Об утверждении Правил специальной профессиональной подготовки
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 20 апреля 2010 года № 122. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2010 года № 6211. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 марта 2017 года № 342 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 31.03.2017 № 342 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок приказа в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.08.2013 № 287 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 3.
В соответствии с пунктом 7 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 20 января 2010 года "О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.08.2013 № 287 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила специальной профессиональной подготовки.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.08.2013 № 287 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Вице-министра юстиции.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Р. Тусупбеков
Утверждены
Приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 20 апреля 2010 года № 122
Правила
специальной профессиональной подготовки
Сноска. Наименование в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.08.2013 № 287 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила специальной профессиональной подготовки определяют единый порядок организации подготовки лиц, впервые поступающих на работу в органы судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – работник) с целью обеспечения подготовки высококвалифицированных специалистов для совершенствования деятельности органов судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан в интересах решения задач правосудия.
Подготовка работников проводится в соответствии с пунктом 7 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 20 января 2010 года "О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан".
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.08.2013 № 287 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Арнайы кәсіптік даярлау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 20 сәуірдегі № 122 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 6 мамырда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6211 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 31 наурыздағы № 342 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Әділет министрінің 31.03.2017 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың атауы жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.08.2013 № 287 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
"Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 20 қаңтардағы Заңы 12-бабының 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.08.2013 № 287 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Арнайы кәсіптік даярлау ережесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.08.2013 № 287 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Әділет вице-министріне жүктелсін.
3. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Р. Түсіпбеков
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2010 жылғы 20 сәуірдегі
№ 122 бұйрығымен
бекiтiлген
Арнайы кәсіптік даярлау ережесі
Ескерту. Ереженің атауы жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.08.2013 № 287 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Арнайы кәсіптік даярлау ережесі сот әділдігінің міндеттерін шешу мүддесімен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сот сараптамасы органдарының қызметін жетілдіру үшін жоғары білікті мамандарды даярлауды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сот сараптамасы органдарына алғаш жұмысқа кіретін адамдарды (бұдан әрі - қызметкер) даярлауды ұйымдастырудың бірыңғай тәртібін анықтайды.
Қызметкерлерді даярлау "Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 20 қаңтардағы Заңының 12-бабының 7-тармағына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.08.2013 № 287 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. Задачей подготовки работника является специальная профессиональная подготовка судебных экспертов по соответствующим судебно-экспертным специальностям.
3. Подготовка работника по соответствующей судебно-экспертной специальности осуществляется в форме специальной профессиональной подготовки путем наставничества.
Специальная профессиональная подготовка осуществляется в органах судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан в отношении лиц, впервые поступающих на работу в органы судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан, имеющих высшее профессиональное образование, в целях последующего получения ими права производства судебных экспертиз.
Программы специальной профессиональной подготовки работника по конкретной судебно-экспертной специальности должны содержать следующие части:
1) общая часть:
научные основы криминалистики и судебной экспертологии;
общие юридические дисциплины;
2) специальная часть:
теоретические и методические основы конкретного рода (вида) судебной экспертизы;
основы назначения и производства конкретного рода (вида) судебной экспертизы.
Специальная профессиональная подготовка предусматривает участие работника под руководством наставника в проведении судебных экспертиз.
4. Специальная профессиональная подготовка работника в органах судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан осуществляется по индивидуальному плану под руководством наставника, которым составляется письменный отзыв по итогам специальной профессиональной подготовки.
Индивидуальный план составляется на основе программы специальной профессиональной подготовки работника по конкретной судебно-экспертной специальности и утверждается руководителем органов судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан.
Наставник закрепляется распоряжением руководителя территориального подразделения органов судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан.
5. Специальная профессиональная подготовка работника осуществляется в срок до одного года по согласованию с руководителем органов судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан.
6. Дополнительно в индивидуальном плане специальной профессиональной подготовки судебного эксперта органов судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан предусматривается обязательное выполнение четырех реферативных заданий и одной курсовой работы по специальности.
7. Руководитель органа судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан создает работнику необходимые условия для успешного освоения им судебно-экспертной специальности.

2. Қызметкерлерді даярлау міндеті тиісті сот-сарапшылық мамандық бойынша сот сарапшыларын арнайы кәсіптік даярлау болып табылады.
3. Тиісті сот-сарапшылық мамандық бойынша қызметкерлерді даярлау тәлім беру арқылы арнайы кәсіптік даярлық түрінде жүзеге асырылады.
Арнайы кәсіптік даярлық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сот сараптамасы органдарына алғаш жұмысқа кіретін, жоғары кәсіптік білімі бар адамдардың кейіннен сот сараптамасын жүргізу құқығына ие болу үшін оларға қатысты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сот сараптамасы органдарында жүзеге асырылады.
Нақты сот-сарапшылық мамандық бойынша қызметкерлерді арнайы кәсіптік даярлау бағдарламасы келесі бөлімдерден тұру керек:
1) жалпы бөлім:
криминалистиканың және cот сараптаматанудың ғылыми негіздері;
жалпы заңгерлік пәндер;
2) арнайы бөлім:
сот сараптамасының нақты бір тегінің (түрінің) теориялық және әдістемелік негіздері;
сот сараптамасының нақты бір тегін (түрін) тағайындау және жүргізу негіздері.
Арнайы кәсіптік даярлық қызметкердің сот сараптамаларын тәлімгердің басшылығымен жүргізуге қатысуын қарастырады.
4. Қызметкерді Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сот сараптамасы органдарында арнайы кәсіптік даярлау арнайы кәсіптік даярлық қорытындысы бойынша жазбаша пікір жасайтын тәлімгер басшылығымен жеке жоспар бойынша жүзеге асырылады.
Жеке жоспар нақты сот-сарапшылық мамандық бойынша қызметкерді арнайы кәсіптік даярлау бағдарламасы негізінде жасалады және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сот сараптамасы органдарының басшысымен бекітіледі.
Тәлімгер Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сот сараптамасы органдарының аумақтық бөлімшесі басшысының өкімімен бекітіледі.
5. Қызметкерді арнайы кәсіптік даярлау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі сот сараптамасы органдарының басшысымен келісім бойынша бір жылға дейінгі мерзімде жүзеге асырылады.
6. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сот сараптамасы органдарының сот сарапшысын арнайы кәсіптік даярлау жеке жоспарында қосымша төрт рефераттық тапсырманы және мамандығы бойынша бір курстық жұмысты міндетті түрде орындау көзделеді.
7. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сот сараптамасы органының басшысы қызметкерге оның сот-сарапшылық мамандықты табысты игеруі үшін қажетті жағдайды жасайды.

8. По окончании специальной профессиональной подготовки, работником составляется отчет о ее прохождении с указанием содержания и объема выполненной работы, а руководителем подготовки - отзыв, в котором отмечается продолжительность освоения судебно-экспертной специальности, ее объем и эффективность, даются необходимые рекомендации. Результаты специальной профессиональной подготовки (отчет судебного эксперта и отзыв руководителя) обсуждаются на производственном совещании соответствующего территориального (структурного) подразделения.
По итогам прохождения специальной профессиональной подготовки работник допускается к сдаче квалификационного экзамена на право производства судебной экспертизы по конкретной судебно-экспертной специальности.

8. Арнайы кәсіптік даярлық аяқталған соң қызметкер орындалған жұмыстың мазмұны мен көлемін көрсете отырып оны өткендігі туралы есепті, ал даярлық жетекшісі сот-сарапшылық мамандықты игеру ұзақтығын, оның көлемі мен тиімділігін көрсететін пікір дайындайды, қажетті ұсынымдар береді. Арнайы кәсіптік даярлық нәтижелері (сот сарапшысының есебі мен жетекшінің пікірі) тиісті аумақтық (құрылымдық) бөлімшенің өндірістік кеңесінде талқыланады.
Арнайы кәсіптік даярлықтан өту қорытындысы бойынша қызметкер нақты сот-сарапшылық мамандық бойынша сот сараптамасын жүргізу құқығына біліктілік емтиханын тапсыруға жіберіледі.