Об утверждении Правил составления администраторами бюджетных программ консолидированной финансовой отчетности
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 июня 2010 года № 303. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июля 2010 года № 6339. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 октября 2013 года № 500
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 30.10.2013 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
В целях реализации статьи 118 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила составления администраторами бюджетных программ консолидированной финансовой отчетности.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудиторской деятельности Министерства финансов Республики Казахстан (Тулеуов А.О.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в установленном законодательством порядке.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2013 года.
Министр                                    Б. Жамишев
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 июня 2010 года № 303
Правила составления администраторами бюджетных программ
консолидированной финансовой отчетности
1. Общие положения
1. Настоящими Правилами устанавливаются объем, формы, периодичность, сроки и порядок составления и представления консолидированной финансовой отчетности администраторов бюджетных программ, содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов, для целей их предоставления пользователям.
2. Администраторы бюджетных программ, содержащиеся за счет республиканского и местных бюджетов, составляют годовую, квартальную отчетность в объеме и по формам, установленным настоящими Правилами.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
консолидированная финансовая отчетность администратора бюджетных программ - свод отдельной финансовой отчетности администратора бюджетных программ и подведомственных ему государственных учреждений, представленный как финансовая отчетность единой организации;
инвестиции в субъекты квазигосударственного сектора – это вложения бюджетных средств в государственные предприятия, товарищества с ограниченной ответственностью, акционерные общества, в том числе национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании, участником или акционером которых является государство, а также дочерние, зависимые и иные юридические лица, являющиеся аффилиированными с ними;
элиминирование - исключение повторного учета взаимных операций между администратором бюджетных программ и его подведомственными государственными учреждениями или между государственными учреждениями подведомственными одному администратору бюджетных программ.

Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерімен шоғырландырылған қаржы есептілігін жасау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 25 маусымдағы № 303 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 19 шілдеде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6339 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 30 қазандағы № 500 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 30.10.2013 № 500 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялаған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертуі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 118-бабын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерімен шоғырландырылған қаржы есептілігін жасау ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудиторлық қызмет әдіснамасы департаменті (А.О. Төлеуов) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2013 жылғы қаңтардың бірінші күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр                                         Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 25 маусымдағы
№ 303 бұйрығымен бекітілген
Бюджеттік бағдарламалар әкiмшiлерiнің шоғырландырылған қаржылық есептiлiкті жасау ережесi
Ескерту. Ереженің атауы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 417 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Пайдаланушыларға оларды ұсыну мақсатында республикалық және жергілікті бюджеттер есебінен ұсталатын бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шоғырландырылған қаржылық есептілігін жасаудың және ұсынудың көлемі, нысандары, мерзімділігі, мерзімдері мен тәртібі осы Ережемен белгіленеді.
2. Республикалық және жергілікті бюджеттер есебінен ұсталатын бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері осы Ережеде белгіленген көлемде және нысандар бойынша жылдық, тоқсандық есептілікті құрастырады.
3. Осы Ережеде мынадай негізгі түсініктер қолданылады:
бюджеттік бағдарлама әкімшісінің шоғырландырылған қаржы есептілігі – бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінің және оның ведомствосындағы мемлекеттік мекемелердің бірыңғай экономикалық ұйымның қаржы есептілігі ретінде ұсынған жеке қаржы есептілігінің жиынтығы;
квазимемлекеттік сектордың субъектілеріне инвестициялар – бұл мемлекеттік кәсіпорындарға, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерге, акционерлік қоғамдарға, оның ішінде қатысушысы немесе акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтерге, ұлттық холдингтерге, ұлттық компанияларға, сондай-ақ еншілес, тәуелді және олармен аффилиирленгендер болып табылатын өзге де заңды тұлғаларға салынатын бюджет қаражатының салымдары;
элиминирленген – бюджеттік бағдарламалар әкімшісі және оның ведомствосындағы мемлекеттік мекемелер арасындағы немесе бюджеттік бағдарламалардың бір әкімшісінің ведомствосындағы мемлекеттік мекемелер арасындағы бір жүйе ішіндегі өзара операциялардың қайта есепке алынуын алып тастау.

Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 12.09.2012 № 417 (вводится в действие с 01.01.2013).
4. При составлении консолидированной финансовой отчетности соблюдаются следующие требования:
полнота и достоверность отражений за отчетный период всех операций;
правильность отнесения доходов и расходов к отчетным периодам;
тождество данных аналитического учета оборотам и остаткам по счетам синтетического учета на первое число месяца, следующего за отчетным периодом;
аккуратность заполнения показателей и недопустимость подчисток и помарок. В случае исправления ошибок делаются соответствующие записи, заверенные лицами, подписавшими финансовую отчетность, с указанием даты исправления.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 12.09.2012 № 417 (вводится в действие с 01.01.2013).
5. Формы консолидированной финансовой отчетности заполняются в точном соответствии с предусмотренными в них показателями. Изменение показателей и их кодов в утвержденных формах финансовой отчетности или внесение в них дополнительных показателей не допускается.
Изменения данных консолидированной финансовой отчетности, относящиеся как к текущему отчетному периоду, так и к предыдущему периоду (после их утверждения), производятся в консолидированной финансовой отчетности, составленной за период, в котором были обнаружены искажения данных.
6. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, направляет письменное уведомление администратору бюджетных программ о внесенных изменениях или дополнениях, с указанием причин их внесения.
Администратор бюджетных программ, в соответствии с изменениями и дополнениями, внесенными центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, вносит изменения в свою консолидированную финансовую отчетность в течение 10 рабочих дней с момента получения письменного уведомления. В случае если изменения касаются финансовой отчетности подведомственного государственного учреждения, администратор бюджетных программ письменно уведомляет соответствующее подведомственное государственное учреждение и перенаправляет предложения по изменениям и дополнениям для внесения их в течении 10 рабочих дней его отдельную финансовую отчетность.
Изменения администратором бюджетных программ в консолидированную финансовую отчетность после ее сдачи в уполномоченный орган по исполнению бюджета вносятся только на основании письменного уведомления уполномоченного органа по исполнению бюджета по результатам рассмотрения им отчета, с обязательным соблюдением принципов и требований по внесению изменений настоящих Правил и утвержденных Правил составления и представления финансовой отчетности.
В случае внесения местным уполномоченным органом по исполнению бюджета изменений в консолидированную финансовую отчетность администратора местных бюджетных программ, последним исправления в финансовую отчетность следует вносить в аналогичном порядке.
Администраторам республиканских бюджетных программ, внесшим исправления в консолидированную финансовую отчетность, необходимо внести соответствующие изменения в экземпляр отчетности, ранее представленный им в Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета.

Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 417 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
4. Шоғырландырылған қаржы есептiлiгiн жасау кезінде мынадай талаптар сақталады:
есеп кезеңіндегі барлық операциялардың толықтығы мен дәлдігін;
есептік кезеңге кірістер мен шығыстардың жатқызылуы дұрыстығын;
есепті кезеңнен кейінгі айдың бірінші күніне синтетикалық есеп шоттары бойынша айналымдар мен қалдықтардың талдамалы есебі деректерінің теңдігін;
көрсеткіштерді толтыруда ұқыптылықты және түзетулер мен өшірулердің болмауының сақталуы тиіс. Қателер түзетілген жағдайда қаржылық есептілікке қол қойған тұлғамен расталған, түзету мерзімі көрсетілген тиісті жазулар жасалады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 417 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
5. Шоғырландырылған қаржылық есептіліктің нысандары онда көрсетілген көрсеткіштермен толық сәйкестілікте толтырылады. Қаржылық есептіліктің нысандарында бекітілген көрсеткіштерінің және олардың кодтарының өзгеруіне немесе оларға қосымша көрсеткіштер енгізуге рұқсат етілмейді.
Ағымдағы есептік кезеңге жатқызылатын қаржылық есептіліктің деректері ағымдағы есептік кезеңдегідей қаржы есептілігінің келесі кезеңіне (оларды бекіткеннен кейін) деректерді бұрмалаушылықтар анықталған кезеңде жасалған шоғырландырылған қаржылық есептілікте жүргізіледі.
6. Бюджетті атқару бойынша орталық уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы, оларды енгізудің себептерін көрсету арқылы жазбаша хабарлама жібереді.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі бюджетті атқару бойынша орталық уәкілетті органмен енгізілген өзгерістер мен толықтыруларға сәйкес жазбаша хабарлама алған сәттен бастап 10 жұмыс күні ішінде өзінің шоғырландырылған қаржылық есептілігіне өзгерістер енгізеді. Егер өзгерістер тиісті ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекеменің қаржылық есептілігіне қатысты болса, бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі тиісті ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемені жазбаша хабардар етеді және өзгерістер мен толықтырулар бойынша ұсыныстарды оның жеке қаржылық есептілігіне 10 жұмыс күні ішінде енгізу үшін қайта жібереді.
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға шоғырландырылған қаржылық есептілікті тапсырғаннан кейін оған бюджеттік бағдарламалар әкімшісімен өзгерістер енгізу осы Ережеге өзгерістер енгізу және қаржылық есептілікті жасау мен ұсынудың бекітілген Ережесі бойынша принциптер мен міндеттерді міндетті түрде сақтай отырып, олардың есепті қарау нәтижелері бойынша бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның жазбаша хабарламасынан кейін ғана енгізіледі.
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органмен шоғырландырылған қаржылық есептілікке жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісі өзгерістер енгізген жағдайда, соңғы қаржылық есептіліктегі түзетулерді ұқсас тәртіпте енгізген жөн.
Шоғырландырылған қаржылық есептілікке өзгеріс енгізген республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне бұрын ұсынылған есептіліктің данасына тиісті өзгерістер енгізу қажет.

7. Адресная часть форм заполняется в следующем порядке:
реквизит "Администратор бюджетных программ" - наименование и код администратора бюджетных программ из Функциональной классификации расходов бюджета Единой бюджетной классификации Республики Казахстан;
реквизит "Наименование государственного учреждения" - администратором бюджетных программ не заполняется;
реквизит "Периодичность" - указывается период финансовой отчетности;
реквизит «Единица измерения» – тысяч тенге (далее – тыс. тенге);
код "ОКПО" - указывается код государственного учреждения согласно Общего классификатора предприятий и организаций.
Сноска Пункт 7 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 12.09.2012 № 417 (вводится в действие с 01.01.2013).
8. Годовая консолидированная финансовая отчетность составляется по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным. Квартальная консолидированная финансовая отчетность составляется по состоянию на 1 июля и 1 октября текущего финансового года.
Годовая консолидированная финансовая отчетность составляется за календарный период с 1 января по 31 декабря.
9. Сроки представления консолидированной финансовой отчетности для администраторов республиканских бюджетных программ устанавливаются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, для администраторов местных бюджетных программ – местными уполномоченными органами по исполнению бюджета.
Консолидированная финансовая отчетность представляется на бумажном носителе в сброшюрованном виде с пронумерованными страницами и оглавлением и в электронном виде в полном объеме форм.
Администраторы местных бюджетных программ представляют консолидированную финансовую отчетность соответствующему местному уполномоченному органу по исполнению бюджета.
Администраторы республиканских бюджетных программ представляют консолидированную финансовую отчетность центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета. Датой представления консолидированной финансовой отчетности считается дата его регистрации в канцелярии уполномоченного органа по исполнению бюджета.
В случае совпадения срока, установленного для представления отчетности с выходным (нерабочим) днем, консолидированная финансовая отчетность представляется на следующий за ним первый рабочий день.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.09.2012 № 417 (вводится в действие с 01.01.2013).
10. Объем годовой, квартальной консолидированной финансовой отчетности, представляемой администраторами бюджетных программ включает:
1) бухгалтерский баланс по форме 1 согласно Приложению 1 к настоящим Правилам;

7. Нысандардың мекенжайлық бөлігі мынадай тәртіпте толтырылады:
«Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі» деректемесі - Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының Бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасы бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы мен коды;
«Мемлекеттік мекеменің атауы» деректемесі – әкімшімен толтырылмайды;
«Мерзімділік» деректемесі – қаржылық есептілік кезеңі көрсетіледі;
«Өлшем бірлігі» деректемесі – мың теңге;
«КҰЖЖ» коды – Кәсіпорын мен ұйымның жалпы сыныптаушысына сәйкес мемлекеттік мекеменің коды көрсетіледі.
8. Жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша жасалады. Тоқсандық шоғырландырылған қаржылық есептілік ағымдағы қаржы жылының 1 шілдесі мен 1 қазанындағы жағдай бойынша жасалады.
Жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік 1 қаңтардан бастап 31 желтоқсанды қоса алғандағы күнтізбелік кезең үшін жасалады.
9. Республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi үшiн шоғырландырылған қаржылық есептiлiктi ұсыну мерзiмдерi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган, жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi үшiн – бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдар белгiлейдi.
Шоғырландырылған қаржылық есептiлiк қағаз тасығышта кiтапша түрiнде және электронды түрде, беттерi нөмiрленiп, нысандардың толық көлемінің мазмұны көрсетiлiп ұсынылады.
Жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi шоғырландырылған қаржылық есептiлiктi бюджеттi атқару жөніндегі тиiстi жергiлiктi уәкiлеттi органға ұсынады.
Республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi шоғырландырылған қаржылық есептiлiктi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға ұсынады. Шоғырландырылған қаржылық есептiлiктi ұсыну мерзiмi оны бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның кеңсесiнде тiркеген күн болып есептеледi.
Есептiлiктi ұсыну үшiн белгiленген мерзiм демалыс (жұмыс iстемейтiн) күнiмен сәйкес келген жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептiлiк одан кейiнгi бiрiншi жұмыс күнi ұсынылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 417 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
10. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi ұсынатын жылдық, тоқсандық шоғырландырылған қаржылық есептiлiктің көлемiне мыналар:
1) осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша бухгалтерлiк баланс;

2) отчет о результатах финансовой деятельности по форме 2 согласно Приложению 2 к настоящим Правилам;
3) отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования (прямой метод) по форме 3 согласно Приложению 3 к настоящим Правилам;
4) отчет об изменениях чистых активов/капитала по форме 4 согласно Приложению 4 к настоящим Правилам;
5) пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности по форме 5 согласно Приложению 5 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.09.2012 № 417 (вводится в действие с 01.01.2013).
11. К годовой, квартальной консолидированной финансовой отчетности прилагается приказ на право подписания консолидированной финансовой отчетности. Правом первой подписи на годовой и квартальной консолидированной финансовой отчетности администратора бюджетных программ обладает руководитель данного органа или лицо, замещающее его, правом второй подписи – главный бухгалтер или лицо, возглавляющее подразделение, обеспечивающее консолидацию финансовой отчетности администратора бюджетных программ.
Во всех формах представляемой консолидированной финансовой отчетности рядом с подписью руководителя и главного бухгалтера обязательно расшифровываются подписи (фамилия и инициалы).
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.09.2012 № 417 (вводится в действие с 01.01.2013).
12. При реорганизации (слиянии, присоединении, разделении, выделении) министерства и иного исполнительного органа, имущественные права и обязанности переходят к правопреемнику при слиянии и присоединении - в соответствии с передаточным актом, а при разделении и выделении - в соответствии с разделительным балансом. Разделительный баланс делается по одному экземпляру для каждого выделяющегося государственного учреждения. При ликвидации составляется ликвидационный баланс по форме 1 "Бухгалтерский баланс".
В объем форм годовой отчетности включается разделительный или ликвидационный баланс на дату передачи и представляется в соответствующий уполномоченный орган по исполнению бюджета отдельными отчетами по каждому министерству или иному исполнительному органу.
13. Образцы специализированных форм к годовой и квартальной консолидированной финансовой отчетности могут разрабатываться соответствующими администраторами бюджетных программ по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
14. При составлении консолидированной финансовой отчетности необходимо руководствоваться Бюджетным Кодексом Республики Казахстан, нормативными правовыми актами по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности в государственных учреждениях и настоящими Правилами.

2) осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша қаржы қызмет нәтижелері туралы есеп;
3) осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес 3-нысан бойынша қаржыландыру көздерi (тікелей әдіс) бойынша мемлекеттiк мекеменiң шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп;
4) осы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес 4-нысан бойынша таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есеп;
5) осы Ережеге 5-қосымшаға сәйкес 5-нысан бойынша шоғырландырылған қаржылық есептiлiкке түсiндірме жазба кіреді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда қарастырылады - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 417 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
11. Жылдық, тоқсандық шоғырландырылған қаржылық есептілікке шоғырландырылған қаржылық есептілікке қол қою құқығының бұйрығы қоса беріледі. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жылдық және тоқсандық шоғырландырылған қаржылық есептілігіне бірінші болып қол қоюға осы органның басшысы немесе оны алмастыратын тұлға құқылы, екінші – бас бухгалтер немесе бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шоғырландырылған қаржылық есептілігінің қамтамасыз ететін бөлімшені басқаратын тұлға құқылы.
Ұсынылатын шоғырландырылған қаржылық есептіліктің барлық нысандарында басшы мен бас бухгалтердің қолының қасында міндетті түрде қол таратылып жазылуы тиіс (тегі және аты-жөні).
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 417 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
12. Министрлікті және өзге де атқарушы органды қайта ұйымдастыру (біріктіру, қосу, бөлу, бөліну) кезінде мүліктік құқықтар мен міндеттемелер біріктіру және қосу кезінде - тапсырып беру актісіне сәйкес, ал бөлген және бөлінген кезде – бөлу балансына сәйкес құқықтық мирасқорға беріледі. Бөлу балансы әр бөлінетін мемлекеттік мекеме үшін бір данадан жасалады. Тарату кезінде «Бухгалтерлік баланс» 1-нысаны бойынша тарату балансы жасалады.
Жылдық есептілік нысанының көлемінде беру күнгі бөлу немесе тарату балансы қамтылады және оны бюджетті атқару жөніндегі орталық атқарушы органға әрбір министрлік немесе өзге де атқарушы орган бойынша жеке есептермен бірге беріледі.
13. Жылдық және тоқсандық шоғырландырылған қаржылық есептілікке мамандандырылған нысандар үлгілері бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның келісімі бойынша бюджеттік бағдарламалардың тиісті әкімшілерімен әзірлене алады.
14. Шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасағанда Қазақстан Республикасының Бюджеттік Кодексін, мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп пен қаржы есептілігі бойынша нормативтік-құқықтық актілерді және осы Ережені басшылыққа алу қажет.

2. Этапы консолидации финансовой отчетности
15. Финансовая отчетность администраторов бюджетных программ и их подведомственных государственных учреждений, которая используется при подготовке консолидированной финансовой отчетности, готовится по состоянию на одну и ту же отчетную дату.
16. Консолидированная финансовая отчетность для аналогичных сделок и других событий составляется на основе единой учетной политики. Соответственно, администраторы бюджетных программ и государственные учреждения используют единые принципы учета.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.09.2012 № 417 (вводится в действие с 01.01.2013).
17. С целью соблюдения принципа сопоставимости финансовой отчетности, консолидированная финансовая отчетность текущего периода представляется в сравнении с данными аналогичного прошлого отчетного периода.
18. Составление консолидированной финансовой отчетности администратора бюджетных программ как единой экономической организации осуществляется в следующем порядке:
1) Построчное суммирование аналогичных статей финансовой отчетности администратора бюджетных программ и подведомственных ему государственных учреждений. Аналогичные статьи активов, обязательств, чистых активов/капитала, доходов и расходов, поступлений и выбытия денег, изменений в чистых активах/капитала, поступлений (увеличений) и выбытий (погашений) активов и обязательств;
2) Элиминирование взаимных операций между администратором бюджетных программ и его подведомственных государственных учреждений, а также между государственными учреждениями внутри одной системы.
Сальдо по взаимным расчетам и операциям между государственными учреждениями одной системы при консолидации финансовой отчетности администратором бюджетных программ полностью исключаются.
В целях исключения двойного учета доходов и расходов в консолидированной финансовой отчетности, исключаются суммы доходов и расходов, в том числе по трансфертам и субсидиям между администратором бюджетных программ и его подведомственными государственными учреждениями, а также между государственными учреждениями внутри одной системы;
3) Перенос консолидированных данных предыдущего отчетного периода.
19. Инвестиции в субъекты квазигосударственного сектора представляются в консолидированной финансовой отчетности по стоимости, представленной в отдельной финансовой отчетности администратора бюджетной программы.
3. Процедуры консолидации финансовой отчетности
20. Консолидация статей формы 1 «Бухгалтероский баланс» осуществляется путем построчного сложения аналогичных статей:
Статьи «Денежные средства и их эквиваленты» (код строки 010);
Статьи «Краткосрочные финансовые инвестиции» (код строки 011);
Статьи «Краткосрочная дебиторская задолженность по бюджетным выплатам» (код строки 012);
Статьи «Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом» (код строки 013);
Статьи «Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков» (код строки 014);
Статьи «Краткосрочная дебиторская задолженность по ведомственным расчетам» (код строки 015).

2. Қаржылық есептілікті шоғырландырудың кезеңдері
15. Шоғырландырылған қаржылық есептілікті дайындаған кезде қолданылатын бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және олардың ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелердің қаржы есептілігі бір есеп кезеңіндегі жағдай бойынша дайындалады.
16. Осыған ұқсас мәмілелер мен басқа да оқиғалар үшін шоғырландырылған қаржылық есептілік бірыңғай есеп саясаты негізінде жасалады. Осыған сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен мемлекеттік мекемелер есептеудің бірыңғай қағидаттарын қолданады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 417 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
17. Қаржы есептілігінің салыстыру принципін сақтау мақсатында ағымдағы кезеңнің шоғырландырылған қаржылық есептілігі өткен есептік кезеңінің деректерін салыстыру арқылы ұсынылады.
18. Бірыңғай экономикалық ұйым ретінде бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау мынадай тәртіпте жүзеге асырылады:
1) Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және олардың ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелердің қаржы есептілігінің ұқсас баптарын жолма–жол қосу. Активтердің, міндеттемелердің, таза активтердің/капиталдың, кірістер мен шығыстардың, ақшаның түсімі мен шығып қалуының, таза активтердегі/капиталдағы өзгерістердің, активтер мен міндеттемелердің түсімі (өсуі) мен шығып қалуының (өтелуінің) ұқсас баптары;
2) Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері және оның ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелері арасындағы, сонымен қатар бір жүйе ішіндегі мемлекеттік мекемелер арасындағы өзара операциялардың элиминирленуі;
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісімен қаржы есептілігі шоғырланғанда бір жүйе ішіндегі мемлекеттік мекемелер арасындағы өзара есептесулер мен операциялар бойынша сальдо толық алынып тастайды.
Шоғырландырылған қаржылық есептілікте кірістер мен шығыстардың екі рет есептелуін болдырмау мақсатында, оның ішінде бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мен оның ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелері арасындағы, сонымен қатар бір жүйе ішіндегі мемлекеттік мекемелер арасындағы трансферттер мен субсидиялар бойынша кірістер мен шығыстардың сомасы алынып тасталады.
3) Алдындағы есеп кезеңінің шоғырландырылған деректерін ауыстыру.
19. Шоғырландырылған қаржылық есептілікте квазимемлекеттік сектордың субъектілеріне инвестициялар бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жеке қаржы есептілігінде ұсынылған құн бойынша ұсынылады.
3. Қаржылық есептілікті шоғырландыру рәсімдері
20. 1 Бухгалтерлік баланстың баптарын шоғырландыру ұқсас баптарын жолма-жол қосу арқылы жүзеге асырылады:
«Ақшалай қаражат және олардың баламалары» баптары (жол коды 010);
«Қысқа мерзiмдi қаржы инвестициялары» баптары (жол коды 011);
«Бюджеттiк төлемдер бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек» баптары (жол коды 012);
«Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек» баптары (жол коды 013);
«Сатып алушылар мен тапсырыс берушiлердiң қысқа мерзiмдi дебиторлық берешегi» баптары (жол коды 014);
«Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек» баптары (жол коды 015).

В случае наличия сальдо по взаимным расчетам между государственными учреждениями одной системы, при консолидации сальдо по взаимным расчетам по строкам 015 и 216 элиминируется, то есть взаимно исключается (код строки 015).
Статьи «Краткосрочные вознаграждения к получению» (код строки 016);
Статьи «Краткосрочная дебиторская задолженность работников» (код строки 017);
Статьи «Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде» (код строки 018);
Статьи «Прочая краткосрочная дебиторская задолженность» (код строки 019);
Статьи «Запасы» (код строки 020);
Статьи «Краткосрочные авансы выданные» (код строки 021);
Статьи «Прочие краткосрочные активы» (код строки 022);
Статьи «Долгосрочные финансовые инвестиции» (код строки 110);
Статьи «Долгосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков» (код строки 111);
Статьи «Долгосрочная дебиторская задолженность по аренде» (код строки 112);
Статьи «Прочая долгосрочная дебиторская задолженность» (код строки 113);
Статьи «Основные средства» (код строки 114);
Статьи «Незавершенное строительство и капитальные вложения» (код строки 115);
Статьи «Инвестиционная недвижимость» (код строки 116);
Статьи «Биологические активы» (код строки 117);
Статьи «Нематериальные активы» (код строки 118);
Статьи «Долгосрочные финансовые инвестиции, учитываемые по методу долевого участия» (код строки 119);
Статьи «Прочие долгосрочные активы» (код строки 120);
Статьи «Краткосрочные финансовые обязательства» (код строки 210);
Статьи «Краткосрочная кредиторская задолженность по бюджетным выплатам» (код строки 211);
Статьи «Краткосрочная кредиторская задолженность по платежам в бюджет» (код строки 212);
Статьи «Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с бюджетом» (код строки 213);
Статьи «Краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам» (код строки 214);
Статьи «Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам» (код строки 215);
Статьи «Краткосрочная кредиторская задолженность по ведомственным расчетам» (код строки 216).
В случае наличия сальдо по взаимным расчетам между государственными учреждениями одной системы, при консолидации сальдо по взаимным расчетам по строкам 015 и 216 элиминируется, то есть взаимно исключается (код строки 216).
Статьи «Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам» (код строки 217);
Статьи «Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками» (код строки 218);
Статьи «Краткосрочные вознаграждения к выплате» (код строки 219);
Статьи «Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде» (код строки 220);
Статьи «Прочая краткосрочная кредиторская задолженность» (код строки 221);
Статьи «Краткосрочные оценочные и гарантийные обязательства» (код строки 222);
Статьи «Прочие краткосрочные обязательства» (код строки 223);
Статьи «Долгосрочные финансовые обязательства» (код строки 310);
Статьи «Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам» (код строки 311);
Статьи «Долгосрочная кредиторская задолженность по аренде» (код строки 312);
Статьи «Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом» (код строки 313);
Статьи «Долгосрочные оценочные и гарантийные обязательства» (код строки 314);
Статьи «Прочие долгосрочные обязательства» (код строки 315);
Статьи «Финансирование капитальных вложений» (код строки 410);
Статьи «Финансирование капитальных вложений за счет бюджетных средств» (код строки 411);
Статьи «Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов» (код строки 412);
Статьи «Резервы» (код строки 413);
Статьи «Накопленный финансовый результат» (код строки 414).

Бiр жүйенiң мемлекеттiк мекемелерi арасындағы өзара есеп айырысулар бойынша сальдо болған жағдайда, шоғырландыру кезінде өзара есеп айырысулар бойынша сальдо 015 пен 216-жолдар бойынша элиминирленеді, яғни өзара бірлесіп алынып тасталады (жол коды 015).
«Алынуға тиiстi қысқа мерзiмдi сыйақылар» баптары (жол коды 016);
«Қызметкерлердiң қысқа мерзiмдi дебиторлық берешегi» баптары (жол коды 017);
«Жал бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек» баптары (жол коды 018);
«Өзге қысқа мерзiмдi дебиторлық берешектер» баптары (жол коды 019);
«Қорлар» баптары (жол коды 020);
«Берiлген қысқа мерзiмдi аванстар» баптары (жол коды 021);
«Өзге қысқа мерзiмдi активтер» баптары (жол коды 022);
«Ұзақ мерзiмдi қаржылық инвестициялары» баптары (жол коды 110);
«Сатып алушылар мен тапсырыс берушiлердiң ұзақ мерзiмдi дебиторлық берешегi» баптары (жол коды 111);
«Жал бойынша ұзақ мерзiмдi дебиторлық берешек» баптары (жол коды 112);
«Өзге ұзақ мерзiмдi дебиторлық берешектер» баптары (жол коды 113);
«Негiзгi құралдар» баптары (жол коды 114);
«Аяқталмаған құрылыс және күрделi салымдар» баптары (жол коды 115);
«Инвестициялық жылжымайтын мүлiк» баптары (жол коды 116);
«Биологиялық активтер» баптары (жол коды 117);
«Материалдық емес активтер» баптары (жол коды 118);
«Үлестік қатысу әдісімен есепке алынатын ұзақ мерзiмдi қаржылық инвестициялар» баптары (жол коды 119);
«Өзге ұзақ мерзiмдi активтер» баптары (жол коды 120);
«Қысқа мерзiмдi қаржылық мiндеттемелері» баптары (жол коды 210);
«Бюджеттік төлемдер бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек» баптары (жол коды 211);
«Бюджетке төленетiн төлемдер бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек» баптары (жол коды 212);
«Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек» баптары (жол коды 213);
«Басқа да мiндеттi және ерiктi төлемдер бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек» баптары (жол коды 214);
«Жеткiзушiлерге және мердiгерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек» баптары (жол коды 215);
«Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек» баптары (жол коды 216).
Бiр жүйенiң мемлекеттiк мекемелерi арасындағы өзара есеп айырысулар бойынша сальдо болған жағдайда, шоғырландыру кезінде 015 пен 216-жолдар бойынша өзара есеп айырысу бойынша сальдо элиминирленеді, яғни өзара бiрлесіп алынып тасталады (жол коды 216).
«Стипендиаттарға қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек» баптары (жол коды 217);
«Қызметкерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек» баптары (жол коды 218);
«Төленуге тиiстi қысқа мерзiмдi сыйақылар» баптары (жол коды 219);
«Жал бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек» баптары (жол коды 220);
«Өзге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек» баптары (жол коды 221);
«Қысқа мерзiмдi бағалау және кепiлдiк мiндеттемелерi» баптары (жол коды 222);
«Өзге қысқа мерзiмдi мiндеттемелерi» баптары (жол коды 223);
«Ұзақ мерзiмдi қаржылық мiндеттемелер» баптары (жол коды 310);
«Жеткiзушiлерге және мердiгерлерге ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек» баптары (жол коды 311);
«Жал бойынша ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек» баптары (жол коды 312);
«Бюджет алдындағы ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек» баптары (жол коды 313);
«Ұзақ мерзiмдi бағалау және кепiлдiк мiндеттемелерi» баптары (жол коды 314);
«Өзге ұзақ мерзiмдi мiндеттемелері» баптары (жол коды 315);
«Күрделi салымдарды қаржыландыру» баптары (жол коды 410);
«Күрделi салымдарды бюджет есебінен қаржыландыру» баптары (жол коды 411);
«Күрделi салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебiнен қаржыландыру» баптары (жол коды 412);
«Резервтер» баптары (жол коды 413);
«Жинақталған қаржылық нәтиже» баптары (жол коды 414).

Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.09.2012 № 417 (вводится в действие с 01.01.2013).
21. Аналогичные по содержанию забалансовые счета также суммируются:
Статьи «Арендованные активы» (код строки 610);
Статьи «Запасы, принятые на ответственное хранение или оплаченные по централизованному снабжению» (код строки 620);
Статьи «Бланки строгой отчетности» (код строки 630);
Статьи «Списанная задолженность неплатежеспособных дебиторов» (код строки 640);
Статьи «Задолженность учащихся и студентов за невозвращенные материальные ценности» (код строки 650);
Статьи «Переходящие спортивные призы и кубки» (код строки 660);
Статьи «Путевки» (код строки 670);
Статьи «Учебные предметы военной техники» (код строки 680);
Статьи «Активы культурного наследия» (код строки 690).
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.09.2012 № 417 (вводится в действие с 01.01.2013).
22. Консолидация статей формы 2 «Отчет о результатах финансовой деятельности» осуществляется путем построчного сложения аналогичных статей доходов и расходов:
Статьи «Доходы от необменных операций» (код строки 010);
Статьи «Финансирование текущей деятельности» (код строки 011);
Статьи «Финансирование капитальных вложений» (код строки 012);
Статьи «Доходы от финансирования за счет внешних займов» (код строки 013);
Статьи «Трансферты» (код строки 014);
Статьи «Субсидий» (код строки 015);
Статьи «Спонсорская и благотворительная помощь» (код строки 016);
Статьи «Гранты» (код строки 017);
Статьи «Прочие» (код строки 018);
Статьи «Доходы от обменных операций» (код строки 020);
Статьи «Доходы от управления активами» (код строки 030);
Статьи «Вознаграждения» (код строким 031);
Статьи «Прочие доходы от управления активами» (код строки 032);
Статьи «Прочие доходы» (код строки 040);
Статьи «Расходы государственного учреждения» (код строки 110);
Статьи «Оплата труда» (код строки 111);
Статьи «Стипендии» (код строки 112);
Статьи «Налоги и платежи в бюджет» (код строки 113);
Статьи «Расходы по запасам» (код строки 114);
Статьи «Командировочные расходы» (код строки 115);
Статьи «Коммунальные расходы» (код строки 116);
Статьи «Арендные платежи» (код строки 117);
Статьи «Содержание долгосрочных активов» (код строки 118);
Статьи «Услуги связи» (код строки 119);
Статьи «Амортизация и обесценение активов» (код статьи 120);
Статьи «Обесценение активов» (код строки 121);
Статьи «Прочие операционные расходы» (код строки 122);
Статьи «Расходы по бюджетным выплатам» (код строки 130);
Статьи «Пенсии и пособия» (код строки 131);
Статьи «Субсидий» (код строки 132);
Статьи «Трансферты» (код строки 133);
Статьи «Прочие» (код строки 134);
Статьи «Расходы по управлению активами» (код строки 140);
Статьи «Вознаграждения» (код строки 141);
Статьи «Прочие расходы по управлению активами» (код строки 142);
Статьи «Прочие расходы» (код строки 150);
Статьи «Доля чистых прибылей или убытков по инвестициям, учитываемым по методу долевого участия» (код строки 210);
Статьи «Выбытие долгосрочных активов» (код строки 220);
Статьи «Курсовая разница» (код строки 230);
Статьи «Прочие» (код строки 240).

Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда қарастырылады - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 417 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
21. Мазмұндары ұқсас баланстан тыс шоттар да осылай жинақталады:
«Жалға алынған активтер» баптары (жол коды 610);
«Жауаптылықпен сақтауға қабылданған немесе орталықтандырылған жабдықтау бойынша төленген қорлар» баптары (жол коды 620);
«Қатаң есептегi бланкілер» баптары (жол коды 630);
«Төлеуге қабiлетсiз дебиторлардың есептен шығарылған берешегi» баптары (жол коды 640);
«Қайтарылмаған материалдық құндылықтар үшiн оқушылар мен студенттердiң берешегi» баптары (жол коды 650);
«Көшпелі спорттық жүлделер мен кубоктар» баптары (жол коды 660);
«Жолдамалар» баптары (жол коды 670);
«Әскери техниканың оқулық құралдары» баптары (жол коды 680);
«Мәдени мұра активтерi» баптары (жол коды 690).
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда қарастырылады - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 417 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
22. 2 «Қаржы қызмет нәтижелерi туралы есеп» нысанының баптарын шоғырландыру кірістер мен шығыстардың ұқсас баптарын жолма-жол қосу арқылы жүзеге асырылады:
«Айырбас емес операциялардан алынатын кiрiстер» баптары (жол коды 010);
«Ағымдағы қызметтi қаржыландыру» баптары (жол коды 011);
«Күрделi салымдарды қаржыландыру» баптары (жол коды 012);
«Сыртқы қарыздар есебінен қаржыландырудан алынатын кірістер» баптары (жол коды 013);
«Трансферттер» баптары (жол коды 014);
«Субсидиялар» баптары (жол коды 015);
«Демеушiлiк және қайырымдылық көмек» баптары (жол коды 016);
«Гранттар» баптары (жол коды 017);
«Өзгелер» баптары (жол коды 018);
«Айырбас операциялардан алынатын кiрiстер» баптары (жол коды 020);
«Активтердi басқарудан алынатын кiрiстер» баптары (жол коды 030);
«Сыйақылар» баптары (жол коды 031);
«Активтердi басқарудан алынатын өзге де кiрiстер» баптары (жол коды 032);
«Өзге кiрiстер» баптары (жол коды 040);
«Мемлекеттiк мекеменiң шығыстары» баптары (жол коды 110);
«Еңбекақы төлеу» баптары (жол коды 111);
«Стипендиялар» баптары (жол коды 112);
«Салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер» баптары (жол коды 113);
«Қорлар бойынша шығыстар» баптары (жол коды 114);
«Iссапарлық шығыстар» баптары (жол коды 115);
«Коммуналдық шығыстар» баптары (жол коды 116);
«Жалдау төлемдері» баптары (жол коды 117);
«Ұзақ мерзiмдi активтердi ұстау» баптары (жол коды 118);
«Байланыс қызметтерi» баптары (жол коды 119);
«Активтер амортизациясы» баптары (жол коды 120);
«Активтердің құнсыздануы» баптары (жол коды 121);
«Өзге операциялық шығыстар» баптары (жол коды 122);
«Бюджеттiк төлемдер бойынша шығыстар» баптары (жол коды 130);
«Зейнетақылар мен жәрдемақылар» баптары (жол коды 131);
«Субсидиялар» баптары (жол коды 132);
«Трансферттер» баптары (жол коды 133);
«Өзгелер» баптары (жол коды 134);
«Активтердi басқару бойынша шығыстар» баптары (жол коды 140);
«Сыйақылар» баптары (жол коды 141);
«Активтердi басқару бойынша өзге шығыстар» баптары (жол коды 142);
«Өзге шығыстар» баптары (жол коды 150);
«Үлестік қатысу тәсілі бойынша ескерілетін инвестициялар бойынша таза табыс немесе шығындар үлесі» баптары (жол коды 210);
«Ұзақ мерзiмдi активтердiң шығуы» баптары (жол коды 220);
«Бағамдық айырма» баптары (жол коды 230);
«Өзгелер» баптары (жол коды 240).

Сноска. Пункт 22 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.09.2012 № 417 (вводится в действие с 01.01.2013).
23. Исключен приказом Министра финансов Республики Казахстан от 12.09.2012 № 417 (вводится в действие с 01.01.2013).
24. Консолидация статей формы 3 «Отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования (прямой метод)» осуществляется путем построчного сложения аналогичных статей:
Статьи «Финансирование из бюджета» (код строки 010);
Статьи «Текущей деятельности» (код строки 011);
Статьи «Капитальных вложений» (код строки 012);
Статьи «За счет внешних займов» (код строки 013);
Статьи «Трансферты» (код строки 014);
Статьи «Субсидии» (код строки 015);
Статьи «Гранты» (код строки 016);
Статьи «Прочие» (код строки 017);
Статьи «Спонсорской и благотворительной помощи» (код строки 020);
Статьи «От реализации товаров, работ и услуг» (код строки 030);
Статьи «Полученные вознаграждения» (код строки 040);
Статьи «Прочие поступления» (код строки 050);
Статьи «Оплата труда» (код строки 110);
Статьи «Пенсии и пособия» (код строки 120);
Статьи «Налоги и платежи в бюджет» (код строки 130);
Статьи «Поставщикам и подрядчикам за товары и услуги» (код строки 140);
Статьи «Авансы, выданные за товары и услуги» (код строки 150);
Статьи «Трансферты, субсидии» (код строки 160);
Статьи «Вознаграждения» (код строки 170);
Статьи «Прочие платежи» (код строки 180);
Статьи «Реализация долгосрочных активов» (код строки 310);
Статьи «Реализация доли контролируемых и других субъектов» (код строки 320);
Статьи «Реализация ценных бумаг» (код строки 330);
Статьи «Погашение займов» (код строки 340);
Статьи «Прочие» (код строки 350);
Статьи «Приобретение долгосрочных активов» (код строки 410);
Статьи «Приобретение доли контролируемых и других субъектов» (код строки 420);
Статьи «Приобретение ценных бумаг» (код строки 430);
Статьи «Формирование и пополнение уставного капитала субъектов квазигосударственного сектора» (код строки 440);
Статьи «Выданные займы» (код строки 450);
Статьи «Прочие» (код строки 460).
Аналогично суммирование статей, относящихся к поступлению и выбытию денежных средств от финансовой деятельности:
Статьи «Получение займов» (код строки 610);
Статьи «Прочие» (код строки 620);
Статьи «Погашение займов» (код строки 710);
Статьи «Прочие» (код строки 720).
Сноска. Пункт 24 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.09.2012 № 417 (вводится в действие с 01.01.2013).
24-1. Консолидация статей формы 4 «Отчет об изменениях чистых активов/капитала» осуществляется путем построчного сложения аналогичных статей:
Статьи «Изменения в учетной политике и корректировка ошибок» (код строки 020);
Статьи «Увеличение резервов на переоценку долгосрочных активов» (код строки 041);
Статьи «Уменьшение резервов на переоценку долгосрочных активов» (код строки 042);
Статьи «Увеличение резервов на переоценку финансовых инвестиции, имеющихся в наличии для продажи» (код строки 043);
Статьи «Уменьшение резервов на переоценку финансовых инвестиции, имеющихся в наличии для продажи» (код строки 044);
Статьи «Прочие резервы» (код строки 045);
Статьи «Разницы обменных курсов по пересчету зарубежной деятельности» (код строки 046);
Статьи «Увеличение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала» (код строки 047);
Статьи «Уменьшение финансирования, связанное с выбытием долгосрочных активов, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала» (код строки 048);
Статьи «Перенос  финансирования  на  доходы  отчетного  периода» (код строки 049);
Статьи «Изменения в учетной политике и корректировка ошибок» (код строки 080);
Статьи «Увеличение резервов на переоценку долгосрочных активов» (код строки 101);
Статьи «Уменьшение резервов на переоценку долгосрочных активов» (код строки 102);
Статьи «Увеличение резервов на переоценку финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи» (код строки 103);
Статьи «Уменьшение резервов на переоценку финансовых инвестиции, имеющихся в наличии для продажи» (код строки 104);
Статьи «Прочие резервы» (код строки 105);
Статьи «Разницы обменных курсов по пересчету зарубежной деятельности» (код строки 106);
Статьи «Увеличение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала» (код строки 107);
Статьи «Уменьшение финансирования, связанное с выбытием долгосрочных активов, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала» (код строки 108);
Статьи «Перенос финансирования на доходы отчетного периода» (код строки 109).

Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда қарастырылады - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 417 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
23. Ескерту. 23-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 417 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
24. 3 «Қаржыландыру көздерi (тікелей әдіс) бойынша мемлекеттiк мекеменiң шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп» нысанының баптарын шоғырландыру ұқсас баптарын жолма-жол қосу арқылы жүзеге асырылады:
«Бюджеттен қаржыландыру» баптары (жол коды 010);
«Ағымдағы қызметке» баптары (жол коды 011);
«Күрделi салымдарға» баптары (жол коды 012);
«Сыртқы қарыздар есебінен» баптары (жол коды 013);
«Трансферттер» баптары (жол коды 014);
«Субсидиялар» баптары (жол коды 015);
«Гранттар» баптары (жол коды 016);
«Өзгелер» баптары (жол коды 017);
«Демеушiлiк және қайырымдылық көмектер» баптары (жол коды 020);
«Тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатудан» баптар (жол коды 030);
«Алынған сыйақылар» баптары (жол коды 040);
«Өзге түсiмдер» баптары (жол коды 050);
«Еңбекақы төлеу» баптары (жол коды 110);
«Зейнетақылар мен жәрдемақылар» баптары (жол коды 120);
«Бюджетке төленетін салықтар мен төлемдер» баптары (жол коды 130);
«Өнім берушілер мен мердiгерлерге тауарлар мен көрсетiлетiн қызметтер үшiн» баптары (жол коды 140);
«Тауарлар мен қызметтер үшiн берiлген аванстар» баптары (жол коды 150);
«Трансферттер, субсидиялар» баптары (жол коды 160);
«Сыйақылар» баптары (жол коды 170);
«Өзге төлемдер» баптары (жол коды 180);
«Ұзақ мерзiмдi активтердi сату» баптары (жол коды 310);
«Бақыланатын және басқа субъектiлердiң үлестерiн сату» баптары (жол коды 320);
«Бағалы қағаздарды сату» баптары (жол коды 330);
«Қарыздарды өтеу» баптары (жол коды 340);
«Өзгелер» баптары (жол коды 350);
«Ұзақ мерзiмдi активтердi сатып алу» баптары (жол коды 410);
«Бақыланатын және басқа субъектiлердiң үлестерiн сатып алу» баптары (жол коды 420);
«Бағалы қағаздарды сатып алу» баптары (жол коды 430);
«Квазимемлекеттiк субъектiлердiң жарғылық капиталын қалыптастыру және толтыру» баптары (жол коды 440);
«Берiлген қарыздар» баптары (жол коды 450);
«Өзгелер» баптары (жол коды 460).
Қаржылық қызметтен ақшалай қаражаттың түсуіне және шығуына жататын баптарды жинақтау да осыған ұқсас:
«Қарыздарды алу» баптары (жол коды 610);
«Өзгелер» баптары (жол коды 620);
«Қарыздарды өтеу» баптары (жол коды 710);
«Өзгелер» баптары (жол коды 720).
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда қарастырылады - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 417 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
«24-1. 4 «Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есеп» нысанының баптарын шоғырландыру ұқсас баптарын жолма-жол қосу жолымен жүзеге асырылады:
«Есеп саясатындағы өзгерістер және қателерді түзету» баптары (жол коды 020);
«Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы» баптары (жол коды 041);
«Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға резервтердің азаюы» баптары (жол коды 042);
«Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы» баптары (жол коды 043);
«Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің азаюы» баптары (жол коды 044);
«Өзге резервтер» баптары (жол коды 045);
«Шетелдік қызметті қайта есептеу бойынша айырбас бағамдардың айырмалары» баптары (жол коды 046);
«Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың ұлғаюы» баптары (жол коды 047);
«Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған ұзақ мерзімді активтердің шығуына байланысты қаржыландырудың азаюы» баптары (жол коды 048);
«Қаржыландыруды есепті кезеңнің кірістеріне көшіру» баптары (жол коды 049);
«Есеп саясатындағы өзгерістер мен қателерді түзету» баптары (жол коды 080);
«Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы» баптары (жол коды 101);
«Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға резервтердің азаюы» баптары (жол коды 102);
«Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы» баптары (жол коды 103);
«Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің азаюы» баптары (жол коды 104);
«Өзге резервтер» баптары (жол коды 105);
«Шетелдік қызметті қайта есептеу бойынша айырбас бағамдардың айырмалары» баптары (жол коды 106);
«Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың ұлғаюы» баптары (жол коды 107);
«Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған ұзақ мерзімді активтердің шығуына байланысты қаржыландырудың азаюы» баптары (жол коды 108);
«Қаржыландыруды есепті кезеңнің кірістеріне көшіру» баптары (жол коды 109).

Сноска. Правила дополнены пунктом 24-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 12.09.2012 № 417 (вводится в действие с 01.01.2013).
25. Формы консолидированной финансовой отчетности в полной мере соответствуют формам, применяемым при составлении финансовой отчетности государственного учреждения.
Сноска. Пункт 25 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.09.2012 № 417 (вводится в действие с 01.01.2013).
26. Требования к структуре и раскрытию информации к консолидированной финансовой отчетности, отражаемой в пояснительной записке, в полной мере соответствуют требованиям к раскрытию информации для финансовой отчетности государственных учреждений.
Дополнительно в Главе «Общие сведения» формы 5 «Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности» предоставляется информация по количеству подведомственных государственных учреждений.
Сноска. Пункт 26 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.09.2012 № 417 (вводится в действие с 01.01.2013).
27. В формах 2 «Отчет о результатах финансовой деятельности», 3 «Отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования (прямой метод)» графа 4 «Прошлый период» заполняется за аналогичный период прошлого года, начиная с 2014 года.
Строки 070, 080, 090, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 110, 120 формы 4 «Отчет об изменениях чистых активов/капитала» заполняются за аналогичный период прошлого года, начиная с 2014 года.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 12.09.2012 № 417 (вводится в действие с 01.01.2013).
Приложение 1
к Правилам составления
администраторами бюджетных программ
консолидированной
финансовой отчетности
Форма 1
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.09.2012 № 417 (вводится в действие с 01.01.2013).
Бухгалтерский баланс
по состоянию на «____» ___________
Код
Администратор бюджетных программ ________________ по ОКПО
Периодичность: годовая, квартальная _________________________
Единица измерения: тыс. тенге
тенге
АКТИВЫ
Код строки
На начало отчетного периода
На конец отчетного периода
1
2
3
4
I. Краткосрочные активы
Денежные средства и их эквиваленты

Ескерту. 24-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 417 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
25. Шоғырландырылған қаржылық есептiлiктiң нысандары мемлекеттік мекеменің қаржылық есептiлiгiн жасаған кезде қолданылатын нысандарға толығымен сәйкес келедi.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 417 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
26. Түсiнiктеме жазбада көрсетiлетiн шоғырландырылған қаржылық есептiлiктiң құрылымына қойылатын талаптарды және ақпаратын ашу мемлекеттік мекеменің қаржылық есептiлiгi үшiн ақпаратты ашуға қойылатын талаптарға толығымен сәйкес келедi.
5 «Шоғырландырылған қаржылық есептiлiкке түсiндірме жазба» нысанының «Жалпы мәліметтер» деген бөлімде ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелердің саны бойынша ақпарат қосымша беріледі.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 417 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
27. 2014 жылдан бастап 2 «Қаржы қызмет нәтижелері туралы есеп», 3 «Қаржыландыру көздерi (тікелей әдіс) бойынша мемлекеттiк мекеменiң шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп» нысандарында 4 «Өткен кезең» деген баған өткен жылдың осындай кезеңі үшін толтырылады.
2014 жылдан бастап 4 «Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есеп» нысанының 070, 080, 090, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 110, 120-жолдары өткен жылдың осындай кезеңі үшін толтырылады.
Ескерту. 27-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 417 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
Бюджеттік бағдарламалардың
әкімшілерімен шоғырландырылған
қаржы есептілігін жасау
ережесінің 1-қосымшасы
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 417 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
1-нысан
______ ж. «___» __________ жағдай бойынша бухгалтерлiк баланс
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi ________ КҰЖС бойынша
Мерзiмдiлiгi: жылдық, тоқсандық _____________________
Өлшем бiрлiгi: мың теңге
Код
АКТИВТЕР
Жол коды
Есептi кезеңнiң басында
Есептi кезеңнiң аяғында
1
2
3
4
I. Қысқа мерзiмдi активтер
Ақшалай қаражат және олардың баламалары

142
Прочие расходы
150
Расходы, всего (сумма строк 110, 130,
140, 150)
200
Доля чистых прибылей или убытков по
инвестициям, учитываемым по методу
долевого участия
210
Выбытие долгосрочных активов
220
Курсовая разница
230
Прочие
240
Финансовый результат отчетного
периода (строка 100 минус строка 200
+/- строки 210, 220, 230, 240)
300
Руководитель __________________   _____________________
(подпись)            (Фамилия И.О.)
М.П.
Главный бухгалтер ______________   _____________________
(подпись)         (Фамилия И.О.)
«___» _______________ г.
Приложение 2
к форме 1 «Бухгалтерский баланс»
Форма 4
Код
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.09.2012 № 417 (вводится в действие с 01.01.2013).
Отчет об изменениях чистых активов/капитала за период,
заканчивающийся __________________
Администратор бюджетных программ _________________________ по ОКПО
Периодичность: годовая, квартальная ________________________________
Единица измерения: тыс. тенге
Показатели
Код
строки
Финанси-
рование
капитальных
вложений
Резервы
Накопленный
финансовый
результат
Всего
чистые
активы/
капитал
1
2
3
4
5
6
Сальдо на начало отчетного
периода
010
Изменения в учетной политике и
корректировка ошибок
020
х
х
Пересчитанное сальдо (строки
010 +/- 020)
030
Изменения в чистых
активах/капитале за отчетный
период (строки 041 +/- 042 +/-
043 +/- 044 +/- 045 +/-
046+/-047+/-048+/-049)
040
Увеличение резервов на
переоценку долгосрочных активов
041
х
х
Уменьшение резервов на
переоценку долгосрочных активов
042
х
Увеличение резервов на
переоценку финансовых
инвестиций, имеющихся в наличии
для продажи
043
х
х
Уменьшение резервов на
переоценку финансовых
инвестиций, имеющихся в наличии
для продажи
044
х
Прочие резервы
045
х
Разницы обменных курсов по
пересчету зарубежной
деятельности
046
х
Увеличение финансирования,
признанное напрямую в Отчете об
изменениях чистых
активов/капитала
047
х
х
Уменьшение финансирования,
связанное с выбытием
долгосрочных активов,
признанное напрямую в Отчете об
изменениях чистых
активов/капитала
048
х
х
Перенос финансирования на
доходы отчетного периода
049
х
х
Финансовый результат за
отчетный период
050
х
х
Сальдо на конец отчетного
периода (строки 030 +/- 040 +/-
050)
060
Сальдо на начало прошлого
периода
070
Изменения в учетной политике и
корректировка ошибок
080
х
х
Пересчитанное сальдо (строки
070 +/- 080)
090
Изменения в чистых
активах/капитале за прошлый
период (строки 101 +/- 102 +/-
103 +/- 104 +/- 105 +/-
106+/-107+/-108+/-109)
100
Увеличение резервов на
переоценку долгосрочных активов
101
х
х
Уменьшение резервов на
переоценку долгосрочных активов
102
х
Увеличениех резервов на
переоценку финансовых
инвестиций, имеющихся в наличии
для продажи

142
Өзге шығыстар
150
Шығыстар, барлығы (110, 130, 140, 150-жолдардың сомасы)
200
Үлестік қатысу тәсілі бойынша ескерілетін инвестициялар бойынша таза табыс немесе шығындар үлесі
210
Ұзақ мерзiмдi активтердi шығуы
220
Бағамдық айырма
230
Өзгелер
240
Есептi кезеңнің қаржылық нәтижесi (100 жол минус 200 жол +/- 210, 220, 230, 240 жолдар)
300
Басшы ____________ __________________________________
(қолы)            (аты-жөнi, тегi)
М.О.
Бас бухгалтер __________ ______________________
(қолы)     (аты-жөнi, тегi)
«____» _________________ ж.
1 «Бухгалтерлік баланс»
нысанына 2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда қарастырылады - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 417 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
4 нысан
________ аяқталатын кезеңдегі таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есеп
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi ________ КҰЖС бойынша
Мерзiмдiлiгi: жылдық, тоқсандық _____________________
Өлшем бiрлiгi: мың теңге
Код
Көрсеткіштер
Жол коды
Күрделі салымдарды қаржыландыру
Резервтер
Жинақталған қаржылық нәтиже
Таза активтердің /капиталдың барлығы
1
2
3
4
5
6
Есепті кезеңнің басындағы сальдо
010
Есеп саясатындағы өзгерістер және қателерді түзету
020
х
х
Қайта есептелген сальдо (010+/-020-жолдар)
030
Есепті кезеңдегі таза активтердегi/капиталдағы өзгерістер (041+/-042+/-043+/-044+/-045+/-046+/-047+/-048+/-049-жолдар)
040
Ұзақ мерзiмдi активтерді қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы
041
х
х
Ұзақ мерзiмдi активтерді қайта бағалауға резервтердің азаюы
042
х
х
Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы
043
х
Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің азаюы
044
х
Өзге резервтер
045
х
Шетелдік қызметті қайта есептеу бойынша айырбас бағамдардың айырмалары
046
х
Таза активтердiң/капиталдың өзгерiстерi туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың ұлғаюы
047
х
х
Таза активтердiң/капиталдың өзгерiстерi туралы есепте тікелей танылған, ұзақ мерзiмдi активтердің шығарылуына байланысты қаржыландырудың азаюы
048
х
х
Қаржыландыруды есепті кезеңнің кiрiстерiне көшіру
049
х
х
Есепті кезеңдегі қаржылық нәтижесі
050
х
х
Есепті кезеңнің аяғындағы сальдо (030+/-040+/-050-жолдар)
060
Өткен кезеңнің басындағы сальдо
070
Есеп саясатындағы өзгерістер және қателерді түзету
080
х
х
Қайта есептелген сальдо (070+/-080-жолдар)
090
Өткен кезеңдегі таза активтердегi/капиталдағы өзгерістер (101+/-102+/-103+/-104+/-105+/-106+/-107+/-108+/-109-жолдар)
100
Ұзақ мерзiмдi активтерді қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы
101
х
х
Ұзақ мерзiмдi активтерді қайта бағалауға резервтердің азаюы
102
х
Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы

103
х
х
Уменьшение резервов на
переоценку финансовых
инвестиций, имеющихся в наличии
для продажи
104
х
Прочие резервы
105
х
Разницы обменных курсов по
пересчету зарубежной
деятельности
106
х
Увеличение финансирования,
признанное напрямую в Отчете об
изменениях чистых
активов/капитала
107
х
х
Уменьшение финансирования,
связанное с выбытием
долгосрочных активов,
признанное напрямую в Отчете об
изменениях чистых
активов/капитала
108
х
х
Перенос финансирования на
доходы отчетного периода
109
х
х
Финансовый результат за прошлый
период
110
х
х
Сальдо на конец прошлого
периода (строки 090 +/- 100 +/-
110)
120
Руководитель __________________   _____________________
(подпись)           (Фамилия И.О.)
М.П.
Главный бухгалтер _____________   _____________________
(подпись)        (Фамилия И.О.)
«___» _______________ г.
Приложение 2
к Правилам составления администраторами
бюджетных программ консолидированной
финансовой отчетности
Форма 2
Отчет
об изменениях в активах и обязательствах за период,
заканчивающийся на _________
Сноска. Приложение 2 исключено приказом Министра финансов РК от 12.09.2012 № 417 (вводится в действие с 01.01.2013).
Приложение 3
к Правилам составления
администраторами бюджетных программ
консолидированной финансовой
отчетности
Форма 3
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.09.2012 № 417 (вводится в действие с 01.01.2013).
Отчет
о движении денег на счетах государственного учреждения
по источникам финансирования (прямой метод)
за период, заканчивающийся на _________
Код
Администратор бюджетных программ _______________ по ОКПО
Периодичность: годовая, квартальная ________________________
Единица измерения: тыс. тенге
Показатели
Код
строки
Отчетный
период
Прошлый
период
1
2
3
4
I. Движение денежных средств от
операционной деятельности
Поступление денежных средств - всего

103
х
х
Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің азаюы
104
х
Өзге резервтер
105
Шетелдік қызметті қайта есептеу бойынша айырбас бағамдардың айырмалары
106
х
х
Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың ұлғаюы
107
х
х
Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған ұзақ мерзімді активтердің шығуына байланысты қаржыландырудың азаюы
108
х
х
Қаржыландыруды есепті кезеңнің кiрiстерiне көшіру
109
х
х
Өткен кезеңдегі қаржылық нәтиже
110
х
х
х
Өткен кезеңнің аяғындағы сальдо (090+/-100+/-110-жолдар)
120
Басшы ____________ __________________________________________
(қолы)             (аты-жөнi, тегi)
М.О.
Бас бухгалтер __________ ____________________________
(қолы)          (аты-жөнi, тегi)
«____» _________________ ж.
Бюджеттік бағдарламалардың
әкімшілерімен шоғырландырылған
қаржы есептілігін жасау
ережесінің 2-қосымшасы
Ескерту. 2-қосымша алынып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 417 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
Бюджеттік бағдарламалардың
әкімшілерімен шоғырландырылған
қаржы есептілігін жасау
ережесінің 3-қосымшасы
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 417 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
3-нысан
________ аяқталатын кезеңге қаржыландыру көздері (тікелей әдіс)
бойынша мемлекеттік мекеменің шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi ________ КҰЖС бойынша
Мерзiмдiлiгi: жылдық, тоқсандық _____________________
Өлшем бiрлiгi: мың теңге
Код
Көрсеткіштер
Жол коды
Есептi кезең
Өткен кезең
1
2
3
4
I. Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы

620
Выбытие денежных средств - всего (сумма
строк 710, 720)
800
Погашение займов
710
Прочие
720
Чистая сумма денежных средств от
финансовой деятельности (строка 700
минус строка 800)
900
Увеличение +/- уменьшение денежных
средств (строка 300 +/- строка 600 +/-
строка 900)
910
Денежные средства на начало периода
920
Денежные средства на конец периода
930
Руководитель __________________   _____________________
(подпись)           (Фамилия И.О.)
М.П.
Главный бухгалтер _____________   _____________________
(подпись)         (Фамилия И.О.)
«___» _______________ г.
Приложение 4
к Правилам составления
администраторами бюджетных программ
консолидированной финансовой
отчетности
Форма 5
Сноска. Приложение 4 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.09.2012 № 417 (вводится в действие с 01.01.2013).
Пояснительная записка к консолидированной финансовой
отчетности за _________
Код
Администратор бюджетных программ ________________ по ОКПО
Периодичность: годовая, квартальная ________________
Единица измерения: тыс. тенге
1. Общие сведения.
2. Раскрытия к финансовой отчетности.
Краткосрочные активы
Таблица 1. Краткосрочные финансовые инвестиции (строка 011 формы 1 «Бухгалтерский баланс»)
Показатели
Код
строки
Оцениваемые
по
справедливой
стоимости
Оцениваемые
по
себестоимости
Удерживаемые
до погашения
Имеющиеся
в наличии
для продажи
Займы
предос-
тавленные
Всего
1
2
3
4
5
6
7
8
Сальдо на начало
отчетного периода по
стоимости приобретения
010
Поступление по стоимости
приобретения
011
Выбытие по стоимости
приобретения
012
Сальдо на конец отчетного
периода по стоимости
013
приобретения
Сальдо резерва на
обесценение на начало
отчетного периода
020
Начислен резерв на
обесценение за отчетный
период

620
Ақша қаражатының шығуы - барлығы (710, 720-жолдар сомасы)
800
Қарыздарды өтеу
710
Өзгелер
720
Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының таза сомасы (700 жол минус 800 жол)
900
Ақша қаражатының ұлғаюы +/- азаюы (300 жол+/-600 жол+/-900 жол)
910
Кезеңнiң басындағы ақша қаражаты
920
Кезеңнiң аяғындағы ақша қаражаты
930
Басшы ____________ __________________________________
(қолы)            (аты-жөнi, тегi)
М.О.
Бас бухгалтер __________ ____________________________
(қолы)       (аты-жөнi, тегi)
«____» _________________ ж.
Бюджеттік бағдарламалардың
әкімшілерімен шоғырландырылған
қаржы есептілігін жасау
ережесінің 4-қосымшасы
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 417 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
4-нысан
___________ шоғырландырылған қаржылық есептiлiкке
түсiндiрме жазба
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi ________ КҰЖС бойынша
Мерзiмдiлiгi: жылдық, тоқсандық _____________________
Өлшем бiрлiгi: мың теңге
Код
1. Жалпы мәлiметтер.
2. Қаржылық есептiлiкке ашылған мәлiметтер.
Қысқа мерзiмдi активтер
1-кесте. Қысқа мерзiмдi қаржы инвестициялары (1 «Бухгалтерлiк баланс» нысанының 011-жолы)
Көрсеткiштер
Жол коды
Әділ құн бойынша бағаланатындар
Өзіндік құн бойынша бағаланатындар
Өтеуге дейін усталатындар
Сату үшін қолда болған
Берілген қарыздар
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
Сатып алу құны бойынша есептi кезеңнiң басындағы сальдо
010
Сатып алу құны бойынша түсiмдер
011
Сатып алу құны бойынша шығулар
012
Сатып алу құны бойынша есептi кезеңнiң аяғындағы сальдо
013
Есептi кезеңнiң басындағы құнсыздануға арналған резерв сальдосы
020
Есептi кезеңде құнсыздануға есептелген резерв

010
Поступление по стоимости
приобретения
011
Выбытие по стоимости
приобретения
012
Сальдо на конец отчетного
периода по стоимости
013
Сальдо резерва на
обесценение на начало
отчетного периода
020
х
х
х
х
х
Начислен резерв на
обесценение за отчетный
период
021
х
х
х
х
х
Списан резерв на
обесценение за отчетный
период
022
х
х
х
х
х
Сальдо резерва на
обесценение на конец
отчетного периода
023
х
х
х
х
х
Сальдо на начало
отчетного периода по
балансовой стоимости
030
х
х
х
х
х
Сальдо на конец отчетного
периода по балансовой
стоимости
031
х
х
х
х
х
Долгосрочные активы
Таблица 4. Долгосрочные  финансовые инвестиций (строка 110 формы 1 «Бухгалтерский баланс»)
Показатели
Код
строки
Оцениваемые
по
справедливой
стоимости
Оцениваемые
по
себестоимости
Удерживаемые
до погашения
Имеющиеся в
наличии для
продажи
Займы
предос-
тавленные
Всего
1
2
3
4
5
6
7
8
Сальдо на начало
отчетного периода по
стоимости приобретения
010
Поступление по стоимости
приобретения
011
Выбытие по стоимости
приобретения
012
Сальдо на конец отчетного
периода по стоимости
приобретения
013
Сальдо резерва на
обесценение на начало
отчетного периода
020
Начислен резерв на
обесценение за отчетный
период
021
Списан резерв на
обесценение за отчетный
период
022
Сальдо резерва на
обесценение на конец
отчетного периода
023
Сальдо на начало
отчетного периода по
балансовой стоимости
030
Сальдо на конец отчетного
периода по балансовой
стоимости

010
Сатып алу құны бойынша түсiмдер
011
Сатып алу құны бойынша шығулар
012
Сатып алу құны бойынша есептi кезеңнiң аяғындағы сальдо
013
Есептi кезеңнiң басындағы құнсыздануға арналған резерв сальдосы
020
х
х
х
х
х
Есептi кезеңдегi құнсыздануға арналған резерв есептелген
021
х
х
х
х
х
Есептi кезеңдегi құнсыздануға арналған резерв есептен шығарылған
022
х
х
х
х
х
Есептi кезең аяғындағы құнсыздануға арналған резерв сальдосы
023
х
х
х
х
х
Баланстық құны бойынша есептi кезеңнiң басындағы сальдо
030
х
х
х
х
х
Баланстық құны бойынша есептi кезеңнiң аяғындағы сальдо
031
х
х
х
х
х
Ұзақ мерзiмдi активтер
4-кесте. Ұзақ мерзiмдi қаржы инвестициялары (1 «Бухгалтерлiк баланс» нысанының 110-жолы)
Көрсеткiштер
Жол коды
Әділ құн бойынша бағаланатындар
Өзіндік құн бойынша бағаланатындар
Өтеуге дейін усталатындар
Сату үшін қолда болған
Берілген қарыздар
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
Сатып алу құны бойынша есептi кезеңнiң басындағы сальдо
010
Сатып алу құны бойынша түсiмдер
011
Сатып алу құны бойынша шығулар
012
Сатып алу құны бойынша есептi кезеңнiң аяғындағы сальдо
013
Есептi кезеңнiң басындағы құнсыздануға арналған резерв сальдосы
020
Есептi кезеңдегi құнсыздануға арналған резерв есептелген
021
Есептi кезеңдегi құнсыздануға арналған резерв есептен шығарылған
022
Есептi кезең аяғындағы құнсыздануға арналған резерв сальдосы
023
Баланстық құны бойынша есептi кезеңнiң басындағы сальдо
030
Баланстық құны бойынша есептi кезеңнiң аяғындағы сальдо