бес жыл ішіндегі сарапшы қорытындыларын алдын-ала сұратып алуды жүзеге асыра отырып ұйымдастырады.
Рецензиялар сот сарапшысының аттестаттау ісіне тігіледі.
10. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сот сараптамасы органы аттестатталушылардың аттестаттау материалдарын зерделеп және талдаудан өткізіп, Комиссияға оның отырысы басталғанға дейін 10 жұмыс күнінен кешіктірмей жолдайды.
11. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі сот сараптамасы органы мен Сот-сараптама қызметін лицензиялау жөніндегі комиссия аттестатталушы сот сарапшыларын аттестаттаудан өткізу мерзімдері туралы оның өткізуіне дейін 30 күнтізбелік күннен кешіктірмей хабардар етеді.
3. Аттестаттауды жүргізу тәртібі
12. Аттестаттау мемлекеттік орган басшысының бұйрығымен белгіленетін мерзімдерде әңгімелесу түрінде жүргізіледі.

13. В процессе собеседования оценивается профессиональный уровень судебного эксперта.
14. Решение аттестационной комиссии считается правомочным, если на заседании комиссии присутствовало не менее 2/3 от общего числа членов Комиссии.
15. Результаты голосования определяются большинством голосов членов комиссии, принявших участие в заседании Комиссии. При равном количестве голосов, голос председателя является решающим.
16. По результатам аттестации, аттестационная комиссия выносит одно из следующих решений:
1) аттестован;
2) не аттестован.
17. Результаты аттестации отражаются в протоколе по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
18. Решение Комиссии оформляется в виде Заключения Комиссии в двух экземплярах по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
19. Протокол заседания, Заключение Комиссии подписываются председателем, членами Комиссии, секретарем и приобщаются к аттестационному делу судебного эксперта.
20. Заключение Комиссии выдается судебному эксперту в течении месяца со дня заседания Комиссии сроком на пять лет.
21. Судебный эксперт, не прошедший аттестацию, может повторно пройти аттестацию по истечении трех месяцев со дня проведения первоначальной аттестации в порядке, определенном настоящими Правилами.
22. Отрицательное заключение Комиссии подлежит обжалованию в Министерстве юстиции Республики Казахстан в течение 10 рабочих дней со дня получения заключения Комиссии.
23. Отрицательное заключение Комиссии при повторной аттестации является основанием для отзыва свидетельства о присвоении квалификации судебного эксперта.
24. В случае отрицательного заключения при повторной аттестации или при уклонении лица от прохождения аттестации Комиссия ходатайствует перед Министерством юстиции Республики Казахстан о прекращении действия лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью в соответствии с пунктом 3 статьи 16 Закона.
25. При возникновении обоснованных сомнений в надлежащем уровне профессиональной подготовки судебного эксперта (при неоднократных нарушениях требований организационно-методического характера при производстве экспертиз) проводится его внеочередная аттестация в соответствии с пунктом 1 статьи 14 Закона.
26. Члены Комиссии, выражающие особое мнение, излагают его в письменном виде и прилагают к протоколу.
27. Материалы Комиссии хранятся в соответствии с утвержденной номенклатурой дел.
28. Споры, возникающие при проведении аттестации судебного эксперта аттестационной комиссией Министерства юстиции Республики Казахстан, рассматриваются апелляционной комиссией или в судебном порядке.
Приложение 1
к Правилам аттестации
судебного эксперта
аттестационной комиссией
Министерства юстиции
Республики Казахстан
форма
Протокол № ___
заседания аттестационной комиссии Министерства юстиции
Республики Казахстан
от "____" _____________ 20__ года
город ____________________________________
Председатель _____________________________
Члены комиссии ___________________________
Секретарь ________________________________
На рассмотрение аттестационной комиссии, действующей на
основании приказа Министра юстиции Республики Казахстан от
"__" _______ 20__ года № ___
представлено аттестационное дело ______________________________
(фамилия, имя, отчество, должность)
_______________________________________________________________
(представление на судебного эксперта, личный листок по учету кадров, автобиография,
характеристика, копии дипломов, квалификационного свидетельства на право производства
определенного вида судебной экспертизы (дополнений к нему); рецензия на заключения
эксперта, копии приказов о поощрениях и дисциплинарных взысканиях (при их наличии)
Краткое содержание проведенного собеседования

13. Әңгімелесу барысында сот сарапшысының кәсіби деңгейі бағаланады.
14. Егер Комиссия отырысында Комиссия мүшелерінің жалпы санының  кем дегенде 2/3-і қатысса, аттестаттау комиссиясының шешімі заңды деп саналады.
15. Дауыс беру нәтижелері Комиссия отырысына қатысқан комиссия мүшелерінің көпшілік даусымен анықталады. Дауыс саны тең болған кезде төраға дауысы шешуші болып табылады.
16. Аттестаттау нәтижелері бойынша аттестаттау комиссиясы келесі шешімдердің біреуін шығарады:
1) аттестатталды;
2) аттестатталмады.
17. Аттестаттау нәтижелері осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамада көрсетіледі.
18. Комиссия шешімі осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада Комиссия қорытындысы түрінде рәсімделеді.
19. Отырыс хаттамасына, Комиссия Қорытындысына Комиссия төрағасы, мүшелері, хатшы қол қояды және ол сот сарапшысының аттестаттау ісіне тігіледі.
20. Комиссия Қорытындысы аттестатталған сот сарапшысына 5 жыл мерзімге Комиссия отырысы күнінен бастап бір ай ішінде беріледі.
21. Аттестаттаудан өтпеген сот сарапшысы осы Ережеде белгіленген тәртіппен бастапқы аттестаттау өткен күннен бастап үш ай өткен соң аттестаттаудан қайта өте алады.
22. Комиссияның теріс қорытындысы Комиссия қорытындысын алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде шағымдалуға жатады.
23. Қайта аттестаттау кезінде Комиссияның теріс қорытындысы сот сарапшысы біліктілігін беру туралы куәлікті кері қайтару үшін негіз болып табылады.
24. Қайта аттестаттау кезінде теріс шешім болған жағдайда немесе адам аттестаттаудан өтуден жалтарған жағдайда Сот-сараптама қызметін лицензиялау жөніндегі комиссия Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне Заңның 16-бабының 3-тармағына сәйкес сот-сараптама қызметімен айналысуға арналған лицензияның қолданысын тоқтату туралы талаппен өтініш жасайды.
25. Сот сарапшысының кәсіби даярлығының тиісті деңгейіне деген негізді күмән туындаған кезде (сот сараптамасын жүргізу кезінде ұйымдастырушылық-әдістемелік сипаттағы талаптарды біршеше рет бұзулар болған жағдайда) Заңның 14-бабының 1-тармағына сәйкес ол кезектен тыс аттестаттаудан өткізіледі.
26. Ерекше пікірді білдіруші Комиссия мүшелері оны жазбаша түрде баяндайды және хаттамаға қосады.
27. Комиссияның материалдары бекітілген іс номенклатурасына сәйкес сақталады.
28. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің аттестаттау комиссиясының сот сарапшысын аттестаттау кезінде туындайтын даулар апелляциялық комиссиямен немесе сот тәртібінде қаралады.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің аттестаттау
комиссиясының сот сарапшысын
аттестаттау ережесіне
1-қосымша
нысан
Қазақстан Респубикасы Әділет министрлігінің аттестаттау
комиссиясының 20__ жылғы «__» __________
отырысының № ____ хаттамасы
_____________________ қаласы
Төраға ________________________________________________________
Комиссия мүшелері _____________________________________________
Хатшы _________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 20__ жылғы «__»______
№ ____ бұйрығы негізінде әрекет ететін аттестаттау комиссиясының
қарауына __________________________________ аттестаттау ісі ұсынылды.
(тегі, аты, әкесінің аты)
_____________________________________________________________________
(сот сарапшысына ұсыным, кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақ, өмірбаян, мінездеме, дипломдардың көшірмесі; сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына біліктілік куәлігі (оған қосымшалар); сарапшы қорытындыларына рецензия, көтермелеулер мен тәртіптік жазалаулар (егер олар болса) туралы бұйрықтардың
көшірмелері)
Өткізілген әңгімелесудің қысқаша мазмұны

1. ______________________________________________________________
2. ______________________________________________________________
3. ______________________________________________________________
Результаты голосования членов аттестационной комиссии по
принятию решения: "за" ______, "против" _____ голосов
Аттестационная комиссия решила:
1) _______________________________ аттестован (а)
(Ф.И.О.)
2) ____________________________ не аттестован (а)
(Ф.И.О.)
Председатель комиссии: _______________    ___________________
(подпись)          (Ф.И.О., должность)
Члены комиссии:        _______________    ___________________
(подпись)          (Ф.И.О., должность)
_______________    ___________________
(подпись)          (Ф.И.О., должность)
_______________    ___________________
(подпись)          (Ф.И.О., должность)
Секретарь:             _______________    ___________________
(подпись)          (Ф.И.О., должность)
Приложение 2
к Правилам аттестации
судебного эксперта
аттестационной комиссией
Министерства юстиции
Республики Казахстан
форма
Заключение аттестационной комиссии Министерства юстиции
Республики Казахстан
от "___" ___________ 20__ года
город _____________________________
Аттестационная комиссия в составе председателя ________________
Членов комиссии  ______________________________________________
______________________________________________
______________________________________________
Секретаря _____________________________________________________
действующего на основании приказа Министра юстиции Республики
Казахстан от "___"________ 20__ года № __
Рассмотрев аттестационное дело ________________________________
(фамилия, имя, отчество, должность)
_______________________________________________________________
Решила:
Аттестовать    _______________________________
(Ф.И.О.)
Не аттестовать _______________________________
(Ф.И.О.)
Председатель комиссии:      _____________ __________________
(подпись)     (Ф.И.О., должность)
Члены комиссии:             _____________ __________________
(подпись)     (Ф.И.О., должность)
_____________ __________________
(подпись)     (Ф.И.О., должность)
_____________ __________________
(подпись)     (Ф.И.О., должность)
Секретарь:                  _____________ __________________
(подпись)     (Ф.И.О., должность)

1. ____________________________________________________________
2. ____________________________________________________________
3. ____________________________________________________________
Шешім қабылдау бойынша аттестаттау комиссиясы мүшелерінің дауыс
беру нәтижелері: «қолдаған» ______, «қарсы» _______ дауыс
Аттестаттау комиссиясы былай деп шешті:
1)__________________ аттестатталды
(Т.А.Ә.)
2) __________________ аттестатталмады
(Т.А.Ә.)
Комиссия төрағасы: ____________ _______________________________
(қолы)          (Т.А.Ә., лауазымы)
Комиссия мүшелері: ____________ _______________________________
(қолы)          (Т.А.Ә., лауазымы)
____________ _______________________________
(қолы)           (Т.А.Ә., лауазымы)
____________ _______________________________
(қолы)           (Т.А.Ә., лауазымы)
Хатшы:             ____________ _______________________________
(қолы)           (Т.А.Ә., лауазымы)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің аттестаттау
комиссиясының сот сарапшысын
аттестаттау ережесіне
2-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің аттестаттау
комиссиясының 20__ жылғы «__» __________
№ ____ қорытындысы
____________________ қаласы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 20__ жылғы «__»
__________ № ______ бұйрығы негізінде әрекет ететін
Құрамында төраға  ____________________________________________
комиссия мүшелері _____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
хатшы             _____________________________________________
аттестаттау комиссиясы
_______________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы)
_________________________________ аттестаттау ісін қарастырып,
былай деп шешті:
______________________________ аттестатталсын
(Т.А.Ә.)
______________________________ аттестатталмасын
(Т.А.Ә.)
Комиссия төрағасы: ____________ _______________________________
(қолы)          (Т.А.Ә., лауазымы)
Комиссия мүшелері: ____________ _______________________________
(қолы)          (Т.А.Ә., лауазымы)
____________ _______________________________
(қолы)          (Т.А.Ә., лауазымы)
____________ _______________________________
(қолы)          (Т.А.Ә., лауазымы)
Хатшы:             ____________ _______________________________
(қолы)          (Т.А.Ә., лауазымы)