О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 18 декабря 2002 года № 486 "Об утверждении Правил представления отчетов организациями, обладающими лицензиями на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 апреля 2010 года № 60. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 июня 2010 года № 6286. Утратило силу постановлением Правления Национального банка Республики Казахстан от 27 июля 2012 года № 224
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального банка РК от 27.07.2012 № 224 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 18 декабря 2002 года № 486 "Об утверждении Правил представления отчетов организациями, обладающими лицензиями на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2124) следующие изменения и дополнения:
в Правилах представления отчетов организациями, обладающими лицензиями на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
в части первой пункта 4 цифру "8" заменить цифрой "9";
пункт 4-1 после слов "пенсионными активами)" дополнить словами ", отчет о стоимости остатка активов клиента, находящихся на счетах у брокера, по поручению которого в торговой системе фондовой биржи была совершена операция открытия "РЕПО" "прямым способом", на бумажном и электронном носителях согласно приложению 7 к настоящим Правилам";
приложение 6 изложить в редакции согласно приложению 1 настоящему постановлению;
таблицу "Отчет (наименование организации, обладающей лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг) о стоимости остатка активов клиента, находящихся на счетах у брокера, по поручению которого в торговой системе фондовой биржи была совершена операция открытия "репо" "прямым способом" по состоянию на "___" _________________" приложения 7 после столбца:
"
1
2
"
дополнить столбцом следующего содержания:
"
Наименование клиента
";

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиялары бар ұйымдардың есеп беру ережесiн бекiту туралы" 2002 жылғы 18 желтоқсандағы № 486 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 30 сәуірдегі № 60 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 11 маусымда нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 6286 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 27 шілдедегі № 224 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.07.27 № 224 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің Басқармасы (бұдан әрі - Агенттік) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиялары бар ұйымдардың есеп беру ережесiн бекiту туралы» 2002 жылғы 18 желтоқсандағы № 486 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2124 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиялары бар ұйымдардың есеп беру ережесiнде:
4-тармақтың бірінші бөлігінде «8» деген цифр «9» деген цифрмен ауыстырылсын;
4-1-тармақ «зейнетақы қорларын қоспағанда)» деген сөздерден кейін «осы Ереженiң 7-қосымшасына сәйкес қағаз және электрондық тасымалдағышта тапсырмасы бойынша қор биржасының сауда жүйесінде «РЕПОны» «тікелей әдіспен» ашу операциясы жүргізілген брокердің шоттарындағы клиенттердің активтер қалдықтарының құны туралы есептi» деген сөздермен толықтырылсын;
6-қосымшасы осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын;
7-қосымшасының:
«
1
...
»
бағаннан кейін ««___» _________________ жағдай бойынша тапсырмасы бойынша қор биржасының сауда жүйесiнде «репоны» «тiкелей әдiспен» ашу операциясы жүргiзiлген брокердiң шоттарындағы клиенттердiң активтер қалдықтарының құны туралы есеп (бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымның атауы)» деген кестесі:
мынадай мазмұндағы бағанмен толықтырылсын:
«
Клиенттің атауы
»;

дополнить приложением 9 согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Хаджиева М.Ж.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Национального Банка Республики Казахстан и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                               Е. Бахмутова
Приложение 1
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по регулированию
и надзору финансового рынка и
финансовых организаций
от 30 апреля 2010 года № 60
"Приложение 6
к Правилам представления отчетов
организациями, обладающими лицензиями
на осуществление брокерской и дилерской
деятельности на рынке ценных бумаг
Республики Казахстан
Форма
Отчет
о сделках с производными финансовыми инструментами
(наименование организации, обладающей лицензией на осуществление
брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг)
за период с ______________ по _____________
Дата
заклю-
чения
сделки1
Вид
произ-
водного
финан-
сового
инстру-
мента2
Иденти-
фикацион-
ный номер
ценной
бумаги3
Рынок4
Базовый
актив
и его
рей-
тинг5
Контр-
агент и
его
рейтинг6
Описание условий сделки
Вид
сделки
Коли-
чество
финан-
совых
инст-
румен-
тов
Цена
сделки
Объем
сдел-
ки
Валюта
сделки
1
2
продолжение таблицы
Объект
хеджирования7
В качестве кого
участвовал в
сделке8
Номер, дата и время
регистрации
клиентского заказа9
Клиент
и страна его
резидентства10
Примечание
Руководитель
(лицо, уполномоченное                         Фамилия, имя, отчество
на подписание отчета)            (подпись)        (при наличии)
Главный бухгалтер
(лицо, уполномоченное                         Фамилия, имя, отчество
на подписание отчета)            (подпись)        (при наличии)
место печати
Исполнитель       (подпись, номер телефона)   Фамилия, имя, отчество
(при наличии)
Примечания:
1 Указывается дата заключения сделки в формате "дата/месяц/год".
2 Указывается вид производного финансового инструмента (опцион, фьючерс, форвард, своп и другие производные финансовые инструменты).
3 Указывается в случае, если базовым активом производного финансового инструмента является ценная бумага.
4 Указывается наименование фондовой биржи, в торговой системе которой осуществлена сделка, и страна ее резидентства в формате "наименование фондовой биржи/страна" либо то, что сделка совершена не на фондовой бирже в формате "неорганизованный рынок".
5 Указывается базовый актив производного финансового инструмента (наименование ценной бумаги и ее эмитента, валюта, процентная ставка, товар и прочие базовые активы) и рейтинг базового актива, присвоенный рейтинговым агентством (при наличии) в формате "базовый актив/рейтинг (рейтинговое агентство)". В случае если у базового актива рейтинги отсутствуют, то указывается базовый актив и указание на то, что рейтинг отсутствует в формате "базовый актив/рейтинга нет".
6 В случае если сделка заключена не на фондовой бирже, указывается контрагент, страна его резидентства, а также рейтинг, присвоенный данному контрагенту в формате "контрагент/страна/рейтинг (рейтинговое агентство)". В случае отсутствия рейтинга у контрагента, указывается информация в формате "контрагент/страна/рейтинга нет".
7 Если сделка заключена с целью хеджирования, указываются слово "да" и реквизиты объекта хеджирования (идентификационный номер ценной бумаги, количество, стоимость, объем, валюта) в формате "да/реквизиты объекта хеджирования". Если сделка заключена не с целью хеджирования, указывается слово "нет".
8 Указывается символ "B", если организация, обладающая лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельностью на рынке ценных бумаг, выступала в качестве брокера.
Указывается символ "D", если организация, обладающая лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельностью на рынке ценных бумаг, выступала в качестве дилера.
9 В случае заключения сделки в рамках брокерской деятельности накопительным пенсионным фондом, самостоятельно осуществляющим инвестиционное управление пенсионными активами, организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или управляющей компанией инвестиционного фонда (за счет активов инвестиционного фонда), обладающими лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, указываются номер и дата принятия инвестиционным комитетом инвестиционного решения о заключении сделки.
10 В случае, если организация, обладающая лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельностью на рынке ценных бумаг, выступала в качестве брокера, указывается информация в формате "Код клиента/страна". При этом указываются коды клиентов данного брокера, за счет и в интересах которых была заключена сделка:
Клиент
5-ти значный
код клиента
1.
Юридическое лицо (резидент Республики
Казахстан)
JURRZ
2
Физическое лицо (резидент Республики
Казахстан)
FIZRZ
3
Юридическое лицо (нерезидент Республики
Казахстан)
JURNN
4
Физическое лицо (нерезидент Республики
Казахстан)
FIZNN
5
Организация, осуществляющая
инвестиционное управление пенсионным
активами/накопительный пенсионный фонд
(пенсионные активы)
PFDPA
6
Накопительный пенсионный фонд
(собственные активы)
PFDOA
7
Банк второго уровня Республики
Казахстан
STBNK
8
Страховая организация Республики
Казахстан
INSOR
9
Инвестиционный фонд
INVFD
10
Организация, обладающая лицензией на
осуществление брокерской и дилерской
деятельности на рынке ценных бумаг –
собственные активы (за исключением
организации, осуществляющей
инвестиционное управление пенсионным
активами, накопительного пенсионного
фонда, банка второго уровня Республики
Казахстан)
Код пятизначный,
присвоенный
организатором
торгов
Накопительные пенсионные фонды, самостоятельно осуществляющие инвестиционное управление пенсионными активами, и организации, осуществляющие инвестиционное управление пенсионными активами, обладающие лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности, при совершении сделок за счет пенсионных активов данную графу не заполняют."
Приложение 2
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по регулированию
и надзору финансового рынка и
финансовых организаций
от 30 апреля 2010 года № 60
"Приложение 9
к Правилам представления отчетов
организациями, обладающими лицензиями
на осуществление брокерской и дилерской
деятельности на рынке ценных бумаг
Республики Казахстан
Форма
Отчет об остатках денег на собственных счетах брокера и
клиентов, находящихся на счетах у брокера
(наименование организации, обладающей лицензией на осуществление
брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг)
по состоянию на "___" _________________
Итого
Остаток собственных денег
Остаток денег на счетах
клиентов
Руководитель
(лицо, уполномоченное                         Фамилия, имя, отчество
на подписание отчета)       (подпись)          (при наличии)
Главный бухгалтер
(лицо, уполномоченное                         Фамилия, имя, отчество
на подписание отчета        (подпись)          (при наличии)
место печати
Исполнитель       (подпись, номер телефона)   Фамилия, имя, отчество
(при наличии)"

9-қосымшасы осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес редакцияда толықтырылсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (М.Ж.Хаджиева):
1) Заң департаментiмен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндiк мерзiмде оны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, «Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы» заңды тұлғалар бiрлестiгiне мәлімет үшін жеткізсін.
4. Агенттік Төрайымының Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым                                         Е.Бахмутова
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2010 жылғы 30 сәуірдегі
№ 60 қаулысының 1-қосымшасы
«Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар
рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметтi
жүзеге асыруға лицензиялары бар ұйымдардың есеп
беру ережесiнің 6-қосымшасы
Нысан
___________ ____________ дейiнгi кезең iшiнде туынды
қаржы құралдарымен жасалған мәмiлелер туралы есеп
(бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және дилерлiк қызметтi
жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымның атауы)
Мәмiленi жасасу күнi1
Туынды қаржы құралының түрi2
Бағалы қағаздың сәйкестендіру нөмірі3
Нарық3
Базалық актив және оның рейтингi4
Контрагент және оның рейтингi5
Мәмiленiң талаптарын сипаттау
Мәміле түрі
Қаржы құралдарының саны
Мәміле бағасы
Мәміле көлемі
Мәміле валютасы
1
2
...
кестенің жалғасы
Хеджирлеу объектісі7
Мәмiлеге кiм ретiнде қатысты8
Клиент тапсырысын тiркеудiң нөмiрi, күнi және уақыты8
Клиент және оның резиденттiк елi10
Ескерту
Басшы
(есепке қол қоюға уәкілетті
тұлға)                        (қолы)  Тегi, аты, әкесiнiң аты                                              (бар болса)
Бас бухгалтер
(есепке қол қоюға уәкілетті
тұлға)                        (қолы)  Тегi, аты, әкесiнiң аты
(бар болса)
мөр орны
Орындаушы  (қолы, телефон нөмірі)    Тегi, аты, әкесiнiң аты
(бар болса)
Ескерту:
1. «Күнi, айы, жылы» форматында мәмiленi жасасу күнi көрсетiледi.
2. Туынды қаржы құралының түрi көрсетiледi (опцион, фьючерс, форвард, своп және басқа туынды қаржы құралдары).
3. Бағалы қағаз туынды қаржы құралының базалық активi болып табылған жағдайда көрсетіледі.
4. Сауда жүйесiнде мәмiле жасалған қор биржасының атауы және «қор биржасының атауы/елi» форматында оның резиденттiк елi не мәмiле «ұйымдастырылмаған нарық» форматында қор биржасында жасалмағаны көрсетiледi.
5. Туынды қаржы құралының базалық активi (бағалы қағаздың және эмитентiнiң атауы, валютасы, пайыздық ставкасы, тауар және басқа базалық активтер) және «базалық актив/рейтинг (рейтингтiк агенттiк)» форматында рейтингтiк агенттiк берген (бар болса) базалық активiнiң рейтингi көрсетiледi. Егер базалық активте рейтингтер болмаған жағдайда, онда базалық актив және «базалық актив/рейтингi жоқ» форматында рейтингi жоқтығы көрсетiледi.
6. Егер мәмiле қор биржасында жасалмаса, онда контрагент, оның резиденттiк елi, сондай-ақ «контрагент/елi/рейтинг (рейтингтiк агенттiк)» форматында осы контрагентке берiлген рейтинг көрсетiледi. Егер контрагентте рейтинг болмаса, онда «контрагент/елi/рейтингi жоқ» форматында ақпарат көрсетiледi.
7. Егер мәмiле хеджирлеу мақсатымен жасалса, «иә» деген сөз және «иә/хеджирлеу объектiсiнiң деректемелерi» форматында хеджирлеу объектiсiнiң деректемелерi (бағалы қағаздың сәйкестендiру нөмiрi, саны, құны, көлемi, валютасы) көрсетiледi. Егер мәмiле хеджирлеу мақсатымен жасалмаса, «жоқ» деген сөз көрсетiледi.
8. Егер бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым брокер ретiнде болса, «В» белгiсi көрсетiледi.
Егер бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым дилер ретiнде болса, «D» белгiсi көрсетiледi.
9. Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды дербес жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қоры, зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым немесе бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар инвестициялық қордың басқарушы компаниясы (инвестициялық қордың активтерi есебiнен) брокерлiк қызмет аясында мәмiле жасасқан жағдайда, инвестициялық комитеттiң мәмiле жасалғаны жөнiндегi қабылдаған инвестициялық шешiмiнiң нөмiрi мен күнi көрсетiледi.
10. Егер бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым брокер ретiнде болса, «Клиенттiң коды/елi» форматында «Клиент және оның резиденттiк елi» деген бағана толтырылады. Бұл ретте мәмiле олардың есебiнен және мүддесi бойынша жасалған брокер клиенттерiнiң кодтары көрсетiледi:
Клиент
клиенттiң 5 мәндi коды
1.
Заңды тұлға (Қазақстан Республикасының резидентi)
JURRZ
2.
Жеке тұлға (Қазақстан Республикасының резидентi)
FIZRZ
3.
Заңды тұлға (резидент емес)
JURNN
4
Жеке тұлға (резидент емес)
FIZNN
5.
Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым/жинақтаушы зейнетақы қоры (зейнетақы активтерi)
PFDPA
6.
Жинақтаушы зейнетақы қоры (меншiктi активтер)
PFDOA
7.
Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банкi
STBNK
8.
Қазақстан Республикасының сақтандыру ұйымы
INSOR
9.
Инвестициялық қор
INVFD
10.
Бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым – меншiктi активтер (зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымды, жинақтаушы зейнетақы қорын, Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банкiн қоспағанда)
Сауда-саттықты ұйымдастырушы берген бес мәндiк код
Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды дербес жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қорлар және зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын, бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымдар зейнетақы активтерi есебiнен мәмiлелердi жасасқанда, осы бағанды толтырмайды.».
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын
және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 30
сәуірдегі № 60 қаулысының 2-қосымшасы
«Қазақстан Республикасының бағалы
қағаздар рыногында брокерлiк және
дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға
лицензиялары бар ұйымдардың
есеп беру ережесiнің
9-қосымшасы
Нысан
«___» ________________ жағдай бойынша
брокердің шоттарындағы брокердің және клиенттердің
меншікті шоттарындағы ақша қалдықтары туралы есеп
(бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік
қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымның атауы)
Жиынтығы
Меншікті ақша қалдығы
Клиенттердің шоттарындағы ақша қалдығы
Басшы
(есепке қол қоюға уәкiлеттi тұлға)     (қолы)    Тегi, аты, әкесiнiң
аты (бар болса)
Бас бухгалтер
(есепке қол қоюға уәкiлеттi тұлға)     (қолы)    Тегi, аты, әкесiнiң
аты (бар болса)
мөр орны
Орындаушы      (қолы, телефон нөмiрi)             Тегi, аты, әкесiнiң
аты (бар болса)"